چاقی لحمی یعنی چه

در این مقاله از سایت دکتر سلیمی می خواهیم به سوال چاقی لحمی یعنی چه پاسخ دهیم. تا انتهای این مقاله همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

همه ما می دانیم که سلامتی و حفظ آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حفظ و نگهداری تعادل و پایداری بدن، در گرو مسائل مختلفی از جمله سبک زندگی سالم است. در واقع به خطر افتادن سلامتی و به وجود آمدن بیماری های مختلف، می تواند چالش های زیادی را در پی داشته باشد و در نتیجه باعث خواهد شد که روند زندگی ما دچار اخلال شود.

چاقی لحمی یعنی چه
چاقی لحمی یعنی چه

عارضه ها و بیماری های مختلفی وجود دارد که می تواند خواسته یا ناخواسته به سراغ فرد آید. از جمله این موارد، چاقی است. چاقی یک بیماری فراگیر و شایع در دنیا محسوب می شود.

طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده، چاقی می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری های مختلف شود و حتی منجر به مرگ گردد. به همین دلیل لازم است شناخت دقیقی از چاقی و روش های درمان آن بدست آورد.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت من درمان شد دیدن کنید.

چاقی انواع مختلفی دارد

چاقی انواع مختلفی دارد و از دیدگاه های مختلف مانند علوم پزشکی و نوین، طب سنتی و … مورد بررسی قرار گرفته است. از جمله چاقی های شایع در بین عموم افراد، چاقی لحمی است.

این نوع از چاقی می تواند بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود و سلامتی فرد را تحت شعاع قرار دهد. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به موضوع مهمی بپردازیم و آن هم چاقی لحمی یعنی چه، می باشد.

شناخت عوامل موثر بر ایجاد چاقی لحمی از اهمیت زیادی برخوردار است و در این مقاله به آن پرداخته می شود و در نهایت امر، به برخی از راهکارهای موثر برای درمان چاقی لحمی و هر نوع اضافه وزنی، ارائه خواهد شد.

بنابراین توصیه می شود اگر از چاقی رنج می برید و یا نگران اضافه وزن خود هستید، حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

توصیه می کنیم از صفحه انواع چاقی و اضافه وزن دیدن کنید.

چاقی لحمی یعنی چه؟

همانطور که در مقدمه مقاله گفته شد، چاقی انواع مختلفی دارد. بخصوص از دیدگاه طب سنتی، چاقی می تواند تقسیم بندی های مختلفی داشته باشد و هرکدام از انواع چاقی نیز، روش درمان متفاوتی را خواهد طلبید.

از جمله انواع چاقی، می توان به چاقی لحمی اشاره کرد. همچنین، چاقی شحمی و بلغمی هم از دیگر انواع چاقی است. اما از آنجایی که موضوع اصلی مقاله در خصوص چاقی لحمی است، در خصوص ویژگی های آن و اینکه چه نشانه هایی دارد، توضیح کاملی ارائه خواهیم کرد.

چاقی لحمی در واقع نوعی چاقی عضلانی و گوشتی است که در بدن افراد ایجاد می شود. در واقع شما در چاقی لحمی مشاهده می کنید که اعضای بدن درشت است و دست و پا و عرض شانه ها بزرگ شده است. از آنجایی که این نوع چاقی با عضلات بدن هم سر و کار دارد، مفاصل بدن نیز بصورت برآمده خواهد بود.

همچنین از دیگر نشانه های چاقی لحمی می توان به قفسه سینه پهن، بافت بدن عضلانی و بسیار متراکم و رنگ پوست و سرخ و سفید اشاره کرد. همچنین فردی که به چاقی لحمی دچار می شود، اغلب به هوای خنک علاقه مند می شود و همچنین میل بیشتری به مصرف غذاهای خنک دارد.

تغییر در مزاج، از جمله مسائل اصلی و تغییرات مهم در چاقی لحمی است. یعنی زمانی که می گوییم چاقی لحمی یعنی چه، باید به مزاج نادرست فرد اشاره کنیم. تغییرات در سبک زندگی از جمله مهمترین دلایل تغییر مزاج بوده و می تواند بر سلامت دستگاه گوارش تاثیرات منفی داشته باشد.

ممکن است چنین فردی دچار مشکل سلامتی نشود و نیازی به درمان نباشد، اما اگر فردی به چاقی لحمی دچار شد و اختلالات متعددی در عملکرد بدنی خود مشاهده کرد، لازم است اقدامات درمانی لازم برای تغییر مزاج خود را انجام دهد تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری گردد.

لطفا از پست اگر قند سه ماهه بالا باشد یعنی چی دیدن کنید.

چاقی لحمی یعنی چه؟
چاقی لحمی یعنی چه؟

عوامل موثر بر چاقی لحمی از نظر طب سنتی

عوامل متعددی می تواند بر چاقی لحمی تاثیر بگذارد و باعث بروز این نوع چاقی شود. از نظر طب سنتی، این عوامل مهم عبارتند از:

عدم جویدن کامل غذا

بسیاری از افرادی که به چاقی لحمی دچار می شوند، یکی از مهمترین دلایل ایجاد این معضل، عدم جویدن غذا بصورت صحیح و کامل است. در واقع اغلب افرادی که چاق هستند و از اضافه وزن و چربی رنج می برند، با مشکل جویدن غذا مواجه بوده اند و اکثریت آنها بصورت تند، غذا را می بلعند. به همین دلیل این مسئله می تواند باعث شود که غذا بصورت کامل هضم و دفع نگردد و در اکثریت مواقع در بدن باقی خواهد ماند.

حالت نادرست نشستن در حین غذا خوردن

شاید جالب بنظر برسد، اما از نظر طب سنتی، یکی از علل مهم چاقی لحمی، طرز نشستن نادرست است. در واقع این عادت نادرست باعث می شود که هضم غذا، به درستی صورت نگیرد و در نتیجه باعث ایجاد چاقی از جمله چاقی لحمی خواهد شود. به همین دلیل اصلاح طرز نشستن در حین غذا خوردن می تواند کمک زیادی در جهت جلوگیری از چاقی لحمی کند.

شما در حال مطالعه مقاله چاقی لحمی یعنی چه ، می باشید.

استفاده از نوشیدنی های مختلف و خنک در حین مصرف غذا

بیشتر افرادی که به چاقی دچار می شوند و از اضافه وزن رنج می برند، آب و یا نوشیدنی های خنک را در زمان های نامناسب مصرف می کنند. از جمله این موارد، می توان به مصرف آب یا نوشیدنی در حین غذا خوردن اشاره کرد که می تواند باعث اخلال در وضعیت هضم غذا و مشکل در گوارش شود.

حتی مصرف آب و نوشیدنی ها در ساعت های نیمه شب هم می تواند در این عامل موثر باشد. اصلاح این مسئله می تواند کمک زیادی در جهت رفع مشکل چاقی و جلوگیری از آن داشته باشد.

عدم رعایت نکات غذایی

افرادی که از چاقی لحمی برخوردارند، با مشکل مزاح مواجه هستند و عموما میل به مصرف غذاهای خنک دارند. این تغییر مزاج ناشی از عادت غذایی نادرست و عدم رعایت نکات غذایی است.

برای جلوگیری از بروز چاقی لحمی بخصوص افرادی که بلغمی هستند، بایستی از مصرف غذاهای به رنگ سفید مانند برنج، دوغ، ماست، بستنی، قند و شکر و … بپرهیزند. همچنین مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های کالری دار هم می تواند باعث ایجاد چاقی شود.

عوامل هورمونی

تداخل در عملکرد هورمون های مختلف بدن، می تواند باعث بروز مشکلات در زمینه وزن شود و چاقی را بوجود آورد. چاقی لحمی می تواند بر اثر مشکل در ترشح غده تیروئید باشد. یا مشکلاتی در زمینه کبد هم می تواند باعث عملکرد نادرست لوزوالمعده، صفرا و … شود. کم کاری تیروئید جز اصلی عوامل در این خصوص است که با مصرف دارو می توان اقدام به رفع این مشکل نمود.

اخلال در عملکرد روده

مشکل در روده می تواند باعث بروز چاقی لحمی شود. در واقع در روده بخصوص روده باریک، هورمونی ترشح می شود که باعث احساس سیری خواهد شد. در صورت هضم درست غذا و رسیدن آن به معده، این هورمون از طریق خون وارد مغز خواهد شد و این پیام به مغز و سیستم های عصبی خواهد رسید که احساس سیری پیدا کند.

عملکرد نادرست روده، می تواند باعث اختلال در عملکرد این هورمون شود و فرد میل بیشتری به مصرف غذا داشته باشد. به همین دلیل باعث بروز چاقی و اضافه وزن خواهد شد.

موارد بالا از جمله مهمترین عوامل ایجاد چاقی لحمی در بدن است. حال در ادامه مقاله چاقی لحمی یعنی چه، به برخی از موانع لاغری و کاهش وزن در این نوع از چاقی اشاره خواهیم کرد.

اخلال در عملکرد روده
اخلال در عملکرد روده

موانع لاغری در چاقی لحمی کدامند؟

زمانی که فرد دچار چاقی و اضافه وزن می شود، طبیعتا بایستی به دنبال راهکار درست و اصولی برای کاهش وزن باشد. چاقی لحمی از انواع چاقی در طب سنتی بوده و بایستی اقدامات درستی در جهت کاهش وزن و کاهش چاقی لحمی انجام داد. برخی از عوامل و مشکلات می تواند این راهکارها را دچار مشکل و شکست کند. از جمله این موانع و مشکلات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

پرخوری مواد غذایی سالم

یکی از عوامل مهمی که باعث چاقی می شود، مصرف مواد غذایی ناسالم است. در واقع این نوع مواد غذایی می تواند باعث انباشته شدن چربی ها در بدن شود و همچنین باعث افزایش میزان قند خون و … شود. تا به اینجای کار لازم است که از مصرف چنین مواد غذایی ای خودداری کرد.

اما نکته مهمی که وجود دارد این است که حتی در مصرف مواد غذایی سالم هم، باید جوانب احتیاط را رعایت نمود. در واقع زیاده روی در مصرف مواد غذایی سالم هم می تواند باعث شود که کاهش وزن و لاغری را مشاهده نکنیم.

به همین دلیل باید برای مصرف هر گونه غذا و مواد مغذی، با متخصصین این حوزه مشورت های لازم را انجام داد تا هر فردی بر اساس شرایط جسمی خود، میزان مشخصی از غذا را مصرف کند تا بتواند به کاهش وزن برسد.

مواد غذایی سالم در حجم زیاد، می تواند باعث افزایش کالری دریافتی شود و در نتیجه، فرایند کاهش وزن و تلاش برای کاهش چاقی لحمی بی فایده خواهد بود.

عدم توجه به مزاج

در بخش چاقی لحمی یعنی چه، گفته شد که مزاج یکی از اصلی ترین موارد ایجاد چاقی لحمی است. مصرف مواد غذایی، بر طبق برنامه و اصول، نیازمند توجه به مزاج فرد است. در واقع عدم توجه به این موضوع می تواند فرایند کاهش وزن و لاغری را دچار اختلال کند.

در طب سنتی و یا علوم پزشکی نوین، توجه به مزاج از اهمیت زیادی برخوردار است و متخصصین در این حوزه، در ابتدا با توجه به نوع مزاج و مشکلات مربوط به آن، مواد غذایی خاصی را تجویز می کنند تا بتوانند به کاهش وزن برسند. در غیر اینصورت، کاهش وزن و لاغری رخ نخواهد داد.

کاهش فعالیت های بدنی

نداشتن فعالیت بدنی و ورزش، می تواند تلاش ما را برای کاهش وزن و لاغری بی نتیجه کند. اینکه صرفا از رژیم غذایی لاغری استفاده کرد و توجه ای به فعالیت های بدنی نداشت، امری اشتباه است. در واقع داشتن فعالیت های بدنی و حتی ورزش های سبک در کنار رژیم غذایی می تواند کمک کننده در کاهش چاقی لحمی شود. عدم ورزش، می تواند حتی سخت ترین رژیم های غذایی را بی نتیجه کند.

عدم تغییر سبک زندگی

هر فردی که به چاقی لحمی دچار می شود، بایستی تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کند. عدم توجه به این موضوع می تواند تلاش ما را برای کاهش وزن بی نتیجه کند. تغییر در عادات غذایی، عدم مصرف الکل و دخانیات، ورزش کردن و … می تواند جز اصول مهم تغییر در سبک زندگی باشد که در کنار سایر عوامل، باعث کاهش وزن خواهد شد.

عدم تغییر سبک زندگی
عدم تغییر سبک زندگی

بایدها و نبایدهای غذایی چاقی لحمی

در مبحث چاقی لحمی یعنی چه، بصورت کامل توضیح داده شد که توجه به مصرف مواد غذایی و موارد دیگر می تواند از بروز این نوع چاقی جلوگیری کند. هر فردی لازم است با توجه به وضعیت خود و چاقی لحمی ای که دارد، اصول تغذیه ای را رعایت کند.

از مهمترین نکات در خصوص موارد غذایی برای این افراد، رعایت ساعت غذا خوردن و مصرف میان وعده ها در زمان درست است. همچنین خوب جویدن غذا، مصرف نکردن مایعات و آب در حین غذا و … می تواند از جمله موارد مهمی باشد که بتوان به درمان چاقی لحمی پرداخت.

افرادی که به چاقی لحمی دچار هستند، بایستی توجه کنند کنند که از مصرف غذاهای گرم مزاج خودداری کنند و بیشتر غذاهایی را در دستور مصرف خود قرار دهند که سرد و خشک است.

بایدها و نبایدهای غذایی چاقی لحمی
بایدها و نبایدهای غذایی چاقی لحمی

همچنین مصرف مواد غذایی مانند گوشت گوسفند، گندم، نخود، لوبیا، هویج، انگور، گلابی، خربزه، طالبی، بادام و … را محدود و حذف کنند. بجای این نوع از غذاها می توان از گوشت بز، عدس، باقالی، پنیر، سبزیجاتی مانند گیشنیز و میوه های ترش مانند انار آلبالو استفاده کرد.

حال که در خصوص چاقی لحمی، مطالبی عنوان شد و با آن آشنایی پیدا کردید، در ادامه مقاله چاقی لحمی یعنی چه، به برخی از روش های کاهش وزن برای انواع چاقی ها اشاره خواهیم کرد که می تواند برای انواع چاقی ها استفاده شود.

لطفا از پست غذاهای رژیمی برای کاهش وزن دیدن کنید.

روش های کلی لاغری و کاهش وزن در انواع چاقی ها کدامند؟

برخی از روش ها و اصول کاهش وزن و لاغری، در انواع چاقی ها، یکسان است. فرقی نخواهد داشت که فرد به چاقی لحمی یا چاقی شحمی و بلغمی دچار شده باشد، در هر صورت، برخی از روش های کلی وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن فرد شود. اینکه کدام روش کاهش وزن برای یک فرد مناسب تر است، بستگی به شرایط جسمی فرد و تشخیص پزشک متخصص خواهد داشت. این روش های مهم عبارتند از:

رژیم لاغری

رایج ترین و کاربردی ترین روش کاهش وزن و لاغری، استفاده از رژیم لاغری است. تفاوتی نخواهد داشت که فرد به چه نوع چاقی ای دچار شده است.

اولین و بهترین راه برای کاهش وزن و لاغری استفاده از رژیم های غذایی مناسب و اصولی است که متناسب با هر فردی باید تنظیم شود و اقدام به استفاده از آن گردد. زمانی که شما به پزشک مراجعه می کنید، در ابتدا بعد از معاینه های لازم و شناخت نوع چاقی، توصیه به رژیم غذایی خواهد کرد.

رژیم های لاغری دارای انواع متعددی است. به عنوان مثال استفاده از رژیم های پروتئین دار یا سبزیجات، جز پر استفاده ترین ها می باشد که می تواند منجر به کاهش وزن و لاغری در افراد چاق شود.

همچنین رژیم های غذایی دیگری مانند رژیم غذایی کم حجم وجود دارد که مصرف انواع مواد غذایی در آن مجاز است و لازم است در مقداری از پیش تعیین شده و در زمان مشخص مصرف کرد. با تمامی این تفاسیر، اولین راه برای کاهش وزن، رژیم غذایی با استفاده از تجویز متخصص تغذیه است.

فعالیت بدنی و ورزش

در کنار رژیم های غذایی کاهش وزن، داشتن فعالیت بدنی و ورزش منظم، جز اصول مهم کاهش وزن و لاغری است و به درمان چاقی از جمله چاقی لحمی کمک خواهد کرد. برخی از افراد ممکن است صرفا فعالیت های بدنی را برای کاهش وزن خود انتخاب کنند. اما اصلاح امور غذایی و کاهش وزن، جز اصول مهم کاهش وزن در کنار فعالیت های بدنی خواهد بود.

اینکه چه نوع ورزشی را برای کاهش وزن انتخاب کنیم، بستگی به خود فرد و فعالیت او خواهد داشت. اینکه لزوما به یک ورزش حرفه ای و سنگین پرداخت تا به کاهش وزن رسید، تفکری اشتباه است. بلکه می توان با ورزش های سبک هم در طولانی مدت به کالری سوزی و کاهش وزن پرداخت.

بهترین کار این خواهد بود که حتما در خصوص رژیم غذایی در کنار ورزش، با متخصصین تغذیه مشورت های لازم را انجام دهید تا بتوانید به کاهش وزن و لاغری دست پیدا کنید.

شما در حال مطالعه مقاله چاقی لحمی یعنی چه می باشید.

مصرف دارو

امروزه با پیشرفت علوم پزشکی و درمانی، علاوه بر رژیم غذایی و ورزش و فعالیت های بدنی، استفاده از برخی داروهای لاغرکننده مجاز خواهد بود. داروهای لاغری بایستی توسط متخصصین تغذیه تجویز شوند و از مصرف خودسرانه آن خودداری کرد. فرقی نخواهد داشت که داروی لاغری از نوع گیاهی باشد و یا دیگر انواع. لازم است برای مصرف چنین داروهایی حتما با متخصص تغذیه مشورت های لازم را انجام داد.

همچنین استفاده از دمنوش های لاغری مانند چای سبز و … هم می تواند کمک به کننده به از بین بردن چاقی شود. زیرا چنین مواد خوراکی ای، باعث افزایش متابولیسم بدن می شود و در نتیجه باعث افزایش فرایند چربی سوزی خواهد شد.

جراحی لاغری

در برخی از مواقع ممکن است روش هایی مانند رژیم غذایی و ورزش و حتی مصرف دارو، جوابگوی فرد نباشد. در چنین مواردی بخصوص افرادی که از چاقی شدیدی برخوردار هستند، با تشخیص پزشک متخصص، اقدام به جراحی چاقی نمایند. افرادی که چاقی لحمی دارند، عموما با روش های رژیم لاغری و ورزش می توانند به کاهش وزن برسند. در واقع جراحی چاقی یک روش جدید برای افراد بسیار چاق است که شاخص توده بدنی بسیار بالایی دارند.

جراحی لاغری
جراحی لاغری

متخصصین زیادی در حوزه جراحی چاقی مشغول به فعالیت هستند که اقدام به جراحی چاقی می کنند و سعی بر این موضوع دارند که فرد بتواند به کاهش وزن برسد. اما در ابتدای راه، روش های رژیم غذایی و ورزش و مصرف برخی داروها، پیشنهاد خواهد شد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی یکی از انواع چاقی در طب سنتی یعنی چاقی لحمی پرداختیم. در این مقاله در خصوص اینکه چاقی لحمی یعنی چه، توضیحات کاملی ارائه دادیم و نکاتی را در این خصوص عنوان کردیم. چاقی لحمی از انواع چاقی ها در طب سنتی است که بسیاری از افراد درگیر آن می شوند.

چاقی لحمی به مانند دیگر انواع چاقی می تواند مشکلاتی را برای سلامتی بدن بوجود بیاورد و طبیعتا می تواند در دراز مدت باعث ایجاد دردسر و مشکل شود. ما در این مقاله در خصوص راهکارهای مختلف از بین بردن چاقی لحمی توضیحاتی را ارائه کردیم که می توان از هرکدام از آنها استفاده کرد.

برای رسیدن به لاغری باید موانع مختلفی را پشت سر گذاشت و تمامی این موارد نیازمند تلاش و صبر فرد خواهد بود. خوشبختانه، امروزه با توجه به پیشرفت علوم پزشکی و درمانی، روش های مختلفی برای کاهش وزن و لاغری بوجود آمده است که در ما در انتهای مقاله در خصوص این موارد توضیحات کاملی ارائه کردیم.

با تمامی این تفاسیر، لازم است بدانید که برای لاغری و کاهش وزن و از بین بردن هر نوع چاقی از جمله چاقی لحمی، بایستی با متخصصین این حوزه مشورت های لازم را انجام داد تا بهترین راهکار برای کاهش وزن ارائه شود.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید