معنی blood sugar در آزمایش خون

معنی blood sugar در آزمایش خون
فهرست مطالب

با ما همراه شوید تا بیشتر با معنی blood sugar در آزمایش خون آشنا شوید.

یکی از رایج ترین اختلال هایی که در زمینه متابولیسم بدن می تواند به وجود بیاید را می توان بیماری دیابت یا همان مرض قند به شمار آورد. هر ماده ی غذایی از مواد مختلفی تشکیل شده است که از جمله ی آنها می توان به قندها، چربی ها، پروتئین ها و سایر موادی از این دست اشاره کرد.

برای تشخیص راه های پایین آوردن قند خون از طریق تغذیه مناسب در دوران باردای لازم می باشد پست غذاهای پایین آورنده قند خون در بارداری را مطالعه نمائید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

09120174510

مقدمه

معنی blood sugar در آزمایش خون
معنی blood sugar در آزمایش خون

وقتی هر فرد مواد غذایی را به داخل بدن خود وارد می کند مجموعه ای از این مواد ریزمغذای به وسیله ی بدن وی دریافت می شود که بسته به نوع غذا می توانند متفاوت باشند.

برای مثال برخی غذاها سرشار از پروتئین هستند، برخی دیگر درصد چربی بالایی دارند و برخی دیگر شامل مواد قندی می شوند. هر کدام از این مواد هنگامی که به بدن فرد ورد میشوند بسته به نوع آن می توانند عملکرد مختلفی داشته باشند.

وقتی که یک ماده ی قندی به بدن هر فرد وارد می شود قسمت پانکراس که به نام لوزالمعده هم شناخته می شود و یک غده است هورمونی از خود ترشح می کند که نام آن انسولین است.

معنی blood sugar در آزمایش خون چیست؟

blood sugar نام دیگر آن قند خون و گلوکز می باشد و از طریق مشکلات سوخت و ساز بدن تولید می شود.

اگر در سطح نرمال نباشد ممکن است با مسائلی مانند دیابت مواجه شود. 

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

انواع دیابت کدام هستند؟

دیابت نوع 1 به چه صورت بروز می کند؟

دیابت نوع 2 در چه حالتی برای فرد پیش می آید؟

پیش دیابت چیست و در چه صورتی به وجود می آید؟

دیابت بارداری چیست؟

آزمایش قند خون ناشتا چیست و چگونه انجام می شود؟

پزشک ها چگونه نتیجه های آزمایش قند خون ناشتا را تفسیر می کنند؟

عموما دیابت بارداری در چه دوره ای از بارداری خانم حامله به وقوع می پیوندد؟

دیابت بارداری چه نشانه های خاموشی می تواند در بدن خانم باردار به وجود آورد و وی را مشکوک به ابتلا به دیابت بارداری کند؟

بروز مشکل در دید خانم بیمار و به وجود آمدن تاری در دید وی

وجود خستگی زیاد و غیر معمول که در حالت عادی نباید به این صورت باشد

بیشتر شدن تعداد دفعه هایی که خانم باردار احساس تشنگی کرده و نیاز دارد تا آب بنوشد

بیشتر شدن از حالت نرمال تعداد دفعه هایی که خانم باردار برای دفع ادرار به دستشویی مراجعه می کند

وجود حالت تهوع در خانم باردار و بالا آوردن و استفراغ کردن

پایین آمدن زیاد وزن مادر علی رغم وجود سطح اشتهای بالا و بسیار زیاد در خانم باردار

بروز عفونت هایی در ناحیه ی واژن خانم باردار که به صورت مکرر تکرار شوند

خرخر کردن در هنگام خواب و خرناسه کشیدن در این هنگام به وسیله ی خانم باردار

دیابت در دوران بارداری به چه دلیلی می تواند به وجود بیاید؟

برای چه افرادی احتمال ابتلا شدن به دیابت بارداری بیشتر می باشد؟

سایر افرادی که در برابر خطر مبتلا شدن به دیابت بارداری قرار دارند کدام هستند؟

چگونه پزشک می تواند برای تشخیص وجود یا عدم وجود دیابت در دوران بارداری اقدام کند؟

آزمایش چالش گلوکز یک مرحله ای چیست و چگونه انجام شده و نتیجه های آن به چه صورت تفسیر می شوند؟

آزمایش تست تحمل قند دو مرحله ای چیست و چگونه انجام شده و نتیجه های آن به چه صورت تفسیر می شوند؟

انواع مختلف دیابت در دوران بارداری کدام است؟

عارضه های به وجود آمده ی ناشی از دیابت بارداری چیست؟

نتیجه گیری

انسولین قادر است میزان قندی که در خون یک فرد قرار داشته را کنترل کند

این انسولین قادر است میزان قندی که در خون یک فرد قرار داشته را کنترل کند و اجازه ندهد تا از حد معینی که برای آن موجود است تجاوز کند. اما هنگامی که یک فرد به بیماری دیابت مبتلا می شود این قسمت از بدن دچار اختلال شده و به درستی کار نمی کند و همین امر سبب می شود تا میزان قند خون فرد از حد استاندارد بیشتر شده و در نتیجه مشکل هایی را برای فرد به وجود آورد.

برای براورد کردن هزینه آزمایش دیابت بارداری لازم است صفحه هزینه آزمایش دیابت بارداری را ببینید.

انسولین قادر است میزان قندی که در خون یک فرد قرار داشته را کنترل کند
انسولین قادر است میزان قندی که در خون یک فرد قرار داشته را کنترل کند

اگر این بیماری کنترل نشود ممکن است عارضه های جبران ناپذیری را برای فرد مبتلا به وجود آورد که از جمله ی آنها می توان به از دست دادن بینایی، مشکلات کلیوی و سایر مواردی از این دست اشاره کرد.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد معنی blood sugar در آزمایش خون صحبت کرده و سپس مفصلا راجع به دیابت بارداری و استفاده از انسولین در حین بارداری به صحبت بپردازیم. با ما همراه باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله زنان چاق و بارداری را مطالعه کنید.

انواع دیابت کدام هستند؟

حال که در مورد دیابت اطلاعاتی به دست آوردید می خواهیم ببینیم که بیماری دیابت در چه دسته هایی قرار می گیرد و دارای چه انواعی است؟ به طور کلی چهار نوع اصلی بیماری دیابت وجود دارد که در هر یک از آنها اتفاق های خاصی در بدن رخ می دهد و هر کدام هم دارای ریسک ها و خطرهایی هستند که مربوط به خودشان می باشد.

حتی برای این بیماری و کنترل آن هم یک سازمان جهانی وجود دارد که به انجمن بین المللی دیابت یا IDF: International Diabetes Federation معروف است.

انواع دیابت کدام هستند؟
انواع دیابت کدام هستند؟

انواع نمونه های بیماری دیابت به شرح زیر هستند:

 1. دیابت نوع 1
 2. دیابت نوع 2
 3. پیش دیابت
 4. دیابت حاملگی یا بارداری

در ادامه به توضیح در مورد هر یک از این انواع بیماری دیابت می پردازیم. اما پیش از این که بخواهیم در مورد این که معنی blood sugar در آزمایش خون چیست صحبت کرده و به انواع دیابت بپردازیم می خواهیم یکی از بهترین پزشک های حال حاضر در کشور در زمینه ی دیابت و درمان آن را به شما معرفی کنیم.

دکتر سلیمی یکی از حاذق ترین و باتجربه ترین پزشک ها در زمینه ی درمان بیماری دیابت می باشد که در صورتی که شما پروسه ی درمانی خود را به ایشان بسپارید می توانید از بهبود خود و تسریع در روند بیمار اطمینان خاطر داشته باشید.

انواع نمونه های بیماری دیابت به شرح زیر هستند:
انواع نمونه های بیماری دیابت به شرح زیر هستند:

دیابت نوع 1 به چه صورت بروز می کند؟

پیش از این که بخوایم به معنی blood sugar در آزمایش خون بپردازیم لازم است تا در مورد انواع بیماری دیابت اطلاعاتی به دست آوریم، که یکی از آنها دیابت نوع 1 است.

همانطور که گفتیم بیماری دیابت در صورتی رخ می دهد که تولید هورمون انسولین یا میزان آن در بدن دچار اختلال شود، چرا که به طور کلی این انسولین است که به کمک آن سلول های بدن قادر هستند مولکول های قندی که از طریق غذا جذب بدن انسان می شوند را سوزانده و انرژی مورد نیاز را برای اندام های بدن فراهم آورد.

در دیابت نوع 1 این اختلال به گونه ای است که پانکراس فرد قادر نیست تا هورمون انسولین لازم برای بدن را به تولید برساند. هنگامی که انسولین در بدن وجود نداشته باشد میزان قندی که در خون انسان به وجود می آید رفته رفته بیشتر می شود و از حد استاندارد تجاوز کرده و سبب بروز خطراتی برای فرد شوند.

کسانی که به این نوع از دیابت مبتلا هستند لازم است برای همه ی عمر خود بنابر تشخیص پزشک دوز معینی از انسولین را در بازه های منظم دریافت کند.

تا پیش از رسیدن فرد به سن نوزده سالگی می توان از وجود آن مطمئن شد

عموما دیابت نوع یک به گونه ای است که تا پیش از رسیدن فرد به سن نوزده سالگی می توان از وجود آن مطمئن شد. برای تشخیص این نوع از دیابت پزشک از فرد می خواهد که آزمایش قند خون بدهد که عموما ناشتا است،

علاوه بر این تست هموگلوبین A1C هم می تواند به وسیله ی پزشک تجویز شود تا نشان دهد سطح قند خون فرد در سه ماهه ی گذشته به چه صورت بوده است. یکی دیگر از تست هایی که برای تشخیص این نوع دیابت می تواند کمک کننده باشد آزمایش تحمل قند است.

اگر برای درمان بیماری دیابت خود یا اطرافیانتان در جستجوی یک پزشک حرفه ای و باتجربه هستید پیشنهاد ما به شما دکتر سلیمی است. ایشان یکی از بهترین پزشک های حال حاضر کشور در زمینه ی دیابت و درمان آن هستند و می توانند درمان شما را به بهترین نحو ممکن پیش ببرند.

تا پیش از رسیدن فرد به سن نوزده سالگی می توان از وجود آن مطمئن شد
تا پیش از رسیدن فرد به سن نوزده سالگی می توان از وجود آن مطمئن شد

دیابت نوع 2 در چه حالتی برای فرد پیش می آید؟

قبل از این که در مورد معنی blood sugar در آزمایش خون به صحبت بپردازیم می خواهیم اطلاعاتی راجع به دیابت نوع 2 ارائه دهیم. یکی دیگر از انواع دیابت، دیابت نوع 2 است. در گذشته این بیماری را با نام دیابت بزرگسالان و دیابتی که به انسولین وابسته نیست هم می شناختند.

برخلاف افرادی که به دیابت نوع 1 دچار شده اند دیابتی های نوع 2 از نظر ترشح هورمون انسولین در بدن مشکلی نداشته و لوزالمعده کار خود را به خوبی انجام می دهد.

در این نوع، مشکل از انسولین تولید شده بوده که نمی تواند قند موجود در بدن را به درستی به سلول ها برساند تا آنها آن را بسوزانند و به انرژی تبدیل کنند. این نوع دیابت به دو دلیل می تواند رخ دهد:

نخست به وجود آمدن اختلال هایی در خود هورمون انسولین و مولکول های سازنده ی آن و دیگری به وجود آمدن برخی اختلال ها و مشکلات در گیرنده هایی که مسئول گرفتن هورمون انسولین در بدن هستند. عموما این حالت را با نام مقاوم شدن بدن به هورمون انسولین می شناسند.

در صورتی که گلوکز موجود در خون برای سوخت و ساز سلول ها مورد استفاده قرار نگیرد

در صورتی که گلوکز موجود در خون برای سوخت و ساز سلول ها مورد استفاده قرار نگیرد سطح آن در خون بالاتر می رود و در نتیجه فرد به دیابت نوع 2 دچار می شود. در صورت ابتلای فرد به این نوع دیابت خطر ها و مشکلاتی وی را تهدید می کنند که اگر به موقع برای درمان این بیماری اقدام شود ریسک آنها به شدت پایین می آید.

پس بهتر است تا با انجام چکاپ های سالانه و منظم ریسک ابتلا به این بیماری را در خود کاهش دهید. در صورتی که به دنبال پزشکی برای درمان بیماری دیابت خود هستید و حساسیت زیادی هم در زمینه ی انتخاب پزشک دارید پیشنهاد ما به شما انتخاب دکتر سلیمی است.

دکتر سلیمی یکی از با تجربه ترین و در عین حال حرفه ای ترین پزشک هایی در سطح کشور در حال حاضر است که در زمینه ی دیابت و درمان آن فعالیت می کند و پرونده ی درخشانی در این زمینه از خود به جای گذاشته است.

پیش دیابت چیست و در چه صورتی به وجود می آید؟

پیش دیابت حالتی است که فرد در آزمایش خون خود اثری از دیابت ندارد اما رنج قند خون وی نیز از حد نرمال بالاتر است. یکی از راه های متوجه شدن اینکه فرد به پیش دیابت مبتلا است یا خیر این است که پزشک برای وی آزمایش هموگلوبین A1C تجویز کند. این آزمایش که میزان قند خون فرد در سه ماهه ی گذشته را نشان می دهد

در صورتی که در رنج پنج و هفت دهم تا شش و چهار دهم قرار بگیرد پزشک به این نتیجه می رسد فرد به پیش دیابت مبتلا شده است و می بایست اقدام های لازم را برای پیشگیری از ابتلا به دیابت به انجام برساند. اگر بالای چهل و پنج سال دارید بهتر است حتما برای انجام آزمایش های مربوط به دیابت اقدام کنید.

علاوه بر این در صورتی که وزن تان از حد نرمال خیلی بیشتر است، مبتلا به مشکل تخمدان پلی کیستیک هستید و حتی در صورتی که از نظر ژنتیکی در معرض ابتلا به دیابت هستید بهتر است حتما تحت نظر پزشک قرار داشته باشید و آزمایش های چکاپ سالیانه را انجام دهید و این کار را به بالای چهل و پنج سال به تعویق نیندازید.

برای آشنایی با عوارض جراحی عمل بای پس معده در دوران بارداری لازم می باشد از صفحه بای پس معده و بارداری دیدن کنید.

در صورتی که احتمال ابتلا شدن به پیش دیابت را به علت نشانه ها و علائمی که دارید می دهید

در صورتی که احتمال ابتلا شدن به پیش دیابت را به علت نشانه ها و علائمی که دارید می دهید لازم است تا حتما زودتر برای درمان آن اقدام کنید تا تبدیل به دیابت نشود. برای این کار نیاز به یک پزشک حرفه ای و حاذق دارید تا بتواند در طول پروسه ی درمان شما را کمک کرده و وضعیت خود را بهبود ببخشد.

اگر به دنبال بهترین پزشک در زمینه ی دیابت و درمان آن هستید حتما نام دکتر سلیمی را شنیده ایو ایشان یکی از باتجربه ترین و بهترین پزشک ها در سطح کشور در زمینه ی دیابت و درمان هستند که می توانید به کمک ایشان روند بهبود بیماری خود را سرعت ببخشید و زودتر از سلامتی خود لذت ببرید.

در صورتی که احتمال ابتلا شدن به پیش دیابت را به علت نشانه ها و علائمی که دارید می دهید
در صورتی که احتمال ابتلا شدن به پیش دیابت را به علت نشانه ها و علائمی که دارید می دهید

دیابت بارداری چیست؟

در این قسمت از مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون می خواهیم در مورد دیابت بارداری به صحبت بپردازیم. این نوع از دیابت همانطور که از نام بر می آید در دوران بارداری برای خانم ها رخ می دهد و قند خون آنها بر اثر بارداری و تغییراتی که در هورمون های خانم باردار به وجود می آید به یک دفعه از حد مجاز بالاتر رفته و سبب بروز خطرهایی برای چه مادر و چه جنین می شود.

در صورتی که شما به دیابت مبتلا هستید و قصد دارید تا برای باردار شدن اقدام کنید بهتر است حتما این موضوع را با پزشک زنان خود در میان گذاشته و طی دوران بارداری نیز علاوه بر رعایت کردن در خوردن مواد قندی می بایست حتما زیر نظر پزشک مخصوص برای دیابت خود باشند.

دیابت بارداری چیست؟
دیابت بارداری چیست؟

جالب است بدانید در کشور آمریکا بر اساس نتیجه ی تحقیقات منتشر شده در این زمینه بین دو تا دو درصد از خانم هایی که در دوران حاملگی به سر می برند به بیماری دیابت بارداری دچار شده اند.

در صورتی که شما هم مبتلا به دیابت هستید و در عین حال قصد باردار شدن دارید و به دنبال پزشکی برای درمان دیابت خود و تحت نظر بودن می گردید ما به شما دکتر سلیمی را پیشنهاد می کنیم. ایشان یکی از بهترین ها در زمینه ی دیابت و درمان آن بوده و در زمره ی باتجربه ترین پزشک ها در این امر در سراسر ایران به شمار می آیند.

آزمایش قند خون ناشتا چیست و چگونه انجام می شود؟

در این قسمت می خواهیم ببینیم معنی blood sugar در آزمایش خون چیست؟ اصلا آزمایش قند خون چیست و به چه صورتی برای مراجعه کننده انجام می شود؟ Blood Sugar به معنی قند خون بوده و عموما به وسیله ی آزمایش FBS که از حرف های نخست عبارت Fasting Blood Sugar به دست می آید و به معنی آزمایش قند خون ناشتا است تشکیل شده است.

این آزمایش نخستین آزمایشی است که به وسیله ی پزشک برای فرد تجویز می شود و حتی در چکاپ های دوره ای که برای افراد تجویز می شوند نیز عموما وجود داشته تا به کمک آن اندازه ی قند خون در فرد محاسبه شده و با توجه به نتیجه ی به دست آمده از آزمایش پزشک معالج فرد در مورد این که سطح قند خون فرد در ناحیه ی نرمال وجود دارد یا خیر تصمیم گیری کند و اقدام های لازم را برای آن به انجام رسانند.

گاها ممکن است به جای FBG از عبارت FPG بهره گرفته شود که از حرف های نخست عبارت Fasting Plasma Glucose به دست آمده و به مفهوم قند پلاسمای خون است که به صورت ناشتا گرفته می شود.

در این ازمایش هم سطح گلوکز موجود در خون اندازه گیری می شود

در این ازمایش هم سطح گلوکز موجود در خون اندازه گیری می شود و به کمک نتیجه های آن می توان تشخیص داد آیا فرد به دیابت مبتلا شده است یا خیر. برای انجام این آزمایش لازم است تا از فرد نمونه ی خون به صورت وریدی گرفته شود. همانطور که از اسم این آزمایش هم مشخص می شود فرد مراجعه کننده برای آن می بایست ناشتا باشد.

یعنی در فاصله ی ده الی دوازده ساعت مانده به انجام آزمایش از هز گونه خوردن و آشامیدن خودداری کند. البته نوشیدن آب بلامانع است و مشکلی در روند آزمایش به وجود نخواهد آورد.

پزشک ها چگونه نتیجه های آزمایش قند خون ناشتا را تفسیر می کنند؟

در ای قسمت از مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون می خواهیم در مورد اعداد و نتیجه هایی که از آزمایش خون ناشتا به دست می آیند صحبت کنیم و ببینیم به کمک نتیجه های این آزمایش پزشکان می توانند چه برداشت هایی داشته باشند. نتیجه ی آزمایش قند خون ناشتا معمولا در سه رنج مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

پزشک ها چگونه نتیجه های آزمایش قند خون ناشتا را تفسیر می کنند؟
پزشک ها چگونه نتیجه های آزمایش قند خون ناشتا را تفسیر می کنند؟

اگر قند خون فرد بین هفتاد میلی گرم در دسی لیتر تا صد میلی گرم در دسی لیتر باشد می توان گفت میزان قند خون در اندازه ای نرمال و استاندارد قرار داشته و فرد هیچ مشکلی از این رو نخواهد داشت. در وضعیتی که قند خون از این حد استاندارد بالاتر باشد برای فرد ممکن است مشکل هایی به وجود بیاید.

در صورتی که قند خون ناشتای فرد بین صد میلی گرم در دسی لیتر تا صد و بیست و پنج میلی گرم در دسی لیتر باشد

در صورتی که قند خون ناشتای فرد بین صد میلی گرم در دسی لیتر تا صد و بیست و پنج میلی گرم در دسی لیتر باشد به این معنی است که فرد به پیش دیابت مبتلا است. در مورد پیش دیابت مفصلا در قسمت های پیشین صحبت کردیم و می توانید با مطالعه ی آنها اطلاعات لازم را به دست آورید.

در صورتی هم که مقدار قند خون ناشتا در فرد از صد و بیست و شش میلی گرم در دسی لیتر بالاتر باشد به این مفهوم است که فرد مراجعه کننده به بیماری دیابت دچار شده است.

اگر به دنبال بهترین پزشک ایران در زمینه ی دیابت و درمان آن هستید قطعا نتیجه ی جستجوهای شما به دکتر سلیمی ختم خواهد شد. ایشان یکی از باتجربه ترین پزشک ها و در عین با اخلاق ترین آنها در زمینه ی دیابت و درمان آن هستند. در صورتی که شما به عنوان بیمار پروسه ی درمانی خود را به ایشان واگذار کنید قطعا از نتیجه ی  درمان رضایت کامل خواهید داشت.

در صورتی که قند خون ناشتای فرد بین صد میلی گرم در دسی لیتر تا صد و بیست و پنج میلی گرم در دسی لیتر باشد
در صورتی که قند خون ناشتای فرد بین صد میلی گرم در دسی لیتر تا صد و بیست و پنج میلی گرم در دسی لیتر باشد

عموما دیابت بارداری در چه دوره ای از بارداری خانم حامله به وقوع می پیوندد؟

در این قسمت از مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون می خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که دیابت بارداری در چه دوره ای از بارداری می تواند برای خانوم باردار اتفاق بیفتد؟

به طور کلی همانطور که گفتیم گاهی اوقات پیش می آید که در اثر حامله شدن میزان قند خون موجود در بدن خانوم از حد استاندارد آن بالاتر رفته و سبب بروز دیابت دوران بارداری می شود که به آن دیابت بارداری ملیتوس هم گفته می شود.

معمولا هنگامی که خانمی به دیابت در دوران بارداری ابتلا پیدا کند اثرات خود را در هفته ی بیست و چهارم الی بیست و هشتم بارداری نشان می دهد و این امر در این دوران  قابل تشخیص به وسیله ی پزشک می باشد.

در صورتی که فرد به بیماری دیابت در دوران بارداری دچار شده باشد

در صورتی که فرد به بیماری دیابت در دوران بارداری دچار شده باشد قطع بع یقین نمی توان گفته که حتما پیش از حامله شدن آن مشکل در بدن او وجود داشته است. علاوه بر این نمی توان به صورت قطعی هم عنوان کرد بعد از این که فرد زایمان کرده و نوزاد خود را به دنیا می آورد این دیابت در بدن وی باقی می ماند و دچار دیابت می شود.

اما چیزی که بر اساس تحقیقات مشخص است این است که در صورتی که خانمی به دیابت در دوران بارداری مبتلا شده شده باشد ریسک این که در آینده به دیابت نوع 2 مبتلا شود بیشتر از سایر افرادی است که در این دوره دیابت را تجربه نکرده اند.

حتی گاها این امکان وجود دارد که فرد قبل از این که حامله شود این بیماری را در بدن خود داشته اما هیچ واکنشی مشاهده نکرده و در حین بارداری متوجه وجود این بیماری در بدن خود شود.

بهتر است در صورت تشخیص این نوع دیابت حتما نسبت به درمان آن اقدام کنید چرا که در غیر این صورت احتمال مبتلا شدن این فرد به دیابت از نوع 2 در سال های آینده و حدودا پس از پانزده الی بیست سال از زمان بارداری بسیار بالا رفته و خانم در معرض خطر بالقوه ی ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می گیرد.

در صورتی که فرد به بیماری دیابت در دوران بارداری دچار شده باشد
در صورتی که فرد به بیماری دیابت در دوران بارداری دچار شده باشد

دیابت بارداری چه نشانه های خاموشی می تواند در بدن خانم باردار به وجود آورد و وی را مشکوک به ابتلا به دیابت بارداری کند؟

در این بخش از مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون می خواهیم راجع به برخی علامت ها و نشانه هایی به صحبت بپردازیم که در بدن خانم بیمار وجود داشته اند و می توان آنها را به عنوان نشانه هایی خاموش به شمار آورند که حکم یک زنگ خطر برای خانم باردار را دارند و می توانند وی را به این امر مشکوک کنند که ممکن است مبتلا به دیابت دوران بارداری شده باشد.

دیابت بارداری چه نشانه های خاموشی می تواند در بدن خانم باردار به وجود آورد و وی را مشکوک به ابتلا به دیابت بارداری کند؟
دیابت بارداری چه نشانه های خاموشی می تواند در بدن خانم باردار به وجود آورد و وی را مشکوک به ابتلا به دیابت بارداری کند؟

یک خانم باردار بهتر است با این نوع نشانه ها و علامت ها آشنایی داشته باشد تا در صورتی که آنها را در خود مشاهده کرد فورا به پزشک مراجعه نماید و برای دیابت دوران بارداری تست های لازم را انجام دهد.

این علائم و نشانه ها به شرح زیر هستند:

 1. بروز مشکل در دید خانم بیمار و به وجود آمدن تاری در دید وی
 2. وجود خستگی زیاد و غیر معمول که در حالت عادی نباید به این صورت باشد
 3. بیشتر شدن تعداد دفعه هایی که خانم باردار احساس تشنگی کرده و نیاز دارد تا آب بنوشد
 4. بیشتر شدن از حالت نرمال تعداد دفعه هایی که خانم باردار برای دفع ادرار به دستشویی مراجعه می کند
 5. وجود حالت تهوع در خانم باردار و بالا آوردن و استفراغ کردن
 6. پایین آمدن زیاد وزن مادر علی رغم وجود سطح اشتهای بالا و بسیار زیاد در خانم باردار
 7. بروز عفونت هایی در ناحیه ی واژن خانم باردار که به صورت مکرر تکرار شوند
 8. خرخر کردن در هنگام خواب و خرناسه کشیدن در این هنگام به وسیله ی خانم باردار

در ادامه به توضیح هر یک از این عامل ها می پردازیم. با ما همراه باشید.

بروز مشکل در دید خانم بیمار و به وجود آمدن تاری در دید وی

به طور کلی همان گونه که پیشتر هم شرح دادیم دیابت در دوران حاملگی وقتی به وقوع می پیوندد که بدن خانم حامله به علت هورمون هایی که در آن ترشح می شوند و ناشی از باردار بودن وی هستند این توانایی خود را از دست می دهد که بتواند سطح قند خون را در سطحی نرمال نگه دارد.

عموما یکی از سخت ترین کارها تشخیص دادن این علائم و در عین حال تمیز دادن آنها از نشانه ها و علائم مربوط به بارداری است که در نوع خود نشانه هایی نرمال به شمار می آیند و باعث بروز اختلال نخواهند شد. پس توانایی این که بتوانیم این نشانه ها را از نشانه های عادی بارداری تشخیص دهیم بسیار مهم است.

البته که در این دوران به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی آزمایش هایی وجود دارد که خانم حامله می تواند نسبت به انجام آنها اقدام کرده و از مبتلا شدن یا نشدن به دیابت بارداری اطمینان خاطر حاصل کند.

یکی از این آزمایش تست تحمل قند است که در آن به خانم حامله یک محلول شیرین قندی داده می شود تا آن را نوشیده و سپس رفتار بدن وی را در حضور این میزان بالای قند مورد سنجش قرار می دهند و به کمک نتیجه ی آن می توانند در مورد بیماری مادر اظهار نظر کنند.

شرایطی پیش می آید که خانم حامله متوجه نشانه هایی در بدن خود می شود

اما گاها شرایطی پیش می آید که خانم حامله متوجه نشانه هایی در بدن خود می شود که قبلا وجود نداشته اند. یکی از نشانه هایی که ممکن است یک خانم حامله  در حین بارداری متوجه آن شود به وجود آمدن مشکل در دید  وی است.

این علامت و نشانه را میتوان یکی از نشانه هایی به شمار آورد که به خانم باردار این هشدار را می دهد که این احتمال وجود دارد که به دیابت در دوران حاملگی مبتلا شده باشد. لذا می بایست به پزشک خود مراجعه کرده و این موضوع را با وی در میان بگذارد.

هنگامی که قند موجود در خون خانم حامله از حد استاندارد بیشتر باشد آبی که در درون چشم و در ساختار آن وجود دارد  متاثر از این موضوع شده و در نتیجه چشم نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد و روی اجسام تمرکز داشته باشد.

در نتیجه ی این امر دید فرد دچار مشکل شده و مادر نمی تواند به خوبی ببیند و همه چیز را تار مشاهده می کند. در صورتی که وضعیت مادر باردار به گونه ای باشد که قند خون وی به صورت مزمن بالا باشد یا هنگامی که یک وعده ی غذایی با حجم بالا دریافت می کند دچار مشکلاتی در ناحیه ی چشم و قدرت بینایی می شود

در صورتی که اقدام به درمان کرده و پزشک موفق شود به هر شیوه ای میزان قند خون را به سطح نرمال برساند و آن را مدیریت کند قطعا می بایست قدرت دید هم به حالت معمول خود بازگشته و دیگر مشکلی وجود نداشته باشد.

شرایطی پیش می آید که خانم حامله متوجه نشانه هایی در بدن خود می شود
شرایطی پیش می آید که خانم حامله متوجه نشانه هایی در بدن خود می شود

وجود خستگی زیاد و غیر معمول که در حالت عادی نباید به این صورت باشد

در این قسمت از مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون میخواهیم به یکی دیگر از نشانه های خاموش موجود در بدن فرد حامله بپردازیم که حکایت از ابتلای وی به دیابت در دوران بارداری دارد.

وجود خستگی در خانم هایی که دوران بارداری خود را میگذرانند امری کاملا معمول و طبیعی بوده و عمده ی این امر به علت بروز تغییرات در هورمون های موجود در بدن مادر می باشد.

اما این موضوع جایی می تواند خطرناک باشد و به عنوان یک هشدار خود را نشان دهد که این خستگی از حد معمول و استاندارد خود بیشتر بوده و مزمن و شدید باشد. در این صورت ممکن است فرد باردار مبتلا به دیابت بارداری باشد.

هنگامی که سطح قند خون در یک فرد باردار از حد نرمال خود بیشتر باشد اندام های بدن وی و سلول های آن قادر نیستند تا اکسیژن و مواد مغذی را از بدن دریافت کرده و واکنش های سوخت و سازی را به انجام برسانند که نتیجه ی آن تولید انرژی برای بدن است.

احساس خستگی

لذا بدن فرد احساس خستگی شدید کرده و وی را مجبور می کند به صورت مداوم به استراحت بپردازد. در صورت مشاهده ی این نشانه بهتر است سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

در صورتی که در جستجوی یک پزشک حاذق و مجرب کل شهر را گشته اید و در آخر هم به نتیجه نرسیده اید پیشنهاد می کنیم حتی برای یک جلسه دکتر سلیمی را امتحان کنید.

ایشان یکی از با اخلاق ترین پزشک ها و در عین حال بهترین آنها در زمینه ی دیابت و درمان آن هستند. به کمک دکتر سلیمی قادر هستید تا روند درمان خود را به بهترین شکل ممکن پی بگیرید و به سرعت بهبود پیدا کرده و قند خون خود را تحت کنترل داشته باشید.

احساس خستگی
احساس خستگی

بیشتر شدن تعداد دفعه هایی که خانم باردار احساس تشنگی کرده و نیاز دارد تا آب بنوشد

به طور کلی این که میل به نوشیدن آب در خانم باردار در مقایسه با قبل بیشتر است امری عادی و طبیعی به شمار می آید. چرا که این فرد برای این که قادر باشد در این دوران میزان خون خود را بیشتر کرده و در عین حال هم به کلیه ی خود در زمینه ی دفع مواد زائد از بدن یاری برساند نیاز مبرمی به آب دارد.

اما با این وجود یکی از علامت هایی که می تواند هر فردی را اعم از حامله یا غیر حامله مشکوک به ابتلا به دیابت کند همین بیشتر شدن نیاز بدن وی به آب و بالا رفتن تعداد دفعه هایی است که به وی احساس تشنگی دست می دهد. این نشانه می تواند این ظن را در فرد به وجود آورد که به دیابت یا در خانم های حامله به دیابت بارداری مبتلا شده باشند.

هنگامی که سطح قند موجود در خون فرد حامله از حد نرمال بالاتر باشد

هنگامی که سطح قند موجود در خون فرد حامله از حد نرمال بالاتر باشد سلول ها نیاز به آب بیشتری دارند تا از غلظت این قندی که در خون است کم کرده و آن را به صورت رقیق تر در اوردن.

علاوه بر این هنگامی که سطح قند موجود در خون فرد از حد معمول بیشتر باشد در کار کلیه های وی نیز اختلال ایجاد کرده و نمی گذارد تا آنها این آب را جذب کنند. یکی از کارهایی که خانم های باردار در این زمینه می تواندن نسبت به انجام آن اقدام کنند این است که مقدار آب کافی به بدن خود برسانند تا بدن در وضعیت دهیدراتاسیون قرار نگرفته و کم آب نشود.

عموما به خانم های باردار تاکید می کنند دست کم روزی 1 لیوان آب بنوشند تا از خطر کم آبی در امان باشند. در صورتی که میزان آب مصرفی خانم باردار از این میزان تجاوز کرد می بایست این موضوع را با پزشک در میان بگذارد.

بیشتر شدن از حالت نرمال تعداد دفعه هایی که خانم باردار برای دفع ادرار به دستشویی مراجعه می کند

در این بخش از معنی blood sugar در آزمایش خون میخواهیم به نشانه ی پنهان دیگر که خبر از ابتلای فرد به دیابت بارداری می دهد صحبت کنیم و این نشانه چیزی نیست جز بیشتر شدن میزان ادرار در خانم باردار. این امر یعنی تکرر ادرار در خانم های باردار امری معمول است

چرا که جریان خون در آنها بیشتر بوده و همین امر سبب می شود میزان ادرار تولید شده در بدن بیشتر باشد. علاوه بر این فشاری که جنین به مثانه ی مادر وارد می کند هم بی تاثیر بر این موضوع نیست.

اما در صورتی که سطح قند خون مادر باردار بالا باشد کلیه ها با اختلال مواجه هستند و می بایست فعالیت خود را افزایش دهند و در نتیجه ی این امر هم میزان ادرار بیشتری در بدن خانم باردار به وجود می آید.

در نتیجه ی این امر یک سیکل ناقص به وجود می آید که میزان ادرار افزایش پیدا می کند، سطح آب موجود در برن کاهش پیدا می کند و میزان آب مورد نیاز بدن بیشتر می شود و این سیکل ادامه دارد.

وجود حالت تهوع در خانم باردار و بالا آوردن و استفراغ کردن

در ادامه ی مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون چیست به یکی دیگر از نشانه های پنهان دیابت بارداری می رسیم که چیزی نیست جز حالت تهوع و استفراغ. این نشانه خود یکی از علائم بارداری به شمار می آید که به علت بر هم خوردن تعادل هورمونی بروز می کند.

اما در عین حال هم این امکان وجود دارد که استفراغ و حالت تهوع نشان دهنده ی ابتلای مادر به دیابت بارداری نیز باشد. هنگامه که سطح قند موجود در بدن مادر باردار افزایش پیدا می کند ماده ای سمی در سلول تولید می شود که کتون نام دارد و در اثر آن سلول ها قادر نیستند از قند خون استفاده کرده و آن را برای فراهم آوردن انرژی مورد نیاز بدن بسوزانند. همین امر سبب بروز حالت تهوع و بالا آوردن در مادر حامله خواهد شد.

اما تفاوت این حالت تهوع با حالت تهوع نرمال در بارداری چیست؟ در صورتی که حالت تهوع فرد حامله پس از تمام شدن دوره ی نخست سه ماهه ی بارداری باز هم ادامه داشته باشد فرد می بایست این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و نسبت به انجام تست های لازم و مورد نظر پزشک اقدام کند.

در صورتی که در جستجوی پزشکی با تجربه و کاربلد در زمینه ی دیابت و درمان ان هستید پیشنهاد ما به شما دکتر سلیمی است.

وجود حالت تهوع در خانم باردار و بالا آوردن و استفراغ کردن
وجود حالت تهوع در خانم باردار و بالا آوردن و استفراغ کردن

پایین آمدن زیاد وزن مادر علی رغم وجود سطح اشتهای بالا و بسیار زیاد در خانم باردار

در ادامه ی مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون می خواهیم به عامل بعدی پنهان دیابت بارداری بپردازیم. در تحقیقات ثابت شده است که اکثر مادرانی که در  دوران حاملگی به دیابت مبتلا می شوند پیش از باردار شدن وزن آنها در رنج نرمال قرار نداشته و مبتلا به اضافه وزن بوده اند.

این امری مهم است که پیش از آن که اقدام به بارداری کنید حما وزن خود را در محدوده ی مناسب نگه دارید و در عین حال وقتی حامله هم شدید از بالا رفتن بی رویه ی وزن خود جلوگیری کنید. در کنار این امر در دوران بارداری نباید به صورت ناگهانی هم وزن زیادی را از دست بدهید.

اگر این اتفاق بیفتد بهتر است هرچه سریعتر به پزشک خود این امر را خبر دهید چون ممکن است برای شما ایجاد مشکل کند. در دوران بارداری در صورتی که سطح قند خون مادر باردار بالا شود و در عین حال سلول ها قادر نباشند آن را بسوزانند بدن مادر احساس گرسنگی کاذب کرده و اشتهای خانم باردار افزایش پیدا میکند.

این امر سبب بروز یک سیکل ناقص شده که می تواند آسیب رسان باشد. به این صورت که غذایی که به وسیله ی بدن فرد حامله جذب می شود کم بوده و عمده ی آن به وسیله ی ادرار دفع می شود و در نتیجه مواد مغذی جذب بدن نشده و وزن مادر کاهش پیدا می کند. عموما این دسته از مادرها نوزادی با وزن بالا دارند و وضع حمل آنها هم از موعد معین زودتر انجام می گیرد.

بروز عفونت هایی در ناحیه ی واژن خانم باردار که به صورت مکرر تکرار شوند

به طور کلی بر اساس تحقیقات انجام شده خانم هایی که به دیابت دچار هستند ریسک ابتلای به عفونت در آنها بالاتر است. حاملگی به خودی خود امکان ابتلای مادر به عفونت در ناحیه ی واژن را بالاتر برده و آن را تشدید می کند و در صورتی که مادر باردار به دیابت بارداری دچار باشد نیز این ریسک از قبل هم بیشتر خواهد بود.

غذای باکتری ها و قارچ های موجود در بدن مواد قندی و شیرین یا همان گلوکز است و قطعا هر قدر مقدار قندی که در بدن فرد باردار است بیشتر باشد اینها هم بیشتر خواهند شد. علاوه بر این سطح قند خون زیاد سبب می شود تا سیستم ایمنی بدن فرد به خوبی عمل نکرده و نتاوند بدن فرد را به خوبی در برابر عفونت ها حفظ کند.

در صورتی ک در حین بارداری دچار عفونت مزمن هستید لازم است موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا با معاینه و انجام آزمایش دلیل آن معین گردد.

بروز عفونت هایی در ناحیه ی واژن خانم باردار که به صورت مکرر تکرار شوند
بروز عفونت هایی در ناحیه ی واژن خانم باردار که به صورت مکرر تکرار شوند

خرخر کردن در هنگام خواب و خرناسه کشیدن در این هنگام به وسیله ی خانم باردار

در این قسمت از  مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون چیست قصد داریم به آخرین نشانه ی پنهان دیابت بارداری در فرد بپردازیم که چیزی نیست جز خرخر کردن. در دوران بارداری به علت کم شدن سطح مجرای تنفسی مادر باردار به صورت عادی نفس کشیدن سخت تر از قبل می شود و گاها این احتمال به وجود می آید که خانم باردار در خواب خرخر کند.

اما این کار می تواند ناشی از دیابت بارداری هم باشد. خرخر کردن علامتی دال بر وجود گرفتگی در مجراهای تنفسی است که می تواند سطح اکسیژن را در زمان خواب مادر باردار کاهش دهد.

این کاهش سطح اکسیژن باعث می شود هورمون های در ارتباط با اضطراب بیشتر ترشح شده و مدیریت قند موجود در خون را برای بدن با مشکل روبرو کند. این علامت در کنار طبیعی بودن می تواند ناشی از ابتلای مادر به دیابت دوران بارداری می باشد لذا بهتر است در این دوران میزان قند خون خود را تحت کنترل داشته باشید و اگر نشانه ای به نظرتان غیر معمول آمد آن را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

خرخر کردن در هنگام خواب و خرناسه کشیدن در این هنگام به وسیله ی خانم باردار
خرخر کردن در هنگام خواب و خرناسه کشیدن در این هنگام به وسیله ی خانم باردار

دیابت در دوران بارداری به چه دلیلی می تواند به وجود بیاید؟

به طور کلی شاید بتوان گفت هیچ دلیل واضح و معینی برای این که چرا خانمی در دوران حاملگی به دیابت مبتلا می شود موجود نیست اما در عین حال می توان این طور گفت که هورمون ها در این زمینه نقش دارند. وقتی خانمی دوران بارداری را سپری می کند بعضی از هورمون هایی که در بدن و به تولید می رسند از حد مجاز بیشتر می شوند. برای نمونه یکی از این هورمون هورمون لاکتوژن جفت است.

این هورمون بدن را در برابر انسولین بیشتر مقاوم کرده و بر روی جفت اثر خود را گذاشته و به نوعی از سقط شدن جنین پیشگیری می کند. در حین طی شدن دوره ی بارداری مقدار این لاکتوژن در بدن خانم حامله بیشتر  می شود و سبب می شود تا بدن مادر به خود انسولین که وظیفه ی اصلی آن تنظیم قند موجود در خون است حساس شده و در برابر آن مقاوم شود.

کاری که انسولین در حالت عادی انجام می دهد این است که قند ار خون فرد بیرون آمده و آن را به سمت سلول ها هدایت می کند تا برای سوخت و ساز بدن و فراهم آوردن انرژی مورد نیاز آن مورد استفاده قرار بگیرند. در زمان حاملگی بدن مادر در مقابل انسولین ار خود مقاومت نشان می دهد.

این امر سبب می شود تا میزان قند موجود در خون بیشتر شده و به جنین منتقل شوند. در صورتی که بدن مادر حامله مقاومت بالایی در برابر انسولین از خود به نمایش بگذارد میزان قند موجود در خون به طور آنرمالی بیشتر شده و همین امر سبب ابتلای مادر به دیابت بارداری خواهد شد.

برای چه افرادی احتمال ابتلا شدن به دیابت بارداری بیشتر می باشد؟

در ادامه ی مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون چیست به این می رسیم که در چه خانم هایی احتمال این که به دیابت در دوران بارداری مبتلا شوند وجود دارد؟ یکی از مهمترین فاکتورهایی که می تواند سبب دچار شدن هر فردی به دیابت گردد وزن بالا می باشد.

برای چه افرادی احتمال ابتلا شدن به دیابت بارداری بیشتر می باشد؟
برای چه افرادی احتمال ابتلا شدن به دیابت بارداری بیشتر می باشد؟

در افرادی که به اضافه وزن دچار هستند و در عین حال توزیع چربی در بدن آنها به صورت همگون نیست احتمال ابتلا به دیابت زیادتر است. خصوصا هنگامی که بیشترین مقدار چربی در قسمت شکم فرد قرار داشته باشد. به طور کلی خانم هایی که هر یک از عامل های زیر را داشته باشند ریسک دچار شدن آنها به دیابت بالاتر  است. این موارد به شرح زیر هستند:

 1. خانم هایی که اندازه ی دور شکم آنها بالای هشتاد و هشت یا نود سانتی متر است در معرض این بیماری در دوران حاملگی هستند.
 2. اگر خانم بیشتر از سی و پنج سال داشته باشد هم ریسک ابتلا به دیابت بارداری در وی وجود دارد
 3. اگر مادری فرزندان قبلی اش در زمان تولد از وزنی بالای چهار کیلوگرم برخوردار باشد هم احتمال ابتلا به دیابت بارداری در وی می رود.
 4. اگر در خانواده ی خانم باردار و در افراد درجه ی یک معلولیت باشد احتمال ابتلا به دیابت بارداری افزایش پیدا میکند.
 5. اگر در بارداری های پیشین هم مادر به دیابت در دوران بارداری دچار بوده است احتمال این که در باردرای جدید هم به این مشکل دچار شود بالا است.

سایر افرادی که در برابر خطر مبتلا شدن به دیابت بارداری قرار دارند کدام هستند؟

در قسمت پیشین در مورد برخی از افرادی که احتمال ابتلای آنها به دیابت بارداری وجود داشت و این احتمال بالا نیز بود به صحبت پرداختیم. اما خوب است بدانید افراد با ویژگی های دیگری نیز هستند که ریسک ابتلا به دیابت بارداری در آنها نیز بالا است. این نوع افراد به شرح زیر هستند:

سایر افرادی که در برابر خطر مبتلا شدن به دیابت بارداری قرار دارند کدام هستند؟
سایر افرادی که در برابر خطر مبتلا شدن به دیابت بارداری قرار دارند کدام هستند؟

در صورتی که خانواده ی فرد به صورت ژنتیکی و ارثی به بیماری دیابت دچار بوده اند و این بیماری در سابقه ی خانوادگی آنها وجود داشته است

خانم هایی که در زمان اقدام به بارداری وزن نرمال نداشته و وزنشان از حد نرمال خود بالاتر بوده است.

خانم هایی که در حین بارداری وزنی که اضافه کرد اند از حالت معمول بسیار بیشتر بوده است

باردار بودن خانم آن هم به صورت دو یا چند قلو می تواند احتمال ابتلا به دیابت بارداری را افزایش دهد.

در صورتی که مادر در تجربه های پیشین بارداری خود سابقه ی سقط جنین داشته باشد یا نوزاد خود را پیش از موعد مقرر و به صورت نارس به دنیا آورده باشد در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری قرار دارد.

اگر مادر باردار به مریضی های دچار باشد که سبب به وجود آمدن مقاومت در بدن در برابر انسولین شود احتمال این که در دوران بارداری به دیابت بارداری مبتلا شود افزایش پیدا می کند. از جمله ی این بیماری ها می توان به سندروم تخمدان پلی کیستیک، بروز مشکل اکانتوزیس نیگریکانس و سایر بیماری هایی از این قبیل اشاره کرد.

افرادی که از تیره ی بومیان آمریکایی، آفریقایی ها، اسپانیایی ها، آسیایی ها و نیز جزیره های اقیانوس آرام هستند ریسک ابتلای به دیابت بارداری در آنها بالاتر است.

چگونه پزشک می تواند برای تشخیص وجود یا عدم وجود دیابت در دوران بارداری اقدام کند؟

در ادامه ی مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون چیست می خواهیم ببینیم پزشک ها به چه روش هایی قادر هستند تا دیابت مادر در دوران بارداری را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام کنند؟ به طور کلی عموما پزشک ها در دوران بارداری برای مادر حامله آزمایش هایی تجویز می کنند که نقش غربالگری دارند.

در صورتی که مادر به هیچ عنوان زمینه ی بیماری دیابت و سابقه ی آن را نداشته باشد و میزان قند خون وی نیز در آزمایش هایی که در ابتدای بارداری گرفته می شود در رنج عادی باشد باز هم پزشک معالج در هفته ی بیست و چهارم تا بیست و هشتم اقدام به تجویز تست های غربالگری برای مادر حامله می کند.

چگونه پزشک می تواند برای تشخیص وجود یا عدم وجود دیابت در دوران بارداری اقدام کند؟
چگونه پزشک می تواند برای تشخیص وجود یا عدم وجود دیابت در دوران بارداری اقدام کند؟

آزمایش چالش قند

یکی از این آزمایش ها آزمایش چالش قند است و در صورتی که این تست نشان دهنده ی میزان قند خون بالا باشد یک تست دیگر که به تست تحمل قند معروف است را انجام می دهند.

در آزمایش چالش قند که به سادگی و بدون هیچ شرط و باید ی صورت می گیرد به مادر حامله یک محلول قندی برای نوشیدن داده و بعد از گذشت شصت دقیقه زمان از نوشیدن این محلول سطح قند خون وی را اندازه گیری می کنند.

در صورتی که این میزان از حد مجاز بیشتر باشد نوبت به انجام آزمایش تحمل قند می رسد که برای سه ساعت و در دو گام صورت می گیرد. بنا به صلاحدید پزشک ممکن است آزمایش چالش قند اصلا انجام نشده و فقط تست تحمل قند ار مادر باردار گرفته شود.

در صورتی که به دنبال یک پزشک حاذق برای درمان بیماری دیابت خود در دوران بارداری و کنترل آن هستید پیشنهاد ما به شما دکتر سلیمی است. ایشان یکی از بهترین ها در سطح کشور بوده و مریض های بسیاری را درمان کرده اند و پرونده ی کاری درخشانی در اختیار دارند.

علاوه بر اخلاق حرفه ای و سابقه ی بالا دکتر سلیمی پایبند به اخلاقیات و اخلاق مداری بوده و کلی هی مراجعه کننده های وی از ایشان رضایت کامل داشته اند.

آزمایش چالش گلوکز یک مرحله ای چیست و چگونه انجام شده و نتیجه های آن به چه صورت تفسیر می شوند؟

در این نوع از آزمایش در ابتدای امر پزشک معالج اندازه ی قند خون ناشتای مادر را گرفته و آن را یادداشت می کند. سپس به مادر یک محلول شیرین داده می شود که در آن هفتاد و پنج میلی گرم کربوهیدرات وجود دارد.

پس از نوشیدن این محلول به وسیله ی خانم باردار بعد از گذشت شصت الی صد  و بیست دقیقه زمان پزشک دوباره سطح قند خون را اندازه گیری می کند. در صورت وجود هر یک از نتیجه های زیر مادر به دیابت بارداری مبتلا است:

 1. در صورتی که میزان قند موجود در خون به صورت ناشتا در مادر باردار از نود و دو میلی گرم در دسی لیتر بیشتر باشد نشان دهنده ی ابتلای مادر به دیابت بارداری است
 2. در صورتی که میزان قند موجود در خون مادر بعد از گذشت شصت دقیقه از مصرف محلول از صد و هشتاد میلی گرم در دسی لیتر بالاتر باشد قطعا به دیابت در دوران بارداری مبتلا است
 3. در صورتی که میزان قند موجود در خون مادر باردار پس از گذشت صد و بیست دقیقه از آشامیدن محلول از صد و پنجاه و سه میلی گرم در دسی لیتر تجاوز کند قطعا مادر باردار به دیابت در دوران حاملگی مبتلا است.

آزمایش تحمل قند دو مرحله ای چیست و چگونه انجام شده و نتیجه های آن به چه صورت تفسیر می شوند؟

تست بعدی که در دوران بارداری برای تعیین ابتلای مادر به دیابت انجام می شود آزمایش تحمل قند است. در این آزمایش که احتیاجی به ناشتا بودن ندارد به مادر یک محلول داده می شود که حاوی پنجاه گرم قند بوده و می بایست آن را بنوشد.

سپس بعد از گذشت شصت دقیقه از زمان نوشیدن این محلول مسئول آزمایشگاه اقدام به اندازه گیری  سطح قند خون مادر باردار می کند. در این وضعیت در صورتی که میزان قند موجود در خون مادر بیشتر و یا دقیقا برابر با صد و سی میلی گرم در دسی لیتر یا صد و چهل میلی گرم در دسی لیتر  باشد آزمایش دیگری برای مادر صورت می پذیرد.

این آزمایش که به عنوان مرحله ی دوم تلقی می شود مسئول آزمایشگاه در ابتدا یک تست میزان قند موجود در خون به صورت ناشتا از مادر باردار می گیرد.

سپس به مادر یک نوشیدنی که در آن 100 گرم قند وجود دارد داده و پس از نوشیدن آن طی سه مرحله و به فاصله ی شصت دقیقه ای اندازه ی قند موجود در خون گرفته می شود. در صورت بروز نتیجه هایی که در ادامه آورده می شوند قطعا مادر به دیابت باردار مبتلا می باشد. این نتیجه ها به شرح زیر هستند:

میزان قند موجود در خون مادر

میزان قند موجود در خون مادر در وضعیت ناشتا دقیقا مساوی و یا بیشتر از نود و پنج میلی گرم در دسی لیتر یا صد و پنج میلی گرم در دسی لیتر باشد

میزان قند موجود در خون بدن مادر شصت دقیقه پس از نوشیدن محلول مساوی و یا بیشتر از صد و هشتاد میلی گرم در دسی لیتر و یا صد و نود میلی گرم در دسی لیتر باشد

میزان قند موجود در خون مادر صد و بیست دقیقه پس از نوشیدن محلول مساوی و یا بیشتر از صد و پنجاه و پنج میلی گرم در دسی لیتر و یا صد و شصت و پنج میلی گرم در دسی لیتر باشد

میزان قند موجود در خون مادر صد و هشتاد دقیقه پس از نوشیدن محلول مساوی و یا بیشتر از صد و چهل میلی گرم در دسی لیتر و یا صد و چهل و پنج میلی گرم در دسی لیتر باشد

انواع مختلف دیابت در دوران بارداری کدام است؟

در این قسمت از مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون چیست می خواهم ببینیم انواع مختلف دیابت در دوران بارداری کدام هستند؟ به طور کلی دیابت در دوران بارداری در دو نمونه ی A1 وA2 وجود دارد.

در دیابت بارداری که از نوع A1 باشد مادر قادر است تا فقط به کمک تغییر در رژیم غذایی و استفاده از غذاهایی که پزشک برای وی تعیین می کند بیماری خود را کنترل کرده و دیگر لازم نیست تا از انواع دارو بهره ببرد.

در حالی که در دیابت نوع A2 وضعیت مادر باردار به گونه ای است که لازم است تا از انواع داروها اعم از خوراکی یا تزریق انسولین  برای کنترل قند و درمان بیماری وی استفاده کرد.

در صورتی که باردار هستید و در عین حال مبتلا به دیابت بارداری می باشید و به دنبال یک متخصص در زمینه ی دیابت و درمان آن هستید پیشنهاد ما به شما دکتر سلیمی است. این پزشک متخصص با تجربه ای بالا و سابقه ای درخشان در تمام طول دوره ی طبابت خود قادر بوده است تا رضایت کامل مراجعه کنندگان خود را جلب کرده و درمان آنها را به بهترین نحو ممکن انجام دهد.

انواع مختلف دیابت در دوران بارداری کدام است؟
انواع مختلف دیابت در دوران بارداری کدام است؟

پیشنهاد می کنیم از پست آزمایشات قبل از عمل اسلیو دیدن کنید.

عارضه های به وجود آمده ی ناشی از دیابت بارداری چیست؟

در این قسمت از مطلب معنی blood sugar در آزمایش خون چیست نوابتلای مادر به انواع عفونت ها از جمله عفونت های ادراری یا رحمبت به عارضه های دیابت بارداری می رسد. این بیماری می تواند عارضه های مختلفی را چه برای مادر و چه برای نوزاد به وجود بیاورد که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

 1. بالا بودن وزن نوزاد در زمان زایمان
 2. به دنیا امدن جنینی به صورت مرده خصوصا در ماه آخر بارداری
 3. به دنیا آمدن نوزاد زودتر از موعد مقرر و ابتلا به وی به زجر تنفسی
 4. کاهش سطح قند خون بدن نوزاد در هنگام به دنیا آمدن
 5. وجود ریسک ابتلا به تشنج
 6. احتمال ابتلای این بچه به اضافه وزن و دیابت نوع دوم در آتی
 7. خطر سقط جنین و یا بروز معلولیت ها و نارسایی ها در جنین
 8. مبتلا شدن مادر به فشار خون
 9. سخت تر شدن پروسه ی زایمان

10.بالا رفتن ریسک ابتلای مادر به انواع عفونت ها از جمله عفونت های ادراری یا رحمی

عارضه های به وجود آمده ی ناشی از دیابت بارداری چیست؟
عارضه های به وجود آمده ی ناشی از دیابت بارداری چیست؟

نتیجه گیری

در وضعیتی که فرد میزان فند خونی بالاتر از حد نرمال داشته باشد مبتلا به دیابت می باشد. برای اندازه گیری سطح قند خون از آزمایشی به نام FBS یا Fasting Blood Sugar استفاده می شود که معنی blood sugar در آزمایش خون همان قند خونی است که به صورت ناشتا گرفته می شود.

برای دانستن چگونگی انجام غربالگری از نظر دیابت دوران بارداری لطفا پست غربالگری دیابت بارداری را ببینید.

یکی از انواع دیابت، دیابت بارداری است که در صورت عدم کنترل مشکلات و خطرات زیادی را برای مادر و جنینی به وجود خواهد آورد. این بیماری علائم و نشانه هایی دارد و برای تشخیص آن پزشک آزمایش هایی را برای ادر تجویز می کند که همگی در مطالب فوق آورده شده اند.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

اگر به دنبال پزشکی معروف و خوشنام برای درمان و کنترل بیماری دیابت خود هستید پیشنهاد ما به شما دکتر سلیمی است. ایشان سابقه و تجربه ی بالایی در درمان دیابت داشته و توانسته اند تا رضایت خاطر بیماران خود را جلب کنند.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید