هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی

با ما همراه شوید تا بیشتر با موضوع هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی آشنا شوید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

09120174510

مقدمه

هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی
هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی

در این مقاله سعی داریم تا در مورد هزینه جراحی اسلیو معده در بیمارستان مصطفی خمینی توضیحات جامع و کاملی را برای شما ارائه دهیم. همچنین در مورد مراحل انجام جراحی، مراقبت های بعد و قبل از عمل و عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی اسلیو اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی برای چه مواردیست؟

 • هزینه های بیهوشی
 • ابزار پزشکی
 • انجام آزمایش های لازم و عکس های رادیولوژی نظیر سونوگرافی
 • دستمزد جراح متخصص
 • ویزیت هایی که بیماران قبل از عمل جراحی به منظور مشاوره ها لازم است.
 • بیمه ی تحت حمایت بیمار
 • مصرف مکمل، ویتامین و همچنین مواد معدنی
 • برنامه رژیم غذایی مناسب به منظور کاهش وزن
 • باشگاه های ورزشی
فهرست عناوین:

جراحی اسلیو معده چیست؟

چه واقعیت هایی در مورد جراحی اسلیو معده و رژیم غذایی آن باید بدانیم. توضیح دهید؟

اصول جراحی اسلیو معده چیست؟

مراحل جراحی اسلیو معده را نام ببرید؟

چه ورزش هایی به کاهش وزن بیماران بعد از جراحی اسلیو معده کمک بسزایی می کند؟

چه افرادی کاندیدای مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده هستند؟

در چه نوجوانانی، متخصصین از جراحی اسلیو معده برای کاهش وزن آن ها استفاده می کنند؟

چه افرادی کاندیدای مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده نیستند؟

مراحل درمانی قبل از عمل اسلیو معده را نام ببرید؟

نکاتی را که جراح متخصص در اولین قرارهای ملاقات به بیمار متذکر می شود، شامل چه مواردی است؟

مزیت های جراحی اسلیو معده را نام ببرید؟

ویژگی های بهترین جراح متخصص برای انجام جراحی اسلیو معده را نام ببرید؟

عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی را نام ببرید؟

انواع جراحی اسلیو معده را ذکر کنید؟

چه عواملی در موفقیت بیشتر جراحی اسلیو معده تاثیرگذار است؟

بیمارستان مصطفی خمینی دارای چه اعتباراتی است؟

شیوه نوبت دهی در بیمارستان مصطفی خمینی به چه صورت امکان پذیر است؟

تعیین کادر درمانی بیمارستان شهید مصطفی خمینی از سوی چه مقاماتی صورت می پذیرد؟

بیماران بعد از جراحی اسلیو باید از چه رژیم غذایی پیروی نمایند؟

نکات مهمی که بیماران باید بعد از جراحی اسلیو معده از آن پیروی نمایند، چیست؟

در صورت بروز چه علائمی بعد از جراحی، بیماران باید به جراح متخصص مراجعه نمایند؟

مراقبت های لازم بعد از جراحی اسلیو معده را نام ببرید؟

چه نکاتی را بیماران باید در مراقبت های بعد از جراحی به آن توجه داشته باشند. نام ببرید؟

 

عمل اسلیو معده

قبل از پرداختن به موضوع هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی، می خواهیم تا راجع به عمل اسلیو معده توضیحاتی بدهیم.

امروزه معضل چاقی یکی از مسائل پیچیده ای است که بیشتر افراد جامعه به آن دچار هستند. اضافه وزن بالا علاوه بر داشتن یک ظاهر ناخوشایند، سبب ابتلای فرد به بیماری های متعدد مانند بیماری قلبی و عروقی، فشار خون بالا، دیابت نوع دو و همچنین آپنه خواب می گردد

و همین امر سبب شده که افراد در پی شیوه های متعدد به دنبال پایین آوردن وزن سریع نظیر سونای لاغری و یا گوشواره لاغری باشند که این کاهش وزن موقتی بوده و مجدداً فرد با اضافه وزن همراه می شود.

عمل اسلیو معده
عمل اسلیو معده

سریع ترین شیوه های کاهش وزن

متخصصین تغذیه یکی از سریع ترین شیوه های کاهش وزن که به بیماران کمک بسزایی می کند را جراحی اسلیو معده می دانند. در این جراحی کاهش وزن، جراح اسلیو معده ، حجم معده را تقریباً پانزده درصد نسبت به معده قبلی کوچکتر می نماید تا از این طریق فرد با خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند و به مراتب با کاهش وزن همراه شود.

بیماران بعد از این جراحی موظفند که یک رژیم کم کالری و مناسبی را دنبال نمایند تا به این ترتیب بدن آن ها بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد و همچنین به سایز معده فعلی عادت نماید.

بیمارانی که جراحی اسلیو معده را انجام داده اند، باید تمام عمر از وعده های غذایی با حجم اندک و به صورت مداوم را میل نمایند. بنابراین تمامی این موارد در کنار هم بر روی هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی تاثیرگذار است که دکتر سلیمی که از بهترین های عمل اسلیو معده می باشند، قبل از انجام جراحی به بیماران متذکر می شود.

پیشنهاد می کنیم از پست اسلیو معده برای چه وزنی مناسب است دیدن کنید.

واقعیت هایی در مورد عمل اسلیو معده و رژیم غذایی

بهتر است بدانید که اسلیو یک لغت انگلیسی به معنی آستین بوده است و دلیل این که متخصصین نام این عمل را اسلیو معده معرفی کرده اند، این است که معده بعد از جراحی شباهت زیادی به یک آستین پیدا می کند.

یکی از حقایقی که در مورد رژیم غذایی این جراحی باید عنوان کرد کاهش سایز معده است که پرخوری را بعد از جراحی برای شخص به مراتب کاهش می دهد.

واقعیت هایی در مورد عمل اسلیو معده و رژیم غذایی
واقعیت هایی در مورد عمل اسلیو معده و رژیم غذایی

اما دکتر سلیمی ( به عنوان بهترین دکتر اسلیو معده ) در این خصوص به بیماران متذکر می شوند که در این جراحی اگر بیمار از یک رژیم غذایی مناسب پیروی نکند و به پرخوری خود ادامه دهند، به تدریج معده بیمار کش می آید و با افزایش وزن مجدد همراه می شوند.

متخصصین تغذیه متذکر می شوند که موفقیت این عمل بسته به توانایی قدرت اراده شخص بیمار به منظور پیروی از یک شیوه زندگی سالم و مناسب دارد.

در ادامه مقاله بررسی هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی، به اصول جراحی این عمل می پردازیم. با ما باشید.

اصول جراحی اسلیو معده

در  این جراحی کاهش وزن، جراح متخصص با از بین بردن بخش اعظمی از معده بیمار آن را بیشتر به یک آستین تبدیل می کند. طبق مطالعات انجام شده، این جراحی غیر قابل برگشت بوده است و به این ترتیب به تدریج، شخص، شصت درصد از وزن اضافی خود را حذف می نماید.

دکتر سلیمی به بیماران متذکر می شود که بعد از انجام جراحی اسلیو معده، بدن شخص بیمار، قابلیت تولید هورمون گرلین (گرسنگی) را به مراتب از دست می دهد و به تدریج با کاهش وزن روبرو می شوند.

مراحل جراحی اسلیو معده

همان طور که در مطالب آغازین مبحث هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی  توضیح دادیم، به دلیل شباهت این جراحی به آستین، نام دیگری را که متخصصین به این عمل لاغری اختصاص داده اند « معده برداری آستینی » است. انجام این عمل کاهش وزن دارای مراحل متعددی است که عبارتند از:

مراحل جراحی اسلیو معده
مراحل جراحی اسلیو معده

فاز نخست: ارزیابی اولیه

در این گام اولین اقدامی که متخصصین تغذیه برای بیماران انجام می دهند، به دست آوردن شاخص توده بدنی آن ها است که از این طریق به این نتیجه برسند که فرد کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی اسلیو معده است یا خیر.

بهتر است بدانید که سازمان جهانی سلامت چندین شیوه اندازه گیری وزن را به منظور انتخاب کاندیدای بیمار برای انجام جراحی تعیین کرده اند که از این طریق جراح متخصص و همچنین بیمه مربوطه براساس این معیارها شخص دارای اضافه وزن بالا را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند.

فاز دوم: تحقیق در مورد بهترین جراح لاغری

بعد از این که تعیین گردید که فرد صلاحیت انجام این عمل کاهش وزن را دارد، باید از جراح متخصص لاغری به منظور انجام مشاوره های اولیه وقت ملاقات بگیریم.

دکتر سلیمی که از بهترین ها در این زمینه هستند، متذکر می شوند که در این مرحله بیماران می توانند با بیمارانی که قبلاً این عمل کاهش وزن را انجام داده اند، گفت و گو نمایند.

در این قرارهای ملاقات، پزشک متخصص توضیحات کاملی را در خصوص شیوه انجام عمل جراحی و همچنین شیوه های موجود به منظور عمل کاهش وزن به بیماران ارائه می دهند.

علاوه بر این جراح متخصص به بیماران در مورد مزیت های این عمل جراحی توضیحات کاملی را نیز ارائه می دهند. به طور کلی این فاز از عمل کاهش وزن از مراحلی است که بر روی هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی تاثیرگذار است.

فاز دوم: تحقیق در مورد بهترین جراح لاغری
فاز دوم: تحقیق در مورد بهترین جراح لاغری

فاز سوم: مراجعه به متخصص تغذیه

دکتر سلیمی متذکر می شوند که قسمتی از هدف های بلندمدت بیماران، اختصاص به « تغییر رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری » دارد. بر این اساس، پزشک متخصص تغذیه یک برنامه غذایی مناسب جدیدی را برای این گروه از بیماران تعیین می کنند که بیماران موظف به رعایت قبل و بعد از انجام جراحی لاغری معده هستند.

متخصصین تغذیه به بیمارانی که این شیوه درمانی را برای کاهش وزن خود انتخاب کرده اند، متذکر می شوند که این گروه از بیماران قبل از انجام عمل لاغری بر مبنای توانایی و همچنین وضعیت شرایط جسمی فعالیت های ورزشی سبک را آغاز نمایند.

فاز چهارم: رسیدن به لاغری قبل از انجام عمل

در بعضی از موارد، جراح متخصص با توجه به وضعیت جسمی بیمار به وی توصیه می کند که قبل از انجام عمل اسلیو معده، اقدام به کم کردن وزن نمایند.

به این ترتیب بیماران به هر میزان وزنی که قبل از انجام عمل لاغری کم می کنند، نشاندهنده ی این است که بیمار در کاهش وزن از قدرت اراده ی بالایی برخوردار است و همچنین کم کردن وزن قبل از عمل، سبب کاهش خطرات جراحی در بیماران نیز می گردد.

فاز چهارم: رسیدن به لاغری قبل از انجام عمل
فاز چهارم: رسیدن به لاغری قبل از انجام عمل

فاز پنجم: زمان جراحی

یکی از مراحل انجام جراحی کاهش وزن، به شیوه نوع جراحی بستگی دارد. متخصصین برای انجام این عمل لاغری از شیوه لاپاراسکوپی و همچنین برش های کوچک بر روی شکم بیماران استفاده می کنند که به نوبه خود بر روی هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی اثرگذار است. امروزه به دلیل این که این شیوه جراحی نسبت به جراحی باز، دارای مزیت های متعددی مانند:

1)    بهبود سریع بیمار 2) میزان کاهش درد و ناراحتی 3) خونریزی بعد از عمل 4) زخم اسکار و جراحت 5) کوتاه بودن دوره نقاهت عمل اسلیو معده، می باشد که انجام این جراحی لاغری را به بیماران توصیه می کنند. اکثر جراحان متخصص از این شیوه جراحی به منظور کاهش وزن در بیماران استفاده می کنند.

در این روش جراحی پزشک متخصص از دو تا پنج برش کوچک برای انجام جراحی استفاده می نمایند تا از این طریق لاپاراسکوپ و همچنین سایر ابزارهای مخصوص جراحی را داخل شکم بیمار نمایند.

لاپاراسکوپ

لاپاراسکوپ ها ابزاری هستند که از یک لوله باریک که بر روی سر آن ها یک دوربین و همچنین چراغ تشکیل شده است و از بیرون نیز به یک مانیتور اتصال دارد. این ابزار پزشکی عکس هایی را از بخش داخلی معده تهیه و به مانیتور هدایت می کند تا از این طریق، جراح متخصص از روند جراحی آگاهی کامل داشته باشد.

دکتر سلیمی به عنوان بهترین دکتر عمل اسلیو، هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی را نسبت به سایر بیمارستان های دیگر مقرون به صرفه تر می دانند

و همچنین به دلیل این که این بیمارستان از دستگاه های پیشرفته و مدرن برای انجام جراحی استفاده می کند، به اکثر بیماران، این بیمارستان را به منظور انجام جراحی معرفی می نمایند.

جراح بخش اعظمی از معده بیماران را به طریق لاپاراسکوپی از بدن بیمار خارج می کنند

در این مرحله جراح بخش اعظمی از معده بیماران را به طریق لاپاراسکوپی از بدن بیمار خارج می کنند و بخش باقیمانده را به کمک منگنه های جراحی می بندند.

به این ترتیب معده باقیمانده در بیماران بعد از انجام جراحی، بیشتر شبیه به آستین باریک و کوچک است و باعث شده که بیمار حجم کمتری از مواد غذایی را میل نماید.

بعد از این که جراحی با موفقیت به اتمام رسید، جراح متخصص، لاپاراسکوپ و همچنین ابزارهای جراحی را از طریق برش های ایجاد شده بر روی شکم بیمار بیرون می آورند و آن ها را بخیه زده و پانسمان می نمایند.

متخصصین به منظور جلوگیری از عفونت بعد از جراحی، یک دوره آنتی بیوتیک را به بیماران تجویز می نمایند که باید در زمان مقرر آن را مصرف کنند. بهتر است بدانید که مدت زمان انجام این عمل لاغری تقریباً حدود یک ساعت طول می کشد.

جراح بخش اعظمی از معده بیماران را به طریق لاپاراسکوپی از بدن بیمار خارج می کنند
جراح بخش اعظمی از معده بیماران را به طریق لاپاراسکوپی از بدن بیمار خارج می کنند

فاز ششم: بعد از جراحی اسلیو معده

بعد از پشت سر گذاشتن مراحل جراحی کاهش وزن، جراح متخصص به منظور مراقبت های بیشتر بعد از جراحی یک تا دو روز بستری شدن در بیمارستان را برای بیماران تجویز می نمایند.

بعد از عمل، معده این بیماران تا چند روز اول ملتهب و همچنین با درد همراه است که متخصصین به منظور تسکین درد برای این گروه از بیماران، مسکن تجویز می نمایند. دکتر سلیمی یک روز بعد از عمل جراحی اسلیو معده فقط مصرف مایعات رقیق را به بیماران توصیه می نمایند.

فاز ششم: بعد از جراحی اسلیو معده
فاز ششم: بعد از جراحی اسلیو معده

پزشک متخصص برای این گروه از بیماران رژیم غذایی مناسب و کم کالری را تجویز می کنند که رعایت آن بعد از عمل امری مهم و ضروری است. معده جدید این بیماران در ابتدا مدتی زمان می برد تا به مصرف مواد غذایی جامدات عادت نماید.

بنابراین در چهارده روز اول بعد از جراحی کاهش وزن، بیماران باید از رژیم غذایی مایعات پیروی نمایند و سپس در هفته دوم به بعد، بیماران باید از مواد غذایی پوره شده و همچنین نیمه جامد که مناسب برای این دوران است نیز بهره بگیرند.

از دست دادن پنجاه تا هفتاد درصد وزن اضافی

بیمارانی که برای کاهش وزن سریع خود از این شیوه درمانی استفاده کرده اند، بعد از گذشت دو سال به طور متوسط بین پنجاه تا هفتاد درصد وزن اضافی خود را از دست می دهند.

البته این کاهش وزن در ماه های نخست به دلیل مصرف کم مواد غذایی بیماران در طی روز روند صعودی داشته است. دکتر سلیمی به بیماران توصیه می کنند که به منظور کاهش وزن بیشتر، بهتر است که فعالیت های ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهند. از فعالیت های ورزشی مناسب بعد از عمل کاهش وزن را می توان به:

1)    پیاده روی سریع 2) دوچرخه سواری 3) شنا 4) تنیس

اشاره کرد. متخصصین متذکر می شوند که بیماران به ورزشی که بیشتر علاقه مند هستند و در این مدت به دلیل شرایط جسمی قادر به انجام آن نبوده اند را برای انجام فعالیت های ورزشی خود انتخاب نمایند

و همچنین برای آغاز این فعالیت ها در روزهای نخست، بهتر است که از زمان کم شروع نماییم و سپس فعالیت خود را به مراتب افزایش دهیم. طبق تحقیقات انجام شده، کاهش وزن بعد از انجام جراحی می تواند بیماری هایی را که با اضافه وزن بالا مانند:

1)    آسم 2) دیابت نوع دو 3) بیماری های گوارشی 4) کلسترول بالا 5) آپنه خواب 6) فشار خون بالا 7) آرتریت

ارتباط مستقیمی نیز دارند را به مراتب بهبود بخشد.

افرادی که کاندیدای مناسب عمل اسلیو معده هستند

انجام این جراحی کاهش وزن، برای همه افراد مناسب نیست و یا به عبارت دیگر، انجام جراحی کاهش وزن باید براساس شرایط روحی بیمار، شرایط جسمی، رفتار و عادت های شخص و همچنین بیماری هایی که در اثر وزن بالا به آن مبتلا شده اند و خیلی از موارد دیگر که فقط از طریق تشخیص جراح متخصص لاغری امکان پذیر است، صورت پذیرد.

افرادی که کاندیدای مناسب عمل اسلیو معده هستند
افرادی که کاندیدای مناسب عمل اسلیو معده هستند

به طور کلی افرادی که کاندیدای مناسب برای انجام عمل جراحی اسلیو معده هستند، عبارتند از:

در صورتی که شخص بیمار در مدت شش ماه به صورت مداوم اقدام به فعالیت های ورزشی مناسب نماید و همچنین زیر نظر پزشک متخصص از یک رژیم غذایی کم کالری و مناسب استفاده کرده باشد

و علاوه براین، داروهای کاهش وزن را به صورت منظم مصرف کرده است و قادر نبوده اند که وزن قابل توجهی را از دست دهند؛ طبق نظر دکتر سلیمی بهترین شیوه درمانی به منظور کاهش وزن استفاده از جراحی اسلیو معده است.

بیمارانی که BMI آن ها بالای چهل کیلوگرم باشد و یا به عبارت دیگر در گروه افراد خیلی چاق قرار دارند و از اضافه وزن بالا رنج می برند، جراح متخصص، جراحی اسلیو معده را برای آن ها توصیه می کنند.

بیمارانی که بیش از پنج سال به چاقی مفرط مبتلا هستند نیز به منظور کاهش وزن خود می توانند از جراحی اسلیو معده استفاده نمایند.

افرادی که پرخوری دارند

گروه دیگر از افرادی که کاندیدای مناسب انجام جراحی کاهش وزن هستند، شامل افرادی می شوند که قبلاً با مشکل پرخوری همراه بوده و در حین حال این عارضه را نمی توانند کنترل نمایند.

بیمارانی که مجبور هستند تا در طی روز از داروهایی استفاده نمایند که شخص را از حالت معمولی نیز بیشتر گرسنه می نماید.

افرادی که پرخوری دارند
افرادی که پرخوری دارند

بیمارانی که BMI آن ها بین سی و پنج تا چهل کیلو گرم است و در اثر اضافه وزن بالا به بیماری هایی نظیر:

1)    فشار خون بالا 2)کبد چرب 3) کلسترول بالا 4) دیابت نوع دو 5) آپنه خواب و بیش از ده بیماری دیگر که در اثر بالا بودن وزن بیماران به آن مبتلا می شوند نیز کاندیدای مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده هستند.

بیمارانی که به چاقی شدید مبتلا هستند و شاخص توده بدنی آن ها بالای چهل و پنج کیلوگرم است و انجام فعالیت های روزانه برای آن ها مقدور نیست نیز می توانند از این جراحی لاغری استفاده نمایند.

تمامی افراد رده سنی هجده تا شصت و پنج سال

تمامی افراد رده سنی هجده تا شصت و پنج سال که به اضافه وزن بالا و یا چاقی مفرط مبتلا هستند نیز کاندیدای مناسب برای انجام این جراحی هستند.

بیمارانی که از نظر روحی و همچنین ذهنی قادر به تغییر در سبک زندگی خود نبوده و همچنین عادات غذایی ناسالم را دارند نیز کاندیدای مناسب انجام این جراحی هستند.

افرادی که به هیچ نوع مواد مخدر و همچنین نوشیدنی های الکلی اعتیاد ندارند نیز می توانند این عمل کاهش وزن را انجام دهند.

گروه دیگر از افرادی که کاندیدای مناسب برای این جراحی لاغری هستند را می توان به بیمارانی که مشکلات عاطفی و همچنین روحی و روانی مبتلا نبوده و طبق تشخیص پزشک متخصص از نظر سلامت روانی در وضعیت کاملاً مطلوبی قرار دارند، اشاره کرد.

تمامی موارد ذکر شده، طبق نظر دکتر سلیمی از بیمارانی هستند که کاندیدای مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده هستند. البته بیماران قبل از انجام جراحی باید در مورد هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی از جراح متخصص خود اطلاعات کاملی را کسب نمایند.

جراحی اسلیو معده در نوجوانان

دکتر سلیمی برای نوجوانانی که از اضافه وزن بالا رنج می برند و قادر به انجام فعالیت های روزانه نیستند، عمل جراحی اسلیو معده را برای کاهش وزن آن ها بهترین گزینه معرفی می نماید تا از این طریق اختلالات و همچنین بیماری هایی که این رده سنی از آن رنج می برند را رفع نماید.

متخصصین متذکر می شوند که نوجوانانی که دارای اضافه وزن بالا هستند و به سن بلوغ رسیده اند، می توانند از این عمل لاغری به منظور کاهش وزن و حذف چربی های انباشته استفاده نمایند.

جراحی اسلیو معده در نوجوانان
جراحی اسلیو معده در نوجوانان

به این ترتیب نوجوانانی که واجد شرایط انجام این عمل لاغری هستند، عبارتند از:

نوجوانانی که شاخص توده بدنی آن ها بالای سی و پنج کیلوگرم است و با بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع دو و یا آپنه خواب مبتلا هستند نیز می توانند از این عمل لاغری برای کاهش وزن خود استفاده نمایند.

در این بین نوجوانانی که شاخص توده بدنی آ نها بالای چهل کیلوگرم است و با کلسترول بالا و یا فشار خون بالا نیز همراه هستند، طبق نظر دکتر سلیمی بهترین شیوه کاهش وزن در این رده سنی را عمل جراحی اسلیو معده معرفی می نمایند.

طبق تحقیقاتی که متخصصین تغذیه برای نوجوانان انجام داده اند، به این نتیجه رسیده اند که این عمل برای آن ها کاملاً بی خطر بوده است و بعد از سه سال از انجام جراحی اسلیو معده، اختلالات و مشکلات سلامتی آن ها نظیر دیابت نوع دو به طور کامل بهبود می یابد و دیگر نیازی به مصرف دارو ندارند.

به این ترتیب نوجوانانی که واجد شرایط انجام این عمل لاغری هستند، عبارتند از:
به این ترتیب نوجوانانی که واجد شرایط انجام این عمل لاغری هستند، عبارتند از:

افرادی که کاندیدای مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده نیستند:

همان طور که در موضوع بررسی هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی توضیح دادیم، این جراحی به عنوان یکی از بهترین و مناسب ترین شیوه های کاهش وزن است که هیچ گونه عوارضی را برای بیماران به همراه نمی آورد. اما در این بین افرادی هستند که انجام این شیوه جراحی برای آن ها مناسب نبوده و کاندیدای مناسب برای عمل جراحی اسلیو معده نیستند که عبارتند از:

طبق نظر دکتر سلیمی، افرادی که دچار عارضه صرع هستند، بهتر است که این عمل جراحی را برای کاهش وزن خود استفاده نکنند و از شیوه های دیگر به منظور رسیدن به وزن مناسب و ایده آل استفاده نمایند.

بیمارانی که با مشکلات قلبی همراه هستند نیز کاندیدای مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده نیستند.

افرادی که به بیماری های زمینه ای اعصاب و روان دارند

یکی دیگر از گروه افرادی که به بیماری های زمینه ای اعصاب و روان، مشکلات روانی و همچنین اختلالات در سیستم عصبی همراه هستند نیز نمی توانند این عمل کاهش وزن را برای درمان خود استفاده نمایند. ( دکتر سلیمی متذکر می شوند که استرس و همچنین اضطراب در این گروه از بیماران، تنش ها را به حدی بالا می برد که متخصصین مجبور به بستری نمودن بیمار در بیمارستان می شوند).

افرادی که شاخص توده بدنی آن ها زیاد نیست و از اضافه وزن بالایی برخوردار نیستند، نباید به منظور رسیدن به وزن ایده آل، این عمل کاهش وزن را انجام دهند، زیرا عوارض ایجاد شده در این گروه از بیماران بعد از عمل جراحی افزایش می یابد. طبق تحقیقات انجام شده، از کمترین عوارضی که این جراحی برای این بیماران به همراه دارد را می توان به خونریزی و همچنین زخم معده اشاره کرد.

بیمارانی که مدت ابتلای آن ها به معضل چاقی کمتر از پنج سال بوده است

بیمارانی که مدت ابتلای آن ها به معضل چاقی کمتر از پنج سال بوده و یا با اختلالاتی همراه هستند که سبب افزایش وزن آن ها شده است نیز کاندیدای مناسب برای انجام این جراحی کاهش وزن نیستند.

گروه دیگر از افرادی که به مصرف نوشیدنی هایی مانند نوشابه و یا الکل اعتیاد دارند و مصرف آن ها سبب اضافه وزن بالا در آن ها شده است، با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و تغییر در سبک زندگی قادر به کاهش وزن هستند. پس این گروه از افراد نیز کاندیدای مناسب به منظور عمل اسلیو معده نیستند.

این جراحی برای بیمارانی که دچار چاقی شدید هستند، انتخاب مناسبی نخواهد بود. علاوه بر این بیمارانی که برای طولانی مدت به بیماری های زمینه ای نظیر دیابت نوع دو مبتلا هستند نیز کاندیدای مناسب برای انجام جراحی کاهش وزن نیستند.

کلیه موارد ذکر شده از بیمارانی هستند که کاندیدای مناسب برای انجام جراحی اسلیو معده نبوده اند و در نتیجه این امر سبب کاهش در هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی می گردد.

مراحل درمانی قبل از عمل اسلیو معده

یکی از مراحلی که بیماران باید قبل از عمل لاغری انجام دهند، اختصاص به ویزیت قبل از جراحی معده و انجام قرارهای ملاقات با جراح متخصص است که بر روی هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی نیز تاثیرگذار است.

مراحل درمانی قبل از عمل اسلیو معده
مراحل درمانی قبل از عمل اسلیو معده

محاسبه شاخص توده بدنی و همچنین وزن مناسب بیمار توسط بهترین و مجرب ترین متخصص تغذیه، یکی دیگر از مراحل قبل از عمل اسلیو معده محسوب می شود.

یکی از مهمترین اقدامات قبل از عمل اسلیو معده را می توان به حضور در جلسات مشاوره بیمار اشاره کرد.

انجام قرارهای ملاقات با متخصص تغذیه یکی دیگر از مراحل قبل از جراحی اسلیو معده به منظور کاهش وزن در بیماران است.

رژیم غذایی، ورزش، ترک سیگار و قلیان، انجام فعالیت های ورزشی و همچنین ترک مشروبات الکلی از مراقبت های قبل از عمل اسلیو معده است.

آزمایش هایی که جراح متخصص قبل از انجام جراحی برای بیماران تجویز می کند

آزمایش هایی که جراح متخصص قبل از انجام جراحی برای بیماران تجویز می کند، یکی دیگر از مراحل قبل از عمل اسلیو معده است که بیماران موظف به انجام آن هستند.

دکتر سلیمی یکی دیگر از مراحل قبل از عمل لاغری را انجام آمادگی پایانی به منظور جراحی اسلیو یک روز قبل از انجام جراحی معرفی می کند.

تمامی مراحل ذکر شده، از مراحل قبل از عمل اسلیو معده است که دکتر سلیمی به بیمارانی که مایل به انجام این جراحی هستند، متذکر می شوند. شایان ذکر است که انجام مراحل درمانی قبل از جراحی بر روی هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی نیز تاثیرگذار است.

اولین قرار ملاقات با جراح متخصص لاغری

در اولین قرارهای ملاقات با جراح متخصص قبل از جراحی، پزشک متخصص لاغری شرح حال کامل و دقیقی را از بیمار دریافت کرده و همچنین در مورد عادت های غذایی از بیمار اطلاعات کاملی را در خصوص حجیم خوار بودن و یا ریزه خوار بودن بیمار دریافت می نمایند.

اگر بیماران، هم به ریزه خواری و هم به پرخوری در طی روز مبتلا هستند، باید به جراح متخصص اطلاع دهند. بهتر است بدانید که سبک عادات غذایی و همچنین نوع موادغذایی که بیمار در طی روز مصرف می کند مرتبط با نوع شیوه جراحی در بیماران دارد.

دکتر سلیمی به بیمارانی که با اضافه وزن بالا همراه هستند، توصیه می کنند که جراحی اسلیو معده بیشتر برای بیمارانی که حجیم خوار هستند، مناسب بوده و همچنین بیمارانی که بیشتر در اثر ریزه خواری به اضافه وزن بالا مبتلا شده اند، بهتر است که عمل بای پس معده را به منظور کاهش وزن انجام دهند.

طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که به پرخوری تمایل بیشتری دارند، این امر به احساس گرسنگی آن ها ارتباطی نداشته و این امر بیشتر بر اثر تغییر حالات روحی و یا عصبی شدن آن ها ایجاد شده است.

مزایای جراحی اسلیو معده

در این عمل کاهش وزن، به دلیل قرار ندادن شیء خارجی در بدن بیماران تحت جراحی، بروز عفونت ها و همچنین بیماری های چرکی به مراتب کمتر از سایر جراحی های دیگر است که از مزیت های جراحی عمل اسلیو معده محسوب می شود. از سایر مزیت های این جراحی می توان به:

1)    کاهش درد و ناراحتی 2) حفظ مسیر روده در سیستم گوارش 3) حفظ پیلور معده 4) عدم ساختار و عملکرد سیستم گوارش 5) ریکاوری کمتر در بیمارستان

از فواید این جراحی لاغری به حساب می آید. همان طور که در مبحث هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی توضیح دادیم، مدت زمان بستری شدن در بیمارستان با تشخیص جراح متخصص صورت می گیرد.

اما بنا به دلایلی، ممکن است که مانع از خروج بیمار از بیمارستان شوند و همچنین مجبور به جراحی مجدد برای بیمار شوند. این در صورتی است که به دلیل باز شدن بخیه ها و بیرون آمدن محتویات معده سبب نشت گردد، که درصد این اتفاقات در بیماران بسیار کم است.

در مواردی که بیماران به برنامه غذایی که جراح متخصص برای آن ها توصیه کرده است

در مواردی که بیماران به برنامه غذایی که جراح متخصص برای آن ها توصیه کرده است، پایبند نباشند و مانند گذشته به پرخوری خود ادامه دهند، سبب بروز این شکاف ها در محل منگنه معده می شود که جراحی را برای بیمار بسیار سخت و دردناک می کند. همچنین سبب افزایش هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی نیز می گردد.

رژیم غذایی که پزشک تغذیه برای این گروه از بیماران توصیه می کند، علاوه بر محدودیت های غذایی شامل اندازه گیری های دیگر به منظور کاهش وزن بعد از جراحی است.

بیماران بعد از بیست و یک روز از انجام جراحی، بهبودی تقریبی خود را به دست می آورند و اجازه مصرف مواد غذایی مایع میکس شده به میزان یک فنجان را در طی روز دارند.

بیمارانی که به منظور کاهش وزن این عمل لاغری را انجام داده اند، باید به این نکته توجه داشته باشند که به منظور ماندگاری و دوام بیشتر مزیت های جراحی اسلیو معده، باید مراجعات منظمی با پزشک متخصص و همچنین مشاوره های لازم با متخصص تغذیه را انجام دهند.

یکی از مهمترین مزیت های این عمل لاغری را می توان به بی میلی فرد نسبت به خوردن مواد غذایی اشاره کرد که این  امر سبب کاهش وزن شدید بیمار در طی سی روز اول بعد از عمل می گردد.

در مواردی که بیماران به برنامه غذایی که جراح متخصص برای آن ها توصیه کرده است
در مواردی که بیماران به برنامه غذایی که جراح متخصص برای آن ها توصیه کرده است

نکته در مورد جراحی اسلیو معده با بیمه های درمانی

انجام این عمل کاهش وزن تنها برای بیمارانی است که شاخص توده بدنی آن ها بیش از چهل کیلوگرم است که در این صورت انجام جراحی با بیمه تامین اجتماعی برای بیماران امکان پذیر است.

به این صورت که فرد با مراجعه به پزشک متخصص و همچنین دریافت برگه معرفی شخص از طرف جراح برای انجام جراحی اسلیو معده در بیمارستان شهید مصطفی خمینی (دولتی – غیر دولتی) صورت می پذیرد و به این ترتیب تقاضای جراحی شخص بیمار در مرکز ثبت می گردد.

بهترین جراح متخصص به منظور انجام جراحی اسلیو معده

بهترین ویژگی که جراح متخصص برای انجام جراحی باید دارا باشد، در خصوص تخصص جراحی در حیطه اضافه وزن و همچنین باریاتریک است. به این ترتیب که مجرب بودن جراح و کسب مهارت های لازم در انجام جراحی و علاوه بر این تعداد عمل های زیاد لاغری اسلیو معده سبب می شود که پزشک متخصص به عنوان بهترین جراح متخصص برای بیماران شناخته شود که دکتر سلیمی، یکی از این متخصصین است.

جراح متخصص باید این توانایی را داشته باشد که یک رابطه دو طرفه مناسب و خوبی را با بیماران برقرار نماید. یکی از ویژگی های مهم جراح متخصص این است که با کلینیک ها و یا بیمارستان هایی اقدام به فعالیت نماید که به تجهیزات و دستگاه های مدرن روز دنیا مجهز باشند و با آن ها همکاری نماید.

جراح باید اطلاعات کاملی در اختیار بیمار قرار دهد

جراح متخصص موظف است که در مورد تمامی مراحل قبل و بعد از جراحی و همچنین دوره نقاهت جراحی اطلاعات کاملی را در اختیار بیماران قرار دهد که یکی دیگر از ویژگی های جراح متخصص محسوب می شود.

جراح متخصص باید در مورد هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی اطلاعات کاملی را در اختیار بیماران خود قرار دهد. در دسترس بودن جراح متخصص در دوران بعد از عمل و همچنین دوران نقاهت بیمار به آسانی امکان پذیر باشد.

زیرا بیماران بعد از جراحی به مراقبت های بیشتر و مشاوره های پزشکی زیادی نیاز دارند که از ویژگی های دیگر جراح متخصص به حساب می آید.

جراح باید اطلاعات کاملی در اختیار بیمار قرار دهد
جراح باید اطلاعات کاملی در اختیار بیمار قرار دهد

عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی اسلیو معده

بیمارانی که برای کاهش وزن خود جراحی اسلیو معده را انجام می دهند، باید به این نکته توجه داشته باشند که عوامل متعددی بر روی هزینه این عمل لاغری تاثیرگذار است که عبارتند از:

 •   یکی از عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی، اختصاص به هزینه های مربوط به بیهوشی بیمار دارد.
 •   ابزار پزشکی و همچنین تجهیزاتی که جراح متخصص در حین جراحی برای بیماران استفاده می کنند نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو معده محسوب می شود.
 •   دستمزد جراح متخصص بر مبنای میزان تجربه و مهارت هایی که به دست آورده است، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی اسلیو معده است.
 •   یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی را می توان به انجام آزمایش های لازم و عکس های رادیولوژی نظیر سونوگرافی اشاره کرد.
 •   ویزیت هایی که بیماران قبل از عمل جراحی به منظور مشاوره های لازم در خصوص انجام جراحی با پزشک متخصص خود انجام می دهد، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی است.

به طور کلی از اساسی ترین عواملی که بر روی قیمت تمام شده جراحی اسلیو تاثیرگذار است، شامل موارد زیر است:

1)    مکان انجام جراحی در بیمارستان های خصوصی و یا دولتی و همچنین کلینیک های فوق تخصصی، یکی دیگر از عواملی است که به صورت کلی برای انجام جراحی تاثیرگذار است.

2)    بیمه ای که بیمار تحت حمایت او قرار دارد نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت تمام شده جراحی لاغری است.

3)    محل و همچنین منطقه ای که در آن جراحی اسلیو معده توسط مجرب ترین جراحان متخصص انجام می گیرد، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی به حساب می آید.

4)    یکی دیگر از عامل هایی که بر روی هزینه ی جراحی تاثیرگذار است، مصرف مکمل، ویتامین و همچنین مواد معدنی است که پزشک تغذیه به بیماران برای تمام عمر توصیه می کنند.

5)    بعد از جراحی، بیماران به یک برنامه رژیم غذایی مناسب به منظور کاهش وزن احتیاج دارند که باید هزینه هایی را بابت مشاوره به متخصص تغذیه بپردازند که بر روی هزینه جراحی نیز تاثیرگذار است.

بیماران برای رسیدن به وزن ایده آل و مناسب خود باید در باشگاه های ورزشی ثبت نام نمایند

6)    بیماران برای رسیدن به وزن ایده آل و مناسب خود باید در باشگاه های ورزشی ثبت نام نمایند و از یک مربی ورزشی به منظور داشتن تناسب اندام مناسب کمک و یاری بگیرند که این عوامل نیز بر روی قیمت تمام شده جراحی اسلیو معده تاثیرگذار است.

7)    بیمارانی که بعد از جراحی به دلیل کاهش وزن شدید با شل شدگی و یا افتادگی های پوستی همراه هستند و برای برطرف کردن این مشکلات، از جراحی های زیبایی مانند:

1)    ترمیم پوست های اضافه 2) لیفت و همچنین کشیدگی بخش های پوست که سبب افتادگی شده است 3) لیفت سینه در بانوان و همچین لابیاپلاستی استفاده می نمایند، از عواملی هستند که بر روی هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی تاثیرگذار است.

8)    بیماران بعد از کاهش وزن سریع، دیگر قادر به استفاده از لباس های گذشته خود نیستند و باید برای این دوران از لباس های جدید و مناسب استفاده نمایند که بر روی هزینه جراحی اسلیو نیز تاثیرگذار است.

به طور کلی تمامی موارد ذکر شده، از عواملی هستند که بر روی قیمت تمام شده جراحی اسلیو معده تاثیرگذار هستند.

بیماران برای رسیدن به وزن ایده آل و مناسب خود باید در باشگاه های ورزشی ثبت نام نمایند
بیماران برای رسیدن به وزن ایده آل و مناسب خود باید در باشگاه های ورزشی ثبت نام نمایند

انواع عمل جراحی اسلیو معده

جراحان متخصص از دو نوع اسلیو معده برای کاهش وزن بیماران استفاده می کنند:

عمل اسلیو معده که در آن تقریباً شصت درصد از حجم معده را از بدن بیمار به روش لاپاراسکوپی خارج می کنند، از نوع « اسلیو گشاد » است که بیشتر متخصصین برای بیمارانی که شاخص توده بدنی آن ها بین سی تا سی و پنج کیلوگرم است، بهترین شیوه جراحی اثربخش معرفی می کنند.

مدل دیگر جراحی اسلیو معده از « نوع تنگ » است که در این عمل، جراح متخصص هشتاد درصد از حجم معده را از بدن بیماران حذف می کنند. نکته مهم این است که این مدل جراحی بیشتر مناسب برای بیمارانی است که شاخص توده بدنی آن ها بین سی و پنج تا چهل و پنج کیلوگرم است.

موارد ذکر شده از انواع جراحی های اسلیو معده است که جراحان به منظور کاهش وزن سریعتر برای بیماران از آن استفاده می نمایند. نکته حائز اهمیت این است که هر چه بیماران بیشتر به اضافه وزن بالا مبتلا باشند، مدت زمان جراحی نیز به مراتب به زمان بیشتری به طول می انجامد.

افرادی که قصد انجام عمل اسیلو معده در یزد را دارند برای تشخیص بهترین دکتر از صفحه بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنند.

میزان موفقیت عمل لاغری اسلیو معده

دکتر سلیمی به بیمارانی که جراحی اسلیو معده را به منظور کاهش وزن سریعتر انجام داده اند، متذکر می شوند که بعد از جراحی به طور متوسط نیمی از وزن خود را از دست می دهند و بر این اساس به دلیل این که انجام جراحی موفقیت آمیز تر باشد، باید به موارد زیر به منظور اثربخش تر بودن عمل جراحی توجه داشته باشند كه عبارتند از:

یکی از عواملی که سبب موفقیت بیشتر بعد از جراحی در بیماران می شود، این است که بیماران در خصوص میزان وزنی که به مراتب از دست می دهند، روشن بین باشند.

بیمارانی در این عمل جراحی موفق تر هستند که بعد از جراحی، قرارهای ملاقات ماهانه را به طور منظم با جراح متخصص و همچنین متخصص تغذیه انجام دهند.

بیمارانی که از تمامی نکات تغذیه ای که جراح متخصص به آن توصیه کرده اند، پیروی می نمایند نیز در انجام این جراحی موفق تر هستند.

افرادی که بعد از عمل لاغری، فعالیت های ورزشی را به صورت مستمر انجام می دهند و یا به عبارتی از نظر جسمی و همچنین بدنی نسبت به بیماران دیگر فعال تر هستند، در انجام این عمل لاغری موفق تر هستند.

کلیه موارد ذکر شده، از نکاتی است که بیماران در صورت رعایت تمامی آن ها با یک عمل موفقیت آمیز کاهش وزن همراه هستند.

میزان موفقیت عمل لاغری اسلیو معده
میزان موفقیت عمل لاغری اسلیو معده

اعتبار بیمارستان مصطفی خمینی

دکتر سلیمی به عنوان بهترین دکتر عمل اسلیو معده، این مرکز درمانی را جزء بیمارستان های معتبری می داند که به دلیل داشتن گواهینامه های متعدد و همچنین افتخارات پزشکی در تمامی زمینه ها توانسته است  که تایید وزارت بهداشت و درمان را کسب نماید.

طبق ماده یک قانون تشکیلات وزارت بهداشت و درمان پزشکی و همچنین براساس ماده هشت قانون تشکیل وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و علاوه بر آیین نامه های اجرایی از وزارت بهداشت، بیمارستان مصطفی خمینی توانسته است تا گواهینامه های درجه یک را در این راستا کسب نماید.

به همین دلیل است که امروزه اکثر بیمارانی که به دلیل افزایش وزن مایل به انجام این جراحی لاغری هستند، جراحی اسلیو معده را در این بیمارستان انجام می دهند تا از این طریق هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی به مراتب نسبت به سایر بیمارستان های دیگر کاهش یابد.

شیوه نوبت دهی در بیمارستان مصطفی خمینی

همان طور که توضیح دادیم، این بیمارستان به دلیل گواهینامه های معتبر از پیشرفته ترین و همچنین مدرن ترین دستگاه ها برای درمان بیماران استفاده می نماید.

این مرکز درمانی به منظور نوبت دهی به مراجعه کنندگان، از تکنولوژی های مدرن نظیر اینترنتی ( که مناسب برای بیماران شهرستانی است) و یا نوبت دهی به صورت تلفنی برای بیماران قائل شده است.

نکته مهم این است که در زمان نوبت دهی، بعضی از اطلاعات شخصی مانند شماره ملی و همچنین شماره پیگیری را به بیماران ارائه می دهند که بیماران باید زمان مراجعه به این مرکز درمانی آن را به همراه داشته باشند.

شیوه نوبت دهی در بیمارستان مصطفی خمینی
شیوه نوبت دهی در بیمارستان مصطفی خمینی

نکته در مورد بیمارستان شهید مصطفی خمینی

بهتر است بدانید که این مرکز درمانی در تهران واقع شده است که به عنوان یکی از بیمارستان هایی ( عمومی – غیر دولتی ) محسوب می شود که از بخش های مختلف برای رفاه حال بیماران تشکیل شده است. همچنین این بیمارستان امکانات رفاهی ویژه ای را برای خانواده های شهدا قائل شده است.

نظیر ویزیت رایگان برای خانواده های معظم شهدا که به عنوان یکی از تدارکات خاص برای این گروه از بیماران در این مرکز درمانی محسوب می شود.

تعیین کادر درمانی بیمارستان شهید مصطفی خمینی

براساس ارزیابی دقیق این مرکز درمانی باید گفت که اعضای هیئت مدیره و همچنین پرسنل منصوب بیمارستان شهید مصطفی خمینی توسط رئیس دانشگاه شاهد مشخص می گردد که نشاندهنده کنترل بیش از حد دانشگاه شاهد تهران بر این مرکز درمانی است.

بهتر است بدانید که تعیین اعتبار این مرکز درمانی توسط مسئول ارشد دانشگاه شاهد تهران صورت می گیرد که هم اکنون در این مرکز، پنج نفر از متبحرترین پزشکان، جزو اعضای هیئت مدیره بیمارستان که مورد تایید دانشگاه شاهد تهران( که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی است) هستند؛ در این مرکز درمانی در پست های مختلف در حال ارائه خدمت می باشند.

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

متخصصین با توجه به وضعیت جسمی بیماران که در هر فرد متغیر است، یک رژیم غذایی مناسبی را به منظور کاهش وزن بیماران ارائه می دهند. در این دوره رعایت رژیم مایعات کمی سخت است. اما در مجموع بیشتر بیماران در روزهای نخست جراحی مانند قبل زیاد احساس گرسنگی نمی کنند.

مرحله اول رژیم غذایی

موادغذایی که بیماران در این مدت باید از خوردن آن پرهیز کنند، عبارتند از:

پرهیز از نوشیدنی هایی که حاوی مقادیر زیادی کافئین هستند، نظیر قهوه و همچنین چای

خودداری از مصرف نوشیدنی هایی که حاوی مقادیر زیادی قند هستند، مانند آب میوه های مصنوعی

انواع نوشیدنی های گازدار و همچنین نوشابه از موادغذایی هستند که در این مدت بیماران باید از خوردن آن پرهیز کنند.

دکتر سلیمی، به بیمارانی که از این شیوه درمانی برای کاهش وزن خود استفاده کرده اند، متذکر می شوند که در این مدت فقط اجازه مصرف نوشیدنی های شفاف فاقد قند را دارند. همچنین متذکر می شوند که علاوه بر سایر نوشیدنی های مجاز در طی روز، حداقل هشت لیوان آب نیز میل نمایند.

مایعات شفافی که بیماران اجازه مصرف آن ها را دارند، شامل:

1)    ژله 2) عصاره استخوان 3) چای یا قهوه فاقد کافئین 4) پاپسیکل های فاقد قند، هستند.

مرحله دوم رژیم غذایی بعد از جراحی

طبق تحقیقات انجام شده، بعد از مدت هفت الی ده روز بیماران بعد از انجام جراحی، مجدداً احساس گرسنگی می کنند که در این مدت متخصصین تغذیه از رژیم مایعات سرشار از پروتئین که نقش بسزایی در سایر افراد دارند را برای وعده های غذایی این بیماران توصیه می کنند.

هدف از این رژیم غذایی این است که شخص بیمار مواد مغذی سالم و مناسبی را در این دوره مصرف نمایند و همچنین از مصرف مواد غذایی که هیچ گونه ارزش غذایی ندارند و دارای کالری بیشتری هستند نیز خودداری نمایند. بنابراین مواد غذایی که بیماران در این دوره باید از خوردن آن خودداری نمایند، عبارتند از:

1)    مواد غذایی قندی 2) پرهیز از مواد غذایی سرشار از چربی نظیر ماست پرچرب 3) خودداری از مصرف غذاهای سنگین نظیر سوپ سبزیجات است.

در طی روز آب بیشتری نیز میل نمایید

دکتر سلیمی به بیمارانی که در مرحله دوم رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده قرار دارند نیز متذکر می شوند که باید در طی روز آب بیشتری نیز میل نمایند و همچنین از پودرهای پروتئینی به منظور رسیدن پروتئین کافی به بدن را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

نکته مهم این است که پودر پروتئینی باید فاقد قند باشد و با نوشیدنی های شفاف در این دوره مخلوط شود. در این مرحله بیماران طبق تشخیص پزشک متخصص اجازه مصرف بیست گرم پروتئین را در طی روز دارند که به عبارتی یک دوم فنجان در هر وعده غذایی است. به این ترتیب مواد غذایی بدون قندی که بیماران در این مرحله اجازه مصرف آن را دارند، شامل:

1)    سوپ بسیار رقیق 2)آب میوه رقیق شده 3) نودل های بسیار نرم داخل سوپ 4) بستنی و ماست بدون قند 5) سس سیب کم قند و همچنین رقیق شده با آب، است.

مرحله سوم رژیم غذایی بعد از جراحی

بیمارانی که جراحی اسلیو را به منظور کاهش وزن انجام داده اند، در این مرحله می توانند که از غذاهای نرم استفاده نمایند. دکتر سلیمی به این گروه از بیماران مصرف روزانه شصت تا هشتاد گرم پروتئین و همچنین روزی هشت لیوان آب را نیز توصیه می نمایند. بیماران باید از خوردن مواد غذایی مانند:

1)     غذاهای قندی 2) نان 3) سبزیجات خام و سخت 4) غذاهای چرب به ویژه روغن و کره 5) پاستا و همچنین برنج سفید، نیز خودداری نمایند.

مواد غذایی سالم و همچنین مغذی که بیماران اجازه مصرف آن را در این مرحله دارند، شامل:

1)    پنیر کم چرب 2) سبزیجات نرم 3) ماهی هایی که دارای گوشت نرمی هستند 4) سوپ غلیظ 5) مصرف تخم مرغ

است که مصرف آن سرعت ریکاوری بعد از عمل را به مراتب بالا برده و به دلیل پروتئین بالا، فرد سریع تر احساس سیری می کند.

مرحله سوم رژیم غذایی بعد از جراحی
مرحله سوم رژیم غذایی بعد از جراحی

مرحله چهارم مصرف مواد غذایی جامد

تقریباً بعد از یک ماه از جراحی اسلیو معده بیماران می توانند با تشخیص جراح متخصص از مواد غذایی جامد استفاده نمایند. در این مرحله نیز مانند مراحل قبلی، بیماران در روز باید از شصت تا هشتاد درصد پروتئین نیز استفاده نمایند. دکتر سلیمی به این بیماران متذکر می شوند که به هیچ عنوان نیم ساعت قبل از غذا آب میل نکنند و بدن خود را هیدراته نگه دارند.

این بیماران باید با تشخیص پزشک متخصص در طی روز نیز از مولتی ویتامین برای جبران ویتامین های لازم بدن استفاده نمایند. پزشک تغذیه در این مرحله، سه وعده غذایی کم و همچنین دو میان وعده ( فرآوری شده و همچنین کم فیبر ) را توصیه می کنند.

مواد غذایی که بیماران اجازه مصرف آن را در این مرحله دارند، شامل: ماهی، سبزیجات، مقدار کمی میوه، پنیر خامه ای کم چرب، گوشت کم چرب است. به این ترتیب بیماران باید از خوردن مواد غذایی نظیر:

1)    روغن های آشپزی 2) دسرها 3) نوشابه 4) مواد غذایی پرکالری 5) چیپس 6) نان و غلات سفید 7) غذاهای سرخ شده، نیز خودداری نمایند.

کلیه مراحل رژیم غذایی ذکر شده، از سوی متخصص تغذیه برای این گروه از بیماران سبب می شود که فرد در یک بازه زمانی کوتاه به وزن ایده آل و مناسب خود که سال ها آرزو داشته اند، برسند.

مرحله چهارم مصرف مواد غذایی جامد
مرحله چهارم مصرف مواد غذایی جامد

نکات مهم در خصوص عمل اسلیو معده

دکتر سلیمی به بیمارانی که به منظور کاهش وزن، این عمل لاغری را انجام داده اند، نکات مهمی را برای حفظ سلامتی بیشتر بیماران توصیه می کنند که شامل:

 •   یکی از نکات مهم که از معده درد در بیماران جلوگیری می کند، پرهیز از نوشیدن آب به مدت یک ساعت قبل و بعد از غذا است.
 •   یکی از نکات حائز اهمیت که بیماران باید بعد از جراحی معده به آن توجه داشته باشند و آن ها را از برنامه غذایی خود حذف نمایند، پرهیز از نوشابه های گازدار و همچنین سایر نوشیدنی هایی است که حاوی مقادیر زیادی قند هستند.
 •   بهتر است که در زمان گرسنگی از مواد غذایی کم کالری و همچنین سالم به میزان کم، مصرف نمایند.
 •   مواد مغذی کامل را جایگزین وعده های غذایی اصلی کنید.

علاوه بر این، متخصصین متذکر می شوند که پیروی نکردن از رژیم غذایی و پرخوری بیش از حد سبب افزایش وزن مجدد در بیماران می شود. طبق مطالعات انجام شده، به طور متوسط افرادی که به منظور کاهش وزن، این جراحی را انجام می دهند، حدوداً نود درصد از وزن اضافی خود را به تدریج از دست می دهند.

معمولاً افرادی که روزانه به فعالیت های ورزشی سبک می پردازند، در کاهش وزن سریعتر نسبت به سایر بیماران دیگر موفق تر هستند. بیماران با تغییر در سبک زندگی و رسیدن به وزن ایده آل و مناسب باید سعی کنند که با داشتن یک برنامه غذایی سالم و کم کالری و همچنین پرهیز از پرخوری، وزن خود را ثبت نمایند.

نکات مهم در خصوص عمل اسلیو معده
نکات مهم در خصوص عمل اسلیو معده

علائمی که بیماران باید بعد از عمل اسلیو به جراح متخصص مراجعه کنند

بیمارانی که جراحی اسلیو معده را انجام داده اند، در صورت بروز هر یک از این نشانه ها می توانند به جراح متخصص مراجعه نمایند که شامل:

1)    افزایش ضربان قلب 2) درد ناحیه شکم 3) تنگی نفس 4) سرگیجه 5) شانه درد 6) درد قفسه سینه 7)  احساس نگرانی و بیماری 8) تب و لرز شدید 9) قرمزی، گرمی و همچنین تخلیه چرک از محل بخیه ها 10) تهوع از علائمی هستند که در صورت بروز هر یک از آن ها بیماران باید سریعاً به جراح متخصص مراجعه نمایند. جراح متخصص در صورت بروز هر یک از این نشانه ها، به منظور تشخیص دقیق تر بیماران، از آزمایش سی تی اسکن و یا آزمایش دستگاه گوارش فوقانی ( GI) استفاده می نمایند.

مراقبت های لازم بعد از جراحی اسلیو معده

متخصصین در ساعات ابتدایی (پنج ساعت اول) جراحی اسلیو معده از بیماران می خواهند که به منظور جلوگیری از لخته شدن خون در پاها چند قدمی با کمک یک همراه قدم بزنند.

بسته به نوع عمل اسلیوی که جراحان متخصص برای کاهش وزن بیماران استفاده می نمایند، میزان درد وارد شده در بیماران متغیر بوده است و به همین منظور از مسکن های مختلف به منظور تسکین درد در بیماران استفاده می کنند.

متخصصین در بعضی از شیوه های جراحی اسلیو معده، این عمل لاغری را به صورت سرپایی انجام می دهند و اجازه ترخیص به بیماران در همان روز را می دهند. اما در این بین بعضی از متخصصین به منظور مراقبت های بیشتر، یک تا دو روز بستری شدن در بیمارستان را به بیماران تجویز می نمایند.

اما در مواردی که زمان جراحی نسبت به وضعیت جسمی بیمار طولانی تر باشد و بیمار بعد از هوشیاری با درد بیشتری همراه باشد، جراحان برای کسب بهبودی و همچنین مراقبت های بیشتر، سه روز بستری شدن در بیمارستان را برای بیماران تجویز می نمایند که زمان بستری بودن بیمار در بیمارستان نیز یکی از عوامل تاثیرگذار در هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی است. دکتر سلیمی به منظور مراقبت های ویژه بعد از جراحی به بیماران متذکر می شود که:

در طی روز به صورت مداوم مایعات را به شکل جرعه ای میل نمایید

در طی روز به صورت مداوم مایعات را به شکل جرعه ای میل نمایند تا از این طریق از بروز کم آبی در بدن بیماران جلوگیری نمایند. بهتر است بدانید که در هفته اول جراحی اسلیو معده، حرکات روده ای با درد و ناراحتی بیشتری همراه است و ممکن است که فرد به یبوست مبتلا شود که این عارضه برای تمامی بیمارانی که جراحی اسلیو معده را انجام داده اند، امری طبیعی محسوب می شود.

متخصصین با تجویز داروهای مسکن در بیمارانی که با درد و ناراحتی بیشتری همراه هستند، تلاش می کنند که از میزان درد در این بیماران بکاهند.

داروهایی که متخصصین به این گروه از بیماران تجویز می نمایند، برای پایین آوردن اسیدیته معده به منظور برطرف کردن سوزش سردل بیماران است که باید در زمان معین آن را مصرف نمایند.

دکتر سلیمی به بیماران متذکر شده که انجام ورزش های سبک و همچنین پیاده روی روزانه یکی از مواردی است که جزء مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده به روند بهبودی و همچنین درمان بیماران کمک بسزایی می نماید.

در طی روز به صورت مداوم مایعات را به شکل جرعه ای میل نمایید
در طی روز به صورت مداوم مایعات را به شکل جرعه ای میل نمایید

نکات مهم در مورد مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

متخصصین به بیماران توصیه می کنند که بعد از این جراحی لاغری از بلند کردن اجسام سنگین که سبب فشار به بخیه های بخش جراحی وارد شده می شود و در نهایت درد زیادی را برای بیماران به همراه می آورد نیز بپرهیزند.

همچنین متذکر می شوند که احساس خستگی مفرطی که در بیماران ایجاد می شود، به دلیل کاهش مصرف کالری است که بیماران در طی روز باید براساس رژیم غذایی این دوران مصرف نمایند که تا سی روز بعد از عمل لاغری اسلیو معده امری طبیعی است و به تدریج بیماران به معده جدید عادت می کنند.

نکات مهم در مورد مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده
نکات مهم در مورد مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

یکی از نکات مهم در مراقبت های بعد از عمل، اختصاص به این موضوع دارد که بهتر است که بیماران تا بیست و یک روز از استحمام و همچنین نشستن در وان آب داغ نیز خودداری نمایند. برگشت شخص بیمار به فعالیت های شغلی بسته به نوع شغل بیمار بعد از چهارده الی بیست و هشت روز امکان پذیر است.

طبق مطالعات انجام شده، بیشتر بیماران بعد از مدت سی تا چهل و دو روز می توانند توانایی و همچنین قدرت کامل خود را به دست آورده و تمامی فعالیت های شخصی و شغلی را به بهترین نحو انجام دهند.

از نکات دیگر مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده را می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

بهتر است که بیماران در هر وعده غذایی، مواد غذایی را به خوبی بجوند و آب را نیز به صورت جرعه جرعه میل نمایند.

سه وعده غذایی را بیماران حتما به مقدار کم و براساس میزان کالری مورد نیاز بدن بعد از جراحی باید مصرف نمایند.

باید بدانید که یکی از نکات مهم مراقبت های بعد از جراحی را می توان به مصرف پروتئین به میزان کافی در کنار سبزیجات نرم و همچنین میوه هایی که فاقد قند هستند، اشاره کرد.

تمامی این نکات به عنوان مراقبت های ویژه ای است که دکتر سلیمی به بیماران متذکر می شوند که پیروی کردن از تمامی این دستورالعمل ها سبب کاهش میزان هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی می شود.

سوالات رایج در مورد جراحی اسلیو معده

یکی از سوالات متداولی که بیشتر بانوان دارای اضافه وزن بالا از جراح متخصص برای کاهش وزن سریع خود می پرسند، اختصاص به امکان بارداری بعد از جراحی است؟

جراح متخصص به این بیماران متذکر می شوند که بعد از انجام جراحی معده و کاهش وزن به میزان دلخواه و ایده آل، امکان این که بعد از مدت هجده ماه ( یک سال و نیم ) باردار شوند نیز وجود دارد. متخصصین به بانوانی که این عمل لاغری را انجام داده اند، توصیه می کنند که قبل از این مدت از بارداری نیز خودداری نمایند.

 

آیا انجام جراحی اسلیو بر روی عملکرد جنسی اثرگذار است؟

بیمارانی که با انجام این عمل لاغری، وزن زیادی را از دست داده اند و با کاهش وزن روبرو شده اند، این امر سبب عملکرد مثبت در روابط جنسی شده است.

همان طور که توضیح دادیم، در افراد دارای اضافه وزن بالا، سلول های چربی به مراتب هورمون لیپتن بیشتری را ترشح می کنند که این امر سبب کاهش میل جنسی در افراد می شود.

بنابراین با انجام این جراحی کاهش وزن و حذف تجمع چربی های انباشته در بدن، این هورمون کمتر ترشح شده و میل و توان جنسی را افزایش می دهد که می توان از فواید جراحی اسلیو معده بیان کرد.

برای انجام جراحی حلقه معده در مشهد توصیه می کنیم پست عمل حلقه معده در مشهد را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

امروزه معضل چاقی به عنوان یکی از مشکلات بزرگ جامعه شناخته شده است که متخصصین به منظور رفع این مشکل و همچنین جلوگیری از بروز بیماری های متعدد، جراحی اسلیو معده را به بیماران برای کاهش وزن سریعتر توصیه می نمایند.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی به مراتب نسبت به سایر بیمارستان های عمومی – غیر دولتی کمتر بوده است. به همین دلیل است که بیشتر متخصصین این جراحی را در این مرکز درمانی انجام می دهند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید