هزینه عمل بالون معده چقدر است

هزینه عمل بالون معده چقدر است این سوال، یکی از اصلی ترین پرسش هایی است که تمام بیمارانی که دچار چاقی مفرط بوده و قصد کاهش وزن دارند، بعد از انتخاب روش جراحی بالون معده از پزشک خود خواهند پرسید.

در پاسخ به پرسش هزینه عمل بالون معده چقدر است نیاز است که نکات مختلفی در نظر گرفته شود. یکی از مهم ترین نکات، وضعیتی است که بیمار پیش از انجام جراحی داشته و مدت زمان بستری شدن بیمار در بیمارستان می باشد.

جراحی بالون معده یک از روش های لاغری می باشد برای دانستن هزینه انجام این جراحی توصیه می کنیم از صفحه هزینه بالن معده چقدر است دیدن کنید.

هزینه عمل بالون معده چقدر است
هزینه عمل بالون معده چقدر است

در صورتی که دچار وضعیت چاقی به خصوص چاقی مفرط و خطرناک هستید و قصد لاغری و کاهش وزن را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که با این مقاله همراه بوده و علاوه بر کسب اطلاعات در مورد عمل بالون معده، اطلاعات لازم در مورد این پرسش که هزینه عمل بالون معده چقدر است را نیز به دست آورید.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 1. چاقی به چه شکل هایی بروز می کند؟
 2. آمار جهانی چاقی به چه صورت است؟
 3. عواملی که منجر به چاقی می شوند، کدامند؟
 4. تفاوت دید جامعه به چاقی و لاغری در گذشته و امروز به چه صورت است؟
 5. بیماری های ناشی از چاقی کدامند؟
 6. روش شاخص توده بدنی در تشخیص چاقی چیست و به چه صورت به کار گرفته می شود؟
 7. چاقی یک بیماری است یا معضل؟
 8. به چه روش هایی می توان وزن اضافه خود را کاهش داد؟
 9. بهترین روش لاغری و کاهش وزن چیست؟
 10. جراحی های لاغری چند نوع دارند؟
 11. بالون معده چیست؟
 12. چند نوع بالون معده وجود دارد؟
 13. عمل بالون معده به چه صورت انجام می گیرد؟
 14. بالون هایی که با مایع پر می شوند، چه تفاوت هایی با بالون گازی دارند؟
 15. جراحی بالون معده برای چه افرادی مناسب تر است؟
 16. انجام بالون معده چه مزایایی دارد؟
 17. قبل از انجام عمل بالون معده نیاز به چه مراقبت هایی است؟
 18. چه نکاتی بعد از عمل بالون معده به نتیجه عمل کمک می کنند؟
 19. آزمایشات قبل از بالون معده به چه منظور انجام می شوند؟
 20. بیمار برای جراحی و در روز انجام این کار نیازمند چه وسایلی است؟
 21. آیا امکان خارج کردن بالون معده وجود دارد؟
 22. در جراحی و عمل بالون معده چه نکاتی کمک کننده هستند؟
 23. هزینه عمل بالون معده چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟
 24. کاهش وزن بعد از بالون معده چه مقدار است؟
 25. آیا عمل بالون معده باعث ایجاد مشکل در فعالیت ها و زندگی بیمار می شود؟

چاقی به چه شکل هایی بروز می کند؟

قبل از این که به موضوع هزینه عمل بالون معده چقدر است بپردازیم؛ ابتدا لازم است تا با چاقی آشنا شویم.

چاقی یکی از مشکلات و دغدغه های مهم جامعه امروزی است که نه تنها در ایران، بلکه در تمام جهان به یک مشکل اساسی تبدیل شده و در مورد آن تحقیقات گسترده ای انجام می شود.

یکی از تحقیقات اساسی در مورد چاقی علل بروز چاقی و همچنین شکل و حالت هایی است که چاقی و تجمع چربی ها در بدن به وجود می‌آورد. این مسئله کمک می کند که درمان و برطرف کردن مشکلات ناشی از چاقی بسته به شکل تجمع چربی ها در بدن به بهترین شکل انجام گیرد.

تعریف چاقی

پیش از بررسی شکل ها و حالت های مختلفی که چاقی برای بدن انسان به وجود می آورد، بهتر است که با تعریف چاقی و این که به چه حالتی در بدن چاقی گفته می شود، کمی آشنایی پیدا کرد. به طور کل بعد از مصرف هر ماده غذایی بخشی از آن صرف سوخت و ساز و مصرف سلول ها می شود.

مقداری از آن در معده باقی مانده و به درستی هضم نمی‌ شود. این مسئله به خصوص در صورتی که از غذا با حجم زیاد یا به صورت پشت سر هم استفاده شود، بیشتر دیده شده و هضم کمتر اتفاق می‌افتد. در شرایطی که مواد غذایی کمتر در سوخت و ساز بدن شرکت کنند، عناصر و مواد تشکیل دهنده آن ها به صورت چربی در بدن ذخیره می شود.

سلول های چربی بعد از مدتی تشکیل یک بافت چربی را می دهند که با تجمع این بافت در قسمت های مختلف بدن و برهم زدن ظاهر طبیعی بدن چاقی اتفاق می افتد.

به بیان دیگر چاقی حالتی است که در آن تجمع چربی ها بیش از حد معمول اتفاق افتاده و وزن بدن از میزان نرمال ۲۰ درصد بالاتر باشد. در این بخش از مطلب هزینه عمل بالون معده چقدر است انواع چاقی را بررسی می کنیم.

برای انجام جراحی بالن معده در اصفهان که یک روش غیر جراحی برای کاهش وزن می باشد توصیه می کنیم پست بالون معده در اصفهان را مشاهده کنید.

انواع شکل های چاقی در بالاتنه

تجمع بافت چربی در تمام افراد یکسان نیست و به مسائل مختلفی مانند ژنتیک و همچنین علت بروز چاقی بستگی دارد. البته عواملی مانند نوع فعالیت و مواردی از این دست نیز می توانند در شکل های مختلف تجمع چربی در بدن موثر باشند.

به طور کلی افرادی که بیشتر به فعالیت هایی مانند پیاده‌روی پرداخته یا فعالیت شغل آن ها به گونه ای است که استفاده بیشتری از پایین تنه داشته و این قسمت حرکت بیشتری دارد، بیشترین تجمع بافت چربی در آن ها در بخش‌ های بالاتنه می باشد.

همچنین چاقی هایی که زمینه ارثی و ژنتیکی داشته و یا ناشی  از کم کاری تیروئید می باشند نیز بیشتر بافت چربی را در قسمت های بالاتنه یعنی از صورت تا پایین کمر و باسن ذخیره می کنند.

از شکل های مختلفی که این نوع چاقی در بدن به وجود می آورد، می توان چاقی به شکل مثلث معکوس یا چاقی به شکل پرتقال را نام برد که در این نوع چاقی ها بیشتر بالاتنه و تا حدود زیادی شکم درگیر بافت چربی می شود.

چاقی های یکسان

در برخی از انواع چاقی تجمع بافت چربی در تمام بدن یکسان است یا حداقل بافت چربی به گونه ای گسترش پیدا می‌کند که سایز بدن در تمام قسمت ها به طور یکسان افزایش پیدا می کند.

از انواع این چاقی می توان چاقی مستطیلی شکل را نام برد که ریشه ژنتیکی و هورمونی داشته و باعث یکسان شدن اندازه پایین تنه و بالا تنه می شود. در صورتی که این حالت در زنان اتفاق بیفتد، بدن حالتی درشت و مردانه پیدا می کند.

همچنین چاقی به شکل ساعت شنی را نیز می ‌توان از انواع این چاقی دانست. البته نوع دیگری از چاقی نیز وجود دارد که به آن چاقی سیبی شکل می گویند. در این نوع چاقی نیز تمام قسمت ها دچار تغییر سایز تقریباً یکسانی می ‌شوند اما شکم برآمده تر از سایر انواع چاقی ها می باشد.

شکل های تجمع چربی در پایین تنه

اما در برخی افراد چربی ها بیشتر در قسمت پایین تنه ذخیره می شوند. از این نوع چاقی می توان چاقی مثلثی شکل یا چاقی گلابی شکل را نام برد.

این چاقی ها بیشتر به دلیل تغذیه نامناسب اتفاق می‌افتد و حالت بدن در آن ها به گونه‌ای است که قسمت پایین تنه به خصوص باسن و ران ها بیشترین تجمع چربی را داشته و بالاتنه تجمع چربی کمی داشته و یا به طور کلی سایز نرمال دارد. افرادی که به این نوع چاقی مبتلا هستند، معمولاً دارای دو سایز مختلف می باشند.

شکل های تجمع چربی در پایین تنه
شکل های تجمع چربی در پایین تنه

آمار جهانی چاقی به چه صورت است؟

مطابق آماری که سازمان بهداشت جهانی منتشر می کند، چاقی به خصوص در دنیای امروز رو به افزایش است و بیشتر کشورهای صنعتی درگیر این مشکل می باشند. مطابق آمارهای این نهاد بزرگ و معتبر سلامتی، چاقی در جهان و در تمام دنیا رو به رشد است اما میزان شیوع آن در برخی کشورها متفاوت بوده و کم و زیاد می باشد.

آمار چاقی در جهان

مطابق آخرین آمارهای سازمان بهداشت جهانی به عنوان یکی از معتبرترین مراکز در مورد اطلاعات و آمار بیماری ها و مشکلات مربوط به سلامتی و پزشکی که در تمام دنیا گسترده می باشند، چاقی به عنوان یک مشکل و دغدغه اساسی در ۳۰ سال اخیر چیزی حدود سه برابر افزایش داشته است. این میزان در بزرگسالان بیشتر از از کودکان می باشد.

به طور کل می توان گفت که چیزی حدود ۳۹ درصد از بزرگسالان دچار اضافه وزن و چیزی حدود ۱۳ درصد از آن ها دچار چاقی به خصوص چاقی های شدید می باشند.

این آمار به دلایل مختلفی بسیار خطرناک است. اولین دلیل و عوامل که باعث خطرساز شدن این آمار می شود، مشکلاتی است که چاقی در دوران بزرگسالی برای افراد در دوران پیری به وجود می آورد. همچنین چاقی در این دوران به دلیل امکان تشکیل بیماری‌ ها، باعث پایین آمدن طول عمر فرد نیز می شود.

چاقی در کودکان

در این قسمت از نوشتار هزینه عمل بالون معده چقدر است چاقی در کودکان را مورد توجه قرار می دهیم.

کودکان و نوجوانان نیز از مشکل چاقی در امان نیستند. به خصوص در دنیای امروز که فست فودها نقش مهمی در زندگی انسان داشته و فعالیت و تحرک کودکان و نوجوانان به دلیل آپارتمانی شدن خانه ها کمتر شده است.

آمار چاقی در این گروه سنی به نسبت بقیه گروه های سنی بیشتر دیده می شود. یکی از مسائل مهم و مشکلاتی که چاقی در هر گروه سنی به وجود می آورد، کم کردن طول عمر افراد است. به حدی که می‌توان گفت که بیشتر کشورهایی که دارای افراد چاق و دارای اضافه وزن می باشند، آمار مرگ و میر بالاتری نیز دارند.

به طور کلی می ‌توان گفت که چیزی حدود ۵ درصد کودکان زیر ۵ سال در جهان به چاقی مبتلا هستند و همچنین این عدد در کودکان و نوجوانانی که بین ۵ تا ۱۹ سال سن دارند، به ۱۵ درصد نیز می‌ رسد. در صورت عدم درمان شقاق در دوران کودکی، درمان و برطرف کردن آن در دوران بزرگسالی سخت تر می شود.

عواملی که منجر به چاقی می شوند، کدامند؟

تجمع غیر طبیعی بیش از حد چربی ها در یک قسمت یا بخش های مختلف بدن باعث بروز مشکلات مختلفی می‌ شوند و ممکن است تا سلامتی فرد را نیز به خطر بیندازد.

به این حالت در بدن چاقی گفته می شود که هر چقدر وزن بدن بیشتر شود، فرد به مراحل خطرناک ‌تر چاقی خواهد رسید. اکنون در مقاله هزینه عمل بالون معده چقدر است به دلایل شناخت چاقی نگاهی می اندازیم. با ما همراه باشید.

بالون معده یکی از روش های کاهش وزن می باشد برای اشنایی بیشتر با این عمل پست من بالون معده گذاشتم را مشاهده کنید.

عواملی که منجر به چاقی می شوند، کدامند؟
عواملی که منجر به چاقی می شوند، کدامند؟

دلایل نیاز به شناخت علل چاقی

یافتن علل چاقی کمک می کنند که بعد از درمان آن تا حد زیادی از بروز مجدد چاقی جلوگیری شود و همچنین در افرادی که هنوز به چاقی مبتلا نیستند، کمک می کند که به ساده ترین شکل از اندام و وزن ایده آل خود محافظت کنند. با توجه به این که در هر روشی حتی در جراحی معده نیز فرد باید برای حفظ وزن خود سبک درست زندگی را در پیش بگیرد، آشنایی با علل بروز چاقی می تواند به حفظ بهتر وزن کمک کند.

مصرف کالری غیر نرمال

تمام موادی که در طول یک شبانه روز مورد استفاده قرار می ‌گیرند، دارای کالری مشخصی هستند. کالری ها در صورتی که به درستی مصرف شده و به مقدار کافی توسط بدن دریافت شوند، به وسیله سلول ها در سوخت و ساز و کسب انرژی برای سلول های بدن مصرف می شوند.

اما در غیر این صورت و با دریافت کالری نامناسب یا به مقدار زیاد به طوری که بدن توانایی سوزاندن آن را نداشته باشد، در دراز مدت فرد دچار چاقی می شود.

به طور کل، کالری دریافتی را باید با توجه به وزن بدن و فعالیت هایی که در طول روز انجام می شود محاسبه کرد و تلاش کرد که غذاهای مصرف شده در طول شبانه روز مطابق با میزان کالری مناسب باشند تا بدن امکان سوزاندن آن را داشته باشد.

ژنتیک

عوامل وراثتی و ژنتیکی نیز در بروز و اطلاع به چاقی نقش بسیار زیادی دارند. به طور کلی می توان گفت که بیشتر افرادی که دارای پدر یا مادر با اضافه وزن شدید و چاقی مفرط می باشند، بیشتر در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند.

به عنوان مثال در برخی افراد ژن ها و هورمون ها به گونه ای است که سوخت و ساز بدن پایین آمده یا غدد غذای مصرفی را ابتدا به چربی تبدیل می کنند.

یکی از مشکلات مادرزادی که باعث چاقی می شود، لپتین است که در آن سلول های چربی در جفت نیز تولید می شوند و در نتیجه نوزاد از همان ابتدای تولد دچار اضافه وزن بوده و اضافه وزن و چاقی در وی با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.

سبک و شیوه زندگی

به خصوص در دنیای امروز سبک زندگی به گونه ای است که بیشتر افراد، کارهای خود را به صورت کامپیوتری و با استفاده از ماشین‌آلات انجام می دهند که این مسئله باعث کم شدن تحرک و فعالیت‌ های روزمره می ‌شود.

همچنین با توجه به اهمیت زمان و نیازی که در دنیای امروز برای بیشتر کار کردن وجود دارد، فعالیت هایی مانند ورزش کردن نیز تحت تاثیر قرار گرفته و کمتر می شوند.

به علاوه به دلیل اهمیت صرفه جویی در زمان، بیشتر افراد به وسیله غذاهای فست فودی و آماده تغذیه می کنند که این غذاها کالری بسیار بالایی داشته و به دلیل ارزش غذایی کم، فرد بعد از مصرف آن ها زودتر احساس گرسنگی می کند که مجموع این مسائل باعث می شود که سبک زندگی در دنیای امروز یکی از فاکتورهای مهم در ابتلا به چاقی به شمار آید.

تغذیه نامناسب

اگر تغذیه به صورت اصولی انجام گیرد، نه تنها بدن چاق نمی شود، بلکه بدن همواره دارای وزن و ظاهر ایده آل می باشد. اما در صورتی که تغذیه به هر دلیلی به شکل نادرست انجام شود، اولین مشکل، معضل چاقی و اضافه وزن خواهد بود.

به عنوان مثال بسیاری از افراد برای حفظ وزن خود و راه های لاغری، وعده اصلی غذایی را حذف می کنند که این مسئله باعث گرسنه شدن در طول روز و کارهایی مانند ریزه‌خواری و مواد غذایی می شوند.

همچنین افرادی که برای وعده‌های غذایی خود غذاهای سنگین و نامتناسب با یکدیگر را ترجیح می دهند نیز بیشتر دچار چاقی می‌ شوند. به عنوان مثال خوردن نان و سیب زمینی به عنوان دو منبع سرشار از نشاسته می تواند تا حد زیادی باعث چاقی شود.

کربوهیدرات ها

مجموعه مواد غذایی که می توانند تا حد زیادی باعث چاقی افراد شوند، کربوهیدرات ها می باشند که به دلیل تنوع آن ها در منوی غذایی روزانه تمام افراد، می توان انواع مختلف آن ها را پیدا کرد.

از جمله مهم ترین کربوهیدرات ها می ‌توان به شکر و انواع نوشیدنی ها و خوراکی های شیرین اشاره کرد که مصرف آن ها به خصوص به طور مداوم و در حجم زیاد می‌ تواند باعث چاقی بیش از حد شود. همچنین موادی مانند برنج و ماکارونی و سیب زمینی نیز دارای کربوهیدرات های پیچیده و زیادی هستند که ورود آن ها به جریان خون باعث تجمع چربی و چاقی می شود.

با ادامه موضوع بررسی هزینه عمل بالون معده چقدر است همراه شما هستیم.

کربوهیدرات ها
کربوهیدرات ها

تفاوت دید جامعه به چاقی و لاغری در گذشته و امروز به چه صورت است؟

در این بخش از مطلب هزینه عمل بالون معده چقدر است دیدگاه چاقی را از گذشته تا امروز مقایسه می کنیم.  چاقی مشکلی است که از زمان های بسیار دور بشر را با خود درگیر کرده است.

اما شیوع آن در دنیای امروز با توجه به سبک متفاوت زندگی، چه از نظر عملی و رفتاری و چه از نظر تغذیه ای بیشتر شده است. با این حال توجه و تایید چاقی در گذشته بسیار بیشتر از دنیای امروز بوده است.

چاقی در گذشته

شاید این نکته برای بسیاری از افراد جالب توجه باشد که چاقی در گذشته نه تنها یک مشکل بزرگ نبوده و افراد با آن مبارزه نمی کردند، بلکه این وضعیت نشاندهنده سلامتی فرد بوده و دید جامعه به این صورت بود که افراد چاق را قدرتمندتر و سالم تر می دانستند.

به عنوان مثال تصور عمومی در گذشته به این صورت بود که در صورتی که فرد دارای وزن بیشتری باشد، توانایی بیشتری برای انجام کارها داشته و زور بیشتری برای جابجایی وسایل و در نتیجه راندمان کاری مناسب تری داشته است.

همچنین در مورد زنان چاق، تصور به این گونه بود که این زنان قدرت باروری بیشتری داشته و جنین در بدن آن ها از سلامت بیشتری برخوردار بوده و به شکل بهتری به دنیا می آید.

 چاقی در دنیای امروز

امروز هم با تمام دولت ها و جوامع تلاش می کنند که چاقی را به عنوان یک مشکل اساسی به افراد معرفی کرده و برای مبارزه با آن روش های مختلفی را معرفی می کنند. اولین شیوه مبارزه با چاقی در دنیای امروز نشان دادن زیبایی های ناشی از لاغری در صنعت مد می باشد.

همچنین امروزه افرادی که به دنبال استخدام نیروی کار می باشند، افرادی که دارای وزن پایین ‌تر می باشند را راحت استخدام می کنند. چون این مسئله به عنوان یک نکته علمی اثبات شده که افراد چاق انرژی کمتری برای انجام کارها داشته و زودتر از افراد لاغر خسته می شوند.

چاقی در دنیای امروز
چاقی در دنیای امروز

بیماری های ناشی از چاقی کدامند؟

چاقی و اضافه شدن وزن، احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش می دهد. همچنین بسیاری از افراد دیگر که دارای بیماری پیش زمینه ای بوده و درگیر چاقی نیز می باشند، زودتر از سایرین مراحل حاد بیماری را تجربه می ‌کنند.

البته ممکن است که تمام افراد چاق بیماری های مرتبط با چاقی را تجربه نکنند اما در صورتی که زمینه ی یکی از بیماری ها در خانواده وجود داشته باشد، احتمال بروز و دچار شدن به بیماری افزایش پیدا می‌ کند.

سکته و مشکلات قلبی

یکی از مشکلات مهمی که چاقی و اضافه وزن در بدن افراد به وجود می آورد، سکته و بیماری های مربوط به قلب و عروق می باشد. به طور کل با افزایش وزن، فرد دچار افزایش فشار خون و همچنین افزایش کلسترول می شود که این دو مورد به شدت در ابتلا به بیماری ‌های قلبی و به خصوص دچار شدن به سکته قلبی تاثیر گذار می باشند. تحقیقات نشاندهنده این است که بیماران قلبی با مشکل چاقی بیشتر از بیماران قلبی با وزن نرمال دچار مرگ و میر می ‌شوند.

دیابت

از دیگر بیماری هایی که چاقی می تواند آن را به مرحله حاد و مزمن رسانده و یا باعث بروز آن شود، دیابت نوع ۲ می باشد. در این نوع از دیابت که بیمار با افزایش شدید قند خون مواجه می ‌شود و سطح انسولین در بدن کاهش پیدا می کند، چاقی می تواند مشکلاتی مانند افزایش ناگهانی قند خون و همچنین کمای دیابتی را منجر شود.

به علاوه در افراد چاقی که به دیابت نوع دو مبتلا می باشند، مشکلاتی مانند نابینایی و مشکلات پای دیابتی بیشتر از سایر افراد دیابتی دیده می شود.

رفلاکس معده

یکی از مشکلات مهم که افراد را به شدت به خود درگیر می ‌کند، رفلاکس معده است. این حالت که در گلو و مری ایجاد حالتی بسیار بد می ‌کند، در افراد چاق بیشتر از افراد دارای وزن نرمال اتفاق می افتد. به خصوص بعد از مصرف غذاهای سنگین این حالت بیشتر رخ داده و هر چقدر وزن بیشتر اضافه شود، رفلاکس شدیدتر می شود.

سرطان

یکی از بیماری هایی که ارتباط تنگاتنگی با چاقی داشته و افراد مبتلا به این بیماری در صورت چاقی زودتر به مرحله خطرناک هم می رسند، سرطان می باشد. سرطان معمولاً باعث رشد غیر طبیعی سلول ها می شود.

در زمانی که فرد علاوه بر سرطان به چاقی نیز مبتلا باشد، هورمون ها و وضعیت سلول های بدن بیشتر دچار به هم ریختگی شده و سرطان به مرحله بدخیم خود خواهد رسید.

از انواع سرطان هایی که می توان چاقی را عامل بروز یا بدخیم شدن آن ها دانست، می توان به سرطان روده، کبد یا کیسه صفرا اشاره کرد. چاقی در مردان باعث بروز سرطان های معده و پروستات و در زنان به خصوص در زنان یائسه، چاقی باعث سرطان پستان می شود.

مشکلات کلسترول بالا

کلسترول بالا یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به سکته‌های قلبی می‌ باشد که در زمان ابتلا به چاقی بیشتر رخ می دهد. کلسترول و چربی بالای خون معمولاً باعث گرفتگی رگ ها شده و گردش خون بدن را با اختلال مواجه می ‌کند که در بسیاری از افراد دارای مشکلات قلبی، باعث مشکلاتی مانند ورم دست و پا نیز می ‌شود.

مشکلات هنگام خواب

یکی از مشکلات مهم افراد چاق در هنگام خوابیدن، خر و پف کردن است. همچنین افراد چاق بیشتر از سایرین به قطعی نفس یا تنگ شدن نفس در هنگام خواب مبتلا می شوند که این عامل از علل جدی سکته قلبی و مغزی می باشد.

مشکلات هنگام خواب
مشکلات هنگام خواب

روش شاخص توده بدنی در تشخیص چاقی چیست و به چه صورت به کار گرفته می شود؟

اولین عامل در درمان چاقی و برطرف کردن مشکلات ناشی از آن مشخص کردن میزان چاقی و مقدار وزن مورد نیاز برای رسیدن به اندام ایده آل و تناسب وزن می باشد. این عامل با بررسی وضعیت بدنی فرد انجام می گیرد.

شما مقاله هزینه عمل بالون معده چقدر است را مطالعه می کنید. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

روش های تشخیص چاقی

با روش های مختلف، می توان چاقی را تشخیص داد. یکی از متداول ترین روش ها که آسان ترین روش تشخیص چاقی نیز می باشد، وزن کردن و بررسی تغییرات وزنی می باشد. معمولاً چاقی با اضافه وزن همراه است. معمولاً زمانی که وزن بدن از حد نرمال ۲۰ درصد افزایش پیدا کند، فرد دچار چاقی نمی ‌شود.

اما این که محدوده نرمال وزن چه میزانی باشد، به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین با اندازه گیری قسمت های مختلف بدن مانند دور کمر نیز می توان چاقی را تا حد زیادی تشخیص داد. البته این روش در افرادی که با ورزش دچار عضله سازی می شوند، معمولاً پاسخ درست نخواهد داد.

استفاده از شاخص توده بدنی

علمی ترین و دقیق ترین روش برای تشخیص چاقی و بررسی وضعیت بدنی، استفاده از روش شاخص توده بدنی می باشد. در این روش به فاکتورهای مختلفی نظیر قد، وزن و جنسیت و استخوانبندی مورد نیاز است.

شاخص توده بدنی دارای یک جدول است که با در نظر گرفتن سن و جنسیت، محدوده‌ای از وزن را به عنوان وزن نرمال تا چاق مشخص می کند.

هر چقدر وزن از محدوده نرمال بالاتر باشد، چاقی بیشتر و خطرناک تر می شود و هر چقدر از محدوده نرمال کمتر باشد، لاغری فرد خطرناک تر می شود. این روش به خصوص برای جراحی های لاغری و تشخیص این که فرد چه روشی را برای جراحی و کاهش وزن نیاز دارد، بسیار کمک کننده می باشد.

استفاده از شاخص توده بدنی
استفاده از شاخص توده بدنی

چاقی یک بیماری است یا معضل؟

پیش از این که در مورد جراحی های لاغری و جراحی بالون معده صحبت کرده و همچنین به این پرسش نیز پاسخ داده شود که هزینه عمل بالون معده چقدر است بهتر است تا اندکی در مورد چاقی از لحاظ دید علمی و پزشکی به این مشکل پرداخته شود.

چاقی به عنوان یک بیماری

یکی از تحقیقات مهم در زمینه چاقی شناخت و دسته بندی چاقی به عنوان یک بیماری یا یک معضل است. از جهات مختلف می توان چاقی را به عنوان یک بیماری تلقی کرد و مطابق با وضعیت یک بیماری با چاقی مقابله کرد.

مانند هر بیماری دیگری برای درمان چاقی نیز نیازمند آزمایشات و امکانات مختلف پزشکی نظیر جراحی یا داروها می باشد. همچنین با توجه به این که بسیاری از بیماری ها در زمان چاقی فرد بروز پیدا می کنند و یا با چاقی و اضافه وزن فرد تشدید می‌شوند، این که چاقی یک بیماری تلقی شود بسیار عادی می باشد.

به عنوان مثال بیماری نقرس در زمان ابتلای فرد به چاقی، به شدیدترین شکل خود می رسد و گاهی اوقات به حدی شدید می ‌شود که پزشکان ناچار به قطع عضو می باشند.

چاقی به عنوان یک معضل

اما بسیاری از افراد، چاقی را یک بیماری ندانسته و معتقدند که چاقی یک معضل است و باید مطابق با یک معضل با آن برخورد شود. این افراد معتقدند که بیماری های ناشی از چاقی می تواند هر عامل دیگری نیز داشته باشد و صرفاً به علت بروز آن ها نیست. همچنین مشکلاتی که در اثر چاقی به وجود می‌آید، بیشتر در سبک زندگی افراد تاثیر گذاشته و از نظر سلامت چندان فرد را درگیر نمی کند.

با این حال چه به چاقی به عنوان یک معضل نگاه شود و چه چاقی را یک بیماری تلقی کرد، برطرف کردن و درمان آن یکی از مسائل بسیار ضروری می باشد که برای سلامت و حفظ وضعیت مناسب بشر، جوامع و دولت ها باید تمام تلاش خود را برای حل قطعی آن بگذارند.

چاقی به عنوان یک معضل
چاقی به عنوان یک معضل

به چه روش هایی می توان وزن اضافه خود را کاهش داد؟

بعد از این که فرد متوجه چاقی خود شده و با استفاده از روش شاخص توده بدنی میزان چاقی را مشخص کرد، نیاز به مقابله و درمان چاقی می باشد.

افراد مختلف برای درمان و حل چاقی روش های مختلفی را مورد استفاده قرار می‌ دهند که بعضی از این روش ها در گذشته رواج بیشتری داشته و برخی از این روش‌ ها امروزه نیز مورد استفاده و توجه قرار می ‌گیرند. در ادامه موضوع هزینه عمل بالون معده چقدر است به بررسی این روش ها می پردازیم.

رژیم غذایی

تمام افرادی که چاقی و اضافه وزن را تجربه کرده باشند، برای یک بار هم که شده برای درمان چاقی خود از رژیم غذایی استفاده کرده‌اند. رژیم غذایی انواع مختلفی دارد که بسته به وضعیت فرد، نوع آن مشخص می شود. رژیم های غذایی در ابتدا ممکن است که پاسخ مناسبی داده و وزن فرد را به سرعت کاهش دهند.

اما هر چقدر اضافه وزن و چاقی بیشتر باشد، استفاده از رژیم غذایی برای لاغری و کاهش وزن نیازمند صبر و زمان بیشتری است. همچنین ممکن است تا در طول مسیر لاغری و کاهش وزن، فرد دچار مشکلات مختلفی مانند درد و مشکل در معده و همچنین توقف کاهش وزن شود که این مسائل گاهی اوقات باعث خستگی فرد شده و منجر به نیمه‌کاره رها کردن روش لاغری می شود.

به خصوص در افرادی که رژیم های غذایی را به طور خودسرانه آغاز می‌ کنند، این مسئله بیشتر دیده می ‌شود. البته در صورت مراجعه و دریافت رژیم از پزشک نیز به دلیل مدت زمان زیادی که لاغری به این روش نیاز دارد، احتمال خستگی و مشکلات ناشی از بی‌انگیزگی وجود دارد.

ورزش کردن

از دیگر مسائل مهم که در لاغری و کاهش وزن بسیار تاثیرگذار است که توسط بسیاری از افراد به این منظور استفاده می شود و ما در مبحث هزینه عمل بالون معده چقدر است به آن اشاره می کنیم، ورزش کردن است.

البته ورزش کردن یک روش مستقل لاغری نیست و تنها در صورتی باعث کاهش وزن فرد می شود که در کنار یک روش دیگر مانند جراحی لاغری یا رژیم غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

در صورت استفاده از ورزش کردن در کنار رژیم غذایی نیز نیاز به صبر و تحمل زیادی برای کاهش وزن می باشد. در برخی افراد گاهی اوقات لاغری به این روش چند سال زمان می برد. در حالی که در صورتی که از ورزش در کنار جراحی لاغری استفاده شود، فرد کمتر از یک سال با هر میزان چاقی به وزن ایده آل خود دست پیدا می کند.

استفاده از قرص و دمنوش های لاغری

یکی دیگر از روش های لاغری که در گذشته استفاده از آن بسیار مرسوم بود و ذکر آن در نوشتار هزینه عمل بالون معده چقدر است خالی از لطف نیست، استفاده از قرص ها و دمنوش های مخصوص لاغری بود که خوشبختانه امروزه مشکلات ناشی از مصرف این مواد به خوبی برای همه افراد مشخص شده است و استفاده از آن ها بسیار کاهش پیدا کرده است.

این مواد که معمولاً پایه علمی درستی نداشتند، باعث مشکلاتی مانند زخم معده می شدند که در دراز مدت حتی منجر به سرطان نیز بودند.

جراحی لاغری

امروزه اما بهترین، قویترین و سریعترین روش برای لاغری و کاهش وزن جراحی لاغری است که با کمترین تلاش و سختی در کوتاه‌ترین زمان ممکن فرد را به وزن و اندام ایده آل خود می رساند و به دلیل تنوع مدل های این روش، هر فرد با توجه به میزان چاقی و وضعیت بدنی خود می ‌تواند تا روش مناسب آن را برای لاغری و کاهش وزن انتخاب کند.

جراحی لاغری
جراحی لاغری

بهترین روش لاغری و کاهش وزن چیست؟

همان طور که گفته شد، از گذشته تا به حال روش های مختلفی برای لاغری و کاهش وزن مورد استفاده قرار می گرفت که برخی از این روش ها امروزه منسوخ شده یا کمتر مورد استفاده قرار می گیرند که دلیل آن نتیجه گیری سخت تر و دیرتر از آن روش ها می باشد.

تا اینجای مبحث هزینه عمل بالون معده چقدر است به موضوع چاقی، انواع چاقی و بیماری های مرتبط با آن سخن گفتیم. در ادامه مقاله هزینه عمل بالون معده چقدر است به روش های لاغری نگاهی می اندازیم. با ما باشید.

ویژگی های بهترین روش لاغری و کاهش وزن

عصر امروز با نام های مختلفی شناخته می شود که یکی از آن ها عصر سرعت می باشد. در این عصر، سریع بودن تمام مسائل به بهبود کیفیت زندگی کمک می کند.

در مورد لاغری و کاهش وزن نیز این مسئله صدق می کند و هر چقدر روش لاغری فرد را سریعتر به نتیجه دلخواه خود برساند، روش بهتر و مناسب تری می باشد.

بنابراین یکی از ویژگی‌ های مهم بهترین روش لاغری و کاهش وزن را می توان سرعت در روند کاهش وزن فرد دانست. همچنین این لاغری و کاهش وزن علاوه بر سرعت باید دارای کیفیت مناسبی نیز باشد.

به عنوان مثال برخی از رژیم ها وزن فرد را در مدت زمان بسیار کوتاهی کاهش می دهند که این مسئله به دلیل کاهش آب بدن است و در صورت مصرف مجدد غذا، وزن دوباره به میزان قبل خود باز می گردد. در حالی که یک روش مناسب باید تا مدت های زیادی فرد را در وزن به دست آمده نگه دارد.

از مسائلی که جزو ویژگی های مهم یک روش لاغری مناسب و خوب می باشد، روش انجام آن است. در بسیاری از روش های لاغری به عنوان مثال در باشگاه و ورزش کردن نیاز به تلاش بسیار زیاد از جانب فرد و تغییر در برنامه ریزی روزمره او می باشد.

بهترین روش کاهش وزن

با توجه به توضیحات ذکر شده، بهترین روش کاهش و بعدی در دنیای امروز استفاده از جراحی های لاغری می باشد که باعث کاهش وزن فرد در مدت زمان بسیار کوتاه شده و همچنین به دلیل این که شیوه انجام آن به گونه ای است که علاوه بر کاهش وزن فرد باعث تغییر در وضعیت تغذیه وی نیز می شود، لاغری و کاهش وزن قطعی تر و دائمی تر می باشد.

بهترین روش کاهش وزن
بهترین روش کاهش وزن

جراحی های لاغری چند نوع دارند؟

بسیاری از افراد با جراحی های لاغری آشنایی نداشته و از تنوع این روش اطلاعی ندارند. جراحی های لاغری انواع مختلفی دارند که بسته به وضعیت فرد که میزان چاقی و همچنین آمادگی و علاقه فرد می باشد، نوع مناسب آن برای لاغری و کاهش وزن انتخاب می ‌شود.

در این بخش از مقاله هزینه عمل بالون معده چقدر است انواع جراحی را مورد بررسی قرار می دهیم.

جراحی های تهاجمی

به طور کل جراحی های لاغری به دو دسته تقسیم می شوند که در هر دسته انواع مختلفی از جراحی ها جای می گیرد. یکی از دسته بندی های کلی جراحی های لاغری، جراحی های تهاجمی می باشند که مانند سایر جراحی ها، مواردی مانند بیهوشی و بستری شدن بعد از جراحی را دارند که البته نسبت به سایر جراحی ها مدت زمان بسیار کوتاه تری داشته و گاهی اوقات فقط به چند ساعت می رسد.

در این نوع جراحی ها به دلیل ایجاد برش روی سطح شکمی و بخیه زدن بعد از انجام جراحی، نام تهاجمی روی روش های مختلف آن قرار داده می شود.

از انواع مختلف جراحی های تهاجمی لاغری و کاهش وزن می توان به عمل بالون معده، اسلیو معده، رینگ و بای پس و…. اشاره کرد. که در این مقاله به طور تخصصی به عمل بالون معده و این که هزینه عمل بالون معده چقدر است، خواهیم پرداخت.

روش های غیر تهاجمی

در مقابل جراحی های تهاجمی، روش‌ ها و جراحی های غیر تهاجمی وجود دارند که در آن ها اثرگذاری روی سلول ‌های چربی به طور غیر مستقیم اتفاق افتاده و هیچ گونه برش و بخیه ای در طول جراحی اتفاق نمی‌افتد.

البته به این دلیل که این جراحی ها از اشعه های مختلف استفاده می شود و گاهی اوقات برای راحت کردن استفاده و انجام روش نیاز به بی حس کردن بدن فرد وجود دارد، این روش ها نیز جزو جراحی ها دسته بندی می شود.

از انواع روش های غیر تهاجمی لاغری می توان به فریز کردن و جراحی هایی مانند مزوتراپی اشاره کرد.

روش های غیر تهاجمی
روش های غیر تهاجمی

بالون معده چیست؟

همان طور که در بخش جراحی های لاغری گفته شد، این جراحی ها انواع و شکل های مختلفی دارند. یکی از متداول ترین و شناخته شده ترین روش ها در میان جراحی های تهاجمی لاغری روش بالون معده است. قبل از این که بخواهیم بدانیم که هزینه عمل بالون معده چقدر است باید روش بالون معده را بشناسیم.

روش بالون معده

بالون یکی از روش های بسیار ساده جراحی لاغری است که بیشترین هدف از انجام آن کاهش اشتها و همچنین پر کردن حجم معده با یک وسیله خارجی به جای غذا و مواد غذایی است.

در روش بالون معده با قرار گیری یک بالون مخصوص در داخل معده و پر کردن این بالون با مواد مخصوص حجم معده پر شده و در نتیجه تغذیه کمتر می شود. از طرفی به دلیل پر شدن حجم معده با بالون و کم شدن فضای خالی آن مواد غذایی مدت بیشتری در معده باقی می مانند که این دیر خالی شدن معده موجب احساس سیری بیشتر و دیرتر گرسنه شدن می شود و تمام این عوامل در نهایت منجر به لاغری و کاهش وزن فرد می شوند.

جنس بالون معده

بالون معده توپی است که از جنس سیلیکون تولید شده است. سیلیکون به کار رفته در تولید بالون به گونه ای است که کمترین آسیب را به بدن فرد وارد می کند و با بدن بیمار به طور کامل سازگار می باشد. وارد کردن بالون به داخل معده با روش مخصوصی انجام می گیرد و وجود آن باعث سیری زودرس می شود.

به دلیل سرپایی و راحتی انجام جراحی و عمل بالون معده، این روش طرفداران زیادی دارد. همچنین به این دلیل که با استفاده از بالون معده می توان وزن را در مدت زمان کمی کاهش داد، بیشتر افرادی که به انجام جراحی های لاغری تمایل دارند، این روش را برای لاغری و کاهش وزن انتخاب می کنند.

جنس بالون معده
جنس بالون معده

چند نوع بالون معده وجود دارد؟

بالون هایی که می توان آن ها را داخل معده قرار داد و از طریق اثرگذاری آن ها به معده و پر کردن حجم آن باعث لاغری و کاهش وزن شد، انواع مختلفی دارند. این بالون ها از نظر ماده ای که در داخل آن ها برای پر کردن حجم آن قرار می گیرد، به انواع متفاوت دسته بندی می شوند. در این بخش از مطلب هزینه عمل بالون معده چقدر است انواع بالون را بررسی می کنیم.

بالون های مخلوط هوا و مایع

مدت زمان نرمال ماندگاری بالون ها در داخل معده شش ماه است و بعد از این مدت و بعد از عادت کردن فرد به تغذیه مناسب و کم کردن میزان مناسب وزن، بالون از معده خارج می شود. اما بالون هایی که از مخلوط هوا و مایع تشکیل شده اند را می توان برای مدت زمان بیشتری در معده فرد باقی گذاشت.

این بالون ها معمولا تا 9 ماه ماندگاری دارند و ساختار آن ها به گونه ای است که با مخلوطی از هوا و مایع به طور هماهنگ و به میزان مشخص پر می شوند. این ویژگی علاوه بر افزایش ماندگاری عوارض اولیه استفاده از بالون مانند تهوع را به شدت کاهش می دهد و به دلیل برخورداری از مایع و هوا سازگاری بالاتری با بدن انسان دارند.

بالون های اسپاتز

این بالون ها از دسته قبلی ماندگار تر می باشند. بالون های اسپاتز به گونه ای طراحی شده اند که تا یک سال در معده ماندگاری داشته باشند.

البته بسته به اشتها و روند کاهش وزن می توان حجم این بالون ها را در طول یک سال کم و زیاد کرد که این عامل، هم در سرعت کاهش وزن تاثیرگذار است و هم مشکلات جانبی استفاده از بالون را مانند بالون های مخلوط کاهش می دهد.

به دلیل این که  این بالون تا یک سال در معده بیمار باقی می ماند، کاهش وزن بیشتر و ماندگاری وزن کاهش یافته بیشتر از سایر بالون هاست.

بالون های قابل تنظیم

بالون های قابل تنظیم مانند بالون های معمولی در داخل معده قرار می گیرند و به وسیله یک سیم یا پورت که از زیر پوست رد شده، قابلیت کم و زیاد کردن حجم را دارند.

این ویژگی کمک می کند که در صورتی که بالون برای معده فرد بیش از حد بزرگ بود و مقاومت بیمار نسبت به ماندگاری بالون کم بود، با کم کردن حجم بالون ماندگاری آن در معده را راحت تر کرد. همچنین براساس اشتهای فرد، این بالون ها می توانند با کم و زیاد شدن حجم در خوردن غذا تاثیرگذار باشند.

بالون های قابل تنظیم
بالون های قابل تنظیم

عمل بالون معده به چه صورت انجام می گیرد؟

برای این که بدانیم تا هزینه عمل بالون معده چقدر است؟ باید با عمل بالون معده آشنا شویم.

روش انجام بالون معده نسبت به سایر روش های جراحی لاغری کمی متفاوت است. در این روش معمولا فرد به طور کامل بیهوش نمی شود. چون برای انجام عمل قرارگیری بالون معده نیاز به همکاری خود بیمار می باشد.

اما در صورت نیاز و عدم توانایی فرد برای تحمل درد اولیه عمل ممکن است که از بیهوشی نیز استفاده شود. برای انجام عمل بالون معده که از طریق آندوسکوپی انجام می شود، یک لوله از دهان به معده فرد وارد می شود و از طریق آن بالون مخصوص در داخل معده قرار گرفته و سپس با هوا یا مایع مناسب پر می شود.

داروی آرامبخش

معمولا برای انجام این روش و کم کردن مشکلات حین عمل بیمار، از یک داروی آرامبخش استفاده کرده و یا بیهوش می شود. انجام عمل بالون معده غالبا بدون درد است و کمتر کسی درد از این عمل را گزارش کرده. اما ممکن است که ورود بالون از داخل دهان ایجاد احساسی ناخوشایند داشته باشد که این عامل بیشترین دلیل بیهوشی در بعضی افراد است.

با این حال این مشکل در بیشترین حالت 15 دقیقه زمان می برد و بیمار بعد از چند ساعت امکان بازگشت به خانه را پیدا می کند.  امروزه البته انجام بالون معده بسیار ساده تر از گذشته است و بالون های اولیه به اندازه یک کپسول کوچک هستند که با لوله ای بسیار نازک به معده وارد می شوند و بعد از قرارگیری کپسول ها در محل مناسب با گاز مخصوص پر می شوند.

بسته به حجم معده گاهی می توان تا 3 کپسول را در آن قرار داد که این مسئله به کاهش وزن بیشتر و بهتر کمک می کند. امروزه استفاده از بالون های کپسولی باعث راحت کردن شیوه جراحی بالون معده می شوند.

داروی آرامبخش
داروی آرامبخش

بالون هایی که با مایع پر می شوند، چه تفاوت هایی با بالون گازی دارند؟

بالون هایی که در داخل معده قرار می گیرند، به طور کل با دو ماده گاز یا مایع پر می شوند. مایع یا گاز هر کدام ویژگی ها و مزایای مختلفی دارند. حال، در ادامه نوشتار هزینه عمل بالون معده چقدر است، تفاوت بالون ها را شرح می دهیم.

بالون های پر شده با مایع

بالون های معده که برای پر کردن آن ها از مایع استفاده می شود، نسبت به سایر بالون ها دارای وزن سنگین تری می باشند. این بالون ها را یا با مایع مخصوص یا با آب پر می کنند که این مسئله موجب سنگین تر شدن بالون می شود. این ویژگی موجب پرتر شدن معده شده و در اثر پر شدن آن بیمار با سرعت و میزان بیشتری وزن اضافه خود را از دست می دهد.

دلیل این امر احساس سنگینی و پر بودن دائمی معده است که تا زمان گرسنگی واقعی بیمار نیازی به غذا خوردن نخواهد داشت و در نتیجه کاهش وزن به شکل بهتری اتفاق می افتد. بیشتر بیمارانی که از این روش برای لاغری استفاده می کنند، در همان ماه های ابتدایی بیست تا سی درصد از وزن اضافه خود را از دست می دهند.

بالون های پر شده با گاز مخصوص

در بالون های هوا اما به دلیل پر کردن با گاز مخصوص، بالون سبک تر بوده و در نتیجه فرد کمتر وجود یک جسم خارجی در معده را احساس می کند. به همین دلیل زودتر گرسنه شده و معده کمتر پر می شود.

البته این نوع از پر کردن معده مزایای مختلف دیگری نیز دارد. از جمله مزایای مهم آن این است که به دلیل سبک تر بودن این نوع بالون، حالت تهوع و درد احتمالی قرار گیری بالون معده در داخل بدن کمتر است. این نوع از بالون گذاری در داخل معده اولین پیشنهاد و توصیه برای افرادی است که مشکلات سلولیتی دارند.

بالون های پر شده با گاز مخصوص
بالون های پر شده با گاز مخصوص

جراحی بالون معده برای چه افرادی مناسب تر است؟

تمام افرادی که به چاقی و اضافه وزن به خصوص چاقی مفرط مبتلا هستند، می توانند کاندیدای جراحی های لاغری باشند. به خصوص در مورد جراحی هایی مانند بالون معده که با قرارگیری آن می توان وزن را در مدت زمان کم و به میزان زیاد کاهش داد.

افراد بیشتری به انجام آن تمایل داشته و در نتیجه آشنایی با شرایط و ویژگی هایی که باعث می شود تا این عمل برای یک فرد خاص مناسب باشد، به جهت انتخاب روش درست جراحی امری بسیار ضروری می باشد. در این بخش از مقاله هزینه عمل بالون معده چقدر است، کاندیدای مناسب عمل بالون را معرفی می کنیم.

افراد ناامید و بی نتیجه از سایر روش ها

اولین گروهی که کاندیدای مناسب تری برای جراحی و عمل بالون معده می باشند، افرادی هستند که پیش از این سایر روش های لاغری و کاهش وزن را امتحان کرده و نتیجه مناسبی نگرفته اند.

به عنوان مثال افرادی که با رژیم های مختلف و متعدد بارها کاهش و افزایش وزن داشته و به  مرحله استپ وزنی رسیده اند یا افرادی که باوجود ورزش های سنگین در لاغری و کاهش وزن بی نتیجه مانده اند، می توانند تا برای لاغری و کاهش وزن از جراحی بالون معده به عنوان یک روش قطعی کاهش وزن استفاده کنند.

بیماران در اثر چاقی

همان طور که در بخش های ابتدایی  گفته شد، چاقی زمینه ساز بیماری های مختلفی است و همچنین باعث تشدید بیماری های مختلف می شود. این گونه افراد که در اثر ابتلا به چاقی دچار بیماری های مختلف شده اند نیز می توانند برای کاهش وزن و درمان بسیاری از بیماری های خود از عمل بالون معده استفاده کنند.

به طور کل، بیشتر افرادی که جراحی بالون معده را انجام داده و وزن اضافه خود را حتی تا 10% کاهش داده اند، دچار تسکین و بهبودی نسبی در بیماری های شدید خود شده اند. به عنوان مثال بیماران دیابتی بعد از انجام این عمل و کاهش مقداری از وزن با کاهش قند خون مواجه می شوند.

افراد با بی ام آی بالا

از دیگر گروه هایی که کاندیدای جراحی و عمل بالون معده می باشند، افرادی هستند که شاخص توده بدنی یا بی ام آی آن ها بیشتر از 40 باشد. این افراد در صورت عدم کاهش وزن ممکن است که با مشکلات مختلفی مواجه شوند.

به همین دلیل نیاز به لاغری و کاهش وزن در مدت زمان کوتاه دارند که به وسیله بالون معده این امر امکان پذیر است. همچنین افرادی که دارای چاقی مفرط بوده و به دلایل مختلف امکان استفاده از روش های دیگر لاغری را ندارند نیز کاندیدای این جراحی بوده و با بالون معده می توانند وزن اضافه خود را کاهش دهند.

افراد با بی ام آی بالا
افراد با بی ام آی بالا

انجام بالون معده چه مزایایی دارد؟

انجام عمل بالون معده به عنوان یکی از محبوب ترین روش های جراحی لاغری مزایای مختلف زیادی دارد. از جلمه مزایای این روش جراحی لاغری می توان به کاهش وزن بالا و سریع و همچنین دردسر کم این جراحی برای بیمار چه در طول عمل و چه در طول دوران نقاهت اشاره کرد.

سرعت بالای کاهش وزن

همان طور که در قسمت های بالایی مبحث هزینه عمل بالون معده چقدر است، گفته شد؛ عصر امروز،  به عنوان عصر سرعت نیازمند سریع انجام شدن تمام کارهاست.

لاغری و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست و به خصوص در افرادی که به بیماری های مختلف و خطرناک نیز در کنار چاقی دچار هستند، اهمیت لاغری و کاهش وزن با سرعت بالا و در زمان کم چند برابر می شود.

جراحی بالون معده به دلیل روش خاص و ساز و کاری که در بدن و معده فرد دارد، سرعت زیادی در کاهش وزن و لاغری دارند. بالون معده همچنین سوخت و ساز بدن را نیز افزایش می دهد که این عامل باعث کم شدن اشتها و در نتیجه لاغری فرد می شود.

به طور کل بیشتر افرادی که لاغری و کاهش وزن را با روش بالون معده انتخاب می کنند، در طول یک دوره شش ماهه تا سی کیلوگرم از وزن اضافه خود را از دست می دهند.

به خصوص در صورتی که این روش همراه با ورزش یا رژیم غذایی باشد، امکان کاهش وزن به مقدار بیشتر در دوره شش ماهه نیز وجود دارد که این مسئله علاوه بر کاهش وزن باعث بهبود بیماری و شادابی پوست نیز می شود.

قابلیت تکرار جراحی

بر خلاف بسیاری از روش های جراحی لاغری که امکان تکرار آن وجود نداشته یا نیاز به مدت زمان طولانی برای تکرار آن است، جراحی و عمل بالون معده را می توان در صورت نیاز تکرار کرد.

حتی در صورتی که فرد دوره درمانی خود را به اتمام رسانده باشد و بالون کیفیت اولیه را نداشته و با سوراخ شدن یا خراب شدن دیگر تاثیر سابق را نداشته باشد، می توان با تجدید و تکرار آن نتیجه گیری از عمل را ادامه دار کرد.

حتی در صورتی که بالون با مشکل مواجه شود، پزشک می تواند بالون را با بالونی جدید تعویض کند. بر خلاف روش هایی مانند رینگ معده که جسم خارجی دور معده و در برخورد با اندام ها قرار می گیرد، این روش با قرارگیری مستقیم بالون در داخل معده آسیب و خطرات کمتری داشته و در بسیاری از موارد بیمار بدون هیچ مشکلی کاهش وزن خواهد داشت.

سادگی روش عمل

از دیگر مزایای استفاده از عمل بالون معده سادگی این روش جراحی است. انجام عمل بالون معده معمولا بدون بیهوشی است و تنها با بی حسی موضعی یا آرامبخش قابل انجام است. همچنین دوره بستری شدن در این روش بسیار کوتاه است و معمولا در همان روز بیمار ترخیص و به منزل باز می گردد.

نیاز به مراقبت و دوران نقاهت کوتاه

در روش عمل بالون معده، معمولا بر خلاف بسیاری از روش های جراحی لاغری که نیاز به استراحت و رعایت محدودیت هایی برای جلوگیری از مشکل دارند، عمل بالون معده محدودیت خاصی نداشته و جزو عمل هایی است که مراقبت در آن کمتر نیاز بوده و دوران نقاهت نیز کوتاه تر می باشد.

دلیل این امر راحتی انجام جراحی است که باعث می شود تا فرد بعد از انجام عمل و بعد از استراحتی کوتاه بتواند به انجام فعالیت های روزمره خود بدون هیچ مشکل و محدودیتی برسد.

نیاز به مراقبت و دوران نقاهت کوتاه
نیاز به مراقبت و دوران نقاهت کوتاه

قبل از انجام عمل بالون معده نیاز به چه مراقبت هایی است؟

بر خلاف تصور عمومی که تنها مراقبت های بعد از عمل های مختلف می توانند باعث بهبودی فرد شده و وضعیت عمل را به نتیجه مطلوب برسانند، باید گفت که مراقبت های پیش از جراحی گاها اهمیت بیشتری در نتیجه گیری از عمل دارند. در مورد عمل بالون معده نیز مراقبت هایی وجود دارد که بهتر است تا پیش از انجام جراحی به آن ها دقت کرد تا از کوچک ترین مشکلی پیش و پس از عمل جراحی به طور کامل جلوگیری کرد.

مشورت با پزشک و انجام آزمایشات مختلف

از جمله نکات مهم که پیش از انجام عمل بالون معده باید به آن توجه شود، مشورت و مراجعه با پزشک است. در زمان مراجعه به پزشک معمولا آزمایشاتی برای بیمار مشخص می شود که فرد موظف به انجام آن ها و ارائه نتیجه به پزشک است که درمان بدون هیچ مشکلی انجام گیرد. همچنین پس از انجام معاینات می توان از پزشک متخصص پرسید که هزینه عمل بالون معده چقدر است؟

تغییر در رژیم غذایی

از دیگر نکاتی که قبل از عمل بالون معده کمک کننده به نتیجه هستند، تغییر در رژیم غذایی است. در صورتی که بعد از انجام عمل بالون معده مطابق روند سابق تغذیه کرد و به خصوص اگر تغذیه دچار مشکلاتی باشد نیز احتمال بروز بیماری و مشکلاتی مانند تهوع و… برای بیمار به وجود می آید. به منظور جلوگیری از این مشکل نیاز است که بیمار پیش از انجام عمل جراحی تغییراتی را در روند تغذیه خود ایجاد کند.

قطع مصرف برخی داروهای خاص

از دیگر نکات مهم که قبل از جراحی های لاغری باید به آن توجه شود، قطع و وقفه در مصرف برخی داروهای خاص است. به عنوان مثال بیمارانی که داروهای مخصوص رقیق کردن خون استفاده می کنند یا بیمارانی که برای دیابت قرص و انسولین مصرف می کنند، به منظور جلوگیری از بروز مشکلات باید زیر نظر پزشک تغییراتی را در روند مصرف داروهای خود ایجاد کنند.

قطع مصرف برخی داروهای خاص
قطع مصرف برخی داروهای خاص

چه نکاتی بعد از عمل بالون معده به نتیجه عمل کمک می کنند؟

همان طور که پیش از انجام عمل بالون معده نیاز به مراقبت هایی است که به نتیجه گیری بهتر عمل کمک کنند. در ادامه بخشی از نکات و مسائل مهمی که بعد از عمل بالون معده باید توسط بیمار رعایت شوند را معرفی خواهیم کرد.

استراحت در روزهای ابتدایی

اولین مورد بعد از انجام عمل بالون معده که به نتیجه گیری بهتر از عمل کمک می کند، استراحت در روزهای ابتدایی بعد از عمل بالون معده است. به خصوص تا 3 روز بعد از عمل به منظور عادت کردن معده به بالون بهتر است تا از انجام فعالیت های سنگین جلوگیری کرد و استراحت مطلق تا حد زیادی به این روند کمک می کند.

رژیم مناسب

از دیگر نکاتی که بعد از عمل توجه به آن ضروری است، استفاده و رعایت یک رژیم غذایی مناسب است. رژیم غذایی بعد از عمل بالون معده معمولا فاقد مواد چرب و سنگین است و تا مدتی نیاز است که آن را رعایت کرد تا بعد از عادت کردن معده و همچنین کاهش مقداری از وزن، رژیم را کم کم به وضعیت عادی خود بازگرداند.

ورزش کردن

ورزش کردن نیز می تواند به نتیجه گیری بهتر از عمل بالون معده کمک کند. البته انجام فعالیت های ورزشی باید زیر نظر پزشک و مطابق با دستورات وی انجام گیرد تا از هر گونه مشکلی برای بیمار جلوگیری شود و بدون ایجاد مشکل و صدمه خاص کاهش وزن اتفاق بیفتد.

مراجعه منظم به پزشک

بعد از عمل بالون معده باید در دوره های مختلف و به طور منظم به پزشک مراجعه کرد. این کار کمک می کند که در صورت ایجاد مشکل در بالون مانند سوراخ شدن یا آسیب دیدن تعویض آن به موقع انجام شود تا هیچ مشکلی در روند کاهش وزن بیمار اتفاق نیفتد.

مراجعه منظم به پزشک
مراجعه منظم به پزشک

آزمایشات قبل از بالون معده به چه منظور انجام می شوند؟

پیش از عمل بالون معده نیاز به آزمایشاتی است که وضعیت بیمار را به طور دقیق برای پزشک مشخص کرده و از هر گونه مشکلی حین عمل جلوگیری کند.

این آزمایشات همچنین برای بررسی نوع بالون مناسب فرد نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از جلمه آزمایشاتی که پیش از عمل بالون معده نیاز است تا انجام شود، می توان به آزمایش ادرار اشاره کرد که وضعیت سلامتی بدن را برای پزشک مشخص کرده و همچنین شمارش پلاکت خون نیز از دیگر آزمایش هایی است که با آزمایش خون مشخص کننده است و وضعیت ویتامین ها در بدن و آمادگی آن برای پذیرش بالون معده و اثرگذاری آن را مشخص می کند.

ممکن است که بسته به وضعیت و سابقه بیمار پزشک سونوگرافی و نوار قلب را نیز برای بیمار تجویز کند. به خصوص در افرادی که برای انجام این عمل نیاز به بیهوشی دارند، گرفتن نوار قلب برای بررسی وضعیت قلب آن ها و اطمینان از سلامت آن جهت بیهوشی بسیار ضروری می باشد. تست کامل ریه نیز برای ورود دستگاه آندوسکوپی به ریه و سپس معده در بیماران پیش از عمل بالون معده مورد نیاز است.

آزمایشات قبل از بالون معده به چه منظور انجام می شوند؟
آزمایشات قبل از بالون معده به چه منظور انجام می شوند؟

بیمار برای جراحی و در روز انجام این کار نیازمند چه وسایلی است؟

جراحی و عمل بالون معده جزو جراحی هایی سرپایی است. به این منظور که بیمار در همان روز که عمل را انجام می دهد، از بیمارستان ترخیص شده و به منزل باز می گردد.

این عامل باعث می شود که این جراحی به سادگی انجام شده و مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد نکند. با این حال حتی بالون معده نیز نیازمند رعایت برخی نکات در روز جراحی است.

لوازم ضروری و مورد نیاز بیمار که در روز جراحی باید با خود به همراه د اشته باشد، معمولا توسط پزشک مشخص می شود. برخی لوازم بهداشتی شخصی مانند لباس مناسب حمام، شامپو، وسیون، صابون و لباس گشاد برای بعد از عمل ضروری است. همچنین با توجه به این که این جراحی از طریق دهان انجام می شود و ممکن است که بیمار دچار خشکی لب شود، به همراه داشتن پالم لب و کرم های مخصوص ضروری است.

از دیگر نکات مهم در روز جراحی همراهی یکی از نزدیکان با بیمار است تا در صورت بروز مشکل و عدم توانایی بیمار برای ترخیص، به تنهایی فرآیند این کار را انجام داده و همچنین انجام کارهای اداری مربوط به بستری شدن و عمل را عهده دار شود.

بیمار برای جراحی و در روز انجام این کار نیازمند چه وسایلی است؟
بیمار برای جراحی و در روز انجام این کار نیازمند چه وسایلی است؟

آیا امکان خارج کردن بالون معده وجود دارد؟

به طور کل 6 ماه بعد از انجام عمل بالون معده و قرارگیری این وسیله در معده باید آن را از معده خارج کرد. البته این زمان به نوع بالون بستگی دارد. بعد از گذشت این مدت یا بعد از گذشت تاریخ انقضا، بالون، کیفیت اولیه خود را از دست داده و دچار آسیب و صدمه می شود و گاهی حتی سوراخ شده و حجم اولیه خود را از دست می دهد.

این مسئله مانع کاهش وزن شده و حتی در مواردی منجر به افزایش وزن نیز می شود. به همین دلیل نیاز به خارج کردن آن و تعویض با یک بالون جدید می باشد. در این شرایط می توان بالون را با یک بالون سالم جایگزین کرد.

آیا امکان خارج کردن بالون معده وجود دارد؟
آیا امکان خارج کردن بالون معده وجود دارد؟

در جراحی و عمل بالون معده چه نکاتی کمک کننده هستند؟

برای جراحی و عمل بالون معده برخی نکات وجود دارند که می توانند به نتیجه بهتر عمل کمک کنند. این نکات علاوه بر مراقبت های قبل و بعد از عمل می باشند و رعایت و توجه به آن ها می تواند به نتیجه بهتر عمل تا همیشه کمک کند.

ترک دخانیات

از نکات مهمی که به نتیجه گیری از عمل بالون معده کمک کرده و قبل یا بعد از عمل می تواند کمک کننده بوده و رعایت آن ها ضروری باشد، ترک دخانیات است. مصرف دخانیات می تواند باعث مشکلات قلبی و ریوی شود.

در نتیجه در حین عمل بالون می تواند مشکلات زیادی را برای بیمار به وجود آورد. به منظور جلوگیری از این مشکلات دخانیات باید پیش از انجام جراحی به طور کامل ترک شده و بعد از عمل نیز از مصرف و استعمال آن ها جلوگیری شود. در غیر این صورت، ممکن است که مشکلاتی را برای معده به وجود آورند، نظیر رفلاکس معده.

رعایت رژیم

رژیم غذایی نه تنها پیش از عمل بالون معده، بلکه بعد از آن نیز باید رعایت شود. برای سلامت بدن بهتر است تا به طور کلی از غذاهای چرب به خصوص با ترانس بالا و غذاهای بیش از حد شیرین کمتر استفاده شود. همچنین نوشیدنی های کافئین دار بعد از این عمل ممکن است که مشکلاتی را در معده بیمار به وجود آورد.

انجام دستورات پزشک

هر پزشک بسته به وضعیت بیمار و نیازهای وی ممکن است که دستوراتی را برای وی تجویز کند. این دستورات ممکن است تا شامل داروهای مورد نیاز بیمار برای بهبودی سریع تر بعد از عمل و مراقبت های ضروری باشد. انجام این دستورات بعد از انجام عمل بسیار ضروری است تا بیمار خیلی زود به وزن ایده آل خود رسیده و وضعیت متناسب خود را پیدا کند.

آمادگی روحی و روانی

از دیگر مسائلی که به عمل بالون معده کمک می کند، برخورداری از آمادگی روحی و روانی برای انجام این عمل می باشد. در صورتی که بیمار آمادگی روحی لازم برای انجام عمل بالون را نداشته باشد، ممکن است که مشکلات مختلفی نظیر مشکلات تنفسی برای وی به وجود آید. به منظور جلوگیری از این مسائل می توان با مراجعه و کسب اطلاعات از پزشک برای انجام عمل به طور کامل آماده شد.

آمادگی روحی و روانی
آمادگی روحی و روانی

هزینه عمل بالون معده چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

حال به این پرسش پاسخ خواهیم داد که هزینه عمل بالون معده چقدر است. این هزینه بسته به عواملی مانند پزشک و تیم متخصصی که جراحی را انجام می دهد، بیمارستانی که عمل بالون معده در آن انجام می شود، داشتن بیمه و …. مشخص می شود. همچنین داروها و مواردی که بیمار بعد از عمل برای بهبودی سریع تر به آن ها نیاز دارد نیز در هزینه تاثیرگذار می باشند.

هزینه عمل بالون معده چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟
هزینه عمل بالون معده چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد؟

کاهش وزن بعد از بالون معده چه مقدار است؟

به طور کل در 3 ماهه اول بعد از عمل بالون معده بیمار تا 30 درصد وزن اضافه خود را از دست می دهد. این مسئله بسته به این که بیمار تا چه اندازه دارای اضافه وزن باشد و چه فعالیت هایی در کنار عمل بالون معده برای بیشتر شدن و سرعت گیری روند کاهش وزن انجام دهد، مقادیر متفاوتی نیز پیدا می کند. اما به طور کل بعد از سپری کردن دوره 6 ماهه، فرد بیشتر وزن اضافه خود را از دست می دهد.

کاهش وزن بعد از بالون معده چه مقدار است؟
کاهش وزن بعد از بالون معده چه مقدار است؟

آیا عمل بالون معده باعث ایجاد مشکل در فعالیت ها و زندگی بیمار می شود؟

بالون معده عملی ساده است که دوران نقاهت خاصی نداشته و مشکل زیادی را برای بیمار به وجود نمی آورد. همچنین به دلیل این که بر خلاف روش هایی مانند رینگ معده که وسیله لاغری و جراحی بیرون معده قرار می گیرد، بالون مستقیما داخل معده است که باعث کاهش وزن سریع تر و بدون دردسر می شود. این عمل مشکلی برای بیمار ایجاد نکرده و بعد از انجام آن می توان خیلی زود به فعالیت های سابق خود بازگشت.

آیا عمل بالون معده باعث ایجاد مشکل در فعالیت ها و زندگی بیمار می شود؟
آیا عمل بالون معده باعث ایجاد مشکل در فعالیت ها و زندگی بیمار می شود؟

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید