کلینیک لاغری در شمال تهران

در این مقاله می خواهیم موضوع کلینیک لاغری در شمال تهران را مورد بررسی قرار دهیم. همراه شما هستیم.

چاقی مشکلی است که امروزه بسیاری از مردم از آن رنج می برند. سبک زندگی اشتباه و کاهش فعالیت های بدنی افراد و تغذیه ناسالم، باعث این اختلال است.

اگر ساکن غرب تهران هستید برای جراحی لاغری به پست کلینیک لاغری در غرب تهران مراجعه کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

کلینیک لاغری در شمال تهران
کلینیک لاغری در شمال تهران

در این مقاله می خواهیم درباره علل، عوارض و روش های درمان آن، به خصوص درمان به وسیله جراحی های چاقی حرف بزنیم. همچنین اگر به کلینیک معتبری در این خصوص نیاز داشتید، کلینیک دکتر سلیمی، یکی از بهترین و معتبرترین مراکز درمانی شناخته می شود. دعوت می کنیم تا انتهای مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران همراه ما باشید.

ویژگی بهترین کلینیک لاغری در شمال تهران

 • دارای به روزترین تکنیک ها 
 • پاسخگویی صبورانه 
 • داشتن سابقه و تجربه کافی 
 • جلب اعتماد مراجعین 
فهرست مطالب

چاقی چیست؟

علائم چاقی

علل چاقی

عوارض جانبی چاقی

تاثیر چاقی بر کیفیت زندگی

پیشگیری از چاقی

تشخیص چاقی

درمان چاقی

آشنایی با انواع جراحی های چاقی

جراحی چاقی به روش اسلیو گاسترکتومی

جراحی چاقی به روش بای پس معده

جراحی چاقی به روش بای پس با سوئیچ اثنی عشری

جراحی چاقی به روش حلقه گذاری معده

مقایسه مزایا و معایب جراحی چاقی

نکاتی که پیش از عمل جراحی چاقی باید بدانید.

هزینه جراحی چاقی چقدر است؟

هزینه چاق ماندن یا هزینه جراحی چاقی؟

سخن آخر

 

چاقی چیست؟

در ابتدای مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران می خواهیم کمی درباره چاقی حرف بزنیم.

شاخص توده بدنی (BMI) اندازه گیری وزن و قد یک فرد برای اندازه گیری چاقی احتمالی بدن است. بر اساس معیارهایی که برجسته ترین دانشمندان تعیین کرده اند، بزرگسالان با BMI  30.0 یا بالاتر به عنوان چاق تعریف می شوند. اما BMI همه چیز نیست و به عنوان یک استاندارد، محدودیت هایی نیز دارد.

با توجه به نظر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، عواملی مانند سن، جنسیت، نژاد و توده عضلانی می توانند بر رابطه بین BMI و چربی بدن تاثیر بگذارند. همچنین این معیار بین چربی اضافی، توده عضلانی یا استخوان، تمایز قائل نمی شود.

با وجود این محدودیت ها، BM I هنوز به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری چاقی بدن استفاده می شود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک دکتر سلیمی، اطلاعات کاملتری در این زمینه دریافت نمایید.

 

علائم چاقی

شما زمانی از نظر متخصصین کلینیک دکتر سلیمی چاق تشخیص داده می شوید که شاخص توده بدنی (BMI) شما 30 یا بالاتر باشد. BMI  با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر قد (بر حسب متر) بر توان 2 تعیین می شود.

برای اکثر افراد، BMI  تخمین خوبی از چربی بدن ارائه می دهد. اما با تمام این ها باید بدانید که BMI  به شکل مستقیم، چربی بدن را نشان نمی دهد. در نتیجه بعضی از ورزشکاران که عضلات پر حجمی دارند، احتمال دارد که  شاخص توده بدنی گروه چاق  را داشته باشند. حتی در صورتی که خبری از چربی اضافه در بدنشان نباشد.

برای شناخت بهترین کلینیک کاهش وزن در کرج خواهشمند است از صفحه کلینیک لاغری در کرج دیدن کنید.

علائم چاقی
علائم چاقی

شما در حال مطالعه مقاله “کلینیک لاغری در شمال تهران” هستید.

علل چاقی

با این که ژنتیک، سبک زندگی، عملکرد بدن و هورمون ها بر وزن ما اثر می گذارند، اما به طور کلی چاقی زمانی بروز می کند که کالری بیشتری نسبت به ورزش و فعالیت ‌های عادی روزانه مصرف کنیم.

بدن شما این کالری های اضافی را به عنوان چربی ذخیره می کند.

افراد چاق ممکن است دیرتر از بقیه سیر و زودتر از سایرین گرسنه گردند یا به دلیل استرس یا اضطراب، بیشتر غذا بخورند و کالری بیشتری دریافت کنند.

در ادامه به برخی از مهم ترین علل چاقی اشاره کرده ایم:

ارث و تأثیرات خانواده

ژنتیکی که از پدر و مادر به افراد می رسد، معمولا می تواند روی میزان چربی بدن اثر بگذارد. ژن ‌ها همچنین ممکن است در میزان کارآمدی بدن شما، غذا را به انرژی تبدیل کند. این که چگونه بدن شما اشتهای خود را تنظیم می ‌کند و چگونه در طول ورزش چربی می ‌سوزاند، می تواند از دلایل چاقی باشد.

علت این که چاقی معمولا در خانواده ها دیده می شود، فقط ژنتیک نیست. معمولا افراد در خانواده، سبک زندگی یکسانی را دنبال می کنند و عادات غذایی مشابهی دارند که باعث می شود همگی دچار اضافه وزن باشند.

سبک زندگی

این مورد معمولا چند معیار و زیر مجموعه را شامل می شود:

رژیم غذایی ناسالم

رژیم های پرکالری، کمبود میوه و سبزیجات، مصرف زیاد فست فود و نوشیدنی های پرکالری به افزایش وزن کمک می کند.

کالری مایع

کالری زیاد حاصل از الکل و سایر نوشیدنی های مایع می تواند بدون هیچ نشانه ای از سیری در بدن جذب شود. نوشیدنی‌ های پرکالری مانند نوشیدنی ‌های شیرین نیز می تواند نقش مهمی در افزایش وزن افراد داشته باشد.

کم تحرکی، تنبلی

اگر سبک زندگی کم تحرکی دارید، به راحتی می توانید کالری بیشتری در روز دریافت کنید که با ورزش و فعالیت های روزانه نمی سوزانید. نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر، تبلت و گوشی، یک فعالیت کم تحرک است. تعداد ساعاتی که جلوی یک صفحه نمایش می گذرانید، ارتباط زیادی با افزایش وزن دارد.

کم تحرکی، تنبلی
کم تحرکی، تنبلی

بیماری ها و داروهای خاص

در برخی افراد، چاقی علت پزشکی دارد. مانند سندرم کوشینگ، سندرم پرادر ویلی و بیماری های دیگر. مشکلات دیگر مانند پوکی استخوان نیز می تواند منجر به کاهش فعالیت شود که در نهایت منجر به افزایش وزن می شود.

اگر با رژیم غذایی یا ورزش جبران نکنید، برخی داروها می توانند منجر به افزایش وزن شوند. این ها شامل برخی از داروهای ضد افسردگی، ضد تشنج، داروهای دیابت، داروهای ضد روان پریشی، استروئیدها و مسدود کننده ها هستند.

مسائل اجتماعی و اقتصادی

این موارد نیز با چاقی مرتبط هستند. اجتناب از چاقی سخت خواهد شد اگر تصمیم جدی برای پیاده روی یا ورزش نداشته باشید. به همین ترتیب، ممکن است روش های آشپزی سالم به شما آموزش داده نشود یا به غذاهای سالم دسترسی نداشته باشید. در کنار این ها، گروه دوستان یا خانواده هم می تواند بر افزایش وزن شما اثر بگذارد.

سن

چاقی ممکن است در هر سنی رخ دهد، حتی در کودکان خردسال. اما با افزایش سن، تغییرات هورمونی و سبک زندگی کمتر فعال، خطر چاقی افزایش می یابد.

علاوه بر این، وقتی سن زیاد می شود، از میزان عضلات بدن نیز کاسته می گردد. به طور کلی، کاهش توده عضلانی منجر به کاهش متابولیسم می شود.

این تغییرات همچنین میزان کالری مورد نیاز را کاهش می دهد و جلوگیری از افزایش وزن را دشوارتر می کند. چنان چه کنترلی بر تغذیه خود نداشته باشید و نوع و اندازه آن را مدیریت نکرده و همچنان از ورزش دور بمانید، احتمالا با افزایش سن، به وزنتان هم افزوده خواهد شد.

بارداری

افزایش وزن در دوران بارداری شایع است. برخی از زنان پس از زایمان به سختی وزن خود را کاهش می دهند. این افزایش وزن ممکن است به ایجاد چاقی در زنان کمک کند. شیردهی ممکن است بهترین گزینه برای کاهش وزن در دوران بارداری باشد.

ترک سیگار

در بسیاری از موارد دیده شده است که افرادی که سیگار را به یک باره کنار می گذارند، با افزایش وزن روبرو می شوند و این افزایش وزن می تواند به حدی باشد که شما را چاق کند.

این اغلب زمانی رخ می دهد که مردم از غذا برای مقابله با ترک استفاده می کنند. با این حال، در دراز مدت، ترک سیگار هنوز مزایای بیشتری نسبت به ادامه سیگار دارد. پزشک می تواند به شما در جلوگیری از افزایش وزن بعد از ترک سیگار کمک کند.

کمبود خواب

کمبود خواب یا خواب طولانی مدت می تواند باعث تغییراتی در هورمون ها شود که اشتهای شما را افزایش می دهد. همین طور احتمال دارد مغز شما غذاهای مضر و پر کالری طلب کند و در نتیجه چاق بشوید.

فشارعصبی یا استرس

بسیاری از عوامل خارجی که بر خلق و خو و سلامت شما تأثیر می گذارند، ممکن است به چاقی کمک کنند. افراد در مواجهه با موقعیت های استرس زا بیشتر به دنبال غذاهای پر کالری می گردند.

میکروبیوم

باکتری های روده شما تحت تأثیر آن چه می خورید قرار می گیرند و ممکن است به افزایش یا کاهش وزن شما کمک کنند.

برای دانستن موارد بیشتر، به کلینیک دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

حتی اگر یک یا چند مورد از این عوامل خطر را دارید، به این معنی نیست که چاق هستید. شما می توانید بیشتر عوامل خطر را از طریق رژیم غذایی، فعالیت بدنی، ورزش و تغییر رفتار حذف کنید.

میکروبیوم
میکروبیوم

توصیه می کنیم ادامه مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران را از دست ندهید.

عوارض جانبی چاقی

در این قسمت از مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران می خواهیم عوارض جانبی چاقی را با هم مرور کنیم.

افرادی که چاق هستند، احتمال دارد به تعدادی از مشکلات سلامتی جدی مبتلا شوند، از جمله:

بیماری قلبی و مغزی

چاقی باعث فشار خون بالا و سطوح غیر طبیعی کلسترول می شود. این یک عامل خطر برای بیماری های قلبی و مغزی است.

دیابت نوع 2

چاقی می تواند بر نحوه استفاده بدن از انسولین برای کنترل سطح قند خون تأثیر بگذارد. این امر خطر مقاومت به انسولین و دیابت را افزایش می دهد.

انواع خاص سرطان

سرطان رحم، دهانه رحم، آندومتر، تخمدان ها، سینه، روده بزرگ، رکتوم، مری، کبد، کیسه صفرا، پانکراس، کلیه ها و پروستات می تواند در نتیجه اضافه وزن، سراغ افراد بیاید.

مشکلات گوارشی

اضافه وزن، خطر سوزش سر دل، بیماری کیسه صفرا و کبد را افزایش می دهد.

مشکلات زنانه و جنسی

اضافه وزن احتمال دارد موجب ناباروری و قاعدگی نامنظم در بانوان شود. همین طور می تواند باعث مشکلات نعوظ در مردان شود.

آپنه خواب

کسانی که اضافه وزن دارند، بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این مشکل هستند. این یک مشکل جدی برای خواب است که طی آن نفس فرد برای چند بار و برای لحظاتی در خواب متوقف می شود.

آرتروز

چاقی علاوه بر افزایش التهاب در بدن، استرس مفاصل را نیز افزایش می دهد. این عوامل می تواند منجر به عوارضی مانند پوکی استخوان شود.

آرتروز
آرتروز

کماکان با ادامه مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران با ما همراه باشید.

تاثیر چاقی بر کیفیت زندگی

در این قسمت از مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران می خواهیم تاثیر چاقی بر کیفیت زندگی را ارزیابی کنیم.

اضافه وزن به شدت بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارد. به این ترتیب که در انجام کارهای روزمره به مشکل می خورند. ممکن است اجازه حضور در مکان های عمومی را نداشته باشید. افرادی که چاق هستند، ممکن است مورد تبعیض قرار گیرند.

سایر مسائل مرتبط با وزن که ممکن است بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد، به شرح زیر است:

 • افسردگی
 • عجز
 • مشکلات جنسی
 • احساس شرم و گناه
 • انزوای اجتماعی
 • کاهش موفقیت در کار

پیشگیری از چاقی

چه چاق باشید، چه اضافه وزن کم داشته باشید، قادرید برای اجتناب از این مشکل، کارهایی انجام دهید.

موارد زیر از مجموعه اقداماتی هستند که می توانید در این راستا انجام دهید:

ورزش روزانه، رژیم غذایی سالم و تعهد طولانی مدت به مراقبت از آن چه می خورید و می نوشید.

به طور منظم تمرین کنید

برای جلوگیری از افزایش وزن، باید 150 تا 300 دقیقه فعالیت با شدت متوسط ​​در هفته انجام دهید. فعالیت بدنی متوسط ​​شامل پیاده روی سریع و شنا است.

از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید

روی غذاهای کم کالری و غنی از مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید. از چربی های اشباع شده اجتناب کنید و شیرینی ها و الکل را کاهش دهید.

سه وعده غذایی منظم در روز همراه با میان وعده های محدود بخورید. همچنان می توانید غذاهای کم چرب و پر کالری مصرف کنید. فقط مطمئن شوید که بیشتر اوقات، غذاهایی را انتخاب کنید که باعث افزایش وزن و سلامتی می شوند.

تله های غذایی خود را بشناسید

موقعیت هایی را شناسایی کنید که باعث می شود شما از کنترل خارج شوید. سعی کنید یادداشت برداری کنید و یادداشت کنید که چه می خورید، چه مقدار می خورید، چه زمانی می خورید، چه احساسی دارید و چقدر گرسنه هستید.

پس از مدتی، باید الگوهایی را مشاهده کنید که ظاهر می شوند. می توانید از قبل برنامه ریزی کنید و استراتژی هایی برای مدیریت این نوع موقعیت ها ایجاد کنید و رفتارهای غذایی خود را کنترل کنید.

وزن خود را به طور منظم بررسی کنید

کسانی که حداقل یک بار در هفته خود را وزن می کنند، در مدیریت وزن خود موفق تر هستند. این کار می تواند به شما نشان دهد که اقدامات شما تا چه حد به نتیجه درست رسیده است. یا می تواند به شما کمک کند که وزن کم را قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ تشخیص دهید.

ثابت قدم باشید

پایبندی به یک برنامه مناسب در طول هفته، آخر هفته و بین تعطیلات، شانس موفقیت طولانی مدت شما را تا حد امکان افزایش می دهد.

ثابت قدم باشید
ثابت قدم باشید

تشخیص چاقی

پس از مراجعه به کلینیک دکتر سلیمی برای تشخیص اضافه وزن، ابتدا متخصص شما را به صورت فیزیکی معاینه می کند و سپس اقدامات زیر را انجام می دهد:

بررسی مدارک پزشکی

سابقه وزن، اقداماتی که برای لاغری انجام دادید، فعالیت بدنی و عادات ورزشی، عادات غذایی و وضعیت اشتها در مدارک پزشکی شما موجود است که متخصص باید آن ها را بررسی کند.

داروها، سطح استرس و سایر موارد مرتبط با سلامتی شما را بررسی کند. پزشک شما همچنین ممکن است سابقه پزشکی خانوادگی شما را بررسی کند تا ببیند آیا در معرض خطر برخی شرایط هستید یا خیر.

معاینه فیزیکی عمومی

قد، علائم حیاتی مثل ضربان قلب، فشار خون و دما، معاینه قلب و ریه ها و شکم جزو دسته معاینه فیزیکی است. پزشک شما شاخص توده بدنی (BMI) شما را بررسی خواهد کرد. عدد 30 یا بالاتر چاق در نظر گرفته می شود. اعداد بالای 30 خطرات سلامتی را حتی بیشتر می کنند. شما باید حداقل یک بار در سال توسط پزشک معاینه شوید. زیرا می تواند به شناسایی خطرات کلی سلامت و درمان های مناسب کمک کند.

اندازه گیری دور کمر

چربی هایی که در دور کمر ذخیره می شوند، می توانند باعث بیماری هایی مثل دیابت و بیماری های قلبی شوند. اگر اندازه کمر زنان بیشتر از 89 سانتی‌متر و مردان بیش از 102 سانتیمتر باشد، ممکن است خطرات سلامتی بیشتری نسبت به افراد با سایز کمر کمتر داشته باشند. مانند اندازه گیری  BMI، دور کمر شما باید حداقل سالی یک بار از این نظر بررسی شود.

سایر مشکلات سلامتی را بررسی کنید

پزشک شما سایر مشکلات سلامتی بالقوه مانند فشار خون بالا و دیابت را نیز در نظر خواهد گرفت. پزشک ممکن است آزمایش‌های قلبی خاص مانند نوار قلب را توصیه کند.

آزمایش خون

آزمایشات شما به سلامت شما و عوامل خطر و علائم فعلی بستگی دارد. آزمایش خون ممکن است شامل آزمایش کلسترول، آزمایش عملکرد کبد، آزمایش گلوکز ناشتا، آزمایش تیروئید و غیره باشد.

جمع آوری تمام این اطلاعات به شما و پزشکتان کمک می کند تا تعیین کنید چه مقدار وزن باید کاهش دهید و چه شرایط یا خطرات دیگری برای سلامتی دارید. این آزمایشات به شما کمک می کند تا در مورد سلامت خود تصمیم درستی بگیرید.

آزمایش خون
آزمایش خون

در این بخش از مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران درباره روش های تشخیص چاقی حرف زدیم.

درمان چاقی

در این بخش از مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران برخی از درمان های چاقی را با هم مرور خواهیم کرد.

وقتی می توانید به درمان چاقی برسید که وزنتان را به حالت ایده آل رسانده و در آن محدوده نگهدارید. شاید نیاز باشد تا با گروهی از متخصصان، از جمله یک متخصص تغذیه، مشاور رفتاری یا متخصص چاقی مشورت کنید تا به شما برای رسیدن به وزن دلخواهتان کمک کند.

در درمان چاقی، مقصود اولیه در مرحله نخست این است که وزن شما کمی تکان بخورد. 5 تا 10 درصد وزن کل می تواند گام خوبی باشد. یعنی اگر 100 کیلوگرم هستید، بعد از این گام باید 5 تا 10 کیلو از آن را کم کنید. با این حال، هر چه بیشتر وزن کم کنید، فواید بیشتری خواهید داشت.

تمام رژیم ها و مراقبت ها از وزن، شامل دقت در تغذیه و افزایش ورزش هستند. روش درمان هر کس به شرایط خاص بدن وی وابسته است. اما چند عنصر مهم در این موضوع تعیین کننده است که می خواهیم در بخش زیر به بررسی آن ها بپردازیم.

تغییر رژیم غذایی

در این بخش شما باید کالری مصرفی خود را کاهش دهید و غذاهای سالمی در برنامه غذایی خود بگنجانید. برای کاهش وزن، چیزی که از حجم و سرعت آن مهم تر است، دائمی بودن آن است.

اجتناب از تغییرات شدید و غیر واقعی در رژیم غذایی، مانند رژیم های شوک، یک مورد مهم است. زیرا به احتمال زیاد نمی تواند به شما در کنترل وزن اضافی برای مدت طولانی کمک کند.

تغییر رژیم غذایی
تغییر رژیم غذایی

نکاتی در مورد رژیم غذایی را با هم مرور کنیم:

کاهش کالری

راهکار اساسی درمان چاقی این است که کالری دریافتی خود را کم کنید. گام نخست این است که روش خوردن و آشامیدن خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که به طور معمول چه مقدار کالری مصرف می کنید و چگونه می توانید آن را کاهش دهید.

شما و پزشکتان می توانید تعیین کنید که چقدرکالری در روز برای کاهش وزن مصرف کنید. اما مقدار معمول آن برای زنان 1200 تا 1500 کالری و برای مردان 1500 تا 1800 کالری است.

احساس سیری برخی از غذاها مانند شیرینی ها، چربی ها و غذاهای فرآوری شده حاوی مقادیر زیادی کالری در یک بخش کوچک هستند. در مقابل، میوه ها و سبزیجات، کالری بیشتری دارند.

با خوردن غذاهای کم کالری بیشتر، گرسنگی را کاهش می دهید، کالری کمتری می سوزانید و نسبت به وعده غذایی خود احساس بهتری دارید که به طور کلی به راضی نگه داشتن شما کمک می کند.

انتخاب سالم ‌تر

برای بهبود کلی رژیم غذایی خود از غذاهای گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات و کربوهیدرات های کامل بیشتر استفاده کنید. همچنین روی منابع کم پروتئین مانند لوبیا، عدس، سویا و گوشت بدون چربی تمرکز کنید. اگر ماهی دوست دارید، سعی کنید هفته ای دو بار ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

افزودن نمک و شکر را کاهش دهید. مقدار کمی چربی بخورید و مطمئن شوید که از منابع سالمی مانند روغن زیتون، کانولا و آجیل تامین می شود.

مصرف برخی غذاها را کاهش دهید

برنامه های غذایی گوناگونی وجود دارند که مقدار یک گروه غذایی مخصوص مثل غذاهای پر کربوهیدرات یا پرچرب را محدود می کند. با مراجعه به کلینیک دکتر سلیمی، از متخصص کمک بگیرید تا بفهمید که کدام رژیم های غذایی موثر شناخته شده اند و کدام یک ممکن است برای شما مفید باشد.

نوشیدنی های شیرین شده با شکر، کالری زیادی به بدن می رساند و محدود کردن یا حذف این نوشیدنی ها محل خوبی برای شروع کاهش کالری است.

جایگزین های غذایی این برنامه ها جایگزینی یک یا دو وعده غذایی با محصولات خود را پیشنهاد می کنند.

بین وعده های غذایی سالم و متعادل که کم چرب و کم کالری است، میان وعده مناسب بخورید. در کوتاه مدت، این نوع رژیم می تواند به کاهش وزن کمک کند. به خاطر داشته باشید که این رژیم ها به شما یاد نمی دهند که چگونه سبک زندگی خود را به طور کلی تغییر دهید. در نتیجه اگر می خواهید وزن کم کنید، ممکن است مجبور شوید این کار را ادامه دهید.

مراقب کاهش وزن سریع باشید

ممکن است فریب رژیم های محبوبی را بخورید که وعده کاهش وزن سریع و آسان را می دهند. حقیقت این است که هیچ غذای جادویی یا درمان سریعی وجود ندارد. رژیم های معمول ممکن است در کوتاه مدت کمک کنند. اما به نظر نمی رسد نتایج دراز مدت بهتر از سایر رژیم ها باشد.

به همین ترتیب، ممکن است هنگام رژیم گرفتن وزن کم کنید. اما با شکستن سیستم، احتمالاً آن را پس خواهید گرفت. برای کاهش وزن و جلوگیری از بازگشت آن، باید عادات غذایی سالمی داشته باشید که بتوانید در طول زمان زیادی آن را حفظ کنید.

برای مشاهده نتایج چشمگیر عمل اسلیو معده برای لاغری لطفا صفحه عکس قبل و بعد عمل اسلیو را ببینید.

مراقب کاهش وزن سریع باشید
مراقب کاهش وزن سریع باشید

ورزش و فعالیت

ورزش کردن یکی از راه های درمان چاقی به حساب می آید. اکثر افرادی که می توانند وزن خود را برای بیش از یک سال حفظ کنند، به طور منظم ورزش می کنند و حتی به طور منظم پیاده روی می کنند.

این دسته از اقدامات را در زیر بیشتر بررسی کرده ایم:

ورزش کردن

افراد چاق باید حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​داشته باشند تا از افزایش وزن جلوگیری کنند یا کاهش وزن متوسطی داشته باشند.

ممکن است لازم باشد 300 دقیقه یا بیشتر در هفته ورزش کنید تا به کاهش وزن قابل توجهی برسید. همان طور که استقامت و تناسب اندام خود را بهبود می بخشید، احتمالاً باید مقدار تمرینات خود را به تدریج افزایش دهید.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین دکتر جراحی لاغری در تهران دیدن کنید.

فعالیت های بدنیتان را بیشتر کنید

درست است که ورزش منظم هوازی موثرترین راه برای لاغری است، اما هر حرکت اضافی نیز به سوزاندن کالری کمک می کند. ایجاد تغییرات ساده در طول روز می تواند فواید زیادی داشته باشد.

ماشین خود را دورتر از ورودی فروشگاه پارک کنید، خانه و باغ خود را مرتب کنید، بلند شوید و حرکت کنید و از گام شمار برای تعیین تعداد واقعی قدم هایی که در طول روز برمی دارید، استفاده کنید. یک هدف توصیه شده خوب، تلاش برای رسیدن به 10000 قدم در روز است. برای رسیدن به این هدف، به تدریج مراحل را افزایش دهید.

فعالیت های بدنیتان را بیشتر کنید
فعالیت های بدنیتان را بیشتر کنید

تغییرات رفتاری

یک برنامه اصلاح رفتار می تواند به شما در تغییر یا سبک زندگی کمک کند. اقداماتی را برای بررسی عادات فعلی خود از نظر عوامل، استرس یا شرایطی که ممکن است در چاقی شما نقش داشته باشد، انجام دهید.

انسان ها با هم فرق دارند و موانع مختلفی برای کنترل وزن دارند. مانند نداشتن وقت برای ورزش یا غذا خوردن در اواخر شب. رفتارهای خود را متناسب با علایق فردی خود تغییر دهید.

اصلاح رفتار که گاهی اوقات رفتار درمانی نامیده می شود، می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشاوره

حرف زدن با یک متخصص سلامت روان می تواند به شما کمک کند تا با مشکلات عاطفی و رفتاری مرتبط با غذا مقابله کنید. این می تواند به شما در درک علت پرخوری و یادگیری روش های سالم برای مقابله با اضطراب کمک کند.

همین طور می آموزید که رژیم غذایی و فعالیت خود را کنترل کنید، محرک های غذایی را درک کنید و با هوس های غذایی مقابله کنید. مشاوره می تواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود.

گروه های حمایتی

شما می توانید رفاقت و تفاهم را در این گروه ها بیابید. جایی که دیگران همان چالش های چاقی را تجربه می کنند. برای دسترسی به گروه های حمایتی در منطقه خود با پزشک، بیمارستان محلی یا برنامه اقدام کاهش وزن خود مشورت کنید.

گروه های حمایتی
گروه های حمایتی

جراحی لاغری

در برخی افراد، جراحی کاهش وزن گزینه ای برای درمان چاقی است. این جراحی ها غذایی که مصرف می کنید، فرآیند جذب غذا و کالری را کاهش می دهد.

جراحی کاهش وزن ممکن است مناسب باشد اگر:

 • شما روش های دیگر کاهش وزن را امتحان کرده اید و شکست خورده اید.
 • شما بسیار چاق هستید و شاخص توده بدنی شما بالای 40 است.
 • این شاخص در شما پایین 40 باشد ولی مشکل جدی مانند دیابت یا فشار خون بالا داشته باشید.

جراحی کاهش وزن می تواند به برخی افراد کمک کند تا 35 درصد یا بیشتر از وزن اضافی خود را کاهش دهند. اما جراحی کاهش وزن یک گلوله جادویی برای چاقی نیست.

این جراحی تضمین نمی کند که شما تمام وزن اضافی خود را از دست خواهید داد یا آن را برای مدت طولانی حفظ خواهید کرد. موفقیت در کاهش وزن پس از جراحی بستگی به این دارد که شما در طول زندگی تغییراتی در عادات غذایی و ورزش خود ایجاد کنید.

در ادامه مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران درباره جراحی های چاقی بیشتر حرف خواهیم زد. به طور کلی شما می توانید برای درمان از بهترین روش های ممکن، به کلینیک دکتر سلیمی مراجعه کنید.

توصیه می کنیم ادامه مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران را نیز مطالعه بفرمایید.

آشنایی با انواع جراحی های چاقی

در این قسمت از مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران به بررسی انواع جراحی های چاقی خواهیم پرداخت.

تا چند سال پیش در جراحی های شکم و لگن از روشی استفاده می شد که برش بزرگی به طول 15 تا 30 سانتیمتر در ناحیه مورد نظر ایجاد می شد.

آشنایی با انواع جراحی های چاقی
آشنایی با انواع جراحی های چاقی

اما امروزه روش جدیدی به نام لاپاراسکوپی رایج شده است که بسیار بهتر از روش قدیمی و سنتی است. جراحی چاقی به همان روش جدید یعنی لاپاراسکوپی انجام می شود. در این نوع جراحی ها، برش های کوچکی در ناحیه شکم ایجاد می شود و دوره نقاهت کوتاه تری دارد که برای بیمار بسیار راحت و بدون دردسر عمل می کند و همچنین ایمن تر است.

این نوع جراحی ها انواع مختلفی دارند. برخی از این روش ها عبارتند از: اسلیو گاسترکتومی، بای پس معده، بای پس با سوئیچ اثنی عشر و حلقه قابل تنظیم معده

روش انتخابی جراحی برای هر فرد متفاوت است و با توجه به نظر پزشک، انتخاب شما و شرایط هر بیمار متفاوت است. اما هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند که قبل از اقدام باید بدانید. با ما همراه باشید تا با انواع جراحی چاقی بیشتر آشنا شوید.

برای انجام مراحل درمان چاقی در بهترین کلینیک لاغری توصیه می شود صفحه بهترین کلینیک درمان چاقی را ببینید.

جراحی چاقی به روش اسلیو گاسترکتومی

اسلیو گاسترکتومی یکی از رایج ترین روش ها در سال های اخیر است. در این روش، قسمت بزرگی از معده شما برداشته می شود و تنها قسمت کوچکی باقی می ماند.

قسمت کوچک باقیمانده شبیه موز یا آستین است. از این رو نام این روش، جراحی آستین است. در این فرآیند گاسترولاسیون، معده شما منقبض می شود و هنگام غذا خوردن، زود احساس سیری می کنید. بخشی از معده که برداشته شده، حاوی هورمون های گرسنگی است.

جراحی چاقی به روش اسلیو گاسترکتومی
جراحی چاقی به روش اسلیو گاسترکتومی

بنابراین هورمون های گرسنگی کمتری ترشح می شود و در نتیجه اشتها کاهش می یابد. در این مدت کاهش وزن شدید و غیر قابل برگشتی را تجربه خواهید کرد. همچنین با انجام این جراحی می توانید از زحمت بیماری های مرتبط با چاقی خلاص شوید و سلامت کامل خود را بازیابی کنید.

جراحی چاقی به روش بای پس معده

جراحی بای پس معده یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین جراحی های لاغری در همه کشورهاست. بای پس معده نسبت به اسلیو گاسترکتومی پیچیدگی بیشتری دارد اما در نهایت، این روش غذای کمتری را نیز جذب می کند و فرد سریعتر احساس سیری می کند که منجر به کاهش وزن می شود.

در جراحی بای پس معده، معده بیمار به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت کوچکتر و قسمت بزرگتر. تمام مواد مغذی از طریق روده کوچک وارد قسمت کوچک معده می شوند. این عمل علاوه بر درج معده، روده را نیز در بر می گیرد و این فرآیند زمان بیشتری می برد.

جراحی چاقی به روش بای پس معده
جراحی چاقی به روش بای پس معده

در این جراحی، شما احتمالاً دچار کمبود تعدادی از مواد مغذی و ویتامین هستید، زیرا غذا بدون گذر از ابتدای روده کوچک دفع می شود. بنابراین تمام اقدامات احتیاطی را که پزشک تجویز می کند، انجام دهید تا بدن خود را با پروتئین ها، مواد معدنی و مکمل های ویتامین برای مادام العمر تامین کنید.

برخلاف اسلیو معده، این فرآیند برگشت پذیر است. به این معنی که می توانید هر زمان که بخواهید دوباره این عمل را انجام دهید و ساختار گوارشی را به حالت اولیه بازگردانید.

روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده چگونه می باشد برای دانستن این روند پیشنهاد می کنیم پست روند کاهش وزن بعد از عمل بای پس معده را ببینید.

جراحی چاقی به روش بای پس با سوئیچ اثنی عشری

اسلیو گاسترکتومی نیز در این روش جراحی چاقی دخیل است. در واقع، بای پس با اثنی عشر دارای مراحل بیشتری است زیرا در مرحله اول قسمت بزرگی از معده شما برداشته می شود (آستین معده). پس از کوچک شدن معده، تنها قسمت کوچکی از آن باقی می ماند. مسیر ورود غذا تغییر می کند تا غذای کمتری جذب شود.

در واقع غذا از قسمت بزرگی از روده عبور می کند و به نوعی آن را کوتاه می کند. بعد از این که این مراحل را طی کردید، کیسه صفرا برداشته می شود. در نتیجه، اشتهای شما برای غذا کاهش می یابد و کاهش وزن زیادی را شاهد خواهید بود.

جراحی چاقی به روش حلقه گذاری معده

در این روش، حلقه ای دور قسمت کوچکی از معده شما قرار می گیرد. این حلقه به قسمت بالای معده شما متصل می شود و قسمت بالایی معده را از دیگری جدا می کند. غذای خورده شده وارد این قسمت کوچک می شود، بنابراین معده زودتر پر می شود و خیلی سریع احساس سیری می کنید و دیگر نمی خواهید بیشتر بخورید.

بعد از جراحی حلقه به وزن دلخواه خود می رسید و وزن زیادی کم می کنید. اما این روش کاهش وزن منسوخ شده است و این احتمال وجود دارد که پس از مدتی، مری متورم شود. توصیه می شود با وجود رویکردهای جدیدتر جراحی چاقی مانند اسلیو گاسترکتومی و بای پس معده، از این روش های قدیمی پیروی نکنید.

جراحی چاقی به روش حلقه گذاری معده
جراحی چاقی به روش حلقه گذاری معده

برای استفاده از این روش برای درمان چاقی هم می توانید به کلینیک دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

مقایسه مزایا و معایب جراحی چاقی

جراحی چاقی علاوه بر مزایایی مثل اندامی خوب و متناسب، حس اعتماد به نفس بیشتر، انجام کارهای روزمره آسان و … معایبی هم دارد که بد نیست بدانید.

در مورد جراحی بای پس معده، بیمار باید یک سری مکمل ها و ویتامین ها را مادام العمر مصرف کند تا کمبود مواد معدنی در بدن جبران شود.

در کل، بیماران پس از انجام این عمل باید برنامه های غذایی خاصی را زیر نظر پزشک داشته باشند و به تدریج به روال عادی خود بازگردند.اما باید برای همیشه پرخوری را کنار گذاشت و از یک رژیم غذایی سالم پیروی کرد.

با وجود همه این ها، انجام عمل جراحی چاقی هنوز بهتر از تحمل عوارض و خطرات چاقی است. با انجام جراحی چاقی، در معرض بیماری های ناشی از چاقی قرار نخواهید داشت.

بیماری هایی مانند: فشار خون بالا، سکته مغزی، پوکی استخوان، سکته قلبی، دیابت و …. آمار نشان می دهد که میزان مرگ و میر زودرس در افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند، بسیار کمتر است. از طرفی خطرات جراحی چاقی کمتر از جراحی کیسه صفرا است.

با جراحی چاقی می توانید برای همیشه با چاقی خداحافظی کنید و سبک زندگی سالم و با کیفیتی را شروع کنید. بنابراین در این عصر جدید که همه چیز برای انسان راحت‌ تر است و می‌ توانید به راحتی وزن کم کنید، از هیچ تلاشی دریغ نکنید و اگر کاندیدای خوبی برای جراحی هستید، جراحی چاقی انجام دهید.

شما مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران مطالعه می کنید.

نکاتی که پیش از عمل جراحی چاقی باید بدانید

در این بخش از مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران می خواهیم چند مورد از مهم ترین نکاتی که پیش از عمل باید از آن ها آگاهی داشته باشید را بیان کنیم.

نکاتی که پیش از عمل جراحی چاقی باید بدانید
نکاتی که پیش از عمل جراحی چاقی باید بدانید

با جراحی چاقی به مرور وزن کم خواهید کرد

بنا بر تشخیص متخصص، شاید لازم باید پیش از عمل هم کمی از وزن خود را کم کنید. اما معمولا افراد شش ماه قبل از عمل و 6 ماه تا یک سال بعد از عمل چند کیلوگرم وزن کم می کنند تا بقیه وزن خود را کاهش دهند تا به وزن و اندام ایده آل برسند.

پس باید دوره ای را طی کنید و به تدریج به نتیجه دلخواه برسید. پس از حدود یک یا دو ماه، می توانید به روال معمول قبل از عمل بازگردید و به رژیم جدید بدن خود عادت کنید.

نگران محل بخیه ها نباشید

همان طور که قبلاً گفتیم، روش های قدیمی جراحی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند. جراحی لاپاراسکوپی به ما این امکان را می دهد که با ایجاد برش های کوچکتر در شکم، عمل جراحی را انجام دهیم. در این مورد، بعید است که بخیه ها بعد از عمل روی بدن شما باقی بماند. زیرا این زخم ها کوچک هستند و سریعتر بهبود می یابند.

جراحی چاقی از شما در برابر بیماری ها محافظت می کند

بعد از انجام این جراحی، از بیماری هایی مثل فشار خون بالا، آپنه خواب، درد مفاصل و دیابت نوع 2 دور بمانید یا آن ها را درمان یا کنترل کنید. همچنین از بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی در امان خواهید بود و می توانید برای همیشه مراقب سلامتی خود باشید.

جراحی چاقی از شما در برابر بیماری ها محافظت می کند
جراحی چاقی از شما در برابر بیماری ها محافظت می کند

افزایش متابولیسم با جراحی چاقی امکانپذیر است

چاقی همان طور که باعث ناراحتی و کاهش رضایت درونی شما می شود، باعث بیماری متابولیک در شما می شود. علت اصلی چاقی در افراد چاق، کاهش متابولیسم است. افراد چاق حتی اگر کالری کمتری مصرف کنند، چاق می مانند. زیرا متابولیسم آن ها پایین است و نمی توانند وزن کم کنند. اما با جراحی چاقی، متابولیسم شما افزایش می یابد و بهتر می توانید وزن کم کنید.

قبل از جراحی چاقی به روانپزشک مراجعه کنید

در واقع چاقی بر عواطف و روان بیمار نیز تأثیر می گذارد، بنابراین آن ها باید مانند مراقبت پزشکی، از نظر عاطفی حمایت کنند. این جلسات مشاوره به شما در درک بهتر و پذیرش تغییرات پس از جراحی چاقی کمک می کند.

آیا بیمه هزینه های جراحی را به عهده می گیرد؟

در بسیاری از موارد، بیمه هزینه عمل را پوشش می دهد. برخی افراد معتقدند که جراحی چاقی یک عمل زیبایی است و بیمه هزینه های آن را پوشش نمی دهد.

اما می توانید با بیمه ای که در بیمارستان قرارداده شده است، جراحی چاقی انجام دهید. پس بهتر است از قبل بیمه نامه های درمان را بدانید. اگر می خواهید برای رهایی از بیماری های مرتبط با چاقی جراحی چاقی انجام دهید، بیمه بخشی از هزینه عمل را پوشش می دهد.

آیا بیمه هزینه های جراحی را به عهده می گیرد؟
آیا بیمه هزینه های جراحی را به عهده می گیرد؟

بعد از جراحی چاقی کمتر غذا می خورید

در واقع تغییرات متابولیک، بدن شما را خنثی می کند و باعث می شود تا به طور طبیعی زودتر از قبل اشتهای خود را کاهش دهید و احساس سیری کنید.

از طرفی سایز معده شما که قبلا به دلیل پرخوری بزرگ بود، کوچک شده و دیگر نمی توانید حجم زیادی غذا را در معده خود جا دهید. همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا مصرف غذای شما را کاهش دهند.

دوره نقاهت پس از جراحی چاقی

در مواردی که این عمل ها با لاپاراسکوپی انجام می شود، دوره نقاهت کمتراست. به طور معمول قادر خواهید بود تا بعد از دو هفته پشت میز خود بنشینید و به سر کار خود بازگردید. یا اگر در مشاغل دیگری مشغول به کار هستید، پس از یک ماه می توانید فعالیت خود را مانند قبل از سر بگیرید. البته بهتر است کم کم فعالیت های روزانه خود را شروع کنید تا بعد از یک ماه بتوانید تمام کارهای خود را انجام دهید.

تمایل کمتری به نوشیدن مایعات دارید

پس از جراحی چاقی، اشتها برای نوشیدن مایعات کمتر است، بنابراین معده شما فضای بیشتری برای غذاهای جامد و غیر مایع دارد.

ما در این قسمت از مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران نکاتی را در باره هزینه عمل های لاغری گفتیم. در بخش های بعدی، این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

تمایل کمتری به نوشیدن مایعات دارید
تمایل کمتری به نوشیدن مایعات دارید

هزینه جراحی چاقی چقدر است؟

در این بخش از مقاله کلینیک لاغری در شمال تهران می خواهیم درباره هزینه های جراحی چاقی حرف بزنیم. البته شما می توانید برای اطلاع از دقیق ترین برآورد هزینه ها از کلینیک دکتر سلیمی مشاوره بگیرید.

می توان گفت که هزینه جراحی گران بوده و گزاف به نظر می رسد. اسلیو گاسترکتومی یکی از گران ترین جراحی های چاقی است. اما به طور کلی عوامل زیادی در تعیین هزینه جراحی موثر هستند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

روش جراحی چاقی

هزینه جراحی چاقی بسته به نوع و روش جراحی که انتخاب می کنید، متفاوت است. هر روش بای پس معده، اسلیو معده، سوئیچ اثنی عشر و حتی روش های جراحی بالونی و برقی هزینه های متفاوتی دارند و هزینه یکسانی برای همه آن ها در نظر گرفته نمی شود.

دستمزد جراح

هزینه جراحی چاقی به عوامل مختلفی بستگی دارد. سطح تجربه و مهارت جراح عامل مهم و تعیین کننده ای در دستمزد وی است. هرچه جراح شما تجربه بیشتری داشته باشد و جراحی های بیشتری انجام دهد، حقوق شما بیشتر خواهد شد.

نوع و کیفیت ابزار جراحی

بخش زیادی از هزینه های جراحی چاقی به ابزار مورد استفاده جراح مربوط است. کیفیت و جنس تجهیزات مورد استفاده در جراحی، تاثیر زیادی در هزینه جراحی دارد. بنابراین اگر ابزار جراحی مورد استفاده از نوع چینی و بی کیفیت باشد، هزینه عمل کم است.

اما اگر ابزار جراحی مورد استفاده از نوع آمریکایی و اروپایی و با کیفیت باشد، هزینه عمل بیشتر خواهد بود. در جراحی لاغری، از دستگاه های متعددی استفاده می شود که هر کدام تقریباً قیمت های متفاوتی دارند و بر اساس جنسیت افزایش می یابند.

نوع و کیفیت ابزار جراحی
نوع و کیفیت ابزار جراحی

هزینه های بیمارستان

خدماتی که از هر بیمارستان دریافت می کنید، بسیار متفاوت است و به نوع آن بستگی دارد. بیمارستان های دولتی در مقایسه با بیمارستان های خصوصی و پیشرفته هزینه های کمتری دارند. به طور کلی همه بیمارستان ها خدمات یکسانی ارائه نمی دهند و هر چه خدمات کاملتر و بهتر باشد، طبیعتا هزینه های بیشتری متحمل خواهید شد.

بیمه

همان طور که قبلا ذکر شد، برخی افراد معتقدند که جراحی چاقی یک عمل زیبایی است و تحت پوشش بیمه نیست. اما اگر جراحی شما پزشکی باشد و سلامتی شما در خطر باشد، بیمه نیمی یا تمام هزینه های جراحی را پوشش می دهد. بیمه تنها زمانی هزینه های عملیاتی شما را پوشش می دهد که کاندیدای مناسبی برای جراحی باشید. در صورتی که شاخص توده بدنی شما کمتر از 40 باشد و هیچ یک از بیماری های جدی مرتبط با چاقی را نداشته باشید، در این صورت باید تمام هزینه های عمل را خودتان بپردازید.

سایر عوامل موثر بر هزینه جراحی چاقی:

 • هزینه مشاوره بعد از جراحی چاقی
 • حقوق متخصص بیهوشی
 • هزینه دستیاران کاهش وزن
 • اگر باند معده قابل تنظیم دارید، باید هزینه ویزیت های بعدی را نیز بپردازید.

هزینه چاق ماندن یا هزینه جراحی چاقی؟

با تمام این موارد، بیایید ببینیم که کدام یک هزینه بر تر است. جراحی چاقی یا چاق ماندن؟ این بخش از مقاله “کلینیک لاغری در شمال تهران” به این سوال پاسخ می دهد.

معمولا افرادی که اضافه وزن دارند و چاق هستند، هزینه های زیادی را برای ثبت نام در باشگاه خرج می کنند. آن ها همچنین برای یک برنامه غذایی خوب و موثر به مربیان مختلف مراجعه می کنند.

آن ها از بیماری های مرتبط با چاقی رنج می برند که به خودی خود هزینه بر است. بنابراین می توانید یک بار برای همیشه هزینه کنید و در کوتاه مدت به وزن ایده آل خود برسید و مجبور نباشید تا در طول سال ها هزینه های زیادی را صرف کنید و در نهایت به نتیجه مطلوب نرسید.

برای اینک ه به تخمین درستی از هزینه های جراحی های چاقی برسید، می توانید با کلینیک دکتر سلیمی مشورت کنید.

سخن آخر

ما در این مقاله که با عنوان کلینیک لاغری در شمال تهران ارائه شد، سعی کردیم ابتدا درباره چاقی و مضرات آن و سپس درباره راه ها و مزایای لاغری حرف بزنیم و در این راستا جراحی های لاغری مرسوم و پر استفاده را نیز به شما معرفی کردیم.

امیدواریم بتوانید از مطالب این مقاله در راستای سلامتی خود بهره ببرید. توصیه ما این است که اگر از مشکل اضافه وزن رنج می برید، به کلینیک دکتر سلیمی برای درمان آن مراجعه نمایید.

منبع:

y70422

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید