لیگاشور چیست

ما در این مقاله قصد داریم تا بررسی این مسئله بپردازیم که لیگاشور چیست و چه کاربرد و مزایایی دارد. بنابراین، توصیه می شود که تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

بسیاری از افراد، ممکن است به دلایلی، اقدام به جراحی های مختلفی کنند. طبیعتا برای بازگشت به سلامتی خود و درمان بیماری های مختلف، در برخی مواقع، پزشک، اقدام به جراحی خواهد کرد.

تفاوتی ندارد که چه نوع عمل جراحی صورت می گیرد؛ در هر صورت هر عمل جراحی، نیاز به یک سری از وسایل و تجهیزات مربوط به خود دارد که کاربرد خاصی دارد و می تواند به کار آید.

امروزه با توجه به پیشرفت تجهیزات پزشکی و درمانی و جراحی، تجهیزات مجهز و بسیار پیشرفته ای در زمینه جراحی به وجود آمده است.

لیگاشور چیست
لیگاشور چیست

از روش لاپاراسکوپی گرفته که یک روش کم تهاجم در جراحی محسوب می شود، تا وسایل مربوط به آن که در جراحی به کار خواهد آمد. از جمله دستگاه هایی که بسیار کاربردی و مهم در انواع جراحی ها محسوب می شود، لیگاشور است. شاید تا کنون نام این دستگاه را نشنیده باشید و با آن آشنایی خاصی نداشته باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست کلینیک لاغری در فردیس دیدن کنید.

لیگاشور چیست؟

هر عمل جراحی، همراه با خونریزی خواهد بود. این خونریزی ها، عملا طبیعی بوده و پزشک جراح، با استفاده از تجهیزات مورد استفاده خود و همچنین تخصص و مهارت خود، اقدام به رفع این موضوع خواهد کرد.

برای این که در حین عمل جراحی، نتایج خوبی حاصل گردد و پزشک بتواند پروسه جراحی را در کنترل خود داشته باشد، نیازمند تعدادی دستگاه است که در حوزه هموستاتیک کاربرد دارد.

از جمله این دستگاه ها، لیگاشور است. لیگاشور بیش از 20 سال است که در حوزه پزشکی و جراحی به کار می رود و جزو بهترین روش های جایگزین برای سایر دستگاه های هموستاتیک است.

لیگاشور چیست؟
لیگاشور چیست؟

تفاوتی نخواهد داشت که عمل جراحی، از چه نوعی بوده و در کدام ناحیه، جراحی صورت می گیرد. با تمامی این تفاسیر، لیگاشور، کاربرد بسیار زیادی در زمینه بستن رگ های خونی دارد. از جمله کاربرد گسترده این دستگاه، در جراحی لاپاراسکوپی است که یک روش کم تهاجم و کم عارضه محسوب می شود.

جراحی لاپاراسکوپی نیازمند بستن رگ های خونی خواهد بود تا خونریزی متوقف گردد. پزشکان جراح، با استفاده از دستگاه لیگاشور، اقدامات لازم برای بستن رگ های خونی و توقف خونریزی را انجام خواهند داد.

البته همزمان با این دستگاه، وسایل دیگری مانند پنس، قیچی، چاقوی هارمونیک و … نیز به کار خواهد رفت تا پزشک بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

طراحی لیگاشور به گونه ای است که ارگونومیک بوده و در تمامی جراحی ها به خصوص جراحی لاپاراسکوپی، مورد استفاده قرار می گیرد. حال در ادامه مقاله، به بررسی کاربرد لیگاشور می پردازیم.

کاربرد لیگاشور چیست؟

در طیف بسیار گسترده ای از محصولات و تجهیزات، لیگاشور یک ابزار بسیار کاربردی است که از فشار و انرژی و همچنین از یک مهر و موم ثابتی استفاده می کند تا از خونریزی بعد جراحی جلوگیری کند. دستگاه لیگاشور، کاربرد گسترده ای در انواع جراحی ها دارد که عبارتند از:

کاربرد لیگاشور چیست؟
کاربرد لیگاشور چیست؟
 • جراحی آدرنالکتومی
 • کالبد شکافی زیر بغل
 • عمل گاسترکتومی
 • عمل کولکتومی
 • عمل نفرکتومی
 • جراحی برداشتن کبد
 • عمل اسپلنکتومی
 • ویپل
 • ترکیبی از فشار و انرژی برای ایجاد همجوشی رگ ها را فراهم می کند.
 • کاربرد در بستن دائمی رگ ها تا قطر 7 میلیمتر و همچنین در کالبد شکافی ها نیز در جداسازی رگ ها نیز کاربرد دارد.
 • مهر و موم ها سه برابر فشار خون سیستولیک طبیعی مقاومت می کنند.

چنین شرایطی نشان می دهد که لیگاشور چیست و چه کاربردی دارد. حال در ادامه مقاله، به بررسی شرایط استفاده از این دستگاه می پردازیم.

عوارض دستگاه لاغری موضعی چیست؟

شرایط استفاده از لیگاشور

در ابتدای امر، باید بدانید که جراحی های لاپاراسکوپی که به عنوان یک روش کم تهاجم و کم عارضه در جراحی ها محسوب می شود، نقش بسیار مهمی در بستن رگ های خونی خواهد داشت و دستگاه لیگاشور، مهمترین کاربرد را در این زمینه خواهد داشت.

برای این که بتوان از دستگاه لیگاشور استفاده کرد و شرایط آن را دانست، بایستی بر اساس نظر پزشک جراح پیش رفت. یک پزشک جراح، خواهد دانست که چگونه در چه شرایطی از آن استفاده کند.

استفاده از لیگاشور بدین گونه است که باعث خواهد شد تا بافت هایی که نیاز به منگنه شدن و بسته شدن دارد، در بین کلمپ های لیگاشور قرار گیرد که در اندازه های مختلف است.

شرایط استفاده از لیگاشور
شرایط استفاده از لیگاشور

در واقع، لیگاشور اقدام به ذوب کردن بافت ها و بستن بافت ها، برای بستن زخم های بعد از جراحی استفاده می شود. در چنین شرایطی، بافت ها، کمترین آسیب ممکن را خواهند دید و همان طور که در مورد قبلی گفته شد، در اغلب جراحی ها، از لیگاشور استفاده می شود.

شما می توانید با مراجعه به بهترین کلینیک درمان چاقی درمان خود را شروع نمایید.

مزایا و ویژگی‌های استفاده از لیگاشور چیست؟

حال که در موارد قبلی، در خصوص تعریف دستگاه لیگاشور و موارد استفاده و کاربرد آن توضیحاتی را ارائه دادیم، باید بدانید که لیگاشور، دارای مزیت های بسیار مختلفی است که می تواند به عنوان یک ابزار عالی برای پزشکان جراح به حساب آید.

یکی از مهمترین و اصلی ترین مزیت های دستگاه لیگاشور، افزایش سرعت جراحی است که پزشکان، به عنوان یک ابزار کاربردی برای بستن بافت ها و زخم ها، از آن استفاده می کنند. همچنین، اثربخشی بالای این دستگاه، باعث افزایش اثر بخشی جراحی هم خواهد شد.

مزایا و ویژگی‌های استفاده از لیگاشور چیست؟
مزایا و ویژگی‌های استفاده از لیگاشور چیست؟

استفاده از دستگاه لیگاشور، باعث خواهد شد که دیگر نیازی به استفاده از بخیه های سنتی مانند نخ بخیه و … نباشد. همین مسئله، باعث می شود که از بروز عفونت های بعد از جراحی در ناحیه زخم و بخیه شده، جلوگیری شود. همچنین دوران نقاهت جای زخم بعد از جراحی، به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

از دیگر مزی هایی که می توانیم در خصوص دستگاه لیگاشور به آن اشاره کنیم، کاهش زمان جراحی است. که حدود 30 تا 50 درصد از زمان جراحی، کاسته خواهد شد. از آنجایی که اغلب جراحی های امروزی به وسیله روش لاپاراسکوپی صورت می پذیرد، استفاده از لیگاشور هم می تواند از زمان جراحی بکاهد و در نتیجه، در راندمان کاری پزشکان و همچنین سلامت بیماران بسیار موثر خواهد بود.

یکی از مراکز لاغری، کلینیک لاغری در کرج است.

ویژگی اصلی استفاده از لیگاشور چیست؟

اگر بخواهیم از ویژگی های مهم و اصلی دستگاه لیگاشور، مواردی را اشاره کنیم، می توانیم به کنترل خونریزی در زمان جراحی اشاره کنیم. این مورد، به عنوان یک مسئله بسیار مهم و یک امتیاز مثبت به حساب خواهد آمد. به همین دلیل است که پزشکان، از این دستگاه استفاده زیادی می کنند. از طرفی، میزان هزینه های مصرفی برای عمل جراحی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

استفاده از دستگاه لیگاشور، منجر به این موضوع می شود که مواد خارجی و یا جسمی خارجی، در داخل بدن بیمار باقی نماند. در نتیجه، از بروز مشکلات جدی جلوگیری خواهد شد. همچنین این دستگاه، تداخلی در موارد تشخیصی و آزمایشات تشخیصی مانند سی تی اسکن و MRI را نخواهد داشت.

لیگاشور می تواند علاوه بر جراحی های لاپاراسکوپی، در جراحی های باز و عادی هم استفاده شود. در تمامی گروه های جراحی اعم از جراحی زنان، اورولوژی، جراحی های چاقی و … می توان از دستگاه لیگاشور استفاده کرد.

ویژگی اصلی استفاده از لیگاشور چیست؟
ویژگی اصلی استفاده از لیگاشور چیست؟

توصیه اکید ما این است که حتما در خصوص این دستگاه و موارد کاربردی آن، با پزشک متخصص خود مشورت کنید. اگر در نزدیکی جراحی خاصی هستید و سوالاتی در خصوص مسائل خونریزی حین عمل و … دارید، توصیه می شود برای رفع نگرانی خود، با پزشک متخصص خود، مشورت های لازم را انجام دهید.

هزینه تجهیزات مربوط به عمل جراحی به خصوص لیگاشور چقدر است؟

یکی از موارد بسیار مهم در خصوص این مسئله که لیگاشور چیست، شناخت هزینه های مربوط به این تجهیزات است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. لازم به توضیح است که هزینه این تجهیزات، می تواند بر اثر عوامل مختلفی، متفاوت و گوناگون باشد.

به عنوان مثال، یکی از عوامل تاثیرگذار در هزینه تجهیزاتی مانند لیگاشور، نوع جراحی و روش جراحی است که می تواند تاثیرگذار باشد. همچنین، میزان جراحت و برشی که در ناحیه جراحی ایجاد می شود، بسیار مهم و کلیدی است.

از دیگر عوامل مهم بر میزان تجهیزاتی مانند لیگاشور، وارداتی بودن و کیفیت محصول است. در واقع، این که این دستگاه تولید کدام کشور است و از چه کیفیتی برخوردار است، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و بر میزان هزینه نیز تاثیرگذار خواهد بود.

شرکت های قانونی که اقدام به تولید تجهیزاتی مانند لیگاشور می کنند و یا اقدام به واردات چنین تجهیزاتی می کنند، بایستی تحت نظر وزارت بهداشت، این امر را انجام دهند تا علاوه بر قیمت معقولانه و اصولی، از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار باشند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی یکی از تجهیزات کاربردی در جراحی های مختلف یعنی لیگاشور پرداختیم. دستگاه لیگاشور، یک دستگاه بسیار کاربردی برای پزشکان جراح است که باعث بسته شدن بافت ها و زخم ها، در حین جراحی خواهد شد و تاثیر زیادی در جلوگیری از خونریزی های حین عمل و بعد از آن دارد.

ما در این مقاله، در خصوص کاربرد لیگاشور، مزیت های استفاده از این دستگاه و ویژگی های آن پرداختیم. توصیه اکید ما این است که اگر در شرف جراحی خاصی هستید و نگرانی و سوالی در خصوص مسائلی مانند خونریزی حین جراحی و … دارید، حتما با پزشک متخصص خود، مشورت های لازم را انجام دهید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید