هزینه عمل پانکراس در ایران

با ما همراه شوید تا بیشتر با موضوع هزینه عمل پانکراس در ایران آشنا شوید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

09120174510

پانکراس اندام کوچکی است که در پشت معده قرار دارد و برای هضم غذا ضروری است. آنزیم هایی را ایجاد می کند که به بدن کمک می کند تا غذاها، به ویژه چربی ها را جذب کند. هورمون هایی که به بدن کمک می کنند تا سطح قند خون را کنترل کند نیز در لوزالمعده ساخته می شوند.

برای انجام جراحی پانکراس برای بهبود لوزالمعده توصیه میکنیم از صفحه بهترین جراح پانکراس ایران دیدن کنید.

هزینه عمل پانکراس در ایران چقدر است؟

برای مشخص نمودن هزینه عمل پانکراس در ایران، هزینه عمل پانکراس در بیمارستان های ایران و در کلینیک های درمانی نمی توان دقیق اعلام نمود.

ولی در مراکز دولتی هزینه عمل پانکراس در ایران طبق تجربه بیماران از 10 میلیون تا 50 میلیون متغیر می باشد.

(حال باز بستگی به دکتر و مراکز و بیمه های طرف قرار داد دارد.)

آن چه در نوشتار هزینه عمل پانکراس در ایران، مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد:

1-  عمل پانکراس در ایران چگونه است؟

2- روش های موثر برای عمل پانکراس در ایران چگونه است؟

3- علائم بیماری لوزالمعده چیست و جراحی یا عمل آن به چه صورت می باشد؟

4- مراقبت های بعد از عمل جراحی پانکراس در ایران چیست؟

5- جراحی و روش های آندوسکوپی برای عمل پانکراتیت یا پانکراس به چه صورت می باشد؟

6- انتظارات قابل توجه بعد از عمل جراحی پانکراس چیست؟

7- راهنمای موثر در رابطه با جراحی پانکراس چیست؟

8- جریانات موثر پس از جراحی پانکراس به چه صورت می باشد؟

9- انتظارات بیماران قبل از انجام عمل پانکراس چیست؟

10- نتیجه گیری

شرایط بسیاری وجود دارد که می تواند پانکراس را تحت تاثیر قرار دهد

شرایط بسیاری وجود دارد که می تواند پانکراس را تحت تاثیر قرار دهد که ممکن است نیاز به عمل یا جراحی داشته باشد. برخی از رایج ترین روش ها عبارتند از:

سرطان لوزالمعده یا پانکراس، مانند آدنوکارسینومای بدخیم لوزالمعده و تومورهای نورو اندوکرین لوزالمعده

نئوپلاسم های کیستیک پانکراس (کیست) شامل تومورهای غیر سرطانی مانند نئوپلاسم های مخاطی پاپیلاری داخل رحمی خوش خیم (IPMN)

التهاب پانکراس (پانکراتیت)

بسته به نوع عمل جراحی و مهارت و تخصصی که پزشک دارد، هزینه عمل پانکراس در ایران متفاوت است. لذا بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با پزشک متخصص خود در ارتباط باشید.

شرایط بسیاری وجود دارد که می تواند پانکراس را تحت تاثیر قرار دهد
شرایط بسیاری وجود دارد که می تواند پانکراس را تحت تاثیر قرار دهد

عمل پانکراس در ایران

برای سرطان لوزالمعده یا پانکراس می توان از دو نوع عمل عمومی استفاده کرد:

جراحی درمانی، وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که نتایج آزمایشات نشان می دهد که می توان همه سرطان را از بین برد. اگر آزمایشات نشان دهد که سرطان بیش از حد گسترده است و نمی توان آن را به طور کامل از بین برد، جراحی تسکینی ممکن است انجام شود.

این جراحی برای تسکین علائم یا پیشگیری از عوارض خاصی مانند مسدود شدن مجرای صفراوی یا روده انجام می شود، اما هدف این نیست که سرطان بهبود یابد.

عمل لوزالمعده برای درمان دیابت چگونه و به چه صورت انجام می شود برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنیم پست عمل لوزالمعده برای درمان دیابت را مشاهده کنید.

مرحله سازی لاپاراسکوپی

برای تعیین این که کدام نوع عمل جراحی ممکن است بهترین باشد، دانستن مرحله  (میزان) سرطان مهم است. اما مرحله بندی دقیق سرطان پانکراس، فقط با استفاده از آزمایشات تصویربرداری امکان پذیر است.

گاهی اوقات لاپاراسکوپی فقط برای تعیین میزان سرطان و تشخیص مجدد آن انجام می شود، لذا هزینه عمل پانکراس در ایران می تواند کمی متغیر باشد.

چرا که ابتدا باید میزان گسترش سرطان بررسی شود. برای این روش، جراح چند برش کوچک (بریدگی) در شکم ایجاد می کند و ابزارهای باریکی را وارد بدن می کند.

یکی از این ابزارها، یک دوربین فیلمبرداری کوچک در انتها دارد تا جراح بتواند داخل شکم را ببیند و لوزالمعده و سایر اندام ها را بررسی کند. نمونه های بیوپسی از تومورها و سایر نواحی غیر طبیعی می تواند میزان گسترش سرطان را نشان دهد.

مرحله سازی لاپاراسکوپی
مرحله سازی لاپاراسکوپی

جراحی درمانی

جراحی درمانی، فقط در صورتی انجام می شود که جراح فکر کند که همه سرطان قابل برداشت است. این یک جراحی بسیار پیچیده است و برای بیماران بسیار سخت است.

این عمل می تواند عوارضی ایجاد کند و بهبودی کامل آن ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد. اگر به فکر انجام این نوع جراحی هستید، مهم است که فواید و خطرات احتمالی آن را با دقت بسنجید. گاهی اوقات پس از شروع عمل، جراح مشخص می کند که سرطان بیش از حد بزرگ شده است. لذا لازم است تا کاملاً آن را از بدن خارج کند.

جراحی یا عمل پانکراس، تنها شانس واقعی برای بهبود لوزالمعده است، اما همیشه به درمان منجر نمی شود. حتی اگر همه سرطان های قابل مشاهده برداشته شوند، اغلب برخی از سلول های سرطانی قبلاً به سایر قسمت های بدن گسترش یافته اند.

برای آشنایی بهتر با عمل برداشتن قسمتی از معده توصیه می کنیم پست برداشتن معده برای لاغری را مشاهده کنید.

جراحی درمانی
جراحی درمانی

این سلول ها با گذشت زمان می توانند به تومورهای جدیدی تبدیل شوند که درمان آن دشوار است. جراحی درمانی عمدتا برای درمان سرطان های پانکراس انجام می شود.

از آنجا که این سرطان ها در مجاری صفراوی قرار دارند، لذا باید پزشک بسته به مهارت و روش های درمانی موثر به انجام عمل اقدام کند، در همین راستا هزینه عمل پانکراس در ایران ممکن است بسته به نوع عمل جراحی تغییر کند که این به پزشک متخصص ارتباط دارد.

روش های موثر برای عمل پانکراس در ایران

الف)روش ویپل (لوزالمعده)

این متداول ترین عمل برای از بین بردن سرطان در پانکراس است.

در طی این عمل، جراح پانکراس را نیز خارج می کند. ساختارهای مجاور مانند بخشی از روده کوچک، بخشی از مجرای صفراوی، کیسه صفرا، غدد لنفاوی نزدیک لوزالمعده و گاهی بخشی از معده نیز برداشته می شود.

سپس مجرای صفراوی و پانکراس به روده کوچک متصل می شوند تا صفرا و آنزیم های گوارشی هنوز بتوانند به روده کوچک بروند. سپس قسمت های انتهایی روده کوچک دوباره متصل می شوند تا غذا از طریق دستگاه گوارش (روده) عبور کند.

غالباً، این عمل از طریق یک برش بزرگ (بریده شده) در وسط شکم انجام می شود. برخی از پزشکان در مراکز اصلی سرطان نیز این عمل را به روش لاپاراسکوپی انجام می دهند که گاهی اوقات به عنوان جراحی سوراخ شناخته می شود.

عمل Whipple

عمل Whipple یک عمل بسیار پیچیده است که به یک جراح با مهارت و تجربه فراوان نیاز دارد. خطر نسبتاً بالایی از عوارض را تهدید می کند که می تواند زندگی را تهدید کند.

وقتی این عمل در بیمارستان های کوچک یا توسط پزشکان با تجربه کمتر انجام می شود، ممکن است حدود 15٪ از بیماران در اثر عوارض جراحی جان خود را از دست دهند.

در مقابل، هنگامی که این عمل در مراکز سرطانی توسط جراحانی که در این عمل جراحی تجربه دارند انجام می شود، کمتر از 5٪ بیماران در نتیجه مستقیم جراحی می میرند. لذا هزینه عمل پانکراس در ایران بستگی به موقعیت پزشک و میزان مهارت او دارد.

داشتن بهترین نتیجه

برای داشتن بهترین نتیجه، به طور کلی افرادی که این نوع جراحی ها را انجام می دهند، زمانی که به بیمارستانی مراجعه می کنند که حداقل 15 تا 20 عمل Whipple در سال انجام می شود، عمل جراحی بهتری دارند. هنوز هم، حتی در بهترین شرایط، بسیاری از بیماران از این عمل یا جراحی عوارض دارند. این عوارض،  شامل موارد زیر می باشد:

نشت از اتصالات مختلف بین اندام ها

عفونت

خون ریزی

مشکل در تخلیه معده بعد از غذا خوردن

مشکل هضم برخی غذاها (که ممکن است برای کمک به هضم غذا به مصرف برخی قرص ها نیاز داشته باشد.)

کاهش وزن

تغییر در عادات روده

دیابت

داشتن بهترین نتیجه
داشتن بهترین نتیجه

ب)پانکراتکتومی دیستال

در این عمل، جراح فقط قسمت انتهایی پانکراس را بر می دارد. طحال نیز معمولاً برداشته می شود. طحال به بدن کمک می کند تا با عفونت ها مقابله کند، بنابراین در صورت برطرف شدن این بیماری، احتمال ابتلا به باکتری های خاص بیشتر می شود.

برای کمک به این موضوع، پزشکان به بیماران توصیه می کنند که قبل از این جراحی، واکسن های خاصی دریافت کنند. این جراحی برای درمان سرطان های موجود در پانکراس استفاده می شود. متاسفانه، بسیاری از این تومورها معمولاً تا زمان پیدا شدن گسترش یافته اند و جراحی همیشه یک گزینه نیست.

پ)پانکراتکتومی کامل

این عمل کل لوزالمعده و همچنین کیسه صفرا، بخشی از معده و روده کوچک و طحال را از بین می برد. اگر سرطان در سراسر پانکراس گسترش یافته باشد، اما هنوز هم قابل برداشت باشد، این جراحی می تواند یک گزینه موثر باشد. اما این نوع جراحی کمتر از سایر عمل ها مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا به نظر نمی رسد که مزیت عمده ای در برداشتن کل پانکراس وجود داشته باشد و می تواند عوارض جانبی عمده ای نیز داشته باشد.

زندگی بدون پانکراس امکان پذیر است. اما وقتی کل پانکراس برداشته شود، افراد بدون سلول های سازنده انسولین و هورمون های دیگر که به حفظ سطح قند خون ایمن کمک می کنند، باقی می مانند. افرادی که این عمل جراحی را انجام داده اند نیز برای هضم برخی غذاها به قرص های آنزیمی لوزالمعده نیاز دارند.

قبل از انجام این عمل، پزشک توصیه می کند که واکسن های خاصی را دریافت کنند. زیرا طحال برداشته می شود. در این گونه موارد لازم است که افراد هزینه عمل پانکراس در ایران را بسته به نوع عمل خود بدانند، تا بتوانند تصمیم قطعی خود را برای عمل، نهایی کنند.

پ)پانکراتکتومی کامل
پ)پانکراتکتومی کامل

ت)جراحی تسکین دهنده

از آنجا که سرطان لوزالمعده یا پانکراس می تواند به سرعت گسترش یابد، لذا اکثر پزشکان توصیه می کنند که عمل جراحی برای تسکین درد، به ویژه در افرادی که از سلامت خوبی برخوردار نیستند، استفاده گردد. گاهی اوقات ممکن است جراحی با این امید که بتواند بیمار را درمان کند، شروع شود، اما جراح کشف می کند که این امکان وجود ندارد.

در این حالت، جراح ممکن است برای تسکین علائم، یک عمل تسکینی کمتر و گسترده تر انجام دهد که تحت عنوان جراحی بای پس شناخته می شود.

سرطان هایی که در قسمت ابتدایی پانکراس رشد می کنند، می توانند مجرای صفراوی را از طریق عبور از این قسمت از پانکراس، مسدود کنند. این می تواند باعث درد و مشکلات گوارشی شود، زیرا صفرا نمی تواند وارد روده شود.

مواد شیمیایی صفرا نیز در بدن جمع می شود که می تواند باعث زردی، حالت تهوع، استفراغ و سایر مشکلات شود. در این شرایط دو گزینه اصلی برای رفع انسداد مجاری صفراوی وجود دارد:

قرار دادن استنت

معمول ترین روش برای تسکین انسداد مجاری صفراوی شامل جراحی واقعی نیست. در عوض، یک استنت (لوله کوچک، که معمولاً از فلز ساخته شده است) داخل مجرا قرار می گیرد تا باز بماند. این کار معمولاً از طریق آندوسکوپ (یک لوله انعطاف پذیر بلند و طولانی) انجام می شود. غالباً این بخشی از یک کلانژیوپانکراتوگرافی پسرونده آندوسکوپیک(ERCP) است.

پزشک، آندوسکوپ را از پایین گلو عبور داده و تا انتها به روده کوچک می برد. از طریق آندوسکوپ، پزشک می تواند استنت را در مجرای صفرا قرار دهد. استنت را می توان از طریق پوست در حین انجام کلانژیوگرافی از راه پوست، از طریق پوست (PTC) نیز قرار داد.

استنت به باز ماندن مجرای صفراوی کمک می کند، حتی اگر سرطان اطراف آن را فشار دهد. اما پس از چندین ماه، ممکن است استنت مسدود شود که نیاز به پاک سازی یا تعویض دارد.

در صورت خطر مسدود شدن توسط سرطان، می توان از استنت های بزرگتر برای باز نگه داشتن قسمت هایی از روده کوچک نیز استفاده کرد. همچنین می توان استنت مجاری صفراوی برای کمک به رفع زردی قبل از جراحی درمانی (که به طور معمول دو هفته بعد خواهد بود) قرار داد. این می تواند به کاهش خطر عوارض ناشی از جراحی کمک کند.

قرار دادن استنت
قرار دادن استنت

عمل جراحی بای پس

در افرادی که از سلامت کافی برخوردار هستند، گزینه دیگری برای تسکین انسداد مجاری صفراوی برای تغییر مسیر جریان صفرا از مجرای صفراوی مستقیماً به روده کوچک وجود دارد. این به طور معمول به یک برش بزرگ (شکاف) در شکم نیاز دارد و بهبودی آن ممکن است هفته ها طول بکشد.

گاهی اوقات می توان از طریق چندین برش کوچک در شکم، جراحی را با استفاده از ابزارهای ویژه جراحی انجام داد. (این عمل جراحی لاپاراسکوپی یا سوراخ شناخته می شود) قرار دادن استنت اغلب راحت تر و بهبودی آن بسیار کوتاهتر است،

به همین دلیل این کار بیشتر از جراحی بای پس انجام می شود. لذا لازم است تا قبل از عمل، هزینه عمل پانکراس در ایران را مشخص کنید تا بتوانید از مشخص بودن هزینه ها، اطلاع داشته باشید.

جراحی می تواند مزایایی داشته باشد، مانند:

این گزینه اغلب می تواند بهبودی طولانی مدتی نسبت به استنت داشته باشد.

اگر به یک دلیل استنت نتواند قرار گیرد، ممکن است یک گزینه موثر باشد.

در حین جراحی، جراح می تواند برخی از اعصاب اطراف پانکراس را برش دهد یا الکل به آن ها تزریق کند. از آنجا که سرطان لوزالمعده غالباً در صورت رسیدن به این اعصاب باعث درد می شود، این روش ممکن است دردهای ناشی از سرطان را کاهش داده یا از بین ببرد.

گاهی اوقات، انتهای معده از دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) جدا می شود

گاهی اوقات، انتهای معده از دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) جدا می شود و در طی این جراحی نیز در انتهای روده کوچک متصل می شود. این به عنوان بای پس معده شناخته می شود.

این کار به این دلیل انجام می شود که با گذشت زمان ممکن است سرطان به اندازه کافی بزرگ شود تا بتواند اثنی عشر را مسدود کند، که می تواند باعث درد و استفراغ شود و اغلب نیاز به جراحی فوری دارد. دور زدن دوازدهه قبل از این اتفاق گاهی اوقات می تواند از این امر جلوگیری کند.

جراحی بای پس هنوز هم می تواند یک عمل کارگشا باشد. بنابراین مهم است که شما به اندازه کافی سالم باشید و آن را تحمل کنید و قبل از جراحی با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات احتمالی صحبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه عمل پانکراس در ایران، بهتر است با پزشک خود صحبت داشته باشید.

گاهی اوقات، انتهای معده از دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) جدا می شود
گاهی اوقات، انتهای معده از دوازدهه (قسمت اول روده کوچک) جدا می شود

علائم بیماری لوزالمعده

علائم پانکراتیت به طور ناگهانی اتفاق می افتد، در حالی که علائم سرطان لوزالمعده تمایل دارد تا به تدریج طی هفته ها و ماه ها ایجاد شود. برخی از علائم پانکراتیت عبارتند از:

درد شکم

مشکل خوردن

کاهش وزن

اسهال

گاهی اوقات، دیابت

سرطان لوزالمعده همچنین می تواند با موارد زیر بروز کند:

کاهش وزن

اسهال

دیابت

زردی (زردی پوست و چشم) بدون درد

ادرار تیره و مدفوع خاکستری

دلایل زیادی برای پانکراتیت وجود دارد که معمولاً ناشی از سنگ کیسه صفرا است، اما همچنین می تواند توسط داروها یا یک روند خود ایمنی ایجاد شود. سرطان لوزالمعده معمولاً به صورت پراکنده رخ می دهد، اما می دانیم که استعمال دخانیات و پانکراتیت از عوامل خطرزا هستند. همچنین چاقی می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

علائم بیماری لوزالمعده
علائم بیماری لوزالمعده

جراحی لوزالمعده

جراحی پانکراس طیف وسیعی از اقدامات انجام شده برای درمان بیماری های زیر را توصیف می کند:

پانکراتیت حاد یا پانکراتیت مزمن سرطان لوزالمعده

جراحی برای درمان پانکراتیت حاد و مزمن، کوله سیستکتومی نامیده می شود که برداشتن کیسه صفرا از طریق جراحی است.

جراحی برای درمان سرطان لوزالمعده اغلب تنها راه بهبود این نوع سرطان است. تعدادی از روش های مختلف برای درمان جراحی سرطان پانکراس وجود دارد:

روش ویپل، پانکراتکتومی دیستال، پانکراتکتومی توتال، انحراف صفراوی

اگر از پانکراتیت حاد یا مزمن رنج می برید، اگر از سنگ های صفراوی دردناکی که جلوی جریان صفرا را می گیرند رنج می برید، برداشتن کیسه صفرا توصیه می شود. برداشتن کیسه صفرا اطمینان می دهد که دیگر دچار سنگ کیسه صفرا نخواهید شد.

اگر از سرطان لوزالمعده رنج می برید، جراحی به عنوان گزینه اصلی در تشخیص ماهیت سرطان لوزالمعده است و از این رو وقتی تشخیص داده می شود، نیازمند پیگیری و مراقبت بیشتری است، در همین راستا تعیین و مشخص کردن هزینه عمل پانکراس در ایران امری ضروری است تا بتوانید تصمیم بهتری برای عمل خود داشته باشید.

این شامل چه مواردی است:

کوله سیستکتومی را می توان به دو روش مختلف انجام داد:

به روش لاپاراسکوپی، تعدادی برش کوچک در شکم شما ایجاد می شود و از ابزارهای خاصی برای برداشتن کیسه صفرا استفاده می شود. این عمل، جراحی سوراخ نیز شناخته می شود.

جراحی باز، یک برش بزرگتر در ناحیه شکم برای برداشتن کیسه صفرا ایجاد می کند. هر دو روش تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اما به طور کلی جراحی لاپاراسکوپی بیشتر استفاده می شود، زیرا کمتر تهاجمی است و بنابراین دوره نقاهت سریع تری دارد.

کوله سیستکتومی را می توان به دو روش مختلف انجام داد:
کوله سیستکتومی را می توان به دو روش مختلف انجام داد:

آماده شدن برای عمل پانکراس

قبل از انجام عمل جراحی پانکراتیت، یک سری آزمایشات انجام می شود تا مشخص شود که آیا شما برای جراحی از نظر سلامتی و تناسب اندام، آماده هستید یا خیر. همچنین توصیه می شود که در زمان منتهی به جراحی، یک رژیم غذایی سالم دنبال شود و از استعمال سیگار و نوشیدن، خودداری شود. همچنین لازم است که شب و قبل از عمل جراحی، از خوردن و آشامیدن صرف نظر کنید.

قبل از جراحی سرطان لوزالمعده، آزمایشاتی برای اطمینان از سلامت و تناسب اندام برای جراحی انجام می شود. شما همچنین می توانید با تیم جراحی ملاقات کنید که به واسطه ملاقات، روش جراحی به طور کامل توضیح داده خواهد شد و همچنین انتظارات بعد از جراحی نیز وجود دارد که کاملا پزشک آن را برای شما شرح خواهد داد.

شب قبل از جراحی، معمولاً نوشیدنی غنی از کربوهیدرات به شما داده می شود که به شما انرژی زیادی برای کمک به بهبودی می بخشد.

یکی از هزاران روش جراحی لاغری برای درمان چاقی عمل لاپاراسکوپی معده می باشد برای آشنایی با این جراحی پیشنهاد می کنیم پست لاپاراسکوپی معده چیست را مشاهده کنید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی پانکراس

اگر برای برداشتن کیسه صفرا تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی قرار گرفته اید، زمان بهبودی طولانی نیست و ترخیص از بیمارستان معمولاً روز بعد اتفاق می افتد. بیماران معمولاً پس از دو هفته به روال معمول خود بر می گردند.

اگر شما جراحی باز داشته اید، پس از بهبودی طولانی تر، با سه تا پنج روز بستری شدن در بیمارستان و یک دوره بهبودی شش تا هشت هفته ای، آماده حرکت هستید. معمولاً قبل از انتقال به بخش برای بهبودی، در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوید. به احتمال زیاد بعد از جراحی، تخلیه مایعات، اندازه گیری فشار خون و کنترل درد وجود دارد.

اگر کوله سیستکتومی کامل کرده باشید، مکمل های آنزیمی و انسولین را شروع می کنید. همچنین به شما نشان داده می شود که چگونه این موارد را به تنهایی اداره کنید. به طور کلی، بیماران تا دو هفته در بیمارستان، تحت نظر خواهند بود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی پانکراس
مراقبت های بعد از عمل جراحی پانکراس

جراحی سرطان لوزالمعده

اگر سرطان در لوزالمعده باشد و به رگ های خونی، غدد لنفاوی یا سایر اندام ها متاستاز نکند، جراحی می تواند به عنوان یک اقدام بالقوه درمانی انجام شود. لذا لازم است که از قبل، هزینه عمل پانکراس در ایران را مشخص کنید تا بهتر بتوانید عمل خود را انجام دهید.

انجمن انکولوژی بالینی آمریکا تخمین می زند که تنها حدود 20 درصد بیماران سرطانی لوزالمعده، واجد شرایط این نوع جراحی هستند. در زمان تشخیص، بیشتر بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده، از قبل دارای بیماری متاستاتیک هستند. این بیماران از برداشتن تومور اولیه خود با جراحی بهره مند خواهند شد.

با این حال، ممکن است از جراحی برای تسکین علائم یا جلوگیری از عوارض بیماران سرطانی متاستاتیک استفاده شود. پزشک به شما کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا جراحی یک گزینه درمانی مناسب برای شما است یا خیر. برای افرادی که کاندیدای جراحی هستند، نوع عملیاتی که برای حذف سرطان لوزالمعده انجام می شود، بر اساس مرحله و محل تومور متفاوت بوده و باید بررسی گردد.

اگر خواهان فهمیدن اطلاعات در زمینه عمل جراحی اسلیو معده که برای کوچک شدن معده می باشد هستید صفحه عمل کوچک کردن معده را ببینید.

جراحی پانکراس حداقل تهاجمی

گاهی اوقات می توان از روش های جراحی حداقل تهاجمی یا لاپاراسکوپی در جراحی لوزالمعده استفاده کرد. این بستگی به محل تومور دارد. روش های لاپاراسکوپی با استفاده از برش های کوچک در شکم که از طریق آن ها وسایل هدایت شده و توسط تلسکوپ قرار داده می شوند، انجام می شود.

این عمل های جراحی، نیاز به برش طولانی تر و بازتر شدن شکم دارند. با روش های لاپاراسکوپی، جراحان به طور کلی می توانند میزان از دست دادن خون بیمار و خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهند.

همچنین هزینه عمل پانکراس در ایران هم با توجه به جراحی که صورت می گیرد، متغیر است که افراد باید با مراجعه به بیمارستان و برقراری ارتباط با پزشک خود، این هزینه را مشخص کنند.

جراحی پانکراس حداقل تهاجمی
جراحی پانکراس حداقل تهاجمی

بررسی حاشیه های جراحی

حاشیه های جراحی در لبه یا مرز بافت سرطانی پانکراس قرار دارد که در حین جراحی برداشته می شود. جراحان و آسیب شناسان با هم همکاری می کنند تا اطمینان حاصل کنند که حاشیه تومور هر بیمار در حین جراحی ارزیابی می شود.

از آنجا که آسیب شناس در زمان واقعی حاشیه تومور را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند، وی می تواند تیم جراحی را به سمت سلول های سرطانی باقیمانده در مناطق مرزی تومور راهنمایی کند و این نشان می دهد که ممکن است نیاز به برداشتن بافت اضافی باشد. در بعضی موارد نمی توان تمام سلول های سرطانی را به طور کامل از بین برد.

هنگامی که یک آسیب شناس حاشیه را توصیف می کند، به این معنی است که آسیب شناس هیچ سلول سرطانی را در لبه بافت پیدا نکرده است، همچنین به این معنی که همه سرطان برداشته شده است. وقتی حاشیه به این صورت باشد که نشاندهنده درگیری سلول ها با سرطان باشند، نشان می دهد که همه سرطان حذف نشده است.

جراحی تسکینی

برای سرطان های پیشرفته تر، ممکن است جراحی برای تسکین یا جلوگیری از مشکلاتی مانند مسدود شدن مجرای صفراوی یا روده انجام شود. از جراحی تسکین دهنده برای بهبود بیماری استفاده نمی شود. درمان های جدید بالقوه به سرطان پانکراس کمک می کند تا درمان سرطان لوزالمعده چالش برانگیز است.

یک جراح دستاوردهای درمانی را به طور کامل برای بیمار شرح می دهد. در حقیقت تیم های تحقیقاتی در سراسر جهان در تلاشند تا روش های جدیدی برای حمله به این بیماری، کشف کنند.

پزشکان هر روز اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی درمان های جدید مانند درمان های ایمنی کشف می کنند تا بتوانند کمک های بیشتری را به بیماران داشته باشند و به درمان موثرتر سرطان لوزالمعده کمک کنند.

جراحی تسکینی
جراحی تسکینی

جراحی و روش های آندوسکوپی برای پانکراتیت

گاهی اوقات، پانکراتیت حاد به دلیل سنگ کیسه صفرا ایجاد می شود که مجرا را از طریق آنزیم های گوارشی از لوزالمعده خارج می کند. جراحان پانکراس می توانند با انجام یک روش آندوسکوپی، انسداد را برطرف کنند و به این ترتیب عملکرد طبیعی پانکراس امکان پذیر می شود. پزشکان همچنین ممکن است برای تسکین عوارض شدید پانکراتیت حاد، مانند عفونت و مرگ بافتی که نکروز نیز نامیده می شود، جراحی انجام دهند.

برای التهاب مزمن پانکراتیت، اگر التهاب مزمن باعث انسداد مجرای پانکراس شده باشد، ممکن است جراحی توصیه شود. جراحی می تواند از آسیب بیشتر به لوزالمعده جلوگیری کرده و علائمی مانند درد مداوم را کاهش دهد.

جراحان لوزالمعده به عنوان یک تیم با متخصصان تصویربرداری و با استفاده از تکنیک های پیشرفته تشخیصی، مکان هایی که پانکراس در آن قسمت آسیب دیده است را بررسی می کنند.

برای بسیاری از افراد، جراحی می تواند با استفاده از روش های کم تهاجم یا لاپاراسکوپی انجام شود که به برش های کوچکتر نیاز دارد. بهتر است تا قبل از هر گونه اقدامی، از هزینه عمل پانکراس در ایران آگاهی کسب کنید تا بتوانید راحت تر به عمل خود ادامه دهید.

جراحی و روش های آندوسکوپی برای پانکراتیت
جراحی و روش های آندوسکوپی برای پانکراتیت

بیهوشی عمومی به طور معمول برای تمام مراحل زیر استفاده می شود:

کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی

برای پانکراتیت حاد ناشی از سنگ های صفراوی مستقر در مجرای صفراوی، پزشکان ممکن است روشی به نام کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی را برای برداشتن سنگ ها و جلوگیری از التهاب بیشتر در لوزالمعده انجام دهند.

در طی این روش، پزشک شما یک آندوسکوپ را با یک دوربین فیلمبرداری کوچک در انتها از طریق دهان، پایین گلو و معده و داخل روده کوچک، مجاور لوزالمعده، قرار می دهد. با استفاده از آندوسکوپ، پزشک شکافی در روده پیدا می کند که به مجرای پانکراس و صفرا متصل می شود.

وی یک کاتتر یا لوله کوچک را در دهانه قرار می دهد و یک ماده حاجب تزریق می کند. این عامل، رنگ تصاویر لوزالمعده و مجاری صفراوی را در اشعه ایکس افزایش می دهد. این کار به پزشک کمک می کند تا سنگ های صفراوی که باعث انسداد شده اند را پیدا کند تا بتواند آن ها را از بین ببرد.

سپس پزشک در جایی که مجرای لوزالمعده و مجاری صفراوی به هم می رسند، یک برش کوچک ایجاد می کند و ابزارهای جراحی مانند سوند بالون را برای بازیابی سنگ وارد می کند.

اگر سنگ های صفراوی زیادی در مجرا وجود داشته باشد

اگر سنگ های صفراوی زیادی در مجرا وجود داشته باشد، گاهی اوقات پزشکان برای برداشتن همه آن ها باید دو روش انجام دهند. آن ها ممکن است یک لوله پلاستیکی موقتی به نام استنت در مجرا قرار دهند تا انسداد برطرف شود. هنگامی که این روش انجام می شود، متخصصان اغلب کوله سیستکتومی را نیز توصیه می کنند که در آن جراحان کیسه صفرا را خارج می کنند.

این از عود پانکراتیت جلوگیری می کند. پس از یک کلانژیوپانکراتوگرافی آندوسکوپی رتروگراد، ممکن است سه تا چهار ساعت در بیمارستان بمانید. بلافاصله پس از عمل، ممکن است احساس نفخ یا حالت تهوع کنید.

ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا آخر روز استراحت کنید، اما بیشتر افراد می توانند روز بعد فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. همچنین افراد می توانند در مورد هزینه عمل پانکراس در ایران از پزشک خود سوالاتی را داشته باشند تا برای پرداخت آن بتوانند تصمیم بگیرند.

از بین بردن پانکراس

اگر پانکراتیت حاد عوارض شدیدی ایجاد کرده باشد، مانند عفونت که به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد، جراحان ممکن است برای از بین بردن بافت لوزالمعده یا نکروز، روش تخلیه را انجام دهند. این روش همچنین به پزشکان امکان می دهد تا مایعاتی را که از لوزالمعده جمع شده در نتیجه عفونت، تخلیه کنند.

آن ها ممکن است یک مسیر تخلیه جدید در پانکراس برای بازگرداندن عملکرد طبیعی ایجاد کنند. پزشکان می توانند با استفاده از تکنیک های جراحی لاپاراسکوپی، جراحی سنتی “باز” ​​یا جراحی با کمک رباتیک، فرسایش و تخلیه را انجام دهند.

تکنیکی که جراح شما از آن استفاده می کند، به محل آسیب در لوزالمعده و همچنین سلامتی شما بستگی دارد. همچنین باید میزان هزینه عمل پانکراس در ایران تعیین گردد که تشخیص آن با توجه به موقعیت بیمارستان و تخصص پزشک متغیر است.

از بین بردن پانکراس
از بین بردن پانکراس

کیست لوزالمعده

گاسترونومی کیست لوزالمعده یک روش تخلیه است که در صورت ایجاد یک کیسه کاذب لوزالمعده و یک کیسه پر از مایع در شکم ایجاد می گردد. یک متخصص آندوسکوپیست یا جراح می تواند از آن استفاده کند و علائمی مانند درد، احساس معده پر یا استفراغ را در افراد ایجاد می کند. اگر التهاب و تورم باعث آسیب به مجاری شود، این ممکن است به عنوان عارضه پانکراتیت حاد ایجاد گردد. متخصصان معمولاً این روش را با استفاده از یک روش آندوسکوپی انجام می دهند.

برخی از کیست ها ممکن است خود به خود از بین بروند، اما بسیاری از آن ها برای جلوگیری از عوارض جدی تر مانند عفونت یا آبسه، به درمان نیاز دارند. در شرایط شدید، یک کیست کاذب ممکن است نکروز شود، به این معنی که دارای بافت مرده است.

اگر علائمی مانند درد مداوم شکم یا نفخ شکم دارید، پزشکان معمولاً می توانند با استفاده از یک روش آندوسکوپیک یا یک روش لاپاراسکوپیک با حداقل تهاجم و با کمک ربات، یک کیست کاذب لوزالمعده را تخلیه کنند. در صورت لزوم، جراحان و متخصصان گوارش نیز ممکن است تا هر گونه بافت مرده را از بین ببرند، روشی که نکروسکتومی نامیده می شود.

کیست لوزالمعده
کیست لوزالمعده

جراحی پانکراتیت مزمن

پزشکان ممکن است جراحی را برای افراد مبتلا به پانکراتیت مزمن توصیه کنند، زیرا این ارگان به دلیل وجود زخم در بافت نمی تواند مایعات پانکراس را به درستی تخلیه کند.

جراح شما می تواند یک مجرا یا مجرای جدید ایجاد کند تا مایعات تخلیه شده و التهاب را کاهش دهد. وی همچنین ممکن است بافت زخم شده بیمار را از بین ببرد.

پزشکان از روش های مختلف جراحی بر اساس نوع آسیب و محل ظاهر شدن آن در پانکراس استفاده می کنند. از روش Pestest برای درمان آسیب قسمت های میانی و انتهایی پانکراس استفاده می شود.

در این جراحی، جراحان مجرای اصلی لوزالمعده را که در امتداد پانکراس قرار دارد، از یک انتها به انتهای دیگر باز می کنند و بخشی از پانکراس و مجرا را مستقیماً به روده کوچک متصل می کنند.

برداشتن بافت آسیب دیده از قسمت سر پانکراس

در روش دیگر، بافت آسیب دیده از قسمت سر پانکراس، وسیع ترین بخشی که به سمت مرکز شکم قرار دارد، برداشته می شود. جراحان همچنین ممکن است با استفاده از این روش، پانکراتیت جوجو نوستومی جانبی انجام دهند تا ارتباط بین پانکراس و روده کوچک گسترش یابد.  هر دو روش را می توان از طریق روش های لاپاراسکوپی، باز یا روباتیک انجام داد.

لذا بهتر است، به منظور مشخص نمودن هزینه عمل پانکراس در ایران با پزشک خود صحبت کنید تا با هزینه های ناشی از این نوع جراحی ها بهتر آشنا شوید.

برداشتن لوزالمعده

اگر پانکراتیت حاد منجر به عفونت و نکروز شدید یا بافت مرده شده باشد، پزشکان ممکن است برداشتن قسمتی از لوزالمعده را توصیه کنند. اگر شرایط بیماری به اندازه کافی پیشرفت کرده باشد که باعث آسیب شدید به بافت شود، ممکن است پزشکان برداشتن را برای افراد مبتلا به پانکراتیت مزمن توصیه کنند.

پزشکان ممکن است برای برداشتن قسمت هایی از بدن و دم لوزالمعده، پانکراتکتومی دیستال یا برداشتن لوزالمعده، که به آن روش Whipple نیز گفته می شود، برای از بین بردن مناطق آسیب دیده سر پانکراس پیشنهاد دهند. آن ها همچنین ممکن است همزمان کیسه صفرا را برداشته و از ایجاد سنگ کیسه صفرا که می تواند مجاری را مسدود کند، جلوگیری کنند.

برداشتن لوزالمعده
برداشتن لوزالمعده

انتظارات مورد نظر بعد از جراحی یا عمل پانکراس

زمان بهبودی پس از جراحی بر اساس روش کار و سلامتی شما متفاوت است. برخی از افراد ممکن است به مدت چند هفته یا بیشتر نیاز به مراقبت های حمایتی در بیمارستان داشته باشند تا وضعیت آن ها تثبیت شود و پانکراس شروع به کار طبیعی کند.

در این مدت، متخصصان مراقبت ویژه و تیم پرستاری، شما را به دقت تحت نظر دارند و مراقبت های حمایتی از جمله مدیریت درد را در صورت لزوم ارائه می دهند. همچنین می توانید قبل از عمل خود از متخصصان و کارشناسان این حوزه، در مورد هزینه عمل پانکراس در ایران سوالاتی را بپرسید تا بتوانید بودجه مورد نیاز خود را تامین کنید.

دارو خطر عوارض جدی جراحی پانکراس را کاهش می دهد

استفاده از داروهای موثر می تواند با کاهش خطر ابتلا به عارضه سنگین، جراحی پانکراس را ایمن تر کند. جراحی لوزالمعده برای درمان سرطان، امری دشوار است که خطرات قابل توجهی را شامل می شود؛ هم در حین عمل و هم در حین بهبودی بیمار. نیمی از بیماران دچار عوارض جدی می شوند و 2 تا 4 درصد از این روش زنده می مانند، لذا یکی از بالاترین میزان مرگ و میر در این عمل است.

یک عارضه رایج، نشت مایعات از لوزالمعده پس از جراحی است. اغلب به مقدار زیاد این نشت صورت می گیرد که می تواند باعث آبسه شود و منجر به عفونت و سپسیس شود. این نشت، خطر مرگ را دو برابر می کند و منجر به اقامت طولانی مدت در بیمارستان در هنگام تخلیه مایعات می شود.

بسیاری از بیماران حتی برای تسکین این عارضه جدی باید بستری شوند. اکنون محققان بالینی نشان داده اند که استفاده از داروهای جدید می تواند میزان نشت را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

مسدود کردن نشت

به نظر می رسد پاروتید با اتصال به گیرنده های موجود در سلول های پانکراس، مانع ترشح آنزیم های گوارشی از نشت می شود. به طور معمول، این ترشحات برای تجزیه مواد غذایی به روده می روند، اما وقتی در حین یا بعد از عمل به حفره شکم نشت می کنند، مشکلات جدی ایجاد می کنند.

به این مجرای غیر طبیعی بین لوزالمعده و حفره شکمی فیستول، لوزالمعده گفته می شود. پانکراس می تواند حداکثر یک لیتر مایعات در روز ترشح کند. بنابراین هنگامی که به حفره شکم شما نشت می کند، می تواند بسیار سریع جمع شود.

تخلیه مایعات

پزشکان برای تخلیه مایعات، گاهی اوقات از طریق چندین روش تهاجمی، آن را تخلیه می کنند و ممکن است چندین ماه قبل از بهبود فیستول باشد.

Pasireotide، یک نسخه جدیدتر از این دسته از داروها، در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده شد که هم از نظر اتصال و هم از نظر ماندگاری بیشتر، برتری دارد. این محصول که توسط Novartis تولید شده است، در سال 2012 توسط سازمان غذا و دارو برای درمان بیماری کوشینگ تأیید شده است.

شرایطی که در آن تومورهای هیپوفیز باعث ترشح بیش از حد کورتیزول در غده فوق کلیه می شود. به همین دلیل، یک آزمایش بالینی را طراحی کردند تا آزمایش کنند که آیا پاجیرو تید می تواند ترشحات لوزالمعده را مسدود کرده و از نشت جلوگیری کند.

تخلیه مایعات
تخلیه مایعات

نتیجه قابل توجه

نتایج پیشنهادی پاجیرو تید در جلوگیری از ترشح و کاهش عوارض عمل پانکراس موثر است. محققان روی 300 بیمار مورد مطالعه و 45 بیمار که نشت پانکراس داشتند، متمرکز شدند و در این گروه مشاهده کردند که نشت آن ها به حدی شدید است که نیاز به درمان دارد.

بیمارانی که دارو دریافت می کردند، نسبت به بیمارانی که دارونما دریافت کرده اند (21 درصد) به این مداخله نیاز داشتند. کسانی که این دارو را دریافت می کنند نیز کمتر نیاز به بستری شدن مجدد در بیمارستان دارند.

نکات قابل توجه بعد از جراحی لوزالمعده یا پانکراس

اگر تحت عمل جراحی لوزالمعده قرار دارید، ممکن است در معرض نارسایی خارجی لوزالمعده باشید. در اینجا آن چه شما باید در مورد این شرایط و هزینه عمل پانکراس در ایران بدانید، آورده شده است که به شرح زیر است:

لوزالمعده شما عضوی حیاتی است که در پشت معده شما قرار دارد. طبق بنیاد ملی پانکراس، وظیفه آن تولید آنزیم هایی است که به شما کمک می کنند تا غذای خود را هضم کرده و مواد مغذی را جذب کنید.

اگر پانکراس شما بیمار شود، به عنوان مثال، اگر تومور دارید یا به پانکراتیت مبتلا هستید (به عنوان مثال، التهاب پانکراس) ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

گاهی اوقات جراحان باید کل پانکراس را بردارند و در موارد دیگر ممکن است فقط نیاز به برداشتن بخشی از آن باشند. اگر 90 درصد یا بیشتر از پانکراس شما برداشته شود، شما مبتلا به EPI می شوید.

شرایطی رخ می دهد که لوزالمعده آنزیم های گوارشی بدن شما را برای عملکرد لازم ایجاد نمی کند

لذا شرایطی رخ می دهد که لوزالمعده آنزیم های گوارشی بدن شما را برای عملکرد لازم ایجاد نمی کند. اگر کمتر از 90 درصد حذف شود، ممکن است EPI ایجاد کنید یا نکنید. این یک مسئله حجمی است. هر چه پانکراس کمتری داشته باشید، توانایی ساخت آنزیم کمتری خواهید داشت. احتمال ایجاد EPI  در نتیجه جراحی، تا حدی به نوع جراحی شما و دلیل انجام آن بستگی دارد.

عمل Whipple که به عنوان پانکراس کود ادنکتومی نیز شناخته می شود، رایج ترین عمل جراحی برای  سرطان لوزالمعده است. طی این روش استاندارد Whipple، جراح سر لوزالمعده و غدد لنفاوی مجاور و همچنین  کیسه صفرا، بخشی از اثنی عشر (بالاترین قسمت روده کوچک) و بخشی از معده (پیلوروس) را بر می دارد.

طبق تجزیه و تحلیل منتشر شده در آگوست 2019 در مجله پزشکی بالینی، افرادی که تحت پانکراس کود ادنکتومی قرار داشتند، بیش از 30 برابر بیشتر از کسانی که تحت جراحی های دیگر دستگاه گوارش قرار گرفتند، دچار EPI می شوند.

شرایطی رخ می دهد که لوزالمعده آنزیم های گوارشی بدن شما را برای عملکرد لازم ایجاد نمی کند
شرایطی رخ می دهد که لوزالمعده آنزیم های گوارشی بدن شما را برای عملکرد لازم ایجاد نمی کند

تحقیقات انجمن سرطان آمریکا

طبق تحقیقات انجمن سرطان آمریکا، یک عمل جراحی متفاوت در پانکراس شامل برداشتن نیمه پایین (دیستال) و بخش مرکزی پانکراس است. این جراحی کاملاً تخصصی در برخی مراکز به افرادی که تومورهای لوزالمعده دارند، ارائه می شود. هدف از جراحی، حفظ بافت لوزالمعده و جلوگیری از عوارضی مانند دیابت و  سوء جذب مواد مغذی است.

طبق تجزیه و تحلیل منتشر شده در اکتبر 2019 در مجله Therapeutics and Clinical Risk Management، درصد افرادی که پس از پانکراتکتومی دیستال به EPI مبتلا شدند، 11 درصد بود، در حالی که میزان EPI در بین افرادی که تحت پانکراتکتومی مرکزی قرار گرفتند، تقریباً 5 درصد بود.

به دنبال علائم EPI باشید

اگر پانکراس شما برداشته شود، EPI قابل پیشگیری نیست. بهتر است مقدار کافی از لوزالمعده برداشته شود.  اگر قسمتی از لوزالمعده شما باقی مانده باشد و مطمئن باشید که به این بیماری مبتلا نخواهید شد، جست و جوی علائم EPI مهم است. آزمایش خون، سی تی اسکن و سونوگرافی می تواند برای تشخیص اینک ه آیا شما مبتلا به EPI شده اید، انجام می شود.

ممکن است پزشک بعد از شنیدن علائم شما نیز این بیماری را تشخیص دهد که شامل موارد زیر است:

درد و حساسیت معده

کاهش وزن

احساس سیری

بدون اشتها

استئاتوره، که روغن موجود در مدفوع است (مدفوع چرب)

درد استخوان

گرفتگی عضلات

EPI پس از جراحی قابل درمان است

بر اساس بنیاد ملی پانکراس، اگر شما مبتلا به EPI شوید، با درمان جایگزینی آنزیم پانکراس (PERT) قابل درمان است. به گفته بنیاد ملی پانکراس، افرادی که مبتلا به EPI می شوند، ممکن است لازم باشد تا برخی از شیوه های زندگی را تغییر دهند، مانند رژیم غذایی سالم، رژیم سرشار از املاح و ویتامین های ضروری.

همچنین باید الکل را که باعث کم آبی بدن می شود، از رژیم خود حذف کنید. همچنین لازم است افراد در صورت انجام عمل جراحی، هزینه عمل پانکراس در ایران را مشخص کنند تا به راحتی تصمیم درستی در صورت انجام یا عدم انجام آن داشته باشند.

راهنمای جراحی پانکراس

وقتی پزشک اعلام کرد که شما به جراحی لوزالمعده نیاز دارید، موضوع را جدی بگیرید. غالباً این امر نادیده گرفته می شود. لوزالمعده به عنوان یک عضو ضروری شناخته شده است، زیرا مسئولیت تجزیه مواد مغذی موجود در غذای ما و انتقال آن ها به سراسر بدن یا ایجاد هورمون انسولین را دارا می باشد.

جراحی لوزالمعده زمانی لازم است که کسی در لوزالمعده خود مانند سرطان لوزالمعده یا پانکراتیت (التهاب و هضم خودکار لوزالمعده) مشکل داشته باشد. هضم خودکار فرآیندی است که در آن آنزیم، مسئول کمک به تجزیه مواد مغذی غذای مصرفی است.

راهنمای جراحی پانکراس

از طریق این راهنمای جراحی لوزالمعده که همه جنبه های مهم این بیماری، علت، علائم و روش های درمانی آن را پوشش داده است، بهتر می توانید با این بیماری آشنا شوید.

شما باید تمام شرایطی را که جراحی لوزالمعده را توجیه می کند، که شامل هزینه عمل پانکراس در ایران هم می باشد، را بدانید:

راهنمای جراحی پانکراس
راهنمای جراحی پانکراس

کیست های PANCREATIC

بعضی از آن ها حتی ممکن است سرطانی شوند، اگر در زمان مناسب درمان نشوند.

پانکراتیت حاد

حمله ای منفرد که شامل خونریزی، تورم و آسیب به لوزالمعده و رگ های خونی آن پس از التهاب و هضم است و پس از آن ممکن است اندام به حالت طبیعی برگردد.

PANCREATITIS مزمن

التهاب و هضم لوزالمعده که فروکش نمی کند و با گذشت زمان بدتر می شود. این بیماری افرادی را که در سنین 30 تا 40 سال هستند، رنج می دهد.

سرطان PANCREATIC NEUROENDOCRINE

نوعی سرطان نادر که از سلول های ترشح کننده هورمون ناشی می شود.

در اینجا دو بیماری وجود دارد که ممکن است لازم باشد، شما جراحی لوزالمعده را انجام دهید. علائم آن ها شامل موارد زیر است:

PANCREATITIS

علائم این بیماری به طور ناگهانی اتفاق می افتد که شامل:

درد شکمی

مشکل در غذا خوردن

کاهش وزن

اسهال

دیابت تازه شروع شده

دوم سرطان پانکراس

علائم این بیماری به تدریج و در طول روزها، هفته ها یا حتی ماه ها اتفاق می افتد. آن ها شامل:

کاهش وزن

اسهال

زردی (زردی پوست و چشم) بدون درد

ادرار تیره و مدفوع خاکستری

جراحی لوزالمعده بسته به بیماری که فرد از آن رنج می برد، انجام خواهد شد.

انواع جراحی های استنت در پانکراس عبارتند از:

استنت اثنی عشر:

هنگامی که سرطان لوزالمعده شروع به مسدود کردن قسمت اول روده می کند، این عامل موجب می شود تا دوازدهه را باز نگه دارد، این عامل باید کمک قابل توجهی را داشته باشد.

استنت دو طرفه:

هنگامی که سرطان لوزالمعده شروع به مسدود کردن مجرای صفراوی شما می کند و باعث زردی شدید می شود، یک استنت در مجرای صفراوی شما قرار می گیرد. در عین جذابیت، نباید از این واقعیت غافل شد که چنین روش های جراحی فقط باید توسط جراحانی انجام شود که بیش از تجربه، مهارت کافی در این زمینه دارند.

جراحی های لوزالمعده در حالی که باید به درستی انجام شوند، به دقت و تمرکز نیاز دارند، زیرا پانکراس عضوی حساس بوده، لذا نیازمند دقت و توجه فراوان است.

لذا پیشنهاد می گردد، همیشه به جراحانی مراجعه کنید که به خوبی اطراف لوزالمعده انسان و مناطق اطراف آن را می شناسند و می توانند با تکیه بر مهارت و تجربه خود، عمل صحیح و بدون عوارضی را انجام دهند.

در همین راستا آگاهی کامل از هزینه عمل پانکراس در ایران امری بسیار مهم است، چرا که بیمار را با نوع عمل و هزینه های ناشی از آن آشنا می کند.

جریانات موثر پس از جراحی پانکراس

انکار نمی شود که این جراحی یک عمل بزرگ است و عملیات بزرگ نیز خطرات و عوارضی را در پی خواهد داشت. انتظار می رود تا عوارضی بعد از جراحی لوزالمعده مانند نشت آب پانکراس از برش و تغییرات فاحش در سیستم گوارشی شما ایجاد گردد، اما نگران نباشید، چرا که پزشکان بعد از عمل، شما را همراهی می کنند.

جنبه ای که باید بیشتر روی آن تمرکز کنید، این است که چنین روش هایی طول عمر شما را افزایش داده و باعث سلامتی شما می شوند. این تفکری است که بیمار و خانواده اش باید هنگام بیدار شدن بیمار بعد از جراحی روی آن تمرکز کنند.

واقعیتی که شاید بیشتر مردم از آن آگاه نباشند، این است که اگر بیمار قبل از جراحی لوزالمعده به دیابت مبتلا شود، سطح قند خون وی پس از عمل بیش از هر زمان دیگری بهبود و تثبیت می شود.

آماده باشید تا مدت زمان قابل توجهی در بیمارستان نگهداری شوید تا بتوانید تحت راهنمایی های متخصص بهبود یابید. همچنین ممکن است که بعد از جراحی دچار ضعف یا اسهال موقتی شوید.

هزینه جراحی لوزالمعده

بهتر است قبل از جراحی، از هزینه عمل پانکراس در ایران مطلع شوید، چرا که این امر در برنامه ریزی شما و تامین بودجه شما موثر خواهد بود. هنگام برنامه ریزی امور مالی خود، مطمئن شوید که هزینه مشاوره، دارو، محل اقامت، هزینه رفت و آمد به بیمارستان و غیره را اضافه می کنید.

بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی در کلانشهرها، درمان و جراحی های نمونه ای را در بیمارستان ارائه می دهند که می توان از نتایج آن ها استقبال کرد. چنین جراحی بزرگی ممکن است پرهزینه باشد، اما باید به نتیجه آن فکر کرد، یک زندگی جدید و سالم.

مراقبت های لازم بعد از جراحی لوزالمعده

بدیهی است که مراقبت پس از چنین جراحی، بسیار چالش برانگیز است. احساس خستگی بعد از جراحی و احساس درد هنگام بهبودی در خانه نیز غیر قابل اجتناب است.

در زمان هایی از این دست، از اعضای خانواده خود بخواهید که شما را همراهی کنند.  اگر کل پانکراس شما برداشته شده باشد، پزشک مجبور است مکمل های آنزیمی و انسولینی برای شما تجویز کند. اگر پس از جراحی در خانه کوچکترین تغییری در سلامتی شما ایجاد شد، لطفاً به عزیزان خود اطلاع دهید تا پس از هشدار به پزشک، در اسرع وقت شما را به بیمارستان ارجاع دهند.

نکاتی که پس از جراحی پانکراس باید در مورد آن ها بدانید.

واقعیت پنهان این است که نیمی از بیماران احتمالاً در حین جراحی یا در دوره نقاهت، دچار نوعی عارضه می شوند. همیشه توصیه می شود که قبل از جراحی با پزشک خود در مورد این خطرات صحبت کنید.

نشت مایعات از پانکراس پس از جراحی:

مقدار زیادی نشت می تواند باعث ایجاد آبسه شود که می تواند منجر به عفونت یا سپسیس شود. خوشبختانه، داروی آن تولید شده و این دارو ترشحات آنزیم های هضم را مسدود می کند که تمایل دارند به جای روده به داخل حفره شکم بروند.

11٪ از افراد پس از انجام پانکراتکتومی دیستال به EPI مبتلا شدند و در کل 5٪ تحت پانکراتکتومی مرکزی قرار می گیرند.

انتظارات بیماران قبل از انجام عمل پانکراس

یک معاینه عمومی و بهداشتی تعیین می کند که شما برای بیهوشی عمومی مناسب هستید یا خیر و عملکرد ریه ها و قلب شما به خوبی کار می کنند یا خیر. آزمایشات دیگری که انجام می شود، شامل اشعه ایکس، آزمایش خون و معاینه فیزیکی است. همچنین پزشک به شما هزینه عمل پانکراس در ایران را خواهد گفت تا شما آمادگی کامل برای پرداخت آن را داشته باشید.

از شما خواسته می شود خوب غذا بخورید و به اندازه کافی ورزش کنید. در صورت ابتلا به سرطان لوزالمعده، ممکن است از شما خواسته شود مکمل های آنزیمی لوزالمعده مصرف کنید، زیرا این شرایط باعث کاهش وزن شما می شود، زیرا سرطان می تواند بر توانایی هضم غذا تاثیر بگذارد.

همچنین ممکن است تیم پزشکی از شما بخواهد داروی دیابت (اگر مبتلا به دیابت هستید) و رقیق شدن خون خود را مصرف کنید.

در طول جراحی

در این عمل چهار تا هفت ساعته، بیمار بیهوش خواهد شد. نگران نباشید، سلامت شما به طور مداوم توسط متخصص بیهوشی کنترل می شود.

پس از عمل

انتظار داشته باشید هنگام بیدار شدن از خواب در بخش مراقبت های ویژه (ICU) قرار بگیرید. باید یک یا دو روز آنجا بمانید.

در حالی که پزشکان و پرستاران مراقب شما هستند، لذا برای کاهش درد، به شما آنتی بیوتیک می دهند تا از عفونت، تزریق و از لخته شدن خون جلوگیری کنند.

اگر پزشکان شما از نحوه بهبودی شما راضی باشند، شما به یک بخش جراحی عمومی منتقل خواهید شد.

زمان بهبودی جراحی پانکراس در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

نکات زیر را هنگام انتخاب مرکز ایده آل برای جراحی در نظر داشته باشید:

شهرت آن و همچنین بررسی یک تیم مشهور از متخصصان برای درمان بیماری های پانکراس

برنامه های بعد از عمل و مزایای ارائه شده در آن ها

مدت زمان اقامت در بیمارستان

فاصله آن تا محل اقامت شما

این موسسه توسط پزشکی که به او اعتماد دارید توصیه می شود یا با بیمه نامه های شرکت بیمه سلامت شما همسو است.

همچنین مکالمه با بیمارانی که جراحی لوزالمعده را در موسسه ای انجام داده اند که فکر می کنید برای شما مناسب خواهد بود.

نکات زیر را هنگام انتخاب مرکز ایده آل برای جراحی در نظر داشته باشید:
نکات زیر را هنگام انتخاب مرکز ایده آل برای جراحی در نظر داشته باشید:

میزان بقای جراحی لوزالمعده

برای تمام مراحل سرطان لوزالمعده، میزان بقای 7٪ است. برای برداشتن لوزالمعده، میزان بقا 23 تا 36 ماه است.

اگر بدانید که برای جراحی سرطان لوزالمعده نیاز به جراحی دارید، ممکن است نگران باشید. اما می توانید اطمینان حاصل کنید که باتجربه ترین تیم پزشکی شما را عمل خواهند کرد، در همین راستا دلگرمی خوبی را برای عمل کسب می کنید.

نکات برجسته برنامه جراحی پانکراس شامل موارد زیر است:

تخصص برتر پزشکان:

جراحان هر سال حداکثر 150 عمل جراحی لوزالمعده انجام می دهند و همه جراحان، جراحانی با حجم کار بالا محسوب می شوند. تحقیقات نشان می دهد که بیمارستان های با حجم بالا که 16 بار یا بیشتر برداشتن لوزالمعده (جراحی برای برداشتن بخشی از پانکراس) را انجام می دهند، سالانه نتایج بهتری نسبت به پزشکانی دارند که آن ها را با تعداد کمتری انجام می دهد.

جراحی با حداقل تهاجم:

در صورت امکان، متخصصان از جراحی کم تهاجمی برای برداشتن تومورها استفاده می کنند. این به شما کمک می کند تا سریعتر بهبود یابید. این امر مدت زمان لازم برای بدن را برای دریافت شیمی درمانی کاهش می دهد.

درمان تومورهای غیر قابل جراحی:

زنده مانی در سرطان لوزالمعده، بیشتر زمانی امکان پذیر است که پزشکان بتوانند تومور را به طور کامل بردارند. پزشکان، تجربه استفاده از شیمی درمانی قبل از عمل برای کوچک کردن تومورهایی را دارند که تصور می شد، برداشتن آن ها خیلی بزرگ است. با کوچک کردن آن ها، بیماران بیشتری می توانند تومورهای سرطان لوزالمعده خود را از بین ببرند.

در بسیاری از موارد، جراحی تنها گزینه ای است که جراحان می توانند تومور را به طور کامل از بین ببرند تا تومور به اندام های دوردست گسترش نیابد. پزشکان ممکن است به تنهایی از جراحی برای درمان سرطان پانکراس استفاده کنند، یا ممکن است شیمی درمانی و پرتودرمانی را نیز تجویز کنند. نوع روش مورد استفاده به محل و اندازه تومور بستگی خواهد داشت.

جراحی های سرطان لوزالمعده شامل موارد زیر است:

–       جراحی حداقل تهاجمی پانکراس (پانکراتکتومی دیستال و پانکراتکتومی توتال)

–       پیوند کبد (وقتی تومورها به کبد سرایت می کنند)

قبل از این روش ها، جراح شما ممکن است یک مرحله لاپاراسکوپی انجام دهد. این عمل کم تهاجمی شامل قرار دادن دوربین از طریق چندین سوراخ کوچک در شکم برای ارزیابی میزان تومور است. اگر سرطان به مناطق دیگر گسترش یافته باشد، پزشکان ممکن است عمل کامل برای برداشتن تومور را انجام ندهند.

جراحی های سرطان لوزالمعده شامل موارد زیر است:
جراحی های سرطان لوزالمعده شامل موارد زیر است:

جراحی پانکراس با کمک رباتیک

پیچیدگی جراحی لوزالمعده در مقایسه با سایر اندام ها مانند روده بزرگ، روده کوچک و معده، توسعه تکنیک های کم تهاجمی برای درمان اختلالات لوزالمعده، کمی دشوار است.

جراحی لاپاروسکوپی با کمک رباتیک به جراحان اجازه می دهد تا با برش های کوچک، اقدامات پیچیده ای را برای بهبود پانکراس انجام دهند که می تواند از دست دادن خون، درد بعد از عمل، زمان بستری شدن در بیمارستان و زمان بهبودی را به حداقل برساند.

این روش های پیشرفته فقط در چند مرکز تخصصی در سراسر کشور انجام می شود. لذا افراد برای بهبودی و شانس زنده مانی خود، باید لیست بیمارستان هایی که این نوع جراحی را انجام می دهند و تخصص پزشکان مربوطه را بررسی کنند، همچنین میزان هزینه عمل پانکراس در ایران را هم بررسی کنند تا با شناخت کافی و آگاهی کامل بتوانند تصمیم درستی بگیرند که موجب افزایش سلامتی در آنان می گردد.

جراحی لاپاراسکوپی با کمک رباتیک می تواند برای انواع بیماری های پانکراس از جمله آدنوکارسینومای لوزالمعده، تومور نورو اندوکرین، تومورهای کیستیک، توده های خوش خیم و پانکراتیت مزمن انجام شود.

تقریباً طیف وسیعی از اقدامات پانکراس را می توان با تکنیک های رباتیک انجام داد، از جمله:

Whipple (Pancreaticoduodenectomy)

پانکراتکتومی دیستال ( برداشتن یا بدون برداشتن طحال)

پانکراتکتومی کامل (برداشتن یا بدون برداشتن طحال)

پانکراتکتومی مرکزی

جراح می تواند به شما در تصمیم گیری درست، در مورد مناسب بودن جراحی پانکراس به صورت لاپاراسکوپی به کمک رباتیک کمک کند.

تقریباً طیف وسیعی از اقدامات پانکراس را می توان با تکنیک های رباتیک انجام داد، از جمله:
تقریباً طیف وسیعی از اقدامات پانکراس را می توان با تکنیک های رباتیک انجام داد، از جمله:

نتیجه گیری

در حقیقت برای سرطان پانکراس در مراحل اولیه، برداشتن تومور از طریق جراحی، بهترین نتیجه بالقوه را به همراه دارد. این گزینه برای تعداد کمی از افراد مبتلا به سرطان پانکراس است.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

شیمی درمانی و یا پرتودرمانی ممکن است همراه با جراحی استفاده شود. این روش قبل از جراحی به عنوان درمان نئوادژوانت شناخته می شود و بعد از جراحی نیز به عنوان درمان کمکی شناخته می شود.

لذا لازم است افراد قبل از انجام هر گونه جراحی، در مورد بیماری خود با پزشک متخصص مشورت کرده، احتمالات، مزایا و عوارض ناشی از آن را مشخص کرده و همچنین با تعیین هزینه عمل پانکراس در ایران، تصمیم مناسبی را اتخاذ کنند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رامز میرزایی
رامز میرزایی
2 سال قبل

سلام آقای دوکتور با امید سلامتی شما!
رامز میرزایی استم بیست و هفت سال ام هستش مدت شش سال می‌شود که پانکراتیت مزمن دارم و مدت چهار سال می‌شود قند نوع یک الان خیلی ها قسمت راست شونه ام درد دارد هیچ غذایی را نمیتوانم هضم کنم چهل و هفت کیلو وزن دارم ضمن اینکه قد ام یک و هفتادو سانتی هستش وقتی غذاهای چرب استفاده میکنم ولو که چربی اش خیلی ها کم هم باشد هضم نمی‌شود و درد شونه راست ام بیشتر و بیشتر می‌شود دو هفته قبل تمامی معاینات خون سی تی اسکن و سونوگرافی در تهران بیمارستان آراد انجام دادم پانکراتیت مزمن تشخیص شد و قند ام یکی و یکبار افزایش را نشان داد یک هفته قبل قند ام بود یک و هفتاد یک هفته بعدش رفت روی سیصدو نه یعنی الان کنترول قند ام شده بی تاثیر نه انسولین که استفاده میکنم اثر دارد نه قرص زیپمت و ادویه کریون پانکراتین را برای هضمیت و تسکین درد برایم دادن برای یک ماه الان یه هفته دارم استفاده میکنم اما درد و هضمیت ام بهبود نیافته شما چه گزينه را برايم پیشنهاد میکنید آیا عمل جراحی انجام بدم برای هضمیت و بیماری قند ام موثر هستش و میشه هزینه عمل جراحی پانکراتیت مزمن را برايم بگید. میرسی

مسیب طلوعی فرزندم سجاد هستن
مسیب طلوعی فرزندم سجاد هستن
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر پسرم متولد ۶۹ از خرداد ۹۳ مبتلا به دیابت نوع یک شده ، قابل عمل هست و بهبود پیدا میکنه ؟ خودم مجروح اعصاب و روان زمان جنگ هستم ، دارم دق میکنم از غصه ! راهنمایی بفرمائید .

با یک کلیک مشاوره بگیرید