چگونگی انجام عمل بای پس معده

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی، نحوه چگونگی انجام عمل بای پس معده را مورد ارزیابی قرار داده ایم. ما را تا انتها همراهی نمایید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

با رواج روز افزون بیماری چاقی در میان جوامع مختلف بشری، درخواست برای درمان این عارضه خطرناک، روند صعودی یافته است. روش های مختلفی برای رفع چاقی وجود دارد.

چگونگی انجام عمل بای پس معده
چگونگی انجام عمل بای پس معده

برای افرادی که شاخص توده بدنی ایشان در محدوده اضافه وزن قرار دارد، رهایی از دست توده های انباشته چربی، با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و بهره گیری از یک رژیم لاغری به همراه ورزش مداوم، امکانپذیر می باشد.

در حالی که تنها گزینه درمان این عارضه،در شرایط ابتلا به چاقی و یا چاقی مفرط، انجام جراحی چاقی است. از جمله معتبرترین و محبوب ترین روش های جراحی چاقی در سطح جهانی، جراحی بای پس معده است.

به سبب اهمیت این روش کارآمد، این مقاله را به بررسی موضوع ” چگونگی انجام عمل بای پس معده ” اختصاص داده ایم و در نگارش آن، از راهنمایی های دکتر مهدی سلیمی بهره گرفته ایم.

آقای دکتر سلیمی، جراح با تجربه و متخصص در درمان بیماری چاقی و معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری به خصوص عمل بای پس معده می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله جراح چاقی دکتر سلیمی را مطالعه نمایید.

پیشنهاد می کنیم از پست جراحی چاقی و دیابت دیدن کنید.

پیش زمینه ای بر چگونگی انجام عمل بای پس معده

عمل بای پس معده چیست؟ در ابتدا، به گزیده ای در ارتباط با این عمل جراحی بسنده می کنیم و در ادامه، بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. به صورت کلی، عمل بای پس معده، به دو روش مختلف انجام می گیرد:

  • روش باز

در این روش، شکافی بزرگ توسط بهترین جراح بای پس معده تهران روی شکم بیمار زده می شود و عمل جراحی روی معده و روده بیمار از طریق این شکاف بسیار بزرگ انجام می گیرد. دکتر سلیمی، جراح متخصص عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی و جراحی چاقی، از این روش تهاجمی برای انجام جراحی بای پس معده،به دلیل روند کند بهبودی آن، استفاده نمی نمایند.

روش باز
روش باز
  • روش بسته یا لاپاراسکوپی

این روش به نسبت روش پیشین، بسیار محبوب تر می باشد. در این سبک از جراحی بای پس معده، چندین شکاف بسیار کوچک، کوچکتر از یک بند انگشت، روی شکم بیمار ایجاد می گردد و عمل جراحی روی معده و روده توسط ابزار و لوله های مخصوص انجام می گیرد.

لازم به ذکر است که در این روش، برای ایجاد دید بهتر و واضح تر از اندام های داخلی، یک دوربین کوچک با عنوان لاپاراسکوپ به درون شکم هدایت می گردد.

دکتر مهدی سلیمی با سال ها تجربه در انجام جراحی بای پس معده به روش لاپاراسکوپی، این روش را به دلیل مزایای بسیار آن، از جمله دوره نقاهت کوتاه مدت و روند سریع در بهبودی، به هدف کاهش وزن با سرعت بالا و درمان عارضه چاقی مفرط، مورد استفاده قرار می دهند.

همچنین به دلیل عدم وجود برش روی شکم بیمار در روش لاپاراسکوپی به هدف حفظ زیبایی و عدم صدمه دیدن پوست در ناحیه شکم، این روش توصیه می گردد.

روش بسته یا لاپاراسکوپی
روش بسته یا لاپاراسکوپی

مرحله نخست از چگونگی انجام عمل بای پس معده

پس از بیان سبک های مختلف انجام عمل بای پس معده، به چگونگی انجام این جراحی چاقی می پردازیم. جراحی بای پس معده، به هدف کاهش حجم غذای ورودی و نیز کم کردن میزان جذب کالری توسط بدن انجام می گیرد.

از همین رو، تغییراتی بر معده و روده بیمار توسط جراح اعمال می گردد. در همین راستا، در فاصله کوچکی از محل اتصال معده به مری با عنوان دریچه کاردیا، جراح، معده را به دو قسمت تقسیم می نماید. در یک فاصله مشخص از زیر این دریچه، یک برش روی معده زده می شود.

مرحله نخست از چگونگی انجام عمل بای پس معده
مرحله نخست از چگونگی انجام عمل بای پس معده

این برش، دور تا دور معده را فرا می گیرد و سپس، معده به دو قسمت که یکی کوچکتر از دیگری است، تقسیم می گردد. همزمان با این کار توسط منگنه های مخصوص جراحی با عنوان استاپتر، عمل بخیه زنی روی بخش های برش زده انجام می گیرد.

معده در این حالت، به قسمت کوچک که شباهت بسیار زیادی به کیسه داشته و متصل به مری می باشد، مبدل می گردد. بخش بزرگ معده، به دوازدهه یا همان اثنی عشر متصل می باشد.

تقسیم شدن معده به سبکی است که غذای ورودی، به معده کوچکتر وارد می شود و به هیچ عنوان به معده با ابعاد بزرگتر، دسترسی نخواهد داشت. دلیل این امر، عدم ارتباط معده بزرگ و مری است.

لذا می توان مرحله نخست از ” چگونگی انجام عمل بای پس معده ” را ،تقسیم معده به دو قسمت بزرگ و کوچک بیان نمود که در آن، غذا وارد بخش کوچک معده شده و به این روش، از حجم غذای ورودی کاسته می شود.

مرحله پایانی از چگونگی انجام عمل بای پس معده

حال که معده بیمار به دو قسمت تقسیم شده است، نوبت به انجام مرحله بعد از عمل بای پس معده می رسد. در این مرحله، روده باریک در فاصله بسیار کوچکی بعد از اثنی عشر، بریده می شود.

مرحله پایانی از چگونگی انجام عمل بای پس معده
مرحله پایانی از چگونگی انجام عمل بای پس معده

حال روده دارای یک سر آزاد می باشد. این سر آزاد می بایست به انتهای بخش کوچک معده که شباهت بسیار زیادی به کیسه پیدا کرده است، متصل گردد. با این روش، غذای ورودی به بدن، ابتدا وارد بخش کوچک شده معده می شود و سپس مستقیماً به روده می رسد.

با این کار، بخش بزرگی از معده و روده، از مسیر هضم و جذب غذا خارج می شوند. در عمل بای پس معده، قسمت وسیعی از معده را از مسیر گوارش دور می زنیم. اما هنوز این بخش از معده و اثنی عشر به صورت کامل از فرآیند گوارش خارج نشده اند.

همچنین لازم به ذکر است که برای هضم و جذب غذا، به هورمون هایی که در این بخش از معده ترشح می شوند، نیاز است. لذا برای بهره گیری از این هورمون ها، می بایست سر آزاد اثنی عشر یا همان دوازدهه، به پهلوی روده باریک متصل گردد. با انجام این کار، عمل جراحی بای پس معده به پایان می رسد.

فواید انجام عمل بای پس معده

عمل بای پس معده، فواید فراوان جسمی و روحی را با خود به همراه دارد که در ذیل به برخی از این موارد اشاره شده است:

  • روند کاهش وزن پس از انجام این عمل جراحی بسیار قابل توجه و بالاست که به صورت تدریجی انجام می گیرد. به طوری که پس از یک دوره زمانی و به طور منظم، فرد موفق به کم کردن 60 تا 80 درصد از وزن اضافه خود خواهد شد.
  • میزان غذای ورودی به بدن، پس از آن تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. بدون تردید، کاهش وزن با کاهش غذای ورودی به بدن، ارتباطی مستقیم دارد.
  • ایجاد تغییرات در هورمون های روده و کاهش میزان اشتها و احساس سیری طولانی مدت
  • کاهش وزنی که پس از انجام عمل بای پس حاصل می شود، بازگشت ناپذیر است و فرد به هیچ عنوان مجدداً به مشکل اضافه وزن دچار نخواهد شد.
فواید انجام عمل بای پس معده
فواید انجام عمل بای پس معده

روند کاهش وزن، تا رساندن وزن فرد به محدوده نرمال و استاندارد، ادامه می یابد

روند کاهش وزن، تا رساندن وزن فرد به محدوده نرمال و استاندارد، ادامه می یابد. همراهی این جراحی با ورزش و یک رژیم سالم غذایی، در کارایی و سرعت بخشیدن به عملکرد آن، بسیار تاثیرگذار می باشد.

  • یکی از فواید انجام عمل بای پس معده، بازگشت پذیر بودن آن است. بدین معنا که فرد در صورت تمایل، با انجام یک عمل جراحی دیگر، می تواند وضعیت معده و روده را به حالت اول بازگرداند.
  • با انجام این عمل جراحی چاقی، بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع دو، فشار خون و کلسترول خون بالا، انواع بیماری های قلبی و عروقی، انواع بیماری های تنفسی مانند آپنه خواب و بسیاری دیگر از بیماری ها، بهبود یافته و درمان می شوند.
  • جراحی بای پس معده، باعث ایجاد تغییراتی مثبت در سبک زندگی افراد می شود. این تغییرات، باعث بهبود شرایط روحی افراد شده و بسیاری از مشکلات روحی ناشی از چاقی مانند افسردگی و یا عدم اعتماد به نفس را بر طرف می سازد.

موارد فوق الذکر، تنها گوشه ای از هزاران مزایای انجام جراحی بای پس معده به شمار می روند. در ادامه مبحث ” چگونگی انجام عمل بای پس معده ” به بررسی برخی نکات ضروری در ارتباط با این عمل جراحی، اشاره خواهیم کرد.

لطفا از پست چگونگی تشخیص دیابت دیدن کنید.

نکاتی در ارتباط با عمل بای پس معده

همان گونه که به آن اشاره شد، در عمل بای پس معده، از حجم و جذب مواد غذایی ورودی به بدن کاسته می شود. لذا، دکتر سلیمی، استفاده از انواع مکمل های غذایی را در کنار یک رژیم غذایی سالم پس از انجام این عمل چاقی، بسیار حائز اهمیت می شمارند.

نکاتی در ارتباط با عمل بای پس معده
نکاتی در ارتباط با عمل بای پس معده

دقت شود که بعد از عمل بای پس معده، بدن دچار کمبود انواع ویتامین ها و مواد معدنی خواهد شد که از آن جمله می توان به کمبود ویتامین B12 ، آهن و کلسیم و نیز فولات اشاره کرد. نکته دیگری که باید به آن اشاره شود، دوره نقاهت بیمار پس از انجام این عمل چاقی است.

در این عمل، هم روی معده و هم روی روده بیمار، تغییرات بزرگی ایجاد می گردد. از همین رو، لازم است که بیمار مدت زمان بستری مشخصی را داشته باشد و تا بهبودی کامل، از انجام هر گونه فعالیت سخت و ورزش های سنگین، خودداری نماید.

دیگر نکته ضروری در ارتباط با این عمل، اهمیت مصرف انواع مکمل های غذایی و مواد معدنی به صورت دائمی است که شاید بتوان این مورد را از جمله موارد استثنایی این روش جراحی به شمار آورد.

سخن پایانی

عمل بای پس معده، یک روش تایید شده و محبوب برای درمان بیماری چاقی به شمار می رود که می تواند به صورت تدریجی، حجم عظیمی از توده های چربی انباشته شده را از بین برده و باعث کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام شود.

در مقاله ” چگونگی انجام عمل بای پس معده ” به بررسی روش ها و چگونگی انجام این عمل جراحی و نیز برخی فواید و نکات لازم در ارتباط با آن پرداخته شده است. امید است که داده های بیان شده در این مقاله، مورد استفاده عزیزان علاقه مند به این مبحث، قرار گرفته باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید