چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم

در مقاله چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به بررسی بیشتر این موضوع با نظر دکتر سلیمی خواهیم پرداخت و در دنباله آن، به بهترین روش برای درمان مشکل چاقی و بی ام آی بالا خواهیم پرداخت.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

امروزه، بیماری چاقی، به یکی از بزرگترین مشکلات بشری در سرتاسر جهان مبدل شده است. بدون تردید، تمامی گرفتاران به اضافه وزن، همواره به دنبال راهی برای کاهش وزن خود می باشند و در بسیاری از موارد، تن به پیروی از رژیم های لاغری بسیار سختگیرانه می دهند.

این رژیم های سختگیرانه می توانند سبب کاهش وزن با سرعتی بسیار بالا شوند و بدون تردید، عوارضی را نیز به دنبال خواهند داشت. علاوه بر این، این رژیم های لاغری، برای افرادی که در درجات بالای چاقی قرار دارند و یا به عبارت دیگر، بی ام آی بسیار بالایی دارند، نمی تواند راه حل منطقی و عاقلانه ای باشد.

لطفا از پست بی ام آی 40 دیدن کنید.

چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم
چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم

لازم به ذکر است که در نگارش این مقاله، از راهنمایی های دکتر مهدی سلیمی، فوق تخصص لاپاراسکوپی و انواع جراحی های چاقی، با تجربه ای درخشان در این زمینه بهره گرفته ایم.

چنان چه شما نیز از مشکل اضافه وزن رنج می برید و به دنبال راهی برای کاهش وزن خود می باشید، می توانید با دکتر سلیمی در ارتباط باشید تا بهتر کتوجه شوید که چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم . با ما تا پایان این مقاله، همراه شوید.

پیشنهاد می کنیم از پست قرص اسلیم کوئیک چقدر لاغر می کنه دیدن کنید.

موضوعاتی که در مقاله چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به آن اشاره شده است، به صورت ذیل می باشند:

راه های کاهش وزنی 10 کیلویی در یک هفته

لاغری سریع با رژیم لاغری

با رژیم کتوژنیک، چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

نمونه یک رژیم لاغری کتوژنیک در هفت روز

با رژیم لوکرب، چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

با رژیم مونو، چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

چگونه با ورزش در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

چگونه با جراحی در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

کاهش وزن پس از جراحی چاقی

فاکتورهای مؤثر بر کاهش وزن پس از عمل جراحی چاقی

بی ام آی یک فاکتور تاثیرگذار

جراحی چاقی تنها راه درمان بی ام آی بالا

بیماری های مرتبط با بی ام آی بالا

سخن پایانی

راه های کاهش وزنی 10 کیلویی در یک هفته

برای کاهش وزن در زمان کوتاهی در حد یک هفته، راه های مختلفی وجود دارد. هر یک از این روش ها می توانند سبب کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام شوند. لازم به ذکر است که انتخاب بهترین شیوه ممکن برای کاهش وزن در یک هفته، بستگی مستقیمی به معیار شاخص توده بدنی خواهد داشت.

راه های کاهش وزنی 10 کیلویی در یک هفته
راه های کاهش وزنی 10 کیلویی در یک هفته

در مواردی که بی ام آی فرد، در حد اضافه وزن و یا درجه اول چاقی باشد، می تواند به کمک رژیم لاغری و یا ورزش، وزن خود را در زمانی کوتاه کم کند.

اما برای افرادی که در درجات بالای چاقی، یعنی چاقی درجه دو و یا سه می باشند و به عبارتی به بیماری چاقی مفرط مبتلا می باشند، دیگر رژیم لاغری و ورزش نمی تواند برای فرد نقش مفیدی را ایفا نمایند، بلکه مضرات بسیاری نیز برای این افراد خواهد داشت.

در شرایطی که فردی که تمایل به کاهش وزن دارد، در درجات بالای بی ام آی باشد، تنها گزینه ممکن برای کاهش وزن در زمانی کوتاه، فقط و فقط، انجام جراحی چاقی می باشد. اطلاعات تکمیلی در این خصوص را از دکتر سلیمی کسب نمایید. دکتر مهدی سلیمی، از معتبرترین متخصصین انواع جراحی چاقی به شمار می آید.

بر اساس توضیحات فوق، برای کاهش وزنی 10 کیلویی تنها در یک هفته، سه روش مختلف وجود دارد:
 • روش اول : پیروی از یک رژیم لاغری سختگیرانه
 • روش دوم : افزایش تحرک و فعالیت بدنی
 • روش سوم : انجام جراحی چاقی

در ادامه مبحث چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به بررسی تمامی این روش ها خواهیم پرداخت.

لاغری سریع با رژیم لاغری

در پاسخ به سوال چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ می توان گفت که با پیروی  از رژیم های لاغری مختلف و متفاوت، این کار امکانپذیر خواهد بود.

لاغری سریع با رژیم لاغری
لاغری سریع با رژیم لاغری

از جمله این رژیم های لاغری می توان به رژیم های زیر اشاره کرد:

رژیم کتوژنیک

نوعی از رژیم لاغری که در آن مصرف کربوهیدرات ها به صورت کامل قطع می گردد.

رژیم کتوژنیک
رژیم کتوژنیک

رژیم لوکرب

در این نوع از رژیم لاغری، میزان مصرف کربوهیدرات، به حداقل،کاهش می یابد.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم برای وزن 90 کیلو دیدن کنید.

رژیم مونو یا رژیم تک خوری

در رژیم مونو، تنها از یک نوع غذای خاص، در رژیم لاغری استفاده می شود.

در ادامه نوشتار چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به بحث و بررسی هر یک از این رژیم های لاغری خواهیم پرداخت. با ما همچنان تا پایان این مقاله همراه شوید.

توصیه می کنیم از صفحه رژیم لاغری 8 کیلو در یک ماه دیدن کنید.

چگونه با رژیم کتوژنیک در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

رژیم کتوژنیک، از جمله محبوب ترین رژیم های لاغری در سرتاسر جهان به شمار می رود. در این برنامه غذایی، مصرف کربوهیدرات ها تا حد امکان کاهش یافته و در عین حال، مصرف پروتئین و چربی، تا حد قابل توجهی افزایش می یابد.

چگونه با رژیم کتوژنیک در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟
چگونه با رژیم کتوژنیک در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

رژیم کتوژنیک، یک رژیم معروف و کاملاً شناخته شده می باشد که در کاهش وزن سریع، تاثیر بسیار زیادی دارد. از دیگر فواید رژیم غذایی لاغری کتوژنیک، می توان به پیشگیری از بیماری هایی نظیر بیماری صرع، انواع بیماری های قلبی و عروقی و نیز اختلالات مربوط به خواب اشاره کرد.

رژیم غذایی کتوژنیک همانند رژیم لاغری اتکینز، بر اساس مصرف میزان کم مواد غذایی که شامل کربوهیدرات می باشند، استوار است. در این رژیم لاغری، مواد غذایی تنها شامل مواد غذایی زود هضم می شوند.

مواد غذایی زود هضم

از این جمله مواد غذایی زود هضم، می توان به شکر، شیرینی، سودا و نان سفید اشاره کرد. لازم به ذکر است که به دلیل مواد غذایی که در رژیم کتوژنیک وجود دارند، در روزهای نخستین رژیم لاغری، بدن فرد با کاهش قند خون مواجه خواهد شد.

مواد غذایی زود هضم
مواد غذایی زود هضم

دلیل این امر این است که چنان چه بدن انسان میزان کمتر از 50 گرم کربوهیدرات را دریافت نماید، قند خون کاهش خواهد یافت. پس از گذشت سه الی چهار روز، بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود، شروع به شکستن سلول های چربی و پروتئین می نماید.

با ادامه دادن به این رژیم لاغری، در مدتی کوتاه، کاهش وزن به وجود می آید. شایان ذکر است که رژیم لاغری کتوژنیک، یک رژیم لاغری کوتاه مدت می باشد که تمرکز اصلی آن، تنها بر کاهش وزن بوده و بر مزیت های کاهش وزن، بر سلامتی فرد تمرکز دارد. رژیم کتوژنیک، علاوه بر کاهش وزن، تاثیرات مثبتی نیز بر سلامتی فرد دارد.

در این مقاله، سعی داریم به بررسی موضوع چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ بپردازیم. چنان چه شما نیز از علاقه مندان به این موضوع می باشید، با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید.

در ادامه، به تفاوت رژیم کتوژنیک و یک رژیم غذایی استاندارد، اشاره خواهیم کرد:
 • در رژیم کتوژنیک، بدن از چربی انباشته شده در بدن به عنوان سوخت استفاده می کند. در این رژیم لاغری:
 • فرد می بایست از گوشت و چربی هایی مانند استیک و تخم مرغ، استفاده کند.
 • میزان گلوکز خون و انسولین، تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.
 • کبد فرد، چربی های بدن را به کتون تبدیل می نماید.
 • کتون ها، موادی لازم برای تامین انرژی سلول های بدن می باشند.
 • در یک رژیم معمولی و استاندارد، بدن فرد برای انجام سوخت و ساز بدن، از گلوکز استفاده می نماید. در این نوع از رژیم متعادل:
 • فرد می بایست از کربوهیدرات هایی نظیر برنج، ماکارونی و نان، به عنوان مواد غذایی خود استفاده نماید.
 • با پیروی از آن، میزان گلوکز خون افزایش می یابد.
 • پانکراس، انسولین ترشح می نماید.
 • انسولین، باعث می شود که گلوکز، انرژی لازم برای سلول های بدن را تامین نماید.

شایان ذکر است که این رژیم لاغری، نه تنها در مدت کوتاهی می تواند وزن را کاهش دهد، بلکه مزایای بسیار زیادی برای انسان دارد. همان طور که به آن اشاره شد، این رژیم می تواند در درمان بسیاری از انواع بیماری ها مفید واقع شود.

در ادامه، به تفاوت رژیم کتوژنیک و یک رژیم غذایی استاندارد، اشاره خواهیم کرد:
در ادامه، به تفاوت رژیم کتوژنیک و یک رژیم غذایی استاندارد، اشاره خواهیم کرد:

اما لازم به ذکر است که رژیم کتوژنیک را نمی توان به صورت خودسرانه گرفت. پیش از اقدام به شروع این رژیم، توصیه می شود که حتماً با پزشک متخصص تغذیه در این زمینه، مشورت نمایید.

رژیم لاغری کتوژنیک، بر مبنای تولید کتوز، تامین انرژی مورد نیاز برای بدن و نیز شکستن مولکول های چربی به کتون، از طریق کتون به جای گلوکز، به انواع مختلفی تقسیم می شود.

روش های مختلف پیروی از رژیم کتوژنیک را می توان به دسته های متفاوتی، تقسیم نمود که در ادامه مقاله “ چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ “ به آن پرداخته ایم:

رژیم لاغری کتوژنیک استاندارد

در این نوع از رژیم لاغری، مصرف کربوهیدرات بسیار کم و پروتئین در حد متوسط و چربی در سطح بالا می باشد.

رژیم لاغری کتوژنیک استاندارد
رژیم لاغری کتوژنیک استاندارد

رژیم لاغری کتوژنیک ام سی تی

این رژیم شباهت زیادی به رژیم استاندارد دارد تنها با این تفاوت که مصرف متوسط تری گلیسیرید ها، بسیار مورد تاکید می باشد.

رژیم لاغری کتوژنیک با کالری کم

در این روش، میزان کالری مصرفی در طول روز، بسیار کم و محدود می باشد. در این روش، به سبب مصرف میزان بالایی چربی، از پرخوری جلوگیری به عمل می آید.

رژیم لاغری کتوژنیک گردشی

در این رژیم لاغری، مصرف کربوهیدرات به صورت چرخشی می باشد. به صورتی که در 5 روز هفته، مصرف کربوهیدرات به میزان حداقل و در دو روز دیگر، به صورت حداکثری می باشد.

رژیم لاغری کتوژنیک گردشی
رژیم لاغری کتوژنیک گردشی

رژیم لاغری کتوژنیک هدفمند

این روش، همانند رژیم استاندارد می باشد، تنها با این تفاوت که در روزهایی که تمرینات ورزشی انجام می گیرد، مصرف کربوهیدرات نیز افزایش می یابد.

رژیم لاغری کتوژنیک هدفمند
رژیم لاغری کتوژنیک هدفمند

رژیم لاغری کتوژنیک با پروتئین بالا

در این رژیم لاغری، 35 درصد پروتئین و 60 درصد چربی گنجانده شده است. در این میان، در رژیم لاغری تنها مصرف 5 درصد کربوهیدرات مجاز می باشد. این برنامه غذایی، برای افرادی مناسب می باشد که می خواهند در مدتی بسیار کم، وزن قابل توجهی را کاهش دهند.

رژیم لاغری کتوژنیک با پروتئین بالا
رژیم لاغری کتوژنیک با پروتئین بالا

در ادامه مبحث چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به ذکر نمونه ای از یک رژیم لاغری یک هفته ای کتوژنیک می پردازیم که در آن، می توان میزان قابل توجهی از وزن را در مدت تنها 7 روز کاهش داد.

البته لازم به ذکر است که میزان بی ام آی و درجه چاقی، در تاثیرپذیری این رژیم لاغری بسیار مؤثر می باشد.

این رژیم لاغری، برای افرادی مناسب می باشد که در سطح اضافه وزن و یا چاقی درجه یک قرار دارند و به هیچ عنوان به افرادی که دارای بی ام آی بالا می باشند، توصیه نمی شود.

نمونه یک رژیم لاغری کتوژنیک در هفت روز

چنان چه دارای اضافه وزن می باشید، می توانید در مدت یک هفته، وزن خود را با پیروی از این رژیم لاغری، تا 10 کیلوگرم کاهش دهید:

” چگونه با رژیم کتوژنیک در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ “
روزهای هفتهصبحانهناهارشام
شنبهتخم مرغ، کره، کاهو، آوواکادو، دانه آفتاب گردانسالاد اسفناج، ماهی سالمون، کرفس و فلفلگوشت قرمز یا گوشت سفید، گل کلم، کلم قرمز خرد شده
یکشنبهقهوه، تخم مرغ آب پز،  انواع متفاوتی از مغزی جاتتن ماهی، گوجه فرنگی، رست بیف و پنیر ورقه شدهکوفته با رشته های کدو سبز، سس خامه
دو شنبهپنیر، املت با سالسا، ماست یونانیساشیمی، سوپ میسو، اسموتی شیر و کره و پودر پروتئینجوجه سرخ شده با سس قارچ
سه شنبه
اسموتی شیر و کره و پودر کاکائو، دو عدد تخم مرغ آب پزخوراک جوجه با سس، سبزیجات همراه با خیار و پنیر به همراه ورقه های پنیر و فلفلمیگو سوخاری همراه با سس کره و لیمو
چهارشنبهنیمرو با بیکن و سبزیجات، یک مشت از انواع مغزی جات، یک فنجان از انواع توت هابرگر به همراه کاهو ، آوواکادو و سالاد کرفس و کرهتافو به همراه برنج ، کلم بروکلی، فلفل و سس
پنجشنبهنیمرو به همراه یک فنجان از آوواکادو و کلمماهی سالمون به همراه آوواکادو و ورقه های گوشت کبابیگوشت گوساله کبابی با فلفل و کلم بروکلی
جمعهتخم مرغ پخته، سبزیجات و سس سالسا و ورقه های پنیرسالاد ماهی ساردین و آوواکادوماهی قزل آلا به همراه کره و سس

همان طور که به آن اشاره شد، رژیم کتوژنیک، یک رژیم مؤثر و مفید برای لاغری در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد. در این میان، شایان ذکر است که پیروی خود سرانه از این رژیم لاغری به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

همچنین این رژیم لاغری، می تواند برای افرادی که بی ام آی بالا دارند، نه تنها باعث کاهش وزن نگردد، بلکه مضررتی را نیز به دنبال داشته باشد.

این رژیم لاغری برای افرادی که بی ام آی ایشان، در سطح اضافه وزن می باشند، مناسب بوده و برای کسانی که به بیماری چاقی و یا چاقی مفرط مبتلا می باشند، به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. در این خصوص می توانید اطلاعات تکمیلی تر را از جناب دکتر مهدی سلیمی به دست آورید.

دکتر سلیمی، برترین فوق تخصص بین المللی انواع جراحی های چاقی، بهترین و مناسب ترین گزینه برای کاهش وزن در افراد دارای بی ام آی بالا را، جراحی چاقی بیان می نمایند.

یک روش سریع برای کاهش وزن

جراحی چاقی، یک روش سریع برای کاهش وزن بوده و وزن از دست رفته، غیر قابل بازگشت می باشد.این امر، سبب می گردد که فرد به صورت دائمی بتواند وزن خود و تناسب اندام خود را حفظ نموده و با وجود روش های دیگر لاغری، دیگر به هیچ عنوان به بیماری چاقی مبتلا نگردد.

در ادامه مبحث چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به بررسی یکی دیگر از انواع رژیم لاغری که در این مقاله به آن اشاره شده است، خواهیم پرداخت. این رژیم، رژیم لاغری لوکرب می باشد. چنان چه شما نیز به مشکل اضافه وزن دچار می باشید و به دنبال راهی برای کاهش وزن سریع هستید، با ما تا پایان این مقاله همراه شوید.

یک روش سریع برای کاهش وزن
یک روش سریع برای کاهش وزن

چگونه با رژیم لوکرب در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

رژیم لوکرب، نوعی از رژیم لاغری می باشد که در آن، مصرف کربوهیدرات ها به حداقل می رسد و یا در برخی از موارد، به صورت کامل حذف می گردد. این رژیم نیز همانند سایر رژیم های لاغری دیگر، با حذف و تمرکز بر مصرف گونه های خاصی از مواد غذایی، باعث کاهش وزن می گردد.

در مدت زمان پیروی از رژیم لوکرب، مصرف برخی از مواد غذایی به میزان متعادل، بسیار توصیه می شود و در عین حال، برخی از مواد غذایی می بایست به صورت کامل، از لیست غذایی خارج شوند.

چگونه با رژیم لوکرب در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟
چگونه با رژیم لوکرب در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟
از جمله مواد غذایی که فرد مجاز است در رژیم لاغری لوکرب از آن مصرف نماید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • میوه ها و سبزیجاتی که حاوی مقدار کمی کربوهیدرات می باشند. از این جمله میوه ها و سبزیجات، می توان به اسفناج، پرتقال، زغال اخته، سیب، توت در انواع مختلف، کلم در انواع مختلف اشاره کرد.
 • انواع مغزها نظیر مغز بادام، مغز گردو، تخمه آفتاب گردان و از این قبیل موارد
 • تخم مرغ
 • گوشت مرغ و انواع مختلف گوشت قرمز و گوشت ماهی
از جمله مواد غذایی که فرد مجاز است در رژیم لاغری لوکرب از آن مصرف نماید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
از جمله مواد غذایی که فرد مجاز است در رژیم لاغری لوکرب از آن مصرف نماید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
در عین حال، مصرف برخی از مواد غذایی در رژیم لاغری لوکرب توصیه نمی شود که در زیر به این موارد اشاره نموده ایم:
 • چربی های حاوی ترانس بالا و انواع روغن های هیدروژنه
 • انواع شیرین کننده های مصنوعی نظیر اسپارتام و استویا. این شیرین کننده ها، عموماً جایگزین شکر می گردند.
 • شکر نیز در این رژیم لاغری ممنوع است. نه تنها شکر، بلکه هر ماده غذایی که در آن شکر به کار رفته باشد نیز مجاز نمی باشد. از آن جمله می توان به انواع آب میوه های صنعتی، کیک و شیرینی و بستی و نیز نوشابه،اشاره کرد.
 • هر نوع غذای فراوری شده نیز نباید در این رژیم مصرف گردد. از آن جمله می توان به سوسیس و کالباس اشاره کرد.
 • مصرف کلیه غلات با گلوتن مانند انواع پاستا، گندم و جو نیز در رژیم لوکرب، ممنوع است.
 • از دیگر موارد ممنوعیت می توان به روغن دانه ها، نظیر روغن آفتاب گردان، روغن کانولا و روغن تخم کتان اشاره کرد.
 • مصرف انواع بیسکویت ها، لبنیات رژیمی و انواع غلات رژیمی و هر نوع غذای رژیمی نیز مجاز نیست.
در عین حال، مصرف برخی از مواد غذایی در رژیم لاغری لوکرب توصیه نمی شود که در زیر به این موارد اشاره نموده ایم:
در عین حال، مصرف برخی از مواد غذایی در رژیم لاغری لوکرب توصیه نمی شود که در زیر به این موارد اشاره نموده ایم:

در رژیم لوکرب، مصرف برخی از مواد غذایی به صورت کامل حذف نمی گردد

همان طور که به آن اشاره شد، در رژیم لوکرب، مصرف برخی از مواد غذایی به صورت کامل حذف نمی گردد. اما می بایست میزان آن را محدود نمود.

از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیب زمینی و نیز سیب زمینی شیرین
 • مصرف شکلات تلخ بالاتر از 70 درصد به دلیل چربی سوزی بالایی که دارد، در این رژیم لاغری توصیه می گردد.
 • انواع حبوبات نظیر لوبیا و عدس
 • انواع غلات بدون گلوتن نظیر برنج
در رژیم لوکرب، مصرف برخی از مواد غذایی به صورت کامل حذف نمی گردد
در رژیم لوکرب، مصرف برخی از مواد غذایی به صورت کامل حذف نمی گردد

در این رژیم لاغری، مصرف برخی از خوراکی ها نیز به هدف یکنواخت نشدن رژیم لاغری، توصیه می شود

در این رژیم لاغری، مصرف برخی از خوراکی ها نیز به هدف یکنواخت نشدن رژیم لاغری، توصیه می شود. از آنجا که بیشتر رژیم های لاغری کوتاه مدت، روندی سختگیرانه دارند، پیروی از آن ها، بسیار دشوار می باشد.

وجود برخی از مواد غذایی که بتوانند تنوعی در ذائقه افراد ایجاد کرده و آن ها را به ادامه پیروی از رژیم لاغری ترغیب نماید، می تواند تاثیرات مثبتی را در کاهش وزن و نتیجه گیری در کوتاه ترین زمان ممکن، به همراه داشته باشد.

در این رژیم لاغری، مصرف برخی از خوراکی ها نیز به هدف یکنواخت نشدن رژیم لاغری، توصیه می شود
در این رژیم لاغری، مصرف برخی از خوراکی ها نیز به هدف یکنواخت نشدن رژیم لاغری، توصیه می شود

شایان ذکر است که رژیم های لاغری، مناسب برای افرادی می باشند که دارای اضافه وزن بوده و تمایل دارند وزن خود را در زمانی کوتاه کاهش داده و به تناسب اندام برسند. این رژیم های لاغری سختگیرانه، عموماً در مواردی که فرد به بیماری چاقی و یا چاقی مفرط مبتلا شده باشد، نمی تواند اثربخشی خاصی از خود نشان دهد.

از همین رو، افرادی با بی ام آی بالا، می بایست به دنبال راهی مناسب تر و کارآمد برای کاهش وزن خود باشند.

دکتر سلیمی، فوق تخصص لاپاراسکوپی و انواع جراحی های لاغری، با سال ها تجربه و درمان هزاران بیمار مبتلا به بیماری چاقی، به افرادی که بی ام آی ایشان بالا می باشد، توصیه اکید می نمایند که برای درمان بیماری خود، در کوتاه ترین زمان ممکن، اقدام به انجام جراحی چاقی بنمایند. دکتر سلیمی، بسته به شرایط بیمار، مناسب ترین روش جراحی را توصیه می نمایند.

جراحی چاقی، یک روش سریع و مطمئن برای کاهش وزن بوده که در آن، کاهش وزن به صورت دائمی حفظ خواهد شد

جراحی چاقی، یک روش سریع و مطمئن برای کاهش وزن بوده که در آن، کاهش وزن به صورت دائمی حفظ خواهد شد. علاوه بر این، جراحی چاقی سبب بهبود بسیاری از انواع بیماری های مرتبط با چاقی، نظیر دیابت نوع 2، انواع بیماری های قلبی و عروقی و بیماری های تنفسی نظیر آپنه خواب می گردد.

لذا بهترین گزینه درمانی برای افراد با بی ام آی بالا، انجام جراحی چاقی تحت نظر دکتر سلیمی می باشد. اما در این میان، افرادی که دارای اضافه وزن می باشند، می توانند با رژیم لوکرب، وزن خود را در مدتی کوتاه کاهش دهند و به عنوان تنوع غذایی، از مواد غذایی ذیل در رژیم لاغری خود، بهره مند شوند:

 • انواع نوشیدنی ها نظیر قهوه و چای در میان وعده به هدف دریافت کافئین مورد نیاز بدن برای قبل از ورزش در طول رژیم لاغری توصیه می شود.
 • مصرف ماست پرچرب در میان وعده در هنگام پیروی از رژیم لاغری لوکرب
 • تخم مرغ آب پز به خصوص بعد از انجام تمرینات ورزشی
 • انواع مغز و آجیل و میوه های خشک، میان وعده های مناسبی هستند.
 • خوردن یک میوه و یا حتی یک هویج کوچک در میان وعده، توصیه می شود.
در ادامه مقاله چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به ذکر یک نوع از رژیم لاغری لوکرب یک هفته ای می پردازیم:
” چگونه با رژیم لوکرب در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ “
روزهای هفتهصبحانهناهارشام
شنبهتخم مرغ آب پز ، انواع سبزیجات به میزان متعادل، یک قاشق روغن زیتونبادام ، اسموتی، توتیک بشقاب سالاد سبزیجات، یک قاشق روغن زیتون، سینه مرغ کبابی یا آب پز
یکشنبهگوشت قرمز، یک بشقاب سبزیجاتمقداری از انواع مغزها، ماست میوه هایی نظیر ماست و خیاریک بشقاب سالاد کاهو، یک ورق همبرگر گریل شده بدون نان به همراه چاشنی تند
دو شنبهتخم مرغ آب پز ، سبزیجات بخارپز شدهسالاد مرغ، یک قاشق روغن زیتونیک بشقاب سبزیجات، گوشت قرمز کبابی
سه شنبهگوشت کبابی یا بخار پز، سالاد میوهانواع توت، اسموتی با شیر نارگیل، پروتئین شکلاتییک بشقاب اسفناج خام ، بال کبابی
چهارشنبهیک بشقاب سبزیجات بخار پز یا خام، تخم مرغ آب پزسالاد میگو یا سالاد ماهی، روغن زیتونیک بشقاب سالاد کاهو، شامی
پنجشنبهفیله گوساله، سالاد میوهماست میوه ای، یک مشت بادامبشقاب سبزیجات، گوشت مرغ
جمعهتخم مرغ آب پز، سالاد سبزیجاتاسموتی، میوه، گردوسالاد کاهو ، استیک

در رژیم لاغری لوکرب، انواع غلات، برنج و نان، حبوبات و شکر و کلیه شیرین کننده های مصنوعی و غذاهای فراوری شده و … از لیست غذایی حذف شده اند. در عین حال، میزان مصرف گوشت و پروتئین، انواع سبزیجات و لبنیات و موارد مشابه، تا حد قابل توجهی افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که نوشیدن مایعات بدون قند، نظیر آب و چای و قهوه، در این رژیم لاغری، بلامانع می باشد. با توجه به کاهش میزان مصرف کربوهیدرات در این رژیم لاغری، رژیم لوکرب را می توان یک رژیم مفید برای بدن به شمار آورد.

از جمله مزایای پیروی از این رژیم لاغری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش اشتها و احساس گرسنگی کمتر
 • کاهش وزن با سرعت بالا
 • کاهش سطح چربی انباشته شده در نواحی شکم و پهلوها
 • بالا رفتن کلسترول خوب بدن و کاهش چربی بد
 • کاهش قند خون
 • تنظیم ترشح انسولین و کنترل دیابت
 • بهبود مشکلات گوارشی همچون نفخ معده
 • رفع سندروم متابولیک
 • مناسب برای ورزشکاران برای ایجاد یک شوک وزنی در کوتاه ترین زمان ممکن

البته در این میان، نباید از معایب این رژیم لاغری نیز به سادگی عبور کرد. زیرا با حذف بسیار از مواد غذایی لازم برای بدن، بدون تردید، با پیروی از این رژیم لاغری به خصوص در دراز مدت، آسیب های جدی به بدن وارد خواهد شد.

از جمله مزایای پیروی از این رژیم لاغری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
از جمله مزایای پیروی از این رژیم لاغری، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از آن جمله می توان به ایجاد اختلالاتی در رشد موها، ترمیم بافت ها، تامین انرژی عضلات، تنظیم متابولیسم بدن و فعالیت های پیام رسان های عصبی و  … اشاره کرد.

افزون بر موارد یاد شده، این رژیم لاغری نمی تواند برای افرادی که بی ام آی بالا دارند، مفید واقع شود و باعث بروز مشکلات جدی در این افراد خواهد شد. علاوه بر این، کاهش وزن ناشی از پیروی از این رژیم سختگیرانه کوتاه مدت، بازگشت وزن را به همراه خواهد داشت.

پس از خاتمه رژیم و بازگشت به روال عادی، وزن کاهش یافته، مجددا افزایش می یابد

بدین معنا که پس از خاتمه رژیم و بازگشت به روال عادی، وزن کاهش یافته، مجددا افزایش می یابد و حال آن که در بسیاری از موارد، وزن بیش از حالت اولیه نیز خواهد شد. برای افرادی که چاق می باشند و بی ام آی ایشان بسیار بالاست، تنها و بهترین گزینه درمانی، انجام جراحی چاقی تحت نظر دکتر مهدی سلیمی می باشد.

دکتر سلیمی، جراح متخصص در زمینه انواع جراحی های چاقی و آشنا به تمامی چالش های این بیماری مهلک، به تمامی عزیزانی که بی ام ،ی بالا دارند، انجام جراحی چاقی را توصیه می نمایند.

پس از خاتمه رژیم و بازگشت به روال عادی، وزن کاهش یافته، مجددا افزایش می یابد
پس از خاتمه رژیم و بازگشت به روال عادی، وزن کاهش یافته، مجددا افزایش می یابد

در دنباله مبحث چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به ذکر یکی دیگر از انواع رژیم های لاغری که می تواند در مدتی کوتاه، کاهش وزنی چشمگیر را به دنبال داشته باشد، اشاره خواهیم نمود. این رژیم لاغری، رژیم مونو می باشد که از جمله رژیم های سختگیرانه است. چنان چه تا این بخش از مقاله برای شما جذاب بوده است، از شما دعوت می کنیم ما را تا انتهای مبحث همراهی کنید.

 چگونه با رژیم مونو در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

رژیم مونو، از انواع رژیم های لاغری می باشد که سبب کاهش وزن در مدت کوتاهی می شود. بسیاری از افرادی که از اضافه وزن خود رنج می برند، به هدف کاهش وزن خود، حاضر به پیروی از هر نوع رژیم لاغری می باشند.

بدون در نظر گرفتن این امر که یک رژیم لاغری غیر استاندارد می تواند عوارض ناگواری را برای ایشان به همراه داشته باشد، در رژیم های لاغری مونو، همان طور که از نام آن پیداست، تنها از یک نوع ماده غذایی در یک مدت مشخص استفاده می شود.

این نوع از رژیم لاغری، به هیچ عنوان توصیه نمی شود اما در عین حال، برای افرادی که تمایل به کاهش وزن سریع دارند، می تواند مؤثر واقع گردد. رژیم لاغری مونو، یک الگوی غذایی ساده است.

چگونه با رژیم مونو در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟
چگونه با رژیم مونو در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟
در این نوع از رژیم، در هر وعده غذایی، فرد تنها می تواند از یک نوع ماده غذایی خاص استفاده نماید

در این نوع از رژیم، در هر وعده غذایی، فرد تنها می تواند از یک نوع ماده غذایی خاص استفاده نماید. از جمله انواع رژیم های لاغری مونو، می توان به رژیم لاغری مونو موز، رژیم لاغری مونو میوه، رژیم لاغری مونو تخم مرغ، رژیم لاغری مونو سیب زمینی و حتی رژیم لاغری مونو شکلات، اشاره کرد.

اما بدون تردید، هنگامی که غذاهای مختلفی برای مصرف کردن در رژیم غذایی گنجانده نشده باشند، عواقب ناگواری برای سلامتی فرد به دنبال خواهند داشت.

دکتر سلیمی به افرادی که تمایل به پیروی از این رژیم لاغری را دارند، هشدار می دهد که به احتمال زیاد، ایشان در طی این رژیم و حتی تا مدتی پس از آن، احساس خستگی شدید، کاهش متابولیسم بدن، سوء تغذیه و کاهش حجم توده عضلانی را، تجربه خواهند کرد.

نمی توان از کاهش وزن چشمگیری که ناشی از پیروی از رژیم مونو می باشد، چشم پوشی نمود

اما در عین حال، نمی توان از کاهش وزن چشمگیری که ناشی از پیروی از رژیم مونو می باشد، چشم پوشی نمود. در این رژیم لاغری، میزان مصرف کالری تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد. علاوه بر این، گفته می شود که رژیم مونو، میزان تمایل به مصرف قند فراوری شده، نمک و چربی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.

نمی توان از کاهش وزن چشمگیری که ناشی از پیروی از رژیم مونو می باشد، چشم پوشی نمود
نمی توان از کاهش وزن چشمگیری که ناشی از پیروی از رژیم مونو می باشد، چشم پوشی نمود

اما لازم به ذکر است که نمی توان این رژیم لاغری را برای مدت طولانی حفظ نمود و از مشکلات بارز آن، بازگشت وزن کاهش یافته در مدت کوتاهی پس از رها کردن این رژیم لاغری می باشد. این رژیم لاغری، به هیچ عنوان توسط متخصصان تغذیه،تایید نمی شود.

زیرا که یک رژیم غذایی استاندارد، می بایست شامل پروتئین، کربوهیدرات و چربی باشد. این قانون در رژیم مونو رعایت نمی شود. علاوه بر این، رژیم مونو، خود می تواند باعث به خطر انداختن سلامت بدن شود.

به عنوان نمونه، موز که سرشار از پتاسیم می باشد، اگر به عنوان ماده اصلی رژیم مونو انتخاب شود، سبب بالا رفتن سطح پتاسیم بدن می گردد که این امر، باعث بروز انواع بیماری های قلبی و عروقی و افزایش میزان قند بدن و افزایش احتمال ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 می شود.

بالا بودن پتاسیم در بدن، سبب بروز اختلالاتی در میزان انسولین در بدن خواهد شد

چرا که بالا بودن پتاسیم در بدن، سبب بروز اختلالاتی در میزان انسولین در بدن خواهد شد. همان طور که به آن اشاره شد، پیروی از رژیم لاغری مونو، کاری بسیار آسان است و تنها کافی است که در طول یک هفته، تنها از یک نوع ماده غذایی مصرف شود.

بالا بودن پتاسیم در بدن، سبب بروز اختلالاتی در میزان انسولین در بدن خواهد شد
بالا بودن پتاسیم در بدن، سبب بروز اختلالاتی در میزان انسولین در بدن خواهد شد

اما همان طور که به آن اشاره شد، این رژیم لاغری، ضرراتی جدی به دنبال خواهد داشت و به هیچ عنوان توسط متخصصان حرفه ای در امر درمان بیماری چاقی، توصیه نمی شود. علاوه بر این، رژیم مونو برای افرادی که به بیماری چاقی و یا چاقی مفرط مبتلا می باشند، نه تنها مناسب و مفید نیست، بلکه ضرراتی جدی را نیز به دنبال خواهد داشت.

افرادی که دارای بی ام آی بالا می باشند، عموماً از بیماری های دیابت نوع دو، فشار خون بالا و کلسترول بد بالا و نیز انواع بیماری های قلبی و عروقی رنج می برند. پیروی از رژیم مونو، می تواند ضررات جدی به سلامت این افراد وارد نماید و حتی در مواردی، ریسک جانی را به دنبال داشته باشد.

دکتر سلیمی، با سال ها تجربه در زمینه درمان بیماری چاقی، پیروی از رژیم های لاغری سختگیرانه را، راهی مناسب برای کاهش وزن افرادی که بی ام آی بالا دارند، نمی دانند.

استفاده از جراحی چاقی

ایشان، به کلیه افرادی که به بیماری چاقی و یا چاقی مفرط دچار هستند و از بیماری های مرتبط با آن رنج می برند، توصیه می کنند که برای کاهش وزن سریع و منطقی، بدون آن که آسیب جدی به سلامت خود، با پیروی از رژیم های لاغری غیر استاندارد، وارد نمایند، جراحی چاقی را انتخاب نمایند.

استفاده از جراحی چاقی
استفاده از جراحی چاقی

جراحی چاقی بر خلاف رژیم های لاغری، یک روش دائمی برای کاهش وزن می باشد و درمان و بهبود بیماری های مرتبط با چاقی را نیز به دنبال خواهد داشت.

رژیم های لاغری سختگیرانه ای نظیر رژیم لاغری مونو، به هیچ عنوان برای کاهش وزن پیشنهاد نمی گردد. اما چنان چه تمایل به پیروی از این نوع رژیم لاغری را دارید، می توانید پیش از اقدام به شروع آن، ابتدا با پزشک متخصص تغذیه، در این زمینه مشورت نمایید.

در این مقاله، سعی داریم موضوع چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. در دنباله این مبحث، به بررسی یکی دیگر از روش های کاهش وزن سریع، به کمک بالا بردن فعالیت بدنی، خواهیم پرداخت. چنان چه تا این قسمت از مقاله برای شما مفید بوده است، از شما دعوت می کنیم تا همچنان تا انتهای این مبحث، با ما همراه بمانید.

چگونه با ورزش در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

از دیگر روش های کاهش وزن با سرعت بسیار بالا، می توان به ورزش و بالا بردن تحرک بدن اشاره کرد. کاهش وزن به کمک ورزش، یک سبک زندگی سالم را به همراه خواهد داشت. اما برای لاغری با ورزش، زمان زیادی لازم است.

چگونه با ورزش در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟
چگونه با ورزش در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟
در مواردی که افراد تمایل به کاهش وزن در زمانی کوتاه را دارند، انجام ورزش های هوازی می تواند بیشترین میزان تاثیر را روی اندام داشته باشد

در مواردی که افراد تمایل به کاهش وزن در زمانی کوتاه را دارند، انجام ورزش های هوازی می تواند بیشترین میزان تاثیر را روی اندام داشته باشد. در این میان، لازم به ذکر است که این روش، می تواند برای یک مدت کوتاه، وزن را کاهش داده و اندامی متناسب را برای فرد ایجاد نماید.

در حالی که نمی توان آن را یک روش کلی و دائمی به شمار آورد. همچنین این روش، برای افرادی که بی ام آی بالا دارند و تحرک برای ایشان کاری بسیار دشوار می باشد، مناسب نیست.

زیرا که فشار بیش از اندازه به بخش های مختلف بدن، با توجه به وزن بالای این افراد، می تواند صدمات جدی و فیزیکی به این افراد وارد نماید که در بسیاری از این موارد، این صدمات در شرایط وزنی ایشان، جبران ناپذیر خواهد بود.

لذا به افرادی که چاق می باشند و یا به مشکل چاقی مفرط با بی ام آی بالا مبتلا هستند، به هیچ عنوان پیروی از این روش لاغری توصیه نمی شود.

برای این افراد، بهترین گزینه درمانی، انجام جراحی چاقی با مشورت از دکتر سلیمی خواهد بود که هم یک روش ایمن بوده و هم به سرعت، وزن ایشان را می تواند کاهش دهد.

در ادامه، به ذکر یک برنامه یک هفته ای برای کاهش وزن به کمک ورزش اشاره کرده ایم:

روز نخست

یکی از مهم ترین نکاتی که می بایست در این روش به خاطر سپرد، این است که همراه با ورزش، می بایست برخی از موارد دیگر را نیز در نظر گرفت.

هنگامی که می دانید که زمان زیادی برای کاهش وزن ندارید، می بایست علایق خورد و خوراک خود را نیز برای مدت مورد نظر نادیده بگیرید. لازم است که در این رژیم لاغری، بیشتر از مواد غذایی استفاده شود که در منزل تهیه می شود و از وعده ها و میان وعده های کوچک استفاده گردد.

مصرف سبزیجات در طول این هفته و پروتئین های بدون چربی، ماهی و آجیل و انواع دانه ها و تخم مرغ، در این هفته بسیار توصیه می شود. در روز نخست، می بایست یک برنامه ریزی دقیق ورزشی برای کل طول هفته در نظر گرفته شود.

لازم است که یک ساعت ورزش هوازی با سرعت و شدت بالا در صبح و یا در هنگام عصر انجام شود

ابتدا، لازم است که یک ساعت ورزش هوازی با سرعت و شدت بالا در صبح و یا در هنگام عصر انجام شود. پس از صرف شام، یک ساعت پیاده روی با سرعت بالا لازم است. دقت شود که پس از هر وعده غذایی، داشتن تحرک بالا کمک بسیار زیادی به سیستم گوارشی و بالا بردن میزان سوخت و ساز بدن می کند.

در این زمینه، توصیه می شود که ورزش های هوازی خود را در یک باشگاه و در میان جمع انجام دهید.

این کار سبب می شود که انگیزه فرد، از انجام تمرینات ورزشی بالاتر رود. البته انجام این ورزش ها به صورت انفرادی نیز امکانپذیر است. فرد می تواند با کمک انواع فیلم های آموزشی و یا انجام ورزش های روتین، تمرینات خود را دنبال کند.

شما در حال خواندن مقاله ای در ارتباط با موضوع چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ می باشید. چنان چه تا این بخش از مقاله، برای شما مفید بوده است، از شما دعوت می کنیم تا پایان این مقاله، با ما همراه شوید.

روز دوم

نکته بسیار مهم در شروع روز، نوشیدن یک لیوان آب به همراه چندین قطره لیموترش می باشد. این آب در حقیقت سبب ضد عفونی نمودن بدن شده و کل سیستم بدن را رفرش می کند. علاوه بر این، نوشیدن آب در تمام طول روز به میزان بسیار زیاد، برای کاهش وزن سریع، بسیار مهم می باشد.

نوشیدن آب به میزان نیاز بدن، سبب بهبود عملکرد متابولیسم بدن می گردد. از دیگر فواید نوشیدن آب، می توان به کاهش میزان گرسنگی اشاره کرد که این امر، سبب می شود که در طول هفته، کمتر غذا مصرف گردد.

در روز دوم از این رژیم لاغری، می بایست وعده های غذایی، به دقت بررسی شوند. وعده های غذایی در این هفته می بایست کم شوند. در کل هفته، مصرف سبزیجات و میوه های کم کالری، بسیار مفید می باشد.

علاوه بر این، پیش از شروع ورزش می بایست از یک صبحانه پر پروتئین و فیبر نظیر تخم مرغ آب پز و سیب زمینی استفاده شود. در روز نخست، ورزش های هوازی به مدت یک ساعت انجام شد. حال نوبت به تمرینات مقاومتی می رسد.

این ورزش ها، می توانند شامل اسکات با یک دست، دراز و شست با یک دست و پرس شانه باشند. این نوع از ورزش ها، چندین گروه عضلانی را شامل می شوند و درگیر می نمایند.

همچنین ورزش های مقاومتی، سبب بالا رفتن ضربان قلب و کالری سوزی می شوند. پس از صرف شام، به جای انجام تمرینات مقاومتی، توصیه می شود که پیاده روی قدرتی به دویدن تبدیل گردد.

روز سوم

در روز سوم، مصرف غذاهای خام توصیه می شود. همچنین مرغ و ماهی به صورت بخارپز و یا کبابی می بایست استفاده شوند. در صورت تمایل، می توان از غذاهای خام و پروتئین نیز مصرف نمود و در عین حال می بایست مصرف نمک و کالری را به حداقل کاهش داد.

در وعده ناهار، خوردن سالاد اسفناج، کاهو و گردو به همراه تکه ای مرغ، توصیه می شود. توصیه می شود که روی سالاد، روغن زیتون و سرکه ریخته شود. برای وعده شام نیز ماهی قزل آلا به همراه مارچوبه مناسب است.

روز سوم
روز سوم

ورزش در این روز، می بایست ورزش با فشار تمرینات چرخشی باشد. پیاده روی در سربالایی ها برای روز سوم مناسب است. پیاده روی در سر بالایی از آن رو مناسب است که تمامی عضلات هسته بدن و پایین تنه را به کار می گیرند. پیاده روی ملایم در این روز، پس از صرف شام توصیه می شود.

روز چهارم

در این روز، می بایست بیشتر از مواد غذایی استفاده شود که می توانند آب اضافی بدن را دفع نمایند. از آن جمله می توان به مارچوبه، سرکه سیب، گوجه فرنگی، سیر، قهوه و … اشاره کرد.

بسیار خوب است که از هندوانه و چای سبز به عنوان یک میان وعده بین صبحانه و ناهار استفاده شود. همچنین کرفس و چغندر، میان وعده هایی مناسب به عنوانه عصرانه می باشند.

در این روز، برخی از تمرینات مقاومتی، به تمرینات روزمره افزوده می شوند. دلیل انجام تمرینات مقاومتی، بالا نگه داشتن ضربان قلب و انجام تعداد زیادی از حرکات با فاصله کم استراحت، بین آن ها می باشد.

روز پنجم

در این روز، می بایست به تمامی کارهایی که در روزهای قبل انجام می شده است، ادامه داده شود. نوشیدن یک لیوان آب به همراه چند قطره لیمو در آن و نیز نوشیدن آب زیاد در طول روز، بسیار توصیه می شود.

افزون بر این موارد، غذاهایی که باعث دفع آب از بدن می شوند نیز می بایست مصرف گردند. داشتن تنوع در این نوع از رژیم، سبب تشویق رژیم گیرنده می شود. انجام حرکات ورزشی به صورت منظم و نیز خوردن یک صبحانه کامل و نوشیدن آب به حد کافی، در تاثیرپذیری این رژیم بسیار مؤثر می باشد.

روز پنجم
روز پنجم

روز ششم

روز ششم، روز بسیار شیرینی است. زیرا که مراحل سختی را رژیم گیرنده پشت سر گذاشته است و حال تنها دو روز از رژیم سخت یک هفته ای لاغری سریع با ورزش، باقی مانده است. لازم است که همواره در تمامی وعده های غذایی، پروتئین وجود داشته باشد.

پس از انجام حرکات ورزشی در صبحگاه، نوشیدن آب نارگیل یا شیر، بسیار مفید است زیرا که این دو نوشیدنی، می توانند پروتئین لازم را به بدن فرد برسانند. توصیه می شود که در طول هفته، سعی شود که بدن خود را با انجام تمرینات گوناگون ورزشی، با چالش مواجه کرده و از تکرار یک ورزش خاص، جلوگیری شود.

روز ششم
روز ششم

روز هفتم

در روز هفتم، انجام حرکات هوازی توصیه می شود. در روز هفتم نیز همانند روزهای اول رژیم، می بایست با قدرت تمام، انجام حرکات ورزشی را دنبال نمود و برنامه ریزی دقیقی در تعیین وعده های غذایی و میان وعده را در نظر گرفت.

مصرف نمک در این هفته ممنوع بوده و می بایست سعی شود از مواد غذایی که در دفع آب اضافی بدن تاثیر دارند، استفاده شود. ورزش در روز آخر، می بایست مجموعه ای حرکات کالری سوز هوازی و نیز تمرینات عضلانی باشد.

رژیم لاغری در یک هفته با ورزش نیز از دیگر انواع رژیم های لاغری سختگیرانه می باشد که هر چند در مدت کوتاهی می تواند وزن را با سرعت بالایی کاهش دهد، اما نمی تواند این کاهش وزن را به صورت دائمی حفظ نماید.

از همین رو، باید در نظر داشت که،این برنامه لاغری، تنها برای مواقع ضروری برنامه ریزی شده است و فرد می بایست پیش از پیروی از این رژیم لاغری، حتماً با پزشک متخصص تغذیه مشورت نماید.

روز هفتم
روز هفتم

علاوه بر این، این رژیم لاغری به سب تحرک بالا و انجام تمرینات ورزشی دشواری که در آن آمده است، برای تمامی افرادی که وزن بالایی دارند، غیر قابل اجراست.

از همین رو، دکتر سلیمی توصیه می نمایند که اگر بی ام آی بالا دارید و تمایل به کاهش وزن سریع داشته و می خواهید این کاهش وزن را به صورت دائمی حفظ نمایید، تنها و بهترین گزینه درمانی، انجام جراحی چاقی می باشد.

از درجه چاقی خود و میزان تاثیرپذیری رژیم لاغری بر شرایط جسمانی خود، اطمینان حاصل نمایید

لذا پیش از پیروی از هر نوع رژیم لاغری، ابتدا از درجه چاقی خود و میزان تاثیرپذیری رژیم لاغری بر شرایط جسمانی خود، اطمینان حاصل نمایید.

در دنباله مقاله چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به بحث و بررسی دیگر روش لاغری سریع، یعنی جراحی چاقی، خواهیم پرداخت. چنان چه تا این قسمت از مقاله برای شما مفید بوده است، ما را تا پایان همراهی نمایید.

از درجه چاقی خود و میزان تاثیرپذیری رژیم لاغری بر شرایط جسمانی خود، اطمینان حاصل نمایید
از درجه چاقی خود و میزان تاثیرپذیری رژیم لاغری بر شرایط جسمانی خود، اطمینان حاصل نمایید

چگونه با جراحی، در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

بدون تردید، جراحی چاقی به عنوان بهترین و سریع ترین روش کاهش وزن و درمان بیماری چاقی، در سرتاسر جهان شناخته شده است.

این روش لاغری را به جرات می توان تنها گزینه درمان بیماری چاقی و چاقی مفرط به شمار آورد که تمامی افرادی که به درجات بالای چاقی و چاقی خطرناک و مهلک رسیده اند، برای درمان خود می بایست از این روش درمانی استفاده نمایند.

چگونه با جراحی، در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟
چگونه با جراحی، در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟

به دلیل اهمیت بالای این روش درمانی، در ادامه مبحث چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ با کمک دکتر سلیمی، به بررسی تاثیرات عمل جراحی چاقی بر درمان چاقی مفرط خواهیم پرداخت.

عمل های جراحی چاقی، به اشکال متفاوتی انجام می شوند که انتخاب بهترین روش درمان، متناسب با نیاز بیمار، میزان اضافه وزن وی و نیز وضعیت سلامتی او، می باشد.

به صورت کلی، جراحی های چاقی به دو دسته تقسیم می شوند:

 • جراحی چاقی باریاتریک
 • جراحی چاقی متابولیک

پس از انجام جراحی باریاتریک از عمل های جراحی چاقی، کاهش سایز به صورت کاملاً چشمگیری مشاهده می شود. از جمله این عمل های جراحی، می توان به عمل اسلیو معده و بای پس معده اشاره کرد.

در این روش درمانی، علاوه بر کاهش وزن، متابولیسم بدن نیز تنظیم می شود. در این نوع از عمل های جراحی، میزان حجم معده محدود می گردد و میزان حجم غذای مصرفی بسیار کاهش می یابد.

به صورت کلی، جراحی های چاقی به دو دسته تقسیم می شوند:
به صورت کلی، جراحی های چاقی به دو دسته تقسیم می شوند:

همچنین مسیر دفع غذا، در این عمل های جراحی عموماً تغییر می یابد تا میزان جذب کاهش یابد. البته لازم به ذکر است که کاهش وزنی که پس از جراحی چاقی باریاتریک ایجاد می گردد، بسیار کند و به آرامی انجام می گیرد.

از دیگر روش های جراحی چاقی باریاتریک، می توان به روش بالن معده و حلقه معده اشاره کرد

از دیگر روش های جراحی چاقی باریاتریک، می توان به روش بالن معده و حلقه معده اشاره کرد. البته در این دو روش، چنان چه بیمار رینگ و یا بالون را از معده خارج نماید، مجدداً وزن وی، اضافه خواهد شد.

در برخی از موارد، اضافه وزن بعد از خارج کردن رینگ و بالون، بیش از وزن اولیه بیمار خواهد شد. اما بهترین روش های جراحی چاقی که بهترین نتیجه ممکن را برای بیماران در پی دارند، عموماً جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس معده تحت نظر دکتر سلیمی می باشند.

از دیگر روش های جراحی چاقی باریاتریک، می توان به روش بالن معده و حلقه معده اشاره کرد
از دیگر روش های جراحی چاقی باریاتریک، می توان به روش بالن معده و حلقه معده اشاره کرد

این نوع از جراحی ها، مناسب برای افرادی می باشند که بی ام آی ایشان، در محدوده بسیار بالایی قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که برای افرادی که این شاخص از 40 بیشتر باشد، تنها راه درمان به شمار می رود.

لازم به ذکر است که در این رابطه، دکتر سلیمی، فوق تخصص لاپاراسکوپی و انواع جراحی چاقی، اذعان می کنند که کلیه بیمارانی که شاخص توده بدنی ایشان در محدوده 35 الی 40 است و نیز افرادی که شاخص توده بدنی ایشان در محدوده 30 الی 35 قرار گرفته است، در شرایط مشخص و مورد قبول توسط متخصص جراحی چاقی، می توانند بر اساس قوانین بین المللی، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل جراحی چاقی به شمار روند.

جراحی اسلیو معده و نیز جراحی بای پس معده، توسط دکتر سلیمی، به روش لاپاراسکوپی انجام می شوند

جراحی اسلیو معده و نیز جراحی بای پس معده، توسط دکتر سلیمی، به روش لاپاراسکوپی انجام می شوند که به نسبت روش های جراحی دیگر، کمترین میزان عارضه را در پی خواهد داشت.

جراحی اسلیو معده و نیز جراحی بای پس معده، توسط دکتر سلیمی، به روش لاپاراسکوپی انجام می شوند
جراحی اسلیو معده و نیز جراحی بای پس معده، توسط دکتر سلیمی، به روش لاپاراسکوپی انجام می شوند

در این مقاله، سعی به بررسی موضوع چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ داریم. در این راستا، بهترین روش درمان چاقی برای بی ام آی بالا، جراحی چاقی در نظر گرفته می شود. در ادامه، به بررسی بیشتر این روش درمانی مؤثر و دائمی خواهیم پرداخت.

در روش جراحی اسلیو معده و نیز روش جراحی بای پس معده، تغییراتی بر میزان حجم معده داده می شود. علاوه بر این، روی دستگاه گوارش بیمار نیز تغییراتی ایجاد می گردد  که این تغییرات باعث کاهش حجم معده و میزان غذای مصرفی توسط بیمار می گردد.

همچنین میزان جذب مواد غذایی در بدن کاهش می یابد که این امر، سبب کاهش وزن در بیمار می گردد. در روش بای پس معده، به کیسه ای که از قسمت فوقانی معده جدا می گردد، قسمت هایی از روده پیوند زده می شود تا دفع غذا، در زمان کوتاه تری انجام گیرد.

در عین حال، در روش اسلیو معده، بخش وسیعی از معده از آن جدا شده و از بدن خارج می گردد. باقیمانده معده که کمتر از 20 درصد از معده اولیه می باشد، به شکل یک آستین پیراهن در می آید.

کاهش وزن پس از جراحی چاقی

بر اساس بررسی ها و تحقیقات انجام شده روی بیمارانی که عمل جراحی چاقی را انجام داده اند، مشخص شده است که بیشترین میزان کاهش وزن، پس از انجام عمل جراحی چاقی در اولین ماه پس از این عمل جراحی ایجاد می گردد.

کاهش وزن پس از جراحی چاقی
کاهش وزن پس از جراحی چاقی

لازم به ذکر است که پس از گذشت یک ماه، روند کاهش وزن کند می شود. در این زمینه، دکتر سلیمی، جراح با تجربه و فوق تخصص لاپاراسکوپی، اضافه می کنند که عموماً جراحی چاقی که تنها و بهترین روش درمان چاقی برای افراد با بی ام آی بالا می باشد، در عرض 6 ماه اول، پس از انجام این عمل جراحی، بیماران کاهش وزن 50 الی 70 درصد از وزن اضافه خود را مشاهده خواهند کرد.

در این زمینه، لازم به ذکر است که این میزان کاهش وزن، از وزن اضافه بدن خواهد بود و نه از وزن کلی بدن بیمار. نکته دیگری که می بایست به آن اشاره شود، کاهش وزن پس از عمل جراحی چاقی، بسته به فاکتورهای متفاوتی، می تواند در افراد مختلف، کم یا زیاد شود.

در ادامه مبحث چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ به بررسی این فاکتورها خواهیم پرداخت.

فاکتورهای مؤثر بر کاهش وزن پس از عمل جراحی چاقی

دکتر سلیمی در زمینه کاهش وزن پس از انجام جراحی چاقی، اضافه می کنند که اندازه کاهش وزن پس از انجام این عمل جراحی، در مدت زمان یک هفته یا یک ماه به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت.

دکتر سلیمی، فاکتورهای مهم و تاثیرگذار بر کاهش وزن را به صورت زیر بیان می کنند:

 • وزن اولیه فرد، پیش از انجام عمل جراحی چاقی
 • قد بیمار
 • جنسیت بیمار
 • نوع عمل جراحی چاقی که روی بیمار انجام گرفته است.
 • داشتن هر گونه بیماری زمینه ای

تمامی این فاکتورها، تاثیر بسیار مهمی بر زمان و میزان کاهش وزن در بیمار خواهد داشت.

فاکتورهای مؤثر بر کاهش وزن پس از عمل جراحی چاقی
فاکتورهای مؤثر بر کاهش وزن پس از عمل جراحی چاقی

بی ام آی، یک فاکتور تاثیرگذار

یکی از شاخص های بسیار مهم و تاثیرگذار بر کاهش وزن پس از عمل جراحی چاقی و در حقیقت معیاری برای کاندید شدن فرد برای انجام عمل جراحی چاقی، شاخص توده بدنی یا همان بی ام آی می باشد.

بی ام آی، یک فاکتور تاثیرگذار
بی ام آی، یک فاکتور تاثیرگذار

محاسبه بی ام آی، بسیار آسان است

محاسبه بی ام آی، بسیار آسان است. تنها کافی است که وزن فرد بر حسب کیلوگرم را بر مجذور قد وی بر حسب متر تقسیم نمود. عدد حاصله، شاخص توده بدنی فرد می باشد. بی ام آی، یکی از بهترین معیارها برای انتخاب کاندیدای مناسب به منظور انجام جراحی چاقی به شمار می رود.

بر اساس میزان شاخص توده بدنی فرد، روش مناسب برای انجام جراحی چاقی انتخاب می گردد. بدون تردید، اولین افرادی که برای جراحی چاقی کاندید می شوند، کسانی می باشند که شاخص توده بدنی ایشان، از 40 بیشتر می باشد.

علاوه بر این، چنان چه شاخص توده بدنی فرد بین 35 الی 40 باشد و بیمار به بیماری های مرتبط با چاقی نظیر دیابت نوع 2، فشار خون و یا کلسترول بالا و نیز بیماری های قلبی و عروقی و تنفسی مبتلا باشد نیز می بایست برای کاهش وزن خود اقدام به انجام عمل جراحی چاقی بنماید.

لذا بهترین روش درمان برای افرادی که بی ام ای بالا دارند، فقط و فقط جراحی چاقی می باشد. نکته دیگری که می بایست در نظر گرفت، این است که مقایسه میزان لاغری خود با دیگری، پس از انجام عمل جراحی چاقی، امری منطقی نمی باشد.

زیرا که هر بیمار، از شرایط فیزیکی و روحی متفاوتی برخوردار می باشد که این امر، سبب می گردد میزان کاهش وزن هر بیمار، با بیمار دیگر متفاوت باشد.

جراحی چاقی تنها راه درمان بی ام آی بالا

با توجه به اندازه بی ام آی یا شاخص توده بدنی، افراد به 6 دسته مختلف تقسیم می شوند. این دسته ها، به صورت زیر می باشند:

اگر شاخص توده بدنی کمتر از 18.5 باشد، فرد دچار کمبود وزن می باشد. این افراد می بایست برای رسیدن به وزن نرمال، اقدام به پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم بنمایند.

اگر شاخص توده بدنی فرد بین 18.5 تا 24.9 باشد، فرد در شرایط نرمال می باشد و می بایست با یک رژیم غذایی استاندارد، وزن خود را در حد متعادل نگه دارد.

چنان چه شاخص توده بدنی بین 25 تا 29.9 باشد، فرد دچار اضافه وزن می باشد. این افراد می بایست با یک رژیم لاغری مناسب، وزن خود را به حد نرمال و استاندارد برسانند.

جراحی چاقی تنها راه درمان بی ام آی بالا
جراحی چاقی تنها راه درمان بی ام آی بالا

در پاسخ به سؤال چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ برای این افراد، لازم به ذکر است که رژیم های لاغری مطرح شده در این مقاله و ورزش، می تواند بهترین گزینه برای کاهش وزن سریع ایشان به شمار رود.

شاخص توده بدنی بین 30 الی 34.9، نشاندهنده ابتلا به بیماری چاقی درجه یک می باشد

شاخص توده بدنی بین 30 الی 34.9، نشاندهنده ابتلا به بیماری چاقی درجه یک می باشد. بی ام آی این افراد بالا می باشد و اگر علاوه بر مشکل چاقی، به انواع بیماری های مرتبط با آن نیز مبتلا باشند، تنها گزینه درمانی، جراحی چاقی می باشد.

لازم به ذکر است که اگر این افراد در تلاش های پیشین خود با رژیم های لاغری و ورزش، نتوانسته اند وزن خود را کاهش دهند نیز تنها گزینه درمانی، جراحی چاقی به شمار می رود.

شاخص توده بدنی بین 30 الی 34.9، نشاندهنده ابتلا به بیماری چاقی درجه یک می باشد
شاخص توده بدنی بین 30 الی 34.9، نشاندهنده ابتلا به بیماری چاقی درجه یک می باشد

شاخص توده بدنی بین 35 تا 39.9

شاخص توده بدنی بین 35 تا 39.9، نشاندهنده این است که فرد، به بیماری چاقی درجه 2 مبتلا می باشد.

این افراد نیز می بایست برای کاهش وزن خود، اقدام به انجام عمل جراحی چاقی بنمایند. زیرا که رژیم های لاغری و ورزش، نمی توانند وزن این افراد را به حد نرمال برسانند.

بالاترین درجه بی ام آی، برای افرادی می باشد که شاخص توده بدنی ایشان، بیش از 40 می باشد. این افراد مبتلا به چاقی درجه 3 که بالاترین میزان چاقی به شمار می رود، می باشند. به این درجه چاقی، چاقی خطرناک یا مرگبار نیز گفته می شود.

دکتر سلیمی به افرادی که در این محدوده وزنی قرار دارند، توصیه اکید می کنند که در کوتاه ترین زمان ممکن و با سرعت، اقدام به درمان بیماری چاقی خود با انجام عمل جراحی چاقی بنمایند. تاخیر در این کار، می تواند برای فرد، ریسک مرگ را به دنبال داشته باشد.

بیماری های مرتبط با بی ام آی بالا

بی ام آی بالا، برای فرد، مشکلات بسیاری را به همراه دارد که در زیر به برخی از این موارد، اشاره کرده ایم:

 • بروز انواع مشکلات قلبی و عروقی
 • بروز انواع مشکلات مفصلی نظیر آرتروز
 • انواع بیماری های خطرناک نظیر دیابت نوع 2
 • بروز انواع مشکلات روحی و روانی نظیر افسردگی و عدم اعتماد به نفس
 • ابتلا به بیماری های تنفسی نظیر آپنه خواب

و …

بیماری های مرتبط با بی ام آی بالا
بیماری های مرتبط با بی ام آی بالا

سخن پایانی

با توجه به افزایش معضل چاقی در سرتاسر جهان، همواره بسیاری از افراد، به دنبال راهی برای کاهش وزن خود در کوتاه ترین زمان ممکن می باشند. شرکت در مراسمی نظیر عروسی و تولد، خود یک عامل مشوق برای کاهش وزن در زمانی کوتاه می باشد.

لذا در مقاله چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ سعی کرده ایم به بررسی بهترین روش های کاهش وزن در کوتاه ترین زمان ممکن بپردازیم. از جمله روش های مناسب برای کاهش وزن، رژیم لاغری، ورزش و انجام عمل جراحی چاقی می باشد.

لازم به ذکر است که لاغری یا همان کاهش وزن، بستگی مستقیمی با معیار بی ام آی یا همان شاخص توده بدنی دارد. برای افرادی که دچار اضافه وزن می باشند، رژیم لاغری و یا ورزش، می تواند راهی مناسب برای کاهش وزن به شمار رود.

سخن پایانی
سخن پایانی

انجام جراحی چاقی

در عین حال افرادی که مبتلا به بیماری چاقی می باشند و بی ام آی ایشان بالا است، دیگر رژیم لاغری و ورزش، راه هایی مناسب برای درمان چاقی به شمار نمی روند. در این موارد، تنها گزینه درمانی که دکتر سلیمی به آن اشاره می نمایند، انجام جراحی چاقی می باشد.

در این راستا، دکتر سلیمی اضافه می کنند که با توجه به تنوع جراحی های چاقی، نوع عمل جراحی چاقی، بستگی مستقیم به شرایط جسمی و روحی بیمار خواهد داشت.

انجام جراحی چاقی
انجام جراحی چاقی

در این مقاله، سعی شد به بحث و بررسی موضوع چگونه در یک هفته 10 کیلو لاغر شویم ؟ بپردازیم. در نگارش این مقاله، از راهنمایی های دکتر سلیمی، فوق تخصص لاپاراسکوپی و انواع جراحی های چاقی، با سال ها تجربه درخشان، بهره فراوان برده ایم. امید است که اطلاعات بیان شده در این مقاله، برای علاقه مندان به کاهش وزن در کوتاه ترین زمان ممکن، مفید واقع شده باشد.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید