متفورمین و لاغری

متفورمین و لاغری یکی از موضوعات پر بحث امروزی است که برخی متخصصین آن را رد و برخی دیگر برای تایید آن مواردی را بیان می کنند.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

به طور کل برخی از داروها می توانند به شکل های مختلف موجب کنترل وزن بیماران و حتی لاغری شوند که متفورمین نیز از این قاعده مستثنی نیست و در کاهش وزن بی تاثیر نمی باشد، اما اینکه این کاهش وزن چشم گیر است یا تنها مقدار کمی از وزن را کاهش می دهد موضوعی است که در این مقاله به بحث و توضیح در مورد آن خواهیم پرداخت.

آیا قرص متفورمین جهت کاهش وزن می باشد و تاثیر این قرص چند ساعت است برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می کنیم پست اثر قرص متفورمین چند ساعت است را مشاهده کنید.

متفورمین و لاغری
متفورمین و لاغری

در صورتی که در مورد اثرات متفورمین و لاغری نیاز به اطلاعاتی دارید و تا بحال این قرص را مصرف نکرده اید با این مقاله همراه باشید تا علاوه بر کسب اطلاعات کامل در مورد قرص متفورمین با اثری که این قرص در لاغری دارد نیز آشنایی پیدا کنید.

اطلاعات دارویی متفورمین و لاغری

قرص متفورمین برای دیابت نوع 2 تجویز می شود.

علاوه بر مصرف قرص متفورمین جهت درمان دیابت که سبب تثبیت سطح انسولین در بدن می‌گردد، برای کاهش اشتها و لاغری نیز مصرف می شود. 

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:
 • متفورمین چیست؟
 • متفورمین چه کاربردهایی دارد؟
 • عملکرد متفورمین به چه صورت است؟
 • پیش از مصرف متفورمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟
 • نحوه مصرف متفورمین به چه صورت است؟
 • توصیه های مهم برای مصرف متفورمین شامل چه مواردی است؟
 • عوارض مصرف قرص متفورمین چیست؟
 • اطلاع از چه نکاتی برای مصرف موثرتر قرص متفورمین حائز اهمیت می باشد؟
 • داروهایی که مربط یا غیر مرتبط با متفورمین، شامل چه مواردی می باشند؟
 • آیا در صورت عدم ابتلا به دیابت متفورمین قابل استفاده است؟
 • متفورمین و لاغری چه ارتباطی با هم دارند؟
 • استفاده از قرص متفورمین برای لاغری تا چه حد اثرگذار می باشد؟
 • در چه شرایطی استفاده از قرص متفورمین برای کاهش وزن ممنوع می باشد؟
 • مصرف متفورمین برای لاغری دارای چه عوارضی است؟
 • مصرف متفورمین و لاغری ناشی از آن چه میزان خواهد بود؟
 • برای نتیجه گیری بهتر از مصرف متفورمین برای لاغری چه کارهایی لازم است انجام شود؟
 • بروز نتایج حاصل از مصرف متفورمین برای لاغری چقدر زمان می برد؟
 • عملکرد متفورمین برای لاغری به چه صورت است؟
 • افراد با چه شاخص توده بدنی می توانند از مصرف قرص متفورمین نتیجه بگیرند؟
 • آیا مصرف متفورمین برای لاغری دارای محدودیت سنی است؟
 • استفاده از متفورمین و لاغری از طریق آن نیاز به چه دوزی از دارو دارد؟
 • قرص متفورمین در چه اشکالی وجود دارد؟
 • بهترین زمان برای مصرف متفورمین و لاغری چه تایمی از شبانه روز است؟
 • چاقی ناشی از دیابت چیست و قرص متفورمین چه تاثیری در برطرف کردن آن دارد؟
 • مصرف متفورمین برای ورزشکاران باید در چه زمانی انجام شود؟

متفورمین چیست؟

هنگامی که صحبت از لاغری و کاهش وزن می شود بیشتر افراد ابتدا به سراغ روش هایی می روند که روند کاهش وزن را به شکلی ساده و بدون رژیم های سخت غذایی و… سپری کند.

یکی از راهکارهایی که افراد به منظور کاهش وزن انتخاب می کنند مصرف داروهای مختلفی است که به نوعی موجب کم کردن وزن می شوند. یکی از داروهایی که امروزه در امر لاغری بسیار مورد توجه قرار می گیرد، متورمین می باشد.

تاریخچه تولید قرص متفورمین

متفورمین یکی از داروهای مبارزه با دیابت است که عرضه آن به بازار در سال های دهه 50 میلادی صورت گرفت و تقریبا یک دهه بعد به عرضه سراسری رسید و مصرف آن در اکثر کشورهای اروپایی رایج شود.

با رواج این دارو تحقیقات در مورد این قرص شکل جدی تری گرفت، تا جایی که خیلی زود به یکی از داروهای اصلی درمان دیابت که توسط متخصصین این امر تجویز می شد، تبدیل شد.

البته این روند حدود 40 سال زمان برد و در اواخر دهه 90 میلادی این قرص به عنوان درمان اصلی و تخصصی دیابت توسط پزشکان مورد استفاده قرار گرفت. این قرص تاثیر زیادی در کنترل گلوکز خون و کاهش آن دارد و در کنترل بیماری دیابت بسیار تاثیرگذار است.

ارتباط انسولین با متفورمین

دیابت یکی از بیماری های رایج دنیای امروز است که به دلیل اختلالات غده پانکراس در بخش درون ریز و ترشح هورمون ها ایجاد می شود. این اختلال موجب دو اتفاق می شود، یا به طور کل تولید انسولین در بدن متوقف شده که در نیتجه فرد با کمبود قند خون مواجه می شود و یا تولید این ماده به شکل سابق اتفاق افتاده اما توسط سلول ها دریافت نمی شود که موجب باقیماندن در خون و افزایش میزان آن می شود.

در این شرایط برای جلوگیری از افزایش سطح خون و بروز مشکلات بیشتر نیاز است که از روش های مختلف مقدار آن کنترل شود که یکی از این روش ها مصرف متفورمین می باشد.

متفورمین با اثرگذاری بر انسولین های اضافی موجود در خون و از بین بردن آن ها، سطح این ماده در بدن را کنترل کرده و قند خون را تنظیم می کند. این دارو برای تمام بیماران دیابتی تجویز می شود اما می تواند در موارد دیگری نیز تاثیر داشته باشد.

ارتباط انسولین با متفورمین
ارتباط انسولین با متفورمین

متفورمین چه کاربردهایی دارد؟

قرص متفورمین نیز مانند سایر داروها، در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین موارد مصرف این دارو در مشکلاتی است که زمینه هورمونی داشته و به خصوص اختلالات پانکراس نیز در آن موثر باشند صورت می گیرد اما بسیاری از افراد این دارو را امروزه به عنوان داروی لاغری مصرف می کنند که در ادامه این مقاله به ارتباط میان متفورمین و لاغری و اثراتی که این دارو در لاغری و کاهش وزن دارد، خواهیم پرداخت. پیش از این برخی از موارد مصرف اصلی قرص متفورمین را در ادامه بیان می کنیم.

کنترل قند خون

اصلی ترین مورد مصرف قرص متفورمین و دلیل ساخت این قرص تاثیر بر قند خون بدن از طریق تنظیم میزان و کاهش مقادیر اضافی در بدن است.

در بیمارانی که با مشکل بالا بودن قند خون به پزشک مراجعه می کنند معمولا به منظور اولین درمان قرص متفورمین تجویز شده و بیمار باید دوز مناسب این دارو بسته به میزان قند خون را استفاده کند.

بسته به این موضوع ممکن است از یک تا چهار عدد قرص در روز برای بیمار تجویز شود تا از مشکلات متعدد افزایش قند خون مانند مشکلات کلیوی، اختلالات بینایی، ضعف اعصاب و … جلوگیری شود.

چه افرادی نمی توانند از داروی زیپمت برای درمان خود استفاده کنند، برای پاسخ به این سوال صفحه قرص زیپمت برای چیست را ببینید.

تخمدان پلی کیستیک

دیگر موردی که ممکن است به منظور درمان آن از قرص متفورمین استفاده شود سندروم تخمدان پلی کیستیک در زنان است. این سندروم موجب از دست رفتن قدرت باروری زنان می شود، در نتیجه برای برطرف کردن آن نیاز به تحریک تخمدان می باشد.

قرص متفورمین می تواند در این روند اثر داشته باشد و با مصرف نهایتا 6 ماهه تخمدان ها را در امر تخمک گذاری تحریک کند. برای حل این مشکل نیز باید قرص متفورمین را در دوز مناسب استفاده کرد تا ابتدا دوران قاعدگی تنظیم شده و سپس سندروم برطرف گردد.

کاهش وزن

آخرین مورد استفاده این دارو، که به خصوص امروزه بیشتر مورد توجه و علاقه قرار گرفته است تاثیر متفورمین در لاغری و کاهش وزن می باشد.

البته تجویز این دارو به این منظور معمولا در مواردی انجام می شود که بیمار اضافه وزن بیش از حد داشته باشد که با رژیم یا ورزش به تنهایی قادر به برطرف کردن آن نباشد. در این شرایط قرص متفورمین با مکانیزم به خصوصی که در بدن دارد می تواند به بهبود روند لاغری و سرعت بخشی آن کمک کند.

کاهش وزن
کاهش وزن

عملکرد متفورمین به چه صورت است؟

عملکرد کلی قرص متفورمین در بدن اثرگذاری در استفاده حداکثری از هورمون انسولینی است که در بدن ترشح شده اما به وسیله سلول ها مصرف نمی شود. این عملکرد ممکن است به طور کلی پاسخگوی نیاز بیمار بوده یا نیاز به همراهی مصرف آن با دیگر داروهای هورمونی یا کنترلی دیابت باشد.

در ادامه در مورد مکانیزم اثر این دارو در بدن صحبت خواهیم کرد، همچنین در مورد اتفاقاتی که در صورت مصرف بیش از حد متفورمین در بدن رخ می دهد، نیز توضیحاتی خواهیم داد.

مکانیزم اثر متفورمین در بدن

با مصرف قرص متفورمین، سلول هایی از پانکراس که هنوز دچار اختلال نشده و به درستی فعالیت می کنند تحت تاثیر این قرص قرار می گیرند، به این صورت که قدرت اتصال انسولین به گیرنده های این سلول ها با مصرف متفورمین بیشتر می شود و در نتیجه به جای رسوب انسولین در خون موجب استفاده بخشی از آن توسط سلول ها شده و باقی به حدی است که بدون ذخیره سازی از بدن خارج می شوند یا ذخیره سازی در میزان بسیار کمی اتفاق می افتد.

این قرص در روده شروع به اثرگذاری می کند، به همین دلیل باکتری های موجود در روده، تحت تاثیر این قرص آنزیم های بیشتری تولید کرده که در مصرف هرچه بیشتر چربی ها نیز موثر می باشند، این مکانیزم اثر، موجب لاغری و کاهش وزن با مصرف این قرص نیز می شود.

اثرات مصرف بیش از حد متفورمین

چه این قرص برای لاغری مصرف شود و چه برای درمان دیابت، دوز مصرفی آن باید به طور دقیق مشخص باشد، همچنین تعداد مصرف این قرص در 24 ساعت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که توجه به آن می تواند موجب سلامت بدن و اثرگذاری بیشتر دارو شود.

استفاده زیاد از قرص متفورمین عوارض گوناگونی به همراه دارد که از جمله آن ها می توان به مشکلات تنفسی اشاره کرد. همچنین در صورت مصرف این دارو در دوز نامناسب احتمال بروز مشکلاتی مانند سرگیجه، اسهال، تپش قلب و… نیز وجود دارد.

اثرات مصرف بیش از حد متفورمین
اثرات مصرف بیش از حد متفورمین

پیش از مصرف متفورمین به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هر چند دوز پایین قرص متفورمین را می توان بدون نسخه پزشک از داروخانه ها نیز تهیه کرد، اما بهتر است پیش از اقدام به مصرف این دارو برای اطلاع از نحوه مصرف و موارد احتیاطی مصرف با پزشک متخصص مشورت کرد، مصرف خودسرانه برای لاغری یا درمان دیابت، این دارو مشکلات زیادی ایجاد می کند و انتخاب میزان دوز و تعداد مصرف برای هر فرد متفاوت است.

پیش از مصرف قرص متفورمین نیاز است به نکاتی که در ادامه گفته می شود توجه کرد، که البته تمام این نکات در تجویز توسط پزشک مورد توجه قرار می گیرند.

بارداری یا شیردهی

یکی از موارد مهمی که پیش از شروع به مصرف قرص متفورمین باید مورد توجه قرار گیرد، بارداری یا حضور در دوران شیردهی است. استفاده از این دارو در این دوره ها می تواند در سلامت مادر و فرزند تاثیر داشته باشد به همین دلیل درصورتی که بیمار در دوران بارداری به سر برده یا نوزاد شیرخوار داشته باشد باید این موارد را به پزشک اطلاع دهد تا دوز و تعداد مصرف دارو مطابق با وضعیت وی مشخص گردد.

لیست داروهای مصرفی

دیگر مورد مهم برای مصرف این دارو، داروهایی است که بیمار از قبل مشغول به مصرف آن ها می باشد. در این شرایط ممکن است یکی از داروهای مصرفی با قرص متفورمین ایجاد تداخل کرده و وضعیت بدی برای بدن ایجاد کند، به خصوص داروهای افسردگی یا دیگر قرص های هورمونی می توانند در اختلال شدید با قرص متفورمین باشند، به همین دلیل بیمار باید لیستی از داروهایی که مشغول به مصرف آن هاست را به پزشک خود ارائه کند،

همچنین در صورتی که بیمار عکس برداری دوره ای از داخل بدن داشته باشد به عنوان مثال در بیماری سرطان، به دلیل تزریق مواد رنگی باید این مورد را نیز به پزشک اطلاع دهد.

دیابت کنترل نشده

مصرف متفورمین برای دیابت کنترل نشده ممکن است به جای درمان و کمک به بهبود بیماری، ایجاد مشکل کند. به عنوان مثال بیمارانی که دچار نوسان شدید قند خون بوده، یا عوارض دیابت مانند اسهال، کاهش وزن و… را تجربه می کنند باید در زمان تجویز این قرص، این موارد را به پزشک خود اطلاع دهند.

عفونت

بیمارانی که به عفونت به خصوص عفونت های ریوی مبتلا هستند نیز باید مشکلات خود را به پزشک اطلاع دهند تا تجویز و نحوه مصرف قرص متفورمین مطابق با در نظر گرفتن شرایط بیمار انجام گیرد.

مصرف الکل

مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند باعث افزایش احتمال بروز عوارض این دارو شود، به همین دلیل بهتر است پیش از شروع به مصرف متفورمین، مصرف نوشیدنی های الکلی را قطع کرد.

درمان قلبی یا جراحی

در نهایت بیمارانی که به مشکلات قلبی مبتلا بوده و داروهای مرتبط با این بیماری را مصرف می کنند، یا بیمارانی که در نوبت عمل جراحی هستند باید این مسائل را با پزشک خود در میان بگذارند تا در صورت نیاز به تغییر در مقدار یا تعداد مصرف متفورمین، این موارد به طور واضح مشخص گردد.

درمان قلبی یا جراحی
درمان قلبی یا جراحی

نحوه مصرف متفورمین به چه صورت است؟

متفورمین و لاغری یا متفورمین برای درمان مشکلات دیابت هر کدام نحوه مصرف به خصوصی دارند. اما برخی نکات در مورد استفاده از این دارو در تمام موارد مصرف یکسان می باشد که در این بخش در مورد موارد مشترک در نحوه مصرف متفورمین توضیحات لازم را ارائه خواهیم کرد.

مصرف مطابق دستور پزشک

در مورد نحوه مصرف قرص متفورمین، مانند تمام داروها دستور پزشک مهم ترین مسئله ای است که باید به آن دقت شود. دستور و نحوه مصرفی که پزشک برای یک دارو مشخص می کند در بیماران مختلف متفاوت است که بسته به شرایط بیمار و شدت بیماری دارد.

ممکن است پزشک ابتدا این قرص را با دوز پایین شروع کرده و به تدریج اقدام به افزایش دوز و تعداد آن کند که این مسئله معمولا در افرادی انجام می شود که به دلیل ضعف سیستم بدنی، اندام های داخلی و سیستم گوارشی حساس تری دارند.

منظم و در ساعت مشخص

دیگر نکته هم در مصرف متفورمین، استفاده از این دارو در ساعت مشخص شده توسط پزشک و به طور منظم است. بهترین زمان برای مصرف داروی متفورمین همراه وعده غذایی یا بلافاصله بعد از میان وعده هاست که اثرگذاری همراه با غذا اتفاق افتاده و عوارض آن را کمتر کند.

دقت به نوع دارو

مکانیزم کلی تولید و اثر قرص متفورمین در تمام اشکال این دارو و در هر نحوه مصرف یکسان است، اما ممکن است پزشک بسته به وضعیت بیمار، دارو را نصف، یا دو برابر کند. همچنین در صورتی که دارو از نوع آهسته روش باشد باید از تقسیم خودسرانه آن خودداری کرده و قرص را به طور کامل مصرف کرد.

عدم دوبرابر کردن دوز در صورت فراموشی

در نهایت، آخرین مسئله ای که در نحوه مصرف این دارو مطرح می شود، مواقعی است که بیمار مصرف یک دوز دارو را فراموش می کند. در این شرایط به محض یادآوری باید دوز فراموش شده را مصرف کرد مگر در افرادی که در طول روز تعداد بیشتری قرص مصرف کرده و فاصله یادآوری تا مصرف دوز بعدی کم باشد، در این شرایط به منظور جلوگیری از دو برابر شدن دوز به طور ناگهانی باید مصرف دوز فراموش شده را مطابق با تشخیص پزشک انجام داد.

عدم دوبرابر کردن دوز در صورت فراموشی
عدم دوبرابر کردن دوز در صورت فراموشی

توصیه های مهم برای مصرف متفورمین شامل چه مواردی است؟

کاربرد قرص متفورمین بیشتر در زمینه درمان دیابت است، اما برخی افراد این دارو را برای کاهش وزن نیز مورد استفاده قرار می دهند، مصرف این دارو به هر دلیلی که باشد نیاز است که برخی موارد و توصیه ها را در زمان مصرف رعایت کرد تا بدون کمترین مشکلی دوره مصرف را به اتمام رسانده و نتایج مورد نظر از دارو را دریافت کرد. مهم ترین توصیه ها در مورد مصرف قرص متفورمین به شرح زیر می باشند.

انجام دوره ای آزمایشات

افرادی که برای لاغری یا دیابت از قرص متفورمین استفاده می کنند باید زیر نظر پزشک به طور دوره ای آزمایشات و معایناتی را انجام دهند که پزشک را از وضعیت داخلی بدن بیمار آگاه کند. قرص متفورمین ممکن است موجب بروز مشکلاتی در بدن، مانند ترشح هورمون ها یا میزان ویتامین ها شود که با انجام آزمایشات، این مشکلات مشخص شده و میتوان اقدام لازم در جهت درمان آن ها را به موقع انجام داد.

دقت به تغییرات بدنی

دیگر توصیه مهم در زمان مصرف قر متفورمین دقت کردن به تغییراتی است که در بدن رخ می دهد، به عنوان مثال این دارو به خصوص در افرادی که به دیابت مبتلا نبوده و برای  درمان تخمدان پلی کیستیک یا کاهش وزن از آن استفاده می کنند ممکن است مشکلاتی در میزان قند خون به وجود آورد که با علائم افت قند خون بروز می کند، در زمان مصرف این دارو باید این علائم جدی گرفته شود تا پیش از جدی شدن مشکل، پیشگیری های لازم انجام شود.

توجه به تغییرات هورمونی

در زمان مصرف قرص متفورمین ممکن است بدن دچار تغییرات هورمونی نیز شود که در این شرایط بیمار باید به محض مشاهده علائمی مانند سردرد یا حالت تهوع باید به پزشک مراجعه کند.

تغییر در سبک زندگی

توصیه مهم بعدی در مورد مصرف این دارو، به افرادی است که حین مصرف متفورمین، رژیم غذایی نامناسب سرشار از چربی و قند داشته یا از نوشیدنی های الکلی و… استفاده می کنند.

مصرف قرص متفورمین برای این افراد می تواند خطرات جدی مانند اوردوز را به همراه داشته باشد که به منظور جلوگیری از آن باید پیش از مصرف تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کرد.

جدی گرفتن عارضه ها حین مصرف

آخرین توصیه در مورد مصرف قرص متفورمین، توجه به عارضه هایی است که ممکن است در اثر مصرف این دارو در بدن بروز کند، به عنوان مثال در صورتی که بیمار در اثر مصرف این دارو به سرگیجه های مداوم یا حالت تهوع شدید دچار شود باید فورا به پزشک مراجعه کرده تا اقدامات لازم به موقع صورت گیرند.

جدی گرفتن عارضه ها حین مصرف
جدی گرفتن عارضه ها حین مصرف

عوارض مصرف قرص متفورمین چیست؟

در ادامه مقاله متفورمین و لاغری قصد داریم در مورد عوارض مصرف این قرص صحبت کنیم. همانند تمام داروها، متفورمین نیز ممکن است برای برخی از افراد مشکلاتی ایجاد کند که این مشکلات را در اصطلاح عوارض مصرف می نامند.

عوارضی که برای مصرف یک دارو گفته می شود، کلی است و ممکن است در یک فرد بروز نکند و در فرد دیگر به طور جزئی بروز کند. این مسئله تا حد زیادی به وضعیت بدنی فرد بستگی دارد.

عوارض جانبی رایج تر

برخی از عوارض مصرف قرص متفورمین رایج تر می باشند ممکن است در بیشتر افرادی که این دارو را مصرف می کنند، به خصوص در روزهای ابتدایی مصرف بروز کنند، اما این عوارض خفیف تر نیز هستند، به عبارت دیگر بروز آن ها مشکل جدی برای فرد ایجاد نکرده و  خود به خود برطرف می شوند، از جمله این عارضه ها می توان به حالت تهوع در روزهای ابتدایی مصرف اشاره کرد.

همچنین ممکن است در روزهای اول فرد نسبت به مصرف غذا بی اشتها شده و دچار دردهای جزئی در معده شود، این مشکلات در اغلب افراد به شدت خفیف احساس می شوند که با استراحت و کاهش دوز مصرفی می توان آن ها را به طور کامل برطرف کرد.

عوارض خاص

دسته بعدی عارضه هایی که ممکن است در اثر مصرف این دارو بروز کنند، عارضه های خاص هستند که تنها در تعداد محدودی از بیماران بروز می کنند اما ممکن است مشکلات جدی تری ایجاد کنند تا جایی که بیمار برای کنترل عوارض ناچار به مراجعه به پزشک شود. از جمله این عوارض می توان به افت شدید قند خون، به خصوص در افرادی که متفورمین را برای لاغری استفاده می کنند اشاره کرد.

ضعف، تپش قلب، تاری دید و… از دیگر عارضه های خاص این بیماری هستند که همگی ناشی از افت قند خون به علت مصرف این قرص است که با استفاده از شیرینی های طبیعی، مانند توت خشک، خرما و… برطرف می شود.

عوارض آلرژیک

جدی ترین عارضه این دارو، عوارض آلرژیک است که بسیار ادر هستند و احتمال بروز آن ها تنها در موارد خیلی خاص وجود دارد. علائم هشدار دهنده عوارض آلرژیک تب، خارش پوستی، تورم و اختلالات تنفسی می باشند که در زمان بروز این عوارض باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

عوارض آلرژیک
عوارض آلرژیک

اطلاع از چه نکاتی برای مصرف موثرتر قرص متفورمین حائز اهمیت می باشد؟

تا اینجای مقاله متفورمین و لاغری در مورد مکانیزم اثر این قرص در بدن و عوارض و مشکلات احتمالی این دارو صحبت شد همچنین گفته شد که برای استفاده از این دارو نیاز است که چه مواردی پیش از مصرف با پزشک هماهنگ شود تا آرزو های احتمالی آن به حداقل برسند. در ادامه مقاله در مورد موارد احتیاطی مصرف این دارو و همچنین اثراتی که قرص متفورمین برای لاغری دارد صحبت خواهیم کرد.

متفورمین و انسولین

یکی از توصیه های پزشکان در مورد مصرف قرص متفورمین تاثیر است که این دارو بر سطح انسولین خون دارد که در برخی افراد موجب کاهش یا افت قند خون شده و مشکلاتی مانند ضعف و بی حالی های شدید را به وجود می آورد. البته این دارو باعث افزایش تولید انسولین می شود اما سلول ها را در دریافت هر چه بیشتر این ماده یاری میکند که موجب افت قند خون در بدن میشود.

توجه به حساسیت های دارویی

برخی از داروها در بدن ایجاد حساسیت دارویی می کنند،این حساسیت ممکن است با عوارض خفیف در بدن بروز کرده یا عارضه های آلرژیک داشته باشد اما به هر صورت در صورتی که بیمار پیش از مصرف متفورمین هرگونه حساسیت دارویی دیگری داشته باشد باید در مورد آن با پزشک صحبت کند تا در صورت وجود ترکیبات مشترک داروی حساسیت زا با متفورمین ملاحظات لازم توسط پزشک انجام شود.

تاثیر این دارو در بارداری

دیگر نکته ای که در مورد قرص متفورمین به خصوص برای افرادی که اقدام به مصرف این دارو برای لاغری می کنند اهمیت دارد تاثیر ایست که قرص متفورمین بر هورمونهای بدن به خصوص تخمک‌گذاری دارد. تغییرات هورمونی ناشی از این دارو موجب افزایش تخمک گذاری می شود که احتمال بارداری در زنانی که در سنین باروری قرار دارند را بیشتر می کند به همین دلیل احتیاط های لازم برای جلوگیری از بارداری در زمان مصرف این دارو باید به شکل دیگری انجام شود.

تاثیر این دارو در بارداری
تاثیر این دارو در بارداری

داروهایی که مربط یا غیر مرتبط با متفورمین، شامل چه مواردی می باشند؟

از جمله مسائل مهم در زمان مصرف تمام داروها که توسط پزشک به بیماران گوشزد می شود تداخل دارویی است، به خصوص در مورد مصرف قرص متفورمین برای لاغری به دلیل اینکه معمولاً مصرف این دارو به طور خودسرانه انجام می شود اطلاع از جزئیات مختلف در مورد این دارو علی‌الخصوص تداخلات دارویی تا حد زیادی از عوارض گاها جبران ناپذیر این قرص جلوگیری می کند.

موارد جدی تداخلات دارویی

برخی از داروها تداخل دارویی بیشتر و اثرگذارترین با قرص متفورمین دارند که ممکن است این قرص را بی اثر کرده یا عارضه های آنرا افزایش دهد از جمله تداخلات جدیدا روی قرص متفورمین می توان به تداخل این قرص با مواد کنتراست زا اشاره کرد این مواد در عکسبرداری از بخش‌های داخلی بدن مورد استفاده قرار می گیرند که ممکن است اثر متفورمین را به شکل منفی افزایش دهند.

همچنین داروهای مختلف کنترل دیابت مانند گاتی فلوکساسین گیاهان دارویی مانند گیمنما می‌توانند متفورمین را بی اثر کرده و با این دارو تداخل ایجاد کنند.

در صورتی که بیمار ناچار به استفاده از متفورمین با هرکدام از داروهای ذکر شده یا داروهای دیگری که تداخل جدی ایجاد می‌کنند باشد، باید اقدامات احتیاطی را زیر نظر پزشک انجام دهد.

موارد متوسط تداخل دارویی

برخی از داروها نیز وجود دارند که تداخل آنها با داروی متفورمین کمتر است و آرزو های کمتری ایجاد می کنند که از جمله آنها می توان به سفالکسین، پاتیرومر، رانولازین و کینولون اشاره کرد. در صورت مصرف این این داروها با متفورمین احتمال بروز عارضه کمتر است اما در صورت مشاهده هر گونه تغییری در وضعیت بدن باید پزشک را در جریان مشکلات خود گذاشت.

موارد متوسط تداخل دارویی
موارد متوسط تداخل دارویی

آیا در صورت عدم ابتلا به دیابت متفورمین قابل استفاده است؟

در بخش های قبلی مقاله متفورمین و لاغری که در مورد موارد مصرف این دارو صحبت شد گفته شد که مصرف متفورمین سه دلیل رایج دارد که علاوه بر دیابت یکی از دلایل مهم آن کاهش وزن بود.

اما ممکن است این سوال ایجاد شود که آیا کاهش وزن با استفاده از قرص متفورمین تنها برای بیماران دیابتی را خواهد داد یا افراد سالم نیز در صورت مصرف متفورمین می توانند کاهش وزن را تجربه کنند. پاسخ این پرسش در این بخش بررسی می شود‌‌.

استفاده از متفورمین در افراد سالم

افرادی که به بیماری دیابت مبتلا نیستند متفورمین را به دو دلیل درمان تخمدان پلی کیستیک یا درمان چاقی و مشکلات ناشی از آن مورد استفاده قرار می دهند. با توجه به اینکه این دارو در ترشح انسولین تاثیر مستقیم ندارد بنابراین عوارض خاصی در بدن این افراد ایجاد نمی‌کند و تنها در افرادی که از سیستم بدنی ضعیف تری برخوردار هستند می تواند باعث افت قند خون و به دنبال آن مشکلات افت قند خون مانند کاهش ضربان قلب جزئی، سرگیجه و خستگی شود.

با این حال افرادی که در سلامت کامل از نظر ابتلا به بیماری دیابت قرار دارند و قصد مصرف قرص متفورمین به دلایلی جز کنترل قند خون را دارند، نیز باید این دارو را زیر نظر پزشک مصرف کنند، چون به خصوص در مورد لاغری مصرف این دارو به تنهایی پاسخگو نیست و نیاز به برخی اقدامات دیگر برای کاهش وزن بیشتر و سریع تر است که حداقل آن پیروی از یک رژیم غذایی سالم می باشد.

استفاده از متفورمین در افراد سالم
استفاده از متفورمین در افراد سالم

متفورمین و لاغری چه ارتباطی با هم دارند؟

بشر همواره به دنبال ساده کردن راه انجام تمام کارها بوده است، در زمینه لاغری و کاهش وزن، به خصوص در  چند سال اخیر نیز روش های مختلفی به وجود آمده اند که بدون رژیم های خیلی سخت یا ورزش های سنگین و تنها با تغییرات جزئی در سبک زندگی باعث کاهش وزن فرد می شوند، یکی از این روش ها استفاده از داروهایی است که می توانند روند کاهش وزن را به شکل های مختلف سرعت بخشند که متفورمین یکی از این داروها می باشد.

متفورمین و لاغری

تحقیقاتی که در زمینه قرص متفورمین انجام می شود نشان دهنده این است که این دارو در بیماران دیابتی که گروه اصلی مصرف کننده این قرص می باشند با کاهش وزن بیمار همراه است.

به عبارت دیگر بیمارانی که قرص متفورمین را به عنوان داروی اصلی درمان دیابت مورد استفاده قرار می دهند علاوه بر کنترل قند خون کاهش مقداری وزن را نیز تجربه می کنند این مسئله مورد توجه محققان قرار گرفت، تا جایی که این مورد را به عنوان یک عامل کاهش وزن در افراد سالم نیز امتحان کنند که نتیجه جالب توجه بود و افرادی که به دیابت مبتلا نبوده اما این دارو را مصرف می‌کردند نیز مقداری کاهش وزن تجربه کردند.

این مسئله باعث شد که یکی از مصارف مهم متفورمین بعد از دیابت لاغری و کاهش وزن باشد. لاغری از طریق قرص متفورمین تا حد زیادی به وضعیت بدن بستگی دارد و در برخی افراد ناچیز و در برخی افراد چشمگیر می باشد.

متفورمین و لاغری
متفورمین و لاغری

استفاده از قرص متفورمین برای لاغری تا چه حد اثرگذار می باشد؟

در هر روش لاغری یکی از مهمترین دغدغه ها میزان و تاثیر روش بر کاهش وزن است. قرص متفورمین نیز از این قاعده مستثنا نیست و مقدار کاهش وزنی که بعد از مصرف این قرص اتفاق می افتد یکی از دغدغه های مهم مصرف کنندگان این دارو می باشد.

میزان کاهش وزن با مصرف متفورمین

به طور کلی نمی توان مقدار مشخصی را برای کاهش وزن در اثر مصرف متفورمین تعیین کرد. میزان کاهش وزن با مصرف این دارو به عوامل مختلفی بستگی دارد. هرچقدر مقدار اضافه وزن بیشتر باشد کاهش وزنی که در اثر متفورمین اتفاق می‌افتد بیشتر خواهد بود

اما نکته مهم این است که تتو با مصرف منظم داروی متفورمین در بالاترین دوز نمی‌توان تمام اضافه وزن را صرفاً با دارو کاهش داد و نیاز و در کنار مصرف دارو از روش‌های دیگر مانند رژیم غذایی نیز استفاده کرد با این تفاوت که رژیم غذایی در حین مصرف قرص متفورمین سبک تر و ساده تر است لاغری با رژیم به تنهایی می باشد.

به عبارت دیگر مجموعه زمانی در لاغری تاثیر گذار خواهد بود که در تمام بخش‌های زندگی تغییر ایجاد شود و یک سبک زندگی سالم برای زندگی انتخاب شود، سلامت سبک زندگی باید در تمام جنبه ها رعایت شود تا با کمک قرص متفورمین بتوان به کاهش وزن مورد نظر رسید این مورد هم در رژیم غذایی و هم در فعالیت های بدنی حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد.

میزان کاهش وزن با مصرف متفورمین
میزان کاهش وزن با مصرف متفورمین

در چه شرایطی استفاده از قرص متفورمین برای کاهش وزن ممنوع می باشد؟

از دیگر مسائل مهمی که در مصرف تمام داروها از اهمیت بوده و در مصرف قرص متفورمین نیز باید به آن دقت شود ممنوعیت و محدودیت مصرف این دارو می باشد. هر چند قرص متفورمین به حدی کم‌ عارضه است که مصرف آن برای افراد سالم نیز امکان پذیر است اما مصرف آن برای برخی از افراد ممنوع بوده و باید با احتیاط بسیار زیاد صورت گیرد.

بیماران قلبی

اولین گروهی که بهتر است برای کاهش وزن از قرص متفورمین استفاده نکنند مبتلایان به بیماری قلبی می باشند. در برخی افراد مصرف قرص متفورمین می تواند موجب افت قند خون شود که این مسئله مشکلاتی مانند سرگیجه و ضعف ناگهانی را به همراه دارد که ممکن است در گردش خون نیز اثر گذاشته و ضربان قلب را کند تر کند، بنابراین افراد مبتلا به بیماری قلبی بهتر است از مصرف این دارو صرف نظر کنند.

بیماران کلیوی

گروه بعدی که مصرف قرص متفورمین ممکن است برای آنها مشکل ساز شود مبتلایان به بیماری های کلیوی می باشند این افراد معمولاً انسولین مصرف می کنند و به دلیل تداخلی که انسولین با قرص متفورمین ایجاد می کند ممکن است در اثر مصرف متفورمین برای لاغری عوارض کلیه ها در آن ها افزایش پیدا کند به همین دلیل در مصرف این دارو محدودیت بیشتری دارند.

زنان باردار

در بخش های قبلی گفته شد که زنان باردار نیز بهتر است از قرص متفورمین استفاده نکنند. مصرف این قرص برای این افراد نیز عارضه هایی به همراه دارد.

در صورتی که برای تعادل وزن در دوران بارداری این قرص استفاده شود، احتمال همراهی با افت قند خون بیشتر می شود که این مسئله نیز می تواند عوارض جدی برای مادر و جنین ایجاد کند. این دارو برای زنان بارداری که به دیابت مبتلا هستند نیز ممنوع می باشد و باید با احتیاط زیاد مصرف شود.

سالمندان

آخرین گروهی که مصرف قرص متفورمین، به خصوص برای لاغری ریسک زیادی برای آن ها دارد سالمندان می باشند. مصرف این قرص در سالمندان ممکن است باعث ایجاد اسیدوز لاکتیک شود که عارضه های زیادی برای آن ها به وجود می آورد. سالمندانی که برای کاهش وزن به دنبال مصرف این دارو هستند نیز بهتر است تنها با تایید پزشک از این دارو استفاده کنند.

سالمندان
سالمندان

مصرف متفورمین برای لاغری دارای چه عوارضی است؟

به طور کلی نمی توان داروی شیمیایی را نام برد که مصرف آن بدون عارضه باشد، این مشکل حتی در داروهای گیاهی نیز وجود دارد و مصرف آن ها در بسیاری از افراد بروز عارضه می کند. در مورد افرادی که به دیابت مبتلا نبوده و این دارو را برای لاغری استفاده می کنند نیز قرص متفورمین ممکن است عارضه هایی ایجاد کند که به برخی از مهم ترین و رایج ترین آن ها در ادامه اشاره خواهد شد.

ایجاد مزه آهن

یکی از عوارضی که ممکن است در اثر مصرف قرص متفورمین برای لاغری ایجاد شود ایجاد مزه آهن در دهان است. البته این عارضه کلی نیست و در بسیاری از افراد رخ نمی دهد اما ممکن است در اول صبح بروز این عارضه بیشتر شود که بعد از نوشیدن آب و شروع به مصرف غذا معمولا برطرف شده و تنها در غذاهایی که میزان آهن آن ها بیشتر است احساس می شود.

کاهش اشتها

دیگر عارضه ایجاد شده در اثر مصرف قرص متفورمین برای لاغری، کاهش اشتهاست. این عارضه در روزهای ابتدایی احتمال بیشتری دارد که به دلیل نوسانات سطح انسولین در بدن اتفاق می افتد و با به تعادل رسیدن و تثبیت مقدار آن در بدن این مشکل نیز برطرف می شود. در شدیدترین حالت ممکن است قرص متفورمین موجب از دست رفتن کامل اشتها شود که موقتی است و با تغییر دوز و مقدار مصرف دارو این مشکل نیز برطرف می شود.

مشکلات معده

برخی از افرادی که برای لاغری از قرص متفورمین استفاده می کنند ممکن است دچار مشکلات معده و گوارشی شوند که این عارضه یکی از شایع ترین عارضه های مصرف این قرص می باشد. از جمله مشکلات معده و گوارشی مصرف این دارو می توان به حالت تهوع، نفخ معده و… اشاره کرد. این علائم نیز موقتی است که با ادامه مصرف دارو برطرف می شود، در صورت برطرف نشدن نیز می توان با مراجعه به پزشک اقدامات درمانی را برای برطرف کردن مشکل انجام داد.

علائم آنفولانزا

دیگر عارضه مصرف متفورمین برای لاغری، که در گروه کمی از افراد رخ می دهد علائم آنفولانزاست. ایجاد علائمی مانند دردهای عضلانی، خستگی، لرز، سرگیجه و… در مصرف کنندگان قرص متفورمین محتمل است که معمولا به دلیل تغییرات میزان اسید خون اتفاق می افتد.

سردرد

مشکل و عارضه شایع دیگر مصرف قرص متفورمین به منظور لاغری سردرد است. سردرد معمولا از ترکیبات دارویی ایجاد می شود که ممکن است بسیار خفیف بوده یا شدتی غیر قابل تحمل داشته باشد، بیشترین دلیل سردرد در مصرف کنندگان این دارو، افت قند خون آن هم به طور ناگهانی است که با مصرف یک قند طبیعی برطرف می شود.

سردرد
سردرد

مصرف متفورمین و لاغری ناشی از آن چه میزان خواهد بود؟

دغدغه اصلی مصرف کنندگان قرص متفورمین، میزان کاهش وزن بعد از مصرف این دارو است. البته این یک دغدغه کلی است که نه تنها در مورد قرص متفورمین بلکه در مورد تمام داروها وجود دارد و در مورد داروهایی که برای لاغری استفاده می شوند بیشتر می شود. میزان لاغری بعد از مصرف قرص متفورمین به موارد مختلفی بستگی دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین این موارد اشاره خواهیم کرد.

میزان اضافه وزن

یکی از مواردی که در افزایش میزان کاهش وزن با مصرف قرص متفورمین تاثیر زیادی دارد، مقدار اضافه وزن است. هرچقدر فرد به اضافه وزن بیشتری دچار باشد، کاهش وزن بیشتری را نیز تجربه خواهد کرد. البته این بدین معنی نیست که با مصرف این قرص فرد کاهش وزن چند ده کیلویی در ماه تجربه کند، اما سرعت کاهش وزن نسبت به شرایط عادی بیشتر خواهد بود.

فعالیت بدنی

از دیگر عوامل تاثیرگذار در کاهش وزن بدر اثر مصرف قرص متفورمین می توان به میزان فعالیت بدنی اشاره کرد. هرچقدر فرد فعالیت بدنی بیشتری داشته باشد، سوخت و ساز کلی بدن بیشتر خواهد شد و با مصرف قرص متفورمین این سوخت و ساز در افزایش میزان کاهش وزن تاثیرگذار خواهد بود.

رژیم غذایی

با رعایت یک رژیم غذایی مناسب حین مصرف قرص متفورمین می توان کاهش وزن بیشتری را تجربه کرد. هرچقدر این رژیم سالم تر باشد کاهش وزن نیز بیشتر خواهد بود، تفاوتی که رژیم در زمان مصرف متفورمین با رژیم های عادی دارد در شدت آن است. چون قرص متفورمین به تنهایی در لاغری تاثیرگذار است یک رژیم سبک که تغییر زیادی در حجم غذا نداشته باشد نیز می تواند در کاهش وزن به مقدار بیشتر در اثر مصرف این دارو تا حد زیادی موثر باشد.

رژیم غذایی
رژیم غذایی

برای نتیجه گیری بهتر از مصرف متفورمین برای لاغری چه کارهایی لازم است انجام شود؟

در صورتی که قرص متفورمین به تنهایی و بدون هیچ روش جانبی برای لاغری مورد استفاده قرار گیرد، فرد در طول یک سال ممکن است 2 تا 3 کیلوگرم کاهش وزن را تجربه کند که این مقدار در اضافه وزن شدید ممکن است تا 5 کیلو نیز برسد اما به هر حال میزان چشمگیری نیست و تغییر خاصی در وضعیت فیزیکی و ظاهر فرد ایجاد نخواهد کرد. برخی روش های کمکی وجود دارند که با استفاده از آن ها می توان لاغری را در مقدار بیشتری تجربه کرد.

ورزش منظم

افرادی که در کنار مصرف قرص متفورمین فعالیت های بدنی منظمی دارند معمولا کاهش وزن بیشتری نسبت به سایر افراد تجربه می کنند. یک پیاده روی سبک روزانه یا فعالیت ورزشی در باشگاه می تواند به افزایش کالری سوزی بدن کمک کند و در کنار آن، قرص متفورمین نیز با اثرگذاری بر تجزیه غذا با ترشح آنزیم ها در روده موجب افزایش کاهش وزن شود. البته در صورت انجام ورزش سنگین ممکن است مشکلاتی مانند ضعف و افت قند خون در اثر مصرف همزان قرص و ورزش رخ دهد.

تغییر در سبک زندگی

همراه شدن مصرف قرص متفورمین با تغییر در سبک زندگی نیز تاثیر بسیار زیادی در لاغری دارد. به عنوان مثال یکی از مواردی که در چاقی و اضافه وزن تاثیر زیادی دارد کم خوابی و بیداری در ساعات انتهایی شب است، که موجب اختلالات تغذیه و ترشح هورمون ها شده و فرد را به چاقی و اضافه وزن دچار می کند. در زمان مصرف قرص متفورمین نیاز است که در سبک زندگی نیز تغییراتی ایجاد شود. به عنوان مثال ساعت خواب تنظیم شده و تمام وعده های اصلی و میان وعده ها بدون حذف و جابجایی مورد استفاده قرار گیرند.

تغییر در نوع غذای مصرفی

در نهایت، برای اینکه فرد لاغری بیشتری را در طول یکسال مصرف قرص متفورمین تجربه کند باید در نوع غذای مصرفی خود تغییر ایجاد کند.

به عنوان مثال، در صورتی که فرد به طور معمول از غذاهای رستورانی استفاده کند، در طول مصرف متفورمین باید بیشتر از غذای خانگی استفاده کند یا در صورتی که غذای روزانه فرد بیشتر از غذای سرخ کردنی و نیمه آماده تشکیل شده باشد، باید با جایگزینی سبزیجات و غذاهای بخارپز وضعیت آن را بهبود بخشید تا مقدار لاغری بیشتری در طول یکسال تجربه شود.

تغییر در نوع غذای مصرفی
تغییر در نوع غذای مصرفی

بروز نتایج حاصل از مصرف متفورمین برای لاغری چقدر زمان می برد؟

پرسش دیگر افرادی که از قرص متفورمین به منظور لاغری استفاده می کنند مدت زمان کاهش وزن در اثر مصرف این داروست. مدت زمان کاهش وزن در افراد مختلف متفاوت است. در بخش قبل مقاله متفورمین و لاغری در مورد فعالیت های جانبی مختلفی که می توانند در کنار مصرف قرص متفورمین لاغری را سرعت بخشند صحبت شد. میزان انجام این اقدامات نیز در سرعت بخشی روند کاهش وزن تاثیر زیادی دارد.

مدت زمان لاغری در مصرف متفورمین به تنهایی

در صورتی که داروی متفورمین به تنهایی مورد استفاده قرار گرفته و فرد هیچگونه فعالیت جانبی برای لاغری و کاهش وزن نداشته باشد کاهش وزن بسته به میزان اضافه وزن ممکن است 2 تا 3 سال زمان ببرد. این زمان نیز بسته به مداومت در مصرف متفورمین و عدم مقاومت بدنی نسبت به این دارو شود که در صورت بروز مقاومت یا عدم مداومت در مصرف ممکن است روند لاغری با مصرف این دارو متوقف شود.

مدت زمان لاغری در مصرف متفورمین با فعالیت های جانبی

حالت بعدی برای زمان لاغری و مشاهده نتایج مصرف مفتورمین زمانی است که فرد در کنار مصرف این قرص از روش های جانبی مانند ورزش استفاده می کند. در این شرایط متفورمین می تواند اثرات روش را دوچندان کند که لاغری نیز به همان نسبت به سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد.

مدت زمان لاغری در مصرف متفورمین با فعالیت های جانبی
مدت زمان لاغری در مصرف متفورمین با فعالیت های جانبی

عملکرد متفورمین برای لاغری به چه صورت است؟

تا کنون تحقیقات زیادی در مورد اثر قرص متفورمین و لاغری انجام شده است، موضوع اصلی این تحقیقات اثبات و مشخص کردن دلایلی که در اثر مصرف قرص متفورمین باعث لاغری می شود بوده است، این تحقیقات هنوز نتیجه قطعی نداشته اند و به عبارت دیگر تاثیری که این قرص بر لاغری داشته هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما بسیاری از محققان معتقدند یکی از دلایلی که مصرف این قرص منجر به لاغری افراد می شود، کاهش میزان کالری دریافتی است.

مواد غذایی مصرفی روزانه حاوی کالری مشخصی می باشند که این کالری ناشی از مواد معدنی تشکیل دهنده آن هاست، بخشی از مواد معدنی تشکیل دهنده غذاها چربی ها و مواد قندی هستند.

متفورمین می تواند مصرف مواد قندی را افزایش دهد که این مسئله موجب می شود بدن برای حفظ انرژی فعالیت های روزانه به جای قند که سوخت ساده تر و زود هضم تری است از چربی ها استفاده کند.

همچنین تاثیرات متفورمین در بدن از روده آغاز می شوند، این ماده در روده ترشح آنزیم های تجزیه غذا را افزایش می دهد که باعث می شود  غذا به جای ذخیره سازی، هضم شده و به مصرف سلول ها رسیده و دفع شود.

عملکرد متفورمین برای لاغری به چه صورت است؟
عملکرد متفورمین برای لاغری به چه صورت است؟

افراد با چه شاخص توده بدنی می توانند از مصرف قرص متفورمین نتیجه بگیرند؟

در قسمت های قبلی مقاله متفورمین و لاغری گفته شد، که چه بیماران دیابتی و چه بیمارانی که به دیابت مبتلا نیستند و صرفا به دنبال لاغری و کاهش وزن هستند می توانند از قرص متفورمین استفاده کنند که این مسئله به دلیل عوارض کم و غالبا بدون عارضه بودن قرص متفورمین است. با این حال نتیجه گیری بهتر و بیشتر از این قرص به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که یکی از ان ها میزان اضافه وزن است.

مقدار اضافه وزن افراد با عاملی به نام شاخص توده بدنی معرفی و محاسبه می شود. به طور کل افرادی که از شاخص توده بدنی بالاتری برخوردار هستند در ابتدای هر روشی کاهش وزن بیشتری را تجربه می کنند که این مسئله در مورد مصرف قرص متفورمین نیز مستنثا نیست و هر چقدر شاخص توده بدنی بالاتر باشد فرد کاهش وزن را بیشتر و سریع تر تجربه خواهد کرد.

به خصوص اینکه در افراد با شاخص توده بدنی پایین که تنها به مقداری اضافه وزن دچار هستند مصرف متفورمین با افت قند خون می تواند موانعی در مسیر لاغری آن ها ایجاد کند.

افراد با چه شاخص توده بدنی می توانند از مصرف قرص متفورمین نتیجه بگیرند؟
افراد با چه شاخص توده بدنی می توانند از مصرف قرص متفورمین نتیجه بگیرند؟

آیا مصرف متفورمین برای لاغری دارای محدودیت سنی است؟

با توجه به ترکیباتی که در ساخت داروی متفورمین مورد استفاده قرار می گیرند و ساز وکار عمل این دارو در بدن، محدودیت سنی خاصی برای مصرف آن وجود ندارد و اکثر افراد در هر گروه سنی می توانند از این قرص استفاده کنند، اما به منظور لاغری برخی احتیاط ها در مصرف متفورمین مطرح می شود که بهتر است در مصرف این دارو به این منظور به آن ها توجه شده و رعایت شوند.

متفورمین برای کودکان

با توجه به اینکه داروی متفورمین برای مبارزه با دیابت نوع دو مورد استفاده قرار گرفته و این دیابت، دیابت بزرگسالی نام داشته و کودکان به آن مبتلا نمی شوند شایع ترین علت استفاده از این دارو در این گروه سنی برای کاهش وزن است.

مصرف طولانی مدت هر دارو ممکن است در بدن ایجاد مقاومت نسبت به آن دارو و سایر انواعی که با ترکیبات مشابه ساخته می شوند گردد، به همین دلیل بهتر است متفورمین برای لاغری در کودکان مورد استفاده قرار نگیرد و در صورت لزوم شکل شربتی آن برای مصرف راحت تر و کاهش مقاومت استفاده شود. مصرف متفورمین در کودکان حتما نیازمند مجوز پزشک است.

متفورمین برای بزرگسالان

از دوران نوجوانی تا میانسالی مصرف قرص متفورمین به شرط سلامت قلب، کلیه ها و نداشتن سایر موارد منع مصرف، بلا مانع می باشد. البته در بزرگسالان نیز بهتر است این دارو برای لاغری زیر نظر پزشک استفاده شود تا در صورت بروز مقاومت دارویی یا بروز هرگونه مشکلی حین مصرف اقدامات درمانی لازم به موقع انجام شود.

به خصوص در دختران نوجوان که متفورمین می تواند باعث برهم خوردن عادت منظم ماهیانه شود، مشورت با یک پزشک متخصص پیش از مصرف الزامی می باشد.

متفورمین برای افراد مسن

آخرین گروه سنی، که مصرف متفورمین برای لاغری در مورد آن ها بررسی می گردد، افراد مسن می باشند. با توجه به تغییرات بدن در دوران میانسالی و به خصوص در افراد مسن، بهتر است که متفورمین در این گروه تنها در شرایطی استفاده شود که پزشک مجوز مصرف آن را ساده کرده باشد.

به خصوص پیش از شروع به مصرف باید لیست داروهای مصرفی مشخص شده و مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت مشاهده هر تداخل دارویی از مصرف متفورمین خودداری شده یا دوز آن کنترل شود.

متفورمین برای افراد مسن
متفورمین برای افراد مسن

استفاده از متفورمین و لاغری از طریق آن نیاز به چه دوزی از دارو دارد؟

تا اینجای مقاله متفورمین و لاغری مشخص شد که این دارو در کاهش وزن بی تاثیر نیست و به خصوص زمانی که با برخی روش های جانبی ترکیب شود، کاهش وزن در اثر آن بیشتر خواهد شد، اما مسئله مهم برای کاهش وزن در اثر استفاده از این دارو، مصرف دوز مناسب آن و استفاده از متفورمین به شکل صحیح است تا بیشترین اثرگذار را داشته باشد.

نحوه و دوز مصرف متفورمین برای لاغری

برای اینکه متفورمین بیشترین تاثیر را در لاغری داشته باشد، بهتر است که آن را حین مصرف غذا استفاده کرد. البته مصرف صبح ناشتای این دارو نیز در لاغری بی تاثیر نیست، اما در صورت استفاده حین صبحانه و ناهار کالری دریافتی این وعده ها کاهش پیدا کرده و چربی سوزی بعد از اتمام غذا بیشتر خواهد شد.

بهتر است مصرف این دارو با دوز 500 آغاز شود و در ابتدای مصرف روزانه یک قرص در هر وعده با دوز 500 مصرف شود، در صورت نتیجه گیری از این روند و عدم مشاهده عارضه می توان مقدار این دارو را به تدریج افزایش داد که یا با افزایش تعداد و یا با افزایش دوز مصرفی همراه خواهد بود.

نحوه و دوز مصرف متفورمین برای لاغری
نحوه و دوز مصرف متفورمین برای لاغری

قرص متفورمین در چه اشکالی وجود دارد؟

نکته مهم دیگری که در مورد تمام داروها وجود دارد تولید داروها مختلف در شکال متفاوت است که به منظور استفاده راحت‌تر آنها و امکان مصرف توسط تمام گروه های سنی و هر شرایطی، انجام می شود. قرص متفورمین نیز برای مصرف راحت تر و اثرگذاری بیشتر برای برخی از گروه ها در اشکال مختلفی تولید می شود که برخی از رایج‌ترین اشکال تولیدی این دارو به شرح زیر می باشد.

اشکال مختلف داروی متفورمین

رایج ترین شکل داروی متفورمین، شکل قرصی آن است که از قرص های روکش دار 500، 850، 750 و 1000 میلی گرم تشکیل شده است، بسته به وضعیت بدنی مصرف کننده ممکن است پزشک یک قرص در روز، یا بیشتر را تجویز کند، حتی در افرادی که به طور معمول فشار خون پایینی دارند ممکن است تجویز پزشک نصف یک قرص در روز باشد تا به طور تدریجی مقدار آن را افزایش داد.

همچنین متفورمین در حالت شربتی و مایع نیز تولید می شود که بیشتر توسط کودکان و سالمندان مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به دوز کمتر دارو داشته و هضم قرص برای آن ها دشوار خواهد بود.

دیگر شکل تولید قرص های متفورمین، قرص های آهسته رهش هستند، این قرص ها اثر خود را به طور تدریجی ایجاد می کنند و ممکن است اثرگذاری یک قرص ساعت ها زمان ببرد، متفورمین نیز در این شکل تولید می شود که در اندازه های 500 و 750 میل یافت می شوند.

برای مقایسه دو جراحی لاغری اسلیو معده یا بای پس توصیه می کنیم پست اسلیو معده بهتره یا بای پس را مطالعه نمائید.

بهترین زمان برای مصرف متفورمین و لاغری چه تایمی از شبانه روز است؟

در ادامه مقاله متفورمین و لاغری به پاسخ یکی دیگر از پرسش های متداول افرادی که این دارو را به منظور لاغری استفاده می کنند خواهیم پرداخت. برای افرادی که قرص متفورمین را به منظور لاغری استفاده می کنند زمان مصرف این دارو که بیشترین تأثیر را داشته باشد همواره یکی از اصلی ترین دغدغه هاست.

دو تایم در شبانه روز بهترین زمان ها برای افزایش اثرگذاری قرص متفورمین می باشد. در افرادی که این قرص را همراه با فعالیت بدنی و رژیم غذایی مصرف می کنند بهتر است که قرص از نوع آهسته رهش و در اولین ساعات روز استفاده شود تا حین انجام تمرینات کم کم در بدن اثر داشته باشد.

اما در افرادی که بدون رژیم غذایی خاص از متفورمین برای لاغری استفاده می کنند، بهترین زمان استفاده حین مصرف صبحانه و ناهار است تا با جذب قند مواد غذایی و سوزاندن بیشتر آن ها حین مصرف غذا، کالری سوزی غذای مصرفی افزایش پیدا کند.

بهترین زمان برای مصرف متفورمین و لاغری چه تایمی از شبانه روز است؟
بهترین زمان برای مصرف متفورمین و لاغری چه تایمی از شبانه روز است؟

چاقی ناشی از دیابت چیست و قرص متفورمین چه تاثیری در برطرف کردن آن دارد؟

یکی از مشکلاتی که می تواند باعث بروز چاقی شود، ابتلا به دیابت است. بیماران دیابتی معمولا میل بیشتری به مصرف شیرینی جات دارند که این عامل در ابتلای آن ها به چاقی بسیار تاثیرگذار است.

همچنین اختلالات عملکردی در غده پانکراس و عدم ترشح آنزیم ها که در بیماری دیابت شایع است دیگر عاملی است که در ابتلا به چاقی نیز تاثیرگذار می باشد.

چاقی به وجود آمده در اثر دیابت با مصرف قرص متفورمین قابل کنترل می باشد. با مصرف این قرص سطح انسولین  در بدن به تعادل می رسد که این تعادل نیز میل مصرف شیرینی جات را کاهش می دهد، همچنین آنزیم های جایگزینی که با مصرف این قرص در بدن ترشح می شوند می توانند تا حد زیادی از چاقی به وجود آمده در اثر دیابت را کاهش دهند.

اگر از بیماری دیابت رنج میبرید برای درمان این بیماری پیشنهاد می کنیم پست درمان دیابت بدون دارو را مطالعه نمائید

چاقی ناشی از دیابت چیست و قرص متفورمین چه تاثیری در برطرف کردن آن دارد؟
چاقی ناشی از دیابت چیست و قرص متفورمین چه تاثیری در برطرف کردن آن دارد؟

مصرف متفورمین برای ورزشکاران باید در چه زمانی انجام شود؟

گاهی اوقات، ورزشکاران برای افزایش کاهش وزن خود از قرص متفورمین استفاده می کنند. قرص متفورمین برای این گروه، به خصوص در صورتی که ورزش حرفه ای انجام داده و فعالیت های شدید بدنی داشته باشند ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند افت قند خون شود،

به همین منظور ورزشکارانی که توسط پزشک ملزم به مصرف این قرص شده اند یا برای لاغری این دارو را استفاده می کنند باید زمان و نحوه مصرف دارو را به درستی تنظیم کنند تا از بروز مشکلات جلوگیری شود.

بهترین زمان مصرف متفورمین برای ورزشکاران 2 ساعت قبل از شروع تمرین یا 1 ساعت بعد از انجام تمرین است تا اولا گردش خون بدن به حالت عادی بازگشته و دوما از افت قند خون حین انجام تمرینات جلوگیری شود. همچنین بهتر است این دارو همراه با یک میان وعده سبک مورد استفاده قرار گیرد.

برای آشنایی با یکی از قرص های ضد دیابت که برای درمان بیماری دیابت تجویز می شود توصیه می کنیم صفحه قرص پگلیمت را ببینید.

مصرف متفورمین برای ورزشکاران باید در چه زمانی انجام شود؟
مصرف متفورمین برای ورزشکاران باید در چه زمانی انجام شود؟

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید