هزینه جراحی چاقی

هزینه جراحی چاقی
فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم به موضوع هزینه جراحی چاقی بپردازیم.

در عصری که زندگی می کنیم، اکثر افراد به دنبال این هستند که زیبا باشند و زیبا به نظر برسند. یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر زیبایی اندام فرد است و افرادی که به نسبت به قد و حتی تصورات خود چاق هستند

روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده چگونه می باشد برای دانستن این موضوع پیشنهاد می کنیم پست روند کاهش وزن بعد از عمل اسلیو را ببینید.

هزینه جراحی چاقی
هزینه جراحی چاقی

از این موضوع ناراحت هستند، به همین دلیل از طرق مختلف قصد دارند که اضافه وزن خود را از بین ببرند. در این قسمت قصد داریم شما را با انواع جراحی های چاقی و هزینه جراحی چاقی آشنا کنیم.

چاقی مفرط چیست؟

روشهای مختلف درمان چاقی با استفاده از جراحی کدام موارد هستند؟

جراحی گاستروپلاستی عمودی با نوار برای درمان چاقی به چه صورت است؟

هزینه جراحی چاقی با باندینگ یا حلقه معده به چه صورت است؟

مزایای جراحی باندینگ معده چیست؟

هزینه جراحی چاقی با استفاده از روش اسلیو معده به چه صورت است؟

جراحی به روش بای پس معده به چه صورت انجام می شود؟

جراحی پلیسه معده برای درمان چاقی چیست؟

هزینه جراحی چاقی با استفاده از جراحی دئودنال سوئیچ چه میزان است؟

جراحی لاپاراسکوپی در درمان چاقی به چه صورت است؟

آیا لیپوساکشن جزء جراحی های چاقی محسوب می شود؟

هزینه جراحی چاقی به چه صورت است؟

هزینه های بعد از عمل جراحی چاقی به چه صورت است؟

آسانترین روشهای جراحی چاقی چیست؟

 

 

چاقی مفرط

چاقی مفرط در افراد به معنی این است که افراد از وزن طبیعی و متعادلی که باید داشته باشند، بین حدود سی تا چهل و پنج کیلو گرم بیشتر هستند و در دسته افراد چاق قرار می گیرند.

افراد با استفاده از رژیم غذایی کم کالری، خوردن داروهایی که جلوی اشتهای کاذب آنها را می گیرد، کم خوردن غذا، مصرف سبزیجات و میوه جات مناسب و همچنین ورزش می توانند جلوی بیماری چاقی را بگیرند و به درمان و بهبودی خود کمک کنند.

اگر ساکن غرب تهران هستید برای جراحی لاغری به پست کلینیک لاغری در غرب تهران مراجعه کنید.

چاقی مفرط
چاقی مفرط

همانطور که میدانید امروزه تمام مردم دنیا به داشتن اندامی زیبا و جذاب خیلی اهمیت می دهند. بعضی افراد از داشتن اضافه وزن زیاد خود خیلی رنج می برند و دوست دارند که اندامی زیبا و خوش فرمی داشته باشند. این افراد اغلب تمام رژیم های مختلف را برای درمان چاقی مثل:

خوردن دمنوش های لاغری، مراعات کردن در خوردن غذا، پیاده روی و یا ورزش را استفاده کرده اند. آنها با این روش ها به نتیجه ی که دوست دارند، نمی رسند و مجبور می شوند که از عمل جراحی برای درمان چاقی استفاده کنند.

روش جراحی موثر ترین راه

شاید این آخرین راه حلی باشد که فرد برای درمان چاقی انتخاب می کند تا به اندام زیبا و جذاب که همیشه آرزویش را داشته است برسد. امروزه پزشکان متخصص تنها روشی را که تاثیرگذاری بیشتری نسبت به روش های دیگر برای درمان چاقی مفرط دارد، روش جراحی معرفی کرده اند.

روش جراحی موثر ترین راه
روش جراحی موثر ترین راه

زمانی که افراد از جراحی برای درمان چاقی استفاده می کنند، این امر در زیبایی و همچنین روحیه ی جسمی و روانی فرد تاثیر بسزایی می گذارد.

در این بین خانم ها به نسبت آقایان حساس تر هستند، به خصوص در مواقعی مانند زمانی که میخواهند لباس مورد علاقه ی خود را بپوشند و سایز آنها نیست و یا زمانی که می خواهند به استخر بروند، از ظاهر نامناسب خود بسیار ناراحت هستند.

این عوامل اعتماد به نفس آنها را خیلی پایین می آورد و باعث می شود که از اجتماع دوری کنند. افراد با انجام جراحی، اعتماد به نفس خود را بالا می برند و می توانند خیلی راحت تر با افراد در اجتماع ارتباط برقرار کنند.

چاقی معایب زیادی دارد که علاوه بر تضعیف روحیه افراد، مشکلات دیگری را نیز دارد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

چاقی معایب زیادی دارد که علاوه بر تضعیف روحیه افراد، مشکلات دیگری را نیز دارد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم:
چاقی معایب زیادی دارد که علاوه بر تضعیف روحیه افراد، مشکلات دیگری را نیز دارد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

1) اولین مشکلی که افرادی دارای چاقی مفرط، با آن درگیر هستند، ریفلاکس شدید است، این مشکل برای آنها خیلی عذاب آور است و معمولا راهی تضمینی برای این مشکل به جز درمان چاقی وجود ندارد.

2) افرادی که بر اثر چاقی بیش از حد دچار بیماری قلبی و عروقی شده اند.

3) افرادی که دچار فشار خون بالا هستند و با استفاده از دارو نتوانسته اند فشار خود را کنترل کنند.

4) بیماری دیابت یکی از بیماری هایی است که در حال حاضر افراد زیادی در دنیا درگیر آن هستند. امروزه چاقی باعث شده است که افراد زیادی به دیابت دچار شوند، همچنین در درمان دیابت نوع دو نیز از جراحی استفاده می کنند.

5) در افراد چاق احتمال سکته قلبی و مغزی بسیار زیاد است. با عمل جراحی چاقی، برای افرادی که چاقی مفرط دارند، می توان از بروز انواع سکته ی مغزی و قلبی جلوگیری کرد.

این افراد با استفاده از عمل جراحی می توانند چاقی مفرط خود را درمان و به سلامتی روحی و روانی خود کمک کنند. شاید در نظر اول هزینه جراحی چاقی برای افراد کمی سنگین باشد، اما این افراد برای حفظ سلامت خود باید از عوارض سنگین چاقی جلوگیری کنند.

چرا افراد درگیر چاقی مفرط می شوند؟

حال سوالی که پیش می آید این است که چرا افراد درگیر چاقی مفرط می شوند؟ دلیل اینکه تمام افراد به اضافه وزن مفرط دچار می شوند،

چرا افراد درگیر چاقی مفرط می شوند؟
چرا افراد درگیر چاقی مفرط می شوند؟

به طور دقیق مشخص نشده است. چاقی عوامل بسیار زیادی دارد، افراد چاق بیش از اندازه ی مورد نیاز کالری استفاده می کنند و کمتر از حد معمولی انرژی مصرف می کنند

چرا افراد درگیر چاقی مفرط می شوند؟
چرا افراد درگیر چاقی مفرط می شوند؟

همچنین این افراد سوخت و ساز کمتری نسبت به سایر افراد دارند و همین عامل باعث شده است که چربی زیادتری را ذخیره کنند، ولی بعضی از افراد با انجام تمام مراحل برای درمان لاغری خود با انجام آزمایشات پزشکی به این نتیجه میرسند که چاقی آنها فقط وراثتی و ژنتیکی است.

پزشکان با تحقیقاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که چند عامل در چاقی موثر است که شامل این موارد می باشد: افرادی که به صورت ارثی چاق هستند، افرادی که بیش از حد مورد نیاز خود غذا می خورند،

افرادی که از نظر روانی عصبی می شوند، مواردی که شرایط اجتماعی و فرهنگ های مختلف باعث خلل در اشتهای فرد می شود و …

چرا افراد درگیر چاقی مفرط می شوند؟
چرا افراد درگیر چاقی مفرط می شوند؟

روشهای مختلف درمان چاقی با استفاده از جراحی

امروزه پزشکان با استفاده از جراحی های مختلف به درمان چاقی در افراد کمک کرده اند. انواع جراحی که برای درمان چاقی استفاده می شوند، شامل:

روشهای مختلف درمان چاقی با استفاده از جراحی
روشهای مختلف درمان چاقی با استفاده از جراحی

قرار دادن بالن، عمل بای پس، جراحی اسلیو، قرار دادن حلقه درون معده، پلیسه نمودن معده، سوئیچ دئودنال، متد محصور و بسته و لاپاراسکوپی که این روش نسبت به روشهای دیگر خیلی بهتر توانسته است، خود را نشان دهد. برای این نوع از جراحی ها معمولا فرد باید بیش از سی کیلو اضافه وزن داشته باشد تا پزشکی اجازه داشته باشد که فرد را عمل کند.

تمامی این روش ها تضمین شده است و سلامتی فرد را تهدید نمی کنند، زیرا قرار است، فرد با این روش های جراحی اضافه وزن مفرط و مشکلات آن را درمان کند. تمامی عمل های یاد شده باید در بیمارستان انجام شوند و فرد مورد نظر نیز بیهوش باشد.

روشهای مختلف درمان چاقی با استفاده از جراحی
روشهای مختلف درمان چاقی با استفاده از جراحی

جراحی گاستروپلاستی عمودی با نوار برای درمان چاقی

با کمک یک قطعه نوار در قسمت بالای معده، یک کیسه کوچک تشکیل می شود که از ورود غذا به قسمت پایینی معده جلوگیری می کند. در این روش معده را منگنه می کنند و معده را به دو ناحیه معده بالایی و معده پایینی تقسیم می کنند.

با این روش به فرد کمک می شود تا کمتر غذا بخورد و از چاقی بیشتر جلوگیری شود. یکی از مزایای منگنه کردن معده این است که بیمار هیچ کمبود مواد غذایی در بدن را احساس نمی کند.

این روش بی خطر بوده و فرد کمتر دچار عفونت می شود. در روش گاستروپلاستی از هرگونه عوارضی که ممکن است، برای معده بوجود بیاید جلوگیری می شود.

بهتر است، بدانید که یکی از معایب عمل گاستروپلاستی عمودی برای درمان چاقی مشکل غذاهای پرفیبر است که به کندی از روده عبور می کنند، به همین دلیل است که پزشکان به این بیماران توصیه می کنند، غذا را آرام خورده و به مقدار زیادی آن را بجوند تا مشکل پیدا نکنند.

اگر این افراد بعد از عمل به توصیه های پزشک توجه نکنند و خیلی تند غذا بخورند به سوزش معده دچار شده و باعث استفراغ در آنها می شود.

روش بالون گذاری در جراحی چاقی

در چند سال اخیر بیشتر مردم برای درمان چاقی از روش بالون گذاری استفاده می کنند. این روش نیازی به جراحی در بیمارستان و اتاق عمل ندارد و فرد برای درمان چاقی نیازی نیست که بیهوش شود.

این شیوه به شکل آندوسکوپی صورت میگیرد و پزشک در مدت زمان سی دقیقه قادر است این عمل را در معده انجام دهد.

این عمل که برای چاقی های مفرط است، به دو روش انجام می شود، به این صورت که در بعضی از روش ها بالون ها را پر از آب می کنند و روش دیگر به این صورت که بالون را از هوا پر می کنند. مقدار هوا و یا مایع درون بالون به اندازه ی پانصد تا هشتصد سی سی است.

این مقدار هوایی که به درون معده وارد می شود، باعث می شود که بیشتر فضای معده را بگیرد و افراد با خوردن مقدار کمی از غذا احساس سیری کنند و به مراتب لاغرتر شوند.

افرادی که در معده خود از بالون استفاده می کنند، بعد از مدت شش ماه باید بالون را از معده بردارند، زیرا ترشحات اسیدی معده دیواره ی بالون را سوراخ می کند و عوارض بدتری برای فرد بوجود می آورد.

روش بالون گذاری در جراحی چاقی
روش بالون گذاری در جراحی چاقی

شارژ مجدد هوای درون بالن

در بالون هایی که از هوا در آنها استفاده شده است، بعد از مدتی می توانیم هوای درون معده را دوباره شارژ کنیم. این کار باید توسط جراحان و متخصصان آندوسکوپی که هر دو به طور همزمان در کنار هم این عمل را بطور مشترک انجام دهند، صورت پذیرد. پزشک جراح در زیر پوست محفظه ی پورت را به وجود می آورد، سپس متخصص آندوسکوپی بالون را در درون معده قرار می دهد.

با استفاده از پورتی که جراح در زیر پوست بوجود آورده است، می توان هر چند وقت یکبار توسط متخصص آندوسکوپی هوای درون معده را تنظیم کرد.

پورتی که در بخش زیرین پوست برای درمان لاغری استفاده می شود، ممکن است، به مرور زمان دچار عفونت شده، برای همین پزشکان مدت زمان استفاده از این روش را یک سال تعیین کرده اند. امروزه برای درمان چاقی از بالون های جدیدتری استفاده می کنند.

در این روش بالون ها همانند یک قرص بوده و با خوردن این قرصها توسط فرد، یک لوله به بالون متصل می شود و از دهان فرد بیرون می آید.

زمانی که توسط دستگاه رادیولوژی تشخیص داده شود که بالون در محل مناسب قرار گرفته است، بوسیله ی لوله ای داخل بالن را از هوا و یامایع پر میکنند و سپس لوله را از دهان فرد خارج می کنند. این روش از بالون برای درمان چاقی فقط سه ماه ماندگاری دارد.

جراحی بالون برای درمان چاقی برای دو گروه از افراد مفید است:

1) گروهی از افراد که از چاقی مفرط عذاب کشیده و انجام جراحی های دیگر برای آنها عوارضی را بوجود میاورد که از این راه می توان افراد را به طور نسبی لاغر کرد.

2) گروه دیگری از افراد که دچار بیماری دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و همچنین بیمارانی که دچار بیماری ریوی هستند، می توانند برای درمان چاقی خود از روش بالون گذاری استفاده کنند. در این روش نمی توان گفت که فرد به چه اندازه وزن کم می کند و لاغر می شود.

در بعضی از افراد چاق این بالون گذاری توانسته تا بیست کیلوگرم از وزن آنها را کم کند، ولی در بعضی از افراد دیگر فقط دو کیلوگرم از وزن آنها را کم کند که خیلی خوشایند نیست

بنابراین در هر فرد تاثیر متفاوتی دارد. بعد از اینکه مدت زمان بالون به اتمام رسید و بالون را از معده خارج کردیم درون معده فضای زیادی خالی می ماند و همین فضا ممکن است، در فرد باعث چاق شدن دوباره فرد شود، حتی ممکن است از قبل هم چاق تر شود.

این افراد که برای درمان چاقی خود از روش بالون گذاری استفاده می کنند تا مدت یک هفته حالت تهوع و البته بدن دردی دارند که این حالت ها در تمام افرادی که از جراحی بالون استفاده کرده اند طبیعی است.

درصورتیکه این عوامل ادامه دار باشند و تحملشان برای فرد سخت باشد، با نظر پزشک بالون را از معده فرد به روش آندوسکوپی خارج می کنند.

یکی از خطرات احتمالی که در درمان چاقی با بالون بوجود می آید این است که این بالون پاره شود و هوا یا مایع موجود در معده به روده وارد شود و انسداد روده در فرد را بوجود آورد که خیلی خطرناک است و باعث مرگ در افرادی که این مشکل برایشان پیش می آید، می شود.

هزینه جراحی چاقی با باندینگ یا حلقه معده (قابل تنظیم یا غیر قابل تنظیم)

در این روش در قسمت بالای معده حلقه ی کوچکی را قرار میدهند که فرد با خوردن مقدار کمی از غذا احساس سیری کرده که اگر فرد بیش از حد غذا بخورد دچار استفراغ می شود.

این افراد که برای درمان از حلقه معده استفاده کرده اند هیچ تغییری در سیستم گوارش خود نمی بینند و هنوز هم فرد احساس گرسنگی می کند.

در روش باندینگ در زیر پوست محفظه ای را بوجود می آورند که اگر این باندینگ بزرگ و گشاد شود، امکان دوباره تنگ تر شدن آن توسط پزشک وجود دارد.

حلقه ای که در بالای معده قرار می دهند، باعث بروز عفونت و همچنین ایجاد زخم بر روی دیواره ی معده می شود. مدت زمان استفاده از باندینگ دو سال است که فرد هم باید بتواند وعده های غذایی خود را کنترل کرده و همچنین کمتر غذا بخورد تا در این دوسال از کاهش وزن خوب و اندام زیبا بهره مند شود. اگر در این مدت فرد دچار عوارض دیگری بشود با مراجعه به پزشک می تواند این حلقه را از معده بردارد.

این روش موقتی است

این روش درمان چاقی موقتی بوده و فرد بعد از اینکه حلقه را از معده خارج کرد دوباره به همان دوران چاقی خود بر می گردد.

برای افرادی که بیش از حد به شیرینی و شکلات یا هر غذای شیرین دیگری علاقه دارند، انجام این عمل توصیه نمی شود، چون این حلقه با خوردن شیرینی بزرگتر شده و فرد چاقتر می شود.

شاید علتش این باشد که شیرینی و شکلات نرم است و به راحتی از حلقه عبور می کنند، ولی غذاهای سفت و سخت نمی توانند به راحتی از حلقه عبور کنند، برای فرد، هضم این غذاها سخت تر است، برای همین افراد برای رفع گرسنگی خود از این وعده های نرم استفاده می کنند و این امر باعث چاقی آنها میشود.

بهتر است، بدانید که برای خارج کردن باندینگ از معده پزشک از روش بیهوشی یا عمل لاپاراسکوپی استفاده می کند تا راحت تر بتواند عمل را انجام دهد.

پزشکان به بیماران توصیه می کنند که تا چهارده روز قبل و بعد از عمل از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز کنند، زیرا استفاده از آنها روند بهبودی بیمار را کاهش می دهد.

همانطور که میدانید این عمل در دسته عمل های زیبایی است که برای زیباتر شدن اندام افراد انجام می شود و از آنجایی که معمولا عمل های زیبایی تحت پوشش هیچ بیمه ای نیست این عمل نیز بدون بیمه انجام می شود، البته استثناهایی وجود دارد و فقط در دو صورت بیمه هزینه ی درمان افراد را قبول می کند،

1) درصورتیکه افراد بالای چهل کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند،

2) در افرادی که بالای سی و پنج کیلوگرم اضافه وزن دارند و به بیماری دیابت نوع دو دچار هستند، پرداخت هزینه عمل توسط بیمه صورت می گیرد.

این روش موقتی است
این روش موقتی است

مزایای جراحی باندینگ معده

از مزایای جراحی حلقه گذاری معده در درمان چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) در جراحی باندینگ معده سیستم گوارش فرد کمتر آسیب می بیند.

2) در جراحی باندینگ معده امکان اینکه بعد از مدتی بتوانیم حلقه را از معده بیرون بیاوریم وجود دارد.

3) مدت زمانی که فرد این عمل را انجام می دهد، زیاد نیست و عوارض زیادی مانند عمل های دیگر ندارد.

4) بانوانی که قصد بارداری دارند، بعد از اینکه به وزن ایده آل رسیدند بهتر است، به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهند حلقه را از معده خارج کند تا برای جنین مشکلی پیش نیاید.

مزایای جراحی باندینگ معده
مزایای جراحی باندینگ معده

مراقبت های بعد از جراحی چاقی باندینگ معده

بعد از عمل جراحی باندینگ معده برای درمان چاقی باید به موارد زیر توجه کنیم:

بهتر است، افراد خیلی آهسته غذا بخورند و غذای خود را کاملا بجوند تا برای معده مشکلی پیش نیاید.

بعد از عمل از خوردن نوشیدنی های گازدار مثل نوشابه و قرص های جوشان پرهیز کنند. چون گاز موجود در این نوشیدنی ها حجم معده را افزایش داده و فرد دوباره چاق میشود.

به هیچ وجه آب را به همراه غذا نخورید

افرادی که عمل باندینگ معده را برای درمان چاقی انجام داده اند بهتر است، در زمان خوردن وعده های غذایی به هیچ وجه آب را به همراه غذا نخورند.

این افراد به محض سیر شدن دست از غذا خوردن بکشند تا به معده فشار نیاید و دچار معده درد نشوند.

از پرخوری و خوردن بستنی و شیرینی جات بپرهیزند، زیرا باعث میشود که حلقه تاثیرگذاری خود را از دست بدهد و معده مانند قبل بزرگتر و فرد چاقتر شود.

بعد از شصت روز از عمل جراحی فرد می تواند کم کم به کارهای روزمره خود و ورزش بپردازد.

اشخاصی که جراحی حلقه گذاری معده را برای رفع چاقی خود انجام داده اند، باید به این نکات توجه کنند و عادات بد خود را اصلاح نمایند:

1) پرخوری بیش از حد فردی که مانند قبل هنوز به پرخوری خود ادامه می دهد، باید اصلاح شود.

2) بعضی از افراد خیلی سریع و تند تند غذا می خورند که باید غذا خوردن خود را اصلاح کنند.

3) غذاهایی که استفاده می کنند را خیلی خوب نمی جوند و باید این مورد را نیز اصلاح نمایند.

4) به همراه غذا آب و نوشیدنی مصرف می کنند. باید این کارهای غلط و نادرست در خوردن غذا را کنار بگذارند تا بعد از عمل دچار استفراغ و حالت تهوع نشوند. این ها نکاتی است که تمام پزشکان بعد از انجام عمل جراحی به بیماران خود تذکر می دهند.

به هیچ وجه آب را به همراه غذا نخورید
به هیچ وجه آب را به همراه غذا نخورید

جراحی اسلیو معده برای درمان چاقی

در روش اسلیو معده برای درمان چاقی پزشکان متخصص قسمتی از معده را که ذخیره کردن غذا را برعهده دارد، حذف می کنند و معده را به صورت یک لوله ی باریک در می آورند.

در این روش فرد دیگر نمی تواند بیش از حد غذا بخورد چون معده از حالت قبلی خود خیلی کوچکتر شده و همیشه احساس سیری می کنند. پزشکان توصیه میکنند افرادی که از عمل اسلیو معده برای درمان چاقی استفاده کرده اند بعد از عمل حتما یک آندوسکوپی برای نشان دادن وضعیت معده انجام دهند.

جراحی اسلیو معده برای درمان چاقی
جراحی اسلیو معده برای درمان چاقی

در عمل اسلیو معده مشکلی در تغییر سیستم گوارش ایجاد نمی شود و همچنین جذب غذا در معده مانند قبل به کار خود ادامه می دهد و دیگر نیاز نیست برای جبران کمبود ویتامین از مکمل های دارویی استفاده کنند.

در این عمل هورمونی که باعث زیاد شدن اشتها در فرد و همچنین اضافه وزن فرد می شود، کاهش یافته و به مرور لاغرتر میشود. لازم به ذکر است که در این روش دیگر همانند روش قبلی یعنی جراحی باندینگ معده فرد به شیرینی جات رغبتی نشان نمی دهد.

مصرف مایعات به مدت هفت روز

زمانی که افراد عمل اسلیو معده را انجام داده اند به مدت هفت روز فقط مایعات رقیق و مایعاتی که در آنها قند نداشته باشد را باید استفاده کنند و بعد از آن تا بیست و یک روز می توانند از غذاهایی که کاملا خرد شده است، استفاده کنند. بعد از یک ماه می توانند کم کم به خوردن وعده های غذایی منظم و کم کالری بپردازند.

این افراد باید روزی یک عدد قرص کلسیم و همچنین ماهی یک بار هم قرص ویتامین B12 را برای جبران کمبود ویتامین استفاده کنند.

افرادی که این عمل را انجام داده اند به علت کاهش وزن دچار بدن درد، احساس خستگی، تب و لرز، خشک شدن پوست، ریزش مو، تغییرات در رفتار فرد و عوارض دیگری از این دست خواهند داشت و این عوارض تا حدی برای فرد بعد از انجام عمل جراحی چاقی طبیعی است.

نتیجه ای که از این جراحی بدست می آید این است که فرد حدود شصت درصد از اضافه وزن خود را از دست می دهد.

بطور مثال بانوانی که ناباروری آنها به علت چاقی بیش از حد است، می توانند این عمل را انجام داده و به کاهش وزن خود کمک کنند تا بتوانند بارداری سالم و بی خطری را تجربه کنند.

از مزایای جراحی اسلیو معده در درمان چاقی افراد عبارتند از:

1) این افراد حدود هفتاد درصد از فضای معده خود را از دست میدهند و معده ی آنها خیلی کوچکتر از قبل می شود.

2) در جراحی اسلیو معده قسمتی از روده حذف یا جابجا نمی شود.

3) در این جراحی هیچ جسم بیرونی را وارد بدن فرد نمی کنند.

4) در جراحی اسلیو معده برای درمان چاقی، پیلور معده به هیچ عنوان دستکاری نمی شود.

5) بعد از هجده ماه فرد حدود شصت درصد از وزن خود را ازدست می دهد و لاغر تر می شود.

6) بانوانی که جراحی اسلیو معده را انجام داده اند بعد از شش ماه می توانند باردار شوند.

از عوارض جراحی اسلیو معده برای درمان چاقی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • در این جراحی شما دیگر آن بخشی از معده را که از دست داده اید را نمی توانید دوباره بدست آورید.
 • افرادی که جراحی اسلیو معده را انجام داده اند در همان روزهای ابتدایی دچار تهوع و استفراغ می شوند که در تمام افراد طبیعی است.
 • بعد از انجام جراحی اسلیو معده ممکن است، مشکلاتی در معده فرد بوجود آید که فرد بهتر است، به پزشک جراح خود اطلاع دهد.
از مزایای جراحی اسلیو معده در درمان چاقی افراد عبارتند از:
از مزایای جراحی اسلیو معده در درمان چاقی افراد عبارتند از:

جراحی بای پس معده برای درمان چاقی

این روش از جراحی برای درمان چاقی، ترکیبی از عمل اسلیو معده و بای پس معده برای درمان لاغری و اندام مناسب است که توسط پزشکان متخصص انجام می شود. در این روش از حجم معده کاسته شده و قسمتی از روده را که حدود دو متر است، از قسمت جذب معده حذف می کنند، مسیر حرکت روده را بدون اینکه روده از بدن فرد خارج شود، تغییر می دهند.

پزشکان متخصص روش بای پس معده را بهتر از جراحی های دیگر در روند لاغری فرد معرفی کرده اند، همچنین به این نتیجه رسیده اند که اگر فرد در برنامه غذایی خود تغییری ایجاد نکرده و رژیم خود را ادامه دهد، فرد چاق نمی شود. جراحی بای پس معده ماندگاری بیشتری در لاغری فرد دارد

خارج شدن ویتامین ها از بدن در عمل بای پس

در روش جراحی بای پس معده مواد غذایی جذب بدن نمی شوند، به طوری که تمام ویتامین ها از بدن خارج شده و جذب نمی شود.

برای همین پزشکان به افرادی که از این متد استفاده کرده اند، داروهایی که دارای مکمل هستند را تجویز می کنند و به آنها گوشزد می کنند که برای جبران کمبود ویتامین ها، به طور حتم از داروهای مکمل استفاده کنند. یکی از مزایای عمل بای پس معده این است که به مدت هجده ماه فرد می تواند هفتاد درصد از وزن اضافه ی خود را از دست بدهد

همچنین افرادی که دچار دیابت نوع دو هستند، بهبود می یابند و دیگر نیازی به زدن انسولین در طول روز ندارند و همچنین در بعضی از افراد دیابت بطور کامل رفع شده است و فرد سلامتی کامل خود را بدست می آورد. این افراد در یکسال به وزن ایده آل و طبیعی خود می رسند.

افرادی که برای کاهش وزن خود از عمل جراحی بای پس معده استفاده کرده اند به تنظیم هورمون ها و همچنین سوخت و ساز بدن کمک زیادی می کنند.

از نتایج جراحی بای پس معده در درمان چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که جراحی بای پس معده را انجام داده اند بعد از مصرف غذا و میوه جات، در زمان کمی آنها را از طریق روده دفع می کنند. همین امر باعث شده است که کالری های موجود در غذا جذب بدن نشوند و ذخیره انرژی صورت نگیرد و در نهایت فرد لاغر شود.
 • در این روش ویتامین ها جذب بدن می شود و فرد به سوءتغذیه دچار نمی شود.
 • افرادی که برای درمان چاقی خود از جراحی اسلیو معده استفاده کرده اند و به نتیجه مطلوب نرسیده اند می توانند از روش بای پس معده استفاده کنند.

افرادی که برای درمان چاقی خود از عمل جراحی بای پس معده استفاده می کنند، در صورتی که رژیم غذایی و ورزشهای مناسب را انجام ندهند به عوارض زیر دچار می شوند:

 • معده این افراد تنگ تر می شود.
 • آمبولی موجود در خون به ریه ها وارد می شود.
 • در بعضی از افراد در محل بخیه معده ممکن است، خونریزی بوجود بیاید.
 • ممکن است، در ناحیه ی معده که بخیه انجام شده است، زخم هایی بر روی دیواره ی معده بوجود بیاید که با مصرف داروهایی که پزشک تجویز کرده است، این زخم ها بهبود می یابند.

اگر افرادی که در درمان چاقی خود از روش بای پس معده استفاده کرده اند، توصیه های پزشکی در مورد رژیم غذایی و ورزشهای مناسب را انجام دهند، هیچ کدام از عوارض بیماری را دچار نمی شوند.

از نتایج جراحی بای پس معده در درمان چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
از نتایج جراحی بای پس معده در درمان چاقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی پلیسه معده برای درمان چاقی

جراحان بافت معده را به روش لاپاراسکوپی به داخل خود معده برمی گردانند و آن را بخیه می کنند که این روش را جراحی پلیسه معده می گویند.

در این روش سه چهارم از حجم معده را برمیدارند و معده را کوچکتر می کنند، این عمل اشتهای فرد را کم و فرد را به مرور لاغرتر می کند. لازم به ذکر است که این روش در ایران خیلی رایج شده است و کشورهای دیگر این روش را تایید نمی کنند و مورد استفاده برای لاغری قرار نمی دهند.

شاید عیبی که این روش دارد، این است که بعد از دوسال بخیه معده باز شده و فرد به حالت اول خود و چاقی رنج آور قبلی خود بر می گردد.

این عمل بین یک تا دو ساعت بیشتر طول نمی کشد و پزشکان برای اطمینان از سلامتی فرد را تا دو روز در بیمارستان بستری می کنند تا تحت نظر پزشک باشد. فرد به مدت دو هفته به استراحت نیاز دارد و برای اینکه بتواند مانند قبل فعالیت های سنگین و روزمره خود را انجام دهد، باید چهار ماه از خود مراقبت کند.

از مزایای جراحی این روش لاغری این است که فرد هر زمان که بخواهد می تواند معده را به حالت اولیه خود برگرداند.

این روش از عمل بهترین روش برای درمان چاقی است که پزشکان با تحقیقاتی که روی دویست و دو نفر از افراد نشان داده اند به این نتیجه رسیدند که بعد از یکسال فرد حدود پنجاه و هشت درصد از اضافه وزن خود را از دست میدهد

و همچنین بعد از گذشت چهار سال حدود شصت و هشت درصد از اضافه وزن خود را از دست میدهد و به وزن مطلوب خود میرسد که فرد از این وضعیت احساس سبکی، راحتی و رضایتمندی در ظاهر خود را دارد.

جراحی پلیسه معده برای درمان چاقی
جراحی پلیسه معده برای درمان چاقی

جراحی دئودنال سوئیچ برای درمان چاقی

یکی از روشهای جراحی برای درمان چاقی در افراد روش دئودنال سوئیچ ( بای پس روده ) است. در این روش پزشکان راه جذب مواد غذایی به بدن را مختل می کنند تا حدی که جذب از راه روده هم امکان پذیر نیست. روش دئودنال سوئیچ باعث بروز سوء تغذیه در فرد شده و همچنین نارسائی کبد را در فرد بوجود می آورد.

یکی از عوارض این جراحی اسهال در افراد است. اگر توجه کرده باشید، می بینید که تعداد کمی از افراد روش جراحی دئودنال سوئیچ را برای درمان چاقی استفاده می کنند، مگر اینکه در شرایط خاص قرار بگیرند. هزینه این جراحی به نسبت جراحی های سنگین مناسب تر است.

جراحی دئودنال سوئیچ برای درمان چاقی
جراحی دئودنال سوئیچ برای درمان چاقی

جراحی لاپاراسکوپی در درمان چاقی

در این روش جراح برشهایی به ابعاد سه تا سه و نیم سانتی متر را بر روی شکم فرد ایجاد می کند تا از این طریق بتواند لوله های باریک را به درون شکم بفرستد و از این راه به درون شکم دسترسی داشته باشد.

جراح بین چهار تا شش برش روی شکم ایجاد می کند. و دوربین های کوچک را به لاپاراسکوپ وصل می کند که با استفاده از این لوله های باریک درون بدن فرد را فیلمبرداری می کنند که بر روی مانیتور قابل مشاهده است.

در این روش، جراح می تواند تصمیم دقیق تری برای دوره ی درمان چاقی فرد بگیرد. از مزایای جراحی لاپاراسکوپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بعد از جراحی به روش لاپاراسکوپی افراد دچار درد کمتری می شوند.
 • زمان بستری فرد در بیمارستان خیلی کمتر از جراحی های دیگر است. فقط ممکن است، یک شب برای تحت نظر بودن در بیمارستان بستری شود.
 • در این روش جراحی فرد کمتر دچار زخم می شود.
 • بعد از عمل لاپاراسکوپی فرد می تواند خیلی سریع به انجام کارهای روزمره ی خود برسد.
 • این روش جراحی در سلامتی و زیبایی فرد نقش بسزایی دارد.
 • نتیجه مثبتی که جراحی لاپاراسکوپی در بیشتر مردم دارد، این است که بعد از گذشت یکسال از انجام عمل فرد حدود پنجاه درصد از اضافه وزن خود را از دست می دهد و به یک وزن طبیعی و ایده آل می رسد، البته بعد از دو تا پنج سال فرد ممکن است، کمی دچار اضافه وزن شود که این امر نرمال و طبیعی است.
جراحی لاپاراسکوپی در درمان چاقی
جراحی لاپاراسکوپی در درمان چاقی

جراحی لیپوساکشن در درمان چاقی

امروزه تمام دنیا برای درمان چاقی موضعی از روش لیپوساکشن استفاده می کنند و این روش برای افرادی که اضافه وزن مفرط دارند، به هیچ عنوان مناسب نیست.

ابتدا جراحان در روی بدن فرد برشهایی را به وجود می آورند، سپس با کمک لوله های کوچک و باریک با سر پهن (کانولا) از راه برشها به زیر پوست نفوذ می کنند و زمانی که لوله ها را در مکانی که ازدحام چربی بیش از حد است، قرار می دهند، چربی را به این روش از بدن فرد بیرون می آورند. از این طریق فرد خیلی سریع می تواند به ظاهر دلخواه و مناسب خود برسد.

پزشکان جراحی لیپوساکشن را برای افرادی که چربی ها از پشت آن ها به شکل نافرمی بیرون زده اند و با کمک ورزشهای مختلف و رژیم غذایی، این چربی ها زیاد از بین نرفته است، پیشنهاد می کنند تا این عیب و نقص را در فرد از بین ببرند و یک هیکل خوش فرمی را برای خانم ها و آقایان بوجود آورند. پزشکان نواحی از بدن را که در آن ها امکان عمل لیپوساکشن وجود دارد، شامل گزینه های ذیل می دانند:

افرادی که صورت تپلی دارند، مخصوصا بانوانی که دوست دارند، صورت لاغرتر و جذاب تری داشته باشند.

افرادی که کمر آنها چربی بیش از اندازه ی دارد.

افرادی که باسن خیلی بزرگ دارند و برای لباس پوشیدن و قرار گرفتن در محیط بیرون دچار مشکل شده اند و خجالت زده می شوند.

افرادی که پاهای چاقی دارند و این چاقی بیش از حد باعث شده است که فرد نتواند خیلی راحت راه برود و به اصطلاح بصورت هشتی راه برود.

بازوهای چاق بانوان

بانوانی که بازوهای چاقی دارند و لباس پوشیدن برای آنها سخت است و این وضعیت آنها را ناراحت کرده است.

تمام این افراد برای اصلاح فرم بدن خود از عمل لیپوساکشن برای درمان چاقی موضعی خود استفاده می کنند، البته بیشتر بانوان برای آب کردن شکم و کوچک کردن سینه های نافرم خود با مشورت پزشکان متخصص از روش لیپوساکشن استفاده می کنند.

با پیشرفت علم و تحقیقات و آزمایشات مکرر، پزشکان به این نتیجه رسیده اند که علاوه بر اینکه لیپوساکشن در درمان چربی های اضافه موثر است، در درمان بیماری های خاص هم مورد استفاده قرار گرفته است و در درمان و بهبودی افراد کمک زیادی می کند.

1) افرادی که دچار توده های کوچک یا بزرگ (تومور) از نوع خوش خیم و به صورت چربی هستند.

2) بعضی از افراد مخصوصا مردان که دارای سینه های بزرگ و نافرمی هستند، برای از بین بردن این نقص از عمل لیپوساکشن استفاده می کنند.

3) افرادی که سوخت و ساز بدنی کمی دارند و چربی ها در بدن آنها ذخیره میشود و چاق می شوند.

عرق کردن بیش از حد زیر بغل

4) در افرادی که بیش از اندازه و مخصوصا در زیر بغل عرق میکنند، این امر باعث شده است در طول روز چندین بار لباس خود را تعویض کرده و در مهمانی ها و یا در محیط بیرون از این موضوع ناراحت و خجالت زده باشند که برای درمان این مشکل با مشورت پزشک از جراحی لیپوساکشن استفاده می کنند.

پزشکان برای انجام عمل لیپوساکشن در درمان اضافه وزن کم، در آن ناحیه از بدن را که می خواهند چربی را بیرون بیاورند (البته اگر چربی ها کم باشند) از بی حسی موضعی استفاده می کنند،

ولی اگر چربی ها زیاد باشند و بخواهند در چند ناحیه از بدن این چربی ها را حذف کنند، بهتر است که فرد را بیهوش کنند تا پزشک بتواند جراحی را خیلی راحت تر انجام دهد. بعد از اینکه عمل انجام شد، پزشک ناحیه هایی که عمل لیپوساکشن انجام داده است را باند پیچی می کند تا از تورم، کبودی و عفونت جلوگیری شود.

بهتر است که فرد بین بیست تا سی روز از لباسهای تنگ و همچنین بانداژ خیلی محکم استفاده کند. افراد باید بدانند که تا ده روز بعد از عمل، کبودی در پوست و تورم پیش می آید و حتی ممکن است، از این برش ها مایعاتی بیرون بزند. پزشک متخصص بعد از انجام عمل به بیمار یک دوره آنتی بیوتیک تجویز کرده تا استفاده کند تا عفونت جلوگیری شود.

عرق کردن بیش از حد زیر بغل
عرق کردن بیش از حد زیر بغل

هزینه جراحی چاقی

معمولا برای هر عملی سوالاتی در ذهن بیمار پیش می آید، جراحی های چاقی نیز از این قانون نانوشته مستثنی نیست. یکی از مهم ترین سوالات در مورد هزینه های جراحی چاقی است. علت های زیادی در هزینه نهایی عمل جراحی تاثیر گذار است،

مثل: محلی که عمل جراحی در آن می خواهد انجام شود، آیا هزینه عمل جراحی چاقی زیر نظر بیمه است؟، برای سلامتی جسمی فرد این جراحی ها خطر دارد؟ اینها مواردی هستند که فرد قبل از انجام عمل جراحی باید به آنها توجه کند.

هزینه جراحی چاقی
هزینه جراحی چاقی

هزینه های عمل جراحی چاقی در بیمارستان عبارتند از:

1) در حین عمل برای درمان چاقی ممکن است، پزشکان لوازمی را در معده فرد مورد استفاده قرار دهند که هزینه این لوازم برآورد می شود.

2) مبلغ دریافتی که بیمارستان برای انجام دادن این عمل از فرد می گیرد.

در عمل جراحی برای درمان چاقی فرد خود از قبل لوازم را تهیه می کند. افرادی که دارای بیمه تکمیلی هستند، می توانند با ارائه فاکتور به سازمان بیمه مقداری از هزینه عمل جراحی را بگیرند

البته بعضی از هزینه ها توسط بیمه پرداخت نمی شود، مثلا بستری شدن فرد بعد از عمل در اتاق VIP و همچنین دستگاه لاپاراسکوپی از مواردی هستند که بیمه آنها را متقبل نمیشود و فرد باید خودش هزینه های مربوطه را پرداخت کند.

فقط بیمه در دو صورت هزینه جراحی چاقی را پرداخت می کند، اولین مورد زمانی است که فرد بیمار بالای چهل کیلوگرم اضافه وزن را داشته باشد و دومین مورد زمانی است که فرد دچار دیابت است. در بیمارانی که BMI آنها بالای سی وپنج کیلوگرم است هم بیمه هزینه جراحی برای درمان چاقی را به عهده می گیرد.

هزینه جراحی چاقی به عواملی که به آن اشاره می کنیم، بستگی دارد:

1) انواع جراحی ها که شامل: بای پس معده، باندینگ، اسلیو معده، بالون معده که هر کدام از این عمل ها دارای قیمت های متفاوتی است که پزشکان آن را تعیین می کنند. پس هر عمل جراحی چاقی دارای یک هزینه ای است که با توجه به روشی که انتخاب می کنید، باید هزینه ای را پرداخت کنید.

2) هزینه ی دستمزد پزشک معالجی که جراحی را انجام داده است، در قیمت عمل جراحی تاثیرگذار است. این هزینه پزشک نیز شامل: میزان تجربه ای است که پزشک در این جراحی دارد، محل زندگی پزشک، مثلا:

این هزینه جراحی در تهران و شهرهای مختلف و همچنین در کشورهای دیگر متفاوت است و واکنش بدن فرد که این عمل چند ساعت طول می کشد و چه مدت زمانی فرد در اتاق عمل قرار داد، بستگی دارد. (سختی عمل)

3) هزینه بیمارستان و کلینیکی که عمل جراحی در آن انجام می شود، در هزینه ی عمل تاثیر زیادی دارد. خدماتی که در بیمارستان برای فرد انجام می شود، بر مقدار هزینه جراحی اثر می گذارد.

4) در اتاق عمل متخصص بیهوشی نیز حضور دارد که هزینه پزشک متخصص بیهوشی هم در مبلغ عمل جراحی تاثیرگذار است.

5) تمام افرادی که در اتاق عمل به پزشک متخصص کمک می کنند، مانند: دستیاران جراح و همچنین تیم پزشکی در هزینه جراحی تاثیر دارند.

6) وسایلی که در عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرند در هزینه جراحی تاثیرگذار است.

7) بعضی از پزشکان قبل از انجام جراحی برای درمان چاقی به فرد مشاوره می دهند که هزینه این مشاوره در مبلغ هزینه ی عمل تاثیر میگذارد.

8) هزینه ویزیت: افرادی که از حلقه معده برای کوچک کردن معده استفاده می نمایند، بعد از عمل چندین بار برای معاینه به پزشک مراجعه می کنند که این ویزیت ها بر مبلغ هزینه جراحی تاثیرگذار است.

سوالات رایج در مورد جراحی چاقی

آیا از طریق جراحی میتوانیم چاقی را به صورت صد در صد درمان کنیم؟

جراحی برای درمان چاقی در تمام افراد جوابگو نیست و فقط در بعضی از افراد می تواند به درمان آنها کمک کند. برای اینکه بخواهیم جراحی را انجام دهیم حتما باید با پزشک تغذیه مشاوره و مشورت کنیم

البته باید این را بدانید که اگر چاقی در مردان با اضافه وزن پنجاه کیلوگرم و در بانوان با اضافه وزن چهل کیلوگرم باشد، پزشک متخصص در این صورت اجازه جراحی برای درمان چاقی را می دهد.

افراد دیگری که دارای اضافه وزن نسبی هستند، با رژیم های غذایی و ورزش می توانند چاقی خود را درمان کنند. قبل از انجام جراحی پزشک خطرهایی که ممکن است، در حین عمل و یا بعد از عمل در فرد بوجود بیاید را برای بیمار بازگو می کند و بالاخره تصمیم نهایی را خود بیمار می گیرد.

آیا جراحی چاقی به کاهش وزن در افراد کمک می کند، یا خیر؟

در جراحی چاقی پزشکان از دو روش برای درمان استفاده می کنند. روش اول: در جراحی کاهش وزن که از طریق حلقه گذاری در معده صورت می گیرد، سایز معده را کاهش میدهند و این امر باعث می شود، مقدار غذایی که بصورت جامد خورده می شود، در افراد کمتر شود و احساس سیری کنند.

بهتر است، این را بدانید که تمام افراد به طور طبیعی می توانند حدود هزار و چهارصد سی سی غذا در معده خود را نگه دارند، ولی بعد از انجام جراحی این مقدار کاهش یافته و به میزان صد تا صدو بیست سی سی می رسد که بیشتر از این حجم نمی توانند استفاده کنند و احساس سیری می کنند. در روش دوم: عمل جراحی به منظور کاهش جذب غذا در بدن (یا همان عمل بای پس معده).

در این روش جراح متخصص قسمتی از روده ی فرد بیمار را برمی دارد و یک مسیر دیگر برای هضم غذا پیدا می کند، این عمل باعث میشود که مواد غذایی نسبت به قبل کمتر جذب بدن فرد شوند.

آیا انجام دادن عمل جراحی چاقی و کاهش وزن تاثیری بر سلامت فرد ایجاد می شود، یا خیر؟

افراد با انجام این عمل می توانند به سلامتی روحی و جسمی خود کمک زیادی بکنند. افرادی که قبلا به بیماری های نظیر: تنگی نفس در خواب، دیابت نوع دو، رفلکس معده، کلسترول بالا، فشارخون بالا، آسم، درد مفاصل مبتلا بوده اند با انجام عمل جراحی می توانند روز به روز بیشتر به سلامتی خود برسند، البته افراد با انجام این عمل باید به رژیم غذایی خود هم توجه کنند.

آیا انجام دادن عمل جراحی چاقی و کاهش وزن تاثیری بر سلامت فرد ایجاد می شود، یا خیر؟
آیا انجام دادن عمل جراحی چاقی و کاهش وزن تاثیری بر سلامت فرد ایجاد می شود، یا خیر؟

آیا افرادی که از جراحی برای درمان چاقی استفاده می کنند، به کمبود ویتامین دچار می شوند؟

افرادی که از عمل جراحی برای درمان چاقی استفاده می کنند، به کمبود ویتامین هایی نظیر آهن، ویتامین B12، فولات، کلسیم، ویتامین دی دچار می شوند. برای همین است که بعد از انجام عمل پزشک به بیماران خود مولتی ویتامین تجویز کرده و به آنها متذکر می شود که حتما از این ویتامین ها استفاده کنند تا جایگزین ویتامین های از دست رفته در بدن شوند.

آیا بعد از انجام عمل لازم است که در برنامه غذایی خود تغییراتی ایجاد کنیم؟

بعضی از افراد بر این باور هستند که چون عمل جراحی چاقی را انجام داده اند می توانند از غذاهای پرچرب و یا غذاهای که دارای کالری بالای هستند، استفاده می کنند.

این افراد از شیرینی و بستنی نیز به مقدار زیاد استفاده می کنند و فکر می کنند که چون عمل جراحی چاقی انجام داده اند دیگر چاق نمی شوند که این باور کاملا اشتباه و غلط است. افرادی که عمل جراحی انجام داده اند به مرور زمان سایز معده ی آنها بزرگتر شده و اضافه وزن آنها بیشتر می شود.

آیا بعد از انجام دادن عمل جراحی چاقی در فرد تغییرات زیادی در ظاهر بوجود می آید؟

به مرور زمان بر اثر عمل جراحی و همچنین وسواس بیشتر در تغذیه، ظاهر افراد دچار تغییراتی می شود و فرد از این ظاهر خود احساس خرسندی و رضایت می کند. تنها مشکلی که این جراحی دارد، تغییر در پوست افراد است که به علت لاغری، پوست صورت و بدن کشیده و چروکیده می شود که این افراد باید از آب زیادی در طول روز استفاده کنند.

آیا بعد از انجام دادن عمل جراحی چاقی در فرد تغییرات زیادی در ظاهر بوجود می آید؟
آیا بعد از انجام دادن عمل جراحی چاقی در فرد تغییرات زیادی در ظاهر بوجود می آید؟

مراقبت های بعد از جراحی چاقی

کارهایی که بعد از انجام جراحی های چاقی باید انجام دهید بسیار بر روی نتیجه نهایی که می خواهید از عمل خود بگیرید تاثیر میگذارند. لازم است که چند نکته را متذکر شویم که بعد از انجام عمل جراحی باید انجام دهید:

1) باید وعده های غذایی خود را کم کنیم و غذا را خیلی آهسته بخوریم و آن را کاملا بجویم تا پروتئین بیشتری به بدن برسد.

2) باید زمان استفاده از غذا به این نکته توجه کنیم که دارای چه مقدار کالری است و اینکه از میوه جات و سبزی جات نیز به اندازه کافی استفاده کنیم تا دچار سوءتغذیه نشویم. که در این خصوص می توانیم با کمک پزشک تغذیه یک برنامه ی دقیق و منظم برای رژیم غذایی خود داشته باشیم.

3) افرادی که عمل جراحی را برای درمان چاقی انتخاب کرده اند اگر پیاده روی و ورزش را در کنار این عمل انجام دهند، می توانند به کاهش وزن سریع خود کمک بسزایی کنند.

هزینه های بعد از عمل جراحی چاقی

بعد از انجام عمل جراحی چاقی در افراد هزینه های دیگری برای آنها پیش می آید که شامل موارد زیر است:

بعد از اینکه توسط پزشک متخصص عمل جراحی برای درمان چاقی صورت گرفت، برای معاینات بعد از عمل کلیه ی ویزیت ها رایگان می باشد.

بعد از انجام جراحی فرد باید زیر نظر پزشک تغذیه قرار بگیرد تا براساس کالری مورد نیاز غذا بخورد که این امر باعث هزینه هایی جانبی بعد از عمل می شود.

مشکلات بعد از عمل

بعضی از افراد بعد از عمل دچار مشکلاتی می شوند که برای درمان و بهبودی به پزشک مراجعه می کنند که این مورد نیز از هزینه های بعد از عمل است.

افرادی که برای درمان چاقی از جراحی استفاده کرده اند بعد از دو ماه با کاهش وزن شدیدی روبرو می شوند که مجبور به پوشیدن لباسهای جدید می شوند، این هزینه به هزینه های بعد از عمل اضافه می شود.

بعد از عمل جراحی چاقی فرد باید در دراز مدت از مکمل هایی غذایی شامل ویتامین ها و مکمل هایی که دارای پروتئین هستند، در کنار رژیم غذایی استفاده کند که این داروها برای فردی که عمل را انجام داده است، از هزینه های بعد از عمل جراحی به حسب می آیند.

بیشتر پزشکان به بیماران خود گوشزد می کنند که برای ثابت ماندن وزن خود حتما از ورزشهای منظم استفاده کنند. که بعد از مدتی افراد به این نتیجه می رسند که در منزل نمی توانند به ورزش بپردازند

و مجبور به رفتن به باشگاه می شوند که در هر ماه باید هزینه ای را برای رفتن به باشگاه بپردازند که به این ترتیب به هزینه های بعد از عمل برای فرد افزوده می شود. موارد بالا از هزینه های بعد از عمل جراحی در درمان چاقی افراد می باشند.

آسانترین روشهای جراحی چاقی

یکی از روشهای جراحی چاقی مدرن که امروزه در بین بانوان خیلی رایج شده است، روش پیکرتراشی است. این روش برای افرادی است که دارای وزن مناسب و ایده آل هستند، ولی فقط در قسمت هایی از بدن دچار چربی های موضعی هستند و این چربی ها با ورزش و رژیم غذایی دفع نمی شود و پزشکان به آنها پیکرتراشی را پیشنهاد می کنند.

آسانترین روشهای جراحی چاقی
آسانترین روشهای جراحی چاقی

در جراحی پیکرتراشی برای رفع و از بین بردن چربی های بدن از تجهیزاتی تحت عناوین لیپوماتیک، لیپوساکشن، بادی جت برای درمان چاقی استفاده می شود.

این جراحی بیشتر برای زیبایی اندام بانوان استفاده می شود و بانوان باید این موضوع را بدانند که در این عمل، وزن به مقدار کمی کاهش می یابد و ممکن است، این اضافه وزن موضعی بعد از مدتی دوباره برگردد. جراحی پیکرتراشی برای درمان چاقی، دوره نقاهت سخت و همچنین خطرات زیادی را برای بیمار به همراه می آورد.

یکی دیگر از روشهای آسان در جراحی چاقی روش مزوتراپی است. در این روش چربی های موضعی بدن فرد را کم می کنند. در مزوتراپی ویتامین، مقداری هورمون و نیز عصاره ی برخی نباتات(گیاهان) که برای درمان چاقی مفید است را به قسمت های مختلف بدن تزریق می کنند.

بعد از اینکه تزریق انجام شد، این مواد به توده های چربی موجود در بدن حمله کرده و آنها را خیلی سریع از بین می برند.

این مواد که به بدن تزریق شده است، چند هفته زمان می برد تا این چربی ها را از بین ببرند. در متد مزوتراپی به علت اینکه ویتامین و عصاره ی نباتات را به بدن وارد می کنند، دارای تاثیر درمانی در جوانسازی پوست و همچنین جلوگیری از ریزش مو نیز می باشد.

یکی از روشهای مدرن و آسان در درمان چاقی فرد با استفاده از لیزر است، در روش جراحی لیزر برای درمان چاقی، چربی های اضافه از بدن حذف می شوند، بدون اینکه مشکلی برای فرد ایجاد شود. بهتر است، در ابتدا به اینکه دو نوع لیزر در حذف چربی ها داریم را به شما معرفی کنیم.

این انواع شامل لیزر لیپولیز و لیزر امواج ماوراء صوت است که پزشک با تشخیص اینکه چربی در کدام ناحیه از بدن قرار دارد و در نظر گرفتن شرایط جسمی بیمار، نوع لیزر را برای بیمار تجویز می کند.

پزشکان متخصص با استفاده از بی حسی موضعی شکاف هایی را به ابعاد نیم تا یک سانتی متر روی پوست بیمار ایجاد می کنند. بانوانی که دارای غبغب هستند و بازوها و رانهای آنها بیش از اندازه چاق و بد فرم است، با تشخیص پزشک متخصص از لیزر لیپولیز استفاده می کنند، البته این نوع لیزر برای ناحیه های بزرگ مثل شکم و پهلو هم مورد استفاده قرار می گیرد.

پوست بیمار شل و یا آویزان نمی شود

از مزایای لیزر لیپولیز این مورد است که بعد از جراحی، پوست بیمار شل و یا آویزان نمی شود، بلکه بر اثر امواجی که این لیزر بر روی کلاژن پوست می گذارد، کلاژنها را تحریک کرده و پوست را جمع تر و سفت تر میکند. از مزایای امواج ماوراء صوت می توان به این موارد اشاره کرد:

ضرباتی به صورت ضربه ای به پوست وارد می شوند و بر روی چربی ها اثر گذاشته و آنها را تخلیه می کنند و امکان اینکه دوباره چربی ها در این منطقه تجمع کنند را نمی دهند

و همین علت باعث شده است که بیشتر متخصصان از این روش برای درمان چاقی استفاده کنند. دوره ی درمان در لیزر لیپولیز بین پنج تا هفت روز است و بیمار نیازی به استراحت ندارد و بعد از جراحی می تواند به کارهای روزمره خود برسد.

در بعضی از افراد انجام لیزر ممکن است، به صورت سوزش و درد در آن ناحیه باشد که در تمام افرادی که لیزر انجام داده اند طبیعی است. پزشکان استفاده از گن را برای افراد در این مدت الزامی می دانند تا اثر مثبتی بر درمان چاقی بگذارد. افراد بعد از سه تا چهار ماه به نتیجه دلخواه خود از انجام جراحی به روش لیزر لیپولیز برای درمان چاقی میرسند.

پوست بیمار شل و یا آویزان نمی شود
پوست بیمار شل و یا آویزان نمی شود

نتیجه گیری

در این روزها تمامی افراد می خواهند اضافه وزن خود را از بین ببرند، برای همین از راه های مختلفی استفاده می کنند. اگر فردی اضافه وزنی بیش از حد نرمال داشته باشد، باید به سمت عمل های جراحی چاقی برود.

عمل های زیادی برای جراحی چاقی وجود دارد که هر پزشکی با توجه به نوع سیستم و میزان اضافه وزن هر فرد یکی از روش ها را انتخاب می کند.

هر عمل با توجه به میزان سختی و زمانی که لازم دارد، دارای یک هزینه مشخص است. معمولا عمل های جراحی علاوه بر زیاد بودن هزینه شان، عمل های سنگین و سختی می باشند و همچنین شما به صورت آنی نمی توانید نتیجه آنها را مشاهده کنید.

یکی از راه های کم کردن وزن بدن با روش جراحی معده عمل اسلیو می باشد برای آشنایی بیشتر با این عمل پست چه کسانی عمل اسلیو انجام دادن را مشاهده کنید.

عمل اسلیو معده با بیمه تکمیلی آسیا
اسلیو معده
عمل اسلیو معده با بیمه تکمیلی آسیا

انجام عمل اسلیو معده با بیمه تکمیلی آسیا، به عوامل و شرایط گوناگونی وابسته است. این بیمه از نظر اقتصادی برای بسیاری از افراد کمک

انواع جراحی باریاتریک
جراحی چاقی
انواع جراحی باریاتریک

انواع جراحی باریاتریک شامل عمل اسلیو معده، عمل بای پس معده و عمل مینی بای پس معده می باشد که در ادامه مقاله، به معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید