لیست داروهای دیابت

هدف این مقاله از سایت دکتر مهدی سلیمی، ارائه لیست داروهای دیابت است و بینشی در مورد نحوه عملکرد آنها و عوارض جانبی احتمالی آنها ارائه می کند.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

دیابت، یک اختلال متابولیک مزمن، نیاز به مدیریت مادام العمر دارد. سنگ بنای درمانی این بیماری حول محور دارو می چرخد.

پیشنهاد می کنیم از پست لیست جراحان اسلیو معده دیدن کنید.

لیست داروهای دیابت

 • انسولین درمانی

انسولین، هورمونی که مسئول تنظیم گلوکز است، درمان اولیه برای همه انواع دیابت است. در زیر انواع مختلف انسولین و اهداف آنها را شرح می دهیم.

انسولین درمانی
انسولین درمانی
 1. انسولین سریع الاثر

Humalog (Insulin Lispro) و NovoLog (Insulin Aspart) در این دسته قرار می گیرند. آنها در 15 دقیقه شروع به کار می کنند، در یک ساعت به اوج خود می رسند و 2-4 ساعت طول می کشند.

 1. انسولین کوتاه اثر

Regular (Humulin R, Novolin R)  یک انسولین کوتاه اثر است. در عرض 30 دقیقه شروع به کار می کند، بین 2-3 ساعت به حداکثر می رسد و 3-6 ساعت طول می کشد.

 1. انسولین متوسط ​​اثر

NPH، یک انسولین با اثر متوسط ​​است. پس از 1-2 ساعت شروع به کار می کند، در 4-12 ساعت به اوج خود می رسد و 12-18 ساعت طول می کشد.

 1. انسولین طولانی اثر

انسولین گلارژین، Basaglar و Insulin Detemir (Levemir) انسولین های طولانی اثر هستند. بعد از 1-2 ساعت شروع به کار می کنند و 24 ساعت دوام می آورند.

انسولین طولانی اثر
انسولین طولانی اثر
 • داروهای خوراکی دیابت

از دیگر لیست داروهای دیابت، داروهای خوراکی است. داروهای خوراکی، معمولا برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 تجویز می شود. در اینجا چند نوع کلیدی وجود دارد:

 1. متفورمین

متفورمین خط اول درمان دیابت نوع 2 است. با کاهش تولید گلوکز در کبد و بهبود حساسیت به انسولین، عمل می کند.

 1. سولفونیل اوره ها

داروهایی مانند گلیپیزید ، گلیبورید و گلیمپراید پانکراس را تحریک می کنند تا انسولین بیشتری تولید کند.

 1. بازدارنده های DPP-4

سیتاگلیپتین (Januvia) و ساکساگلیپتین (Onglyza) مهارکننده های DPP-4 هستند. این داروها، با کاهش سطح قند خون در بدن کار می کنند.

 1. مهارکننده های SGLT2

داروهایی مانند Canagliflozin (Invokana) و Dapagliflozin (Farxiga) به کلیه ها کمک می کنند تا قند را از طریق ادرار از بدن خارج کنند.

 • داروهای تزریقی

به غیر از انسولین، داروهای تزریقی دیگری نیز برای مدیریت دیابت استفاده می شود.

 1. آگونیست های گیرنده GLP-1

Exenatide (Byetta) و Liraglutide (Victoza) آگونیست های گیرنده GLP-1 هستند. آنها هضم را کند می کنند و سطح قند خون را کاهش می دهند.

 1. آنالوگ آمیلین

یکی دیگر از لیست داروهای دیابتی، پراملینتید (Symlin) یک آنالوگ آمیلین است. این مکمل انسولین، در کنترل سطح قند خون بعد از غذا است.

داروهای دیابت می توانند عوارض جانبی داشته باشند و اثربخشی آنها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. نظارت و تنظیم منظم برای مدیریت بهینه دیابت ضروری است.

 • داروهای ترکیبی

داروهای ترکیبی با استفاده از مکانیسم های مختلف برای کنترل سطح قند خون، روشی موثر برای مدیریت دیابت هستند. بیایید برخی از این موارد را بررسی کنیم:

 1. متفورمین و سولفونیل اوره

یکی دیگر از لیست داروهای دیابتی، گلوکوانس ترکیبی از متفورمین و گلایبوراید است. این داروی ترکیبی، با افزایش تولید انسولین و بهبود حساسیت به انسولین عمل می کند.

اثر قرص متفورمین چند ساعت است؟ لطفا جهت دریافت پاسخ روی لینک فوق کلیک نمایید.

 1. بازدارنده DPP-4 و متفورمین

Janumet (سیتاگلیپتین و متفورمین) و Kombiglyze XR (ساکساگلیپتین و متفورمین) نمونه هایی از این ترکیب هستند. آنها با کاهش سطح قند خون و بهبود حساسیت به انسولین کار می کنند.

 1. مهارکننده SGLT2 و متفورمین

Invokamet (کاناگلیفلوزین و متفورمین) و Xigduo XR (داپاگلیفلوزین و متفورمین) مکانیسم مهارکننده‌های SGLT2 و متفورمین را برای کنترل موثر سطح قند خون ترکیب می‌کنند.

 • سایر داروها

انواع دیگری از لیست داروهای دیابت  نیز وجود دارد که در دسته بندی های فوق قرار نمی گیرند.

مهارکننده های آلفا گلوکوزیداز

داروهایی مانند آکاربوز (Precose) و Miglitol (Glyset) مهارکننده های آلفا گلوکوزیداز هستند. آنها با کاهش سرعت تجزیه غذاهای نشاسته ای و قندها کار می کنند.

دفع اسیدهای صفراوی

یکی دیگر از لیست داروهای دیابتی ؛ کولسولام (ولچول) یک سد کننده اسید صفراوی است که می تواند سطح گلوکز را در خون کاهش دهد.

آگونیست های دوپامین-2

یکی دیگر از لیست داروهای دیابتی ؛ بروموکریپتین (سیکلوست) یک آگونیست دوپامین 2 است که می تواند سطح قند خون را کاهش دهد.

از  لیست غذاهای چاق کننده صورت دیدن کنید.

دستورالعمل های آینده در درمان دیابت

با نگاهی به آینده، دانشمندان در حال مطالعه درمان های جدید برای دیابت هستند. زمینه های تحقیقاتی امیدوارکننده شامل دستگاه های پانکراس مصنوعی، پیوند سلول های جزایر و ژن درمانی است. در حالی که این درمان ها هنوز به طور گسترده در دسترس نیستند، می توانند به طور بالقوه انقلابی در درمان دیابت در آینده ایجاد کنند.

دستورالعمل های آینده در درمان دیابت
دستورالعمل های آینده در درمان دیابت

بررسی عمیق‌تر عوارض جانبی داروهای دیابت

در حالی که لیست داروهای دیابت در مدیریت بیماری بسیار مهم هستند، اما می توانند عوارض جانبی نیز داشته باشند. آگاهی از این موارد می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد برنامه درمانی خود کمک کند.

بررسی عمیق‌تر عوارض جانبی داروهای دیابت
بررسی عمیق‌تر عوارض جانبی داروهای دیابت
 • انسولین

در حالی که انسولین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و بسیاری از افراد مبتلا به نوع 2 ضروری است، اگر با غذا و فعالیت متعادل نباشد، انسولین می تواند باعث هیپوگلیسمی (قند خون پایین) شود. افزایش وزن و واکنش های محل تزریق نیز از عوارض جانبی بالقوه هستند.

انسولین
انسولین
 • داروهای خوراکی

عوارض جانبی رایج داروهای خوراکی، شامل ناراحتی معده، بثورات پوستی و افزایش خطر بیماری قلبی است. متفورمین همچنین می تواند باعث اسیدوز لاکتیک شود که یک بیماری جدی است، اگرچه این امر نادر است.

 • داروهای تزریقی

داروهای تزریقی، به استثنای انسولین، می توانند باعث کاهش وزن و حالت تهوع شوند. برخی نیز ممکن است باعث هیپوگلیسمی شوند، به ویژه هنگامی که با سایر داروهای دیابت ترکیب شوند.

سوالات متداول

لیست داروهای دیابت چیست؟

انواع رایج داروهای دیابت عبارتند از:

انسولین: انسولین هورمونی است که به تنظیم سطح قند خون کمک می کند. این دارو برای درمان دیابت نوع 1 که در آن بدن انسولین تولید نمی کند و گاهی اوقات دیابت نوع 2 نیز استفاده می شود.

متفورمین: متفورمین یک داروی خوراکی است که با کاهش میزان گلوکز تولید شده توسط کبد و افزایش حساسیت به انسولین در بدن، به کاهش سطح قند خون کمک می کند. این اغلب داروی خط اول برای دیابت نوع 2 است.

سولفونیل اوره ها: سولفونیل اوره ها، پانکراس را تحریک می کنند تا انسولین بیشتری تولید کند و به بدن کمک می کند تا از آن به طور موثر استفاده کند. آنها معمولا در درمان دیابت نوع 2 استفاده می شوند.

دسته‌های دیگری از داروهای دیابت کدامند؟

علاوه بر انواع رایجی که در بالا ذکر شد، دسته‌های دیگری از داروهای دیابت وجود دارد، مانند:

مهارکننده‌های DPP-4: مهارکننده‌های DPP-4 با افزایش سطح هورمون‌های اینکرتین، که به تنظیم سطح قند خون کمک می‌کنند، کار می‌کنند. آنها معمولاً برای دیابت نوع 2 تجویز می شوند.

آگونیست های گیرنده GLP-1: آگونیست های گیرنده GLP-1 عملکرد GLP-1 را تقلید می کنند، هورمونی که ترشح انسولین را افزایش می دهد، تولید گلوکاگون را کاهش می دهد و تخلیه معده را کند می کند. آنها داروهای تزریقی هستند که هم برای دیابت نوع 2 و در برخی موارد برای دیابت نوع 1 استفاده می شوند.

مهارکننده‌های SGLT2: مهارکننده‌های SGLT2 با مسدود کردن بازجذب گلوکز در کلیه‌ها، سطح قند خون را کاهش می‌دهند که منجر به افزایش دفع گلوکز از طریق ادرار می‌شود. آنها اغلب برای دیابت نوع 2 تجویز می شوند.

آیا درمان جایگزین یا مکملی برای دیابت وجود دارد؟

در حالی که لیست داروهای دیابت، بخش مهمی از مدیریت دیابت است، درمان های جایگزین یا مکملی وجود دارد که ممکن است به کنترل سطح قند خون کمک کند. این شامل:

اصلاح سبک زندگی: اتخاذ یک سبک زندگی سالم، می تواند تأثیر قابل توجهی در مدیریت دیابت داشته باشد. فعالیت بدنی منظم، رژیم غذایی متعادل، مدیریت وزن، کاهش استرس و خواب کافی همگی می توانند به کنترل بهتر قند خون کمک کنند.

مکمل های گیاهی و رژیمی: برخی از مکمل های گیاهی مانند دارچین، شنبلیله و کروم پتانسیل بالایی در بهبود سطح قند خون نشان داده اند. با این حال، مهم است که قبل از شروع هر مکملی با یک متخصص مشورت کنید، زیرا آنها می توانند با داروها تداخل داشته باشند یا عوارض جانبی داشته باشند.

درمان‌های ذهن و بدن: تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن، یوگا و طب سوزنی ممکن است به کاهش استرس و بهبود سلامت کلی کمک کند، که می‌تواند به طور غیرمستقیم به کنترل بهتر قند خون کمک کند.

آیا داروهای دیابت می توانند عوارض جانبی داشته باشند؟

مانند هر دارویی، داروهای دیابت نیز می توانند عوارض جانبی داشته باشند. عوارض جانبی خاص ممکن است بسته به دارو متفاوت باشد، اما برخی از موارد رایج عبارتند از:

هیپوگلیسمی: برخی داروها مانند سولفونیل اوره و انسولین، می توانند سطح قند خون را بیش از حد کاهش دهند و منجر به هیپوگلیسمی شوند. علائم ممکن است شامل تعریق، لرزش، سرگیجه، گیجی و در موارد شدید، از دست دادن هوشیاری باشد.

مشکلات گوارشی: برخی داروها مانند متفورمین یا آگونیست های گیرنده GLP-1 ممکن است عوارض جانبی دستگاه گوارش مانند تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست ایجاد کنند.

واکنش های آلرژیک: در حالی که نادر است، برخی از افراد ممکن است واکنش های آلرژیک به برخی از داروهای دیابت را تجربه کنند که منجر به علائمی مانند بثورات پوستی، خارش، تورم یا مشکل در تنفس می شود.

داروهای دیابت چگونه تجویز و تنظیم می شوند؟

تجویز و تنظیم داروهای دیابت معمولاً توسط متخصصان و پزشکان بر اساس عوامل متعددی تعیین می شود، از جمله:

نوع دیابت: نوع دیابت (نوع 1 یا نوع 2) نقش بسزایی در تعیین داروهای مناسب دارد. انسولین درمان اولیه دیابت نوع 1 است، در حالی که دیابت نوع 2 در ابتدا ممکن است با اصلاح شیوه زندگی و داروهای خوراکی مدیریت شود.

سطح قند خون: نظارت بر سطح قند خون از طریق آزمایش های منظم به متخصصان بیماری دیابت کمک می کند تا اثربخشی داروهای فعلی را ارزیابی کرده و در صورت لزوم درمان را انجام دهند.

نیازها و ملاحظات فردی: متخصصان هنگام تجویز یا تنظیم داروهای دیابت، عواملی مانند سلامت کلی، سن، عملکرد کلیه، سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنند و عوارض جانبی احتمالی را در نظر می گیرند.

اطلاعات کلی درباره لیست داروهای دیابت

انسولین درمانیانسولین سریع الاثرHumalog، NovoLogسطح گلوکز را به سرعت کنترل می کند
انسولین کوتاه اثرهومولین آر، نوولین آرسطح گلوکز را برای مدت کوتاهی کنترل می کند
انسولین متوسط ​​اثرHumulin N، Novolin Nسطح گلوکز را برای یک دوره متوسط ​​کنترل می کند
انسولین طولانی اثرلانتوس، باساگلار، لومیرسطح گلوکز را برای مدت طولانی تری کنترل می کند
داروهای خوراکیمتفورمینتولید گلوکز در کبد را کاهش می دهد، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد
سولفونیل اوره هاگلیپیزید، گلیبوراید، گلیمپرایدپانکراس را برای تولید انسولین بیشتر تحریک می کند
مهارکننده های DPP-4جانویا، اونگلیزاسطح قند خون را کاهش می دهد
مهارکننده های SGLT2ما را فراخوان، فرکسیگابه کلیه ها کمک می کند تا قند را از بدن دفع کنند
داروهای تزریقیآگونیست های گیرنده GLP-1هضم را کند می کند، سطح قند خون را کاهش می دهد
آنالوگ های آمیلینسیملینسطح قند خون بعد از غذا را کنترل می کند
داروهای ترکیبیمتفورمین و سولفونیل اورهگلوکوانستولید انسولین را افزایش می دهد، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد
مهارکننده DPP-4 و متفورمینJanumet، Kombiglyze XRسطح قند خون را کاهش می دهد، حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد
مهارکننده SGLT2 و متفورمینInvocamet، Xigduo XRسطح قند خون را به طور موثر کنترل می کند
سایر داروهامهارکننده های آلفا گلوکوزیدازPrecose، Glysetتجزیه مواد نشاسته ای و قندها را کند می کند
تسکین دهنده های اسید صفراویولچولسطح گلوکز خون را کاهش می دهد
آگونیست های دوپامین-2سیکلوستسطح قند خون را کاهش می دهد

نتیجه گیری

مدیریت موثر دیابت، مستلزم درک گزینه های دارویی مختلف و اطلاع از لیست داروهای دیابت است. برنامه مدیریت دیابت هر فرد، بسته به نیازهای خاص او و نحوه پاسخ بدن او به دارو متفاوت خواهد بود.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

مشورت منظم با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای نظارت بر اثربخشی درمان و انجام تنظیمات لازم ضروری است. به یاد داشته باشید، در حالی که داروها بسیار مهم هستند، حفظ یک سبک زندگی سالم از طریق تغذیه متعادل و فعالیت بدنی منظم به همان اندازه در مدیریت دیابت مهم است.

امیدواریم به بیماران دیابتی در این مقاله از سایت دکتر مهدی سلیمی اطلاعات کافی را ارائه کرده بایشم.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید