افسردگی بعد از عمل بای پس معده

افسردگی بعد از عمل بای پس معده
فهرست مطالب

در این مقاله به بررسی موضوع افسردگی بعد از عمل بای پس معده می پردازیم.

اطلاع از اتفاقات بعد از عمل بای پس معده می تواند برای هر کسی که قصد انجام این عمل را دارد، جالب باشد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

امروزه مبحث سلامتی و تلاش بر حفظ و نگهداری از آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بسیاری از بیماری های مختلف نیز ممکن است در طول زندگی به سراغ هر فردی بیاید که سلامتی انسان را تحت تاثیر قرار دهد.

افسردگی بعد از عمل بای پس معده
افسردگی بعد از عمل بای پس معده

یکی از بیماری های شایع و بسیار فراگیر که بسیاری از افراد را درگیر می نماید، چاقی می باشد. چاقی باعث ایجاد خطر برای سلامتی هر فردی خواهد شد

و می تواند علاوه بر اضافه وزن، باعث بروز بیماری های مختلفی مانند بیماری های قلبی و عروقی، بیماری فشار خون، دیابت، انواع سرطان ها و … نماید که هر کدام از آن ها می تواند از منشا چاقی و اضافه وزن باشد.

به همین دلیل بسیاری از افراد نیز در تلاش برای لاغری و کاهش وزن خود می باشند و روش های مختلفی را نیز برای درمان چاقی خود امتحان می نمایند. یکی از بهترین و شاید کم عارضه ترین روش های لاغری و کاهش وزن، جراحی چاقی می باشد.

دلایل افسردگی بعد از عمل بای پس معده

 • تغییرات رژیم غذایی
 • تغییرات سبک زندگی
 • کاهش وزن با سرعت بالا
 • مصرف داروهای آرامبخش
 • استرس های جراحی
ما در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

جراحی چاقی چیست؟

مزایای جراحی چاقی چیست؟

جراحی بای پس معده را توضیح دهید.

بای پس معده با لاپاراسکوپی چگونه است؟

چه کسانی واجد شرایط عمل بای پس معده می باشند؟

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده چگونه است؟

اقدامات قبل از عمل بای پس معده چیست؟

مراحل انجام بای پس معده چیست؟

مراقبت های بعد از عمل بای پس معده چیست؟

افسردگی بعد از عمل بای پس معده چیست؟

علائم افسردگی بعد از عمل بای پس معده را بیان کنید.

نکاتی برای پیشگیری از افسردگی بعد از عمل بای پس معده کدامند؟

نتیجه گیری

جراحی چاقی یکی از بهترین روش ها برای حل مشکل چاقی مفرط می باشد

جراحی چاقی یکی از بهترین روش ها برای حل مشکل چاقی مفرط می باشد که دارای انواع مختلفی می باشد. هر یک از انواع جراحی چاقی می تواند با هدف خاصی انجام شود و مزایای مربوط به خود را دارد.

یکی از بهترین روش های جراحی چاقی برای هر فرد می تواند عمل بای پس معده باشد که یک روشی استاندارد و عالی برای کاهش وزن می باشد که می تواند با ایجاد تغییرات بسیار مهمی در سیستم گوارش، باعث کاهش وزن سریع شود.

ما در این مقاله به صورت مفصل به بررسی جراحی چاقی و مزیت های آن می پردازیم که در همه روش های جراحی چاقی، یکسان می باشد.

سپس به بررسی موضوع اصلی مقاله یعنی عمل بای پس معده می پردازیم و در مورد یکی از معضلات بعد از عمل بای پس معده یعنی افسردگی بعد از عمل بای پس معده خواهیم پرداخت.

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی چاقی و انجام عمل بای پس معده با یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی یعنی جناب آقای دکتر مهدی سلیمی تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی چاقی به خصوص بای پس معده به شمار می آید.

 

جراحی چاقی چیست؟

همان طور که در مقدمه مقاله گفته شد، یکی از شایع ترین انواع بیماری هایی که بسیاری از افراد درگیر آن می شوند، چاقی و اضافه وزن شدید می باشد. چاقی می تواند باعث بروز بیماری های مختلفی شود و حتی منجر به مرگ فرد شود.

جراحی چاقی نیز به حل مشکل چاقی و اضافه وزن آمده است و افرادی که از طریق روش های دیگری نتوانسته اند در زمینه لاغری و کاهش وزن موفق عمل کنند، می توانند به وسیله جراحی چاقی به وزن ایده آل خود برسند.

جراحی چاقی چیست؟
جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی با هدف تغییرات ساختاری در سیستم گوارش انسان به وجود آمده است که این تغییرات ساختاری باعث خواهد شد که فرد غذای کمتری نسبت به حالت قبل مصرف نماید تا بتواند به مرور زمان، لاغری و کاهش وزن را تجربه نماید. جراحی چاقی نیز یکی از کم عارضه ترین روش های درمان چاقی می باشد و جزو روش های کم تهاجم به شمار می رود.

فرایند کاهش وزن در افرادی که اقدام به جراحی چاقی می نمایند، بسیار سریع تر از سایر روش ها بوده و می توانند طی مدت زمان کوتاهی به اندام دلخواه خود دست پیدا کنند.

همچنین جراحی چاقی می تواند به درمان بیماری های مرتبط با چاقی کمک فراوانی کند و سلامتی را به فرد بازگرداند. جراحی چاقی دارای روش های مختلفی می باشد که همه روش ها، با تغییرات مهم و اساسی در سیستم گوارش انسان همراه است.

پیشنهاد می کنیم از پست مراقبت بعد از عمل بای پس معده

جراحی چاقی می تواند مزیت های بسیار زیادی داشته باشد

جراحی چاقی می تواند مزیت های بسیار زیادی داشته باشد و به همین دلیل از محبوب ترین روش های لاغری در جهان محسوب می شود.

در کشور ما نیز در طی سالیان اخیر میزان جراحی چاقی به طرز چشمگیری افزایش یافته و متخصصان خبره و کارآمدی در این زمینه مشغول به فعالیت و درمان بیماران می باشند.

افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالایی می باشند، لازم است از جراحی چاقی استفاده کنند.

یکی از بهترین روش های جراحی چاقی، عمل بای پس معده می باشد که تغییرات عمده ای را در سیستم گوارش انسان به خصوص معده به وجود می آورد و باعث می شود که میزان مواد غذایی دریافتی نیز در بدن کاهش پیدا کند.

از آنجایی که کالری نقش مهمی در افزایش وزن دارد، عمل بای پس معده باعث خواهد شد که میزان کالری دریافتی از غذاها کاهش پیدا نماید و باعث چربی سوزی و لاغری در افراد شود.

جراحی چاقی می تواند مزیت های بسیار زیادی داشته باشد
جراحی چاقی می تواند مزیت های بسیار زیادی داشته باشد

از آنجایی که جراحی چاقی و از جمله آن عمل بای پس معده از عوارض بسیار کمی برخوردار است، می توان این روش جراحی را برای لاغر شدن انتخاب نمود و با این که ممکن است افسردگی بعد از عمل بای پس معده برای هر فردی رخ دهد،

اما با کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل، این افسردگی از بین رفته و باعث افزایش اعتماد به نفس فرد خواهد شد. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی از جمله بهترین متخصصان حوزه جراحی چاقی و عمل بای پس معده می باشد که می تواند راهنمایی های لازم را برای بیماران انجام دهد.

مزایای جراحی چاقی چیست؟

همان طور که گفته شد، جراحی چاقی از جمله عمل بای پس معده، مزایای بسیار زیادی برای فرد خواهد داشت که ما در ادامه به بررسی برخی از مزیت های جراحی چاقی و عمل بای پس معده خواهیم پرداخت:

مزایای جراحی چاقی چیست؟
مزایای جراحی چاقی چیست؟

کاهش وزن سریع

یکی از مهمترین و بهترین مزیت های جراحی چاقی، روند کاهش وزن سریعتر نسبت به سایر روش های لاغری می باشد. روش هایی مانند رژیم غذایی، ورزش و … روند بسیار کند و سختی را برای رسیدن به لاغری پیش روی افراد قرار می دهد و حتی ممکن است چنین روش هایی جوابگوی کاهش وزن نباشد.

اما جراحی چاقی چنین نخواهد بود. با انجام آن می توان کاهش وزن سریع و اصولی را تجربه کرد. بسیاری از مشکلات ناشی از چاقی نیز با انجام جراحی چاقی رفع خواهد شد و فرد می تواند بعد از مدتی کوتاه تر نسبت به سایر روش های لاغری، به وزن ایده آل خود برسد.

بهبود استانداردهای زندگی

فردی که دچار مشکل چاقی می باشد، حتی ممکن است در انجام امور روزانه خود دچار مشکل شود و نتواند از پس فعالیت های خود بر بیاید.

این کار می تواند باعث مشکلات مختلفی به خصوص مشکلات روحی و روانی شود و ممکن است باعث افسردگی در فرد شود. از آنجایی که چاقی باعث فعالیت کمتر فرد می شود، باعث خواهد شد که فرد حتی در راه رفتن عادی خود نیز به مشکل بخورد.

بهبود استانداردهای زندگی
بهبود استانداردهای زندگی

جراحی چاقی باعث بهبود در فعالیت های فیزیکی فرد می شود و باعث بهبود مشکلات روحی و روانی خواهد شد. همچنین سبک زندگی ناسالم فرد در زمان چاقی توسط جراحی چاقی از بین خواهد رفت و استانداردهای درستی را در زندگی خود اعمال خواهد کرد.

درمان بیماری دیابت

بسیاری از افرادی که دچار بیماری دیابت به خصوص دیابت نوع دوم می باشند، از مشکل چاقی رنج می برند. زیرا با افزایش میزان چربی ها و قند موجود در بدن، باعث خواهد شد که فرد در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت قرار گیرد.

جراحی چاقی می تواند به حل این مشکل بپردازد و طی بررسی های انجام شده، مشاهده شده است که فرد دیابتی بعد از انجام جراحی چاقی، توانسته روند بهبودی در بیماری دیابت خود را در پیش گیرد.

بهبود در وضعیت روحی و روانی بیمار و حل مشکل افسردگی

از آنجایی که در موارد قبلی از مشکلات روحی و روانی چاقی گفته شد، فرد با کاهش فعالیت های روزمره خود، دچار کمبود اعتماد به نفس خواهد شد و به فردی منزوی و گوشه گیر تبدیل می شود.

همچنین چاقی باعث ناموزون شدن اندام فرد می شود که همین امر می تواند باعث بروز بیماری های روحی و روانی شود. جراحی چاقی نیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در روند روحی و روانی فرد ایجاد کند و فرد را می تواند به حالت اولیه خود بازگرداند.

بهبود در وضعیت روحی و روانی بیمار و حل مشکل افسردگی
بهبود در وضعیت روحی و روانی بیمار و حل مشکل افسردگی

از آنجایی که جراحی چاقی از جمله عمل بای پس معده ممکن است عوارض بسیار اندکی از جمله افسردگی بعد از عمل بای پس معده ایجاد کند، پس این مشکل جای نگرانی زیادی نخواهد داشت و بعد از بهبودی کامل، فرد به اندام ایده آل خود بر خواهد گشت

و همین امر باعث از بین رفتن افسردگی و مشکلات روحی و روانی خواهد شد. زیرا فرد بعد از جراحی می تواند به اندام ایده آل خود برسد و با تناسب اندام می تواند اعتماد به نفس از دست رفته خود را به دست بیاورد.

درمان بیماری های قلبی و عروقی

یکی از مهمترین و با اهمیت ترین مشکلات مربوط به اضافه وزن و چاقی، بروز مشکلات قلبی و عروقی می باشد.

زیرا فرد چاق با مشکل انباشتگی چربی روبرو است و این چربی ها می تواند به تمام بافت ها و رگ ها و سلول های بدن نفوذ نماید و همین امر باعث خواهد شد که فرد دچار مشکلات عروقی و در نهایت مشکلات قلبی شود و خطر سکته های قلبی نیز در فرد افزایش خواهد یافت.

جراحی چاقی می تواند به حل این مشکل بپردازد و بعد از فرایند کاهش وزن، می تواند در روند بازسازی سلول ها و رگ های آسیب دیده قلب خود، اقداماتی موثر انجام دهد.

جلوگیری از شکستگی غضروف و استخوان

افزایش وزن باعث فشار بیشتر به مفاصل و استخوان های بدن خواهد شد و حتی می تواند باعث بروز شکستگی استخوان و پوکی استخوان شود. اکثر افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، با بیماری مفاصل از جمله آرتروز، دست و پنجه نرم می کنند.

جراحی چاقی علاوه بر کاهش وزن سریع و رسیدن به وزن درست و ایده آل، می تواند در زمینه بهبود فعالیت های مفاصل و استخوان های بدن، تاثیرات فراوانی داشته باشد و حتی می تواند باعث درمان بیماری هایی مانند آرتروز و انواع دیسک کمر و گردن شود.

امید به زندگی طولانی

تمامی مزیت های گفته شده از جراحی چاقی، این هدف را دنبال می کند که فرد را می تواند به زندگی طولانی تر امیدوار سازد.

زیرا جراحی چاقی توسط دکتر سلیمی، می تواند باعث جلوگیری از انواع بیماری های قلبی و جلوگیری از سکته های مغزی شود و می تواند در طول عمر طولانی تر فرد بسیار موثر واقع شود. بنابراین می توان گفت که جراحی چاقی می تواند باعث افزایش طول عمر فرد شود.

صرفه جویی اقتصادی بیشتر

سبک زندگی ناسالم و استفاده از غذاهای فست فودی و پرچرب باعث بروز بیماری چاقی خواهد شد که علاوه بر آن، باعث ایجاد هزینه های بسیار زیادی در مصرف غذاهای ذکر شده خواهد شد.

جراحی چاقی می تواند به رفع مشکل بپردازد و باعث شود که فرد میل کمتری به غذاهای فست فودی داشته باشد و همین امر می تواند باعث صرفه جویی اقتصادی از نظر هزینه های مواد غذایی شود.

از آنجایی که جراحی چاقی از جمله عمل بای پس معده، باعث تغییرات ساختاری در معده و کوچک شدن حجم آن خواهد شد، فرد میل کمتری به غذا داشته و در نهایت هزینه کمتری برای تهیه غذا، پرداخت خواهد کرد.

موارد ذکر شده، تنها بخشی از مزیت های جراحی چاقی می باشد که می توان از آن بهره برد. حال شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزیت های جراحی چاقی و انجام جراحی چاقی از جمله عمل بای پس معده و اطلاع از درمان افسردگی بعد از عمل بای پس معده، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی که یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می باشد، تماس حاصل فرمایید.

اکنون به بررسی یکی از روش های جراحی چاقی که بسیار محبوب است، خواهیم پرداخت که عمل بای پس معده نام دارد.

جراحی بای پس معده چیست؟

جراحی بای پس معده یکی از انواع جراحی چاقی می باشد که از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است. عمل بای پس معده شامل چندین مرحله مختلف می باشد. عمل بای پس معده در ابتدای امر با بیهوشی کامل انجام می شود.

عمل بای پس معده بدین گونه خواهد بود که معده فرد به دو قسمت تقسیم خواهد شد و این بخش ها شامل قسمت کوچک معده و قسمت بزرگ معده خواهد بود. در این جراحی، بخش بزرگ معده برداشته خواهد شد و فقط بخش کوچکی از معده باقی خواهد ماند.

جراحی بای پس معده چیست؟
جراحی بای پس معده چیست؟

این کار باعث خواهد شد که فرد با مصرف مقدار کمی از غذا، احساس سیری پیدا نماید. زیرا حجم معده کاهش چشمگیری داشته است.

در مرحله بعدی جراحی، اقداماتی در قسمت روده فرد انجام خواهد شد و انجام این کار باعث می شود که مسیر ورود غذا از معده تا بخش روده بسیار کوتاه تر شود و سریعا عمل دفع صورت گیرد. انجام این کار باعث می شود که غذای وارد شده در معده، به مقدار کمی جذب بدن شود و سریعا غذا وارد بخش دفع شود.

در عمل بای پس معده نیز، قسمت کوچکی از روده کوچک به بخش باقیمانده معده متصل خواهد شد و همین امر باعث مسیر کوتاه تر غذا و عمل جذب کمتر غذا و کالری دریافتی کمتر در بدن خواهد شد.

نتیجه تمام این اقدامات، باعث خواهد شد که فرد در طی مدت زمانی کوتاه، کاهش وزن و چربی سوزی را تجربه نموده و به وزن ایده آل خود دست پیدا کند. یکی از بهترین متخصصین جراحی چاقی و عمل بای پس معده، جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می باشد که می تواند راهنمایی های لازم را به منظور انجام عمل بای پس معده انجام دهد.

بای پس معده با لاپاراسکوپی

در گذشته، جراحی چاقی مانند عمل بای پس معده به روش کاملا باز انجام می شد. یعنی پزشک جراح با ایجاد برشی طولانی در ناحیه شکم، اقدام به جراحی بای پس معده می نمود.

اما امروزه با گسترش تکنولوژی و تجهیزات پزشکی، دستگاهی به نام دستگاه لاپاراسکوپی وجود دارد که بسیار کم عارضه و کم تهاجم می باشد.

روش جراحی بای پس معده با دستگاه لاپاراسکوپی بدین گونه است که چندین برش کوچک و حفره ای شکل روی شکم بیمار ایجاد می شود و چندین لوله باریک وارد شکم بیمار خواهد شد که یکی از این لوله ها مجهز به دوربین می باشد که جراح در حین جراحی خود از این دوربین بهره می برد و می تواند قسمت های مختلف بدن را مشاهده کند.

بای پس معده با لاپاراسکوپی
بای پس معده با لاپاراسکوپی

سپس توسط لوله ای به نام لوله ساکشن، قسمت های برش خورده معده و روده از بدن بیمار خارج خواهد شد. این روش جراحی یکی از بهترین روش های جراحی کم تهاجمی می باشد و دوران نقاهت بسیار کمتری را به همراه دارد.

روش لاپاراسکوپی به نسبت روش جراحی ساده، مزیت های مختلفی دارد که علاوه بر طول دوره نقاهت کمتر، میزان زمان جراحی نیز کمتر خواهد بود و در حدود  3 ساعت جراحی لاپاراسکوپی به طول خواهد کشید.

اما در روش جراحی معمولی، علاوه بر دوران نقاهت بیشتر، زمان جراحی بیشتری نیز نیاز خواهد بود که ریسک جراحی و سلامتی بیمار را هم به خطر خواهد انداخت.

شما در حال مطالعه مقاله افسردگی بعد از عمل بای پس معده می باشید.

چه کسانی واجد شرایط عمل بای پس معده می باشند؟

افرادی که اقدام به جراحی چاقی، به خصوص عمل جراحی بای پس معده می نمایند، پزشک جراح در ابتدا شرایط مختلفی را مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت تشخیص خواهد داد که آیا بیمار شرایط مناسب عمل بای پس معده را دارد یا خیر. از جمله عوامل مناسب بودن عمل بای پس معده برای بیمار عبارتند از:

بیمار دارای شاخص توده بدنی بسیار بالایی یعنی 40 یا به بالا باشد که بسیار خطرناک می باشد و عملا فرد دچار چاقی مفرط است.

افرادی که دارای شاخص توده بدنی کمتری نسبت به مورد قبلی باشد، ولی فرد مبتلا به بیماری های زمینه ای مختلفی مانند دیابت، بیماری قلبی و عروقی، مشکلات خواب و … باشد. در چنین مواردی لازم است که از جراحی چاقی و عمل بای پس معده استفاده شود تا بتواند علاوه بر کاهش وزن، بیماری های ذکر شده را درمان نماید.

چه کسانی واجد شرایط عمل بای پس معده می باشند؟
چه کسانی واجد شرایط عمل بای پس معده می باشند؟

لازم به ذکر است که برای انجام عمل بای پس معده، باید شرایط مختلفی را از مدت ها قبل از عمل انجام داد و همچنین توصیه ها و دستورالعمل های پزشک، باید به صورت دقیق رعایت شود.

همچنین لازمه نتیجه بخش بودن عمل بای پس معده، تخصص و توانایی و تجربه پزشک جراح می باشد و لازم است تا از یک پزشک متخصص و خبره بهره برد.

یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی که از تجربه و تخصص بسیار بالایی در این زمینه برخوردار است، جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می باشد که می تواند راهنمایی های لازم را برای انجام عمل بای پس معده و همچنین اقدامات قبل و بعد از عمل از جمله حل مشکل افسردگی بعد از عمل بای پس معده را انجام دهد.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

حال که با عمل بای پس معده آشنا شدید و از روند جراحی آن اطلاعاتی به دست آوردید، لازم است که بدانیم روند کاهش وزن در افرادی که اقدام به عمل جراحی بای پس معده می نمایند، چگونه است.

همان طور که گفته شد، در جراحی بای پس معده، معده بیمار به دو قسمت تقسیم می شود که قسمت بزرگ آن به طور کامل برداشته خواهد شد و فقط قسمت کوچکی از معده باقی خواهد ماند و تنها قسمت باقیمانده معده به بخشی از روده کوچک متصل خواهد شد.

روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده
روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده

حال فرد بیمار با یک معده کوچک زندگی خواهد کرد و فرد از نظر گنجایش غذای مصرفی، با محدودیت روبرو خواهد بود که این محدودیت به نفع او خواهد بود. در این حالت، فرد روند زیر را تجربه خواهد کرد:

با کاهش حجم معده، میزان ورودی غذا به معده کاهش خواهد یافت و بنابراین بعد از صرف مقدار کمی از غذا، فرد احساس سیری پیدا خواهد کرد و دست از غذا خوردن خواهد کشید. همین امر باعث خواهد شد که کالری کمتری وارد بدن شود و جذب شود و همین امر می تواند در روند کاهش وزن موثر باشد.

از طرفی ورودی غذا به معده و خروج آن از معده کوتاه تر شده و سریعا وارد روده خواهد شد و همین امر باعث دفع سریع تر غذا خواهد شد و عمل جذب بسیار کمتری رخ می دهد.

در بدن همه ما، هورمونی به نام هورمون گرسنگی ترشح می شود

در بدن همه ما، هورمونی به نام هورمون گرسنگی ترشح می شود که مسئول فرستادن سیگنال گرسنگی به مغز و در نهایت مصرف غذا خواهد شد. با عمل بای پس معده و تغییرات اساسی در معده و روده، میزان ترشح هورمون گرسنگی کاهش پیدا خواهد کرد و عملا فرد میل کمتری به غذا خواهد داشت.

تمام این عوامل دست به دست هم خواهد داد که فرد بتواند روند کاهش وزن را تجربه کند و به وزن دلخواه خود دست پیدا کند. لازم به گفتن است که در طول مدت بعد از جراحی بای پس معده، بدن فرد نیاز شدیدی به ویتامین ها و مواد معدنی مختلف پیدا خواهد کرد.

زیرا بعد از جراحی بای پس معده، مقدار زیادی از این مواد معدنی از بین خواهد رفت. بنابراین لازم است از مکمل ها و داروهای مختلف ویتامینی استفاده شود که پزشک جراح، اقدام به تجویز آن خواهد کرد.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد و همچنین می تواند راهنمایی های کافی را برای گذراندن دوره افسردگی بعد از عمل بای پس معده انجام دهد که البته جای نگرانی نخواهد بود.

در بدن همه ما، هورمونی به نام هورمون گرسنگی ترشح می شود
در بدن همه ما، هورمونی به نام هورمون گرسنگی ترشح می شود

زیرا با انجام عمل بای پس معده، فرد به تناسب اندام خواهد رسید و عملا باعث حل مشکل افسردگی و مشکلات روحی خواهد شد.

اقدامات قبل از عمل بای پس معده

همان طور که گفته شد، عمل بای پس معده یکی از بهترین روش های جراحی چاقی می باشد که می توان به عنوان یک روشی اصولی و ایده آل برای کاهش وزن از آن استفاده کرد.

اما لازمه نتیجه بخش بودن عمل بای پس معده و همچنین کم عارضه بودن آن بعد از جراحی از جمله افسردگی بعد از عمل بای پس معده، اقدامات قبل از جراحی می باشد.

این اقدامات باعث خواهد شد که فرد در هنگام عمل و بعد از عمل، دوران نقاهت کمتری را پشت سر بگذارد و آمادگی های لازم در فرد ایجاد شود.

موارد زیر از جمله اقدامات قبل از عمل بای پس معده می باشد:

لازم است برای کسب آگاهی بیشتر، از مدت ها قبل اطلاعات کافی در مورد عمل بای پس معده به دست آورید و آگاهی های لازم را داشته باشید. همچنین می توانید با پزشکان مختلفی از جمله جناب آقای دکتر مهدی سلیمی مشورت نمایید.

لازم است از مدت ها قبل از عمل بای پس معده، در سبک زندگی خود اصلاحاتی انجام دهید و از انجام اموری مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل و … دوری نمایید. زیرا چنین مواردی باعث ایجاد مشکل در حین عمل و بعد از عمل خواهد شد.

لازم است از مدت ها قبل، اقدام به ورزش های مختلف نمایید و همچنین رژیم غذایی سالمی را استفاده کنید تا بتوانید بدن خود را برای جراحی آماده تر نمایید.

استفاده از مشاوره های روانشناسی می تواند تاثیر زیادی در روحیه فرد داشته باشد و می تواند حتی از افسردگی بعد از عمل بای پس معده که امری طبیعی است، جلوگیری نماید.

استفاده از یک پزشک متخصص و با تجربه می تواند روند موفقیت آمیز بودن عمل بای پس معده را تضمین کند

استفاده از یک پزشک متخصص و با تجربه می تواند روند موفقیت آمیز بودن عمل بای پس معده را تضمین کند که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی از جمله بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می باشد.

در مورد هزینه های جراحی بای پس معده، تحت پوشش قرار گرفتن آن در بیمه و … اطلاعات کافی به دست آورید.

اقدامات گفته شده، تنها بخشی از مواردی می باشد که می تواند در انجام عمل بای پس معده لحاظ نمود و می توان قبل از جراحی، اقدامات مراقبتی لازم را انجام داد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین دکتر اسلیو معده در یزد را مطالعه کنید.

استفاده از یک پزشک متخصص و با تجربه می تواند روند موفقیت آمیز بودن عمل بای پس معده را تضمین کند
استفاده از یک پزشک متخصص و با تجربه می تواند روند موفقیت آمیز بودن عمل بای پس معده را تضمین کند

مهمترین فاکتور در موفقیت آمیز بودن عمل بای پس معده، بحث روحی و روانی قضیه می باشد و باید به این مورد فکر نمود که با انجام عمل بای پس معده، فرد به کاهش وزن ایده آل خواهد رسید و تناسب اندام خود را به دست خواهد آورد.

بنابراین عوارض روحی بعد از عمل بای پس معده از جمله افسردگی بعد از عمل بای پس معده، جای نگرانی نخواهد داشت.

زیرا به دلیل بهبود وزن و خوش اندام شدن، وضعیت روحی فرد بهتر از قبل خواهد شد و افسردگی به وجود آمده از بین خواهد رفت. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند مشاوره و راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

مراحل انجام بای پس معده

عمل بای پس معده که یکی از بهترین روش های جراحی چاقی برای کاهش وزن محسوب می شود، طی فرایندی صورت خواهد گرفت که ما در این مقاله به بررسی آن در ابتدای امر پرداختیم.

همچنین به دلیل استفاده از ابزارآلات پزشکی جدید، روش لاپاراسکوپی به عنوان روش جراحی بای پس معده انتخاب می شود که روشی بدون عارضه و کم تهاجم است. مدت زمان انجام عمل بای پس معده، حدود 3 ساعت خواهد بود که زمانی کوتاه محسوب می شود و جزو مزیت های جراحی بای پس معده به روش لاپاراسکوپی می باشد.

مهمترین مرحله در مورد عمل بای پس معده، انتخاب یک پزشک متخصص و جراح با تجربه می باشد که می تواند موفقیت آمیز بودن این جراحی را تضمین نماید. از آنجایی که عمل بای پس معده، عملی بسیار حساس در سیستم گوارش محسوب می شود، لازم است از پزشکی استفاده شود که تجربه و تخصص بسیار بالایی در این زمینه دارد.

توصیه می شود جناب آقای دکتر مهدی سلیمی را که یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می باشد، به عنوان پزشک جراح خود انتخاب نمایید.

لازم است از پزشکان دیگری مانند متخصص گوارش و کبد، مشورت های لازم را قبل از جراحی دریافت نمایید

همچنین لازم است از پزشکان دیگری مانند متخصص گوارش و کبد، مشورت های لازم را قبل از جراحی دریافت نمایید تا بتوانید از آگاهی بسیار خوبی قبل از عمل بای پس معده برخوردار شوید تا روند موفقیت آمیز بودن عمل جراحی، برای شما تضمین شود. زیرا ممکن است فردی مبتلا به بیماری گوارشی باشد و قبل از انجام عمل بای پس معده، لازم است با پزشک گوارش مشورت های لازم را دریافت کند.

دومین مرحله این است که با پزشک جراح خود که انتخاب نموده اید، طی چندین جلسه، مشاوره و راهنمایی های لازم را دریافت کنید تا بتوانید به بهترین شکل اقدام به جراحی نمایید.

در جلسات مشاوره، لازم است که تمامی مشکلات و دغدغه های بیمار با پزشک مطرح شود. همچنین اگر بیمار از بیماری های زمینه ای و بیماری های مختلفی رنج می برد و یا داروهای مختلفی را مصرف می کند، لازم است با پزشک جراح خود مطرح نماید تا تصمیمات لازم برای بیمار اتخاذ شود.

بعد از انجام این مراحل، لازم است که بیمار فرم های مربوط به رضایت نامه جراحی را تکمیل و امضا نماید و در نهایت وارد مرحله جراحی در بیمارستان شود.

مرحله بعدی در زمان ورود به بیمارستان اتفاق می افتد که فرد باید آزمایشات قبل از عمل و ریکاوری های لازم را انجام دهد تا آمادگی قبل از ورود به جراحی را به دست آورد.

داروی بیهوشی به فرد تزریق خواهد شد و وارد فاز بیهوشی خواهد شد

سپس داروی بیهوشی به فرد تزریق خواهد شد و وارد فاز بیهوشی خواهد شد و طی چندین ساعت بدون آن که فرد هیچ گونه احساسی داشته باشد، مرحله جراحی انجام می شود. در چنین مراحلی، اهمیت کار متخصص بیهوشی بسیار مهم است.

بعد از بیهوشی، نوبت به انجام برش های کوچک در ناحیه شکم بوده و توسط دستگاه لاپاراسکوپی، جراحی های لازم در بای پس معده انجام خواهد شد. مزیت این روش جراحی این است که هیچ گونه عوارضی بعد از عمل به سراغ فرد نخواهد آمد و دوران نقاهت کمتری را پشت سر خواهد گذاشت.

در جراحی بای پس معده نیز، در ابتدا معده فرد به دو بخش تقسیم شده و قسمت اعظم معده فرد به طور کامل برداشته خواهد شد. سپس با تغییرات و فعل و انفعالات زیادی که در قسمت روده کوچک انجام می شود، قسمتی از روده به بخش باقیمانده معده متصل خواهد شد که مسیر ورود و خروج غذا در دستگاه گوارش کوتاه تر شود.

داروی بیهوشی به فرد تزریق خواهد شد و وارد فاز بیهوشی خواهد شد
داروی بیهوشی به فرد تزریق خواهد شد و وارد فاز بیهوشی خواهد شد

در این قسمت جراحی، مهارت و تخصص پزشک حرف اول را می زند و پزشک متخصص باید به قدری در کار خود مهارت داشته باشد تا بتواند بدون هیچ گونه خطایی، مراحل عمل بای پس معده را انجام دهد.

بعد از انجام جراحی، مراحل بخیه در نواحی برش خورده انجام خواهد شد و قسمت های برش خورده به طور کامل بسته می شود. از آنجایی که میزان برش های ایجاد شده بسیار کوچک می باشد، روند بهبودی جای زخم بسیار سریع می باشد و بعد از گذشت مدت زمانی، حتی از آن اثری بر جای نخواهد ماند.

مراحل گفته شده نز به صورت خلاصه از عمل بای پس معده می باشد که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل بای پس معده و انجام این جراحی، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی، یکی از بهترین متخصصین جراحی چاقی تماس حاصل فرمایید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

مراقبت های بعد از عمل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. زیرا باعث خواهد شد که فرد بتواند دوران نقاهت کمتری را سپری کند و عوارض کمتری به سراغ وی بیاید. بیشترین مراقبت های بعد از عمل بای پس معده، مربوط به فعالیت های بدنی و استفاده از رژیم های غذایی مخصوص می باشد.

در طول مدت دوران نقاهت، لازم است فرد مدتی اقدام به مصرف مواد غذایی مایعات نماید و از مصرف مواد سرخ کردنی و پرچرب جلوگیری نماید تا روند بهبودی حاصل گردد.

همچنین لازم است که از فعالیت های سنگین به مدت یک ماه دوری نماید تا بتواند دوران ریکاوری خود را پشت سر بگذارد. لازم است بعد از گذشت یک هفته از جراحی، اقدام به پیاده روی سبک نماید و امور روزانه خود را به صورت کنترل شده و آهسته انجام دهد.

همچنین استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. زیرا بعد از جراحی، فرد دچار کمبود مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن خود خواهد شد.

مراقبت های بعد از عمل بای پس معده
مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

استفاده از مواد غذایی با ارزش غذایی بالا

بنابراین لازم است که از مواد غذایی با ارزش غذایی بالا استفاده کند و همچنین از مکمل ها و داروهای ویتامینی بهره ببرد که دکتر سلیمی برای فرد، تجویزهای لازم را انجام خواهد داد. این نکته را یادآور شویم که میزان دوران نقاهت و عوارض بعد از عمل، بستگی به همین نکات ذکر شده خواهد داشت.

همچنین یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد بعد از عمل بای پس معده به آن دچار می شوند، افسردگی بعد از عمل بای پس معده می باشد که البته امری طبیعی بوده و جای نگرانی نخواهد داشت.

زیرا با بهبود وزن و خوش اندام شدن فرد، روند افسردگی بعد از عمل بهبود خواهد یافت. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص مراقبت های بعد از عمل بای پس انجام دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله تغذیه بعد از عمل بای پس معده را مطالعه کنید.

افسردگی بعد از عمل بای پس معده

در بخشی از قسمت های مقاله، در مورد مبحثی صحبت کردیم که ممکن است برخی از افراد بعد از عمل بای پس معده، تجربه نمایند که آن هم افسردگی بعد از عمل بای پس معده می باشد. اختلالات روحی بعد از جراحی چاقی ممکن است اجتناب ناپذیر باشد.

زیرا با تغییرات اساسی در سیستم گوارش، ایجاد ناهماهنگی در هورمون های بدن امری طبیعی خواهد بود که البته بعد از گذشت مدت زمانی، چنین مشکلاتی رفع خواهد شد.

بنابراین می توان گفت که افسردگی بعد از عمل بای پس معده، امری طبیعی بوده و بسیاری از افراد تجربه این موضوع را کسب خواهند کرد. مواردی نیز وجود خواهد داشت که می تواند باعث ایجاد افسردگی بعد از عمل بای پس معده شود که شامل موارد زیر است:

به عنوان مثال، فردی که اقدام به جراحی بای پس معده می نماید، به دلیل کوچک شدن حجم معده فرد، نمی تواند هر غذایی را مصرف کند و همین امر می تواند باعث شود که فرد احساس ناراحتی پیدا کند. همچنین استفاده از مواد غذایی کم کالری، باعث ایجاد مشکلات روحی موقتی از جمله افسردگی خواهد شد.

استفاده از برخی مواد غذایی می تواند بعد از عمل جراحی باعث ایجاد افسردگی شود

استفاده از برخی مواد غذایی می تواند بعد از عمل جراحی باعث ایجاد افسردگی شود و هورمونی به نام سروتونین در بدن کاهش پیدا کند که رابطه مستقیمی با افزایش افسردگی افراد خواهد داشت.

بعد از گذشت چندین هفته از جراحی، فرد دیگر قادر به مصرف مواد غذایی بیش از حد نخواهد بود. عملا سبک زندگی فرد، دچار تغییرات اساسی می شود که البته این امر بسیار عالی می باشد. اما در ابتدای کار، باعث ایجاد افسردگی و ناراحتی در فرد خواهد شد.

موارد گفته شده، مواردی اجتناب ناپذیر است که می تواند باعث ایجاد افسردگی بعد از عمل بای پس معده شود. البته باید گفت که این موضوع جای نگرانی نخواهد داشت.

زیرا با بهبود وزن و تناسب اندام بعد از عمل جراحی، فرد به اعتماد به نفس بالایی خواهد رسید و توانایی انجام اموری را دارد که در زمان چاقی قادر به انجام آن نمود. به همین دلیل، افسردگی به وجود آمده از بین خواهد رفت و فرد می تواند بدون هیچ مشکلی به زندگی عادی خود ادامه دهد.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص درمان افسردگی بعد از عمل بای پس معده انجام دهد.

علائم افسردگی بعد از عمل بای پس معده

برای این که متوجه شد که یک فرد بعد از جراحی بای پس معده دچار افسردگی شده است، باید علائمی را تجربه نماید. البته این نکته را باید ذکر کرد که یک فرد نباید تمامی علائم زیر را داشته باشد، بلکه چنانچه تعدادی از آن ها را تجربه کند، نشاندهنده این است که دچار افسردگی بعد از عمل بای پس معده شده است:

 1. داشتن روحیه پایین در طول روز که می تواند به صورت متمادی در روزهای پیش رو تجربه کند.
 2. انگیزه پایین و از دست دادن حس لذت در انجام برخی از کارهایی که در گذشته از انجام آن لذت می برد.
 3. داشتن مشکلاتی در هنگام خواب شبانه مانند آپنه خواب
 4. عقب ماندگی روانی که ممکن است در حرکت دست و پا هم مشکلاتی ایجاد کند.
 5. خستگی بیش از اندازه بعد از عمل اسلیو معده که البته این امر تا مدتی طبیعی خواهد بود.
 6. احساس پوچی و ناتوانی در طول روز
 7. عدم تمرکز در بسیاری از امور روزانه و کاهش قدرت یادگیری
 8. افکار مکرر مرگ یا خودکشی
 9. داشتن افکار نادرست در تمامی امور
علائم افسردگی بعد از عمل بای پس معده
علائم افسردگی بعد از عمل بای پس معده

تغییرات بیش از اندازه در اشتها و مصرف بسیار کم مواد غذایی

به طور کلی عمل بای پس معده و سایر روش های جراحی چاقی، تاثیری بر نگرش افراد نخواهد گذاشت، ولی صرفا در مدتی محدود، مشکلات روحی مانند افسردگی به سراغ فرد خواهد آمد که امری طبیعی می باشد. بنابراین نباید جای نگرانی باشد. زیرا با کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، فرد دوباره به حالت طبیعی خود باز می گردد و افسردگی ایجاد شده به مرور زمان از بین خواهد رفت.

جراحی چاقی ارزش این مسئله را دارد که مدتی عوارض آن را تحمل کرد. زیرا نتایج این عمل به حدی گسترده و وسیع است که می تواند هر فردی را مجاب سازد که برای حل مشکل چاقی بیش از اندازه خود، اقدام به عمل بای پس معده نماید.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنما و مشاور خوبی بعد از انجام عمل بای پس معده باشد تا بتواند راهنمایی های لازم را برای درمان افسردگی بعد از عمل بای پس معده انجام دهد.

حال در ادامه مقاله به بررسی برخی از نکاتی می پردازیم که می تواند از افسردگی بعد از عمل بای پس معده، پیشگیری نماید.

نکاتی برای پیشگیری از افسردگی بعد از عمل بای پس معده

دانستن و انجام برخی از امور می تواند باعث شود که فرد، دوران افسردگی کمتری را بعد از جراحی بای پس معده تجربه نماید و حتی می تواند باعث پیشگیری از بروز این مشکل شود. این اقدامات عبارتند از:

نکاتی برای پیشگیری از افسردگی بعد از عمل بای پس معده
نکاتی برای پیشگیری از افسردگی بعد از عمل بای پس معده

لازم است بعد از عمل بای پس معده، بعد از گذشت مدت زمانی از جراحی، فعالیت های بدنی محدودی انجام داد و از سستی و تنبلی جلوگیری کرد. پیاده روی، ورزش های سبک، یا مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی می تواند کمک حال بیمار باشد.

تغییر دادن سبک مصرف مواد غذایی نیز می تواند یکی از روش های بسیار موثر و کارآمد برای پیشگیری و درمان افسردگی بعد از عمل بای پس معده محسوب شود. بنابراین لازم است از برنامه غذایی هایی استفاده شود که حاوی ویتامین های مختلف باشد تا در بهبود حالات روحی فرد، تاثیرات بسیار خوبی بر جای بگذارد.

یک راه سالم برای مقابله با استرس خود شروع کنید. به عنوان مثال، یک سرگرمی جدید پیدا کنید. می‌توانید در کلاس های مختلف شرکت کنید یا به موسیقی گوش دهید. به ویژه در چند ماه اول پس از جراحی که استرس آورترین زمان است.

انجام فعالیت های سرگرمی یا انجام فعالیت هایی که باعث ترشح هورمون های شادی آور می شود، می تواند در این امر موثر باشد. انجام یوگا، کلاس های آموزشی مختلف، گوش دادن به موسیقی، از جمله مواردی است که می توان بعد از عمل بای پس معده اقدام به انجام آن نمود.

مشاوره و راهنمایی از روانشناسان متخصص می تواند بسیار موثر باشد

مشاوره و راهنمایی از روانشناسان متخصص می تواند بسیار موثر باشد و جزو بهترین روش های جلوگیری و درمان افسردگی بعد از عمل بای پس معده به حساب می آید.

لازم به گفتن است که افسردگی بعد از عمل بای پس معده، ممکن است برای فرد کمی ناخوشایند باشد. اما جای نگرانی نخواهد بود. زیرا می توان با انجام فعالیت های ذکر شده، از میزان آن کاست و همچنین به دلیل کاهش وزن و رسیدن به بهبود وزن و تناسب اندام، سبب تاثیر بسیار زیادی در بهبود حالات روحی فرد شود و عملا بعد از مدتی، مشکلات مربوط به افسردگی از بین خواهد رفت.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی می باشد که می تواند راهنمایی های لازم را برای پشت سر گذاشتن افسردگی بعد از عمل بای پس معده، انجام دهد.

برای مقایسه کردن و درک آنکه اسلیو معده بهتره یا بای پس کلیک نمایید.

مشاوره و راهنمایی از روانشناسان متخصص می تواند بسیار موثر باشد
مشاوره و راهنمایی از روانشناسان متخصص می تواند بسیار موثر باشد

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی یکی از مهمترین معضلات بسیاری از افراد یعنی چاقی پرداختیم.

چاقی نوعی بیماری محسوب می شود که می تواند علاوه بر افزایش بیش از حد وزن و از بین رفتن تناسب اندام، زمینه ساز بسیاری از بیماری های مختلف مانند بیماری های قلبی و عروقی، سرطان، سکته های مغزی، دیابت، کلسترول بالا و … شود و سلامتی انسان را به خطر اندازد. بنابراین بسیاری از افراد در تلاش هستند که بتوانند این مشکل را درمان نمایند.

یکی از بهترین روش های درمان چاقی، جراحی چاقی و از جمله آن عمل بای پس معده می باشد که ما در این مقاله به توضیح و بررسی مفصل عمل بای پس معده و مزیت های آن پرداختیم. همچنین این روش جراحی یکی از کم عارضه ترین و بهترین روش های کاهش وزن به شمار می رود که دوران نقاهت بسیار کمی را تجربه خواهید نمود.

اما برخی از مشکلات و مواردی بعد از عمل بای پس ممکن است به سراغ فرد بیاید که یکی از این موارد شایع، افسردگی بعد از عمل بای پس معده می باشد که البته جای نگرانی نخواهد داشت و با بهبود وزنی و رسیدن به تناسب اندام، این مشکل رفع خواهد شد. همچنین ما در این مقاله به روش های پیشگیری از افسردگی بعد از عمل بای پس معده پرداختیم.

حال شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عمل بای پس معده و انجام آن و همچنین مشاوره و راهنمایی های لازم برای درمان افسردگی بعد از عمل بای پس معده، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی که یکی از بهترین متخصصین جراحی چاقی می باشد، مشورت های لازم را دریافت نمایید.

https://cutt.ly/cNt1caU

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید