چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود

با موضوع چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود در خدمت شما هستیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

همه ما می دانیم که چاقی و اضافه وزن، یکی از مسائل بسیار مهم امروزی، در زمینه سلامت بدن است. بسیاری از افراد ممکن است به دلایل مختلفی، دچار چاقی و اضافه وزن شده باشند.

چاقی و اضافه وزن می تواند باعث بروز بیماری ها و مشکلات بسیار مختلفی شود. به همین دلیل است که مسئله کاهش وزن و استفاده از روشی اصولی در این خصوص از اهمیت زیادی برخوردار است.

چاقی و اضافه وزن، همراه با افزایش ذخیره های چربی در بدن است. این چربی ها بصورت اشباع شده در بدن ذخیره می شود و در نقاط مختلفی، ذخیره سازی را ادامه می دهد.

چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود
چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود

طبیعتا برای رسیدن به لاغری و کاهش وزن، بایستی فرایند چربی سوزی را تجربه کرد. چربی سوزی و لاغری یک پروسه زمان بر است و نیاز به برنامه ریزی اصولی بر اساس رژیم غذایی، ورزش و دیگر روش ها است.

بسیاری از افراد در این فکر هستند که زمانی که بدن شروع به چربی سوزی می کند، این فرایند از کدام نقطه بدن شروع می شود؟ در واقع این سوال می تواند ذهن بسیاری از افراد را درگیر کند.

به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود؟

همچنین در ادامه مقاله به برخی از نکات مهم در خصوص چربی سوزی و لاغری اشاره خواهیم کرد که از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین اگر از اضافه وزن و چاقی رنج می برید، حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت از چه سنی شروع می شود دیدن کنید.

چربی سوزی چیست؟

همانطور که در مقدمه مقاله گفته شد، زمانی که ما از طریق روش هایی مانند رژیم غذایی، ورزش و دیگر روش ها، اقدام به کاهش وزن می کنیم، بخصوص در زمانی که فعالیت های ورزشی داریم، بدن ما شروع به مصرف کالری برای تامین انرژی خواهد کرد.

در چنین مواقعی، بدن دچار کمبود کالری خواهد شد. در واقع در این فرایند، تری گلیسریدهای حامل سلول های چربی، نقش مهمی در تامین کالری بدن خواهد داشت.

چربی سوزی چیست؟
چربی سوزی چیست؟

چنین فعل و انفعالاتی باعث می شود که بعد به فرایند چربی سوزی برسد. در واقع زمانی که ما فعالیت ورزشی داریم و در عین حال تنفس کردن را انجام می دهیم، چندین واکنش شیمیایی در بدن رخ می دهد.

اولین مورد شکسته شدن تری گلیسریدها در حضور اکسیژن و تبدیل آن به دی اکسید کربن و آب، و در نهایت خارج شدن دی اکسید کربن از بدن از طریق تنفس.

در واقع همان چربی انباشته شده در بدن که قرار بر تامین کالری بدن است، طی فرایند گفته شده از طریق بازدم تنفس، از بدن خارج خواهد شد. این مسئله همان فرایند چربی سوزی است.

لازم است بدانید که در طی فرایند چربی سوزی، نزدیک به 80 درصد چربی ها از طریق تنفس از بدن خارج شده و مابقی نیز از طریق ادرار، مدفوع، عرق کردن و حتی اشک از بدن خارج خواهد شد.

حال سوالی که پیش خواهد آمد این است که چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

از کجا بفهمیم در حال چربی سوزی هستیم؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود؟

یکی از مسائل مهم در خصوص چربی سوزی، شروع آن است. اینکه از کدام نقطه بدن شروع می شود، دغدغه بسیاری از افراد خواهد بود. چربی سوزی در بدن افراد مختلف، با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد.

عوامل مهمی مانند ژنتیک و وراثت، محیط زندگی، سبک زندگی و … می تواند در این زمینه تاثیر زیادی داشته باشد.

چربی می تواند از پروتئین و کربوهیدرات اضافی باشد که ما از طریق مواد غذایی مختلفی مصرف کرده ایم. در بدن این چربی ها به صورت تری گلیسرید خواهد بود و در بافت های چربی بدن ذخیره می شود.

چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود؟
چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود؟

بنابراین چربی می تواند علاوه بر خود چربی، از کربوهیدرات و پروتئین باشد و این که فقط ما در صورت مصرف چربی، به بدن خود چربی اضافه می کنیم، امری اشتباه بوده و مواد دیگری می تواند به شکل چربی در بدن ذخیره شود.

در خصوص اینکه چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود، در ابتدا بستگی به مسائل ژنتیکی خواهد داشت. زیرا ژن فرد است که کنترل می کند چربی ها در کدام نقطه بدن ذخیره و یا سوزانده شود. به همین دلیل در فرایند چربی سوزی، ژنتیک، عامل اصلی ترتیب سوزاندن آنها است.

جنسیت نیز عامل مهم در اولویت چربی سوزی دخیل است

همچنین جنسیت نیز عامل مهم در اولویت چربی سوزی دخیل است. به عنوان مثال در خانم ها بیشترین و اولین نقاطی که چربی های خود را از دست می دهد، پایین تنه مانند ران و باسن است.

در آقایان نیز بیشتر در ناحیه شکم چنین مسئله ای رخ می دهد و اولین جایی که از بدن چربی سوزی انجام می دهد، شکم آقایان است.

این چربی های سوزانده شده، بیشتر از طریق تنفس از بدن خارج می شود که در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم. همچنین از طریق ادرار، مدفوع و … نیز فرایند دفع چربی ها صورت خواهد گرفت.

نکته ای را باید به این موضوع اضافه کرد که بدن ما بصورت موضعی، اقدام به دفع چربی نمی کند و در واقع از یک نقطه ای خاص بصورت واضح از بین نخواهد رفت. بلکه در طی یک فرایند شیمیایی و اولویت ژنتیکی، شروع چربی سوزی از یک نقطه شروع می شود. بنابراین نباید گول تبلیغات چربی سوزی موضعی را خورد.

تفاوت دیابت ۱ و ۲ در چیست؟

سلول های چربی، تری گلیسرید را در عضلات ذخیره می کند

همانطور که در بخش قبلی گفته شد، سلول های چربی، تری گلیسرید را در عضلات ذخیره می کند تا به عنوان منبع سوخت و انرژی استفاده کند.

سپس در صورت کاهش انرژی بدن و فعالیت بدنی، این تری گلیسریدها به عنوان منبع انرژی مورد استفاده فرد قرار خواهد گرفت. در چنین حالتی، بدن نمی تواند بصورت موضعی و از یک نقطه خاصی چربی های اضافی را جدا کند و به انرژی تبدیل کند.

بلکه این مسئله یک فرایند شیمایی کلی بوده و اینکه گفته می شود شروع چربی سوزی از کدام نقطه بدن است، صرفا دیده شدن حالت چربی سوزی در ابتدای کار است که به آن اشاره شد.

در چنین مواقعی توصیه می شود که حتما برای چربی سوزی و کاهش وزن خود، از یک برنامه غذایی اصولی و خاص و همچنین برنامه ورزشی مناسب استفاده کنید که در این خصوص، متخصصین تغذیه می توانند راهنمایی های لازم را انجام دهند.

لطفا از پست آزمایشات قبل از عمل اسلیو دیدن کنید.

چربی چگونه در بدن انسان ذخیره می شود؟

مسئله ژنتیک، فاکتور اصلی در ذخیره سازی چربی و همچنین سوزاندن چربی است. در بدن ما با توجه به ژنتیک، تعداد زیادی از سلول های چربی وجود دارد.

زمانی که ما اقدام به مصرف مواد غذایی می کنیم، چربی های وارد شده بصورت مولکول های اسید چرب، خواه از نوع سالم و غیر مضر و خواه از نوع مضر و اشباع، در این سلول ها ذخیره می شود. طبیعتا هرچقدر میزان مصرف مواد غذایی افزایش پیدا کند، میزان چربی ها افزایش پیدا خواهد کرد.

چربی چگونه در بدن انسان ذخیره می شود؟
چربی چگونه در بدن انسان ذخیره می شود؟

بدن ما دارای فعل و انفعالات زیادی است که همه آنها نیازمند کالری است که انرژی بدن را تامین می کند. با توجه به اینکه کالری بدن باید بصورت کنترل شده باشد، عدم کنترل این موضوع می کند باعث ذخیره شدن کالری های اضافی به شکل چربی خواهد شد و در نهایت منجر به افزایش توده های چربی در بدن می گردد.

لازم به گفتن است که همگی چربی ها بصورت مضر و ناسالم نیستند و برخی از چربی ها، لازمه بدن و سلامتی محسوب می شود که بستگی به نوع مواد غذایی مصرفی ما خواهد داشت. بنابراین باید بر سر مسئله مصرف مواد غذایی، دقت لازم را رعایت نمود.

آیا عمل بای پس معده باعث سرطان میشود؟ برای پاسخ روی سوال کلیک نمایید.

ضربان قلب برای چربی سوزی

یکی از مسائل بسیار مهم در خصوص چربی سوزی و اینکه چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود، این است که باید در خصوص ضربان قلب توجه ویژه ای داشت. زمانی که اقدام به فعالیت های ورزشی می کنیم، ضربان قلب افزایش پیدا می کند.

از طرفی با افزایش ضربان قلب، افزایش اکسیژن و سوخت و ساز بدن رخ خواهد داد. در زمان فعالیت ورزشی و چربی سوزی، بایستی کنترل مناسبی در زمینه ضربان قلب داشته باشد.

زیرا افزایش بیش از حد ضربان قلب می تواند ضربان شدیدی به قلب و دیگر اندام های بدن وارد نماید. بصورت کلی، ضربان قلب یک فرد باید به حدود 70 درصد ظرفیت خود برسد تا فرایند چربی سوزی رخ دهد و این حالت، یک حالت استاندارد است.

مسئله سلامت قلب و عروق در چربی سوزی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به آن توجه ویژه ای شود. در چنین مواردی توصیه می شود برای هرگونه اقدام در خصوص چربی سوزی، با متخصص تغذیه مشورت های لازم را انجام دهید.

نکات مهم در خصوص چربی های بدن و چربی سوزی

  • چربی در نواحی باسن و ران خیلی بهتر از چربی شکمی است.

اینکه چربی در یک نقطه می تواند بهتر از نقطه دیگر باشد، بستگی به عوامل مختلفی دارد. طبیعتا هیچ فردی مایل نیست که چربی های اضافی داشته باشد. اما باید بدانید که برخی از نقاط بدن که دارای چربی می شود، عوارض بیشتری دارد.

به عنوان مثال، چربی در ناحیه شکم عوارض بیشتری نسبت به چربی ران و باسن دارد. چربی شکمی به چربی احشایی معروف است. این چربی ها در مقایسه با چربی های ران و باسن، به هورمون کورتیزول حساس تر خواهند و در نتیجه باعث چاقی بیشتر و پرخوری خواهد شد.

از طرفی دیگر، سوزاندن چربی در ناحیه ران و باسن به مراتب راحت تر از ناحیه شکمی است. این مسئله بخصوص برای خانم ها از اهمیت زیادی برخوردار است که ناحیه ران و باسن آنها، اولین نقطه شروع چربی سوزی است و همانطور که در بخش چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود، گفته شد، در آقایان نقطه شروع چربی سوزی از شکم است و طبیعتا کار مشکل تری برای چربی سوزی خواهند داشت.

  • اولین مرحله سوزاندن کالری است و سپس فرایند چربی سوزی رخ خواهد داد

یکی از نکات بسیار مهم در خصوص چربی سوزی، این است که باید بدانید اولین قدم برای چربی سوزی، سوزاندن کالری است. در واقع باید کالری خاصی سوزانده شود تا چربی ها شروع به از بین رفتن کنند.

کالری سوزی می تواند شامل سوختن کربوهیدرات و قندها باشد. هرچقدر میزان سوخت کالری افزایش پیدا کند، فرد به چربی سوزی بیشتری خواهد رسید. از دیگر روش های چربی سوزی هم می تواند به کاهش کالری مصرفی اشاره کرد که البته امری دشوار بوده و طبیعتا بایستی فعالیت های ورزشی انجام داد.

بهترین راه برای افزایش سوخت کالری و طبیعتا چربی سوزی، انجام ورزش بدنسازی است که می تواند روند بسیار سریعی در کالری سوزی و چربی سوزی را ایجاد کند.

  • چربی های بیش از حد بر وضعیت رفتاری و روحی تاثیرگذار است

یکی از تاثیرات مخرب افزایش چربی های بدن، ایجاد اخلال و مشکل بر وضعیت روحی و روانی افراد است. در واقع راحت ترین راه برای از بین بردن یک روز مناسب و خوب، مصرف بیش از اندازه مواد غذایی است.

چربی های اضافی باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول خواهد شد و در نتیجه فرایند پرخوری بیشتری رخ می دهد. همچنین استرس می تواند باعث ترشح بیش از حد همین هورمون شود و در نتیجه پرخوری بیش از حد رخ می دهد.

چربی های اشباع شده در بدن بر وضعیت هورمون های مختلف از جمله دوپامین که یک هورمون شادی اور است، تاثیر می گذارد و در نهایت منجر به افزایش افسردگی و مشکلات روحی و خلق و خو خواهد شد.

شما در حال مطالعه مقاله چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود می باشید.

  • افراد لاغر هم گاهی از چربی های زیر پوستی و سلولیت رنج می برند.

بدن انسان در هر حالتی، دارای چربی است. حتی افرادی که لاغر هستند، دارای چربی های زیر پوستی هستند. این چربی بیشتر در ناحیه ران و باسن دیده می شود. چربی ها می تواند گاهی به شکل سلولیت شوند.

سلولیت ها به دلیل گره خوردن بافت همبند زیر پوست با عضلات بدن بوجود می آید که می تواند با چربی ها همبند شوند و باعث سلولیت شوند. سلولیت ها بیشتر در افراد چاق دیده می شود، اما در افراد لاغر هم می تواند مشاهده کرد.

لازم به گفتن است که وجود سلولیت، دلیل بر وجود چربی بیش از حد نیست و می تواند ناشی از بافت های مختلف پوستی با عضلات باشد.

راه‌های دیگر برای شروع چربی سوزی

روش های مختلفی وجود دارد که می تواند باعث نقطه شروع چربی سوزی در بدن شود. از جمله این موارد مهم عبارتند از:

راه‌های دیگر برای شروع چربی سوزی
راه‌های دیگر برای شروع چربی سوزی
  • استفاده از رژیم غذایی کامل و درست

یکی از نکات مهم در خصوص شروع چربی سوزی، استفاده از غذاهای کامل در رژیم غذایی است. انواع میوه و سبزیجات نیز می تواند جز غذاهای کامل باشد که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است. چنین مواد غذایی که بخصوص حاوی فیبر است، می تواند شروع کننده افزایش سوخت و ساز بدن و شروع چربی سوزی از نقاط شروع باشد.

  • مصرف آب فراوان

اگر در فکر چربی سوزی اصولی و درستی هستید، توصیه می شود که مقدار زیادی آب و مایعات مصرف کنید. استفاده از آب، آبمیوه های بدون کالری و بدون قند می تواند به عنوان یک نوشیدنی عالی برای کاهش وزن و افزایش چربی سوزی باشد.

  • افزایش چربی سوزی بصورت پیوسته

چربی سوزی و شروع آن نیاز به یک فعالیت پیوسته دارد. داشتن یک رژیم غذایی مناسب و اصولی می تواند کمک زیادی به کاهش وزن کند. چربی سوزی و شروع آن در آقایان و خانم ها، نیاز به یک فعالیت مستمر و صبر و حوصله فراوان دارد.

افزایش چربی سوزی بصورت پیوسته
افزایش چربی سوزی بصورت پیوسته

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی یکی از مسائل مهم در خصوص چربی سوزی یعنی نقطه شروع چربی سوزی پرداختیم. در واقع به این موضوع پرداختیم که چربی سوزی از کجای بدن شروع میشود.

دانستن این مسئله مهم می تواند کمک زیادی کند که اقداماتی موثر برای کاهش وزن و لاغری انجام دهیم. در این مقاله نکات مهم و کلیدی ای در خصوص افزایش چربی سوزی و روش های آن ارائه کردیم.

توصیه میشود برای اینکه بتوانید چربی سوزی اصولی و منظمی داشته باشید و همچنین بتوانید به کاهش وزن برسید، لازم است یک برنامه اصولی غذایی و ورزشی استفاده شود.

طبیعتا برای رسیدن به این هدف، نیازمند کمک و مشاوره های متخصصین تغذیه و ورزشی است که بتوان بصورت علمی و اصولی به این امر مهم دست پیدا نمود.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید