کالری نخود فرنگی

در این مقاله، قصد داریم به بررسی میزان «کالری نخود فرنگی» بپردازیم. با ما همراه باشید.

نخود فرنگی یکی از محصولات غذایی مهم و پرمصرف در سراسر جهان است. این محصول با داشتن خواص غذایی بالا و قدرت تامین انواع مواد مغذی برای بدن، به عنوان یک منبع غذایی اساسی در تغذیه افراد به شمار می‌آید. کالری نخود فرنگی، نقش مهم و حائز اهمیتی در تامین انرژی بدن دارد.

با توجه به تحقیقات علمی، هر 100 گرم نخود فرنگی حاوی حدود 120 کالری است. این کالری‌ ها عمدتا از طریق کربوهیدرات ‌های موجود در نخود فرنگی به بدن منتقل می‌شوند.

کالری نخود فرنگی
کالری نخود فرنگی

همچنین، نخود فرنگی دارای پروتئین ‌های قابل توجه و چربی‌ های سالم است. علاوه بر این، حاوی ویتامین های E، C، A و گروه B، مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، پتاسیم و فیبر نیز می باشد.

استفاده از نخود فرنگی در تغذیه روزانه می‌تواند به حفظ سلامت بدن و جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ ها کمک کند. به علاوه، کالری نخود فرنگی، مناسب برای افراد با وضعیت فعالیت بدنی بالا است و مصرف آن در رژيم های لاغری نيز توصيه می شود.

با توجه به خصوصیات غذایی و کالری نخود فرنگی، استفاده منظم از آن در تغذیه روزانه ما مطلوب است.

پیشنهاد می کنیم از پست طرز تهیه کوکی رژیمی دیدن کنید.

کالری نخود فرنگی چقدر است؟

نخود فرنگی یکی از محصولات غذایی پرطرفدار است که در بسیاری از غذاها و دستورهای پخت استفاده می‌شود. این محصول گیاهی دارای خواص غذایی بسیار زیاد و متنوع است و به عنوان یک منبع عالی از پروتئین، فیبر، و ویتامین ‌ها و مواد معدنی شناخته می‌شود.

مقدار کالری نخود فرنگی به عوامل مختلف بستگی دارد، اما  تقریبا در هر 100 گرم نخود فرنگی، حدود 120 کالری قابل جذب است. البته این تعداد کالری بستگی به روش پخت نخود فرنگی نیز دارد. در صورت پخت نخود فرنگی با روش های سبك تر مانند بخارپز، تعداد كالری های جذب شده كمتر خواهد بود.

لطفا از پست پروتئین نخود دیدن کنید.

کالری نخود فرنگی چقدر است؟
کالری نخود فرنگی چقدر است؟

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در خصوص تغذيه با نخود فرنگی، توصیه می کنیم به جدول اطلاعات غذايی که در ادامه مقاله به آن پرداخته شده است، مراجعه کنید. این جدول شامل اطلاعاتی مانند مقدار کالری، پروتئین، چربی، کربوهیدرات و سایر مواد مغذی است که در هر 100 گرم نخود فرنگی وجود دارد.

به طور خلاصه، نخود فرنگی منبع عالی از تغذیه است و با توجه به خواص غذایی بالای آن، مصرف منظم آن در رژیم غذایی، به شدت توصیه می‌شود.

کالری نخود فرنگی خام چقدر است؟

جدول زیر به ارزش غذایی و کالری نخود فرنگی خام اشاره دارد:

کالری و مواد مغذیدر 100 گرمدر 1 لیوان
کالری81117
کربوهیدرات (گرم)4/149/20
چربی (گرم)4/05/0
پروتئین (گرم)4/58/7
فیبر (گرم)7/52/8
ویتامین سی (میلی گرم)4058
فولات (میکروگرم)652/94
کلسیم (میلی گرم)252/36
منیزیم (میلی گرم)338/47
فسفر (میلی گرم)108157
پتاسیم (میلی گرم)244354
آهن (میلی گرم)4/11/2

کالری نخود فرنگی پخته چقدر است؟

به منظور اطلاع از ازرش غذایی و کالری نخود فرنگی پخته، می توانید به جدول زیر مراجعه کنید:

کالری و مواد مغذیدر 100 گرمدر 1 لیوان
کالری84134
کربوهیدرات (گرم)6/1525
چربی (گرم)2/03/0
پروتئین (گرم)3/55/8
فیبر (گرم)5/58/8
ویتامین سی (میلی گرم)2/147/22
فولات (میکروگرم)63101
کلسیم (میلی گرم)272/43
منیزیم (میلی گرم)394/62
فسفر (میلی گرم)117187
پتاسیم (میلی گرم)271434
آهن (میلی گرم)5/14/2

کالری نخود فرنگی منجمد چقدر است؟

مقدار کالری نخود فرنگی منجمد بستگی به حجم و وزن آن دارد. اما به طور معمول، هر 100 گرم نخود فرنگی منجمد حاوی تقریباً 81 کالری است. بنابراین، اگر مقدار نخود فرنگی منجمد مورد نظر را در 100 گرم تعیین کنید، می‌توانید با ضرب آن در عدد مورد نظر خود، مقدار کالری را به صورت تقریبی به دست آورید.

قرص قند خارجی ، دارای انواع مختلفی است.

کالری نخود فرنگی کنسروی برای وعده غذایی

نخود فرنگی کنسروی یکی از محصولات غذایی پرطرفدار است که در بسیاری از وعده ‌های غذایی استفاده می‌شود. این محصول به دلیل خواص غذایی و سلامتی که دارد، به عنوان یک منبع عالی از پروتئین، فیبر، و ویتامین‌ ها و مواد معدنی شناخته شده است.

اولین نکته در مورد کالری نخود فرنگی کنسروی، این است که حجم بالای آن باعث مصرف بالای کالری می‌شود. هر 100 گرم نخود فرنگی کنسروی حدودا 140-120  کالری دارد. اما باید توجه داشت که این مقدار به تعداد سرو در هر وعده غذایی بستگی دارد.

بهترین ویتامین برای چاقی صورت، ویتامین E، ویتامین B، ویتامین D است.

کالری نخود فرنگی کنسروی برای وعده غذایی
کالری نخود فرنگی کنسروی برای وعده غذایی

با توجه به خواص غذایی نخود فرنگی، استفاده از آن در رژيم های لاغری مناسب است. نخود فرنگی كمک به كاهش سطح قند خون و كاهش احتمال ابتلا به بيماری های قلبی عروقی می‌کند. همچنین، نخود فرنگی کنسروی حاوی فیبر است که می‌تواند در کاهش وزن و حفظ سلامت دستگاه گوارش نقش مهمی داشته باشد.

علاوه بر این، نخود فرنگی کنسروی حاوی پروتئین است که برای ساخت و ترمیم بافت‌ های بدن ضروری است. پروتئین‌ های موجود در نخود فرنگی کمک به رشد عضلات، تقویت سیستم ایمنی بدن و تولید هورمون ‌های ضروری مانند انسولین می‌کند.

با توجه به محتوای ویتامین ‌ها و مواد معدنی در کنسرو نخود فرنگی، آن را می‌توان به عنوان یک منبع غذایی سالم در رژيم های غذایی استفاده کرد.

کالری نخود فرنگی و تاثیر آن بر سیری

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، نخود فرنگی یکی از محصولات غذایی پرمصرف در سراسر جهان است و به عنوان یک منبع غنی از مواد مغذی و کالری در رژیم لاغری نقش مهمی دارد. نخود فرنگی حاوی کالری، پروتئین، فیبر، و ویتامین‌ها و مواد معدنی است که همگام با ایجاد احساس سیری در رژیم لاغری کمک می‌کند.

اولین نکته در خصوص نخود فرنگی این است که حاوی کالری است. هر 100 گرم نخود فرنگی تقريباً 140-120  کالری دارد. این جمله به این معناست که با خوردن حجم بیشتری از نخود فرنگی، شما كالری بیشتری دريافت خواهید كرد.

کالری نخود فرنگی و تاثیر آن بر سیری
کالری نخود فرنگی و تاثیر آن بر سیری

اگر شما بیش از حد کالری مصرف کنید، وزنتان افزایش می‌یابد و اگر کمتر از حد کالری مصرف کنید، وزنتان کاهش می‌یابد. به همین دلیل، نخود فرنگی با توجه به سطح کالری مناسب خود، گزینه‌ای مناسب برای رژیم لاغری است.

علاوه بر این، نخود فرنگی حاوی پروتئین است. پروتئین ‌ها در پروسه رژیم لاغرکننده نقش مهمی دارند زیرا باعث افزایش سطح سیری می‌شوند. همچنین، پروتئین‌ ها برای ساخت عضلات بسیار ضروری هستند و باعث حفظ عضلات در دوران رژیم لاغرکننده می‌شوند.

فیبر نخود فرنگی همچنین چالشى جديد در رژيم لاغرى است. فیبر موجود در نخود فرنگی به دلایل ویژگی هایی که در ادامه بیان می کنیم، در رژیم لاغری تاثیرگذار است.

اشباع کننده:

فیبر موجود در نخود فرنگی باعث افزایش حجم غذا می شود و احساس سیری را افزایش می دهد. همین امر کمک می کند تا فرد غذای کمتری مصرف کند و وزنش کنترل شود.

 • کاهش جذب چربی:

فیبر موجود در نخود فرنگی باعث کاهش جذب چربی در بدن می شود. این عملکرد به دلیل قابل جذب نبودن فیبر توسط سیستم گوارش است. بدین ترتیب چربی ها به صورت طبیعی از بدن دفع می شوند.

 • کاهش قند خون:

فیبر موجود در نخود فرنگی باعث کاهش سطح قند خون پس از وعده غذایی شده و همچنین تأخير در هضم و جذب قندهای موجود در غذا را به همراه دارد. این کار باعث کنترل سطح قند خون و کاهش احتمال بروز بیماری ‌های مرتبط با قند مانند دیابت می‌شود.

 • حفظ سلامت گوارش:

فیبر موجود در نخود فرنگی به عنوان يک پيش زمينه يا غذای تغذيه ای برای باکتری های مفید در روده عمل می کند و به حفظ سلامت گوارش کمک می‌کند. همچنین، فیبر باعث افزایش حجم و نرم شدن مدفوع می‌شود که به عملکرد صحیح روده کمک می‌کند.

 • کالری پایین:

نخود فرنگی دارای کالری پایین است و فقط حجم زیاد و احساس سیری را به شما می‌دهد. این موضوع باعث می‌شود تا در رژیم لاغری، شما بتوانید بدون نگرانی از افزایش وزن شدید، از نخود فرنگی استفاده کنید.

در حالت کلی، مصرف نخود فرنگی که دارای فیبر است، می تواند بر افزایش احساس سیری کمک کننده باشد.

لطفا از پست رژیم غذایی پروتئین دیدن کنید.

روش های پخت و پز چگونه بر محتوای کالری نخود فرنگی تاثیر می گذارند؟

روش های پخت و پز می توانند بر محتوای کالری نخود فرنگی تأثیر گذار باشند. نخود فرنگی یک منبع غنی از پروتئین، فیبر، و ویتامین ها و مواد معدنی است. اما روش های پخت و پز ممکن است بر کالری ها و سایر مواد مغذی آن تأثیر داشته باشند.

روش های پخت و پز چگونه بر محتوای کالری نخود فرنگی تاثیر می گذارند؟
روش های پخت و پز چگونه بر محتوای کالری نخود فرنگی تاثیر می گذارند؟
 1. جوانه زدن:

قبل از پخت نخود فرنگی، آن را به مدت چند ساعت در آب بخیسانید تا جوانه بزند. جوانه زدن نخود فرنگی باعث افزایش سطح فیبر و ویتامین  C  در آن می شود.

 1. جوشاندن:

جوشاندن نخود فرنگی به صورت کامل باعث کاهش کالری می شود. در حقيقت، جوشاندن نخود فرنگی باعث كاهش حجم كالری ‌های قابل هضم توسط بدن می ‌شود.

 1. سرخ کردن:

سرخ کردن نخود فرنگی با روغن می تواند محتوای کالری آن را افزایش دهد. روغن اضافه شده به نخود فرنگی باعث افزایش چربی و کالری آن می شود.

 1. پخت در فر:

پخت نخود فرنگی در فر باعث خشک شدن آن و کاهش محتوای آب و وزن آن می شود. این عمل ممکن است منجر به افزایش کالری در هر گرم از نخود فرنگی شده ولی در کل، محتوای کالری آن تغییر چندانی نمی کند.

 1. استفاده از روش های پخت ساده:

استفاده از روش های ساده پخت و پز مانند بخارپز به جای سرخ کردن یا سوخاری، باعث حفظ بسیاری از خصوصیات غذایی نخود فرنگی به خصوص پروتئین و فیبر می‌ شود.

به طور خلاصه، جوانه زدن و جوشاندن نخود فرنگی باعث افزايش مقدار فيبر و ويتامين‌ ها در آن می شود.

کالری نخود فرنگی را چگونه بسوزانیم؟

برای سوزاندن کالری نخود فرنگی، می‌توانید از راه‌ های مختلف استفاده کنید. در ادامه مقاله، به برخی از روش‌ های مؤثر برای سوزاندن کالری نخود فرنگی اشاره خواهیم کرد:

کالری نخود فرنگی را چگونه بسوزانیم؟
کالری نخود فرنگی را چگونه بسوزانیم؟
 1. ورزش:

یکی از بهترین راه‌ ها برای سوزاندن کالری، ورزش است. ممکن است با تمرین های هوازی مثل دویدن، شنا، دوچرخه سواری و … مقدار زیادی کالری را سوزانده و به تقویت عضلات خود بپردازید.

 1. تغذیه مناسب:

تغذیه مناسب نقش مؤثر در سوزاندن کالری دارد. با برنامه غذایی حاوی مقادیر مناسب پروتئین، فیبر و چربی ‌های سالم، شما قادر خواهید بود که کالری های اضافی را حذف كنيد.

 1. تنظیم سطح فعالیت:

تلاش کنید سطح فعالیت خود را افزایش دهید. مثلاً به جای استفاده از آسانسور، از پله ها بالا بروید یا در حین کار و در صورت امکان، برخی از وظایف را به صورت پیاده انجام دهید.

4.کوچکتر کردن وعده های غذایی:

به جای خوردن نخود فرنگی در یک وعده بزرگ، آن را در وعده‌ های کوچک‌تر و منظم تقسیم کنید. این کار باعث می‌شود تا مصرف کالری شما کاهش یابد.

 1. آب:

مصرف آب به مقدار مناسب، نقش مؤثر در سوزاندن کالری دارد. آب باعث افزایش سطح اشباع شده در شکم می‌شود و حس سیر شدن را القا می نماید.

 1. استفاده از روش‌ های پخت سالم:

هنگام پخت نخود فرنگی، تلاش كنيد كه از روش های كم كالری مانند بخارپز کردن، سرخ كردن با روغن كم چرب و … استفاده کنید.

سخن پایانی

نخود فرنگی یکی از محصولات غذایی مهم و پرمصرف در جوامع مختلف است. این محصول با داشتن خواص غذایی بالا و سطح کالری مناسب، به عنوان یک منبع غذایی سالم و مغذی شناخته شده است.

در هر 100 گرم نخود فرنگی، حدود 120  کالری وجود دارد. این کالری ‌ها از طریق مواد مغذی اصلی نظیر پروتئین، کربوهیدرات، فیبر و ویتامین ‌ها و مواد معدنی تأمین می‌شوند.

سخن پایانی
سخن پایانی

نخود فرنگی حاوی پروتئین بسیار زیاد است که به عنوان منبع پروتئین گسترده‌ کاربرد دارد. همچنین، نخود فرنگی حاوی کلسيم، آهن، منيزيم، روی و فسفر است که به حفظ سلامت استخوان ‌ها و عضلات بدن کمک می‌کند.

با توجه به این که نخود فرنگی دارای سطح کالری مناسبی است، می‌توان آن را در رژیم های غذایی کاهش وزن استفاده کرد.

از طرف دیگر، نخود فرنگی حاوی فیبر بالایی است که به سلامت گوارش کمک می‌کند و احساس سیری را برای مدت طولانی حفظ می‌کند. همچنین، فیبر موجود در نخود فرنگی باعث کاهش خطر بروز بیماری‌ های قلب و عروق و دیابت می‌شود.

با توجه به خواص غذایی نخود فرنگی، مصرف منظم آن در رژيم غذایی متعادل و سالم توصيه می‌شود. با این حال، تعادل در مصرف نخود فرنگی نيز حائز اهميت است. به عبارت دقيق تر، بسته به نوع رژيم غذايى شخص و سطح فعالیت جسمانى او، ميزان مصرف نخود فرنگی باید تنظیم شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید