محاسبه شاخص توده بدنی

قصد داریم از نحوه محاسبه شاخص توده بدنی برای شما بگوییم. به دلیل این‌که سلامتی و تناسب اندام امروزه امری بسیار مهم شمرده می‌شود و این‌که شخص بتواند به اندام خود اهمیت بسیاری بدهد، بر اساس محاسبه وزن می‌تواند تشخیص درستی از تناسب اندام را برای بدن خود به ارمغان بیاورد.

برای مقایسه ی نسبت وزن و قد یک فرد لطفا صفحه محاسبه bmi بر اساس سن را چک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شاخص توده بدنی می توانید با ما در تماس باشید

09120174510

محاسبه شاخص توده بدنی
محاسبه شاخص توده بدنی

بر اساس خصوصیات فیزیکی هر شخص می‌توان محاسبه شاخص توده بدنی را انجام داد. برای این‌که بتوان وزن افراد را تعیین کرد و از این طریق به درک درستی از اضافه‌ وزن آن‌ها رسید، شاخصه‌های مورد نیاز می‌باشند که مهم‌ترین آن‌ها شاخص توده بدنی یا BMI که خلاصه کلمه Body WEIGHT Index می‌باشد، است.

اهمیت شاخص توده بدنی

اهمیت این شاخص توده بدنی این است که می‌تواند تناسب قد و وزن افراد را محاسبه کند و با اندازه‌گیری دقیق تشخیص بدهد که افراد دارای تناسب اندام می‌باشد یا این‌که دچار اضافه ‌وزن هستند.

برای محاسبه دقیق شاخص توده بدن که آیا وزن سالمی داریم یا نه ، پیشنهاد می کنیم صفحه فرمول محاسبه bmi را ببینید

اهمیت شاخص توده بدنی
اهمیت شاخص توده بدنی

در سایت‌های مختلف به‌ صورت آنلاین امکان محاسبه شاخص توده بدنی BMI وجود دارد و از این طریق وضعیت سلامتی افراد تعیین می‌گردد. به‌ همین دلیل وجود این شاخص توده بدنی و محاسبه آن نقش عمده و اساسی را بر روی زندگی افراد و تناسب اندام می‌گذارد.

حال برای این‌که درک درست‌تری از شاخص توده بدنی داشته باشید و نحوه محاسبه آن را بهتر بشناسید، لازم است در این ‌باره اطلاعات مفصل و بسیاری در اختیار شما قرار بدهیم. در ادامه این مبحث با ما همراه باشید تا بتوانید درک درستی از محاسبه شاخص توده بدنی داشته باشید و از طریق محاسبه آن به اندام مدنظر خود برسید.

در ادامه این مبحث در رابطه با عنوان‌های زیر بیشتر خواهیم دانست:

 1. شاخص توده بدنی یا BMI به چه چیزی گفته می‌شود؟
 2. محاسبه شاخص توده بدنی BMI چگونه انجام می‌گیرد؟
 3. افرادی که دارای شاخص توده بدنی نامناسب هستند چه کاری باید انجام بدهند؟
 4. آیا بالا بودن شاخص توده بدنی BMI برای سلامتی خطرناک است؟
 5. جدول محاسبه شاخص توده بدنی BMI به چه صورت تشکیل می‌شود؟
 6. درک نتایج محاسبه شاخص توده بدنی به چه صورت انجام می‌گیرد؟
 7. جدول محاسبه شاخص توده بدنی در کودکان و نوجوانان به چه صورت می‌باشد؟
 8. چه افرادی توانایی استفاده از شاخص توده بدنی BMI را دارند؟
 9. شرایط استفاده پزشکان از محاسبه شاخص توده بدنی چگونه می‌باشد؟
 10. اضافه ‌وزن چه خطراتی برای سلامت افراد دارد؟
 11. شاخص توده بدنی در محدوده سالم چه مزایایی را به‌ دنبال دارد؟
 12. چه ارتباطی بین محاسبه شاخص توده بدنی و سلامتی وجود دارد؟
 13. چگونه می‌توان شاخص توده بدنی را کاهش داد؟
 14. چه پاسخ مناسبی به برخی از سوالات در رابطه با محاسبه شاخص توده بدنی می‌توان داد؟
 15. جمع ‌بندی مطالب

 

شاخص توده بدنی یا BMI به چه چیزی گفته می‌شود؟

واژه مختصر BMI که برای شاخص توده بدنی تعریف می‌گردد، وظیفه دارد وضعیت بدنی افراد و تعادل بین اندام‌های آن‌ها را بسنجد و به‌ عنوان معیاری مناسب برای متعادل ‌سازی قد و وزن شناخته می‌شود.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در رابطه با شاخص توده بدنی دانست این است که این شاخص نمی‌تواند تشخیص دهنده‌ی میزان چاقی افراد باشد. تنها می‌تواند این نکته را یادآوری کند که یک شخص از نظر سلامت وزنی دچار چه شرایطی شده ‌است. البته محاسبه شاخص توده بدنی به ‌صورت تقریبی می‌باشد و این می‌تواند محدوده سلامتی برای هر فرد را مشخص کند.

بهتر است بدانید اندازه‌گیری این مقیاس برای برخی از افراد کاربرد درستی ندارد و تشخیص درستی از میزان چربی و عضله را نمی‌دهد. به‌ عنوان نمونه ممکن است برخی از ورزشکاران حجم عضلانی بسیار بالایی داشته باشند و این می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی وزن آن‌ها داشته باشد.

در نهایت هنگامی‌که محاسبه شاخص توده بدنی صورت می‌گیرد، عدد نشان ‌داده‌ شده در محدوده خطر و اضافه‌وزن می‌باشد. در صورتی‌که فرد ورزشکار هیچ‌گونه چربی ندارد و تمامی وزن او بر اساس عضلات می‌باشد.

برای دانستن اینکه bmi مورد قبول بیمه تامین اجتماعی باید بالای چه عددی باشد توصیه می کنیم پست Bmi مورد قبول بیمه را مشاهده کنید.

مقایسه‌ای بین دو شخص را برای شما انجام می­دهیم تا درک این ‌موضوع بهتر انجام بگیرد.

اگر بخواهیم مثال دیگری در رابطه با محاسبه شاخص توده بدنی بزنیم، مقایسه‌ای بین دو شخص را برای شما انجام می­دهیم تا درک این ‌موضوع بهتر انجام بگیرد. دو مرد بالغ دارای قد ۱۸۰ سانتی‌متر می‌باشند. وزن این دو فرد هنگامی‌که روی ترازو قرار می‌گیرند، ۱۰۰ کیلوگرم می‌باشد.

یکی از این دو شخص میزان زیادی اضافه وزن و چربی در ناحیه شکم دارد و به ‌عنوان فردی با اضافه ‌وزن شناخته می‌شود. اما دیگری بدنی ورزیده و عضلانی دارد.

حال هنگامی‌که محاسبه شاخص توده بدنی صورت می‌گیرد، عدد نشان ‌داده‌ شده برای این دو فرد یکسان می‌باشد. در نهایت تشخیص درستی از میزان چربی‌های موجود و عضلانی بودن بافت‌های بدن ندارد. بنابراین هنگامی‌که قرار است شاخص توده بدنی محاسبه گردد، لازم است نهایت دقت برای این موارد صورت‌ گرفته شود و توجه بسیاری به این دسته از موارد داشت.

پیشینه شاخص توده بدنی

متوجه شدیم که نسبت قد به وزن از طریق شاخص توده بدنی سنجیده می‌شود. این راهکار به واسطه یک دانشمند بلژیکی با نام آدولف کتله شناخته شد.

این دانشمند حدوداً ۱۸۰ سال پیش توانست این ابزار را شناسایی کند تا بتوان تناسب اندام هر شخص را سنجید. به دلیل این‌که تفاوت‌هایی برای تناسب اندام ایده‌آل برای هر شخص وجود دارد، با توجه به معیارهای شخصی هر فرد دیده می‌شود.

همین‌طور محاسبه شاخص توده بدنی برای آقایان، خانم‌ها و کودکان محدوده‌های متفاوتی شناخته ‌شده است. بنابراین این می‌تواند اهمیت محاسبه شاخص توده بدنی را بیشتر کند و در کنار فاکتورهایی همانند قد و وزن المان‌های مهم دیگری همانند میزان آب بدن و درصد چربی‌ها نیاز است، تعیین گردد که شاخص توده بدنی نمی‌تواند این موارد را تشخیص دهد.

برای ورزشکاران حرفه‌ای که نیازمند شناخت عضلات خود هستند، نیاز است از دستگاه بادی آنالیز استفاده شود تا شاخص BMI معتبری برای افراد صورت‌گرفته شود.

پیشینه شاخص توده بدنی
پیشینه شاخص توده بدنی

 

محاسبه شاخص توده بدنی BMI چگونه انجام می‌گیرد؟

فرمول خاصی برای انجام محاسبه شاخص توده بدنی صورت می‌گیرد که نیاز به وزن افراد و قد آن‌ها دارد. فرمول صورت ‌گرفته برای محاسبه شاخص توده بدنی می‌تواند وزن را بر کیلوگرم تقسیم کند و با مجذور قد برحسب متر آن را محاسبه کند.

اما به ‌غیر از این‌که عواملی همانند قد و وزن نقش عمده و اساسی در محاسبه شاخص توده بدنی دارند، فاکتورهای دیگری همانند سن و جنسیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

در هر صورت عوامل مختلفی برای محاسبه شاخص توده بدنی صورت می‌گیرد و برای کودکان و بزرگسالان متفاوت می‌باشد. بر اساس این موارد طبقه‌بندی و دسته‌بندی درستی از محاسبه شاخص توده بدنی صورت‌ گرفته است تا افراد بتوانند تشخیص درستی از تناسب بدن خود از طریق این فرمول داشته باشند.

بنابراین ابزاری که وظیفه اندازه‌گیری را دارد با عنوان شاخص توده بدنی شناخته می‌شود و براساس عوامل و فاکتورهای مؤثری می‌تواند نشان‌دهنده کاهش وزن یا افزایش افزایش وزن در بدن افراد باشد.

حال برای این‌که بتوان محاسبه شاخص توده بدنی BMI را انجام داد و نتیجه درستی از آن کسب کرد، فرمول محاسبه BMI به موارد زیر احتیاج دارد:

 • سن
 • وزن
 • قد
 • جنسیت

همان‌طور که گفتیم محاسبه شاخص توده بدنی نقش عمده و اساسی را برای اندازه‌گیری چربی‌ها ندارد و نمی‌تواند نژاد یا بافت عضلانی را از یکدیگر تشخیص دهد.

به‌ همین دلیل برای بدن ورزشکاران حرفه‌ای نمی‌تواند کاربرد داشته باشد. زیرا میزان عضلات موجود در بدن آن‌ها به نسبت چربی بیشتر می‌باشد و اگر ورزشکاران حرفه‌ای قصد داشته باشند، از میزان چربی‌های موجود در بدن خود اطلاع پیدا کنند، بهتر است از بادی آنالیز استفاده کنند.

بهتر است این ‌موضوع را بدانید که شاخص توده بدنی BMI  در دسته استاندارد وضعیت وزن به حساب می‌آید و کمک مناسبی است تا پزشکان از طریق تعیین و محاسبه شاخص توده بدنی درجه چاقی را تشخیص دهند و کمک کنند تا افراد به تناسب اندام برسند.

مشکلات اضافه‌ وزن

یک شخصی دچار اضافه‌ وزن باشد، باعث می‌شود وزن اضافی را با خود حمل کند و این در دراز مدت باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری برای او می‌گردد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فشار خون بالا، مشکلات قلبی و عروقی، دیابت نوع ۲ اشاره کرد.

در کنار آن اشخاصی که دچار کاهش وزن می‌باشد و از کمبود وزن رنج می‌برند نیز ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند و خطر به وجود آمدن سوءتغذیه، پوکی استخوان و کم‌خونی در بدن آن‌ها بیشتر از حد ممکن می‌شود و در آینده تأثیرات منفی بر روی بدن آن‌ها می‌گذارد.

همان‌طور که گفتیم روش محاسبه شاخص توده بدنی BMI نمی‌تواند در اندازه‌گیری چربی‌ها موفق باشد و در بزرگسالان مواردی همچون جنسیت، سن نژاد یا بافت‌های عضلانی را تشخیص نمی‌دهد.

اما با این ‌وجود می‌تواند استاندارد وضعیت وزن را مشخص کند و این عملکرد به پزشکان بسیار کمک می‌کند تا بتوانند شرایط اندام افراد را بسنجند و مشکلات بالقوه‌ای که در بدن آن‌ها وجود دارد را شناسایی کند و درمان مؤثری برای آن انجام بدهند.

برای انجام  جراحی لاغری در مشهد نیاز می باشد صفحه بهترین دکتر جراحی لاغری در مشهد را ببینید.

مشکلات اضافه‌ وزن
مشکلات اضافه‌ وزن

افرادی که دارای شاخص توده بدنی نامناسب هستند چه کاری باید انجام بدهند؟

اگر محاسبه شاخص توده بدنی بسیار پایین باشد، اشخاص دچار کاهش وزن هستند و با کمبود مواد مغذی و سوءتغذیه مواجه شده‌اند. علی‌الخصوص در سنین بالا این مشکل می‌تواند خطرات بسیاری در زندگی افراد به دنبال داشته باشد و یک زندگی ناسالم را برای آن‌ها شکل بدهد.

حال اگر محاسبه شاخص توده بدنی عددی بالاتر از عدد نرمال را نشان بدهد، این افراد با افزایش وزن مواجه شده‌اند و ممکن است مسائل و بیماری‌های متعددی همانند دیابت گریبان‌گیر آن‌ها باشد.

این افراد موظف هستند هرچه زودتر شرایط لازم را برای مشورت با کارشناسان و متخصصین تغذیه فراهم کنند و به فکر تناسب و تعادل اندام خود باشند. بررسی‌هایی که پزشکان بر روی مسائل چاقی و افزایش وزن برای بیماران انجام می‌دهند، باعث می‌شود تا به محدوده سالمی از وزن برسند و تناسب اندام را تجربه کنند.

در واقع وظیفه اصلی پزشکان این است که دلایل اصلی اضافه‌ وزن افراد را جویا شوند و راه‌های متعددی برای مقابله با آن ذکر کنند. این پزشکان می‌توانند انواع راهکارهای مختلف علی‌الخصوص رژیم‌های لاغری را توصیه کنند.

آیا بالا بودن شاخص توده بدنی BMI برای سلامتی خطرناک است؟

محاسبه شاخص توده بدنی می‌تواند عدد معین شده‌ای را به دست بیاورد که این عدد در برخی شرایط به‌ حدی بالا می‌باشد که می‌تواند میزان چربی‌های موجود در بدن را تشخیص دهد و درک درستی از اضافه ‌وزن در بدن افراد داشته باشد.

محاسبه اضافه ‌وزن از طریق محاسبه شاخص توده بدنی اتفاق نمی‌افتد و نمی‌تواند سلامت افراد را تشخیص دهد. اما تعیین ‌کننده علائم میزان چربی‌های موجود در بدن را تشخیص می‌دهند.

حال برای این‌که بررسی‌های لازم بر روی شاخص توده بدنی صورت بگیرد تا متوجه شد که آیا سلامت افراد در خطر می‌باشد یا خیر، نیاز است به نزد یک پزشک رفت تا شرایط بیمار به ‌صورت دقیق‌تر سنجیده شود.

برای داشتن وزن مناسب و  ایده ال در خانم ها توصیه می شود از صفحه فرمول bmi برای خانم ها دیدن کنید.

آزمایشات و ارزیابی‌های متعدد

هنگامی‌که پزشک محاسبه شاخص توده بدنی را برای بیمار انجام می‌دهد، فقط به آن بسنده نمی‌کند و آزمایشات و ارزیابی‌های متعددی برای شرایط موجود آن بیمار انجام می‌دهد.

پزشک مواردی همچون تغذیه، پیشینه خانوادگی، فعالیت‌های فیزیکی را در نظر می‌گیرد تا بتواند تشخیص درستی از اضافه ‌وزن و خطرات موجود را برای بیمار به‌ همراه داشته باشد.

در نتیجه پاسخ این سوال مثبت است که در هنگام محاسبه شاخص توده بدنی افزایش آن می‌تواند سلامت افراد را به خطر بیندازد و برای این موارد نیاز است بررسی‌ها و ارزیابی‌های دقیق‌تری صورت بگیرد.

محاسبه شاخص توده بدنی BMI در بزرگسالان

برای این‌ که اندازه‌گیری دقیقی از شاخص توده بدنی یا BMI داشت، باید از قد و وزن بزرگسالان اطلاع داشته باشید. فرمول منحصر به ‌فردی که برای محاسبه شاخص توده بدنی صورت می‌گیرد، از طریق واحدهای متریک می‌باشد و به شکل زیر محاسبه می‌شود.

BMI=Weight/(Height)^2

معنی این فرمول ‌بندی این است که برایرسیدن به نتیجه درستی از محاسبه شاخص توده بدنی لیستی نیاز است. وزن یک فرد بالغ را به کیلوگرم بر توان دوم قد به متر تقسیم کنیم تا بتوان شاخص توده بدنی را تشخیص داد.

جدول محاسبه شاخص توده بدنی BMI به چه صورت تشکیل می‌شود؟

مهم‌ترین دلیل تشکیل جداول محاسبه شاخص توده بدنی این است که افراد بتوانند شرایط موجود خود را بسنجند. به ‌عنوان نمونه جدولی که در ادامه برای شما خواهیم داشت می‌تواند کمک کند تا افراد با یافتن وزن خود و قد خود بر روی این جدول وضعیت وزن خود را متوجه شوند و بدانند که شرایط بدنی آن‌ها در محدوده سالم کمبود وزن، اضافه‌وزن و چاق و یا چاقی شدید صورت‌گرفته است.

جدول محاسبه شاخص توده بدنی BMI به چه صورت تشکیل می‌شود؟
جدول محاسبه شاخص توده بدنی BMI به چه صورت تشکیل می‌شود؟

درک نتایج محاسبه شاخص توده بدنی به چه صورت انجام می‌گیرد؟

با استفاده از جدولی که در مطالب بالا برای شما داشتیم می‌توانید تعیین کنید که محدوده وزن شما در محاسبه شاخص توده بدنی چگونه می‌باشد.

اگر رنگ‌های این جدول را از یکدیگر تفکیک کنید، به‌ سادگی شرایط محاسبه شاخص توده بدنی انجام می‌گیرد. حال اگر نتیجه به‌ دست ‌آمده بر اساس موارد زیر بود نتیجه مشخص ‌شده آن تعیین می‌کند که برای تناسب اندام نیاز است چه اقداماتی را انجام بدهید.

درک نتایج محاسبه شاخص توده بدنی به چه صورت انجام می‌گیرد؟
درک نتایج محاسبه شاخص توده بدنی به چه صورت انجام می‌گیرد؟

شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸ نیم ۱۸٫۵

اگر با توجه به مواردی همچون قد و وزن شما عدد به دست ‌آمده در محاسبه شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸. ۵ باشد، بدان معناست که فرد با کمبود وزن مواجه است. بنابراین تشخیص دکتران تغذیه در این موارد بر این است که افراد باید میزان اندکی اضافه ‌وزن کسب کنند.

برای این‌که از بهترین راه ممکن اضافه‌ وزن داشته باشید و عضلات شما بیشتر شوند، باید مشاوره‌های یک پزشک تغذیه را در این امر جدی بگیرید تا به تناسب اندام برسید و شاخص توده بدنی شما در محدوده نرمال محاسبه گردد.

به ‌همین ‌منظور فقط افزایش شاخص توده بدنی نگران‌کننده نیست و لازم است در صورت کاهش شاخص توده بدنی حتما اقدامات لازم را برای تناسب اندام انجام دهید.

شاخص توده بدنی بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹

در برخی مواقع هنگامی‌که برای محاسبه شاخص توده بدنی قد و وزن وارد می‌گردد، عدد به ‌وجود آمده بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹ می‌باشد.

این موارد می‌تواند نشان ‌دهنده این ‌موضوع باشد که شخص دچار دارای محدوده وزنی مناسبی می‌باشد و اگر بتواند در این اندازه وزن خود را تثبیت کند، کمک بسیاری در سلامت زندگی خود می‌کند. اما اگر این محدوده بیشتر شود، ممکن است خطرهای جدی برای افراد صورت بگیرد و سلامتی آن‌ها را به خطر بیندازد.

بنابراین این دسته از افراد که محاسبه شاخص توده بدنی آن‌ها بین ۱۸٫۵ ‌تا ۲۴٫۹ می‌باشد، باید مراقب فعالیت‌های ورزشی خود و انواع رژیم‌های غذایی باشند و در هر صورت وزن خود را تثبیت کنند.

شاخص توده بدنی بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹
شاخص توده بدنی بین ۱۸٫۵ تا ۲۴٫۹

شاخص توده بدنی بین عدد 25 ‌تا ۲۹٫۹

هنگامی‌که عدد به وجود آمده بر اساس وزن و قد افراد بین ۲۵ تا 29٫۵را نشان بدهد، بر این معناست که شخص مدنظر دچار اندکی اضافه ‌وزن می‌باشد. در این موارد این دسته از افراد نیاز دارند تا با انجام فعالیت‌های ورزشی و رژیم‌های غذایی مناسب میزان کمی از اضافه ‌وزن های خود را کاهش بدهد.

اگر این افراد برای کاهش وزن دچار مشکل شوند، می‌توانند از مشورت‌های یک پزشک حاذق در این زمینه کمک بگیرند تا شرایط تناسب اندام به بهترین شکل ممکن برای آن‌ها رقم بخورد.

اگر این افراد توجهی به اندام خود نکنند و در صدد تناسب آن تلاش نکنند، ممکن است با افزایش وزن بیماری‌های زمینه‌ای دیگری برای آن‌ها صورت بگیرد که سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازد. به ‌همین دلیل پیشنهاد ما بر این است که حتما در هنگام محاسبه شاخص توده بدنی این عدد را جدی بگیرید و درصدد کاهش وزن تلاش کنید.

شاخص توده بدنی بالاتر از عدد ۳۰

هنگامی‌که محاسبه شاخص توده بدنی عدد بالاتر از 30 را نشان بدهد، این به ‌عنوان اخطاری است برای این‌که بتوانید میزانی از وزن خود را کاهش دهید.

مسلماً اگر این دسته از افراد درصدد کاهش وزن نباشند و هیچ‌گونه اقدام و تلاشی برای کاهش وزن نداشته باشند، سلامتی انها با خطراتی مواجه خواهد شد و می‌توانند از معضلات و بیماری‌هایی که اضافه‌ وزن به دنبال دارد، آسیب ببیند. بنابراین رژیم گرفتن را شروع کنید و حتما در این زمینه با یک پزشک و مشاور تغذیه مشورت کنید تا راهکارهای مناسبی برای سلامتی شما در نظر بگیرد.

شاخص توده بدنی بالاتر از عدد ۳۵

اگر شخصی دارای شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۵ باشد، کاندید مناسبی برای انجام عمل‌های جراحی لاغری می‌باشد. به دلیل این‌که این شخص دیگر توانایی رژیم گرفتن ندارد و از طریق این راهکارها و فعالیت‌های مناسب نمی‌تواند کاهش وزن را تجربه کند.

بنابراین تشخیص پزشکان بر این است تا از انواع جراحی‌های لاغری بنا بر شرایط خود استفاده کند تا کاهش وزن را تجربه کند و سلامت زندگی خود را تضمین کند.

شاخص توده بدنی بالاتر از عدد ۳۵
شاخص توده بدنی بالاتر از عدد ۳۵

جدول محاسبه شاخص توده بدنی در کودکان و نوجوانان به چه صورت می‌باشد؟

با توجه به سن افراد یعنی در محدوده بزرگسال یا کودک و نوجوان محاسبه شاخص توده بدنی متفاوت شناخته می‌شود. بنابراین این حیطه راستی ‌آزمایی در جدول زیر می‌توان تشخیص داد که یک کودک بنا بر سن خود در محدوده مناسبی از وزن قرار دارند یا نیاز به کاهش وزن یا افزایش وزن دارد.

برای این‌که محاسبه شاخص توده بدنی در کودکان انجام بگیرد، همانند افراد بالغ اندازه‌گیری می‌شود و در نهایت با توجه به عدد به دست ‌آمده می‌توان به نسبت سن و جنسیت او از طریق جدول زیر تشخیص درستی از اضافه ‌وزن و یا کاهش وزن کودک خود داشته باشید.

جدول محاسبه شاخص توده بدنی در کودکان و نوجوانان به چه صورت می‌باشد؟
جدول محاسبه شاخص توده بدنی در کودکان و نوجوانان به چه صورت می‌باشد؟

درک نتایج شاخص توده بدنی کودکان

جدول زیر می‌تواند تعیین‌کننده نتیجه‌های محاسبه شاخص توده بدنی برای کودکان باشد.

درک نتایج شاخص توده بدنی کودکان
درک نتایج شاخص توده بدنی کودکان

چه افرادی توانایی استفاده از شاخص توده بدنی BMI را دارند؟

همان‌طور که گفتیم بهترین راهی که می‌تواند سلامت وزن در بزرگسالان را ارزیابی کند، محاسبه شاخص توده بدنی می‌باشد. در کودکان تا سنین ۲ سال شاخص توده بدنی می‌تواند ارزیابی وزن آن‌ها را انجام بدهد.

شرایط جسمانی برخی از افراد به گونه‌ای است که دارای بدنی عضلانی نیستند و هنگامی‌که محاسبه شاخص توده بدنی آن‌ها اتفاق می‌افتد، ممکن است بیشتر از حد سلامت آن‌ها باشد. اما این افراد میزان اندکی چربی دارند.

 

بدنسازان و ورزشکاران جزو این دسته از افراد به حساب می‌آیند و هنگامی‌که این افراد از شاخص توده بدنی استفاده می‌کنند، آنها را اشخاص چاق شناسایی می‌کند.

در حالی ‌که وضعیت و شرایط بدنی این افراد بدین‌گونه نمی‌باشد. به ‌همین دلیل افراد خاصی نیاز است از محاسبه شاخص توده بدنی بهره‌مند شوند و این عملکرد نمی‌تواند برای همه افراد کارایی داشته باشد.

اشخاصی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون بالا هستند، ممکن است در قسمت ران‌ها و باسن دچار چربی اضافه باشند

به‌ غیر از این موارد اشخاصی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون بالا هستند، ممکن است در قسمت ران‌ها و باسن دچار چربی اضافه باشند. این افراد به نسبت بخش میانی بدنشان در بخش باسن و ران‌ها اضافه ‌وزن بیشتری دارند.

در نهایت هنگامی‌که سنجش شاخص توده بدنی به نسبت دور کمر به لگن صورت می‌گیرد، به‌ ترتیب می‌تواند نسبت دور کمر به قد فرد را تعیین کند. این بدین ‌صورت انجام می‌گیرد که ترکیبات بدنی یک فرد دارای چربی بدنی و بافت عضلانی می‌باشد.

اشخاصی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون بالا هستند، ممکن است در قسمت ران‌ها و باسن دچار چربی اضافه باشند
اشخاصی که دچار بیماری‌های قلبی عروقی و فشار خون بالا هستند، ممکن است در قسمت ران‌ها و باسن دچار چربی اضافه باشند

سیستم محاسبه شاخص توده بدنی تمرکز خاصی بر روی میزان چربی در بدن افراد دارد و در تلاش است تا توزیع آن در بدن را تشخیص بدهد.

به ‌همین دلیل بهترین راهکاری که می‌تواند محاسبه شاخص توده بدنی برای افراد ورزشکار را به دنبال داشته باشد، دستگاه بادی آنالیزور می‌باشد.

دستگاه بادی آنالیزور برای اشخاص ورزیده به‌ غیر از این‌که محاسبه شاخص توده بدنی را دارد، موارد دیگری از جمله موارد زیر را نشان می‌دهد:

 • میزان آب بدن
 • میزان توده چربی و آزاد
 • درصد چربی بدن
 • توده عضلانی اسکلتی
 • نسبت دور کمر به باسن
 • میزان متابولیسم پایه
 • آنالیز چربی و عضله

شرایط استفاده پزشکان از محاسبه شاخص توده بدنی چگونه می‌باشد؟

شاخص توده بدنی به ‌عنوان یک ابزار دقیق برای کاهش یا اضافه ‌وزن نمی‌باشد. اما با استفاده از آن می‌توان پیش‌بینی‌های لازم از وزن کودک و فرد بالغ و مشکلاتی که مربوط به شرایط جسمانی آن‌ها می‌باشد را انجام داد.

شرایط استفاده پزشکان از محاسبه شاخص توده بدنی چگونه می‌باشد؟
شرایط استفاده پزشکان از محاسبه شاخص توده بدنی چگونه می‌باشد؟

اگر شرایط شاخص توده بدنی افراد بعد از محاسبه بالا یا پایین باشد، پزشک برای این‌که اطمینان حاصل کند، می‌تواند از شاخصه‌های دیگری برای این موارد استفاده کند. این دسته از شاخصه‌ها عبارت‌اند از:

 • اندازه‌گیری ضخامت پوست تعیین می‌کند میزان چربی در بدن افراد بالغ یا کودکان به چه صورت است.
 • بررسی‌های موجود بر روی رژیم و فعالیت‌های فیزیکی مدنظر افراد می‌تواند تعیین کننده شاخص محاسبه شاخص توده بدنی است.
 • اطلاعات در رابطه با سوابق خانوادگی افراد و مشکلات دیگر همانند بیماری‌های قلبی عروقی می‌تواند سلامت شخص را نشان بدهد.
 • ارزیابی‌های دیگر در رابطه با سنجش سلامت فرد و توصیه‌های مربوط به آن نشان‌دهنده دقت شاخص توده بدنی است.

بعد از این‌که پزشکان این دسته از اطلاعات را نیز از بیمار دریافت کرده‌اند، می‌توانند نتیجه‌ای حاصل‌ شده را تعیین کنند و اگر نیاز به شرایط خاصی برای کاهش و یا افزایش وزن وجود داشت، رژیم‌ها و برنامه ورزشی مناسب به کمک افراد می‌آیند تا بتوانند به تناسب اندام خود برای سلامتی بیشتر برسند.

اضافه ‌وزن چه خطراتی برای سلامت افراد دارد؟

هنگامی‌که با محاسبه شاخص توده بدنی تشخیص داده شود، خطر اضافه‌ وزن برای افراد وجود دارد، ممکن است بیماری‌های متعدد گریبان‌گیر آن‌ها گردد و سلامتی آن‌ها را با مشکلاتی مواجه کند. در ادامه این مبحث بسیاری از تأثیرات منفی که اضافه ‌وزن بر روی بدن می‌گذارند را ذکر خواهیم کرد.

 • اضافه‌وزن می‌تواند باعث افزایش کارکردن قلب در بدن گردد.
 • افزایش وزن می‌تواند کلسترول، فشار خون را افزایش دهد.
 • افزایش وزن می‌تواند لیپوپروتئین ها با تراکم بالا را در بدن به دنبال داشته باشد.
 • چاقی باعث کاهش یافتن سطح کلسترول خون در بدن می‌گردد.
 • مبتلا شدن به دیابت و دیگر مشکلات سلامتی در صدد افزایش وزن اتفاق می‌افتد.

به ‌غیر از این‌ دسته از موارد انجمن بیماری‌های کلیوی و گوارشی تعیین کرده‌اند، اگر افراد دچار اضافه ‌وزن باشد، مبتلا شدن به بیماری‌های زیر در بدن آن‌ها می‌تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد. این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

 • وجود دیابت نوع ۲
 • وجود بیماری عروق کرونر قلب
 • وجود سکته مغزی
 • مبتلا شدن به فشار خون بالا
 • مبتلا شدن به لیپیدی
 • افزایش یافتن کلسترول بد در بدن
 • کاهش یافتن کلسترول خوب در بدن
 • آرتروز
 • بیماری کیسه صفرا
 • اوپن خواب و مشکلات تنفسی
 • وجود برخی از سرطان‌ها همانند سرطان سینه، روده، آندومتر

افزایش وزن در سنین کودکی یا نوجوانی

به‌ غیر از تمامی موارد ذکر شده افزایش وزن در سنین کودکی یا نوجوانی سلامتی این افراد را با خطراتی مواجه می‌کند و این امری بدیهی است که وجود اضافه‌ وزن می‌تواند چاقی را در بزرگسالان به وجود بیاورد.

اما اگر کودکان و نوجوانان به اضافه ‌وزن مبتلا باشند، وجود بیماری‌هایی همچون دیابت، آپنه خواب، بیماری‌های قلبی عروقی افزایش می‌یابد.

طبق نظریه انجمن قلب آمریکا تعیین کرده ‌است هنگامی‌که محاسبه شاخص توده بدنی برای کودکان و با افزایش آن مواجه می‌شود، خطراتی همانند آسم، استرس روانی و عدم اعتماد به نفس باعث دگرگونی زندگی آن‌ها می‌گردد و در آینده سلامت آن‌ها درگیر خواهد شد.

افزایش وزن در سنین کودکی یا نوجوانی
افزایش وزن در سنین کودکی یا نوجوانی

شاخص توده بدنی در محدوده سالم چه مزایایی را به‌ دنبال دارد؟

هنگامی‌که محاسبه شاخص توده بدنی صورت می‌گیرد و محدوده مدنظر سالم می‌باشد، می‌تواند خطرات و مشکلات سلامتی را به حداقل برساند. به ‌همین دلیل موارد زیر به‌ عنوان مزایای اصلی داشتن وزن سالم بعد از محاسبه شاخص توده بدنی این صورت می‌گیرند.

 • وزن سالم باعث کاهش درد در مفاصل و عضلات می‌گردد.
 • وزن مناسب باعث بیشتر شدن میزان انرژی و فعالیت داشتن در حوزه‌های مختلف می‌گردد.
 • وزنی سالم باعث می‌شود تنظیمات مایعات بدن بهبود پیدا کنند.
 • وزن سالم باعث می‌شود فشار خون در بدن افراد کنترل گردد.
 • وزن سالم باعث می‌شود فشار ها بر روی قلب به کمترین حد ممکن برسند.
 • سیستم گردش خون در هنگام وزن مناسب در حد متعادل شناخته می‌شود.
 • وزن مناسب بهبود الگوی خواب را به دنبال دارد.
شاخص توده بدنی در محدوده سالم چه مزایایی را به‌ دنبال دارد؟
شاخص توده بدنی در محدوده سالم چه مزایایی را به‌ دنبال دارد؟

چه ارتباطی بین محاسبه شاخص توده بدنی و سلامتی وجود دارد؟

مطالعات فراوانی در رابطه با اینکه شاخص متعادل توده بدنی می‌تواند، بر سلامتی افراد تاثیر گذار باشد، صورت ‌گرفته است. بر اساس این مطالعات اگر افراد در گروهی که اضافه ‌وزن دارند یا چاق به حساب می‌آیند قرار بگیرند، شانس مرگ زودرس به سراغ آن‌ها می‌آید و بیماری‌های متعددی همانند موارد زیر ممکن است برای آن‌ها صورت بگیرد.

 • دیابت نوع ۲
 • فشار خون
 • آرتروز
 • حمله قلبی
 • برخی از سرطان‌ها
 • بیماری‌های قلبی و عروقی

مرگ‌ و میر زودرس

اگر این دسته از افراد با اضافه ‌وزن بسیار اعتیاد به سیگار نداشته باشند، مرگ‌ و میر زودرس تا ۵۰ درصد گریبان‌گیر آن‌ها می‌گردد. اما اگر این اشخاص سیگار استفاده کنند، عامل مؤثر و خطرناکی برای سلامتی آن‌ها به حساب می‌آید.

به ‌همین دلیل رابطه مستقیمی مابین محاسبه شاخص توده بدنی و سلامتی وجود دارد. در کنار این مورد اگر افراد دچار لاغری بیش ‌از اندازه باشند، نیز این خطرات نیز این مورد خطراتی را به دنبال دارد.

در برخی مواقع مشاهد شده که کاهش وزن بسیار به نسبت چاقی بیشتر سبب به خطر انداختن سلامتی افراد می‌گردد. نکته حائز اهمیتی که در این‌ مورد لازم است بدانید این است که فرد باید تعادل بین قد و وزن خود را بشناسد.

اگر آگاهی کامل در این زمینه نداشته باشند، نمی‌تواند تغییرات موردنظر در بدن خود را بررسی کنند. در نهایت آگاهی لازم را در رابطه با کاهش یا اضافه ‌وزن خود ندارد و اقدامات لازم برای برطرف نمودن آن‌ها را انجام نمی‌دهد.

محاسبه شاخص توده بدنی در برنامه‌ریزی سلامتی

اغلب کشورهای جهان در تلاشند تا از طریق معیارهایی همانند قد و وزن یک شاخص مناسب برای سالم نگه ‌داشتن وضعیت کشور خود داشته باشد. به‌ عنوان نمونه آمارهای متفاوتی در زمینه در افراد چاق و لاغر دارند. سیاستی که در این کشورها برای تمامی افراد صورت می‌گیرد، این است که شاخص توده بدنی به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین موارد شناخته می‌شود تا تاثیر جامعه بر اساس کاهش یا افزایش وزن افراد سنجیده شود.

به‌ عنوان نمونه اگر در یک کشور شرایطی همانند کمبود کالاها کمبود کالاها و تورم صورت بگیرد ،تشخیص و محاسبه شاخص توده بدنی می‌تواند میزان کالری‌های دریافتی مردم را متوجه شود و با تغییراتی که در آن‌ها شکل می‌گیرد، برنامه‌ریزی‌های درستی برای یک کشور به دنبال دارد.

برای ثبت چاقی در جهان، سازمان جهانی سلامتی توانسته از محاسبه شاخص توده بدنی در دهه ۱۹۸۰ استفاده مفیدی داشته باشد. طبق این برنامه‌ریزی تشخیص داده شد که بعد از ایالات متحده، جزایر کوک، تونگا و ساموئا به ‌عنوان چاق‌ترین کشورها در جهان شناخته شده‌اند. شاخصی که برای ایلات متحده شناخته ‌شده ۲۸٫۸ می‌باشد که در جایگاه هفدهم قرار گرفته است.

شاخص ایران در این جایگاه ۲۶ می‌باشد

شاخص ایران در این جایگاه ۲۶ می‌باشد که به‌ عنوان ۸۰مین کشور چاق دنیا شناخته ‌شده و جایگاه نسبتاً خوبی دارد. کشورهایی همانند ژاپن و هند در فهرست کشورهایی هستند که دارای شاخص توده بدنی زیاد زیر ۲۵ هستند.

بر طبق این دسته از آمار و اطلاعات مربوط به چاقی نتیجه‌ای که صورت‌ گرفته می‌شود، این است که جهان به سمت چاق شدن در حال ‌حرکت می‌باشد و اصولاً چاقی برای مردان شایع‌تر شناخته ‌شده و به نسبت زنان و مردان بیشتر گریبان‌گیر اضافه ‌وزن هستند.

البته در برخی کشورهای توسعه ‌یافته این آمار برعکس می‌باشد. این‌که فرد بدون اطلاع کافی از کالری‌های فراوان و ارزان استفاده کند و ارزش غذایی آن‌ها را مهم نشمارد، افزایش وزن را به‌ دنبال دارد.

بنابراین کشورهایی که جزو کشورهای چاق به حساب می‌آیند، برنامه‌ریزی‌های مناسب و فرهنگ‌سازی لازم را برای رژیم‌های غذایی دارند و تلاش می‌کنند تا سطح فعالیت‌های معدنی کشور خود را بالاتر ببرند تا محاسبه شاخص توده بدنی آن‌ها به حداقل برسد. در این برنامه‌ریزی ژاپن توانسته موفقیت بسیاری کسب کند.

شاخص ایران در این جایگاه ۲۶ می‌باشد
شاخص ایران در این جایگاه ۲۶ می‌باشد

خطای محاسبه شاخص توده بدنی

در مطالب بالا ذکر کردیم که استفاده از محاسبه شاخص توده بدنی با مشکلاتی همراه است. اصولاً افرادی که دارای قد بلندتری هستند، در تشخیص شاخص توده بدنی ده‌ درصد چاق‌تر از واقعیت نشان داده می‌شوند. همین‌طور برای اشخاصی که قد کوتاه‌تری دارند، میزان شاخص توده بدنی ده ‌درصد آن‌ها را لاغرتر از چیزی که وجود دارند که نشان می‌دهد.

در حالت کلی اگر فردی قد کوتاه دچار چربی‌های اضافه باشد، ممکن است محاسبه شاخص توده بدنی برای آن شاخصی نرمال باشد و شخصی که قد بلندی دارد، با وزن مناسب در محاسبه شاخص توده بدنی این فرد دچار اضافه ‌وزن باشد.

این مشکلات به ‌عنوان خطاهای اندازه‌گیری شاخص توده بدنی شناخته شده‌اند و می‌تواند در افرادی که اندام درشت یا ریز دارند، نیز شکل بگیرد.

به‌ عنوان نمونه اگر دو مرد دارای وزن ۷۰ کیلوگرم و قد ۱۸۰ باشند، شرایط و اندام آن‌ها مساوی نیست. ممکن است یکی از آن‌ها اندامی باریک‌تر داشته باشد و دیگری جثه درشت‌تری داشته باشد که محاسبه شاخص توده بدنی تناسب این ۲ فرد را یک‌جور می‌سنجد.

یکی دیگر از مسائل مهمی که در راستای خطای محاسبه شاخص توده بدنی شکل می‌گیرد

یکی دیگر از مسائل مهمی که در راستای خطای محاسبه شاخص توده بدنی شکل می‌گیرد، برای افراد مسن می‌باشد. هنگامی‌که سن افراد بیشتر می‌شود، وزن آن‌ها تغییر پیدا نمی‌کند. اما با استفاده از شاخصه قد ممکن است شرایط محاسبه توده بدنی به ‌درستی صورت نمی‌گیرد. افراد مسن به ‌مرور زمان کوتاه ‌قامت تر می‌شوند. بنابراین خطای محاسبه شاخص توده بدنی در این موارد نیز شکل می‌گیرد.

بنابراین متخصصین تغذیه می‌توانند تصحیح محاسبه شاخص توده بدنی را بر اساس وضعیت درست افراد صورت بدهند. برخی از افراد از فرمول ساده‌تری به‌ جای شاخص توده بدنی استفاده می‌کنند و تصور می‌کنند اگر وزن فرد بر قد به توان ۲ تقسیم گردد و در یک ‌سوم آن ضرب شود، نتیجه درستی از شاخص توده بدنی می‌گیرند. تفاوت ناچیزی بین نتیجه نهایی این ۲ فرمول شناخته شده است.

یکی دیگر از مسائل مهمی که در راستای خطای محاسبه شاخص توده بدنی شکل می‌گیرد
یکی دیگر از مسائل مهمی که در راستای خطای محاسبه شاخص توده بدنی شکل می‌گیرد

تفاوت میان محاسبه عضله و چربی در شاخص توده بدنی

بر فرض مثال شخصی با ۱۰۰ با قد ۱۸۰ توانست ۱۰ کیلوگرم چربی را کاهش بدهد و به‌ جای آن ۱۰ کیلو عضله داشته باشد. هنگامی‌که تصویر قبل و بعد  این فرد را مقایسه می‌کنیم، شرایط پیشرفت در بدن او بسیار مشخص می‌باشد.

اما هنگامی‌که می‌خواهیم محاسبه شاخص توده بدنی او را در نظر بگیریم، عدد به ‌دست ‌آمده هیچ تفاوتی نخواهد داشت و این امر باعث شده که شاخص توده بدنی تفاوت بین عضله و چربی را تشخیص ندهد.

همین‌طور اگر شخصی اضافه ‌وزن بسیار بالا داشته باشد و به دلیل عدم تحرک کافی و رژیم‌های اشتباه عضله سوزی داشته باشد، روند شاخص توده بدنی او بهتر می‌گردد. با توجه به این موضوعات ه متخصصین تغذیه ذکر می‌کنند، بیشتر از این‌که محاسبه شاخص توده بدنی بتواند به افزایش وزن را نشان بدهد، می‌تواند چاق نبودن را به نمایش بگذارد.

یعنی اشخاصی که در معیار گروه چاق نمی‌باشند، به ‌احتمال قوی دچار اضافه ‌وزن نیستند. اما اگر شخصی با این دسته از معیارها به ‌عنوان شخصی چاق گزارش داده شود، امکان دارد به ‌ظاهر آن‌چنان افزایش وزن نداشته باشد.

علی‌الخصوص ورزشکارانی که میزان چربی بدن آن‌ها کمتر از ۱۵ درصد می‌باشد و دارای اندامی عضلانی هستند، امکان این‌که در محاسبه شاخص توده بدنی چاق تشخیص داده شوند، بسیار زیاد است. به دلیل این‌که این شاخص فرق بین اضافه ‌وزن و عضلات و چربی‌ها را متوجه نمی‌شود.

تشخیص دقیق چاقی با محاسبه شاخص توده بدنی

همان‌طور که گفتیم شاخص توده بدنی کمک می‌کند تا یک درک اصولی از میزان لاغری و افزایش وزن شکل بگیرد. اما نمی‌تواند دقیق و اصولی باشد. به ‌عنوان نمونه اگر شخصی با شاخص توده بدنی ۲۱ دارای پاهایی غیر عضلانی، شکمی برآمده و دستان بسیار لاغر باشد، نمی‌توان آن را در گروه‌بندی افرادی با وزن طبیعی قرار داد.

ممکن است محاسبه شاخص توده بدنی این فرد مناسب باشد. اما لازم است سبک زندگی خود را از طریق رژیم غذایی مناسب اصلاح کند تا کاهش چربی‌های شکم را به دنبال داشته باشد و به‌ جای آن‌ها عضله‌سازی کند. این فرد نیازمند دریافت یک برنامه درست برای اصلاح استایل خود می‌باشد.

بنابراین برای تشخیص دقیق‌تری از محاسبه توده بدنی صورت بگیرد، لازم است توسط متخصصین ترکیب بدنی افراد و مواردی همچون چاق یا لاغر بودن آن تعیین گردد.

پزشکان برای این‌که اطلاعات دقیق‌تری از میزان چاقی و کاهش وزن افراد داشته باشند، اطلاعات دقیق‌تری همانند دور مچ، دور گردن، دور کمر، دور باسن و دیگر موارد نیاز دارند تا شرایط افراد را تشخیص بدهند.

تشخیص دقیق چاقی با محاسبه شاخص توده بدنی
تشخیص دقیق چاقی با محاسبه شاخص توده بدنی

چگونه می‌توان شاخص توده بدنی را کاهش داد؟

در مطالب بالا گفتیم که اهمیت محاسبه شاخص توده بدنی به چه میزان زیاد می‌باشد و ضروری است. حال هنگامی‌که به پزشک مراجعه می‌کنید، تشخیص می‌دهد که محاسبه شاخص توده بدنی شما نشان ‌دهنده افزایش وزن هست و نیاز است که در صدد کاهش شاخص توده بدنی تلاش کنید.

اشخاصی که دچار کاهش وزن هستند، برای این‌که بتوانند به محدوده وزنی نرمال برسند و میزان شاخص توده بدنی خود را افزایش بدهد، با دشواری روبه‌رو نیستند و می‌توانند به ‌سادگی افزایش وزن داشته باشند.

در برخی مواقع مشاهده شده که محاسبه شاخص توده بدنی عددی بالاتر از ۳۰ یا ممکن است عددی نزدیک به ۴۰ را در نظر گرفته است

اما در برخی مواقع مشاهده شده که محاسبه شاخص توده بدنی عددی بالاتر از ۳۰ یا ممکن است عددی نزدیک به ۴۰ را در نظر گرفته است. این دسته از افراد برای این‌که کاهش وزن را تجربه کنند و میزان شاخص توده بدنی آن‌ها کمتر گردد، نیاز به راهکارهای درمانی برای کاهش وزن دارند.

احتمالاً این اشخاص به ‌تنهایی نمی‌توانند از لاغری بهره ببرند و کاهش وزن آن‌ها نیاز به کمک‌های یک متخصص تغذیه دارد و در کنار آن جراحان لاغری نیز می‌توانند کمک کنند تا یک فرد به اندام ایده‌آل برسد و در صدد کاهش شاخص توده بدنی خود تلاش کند. به ‌غیر از تمامی این موارد فرد باید مصمم باشد و از یک رژیم غذایی خاص و سبک زندگی جدیدی پیروی کند.

حال در ادامه راهکارهای مناسبی برای کمک به کاهش وزن افراد چاق عنوان می‌کنیم. اگر اشخاص بتوانند در مدت ‌زمان مناسبی این دسته از راهکارها را با یکدیگر ترکیب کند، از روشی ایمن می‌توانند در صدد کاهش شاخص توده بدنی خود تلاش کنند و وزن آن‌ها به محدوده نرمال برسد. بنابراین مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم را مهم بشمارید.

بهتر است به انجام جراحی لاغری فکر کنید

هنگامی‌که محاسبه شاخص توده بدنی عددی بالاتر از ۳۰ در محدوده نزدیک به ۴۰ را نشان می‌دهد، این اشخاص به ‌تنهایی از طریق تغییر سبک زندگی با راهکار ورزش و یا رژیم لاغری می‌توانند کاهش وزن داشته باشند.

به ‌همین دلیل هنگامی‌که به متخصصین تغذیه مراجعه می‌کنند، این پزشکان راهکار عمل جراحی را برای این افراد مهم می‌شمارند. این راهکار اصولی نیز از طریق جراحی‌های لاغری و به‌ صورت کاملاً ایمن تحت نظارت تخصص‌های پزشکی حرفه‌ای صورت می‌گیرد.

به دلیل این‌که جراحی‌های لاغری برای کاهش وزن اثربخشی بالایی دارد، به واسطه یک جراح لاغری می‌توانند کمک کنند تا در هنگام محاسبه شاخص توده بدنی عددی نرمال نمایش داده شود. بنابراین این روش به کمک این دسته از افراد می‌آید تا بتوانند تناسب اندام را تجربه کنند.

اغلب افرادی که از جراحی‌های متداول لاغری استفاده کرده­اند، هیچ‌گونه عوارضی را مشاهده نکرده‌اند و توانستند روال زندگی عادی خود را پیش ببرند و از آن لذت ببرند. بنابراین اگر شما نیز درصدد کاهش دادن شاخص توده بدنی خود هستید، جراحی لاغری یکی از گزینه‌هایی است که بهتر است به آن‌ها فکر کنید.

بهتر است به انجام جراحی لاغری فکر کنید
بهتر است به انجام جراحی لاغری فکر کنید

ورزش منظم را در زندگی خود جدی بگیرید

از مهم‌ترین مواردی که در اصول کاهش وزن اثربخش می‌باشد و تحرک و فعالیت‌های مدنی می‌باشد که همواره پزشکان توصیه می‌کنند می‌توانید به این نکته توجه کنید تا تناسب اندام برای شما صورت بگیرد. استفاده از هر ورزشی در سلامت انسان نقش مهمی ایفا می‌کند و مفید می‌باشد.

حتی اگر استفاده از ورزش‌های مختلف نتواند نتیجه اثربخشی بر روی کاهش وزن داشته باشد، شرایط سیستم بدن را بهبود می‌بخشد. اما برای این‌که بتوان کاهش شاخص توده بدنی را انجام داد یک برنامه‌ریزی متعادل و مناسب لازم است صورت بگیرد.

برای این‌که بتوانید هر گونه فعالیت بدنی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید و این می‌تواند یک جانشین مفید برای سلامت شناخته شود، انواع ورزش‌های هوازی که با شدت متوسط صورت می‌گیرند، در کنار ورزش‌های ترکیبی مکمل مناسبی برای افزایش سطح سلامت بدن هستند. کالری سوزی ورزش‌های هوازی بسیار زیاد می‌باشد و با شدت متعادل می‌توانند کمک کنند تا چربی سوزی نیز صورت بگیرد.

ورزش‌های ترکیبی

همین‌طور اگر از ورزش‌های ترکیبی استفاده شود، سوزاندن میزان بسیاری از کالری‌ها اتفاق می‌افتد و تا چند ساعت بعد سوخت ‌و ساز در بدن فرد باقی می‌ماند.

در هنگامی‌که بدن برای کاهش وزن آماده می‌شود و ورزش‌های قدرتی نقش بسیاری برای افزایش دادن بافت عضلانی بدن دارند و جایگزین مناسبی برای چربی‌های موجود در بدن می‌باشند.

بنابراین این نکته را بدانید که محاسبه شاخص توده بدنی در محدوده‌ای سالم بدین‌معنا نیست که فرد دارای چربی‌های اضافه نمی‌باشد. ممکن است در بدن فرد چربی‌های اضافه‌ای وجود داشته باشد، اما محاسبه شاخص توده بدنی او در حد متعادل باشد.

برای این‌که کمک کنید تا بدن شما عضلانی گردد و چربی‌های موجود را کاهش دهید، ورزش‌های قدرتی در برنامه‌ریزی‌های کاهش وزن شما بسیار کمک می‌کند.

ورزش‌های متعددی از طریق تشخیص پزشکان برای کاهش وزن مهم شمرده می‌شوند که در موارد زیر خلاصه می‌شوند.

 • وزنه‌برداری
 • دوچرخه‌سواری
 • دوو میدانی
 • شنا
 • دراز و نشست
 • شنای سوئدی
 • و دیگر فعالیت‌های متنوع

بنابراین اغلب افرادی که قصد دارند در صدد کاهش محاسبه شاخص توده بدنی خود برآیند، باید به ‌صورت منظم ورزش را در زندگی خود مهم بشمارند. این دسته از افراد به دلیل این‌که مستعد اضافه‌ وزن و چاقی هستند، نیاز است که بدون تحرک باقی نمانند و حتما از این ورزش‌ها در طول روزمره استفاده کنند.

ورزش‌های متعددی از طریق تشخیص پزشکان برای کاهش وزن مهم شمرده می‌شوند که در موارد زیر خلاصه می‌شوند.
ورزش‌های متعددی از طریق تشخیص پزشکان برای کاهش وزن مهم شمرده می‌شوند که در موارد زیر خلاصه می‌شوند.

تغییر سبک زندگی با رژیم غذایی مناسب داشته باشید

هنگامی یک برنامه غذایی می‌تواند کامل و دقیق باشد که تمامی مواد مغذی علی‌الخصوص حبوبات، غلات، سبزیجات، میوه‌ها، آجیل‌ها، دانه‌ها و دیگر مواد موجود بدون چربی و دارای چربی سالم در آن گنجانده شود. کاهش دادن میزان قند در برنامه‌های غذایی افراد برای کاهش وزن نقش بسیاری ایفا می‌کند.

اگر بتوانید از یک برنامه غذایی سالم پیروی کنید، مزایای بسیاری بر روی سلامتی و کاهش وزن دارد و می‌تواند خطرات مربوط به بیماری‌های قلبی عروقی و کاهش التهابات را به حداقل برساند.

برای این‌که از برنامه غذایی سالم پیروی کنید، تمرکز بسیاری بر روی روغن زیتون و ماهی‌های چرب داشته باشید. حتی‌الامکان در تلاش باشید استفاده از گوشت قرمز و شیرینی‌ها به کمترین حد برسد. غذاهایی که فیبر بسیار و آنتی‌اکسیدان بسیار دارند، می‌توانند مدت‌زمان بیشتری افراد را سیر نگه دارند و به‌ عنوان غذاهای مغذی برای بدن شناخته می‌شوند.

درست است که فعالیت داشتن و ورزش کردن یک گزینه‌ای مؤثر برای کاهش وزن شناخته می‌شود و در هنگام محاسبه شاخص توده بدنی می‌تواند عددی کمتر را به نمایش بگذارد، اما استفاده نادرستی از غذاها در طول روزمره داشته باشید، نتیجه درستی از انجام فعالیت‌های ورزشی نمی‌بینید.

تحرک داشتن و ورزش کردن در کنار استفاده از رژیم غذایی مناسب

به همین دلیل تحرک داشتن و ورزش کردن در کنار استفاده از رژیم غذایی مناسب کمک می‌کند تا محاسبه شاخص توده بدنی کاهش پیدا کند.

برای این‌که با توجه به شرایط موجود خود از بهترین سبک غذایی در طول روز استفاده کنید، متخصصین تغذیه و یا جراحان لاغری به شما کمک خواهند کرد و با مشاوره‌هایی که در اختیار شما می‌گذارند، می‌توانند از یک رژیم اصولی و حرفه‌ای برای شما استفاده کنند تا در کنار ورزش بتوانید کاهش وزن را تجربه کنید. موارد زیر می‌توانند در رژیم‌های لاغری به افراد دچار اضافه ‌وزن کمک کنند و به ‌مرور زمان کاهش وزن را برای آن‌ها به ارمغان بیاورند.

 • رژیم‌های لاغری در ۷ روز
 • رژیم‌های کم کربوهیدرات
 • رژیم‌های لاغری کتوژنیک
 • رژیم‌های لاغری سریع
 • و دیگر موارد
تحرک داشتن و ورزش کردن در کنار استفاده از رژیم غذایی مناسب
تحرک داشتن و ورزش کردن در کنار استفاده از رژیم غذایی مناسب

داشتن استراحت و خواب کافی مفید می‌باشد

برای این‌که تمامی اعضا و ساختارهای بدن بهترین عملکرد را در طول روز از خود ارائه بدهد، داشتن خواب کافی و استراحت بهینه اثربخش می‌باشد. اگر شخصی کمبود خواب داشته باشد، عامل مؤثری برای افزایش وزن و چاقی در بدن او شناخته می‌شود.

اشخاصی که قصد دارند در درهنگام محاسبه‌ی شاخص توده‌ی بدنی عددی کمتر را تجربه کنند و بی‌ام‌آی آن‌ها در حد تعادل و تناسب برقرار باشد، نیاز دارند در طول روزمره استراحت و خواب و خواب کافی داشته باشند.

داشتن استراحت و خواب کافی مفید می‌باشد
داشتن استراحت و خواب کافی مفید می‌باشد

بنابراین هنگامی‌که به پزشک تغذیه مراجعه می‌کنند، این نکته را به آن‌ها یادآوری می‌کند که برای داشتن خواب کافی باید موارد متعددی را رعایت کنند. این دسته از مسائل در موارد زیر خلاصه می‌شوند.

 • در تلاش باشید میزان استرس را در زندگی خود به حداقل برسانید.
 • ساعات تعیین ‌شده‌ای برای خوابیدن و بیدار شدن در زندگی خود تعیین کنید.
 • ۲ ساعت قبل ‌از استراحت کردن و خوابیدن هیچ مواد غذایی مصرف نکنید.
 • همیشه شام سبک مصرف کنید.
 • یک انسان نیاز دارد به ‌اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار بگیرد.
 • در هنگام خواب تماشای تلویزیون را کنار بگذارید.
 • و دیگر موارد

کاهش دادن استرس در زندگی مفید می‌باشد

یکی از دلایل مهم دیگری که می‌تواند افزایش وزن را به ‌دنبال داشته باشد و در نهایت عدد محاسبه شاخص توده بدنی بسیار بالا باشد، استرس می‌باشد.

اغلب افرادی که دچار چاقی شده‌اند، بیان کرده‌اند که با وجود استرس قدرت مصرف غذاها در طول روز برای آن‌ها بیشتر می‌شود. هر چه که تلاش کنید میزان استرس خود را در طول روز مدیریت کنید، این عملکرد کمک می‌کند تا کاهش وزن و پایین آوردن شاخص توده بدنی را تجربه کنید.

راهکارهای متعددی برای کنترل و مدیریت استرس وجود دارند که می‌توانید اقدامات لازم را در این موارد انجام دهید تا در کنار آن سلامتی و کاهش وزن برای شما اتفاق بیفتد.

این راهکارها در موارد زیر خلاصه می‌شوند و کمک می‌کنند که زندگی بهتری را تجربه کنید.

 • بهتر است از روان‌شناسان برای کاهش استرس کمک بگیرید.
 • انجام مدیتیشن می‌تواند در کاهش استرس مؤثر باشد.
 • سطح مطالعه و آگاهی خود را در رابطه با مدیریت استرس بیشتر کنید.
 • به زندگی خود نظم بدهید و برنامه‌ریزی‌های درستی برای انجام فعالیت‌های خود داشته باشید.
 • استفاده از داروهای گیاهی آرام‌بخش به کاهش استرس کمک می‌کند.
 • و دیگر موارد
این راهکارها در موارد زیر خلاصه می‌شوند و کمک می‌کنند که زندگی بهتری را تجربه کنید.
این راهکارها در موارد زیر خلاصه می‌شوند و کمک می‌کنند که زندگی بهتری را تجربه کنید.

استفاده از میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید

افرادی که دچار اضافه ‌وزن و چاقی می‌شوند، بهتر است استفاده بسیاری از سبزیجات و میوه‌ها داشته باشند. مهم‌ترین دلیل این‌که پزشکان توصیه می‌کنند، وجود سبزیجات و میوه‌ها را در زندگی افراد چاق بگنجانید، این است که می‌تواند میزان انرژی بدن را در طول روز تامین کند و به دلیل این‌که کالری بسیار اندکی دارند، باعث کاهش وزن می‌شوند.

به ‌غیر از این موارد استفاده از سبزیجات و میوه‌ها میزان مدت ‌زمان سیری را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند که یک شخص در طول روز کمتر احساس گرسنگی کند.

استفاده از میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید
استفاده از میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی خود بگنجانید

بنابراین استفاده از سبزیجات و میوه‌ها و گنجاندن آن‌ها در برنامه‌های غذایی روزانه در کاهش وزن بسیار اثربخش است و سبب می‌شود که در هنگام محاسبه شاخص توده بدنی محدوده وزنی شما مناسب باشد و تعادل در تناسب شما برقرار باشد.

از دسته سبزیجات و میوه‌های مؤثری که نقش بسیاری در کاهش وزن دارند و باعث سیری طولانی ‌مدت می‌شوند، موارد زیر را عنوان می‌کنیم.

 • سیب و موز
 • کاهو و کلم
 • آواکادو
 • گلابی
 • پرتقال و دیگر مرکبات
 • و دیگر موارد

تغییرات با اثرات طولانی ‌مدت انجام دهید

اگر قصد دارید کاهش شاخص توده بدنی را برای خود به ارمغان بیاورید، نیاز است در سبک زندگی خود تغییراتی به وجود بیاورید و هدف اصلی این تغییرات این است که در طولانی ‌مدت بتوانند مؤثر واقع شوند. اگر از شرایط و برنامه‌های غذایی بسیار سخت استفاده کنید، ممکن است فوراً باعث کاهش وزن شما گردد.

اما این اثرات به‌ صورت دائمی و طولانی ‌مدت باقی نخواهند بود. به ‌همین دلیل باید از روش‌های آرام و پیوسته استفاده کنید تا بتوانند اثرات طولانی ‌مدتی در زندگی شما داشته باشد. بهترین راهکار برای کاهش شاخص توده بدنی تغییر عادت غذایی و تحرک کافی می‌باشد.

برای این‌که تغییرات اصولی و درست در زندگی خود به وجود بیاورید، پزشکان می‌توانند شما را یاری کنند. در نظر داشته باشید شاخص محاسبه شاخص توده بدنی هنگام پاسخ‌گو است که اندازه‌گیری‌ها و آزمایش‌های دیگری در کنار آن صورت گرفته شود.

اغلب متخصصین تغذیه بر این باورند که اگر سبک زندگی و عادات روزانه خود را تغییر دهید و به ‌آرامی با یک روش جدید خو بگیرید، تعهدات طولانی ‌مدت شما باعث کاهش وزن می‌گردد و این امر شاخص توده بدنی را کمتر می‌کند.

سطح اطلاعات و آگاهی خود را در رابطه با کاهش وزن بیشتر کنید

بهتر است تلاش کنید در طول روز در رابطه با کاهش وزن بیشتر مطالعه داشته باشید. اگر میزان آگاهی شما در رابطه با معضل چاقی بیشتر شود، کمک می‌کند تا کاهش وزن را تجربه کنید. اما برای این امر می‌توانید در منابع مختلف جستجو کنید و تجربیات بسیاری برای پائین آوردن شاخص توده بدنی خود کسب کنید. برای ‌اینکه سطح آگاهی خود را داریم در این زمینه بیشتر کنید، نیاز است اقدامات زیر کمک بگیرید.

سطح اطلاعات و آگاهی خود را در رابطه با کاهش وزن بیشتر کنید
سطح اطلاعات و آگاهی خود را در رابطه با کاهش وزن بیشتر کنید
 • اینترنت منبع مناسبی برای کسب اطلاعات در رابطه با کاهش وزن می‌باشد.
 • مشورت گرفتن از متخصصان تغذیه می‌تواند سوالات ذهنی شما را در این زمینه برطرف کند.
 • مجلات و کتاب‌های مرتبط با چاقی به شما کمک می‌کنند.
 • به ‌صورت مرتب و مداوم از محاسبه توده بدنی استفاده کنید.

توجه به تمامی موارد ذکر شده می‌تواند کمک کند که یک فرد در کاهش دادن شاخص توده بدنی خود تلاش کند و در نهایت تعادل وزن برای او برقرار باشد و زندگی باکیفیتی را تجربه کند.

در حالت کلی می‌توان به‌ صورت متداول از محاسبه شاخص توده بدنی استفاده کرد تا تشخیص درستی از افزایش وزن در زمان مناسب آن انجام داد و بتوان پیش‌گیری‌های لازم را برای کنترل وزن و مدیریت آن انجام داد. این نکته امری است که سلامت زندگی افراد را تضمین می‌کند و می‌تواند کمک کند که زندگی با کیفیتی را داشته باشند.

چه پاسخ مناسبی به برخی از سوالات در رابطه با محاسبه شاخص توده بدنی می‌توان داد؟

با توجه به تمامی مسائل ذکر شده در رابطه با محاسبه توده بدنی ممکن است سوالات ذهنی برخی از افراد بدون پاسخ مانده باشد. در ادامه این مبحث تعدادی از سوالات پرتکرار افراد را ذکر خواهیم کرد و پاسخ مناسبی برای آن‌ها خواهیم داشت.

آیا محاسبه شاخص توده بدنی فقط به واسطه پزشکان تعیین می‌شود و فقط برای آن‌ها اهمیت دارد؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که محاسبه شاخص توده بدنی فقط توسط پزشکان انجام می‌گیرد. اما بر اساس فرمول ذکرشده هر شخصی می‌تواند در تعیین شدن میزان شاخص توده بدنی عملکرد داشته باشد و این فرمول بسیار راحت است و می‌توان در ماشین‌حساب و دیگر موارد آن را حساب کرد.

به ‌غیر از این موارد امروزه سایت‌های آنلاین بسیاری وجود دارند که از این طریق می‌توان به محاسبه توده بدنی پی برد. بنابراین هم افراد عادی و هم پزشکان و متخصصان تغذیه ای توانایی تشخیص و محاسبه توده بدنی را دارند و می‌توانند از آن استفاده کنند تا میزان افزایش وزن خود را بهتر تشخیص دهند.

آیا نحوه محاسبه شاخص توده بدنی برای تمامی افراد با هر سنی یکسان می‌باشد؟

همان‌طور که گفته شد برای این‌که محاسبه توده بدنی صورت بگیرد، سن نیز نکته مهمی می‌باشد و برای کودکان بزرگسال بزرگسالان به یکسان محاسبه نمی‌گردد. یک سری برنامه‌ریزی‌هایی بر اساس جنسیت افراد نیز در نظر گرفته می‌شود و برای بزرگسالان از همان فرمول همیشگی بی‌ام‌آی استفاده می‌شود.

محاسبه گرهایی که در داخل انواع صفحات مجازی وجود دارند باعث می‌شود بتوان محاسبه شاخص توده بدنی در بزرگسالان و کودکان را که با یکدیگر تفاوت دارند، به ‌صورت دقیق انجام داد. با استفاده از این ابزار دیگر نیاز به انجام فرمول نمی‌باشد و فقط با دو نکته قد و وزن به‌ صورت آنلاین شاخص توده بدنی برای شما محاسبه می‌گردد.

آیا محاسبه شاخص توده بدنی می‌تواند تعیین کند که فرد چه میزان نیاز به کاهش وزن دارد؟

تشخیص و محاسبه شاخص توده بدنی باعث می‌شود که فرد از میزان کاهش وزن خود اطلاع پیدا کند. در مجموع تعیین می‌کند که فرد چه میزان اضافه ‌وزن دارد و تا همان اندازه می‌تواند برای کاهش وزن تلاش کند. سپس می‌تواند به محدوده سالم وزنی برسد و تناسب اندام را تجربه کند. محاسبه‌گر های آنلاین می‌توانند شاخص توده بدنی را محاسبه کنند و میزان وزن مورد نظری که فرد باید از دست بدهد را به او گوشزد کنند.

آیا محاسبه شاخص توده بدنی می‌تواند میزان دقیق چربی‌های بدن در نواحی شکم را تعیین کند؟

توانایی محاسبه توده بدنی در حد نیست که بتواند به ‌صورت دقیق چربی‌های موجود در ناحیه شکم را بررسی کند و نمی‌تواند به افراد بگوید که در کدام یک از ناحیه‌های بدن خود چه میزان چربی دارند.

مهم‌ترین عملکرد این شاخص این است که تعیین کند وزن افراد در محدوده سالم می‌باشد یا این‌که نیاز به افزایش یا کاهش وزن دارد. اگر شخص شرایط سالم وزنی نداشته باشد، شاخص توده بدنی به او گوشزد می‌کند چه میزان باید کاهش و افزایش وزن داشته باشد تا به محدوده تناسب اندام برسد.

آیا ماهیچه‌ها و عضلات تأثیری در رویه محاسبه شاخص توده بدنی می‌گذارند؟

شاخص توده بدنی می‌تواند بر روی عضلات تاثیرگذار باشد. این شرایط به گونه عملکرد دارد که هر چه فرد میزان عضلات بیشتری داشته باشد، شاخص توده بدنی و محاسبه آن بیشتر می‌شود.

این شرایط در حالی رقم می‌خورد که افراد دارای عضله هستند و میزان چربی در بدن آن‌ها بسیار کمتر از عضله می‌باشد. این افراد دچار اضافه ‌وزن نیستند. همان‌طور که گفتیم نکته منفی که برای محاسبه توده بدنی ذکر می‌شود، این است که اهمیتی به تفاوت‌های و ماهیچه و چربی‌ها نمی‌دهد و هر دوی آن‌ها را یکسان می‌داند.

آیا ماهیچه‌ها و عضلات تأثیری در رویه محاسبه شاخص توده بدنی می‌گذارند؟
آیا ماهیچه‌ها و عضلات تأثیری در رویه محاسبه شاخص توده بدنی می‌گذارند؟

جمع‌ بندی مطالب

در مطالب بالا در رابطه با تمامی خصوصیات و ویژگی‌های محاسبه توده بدنی صحبت کردیم و گفتیم که محاسبه آن می‌تواند چه کارایی داشته باشد.

به ‌طور کلی یک راهکار کاملاً ارزان و ساده برای این‌ که بتوان میزان چاقی های خود را متوجه شد، شاخص توده بدنی می‌باشد. هر چقدر میزان این شاخص بالاتر باشد، نشان می‌دهد ریسک مبتلا شدن به بیماری‌های متعدد در کنار چاقی چقدر می‌باشد.

نتایج متعددی که برای محاسبه توده بدنی صورت می‌گیرد، بر اساس فرمول ذکر شده نقش عمده و اساسی را بر روی چربی‌های موجود سالم یا ناسالم بدن افراد دارد.

افراد در هر رده سنی می‌توانند محاسبه توده بدنی را انجام بدهند و جدول مربوطه آن‌ها تعیین می‌کند که وزن مدنظر آن‌ها در چه محدوده‌ای قرار دارد.

با توجه به سن ‌و سال نتیجه محاسبه شاخص توده بدنی تغییر می‌کند

با توجه به سن ‌و سال نتیجه محاسبه توده بدنی تغییر می‌کند و مطلوب و نامطلوب بودن آن بر اساس شاخصه‌ای به نام سن تغییر می‌کند. مهم‌ترین نکته‌ای که برای شاخص توده بدنی وجود دارد این است که ممکن است برخی از موارد را به ما نشان ندهد و فقط وضعیت وزنی ما را تایید کند. به ‌عنوان نمونه قادر به درک درصد چربی‌ها در بدن نمی‌باشد.

شاید تصور کنید چه افراد نیاز به محاسبه توده بدنی دارند. باید بگوییم هیچ محدودیتی برای افراد صورت نمی‌گیرد و هر شخصی موظف است در طی دوره‌های خاص با استفاده از فرمول تایید شده محاسبه توده بدنی را انجام بدهد تا تشخیص دهد وزن او در محدوده‌ای سالمی می‌باشد یا خیر. اگر شرایط برای او در تناسب اندام بود می‌تواند روند زندگی خود را ادامه بدهد.

در غیر این صورت نیاز دارد از راهکارهای متعددی استفاده کند تا به کیفیت سطح زندگی و بیشتر گردد. بنابراین نیاز است با جدیت بیشتری در مدت‌ زمان مشخص ‌شده ای به ‌دنبال محاسبه توده بدنی باشید.

در مطالب بالا از راهکارهای مختلفی که می‌توانند کاهش شاخص توده بدنی را به دنبال داشته باشند گفتیم

در مطالب بالا از راهکارهای مختلفی که می‌توانند کاهش شاخص توده بدنی را به دنبال داشته باشند گفتیم تا بتوانید با اجرای آن‌ها و مهم شمردن این موارد در زندگی خود کاهش وزن داشته باشید و به ‌مرور عدد نشان‌ داده‌ شده برای شاخص توده بدنی شما کاهش پیدا کند.

درک این مسائل بنا به تشخیص دکتر متخصص تغذیه صورت می‌گیرد و تعیین می‌کند روند سبک زندگی افراد چگونه تغییر کند تا بتوانند تناسب اندام را تجربه کنند و از آن لذت ببرند. هنگامی‌که اشخاص در محدوده سالم وزنی باشند سطح کیفی زندگی آن‌ها رو به ‌افزایش می‌رود و می‌توانند شرایط بهتری از سلامتی را تجربه کنند.

امیدواریم که استفاده از این مسائل در رونده ام محاسبه توده بدنی برای شما مفید بوده باشد و با استفاده از آن بتوانید به محدوده وزنی سالم در زندگی خود برسید

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید