هزینه آزمایش دیابت بارداری

اگر تمایل دارید تا اطلاعاتی در رابطه با هزینه آزمایش دیابت بارداری داشته باشید، مطالعه این مطلب حتما برای شما کارساز و مفید خواهد بود. همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

یکی از مهم‌ترین آزمایش‌هایی که یک بانوی باردار در این دوره نیاز به انجام آن دارد، استفاده از آزمایش دیابت بارداری می‌باشد. این آزمایش به توصیه بسیاری از پزشکان ‌به خصوص دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک در این زمینه، برای بانوان باردار تجویز خواهد شد.

برای تشخیص راه های پایین آوردن قند خون از طریق تغذیه مناسب در دوران باردای لازم می باشد پست غذاهای پایین آورنده قند خون در بارداری را مطالعه نمائید.

هزینه آزمایش دیابت بارداری
هزینه آزمایش دیابت بارداری

به دلیل این‌ که امکان دارد پیدایش دیابت بارداری در بسیاری از زنان باردار اتفاق بیفتد و این می‌تواند نگرانی‌هایی را در این دوره برای مادر و جنین شکل دهد.

در این مقاله در تلاشیم تا اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با آزمایش خون قند بارداری برای شما فراهم سازیم تا در هنگام نیاز برای مطمئن شدن از وضعیت خود در این دوره، از این آزمایش بهره‌ی کافی را ببرید.

برای این منظور می‌توانید روی تخصص‌های دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک در زمینه دیابت بارداری حساب باز کنید. حال مسئله مهم در زمینه انجام این آزمایشات، پرداخت هزینه آزمایش دیابت بارداری می‌باشد که برای شناخت بیشتر این مسئله، نیاز دارید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. زیرا قصد داریم که جزء به ‌جزء در رابطه با این مسئله اطلاعات کلی را در اختیار شما بگذاریم.

آزمایش BLOOD SUGAR  که نام دیگر آن قند خون و گلوکز می باشد اگر در سطح نرمال نباشد ممکن است باعث مشکل دیابت شود برای اشنایی کامل با معنی این آزمایش توصیه می کنیم صفحه معنی blood sugar در آزمایش خون را مشاهده کنید.

هزینه آزمایش دیابت بارداری چقدر است؟

هیچگاه نمی‌توان یک‌ قیمت ثابت و تمام ‌شده برای انجام آزمایش دیابت بارداری ذکر کرد.

مباحثی که در ادامه این مطلب قصد داریم تا آن‌ها را بررسی کنیم، عبارتند از:

دیابت بارداری چیست؟

آزمایش دیابت بارداری چیست؟

نام اصلی آزمایش دیابت بارداری

شرایط شکل‌گیری دیابت بارداری

کنترل سطح قند خون

علائم به وجود آمدن دیابت بارداری چه مواردی شمرده می‌شوند؟

عفونت‌های پی‌درپی واژن

خرناس کشیدن

حالت تهوع مکرر

کاهش وزن‌های غیرطبیعی

خستگی و بی‌حالی

تکرر ادرار

احساس تشنگی بسیار

تاری در دید

دلایل بروز دیابت بارداری در بدن افراد چیست؟

تاثیر دیابت بارداری روی جنین در چه مواردی می‌باشد؟

ترس از دیابت دوران بارداری

شایع‌ترین مشکلات جنین بر اثر دیابت بارداری

تاثیر و عوارض دیابت بارداری روی مادر

شناخت به موقع دیابت بارداری

چه شناختی از انواع آزمایش دیابت بارداری دارید؟

آزمایش دیابت بارداری GTT

آزمایش دیابت بارداری GCT

آزمایش دیابت بارداری 2hpp

دلیل انجام آزمایش چالش گلوکز برای بانوان باردار در چیست؟

دلیل استفاده از آزمایش تحمل گلوکز

با استفاده از آزمایش گلوکز، چگونه می‌توان دیابت بارداری را تشخیص داد؟

تشخیص دیابت بارداری از طریق آزمایشات غربالگری

آزمایش تک مرحله‌ای دیابت بارداری

آزمایش دو مرحله‌ای دیابت بارداری

نتایج مربوط به آزمایش دو مرحله‌ای

شرایط انجام آزمایش تحمل گلوکز به چه صورت می‌باشد؟

مشکلات متعدد بعد از انجام تست تحمل گلوکز

هزینه آزمایش دیابت بارداری به چه صورت برآورد خواهد شد؟

هزینه آزمایش دیابت تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای

تکرار مجدد آزمایش دیابت بارداری

موارد تاثیرگذار در هزینه آزمایش دیابت بارداری

جمع‌ بندی مطالب

 

دیابت بارداری چیست؟

برخی از زنان در دوره بارداری خود ممکن است میزان قند خون متفاوتی را به نسبت دیگر افراد تجربه کنند که به آن دیابت بارداری ملیتوس گفته می‌شود. اغلب بانوان باردار در هفته 24 یا 28 بارداری امکان دارد، این شرایط را تجربه کنند.

زیرا در این دوره هورمون‌هایی از جفت ترشح خواهد شد که همین شرایط باعث افزایش قند خون مادر خواهد شد. اما شرایط بدنی افراد در دوران بارداری به گونه ایست که برخی از آن‌ها می‌تواند از افزایش قند خون جلوگیری کنند، زیرا تولید انسولین در بدن آن‌ها به نسبت کافی حاصل می‌گردد.

دیابت بارداری چیست؟
دیابت بارداری چیست؟

اگر تولید انسولین در بدن آن‌ها دچار مشکلاتی شود

اما اگر تولید انسولین در بدن آن‌ها دچار مشکلاتی شود و باعث افزایش قند خون مادران باردار ‌شود، این عامل مؤثری برای شکل‌گیری بیماری دیابت بارداری می‌باشد. متخصصین برای این ‌که این روند را در بدن مادر باردار کنترل کنند، در تلاشند تا افراد را تحت نظر بگیرند تا بتواند نوزادی سالم را به دنیا بیاورد.

البته نباید این ‌موضوع را از خاطر ببرید که برخی از افراد بدون این‌ که از گذشته درگیر علائم دیابت باشند، در دوران بارداری این مشکل را تجربه کرده‌اند. زیرا اغلب افراد بعد از دیابت بارداری ممکن است دچار دیابت نوع ۲ شوند.

همین مسئله است که اهمیت کنترل دیابت را در دوران بارداری افزایش می‌دهد و افراد باید با استفاده از آزمایش دیابت بارداری بتوانند تشخیص خوبی از آن در زمان مشخص ‌شده داشته باشند تا بعد از این دوره، درگیر دیابت نوع ۲ نشوند.

برای آشنایی با عوارض جراحی عمل بای پس معده در دوران بارداری لازم می باشد از صفحه بای پس معده و بارداری دیدن کنید.

برخی از افراد نیز قبل از دوره بارداری درگیر دیابت نوع دوم بوده‌اند

برخی از افراد نیز قبل از دوره بارداری درگیر دیابت نوع دوم بوده‌اند، اما تشخیص این نوع دیابت برای آن‌ها ساده نبوده ‌است و بعد از آزمایشات مکرری که برای جنین خود انجام داده‌اند، وجود دیابت نوع دوم را احساس کرده‌اند.

سال‌های متوالی از عمر شما بر اثر وجود دیابت نوع ۲ از بین خواهد رفت، بنابراین باید مراقب باشید تا در دوران بارداری با کنترل کردن و از طریق آزمایشات متفاوت از وجود این بیماری پیشگیری کنید.

اگر کنترل خوبی روی دیابت بارداری نداشته باشید، امکان مبتلا شدن جنین به بیماری دیابت نیز بسیار بالاست و امکان دارد که برای او خطرناک باشد و عوارض زیادی را در این دوره برای او به وجود آورد.

بنابراین اگر بتوانید با پرداخت هزینه آزمایش دیابت بارداری، کنترل دیابت را در دست بگیرید، سلامتی خود را تضمین کرده‌اید. تشخیص دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک این است که این مسئله را مهم و جدی بشمارید و در دوره‌ی بارداری خود حتما از آزمایش دیابت بهره‌مند شوید.

برخی از افراد نیز قبل از دوره بارداری درگیر دیابت نوع دوم بوده‌اند
برخی از افراد نیز قبل از دوره بارداری درگیر دیابت نوع دوم بوده‌اند

آزمایش دیابت بارداری چیست؟

قبل از این که اطلاعات کلی در رابطه با برآورد هزینه آزمایش دیابت بارداری برای شما فراهم سازیم، باید درک کنید که این آزمایش چگونه می‌تواند تاثیر مثبتی در روند دوران بارداری یک فرد بگذارد. در واقع یکی از مهم‌ترین آزمایشاتی که فرد موظف است تا در این دوره حتما انجام آن را مهم و حیاتی بشمارد، آزمایش دیابت می باشد.

به دلیل این ‌که دیابت و به وجود آمدن آن، سن و موقعیت نمی‌شناسد و امکان دارد که هر فردی در هر شرایطی با هر سنی درگیر این معضل نگران‌کننده شود.

با توجه به این‌ که شرایط یک بانوی باردار در این دوران، خاص و پیچیده می‌باشد و هورمون‌های این فرد، درگیر تغییر و تحولات شده‌اند، باید جانب احتیاط را رعایت کرد و از انواع آزمایشات دوران بارداری برای اطمینان از دیابت استفاده کرد. حال اگر شرایط دیابت در کنار بارداری اضافه شود، یک تهدید جدی و خطرناک برای سلامتی مادر و جنین به حساب خواهد آمد.

سبک زندگی

پس باید حتما این مسئله را جدی گرفت. مسئله مهمی که می‌تواند روی مبتلا شدن افراد به دیابت بارداری تاثیرگذار باشد، سبک زندگی قبل آن‌ها می‌باشد.

برای این ‌که بیمار اطلاع دقیق‌تری از دیابت خود در دوران بارداری داشته باشد و هر چه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کند، دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک در نظر دارد که حتما باید آزمایشات دیابت بارداری فورا برای این فرد انجام بگیرد.

حال برای شناخت بیشتر شما در رابطه با این مسئله، به ‌صورت مفصل در رابطه با انواع آزمایشاتی که در دوره بارداری برای تست دیابت انجام  می‌شود، توضیح خواهیم داد.

نام اصلی آزمایش دیابت بارداری

در واقع پزشکان متخصص، آزمایش مربوط به دیابت بارداری را با نام آزمایش تحمل گلوکز خوراکی می‌شناسند. انجام این نوع آزمایش حدوداً ۲ ساعت به طول می‌انجامد که مادران باردار باید این آزمایش را که شامل آزمایش‌های خون می‌باشد، صبح زود بین ساعت ۸ تا ۱۰ صبح و با شکم خالی یعنی بدون استفاده از هیچ کدام از نوشیدنی‌ها و غذا انجام بدهند. البته در برخی مواقع امکان دارد شرایط نوشیدن آب، مانعی برای انجام این آزمایش فراهم نکند.

اما اگر در این رابطه اطمینان ندارید، باید با دکتر سلیمی به‌ عنوان پزشک خود تماس بگیرید تا از این ‌موضوع مطمئن شوید. همین‌طور به دلیل این‌ که انجام این آزمایش ۲ ساعت به طول می‌انجامد، نمی‌توانید در بین این مدت‌ زمان غذا مصرف کنید.

برای این ‌که تشخیص جواب آزمایش دیابت بارداری صورت بگیرد، مادر باردار باید مایعی که دارای گلوکز بسیار می‌باشد را بنوشد. البته ۶۰ دقیقه بعد از نوشیدن آن حدوداً ۳ بار دیگر آزمایشات خون انجام خواهد گرفت.

نام اصلی آزمایش دیابت بارداری
نام اصلی آزمایش دیابت بارداری

در واقع انجام این نوع آزمایش در چندین نوع می‌باشد که با نام آزمایش دیابت بارداری یا همان قند خون بالا انجام می‌گیرد و این پروسه بعد از زایمان در بین بانوی باردار از بین خواهد رفت. شرایط انجام دیابت بارداری به گونه‌ای است که می‌تواند در هر مرحله از بارداری شکل بگیرد. برخی از افراد در سه ‌ماهه دوم یا برخی از افراد در سه ‌ماهه سوم آن را مشاهده خواهند کرد.

شرایط شکل‌گیری دیابت بارداری

شرایط شکل‌گیری دیابت بارداری بدین‌ صورت است که بدن یک بانوی باردار به دلیل تغییرات هورمونی که در این دوره اتفاق افتاده ‌است، قادر به تولید انسولین کافی نمی‌باشد.

همه ما می‌دانیم هورمونی که برای کنترل سطح قند خون مفید می‌باشد، انسولین می‌باشد. حال اگر ترشح انسولین به ‌خوبی در بدن صورت نگیرد، نیازهای اضافی افراد به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری تامین نمی‌گردد و این به ‌عنوان معضل بزرگی شناخته می‌شود.

وجود علائم دیابت بارداری برای کودک و مادر نگران ‌کننده می‌باشد و همین‌طور امکان دارد تا بعد از دوران بارداری و تولد، کودک و مادر را درگیر مشکلاتی کند.

بنابراین اگر مادر بتواند به ‌موقع این شرایط را تشخیص دهد، با مدیریت درست و کنترل کردن دیابت بارداری، خطرات موجود با آن را به حداقل خواهد رساند.

شرایط شکل‌گیری دیابت بارداری
شرایط شکل‌گیری دیابت بارداری

کنترل سطح قند خون

اگر پزشک شما تشخیص دهد که دیابت بارداری در بدن شما به ‌صورت متوسط شکل ‌گرفته است، بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری یعنی احتمالاً در سه‌ ماهه دوم بارداری، آزمایشات غربالگری برای شما انجام خواهد گرفت.

اما اگر از قبل بارداری فردی چاق هستید و یا دارای ژنتیک خانوادگی چاق می‌باشید، شما بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت هستید و در شرایطی که اقوام درجه ۱ شما دیابتی می‌باشند، پزشک موظف است تا در همان اوایل دوران بارداری از آزمایش دیابت بارداری برای شما استفاده کند تا با اطمینان خاطر، سلامت شما و جنین حفظ شود.

هنگامی ‌که شناخت خوبی از این مسئله داشته باشید، می‌توانید میزان قند خون خود را کنترل کنید و این مسئله، مشکلات بارداری را به حداقل خواهد رساند. در این شرایط ۱ کیت آزمایش قند خون مادر باردار داده می‌شود تا بتواند کنترل تأثیرات درمان را بر عهده بگیرد.

به دلیل این‌ که تغییر دادن سبک زندگی براساس رژیم غذایی و تحرک باعث کاهش یافتن قند خون می‌گردد. اما اگر در شرایطی هیچ کدام از این عملکردها باعث تغییر دادن سطح قند خون شما و کاهش آن نشود، فرد نیاز به مصرف دارو در دوره‌ی بارداری دارد.

فرد باید نظارت بیشتری در حین بارداری و تولد داشته باشد

همچنین فرد باید نظارت بیشتری در حین بارداری و تولد داشته باشد و بررسی و ارزیابی را روی مشکلات احتمالی انجام بدهد و با مراجعه به پزشک در طی دوره‌های مختلف، می‌تواند این روند را کنترل کند.

پزشکان به این‌ موضوع اعتقاد دارند فردی که درگیر دیابت بارداری می‌باشد، باید قبل ‌از رسیدن هفته ۴۱، زایمان را انجام بدهد. اما اگر زایمان طبیعی در این زمان آغاز نگردد، برای سلامت مادر و کودک، عمل سزارین توسط پزشکان توصیه می‌شود.

اگر میزان قند خون شما به‌ خوبی کنترل ‌نشده باشد، امکان دارد درگیر زایمان زود هنگام شوید و این مسئله می‌تواند نگرانی را در رابطه با سلامتی شما و کودک داشته باشد. برای این منظور می‌توانید از تخصص‌های دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک بهره ببرید و میزان قند خون خود را در این دوره حیاتی کنترل کنید.

البته این ‌که بتوانید شناخت خوبی در رابطه با هزینه آزمایش دیابت بارداری داشته باشید، به شما کمک می‌کند تا این مسئله را جدی بگیرید. در ادامه مواردی که می‌توانند روی هزینه آزمایش دیابت بارداری تاثیرگذار باشند را ذکر خواهیم کرد.

فرد باید نظارت بیشتری در حین بارداری و تولد داشته باشد
فرد باید نظارت بیشتری در حین بارداری و تولد داشته باشد

علائم به وجود آمدن دیابت بارداری چه مواردی شمرده می‌شوند؟

موارد زیر به عنوان مهم ترین علائم وجود دیابت بارداری شناخته شده­اند.

عفونت‌های پی‌درپی واژن

برخی از بانوان باردار در دوره‌ی بارداری خود دچار عفونت‌های مکرر خواهند شد. طی تحقیقات انجام‌ شده می‌توان دریافت افرادی که درگیر دیابت بارداری می‌باشند، عفونت در ناحیه تناسلی را احساس خواهند کرد. بارداری یک عامل مؤثر برای تشکیل عفونت‌ها می‌باشد.

حال اگر فردی درگیر دیابت بارداری باشد، وجود این عفونت‌ها بیشتر خواهد شد و می‌تواند در مجاری ادراری مشکلاتی به وجود بیاورد. دلیل اصلی این مبحث این است که باکتری‌ها و قارچ‌ها از گلوکز تغذیه می‌کنند و هر چه میزان قند در خون شما افزایش ‌یافته باشد، باعث رشد و تکثیر بیشتر قارچ‌ها خواهد شد

و با توجه به این‌که افزایش قند خون، سیستم ایمنی بدن شما را مختل می‌کند، بدن قابلیت دفاع در برابر عفونت‌ها را ندارد. بنابراین یکی از علائم مهم به‌ عنوان وجود دیابت بارداری، عفونت در نواحی واژن می‌باشد.

عفونت‌های پی‌درپی واژن
عفونت‌های پی‌درپی واژن

خرناس کشیدن

بسیاری از افراد در حالت عادی خر و پف نمی‌کنند، اما با پیدایش شرایط بارداری، مجرای تنفسی آن‌ها تنگ می‌شود و این افراد در این دوره خرناس کشیدن را آغاز می‌کنند.

پس این مسئله به‌ عنوان یک نشانه مهم برای شکل‌گیری دیابت بارداری می‌باشد که افراد در این دوره باید با پرداخت هزینه آزمایش دیابت بارداری بتوانند از وجود آن مطلع شوند. دلیل اصلی خرناس کشیدن این است که مجرای تنفسی افراد در دوره بارداری بسته می‌شود و با خوابیدن، کمبود اکسیژن به سراغ آن‌ها خواهد آمد.

به‌ همین دلیل شرایط دریافت اکسیژن برای آن‌ها وجود ندارد و این باعث خرناس کشیدن می‌شود. افزایش یافتن هورمون‌های استرس در بدن عامل مؤثری است که باعث کاهش اکسیژن نیز می‌شود و می‌تواند میزان دیابت و قند خون را در بدن سخت‌تر کند. برخی از افراد تصور می‌کنند، خرناس کشیدن و خر و پف کردن یک امر عادی در دوره بارداری می‌باشد و امکان دارد علائم دیابت خاموش را نادیده بگیرند.

بنابراین باید دقت کافی را در طول دوره بارداری به میزان گلوکز قند خون خود داشته باشید و در صورتی‌ که کوچک‌ترین مشکلی را احساس کردید، به دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک درمان دیابت مراجعه کنید تا بتواند با تخصص‌های خود، راه چاره را پیش پای شما بگذارد.

خرناس کشیدن
خرناس کشیدن

حالت تهوع مکرر

این امری کاملاً طبیعی است که هر بانوی باردار دچار حالت تهوع شود. در واقع تحقیقات این آمار را نشان می‌دهد که بالاتر از ۷۴ درصد از افراد باردار با افزایش هورمون‌هایی که در بدن آن‌ها حاصل می‌گردد، باعث افزایش استفراغ و تهوع خواهند شد.

اما باید بدانید که تهوع های مکرر و پی ‌در پی به‌ عنوان یک علامت دیگر برای دیابت بارداری می‌باشد که در این دوره، افراد نیاز به استفاده از آزمایش دیابت بارداری دارند. افزایش یافتن قند خون در سلول‌ها عامل مؤثری است که می‌تواند باعث تهوع شود.

مولکول‌ها نمی‌توانند از وجود کتون های موجود به ‌عنوان سوخت استفاده لازم را ببرند و این باعث می‌شود تا بانوی باردار درگیر استفراغ و تهوع شود.

برای‌ این که تشخیص بدهید که چه تفاوتی بین تهوع بارداری و تهوع دیابتی وجود دارد، باید بدانید که اگر تهوع به‌ صورت پی‌ در پی با گذشت بارداری سه‌ ماهه شما تکرار شد، باید این مسئله را به دیابت ربط بدهید و حتما با دکتر سلیمی در این رابطه صحبت کنید تا بتواند با تشخیص درست از طریق آزمایش دیابت بارداری، شرایط این مشکل را در بدن شما کنترل کند. ال در ادامه این مبحث با ما باشید تا بیشتر در رابطه با هزینه آزمایش دیابت بارداری بگوییم.

حالت تهوع مکرر
حالت تهوع مکرر

کاهش وزن‌های غیر طبیعی

انواع مختلف دیابت با اولین علامت چاقی در بدن افراد ظهور خواهند کرد، اما با دیابت در دوران بارداری رابطه معکوسی دارد. اغلب بانوانی که درگیر دیابت بارداری می‌شوند، در این دوران به جای افزایش وزن با کاهش وزن مواجه خواهند شد. پس کم شدن وزن در دوران بارداری مساله‌ای خطرناک و مشکوک می‌باشد، زیرا هیچ‌گاه نباید این عارضه شکل بگیرد.

اگر در این دوره احساس کردید که دچار کاهش وزن شده‌اید، این مسئله را جدی بگیرید و حتما با دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک در این‌ باره صحبت داشته باشید.

مهم‌ترین دلیل این است که در دوران بارداری سلول‌ها قادر نیستند تا از قند موجود در خون به‌ عنوان یک سوخت بهره ببرند و این باعث می‌شود که نوعی گرسنگی و کمبود انرژی در بدن افراد شکل بگیرد و باعث تحریک اشتها خواهد شد.

اما با توجه به این ‌که دیابت بارداری در بدن افراد شکل ‌گرفته است، تمام غذاهایی که از این طریق مصرف می‌شوند، در بدن قابل ‌استفاده نیستند و ویتامین‌های آن‌ها از طریق ادرار دفع خواهد شد و این باعث کاهش وزن افراد در دوران بارداری می‌گردد.

بر اساس مطالعات، بانوانی که قبل ‌از دوره بارداری دچار اضافه ‌وزن بوده‌اند و طی این دوره با کاهش وزن مواجه می‌شوند، نوزاد آن‌ها در هنگام به دنیا آمدن، جثه بسیار بزرگی دارد و می‌تواند مشکل بسیار حادی را در بدن افراد شکل بدهد و اغلب این دسته از افراد دچار زایمان‌های زودرس نیز خواهند شد.

خستگی و بی‌حالی

به دلیل این ‌که در دوران بارداری هورمون‌ها تغییراتی دارند، این خستگی طبیعی می‌باشد. اما اگر احساس بی‌حالی افراطی داشته باشید و این مسئله شما را کلافه کند، می‌توانید آن را به ‌عنوان یکی از دلایل مهم دیابت بارداری بشمارید.

به دلیل این ‌که با افزایش قند خون، مولکول‌های بدن قادر به تولید انرژی مواد مغذی و اکسیژن نیستند و این می‌تواند باعث کسلی و خستگی در بدن بانوان باردار شود و آن‌ها را مجبور کند تا همیشه به استراحت بپردازند. اگر دچار این مسئله شدید، حتما باید با دکتر سلیمی به ‌عنوان پزشک معالج خود مشورت کنید و از آزمایش دیابت بارداری بهره‌مند شوید.

خستگی و بی‌حالی
خستگی و بی‌حالی

تکرر ادرار

به دلیل این ‌که افزایش جریان قند خون در بدن بانوان باردار اتفاق می‌افتد، مراجعه زیاد آن‌ها برای ادرار به دست‌شویی طبیعی است. اما افزایش گردش خون و قند خون با توجه به دیابت باعث تولید ادرار خواهد شد. یک مسئله دیگر که باعث تکرر ادرار در بانوان باردار می‌شود، فشار آوردن جنین برای مثانه مادر است.

پس این مسئله عادی است که هر بانوی باردار دارای تکرر ادرار باشد. اما اغلب افرادی که در دوران بارداری خود دچار مشکل دیابت می‌شوند، به نسبت افراد عادی بیشترین احساس را دارند. زیرا به دلیل افزایش قند خون، کلیه‌ها فشار بسیاری را تحمل می‌کنند و برای کارکرد بهتر، نیاز به تخلیه ادرار دارند.

این مسئله می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. شکل‌گیری این چرخه باعث می‌شود تا آب بدن مادر باردار کاهش پیدا کند و نیاز به نوشیدن آب برای او در دوره بارداری بیشتر شود.

همین مسئله باعث می‌شود تا فرد، نیاز به استفاده از آزمایش دیابت بارداری داشته باشد. برای این که شناخت بهتری در رابطه با هزینه آزمایش دیابت بارداری توسط تخصص‌های دکتر سلیمی داشته باشید، ادامه این مطلب به شما کمک خواهد کرد.

تکرر ادرار
تکرر ادرار

احساس تشنگی بسیار

در حالت طبیعی، بانوان باردار نیاز به آب فراوان دارند. به دلیل این‌ که مواد اضافی بدن آن‌ها را براساس حجم خون از بدن خارج می‌کند. اما تحقیق‌هایی که انجام ‌شده است، ثابت کرده بانوان بارداری که درگیر دیابت بارداری می‌باشند، احساس تشنگی بیش ‌از اندازه‌ای دارند.

به دلیل این‌ که افزایش قند خون در بدن آن‌ها باعث می‌شود که سلول‌ها نیاز بیشتری به آب داشته باشند تا بتوانند خون را توسط آب رقیق کنند.

به ‌غیر از آن باید بگوییم که دیابت تاثیر بسیاری روی کلیه‌ها دارد و کمک می‌کند تا جذب مواد مفید در بدن بیمار اتفاق نیفتد. به‌ همین دلیل باید مطمئن شوید که آب کافی در دوران بارداری به بدن شما برسد و به ‌اندازه‌ی کافی آب بنوشید.

احساس تشنگی بسیار
احساس تشنگی بسیار

تاری در دید

یکی از تغییرات متعددی که روی هورمون‌های یک فرد باردار شکل می‌گیرد، این است که باعث تاری در بینایی فرد می‌شود. با توجه به این‌ که علائم بارداری همانند علائم دیابت می‌باشد، اغلب افراد از وجود آن اطلاعی ندارند. بنابراین استفاده از آزمایش دیابت بارداری برای هر بانویی کاملاً امری ضروری و مهم می‌باشد.

در این شرایط، یک ماده شیرین به مادر باردار داده می‌شود تا بتوان بدن او را با واکنش‌های موجود برابر با قند وارد شده به بدن تشخیص داد.

در صورتی‌ که هر کدام از نشانه‌های مختلف برای وجود دیابت بارداری را در بدن خود احساس کردید، می‌توانید با دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک تماس بگیرید تا استفاده از آزمایش دیابت بارداری را در دوره‌های مختلف بارداری شما تجویز کند.

مطلع شدن از هزینه آزمایش دیابت بارداری به این دلیل مهم است که فرد بتواند با آسودگی خاطر برای سلامت خود و جنین تلاش کند. پس در ادامه این مبحث بیشتر در رابطه با این‌ موضوع خواهیم گفت.

تاری در دید
تاری در دید

دلایل بروز دیابت بارداری در بدن افراد چیست؟

اگر بخواهید دلیل واضح و کاملی را در رابطه با وجود بیماری دیابت بارداری ذکر کنید، نمی‌توان هیچ مسئله دقیقی را در این دوره ذکر کرد. زیرا تغییرات هورمونی که در این دوره اتفاق می‌افتد، باعث می‌شود که هورمون‌ها در تعداد بالایی تولید شود.

به ‌عنوان نمونه، وجود هورمونی همچون لاکتوز باعث مقاومت جفت انسانی خواهد شد و کمک می‌کند تا بدن فرد در برابر تولید انسولین مقاومت نشان بدهد.

در کل، هورمون‌های بسیاری که در دوران بارداری در بدن افراد احساس می‌گردد، کمک می‌کند تا فرد برای تنظیم انسولین قند خون استقامت نشان بدهد و میزان انسولین را از طریق خون خارج کند.

اگر بدن فرد در برابر تولید انسولین استقامت بسیار بالایی داشته باشد، میزان قند خون آن غیر طبیعی نشان داده می‌شود و این شرایط باعث وجود دیابت نوع بارداری می‌شود.

احتمال دارد که برخی از دلایلی که در ادامه ذکر می‌کنیم، به‌ عنوان بروز این اختلال در بدن بانوی باردار باشند.

 • اضافه ‌وزن قبل ‌از دوره بارداری
 • اضافه ‌وزن زیاد و غیر قابل ‌کنترل در دوره بارداری
 • داشتن شاخص توده بدنی ۳۰ یا بالاتر
 • مصرف قند بسیار
 • داشتن استرس بسیار در دوره بارداری
 • ابتلای والدین مادر به دیابت و وراثت دیابت
 • تداخل در ایجاد هورمون‌های مختلف به دلیل آغاز بارداری
 • بزرگ بودن سایز جنین در رحم و رشد غیر طبیعی آن
احتمال دارد که برخی از دلایلی که در ادامه ذکر می‌کنیم، به‌ عنوان بروز این اختلال در بدن بانوی باردار باشند.
احتمال دارد که برخی از دلایلی که در ادامه ذکر می‌کنیم، به‌ عنوان بروز این اختلال در بدن بانوی باردار باشند.

تاثیر دیابت بارداری روی جنین در چه مواردی می‌باشد؟

این کاملاً مشخص است که جنین در بطن مادری که درگیر دیابت بارداری می‌باشد، تحت تاثیر این قند خون قرار خواهد گرفت. زیرا جنین، تمامی مواد مغذی که به بدن مادر می‌رسد را دریافت می‌کند و وجود دیابت در بدن شما و عوارض و متعدد آن نیز روی سلامت جنین تاثیر گذار خواهد بود.

شاید لازم باشد بدانید که این قند اضافه در بدن مادر باردار به کجا خواهد رفت؟ باید بدانید که قند اضافی موجود در بدن به ‌عنوان چربی های متعدد در جنین ذخیره خواهد شد و کمک می‌کند که جنین، رشد بیش ‌از اندازه طبیعی را داشته باشد و مشکلات متعددی در هنگام زایمان اتفاق خواهد افتاد.

ترس از دیابت دوران بارداری

هنگامی ‌که در شرایط بارداری قرار دارید، تغییراتی در بدن شما به دلیل رشد جنین اتفاق خواهد افتاد. یکی از دگرگونی‌های متعدد و نوسانات مختلف، افزایش و کاهش قند خون است.

اگر زنگ خطر قند خون و دیابت بارداری در بدن شما شکل ‌گرفته باشد، عوارض متفاوتی در بدن هر فرد بروز پیدا می‌کند که دلیل اصلی آن‌ها افزایش قند خون می‌باشد.

بر این اساس اگر پزشک مربوطه شما تشخیص دیابت در دوران بارداری را براساس معاینات و آزمایشات مربوطه انجام بدهد، باید پیگیری‌های متعددی برای درمان دیابت بارداری داشته باشید. امکان دارد برخی از افراد، دیابت بارداری را ترسناک بدانند.

اما اغلب بانوان اگر در زمان مناسبی براساس استفاده از آزمایشات دیابت بارداری تشخیص این نوع بیماری را بر عهده بگیرند، نوزادانی سالم را به دنیا می‌آورند و هیچ کدام از این نوزادان بعد از به دنیا آمدن درگیر مشکلاتی نخواهند بود.

پس نیاز به نگرانی در این ‌مورد وجود ندارد. اما حتما باید آزمایشات دیابت بارداری در زمان مشخص ‌شده را انجام بدهید تا با آگاهی در رابطه با وجود دیابت بارداری بتوانید آن را کنترل کنید.

ترس از دیابت دوران بارداری
ترس از دیابت دوران بارداری

شایع‌ترین مشکلات جنین بر اثر دیابت بارداری

 • آسیب به دلیل بزرگ بودن بیش ‌از اندازه سایز نوزاد در حین زایمان
 • رشد بیش ‌از اندازه و طبیعی نوزاد
 • کاهش قند خون و مواد معدنی در هنگام زایمان این نوزادان
 • بیشتر شدن میزان بروز زردی در نوزادان درگیر دیابت بارداری
 • نارس بودن و تولد زودرس برای نوزادان دیابت بارداری
 • مشکل اختلالات تنفسی گذرا در نوزادان
 • بیشتر شدن احتمال ابتلای نوزادان به دیابت و چاقی

تاثیر و عوارض دیابت بارداری روی مادر

مادر نیز بر اثر دیابت دوران بارداری در امان نمی‌باشد و اگر این دیابت را براساس انجام آزمایشات دیابت بارداری کنترل نکند، از عوارض آن در امان نخواهد بود.

مسئله مهم در این شرایط، شناخت و هزینه آزمایش دیابت بارداری و تجویز آن براساس نظریه دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک می‌باشد تا بتوانید سلامت خود را در این دوره حفظ کنید. مهم‌ترین عوارضی که مادر براثر دیابت بارداری مشاهده خواهد کرد، موارد زیر می‌باشد.

 • افزایش فشار خون
 • سقط‌ جنین
 • نیازمند به بخش مراقبت‌های ویژه
 • زایمان پیش ‌از موعد
 • دچار شدن به دیابت نوع ۲
 • تولد کودک براساس شرایط سزارین
تاثیر و عوارض دیابت بارداری روی مادر
تاثیر و عوارض دیابت بارداری روی مادر

شناخت به موقع دیابت بارداری

در اغلب مواقع مادرانی که درگیر دیابت بارداری بوده‌اند، بعد از زایمان به حالت اولیه و نرمال بر می ‌گردند. اما اگر هیچ ‌گونه کنترلی در دوران بارداری برای این دیابت انجام نگیرد، امکان دارد بعد از بارداری به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند.

بنابراین باید به توصیه‌های دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک برای درمان دیابت بارداری اعتماد کنید. اغلب بانوان در این دوره می‌توانند از زایمان طبیعی بهره‌مند شوند.

برای این‌ که از این شرایط بهره‌مند شوید، باید سبک زندگی خود را تغییر دهید و رفتارهای سالم را جایگزین رفتارهای نادرست کنید تا بتوانید زندگی سالمی را تجربه کنید و شانس مجدد به دیابت بارداری را در بدن خود کاهش دهید.

اگر تمامی این موارد را رعایت کنید، شرایط زیر برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

 • درگیر اضافه‌ وزن و چاقی زایمان نمی‌شوید.
 • شانس چاقی کودک را کاهش می‌دهید.
 • دیابت بعد از زایمان به شما منتقل نخواهد شد.
 • عوارضی همچون فشار خون بالا بعد از زایمان را تجربه نمی‌کنید.
 • وزن فرزند شما بعد از زایمان نرمال می‌باشد.
 • زایمان راحت‌تری را خواهید داشت.
 • مبتلا شدن فرزند شما به دیابت و فشار خون و چاقی کمتر می‌شود.

تمامی این موارد در هنگامی اتفاق خواهد افتاد که بتوانید با استفاده از آزمایش دیابت بارداری، این بیماری را کنترل کنید. حال برای این‌ که اطلاعات درست‌ تری در رابطه با هزینه آزمایش دیابت بارداری داشته باشید، مطالب زیر به شما کمک خواهند کرد.

اگر تمامی این موارد را رعایت کنید، شرایط زیر برای شما اتفاق نخواهد افتاد.
اگر تمامی این موارد را رعایت کنید، شرایط زیر برای شما اتفاق نخواهد افتاد.

چه شناختی از انواع آزمایش دیابت بارداری دارید؟

همان‌طور که در این نوشتار ذکر کردیم، انجام آزمایش دیابت بارداری مساله‌ای بسیار حاد و ضروری می‌باشد و فرد نیاز دارد تا در رابطه با هزینه آزمایش دیابت بارداری قبل ‌از انجام این مسئله، اطلاعاتی کسب کند.

اما باید بگوییم مسئله‌ی مهم این است که انجام آزمایش دیابت بارداری فقط در یک مورد خلاصه نمی‌شود و به‌ همین دلیل نمی‌توان هزینه آزمایش دیابت بارداری را برای همه این موارد یکی دانست.

با شناخت انواع آزمایش دیابت بارداری می‌توانید به درک این ‌موضوع برسید که باید پزشک شما تشخیص دهد که کدام یک از این آزمایشات می‌تواند کارساز باشد تا براساس آن‌ها برآورد هزینه آزمایش دیابت بارداری اتفاق بیفتد. در واقع دسته ‌بندی آزمایش بارداری به شرح زیر می‌باشد.

آزمایش دیابت بارداری GTT

شرایط انجام این نوع آزمایش به گونه ایست که فرد نیاز به انجام نمونه‌گیری‌های خون به‌ صورت ناشتا دارد. سپس به توصیه پزشک و تحت نظارت او، نوشیدنی شیرین که حاوی گلوکز می‌باشد و میزان گلوکز آن براساس تشخیص پزشک تعیین می‌شود را باید بنوشید.

بعد از انجام این تست، ۲ یا ۳ بار دیگر در فواصل زمانی مختلف بین نیم تا ۱ ساعت و مجدداً، شرایط انجام این آزمایش تکرار خواهد شد. هدف انجام این تست این است که بعداً بانوی باردار تحمل میزان گلوکز را تعیین کند و مشخص شود که نسبت گلوکز به میزان جذب در بدن فرد در دوره بارداری به چه صورت می‌باشد.

با تشخیص به موقع از طریق انجام این آزمایش، فرد می‌تواند شناخت بهتری از دیابت بارداری داشته باشد و آن را در زمان مشخص ‌شده کنترل کند.

آزمایش دیابت بارداری GTT
آزمایش دیابت بارداری GTT

آزمایش دیابت بارداری GCT

یکی دیگر از انواع آزمایشاتی که برای تشخیص دیابت بارداری در این دوره انجام می‌گیرد، آزمایش GCT می‌باشد. در این شرایط بعد از این‌ که نمونه‌گیری‌های ناشتا از فرد باردار انجام‌ گرفت،

براساس تشخیص پزشک میزان نوشیدنی که حاوی گلوکز به میزان تعیین ‌شده می‌باشد، در بدن بیمار تاثیر گذار خواهد بود و مجدداً یک‌ مرتبه بعد از گذشت ۱ ساعت این آزمایش تکرار خواهد شد تا شرایط قند خون افراد در دوره بارداری توسط این نوع آزمایش مشخص شود.

آزمایش دیابت بارداری 2hpp

برای این ‌که مراحل انجام این نوع آزمایش دیابت بارداری سپری گردد، پزشک موظف است تا ابتدا نمونه‌های لازم را به‌ صورت ناشتا از شما بگیرد.

بعد از انجام این نمونه‌گیری، فرد باید صبحانه میل کند و روند انجام این آزمایش با گذشت ۲ ساعت بعد از خوردن صبحانه ادامه پیدا می‌کند و مجدداً شرایط نمونه‌گیری و آزمایشات انجام ‌شده اتفاق خواهد افتاد. در این روند، پزشک تشخیص خواهد داد که قند خون فرد باردار، قبل و بعد از صبحانه میل کردن به چه صورت می‌باشد.

دکتر سلیمی راهنمای مناسبی برای شرایط شما و بهره‌مند شدن از انواع آزمایش دیابت بارداری می‌باشد. پس اگر در شرایطی به سر می‌برید که دچار دیابت بارداری شده‌اید، برای این‌ که سلامتی خود و جنین داخل رحمتان را حفظ کنید، راهکارهای مؤثری توسط تخصص‌های دکتر سلیمی به شما پیشنهاد می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها آزمایش دیابت بارداری می‌باشد.

البته برای برخی از افراد، دانستن هزینه آزمایش دیابت بارداری بسیار مهم و ضروری است که پارامترهای متعدد آن را در ادامه این مبحث بررسی خواهیم کرد.

آزمایش دیابت بارداری 2hpp
آزمایش دیابت بارداری 2hpp

دلیل انجام آزمایش چالش گلوکز برای بانوان باردار در چیست؟

تا به این‌ قسمت از مطلب دریافتیم که ترشح انسولین در بدن بانوان باردار، مقاومت بسیار بالایی دارد. هنگامی سوابق دیابت در بدن افراد شکل می‌گیرد که میزان قند خون در بدن یک فرد افزایش پیدا کند.

حال در هنگام بارداری نیاز است که این چالش گلوکز خون برای افراد توسط آزمایشات غربالگری صورت بگیرد که نیاز باشد پزشک معالج فرد تشخیص بدهد که شخص، درگیر دیابت بارداری می‌باشد و مشکلات متعدد در رابطه با این مبحث را برطرف کند.

نتایج مثبتی که بر اثر چالش گلوکز شکل می‌گیرد، برای مدیریت قند خون بسیار مهم می‌باشد. در این شرایط اگر نتیجه برگرفته از آزمایش گلوکز مثبت باشد، معنی آن این نیست که فرد، درگیر بیماری دیابت می‌باشد.

زیرا با استفاده از این آزمایش، لازم است که آزمایشات تست غربالگری دیگری انجام بگیرد و اگر نتایج آن‌ها مثبت شد، بعد از آن آزمایش تحمل گلوکز بررسی و ارزیابی خواهد شد.

دلیل استفاده از آزمایش تحمل گلوکز

در کل می‌توان گفت که شرایط انجام آزمایش تحمل گلوکز بدین ‌صورت است که ایمن‌تر است و یک آزمایش طولانی‌تر می‌باشد. در واقع نتایج آن هیچ‌گونه اشتباهی ندارد و شخص می‌تواند با خیالی آسوده از وجود دیابت بارداری یا عدم وجود آن مطمئن شود.

شناسایی میزان قند خون از طریق آزمایشات قند خونی همانند ادرار به ‌صورت همیشگی اتفاق خواهد افتاد و پزشک بر اساس این شرایط، در هفته ۲۴ بارداری از یک مادر باردار درخواست دارد تا برای تشخیص دیابت بارداری، آزمایشات غربالگری را انجام بدهد. اگر در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری شرایط جواب غربالگری نرمال و عادی باشد، نیاز است که فرد مجدداً انجام آزمایش را تکرار کند.

برخی از افراد قبل ‌از این‌که اقدام به بارداری کنند، درگیر دیابت بوده‌اند و از وجود آن مطلع نبوده ‌اند

البته نکته حائز اهمیت این است که برخی از افراد قبل ‌از این‌که اقدام به بارداری کنند، درگیر دیابت بوده‌اند و از وجود آن مطلع نبوده ‌اند. در این شرایط تشخیص دیابت بارداری قبل ‌از این دوره امکان‌پذیر نمی‌باشد

و بر اساس شرایط غربالگری وجود نخواهد داشت. برای این ‌که وضعیت خود را در دوران بارداری به ثبات برسانید و آن را مدیریت کنید، باید از پزشک معالج خود کمک بگیرید تا شرایط راحت‌تری را در این دوره سپری کنید.

برخی از افراد قبل ‌از این‌که اقدام به بارداری کنند، درگیر دیابت بوده‌اند و از وجود آن مطلع نبوده ‌اند
برخی از افراد قبل ‌از این‌که اقدام به بارداری کنند، درگیر دیابت بوده‌اند و از وجود آن مطلع نبوده ‌اند

دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک در زمینه کنترل قند خون در دوران بارداری، می‌تواند به شما در این باره کمک کند. به ‌غیر از آزمایش تحمل گلوکز، آزمایشات متعدد دیگری برای تشخیص دیابت بارداری وجود دارد که برای این منظور بهتر است شناخت کلی در رابطه با هزینه آزمایش دیابت بارداری داشته باشید. البته عوامل و پارامترهای متعدد روی این هزینه تاثیرگذار می‌باشند که در ادامه این مبحث به این مسائل خواهیم پرداخت.

با استفاده از آزمایش گلوکز، چگونه می‌توان دیابت بارداری را تشخیص داد؟

برای این ‌که بتوان دیابت بارداری را از طریق آزمایش گلوکز تشخیص داد، پزشکان آمریکایی به این باور رسیده‌اند که نیاز است تست‌های متعددی در فاصله‌های زمانی کوتاهی برای بانوان باردار انجام بگیرد که به این دسته از آزمایشات، آزمایش غربالگری گفته می‌شود.

اگر هیچ‌گونه سوابقی از قبل برای بیمار به‌ منظور وجود دیابت مشاهده نشود، شرایط انجام این تست‌ها نتیجه‌ای معمولی را نشان می‌دهد و قند خون افراد کاملاً نرمال می‌باشد.

در واقع هر پزشکی موظف است تا در طول هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری، آزمایشات غربالگری را برای بانوان باردار در نظر بگیرد تا اطمینان کامل از سلامت آن‌ها داشته باشد و بتواند تضمین کند که مادر و جنین در شرایط کاملاً بهینه‌ای به سر می‌برند.

تشخیص دیابت بارداری از طریق آزمایشات غربالگری

با توجه به این شرایط، آزمایشات غربالگری به‌ صورت کاملاً جزء به جزء قادر به تشخیص وجود دیابت بارداری در بدن افراد می‌باشد. البته این کاملاً مشخص است که برخی از پزشکان و متخصصین، دوره غربالگری را با آزمایش گلوکز آغاز می‌کنند. آمادگی خاصی برای انجام تست گلوکز وجود ندارد.

شرایط انجام آن بدین‌ صورت است که یک مادر باردار باید محلول بسیار شیرینی که به نام گلوکز شناخته می‌شود را بنوشد و تا مدت ۱ ساعت بعد از آن صبر کند. بعد از آن باید شرایط تست گلوکز از بدن این فرد انجام بگیرد.

اگر در شرایطی که فرد محلول گلوکز را استفاده کرده باشد، میزان قند خون فرد بیشتر باشد، شرایط آزمایش و تست تحمل گلوکز خوراکی مجدداً ۳ ساعت بعد به توصیه دکتر سلیمی انجام خواهد گرفت.

برای دانستن چگونگی انجام غربالگری از نظر دیابت دوران بارداری لطفا پست غربالگری دیابت بارداری را ببینید.

 

تشخیص دیابت بارداری از طریق آزمایشات غربالگری
تشخیص دیابت بارداری از طریق آزمایشات غربالگری

شرایط انجام این نوع تست، دو مرحله‌ای می‌باشد. البته برخی از پزشکان اهمیت این نوع چالش را زیاد نمی‌دانند و فقط شرایط انجام آزمایش ۲ ساعت تحمل گلوکز را مفید می‌دانند و این آزمایش فقط ۱ مرحله دارد که در ادامه این مبحث، توضیحات بیشتری در رابطه با آن خواهیم داد.

آزمایش تک مرحله‌ای دیابت بارداری

برای انجام آزمایش تک مرحله‌ای دیابت بارداری، پزشک قند خون فرد را به‌ صورت ناشتا می‌گیرد. بعد از این فرایند باید آزمایش مربوطه توسط محلولی که دارای ۷۵ گرم کربوهیدرات می‌باشد، مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

بیمار موظف است که این نوشیدنی و محلول را میل کند و با گذشت ۱ تا ۲ ساعت، مجدداً فرایند آزمایش دیابت بارداری تکرار شود. در شرایطی می‌توان گفت فرد درگیر دیابت بارداری شده ‌است که نتایج مربوطه برای آزمایش دیابت بارداری به شرح زیر باشد.

 • شرایط قند خون ناشتا بیشتر از 290 میلی‌گرم در دسی ‌لیتر برآورد گردد.
 • شرایط قند خون ۱ ساعت بیشتر از ۱۸۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر برآورد گردد.
 • شرایط قند خون ۲ ساعت بیشتر از ۱۵۳ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر برآورد گردد.
آزمایش تک مرحله‌ای دیابت بارداری
آزمایش تک مرحله‌ای دیابت بارداری

آزمایش دو مرحله‌ای دیابت بارداری

یکی دیگر از مراحل انجام آزمایشات دیابت بارداری به ‌صورت دو مرحله‌ای می‌باشد. در این شرایط نیازی به ناشتا بودن بیمار نیست و بانوی باردار می‌تواند با نوشیدن محلولی که دارای ۵۰ گرم قند می‌باشد، فرآیند آزمایش قند خون را به سرانجام برساند.

اگر شرایط نتیجه این آزمایش به گونه‌ای باشد که قند خون فرد بیشتر از ۱۳۰ میلی‌لیتر در دسی ‌لیتر یا عددی بالاتر از ۴۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر را نشان بدهد، شرایط انجام این نوع آزمایش باید مجدداً تکرار شود. در واقع دکتر سلیمی در این مواقع تشخیص می‌دهد که بیمار نیاز به انجام تست دیگری دارد.

اما فرآیند انجام آزمایش بعدی به گونه‌ای است که پزشک از بیمار می‌خواهد تا آزمایشات به‌ صورت ناشتا انجام شود و بیمار باید ۱ محلول با ۱۰۰ گرم قند را میل کند. سپس فرایند آزمایش انجام بگیرد.

حدوداً ۳ ساعت بعد از نوشیدن این محلول، شرایط انجام آزمایش قند خون تکرار می‌گردد. حال اگر نتیجه حاصل ‌شده موارد زیر باشد، فرد درگیر بیماری دیابت خواهد بود.

نتایج مربوط به آزمایش دو مرحله‌ای

 • اگر برآورد قند خون ناشتا بیشتر یا برابر با ۹۵ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر یا ۱۰۵ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد.
 • اگر برآورد قند خون یک‌ساعته بیشتر یا برابر ۱۸۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر یا ۱۹۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد.
 • اگر برآورد قند خون ۲ ساعته بیشتر یا برابر ۱۵۵ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر است و یا ۶۵ گرم در دسی‌ لیتر باشد.
 • اگر برآورد قند خون سه‌ ساعته بیشتر یا برابر با ۱۴۰ یا ۱۴۵ میلی‌ گرم در دسی‌ لیتر باشد.

حال برای این ‌که بدانید شرایط انجام این نوع آزمایش دیابت بارداری چگونه است، باید بگوییم که این فرد باید کاملاً با شرایط غیر ناشتا این آزمایش را انجام بدهد. در کل انجام این آزمایش در هر ساعت و هر روز از شبانه روز امکان‌پذیر می‌باشد و عدم داشتن فعالیت‌های بدنی شدید در روند نتایج این آزمایش تاثیر گذار می‌باشد.

بیمار باید در حالت نشسته این آزمایش را انجام بدهد

همین‌طور بیمار باید در حالت نشسته این آزمایش را انجام بدهد. نکته مهم این است که نوشیدن چای یا قهوه قبل‌ از انجام آزمایش روی روند نتیجه آن تاثیرگذار می‌باشد و امکان دارد که باعث شکل‌گیری عوارضی همچون تهوع گردد.

اگر بیمار برای استفاده از تست گلوکز دچار استفراغ شود، نتیجه حاصل‌ شده مطمئن و قابل ‌قبول نیست و باید فرایند انجام این آزمایش متوقف شود و مجدداً در شرایط دیگری آزمایش دیابت بارداری گلوکز قند خون انجام بگیرد.

در شرایطی باید از مرحله دوم این آزمایش استفاده کرد که میزان قند خون فرد بیشتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد. در واقع این شرایط می‌تواند به افراد هشدار بدهد که دچار دیابت بارداری هستند و باید فرایند جلوگیری از آن را انجام بدهید.

بیمار باید در حالت نشسته این آزمایش را انجام بدهد
بیمار باید در حالت نشسته این آزمایش را انجام بدهد

پس اهمیت استفاده از این آزمایش به‌ حدی بالاست که می‌تواند مدیریت قند خون افراد در دوره بارداری را بر عهده بگیرد. مسئله مهم دیگر از نگاه برخی از افراد، عوامل مربوط به هزینه آزمایش دیابت بارداری می‌باشد که در ادامه این مبحث به برآورد این‌ موضوع خواهیم پرداخت.

شرایط انجام آزمایش تحمل گلوکز به چه صورت می‌باشد؟

شرایط انجام آزمایش تحمل گلوکز برای تشخیص دیابت بارداری به گونه ایست که فرد باید حدوداً از ۸ ساعت قبل ناشتا باشد. پزشک توصیه می‌کند که بعد از شام که شب قبلی فرد میل کرده‌ است، مواد غذایی دیگری به بدن او نرسیده باشد و خوردن و آشامیدن هر چیزی برای او ممنوع می‌باشد.

دلیل اصلی که دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک برای انجام آزمایش دیابت بارداری و تحمل گلوکز این توصیه را دارد، نتیجه مطلوب‌تر برای افراد می‌باشد. انجام آزمایش، صبح روز بعد برای فرد اتفاق خواهد افتاد و براساس نمونه‌گیری‌های خون او که به‌ صورت ناشتا از افراد گرفته می‌شود، برآورد تحمل گلوکز اتفاق خواهد افتاد.

بعد از این شرایط، روند انجام تحمل گلوکز به گونه ایست که محلولی که دارای ۱۰۰ گرم گلوکز خوراکی می‌باشد، به مادر باردار داده می‌شود.

بعد از آن با گذشت ۳ ساعت مجدداً ۳ بار آزمایش خون به فاصله هر ۱ ساعت یک ‌بار اتفاق خواهد افتاد. شرایط انجام این آزمایش بدین دلیل است که بتواند میزان قند خون افراد را مورد بررسی و ارزیابی قرار بدهد. امکان دارد به دلیل طولانی شدن فرآیند تحمل و فرایند آزمایش تحمل گلوکز، فرد کمی بی‌حوصله و کلافه شود.

زیرا در این مدت ‌زمان برای آماده شدن آزمایش باید در اتاق انتظار بنشیند. پس توصیه می‌کنیم که در این شرایط با خود میزانی خوراکی داشته باشید، به دلیل این‌ که با انجام آخرین تست، گرسنگی به سراغ بیمار خواهد آمد.

اگر بعد از انجام آزمایش، نتیجه حاصل ‌شده بیشتر از حد معمول باشد، پزشک، دیابت بارداری را برای شما امری قطعی می‌دانند. سپس توصیه‌های لازم به‌ منظور کنترل قند خون برای شما انجام خواهد گرفت.

مشکلات متعدد بعد از انجام تست تحمل گلوکز

مسئله بسیار مهمی که برای بسیاری از مادران باردار بعد از استفاده از محلول گلوکز اتفاق می‌افتد، تهوع و استفراغ می‌باشد و اگر لازم باشد که فرد در این شرایط حتما آزمایش گلوکز را انجام بدهد، استفاده از مواد غذایی چند ساعت قبل ‌از آزمایش غربالگری گلوکز می‌تواند برای برطرف نمودن حالت تهوع آن‌ها مفید باشد.

مشکلات متعدد بعد از انجام تست تحمل گلوکز
مشکلات متعدد بعد از انجام تست تحمل گلوکز

البته در برخی مواقع پزشکان توصیه می‌کنند که در صورت وجود حالت تهوع شدید و در شرایط نامساعد، افراد باید زمان آزمایش تست تحمل گلوکز را به‌ روز دیگری موکول کنند.

البته باید بدانید که به وجود آمدن حالت تهوع و استفراغ، اغلب در مواقعی است که نیاز به انجام آزمایش سه ‌ساعته تحمل گلوکز می‌باشد. اما در آزمایشات دیگر، امکان وجود آن بسیار کمتر است.

به دلیل این ‌که آزمایشات ۳ ساعته در مرحله دوم باعث می‌شود تا مادر باردار مایعی ۲ برابر شیرین‌تر از مایع اولیه میل کند و این عامل مؤثری برای شکل‌گیری حالت تهوع و استفراغ می‌باشد.

مایع مربوطه برای آزمایش تحمل گلوکز را با معده خالی میل کنید

توصیه اغلب متخصصین به خصوص دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین متخصص در زمینه کنترل دیابت بارداری این است که مایع مربوطه برای آزمایش تحمل گلوکز را با معده خالی میل کنید تا باعث پیشگیری از تهوع و استفراغ گردد و بتوانید نتیجه خوبی از این آزمایش دریافت کنید.

مایع مربوطه برای آزمایش تحمل گلوکز را با معده خالی میل کنید
مایع مربوطه برای آزمایش تحمل گلوکز را با معده خالی میل کنید

البته مسئله مهم دیگر، در رابطه با شناخت و برآورد هزینه آزمایش دیابت بارداری می‌باشد که ادامه این مبحث، پارامترهای تاثیرگذار روی هزینه آزمایش دیابت بارداری را برای شما شرح خواهد داد.

هزینه آزمایش دیابت بارداری به چه صورت برآورد خواهد شد؟

تا این قسمت از مطلب دریافتید که اهمیت استفاده از آزمایش دیابت بارداری به چه میزان می‌باشد. در واقع یکی از پرکاربردترین تست‌هایی که باعث شناخت سلامت مادر و فرزند می‌باشد، آزمایش دیابت بارداری است.

به ‌همین دلیل بسیار مهم و حیاتی می‌باشند. اما دغدغه بسیاری از افراد که نیازمند استفاده از آزمایش دیابت بارداری می‌باشند، هزینه این نوع آزمایش می‌باشد.

این دسته از افراد در تلاشند تا قبل ‌از انجام این آزمایش، اطلاعات گسترده‌ای در رابطه با هزینه آزمایش دیابت بارداری داشته باشند تا با دیدگاه بازتری بتوانند برای انجام این آزمایش اقدام کنند.

در حالت کلی شرایط انجام آزمایش غربالگری و چالش گلوکز قند خون برای مادران باردار در هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری اتفاق خواهد افتاد. همان‌طور که مشخص است، شرح آزمایش دیابت بارداری برای تشخیص میزان قند خون افراد در دوره بارداری می‌باشد.

اما مسئله مهم این است که هیچ‌گاه نمی‌توان یک‌ قیمت ثابت و تمام ‌شده برای انجام آزمایش دیابت بارداری ذکر کرد. برآورد هزینه آزمایش دیابت بارداری کاملاً متغیر می‌باشد و براساس بازار کار پزشکان و ساختار عمومی جامعه برای هر فرد مسئله‌ای متغیر است و هیچ‌گونه ثباتی برای انجام این آزمایش وجود ندارد.

شرایط افراد روی هزینه آزمایش دیابت بارداری تاثیر گذار می‌باشد. اگر قصد دارید که از این هزینه‌ها اطلاعات کسب کنید، باید با پزشک معالج خود یعنی دکتر سلیمی صحبت داشته باشید تا با تجزیه ‌و تحلیل بتواند نوع آزمایش مربوطه شما را تشخیص دهد و براساس آن میزان هزینه آزمایش دیابت بارداری را برآورد کند.

اما مهم‌ترین مسئله این است که مادر باردار موظف است که هر چه سریع‌تر اقدامات لازم برای انجام این آزمایش را سپری کند و این مسئله را امری کم‌اهمیت نشمارد.

هزینه آزمایش دیابت تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای

این امری کاملاً طبیعی می‌باشد که براساس شرایط فرد و استفاده از آزمایش چالش گلوکز تک مرحله‌ای و دومرحله‌ای، هزینه آزمایش دیابت بارداری برای افراد متفاوت می‌باشد و این به ‌عنوان شرایط اصلی افراد شمرده می‌شود و نمی‌توان یک مبلغ تمام ‌شده برای هزینه آزمایش دیابت بارداری به میان آورد.

تشخیص این ‌که کدام یک از این نوع آزمایشات می‌تواند برای شما مفید باشد، براساس تخصص‌های پزشک شما یعنی دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک برای درمان دیابت بارداری اتفاق خواهد افتاد و از این طریق قصد دارد تا سلامت جنین درون بدن شما را تامین کند.

هزینه آزمایش دیابت تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای
هزینه آزمایش دیابت تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای

اقدامات لازمی که برای آزمایشات تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای انجام می‌گیرد، هزینه‌های متفاوتی را در بر خواهد داشت و با توجه به نوع آزمایش شما تشخیص داده می‌شود که جمع‌بندی هزینه‌های مربوط برای این نوع آزمایش چگونه می‌باشد.

باید بدانید که آزمایش تحمل گلوکز از طریق ادرار نیز اتفاق خواهد افتاد و بعد از نوشیدن ماده گلوکز، میزان قند خون افراد از این طریق نیز بررسی خواهد شد.

تکرار مجدد آزمایش دیابت بارداری

مسئله دیگری که در راستای هزینه آزمایش دیابت بارداری باید بدانید، این است که نتایج این آزمایش براساس دریافت و نوشیدن ماده گلوکز اتفاق خواهد افتاد.

برخی از افراد بنا بر شرایط بدنی خود امکان دارد که بعد از نوشیدن ماده گلوکز، دچار تهوع و استفراغ شوند و پزشک برای آن‌ها شرایطی را در نظر می‌گیرد که بتوانند مجدداً از این آزمایش بهره ببرند.

در برخی شرایط امکان دارد که نتیجه آزمایش مورد نظر پزشک برای پزشک قابل ‌اطمینان نبوده و امکان انجام مجدد آزمایش فراهم خواهد شد.

تمامی این مراحل باعث می‌شود تا فرد شرایط آزمایش را دوباره تکرار کند. پس کاملاً بدیهی است که هزینه آزمایش دیابت بارداری به دلیل انجام دوباره آن برای افراد متغیر باشد و فرد مجدداً هزینه­ ای برای این نوع آزمایش پرداخت خواهد کرد.

البته تمامی این موارد بر اساس تشخیص پزشک معالج شما یعنی دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک در حیطه درمان دیابت شناخته می‌شود.

موارد تاثیرگذار در هزینه آزمایش دیابت بارداری

به‌ غیر از موارد ذکر شده، همچنان نمی‌توان به‌ صورت ثابت اطلاعات دقیقی در رابطه با هزینه آزمایش دیابت بارداری ذکر کرد. زیرا براساس پزشک که شما انتخاب کرده‌اید و تخصص او، امکان دارد که هزینه‌های متفاوتی برای انجام این آزمایش دریافت گردد.

همین‌طور این ‌که شما برای استفاده از این آزمایش از کلینیک‌های دولتی یا خصوصی استفاده می‌کنید، تعیین می‌کند که هزینه آزمایش دیابت بارداری چه میزان باشد.

برخی از افراد برای استفاده از این نوع آزمایش از خدمات بیمه‌ای خود استفاده می‌کنند و بهره کافی را می‌برند. در نهایت روی هزینه این نوع آزمایش تاثیر بسیاری خواهد گذاشت و می‌تواند آن را کمتر کند.

لطفا پس از مطالعه این مقاله، از پست دوره نقاهت عمل اسلیو معده دیدن کنید.

شرایط هر فردی با دیگری متفاوت است

شرایط هر فردی با دیگری متفاوت است. همین موضوع سبب می‌شود که هیچ هزینه دقیق و واضحی را برای برآورد آزمایش دیابت بارداری نتوانیم بیان کنیم.

البته پیشنهادات و توصیه‌های متفاوتی توسط دکتر سلیمی به ‌عنوان بهترین پزشک برای کنترل دیابت بارداری ذکر می‌شود که می‌تواند در روند هزینه‌های مربوط به آزمایش دیابت بارداری مفید باشد و به افراد کمک کند.

شرایط هر فردی با دیگری متفاوت است
شرایط هر فردی با دیگری متفاوت است

پس بر این اساس می‌توان ذکر کرد که پارامترهای مختلفی که در ادامه این مبحث بیان می‌کنیم، می‌تواند در روند برآورد هزینه آزمایش دیابت بارداری تاثیر گذار باشد.

 • تخصص پزشک شما برای انجام آزمایش دیابت بارداری
 • خدمات بیمه‌ای بیمار برای انجام آزمایش دیابت بارداری
 • نوع مرکز و کلینیک مربوطه برای انجام آزمایش دیابت بارداری
 • نوع آزمایشی که بنا بر شرایط شما پزشک در نظر گرفته‌است.
 • موقعیت اجتماعی مرکز درمانی مربوطه برای انجام آزمایش دیابت بارداری
 • انجام مکرر انجام مجدد آزمایش بارداری به دلایل مختلف

جمع‌ بندی مطالب

در تلاش بودیم تا در این مبحث، اطلاعات مفصلی در رابطه با آزمایش دیابت بارداری در اختیار شما قرار دهیم تا بر اساس مطالعه این مطلب، آگاهی شما در این زمینه افزایش پیدا کند و بتوانید در رابطه با علائم و جزئیات مربوط به دیابت بارداری، دانش خود را افزایش دهید.

همه بانوان باردار امکان دارد در این دوره نگرانی‌های بسیاری داشته باشند و نیاز داشته باشند تا متوجه شوند که چگونه می‌توانند از خطرات مربوط به دیابت بارداری در امان باشند.

برای این منظور استفاده از آزمایش دیابت بارداری به کمک افراد خواهد آمد و با شناسایی به‌ موقع می‌تواند آن‌ها را برای کنترل دیابت بارداری راهنمایی کند.

البته نباید از این مسئله غافل شوید که توصیه‌ها و نکاتی که یک پزشک متخصص در زمینه درمان دیابت بارداری براساس آزمایشات انجام ‌شده برای شما در نظر می‌گیرد، بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

اگر شناخت کلی در رابطه با تاثیر دیابت بارداری روی مادر و جنین داشته باشید، هر چه سریع‌تر از آزمایشات مختلف این دوره بهره‌مند می‌شوید تا بتوانید با تشخیص به‌ موقع تحت نظارت دکتر سلیمی درمان‌های مؤثری را بهره‌مند شوید.

برآورد هزینه آزمایش دیابت بارداری

مسئله مهم دیگر در رابطه با برآورد هزینه آزمایش دیابت بارداری می‌باشد که در این مبحث به این‌ موضوع پرداختیم. زیرا پارامترها و عوامل بسیار متعددی روی این هزینه تاثیر گذار هستند. به‌ همین دلیل نمی‌توان یک هزینه ثابت را برای آزمایش دیابت بارداری به میان آورد.

اما با پرداخت هزینه آزمایش دیابت بارداری می‌توانید این اطمینان خاطر را داشته باشید که با شناخت به‌ موقع و درمان توسط دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک می‌توانید سلامت خود و کودک را حفظ کنید و دوران بارداری خود را به بهترین نحو ممکن سپری کنید.

امیدواریم که استفاده از این مطلب برای شما مثمر ثمر بوده باشد تا بتوانید دوران بارداری خوبی را پشت سر بگذارید و فرزند خود را به‌ سلامت به دنیا بیاورید.

برای فهمیدن نکات لازم برای دوره نقاهت عمل بای پس معده لطفا از پست دوره نقاهت عمل بای پس معده دیدن کنید.

منبع:

=y75467

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید