مراقبت بعد از عمل بای پس معده

مراقبت بعد از عمل بای پس معده
فهرست مطالب

در این نوشتار به بررسی مراقبت بعد از عمل بای پس معده خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

09120174510

مقدمه

مراقبت بعد از عمل بای پس معده
مراقبت بعد از عمل بای پس معده

مراقبت بعد از عمل بای پس معده در یک نگاه 

مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

مصرف دارو از مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

مصرف داروها ممکن است جویدنی ، مایع  ، زیر زبانی یا تزریقی باشند.

مانند:

 1. دارو کاهش دهنده اسیده معده امپرازول
 2. جهت جلوگیری از سنگ صفرا ، داروی Ursodiol
 3. داروهای مسکن مانند تیلنول (استامینوفن) و پانادول (پاراستامول)
 4. داروهای آلرژی بندریل (دیفن هیدرامین HCL)
 5. آزاد کننده گاز مانند گاکس ایکس (سیمتیکون) و فازیم (سیمتیکون، کلسیم کربنات)

مصرف مواد غذایی از مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

 1. رژیم مایعات در هفته اول سوپ ابکی و آب میوه بدون قند و کاملا رقیق، چای بدون کافئین ، شیر بدون هیچگونه چربی
 2. رژیم پوره در هفته دوم :مانند پوره سیب زمینی، تخم مرغ له شده
 3. رژیم هفته سوم: سوپ، مرغ ماهی نرم شده
 4. رژیم غذایی جامد بعد از گذشت یک تا دوماه بعد از جراحی

نکات مراقبت های بعد از عمل بای پس معده

 1. عدم مصرف سیگار و سایر دخانیات
 2. نوشیدن آب زیاد
 3. انجام یوگا و ورزش های سبک
 4. گنجاندن میوه و سبزیجات بعد از گذشت 2 ماه
در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

جراحی لاغری بای پس معده به روشی انجام می شود؟

آیا روش جراحی لاغری بای پس معده برای همه افرادی که قصد لاغری و کم کردن وزن دارند، مفید می باشد؟

شباهات بین بای پس و اسلیو معده در چیست؟

مزیت های جراحی لاغری بای پس معده چیست؟

آیا آمادگی و اقدامات خاصی برای قبل از عمل بای پس معده نیاز است؟

چه اقدامات، مراقبتها و رژیم های خاصی برای بعد از عمل بای پس معده مورد نیاز است؟

شرایط پوست بیمار بعد از عمل بای پس به چه صورت است و چه اقداماتی را باید انجام دهد؟

وضعیت روانی فرد بعد از عمل بای پس چگونه می باشد؟

سوالاتی که معمولا برای کاندیداهای انجام عمل جراحی بای پس معده پیش می آید

چاقی و اضافه وزن

یکی از مشکلات انسان ها در این روزها به خاطر کم تحرکی، غذاهای مضر و سبک زندگی افراد، چاقی و اضافه وزن می باشد.

چاقی و اضافه وزن
چاقی و اضافه وزن

در بعضی موارد این مشکل به حدی حاد است که باعث بروز مشکلات و بیماری های عدیده دیگری می شود. چاقی و اضافه وزن بیش از اندازه، باعث به وجود آمدن بیماری هایی مانند: افزایش فشارخون، دیابت، تیروئید، آپنه درخواب و بسیاری بیماری های دیگر می شود.

به همین دلیل افراد زیادی به دنبال راه هایی برای کم کردن وزن اضافی و رفع چاقی می گردند و راه های زیادی را امتحان می کنند. افرادی تنها با گرفتن رژیم غذایی سعی می کنند، وزن خود را کم کنند، عده ای نیز با ورزش کردن اضافه وزن خود را کنترل می کنند. و عده ای نیز روش های دیگری را امتحان می کنند.

در این بین هستند، افرادی که با وجود امتحان کردن تمام موارد فوق متاسفانه نتوانستند وزن خود را کم و حتی گاهی با اشتباه انجام دادن و اشتباه رفتن راه، دچار اضافه وزن بیشتر و مشکلات دیگری شده اند. برای این افراد که به هیچ وجه نتوانستند وزن خود را کم کنند راه های پزشکی را پیشنهاد می کنیم.

امروزه روش های جراحی لاغری به یکی از محبوب ترین روش ها در دنیا تبدیل شده است

امروزه روش های جراحی لاغری به یکی از محبوب ترین روش ها در دنیا تبدیل شده است. در کشور ما هم کم نیستند افرادی همچون هنرپیشه ها و افراد عادی و یا افراد معروف دیگری که با این روش ها توانستند وزن خود را کم کنند و به وزن دلخواه شان برسند و یا حتی با لاغر شدن بیماری های دیگر خود را کنترل کنند. دکتر سلیمی یکی از جراحان خوب در این زمینه می باشد و عمل های موفق زیادی در این زمینه داشته اند.

اگر ساکن شمال هستید برای جراحی لاغری توصیه می کنیم صفحه بهترین دکتر جراحی لاغری در شمال را مشاهده کنید.

امروزه روش های جراحی لاغری به یکی از محبوب ترین روش ها در دنیا تبدیل شده است
امروزه روش های جراحی لاغری به یکی از محبوب ترین روش ها در دنیا تبدیل شده است

به گفته دکتر سلیمی یکی از روش های جراحی لاغری که به خاطر مزایای آن بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد، جراحی لاغری بای پس معده است. در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی در مورد جراحی لاغری بای پس معده و این که این روش برای چه افرادی موثر و مفید است و مراقبتهای پس ازاین عمل جراحی بپردازیم.

جراحی لاغری بای پس معده به روشی انجام می شود؟

در ابتدای مبحث مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی چگونگی عمل بای پس معده می پردازیم.

روش جراحی بای پس معده اولین بار در سال 1967 توسط پزشکان جراح ایتو و میسون در دانشگاه آیووا به صورت ابتدایی تر و سبک تر انجام یافته است و به مرور زمان به شکل پیشرفته و موثر امروزه تبدیل شده است.

در ابتدا باید ذکر شود که این روش به صورت بیهوشی کامل انجام می شود. یعنی فرد به طور کامل بیهوش می شود و چیزی از نحوه انجام عمل نمی فهمد.

مقداری داروی بیهوشی یا خواب آور در سرم بیمار زده می شود و بیمار بیهوش می شود. این مسئله برای بیمارانی که از دیدن لوازم جراحی یا خون می ترسند و دچار اضطراب می شوند، مزیت بسیار بزرگی می باشد.

مدت زمانی که انجام عمل جراحی بای پس معده طول می کشد حدود 2 ساعت است که باز هم باید یادآور شویم که این مدت زمان تحت تاثیر وضعیت بیمار و تبحر و مهارت پزشک جراح می باشد که ممکن است، کمتر از این مدت و یا بیشتر شود.

جراحی لاغری بای پس معده به روشی انجام می شود؟
جراحی لاغری بای پس معده به روشی انجام می شود؟

انجام بای پس معده به دو بخش تقسیم می شود

طبق توضیحات دکتر سلیمی ، انجام این روش لاغری به دو بخش تقسیم می شود. در مرحله اول پزشک جراح بخش بالای معده را از بقیه معده جدا می کند و آن را بخیه میزند و این قسمت به یک عضو کیسه مانند کوچک تبدیل می شود.

انجام این کار باعث می شود که بخش اعظم معده از دور روند مرحله هضم و گوارش غذا حذف شود و به نوعی از کار بیفتد و فقط این قسمت کیسه مانند کوچک کار معده را انجام دهد و از آنجایی که این عمل باعث کوچک شدن اندازه و حجم معده می شود، در نتیجه فردی که عمل بای پس معده را انجام داده است، کمتر تمایل به خوردن غذا پیدا می کند و سریعتر سیر می شود.

چون معده بسیار کوچک شده است، پس روده هم باید متناسب با حجم معده کوچک شود، برای همین در مرحله دوم پزشک جراح قسمتی از روده کوچک را جدا می کند و قسمت انتهایی آن را به معده جدید که به صورت کیسه مانند و کوچک شده و در مرحله اول تشکیل شده بود، پیوند می دهد

و این برش ها و پیوند های معده و روده کوچک یک شکل y مانند را در مسیر عبور غذا ایجاد می کند و چون روند عبور غذا از قسمت بیشتر معده و قسمت بالایی روده حذف شده است و در واقع مسیر گوارشی و عبور غذا در بدن فردی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده است، بسیار کوتاه شده است،

در نتیجه چون مواد غذایی که از این مسیر کوتاه شده عبور می کند، تحت تاثیر آنزیم های موجود در این ناحیه قرار نمی گیرد،

جذب کالری از غذاهای مصرف شده

مقدار کالری که از غذای مصرف شده جذب می شود، بسیار کمتر از حالت معمول برای افرادی که این عمل را انجام نداده اند و به قولی کمتر از حالت قبل از انجام عمل بای پس معده خواهد بود و همین مسئله عامل کاهش وزن می باشد.

زمانی که بدن کالری کمتری جذب کند، برای اینکه بدن بتواند انرژی مورد نیاز شخص را تامین کند سعی می کند، کالری را از منابع و ذخایر دیگر مانند چربی ها استفاده کند و به این ترتیب به سوخت و ساز چربی ها کمک می کند.

جذب کالری از غذاهای مصرف شده
جذب کالری از غذاهای مصرف شده

نکته مهم دیگری که در روش جراحی بای پس معده باید عنوان کرد این است که این روش قابل برگشت است. یعنی اگر بیمار بعدا تمایل به چاق شدن داشته باشد و بخواهد معده دوباره به حالت قبل برگردد، پزشک جراح می تواند دوباره عمل را انجام دهد و قسمتی از معده را که بخیه خورده بود را باز کند و معده مثل اولش شود.

جراحی لاغری بای پس معده با تکنیک های مختلفی باعث کاهش وزن یک فرد می شود که به طور کلی می توان گفت این روش با تغییری که در جذب کالری به وجود می آورد باعث کم شدن وزن و رسیدن فرد به وزن دلخواهش می شود.

در روش جراحی بای پس معده کاهش وزن به طور یک دفعه ای انجام نمی شود

در روش جراحی بای پس معده کاهش وزن به طور یک دفعه ای انجام نمی شود. یعنی اینطوری نیست که بلافاصله بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده فرد سریع لاغر شود و به وزن دلخواهش برسد، البته که بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، مقدار قابل توجهی از فردی دچار اضافه وزن بوده، کم خواهد شد،

ولی در کل فردی که این عمل را انجام می دهد در طول مدت 18 ماه می تواند حدود 65 تا 80 درصد از وزن اضافی خود را کم کرده و به مرور زمان به وزن دلخواهش برسد. کم کردن این مقدار وزن موفقیت بسیار بزرگی محسوب می شود.

در گذشته روش های جراحی لاغری از جمله روش جراحی بای پس معده به روش عمل باز انجام می شده است که بیمار درد بیشتری را متحمل می شد و دوره بهبودی هم بسیار طولانی تر طی می شد،

ولی امروزه با پیشرفت علم پزشکی و کشف روش های جدید، جراحی بای پس معده با روش لاپاراسکوپی انجام می شود که روشی کاملا غیر تهاجمی است.

در روش لاپاراسکوپی، برش های بسیار کوچکی روی شکم زده می شود که این روش باعث می شود، بیمار بعد از انجام جراحی بای پس معده، درد کمتری را تحمل کند و نیز دوره نقاهت بسیار کوتاه تر می شود و بیمار سریعتر بهبود می یابد و می تواند زودتر به روال عادی زندگی خود برگردد.

در روش جراحی بای پس معده کاهش وزن به طور یک دفعه ای انجام نمی شود
در روش جراحی بای پس معده کاهش وزن به طور یک دفعه ای انجام نمی شود

دو نوع عمل بای پس معده وجود دارد:

در ادامه ی موضوع مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی انواع عمل بای پس معده می پردازیم.

عمل بای پس معده و عمل مینی بای پس معده. این دو روش جراحی تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه تفاوت های آنها را ذکر می کنیم تا کمکی به کسانی که می خواهند با استفاده از این روش وزن اضافه خود را کم کنند کرده باشیم.

دو نوع عمل بای پس معده وجود دارد:
دو نوع عمل بای پس معده وجود دارد:

عمل مینی بای پس معده و عمل جراحی بای پس معده تقریبا شبیه هم هستند.

عمل مینی بای پس معده و عمل جراحی بای پس معده تقریبا شبیه هم هستند. تنها تفاوت آنها در این است که در عمل مینی بای پس معده، معده عمل شده که به صورت کیسه مانند می باشد، از یک ناحیه به روده کوچک وصل می شود، یعنی در واقع روده کوچک تغییری نمی کند،

ولی در عمل بای پس معده، معده کیسه مانند که کوچک شده به روده کوچک متصل می شود و خود روده کوچک هم تغییراتی داده می شود و روی روده کوچک هم بخیه می خورد.

عمل مینی بای پس معده و عمل جراحی بای پس معده تقریبا شبیه هم هستند.
عمل مینی بای پس معده و عمل جراحی بای پس معده تقریبا شبیه هم هستند.

در عمل مینی بای پس معده، مواد غذایی به درستی و به طور کامل جذب نمی شوند که این مشکل بزرگی محسوب می شود و در عمل بای پس معده جذب مواد غذایی به طور کامل انجام می شود.

تفاوت دیگر این دو روش جراحی مینی بای پس معده و بای پس معده در اندازه محل برش داده شده در معده است که در عمل مینی بای پس معده اندازه برش خورده و بخیه خورده بزرگتر از روش بای پس معده است.

و چون در روش جراحی بای پس معده، مواد غذایی به میزان بیشتری در معده باقی می ماند، بیمار بیشتر احساس سیری می کند و کمتر تمایل به خوردن غذا دارد، در نتیجه این روش برای رسیدن به لاغری مطلوب تر، مفیدتر تشخیص داده شده است.

عمل مینی بای پس معده و عمل جراحی بای پس معده تقریبا شبیه هم هستند.
عمل مینی بای پس معده و عمل جراحی بای پس معده تقریبا شبیه هم هستند.

شباهات بین بای پس و اسلیو معده در چیست؟

در ادامه ی موضوع مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی شباهات بین این عمل و اسلیو معده می پردازیم.

روش جراحی بای پس معده بسیار شبیه روش جراحی اسلیو معده می باشد و نتیجه به دست آمده از هر دو روش تقریبا یکی است.

در هر دو روش جراحی فرد حدود 60 تا 80 درصد از وزنش را از دست می دهد فقط ممکن است، بیمار در روش جراحی بای پس معده حدود 10 درصد بیشتر وزن کم کند، در نتیجه روش جراحی بای پس معده برای کسانی که می خواهند میزان بیشتری از وزن خود را از دست بدهند توصیه می شود و هر دو روش جراحی معده به روش لاپاراسکوپی قابل انجام می باشند.

برای مقایسه دو جراحی لاغری اسلیو معده یا بای پس توصیه می کنیم پست اسلیو معده بهتره یا بای پس را مطالعه نمائید.

تفاوت عمده

تفاوت عمده این دو روش جراحی معده در این است که در جراحی اسلیو معده قسمت بزرگی از معده برداشته می شود و فقط حجم کوچکی از معده باقی می ماند و در روده کوچک هیچ تغییری حاصل نمی شود

ولی در روش جراحی بای پس معده، حجم معده با بخیه زدن قسمتی از معده و تشکیل یک بخش کیسه مانند کوچک و برش قسمتی از روده کوچک به جذب کمتر غذا و کاهش وزن کمک می کند و در واقع هیچ قسمتی از اعضای بدن به خارج از بدن منتقل نمی شود و بعدها می توان معده در صورت تمایل بیمار، معده را به حالت اولیه برگرداند، ولی در روش جراحی اسلیو معده دیگر قابلیت برگرداندن معده به حالت قبل وجود ندارد.

یکی دیگر از تفاوت این دو روش جراحی معده در مدت زمان انجام عمل است. عمل جراحی اسلیو معده حدود یک ساعت زمان می برد در حالی که عمل جراحی بای پس معده حدود دو ساعت طول می کشد.

آیا روش جراحی لاغری بای پس معده برای همه افرادی که قصد لاغری و کم کردن وزن دارند، مفید می باشد؟

در ادامه ی موضوع مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی این موضوع که آیا روش جراحی لاغری بای پس معده برای همه افرادی که قصد لاغری و کم کردنوزن دارند، مفید می باشد می پردازیم.

همان طور که گفته شد، افراد زیادی متقاضی انجام عمل جراحی برای رفع چاقی و اضافه وزن خود هستند و چون روش جراحی بای پس معده یکی از بهترین و محبوب ترین روش های جراحی لاغری می باشد، بسیار طبیعی است که افراد زیادی هم تمایل به انجام عمل جراحی بای پس معده داشته باشند

اما پزشکان جراح متبحر و ماهر مانند دکتر سلیمی که سلامتی و دستیابی به نتیجه مطلوب، برای آنها مهم تر از مسائل مالی آن است، قبل از انجام هر کاری جلسه مشاوره برای فرد متقاضی برگزار می کنند

و سوالاتی از او در مورد دلیل انجام عمل جراحی بای پس معده، تلاش هایی که قبلا برای لاغری و رسیدن به وزن مورد نظرشان انجام داده اند، می پرسند و آزمایشات و وضعیت بالینی و جسمانی فرد را بررسی و ملاحظه می کنند و بر اساس آن تصمیم می گیرند که آیا جراحی لاغری بای پس معده برای آن شخص متقاضی موثر و مفید هست یا خیر.

چه افرادی مناسب انجام عمل بای پس معده هستند، یا به قولی چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام عمل لاغری بای پس معده می باشند؟

در ادامه ی موضوع مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی کاندیداهای مناسب برای عمل بای پس می پردازیم.

افرادی که متقاضی انجام عمل جراحی لاغری هستند، معمولا بر اساس شاخص توده بدنی شان یا همان BMI به چهار دسته تقسیم می شوند.

به افرادی که BMI آنها بین 30 تا 35 می باشد، افراد با چاقی کم، به افرادی که BMI آنها بین 35 تا 40 باشد، افراد با چاقی متوسط و به افرادی که BMI آنها بیشتر از 40 باشد، افراد با چاقی پرخطر گفته می شود.

شاخص توده بدنی یا همان BMI هر فردی بر اساس وزن، قد و جنسیت آنها تعیین می شود.

به طور معمول گفته می شود، افرادی که شاخص توده بدنی ها بین 35 تا 45 می باشد، گزینه های خوبی برای انجام عمل جراحی بای پس معده می باشند. یعنی گروه های دوم و سوم که افراد با چاقی متوسط و چاقی پرخطر در این گروه ها قرار می گیرند بسیار مناسب انجام عمل جراحی بای پس معده می باشند.

اما درکل افرادی که متاسفانه با روش های دیگر مانند ورزش کردن و رژیم گرفتن قادر به کم کردن وزن خود نیستند و حتی به مرور زمان با بالا رفتن سن دچار اضافه وزن بیشتر و در معرض ابتلا به بیماری های خطرناک دیگری باشند، توصیه می شود، عمل جراحی بای پس معده انجام دهند.

تمایل زیاد به ریزه خواری پرخوری

بسیاری از افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن می باشند، تمایل زیادی به ریزه خواری، پرخوری و خوردن تنقلات مضر و خوراکی های پرکالری دارند و حتی بعضی افراد نمی توانند خود را کنترل کنند و از خوردن اجتناب کنند.

این افراد به مرور و با گذشتن زمان کوتاهی دچار چاقی مفرط و اضافه وزن زیادی می شوند، مخصوصا اگر استعداد چاقی داشته باشند که زمان رسیدن به چاقی مفرط و اضافه وزن کوتاه تر هم می شود.

این گونه افراد که نمی توانند خورد و خوراک خود را کنترل کنند از بهترین گزینه ها و کاندیدها برای انجام عمل لاغری بای پس معده هستند. چون در این روش جراحی دو نتیجه مورد نظر است.

تمایل کمتر به خوردن

یکی اینکه بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده چون حجم معده کوچک شده است، فرد تمایل کمتری به خوردن دارد و کمتر احساس گرسنگی می کند و نتیجه دوم اینکه چون مسیر گوارشی کوتاه شده است، میزان جذب کالری از مواد غذایی مصرف هم بسیار کمتر می شود.

تمایل کمتر به خوردن
تمایل کمتر به خوردن

با وجود تمام موارد ذکر شده در مورد افرادی که کاندیدهای خوبی برای انجام عمل بای پس معده هستند، پیشنهاد می شود، اگر فردی واقعا تمایل به انجام عمل لاغری به روش بای پس معده دارد، حتما حتما به پزشک جراح خوب و باتجربه مانند دکتر سلیمی مراجعه و از توصیه های او استفاده کند تا پزشک جراح با بررسی سوابق جسمانی، روانی و موارد دیگر تشخیص دهد که آیا روش جراحی بای پس معده برای آن فرد موثر و مفید است، یا خیر.

مزیت های جراحی لاغری بای پس معده چیست؟

در ادامه ی موضوع مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی مزیت های مهم در عمل بای پس می پردازیم.

با وجود اینکه روش های زیادی برای انجام عمل جراحی لاغری وجود دارد، اما از سال 2011 روش جراحی بای پس معده بسیار محبوب و مورد علاقه بیماران قرار گرفت و در سال 2015 نیز یکی از بهترین و موثرترین و کم خطرترین روش جراحی لاغری، روش جراحی بای پس معده می باشد.

حال به بررسی این موضوع می پردازیم که چه دلایل و عواملی باعث شده است که روش جراحی بای پس معده به این صورت محبوب و مورد علاقه بیماران قرار بگیرد.

دلایل ذکر شده در زیر می توانند عوامل موثر بر محبوبیت روش جراحی بای پس معده باشند:

اولین عاملی که باعث محبوب بودن روش جراحی بای پس معده می شود، این است که افراد به سرعت و طی مدت 18 ماه می توانند به طور متوسط 70 درصد از وزن اضافه خود را کم کنند.

در این روش به خاطر کوچک شدن حجم معده به طور خودکار افراد تمایل به زیاد خوردن را از دست می دهند و کم اشتها می شوند و به راحتی می توانند جلوی خوردن شان را بگیرند و دیگر نیازی به گرفتن رژیم های سخت نیست.

چون در روش جراحی بای پس معده، مسیر عبور مواد غذایی کوتاه می شود و غذاهای عبوری کمتر تحت تاثیر آنزیم های روده قرار می گیرند، در نتیجه میزان کالری کمتری در این قسمت جذب می شود و دریافت کالری کمتر، منجر به کاهش وزن سریعتر و آسان تر می شود.

در بالا ذکر شد که بیشتر افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، به بیماری های دیگری مانند فشار خون و دیابت هم مبتلا می شوند. با انجام عمل جراحی بای پس معده، وقتی که فرد بیمار وزن کم می کند، باعث می شود که دیابت نوع دو بیمار هم بهبود یاید و حتی ممکن است، به طور کامل خوب شود.

وقتی که فردی در اثر انجام عمل لاغری بای پس معده وزن اضافی خود را کم کند

وقتی که فردی در اثر انجام عمل لاغری بای پس معده وزن اضافی خود را کم کند در نتیجه بدنش می تواند فشار خون یا کلسترول بالا را که به خاطر چاقی مفرط به وجود آمده است، را بدون نیاز به دارو کنترل کند و کاهش دهد.

زمانی که فردی با انجام عمل لاغری بای پس معده، مقدار زیادی از وزنش کم می شود، هورمون های بدنش از قبیل تستوسترون تنظیم و افزایش می یابد که این مسئله باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن بیمار می شود.

آیا ممکن است، بعد از انجام عمل لاغری دوباره اضافه وزن پیدا کنند؟

یک از دغدغه های افرادی که عمل لاغری انجام می دهند این است که آیا ممکن است، بعد از انجام عمل لاغری دوباره اضافه وزن پیدا کنند؟ مطالعات نشان داده است که درصد بالایی از کسانی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده اند حداقل 50 درصد از وزن اضافه شان را بعد از انجام عمل لاغری از دست می دهند و این موفقیت بلند مدت می باشد.

آیا ممکن است، بعد از انجام عمل لاغری دوباره اضافه وزن پیدا کنند؟
آیا ممکن است، بعد از انجام عمل لاغری دوباره اضافه وزن پیدا کنند؟

وقتی بیمار بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، وزن اضافه خود را از دست بدهند و به وزن ایده آل برسند، می توانند دوز داروهایی که در اثر چاقی مبتلا بوده اند را کم کنند و در نتیجه می توانند به راحتی به ورزش مورد علاقه شان بپردازند. و با یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم میزان بیشتری وزن کم کنند.

زمانی که فرد بعد از انجام عمل بای پس معده به وزن و اندام ایده آلش می رسد و از حالت گذشته خود دور می شود، احساس خوشایندی نسبت به وضعیت کنونی اش پیدا می کند که این مسئله باعث افزایش اعتماد به نفس در او می شود و در نتیجه کیفیت زندگی اش افزایش پیدا می کند. مطالعاتی روی 95 درصد بیمارانی که با روش جراحی بای پس معده به وزن مورد نظرشان رسیده اند، انجام شده است و این مطالعات و گزارشات مسئله فوق را اثبات می کند.

آیا آمادگی و اقدامات خاصی برای قبل از عمل بای پس معده نیاز است؟

در ادامه ی موضوع مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی این مورد که آمادگی و اقدامات خاصی برای قبل از عمل بای پس معده نیاز است می پردازیم.

قبل از هر اقدامی برای انجام عمل جراحی بای پس معده، باید به پزشک متخصص در این زمینه که دارای تجربیات زیاد و عمل های موفق زیادی داشته باشد، مشورت کرد.

یکی دیگر از مواردی که بسیار ضروری است، مراجعه به یک متخصص تغذیه است تا توصیه های لازم را برای رعایت یک رژیم غذایی مناسب برای پیش از عمل جراحی بای پس معده، به بیمار بدهد و تذکرات لازم را به او یادآوری کند.

آیا آمادگی و اقدامات خاصی برای قبل از عمل بای پس معده نیاز است؟
آیا آمادگی و اقدامات خاصی برای قبل از عمل بای پس معده نیاز است؟

نمونه هایی از رژیم غذایی که باید حدود دو هفته پیش از عمل جراحی بای پس معده رعایت شوند

در زیر نمونه هایی از رژیم غذایی که باید حدود دو هفته پیش از عمل جراحی بای پس معده رعایت شوند، بیان می شوند:

 • بیمار باید غذای های آبکی مانند سوپ و مایعات مقوی مانند آب سیب، آب گوشت و آب ماهیچه مصرف کند و مواد غذایی با کربوهیدرات کم و پروتئین کم را جایگزین وعده های معمولی نماید.
 • بیمار باید به صورت روزانه آب زیاد در حد دو لیتر مصرف کند.
 • بیمار باید طبق نظر پزشک مقدار کمی سبزیجات نیز مصرف کند.

اینکه پزشک یا متخصص تغذیه همچین رژیم غذایی را قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده توصیه می کند، برای این است که بدن متابولیسم، سوخت و ساز و چربی سوزی بیشتری داشته باشد

و به این ترتیب چربی های اطراف کبد هم از بین برود و پزشک جراح در حین انجام عمل جراحی بای پس معده راحت تر می تواند به معده دسترسی داشته باشد و بهتر و راحت تر و سریعتر عمل جراحی را انجام دهد و رعایت این تذکرات برای جلوگیری از مشکلات تنفسی بسیار ضروری می باشد.

در صورتی که این موارد رعایت نشود ممکن است، مشکلات بسیار زیادی برای بیمار به وجود آورد که دیگر قابل جبران نباشد.

مسلما رعایت کردن این رژیم غذایی در روزهای اولیه کمی سخت است و ممکن است، فرد بیشتر احساس گرسنگی کند و سرگیجه داشته باشد،

عادت کردن بدن به رژیم غذایی

ولی بعد از گذشت چند روز که بدن به این رژیم غذایی عادت می کند و در نبود کربوهیدرات از چربی ها برای تامین انرژی بدن استفاده می کند، در نتیجه چربی سوزی انجام می شود و هم مقداری از وزن بیمار کمتر می شود و هم چربی های اطراف کبد کاهش می یابد و انجام عمل راحت تر خواهد بود.

بیمار باید حداقل 8 تا 12 ساعت قبل از انجام جراحی بای پس معده دست از خوردن و آشامیدن بردارند و ناشتا باشند.

افرادی که می خواهند عمل جراحی بای پس معده را انجام دهند ممکن است، از روز یا شب قبل از انجام عمل جراحی دچار اضطراب یا استرس شوند و بابت نتیجه عمل نگران باشند.

به این افراد توصیه می شود، دوش آب گرم بگیرند و ذهن شان را از مواردی که باعث نگرانی شان می شود، دور کنند و برای نتیجه مطلوبی که می خواهند از عمل لاغری به دست بیاورند فکر کنند و روی موارد مثبت تمرکز کنند. حتما بیماران سعی کنند که روز قبل استراحت کامل داشته باشند.

عادت کردن بدن به رژیم غذایی
عادت کردن بدن به رژیم غذایی

چه اقدامات، مراقبتها و رژیم های خاصی برای بعد از عمل بای پس معده مورد نیاز است؟

در ادامه ی موضوع مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی این مورد که چه اقدامات، مراقبتها و رژیم های خاصی برای بعد از عمل بای پس معده مورد نیاز است خواهیم پرداخت.

اینکه بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده چقدر طول می کشد تا بیمار بهبودی یابد به وضعیت جسمانی بیمار و روش انجام عمل بای پس معده بستگی دارد.

اگر بیمار دارای توانایی جسمانی خوبی باشد و عمل جراحی هم به روش لاپاراسکوپی انجام شود و برش های زده شده کوچک باشد، بیمار فقط دو یا سه روز در بیمارستان بستری می شوند، ولی اگر عمل جراحی به روش باز انجام شده باشد، احتمالا بیمار باید مدت طولانی تری را در بیمارستان بگذراند.

زمانی عمل جراحی بای پس معده به روش لاپاراسکوپی انجام شود، درد قسمت های برش خورده با داروها و مسکن هایی که پزشک تجویز می کند، قابل تحمل است و بعد از چند روز برطرف می شود.

چند بار در روز قدم بزنید

یک پزشک حاذق مانند دکتر سلیمی بعد از عمل جراحی از بیمار می خواهد که حتما چند بار در روز قدم بزند و راه برود تا از ایجاد لخته خون در پاها جلوگیری شود، البته نباید خود را خسته کند.

برای اینکه بدن بیمار دچار کم آبی نشود بیمار باید حتما آب به میزان زیادی استفاده کند.

بیمار نباید فعالیت های بدنی انجام دهد و در چند هفته اول بعد از عمل جراحی بای پس معده بیمار نباید به انجام کارهای منزل بپردازد و خوب استراحت کند.

سرفه باعث می شود که اگر مایعاتی در ریه مانده باشد، از آنجا خارج شود، ولی سرفه کردن ممکن است، به محل جراحی صدمه بزند و بیمار احساس درد شدیدی در محل بخیه ها و بخش جراحی شده داشته باشد.

طبق توصیه پزشکان در این شرایط بیمار بهتر است، در هنگام سرفه کردن یک بالش روی شکم خود فشار دهد تا آن ناحیه کمتر تکان بخورد و بیمار کمتر احساس درد کند.

چند بار در روز قدم بزنید
چند بار در روز قدم بزنید

و برای اینکه بیمار دچار سوزش سر دل نشود و کمتر در ناحیه شکم احساس درد کند، بهتر است، چند بالش زیر کتف و سرش قرار دهد.

اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین

طی یک ماه و نیم تا دو ماه بعد از عمل جراحی بای پس معده، بیمار نباید اجسام سنگین بلند کند و فعالیت هایی که نیاز به زور زدن و فشار وارد آوردن دارند، مانند بالا رفتن از پله را کمتر کند و تا حد امکان انجام ندهد.

از خیس کردن محل بخیه ها و حمام رفتن حداقل تا یک هفته بعد از عمل جراحی خودداری شود.

اینکه اطراف بخیه ها و زخم ها قرمز باشد، امری طبیعی است، ولی اگر مشاهده کردید که از محل بخیه ها ترشحات چرکی و بد بو خارج می شود، حتما به پزشک تان مراجعه کنید و این مشکل را با او در میان بگذارید. فراموش نکنید که پانسمان بخیه ها را حتما به طور مرتب عوض کنید.

اولین جلسه معاینه بعد از انجام عمل جراحی

معمولا اولین جلسه معاینه بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، یک هفته بعد از عمل جراحی است. جلسات معاینه های بعدی به مدت یک ماه و دو ماه بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده می باشد و در صورتی که بیمار مشکل خاصی نداشته باشد، جلسات ویزیت بعدی برای 6 ماه و یکسال بعد از عمل جراحی تعیین می گردد.

توصیه می شود که بیمار به طور مرتب سالیانه نزد پزشک خود برود تا پزشک وضعیت جسمانی و نحوه پیشروی عمل را بررسی کند. در این جلسات سالیانه پزشک آزمایشاتی برای بیمار می نویسد تا مطمئن شود که بدن بیمار دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نشده است و بر اساس نتایج آزمایشات، داروهایی را تجویز می کند.

بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، بیمار باید رژیم سختی را در پیش بگیرد. چون حجم معده کوچک شده است و هنوز به خوبی بهبود نیافته است، بیمار باید از مصرف مواد غذایی سنگین و نوشابه های گازدار اجتناب کند در صورت عدم رعایت این رژیم، به بافت معده که هنوز حساس است، آسیب های جبران ناپذیری وارد می شود.

اولین جلسه معاینه بعد از انجام عمل جراحی
اولین جلسه معاینه بعد از انجام عمل جراحی

بیمار باید بعد از انجام عمل بای پس معده رژیم غذایی بسیار سختی که توسط متخصص تغذیه تجویز می شود، را رعایت کند. این رژیم به شرح زیر می باشد:

تغذیه ی هفته اول:

در ادامه ی سوژه ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی تغذیه ی هفته اول بعد از این عمل خواهیم پرداخت.

در هفته اول بیمار باید فقط غذاهای آبکی و رقیق مانند شیر بدون چربی، آبگوشت بدون چربی، ژله، چای بدون قند مصرف کند. تاکید می شود، از خوردن غذاهای جامد و پرحجم پرهیز کنید.

تغذیه ی هفته اول:
تغذیه ی هفته اول:

تغذیه ی هفته های دوم و سوم:

در ادامه ی سوژه ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی تغذیه ی هفته های دوم و سوم بعد از این عمل خواهیم پرداخت.

در هفته دوم بیمار می تواند غذاهای کمی غلیظ تر را شروع کند و با نظر پزشک، انواع سوپ ها و پودینگ ها را در برنامه غذایی خود قرار دهد.

در این هفته بیمار می تواند غذاهای پوره ای، انواع سوپ ها را در برنامه غذایی خود داشته باشد. و می تواند تخم مرغ آب پز را هم به شرطی که خیلی خوب له شده باشد، مصرف کند.

بیمار باید غذاهای پوره ای را خیلی آرام بجود و به مقدار کم بخورد. بیمار از این هفته باید مصرف پروتئین را هم آغاز کند و به ازای خوردن هر 60 تا 70 گرم پروتئین، حتما مایعات مناسب تا حد یک و نیم لیتر استفاده کند،

ولی مایعات را نیم ساعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از غذا مصرف شود. فراموش نکنید حتما از هرگونه غذاهای چربی دار، کافئین، نوشابه گازدار و شکر اجتناب کنید.

تغذیه ی هفته های چهارم و پنجم :

در ادامه ی سوژه ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی تغذیه ی هفته های چهارم و پنجم بعد از این عمل خواهیم پرداخت.

در هفته چهارم بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، بیمار هنوز مجاز به خوردن غذاهای جامد نیست. باید غذاهای نرم و پوره مانند پنیر، آبگوشت مرغ، سبزیجات پخته شده، لوبیا سبز له شده، هویچ بخار پز، کدو و میوه های نرم را مصرف کند.

از هفته پنجم بعد از عمل جراحی بای پس معده بیمار می تواند تا حدودی مصرف غذاهای جامد، البته به مقدار و حجم را آغاز کند، ولی حتما از مصرف غذاهایی که باعث بد حالی تان می شود، پرهیز کنید چون ممکن است، باعث ایجاد اختلال و مشکلاتی در معده شما شود.

تغذیه ی هفته های بعد از هفته ی پنجم:

در ادامه ی سوژه ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی تغذیه ی هفته های بعد از هفته ی پنجم بعد از این عمل خواهیم پرداخت.

تغذیه ی هفته های بعد از هفته ی پنجم:
تغذیه ی هفته های بعد از هفته ی پنجم:

بعد از عبور از این رژیم غذایی سخت یادتان نشود که حتما سه وعده غذایی اصلی را مصرف کنید و در روز به میزان 1000 الی 1500 کالری دریافت کنید. بیمار می تواند غذاهای جامد و سخت مانند آجیل ها، لوبیا، گوشت گاو، گوشت خوک را کم کم در برنامه غذایی خود قرار دهد.

از آنجایی که بعد از عمل جراحی بای پس معده، مواد غذایی به سرعت از معده عبور می کند و تجزیه نمی شوند، ممکن است، بیمار دچار ناراحتی هایی مانند درد شکم، افزایش ضربان قلب، اسهال و سرگیجه شود. اگر وعده های غذایی کوچک و عاری از قند ها و کربوهیدرات ها مصرف شود، این ناراحتی ها هم کاهش می یابد.

به وجود آمدن علائمی مانند عرق کردن، تهوع داشتن، گرفتگی عضلات، اسهال، سرگیجه، نفخ و استفراغ، در طی نیم ساعت بعد از خوردن وعده غذایی در بیمار ایجاد می شود، سندرم دامپینگ گفته می شود. که با رعایت کردن نکات ذکر شده این علائم کاهش می یابد.

تغذیه ی هفته های بعد از هفته ی پنجم:
تغذیه ی هفته های بعد از هفته ی پنجم:

بعد از عمل جذب ویتامین ها و مواد معدنی خیلی کم می شود

چون بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، جذب ویتامین ها و مواد معدنی خیلی کم می شود، برای این که این کمبود جبران شود و نیاز بدن به این ویتامین ها و مواد معدنی برطرف شود، بیمار باید انواع مکمل های غذایی و مولتی ویتامین که توسط پزشک تجویز می شود، را مصرف کند.

ویتامین ها و مواد معدنی که بیمار باید بعد از عمل جراحی بای پس معده مصرف کند شامل: سیترات کلسیم، مولتی ویتامین ها، ویتامین D3، ویتامین B12، آهن، کلسیم می باشد که میزان مصرف و زمان مصرف آنها توسط پزشک متخصص تجویز می شود و باید حتما طبق دستور پزشک مصرف شود تا از بروز عوارض و ناراحتی ها و مشکلات بعد از عمل جلوگیری شود.

مواد غذایی و مایعات با ایجاد کشش در چین های موجود در دیواره معده باعث می شود که مواد غذایی بتوانند فضای بیشتری را اشغال کنند و فرد احساس سیر بودن کند.

جلوگیری از کشش زیاد معده و به وجود آمدن ناراحتی

برای اینکه بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، از کشش زیاد معده و به وجود آمدن ناراحتی و مشکلات در آن قسمت جلوگیری شود، به بیمار توصیه می شود، حتما از مراحل زیر پیروی شود:

 • قبل از اینکه معده به طور کامل پر شود و احساس سیری کنید دست از خوردن بردارید. بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، گنجایش معده به حدود 28 تا 30 گرم می رسد که به مرور زمان به خاطر حالت ارتجاعی معده، ظرفیت معده افزایش می یابد و بیمار می تواند کم کم مواد غذایی بیشتری مصرف کند.
 • به هیچ وجه غذایی بیشتر از یک مشت در بشقاب تان نداشته باشید. چون اگر غذای بیشتری در بشقاب داشته باشید، ممکن است، وسوسه شده و همه آن غذا را بخورید.
 • سعی کنید مایعات را نیم ساعت از غذا خوردن بنوشید و تا نیم ساعت بعد از غذا خوردن از نوشیدن مایعات بپرهیزید.
 • باید مصرف نوشابه ها و مایعات گازدار را به حداقل ممکن برسانید چون گاز موجود در این نوشیدنی ها باعث ایجاد حباب در معده و در نتیجه باعث آسیب رسیدن به معده می شود.
 • یادتان باشد، به آهستگی غذا بخورید و حتما لقمه ها را به خوبی بجوید تا در معده درد و ناراحتی به وجود نیاید.
جلوگیری از کشش زیاد معده و به وجود آمدن ناراحتی
جلوگیری از کشش زیاد معده و به وجود آمدن ناراحتی

شرایط پوست بیمار بعد از عمل بای پس به چه صورت است و چه اقداماتی را باید انجام دهد؟

در ادامه ی سوژه ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی پوست فرد و اقدامات لازم بعد از این عمل خواهیم پرداخت.

به خاطر اینکه بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، بیمار وزن زیادی از دست می دهد، ممکن است، بیمار دچار شل شدن پوست شود،

البته این امری طبیعی است که بعد از انجام هر عمل لاغری این مشکل به وجود بیاید. که این مشکل می تواند با انجام عمل جراحی برداشتن پوست اضافه برطرف شود. که گاهی اوقات این عمل های جراحی می توانند تحت پوشش قرار گیرند و بار هزینه ای کمتری برای بیمار داشته باشد.

میزان شل شدگی پوست به سن و وضعیت جسمانی بیمار بستگی دارد. اگر بیمار جوان باشد، راحت تر می تواند به سفتی طبیعی قبل از عمل برگردد.

برای اینکه بیمار کمتر دچار شل شدگی و افتادگی پوست شود، باید اقدامات توصیه شده زیر را انجام دهد:

 • پوست بدن برای اینکه خود را ترمیم کند و شاداب و تازه نگه دارد و خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کند نیاز به مایعات دارد. پس به افرادی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده اند توصیه می شود، حتما مایعات و مخصوصا آب زیادی بنوشند.
 • رطوبت پوست باعث افزایش خاصیت ارتجاعی و منعطف بودن پوست می شود. که این رطوبت علاوه بر مصرف مایعات باید از طرق خارجی و با استفاده از مرطوب کننده ها هم تامین شود.
 • برای اینکه پوست سفت شود و کمتر دچار افتادگی شود، توصیه می شود، حتما بعد از انجام عمل بای پس معده و بعد از بهبودی و با نظر پزشک به ورزش های سبک عضله ساز و منظم بپردازد.
 • یوگا از بهترین ورزش ها برای تمرکز بر بهبودی جسمانی است. سعی شود، حتما به این ورزش پرداخته شود.
 • خوردن میوه ها و سبزیجات به بهبودی جسمانی و رفع افتادگی پوست کمک زیادی می کند.
 • توصیه می شود، حتما از کرم های ضد آفتاب به طور روزانه مصرف شود.
برای اینکه بیمار کمتر دچار شل شدگی و افتادگی پوست شود، باید اقدامات توصیه شده زیر را انجام دهد:
برای اینکه بیمار کمتر دچار شل شدگی و افتادگی پوست شود، باید اقدامات توصیه شده زیر را انجام دهد:

وضعیت روانی فرد بعد از عمل بای پس چگونه می باشد؟

در ادامه ی سوژه ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی وضعیت روانی فرد بعد از این عمل خواهیم پرداخت.

بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده، به خاطر عدم تعادلی که در ترشح هورمون های استروژن، پروژسترون و تستوسترون به وجود می آید، بیمار ممکن است، دچار افسردگی شود. کم شدن حجم زیادی از وزن، باعث بر هم زدن اختلال ترشح هومون های تستوسترون، استروژن و هورمون های غده تیروئید می شود.

به وجود آمدن این اختلالات در هورمون ها روی احساسات بیمار تاثیر زیادی می گذارد و ممکن است، بیمار دچار احساساتی مانند افسردگی، خشم، ناامیدی و حسرت ها شود و بیمار ممکن است، این اختلالات احساسی را در سال اول تجربه کند و با گذشت زمان ترشح هورمون های استروژن، پروژسترون و تستوسترون منظم می شو

د و این بی ثباتی احساسی از بین می رود و فرد به حالت اولیه بر می گردد، البته باید بیان شود که بیشتر بیمارانی که عمل جراحی بای پس معده انجام می دهند، این بی نظمی احساسی را تجربه نمی کنند.

در زیر دسته ای از غذاها آورده شده که بیمار نباید آنها را مصرف کند و دلیل عدم مصرف آنها و مشکلاتی که ممکن است، برای معده به وجود آورند هم بیان شده است:

وضعیت مصرف تنقلات، پاپ کورن و آجیل:

این مواد غذایی در دسته غذاهای سنگین طبقه بندی می شوند که چون نیاز به هضم و گوارش زیادی دارد، خوردن این غذاها به معده افراد سالم هم فشار زیادی وارد می کند، پس به افرادی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده اند توصیه می شود، حتما از خوردن این دسته مواد غذایی پرهیز کنند.

وضعیت مصرف تنقلات، پاپ کورن و آجیل:
وضعیت مصرف تنقلات، پاپ کورن و آجیل:

وضعیت مصرف کرفس:

اگرچه به بیماران توصیه شده است که سبزیجات و میوه جات زیاد مصرف کنند، ولی بعضی از سبزیجات مانند کرفس که سرشار از املاح و مواد معدنی هستند که هضم این دسته از مواد غذایی فشار زیادی به معده وارد می کند. اگر خیلی تمایل به خوردن کرفس یا اینگونه سبزیجات دارید، باید آن ها آب پز کنید تا به شکل نرم و پوره مانند در بیاید و خوردن آن ها راحت تر باشد و یا حتی می توانید سبزیجات را در آبمیوه گیری بیندازید و آب آنها را بگیرید و بنوشید.

وضعیت مصرف گوشت قرمز:

مصرف گوشت قرمز یکی از عوامل به وجود آمدن چاقی است، پس باید جایگزین مناسبی برای آنها پیدا کرد. می توان از گوشت ماهی و مرغ به جای گوشت قرمز استفاده کرد و به این ترتیب پروتئین مورد نیاز بدن را هم تامین کرد.

شرایط مصرف میوه خشک و انواع نان:

میوه ها زمانی که تازه و آبدار هستند، نسبت به زمانی که با روش های مختلف خشک می شوند، دارای قند کمتری هستند. پس بهتر است، کسانی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده اند به جای استفاده از میوه های خشک از میوه های تازه و البته نرم ملایم استفاده کنند.

یکی از مواد غذایی که همیشه سر سفره ما ایرانیان وجود دارد، نان است. نان دارای نشاسته زیادی می باشد و این مسئله برای کسانی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده اند ممکن است، مشکلات زیادی در متابولیسم بدن به وجود آورد به همین دلیل توصیه می شود، در کنار مواد غذایی دیگر، نان مصرف نشود.

بیماری که به مصرف مداوم الکل یا هر نوع ماده مخدر دیگری اعتیاد دارد، حتما حتما قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده باید این مواد را ترک کند و سپس عمل بای پس معده انجام دهد. به گفته دکتر سلیمی به دلیل کوچک شدن حجم معده، جذب الکل کار بسیار دشواری برای معده خواهد بود و اگر بیماران نوشیدن الکل را کنار نگذارند با مشکلات بسیار خطرناکی مواجه خواهند شد و حتی ممکن است، در معرض خطر مرگ قرار بگیرند.

شرایط مصرف میوه خشک و انواع نان:
شرایط مصرف میوه خشک و انواع نان:

شرایط مصرف غذاهای سرخ شده:

زمانی که غذاها به روش سرخ کردن تهیه می شوند، روغن زیادی جذب مواد غذایی می شود و جزء مواد غذایی پرچرب محسوب می شوند و به طور معمول برای افراد سالم هم بسیار مضر می باشد و کسی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده است، با خوردن این غذاها ممکن است، دچار تهوع و استفراغ و گاهی اوقات دچار رفلاکس معده شود. و مصرف این مواد غذایی بسیار ضرر دارد. پس بیماران باید این غذاها را از برنامه غذایی خود حذف کنند.

شرایط مصرف نوشیدنی های گازدار:

نوشیدنی های گازدار از انواع مواد غذایی بسیار خوشمزه و لذیذ، ولی بسیار پرخطر و مضر می باشد. این نوشیدنی ها دارای مواد نگهدارنده و اسیدیته زیادی هستند که مواد نگهدارنده به طور کلی برای بدن ضرر دارد و اسیدیته هم باعث زیاد شدن اشتهای افراد می گردد که نتیجه زیاد شدن اشتها و زیاد خوردن چاقی می باشد که افراد از آن فراری هستند.

ضمن اینکه مصرف بیش از اندازه این نوشیدنی ها برای افراد سالم هم ممکن است، منجر به پوکی استخوان و دیابت شود.

ضمنا یادآوری می شود که نوشیدنی های گازدار به دلیل گازی که دارند، در معده حباب ایجاد می کنند که برای دفع این حباب ها وگازهای ایجاد شده در بدن، به معده فشار زیادی وارد می شود که برای کسانی که عمل بای پس معده انجام داده اند وارد آمدن این فشار بسیار دردناک می باشد.

برای اینکه عمل بای پس معده به موفقیت دست یابد، رعایت رژیم غذایی که توسط پزشک جراح یا متخصص تغذیه تجویز شده است، بسیار حائز اهمیت می باشد.

پس بیماری که عمل جراحی بای پس معده انجام می دهد باید اراده قوی برای مقابله با وسوسه خوردن غذاهای سنگین و خوشمزه و رعایت رژیم سخت داشته باشد تا به نتیجه دلخواه که کم کردن وزن و رسیدن به تناسب اندام ایده آل است، برسد.

شرایط مصرف نوشیدنی های گازدار:
شرایط مصرف نوشیدنی های گازدار:

سوالاتی که معمولا برای کاندیداهای انجام عمل جراحی بای پس معده پیش می آید.

در ادامه ی سوژه ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده به ذکر مهم ترین سوالات در این خصوص خواهیم پرداخت.

قطعا افرادی که می خواهند عمل جراحی بای پس معده انجام دهند سوالات بسیاری در ذهن شان مطرح می شود که در این قسمت می خواهیم به برخی سوالات متداول و پاسخ به آنها بپردازیم.

چرا روش جراحی بای پس معده به عنوان بهترین روش لاغری معرفی شده است؟

برای جواب به این سوال به مرور کردن مزایای روش جراحی بای پس معده بر اساس گزارشات و آمار بیمارانی که این عمل را انجام داده اند، می پردازیم:

 • افرادی که به روش جراحی بای پس معده لاغری و کاهش وزن را تجربه کرده اند، بیشترین میزان کاهش وزن را نسبت به بقیه روش های لاغری گزارش کرده اند.
 • بیان شد که احتمال بازگشت چاقی بعد از جراحی های لاغری وجود دارد و در روش جراحی بای پس معده حدود یک تا سه درصد بازگشت چاقی عنوان شده است که کمترین میزان در بین سایر روش ها می باشد.
 • برای افرادی که فعالیت بدنی بسیار کمی دارند و یا به ریزه خواری و شیرینی خوردن علاقه دارند، روش جراحی بای پس معده بسیار خوب جواب داده است.
 • یکی از احتمالاتی که برای بعد از جراحی های لاغری ذکر شده است، نشتی محتویات معده می باشد. اگر در روش جراحی بای پس معده نشتی مشاهده شود، خیلی راحت تر و بهتر از سایر روش های جراحی لاغری قابل کنترل است.
 • اگر در آینده بیمار تصمیم بگیرد که معده اش را به شکل قبل برگرداند، تنها در روش بای پس معده، از نظر تکنیکی قابلیت انجام این کار وجود دارد.

 

آیا انجام ورزش بعد از عمل جراحی بای پس معده ضروری است؟

گرفتن نتیجه مطلوب و دلخواه از جراحی های لاغری بستگی زیادی به فعالیت های بدنی و ورزش منظم بیمار دارد. به دلیل کم کردن سریع وزن و لاغر شدن، عضلات بدن تحلیل می رود و با توجه به اینکه عضلات در متابولیسم نقش بسیار مهمی دارد،

با ورزش کردن می توان بافت عضلانی را تقویت کرد و با تقویت بافت عضلانی، سوخت و ساز بدن هم افزایش می یابد و فرد سریعتر وزن کم می کند و زودتر به اندام و وزن ایده آلش می رسد.

این مسئله به طور علمی بررسی شده است و تحقیقات بر روی افرادی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده اند و بعد از بهبودی نسبی به ورزش و فعالیت های بدنی منظم پرداخته اند نشان می دهد که این افراد حدود 6 تا 7 کیلوگرم بیشتر از کسانی که فعالیت بدنی نداشته اند، وزن کم کرده اند.

آیا انجام ورزش بعد از عمل جراحی بای پس معده ضروری است؟
آیا انجام ورزش بعد از عمل جراحی بای پس معده ضروری است؟

دیگر فواید ورزش کردن را می توان به شرح زیر بیان کرد:

 • بهبودی سریعتر بعد از عمل جراحی بای پس معده در کسانی که ورزش کرده اند.
 • بروز عوارض کمتر در افرادی که ورزش کرده اند.
 • کاهش استرس و بالا رفتن روحیه و اعتماد به نفس در افراد ورزشکار
 • کاهش خطر لخته شدن خون، بهبود سریعتر جای بخیه ها، بهتر شدن عملکرد روده و افزایش گردش خون در بدن افرادی که ورزش کرده اند.
 • از دیگر فواید ورزش منظم این است که ورزش های بدنسازی که باعث سفت شدن عضلات می شوند، تاثیر زیادی در رفع افتادگی های و شلی پوست دارند.

در زیر ورزش های مناسب هر دوره بعد از عمل جراحی بای پس معده که توسط دکتر سلیمی توصیه می شود، را می آوریم:

دوره یکماهه تا شش ماهه بعد از عمل جراحی بای پس معده:

 • پیاده روی آرام و کوتاه مدت
 • یوگا که به افزایش گردش خون و انعطاف پذیری بدن و افزایش متابولیسم کمک زیادی می کند.
 • شنا که باعث افزایش چربی سوزی و بالارفتن ضربان قلب می شود.
 • رقص آرام که باعث تقویت روحیه، تقویت قلب و استخوان ها می شود.
 • ورزش های استقامتی سبک مانند وزنه برداری که باعث افزایش استقامت بدن می شود.

 

دوره شش ماهه تا 12 ماهه بعد از عمل جراحی بای پس معده:

در این دوره بیمار می تواند به طور منظم 3 تا 5 روز در هفته و هر روز به مدت 45 دقیقه ورزش کند، همچنین بیمار می تواند ورزش های استقامتی سخت تر که باعث تقویت عضلات شکمی، عضلات پاها و عضلات پهلوها می شود، بپردازد و ورزش هایی مانند ایروبیک، ورزش های رزمی و بوکس هم می تواند برای بیمار مفید باشد و بیمار قادر به انجام آنها می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله هفته ششم بعد از عمل اسلیو را مطالعه کنید.

دوره یکساله بعد از عمل جراحی بای پس معده:

بعد از یک سال بیمار به وزن مطلوب خود و بدنش هم به حالت ثبات رسیده است. از این پس فرد باید به طور منظم فعالیت های ورزشی اش را دنبال کند و وزن فعلی اش را حفظ کند و سعی کند دوباره دچار چاقی و اضافه وزن نشود.

از ورزش هایی که بعد از این دوره مناسب است، دویدن یا راه رفتن روی تردمیل می باشد که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و فرد به راحتی می تواند چربی های اطراف شکم و پهلو را از بین ببرد. از ورزش هایی که می تواند در برنامه منظم و هفتگی فرد قرار بگیرد می توان ورزش دو، کوهنوردی، دوچرخه سواری را نام برد.

این ورزش ها کمک زیادی به فرد می کند که وزنش را در حالت متعادل نگه دارد و از موفقیت به دست آمده در کاهش وزن لذت کافی ببرد.

دوره یکساله بعد از عمل جراحی بای پس معده:
دوره یکساله بعد از عمل جراحی بای پس معده:

بسیاری از افرادی که عمل جراحی بای پس معده انجام داده اند به این فکر می کنند که چقدر طول می کشد که بیماران به حالت اولیه برگردند و بتوانند کارهای روزمره و شغل شان را از سر بگیرند؟

این که چه مدت طول می کشد که یک فرد بعد از عمل جراحی بای پس معده بتواند سرکار برگردد به شرایط جسمانی و توانایی های فرد، شغل و شرایط کاری، محیط کاری و میزان انرژی فرد بستگی دارد.

معمولا افراد می توانند بعد از 42 هفته سر کار خود برگردند، ولی توصیه می شود، بیماران به فکر برگشت سریع نباشند، زیرا هفته های اول بعد از عمل جراحی بسیار مهم هستند و باید بدن تقویت شود تا سیستم گوارشی جدید بتواند خودش را با وضعیت جدید تطابق دهد.

پس حتما در این هفته های اولیه به خوبی استراحت کنید، تغذیه خوب داشته باشید و ورزش کنید تا دوران نقاهت تان کوتاه شود و به زودی بهبودی یابید.

اگر تمایلی ندارید می توانید توضیح کاملی در مورد جراحی و دلیل جراحی به دوستان و همکاران تان بدهید و لازم نیست در مورد جراحی لاغری چیزی عنوان کنید. فقط می توانید بگویید که جراحی سنگینی انجام داده اید و باید به دستور پزشک حداقل 2 هفته یا بیشتر استراحت کنید تا بتوانید سریعتر به محل کار خود برگردید.

اگر کارتان سنگین است و نیاز به بلند کردن اجسام سنگین باشد، ممکن است، به بدن تان و جای بخیه ها فشار زیادی وارد شود، حتما تا بهبودی کامل صبر کنید و با خیال راحت به محل کارتان برگردید.

اگر زودتر از اینکه بدن تان قوا و انرژی خود را به دست آورد و جای بخیه ها بهبود یابد به سر کار برگردید و به قسمت های عمل شده فشار وارد کنید ممکن است، محل بخیه ها باز شده و یا حتی بدتر باعث نشتی معده شود که بسیار خطرناک است و حتی ممکن است، جان فرد را به خطر بیندازد.

آیا مصرف کردن بعضی داروها در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی بای پس معده ممکن است، خطری برای بیمار داشته باشد؟

در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که مصرف هر نوع دارو بدون دستور پزشک جراح ممکن است، خطرات زیادی برای بیمار داشته باشد. حتی داروهایی هم که طبق دستور پزشک مصرف می شود، هم باید به صورت تزریقی مانند آمپول، سرم های مکمل یا دارویی یا شربت باشد. و در هفته های بعد از عمل که وضعیت معده بهتر و التهابش کمتر شد، بیمار می تواند از قرص ها و کپسول ها استفاده کند.

بعد از عمل بای پس معده باید چه رژیم غذایی رو برای بیمار تجویز کرد برای دانستن این موضوع صفحه تغذیه بعد از عمل بای پس معده را ببینید.

آیا مصرف کردن بعضی داروها در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی بای پس معده ممکن است، خطری برای بیمار داشته باشد؟
آیا مصرف کردن بعضی داروها در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی بای پس معده ممکن است، خطری برای بیمار داشته باشد؟

بقیه داروهایی که مورد نیاز بیمار می باشد و عوارضی برای بیمار ندارد هم می تواند زیر نظر پزشک مصرف شود.

آیا زمانی که بیمار دوره نقاهت را می گذراند باید فعالیت های خاصی انجام دهد؟

باید گفته شود که نیازی به فعالیت خاصی نیست و فقط بیمار باید به استراحت کامل بپردازد و از انجام فعالیت های سنگین که باعث فشار وارد شدن به بدن و مخصوصا قسمت های تحت جراحی می شود، بپرهیزد.

تنها فعالیت های سبک مانند پیاده روی توسط پزشک توصیه می شود، اما پیاده روی نباید به حدی باشد که بیمار خسته شود. انجام این گونه فعالیت ها برای جلوگیری از یبوست و دفع مقداری زیادی از مسکن های مصرف شده بسیار مفید می باشد.

البته نباید به اشتباه دردهای شکمی که هر فردی در روزهای اول دارد، را نتیجه فعالیت های سبک مانند پیاده روی دانست و این فعالیت ها را کنار گذاشت. این دردها طبیعی هستند و با مصرف مسکن و داروهای تجویز شده توسط پزشک قابل تحمل خواهند بود.

آیا ممکن است، جراحی بای پس معده برای بارداری آنها مشکلی به وجود آورد؟

در ادامه ی سوژه ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده به بررسی وضعیت امکان بارداری فرد بعد از این عمل خواهیم پرداخت.

آیا ممکن است، جراحی بای پس معده برای بارداری آنها مشکلی به وجود آورد؟
آیا ممکن است، جراحی بای پس معده برای بارداری آنها مشکلی به وجود آورد؟

در پاسخ به این سوال ابتدا به توضیحاتی می پردازیم. اگر فردی در دوران بارداری دچار چاقی و اضافه وزن شود، ممکن است، بیمار با مشکلاتی مانند افزایش فشار خون، نقص لوله عصبی جنین، بدنیا آوردن نوزاد با وزن زیاد، نقص عضو در جنین، مسمومیت های حاملگی و مشکلات دیگر در زمان زایمان و یا حتی مرگ نوزادان، مواجه شود.

نوزادانی که از زنان چاق و دارای اضافه وزن متولد می شوند، بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات و نقص لوله های عصبی هستند.

بنابراین کاهش وزن قبل از اقدام به بارداری برای بانوان و نوزادان آن ها بسیار مفید می باشد و به آن ها کمک می کند که دوران بارداری کم خطرتر و زایمان راحت تر و موفقیت آمیز تری داشته باشند،

اما این افراد باید تحت مراقبت های خاص و کنترل بیشتری قرار بگیرند. پس می توان گفت که خانم ها بعد از عمل جراحی بای پس معده مشکلی برای بارداری ندارند و حتی می توان این طور عنوان کرد که انجام عمل جراحی لاغری برای بارداری بسیار مفید هم می باشد.

تحقیقات بر روی خانم های چاق و دارای اضافه وزن

طبق تحقیقاتی که در سال 2005 روی خانم هایی که به خاطر مشکل چاقی و اضافه وزن دچار ناباروری شده بودند، نشان داد که بعد از انجام عمل جراحی لاغری و کاهش وزن بسیاری از آنها با طبیعی شدن روند تخمک گذاری، توانستند باردار شوند.

و تحقیقات دیگری که در همان سال روی خانم هایی که بیماری تخمدان پلی کیستیک داشتند، اثبات کرد که این خانم ها با کاهش وزن به روش جراحی بای پس معده توانستند این اختلالات و مشکلات متابولیکی را پشت سر بگذارند و به راحتی بر مشکل ناباروری فائق آیند.

اما نکته ای که حتما باید توجه شود، این است که باید حداقل 18 ماه از زمان جراحی بای پس معده خانم ها گذشته باشد و سپس اقدام به بارداری نمایند،

زیرا در این دوره چون معده شکل و وضعیت جدیدی گرفته، بدن و هورمونها دچار اختلالاتی شده است و وزن بدن هم هنوز به ثبات نرسیده است و همانطور که قبلا هم گفته شد، ممکن است، اشخاص بعد از عمل جراحی دچار اختلالات احساسی مانند افسردگی، ناامیدی و سرگیجه و. . . شوند.

برای همین توصیه می شود، بانوان تا زمان به ثبات رسیدن وزن شان، متعادل شدن هورمون های بدن شان و از بین رفتن اختلالات احساسی و رسیدن به حالت پایدار صبر کنند و سپس اقدام به بارداری نمایند.

تحقیقات بر روی خانم های چاق و دارای اضافه وزن
تحقیقات بر روی خانم های چاق و دارای اضافه وزن

آنتی بیوتیک ها که بعد از عمل تاثیر داروها و قرص های ضد بارداری را از بین می برد

بانوان توجه کنند که داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها که بعد از عمل جراحی توسط پزشک تجویز می شود، تاثیر داروها و قرص های ضد بارداری را از بین می برد و پس خانم ها حتما به این مسئله توجه کنند که به بارداری ناخواسته و مشکلات عدیده بعد از آن دچار نشوند.

بعد از انجام عمل جراحی بای پس معده بیشترین مواد مغذی که بدن به آنها نیاز دارد، شامل: آهن، ویتامین B12، کلسیم و ویتامین D می باشد.

پس زمانی که خانمی قصد بارداری دارد، باید حتما به پزشک مراجعه کند و با او مشورت کند تا پزشک متخصص با بررسی وضعیت جسمانی و پرونده پزشکی اش، آزمایشات لازم را برای او تجویز کند و بر اساس نتیجه آزمایشات دکتر تشخیص دهد که آیا بدن او برای بارداری آمادگی دارد، یا خیر و آیا نیاز به مصرف مکمل های غذایی و ویتامین ها می باشد، یا خیر.

مصرف اسید فولیک و ویتامین B12 از نیازهای ضروری بدن در دوران بارداری می باشد. کمبود این ویتامین های باعث نقص لوله های عصبی جنین می شود.

حالت تهوع

یکی از مشکلاتی که بانوان باردار با آن مواجه هستند، حالت تهوع می باشد که فشار زیادی به معده وارد می کند. از توصیه های پزشک به این افراد مصرف وعده های غذایی کم و تعداد دفعات بیشتر مثلا 5 وعده در روز می باشد. این وعده های غذایی بهتر است، بیشتر شامل پروتئین ها و کربوهیدرات ها باشد تا فرد کمتر دچار حالت تهوع شود و در نتیجه فشار کمتری به معده وارد بیاید.

این بانوان باید به صورت مرتب با پزشک خود در ارتباط باشند تا پزشک به طور منظم وضعیت آنها را بررسی کند.

اگر خانمی این تذکرات را نادیده بگیرد ممکن است، در دوران بارداری دچار سوء تغذیه شود و به جنین و همچنین خودش آسیب های جبران ناپذیری وارد کند.

ضمنا به بانوانی که باردار شده اند و قصد انجام عمل جراحی لاغری بای پس معده را دارند، تذکر داده می شود که حتما انجام عمل جراحی لاغری را به 18 ماه بعد از زایمان موکول کنند. و حتما با پزشک متخصص در این زمینه مانند دکتر سلیمی مشاوره داشته باشند تا از بروز آسیب های جدی جلوگیری شود.

در انتها با توجه به حساس بودن عمل جراحی بای پس معده، مخصوصا برای بانوان، پیشنهاد می شود، به دکتر سلیمی مراجعه کنید و از مشاوره های تخصصی و دلسوزانه ایشان نهایت استفاده را ببرید و به نتیجه دلخواه برسید.

در این جا به پایان مقاله ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده رسیدیم، امیدواریم مطالب مقاله ی مراقبت بعد از عمل بای پس معده برای شما مفید بوده باشند.

برای تشخیص و آشنایی بهترین دکتر اسلیو معده برای درمان لاغری در یزد توصیه می کنیم از صفحه بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنید.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید