لاپاراسکوپی فیبروم

لاپاراسکوپی فیبروم
فهرست مطالب

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که لاپاراسکوپی فیبروم چیست و چگونه انجام می شود؟ ما را دنبال کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

در این سال ها، استفاده از تکنیک لاپاراسکوپی فیبروم روشی بسیار کارآمد و مؤثر در بهبود بیماری فیبروم رحم می باشد.

این شیوه نوین به دلیل کمتر تهاجمی بودن بسیار رواج یافته و می توان گفت بیماران بسیاری طرفدار این روش می باشند.

این تکنیک جزء مداخلات پزشکی کمتر تهاجمی دسته بندی می شود و به همین دلیل، رواج بسیار زیادی دارد به طوری که تعداد زیادی از بیماران، طرفدار این روش درمانی هستند.

لاپاراسکوپی فیبروم
لاپاراسکوپی فیبروم

فیبروم یکی از بیماری های خوش خیم در ناحیه رحم زنان می باشد که می توان با کمک جراحی باز و لاپاراسکوپی، به درمان آن پرداخت.

البته شیوه هایی غیر از جراحی نیز ممکن است در بهبود فیبروم های رحمی تأثیرگذار باشند. ولی زمانی که اندازه، پراکندگی و میزان درد فیبروم ها غیر قابل تحمل باشند، استفاده از راهی غیر از جراحی غیر ممکن و یا بسیار دشوار می باشد.

بهتر است بگوییم که تحت شرایطی که تکنیک لاپاراسکوپی در اختیار باشد، احتیاجی به انجام جراحی باز نیست.

در این مقاله، قصد داریم موضوع لاپاراسکوپی فیبروم را به صورت جامع و علمی مورد بررسی قرار داده و پر تکرارترین پرسش های بانوان را در رابطه با این بیماری پاسخ دهیم.

پیشنهاد می کنیم از پست لاپاراسکوپی معده چیست دیدن کنید.

لاپاراسکوپی فیبروم رحم چیست؟

یکی از تکنیک های نوین در علم پزشکی، لاپاراسکوپی می باشد که برای بهبود مشکلات مختلفی از قبیل کیست های تخمدانی، درمان فیبروم،  بیماری های اندومتریوز و غیره کاربرد زیادی دارد. زنان درگیر با بیماری فیبروم می ‌توانند با کمک شیوه لاپاراسکوپی، باعث حفظ قدرت باروری خود شوند.

در جراحی لاپاراسکوپی، تبحر و مهارت پزشک در اولویت قرار دارد چرا که این جراحی نیازمند تمرکز و تجربه زیادی می باشد.

لاپاراسکوپی فیبروم رحم روشی بسیار مفید در درمان فیبروم های گوناگون در رحم می باشد.

تکنیک لاپاراسکوپی بسیار جدید است و می توان گفت که زمان زیادی از پیدایش آن نمی گذرد. ولی در همین مدت کوتاه نیز دارای طرفداران زیادی در میان بیماران و حتی پزشکان می باشد. بیشتر افرادی که از بیماری هایی در قسمت شکم و سینه رنج می برند، استفاده از این روش جراحی را انتخاب می کنند.

این تکنیک کم تهاجمی با کمک بی حسی موضعی انجام می شود. اما در بعضی از بیماران ممکن است مطابق با صلاحدید متخصص بیهوشی، لاپاراسکوپی پس از بیهوشی کامل انجام شود.

لاپاراسکوپی فیبروم رحم چیست؟
لاپاراسکوپی فیبروم رحم چیست؟

لاپاراسکوپی فیبروم چگونه انجام می شود؟

در تکنیک لاپاراسکوپی فیبروم، جراح بدون ایجاد برش های طولی و عرضی وسیع، اقدام به درمان بیماری می نماید. در واقع تعداد چهار برش بسیار کوچک در قسمت شکم ایجاد می شود و این اقدام، کاهش عفونت و خونریزی را در پی دارد.

در این روش جراحی، دوربینی وارد شکم بیمار می شود که جراح به کمک آن قادر است فیبروم ها را ببیند و با کمک تجهیزات جراحی که از راه برش ها وارد محیط داخلی شکم شده اند، اقدام به خارج نمودن فیبروم ها نماید.

در این روش جراحی، دوربین هایی که متصل به مانیتورها می باشند، از راه سوراخ های ایجاد شده پس از ورود به رحم، تصویر ناحیه داخلی و فیبروم های تشکیل شده را به صورت بسیار واضح و بزرگ در اختیار جراح قرار می دهند.

فیبروم ها را می توان به آسانی از دیواره رحم جدا نمود

فیبروم ها را می توان به آسانی از دیواره رحم جدا نمود. چنانچه اندازه این ضایعه ها بسیار بزرگ باشند، باید به وسیله ابزاری به نام مورسلاتور خرد شده و سایز آن ها کوچک تر شود تا بتوان به راحتی آن ها را از راه حفره های ایجاد شده در شکم خارج نمود.

البته همان طور که بیان نمودیم، بیماران در طول انجام لاپاراسکوپی کاملاً بیهوش بوده و هیچ گونه دردی را حس نمی کند.

به منظور این که دید مناسبی از تخمدان ها و رحم برای جراح ایجاد شود، می بایست دیواره شکم از سایر اندام های داخلی جدا شود. به همین خاطر، محیط داخلی شکم پیش از جراحی با کمک گاز کربن دی اکسید پر می شود. علاوه بر این، فشار حاصل از این گاز در پیشگیری و به حداقل رساندن خونریزی نقش مهمی دارد.

چنانچه جراحی لاپاراسکوپی فیبروم به وسیله پزشکی حاذق صورت گیرد، هیچ مشکل و یا عارضه ای ناشی از این تکنیک، بیماران را تهدید نخواهد کرد.

مزیت های لاپاراسکوپی فیبروم شامل چه مواردی می شود؟

انجام لاپاراسکوپی فیبروم شامل مزایای متعددی برای بیماران می باشد که در این قسمت به برخی از آن ها اشاره می نماییم:

مهمترین مزیت تکنیک لاپاراسکوپی، ایجاد حفره های کوچک در طول جراحی می باشد. تعداد این حفره ها اندک و حدود چهار عدد هستند و افزون بر این که در زمان بسیار کوتاهی بهبود می یابند، هیچ گونه اثری را هم از خود به جای نمی گذارند. این موضوع در حفظ زیبایی پوست شکم و کمتر شدن عفونت های احتمالی، تأثیر فراوانی دارد.

طول مدت بستری افراد در بیمارستان بعد از پایان لاپاراسکوپی فیبروم بسیار کوتاه تر از دیگر جراحی ها است. به صورت میانگین افراد به ۴۸ ساعت بستری در مراکز درمانی احتیاج دارند. ولی در بعضی موارد ممکن است بیمار پس از چند ساعت بستری، به خانه بازگردد.

امکان ایجاد وضعیت چسبندگی رحم در این تکنیک جراحی بسیار کم است.

به دلیل این که حفره هایی که به منظور انجام این جراحی ایجاد می شوند، بسیار کم عمق هستند، افراد درد محدودتری را در مقایسه با دیگر شیوه های جراحی حس می نمایند و به دنبال آن استفاده از داروهای مسکن بسیار کم می شود.

امکان بارداری

در مقایسه با شیوه های دیگر، امکان بارداری در این تکنیک بسیار زیادتر بوده و همین طور مشکلات عدم باروری در افراد کمتر می شود.

در جراحی لاپاراسکوپی فیبروم رحم، طول مدت نقاهت افراد بسیار کم است.

به منظور انجام این جراحی، افراد می بایست حداقل ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری شوند. ولی زمان بهبودی آن بسیار کمتر از عمل جراحی باز به منظور خارج کردن فیبروم می باشد. بنابراین افراد پس از مدت کوتاهی، می توانند به انجام فعالیت های روزانه بپردازند.

لاپاراسکوپی یک جراحی ایمن به شمار می رود که مهمترین دلیل آن شیوه نیمه تهاجمی آن است.

عدم خونریزی، عفونت و آسیب به اعضای داخلی شکم بیماران، یکی دیگر از مزایای لاپاراسکوپی فیبروم می باشد.

امکان بارداری
امکان بارداری

قبل از انجام جراحی لاپاراسکوپی فیبروم، چه اقدامات تشخیصی را می بایست انجام دهید؟

پیش از لاپاراسکوپی فیبروم می بایست چند نکته را مد نظر قرار دهید تا رضایت کامل را از نتایج جراحی به دست آورید. در این قسمت به برخی از این نکات اشاره می نماییم:

 1. بررسی و جست و جو به منظور گزینش ماهرترین جراح لاپاراسکوپی فیبروم

یک جراح لاپاراسکوپی فیبروم با مهارتی که در این زمینه دارد، پیشنهادات علمی و کاملی را به منظور برطرف نمودن بیماری افراد ارائه می دهد. وی پس از بررسی علائم بیماری و وضعیت فرد، مناسب ترین روش به منظور بهبود بیماری را توصیه می نماید.

توجه به این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد که گزینش یک جراح متخصص، در اولویت قرار دارد. بنابراین افراد نباید با عجله تصمیم گیری نمایند.

 1. آگاه نمودن جراح از سوابق بیمار طی جلسات مشاوره ای

پیش از اقدام برای جراحی لاپاراسکوپی فیبروم، می ‌بایست مطلع باشید که همه بیماران نمی توانند این نوع جراحی را انتخاب کنند و تشخیص این موضوع تنها به وسیله پزشکان متخصص و جراح لاپاراسکوپی صورت می گیرد.

البته همان طور که بیان شد، این تکنیک دارای ریسک بسیار پایینی است و هیچ گونه آسیبی به بافت های رحم وارد نمی کنند. در نتیجه قادر است بیماری های قسمت داخلی شکم و رحم را به صورت دقیق مورد بررسی و درمان قرار دهد.

افراد باید لیستی از داروهایی که به صورت روزانه استفاده می کنند یا بیماری های زمینه ای که به آن مبتلا هستند را تهیه نموده و در اختیار جراح لاپاراسکوپی قرار دهند.

۳. انجام آزمایش های گوناگون به منظور شناسایی بیماری

جراح لاپاراسکوپی، پیش از شروع هر نوع درمان برای بیماران، آزمایش های گوناگونی از قبیل سونوگرافی، آزمایش خون و ادرار و ام آر آی یا سی تی اسکن را تجویز می نماید و در مرحله بعدی، اقدام به تشخیص کامل بیماری می نماید. در آخر با توجه به مشکلاتی که بیمار از آن رنج می برد، روند درمان های کارآمد با کمک تجهیزات مدرن آغاز می شود.

نکات مهمی را که قبل از لاپاراسکوپی فیبروم باید رعایت نمایید، شامل چه مواردی می شوند؟

بیماران باید حدود ۸ ساعت قبل از عمل ناشتا باشند.

روده بعضی از بیماران می بایست به صورت کامل تخلیه شود که برای این منظور از داروهای مخصوص ۴۸ ساعت قبل از جراحی مصرف می نمایند.

پیش از جراح،ی اصلاح موهای ناحیه تناسلی و شکم لازم می باشد.

نکات مهمی را که قبل از لاپاراسکوپی فیبروم باید رعایت نمایید، شامل چه مواردی می شوند؟
نکات مهمی را که قبل از لاپاراسکوپی فیبروم باید رعایت نمایید، شامل چه مواردی می شوند؟

بیمار باید قبل از جراحی، از مصرف غذاهای سنگین به خصوص در وعده شام خودداری نماید.

افراد بهتر است چند هفته قبل از عمل، از یک رژیم غذایی کم چرب و سرشار از ویتامین پیروی کنند. این اقدام باعث می شود از میزان عوارض جراحی کاسته شده و روند بهبودی سریعتر انجام شود.

باید از مصرف دخانیات قبل از جراحی اجتناب شود.

جراحی لاپاراسکوپی فیبروم می بایست پس از دوره قاعدگی انجام شود.

بیماران باید چند روز قبل از عمل، مصرف داروهای رقیق کننده خون را قطع کنند.

هزینه عمل لاپاراسکوپی در تهران چقدر است؟

نکات مهمی را که بعد از لاپاراسکوپی فیبروم باید رعایت نمایید، شامل چه مواردی می شوند؟

بعد از لاپاراسکوپی فیبروم و به منظور دستیابی به نتایج موفقیت آمیز جراحی، می بایست نکات بیان شده در این قسمت را مد نظر قرار داده و به صورت کامل رعایت نمایید.

نکات مهمی را که بعد از لاپاراسکوپی فیبروم باید رعایت نمایید، شامل چه مواردی می شوند؟
نکات مهمی را که بعد از لاپاراسکوپی فیبروم باید رعایت نمایید، شامل چه مواردی می شوند؟
 • رعایت کردن نکات مراقبتی بخیه های لاپاراسکوپی

بخیه های این نوع جراحی از نوع جذبی می باشند و با گذر زمان از بین می روند و نیاز به هیچ نوع پماد یا کرم مخصوصی برای مراقبت از جراحت ها نمی باشد.

تنها نکته ی مراقبتی این است که زخم ها باید همیشه تمیز و خشک باشند. البته در بعضی موارد، پزشکان برای بهبود سریعتر جای برش ها، داروهای مخصوصی را تجویز می کنند. همین طور برای محافظت بهداشتی از محل زخم، نوعی چسب جراحی استفاده می شود.

 • حمام کردن

اغلب بیماران می ‌توانند ۲۴ ساعت پس از جراحی دوش بگیرند. ولی بهتر است افراد تا دو روز پس از لاپاراسکوپی، از تماس آب با زخم ها جلوگیری نمایند.

 • بستری پس از جراحی لاپاراسکوپی

چنانچه جراحی در روز صورت گرفته باشد، اغلب بیماران نیازی به بستری شدن ندارند. ولی در موارد خاص و با توجه به صلاحدید جراح، بیمار حدود ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری می شود. چنانچه در مواردی قسمتی از روده برداشته شود، معمولاً طول مدت بستری شدن افزایش می یابد.

 • پیروی از یک برنامه غذایی استاندارد

حدود ۱۲ ساعت پس از پایان لاپاراسکوپی، بیمار می بایست از مصرف مواد غذایی خودداری کند. بعد از آن، به مدت یک روز باید از مواد غذایی ساده مانند سوپ و مایعات فراوان استفاده نماید.

در روزهای بعد، بیماران می ‌توانند غذاهای خود را طبق روال همیشگی مصرف کنند. البته در این مدت، استفاده از نوشابه های گازدار ممنوع می باشد.

لطفا از پست مولتی ویتامین بعد عمل اسلیو دیدن کنید.

 • مصرف دارو

چنانچه پزشک بعد از لاپاراسکوپی داروی آنتی بیوتیک یا مسکن برای بیماران تجویز نماید، باید در ساعت مشخص شده از آن استفاده کنند.

 • میزان تحرک بعد از لاپاراسکوپی

به مدت ۱۴ روز پس از جراحی لاپاراسکوپی، بیماران باید از انجام فعالیت های بدنی سنگین، رانندگی و ورزش خودداری کنند. بعد از این دوران، مناسب ترین فعالیت بدنی پیاده روی می باشد که باعث تقویت ماهیچه ها و پیشگیری از لخته شدن خون می شود.

میزان تحرک بعد از لاپاراسکوپی
میزان تحرک بعد از لاپاراسکوپی

چه زمانی پس از جراحی لاپاراسکوپی باید به پزشک مراجعه کنید؟

چنانچه بیماران پس از گذشت حدود سه روز از جراحی لاپاراسکوپی علاوه بر عدم بهبودی، دچار عوارض زیر شوند، باید در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنند:

 • ایجاد علایمی مانند تورم، قرمزی و درد در اطراف زخم ها
 • وجود درد غیر قابل تحمل در اطراف شکم که پس از مصرف مسکن هم بهبود نیافته است.
 • سوء هاضمه
 • یبوست
 • بالا رفتن درجه حرارت بدن
 • خونریزی و ترشح خونابه در قسمت زخم ها
 • ترشحات غیر عادی و زیاد از واژن

چه کسانی پس از جراحی لاغری، از تمام نتایج موفقیت آمیز آن بهره مند می شوند؟

به منظور پاسخ کامل و دقیق به این پرسش، قصد داریم تا با کمک دکتر سلیمی، نکات حائز اهمیت برای دستیابی به نتایج موفقیت آمیز جراحی های لاغری را مورد بررسی قرار دهیم. دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی های لاغری به شمار می آید.

 • برخورداری از عادات غذایی قابل کنترل

عادات غذایی و برنامه روزانه در مشخص کردن تکنیک جراحی چاقی، نقش مهمی دارند. جراحی های لاغری با تکنیک های گوناگونی انجام می شود.

به عنوان نمونه، افرادی که تعداد وعده های غذایی محدود ولی با حجم بالا مصرف می کنند، کاندید مناسبی برای جراحی اسلیو معده محسوب می شوند.

افرادی که سعی آن ها به منظور لاغری با شکست ‌های متعدد روبرو شده است، این که در گذشته با چه روش هایی وزن خود را کاهش داده اند، آیا انجام حرکات ورزشی در کاهش وزن آن ها اثر دارد و غیره، نمونه ای از پرسش هایی است که در جلسات مشاوره ای با متخصص جراحی، از بیماران به منظور آگاهی از وضعیت آن ها و ارزیابی شرایط و نحوه انجام عمل پرسیده می شود.

 • برخورداری از شاخص توده بدنی لازم برای جراحی

موضوعی که به ‌منظور جراحی چاقی لاپاراسکوپی دارای اهمیت زیادی می باشد، در نظر گرفتن شاخص توده بدنی مطابق با بیماری های زمینه ای و سن افراد می باشد. در واقع به منظور بررسی دقیق اثربخشی جراحی های لاغری روی افراد، دو نوع گروه بندی به شیوه زیر انجام می گیرد:

 جراحی لاغری در افراد بزرگسال

پرداختن به این موضوع که افراد بزرگسال با برخورداری از چه شرایطی می توانند به نتایج موفقیت آمیز جراحی های لاغری دست یابند، باید توسط پزشکان متخصص و باتجربه ای همچون دکتر سلیمی انجام شود.

ولی به طور کلی جراحی های لاغری می توانند برای افرادی که دارای شرایط زیر هستند، بسیار مناسب باشد:

بزرگسالانی که شاخص توده بدنی آن ها بیشتر از ۴۰ است.

افرادی که شاخص توده بدنی آن ها بالاتر از ۳۵ بوده و دارای بیماری های زمینه ای مرتبط با اضافه وزن باشند.

افرادی که حداقل نیمی از سال را برای لاغری خود تلاش کرده اند.

جراحی لاغری در نوجوانان

جراحی لاغری تحت نظر دکتر سلیمی بهترین متخصص لاپاراسکوپی در تهران، می تواند یک روش درمانی برای نوجوانان نیز محسوب شود. نوجوانانی که برای انجام جراحی چاقی انتخاب می شوند، می بایست دارای شرایط زیر باشند:

جراحی لاغری در نوجوانان
جراحی لاغری در نوجوانان
 • برخورداری از شاخص توده بدنی 40 و بیشتر
 • برخورداری از شاخص توده بدنی ۳۵ و بیشتر، همراه با ابتلا به یکی از بیماری های مرتبط با چاقی مرضی

البته با توجه به بیماری زمینه ای مرتبط با اضافه وزن، تعدادی از نوجوانان یا بزرگسالان با شاخص توده بدنی کمتر از ۳۵ هم ممکن است به عنوان کاندید به منظور انجام جراحی لاغری انتخاب شوند.

بنابراین پیش از هر اقدامی و در وهله نخست، می بایست با دکتر سلیمی که یکی از جراحان حاذق در زمینه جراحی های چاقی می باشند، مشورت نمایید تا پس از معاینه و بررسی وضعیت شما، راهنمایی های ضروری را به شما ارائه دهند.

جمع بندی

در این مطلب علمی، به موضوع لاپاراسکوپی فیبروم و مزایای آن پرداختیم. در انتها لازم است به این نکته اشاره نماییم که اصلی ترین فاکتور برای برخورداری از یک جراحی لاپاراسکوپی موفقیت آمیز، انتخاب یک پزشک متبحر و حرفه ای می باشد که با مهارت بالا در مدیریت جراحی، عوارض احتمالی را به کمترین میزان کاهش داده و عالی ترین نتیجه را به دست آورد.

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

رژیم سیب و کاهو
رژیم غذایی
رژیم سیب و کاهو

رژیم سیب و کاهو که به عنوان یک رژیم خاص غذایی شناخته می شود، یکی از رژیم های معروف برای کاهش وزن و لاغری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید