چند کیلو اضافه وزن دارم

چند کیلو اضافه وزن دارم
فهرست مطالب

رسیدن به پاسخ این سوال که چند کیلو اضافه وزن دارم از مهمترین روشهایی است که به کمک آن از بهبود وضعیت سلامت خود مطلع می شویم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

افرادیکه نسبت به اضافه وزن خود مطلع شوند و مضرات اضافه وزن و پیامدهای آن را بدانند. مسلما به دنبال روشهایی برای رفع این مشکل خود خواهند بود. همین امر موجب خواهد شد تا این طیف از افراد سلامتی خود را باز یافته و در برابر بیماری های مختلف، مقاوم باشند.

سیستم ایمنی بدن به سبب تناسب اندام و تعادل وزن، بهتر می تواند در برابر بیماری مقاومت کند. همین امر موجب می شود تا برخی از افراد حتی نسبت به اضافه وزن خود نیز حساسیت نشان دهند و در پی رفع آن باشند.

موضوع ما در این مقاله بررسی مبحث اضافه وزن و برخی از حواشی مرتبط با آن است. سعی خواهیم کرد در این مقاله به این پرسش که چند کیلو اضافه وزن دارم پاسخ داده و شما را با روشها و معیارهای مختلف سنجش اضافه وزن آشنا کنیم.

چند کیلو اضافه وزن دارم
چند کیلو اضافه وزن دارم

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم برای وزن 90 کیلو دیدن کنید.

از کجا باید بدانم چند کیلو اضافه وزن دارم؟

داشتن اضافه وزن و آگاهی از میزان آن از جمله سوالاتی است که ممکن است ذهن برخی از افراد را درگیر خود کند. شاید بتوان گفت افرادی که به صورت نسبی احساس می کنند که وزنشان رو به افزایش است و تغییراتی نیز در بدنشان در حال رخ دادن است. این افراد می توانند به اضافه وزن خود پی ببرند اما در کال این روش علمی و مورد تایید نمی باشد.

برای رسیدن به پاسخ این سوال که چند کیلو اضافه وزن دارم، روش های مختلفی وجود دارد. که با چندی از آنها آشنا می شویم. روش اول که می توان از آن برای سنجش میزان اضافه وزن استفاده کرد، اندازه گیری مستقیم وزن با دستگاه های تخصصی است.

با استفاده از یک دستگاه مجهز به تشخیص دهنده ی بافت توده بدنی، می توان میزان اضافه وزن بدن را به صورت دقیق محاسبه کرد. روش دوم مربوط به اندازه گیری دور کمر می باشد. که این دور کمر وزن بدن را با نواحی مختلف بدن مقایسه می کند.

بدین منظور، می توانید خط دور کمر خود را اندازه گیری کرده و از میزان اضافه وزن خود مطلع شوید. این روش به طور خاص برای افرادی که چربی در منطقه شکمی زیادی دارند، مفید می باشد.

روش سوم استفاده از شاخص توده ی بدنی و یا همان BMI می باشد

روش سوم استفاده از شاخص توده ی بدنی و یا همان BMI  می باشد. این شاخص از رابطه ی بین وزن و قد بدن که به متری محاسبه می شود به دست می آید.

در مورد این روش اطلاعات بیشتری ارائه خواهد شد. چرا که در حال حاضر معتبرترین روش برای آگاهی از این که چند کیلو اضافه وزن دارم، اطلاع از میزان BMI بدن می باشد.

روش چهارم مربوط به استفاده از اندازه ها و شاخصهای دیگری نظیر اندازه ی دور مچ، دور بازو و قد بدن است. هرچند که چنین روش هایی چندان مورد تایید نمی باشد. اما با اندازه گیری این منطقه ها می توانید میزان تناسب اندام خود را به صورت نسبی محاسبه کنید.

روش سوم استفاده از شاخص توده ی بدنی و یا همان BMI می باشد
روش سوم استفاده از شاخص توده ی بدنی و یا همان BMI می باشد

نحوه ی محاسبه ی شاخص توده ی بدنی(BMI)

همانطور که گفته شد، معتبرترین روش برای آگاهی از میزان اضافه وزن در بدن، محاسبه ی شاخص توده ی بدنی و یا همان BMI بدن می باشد. برای محاسبه شاخص توده بدنی از فرمولی استفاده می شود که شامل وزن و قد فرد مورد نظر می باشد.

شاخص توده ی بدنی نشان دهنده ی میزان چربی بدن افراد است و به سبب آن می توان به این سوال که چند کیلو اضافه وزن دارم به راحتی پاسخ داد. برای محاسبه ی شاخص توده ی بدنی ابتدا باید وزن شخص را در کیلوگرم و سپس قد شخص را در متر اندازه گیری کنیم. سپس با استفاده از فرمول زیر شاخص توده بدنی محاسبه می شود:

BMI = وزن (کیلوگرم) / (قد (متر))^2

به عنوان مثال اگر فردی دارای وزن 70 کیلوگرم و قد 1.75 متر باشد. شاخص توده ی بدنی او به صورت زیر محاسبه می گردد:

BMI = 70 / (1.75)^2 = 22.86

بعد از محاسبه ی شاخص توده ی بدنی، نتیجه را باید با جدول شاخص توده ی بدنی مقایسه کنیم. تا میزان چربی بدن فرد مورد نظر را به دست آوریم. به عنوان مثال فردی با شاخص توده ی بدنی بین 18.5  و 24.9  به عنوان فردی با وزن سالم تلقی می شود.

اما اگر شاخص توده ی بدنی کسی بین 25  و 29.9  باشد، چنین فردی به عنوان یک فرد چاق تلقی می ‌شود. شاخص توده ی بدنی بالای30  نیز نشان از چاقی بیش از حد افراد دارد.

با این اوصاف می توان نتیجه گرفت که محدوده ی اضافه وزن افراد با توجه به جنسیت در حوالی 25 الی 30 می باشد. که البته شما می توانید برای آگاهی دقیق از این موضوع به جدول شاخص توده ی بدنی مراجعه نمایید. سپس عدد به دست آمده از محاسبات خود را با این جدول مقایسه کنید.

در نتیجه می توان گفت محاسبه ی شاخص توده ی بدنی یکی از روشهای متداول برای بررسی وضعیت سلامتی افراد است که براحتی میتوان آن را در منزل با استفاده از وزن و قد افراد محاسبه کرد. همچنین این شاخص به عنوان یکی از روشهای مفید برای پایش و مدیریت وزن در دوران تمرینات نیز شناخته می شود.

منظور از داشتن اضافه وزن چیست؟

اکنون که می توانیم به این پرسش پاسخ دهیم که چند کیلو اضافه وزن دارم. بهتر است به مفهوم شناسی و بررسی معنای اضافه وزن نیز بپردازیم. اضافه وزن مشکلی است که در اکثر جوامع مدرن وجود دارد.

این مسئله به این معناست که فردی وزنی بیش از وزن قابل قبول خود را داشته باشد. بسیاری از افراد به دلایل مختلفی اضافه وزن می گیرند. عواملی همانند خوردن غذاهای پر کالری، نداشتن ورزش کافی و عدم مدیریت موثر استرس و اضطراب را می توان جزو اصلی ترین دلایل ابتلا به اضافه ون دانست.

فرد مبتلا به اضافه وزن ممکن است در معرض خطر بیماری های مزمن است. مانند دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی، بیماریهای تنفسی و برخی از انواع سرطان باشد. به همین سبب مقابله با این معضل امری مهم و ضروری می باشد.

منظور از داشتن اضافه وزن چیست؟
منظور از داشتن اضافه وزن چیست؟

مسئله ی اضافه وزن بیشتر در جوامع صنعتی و شهری با زندگی مدرن شایع است. در برخی از کشورها، همه ی سنین در معرض این مشکل قرار دارند. به همین سبب پیشگیریهای لازم برای جلوگیری از رواج اضافه وزن از سنین کودکی به خوبی آموزش داده می شود.

اما با این حال باز هم آمارهای جهانی نشان از بالا بودن میزان ابتلا به اضافه وزن در بین افراد مختلف می باشد.

برای کاهش اضافه وزن، افراد باید تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنند. بهتری راه‌ حل برای کاهش وزن و از بین بردن اضافه وزن، کاهش مصرف کالری ها و افزایش فعالیت بدنی می باشد.

خوردن غذا به صورت منظم و در حد نیاز بدن امری بسیار مهم در این زمینه است. می توانید از محصولات کم چرب، کم قند و سرشار از مواد مغذی مانند میوه، سبزیجات، ماهی، گوشت سفید، نان روغنی و سایر مواد غذایی مفید استفاده کنید تا از بند ابتلا به اضافه وزن رهایی یابید.

توصیه می کنیم از صفحه رژیم لاغری 8 کیلو در یک ماه دیدن کنید.

تفاوت اضافه وزن با چاقی

اضافه وزن و چاقی دو وضعیت مختلف هستند. هر چند شاید در برخی از موارد به نظر بیشتر افراد، اضافه وزن و چاقی به یکدیگر شباهت داشته باشند.

اما در حقیقت، وضعیت اضافه وزن به معنی داشتن وزن بیشتر از آنچه که باید برای قد شما مناسب باشد. چاقی به معنی داشتن چربی اضافی است. در برخی افراد می‌تواند با افزایش وزن همراه باشد.

پاسخ به این سوال که چند کیلو اضافه وزن دارم، می تواند موجب شود تا متوجه این نکته شوید که شما چاق نیستید. بلکه احتمالا در آستانه ی چاقی قرار دارید و بهتر است هر چه سریع تر به دنبال کاهش وزن خود باشید.

تفاوت اضافه وزن با چاقی
تفاوت اضافه وزن با چاقی

اضافه وزن می تواند به دلایل متعددی از جمله خوردن غذاهای بیش از حد، فعالیت بدنی کم، تغذیه نامناسب یا مشکلات پزشکی بروز یابد. با ابتلا به اضافه وزن عمدتا پوست، استخوانها و عضلات هم بصورت یکنواخت و بدون افزایش چربی وزنشان بیشتر می شود.

در مقابل، چاقی به معنی داشتن چربی اضافی است. که معمولا این چربی در ناحیه ی معده، شکم، بازوها و ران ها قرار گرفته و با افزایش وزن متوالی برای کل بدن همراه است. عوارض چاقی با افزایش وزن تشدید می‌شود.  البته ممکن است چنین عوارضی در افراد مبتلا به اضافه وزن نیز پدیدار گردد.

عوارض مربوط به اضافه وزن شامل بیماریهای قلبی، دیابت، اختلالات در سیستم تنفسی و گاهی افزایش فشار خون است.

عوارض مربوط به اضافه وزن شامل بیماریهای قلبی، دیابت، اختلالات در سیستم تنفسی و گاهی افزایش فشار خون است. در عوارض چاقی هم خطر سرطان، بیماریهای کبد چرب و مشکلات مربوط به استخوان نیز دیده می شود. که معمولا چنین مواردی در بین عوارض اضافه وزن جایی ندارد.

در کل میتوان گفت چاقی و اضافه وزن هر یک دارای علائم مشخصه ی خود هستند. با نظام تغذیه ی مناسب و فعالیت بدنی منظم امکان درمان هر دو مشکل وجود دارد. در هر صورت، هنگام تشخیص مشکل، مراجعه به پزشک و داشتن مشاوره ی جامع و مناسب برای درمان مشکلات پیش آمده مهم می باشد.

خیلی از افراد با این سوال که چند کیلو اضافه وزن دارم، ذهن خود را درگیر این مساله می کنند. اینکه شما به دنبال یافتن پاسخ چنین سوالی باشید. نشان از آن دارد که به فکر سلامتی خود هستید و در این مورد دغدغه مند می باشید.

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با نحوه ی آگاهی از میزان اضافه وزن خود آگاه سازیم. با برخی از جزئیات مرتبط با این مشکل آشنا شویم. باید توجه داشته باشید که اقدام به موقع برای مقابله با اضافه وزن و درمان آن می تواند موجب جلوگیری از ابتلای شما به چاقی و عوارض نامناسب آن گردد. به همین سبب بهتر است از هم اکنون به فکر از بین بردن اضافه وزن خود باشید.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید