میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم

در این مقاله به موضوع میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم ، می پردازیم. لطفا ما را تا انتها، همراهی کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

آزمایشات مختلفی جهت کنترل بیماری دیابت انجام می شود که مهمترین آن ها آزمایش قند خون 3 ماهه می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم پست اگر قند سه ماهه بالا باشد یعنی چی را مشاهده کنید.

موضوع اصلی این نوشتار این است که میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم به چه صورت می‌باشد. زیرا افرادی که درگیر مشکلات افزایش قند خون و بیماری دیابت می‌باشند، نیاز دارند تا به ‌صورت مداوم، قند خون خود را اندازه‌گیری کند و باید اطلاعات درستی درباره عدد درست قند خون در زمان‌های مختلف داشته باشند.

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم
میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم

حال هنگامی‌ که یک فرد در طول شبانه‌ روز غذاهای مختلف استفاده می‌کند، شام به ‌عنوان آخرین وعده او به حساب می‌آید و میزان قند خون بعد از شام بسیار مهم شمرده می‌شود. البته در این‌باره، پزشکان نظرات متفاوتی را دارند، اما برای این‌ که بخواهیم این مبحث را جمع‌آوری کنیم، می‌توانیم یک عدد ثابت برای قند خون افراد بعد از شام در نظر بگیریم.

اگر تا انتهای این مطلب با ما باشید، به این ‌موضوع خواهید رسید که میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم چگونه محاسبه می‌گردد و چه عددی برای آن‌ها مناسب است.

برای کنترل کاهش قند خون توصیه می کنیم پست درمان قطعی قند خون را مطالعه نمائید.

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم چند است؟

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم چند است؟
میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم چند است؟
عنوان‌هایی که در این مطلب می‌خواهیم آن‌ها را بررسی کنیم، عبارتند از:

معنای اصلی قند خون بالا چه چیزی ذکر می‌شود؟

اهمیت ویژه رژیم‌های غذایی برای درمان قند خون

افت قند خون به چه چیزی گفته می‌شود؟

دلایل اصلی افت قند خون

اقدامات حیاتی در برابر افت قند خون

عدم وجود گلیکوزیروم یا گلوکاگون

ضعیف بودن علائم و نشانه‌ها در افراد مسن

حمل میزان گلوکز برای بیماران دیابتی

کارت مخصوص برای بیماران دیابتی‌

مفهوم اصلی کمای دیابتی (Diabetic Coma) چیست؟

نشانه‌های کمای دیابتی

شرایط مراجعه به پزشک

درمان از طریق دارو برای کمای دیابتی

داروهای کاهنده قند خون

پیشگیری از وجود کمای دیابتی

نشانه‌های وجود قند خون بالا در چه مواردی مشاهده می شود؟

تشخیص قند خون از طریق اندازه‌گیری سطح قند خون

خستگی شدید

کاهش وزن

تشنگی بسیار در طول روز

احساس گرسنگی بسیار

علائم کاهش قند خون

راه تشخیص بیماری قند خون چه می‌باشد؟

نمونه خون از رگ بازو برای آزمایش قند خون

بررسی موارد لازم در آزمایش قند خون

افزایش قند خون بعد از خوردن غذا

نکات مهم برای انجام آزمایش قند خون چه مواردی می‌باشد؟

کاربرد آزمایش قند خون

تشخیص هیپوگلیسمی و افت قند خون

غربالگری و تشخیص

تست تحمل گلوکز ۲ ساعته

آزمایش هموگلوبین

آزمایش یک‌ ساعته

بیماری قند خون باعث بروز چه مشکلاتی برای افراد خواهد شد؟

کم ‌بینایی

عفونت‌های دستگاه تناسلی

افزایش کلسترول و فشار خون

نارسایی کلیوی

مشکلات اعصاب

امکان قطع پا

عمر کم

عوارض قلبی

بررسی قند خون افراد در زمان‌های مختلف چگونه می‌باشد؟

قند خون نرمال ناشتا

میزان قند خون ناشتا در افراد سالم

میزان قند خون ناشتا در افراد دیابتی

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم چگونه می‌باشد؟

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم

میزان قند خون بعد از شام برای بیماران دیابتی

جمع‌ بندی مطالب

 

معنای اصلی قند خون بالا چه چیزی ذکر می‌شود؟

قبل از این که در رابطه با مبحث اصلی این نوشتار یعنی میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم برای شما اطلاعاتی داشته ‌باشیم، نیاز است تا در ابتدا شناخت درستی از بیماری دیابت یا قند خون داشته باشید.

معنای اصلی قند خون بالا چه چیزی ذکر می‌شود؟
معنای اصلی قند خون بالا چه چیزی ذکر می‌شود؟

زیرا این نوع بیماری به‌ عنوان شایع‌ترین نوع بیماری‌های متابولیکی شناخته می‌شود که در بدن بسیاری از افراد بروز خواهد کرد. مهم‌ترین علائم نشان‌دهنده وجود بیماری قند خون در بدن افراد، این است که در هنگام اندازه‌گیری میزان قند خون بالاتر از ۱۲۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر در شرایط ناشتا باشد و دیگر عامل مؤثر آن به ‌عنوان پرخوری‌های روزانه شمرده می‌شود.

اگر از بیماری دیابت رنج میبرید برای درمان این بیماری پیشنهاد می کنیم پست درمان دیابت بدون دارو را مطالعه نمائید.

 

معنای اصلی قند خون بالا چه چیزی ذکر می‌شود؟
معنای اصلی قند خون بالا چه چیزی ذکر می‌شود؟

آمار گرفته ‌شده از افرادی که درگیر بیماری قند خون شده‌اند، بسیار زیاد است

بر این اساس که آمار گرفته ‌شده از افرادی که درگیر بیماری قند خون شده‌اند، بسیار زیاد است و بیشتر از ۱۵۰ میلیون نفر در تمامی دنیا درگیر این بیماری هستند، اهمیت بسیاری برای کنترل و درمان بیماری قند خون ذکر می‌گردد و هنگامی‌که به بررسی این آمار پرداختیم، دریافتیم که در کشور ما شیوع بیماری قند خون بسیار بالاست و اغلب افراد، درگیر دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ می‌باشند که نیاز به آگاهی بیشتر در این زمینه دارند تا سلامتی خود را از طریق افزایش آگاهی بیشتر کنند.

شرایط شکل‌گیری دیابت نوع ۱ قبل ‌از سی ‌سالگی آغاز می‌گردد و برای درمان آن نیاز به انسولین می‌باشد. زیرا دلیل اصلی شکل‌گیری دیابت نوع ۱، کاهش یافتن میزان انسولین در بدن است. اغلب بیمارانی که درگیر این دیابت می‌شوند، کاهش وزن دارند و در کنار آن باید از تزریق انسولین استفاده داشته باشند.

افرادی که درگیر دیابت نوع ۲ هستند، وابستگی به انسولین ندارند

اما افرادی که درگیر دیابت نوع ۲ هستند، وابستگی به انسولین ندارند و با گذشت افزایش سن بعد از سی ‌سالگی، این نوع دیابت در بدن آن‌ها دیده می‌شود. برخلاف افرادی که درگیر دیابت نوع ۱ هستند، در این نوع دیابت اغلب افراد درگیر اضافه ‌وزن می‌باشند و به ‌خصوص در ناحیه چاقی‌های شکمی بسیار فعال هستند.

این افراد به دلیل کاهش تحرک و ورزش و همین‌طور استفاده از رژیم‌های غذایی نامناسب و افزایش وزن، دچار دیابت نوع ۲ شده‌اند و نیاز دارند که از راهکارهای درمانی برای این موارد استفاده داشته باشند.

افرادی که درگیر دیابت نوع ۲ هستند، وابستگی به انسولین ندارند
افرادی که درگیر دیابت نوع ۲ هستند، وابستگی به انسولین ندارند

اهمیت ویژه رژیم‌های غذایی برای درمان قند خون

در کل برای پیشگیری و درمان دیابت، رژیم‌های غذایی اهمیت بسیار زیادی دارند. زیرا بر اساس آمار انجام ‌شده، حدوداً ۸۰ درصد از تمامی افرادی که درگیر دیابت نوع ۲ هستند، با افزایش وزن نیز مواجه شده‌اند. بنابراین فعالیت‌های بدنی و رژیم‌های غذایی مناسب به‌ عنوان راهکار اصلی برای این موارد به حساب می‌آید.

البته در کنار آن، پزشکان از داروهای کاهش‌ دهنده میزان قند خون به‌ صورت خوراکی برای بیمار تجویز خواهند کرد. استفاده از این داروها به ‌عنوان درمان‌های کمکی در کنار دیگر موارد مفید می‌باشد.

برای درمان مشکل دیابت در کمتر از 30 روز لطفا صفحه درمان دیابت در 30 روز را ببینید.

مهم‌ترین چیز این است که افراد باید با استفاده از مواد غذایی مفید برای تعادل وزن خود تلاش کنند

اما مهم‌ترین چیز این است که افراد باید با استفاده از مواد غذایی مفید برای تعادل وزن خود تلاش کنند و میزان مصرف انرژی در بدن را در طول شبانه ‌روز افزایش دهند. این موارد باعث می‌شود تا بافت‌های چربی و اضافی در بدن کاهش یابد و میزان قند خون در حد نرمال باقی بماند.

این ‌که این دسته از افراد حتی بتوانند چندین کیلو از وزن خود را کاهش دهند، به‌ عنوان راهکار مناسبی برای مدیریت قند خون آن‌ها به حساب می‌آید و می‌تواند به ‌غیر از متعادل کردن قند خون، دیگر مشکلات متابولیکی را نیز به حداقل برساند. وجود این نکته مهم است که استفاده از ورزش به‌ تنهایی عملکرد درستی نخواهد داشت.

میزان انرژی‌های مصرفی در طول روز باید به حداقل برسد.

در کنار آن، میزان انرژی‌های مصرفی در طول روز باید به حداقل برسد. اگر شرایط کاهش مصرف انرژی یعنی تعادل برای میزان خوراکی‌های مصرفی در طول روز برقرار باشد، باعث تنظیم قند خون و کاهش یافتن آن می‌گردد و می‌تواند به‌ عنوان راهکار درمانی برای افرادی که درگیر دیابت نوع ۲ می‌باشند، به شمار بیاید.

پس این دسته از افراد نیاز به رعایت کردن رژیم غذایی خاصی دارند. در حالت کلی، شباهت بسیاری بین این رژیم غذایی و افرادی که درگیر چاقی می‌باشند، دیده می‌شود. اما برای این ‌که بهره‌وری بهتری از این رژیم‌ها داشته باشید، نیاز به تخصص‌های یک پزشک حاذق در این زمینه دارید تا شرایط لازم را برای متعادل‌سازی میزان قند خون شما فراهم کند.

میزان انرژی‌های مصرفی در طول روز باید به حداقل برسد.
میزان انرژی‌های مصرفی در طول روز باید به حداقل برسد.

افت قند خون به چه چیزی گفته می‌شود؟

اگر بخواهیم شرح درستی در رابطه با نکات مؤثر برای پائین آمدن قند خون برای شما داشته‌ باشیم، باید بگوییم که هیپوگلیسمی به‌ عنوان نوعی بیماری شناخته می‌شود که بر اثر آن، میزان قند خون در بدن افراد کمتر از حد ممکن می‌شود و باعث می‌شود تا تغذیه کافی به سلول‌های انسان نرسد.

اگر بخواهیم تعریف دیگری برای افت قند خون یا قند خون پایین داشته ‌باشیم، در هنگام اندازه‌گیری میزان قند خون اگر کمتر از ۸۰ میلی‌ گرم در دسی ‌لیتر میزان قند خون فرد محاسبه گردد و یا پایین‌تر از ۹۰ میلی‌گرم در دسی‌ لیتر دیده شود، به‌ عنوان علائم وجود بیماری قند خون پایین شناخته می‌شوند.

برای آنکه بدانید در روز چند قاشق برنج بخوریم، روزی چند قاشق برنج بخوریم مطالعه کنید.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که سبب می‌شود تا افراد درگیر افت قند خون شوند

یکی از مهم‌ترین مسائلی که سبب می‌شود تا افراد درگیر افت قند خون شوند، استفاده بیش‌ از اندازه انسولین در طول روز به واسطه بیمارانی است که درگیر بیماری دیابت می‌باشند.

زیرا بر این اساس، سبب نوسانات بسیار شدید در قند خون خواهند شد که در نتیجه باعث افت قند خون می‌گردد. البته دلایل بسیار زیاد دیگری برای کاهش قند خون وجود دارد و مهم‌ترین آن این است که غذایی که فرد در طول روز استفاده می‌کند، میزان زیادی انسولین را ترشح می‌کند و باعث تحریک مداوم بدن می‌گردد. در نهایت این شرایط باعث افت قند خون خواهد شد.

البته در کنار آن، امکان دارد که بدن برخی از افراد، واکنش غیرعادی به داروها، غذاها، بارداری، بیماری کبدی، تب شدید و دیگر موارد داشته باشد و در برخی موارد نادر دیده‌ شده که لوزالمعده توده‌های تومور واری را همانند انسولین تولید می‌کند که با نام انسولینیوم شناخته می‌شوند.

دلایل اصلی افت قند خون

در حالت کلی، مواردی که باعث می‌شوند تا افراد درگیر افت قند خون شوند، شامل موارد زیر می‌شوند.

 • فعالیت بدنی بسیار زیاد و تحرک بالا
 • نوشیدن بسیار الکل
 • به تعویق انداختن وعده‌های غذایی
 • حذف وعده‌های غذایی
 • تزریق بسیار زیاد انسولین
 • استفاده بسیاری از داروهای کاهنده قند خون
دلایل اصلی افت قند خون
دلایل اصلی افت قند خون

اقدامات حیاتی در برابر افت قند خون

قبل ‌از این ‌که بخواهیم در رابطه با موضوع اصلی این نوشتار یعنی تشخیص میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم صحبت کنیم، باید در رابطه با اقداماتی که باید برای مقابله با افت قند خون انجام بدهید نیز  لازم است که اطلاعاتی در اختیار شما قرار بدهیم. مهم‌ترین عارضه‌ای که در پی استفاده از تزریق انسولین پدیدار می‌گردد، افت قند خون می‌باشد.

اگر شرایط بیمار بیهوشی و کما نباشد، مهم‌ترین نکته برای از بین بردن افت قند خون استفاده از چند حبه قند، آب قند و آب ‌میوه‌های شیرین می‌باشد. در هر صورت تمامی مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که شیرین می‌باشند، برای مقابله با افت قند خون در این موارد کمک خواهند کرد.

اما برای نجات فوری بیمارانی که بیهوش می‌باشند، تزریق گلوکزیوم تاثیرگذار می‌باشد. برای این منظور باید از تزریق داخل وریدی استفاده شود که حدوداً ۵۰ درصد از گلوکز در طی ۲ دقیقه ۵۰ میلیون لیتر افزایش قند خون را به‌ همراه دارد.

استفاده از این راهکار درمانی در اغلب مواقع برای کما و بیهوشی افراد مؤثر واقع می‌شود و بیمار به‌ هوش خواهد آمد و این عملیات نجات بیمار خواهد بود. اما در شرایطی که شرایط حالی بیمار بسیار وخیم می‌باشد، در مراکز اورژانس و بیمارستان‌ها از گلوکاگون استفاده می‌شود.

عدم وجود گلیکوزیروم یا گلوکاگون

اگر بنا بر دلایلی، هیچکدام از این دو ماده وجود نداشتند تا بتوانند علائم حیاتی بیمار را بازگردانند و بیمار هنوز در کما و بیهوشی به سر می‌برد، نیاز است تا هر ماده محلول شیرینی که در دسترس قرار دارد، برای بیمار استفاده شود.

مواردی همچون محلول عسل در آب نیمه گرم شربت و دیگر مواقع تاثیرگذار است. بیماری که در بیهوشی به سر می‌برد، قادر به بلعیدن نیست و امکان دارد که هر نوشیدنی برای بدن او خطرناک باشد و احتمال خفگی در این مواقع بسیار بالاست.

اگر قابلیت تشخیص میزان قند خون بیمار بر اثر در کما بودن آن وجود نداشته باشد، باید از حدسیات خود استفاده کنید و اگر تصور می‌کنید که قند خون تزریق ‌شده کم می‌باشد، از سرم قندی استفاده داشته باشید.

اگر شرایط تشخیص درست باشد، باعث به ‌هوش آمدن بیمار می‌گردد. اما امکان دارد که به دلیل عدم تسلط شما بر روی این اوضاع، نگران اتفاق ناگواری باشید. دراین باره باید بگوییم که اتفاق خطرناکی نخواهد افتاد و فقط اندکی بر روی افزایش یافتن میزان قند خون بیمار تاثیرگذار خواهد بود.

عدم وجود گلیکوزیروم یا گلوکاگون
عدم وجود گلیکوزیروم یا گلوکاگون

ضعیف بودن علائم و نشانه‌ها در افراد مسن

عموماً برای این ‌که بتوان تشخیص داد که از طریق علائم و نشانه‌ها فردی که با افزایش سن مواجه است درگیر افت قند خون شده، بسیار گمراه‌کننده می‌باشد. اگر در نیمه ‌شب یک فرد سالخورده درگیر افت قند خون شود، امکان این ‌که به کما برود و فرد را با مرگ مواجه کند، بسیار زیاد است. زیرا اطرافیان بر این باورند که فرد استراحت می‌کند و تلاشی برای نجات وی نخواهند کرد.

دلیل اصلی این ‌موضوع این است که رفلاکس قند خون برای سالمندان بسیار کمتر می‌باشد. اما افراد با سن پایین‌تر علائم بسیاری را در هنگام مشاهده افت قند خون مشاهده خواهند کرد و مواردی همچون تپش قلب، ضربان قلب، لرزش، و عصبانیت و دیگر موارد در بدن آن‌ها بروز خواهد کرد.

اگر هیچ‌ گونه درمانی برای افراد مسن انجام نگیرد، علائمی همانند خواب ‌آلودگی، آب‌ریزش بینی، سردرد، لکنت زبان، اختلال حسی، فراموشی و در آخر تشنج گریبانگیر آن‌ها خواهد شد و امکان دارد تا فرد را به کمای طولانی ببرد که در نهایت باعث مرگ وی خواهد شد.

احساس غرق شدن

در اغلب مواقع مشاهده‌ شده که برخی از افراد میانسالان، جوانان یا نوجوانان به دلیل این ‌که درگیر مسئله دیابت می‌باشند، در شنا در دریا یا استخر احساس غرق شدن دارند.

دلیل اصلی این حالتی نیست که این افراد توانایی شنا کردن ندارند، بلکه اگر افراد قبل ‌از شنا از تزریق انسولین استفاده نداشته باشند، در هنگام شنا کردن با افت شدید قند خون مواجه خواهند شد و امکان مرگ برای آن‌ها بسیار بیشتر خواهد شد.

تنها دلیل اصلی که برای این مبحث ذکر می‌شود، این است که فرد قبل ‌از این‌که به شنا بپردازد، متعادل ‌سازی انسولین قند خون خود را انجام نداده ‌است و به‌ اندازه کافی از مواد غذایی استفاده نداشته است. بنابراین بر اثر افت قند خون درگیر ضعف در آب می‌شود و امکان غرق شدن آن بسیار خواهد بود.

بنابراین افرادی که درگیر بیماری دیابت هستند، باید این نکات را حتماً جدی بگیرند و همین موضوع سبب می‌شود که تشخیص میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم بسیار پراهمیت شناخته شود تا افراد با درک درست از وجود دیابت در هنگام مراجعه به استخر یا دریا شرایط لازم بدنی خود را فراهم کنند و درگیر مشکلات متعدد نشوند.

احساس غرق شدن
احساس غرق شدن

حمل میزان گلوکز برای بیماران دیابتی

اغلب بیمارانی که درگیر بیماری دیابت هستند و پزشک مد نظر برای آن‌ها داروهای متعدد تجویز کرده‌ است، هنگامی‌که قصد ترک خانه را دارند، باید همیشه به ‌همراه خود میزان گلوکز یا شیرینی داشته باشند.

زیرا وجود این موارد باعث می‌شود تا افراد از خطر مرگ رهایی یابند. هنگامی ‌که در شرایط مختلف، افراد با قند خون پایین مواجه می‌شوند، وجود این مواد شیرین به ‌همراه آن‌ها می‌تواند عوارض و مشکلات دیابت را بر آن‌ها به حداقل برساند.

مراحل درمانی برای این دسته از بیماران به‌ محض احساس اولین علائم افت قند خون باید انجام بگیرد. زیرا اگر هیچ ‌گونه درمانی برای این موارد انجام نگیرد، میزان قند خون آن‌ها هیچ‌گاه به حالت طبیعی باز نخواهد گشت.

هنگامی‌که شرایط افت قند خون برای افراد صورت می‌گیرد، نیاز است تا بلافاصله ۲۰۰ میلی‌لیتر یا ۱ فنجان نوشابه یا به ‌اندازه ۶ تا ۸ حبه قند معمولی استفاده شود. البته بهتر است این قندها در آب حل شوند و به‌ صورت نوشیدنی میل شوند.

انواع نوشیدنی‌های بسیاری حاوی قند هستند

انواع نوشیدنی‌های بسیاری حاوی قند هستند که شامل آب ‌میوه، آب قند و نوشابه می‌شوند. وجود مایعات در بدن این دسته از افراد به نسبت جامدات اثربخشی بالاتری دارد. حال هنگامی‌ که تشخیص درستی از میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم صورت بگیرد، می‌توان تعیین کرد که میزان افت قند خون برای افراد دیابتی چه میزان می‌باشد.

پس در شب ‌هنگام، افرادی که درگیر افت قند خون می‌شوند، برای این ‌که سرعت جذب قند در بدن آن‌ها بالاتر شود، به‌ غیر از استفاده از نوشیدنی‌ها نیاز به ۲ واحد قند جذب تأخیری دارند. مواردی همچون برنج یا نان برای از بین رفتن افت قند خون آن‌ها مناسب می‌باشد.

البته برخی از افراد به پیشنهادات پزشکان خود برای درمان سریع افت قند خون از قرص‌های سولفات اوره استفاده خواهند داشت. البته برای استفاده از این موارد همیشه چند حبه قند با خود داشته باشید.

در شرایطی که این اتفاق برای بیمار دیابتی صورت می‌گیرد، باید این موضوع را به یاد داشته باشد که ۱ قاشق غذاخوری آب پودر گلوکز در کنار ۱ قاشق عسل یا شکر برای بدن او بسیار مفید می‌باشد.

کارت مخصوص برای بیماران دیابتی‌

اما مسئله مهم دیگری که در رابطه با نجات جان افرادی که با افت قند خون مواجه می‌شوند، وجود دارد، این است که افراد، اطلاعاتی در رابطه با بیماری این افراد داشته باشند.

بنابراین تمامی افرادی که تحت درمان به واسطه انسولین هستند، باید به‌ صورت گردن‌بند، پلاک یا دست‌بند، یک کارت برای هویت خود داشته باشند و تمامی اطلاعات مد نظر را بر روی آن ها بر روی آن نوشته باشد.

به ‌عنوان نمونه عباراتی که در ادامه این مبحث ذکر می‌کنیم، می‌تواند بر روی کارت ویژه بیماران دیابتی ذکر شود تا افراد در حالت مختلف آشنایی برای درمان این دسته از افراد داشته باشند. نمونه این مطلب در ادامه این مبحث ذکر خواهد شد.

(من بیمار دیابتی می‌باشم، اگر به‌ هوش هستم، برای من مقداری شیرینی آب ‌قند تهیه کنید. اما اگر هوشیاری ندارم، بهتر است با آمبولانس تماس بگیرید.)

در کنار این موارد بهتر است تا مشخصات اصلی بیمار نیز همراه او باشد. مواردی همچون نام و نام خانوادگی، نشانی، شماره ‌تلفن، نام دکتر و شماره یکی از اقوام و بستگان در کارت مخصوص دیابتی‌ها ذکر شود تا در شرایط بحرانی، افرادی که برای نجات جان شما تلاش می‌کنند، بهتر بتوانند با بستگان و آشنایان ارتباط بگیرند.

کارت مخصوص برای بیماران دیابتی‌
کارت مخصوص برای بیماران دیابتی‌

مفهوم اصلی کمای دیابتی (Diabetic Coma) چیست؟

حل که در رابطه با تشخیص میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم، به موضوع افت قند خون پرداختیم، بهتر است تا اطلاعاتی در رابطه با کمای دیابتی برای شما داشته باشیم. عوارض بسیار خطرناکی در صورت عدم کنترل قند خون افراد اتفاق خواهد افتاد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها که باعث نگرانی برای سلامتی افراد می‌شود، کمای دیابتی است.

دو موضوع افت و یا افزایش قند خون باعث شکل‌گیری کمای دیابتی می‌شود. افرادی که درگیر کمای دیابتی می‌باشند، اغلب زنده هستند، اما هوشیاری کامل را ندارند. حال اگر درمان به ‌موقع برای این دسته از بیماران انجام نگیرد، امکان مرگ برای آن‌ها بیشتر می‌شود.

پس لازم است تا افرادی که درگیر بیماری دیابت می‌باشند، شناخت کافی از نشانه‌های وجود کمای دیابتی داشته باشند تا برای پیشگیری آن، اقدامات مؤثری را انجام دهند.

نشانه‌های کمای دیابتی

اغلب نشانه‌هایی که در هنگام بروز کمای دیابتی می‌توان در بدن افراد مشاهده کرد، عبارتند از:

 • تکرر ادرار
 • تشنگی
 • احساس خستگی بسیار
 • احساس گیجی
 • اختلال گفتاری
 • عرق بسیار
 • حالت تهوع
 • احساس گرسنگی
 • احساس خواب‌آلودگی
 • دهان خشک
 • بیشتر شدن ضربان قلب
 • تنگی نفس
 • درد در ناحیه شکم
 • بوی بد دهان
 • تهوع و استفراغ
نشانه‌های کمای دیابتی
نشانه‌های کمای دیابتی

شرایط مراجعه به پزشک

با توجه به این ‌که شرایط کمای دیابتی برای این دسته از افراد بسیار نگران‌کننده و خطرناک است، به ‌عنوان یک وضعیت اضطراری در این موارد شناخته می‌شود.

حال اگر فردی در علائم بدنی خود افزایش قند خون یا افت قند خون را بسیار پررنگ دید، امکان رفتن به کما برای او بسیار می‌باشد. پس اطرافیان او باید آگاهی کامل از بیماری او داشته باشند تا در صورت نیاز، فورا با اورژانس تماس بگیرند و اقدامات درمانی فورا برای فرد فراهم گردد.

درمان از طریق دارو برای کمای دیابتی

بر اساس حال بیمار، داروهای بسیاری برای کمای دیابتی و افزایش یا کاهش قند خون افراد وجود دارد:

 • استفاده از داروهای افزایش قند خون
 • استفاده از مایعات داخل وریدی به‌عنوان جایگزین آب
 • درمان عفونت‌های احتمالی و راهکارهای مناسب برای آن
 • تزریق انسولین مجدد برای جذب بیشتر گلوکز در بافت‌ها
 • استفاده از فسفات، سدیم یا مکمل‌های پتاسیم برای عملکرد صحیح سلول‌ها

داروهای کاهنده قند خون

نکته حائز اهمیت برای افرادی که درگیر کمای دیابتی بر اثر افت قند خون می‌شوند، این است که استفاده از تزریق گلوکاگون می‌تواند سرعت بالا رفتن قند خون افراد را افزایش دهد و این دارو به ‌عنوان نکته‌ای مؤثر برای به ‌هوش آمدن فرد شناخته می‌شود. پس در هنگام افت قند خون، وجود این دارو کارساز می‌باشد.

داروهای کاهنده قند خون
داروهای کاهنده قند خون

پیشگیری از وجود کمای دیابتی

این نکته برای همه به اثبات رسیده که پیشگیری، مناسب تر از درمان شناخته می‌شود. حال که شناخت کافی در رابطه با کمای دیابتی دارید، باید بنا بر شرایط بدنی خود از وجود این عارضه خطرناک جلوگیری کنید. نکاتی که در ادامه این مبحث ذکر می‌کنیم، برای پیشگیری از کمای دیابتی به شما کمک خواهند کرد.

 • کنترل کردن دقیق و منظم قند خون
 • استفاده از یک برنامه غذایی مناسب با بدن شما
 • تست کردن قند خون قبل ‌از انجام هر گونه ورزش یا فعالیت بدنی
 • استفاده از داروها به‌ صورت منظم براساس تجویز پزشک
 • توصیه‌های پزشک مد نظر برای بیماری دیابت
 • ارتباط گرفتن همواره با پزشک برای استفاده از راهکارهای مفید
پیشگیری از وجود کمای دیابتی
پیشگیری از وجود کمای دیابتی

نشانه‌های وجود قند خون بالا در چه مواردی مشاهده می شود؟

بی ‌اهمیت شمردن برخی از نشانه‌ها باعث شکل ‌گیری عواقب بسیاری می‌شود. بنابراین نباید وجود افزایش قند خون و دیابت را کم ‌اهمیت شمرد و به ‌سادگی از کنار آن گذشت و هیچ فردی بدون علائم، درگیر بیماری قند خون بالا نخواهد شد. مهم‌ترین چیزی که برای پیدایش افزایش قند خون واضح می‌باشد، مواردی همچون تغییر وزن، خستگی مفرط و تشنگی بسیار در طول روز می‌باشد.

البته اگر آگاهی افراد در رابطه با وجود این علائم بسیار کم باشد، نمی‌توانند تشخیص دهند که با افزایش قند خون مواجه شده‌اند و امکان دارد تا این دسته از علائم را مربوط به بیماری‌های دیگر بدانند.

پس برای درک بهتر شما خواهیم گفت که مهم‌ترین نشانه برای بالا رفتن میزان قند خون، بررسی سلامت خود در طول دوره‌های خاص می‌باشد تا اگر درگیر بیماری دیابت و قند خون شده‌اید، با شناخت به ‌موقع آن، زودتر بتوانید مسائل درمانی را برای آن فراهم کنید.

بهتر است بدانید که میزان قند خون از نظر علمی با نام گلیسمی شناخته می‌شود

بهتر است بدانید که میزان قند خون از نظر علمی با نام گلیسمی شناخته می‌شود که در مواقعی که میزان قند خون بیشتر از ۱٫۱۰ گرم در هر لیتر خون باشد، این می‌تواند باعث شکل‌گیری مشکلات مختلف برای بدن باشد. پس در این مواقع لازم است تا با مراجعه به پزشک، شرایط درمانی را فراهم کنید.

زیرا همین مسئله باعث می‌شود که میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم به ‌درستی محاسبه گردد و با تشخیص به ‌موقع آن برای کنترل میزان قند خون بعد از وعده‌های غذایی راهکارهای مناسبی را استفاده کرد.

تشخیص قند خون از طریق اندازه‌گیری سطح قند خون

در شرایطی که فرد درگیر سوابق خانوادگی دیابت و افزایش قند خون می‌باشد و در کنار آن به معضل چاقی‌های شکمی دچار می‌باشد، هنگامی‌که میزان قند خون آن تعیین می‌گردد و عددی همانند ۱٫۱۵ گرم یا ۲۰٫۱ گرم در هر دسی ‌لیتر دیده می‌شود، این نکته‌ای است که باید فرد، وجود بیماری افزایش قند خون را در بدن خود جدی بگیرد و در رابطه با آن، بررسی‌های لازم را انجام بدهد. زیرا وجود بالا بودن قند خون در بدن افراد به‌ عنوان مرحله پیش دیابت شناخته می‌شود و باید فورا اقدامات لازم درمانی را فراهم کند.

پیش دیابت به نوعی بیماری گفته می‌شود که میزان قند خون بر اساس بررسی‌ها بیشتر از حد فراتر از حد طبیعی می‌باشد. اما به ‌عنوان مسئله‌ای برای تشخیص قطعی دیابت به شمار نمی‌رود.

نظریه‌هایی بر اساس متخصصین سازمان بهداشت جهانی ذکر شده ‌است که می‌گوید هنگامی می‌توان تشخیص دیابت را به‌ آسانی فراهم کرد که میزان قند خون افراد براساس دو آزمایشی که توسط پزشک تعیین می‌گردد و به‌ صورت ناشتا از بیمار گرفته می‌شود، بیشتر از ۱٫۲۶ گرم در هر دسی‌لیتر خون ذکر کرد.

پس اهمیت میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم در این موارد دیده می‌شود. در ادامه این مبحث، با ما باشید تا درک درستی برای عدد تعیین ‌شده برای قند خون بعد از شام برای افراد سالم ذکر کنیم.

تشخیص قند خون از طریق اندازه‌گیری سطح قند خون
تشخیص قند خون از طریق اندازه‌گیری سطح قند خون

خستگی شدید

هنگامی‌که بررسی بر روی اختلالات قند خون در یک مدت ‌زمان بسیار طولانی انجام نگیرد، ظهور علائم جسمی دیرتر از حد ممکن اتفاق خواهد افتاد. گرچه این علائم خاصی برای افزایش قند خون در نظر گرفته نمی‌شود،

اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که پزشکان در این مواقع به آن اشاره خواهند داشت، بی‌حالی و خستگی‌های مفرط می‌باشد که به‌ عنوان علائم شایع و آشکار این مشکل شناخته می‌شوند.

البته در کنار آن امکان دارد که خستگی‌های بسیار با تپش قلب و تعریق بسیار دیده شود. البته هر خستگی منجر به دیابت و قند خون نیست، اما امکان دارد تا به‌ عنوان یک علائم هشداری کارآمد و مفید باشد.

پس بهتر است در این شرایط از آزمایشات استفاده داشته باشید تا به ‌قطعیت بتوانید به اثبات برسانید که درگیر بیماری قند خون و دیابت هستید.

کاهش وزن

به‌ عنوان یک نشانه دیگر که می‌تواند وجود قند خون در بدن را به اثبات برساند، کاهش وزن‌های غیر ضروری عملکرد مهمی دارند. گاهی امکان دارد که افراد، کاهش وزن‌های بین ۱ تا ۳ کیلوگرم را در کنار خستگی‌های مفرط تجربه کنند، اما همچنان احساس سلامتی دارند.

اگر به این دو گزینه یعنی کاهش وزن و خستگی‌های مفرط مبتلا شدید، نیاز است تا حتما از تخصص‌های یک پزشک دراین‌باره استفاده کنید تا به قطعیت تشخیص دهید که میزان دیابت و قند خون شما به چه صورت می‌باشد.

تشنگی بسیار در طول روز

یک نشانه دیگر که اغلب پزشکان به آن اهمیت می‌دهند و بر اساس آن می‌توانند تعیین کنند که فردی درگیر افزایش قند خون می‌باشد، تشنگی بسیار در طول روزمره می‌باشد.

این یک علائم کلی می‌باشد که امکان دارد، هنگامی ‌که افزایش قند خون به بیشتر از ۳ گرم در دسی ‌لیتر برسد، تشنگی‌های فرد بسیار بیشتر از حد ممکن شود.

مهم‌ترین دلیل تشنگی بسیار این است که خون افراد میزان زیادی قند دارد و برای این‌ که این میزان از قند را دفع کند، باید تا ادرار بیشتری تولید کند و برای برطرف نمودن ادرار، تشنگی‌های مکرر در طول روز اتفاق خواهد افتاد.

تشنگی بسیار در طول روز
تشنگی بسیار در طول روز

احساس گرسنگی بسیار

همانند افزایش تشنگی افرادی که درگیر افزایش قند خون می‌باشند، با گرسنگی بسیار در طول روز مواجه می‌شوند. زیرا افزایش قند خون باعث می‌شود درگیر افت غیرطبیعی قند خون شوند و همین باعث مشکلات متعدد برای مناطق مغزی و سلول‌ها می‌گردد و افراد، نیازمند استفاده از غذای بسیار در طول روز هستند.

مواردی که ذکر کردیم، به‌ عنوان مهم‌ترین نشانه‌های تشخیص افزایش قند خون می‌باشد. اما راهکار دیگری که می‌تواند تشخیص دهد که افراد، درگیر دیابت و افزایش قند خون هستند، این است که میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم محاسبه گردد و با تشخیص به ‌موقع در هنگامی ‌که این عدد غیر طبیعی نشان داده شود، می‌توانند راهکارهای درمانی را فورا برای بهبودی انجام دهند تا عوارض و معضل مشکلات افزایش قند خون گریبانگیر آن‌ها نشود.

علائم کاهش قند خون

مواردی همچون نکات زیر به ‌عنوان عوامل اصلی کاهش قند خون به حساب می‌آیند و باید بیماران دیابتی این موارد را جدی بگیرند.

اضطراب، لکنت زبان، تاری در دید، تاریکی چشم، غرغر کردن، گرسنگی، لرزش، سردرد، احساس سوزن سوزن شدن، پرحرفی، گزگز شدن اطراف دهان و لب، رنگ‌پریدگی پوست، عرق ناگهانی سرد، پوست ناخوشایند، بی‌توجهی، رفتار غیرطبیعی، دوبینی، فراموشی در سالمندان، هیجان، اختلال حسی، کاهش سرعت واکنش، خواب ناآرام و کابوس،

خواب‌آلودگی، پرخاش در جوان‌ها، ضعف، سرگیجه، عصبانیت، گرسنگی شدید، لرزش دست، ضعف زانو، تشنج، تحریک‌پذیری، لرزش عضلانی، افزایش ضربان نبض، بیهوشی، غرش

به ‌غیر از تمامی موارد ذکر شده، امکان دارد که برخی از افراد، علائم کاهش قند خون را در هنگام خواب تجربه کنند و مواردی همچون بی‌خوابی، خس‌خس سینه، جیغ زدن، تعریق بسیار، خیس کردن لباس، احساس خستگی، تحریک‌پذیری در هنگام بیدار شدن از خواب را داشته باشند که این دسته از موارد نیز نیاز است جدی گرفته شوند.

در طول روز نیز علائم بسیاری برای کاهش قند خون مشاهده می‌شود

البته در طول روز نیز علائم بسیاری برای کاهش قند خون مشاهده می‌شود که می‌توان به دلیل این ‌که میزان ترشح آدرنالین در افراد بیشتر می‌شود، علائم افت قند خون را در بدن آن‌ها مشاهده کرد و امکان دارد این علائم با افت قند خون اشتباه گرفته شوند.

پس برای این ‌که بهتر بدانید که چگونه می‌توان از علائم کاهش قند خون اطلاع کسب کرد، باید از آزمایش قند خون استفاده داشته باشید و اگر بعد از آن نیاز به مشاوره داشته باشید، پزشکان در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

همین موضوع باعث می‌شود تا تشخیص به‌ موقع میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم بسیار زیاد باشد تا با درک درستی از آن، سلامت افراد تعیین گردد.

در طول روز نیز علائم بسیاری برای کاهش قند خون مشاهده می‌شود
در طول روز نیز علائم بسیاری برای کاهش قند خون مشاهده می‌شود

راه تشخیص بیماری قند خون چه می‌باشد؟

اهمیت تشخیص میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم آن جایی مشخص می‌شود که هر وعده غذایی تاثیر بسیاری بر روی میزان قند خون خواهد گذاشت و اگر فردی بتواند تشخیص بدهد که میزان قند خون بعد از شام برای یک فرد سالم چگونه می‌باشد، با بالا رفتن قند خون تشخیص بیماری دیابت برای او راحت‌تر می‌باشد و فورا می‌تواند از اقدامات درمانی استفاده کند.

اما راهکار مفیدی که باعث می‌شود، افراد تشخیص قند خون را در بدن خود بدهند، تجویز آزمایش قند خون توسط پزشک مد نظر آن‌ها می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین ترکیباتی که به‌ منظور تامین انرژی بدن و برای برقراری فعالیت‌های مختلف، همین‌طور متابولیسم بدن واجب می‌باشد، وجود قند خون یا گلوکز است. پس این‌ موضوع به اثبات می‌رساند که اگر فردی درگیر کاهش قند خون باشد، انرژی‌های او تحلیل می‌رود و بدن او برای فعالیت‌های متعدد آماده نیست.

کاهش و یا افزایش قند خون یک مشکل بزرگ به حساب می‌آید

بنابراین کاهش و یا افزایش قند خون یک مشکل بزرگ به حساب می‌آید و فرد هر چه زودتر از راهکارهای تشخیص آن استفاده داشته باشد، بهتر می‌تواند از درمان‌های مؤثر استفاده کند تا سلامتی خود را باز یابد.

در حالت کلی مهم‌ترین راهکاری که پزشکان برای تشخیص قند خون افراد پیشنهاد می‌دهند، استفاده از آزمایش خون می‌باشد. اگر فردی درگیر نشانه‌ها و علائم دیابت باشد، پزشک بر اساس تخصص خود اقدام به توصیه می‌کند تا آزمایش خون انجام دهد.

تجزیه و تحلیلی که آزمایش خون ‌بر روی میزان قند و گلوکز خون دارد، باعث می‌شود که گلوکز طبیعی را تشخیص دهد و به‌ صورت دقیق، شرایط بدنی افراد را شرح خواهد داد و در صورتی ‌که فرد درگیر بیماری باشد، اقدامات درمانی فوراً برای او انجام خواهد شد.

هنگامی می‌توان از آزمایش قند خون استفاده کرد که قصد داشته باشید تا میزان قند محدوده سالم بدن خود را تشخیص بدهید. در کنار آن، آزمایشات دیگری همانند غربالگری برای تشخیص دیابت کارساز می‌باشند. همین‌طور برای این‌ که بتوان درمان هایپوگلیسمی را نظارت کرد، آزمایش قند و ادرار کاربرد خواهند داشت.

کاهش و یا افزایش قند خون یک مشکل بزرگ به حساب می‌آید
کاهش و یا افزایش قند خون یک مشکل بزرگ به حساب می‌آید

نمونه خون از رگ بازو برای آزمایش قند خون

برای تشخیص این که میزان قند خون افراد چقدر است، آزمایشات قند خون از رگ بازو نمونه‌گیری خواهند شد و بر اساس نمونه‌های ادرار، بررسی رنگدانه‌های موجود در ادرار انجام می‌شود. اگر فردی بیشتر از ۴۵ سال سن دارد، امکان دارد درگیر خطر دیابت باشد و پزشک بنا بر شرایطی صلاح بداند که از این آزمایش قند استفاده کند.

وجود علائمی که در موارد بالا ذکر کردیم، تعیین می‌کند که میزان قند خون افراد پائین یا بالاتر از حد معمول می‌باشد. البته وجود این موضوع درهنگام بارداری افراد بسیار پر اهمیت است و در کنار آزمایش قند خون نیاز به بررسی سطح گلوکز خون وجود دارد که بر اساس ساعات مشخصی از روز باید کنترل سطح گلوکز خون انجام بگیرد. توصیه پزشکان برای انجام آزمایش قند خون این است که حداقل ۸ ساعت ناشتا باشد.

بررسی موارد لازم در آزمایش قند خون

حتما می‌دانید که منبع اصلی انرژی سلول‌ها در بدن تمامی افراد، گلوکز می‌باشد و به ‌عنوان عامل مؤثری برای انرژی مغز و سیستم عصبی معرفی می‌گردد.

بنابراین باید میزان مشخص ‌شده ای از گلوکز به بدن برسد تا میزان قند خون در حد تعادل باقی بماند. چندین پروتکل مختلف برای ارزیابی میزان گلوکز خون مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برخی مواقع، گلوکزهایی که در ادرار افراد دیده می‌شوند نیز بررسی خواهند شد.

هنگامی ‌که فرد در طول روز از میوه‌ها، سبزیجات، نان و دیگر مواد غذائی استفاده می‌کند، گلوکزهای موجود آن تجزیه خواهند شد و بر اساس روده کوچک، جذب بدن خواهند شد.

هورمونی که به واسطه پانکراس در بدن باعث تولید انرژی می‌شود، انسولین نام دارد. شرایط انسولین است که می‌تواند گلوکزهای سلول را به دیگر سلول‌های بدن انتقال بدهد و تمامی گلیکوژن های موجود در بدن را به‌ عنوان تری گلیسرید در سلول‌های چربی ذخیره کند.

بررسی موارد لازم در آزمایش قند خون
بررسی موارد لازم در آزمایش قند خون

افزایش قند خون بعد از خوردن غذا

این امری طبیعی است که فرد بعد از استفاده از غذاها دچار قند خون بیشتری شود، به ویژه وعده شام بسیار مهم و ضروری شمرده می‌شود.

زیرا در طول روز، افراد میزان زیادی مواد غذایی استفاده کرده اند و این‌ موضوع سبب می‌شود تا اهمیت میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم بسیار بالا برود و با سنجیدن میزان قند خون، تعیین کرد که چه فردی نیاز به درمان برای افزایش قند خون دارد.

شرایط انسولین به واسطه لوزالمعده به ‌گونه‌ای است که در خون آزاد می‌شود

شرایط انسولین به واسطه لوزالمعده به ‌گونه‌ای است که در خون آزاد می‌شود و باعث می‌شود، بر اساس استفاده از مواد غذایی مناسب به سلول‌های مختلف دیگر تقسیم شود. در برخی مواقع، واکنش هایی در لوزالمعده صورت می‌گیرد که باعث توقف ترشح انسولین می‌گردد.

حال اگر شما درگیر کاهش قند خون بسیار شوید، به خصوص در وعده‌هایی که بعد از آن ورزش شدید دارید، میزان گلوکاگون بسیاری در کبد آزاد می‌گردد و باعث می‌شود تا مقداری از گلیکوژن ها تبدیل به گلوکز شوند، به ‌مرور این چرخه باعث افزایش سطح قند خون می‌گردد.

اگر تمامی مکانیسم گلوکز و انسولین در حالت عادی فعالیت داشته باشند، تعادل در گلوکز خون برقرار خواهد بود. حال اگر این ثبات برای قند خون در بدن وجود نداشته باشد، باعث افزایش آن می‌گردد و در این شرایط، بدن در تلاش است تا با بیشتر شدن تولید انسولین میزان گلوکزهای اضافی که در بدن وجود دارد را به واسطه ادرار دفع کند تا تعادل کافی در بدن برقرار گردد.

چندین شرایط کلی وجود دارد که باعث می‌شود تعادل بین گلوکز و هورمون‌های دیگر در لوزالمعده با اختلالاتی مواجه شوند که در نهایت این شرایط باعث افزایش یا کاهش قند خون می‌گردد که به ‌عنوان دلیل اصلی دیابت شناخته می‌شود.

شرایط انسولین به واسطه لوزالمعده به ‌گونه‌ای است که در خون آزاد می‌شود
شرایط انسولین به واسطه لوزالمعده به ‌گونه‌ای است که در خون آزاد می‌شود

نکات مهم برای انجام آزمایش قند خون چه مواردی می‌باشد؟

همان‌طور که گفتیم، از طریق رگ وریدی که در بازو وجود دارد، نمونه خون‌ها برای انجام آزمایش قند خون برداشته می‌شود و برای این امر نیاز است تا بیمار ناشتا باشد و این آزمایش اولیه می‌باشد.

اما برای انجام آزمایش دوم، می بایست ۷۵ گرم گلوکز به بیمار داده شود، سپس بیمار با نوشیدن این مایع در فاصله ۱، ۲ و ۳ ساعت آزمایش قند خون و نمونه‌گیری‌های آن بهره کافی را خواهد برد.

کاربرد آزمایش قند خون

برای این ‌که بتوان تشخیص داد که میزان قند خون افراد چقدر است، آزمایش قند خون کاربرد بسیاری دارد. به‌ همین دلیل است که اهمیت میزان قند خون بعد از شام در افراد مهم ضروری است تا بتوان تشخیص داد که چه فردی درگیر دیابت می‌باشد. اما اگر بخواهیم از کاربردهای اصلی و مهم آزمایش قند خون بگوییم، باید به موارد زیر اشاره کنیم.

تشخیص هیپوگلیسمی و افت قند خون

آزمایش قند خون قبل ‌از بروز تمامی علائم می‌تواند خطر وجود دیابت را برای افراد منتفی کند. زیرا برخی از افراد هیچ ‌گونه علائم و نشانه‌های اولیه برای وجود دیابت را احساس نخواهند کرد و به ‌همین دلیل این نوع از غربالگری کمک می‌کند تا عوارض شدیدتری برای بیمار اتفاق نیفتد.

غربالگری و تشخیص

انجام آزمایش قند خون می‌تواند برای تعیین دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و همین‌طور پیش دیابت مؤثر واقع شود. اگر نتیجه حاصل ‌شده برای هر کدام از این آزمایش‌ها غیر طبیعی باشد، نیاز به تکرار مجدد دارد تا بتوان نتیجه‌ای دقیق را برای آن تعیین کرد.

غربالگری و تشخیص
غربالگری و تشخیص

تست تحمل گلوکز ۲ ساعته

انجام این نوع آزمایش برای افراد به ‌صورت ناشتا صورت می‌گیرد و باید نوشیدنی که حاوی ۷۵ گرم گلوکز می‌باشد، به بیمار داده شود. اما با گذشت ۲ ساعت از نوشیدن این نوشیدنی، نمونه‌های دیگری از او گرفته خواهد شد.

استفاده از این تست باعث به چالش کشیدن پردازش گلوکز برای بدن می‌باشد. این طبیعی است که بعد از نوشیدن این محلول، میزان قند خون افراد افزایش یابد و سبب می‌شود تا انسولین تحریک شود و باعث آزادسازی بیشتر آن در خون می‌گردد.

اما با گذشت زمان، میزان قند خون افراد کاهش می‌یابد. هنگامی‌ که بدن افراد توان کافی را برای تولید انسولین ندارد و یا سلول‌ها برای تولید انسولین مقاومت می‌کند، این عملکرد نتیجه می‌دهد و کارساز می‌باشد.

آزمایش هموگلوبین

یکی دیگر از آزمایش‌هایی که بعد از تشخیص میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم صورت می‌گیرد، آزمایش هموگلوبین می‌باشد که با نام A1C شناخته می‌شود. اگر فردی میزان قند خون خود را بعد از استفاده از شام بداند، نیاز دارد تا از این نوع غربالگری برای تشخیص قند خون استفاده کند.

همین‌طور میزان غربالگری برای بانوان باردار توسط این نوع آزمایش انجام خواهد گرفت که بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری نیاز به استفاده از این آزمایش می‌باشد.

آزمایش یک‌ ساعته

بعد از این ‌که شرایط اندازه‌گیری میزان گلوکز خون از طریق ۷۵ گرم گلوکز انجام شد، یک ساعت بعد نیاز به انجام آزمایش مجدد دارد. اما شرایط تشخیص و نتیجه این نوع از آزمایشات به گونه‌ای است که یکی از آن‌ها باید عددی بالاتر از حد طبیعی را نشان بدهد.

آزمایش یک‌ ساعته
آزمایش یک‌ ساعته

بیماری قند خون باعث بروز چه مشکلاتی برای افراد خواهد شد؟

در این مطالب مواجه شدید که وجود بیماری قند خون بسیار نگران‌کننده است و افراد باید فورا از راهکار درمانی برای موارد، استفاده داشته باشند.

حال در ادامه این مبحث به مشکلات متعددی که بر اثر افزایش قند خون در بدن افراد رخ خواهد داد و زندگی آن‌ها را درگیر اختلالاتی خواهد کرد، اطلاعاتی برای شما خواهیم داشت تا با افزایش آگاهی خود در این زمینه، فورا از راهکارهای درمانی استفاده داشته باشید.

البته با تشخیص میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم می‌توانید فورا پیش‌گیری‌های لازم را برای شکل‌گیری بیماری قند خون انجام دهید. به‌ همین دلیل این ‌موضوع مهم شمرده می‌شود که در ادامه این مبحث، بیشتر در رابطه با آن خواهیم گفت.

کم ‌بینایی

حتما می‌دانید که بیماری دیابت به ‌عنوان یک بیماری مهم شمرده می‌شود، اما امکان دارد که برخی از افراد در رابطه با نشانه‌های اصلی آن‌ چیزی ندانند. گزینه مهم دیگری که به ‌عنوان یک نشانه برای افراد بر اثر افزایش قند خون شناخته می‌شود، کم‌بینایی و مشکلاتی در بینایی می‌باشد.

در حقیقت هنگامی ‌که میزان قند خون افزایش می‌یابد، تاثیر بسیاری بر روی رگ‌های چشم خواهد گذاشت که این می‌تواند بینایی افراد را دچار اختلال کند و در کنار آن مواردی همچون زخم پا، کمردرد و حمله‌های قلبی به‌ عنوان عوارض اصلی دیابت شمرده می‌شوند که در صورت عدم درمان، امکان دارد که این مشکلات پیشرفته‌تر شوند.

عفونت‌های دستگاه تناسلی

ساده‌ترین راهی که می‌توان از طریق آن دریافت که شخصی درگیر افزایش قند خون و یا مشکل دیابت می‌باشد، مراجعه به پزشک است.

اما این ‌که بتوان تشخیص داد که میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم به چه صورت می‌باشد، تعیین می‌کند که افراد در هنگام مواجه شدن با افزایش خون فورا اقدامات لازم درمانی را برای آن فراهم کنند. حال یکی دیگر از نکات مهمی که باعث می‌شود تا افراد بیماری قند خون را تشخیص بدهند، عفونت‌های دستگاه تناسلی می‌باشد.

البته استفاده از یک آزمایش خون به‌ سادگی می‌تواند تشخیص دهد که میزان قند خون فرد چگونه است. اما مهم‌ترین موارد برای بروز آن عفونت‌های مثانه، عفونت‌های واژن، قارچ واژن و دیگر موارد می‌باشد که به ‌عنوان منبع اصلی برای تشخیص بیماری دیابت شناخته می‌شوند و فردی که درمان آن را فراهم نکرده باشد، امکان ابتلا به این معضلات را خواهد داشت.

عفونت‌های دستگاه تناسلی
عفونت‌های دستگاه تناسلی

افزایش کلسترول و فشار خون

هنگامی ‌که فردی درگیر دیابت نوع ۱ باشد، شرایط تولید انسولین به ‌درستی صورت نخواهد گرفت و بدن قادر به تولید انسولین نیست. انسولین هورمونی است که وظیفه تنظیم قند خون بدن را برعهده دارد. اما در هنگام مواجه شدن با دیابت نوع ۲، بدن شرایط استفاده از انسولین تولید شده را نخواهد داشت.

پس یکی از مضرات که بر اثر وجود قند خون بالا در بدن افراد دیده می‌شود، افزایش کلسترول می‌باشد. هر چه میزان کلسترول خوب در بدن پایین‌تر از حد ممکن باشد، باعث می‌شود تا محتوای چربی‌های مضر در بدن رو به ‌افزایش برود و این سبب می‌شود تا بدنی که در برابر تولید انسولین مقاوم می‌باشد، با تنگ شدن عروق مواجه شود و در نهایت درگیر مشکلی به نام افزایش فشار خون خواهد شد.

پس این‌ موضوع به اثبات رسیده ‌است که بر اساس آمار، تقریباً ۷۰ درصد از بیمارانی که درگیر افزایش قند خون هستند، در کنار آن با مشکلی همانند فشار خون یا افزایش کلسترول مواجه شده‌اند که این دسته از موارد، عوامل خطرناکی برای سلامتی انسان شناخته می‌شوند و اگر بی‌توجه باقی بمانند و هیچ درمانی برای آن‌ها انجام نگیرد، سبب بروز سکته مغزی، بیماری‌های قلبی و اختلالات بسیار در حافظه خواهند شد.

نارسایی کلیوی

وجود قند خون بالا در بدن افراد سبب می‌شود که بدن فرد با افزایش نفرون‌های قند خون مواجه شود. حال بیشتر شدن نفرون های قند خون باعث آسیب ‌رساندن به دیگر ترکیبات تصفیه خون می‌شوند و همین‌طور سبب ضخیم شدن و دیگر موارد هستند.

بنابراین در مراحل اولیه، مشکلات کلیوی بر اثر ترشح میزان زیادی از پروتئین ادرار صورت می‌گیرد که دلیل اصلی آن وجود دیابت نوع ۲ در بدن افراد می‌باشد که به‌ مرور زمان در صورت عدم درمان، امکان دارد تا فرد را با نارسایی کلیوی مواجه کند.

مشکلات اعصاب

بر اساس آمار انجام ‌شده، حدوداً ۵٫۷ درصد از بیمارانی که درگیر افزایش قند خون هستند، به مشکلی همانند نوروپاتی دیابتی مبتلا هستند. این مشکل بر اثر آسیب ‌رساندن به اعصاب اتفاق خواهد افتاد. پس باعث می‌شود تا این آمار شکل بگیرد که نیمی از افرادی که درگیر دیابت نوع ۱ یا ۲ می‌باشند، درگیر مشکلات اعصاب نیز خواهند شد.

البته امکان دارد که برخی از افراد در ابتدای امر، هیچ‌گونه بی‌حسی یا سوزش خفیف در دست ‌و پای خود نداشته باشند. اما به ‌مرور زمان، مشکلات نوروپاتی در بدن افراد شکل خواهد گرفت که در نهایت منجر به آسیب ‌رساندن به سیستم اعصاب کنترل کننده بدن، دستگاه گوارش، مشکلات گوارشی، ضعف و درد خواهند شد.

این ‌که فرد، تشخیص به ‌موقع از میزان قند خون بعد از شام در هنگام سلامت کافی داشته باشد، اهمیت این ‌موضوع را دو چندان خواهد کرد تا با تشخیص به ‌موقع از راهکارهای درمانی برای این بیماری استفاده داشته باشد تا  درگیر مشکلات بعد از دیابت نشود.

مشکلات اعصاب
مشکلات اعصاب

امکان قطع پا

اگر آسیب‌های عصبی در هنگام بروز دیابت نوع ۱ یا ۲ وخیم‌تر شوند، باعث می‌شود که قدرت عضلانی بین مغز و اندام‌های تحتانی کمتر گردد و به ‌مرور زمان، تغییراتی در پای افراد دیابتی مشاهده می‌شود و امکان دارد تا با انحراف انگشتان شست و شکل‌گیری ناهنجاری‌های بسیاری در کف پا مواجه شوند.

این افراد اگر یک قدم اشتباه برداشته و یا بر روی سطحی ناصاف بدون استفاده از کفش مناسب قدم بردارند، احساس درد کمی خواهند داشت.

با وخیم شدن این اوضاع، شرایط جسمانی افراد نیز تحلیل خواهد رفت

اما به ‌مرور زمان با وخیم شدن این اوضاع، شرایط جسمانی افراد نیز تحلیل خواهد رفت. زیرا گردش خون در رگ‌های آسیب‌ دیده اتفاق نخواهد افتاد و امکان دارد تا فرد هیچ‌گونه آگاهی در رابطه با زخم‌های موجود در محدوده پای خود نداشته باشد.

بنابراین عفونت‌های بسیاری در این نواحی شکل خواهد گرفت که به‌ مرور زمان این عفونت‌ها به استخوان انتقال داده می‌شوند و باعث می‌شود که هیچ راهکاری به‌ جز قطع عضو برای این بیماران باقی نماند.

در کل محققین دریافتند که هر سال حدوداً ۷۳ هزار قطعه عضو تحتانی برای تمامی افراد اتفاق خواهد افتاد که ۶۰ درصد از این قطع عضوها مخصوص بیماران درگیر افزایش خون شناخته‌ شده است.

عمر کم

تمامی مشکلاتی که برای سلامتی افراد اتفاق خواهد افتاد به ‌غیر از عوارض‌ ناگوار، در نهایت باعث مرگ زودرس برای افراد می‌شود. آمار برای این افراد نشان می‌دهد، بانوانی که درگیر دیابت نوع ۱ هستند، حدوداً ۱۳ سال کمتر از افراد دیگر عمر خواهند کرد. زیرا شکل‌گیری دیابت در بدن افراد به ‌عنوان هفتمین علت اصلی مرگ در جهان شناخته می‌شود.

اما امکان دارد که میزان زیادی از عوارض در گواهی فوت افراد ذکر نشود. اما تعداد واقعی افرادی که درگیر بیماری دیابت خون هستند، با مرگ مواجه خواهند شد.

عوارض قلبی

در کنار این ‌که وجود دیابت بالا می‌تواند روی فشار خون و کلسترول تاثیر گذار باشد، عملکرد افزایش قند خون تاثیر مستقیم بر روی عروق، عضلات و رگ‌ها دارد و می‌تواند باعث آسیب‌ رساندن به قلب شود.

در کل پزشکان ذکر می‌کنند افرادی که درگیر افزایش قند خون هستند، به نسبت افراد عادی ۲ برابر امکان حمله قلبی و ۴ برابر امکان سکته‌ی مغزی خواهند داشت.

در واقع قاتل شماره ۱ برای بیماران دیابتی، حمله قلبی شناخته می‌شود و معمولاً کشنده به شمار می‌آید. اما امکان دارد که در برخی از موارد، افراد را با فلج و یا ناتوانی‌های شدید مواجه کند که این بسیار ناراحت‌کننده می‌باشد.

پس اگر افراد تشخیص به ‌موقع از میزان قند خون خود در تمامی وعده‌های غذایی داشته باشند، این آگاهی در این زمینه باعث می‌شود تا پیش‌گیری‌های لازم را برای دیابت انجام دهند و باکیفیت‌تر زندگی کنند. اهمیت میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم اینجا پدیدار خواهد شد و برای آن باید با عدد سالم قند خون خود بعد از شام آشنایی داشته باشید.

در ادامه این مطلب، تمامی تلاش ما این است که میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم را ذکر کنیم تا به شما برای افزایش تولید قند، کمک کرده باشیم.

عوارض قلبی
عوارض قلبی

بررسی قند خون افراد در زمان‌های مختلف چگونه می‌باشد؟

حال با ذکر کردن تمامی این نکات مهم در رابطه با میزان قند خون نرمال، به مبحث اصلی این نوشتار یعنی تعیین میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم رسیدیم. در ادامه این مبحث به ‌صورت جزء به ‌جزء برای شما خواهیم گفت که قند خون در تمامی مراحل روز چگونه بررسی خواهد شد و سطح نرمال برای آن چه عددی می‌باشد.

قند خون نرمال ناشتا

گلوکز خون که بسیاری از پزشکان آن را با نام گلوکز خون ناشتا می‌شناسند، با علامت اختصاری FPG شناخته می‌شود و اندازه‌گیری‌های سطح این گلوکز بعد از ۸ ساعت خالی بودن معده صورت خواهد گرفت. هدف اصلی که برای انجام این نوع آزمایش تعیین می‌شود، این است که بتوان میزان گلوکز خون افراد را به‌ صورت ناشتا سنجید.

عملکرد اصلی این نوع آزمایش برای ارزیابی دیابت یا پیش دیابت می‌باشد. حتما می‌دانید که انجام این نوع از آزمایشات در مطب پزشکان یا بیمارستان انجام می‌گیرد و یا بر اساس یک قطره خون از انگشت با استفاده از دستگاه قند خون می‌توان آن را اندازه گرفت.

قند خون نرمال ناشتا
قند خون نرمال ناشتا

میزان قند خون ناشتا در افراد سالم

برای این ‌که بتوان تشخیص داد تا میزان قند خون ناشتا در بدن افراد سالم به چه صورت می‌باشد، باید بگوییم که عدد طبیعی بین ۷۰ تا ۹۹ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر شناخته می‌شود. بر اساس تحقیقات علمی می‌توان این موضوع را به اثبات رساند که غربالگری‌های لازم برای افرادی که بالاتر از ۴۵ سال دارند، توصیه می‌شود تا بتوان تشخیص درستی از دیابت نوع ۲ داد.

حال اگر تمامی نتایج طبیعی باشد، هر ۳ سال یک ‌بار نیاز است که این آزمایش انجام بگیرد تا فرد از شرایط جسمانی خود اطلاعات کافی داشته باشد و فاکتورهای خطرزا را بر اساس مواردی همچون اضافه‌ وزن و چاقی‌ها، سوابق دیابت بارداری، ژنتیک، سابقه خانوادگی دیابت و دیگر موارد سنجید.

اغلب می‌توان تشخیص داد که کودکان و نوجوانانی که نشانه‌های اضافه وزن را دارند، در آینده درگیر دیابت نوع ۲ خواهند شد و یا اگر مادر یا پدر آن‌ها درگیر دیابت نوع ۲ باشند، این افراد نیز امکان درگیر شدن برای آن‌ها بسیار دیده می‌شود.

اگر عدد تعیین‌ شده برای قند خون ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد

اگر عدد تعیین‌ شده برای قند خون ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر باشد، نشاندهنده این است که فرد، درگیر پیش دیابت شده ‌است. یعنی میزان قند خون او به ‌حدی بالا نیست که به دیابت تبدیل ‌شده باشد، اما نیاز است تا اقدامات درمانی برای او انجام شود.

زیرا پیش دیابت به‌ عنوان یک عامل خطرناک برای انواع بیماری‌ها به ‌خصوص سکته مغزی و بیماری‌های قلبی شناخته می‌شود. فرد با رژیم و تغییر سبک زندگی خود می‌تواند درمان مؤثری برای این نوع از پیش دیابت داشته باشد.

میزان قند خون ناشتا در افراد دیابتی

با استفاده از آزمایش خون اگر نتیجه آن عددی بین ۸۰ تا ۱۳۰ میلی‌گرم در دسی‌ لیتر باشد، می‌توان تعیین کرد که فرد در حالت ناشتا درگیر بیماری دیابت می‌باشد. اما بر اساس موارد بسیار زیادی همانند سن، وضعیت جسمانی، شرایط سلامتی، عوارض قلبی عروقی و دیگر موارد می‌توان عدد مشخصی را برای قند خون ناشتا در بیماران دیابتی تعیین کرد.

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم چگونه می‌باشد؟

مواردی که در ادامه این مبحث ذکر می‌کنیم، به ‌عنوان نکات مهم برای تشخیص میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم می‌باشد و در این مبحث می‌توانید پاسخ مناسبی برای سوالات ذهنی خود در این زمینه داشته باشید.

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم

هنگامی میزان قند خون افراد طبیعی می‌باشد که عددی کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر به نمایش گذاشته می شود. همان‌طور که می‌دانید، در شرایطی که سطح قند خون افراد عددی بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی ‌گرم در دسی ‌لیتر نشان داده شود، فرد درگیر پیش دیابت می‌باشد

و در نظر گرفتن سطح قند خون بالای ۲۰۰ میلی‌گرم در دسی ‌لیتر وجود دیابت را اثبات خواهد کرد و این مسئله بسیار غیر ممکن در نظر گرفته می‌شود که این فرد بتواند مدیریت درستی روی میزان قند خون خود داشته باشد. مگر این ‌که تمامی شرایط و راه‌حل‌های درمانی را برای تغییر سبک زندگی و استفاده از رژیم غذایی مناسب داشته باشد.

در هر صورت بعد از استفاده از شام و یا وعده‌های غذایی دیگر، میزان قند خون افراد بالاتر می‌رود که از طریق تست تحمل و آزمایشات غربالگری می‌توان تشخیص درستی از میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم داشت. برای انجام آزمایشات غربالگری، نیاز است که فرد در طول شب مواد غذایی استفاده نکند تا صبح زود به آزمایشگاه برود.

پس بر اساس تمامی اعداد و ارقامی که در مطالب قبلی ذکر کردیم، تعیین میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم بدین‌صورت محاسبه می‌گردد و هنگامی که فردی وعده‌های غذایی استفاده می‌کند، میزان قند خون او به نسبت بالاتر می‌رود. اگر عدد تعیین ‌شده بیشتر از این اعداد باشد، می‌توان نگران شد که فرد سالم نیست و درگیر بیماری دیابت شده ‌است.

میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم
میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم

میزان قند خون بعد از شام برای بیماران دیابتی

اغلب افراد بزرگسالی که درگیر بیماری دیابت نیستند، بعد از استفاده از شام، میزان قند خون آن‌ها عددی زیر ۱۸۰ میلی ‌گرم در دسی ‌لیتر را نشان خواهد داد. حال اگر فردی درگیر بیماری دیابت باشد، برای تشخیص میزان قند خون بعد از شام در این افراد، عددی بالاتر از این سطح ذکر می‌شود.

هدف اصلی این افراد بر اساس میزان دیابت، نوع دیابت، سن، وضعیت، شرایط سلامتی، عوارض قلبی و دیگر موارد، تفاوت‌های بسیاری دارد. بنابراین فرد برای این‌که بتواند تمامی نتیجه‌ها و واکنش‌های بدن خود را به ‌درستی تعیین کند، بعد از هر وعده غذایی نیاز به تعیین میزان قند خون دارد.

میزان قند خون بعد از شام برای بیماران دیابتی
میزان قند خون بعد از شام برای بیماران دیابتی

پس بر این اساس متوجه شدیم که میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم تا ۱۸۰ میلی ‌گرم در دسی ‌لیتر تعیین می‌گردد و اگر فرد بالاتر از این عدد را بعد از استفاده از وعده‌های غذایی داشته باشد، درگیر دیابت است و لازم است که از راهکارهای درمانی استفاده داشته باشد.

جمع‌ بندی مطالب

همان‌ طور که می‌دانید، دغدغه بسیاری از مردم در سرتاسر جهان و همچنین کشور ما، قند خون و بیماری دیابت می ‌باشد. در این مطلب در تلاش بودیم تا مطالب مفید و ارزنده‌ای را در رابطه با تشخیص میزان قند خون بعد از شام در افراد سالم داشته باشیم تا بتوانید فوراً در صورت افزایش قند خون خود اقدامات درمانی را انجام بدهید.

اما در حالت کلی فردی که سالم می‌باشد و درگیر بیماری دیابت نشده ‌است، میزان قند خون بعد از شام آن حدوداً ۱۸۰ میلی گرم در دسی ‌لیتر می‌باشد. در رابطه با راه‌های پیشگیری و نوسانات قند خون، عملکردهای بسیاری وجود دارد.

افرادی که درگیر ابهامات و سوالات هستند، می ‌توانند از تخصص پزشک مربوطه‌ی خود در این‌ باره استفاده داشته باشند تا مدیریت‌های لازم بر روی میزان قند خون آن‌ها انجام بگیرد.

تمامی تلاش ما در این مطلب این بود تا برای افراد، درک درستی از میزان قند خون سالم افراد بعد از هر وعده غذایی داشته باشیم. امیدواریم که استفاده از این مطلب شما را به درک درستی در این‌ باره رسانده باشد و اطلاعات مفیدی در اختیار شما گذاشته باشد.

برای براورد کردن هزینه آزمایش دیابت بارداری لازم است صفحه هزینه آزمایش دیابت بارداری را ببینید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

2 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربر
کاربر
2 سال قبل

یه جوری بنویسین ادم‌حوصله کنه بخونه نه همینجوری بیاد پایین و تموم نشه اه

با یک کلیک مشاوره بگیرید