چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید

چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید
فهرست مطالب

همراه ما باشید تا پاسخ سوال چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید را بیابید.

چاقی و لاغری یکی از مهم ترین عامل هایی است که امروزه به آن توجه بسیار زیادی می شود. تب برخورداری از اندامی مانند مدل ها و سلبریتی ها با گسترش رسانه های اجتماعی و ارتباط جمعی بسیار بالا گرفته است و افراد سعی می کنند به هر ترتیبی که شده خود را لاغر کنند تا اندامی جذاب و خوب داشته باشند.

آیا قرص متفورمین جهت کاهش وزن می باشد و تاثیر این قرص چند ساعت است برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنیم پست اثر قرص متفورمین چند ساعت است و قرص های بعد از عمل اسلیو را مشاهده کنید.

مقدمه

چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید
چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید

البته اگر این لاغر شدن به قصد بازگرداندن سلامتی یا حفظ آن باشد و نیز به وسیله ی روش های درست و اصولی انجام بگیرد، هیچ موردی ندارد. اما گاها افراد دست به کارهایی می زنند که نه تنها برای سلامتی آن ها مفید نیست، بلکه سبب بروز بیماری های مختلف می شود.

مانند برخی رژیم های غیر اصولی یا مصرف برخی داروهای بدون تجویز پزشک و غیره …. در این میان یکی از روش های مطمئن و تقریبا بدون خطر برای لاغری و دستیابی به اندامی ایده آل، استفاده از جراحی اسلیو است.

چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید؟

حداقل 6 هفته تا 8 هفته بعد از عمل اسلیو به هیچ وجه به سراغ مصرف دخانیات مانند سیگار نروید.

فهرست عناوین:

سیگار و عوارض آن

مصرف سیگار و سایر دخانیات قبل و بعد از عمل جراحی چه تاثیری دارد؟

چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید

جراحی اسلیو معده چیست؟

چرا بعضی اوقات عمل اسلیو معده را در دو مرحله انجام می دهند؟

عمل جراحی اسلیو دو مرحله ای چگونه است؟

مزیت های عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

سایر مزیت های عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

پیش از عمل جراحی اسلیو معده چه اقداماتی باید صورت پذیرد؟

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

مرحله های انجام اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی  همراه با جزئیات

چه کارهایی می بایست بعد از جراحی اسلیو معده انجام شود؟

دستورالعمل های پس از انجام جراحی اسلیو معده

سایر کارهایی که پس از انجام جراحی اسلیو معده می بایست انجام گیرند، کدام هستند؟

نشانه های هشدار دهنده ی خطر پس از عمل اسلیو معده چیست؟

بعد از انجام عمل اسلیو معده چه رژیم غذایی می بایست رعایت شود؟

چه نکته هایی را می بایست بعد از جراحی در مورد خوردن و آشامیدن رعایت کرد؟

چه ویتامین هایی لازم است تا پس از جراحی اسلیو معده مصرف شوند؟

انجام جراحی اسلیو معده چه مخاطراتی را در بر دارد؟

سایر خطرهای اسلیو معده چیست و برای رفع آن ها چه باید کرد؟

آیا خوردن بیش از اندازه، سبب بازگشت وزن از دست رفته می شود؟

انتخاب جراح مناسب هم از اهمیت بالایی برخوردار است!

بهترین راه برای انتخاب جراح چیست؟

هزینه های عمل جراحی اسلیو معده به چه صورت است؟

آیا عمل جراحی اسلیو معده عوارض جانبی هم دارد؟

عارضه های جانبی مربوط به جراحی اسلیو چیست؟

عارضه های جانبی مربوط به ناآگاهی بیمار چیست؟

نتیجه گیری

سوالات فوق موضوع اصلی مبحث چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید می باشد. همراه ما باشید.

این عمل برای هر کسی مناسب نبوده و فرد باید از شرایط لازم برای عمل کردن برخوردار باشد

البته مهم ترین نکته در مورد این عمل جراحی لاغری این است که این عمل برای هر کسی مناسب نبوده و فرد باید از شرایط لازم برای عمل کردن برخوردار باشد. همچنین یکی از مهم ترین نکته هایی که برای انجام این عمل باید در نظر داشته باشید این است که سیگار کشیدن برای آن، چه قبل از عمل و چه بعد از عمل ضررهای زیادی دارد.

اگر برای شما این سوال پیش آمده که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید یا عمل اسلیو چیست و سوالاتی از این دست، این نوشته را از دست ندهید. در این مطلب قصد داریم تا به صورت مفصل در مورد عمل اسلیو معده صحبت کرده و همچنین به این موضوع نیز می پردازیم که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید.

سیگار و عوارض آن

برای این که بدانیم چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید ابتدا مختصری به سیگار و عوارض آن می پردازیم.سیگار یکی از مواد دخانی است که عارضه های زیادی در بر دارد. هنگامی که فردی سیگار می کشد، کلیه ی مواد موجود درون سیگار داخل خون او می شود و سبب مسموم شدن آن می گردد.

علاوه بر این، مصرف سیگار باعث می شود تا غلظت خون افزایش پیدا کرده و به همین علت هم احتمال بروز لختگی خون بسیار بالا می رود. علاوه بر این هنگامی که شخصی سیگار می کشد، دچار افزایش فشار خون شده و همچنین ضربان قلب وی نیز بیشتر می شود. همه ی این موارد سبب می شوند تا کاری که قلب می بایست انجام دهد، سخت تر از حالت عادی باشد.

سیگار و عوارض آن
سیگار و عوارض آن

از دیگر مضرات سیگار می توان به این موضوع اشاره کرد که افراد سیگاری دارای سرخرگ هایی با قطر کمتری هستند و همچنین خون آن ها داراری میزان اکسیژن کمتری است. تمامی این موارد سبب می شوند تا احتمال ابتلای فرد سیگاری به حمله های قلبی یا سکته افزایش پیدا کند.

سیگار روی تمامی قسمت های بدن از جمله قلب، معده، پوست، استخوان ها، مغز، ریه، دهان و گلو تاثیر گذاشته و حتی سبب نازایی و ناباروری هم خواهد شد. در ادامه در مورد این که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید صحبت خواهیم کرد.

 

مصرف سیگار و سایر دخانیات قبل و بعد از عمل جراحی چه تاثیری دارد؟

در این قسمت به این موضوع می پردازیم که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید

برای کسانی که سیگار می کشند، مهم است که بدانند چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید اما خوب است بدانید براساس پژوهش های انجام گرفته به وسیله ی متخصصان، فاکتورهای مهم و متفاوتی در جراحی اسلیو معده و هر نوع جراحی دیگری تاثیرگذار هستند و سبب موفقیت یا شکست در آن می شود.

از جمله مهمترین آن ها علاوه بر مهارت جراح، استفاده یا عدم استفاده از سیگار و دخانیات چه پیش از انجام عمل و چه پس از انجام عمل است. مواد شیمیایی مختلفی در سیگار وجود دارند که از جمله ی آن ها می توان به نیکوتین و مونوکسید کربن اشاره کرد. اما با کشیدن سیگار چه اتفاقی می افتد؟

مصرف سیگار و سایر دخانیات قبل و بعد از عمل جراحی چه تاثیری دارد؟
مصرف سیگار و سایر دخانیات قبل و بعد از عمل جراحی چه تاثیری دارد؟

اگر پیش از انجام جراحی یا پس از آن از سیگار استفاده شود، این امر سبب می شود زخم هایی که بر اثر جراحی به وجود می آیند، دیرتر خوب شوند و پروسه ی بهبود پس از جراحی دچار تاخیر شود.

چند روز بعد از عمل اسلیو می توان سیگار کشید؟

عموما برای افراد سیگاری که مایل به انجام اسلیو معده هستند این سوال پیش می آید که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید

معمولا جراحان از افراد سیگاری درخواست می کنند که اگر مایل به ترک سیگار نیستند، حداقل 14 روز پیش از عمل جراحی اسلیو و دو ماه پس از آن استفاده از سیگار را قطع کنند تا بتوانند زودتر نتیجه ی عمل را مشاهده کنند و دچار مشکل نشوند.

هرچند به طور کلی جراحان اعتقاد دارند که محل برش و بخیه ها در افراد سیگاری سخت تر از افراد غیر سیگاری بهبود پیدا می کند و حتی میزان این بهبود در افراد سیگاری گاها به صورت کامل صورت نمی پذیرد.

علاوه بر مشکل پیش آمده از نظر زخم و محل شکاف و بهبود آن، این احتمال وجود دارد که در افرادی که سیگار مصرف می کنند  این ریسک وجود دارد که آن ها به آسیب های پس از عمل جراحی دچار شوند. از جمله ی این آسیب ها می توان به بروز عفونت، عارضه های ریوی و نیز کم شدن درصد موفقیت عمل اسلیو در مقایسه با افراد غیر سیگاری اشاره کرد.

افرادی که از چاقی مفرط رنج میبرن برای انجام جراحی معده در تهران توصیه می کنیم پست بهترین جراح معده در تهران را مشاهده کنید.

چند روز بعد از عمل اسلیو می توان سیگار کشید؟
چند روز بعد از عمل اسلیو می توان سیگار کشید؟

جراحی اسلیو معده چیست؟

در ادامه ی موضوع چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید نوبت به معرفی جراحی اسلیو معده می رسد. جراحی اسلیو معده را می توان یکی از متدهای درمانی تقریبا جدید و پر طرفدار  به شمار آورد که افراد برای رفع چاقی و کم کردن وزن از آن بهره می برند.

در این روش عموما روش کار به این صورت است که مواد غذایی که فرد مصرف می کند را کمتر می کنند تا عمل کاهش وزن به خوبی انجام شود. معمولا این عمل به کمک روش لاپاراسکوپی انجام می گیرد و در آن جراح تقریبا بیش از دو سوم معده ی فرد متقاضی را برش داده و برمی دارد.

جراحی اسلیو معده چیست؟
جراحی اسلیو معده چیست؟

چیزی که باقی می ماند، معده ای است که شکل آن شبیه به یک استوانه یا آستین شده است و به همین علت توانایی جذب مواد غذایی بسیار بسیار کمی را دارد.

معمولا پزشکان از افراد می خواهند که تنها کسانی برای این عمل اقدام کنند که نمایه ی توده ی بدنی آن ها یا همان بی ام آی BMI )  ) بالاتر از چهل باشد و اصطلاحا دارای چاقی مفرط باشند. همچنین بهترین فرم بدنی برای انجام این عمل جراحی چاقی است که به شکل گلابی باشد.

برای تشخیص و آشنایی بهترین دکتر اسلیو معده برای درمان لاغری در یزد توصیه می کنیم از صفحه بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنید.

چرا بعضی اوقات عمل اسلیو معده را در دو مرحله انجام می دهند؟

در ادامه ی این که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید به علت دو مرحله ای شدن عمل اسلیو می پردازیم. این امر معمولا برای افرادی انجام می شود که دارای نمایه ی توده ی بدنی یا BMI بالاتر از چهل و پنج هستند. این دسته از افراد دارای چاقی بسیار شدید از نوع سوم هستند و به همین علت در معرض خطرهای بسیاری قرار دارند.

این دسته از افراد بسیار چاق هنگامی که قرار است عمل جراحی با مدت زمانی طولانی انجام دهند، در معرض ریسک های ناشی از بیهوشی قرار می گیرند و انجام این دست از جراحی ها برای آن ها کمی خطرناک به نظر می رسد.

از جمله جراحی هایی که دارای زمان طولانی هستند، می توان به همین عمل اسلیو معده اشاره کرد که چیزی حدود 2 ساعت یا بیشتر طول می کشد و یا عمل جراحی دوازدهه که این عمل بسیار سنگین و زمان بر بوده و مدت زمانی در حدود 4 ساعت یا بیشتر دارد، اشاره کرد.

برای انجام عمل اسلیو معده در همدان پیشنهاد می کنیم پست عمل اسلیو معده در همدان را مشاهده کنید.

چرا بعضی اوقات عمل اسلیو معده را در دو مرحله انجام می دهند؟
چرا بعضی اوقات عمل اسلیو معده را در دو مرحله انجام می دهند؟

عمل جراحی اسلیو دو مرحله ای چگونه است؟

با توجه به خطری که بیهوشی  برای این افراد دارد، جراحان کار دیگری را برای این دست از افراد در نظر گرفته اند و عمل جراحی را طی دو مرحله به انجام می رسانند. حال این سوال پیش می آید که این دو مرحله کدامند؟

مرحله ی اول جراحی اسلیو به این صورت است که میزان گنجایش معده را کمتر می کنند و برای مرحله ی دوم، پزشک جراح ابتدا وضعیت فرد را پس از یک سال مورد بررسی قرار می دهد و براساس آن تصمیم می گیرد تا قسمتی از روده را بای پس کند. مرحله ی دوم کاملا وابسته به میزان وزنی است که فرد موفق شده است در طی یک سال گذشته پس از عمل آن را کم کند.

عمل جراحی اسلیو دو مرحله ای چگونه است؟
عمل جراحی اسلیو دو مرحله ای چگونه است؟

البته گاها این اتفاق پیش می آید که فردی که مورد جراحی قرار می گیرد، به اندازه ی کافی وزن خود را در طی این یک سال کاهش داده اند و دیگر نیازی به مرحله ی دوم عمل جراحی نخواهد بود.

هورمون گرلین

براساس مطالعات انجام گرفته روی افراد یکی از هورمون های تاثیرگذار برای به وجود آمدن احساس گرسنگی هورمون گرلین است. پس از عمل جراحی اسلیو، میزان تولید این هورمون تا اندازه ی زیادی کمتر می شود و همین امر سبب کاهش وزن در آن ها می شود. علت این امر این است که زمانی که عمل جراحی اسلیو معده انجام می شود

همان طور که گفته شد، قسمتی از آن برداشته می شود. بر اساس تحقیقات، این قسمت از معده که برداشته می شود، نقش بسزایی در تولید این هورمون دارد و بیشترین مقدار این هورمون را تولید می کند.

البته در عمل بای پس هم بیماران با کاهش اشتها روبرو هستند اما این امر در افرادی که جراحی اسلیو معده می کنند بیشتر دیده می شود. برای برخی افراد این سوال پیش می آید که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید افراد بهتر است حداقل 2 ماه بعد از انجام اسلیو مصرف سیگار را کنار بگذارند.

پیشنهاد می کنیم از پست اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است دیدن کنید.

مزیت های عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

در ادامه ی این که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید به مزیت های اسلیو می رسیم. عمل جراحی اسلیو معده دارای مزیت هایی است که برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

کم شدن احساس گرسنگی و نیز بی اشتها شدن فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

از نظر طول مدت عمل جراحی عمل اسلیو کوتاه تر از عمل بای پس معده بوده و کمتر به طول می انجامد.

یکی از مهم ترین مزیت های آن این است که روده در سیکل گوارشی باقی می ماند و این امر که عضوی از بدن است که از بین نمی رود، یک امتیاز مثبت برای این نوع عمل جراحی به شمار می رود.

به علت این که روده در سیکل گوارش باقی می ماند، فرد دیگر به آسیب های گوارشی که از نبود روده نشات می گیرد، دچار نمی شود.

پیلور

قسمتی از معده تحت عنوان پیلور نیز در این نوع عمل جراحی باقی می ماند.

این عمل جراحی به تنظیم های خاصی برای بعد از عمل احتیاجی ندارد.

هیچ وسیله ی اضافی در بدن فرد قرار داده نمی شود.

عمده ی کاهش وزن در یک سال تا یک سال و شش ماه پس از عمل صورت می گیرد.

پیلور
پیلور

نکته ای که ذکر آن مهم به نظر می رسد این است که احتمال شکست خوردن در این روش، یعنی جراحی اسلیو معده یا بای پس معده در مقایسه با سایر شیوه های لاغری بسیار پایین تر است و پزشکان شانس موفقیت این نوع عمل را بسیار بالا می دانند.

هر چند همانند تمامی عمل های جراحی این عمل نیز با ریسک ها و آسیب هایی همراه است، برای مثال این که این عمل تحت هیچ شرایطی قابل برگشت نیست.

یکی دیگر از ریسک های این عمل این است که چون قسمت اعظم معده برداشته می شود، جذب مواد غذایی پایین آمده و این امر می تواند در دراز مدت شخص تحت جراحی قرار گرفته را با کمبود مواد مغذی مواجه کند.

سایر مزیت های عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، این عمل جراحی لاغری دارای حسن های دیگری هم هست که به شرح زیر هستند:

میزان وزنی که در این نوع روش لاغری توسط فرد کم می شود، عدد بزرگ و قابل توجهی است و از این نظر با عمل جراحی بای پس معده که آن هم یکی از روش های لاغری است، مشابهت دارد.

سایر مزیت های عمل جراحی اسلیو معده چیست؟
سایر مزیت های عمل جراحی اسلیو معده چیست؟

تایمی که برای عمل صرف می شود، خیلی زیاد نیست و همین طور زمان به هوش آمدن و ریکاور شدن بیمار هم طول زیادی نمی کشد و در دسته ی عمل های با گرفتاری و مشکل های زیاد نیست.

اگر این روش را با جراحی بای پس معده مورد قیاس قرار دهیم، می بینم که درصد ریسک خارج شدن مواد غذایی از معده به بیرون در این روش پایین تر است.

احتمال ابتلا به فتق شکم بسیار پایین می آید.

مقرون به صرفه

از نظر هزینه ها، جزو روش های مقرون به صرفه ی لاغری محسوب می شود. برای مثال تعداد ویزیت هایی که پزشک می بایست پس از انجام جراحی  انجام دهد، بسیار محدود بوده و به چند جلسه خلاصه می شود.

مقرون به صرفه
مقرون به صرفه

احتمال کم خون شدن فرد بعد از انجام جراحی در این روش خیلی کم است.

احتمال ریختن موها در روش اسلیو پایین بوده و اگر ریزشی هم در کار باشد، بسیار زود رفع می شود و موهای جدیدی دوباره می رویند.

ریسک این که معده افزایش حجم داشته باشد و گنجایش آن بیشتر شود، در این روش پایین است.

روی شل شدن پوست شکم تاثیر آن چنانی ندارد. البته این افتادگی و شلی پوست قطعا رخ می دهد، اما کم بودن آن در مقایسه با سایر روش های لاغری در نظر گرفته شده است.

داشتن بیماری زمینه ای

یکی از مزیت های این عمل این است که افرادی که داراری بیماری های زمینه ای ناشی از چاقی هستند؛ مانند قند خون بالا، فشار خون و غیره، این بیماری ها تا حدودی پس از جراحی قابل کنترل می شوند.

در قیاس با سایر روش های جراحی لاغری این عمل دارای دوام بیشتر و در عین حال عارضه های جانبی کمتری است.

چون مدت زمان جراحی خیلی طولانی نیست، احتمال ترومبوز ریه و وریدی کاهش پیدا می کند.

مقدار آمار ثبت شده برای مرگ و میر بر اثر این عمل نزدیک به صفر است.

مزیت های آن هم در کوتاه مدت خود را نشان داده و هم در بلند مدت دارای حسن هایی می باشد.

داشتن بیماری زمینه ای
داشتن بیماری زمینه ای

پیش از عمل جراحی اسلیو معده چه اقدام هایی باید صورت پذیرد؟

پیش از انجام اسلیو معده این سوال برای افراد سیگاری پیش می آید که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشیدپاسخ حداقل 2 ماه است. معمولا پزشک برنامه ریزی انجام عمل جراحی اسلیو معده را در هنگام صبح زود قرار می دهد چرا که این عمل نیاز به زمان طولانی دارد.

البته که انتخاب تایم نهایی برای عمل کاملا به شخص جراح وابسته است و عامل دیگری که در این مورد می تواند موثر باشد، بیمارستان یا کلینیکی می باشد که قرار است عمل جراحی در آن صورت بگیرد.

به بیمار گفته می شود تا پیش از عمل، رژیم غذایی خاصی را رعایت کنند. این امر بسیار مهم و حیاتی بوده چرا که سبب می شود کبد فردی که قصد جراحی دارد، از نظر ابعاد کوچکتر شده و در نتیجه پزشک جراح می تواند به معده ی فرد راحت تر دست پیدا کند و عمل را با ریسک کمتر و دقت بیشتری به انجام برساند.

یکی دیگر از شرایط انجام این عمل

یکی دیگر از شرایط انجام این عمل این است که فردی که قصد جراحی اسلیو معده دارد، می بایست روز قبل از عمل تا زمان عمل را به صورت ناشتا باقی بماند و نه چیزی بخورد و نه چیزی بیاشامد.

اگر فرد، شب پیش از عمل جراحی چیزی بخورد، قطعا عمل جراحی لغو می شود چرا که در این صورت امکان بالا آوردن محتویات معده و ورود آن ها به درون ریه پیش می آید و راه تنفسی فرد گرفته می شود. این امر بسیار خطرناک بوده و می تواند سبب پنومونی شده و یا حتی کشنده باشد.

حتی کارهایی نظیر خوردن و جویدن آدامس، نوشیدن آب، جویدن تنباکو و یا استفاده از داروهایی که پزشک برای آن ها تاییدیه صادر نکرده است، همه و همه می توانند باعث کنسل شدن وقت عمل و موکول شدن آن به زمان دیگری شوند.

پرونده ی فرد بیمار می بایست کاملا کامل شده باشد

علاوه بر این، پرونده ی فرد بیمار می بایست کاملا کامل شده باشد و مواردی مانند آزمایش ها و چکاپ هایی که می بایست پیش از عمل انجام شوند و شرایط فرد را کامل تشریح می کنند، رضایت نامه ی فرد عمل شونده که در آن ذکر می کند که تمامی مخاطرات و عارضه های پس از عمل را پذیرفته است، حتما در آن ضمیمه شده باشد.

پس از انجام تمامی این مرحله ها و اطمینان حاصل کردن پزشک از این که بیمار ناشتا است و تمامی شرایط در حالت نرمال قرار دارند، بیمار می بایست لباس مخصوص اتاق عمل را بپوشد و اگر احیانا جواهر، ساعت یا وسیله هایی از این دست همراه خود دارد، آن ها را درآورده و هیچ چیزی نباید همراهش باشد.

سپس برای فرد یک آنژیوکت نصب می شود تا در صورتی که نیاز به تزریق دارو یا سرم و غیره بود، از آن بهره بگیرند. پس از تمام شدن تمامی این مرحله ها بالاخره بیمار به اتاق عمل فرستاده می شود.

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

زمانی که بیمار برای ورود به اتاق عمل آماده  شد و تمامی شرایط مهیا بود، یکسری کارهای اولیه ی مرتبط با عمل جراحی انجام می شود. برای مثال وسیله هایی که برای کنترل ضربان قلب و نیز نبض هستند، به بدن بیمار متصل شده و پس از آن نوبت به بیهوش کردن بیمار می رسد.

این کار به وسیله ی متخصص بیهوشی انجام گرفته و پس از این که ماسک مخصوص استنشاق اکسیژن  روی صورت بیمار قرار گرفت، به وی ماده ی مخصوص بیهوشی را تزریق می کنند.

پس از این که این دارو عمل کرده و شخص بیهوش می شود، جراح می تواند پروسه ی جراحی اسلیو معده را آغاز کند.  این نوع جراحی می تواند به دو صورت انجام شود.

جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟
جراحی اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

روش باز و روش بسته

نخست روش باز و دیگری روش بسته. در روش باز پزشک در ابتدا یک کات روی شکم بیمار ایجاد می کند و سپس نسبت به برداشتن بخش مورد نظر از معده اقدام می کند. اما در روش بسته که به نام  لاپاراسکوپی هم شناخته می شود، پزشک چند برش با سایزهای بسیار کوچک و به اندازه ی یک دوربین در ابعاد کوچک ایجاد می کند.

بعد از انجام این برش ها جراح به وسیله ی یکی از گازهای بی خطر، شکم را کمی بیشتر باز می کند که به این کار متسع کردن گفته می شود. عموما این کار برای بهتر دیدن موضع جراحی و نیز راحت شدن عبور دوربین لاپاراسکوپی و سایر ابزار جراحی انجام می شود.

سپس از طریق این برش ها دوربینی که می خواهد جراحی را با آن کنترل کند و نیز وسیله های لازم برای جراحی را وارد می کند و کار خود را به انجام می رساند.  در عمل جراحی اسلیو معده تقریبا نصف معده ی فرد برش داده شده و از بدن او خارج می شود و چیزی که از معده باقی می ماند به اندازه ی یک استوانه است که به شکل عمودی قرار گرفته است.

در مرحله ی آخر نیز معده را از محلی که بریده شده بخیه می زنند و پس از آن هم برش های روی شکم را می دوزند و به این شکل عمل به پایان می رسد.

این عمل عموما یکی از عمل های زمان بر است که تقریبا دو ساعت یا بیشتر به طول می انجامد. یکی از سوالات رایج بیماران این است که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید پاسخ حداقل 2 ماه است.

مرحله های انجام اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی همراه با جزئیات

در بخش های قبلی این مطلب گفتیم که ابتدا فرد را بیهوش می کنند و سپس روی شکم وی چند شکاف ایجاد می کنند و از طریق این برش ها دوربین و ابزار جراحی را به بدن بیمار وارد می کنند. مرحله ی بعدی این است که کلیه ی اعضا و جوارحی که به معده وصل هستند را از آن جدا می کنند تا بتوانند قسمت مورد نظر را برش دهند.

این قسمت ها عبارت هستند از رگ های خونی، رگ های عصبی، بافت های چربی، رباط ها و غیره… سپس پزشک محل بخیه زدن معده را تعیین می کند، این محل دقیقا میان قسمتی از معده که در بدن باقی می ماند و قسمتی که قرار است بریده شده و از بدن خارج شود، قرار می گیرد. سپس جراح به کمک دستگاهی به نام ایتاپلر این محل بخیه را یا می دوزد و یا اصطلاحا منگنه می کند.

سپس در این مرحله قسمت اضافه ی معده که مشخص شده و تقریبا بیش از نیمی از آن را در بر می گیرد، کاملا بریده می شود و از داخل شکم بیرون آورده می شود.

خونریزی در ناحیه ی معده

با توجه به این که در این مرحله شاهد خونریزی در ناحیه ی معده هستیم، جراح سعی می کند به وسیله ی ابزارهایی مانند کوتر و سایر وسیله های جراحی که از انواع گرمایی هستند، این مشکل را رفع کرده و خونریزی را متوقف کند.

خونریزی در ناحیه ی معده
خونریزی در ناحیه ی معده

سپس ناحیه ی معده و محلی که دوخت انجام گرفته، به دقت چک شده و مورد بازبینی نهایی قرار می گیرد تا از عدم نشتی و خروج مواد از معده اطمینان خاطر حاصل کنند.

در این مرحله ابزار جراحی و دوربین لاپاراسکوپ از داخل شکم بیمار خارج می شوند و شکاف های ایجاد شده را به وسیله ی بخیه از هر نوعی اعم از جذبی یا غیر جذبی می دوزند. سپس موضع جراحی شده را پانسمان می کنند و در اینجا پروسه ی عمل به پایان می رسد.

در این مرحله بیمار به اتاق ریکاوری برده می شود و وقتی هم که به هوش آمد و هوشیاری خود  را به دست آورد، وی را به بخش منتقل می کنند. بیمار باید مدت کوتاهی را در بیمارستان سپری کرده و سپس مرخص می شود و باید دوران نقاهت خود را سپری کند.

چه کارهایی می بایست بعد از جراحی اسلیو معده انجام شود؟

پس از این که فرد از ریکاوری بیرون آمد و به بخش منتقل شد، در ساعت های نخست بعد از جراحی می بایست حتما راه برود. این راه رفتن بسته به توان جسمی فرد می تواند حتی چند گام باشد اما برای پیشگیری از لخته شدن خون در رگ های پاها امری ضروری است و می بایست حتما انجام شود.

آستانه ی تحمل درد در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و به همین علت افراد تجربه های متفاوتی از میزان درد پس از عمل جراحی اسلیو معده دارند. عموما با توجه به درجه ی دردی که هر بیمار دارد، برای وی داروهای مسکن ضعیف تا قوی به کار گرفته می شود.

چه کارهایی می بایست بعد از جراحی اسلیو معده انجام شود؟
چه کارهایی می بایست بعد از جراحی اسلیو معده انجام شود؟

این امر تقریبا بستگی به نظر پزشک دارد

از نظر مدت زمان بستری بودن در بیمارستان می توان گفت که این امر تقریبا بستگی به نظر پزشک دارد. برخی از پزشک ها این عمل را سرپایی می دانند و بیمار، شب همان روزی که عمل جراحی صورت گرفته، مرخص می شود.

اما برخی از جراح ها ترجیح می دهند بیمار را برای یک تا دو روز و نهایتا 3 روز در بیمارستان نگه دارند تا زمانی که از بهبود حال عمومی آن ها مطمئن شوند. سپس اقدام به ترخیص بیمار می کنند.

در هر حال بهترین کار احترام به نظر پزشک جراح و انجام آن است. همچنین اگر بیمار فردی سیگاری باشد، نخستین سوال او این است که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید

پاسخ حداقل 2 ماه است. پس از این که بیمار ترخیص شد، پزشک به او یک دستورالعمل می دهد تا برای بعد از عمل با توجه به کارهای نوشته شده در آن عمل کند. در ادامه، به این مراقبت های موجود در کاتالوگ دستورالعمل پس از جراحی اسلیو معده می پردازیم.

این امر تقریبا بستگی به نظر پزشک دارد
این امر تقریبا بستگی به نظر پزشک دارد

دستورالعمل های پس از انجام جراحی اسلیو معده

همان طور که گفتیم، بعد از این که بیمار از بیمارستان مرخص می شود، می بایست نکته ها و مواردی را رعایت کند که برای راحتی کار، همه ی آن ها در یک بروشور نوشته شده اند و به وسیله ی جراح به بیمار تحویل داده می شود.

افراد همان طور در پاسخ به سوال چند روز بعد از عمل اسلیو می توان سیگار کشید؟ پاسخ حداقل تا 2 ماه نباید سیگار بکشند را می شنوند. در ادامه برخی از نکته های مهم و کارهای دارای اهمیت و موثر این بروشور آورده شده است:

بیمار باید سعی کند نسبت به مصرف مایعات مداومت داشته باشد تا میزان آب در بدن او از سطح مشخصی پایین تر نیامده و به کم آبی دچار نشود. دقت شود که این آب می بایست کم کم و در نوبت های متوالی مصرف شود.

یبوست

اگر بیمار پس از عمل از یبوست رنج می برد یا تحرکات روده ای وی سخت و همراه با درد است هیچ مشکلی ندارد و امری طبیعی تلقی می شود. این مشکل عموما در 7 روز نخست پس از عمل اتفاق می افتد و حتی این امکان وجود دارد که به وسیله ی مسکن ها بیشتر نیز شود. اگر مشکل بسیار حاد بود، می توانید موضوع را با پزشک جراح خود در میان گذاشته و از وی راهکار بخواهید.

یبوست
یبوست

دقت کنید که داروهای مسکن را فقط وقتی درد زیاد دارید، مصرف کنید و از مصرف بی رویه ی آن ها بپرهیزید.

پس از عمل به احتمال زیاد میزان اسیدی شدن معده ی شما افزایش پیدا کرده و همین امر سبب می شود تا احساس سوختن در سر دل خود داشته باشید. برای حل این مشکل معمولا پزشک دارویی به شما می دهد که حتما باید استفاده از آن به صورت منظم باشد.

یکی از کارهایی که سبب بهتر و سریع تر شدن پروسه ی بهبودی بعد از عمل می شود، انجام ورزش به صورت منظم است. البته پیش از انجام ورزش برای انتخاب نوع ورزش حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

سایر کارهایی که پس از انجام جراحی اسلیو می بایست انجام گیرند کدام هستند؟

در بخش قبلی تعدادی از کارهای لازم بعد از عمل آورده شد. همچنین به این سوال که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید هم پاسخ دادیم. در این بخش به ادامه ی این موارد می پردازیم:

برای جلوگیری از باز شدن بخیه ها بهتر است از برداشتن یا حمل کردن وسیله ها و جسم های با وزن زیاد پرهیز شود. چرا که فشار ناشی از آن می تواند به موضع جراحی شده آسیب وارد کرده و باعث به وجود آمدن دردهای با شدت زیاد شوند.

اگر بعد از عمل به صورت مداوم احساس می کنید انرژی برای انجام هیچ کاری ندارید و همیشه خسته هستید، نگران نباشید. این امری طبیعی بوده و به علت کم شدن ناگهانی میزان کالری استفاده شده و دریافت شده به وسیله ی بدن اتفاق می افتد. این امر برای یک ماه بعد از عمل مشکلی ندارد اما اگر طولانی تر شود، بهتر است حتما موضوع را با پزشک جراح خود در میان بگذارید.

حمام کردن

بهتر است که حمام کردن به خصوص اگر عادت دارید تا در وان آب داغ حمام کرده یا بنشینید را کمی به تاخیر بیاندازید. این امر برای 20 روز نخست که از عمل می گذرد، گفته می شود و پس از آن کم کم می توانید برای این کار نیز اقدام کنید.

فرد تحت عمل قرار گرفته، معمولا بین 2 هفته الی 1 ماه پس از انجام عمل جراحی می تواند به زندگی روزمره ی خود و شغل و غیره بازگردد.

البته نوع شغل و توانایی فرد هم باید حتما در نظر گرفته شود. معمولا اکثر افرادی که عمل می شوند، بین یک ماه تا یک ماه و نیم پس از انجام عمل توان خود را باز می یابند و می توانند کارهای خود را طبق روال سابق پیش از عمل پی بگیرند. البته در هر مرحله هر کار جدیدی که قرار است شروع شود، بهتر است تا پیش از آن با پزشک مشورت شود.

نشانه های هشدار دهنده ی خطر پس از عمل اسلیو معده چیست؟

بعد از این که عمل جراحی اسلیو معده انجام شد و فرد از بیمارستان مرخص شد، اگر هر یک از نشانه های زیر را مشاهده کند، می بایست فورا به پزشک معالج خود مراجعه کند. تحت هیچ شرایطی این علامت ها را دست کم نگیرید و از مراجعه به پزشک غفلت نکنید. این نشانه ها و علائم زنگ خطر عبارت هستند از:

بالا بودن بیش از حد دمای بدن و یا داشتن لرز، یا هر دوی این ها به صورت همزمان

دردی که به صورت مداوم شدت آن بیشتر شده و متوقف نیز نشود.

قرمز و ملتهب شدن جایی که بخیه ها قرار دارند، یا احساس گرمی در آن ناحیه و در بدترین حالت چرک کردن و عفونی شدن بخیه ها

داشتن حالت تهوع به صورت دائمی

در صورتی که فرد قادر نباشد موادی که به صورت مایع هستند را فرو دهد.

نشانه های هشدار دهنده ی خطر پس از عمل اسلیو معده چیست؟
نشانه های هشدار دهنده ی خطر پس از عمل اسلیو معده چیست؟

بعد از انجام عمل اسلیو معده چه رژیم غذایی می بایست رعایت شود؟

در ادامه ی مطلب چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید به بحث تغذیه ای عمل اسلیو می رسیم. با توجه به این که در این عمل اندازه ی معده ی فرد به شدت کاهش پیدا می کند، تغذیه اهمیت بالایی دارد. فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته با توجه به حجم کم معده می بایست حتما از مواد مغذی استفاده کند تا تمامی مواد مورد نیاز برای بدنش تامین شود.

از جمله ماده هایی که این دسته از افراد باید حتما در برنامه ی غذایی خود بگنجانند و هر روز در وعده های غذایی از آن ها بهره ببرند، می توان به انواع سبزیجات، پروتئین ها به خصوص انواع فاقد چربی، غلات مخصوصا از نوع سبوس دار اشاره کرد.

معمولا متخصصان توصیه می کنند تا افرادی که تحت عمل اسلیو قرار گرفته اند، عمده ی پروتئین مورد نیاز بدن خود را از گوشت هایی که فاقد چربی هستند، تامین کنند.

اما منکر این امر نمی توان شد که برخی از گیاهخواران هم این جراحی را انجام داده و جراحی های موفقی هم داشته اند. عموما پزشکان از بیمار می خواهند تا رژیم غذایی مشابه یا نزدیک به رژیم ذکر شده در پایین داشته باشند تا دچار کمبود مواد مغذی نشوند.

این رژیم به شرح زیر است:

هفته ی نخست بعد از جراحی اسلیو معده فرد می بایست تنها از مایعات استفاده کند و این مایعات هم نباید هیچ گونه چربی داشته باشند و باید از صافی رد شده باشند.

در هفته ی دوم بعد از عمل و پس از آن باز هم مایعات می بایست مصرف شوند، اما نیازی به صاف کردن آن ها و چربی گرفتن نیست. غذاهایی که پس از این مدت استفاده می شوند، می بایست حتما از پروتئین بهره مند باشند.

پس از گذشت سه هفته از عمل، فرد می تواند استفاده از غذاهای له شده را از سر بگیرد و آن ها را در قالب هایی مانند سوپ، تخم مرغ به صورت نیمرو، پنیر و غیره به مصرف برساند.

پس از گذشت 4 هفته از عمل، فرد می تواند غذاهایی مانند مرغ و ماهی آن هم به صورت آبپز، غلات و سیب زمینی را به صورت له یا پوره شده مورد مصرف قرار دهد.

پس از گذشت یک ماه از عمل جراحی فرد می تواند غذاهای معمول و سفره ی خانواده را میل کند، با این تفاوت که حجم وعده ها می بایست بسیار کم باشد.

چه نکته هایی را می بایست بعد از جراحی در مورد خوردن و آشامیدن رعایت کرد؟

بعد از انجام جراحی اسلیو معده در هنگام خوردن و نوشیدن می بایست به نکته هایی دقت شود. همچنین افراد سیگاری عموما این سوال را می پرسند که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید پاسخ حداقل 2 ماه است.  این نکته ها عبارت هستند از:

 •   حتما غذا به آرامی خورده شود و پیش از قورت دادن حتما حتما به خوبی جویده شود.
 •   فرد می بایست حداقل 3 وعده غذا در روز مصرف کند. البته اندازه ی این وعده ها می بایست کم باشند.
 •   اگر بیمار تمایل به استفاده از مواد مغذی فشرده دارد بهتر است، خیلی کم و در نقش میان وعده از آن ها استفاده کند.
 •   حتما تمامی دسته های خوراکی در برنامه ی غذایی گنجانده شود و خصوصا سبزیجات و میوه ها و پروتئین تحت هیچ شرایطی نمی بایست حذف شوند.
چه نکته هایی را می بایست بعد از جراحی در مورد خوردن و آشامیدن رعایت کرد؟
چه نکته هایی را می بایست بعد از جراحی در مورد خوردن و آشامیدن رعایت کرد؟

چه ویتامین هایی لازم است تا پس از جراحی اسلیو معده مصرف شوند؟

در ادامه ی مطلب چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید به ویتامین های مورد نیاز برای اسلیو می رسیم. معمولا فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است، به علت برداشتن قسمت اعظم معده جذب مواد مغذی در بدن وی کمی کاهش پیدا می کند.

پزشک معالج برای رفع این مشکل برای بیمار مکمل ها و ویتامین هایی تجویز می کند که باید به صورت روزانه از آن ها استفاده شوند تا این کمبود مواد مغذی در بدن بیمار تا حدی جبران شود.

حتی برخی از این ویتامین ها یا مکمل ها بسته به نظر پزشک لازم است تا روزی در چند نوبت به مصرف برسند.

برخی از این ویتامین های تجویز شده عبارت هستند از:

 •   آهن: زمان شروع مصرف این ماده ی معدنی را پزشک معین می کند.
 •   سیترات کلسیم: پس از گذشت چهار هفته از عمل اسلیو معده این مکمل می بایست مورد استفاده قرار گیرد. دوز مصرف آن 3 بار در روز بوده و حتما می بایست میان مصرف این مکمل و قرص آهن فاصله وجود داشته باشد که ایده آل ترین فاصله ی آن صد و بیست دقیقه است. این مکمل در هر دو شکل مایع و جویدنی وجود دارد.
 •   ویتامین ب دوازده: B12) )این ویتامین می بایست هر روز پس از عمل مصرف شود و البته که حتما باید نظر پزشک را در این مورد ارجح قرار داد. استفاده از این مکمل عموما یا به صورت زیر زبانی است و گاهی نیز می بایست به فرد تزریق شود.
 •   مکمل های حاوی پروتئین: فرد پس از انجام اسلیو معده می بایست دست کم روزانه 60 گرم پروتئین دریافت کند. پزشک معالج این مقدار را به صورت مکمل برای فرد تجویز می کند.
برخی از این ویتامین های تجویز شده عبارت هستند از:
برخی از این ویتامین های تجویز شده عبارت هستند از:

انجام جراحی اسلیو معده چه مخاطراتی را در بر دارد؟

در میان روش های لاغری، جراحی اسلیو معده یکی از کم خطرترین و کم ریسک ترین عمل ها بوده و عارضه های پس از انجام آن بسیار کم است.

عموما پیک عوارض پس از جراحی اسلیو معده در همان روزهای نخست پس از عمل بوده و رفته رفته اوضاع بیمار بهبود می یابد. بهترین کار این است که پیش از این که فرد متقاضی عمل برای عمل اطمینان خاطر حاصل کند، تمامی زوایای آن را مورد بررسی قرار داده و از حسن ها و عیب های آن اطلاع پیدا کرده و سپس با قطعیت برای انجام آن اقدام کند.

احتمال مرگ و میر زیر 1 درصد است

نکته ی اول این که احتمال مرگ و میر در این نوع از جراحی لاغری بسیار پایین بوده و زیر 1 درصد است. اما مهمترین خطری که فرد تحت جراحی قرار گرفته را تهدید می کند، امکان بروز نشتی در محل بخیه ها است. این نشتی، هم می تواند حین انجام عمل اتفاق بیفتد و هم پس از تمام شدن آن.

اگر این اتفاق در حین انجام عمل بیفتد و پزشک متوجه آن شود، بلافاصله مشکل را رفع می کند. اما عموما این اتفاق در یک ماهه ی نخست بعد از انجام اسلیو به وقوع می پیوندد و علت آن نیز می تواند استفاده از غذاهایی باشد که برای معده در دوران نقاهت مناسب نبوده و سبب مشکل دار شدن آن و نیز توقف در روند بهبودی آن می شود.

یکی از خطراتی که این نشتی مواد به دنبال دارد این است که سبب عفونی شدن بدن می شود و همچنین مواد و مایعاتی که درون معده وجود دارند، به بیرون آن و داخل محفظه ی شکم منتقل می شوند.

از جمله نشانه هایی که می توان به کمک آن این نشتی در معده را تشخیص داد، می توان به این موارد اشاره کرد: بالا رفتن ضربان قلب، بالا رفتن درجه حرارت بدن و تب، احساس درد در قفسه ی سینه، احساس درد در ناحیه ی شکم و غیره .

سایر خطرهای اسلیو معده چیست و برای رفع آن ها چه باید کرد؟

علاوه بر مواردی که در قسمت پیشین گفته شد، برخی عارضه های دیگر هم ممکن است برای فردی که جراحی اسلیو انجام داده است رخ دهد.

برای مثال یکی از عارضه های نادرتر در این عمل رفلاکس است که هم می تواند برای معده و هم برای مری رخ دهد و عموما از بین هر 10 نفری که اقدام به انجام این عمل می کنند، تنها 1 نفر به این مشکل دچار می شود. این رفلاکس می تواند تا ماه ها بعد از انجام اسلیو ادامه داشته باشد و به تدریج رفع خواهد شد.

عموما پزشکان برای حل این عارضه داروهایی به بیمار می دهند که می تواند کمک کننده باشد. یکی دیگر از عارضه های پس از عمل جراحی اسلیو، گشاد شدن معده و اصطلاحا کش آمدن آن است.

برای پیشگیری از اتفاق افتادن این عمل لازم است کارهایی انجام شوند که به شرح زیر هستند:

قبل و بعد از صرف غذا حتما 1 لیوان آب بنوشید. البته این کار را یک ساعت پیش و یک ساعت پس از آن انجام دهید.

از نوشیدن انواع نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.

اگر گرسنه هستید بهتر است از اسنک های کوچک اما مقوی استفاده کنید.

در 3 وعده ی اصلی حتما از مواد مغذی بهره ببرید.

از جمله ی سایر عوارض این جراحی می توان به بروز مشکلات داخلی، خونریزی داخلی، لختگی خون خصوصا در پا، ریه و شکم، عفونت محل برش یا در داخل شکم و قفسه ی سینه و حتی بروز حساسیت هایی در رابطه با داروهای بیهوشی اشاره کرد.

هر چند همه ی این موارد با هم اتفاق نمی افتند اما باز هم بهتر است تمامی کارهای مراقبتی گفته شده، پس از انجام عمل را کاملا انجام دهید تا حتی الامکان هیچ یک از این مشکلات و عوارض رخ ندهند.

برای پیشگیری از اتفاق افتادن این عمل لازم است کارهایی انجام شوند که به شرح زیر هستند:
برای پیشگیری از اتفاق افتادن این عمل لازم است کارهایی انجام شوند که به شرح زیر هستند:

آیا خوردن بیش از اندازه سبب بازگشت وزن از دست رفته می شود؟

این نکته در مورد جراحی اسلیو معده وجود دارد که هر چقدر فرد به سمت پرخوری برود، قطعا معده هم بزرگتر شده و فرد هم می تواند به اضافه وزن دچار شود. تقریبا می توان گفت که اکثر افرادی که عمل اسلیو انجام داده اند، تقریبا سه پنجم وزن مازاد  خود را کاهش می دهند.

البته اگر فردی در کنار جراحی مداومت به انجام ورزش نیز داشته باشد، می تواند بیش از این مقدار وزن نیز کم کرده و سلامت نیز باشند. البته کسانی هم که رژیم غذایی ارائه شده به وسیله ی پزشک را رعایت نکرده اند، میزان کاهش وزن آن ها زیر 60 درصد بوده است.

جالب است بدانید افرادی که موفق به کم کردن این میزان زیاد از وزن می شوند از نظر احساسات و عواطف هم دستخوش تغییراتی می شوند که این امر کاملا به علت بروز تغییرات به وجود آمده در هورمون های بدن فرد است.

در 60 روز نخست پس از انجام جراحی اسلیو معده این تغییرات هورمونی در اوج خود قرار دارند و هورمون های استروژن و تستوسترون دچار تغییراتی می شوند که همین امر سبب بروز بالا و پایین هایی در خلق و خوی فرد می شود. اگر در فردی این تغییرات خلق و خویی زیاد بوده و سبب ناراحتی برای وی می شود می تواند از یک مشاور یا روانشناس کمک بگیرد.

تغییر لایف استایل

بهترین کار این است که برای باقی ماندن روی وزن ایده آل پس از انجام عمل جراحی اسلیو معده فرد سبک زندگی و لایف استایل خود را تغییر داده و رو به زندگی سالم آورد، مواد مغذی و سالم را در برنامه ی غذایی خود بگنجاند، ورزش را در برنامه ی روزانه ی خود قرار داده و میان میزان کالری که دریافت می کند و کالری که مصرف می کند، بالانس خوبی برقرار کند.

به این وسیله است که فرد هم سبک زندگی خود را تغییر داده است و هم از تناسب اندامی که به دست آورده رضایت کامل را دارد. اگر فرد به پرخوری عصبی دچار است و معمولا برای تخلیه ی هیجانات روحی و روانی خود وقتی ناراحت، عصبانی یا غمگین است تنها کاری که می کند خوردن آن هم به صورت بی رویه است ،بهتر است برای حل این مشکل از یک مشاور روانشناس کمک گیرد.

پس از انجام عمل، فرد نیاز زیادی به مراجعه ی مکرر به پزشک نداشته و دفعه ی اول پس از گذشت 20 روز از عمل می بایست به وسیله ی پزشک معاینه شود و ویزیت های بعدی به فاصله ی هر 3 ماه یک بار باید صورت بگیرد.

انتخاب جراح مناسب هم از اهمیت بالایی برخوردار است!

انتخاب جراح مناسب

یکی از مهمترین فاکتورها برای انجام جراحی اسلیو معده انتخاب جراح مناسب برای انجام عمل است. برای انتخاب فرد مناسب برای این کار بهتر است نکته هایی را مد نظر داشته باشیم تا بتوانیم جراحی خوب و همراه با درصد موفقیت بالایی را داشته باشیم. این نکته ها به شرح زیر هستند:

فرد جراح می بایست حتما دارای تخصص باشد و این تخصص بهتر است در یکی از رشته های جراحی چاقی یا باریاتریک باشد.

هنگام مراجعه به مطب پزشک حتما به تعداد مراجعه کننده ها توجه داشته باشید. هر چقدر تعداد مراجعه کننده ها بیشتر باشند، جراح به احتمال قوی حاذق تر است. البته این امر صد در صد نیست و ممکن است پزشکی بسیار حاذق و حرفه ای باشد اما شناخته شده نباشد.

حتما تعداد جراحی های لاغری موفق وی خصوصا جراحی های اسلیو معده بسیار زیاد باشند.

خوش برخورد و خوش رفتار

پزشک جراح می بایست خوش برخورد و خوش رفتار بوده و با صبر و حوصله به حرف های بیمار خود گوش فرا دهد و وی را راهنمایی کند و به طور کلی قادر باشد به خوبی با بیمار تعامل کند.

بیمارستان ها یا کلینیک هایی که پزشک با آن ها کار می کند و در آنجا عمل جراحی انجام می شود، می بایست تخصصی و با امکانات معقول و قابل قبولی باشند. حتی بهتر است پزشک مورد نظر با چند بیمارستان همکاری داشته باشد تا بیمار بتواند حق انتخاب داشته باشد.

ابزار جراحی مورد استفاده ی وی باید حتما به روز و براساس آخرین تکنولوژی ها بوده و همواره از بهترین ها بهره ببرد.

در راستای تعامل با بیمار حتما پیش از انجام جراحی وی را از خطرات و آسیب ها و نیز مزیت ها و حسن هایی که جراحی اسلیو دارد، آگاه کرده و در صورتی که قرار بر انجام عمل جراحی شد، حتما به طور کامل در مورد کارهایی که پیش از عمل باید انجام شوند، مراقبت هایی که پس از عمل می بایست صورت پذیرند و مواردی از این دست، با بیمار صحبت کند و به وی مشاوره دهد. همچنین پزشک جراح می بایست مرحله های انجام عمل اسلیو را به صورتی خلاصه و قابل فهم برای بیمار شرح دهد.

هزینه

قطعا یکی از مهم ترین فاکتورهای انتخاب یک جراح و انجام عمل جراحی اسلیو هزینه های آن است. بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که هزینه های معقول و مناسبی را درخواست می کند.

در عموم جراحی هایی که انجام داده است ،موفقیت کسب کرده باشد.

بیماران کاملا از خدمات وی راضی بوده  و تعداد مراجعه کننده های ناراضی وی بسیار کم باشد.

یکی از مهم ترین عامل ها در انتخاب پزشک جراح در دسترس بودن وی است. بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که عموما در داخل کشور بوده تا بتوانید هر وقت که به وی نیاز داشتید، به او دسترسی داشته باشید.

بهترین راه برای انتخاب جراح چیست؟

برای انتخاب جراح حرفه ای و زبده بهترین راه این است که فردی که قصد جراحی اسلیو معده دارد، چندین جراح را انتخاب کرده و سپس با مراجعه به مطب هر کدام از این افراد و صحبت با بیمارانی که پیش جراح مورد نظر عمل خود را انجام داده اند، وضعیت پزشک را از نظر موفقیت در عمل و رضایت بیماران بسنجد. سپس یک جلسه ی مشاوره با خود شخص جراح داشته باشد تا با نقطه نظرهای وی نیز آشنا شده و در نهایت در میان گزینه ها بهترین مورد را انتخاب کند.

بهترین راه برای انتخاب جراح چیست؟
بهترین راه برای انتخاب جراح چیست؟

هزینه های عمل جراحی اسلیو معده به چه صورت است؟

برای این که در مورد هزینه ی دقیق عمل جراحی معده اطلاعاتی به دست آورید، بهترین کار مراجعه به مطب پزشک و پرسیدن شرایط عمل و تمامی هزینه ها است. البته برخی عامل ها هستند که بر روی هزینه های عمل تاثیر گذار می باشند. این عامل ها به شرح زیر هستند:

 •   یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر هزینه های عمل جراحی اسلیو معده هزینه های مربوط به بیهوشی، مواد مورد استفاده و پزشک متخصص بیهوشی است.
 •   عامل دیگری که بر روی هزینه های جراحی تاثیر دارد، وسیله ها و امکاناتی است که در بیمارستان یا کلینیک برای انجام جراحی مورد استفاده قرار گرفته اند.
 •   مورد مهم دیگر که بر هزینه ها تاثیر می گذارد، میزان حق الزحمه ای است که به پزشک جراح می بایست پرداخت شود.
 •   هزینه های جانبی مانند هزینه هایی که برای انجام آزمایش به آزمایشگاه باید پرداخته شود، هزینه های تصویربرداری مانند رادیولوژی و سونوگرافی و غیره.
 •   هزینه ی ویزیت پزشک معالج
 •   هزینه ی پرداختی برای بیمارستان یا کلینیکی که عمل قرار است در آنجا انجام شود که می تواند بیمارستان دولتی، بیمارستان خصوصی یا کلینیک های فوق تخصصی باشد.
 •   بیمه ی فرد تحت عمل قرار گرفته و این که تا چه حد از میان هزینه ها را متعهد می شود.
 •   نوع تخصصی که پزشک دارد نیز بر هزینه ها تاثیر گذار است.
 •   منطقه ی جغرافیایی که شخص قرار است در آن عمل شود از شهر و استان گرفته تا منطقه ی شهری که بیمارستان در آن واقع شده است.

آیا هزینه های دیگری هم وجود دارند؟

جواب این سوال مثبت است. برخی از این هزینه های دیگر عبارت هستند از:

 •   هزینه ای که می بایست برای ورزش بپردازید. این هزینه شامل مربی، سالن و حتی متخصص تغذیه ای می شود که شما از آن ها استفاده می کنید.
 •   هزینه ای که می بایست برای مکمل های غذایی و ویتامین ها پس از انجام عمل بپردازید.
 •   گاها هزینه هایی مانند هزینه ی انجام اقدامات زیبایی پس از انجام اسلیو نیز وجود دارد. از جمله ی این هزینه ها می توان از رفع پوست های اضافی، بهبود وضعیت ماهیچه های افتاده و شل شده، لیفت اعضای مختلف بدن مانند سینه ها و حتی گاها لابیاپلاستی و غیره.

لطفا از پست بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال دیدن کنید.

آیا هزینه های دیگری هم وجود دارند؟
آیا هزینه های دیگری هم وجود دارند؟

آیا عمل جراحی اسلیو معده عوارض جانبی هم دارد؟

هرگونه تغییر و دستکاری در بدن سبب بروز عارضه ها و خطرهایی می شود. عمل اسلیو معده نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای آن عارضه ها و آسیب هایی وجود دارند.

البته برخی از پزشکان ادعا می کنند که اگر شرایط ایده آلی برای عمل فراهم بوده و همه ی موارد به درستی انجام شوند، احتمال بروز عارضه ها به صفر میل می کند. یکی از مهم ترین چیزها در این مورد هم فردی است که برای عمل جراحی اقدام کرده است و می بایست حتما تمامی ویژگی های لازم را برای انجام عمل اسلیو داشته باشد.

عموما ریسک ها و مشکلات سلامتی که در جراحی اسلیو معده رخ می دهند بیشتر در ارتباط با تغییرهایی است که جراح در مورد معده ی فرد و روس دستگاه گوارش او انجام می دهند.

آیا عمل جراحی اسلیو معده عوارض جانبی هم دارد؟
آیا عمل جراحی اسلیو معده عوارض جانبی هم دارد؟

البته اگر بیمار تمامی توصیه های پس از عمل را به خوبی و درستی انجام دهد، قطعا این عارضه ها یا به وجود نمی آیند و یا اگر هم باشند، خیلی زود رفع خواهند شد. در این مورد آگاهی دادن به بیمار توسط پزشک ضروری بوده و وی می بایست کلیه ی ریسک ها و نیز مراقبت ها را جزء به جزء برای بیمار شرح دهد.

معمولا عارضه های جانبی ناشی از اسلیو معده در دو بخش تقسیم می شوند: عارضه هایی که به خود عمل مربوط هستند، عارضه هایی که در اثر ناآگاهی بیمار رخ می دهند. در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

عارضه های جانبی مربوط به جراحی اسلیو چیست؟

معمول ترین عارضه های جانبی که در ارتباط با خود عمل هستند و آن ها را به نام عوارض جانبی کوتاه مدت می شناسند، عبارت هستند از:

 •   رفلاکس و یا سوختن سر دل بیمار که به علت بازگشت غذا از معده به مری رخ می دهد.
 •   فرد احساس می کند که در دهان خود مزه ی بدی را حس می کند.
 •   فرد نمی تواند سرمای زیاد را تاب بیاورد.
 •   مقاومت بدن فرد در برابر الکل کم می شود.
 •   بروز دردها در ناحیه ی کمر
 •   نشت کردن معده

عارضه های جانبی مربوط به ناآگاهی بیمار چیست؟

برخی از عارضه ها به عوارض بلند مدت شناخته می شوند و با کمی پیگیری قابل رفع و حتی پیشگیری هستند. این عوارض به شرح زیر می باشند:

ریختن موها

وجود دل به هم خوردگی و احساس حالت تهوع و گاها بالا آوردن و استفراغ کردن

برون روی یا اسهال در فرد

عوض شدن نحوه ی تحرک روده ها در فرد

پایین بودن سطح انرژی فرد

نکته ی مهم این است که اگر تمامی نکته های گفته شده به وسیله ی پزشک به درستی اجرا شوند و حین عمل هم مشکلی پیش نیاید، این جراحی لاغری یکی از کم ریسک ترین روش ها برای جراحی است.

عارضه های جانبی مربوط به ناآگاهی بیمار چیست؟
عارضه های جانبی مربوط به ناآگاهی بیمار چیست؟

نتیجه گیری

یکی از روش های کم خطر درمان چاقی های بسیار زیاد و مفرط در افراد با شاخص توده ی بدنی بالای 40 استفاده از عمل جراحی اسلیو معده است.

در این روش بخش اعظم معده ی فرد برداشته می شود و به این ترتیب با کم شدن ظرفیت آن جذب مواد غذایی کمتر شده و فرد وزن خود را کم می کند. همچنین این سوال پیش می آید که چند روز بعد از عمل اسلیو میتوان سیگار کشید پاسخ این سوال، حداقل 2 ماه است.

برای درمان مشکل دیابت در کمتر از 30 روز لطفا صفحه درمان دیابت در 30 روز را ببینید.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید