نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها

در این مقاله، قصد داریم تا در مورد موضوع نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها با شما صحبت کنیم. لطفا تا پایان مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

اگر افراد دیابتی بتوانند بیماری خود را با روش های مختلف کنترل کنند، قطعا درگیر عوارض این بیماری نخواهند شد.

شیوه های متفاوتی برای این امر وجود دارد، برای مثال استفاده از نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها که با استفاده از آن می توانند تا حدود زیادی، سطح قند خون در بدن خود را تنظیم نمایند و اجازه پیشرفت بیماری را ندهند.

نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها
نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها

رژیم غذایی مورد استفاده برای این اشخاص یکسان نیست و به عوامل گوناگونی بستگی دارد، برای مثال سن بیماران، وزن، قد، سایر شرایط جسمی و … که با توجه به فاکتورهای گفته شده، متخصصان و پزشکان مجرب مانند دکتر سلیمی برای آن ها برنامه غذایی مطلوبی را تنظیم می کنند.

در ادامه، نمونه ای از این رژیم را برای شما شرح می دهیم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید.

پیشنهاد می کنیم از پست 2hpp در آزمایش خون چیست؟ دیدن کنید.

کدام محصولات غذایی برای رژیم غذایی دیابتی ها مفیدتر هستند؟

کسانی که درگیر دیابت نوع دو هستند، از هورمون انسولین به میزان کافی برخوردار هستند؛ اما اختلالی که در بدن این افراد وجود دارد، این می باشد که بدن آن ها نمی تواند این مقدار از انسولین را به گیرنده سلول ها وصل نماید.

انسولین وظیفه مهمی در بدن دارد پس اگر ارتباط مناسبی با سلول ها برقرار نکند، پس سلول ها نیز در جذب کردن انسولین ناتوان خواهند ماند.

در این صورت میزان قند در جریان خون بالا می رود و بدن فرد را دچار اختلال می نماید. به همین دلیل، در ادامه مطلب، بهترین برنامه غذایی برای افراد دیابتی را به شما معرفی می کنیم که عبارتند از:

  • مواد غذایی مفید برای بیماری دیابت

استفاده از سبزیجات و قندهای طبیعی در برنامه غذایی شما جزو ضروریات است. همچنین چربی ها و پروتئین های گیاهی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

در ضمن آن دسته از محصولات غذایی که دارای شاخص گلیسمی پایین هستند، جزو بهترین موارد برای کسانی که دیابت دارند، به شمار می روند. با مصرف این مواد غذایی می توانید شاهد بالا رفتن قند خون خود به صورت آرام باشید، چون به آهستگی این ماده به سرتاسر سلول های بدن فرستاده خواهد شد.

  • مصرف کربوهیدرات ها برای افراد دیابتی

برخی از کربوهیدرات های پیچیده دارای شاخص گلیسمی کمی هستند مثل نشاسته و فیبر خالص. موارد گفته شده قادر هستند قند موجود در خویش را به آهستگی به جریان خون شما بفرستند، به همین سبب، سلول های بدن می توانند بازه زمانی زیادتری را به جذب قند خون اختصاص بدهند.

در مقابل، کربوهیدرات هایی وجود دارند که از شتاب بالایی در جذب و هضم مواد غذایی برخوردار می باشند مانند شکر که با سرعت فراوانی نسبت به سایر کربوهیدرات ها خود را به جریان خون می رساند. این نوع از قندها می توانند به شکل ناگهانی سبب افزایش قند خون شما شوند و اختلالات متعددی را در بدن شما ایجاد نمایند.

مصرف کربوهیدرات ها برای افراد دیابتی
مصرف کربوهیدرات ها برای افراد دیابتی

به همین خاطر گفته می شود که افراد دیابتی باید از محصولات غذایی استفاده کنند که فیبر فراوانی داشته باشند. بنابراین مصرف کربوهیدرات های پیچیده می تواند برای پایین آوردن نشانه های بیماری دیابت بسیار اثر بخش عمل کند مثل: برنج قهوه ای، گندم، جو دو سر، میوه، سبزیجات، لوبیا، عدس و …

از طرفی برخی از کربوهیدرات ها برای دیابتی ها مانند سم عمل می کنند و می توانند خطرات فراوانی را در بدن آن ها به وجود بیاورند مثل:

نان سفید، شکر، نوشابه های گازدار، ماکارونی، پاستا، هندوانه، چربی های ترانس، لبنیات پرچرب و به طور کلی کربوهیدرات های پرچرب. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها، می توانید به دکتر سلیمی مراجعه کنید.

نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها چگونه است؟

رژیم غذایی از وعده صبحانه باید رعایت شود و در آن از مواد غذایی ویژه برای دیابتی ها بهره گرفته شود. در ادامه، نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها را برای شما بیان می کنیم که عبارتند از:

  • وعده صبحانه

افت قند خون نتیجه حذف کردن صبحانه در بیماران دیابتی می باشد. در این وعده نباید از محصولات غذایی چرب به هیچ عنوان استفاده کنید؛ زیرا بیشتر از هر چیز دیگر برای شما زیانبار خواهد بود و این مواد می توانند سبب ایجاد مقاومت سلولی در جذب انسولین باشند.

موادی مثل روغن زیتون برای چنین افرادی بسیار مناسب است. چون چربی کبد را پایین می آورد، پس استفاده از آن در وعده صبحانه منفعت های فراوانی برای شما به همراه خواهد داشت.

ضمنا گفتن این نکته الزامی است که در میان وعده های غذایی افرادی که بیماری دیابت دارند، نباید فاصله چندانی وجود داشته باشد؛ زیرا آن ها را دچار افت شدید قند خون خواهد کرد که در این صورت، امکان بروز تشنج و کما نیز وجود دارد.

مصرف مغزها در وعده صبحانه:

این مواد غذایی یکی از عالی ترین گزینه ها برای بیماران دیابتی در وعده صبحانه هستند؛ چون چربی های غیر اشباع دارند. افزون بر آن، هنگامی که از این مواد استفاده می کنید، در حقیقت می توانید مواد مغذی فراوانی را به بدن خود وارد نمایید. همچنین مصرف ماست و تخم مرغ نیز برای این افراد بسیار پرفایده است و احتیاجات ضروری بدن آن ها را رفع می نماید.

مواد مضر در وعده صبحانه برای دیابتی ها:

قندهای ساده در این وعده می توانند خطرات مرگباری را در پی داشته باشند و مصرف آن ها اصولا توصیه نمی شود.

همچنین لبنیات چرب هم برای افراد ممنوع است مثل: لبنیات پرچرب، کره، خامه، شیر پر چرب و … اگر به انواع شیرینی جات تمایل دارید، می توانید شیرین کننده های مصنوعی و قندهای پیچیده را با آن ها جایگزین کرده و برای صبحانه به مصرف برسانید. همچنین برای تهیه نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها، می توانید با دکتر سلیمی مشورت کنید.

مواد مضر در وعده صبحانه برای دیابتی ها:
مواد مضر در وعده صبحانه برای دیابتی ها:
  • وعده ناهار

کسانی که درگیر بیماری دیابت هستند، قادر نخواهند بود از انواع محصولات غذایی به خوبی بهره بگیرند و به اصطلاح تا حدی که دلشان می خواهد آن ها را مصرف نمایند.

به همین دلیل، برای ناهار این افراد از مواد غذایی ویژه ای استفاده می شود که میزان مصرف آن ها نیز در سطح مشخصی تعیین می گردد. این اشخاص باید به گونه ای ناهار خود را انتخاب کنند که هم میزان انرژی آن ها را بالا ببرد و هم سبب تنظیم قند خون و ثابت نگه داشتن آن شود.

ناهار مفید برای دیابتی ها:

اگر قصد دارید تا وعده ناهار خود را با مصرف فیبرها به پایان برسانید، می توانید از انواع مواد غذایی کمک بگیرید مانند: بادنجان، پیاز، کدو و … چنانچه می خواهید پروتئین را نیز در کنار فیبرها استفاده کنید، می توانید از مواد غذایی دیگری یاری بگیرید مثل:

مرغ بریان شده، ماهی تن؛ زیرا این موارد سرشار از پروتئین هستند و برای وعده ناهار گزینه مطلوبی برای دیابتی ها محسوب می شوند.

در ضمن به جای سس مایونز نیز می توانید از انواع چربی های غیر اشباع استفاده کنید مثل روغن زیتون یا روغن دانه های گیاهی در کنار سالاد. به همین خاطر، توصیه می شود سس مایونز را به طور کلی از سبد غذایی خود خارج کنید.

همچنین اگر لوبیا را به سالاد خود بیفزایید، می توانید نشاسته و فیبر زیادی را وارد بدن خود کنید و افزون بر آن، یک مخلوط خوش طعم برای خویش بسازید.

مواد غذایی ممنوعه در وعده ناهار برای دیابتی ها:

در این وعده، باید از مواردی استفاده کنید که قند خون شما را به طور ناگهانی افزایش ندهد و شما را از لذت غذا خوردن محروم نسازد.

اما موادی که از کربوهیدرات های ساده برخوردار هستند، می توانند سبب افزایش سریع قند خون شوند، مثل نان، پاستا و برنج سفید. به همین دلیل، استفاده از آن ها برای دیابتی ها دارای ممنوعیت است.

همچنین به جای استفاده از گوشت قرمز، می توانید گوشت بوقلمون و مرغ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در ضمن برای این وعده، قادر خواهید بود تا از انواع ماکارونی ها و نان ها استفاده کنید، به شرطی که ماده سازنده آن ها گندم باشد.

مواد غذایی ممنوعه در وعده ناهار برای دیابتی ها:
مواد غذایی ممنوعه در وعده ناهار برای دیابتی ها:

بهتر است در این وعده غذایی به جای استفاده از انواع مواد مضر، از خوردن سبزیجات پر فیبر غافل نشوید؛ زیرا می توانند به مرور زمان قند را به جریان خون وارد نمایند و فواید زیادی را در بدن افراد دیابتی ایجاد کنند.

همچنین برای دریافت بهترین نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها، می توانید به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

  • وعده شام

کسانی که بیماری دیابت دارند نیز می توانند تنوع زیادی به برنامه غذایی خود بدهند. اما برای ایجاد تنوع فقط می توانند از انواع غذاهای سالم بهره بگیرند و از آن لذت ببرند.

در وعده های شام باید غذاهایی را جای بدهید که از قند و کالری کمتری برخوردار باشند. همچنین بهتر است بدانید که برای تنظیم قند خون بدن نمی توانید وعده های غذایی خود را نادیده گرفته یا حذف نمایید.

چون اگر یک شب شام نخورید، فردای همان روز قند خون شما پایین خواهد رفت. این موضوع سبب می شود تا احتمالا بیماران به حالت اغما فرو بروند.

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم چقدر است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

تنوع در وعده شام:

اگر تنوع را در برنامه غذایی خود رعایت نکنید، به زودی دچار دلزدگی خواهید شد. به همین منظور، بهتر است محصولات غذایی زیر را به عنوان شام دیابتی خود به کار بگیرید که عبارتند از:

  • برای مثال کلم پلو می تواند جزو گزینه های بسیار مناسب باشد که به عنوان شام کامل دیابتی از آن استفاده کنید؛ زیرا فیبر فراوانی دارد که ویتامین ها و مواد معدنی زیادی را برای افراد به همراه می آورد.
  • لوبیا سفید و برنج هم انتخاب مطلوبی برای وعده شام می باشد که می توانید از آن لذت ببرید.
  • مرغ با بخار سبزیجات هم گزینه دیگری برای دیابتی ها محسوب می شود مانند: ساقه کرفس، کلم بروکلی، قارچ، آویشن و …
  • سوپ جو نیز به بدن شما یاری می رساند تا قند خون خود را تنظیم نماید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها، می توانید به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.
تنوع در وعده شام:
تنوع در وعده شام:

درمان دیابت نوع دو با جراحی چاقی

برای درمان دیابت نوع دو می توانید از انواع رژیم غذایی متنوع بهره بگیرید یا فعالیت های ورزشی گوناگون انجام بدهید و یا از داروهای مخصوص دیابتی ها کمک بگیرید. اما بهترین کار برای درمان این بیماری طبق تحقیقات صورت گرفته، انجام انواع جراحی های چاقی می باشد؛

زیرا به محض انجام جراحی چاقی، بیماری دیابت تا حدود زیادی بهبود پیدا می کند و با کنترل نمودن آن می توانید تا پایان عمر مانند افراد معمولی به ادامه زندگی خود بپردازید.

همان طور که می دانید، افراد چاق بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند؛ به همین خاطر، جراحی چاقی می تواند یکی از راه های مناسب برای بهبود بیماری دیابت به حساب بیاید.

درمان دیابت نوع دو با جراحی چاقی
درمان دیابت نوع دو با جراحی چاقی

همچنین ما در این مقاله دکتر سلیمی را برای انجام جراحی چاقی به شما پیشنهاد می دهیم. زیرا دکتر سلیمی از تخصص بالایی در این زمینه برخوردار هستند و می توانند انواع عمل های چاقی را با توجه به شرایط بیماران به انجام برسانند.

همچنین دکتر سلیمی در ارائه نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها نیز تبحر بالایی دارند و می توانند صفر تا صد بهبودی شما را بر عهده بگیرند.

در ضمن برای انجام جراحی چاقی باید از پزشکان توانا و با تجربه کمک بگیرید تا از نتیجه عمل رضایت کافی داشته باشید، در غیر این صورت امکان دارد دچار صدمات گوناگونی شوید که راهی برای جبران آن ها وجود نداشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله، در رابطه با نمونه رژیم غذایی برای دیابتی ها با شما صحبت کردیم و محصولات غذایی مناسبی را در وعده های صبحانه، ناهار و شام به شما معرفی نمودیم تا بتوانید از آن ها به خوبی بهره ببرید.

همچنین برای دریافت رژیم غذایی مناسب، می توانید از پزشکان با تجربه و کار بلد مانند دکتر سلیمی کمک بگیرید.

مراجعه به پزشکان متخصص برای گرفتن برنامه غذایی اصولی بسیار کمک کننده می باشد، چون باعث می شود رعایت آن را جدی تر بگیرید و همواره به فکر تغذیه سالم و سلامتی بدن خود باشید.

سخن پایانی
سخن پایانی

همچنین برای درمان دیابت نوع دو، استفاده از انواع جراحی چاقی تحت نظر دکتر مهدی سلیمی را به شما پیشنهاد می دهیم؛ چون بعد از انجام آن، کاهش وزن چشمگیری پیدا می کنید و این موضوع به صورت خودکار بیماری دیابت شما را درمان می نماید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید