نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده

پس از انجام جراحی اسلیو معده، تغذیه مناسب و مراقبت از بدن بسیار حائز اهمیت می‌شود. این مرحله از جراحی نیازمند توجه ویژه به نحوه تغذیه و رفتارهای سلامتی است تا به بهبودی سریع‌تر و بهتر بیمار کمک کند. در این مقاله، به بررسی تغذیه بعد از جراحی اسلیو معده می‌پردازیم و راهکارهایی را برای حفظ سلامتی و بهبودی پس از عمل معده ارائه می‌دهیم. پس از جراحی اسلیو معده، بدن به مدت زمانی نیاز دارد تا به طور کامل به شرایط قبلی خود بازگردد. در این مرحله، تغذیه مناسب بسیار حائز اهمیت است. برنامه غذایی پس از عمل معده باید شامل مواد غذایی با ارزش، مغذی و آسان هضم باشد. این شامل مواردی مانند پروتئین‌های با کیفیت، مواد غذایی حاوی آهن و ویتامین B12، فیبر و مایعات است.

نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده

در این مقاله، ما به بررسی رژیم غذایی پس از جراحی اسلیو معده می‌پردازیم که شامل مواد غذایی مختلفی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین‌های مانند مرغ و ماهی، و مواد چربی سالم مانند روغن‌های نباتی است. همچنین، ما به ارائه راهکارهایی برای مدیریت درد، کنترل وزن و حفظ سلامتی پس از جراحی معده خواهیم پرداخت.

توصیه می‌شود که بعد از عمل معده، بیماران با پزشک خود مشورت کنند و برنامه غذایی خود را طبق نیازهای شخصی خود تنظیم کنند. همچنین، توصیه می‌شود که بیماران به طور منظم نظارت پزشکی داشته باشند و در صورت وجود هر گونه نگرانی یا علائم ناخوشایند، به پزشک خود اطلاع دهند. با رعایت برنامه تغذیه مناسب و راهکارهای بهبودی پس از جراحی اسلیو معده، بیماران می‌توانند به بهبودی سریع‌تر و بهتری دست پیدا کنند و به سلامتی بیشتری دست یابند.

نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده

 

جدول نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده

نمونه برنامه غذایی بعد از اسلیو معده

یک تا هفت روز بعد از جراحی اسلیو معده

مصرف مایعات اما با توجه به شرایط زیر:

 1. نوشیدن آب زیاد.
 2. نوشیدنی هایی مصرف شود که قند بالا و گازدار نباشند.
 3. نوشیدنی های که دارای کافئین کم هستند میل شود.
 4. مصرف ژله در این مدت مانعی ندارد.
 5. نوشیدن قهوه و چای بدون کافئین بسیار مناسب است.

از هفت تا چهارده روز بعد از جراحی

مصرف مایعات با غلظت بیشتر:

 1. سوپ‌های رقیق و خامه‌ای
 2. مصرف شیرهای کم چرب و بدون قند
 3. شیک های بدون قند حاوی پروتئین میل شود
 4. خوردن ماست یونانی کم چرب
 5. نوشیدن آبمیوه های طبیعی و بدون پالپ
 6. مصرف پودینگ‌های بدون چربی و قند

از چهارده روز تا بیست و یک روز

مصرف غذاهای پوره شده و نرم:

 1. شیک های پروتئینی و بدون شکر
 2. مصرف تخم مرغ برای تأمین پروتئین
 3. خوردن غذاهای مخصوص کودکان
 4. سوپ های نرم
 5. ماهی پوره شده
 6. کنسروهای میوه یا ابمیوه بدون قند مانند موز پوره شده
 7. آووکادو نرم

1 ماه بعد از جراحی

اضافه کردن غذاهای جامد به رژیم غذایی به موارد قبل

مصرف غذاهای زیر:

 1. پنیر
 2. انواع میوه ها
 3. غلات کم قند
 4. مرغ و ماهی
 5. سبزیجات پخته شده
 6. سیب زمینی پوره شده

2 ماه بعد از جراحی

 • در ادامه موارد قبل پروتئین و سبزیجات بسیار عالی هستند

 

علت احساس گرسنگی بعد از عمل اسلیو معده

احساس گرسنگی بعد از اسلیو معده یکی از مسائل مهم و متداولی است که بیماران پس از عمل ممکن است با آن روبرو شوند. جراحی اسلیو معده می‌تواند تأثیراتی بر سیستم گوارشی داشته باشد که باعث تغییر در الگوی احساس گرسنگی و اشباع شدن بدن می‌شود.

یکی از عواملی که ممکن است باعث افزایش احساس گرسنگی پس از جراحی اسلیو معده شود، کاهش حجم معده است. در این نوع جراحی، حجم معده کوچک‌تر شده و این باعث می‌شود که بیماران سریع‌تر احساس گرسنگی کنند. همچنین، تغییر در هورمون‌هایی که مرتبط با احساس گرسنگی و اشباع شدن بدن هستند نیز ممکن است باعث تغییر در الگوی احساس گرسنگی شود.

برای مدیریت احساس گرسنگی پس از عمل اسلیو معده، اهمیت دارد که بیماران به رژیم غذایی منظمی پایبند باشند و وعده‌های غذایی را به طور منظم و کم‌کم مصرف کنند. مصرف مواد غذایی با پروتئین‌های با کیفیت، فیبر، و مواد غذایی دیگر که اشباع شدن بدن را افزایش می‌دهند، می‌تواند به کنترل احساس گرسنگی کمک کند.

با این حال، در صورتی که احساس گرسنگی پس از عمل اسلیو معده به شدت مزاحمتی برای بیماران باشد و با تغییرات در رژیم غذایی قابل کنترل نباشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کرده و مشکل را مطرح کنید. تغییرات در داروها یا مشاوره‌های تغذیه می‌تواند به کنترل این مسئله کمک کند و بیماران را در مسیر بهبودی بهتر همراهی کند.

منظور از عمل اسلیو معده چیست و انجام دادن این عمل در افراد چه مزیت هایی دارد؟

آیا توجه به رژیم غذایی مناسب بعد از عمل اسلیو معده اهمیت دارد؟

در نظر گرفتن یک رژیم غذایی مناسب برای بیماری که عمل اسلیو معده را انجام داده است، ضرورت زیادی دارد و بیماران بعد از این عمل باید مراقبت های لازم را از طریق مشورت با بهترین جراح اسلیو معده خود اجرا کنند تا بهتر بتوانند وزن خود را کاهش داده و به اندام ایده آل برسند. رسیدن به اندام مناسب بعد از عمل اسلیو معده، در تمامی موارد ایجاد نمی شود و تنها بیمارانی از این نوع عمل نتیجه لازم را دریافت می کنند که به برنامه غذایی خاصی که پزشک در نظر می گیرد، توجه کرده و نکات مهم را در برنامه خود رعایت کنند زیرا در برخی از موارد مشاهده شده است، بیمارانی که بعد از عمل اسلیو معده مراقبت های لازم را فراموش می کنند، در مدت کوتاهی وزن آنها افزایش می یابد و در مواردی حتی ممکن است، وزن بیمار از زمان قبل از عمل بیشتر شود زیرا بیمار بعد از انجام عمل اسلیو معده با تصور اینکه معده کوچک شده غذاها را استفاده می کند و در صورت رعایت نکردن معده مجددا گشاد می شود و وزن بیمار با افزایش چشمگیری مواجه می گردد.

بعد از اینکه بیمار عمل اسلیو معده را انجام می دهد، لازم است که در اسرع وقت و بعد از عمل خود به تغییر دادن یک رژیم غذایی مناسب اقدام کند و در این مورد ورزش های مورد نظر را بعد از جراحی در نظر بگیرد تا نتیجه بهتری ایجاد شود. از مهم ترین مواردی که بعد از عمل اسلیو معده باید در نظر گرفته شود، مربوط به همین رژیم غذایی است.

خیلی از بیماران که عمل اسلیو معده را انجام می دهند، این سوال برای آنها پیش می آید که دلیل در نظر گرفتن رژیم غذایی مناسب چیست و به چه دلایلی افراد بعد از این عمل باید رژیم را رعایت کنند.برای اینکه افراد به اهداف مورد نظر بعد از جراحی اسلیو معده راحت تر دست یابند، لازم است که به این رژیم و برنامه غذایی مناسب دقت زیادی شود.

هدف اصلی که برای استفاده افراد از رژیم غذایی مناسب در نظر گرفته می شود، مربوط به این است که با این نوع رژیم، بیماران می توانند از تجربه کردن حالت تهوع بعد عمل اسلیو معده به دور باشند، همچنین اسهال و یبوست شدید در این افراد ایجاد نمی شود.

استفراغ کردن در خیلی موارد باعث می شود که بیمار در ناحیه معده درد شدیدی را تجربه کند و با مشکلاتی مواجه گردد. نشتی معده نیز از دیگر عوارضی است که در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی افراد را درگیر می کند. تمام این موارد باعث می شود که بیماران بعد از عمل اسلیو معده به فکر ادامه دادن رژیم غذایی مناسب و برنامه ریزی منظم باشند تا بهترین نتیجه را از عمل گرفته و از تجربه حالات سخت به دور باشند.

 

تغییر رژیم غذایی

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو باید شامل چه مواد مغذی باشد؟

رژیم غذایی که بیمار بعد از انجام دادن عمل اسلیو معده در نظر می گیرد، باید ویژگی های خاصی داشته باشد و متخصص و پزشک برای بیمار این رژیم را تنظیم کند. متخصصان در این مورد اطلاعات کامل را دارند و با استفاده از تجربه کاری خود تلاش می کنند، غذاهایی که متناسب با وضعیت سلامتی بیمار می باشد، را در نظر بگیرند.

بهتر این است که اجرا کردن برنامه رژیم غذایی قبل از انجام جراحی عمل اسلیو معده شروع شود و پیشنهاد پزشکان برای در نظر گرفتن این رژیم از سه هفته پیش از عمل تا بعد از عمل است. ویژگی دیگری که در این رژیم غذایی خاص باید رعایت شود، مربوط به استفاده از غذاهای سالم و مقوی برای بیماران است که در کنار مصرف میان وعده ها لازم است که افراد به این موارد توجه زیادی کنند. بعد از انجام عمل اسلیو معده بیماران نباید غذاهای جامد و سفت را استفاده کنند، بلکه در این رژیم ابتدا باید به صورت تدریجی از مایعات و غذاهای مایع استفاده کنند و سپس این رژیم غذایی به مصرف غذاهای جامد تبدیل گردد. در خیلی از موارد ادامه دادن این رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده در بیماران باید حدود چهار هفته ادامه پیدا کند، اما این وضعیت در تمامی بیماران ثابت نیست و با توجه به شرایط بیمار این مسأله تفاوت دارد.

بیماران بعد از عمل باید در طول روز پروتئین کافی استفاده کنند و به میزان 50 گرم در طول یک روز از پروتئین استفاده کنند و این ماده مقوی را به بدن برسانند. پروتئین از مواد مهم و ضروری برای بدن است و این نوع ماده بعد از عمل اسلیو معده باید به صورت مرتب استفاده شود. مایعاتی که میزان کمتری کالری دارند، نیز در طول روز باید استفاده شود و مصرف این مایعات به میزان دو لیتر در روز دارای اهمیت است.

رژیم غذایی که بیمار در نظر می گیرد، باید در آن هم ویتامین و هم مکمل های دیگر را شامل شود و هر یک از این مواد با توصیه های پزشک متخصص قابل انجام است. در کل رژیم غذایی مهمی که بیماران بعد از عمل اسلیو معده باید به آن توجه کنند، لازم است که در ابتدا با مایعات شروع شود، سپس در این رژیم می توان غذاهای نرم را قرار داد و بعد از آن مصرف غذاهای پوره ای برای بیمار مشکلی نداشته و این افراد می توانند از این نوع غذاها استفاده کنند. در صورتی که بیمار با مصرف این نوع غذاها مشکلی نداشته باشد، استفاده از غذاهای جامد هم آغاز می گردد. هر یک از این غذاها برای مدت زمان خاصی در برنامه رژیم غذایی بیمار قرار می گیرد و بیمار نمی تواند بعد از عمل این غذاها را استفاده کند.

 

دلایل اصلی برگشت غذا به معده و احساس دل درد در بیماران بعد از اسلیو معده چیست؟

 

مصرف برنج بعد از عمل اسلیو

مصرف برنج بعد از عمل اسلیو معده باید با دقت و به همراه مشورت پزشک موردنظر انجام شود. این مرحله از تغذیه بعد از جراحی معده نیازمند توجه به ویژگی‌های خاص برنج و تاثیر آن بر بدن پس از عمل می‌باشد.

برنج به عنوان یک منبع مهم از کربوهیدرات در رژیم غذایی است و می‌تواند به تأمین انرژی لازم برای بدن پس از جراحی کمک کند. اما، برنج باید به همراه مواد غذایی دیگری مانند پروتئین‌های با کیفیت، سبزیجات، و مواد غذایی حاوی فیبر مصرف شود تا رژیم تغذیه متوازنی را فراهم کند.

در انتخاب نوع برنج باید به نکاتی مانند تحمل بدن به مواد غذایی، حساسیت‌های موجود، و توصیه‌های پزشک توجه شود. برنج قهوه‌ای یا برنج سفید معمولاً بهترین گزینه برای بیماران با مشکلات گوارشی می‌باشد، زیرا این انواع برنج دارای کمترین مقدار فیبر هستند و آسان تر هضم می‌شوند.

به همین دلیل، مصرف برنج بعد از عمل اسلیو معده باید با مراعات مقدار، نوع، و شیوه طبخ مناسب صورت گیرد. همچنین، در صورتی که بیمار با هر گونه علائم ناخوشایند مانند سوزش معده یا مشکلات گوارشی دیگر روبه‌رو شود، باید فوراً به پزشک مراجعه کند و مصرف برنج را متوقف کند.

 

در طول روز پروتئین کافی مصرف کنید

خوردن خرمالو بعد از اسلیو معده

خوردن خرمالو بعد از عمل اسلیو معده باید با احتیاط و با مشورت پزشکان انجام شود. چرا که بعد از این نوع جراحی، الگوی تغذیه و مصرف غذا باید با توجه به وضعیت خاص بدن تنظیم شود و ممکن است برخی از مواد غذایی خاص مخصوصاً در زمان ابتدایی پس از عمل قابلیت هضم و سازگاری با بدن را نداشته باشند.

خرمالو یک منبع خوب از ویتامین‌ها و مواد آنتی‌اکسیدانی است و می‌تواند به تنوع رژیم غذایی پس از جراحی اسلیو معده اضافه شود. اما، باید توجه داشت که خرمالو ممکن است برای برخی از افراد سخت هضم شود، به ویژه در زمان ابتدایی بعد از عمل.

قبل از اضافه کردن خرمالو به رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده، بهتر است با پزشک مشورت کنید. اگر پزشک شما تایید کرد که مصرف خرمالو برای شما مناسب است، ممکن است نیاز باشد که آن را به صورت آسیاب شده یا ریزشده مصرف کنید تا هضم آن برای بدن آسان‌تر باشد.

همچنین، می‌توانید با مصرف مقدار کمتری خرمالو شروع کنید و تأثیر آن بر بدن خود را مشاهده کنید. در صورتی که هیچ علائم ناخوشایندی نداشته باشید، می‌توانید تدریجاً مقدار مصرف خرمالو را افزایش دهید. در هر صورت، مهم است که به نظر پزشک خود احترام بگذارید و همواره مصرف هر گونه مواد غذایی جدید را با او مطرح کنید تا اطمینان حاصل کنید که مناسبیت آن با وضعیت شما تضمین شود.

تعذیه هفته اول بعد از جراحی اسلیو

بیمارانی که عمل اسلیو معده را انجام می دهند، این تصور را دارند که استفاده از یک رژیم غذایی سخت که در آن فقط مایعات رقیق وجود داشته باشد، کاری سخت به حساب می آید و ادامه دادن این رژیم امکان پذیر نمی باشد، اما این طور نیست و توجه به این نوع رژیم در بیماران کار مشکل به حساب نمی آید، زیرا بیمارانی که عمل اسلیو معده را توسط متخصص انجام می دهند، بعد از عمل خود تمایلی به خوردن غذا ندارند و در خیلی موارد اشتهایی برای مصرف غذاهای مختلف در این افراد احساس نمی شود.

جالب این است، در مواردی که بیماران عمل اسلیو معده را برای لاغر شدن اندام خود انجام می دهند، دچار بی اشتهایی می شوند و دلیل اصلی بی اشتهایی بیمار مربوط به هورمون های گرسنگی است که همانند گذشته در معده فرد وجود ندارند و بیمار حس خاصی برای استفاده از غذا ندارد، زیرا این هورمون ها که تمایل بیمار را به غذا خوردن تشدید می کردند در ناحیه معده کاهش می یابند.

در عمل اسلیو معده برای بیماران بخشی از معده که مسئولیت تولید هورمون گرلین را برای ایجاد احساس گرسنگی در افراد بر عهده دارد، ممکن است که در این عمل و برش معده برداشته شود. بیماران در هفته اول بعد از عمل جراحی اسلیو معده می توانند از مایعات رقیق و غذاهای خاص استفاده کنند، اما در این مورد لازم است، بیماران دقت کرده و غذاهای مصرف شده بدون قند باشد تا برای بیمار ضرری نداشته و مشکلی برای بیماران به وجود نیاورد.

استفاده از آب بدون محدودیت در هفته اول

در هفته اول بیمار می تواند از آب به میزان مناسب استفاده کند و در این مورد محدودیتی ندارد، البته برای مصرف آب بهتر است که بیماران به نکات خاصی دقت کنند. مصرف کردن آب گوشت و همچنین آب مرغ در بیماران مشکلی ندارد و می توانند در طول روز نیز این مواد را به کار برند. ژله هایی که حاوی قند نمی باشند، نیز از جمله مواد غذایی مناسبی است که بیماران بعد از عمل اسلیو معده خود در هفته اول می توانند از آنها استفاده کنند. مصرف کردن چای بدون اینکه در آن کافئین وجود داشته باشد، نیز از مواد غذایی مناسب برای هفته اول بعد از عمل اسلیو معده است، البته در این زمینه استفاده از قهوه هم منعی ندارد.

بستنی یخی با طعم میوه های مختلف

اگر بستنی یخی با طعم میوه های مختلف را بیمار بخواهد در هفته اول بعد از عمل اسلیو معده استفاده کند مشکلی ندارد و این کار امکان پذیر است، البته این مواد باید به میزان زیادی شیرین نباشند. مصرف کردن نوشیدنی هایی که در آنها گاز وجود دارد و کاملا بدون قند می باشند، نیز از مواد غذایی مناسب برای هفته اول بعد از عمل اسلیو معده است.

مصرف کردن مواد غذایی خاصی که به آنها اشاره شد در بیماران مشکلی ندارد، اما در مقابل بیماران باید از مصرف برخی از مواد غذایی در این هفته اول به شدت پرهیز کنند، زیرا این مواد فرد را درگیر آسیب های جدی خواهند کرد. مصرف کردن نوشیدنی های گازدار باید به طور کامل قطع شود و این مواد نباید در برنامه مناسب برای رژیم غذایی بیمار قرار بگیرند.

استفاده از نوشیدنی هایی که در آن مواد قندی وجود دارد، به هیچ عنوان به بیمار در هفته اول پیشنهاد نمی شود. مصرف کردن شکر و کافئین در بیماران باید به طور کامل قطع شود و در هفته اول بعد از عمل اسلیو معده بهتر است، این مواد استفاده نشوند.

بستنی یخی با طعم میوه های مختلف

 

رژیم غذایی هفته دوم بعد از عمل اسلیو

برای هفته دومی که بیمار عمل اسلیو معده را انجام می دهد، به راحتی می تواند رژیم غذایی کاملی که در آن مایعات وجود دارد، را شروع کند و این رژیم باید مواد غذایی خاصی را شامل شود. بیماران باید در صورت استفاده از شیک های مختلف تلاش کنند که این مواد بدون قند باشند و به صورت طبیعی تهیه شوند. برخی از شیک ها هستند که در آن پودرهای پروتئینی مختلفی وجود دارند و استفاده از آنها برای بیماران منعی ندارد.

مصرف شیرهایی که درآن قندی وجود ندارد، نیز برای بیماران هیچ گونه محدودیتی ایجاد نمی کند. آب گوشت رقیق شده برای بیمارانی که عمل اسلیو معده را انجام می دهند، نیز در هفته دوم برای بیمار می تواند به کار رود، مصرف کردن سوپ های خامه ای نیز مشکلی ندارد.

اگر بیماران بخواهند از ماست یونانی استفاده کنند، در صورتی که این ماست فاقد چربی باشد، در هفته دوم بعد از عمل اسلیو معده می توانند این مواد را مصرف کرده و به بدن خود ویتامین های لازم را برسانند. آب میوه هایی که در آن پالپ وجود ندارد و کاملا با آب رقیق شده باشند، نیز از جمله مواد غذایی مناسب برای هفته دوم بعد از جراحی اسلیو معده در این بیماران است.

اگر غلات مورد استفاده برای صبحانه کاملا خرد شوند و در برخی از موارد با شیر رقیق شده باشند، نیز برای این بیماران می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. بستنی هایی که در آن شکر وجود ندارد و فاقد هر گونه چربی و شکر هستند، نیز از جمله مواد غذایی مناسب برای هفته دوم بیمارانی است که عمل اسلیو معده را انجام داده اند.

آیا در ارتباط با رژیم غذایی مناسب بیمار در هفته دوم بعد از عمل اسلیو معده اطلاع دارید؟ در این رژیم چه غذاهایی باید قرار داشته باشند؟

برنامه غذایی هفته سوم پس از جراحی اسلیو

بیمارانی که به عمل اسلیو معده اقدام می نمایند، لازم است، در هفته سومی که عمل اسلیو معده توسط متخصص و جراح برای آنها صورت می گیرد، رژیم غذایی مناسبی را به کار برند و برنامه رژیمی خاصی را ادامه دهند. در این هفته بیماران قادرند که غذاهای نرم را استفاده کنند، همچنین مصرف غذاهای پوره ای برای بیماران مشکلی به وجود نمی آورد.

در این هفته که بیمار شروع به غذا خوردن می کند باید به صورت خیلی آرام غذا را استفاده کرده و برای هر لقمه غذایی که می خورد 25 بار این لقمه را بجود. مصرف کردن غذاهایی همانند غذاهای کم چرب و موادی که حاوی قند نیستند و به حالت پوره ای هستند، اعم از پروتئین های مختلف یا سبزیجات خاص می توانند برای بیمار در هفته سوم به کار روند، سبزیجاتی که فیبری ندارند و خیلی راحت هضم می شوند، نیز در برنامه غذایی این بیماران می توانند قرار بگیرند و مشکلی در این باره وجود ندارد.

مصرف غذاهای پروتئین دار

در این هفته لازم است، بیماران به شکل تدریجی غذاهای دارای پروتئین را اضافه کنند. بیماران زیادی هستند که در هفته سوم که توسط متخصص برای آنها رژیم خاصی در نظر گرفته می شود، از مصرف غذاهای پوره ای رضایت ندارند و تمایلی به خوردن این نوع غذاها نداشته و به دنبال جایگزینی برای این نوع غذاها می باشند، در این موارد بیماران می توانند از شیک هایی که قند در آنها وجود ندارد، استفاده کنند. در هفته سوم مصرف کردن سوپ و پنیر خانگی برای بیماران منعی ندارد و این افراد به آرامی می توانند این نوع غذاها را به کار برند.

کمپوت میوه های مختلف را بیماران می توانند استفاده کنند. آواکادویی که به صورت له شده باشد، نیز در هفته سوم برای بیماران می تواند مصرف شود. مصرف کردن تخم مرغ به صورت املت یا آب پز نیز برای بیماران محدودیتی ندارد. پنیر توفو را نیز بیماران می توانند استفاده کنند.

ماهی سفید در صورتی که پخته شود و برای بیمار به حالت پوره در بیاید نیز منعی ندارد. ماست ساده یونانی نیز در بیماران بعد از جراحی لاغری اسلیو معده و در هفته سوم می تواند به کار رود و این ماده برای بیماران مشکلی به وجود نمی آورد. لازم به ذکر است که در هفته سوم بیماران نباید از غذاهایی که جامد هستند، استفاده کنند و غذاهای کافئین دار و جامد را باید از برنامه خود حذف کرده و به جای این نوع غذاها از رژیمی که ساده می باشد و در آن ادویه ای قرار ندارد، استفاده کنند علت استفاده نکردن از غذاهای دارای ادویه این است، در مواردی که در غذاهای مختلف بیمار ادویه زیادی به کار رود ممکن است، بعد از مصرف این نوع ماده ها با سوزش در ناحیه سر دل مواجه شوند.

مصرف غذاهای پروتئین دار

رژیم غذایی در هفته چهارم پس از اسلیو

همان طور که اشاره شد بیماران بعد از جراحی اسلیو معده باید رژیم غذایی مناسبی را بر اساس پیشنهاد پزشکان انجام دهند تا از این طریق نتیجه بهتری را از عمل خود بگیرند. در هفته چهارم و ماه اولی که بیمار عمل اسلیو معده را انجام می دهد، می توانند به صورت کم در رژیم غذایی خود غذاهای جامد را اضافه کند.

در این مدت عادات غذایی که درست می باشند و برای بیمار سلامتی ایجاد می کنند باید در نظر گرفته شود و این نوع رژیم و عادات جدید ادامه یابد. در این هفته بیماران نباید از قند و چربی های مضر استفاده کنند، مصرف کردن لبنیاتی که پر چرب هستند، نیز برای بیمار ضرر دارد و در این مدت نباید به کار رود.

برخی غذاها هستند که دیر هضم می باشند و در صورتی که بیمار از این نوع مواد غذایی استفاده کند احساس سوزش و دل درد خواهد کرد، غذاهایی چون استیک یا سبزیجاتی که دارای فیبر هستند، نیز باید از برنامه غذایی بیمار حذف شود، استفاده از آجیل نیز در ماه اول باید به طور کامل کنار گذاشته شود، زیرا این مواد دیر هضم هستند و برای بیماران مشکلاتی به وجود می آورند.

در هفته چهارم بعد از انجام دادن عمل اسلیو معده نیز بیمار باید از غذاهایی که دارای کربوهیدرات فراوان هستند، پرهیز نماید، مصرف پاستا و همچنین سیب زمینی نیز در این دوره ممنوع است. بیمارانی که عمل اسلیو معده را انجام داده اند، نیز در هفته چهارم باید مصرف کردن نوشیدنی هایی که کافئین دار هستند، را به طور کامل قطع کنند. بیماران می توانند سبزیجاتی که پخته می شوند را به کار برند.

پنیری که کم چرب باشد، نیز در هفته چهارم در رژیم غذایی بیمار باید استفاده شود. میوه نیز از مواد غذایی خاصی است که در هفته چهارم می تواند در برنامه بیمار قرار بگیرد. غلات صبحانه که شیرینی کمی داشته باشد، نیز از مواد غذایی مناسب برای هفته چهارم و ماه اول است.

مصرف کردن مرغی که به صورت کامل پخته می شود و ماهی پخته در بیماران منعی ندارد. بیماران در هفته چهارم علاوه بر وعده های غذایی کوچکی که باید به کار برند نیاز دارند که میان وعده هایی را در نظر بگیرند و مایعات را در این مدت مصرف کنند

البته در مواردی که پزشک برای بیماران مصرف کردن میان وعده ها را تأیید می کند و در این باره برای بیماران مشکلی به وجود نمی آورد می توان از میان وعده هایی خاص استفاده کنند. این میان وعده ها شامل این خوراکی ها می شوند: موز و میوه هایی چون توت فرنگی ساده یا میوه هایی که تازه می باشند و منعی ندارند.

به کار بردن سیب زمینی هایی که شیرین هستند، نیز در میان وعده مشکلی ندارد. تخم مرغ هایی که به صورت آب پز هستند، نیز در میان وعده می توانند به کار روند. پوره هویج نیز در میان وعده برای بیماران می تواند مصرف شود.

هفته چهارم

تغذیه در ماه دوم پس از عمل اسلیو به چه صورت است؟

بهتر است، در ماه دوم برای بیمارانی که به عمل اسلیو معده اقدام نموده اند، غذاهای خاص کم کم اضافه شوند و در این مورد بیمار در نظر بگیرد که معده در مقابل این نوع غذاها چه میزان تحمل دارد. در این مدت بیماران باید دقت کنند و از غذاهایی که باعث یبوست و اسهال آن ها می شود، خودداری کرده و در این مدت دقت لازم را داشته باشند.

در ماه دوم بیماران می توانند وعده های غذایی اصلی را ادامه دهند. بیماران لازم است، در تمام روز به میزان کافی آب بنوشند. بعد از هر وعده غذایی که بیمار برای ماه دوم در نظر می گیرد، نباید از آب استفاده کند و بعد از نیم ساعت که از مصرف مواد غذایی می گذرد این افراد می توانند آب بنوشند.

بهتر است، بیماران میان وعده ها را از برنامه خود حذف کنند و میوه و سبزیجات را به میزان مناسب به کار برند. استفاده از پروتئین های مناسب برای بیماران اهمیت دارد. این افراد می توانند ویتامین ها و مکمل های خاصی را که متخصص توصیه می کند به شکل مرتب و در فرصت تعیین شده مصرف کنند.

مناسب تر این است که بیماران با پیشنهاد پزشک متخصص یک فعالیت ورزشی را در نظر گرفته و برنامه ریزی خاصی را برای این فعالیت ادامه دهند. استفاده از نوشابه برای بیماران مشکل ایجاد می کند و این افراد نباید این ماده را به کار برند. در صورتی که بیماران عادت شدیدی به پرخوری دارند و به نوعی به اختلال پرخوری عصبی مبتلا می باشند، نیاز دارند که رژیم غذایی خاصی را رعایت کنند که این عادات مضر را حذف کرده و جایگزینی برای این نوع رژیم در نظر بگیرند.

در ماه دوم برای در نظر گرفتن رژیم غذایی چه مواردی باید رعایت شود؟

مصرف مایعات پس از جراحی اسلیو

استفاده از آب و نوشیدنی ها برای بیماران بعد از عمل اسلیو معده مشکلی ایجاد نمی کند و این افراد می توانند از این مواد استفاده کنند.

بیماران باید چای معمولی را که رنگ کمی دارد، به کار برند، این چای را نباید وقتی داغ می باشد، استفاده کنند و بهتر این است که چای مصرف شده به صورت گرم یا سرد نوشیده شود، با توجه به داشتن کافئین در چای نیاز است که در طول روز دو بار بیشتر از این ماده مصرف نکنند.

اگر در منزل بیماران دوغ خانگی و بدون گاز داشته باشند، می توانند از این ماده استفاده کنند، البته این دوغ نباید رقیق باشد. بیماران برای استفاده از آب گوشت می توانند ساقه کرفس را در این غذا استفاده کنند و هویج پخته را با آن مصرف کنند.

شیری که برای بیمار استفاده می شود، باید بدون لاکتوز باشد. آب هندوانه نیز می تواند استفاده شود و نیازی به رقیق کردن این آب نیست، البته در صورتی که این آب هندوانه به صورت طبیعی تهیه گردد. آب میوه های طبیعی در هفته اول نیز منعی ندارد، آب کرفس و آب سیب نیز در بیماران باید استفاده شود. آب هویج و آب میوه های طبیعیی چون پرتقال و نارنگی نیز اهمیت دارد.

بهتر است که بیماران به تدریج و بعد از اینکه از بیمارستان ترخیص شدند مایعات را در برنامه غذایی خود قرار دهند تا از این طریق بتوانند حجم مورد نیاز مایعات را به بدن افزایش داده و دستورات پزشک را در نظر بگیرند. افزایش دادن مایعات استفاده شده در هر روز به میزان 2 لیتر اهمیت دارد و در این زمینه بیماران برای اینکه متوجه شوند که آیا مایعات به میزان کافی به بدن می رسد، می توانند به شفاف بودن ادرار خود توجه کرده و اگر ادرار آنها زرد رنگ می باشد،

یعنی برای بیمار آب به اندازه کافی در بدن وجود دارد، اما در مواردی که ادرار غلیظ باشد، یا حجم ادرار کردن بیمار کاهش یابد، به این معنی است که به بدن بیمار مایعات به اندازه کافی نمی رسد و لازم است، بیمار آب و مایعات بیشتری را استفاده کند.

یکی از دستورالعمل های لازم برای نوشیدن مایعات مربوط به این است که بیماران در طول روز باید این مایعات را جرعه جرعه بنوشند و در هر یک ساعت بتوانند یک لیوان آب را کم کم استفاده کنند،

توجه به این پیشنهادات مهم برای بیماران اهمیت دارد، زیرا به بیمار کمک می کنند که دچار دل درد نشود، متأسفانه بیمارانی که بعد از جراحی اسلیو معده آب و مایعات را بدون فاصله مصرف کرده و این مواد را به صورت یک باره استفاده کنند، ممکن است، دچار دل درد شدید و تهوع گردند و مشکلاتی برای آنها ایجاد شود.

قرار دادن مایعات در برنامه غذایی

 

مصرف غذاهای جامد پس از جراحی اسلیو

بیمارانی که عمل اسلیو معده را انجام می دهند، برای استفاده از غذاهای جامد نیاز دارند که دستورالعمل های خاصی را در نظر بگیرند. برای خوردن غذاهای جامد بیمار باید به آهستگی اقدام کند و هر لقمه غذا را به میزان زیادی بجود تا این غذا به صورت کامل جویده شود و برای بیمار مشکلاتی ایجاد نکند. بیماران باید دقت کنند که پیش از قورت دادن هر لقمه ای از غذا نیاز دارند که این ماده را به میزان کافی بجوند، با این کار بیمار به هضم کردن غذا در معده خود کمک می کند و در زمان کمتری هضم غذا در این ناحیه صورت می گیرد.

بیماران بعد از انجام دادن عمل اسلیو معده برای مصرف غذاهای جامد و غذاهای پوره ای چه مواردی را باید مد نظر قرار دهند؟

بیمارانی که از غذاهای جامد استفاده کرده و احساس سیری می کنند، نیاز دارند که خیلی سریع از غذا خوردن دست بکشند، در این مورد بیماران باید بدانند که اگر به غذا خوردن بعد از احساس سیری ادامه دهند، این امکان می باشد که بیماران دچار حالت تهوع شدید شوند، یا دردی را در قسمت قفسه سینه خود احساس کنند. این احساس سیری در صورتی که ادامه یابد، باعث می شود که دوباره معده بیمار حجم آن بیشتر شده و از این طریق بیمار تمایل بیشتری به غذا خوردن داشته باشد و در مدت کوتاهی در این افراد افزایش وزن شکل می گیرد

به عبارت دیگر در صورتی که بیماران بعد از عمل اسلیو معده موارد مهم را رعایت نکنند و به جذب غذا به میزان مناسب در معده دقت نداشته باشند، بعد از مدتی معده غذای بیشتری را مصرف می کند و نتیجه عمل از بین می رود، زیرا بیماران دچار اضافه وزن خواهند شد.

بعد از اینکه بیمار غذاهای جامد را استفاده می کند نباید آب یا هر نوع مایعاتی را به کار برد، زیرا مصرف کردن مایعات به میزان زیاد باعث می شود که حجم معده با استفاده از این نوع مایعات بیشتر شده و بیماران دیگر تمایلی برای خوردن غذاهای اصلی و مقوی نداشته باشند، در این موارد بیمار سوء تغذیه می گیرد و اگر مایعات زیادی با غذای جامد در معده مخلوط شود، بیمار احساس ناراحتی شدید و تهوع می کند.

رعایت نکردن موارد مهم

غذاهای جامدی که بیمار بعد از عمل اسلیو معده به کار می برد نباید چرب باشد و لازم است، در این مورد چربی غذاها را کنترل کند. بیماران باید از مصرف کردن غذاهای آماده و هر گونه فست فودی بعد از عمل اسلیو معده پرهیز کنند. حتی در زمانی که بیمار می تواند غذاهای جامد را استفاده کند باید دقت داشته باشد و از مصرف زیاد ادویه خودداری کند، ترشی نیز از مواد غذایی مهمی است که در بیماران بعد از انجام عمل نباید مصرف شود، زیرا باعث سوزش در آنها می گردد.

در این مدت که از غذاهای جامد استفاده می شود، مصرف کردن مکمل های تجویزی مشکلی ندارد. غذاهایی که بیمار به صورت پوره استفاده می کند باید در آنها ویتامین های لازم برای بیمار وجود داشته باشد، این نوع غذاها نباید به میزان زیادی شیرین باشد. داشتن فیبر زیاد در غذا نیز برای بیمار ضرر دارد.

در طول روز بیماران می توانند از چهار تا شش وعده استفاده کنند. بهتر است که بیماران در هر روز بتوانند یک نوع غذای جدید را به رژیم غذایی شان اضافه کرده و اگر بدن فرد این نوع غذا را بپذیرد و بیمار دردی را تحمل نکند، می تواند غذای جدیدتری را به این برنامه غذایی در روزهای بعد اضافه کنند، البته اگر بعد از مصرف غذا بیمار دچار نفخ شدید یا درد در ناحیه معده و دل می شود، باید این نوع غذا را حذف کند.

در طول چند هفته اول بیماران باید خوردن آب میوه را به میزان خیلی زیادی کاهش دهند و به جای استفاده از آب میوه، میوه هایی به شکل طبیعی و رنده شده را به کار برند. در هر روز بیماران نباید به صورت مداوم غذا بخورند هر چند این وعده ها ریز باشند. ترشح اسید معده می تواند در بیمار نفخ را ایجاد کند و دل دردهای پیچشی شکل می گیرد.

بهتر است، بیماران به مصرف غذا به شکلی آهسته عادت کنند و اگر هر وعده غذایی فاصله ای چون بیست دقیقه زمان ببرد فرصت خوبی است. هر لقمه استفاده شده باید کوچک باشد. حجم هر وعده غذایی باید به میزان یک فنجان خیلی کوچک باشد و بیماران اگر از بشقاب های کوچک استفاده کنند مناسب تر است.

شش وعده

 

در بیمارانی که عمل اسلیو معده را انجام می دهند، مصرف چه نوع غذاهایی محدودیت دارد؟

 • بعد از عمل اسلیو معده بیماران به هیچ عنوان نباید از آب میوه هایی که رقیق نیستند استفاده کند.
 • مصرف کردن آب میوه هایی که صنعتی هستند، نیز برای بیماران مشکلاتی به وجود می آورد.
 • نوشابه های رژیمی و مواد نوشیدنی انرژی زا نیز باید از برنامه غذایی بیمار حذف گردد.
 • به هیچ عنوان نباید از نوشابه هایی که الکلی هستند، استفاده کرد.
 • بیماران نباید از غذاهایی که چسبناک هستند، بعد از عمل اسلیو معده استفاده کنند. غذاهایی که خیلی غلیظ می باشند و ذرت بو داده نیز در هفته های اول باید منع شود.
 • از خامه نان نیز بیماران بعد از انجام عمل اسلیو معده نباید استفاده کنند.
 • مصرف کردن پاستا یا ماکارانی نیز در بیماران باید قطع شود.
 • کره بادام زمینی و همچنین مارگارین نیز باید حذف شود.
 • نباید میوه را با پوست به کار ببرند و نوشابه های گازدار نیز باید مصرف نشود.
 • استفاده از سس قرمز یا سس سفید نیز باید قطع شود.
 • فلفل در بیماران باید منع شود و از دسرهای شیرین نیز باید پرهیز شود. شکلات نیز از جمله مواد غذایی است که در هفته های اول بعد از عمل اسلیو معده نباید مصرف شود.
 • از میوه های اسیدی و میوه هایی همانند کیوی نباید استفاده شود.

مراجعه به متخصص بعد از ماه اول برای بررسی روند تغذیه

بعد از ماه اول بیمار نیاز دارد که به متخصص مراجعه کند و در کلینیک با توجه به پیشنهادات خاص برنامه غذایی ارائه می شود.

در ماه دوم متخصص کاهش وزن بیمار را بررسی می کند و از این طریق مشکلات گوارشی بیمار را در نظر می گیرد و برنامه تغذیه ای خاصی را برای ماه دوم برای بیمار تنظیم می کند تا بیماران دچار سوء تغذیه نشوند و این نوع ویتامین ها در بدن بیماران کمبودی نداشته باشد.

استفاده از خوراکی هایی چون چیپس یا موادی همانند پفک نیز باید بعد از عمل اسلیو معده منع شوند. بعد از غذا نباید از یخ استفاده شود و بیماران در این موارد که عمل اسلیو معده انجام داده اند، باید از آب یخ استفاده نکنند تا مشکلاتی برای آنها ایجاد نگردد.

برخی افراد هستند که این عادت مضر را دارند و بعد از خوردن غذا خیلی سریع از سیگار استفاده می کنند و این ماده برای بدن آنها ضرر زیادی به وجود می آورد و معده حالتی اسیدی می یابد، همچنین در این موارد هضم کردن غذا به راحتی صورت نمی گیرد.

بعد از غذا بهتر است که بیماران میوه ای استفاده نکنند و برای خوردن میوه حدود نیم ساعت صبر کنند. پیشنهاد پزشکان این است که مصرف میوه ها قبل از غذا نیز باید از برنامه غذایی حذف گردد. مصرف میوه قبل از وعده های غذایی باعث می شود که بیمار دچار نفخ شده و مشکلاتی برای فرد به وجود آید.

یکی از نکات مهم این است که بیماران بعد از صرف غذا حمام نکنند و این اقدام را به بعد غذا موکول کنند، در افرادی که بعد از مصرف غذا به حمام بروند ممکن است، خون رسانی در مغز با مشکل مواجه شده و اگر این افراد بیماری های زمینه ای قلبی داشته باشند، این مشکل حادتر می گردد.

نکات مهمی که بعد از غذا خوردن باید رعایت کنید:

 • بعد از مصرف کردن غذا به ویژه غذاهایی که در وعده اصلی به کار می رود، نباید ورزش انجام شود و بهتر این است که بین صرف غذا و ورزش کردن دو ساعت فاصله باشد.

بعد از وعده اصلی نباید ورزش کنید

 • برای پیاده روی کردن نیز باید بین صرف غذا و انجام پیاده روی یک ساعت فاصله قرار بگیرد تا این اقدام در هضم کردن غذا برای بیمار اختلال ایجاد نکند.
 • خوابیدن بعد از غذا کاری اشتباه است و بین غذا خوردن و خوابیدن فاصله ای حدود 4 ساعت باشد.
 • استفاده کردن از غذا به فاصله کمی قبل از خوابیدن باعث می شود که معده ترش کند و در این ناحیه درد تجربه شود.
 • وسایل سنگین باعث می شود که به ناحیه شکم فشار آید و از این طریق ریفلاکس معده در افراد بیشتر ایجاد می شود. بین غذا خوردن و بلند کردن یک وسیله نیز باید فاصله خاصی بگذرد.
 • استفاده کردن از دسر بعد از صرف غذا باعث می شود که معده بیمار گشادتر شده و از این طریق نتیجه عمل فایده ای ندارد و وزن بیمار افزایش می یابد.
 • مصرف کردن هر گونه دسر اعم از شکلات و بستنی و… برای بیمار مشکلاتی ایجاد می کند.
 • در صورتی که بیمار تمایل خاصی به خوردن دسر داشته باشد، بهتر است که وعده غذایی را کمتر کرده و از دسر استفاده کند تا به ناحیه معده بیمار فشاری وارد نشده و کالری با فعالیت های خاص در طول روز از بین رود.
 • درجه نفاخی شیر در حد زیادی است و بعد از غذا نباید از شیر استفاده شود، زیرا این ماده دیر هضم می گردد.

از موارد مهمی که بیماران باید در ارتباط با رژیم غذایی به آن توجه داشته باشند، مربوط به این است که در معده جدید بیمار نباید غذاهای جامد در چند روز اول ورود پیدا کنند و لازم است که در هفته های اول معده با مصرف زیاد غذاها پر نشود، معده در این حالت بعد از عمل اسلیو معده تنها می تواند میزان کمی غذا را بپذیرد و این میزان در حد دو سه قاشق غذا خوری است و بعد از آن به بیمار حس سیری دست می یابد.

تغذیه بعد از عمل اسلیو معده

خوشبختانه بیماران بعد از عمل اسلیو معده تمایل زیادی به خوردن غذا ندارند و در چند روز اول ممکن است، نتوانند غذای زیادی استفاده کنند و از این طریق معده بیمار گشاد نمی شود. بیماران غذاهای مورد نظر را در ماه های اول با پیشنهاد پزشک به کار می برند.

بعد از چندین ماه که از انجام عمل اسلیو معده می گذرد، به صورت خودکار معده کش می آید و دارای جای بیشتری می شود که به فرد بیمار این اجازه داده می شود که غذاهای مورد نظر را استفاده کند و یک رژیم غذایی نرمال داشته باشد، اما در ماه اول معده حجم کوچکی غذا را می پذیرد و در صورتی که بیمار به میزان غذا توجه کند و بر اساس حجم معده غذا را مورد استفاده قرار دهد، این افراد راحت تر می توانند نتیجه لازم را از این کار دریافت کنند.

بیماران لازم است، به این نکته دقت کنند و در صورتی که بعد از عمل اسلیو معده این افراد غذای بیشتری را استفاده کنند و برای مصرف این نوع غذاها دقت کافی نداشته باشند، ممکن است، بیماران بعد از خوردن غذا این میزان از غذا را بالا آورده و مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد گردد.

در مواردی که بیماران غذا مصرف می کنند، باید با آرامش این کار را انجام دهند و از مسائل و مواردی که به بیمار ناراحتی انتقال می دهد رهایی یابند تا با آرامش بیشتری بتوانند غذا را بخورند.

غذاهایی که دارای کالری به میزان کمتری می باشند و راحت تر می توانند بیمار را سیر کنند بهتر است که بعد از عمل بیشتر استفاده شوند و در این مورد غذاهایی که دارای کالری بیشتر هستند، کمتر به کار رود.

بهتر است که بیماران ساعتی که برای هر غذا وجود دارد، را تنظیم کرده و در هر زمان خاص غذا را مصرف کنند تا غذا در این زمان راحت تر هضم شود. مناسب تر این است که برای شام در ساعات ابتدایی شب اقدام شود تا در زمانی که بیماران می خوابند در معده احساس سبکی کنند.

بهتر این است که مصرف غذا در خانه صورت گیرد و از رفتن به رستوران ها خودداری شود تا در این مورد بیمار بتواند در آرامش بیشتری غذا را استفاده کند و رژیم خود را به دلیل غذاهای متنوع رستوران ها فراموش نکند. در موقعی که غذا استفاده می شود، بیماران باید در فضای مناسبی برای غذا خوردن قرار بگیرند و از نشستن در مقابل تلویزیون برای صرف غذا خودداری کنند، زیرا در این موارد بیمار غذای بیشتری استفاده کرده و ممکن است، رژیم خود را از یاد ببرد.

بیمار می تواند ظرف های کوچک را در هنگام استفاده از غذا به کار برد تا از این طریق غذا کم تر مصرف شود. غذاهایی که بیمار استفاده می کند باید به نوعی باشند که رژیم غذایی بیمار را به هم نزنند و بیمار به اندازه کافی غذا بکشد. قبل از اینکه وعده اصلی غذا شروع شود، باید سالاد خورده شود و معده از این طریق پر گردد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید