لاغری بعد از عمل اسلیو

پس از انجام عمل اسلیو معده همه ما منتظر این هستیم که به لاغری ایده آل برسیم و بتوانیم لباس های مورد علاقه مان را تن کنیم. اما لاغری بعد از عمل اسلیو معده چقدر طول می کشد و تا چه زمانی ادامه پیدا می کند؟ برای اینکه در این مورد اطلاعات بیشتری بدست آورید حتما به این مطلب توجه کنید.

لاغری بعد از عمل اسلیو معده، چقدر طول می کشد؟

لاغری بعد از عمل اسلیو معده، چقدر طول می کشد؟

کاهش وزن در این روش، بستگی به میزان تعهد شما بعد از عمل اسلیو گاسترکتومی و به دستورات پزشک معالج دارد. اما انتظار می رود که کاهش وزن تا دو سال ادامه داشته باشد و در این مدت، کاهش وزن چشمگیری را تجربه کنید.

اما باید توجه کنید که اگر مراقب نباشید، کاهش وزن و لاغری بعد از عمل اسلیو معده می تواند به راحتی متوقف شود و در نتیجه با پیروی از برخی عادات نادرست مرتبط با رژیم غذایی و غذاهایی که می خورید، ظرف یک سال و نیم از این فرآیند، دوباره وزن اضافه خواهید کرد. پس در این مورد، همه چیز به رعایت شما و اصلاح عادات نادرست غذایی بستگی دارد.

بعد از عمل اسلیو معده، معمولا تا چه میزان وزن کم می کنیم؟

اکثر مطالعات نشان داده اند که با عمل اسلیو گاسترکتومی می توان بین 65 تا 70 درصد از وزن اضافی را کاهش داد. درک این نکته مهم است که بین وزن اولیه و اضافه وزن شما تفاوت وجود دارد و شما در حالت عادی و معمولی، 70 درصد از وزن اولیه خود را از دست نخواهید داد. به این ترتیب، شما ابتدا باید میزان اضافه وزن خود را محاسبه نمایید و سپس هفتاد درصد آن را کم کنید.

بعد از عمل اسلیو معده، معمولا تا چه میزان وزن کم می کنیم؟

البته در این مورد، نظر متخصص اسلیو معده شما بالاترین ملاک است و متخصص می تواند مشخص کند که میزان کاهش وزن دقیق شما در بازه زمانی مشخص، چه میزانی خواهد بود.

چرا دانستن میزان لاغری بعد از عمل اسلیو معده مهم است؟

دلیل اندازه گیری این میزان لاغری بعد از جراحی اسلیو معده این است که همه می توانند انتظار یکسانی از کاهش وزن را داشته باشند، اما اعداد واقعی برای هر بیمار، منحصر به فرد خواهد بود. هنگامی که بدانید چقدر می توانید وزن کم کنید، می توانید اهداف سالم و واقع بینانه تعیین کنید و زندگی سالم، مغذی و سرشار از تناسب اندام را شروع کنید.

چرا دانستن میزان لاغری بعد از عمل اسلیو معده مهم است؟

زمان بندی لاغری بعد از عمل اسلیو معده

یکی از سوالات متداول قبل از انجام عمل اسلیو گاسترکتومی این است که در ماه یا سال اول پس از تاریخ عمل، چقدر وزن کم می شود؟ در پاسخ باید بگوییم که معمولا مرسوم است که در سال اول، 60 تا 70 درصد وزن اضافی را از دست بدهید. البته همان طور که قبلا هم اشاره داشتیم، درصد کاهش وزن بستگی به ماهیت بدن و پیروی از دستورات پزشک و رژیم غذایی خاص شما دارد. اما میزان کاهش وزن بعد از اسلیو گاسترکتومی به شرح زیر است:

 • در طول سه ماه اول، بیمار چاق تقریباً 40 درصد وزن کل بدن خود را از دست می دهد.
 • در طول شش ماه اول، فرد تقریباً 55 درصد از وزن کل بدن خود را از دست می دهد.
 • پس از یک سال کامل پیروی از رژیم غذایی و سبک زندگی سالم، فرد ممکن است در برخی موارد، 70 درصد از وزن خود را کاهش دهد.
 • توجه کنید که تمام این کاهش وزن ها باید زیر نظر پزشکان جراح مورد ارزیابی قرار بگیرد تا عوارضی به وجود نیاید.

اگر بخواهیم موضوع لاغری بعد از عمل اسلیو معده را بیشتر شرح بدهیم، باید بگوییم که معمولا در ماه اول، فرد تقریباً 2 کیلوگرم در هفته وزن کم می کند که معادل 8 کیلوگرم در ماه اول است. این میزان، همان میزان طبیعی کاهش وزن پس از این جراحی است و ممکن است در برخی موارد افزایش یابد و در موارد دیگر کاهش داشته باشد.

در ماه دوم، فرد تقریباً 20 درصد از وزن کل بدن خود را از دست می دهد. سپس در ماه سوم، کاهش وزن ادامه می یابد تا زمانی که فرد 35 تا 40 درصد از وزن بدن خود را از دست می دهد که کاهش وزن خوبی محسوب می شود.

شرح بیشتر لاغری بعد از عمل اسلیو معده

باید بدانیم که  کاهش وزن و لاغری در ماه های اول پس از عمل اسلیو معده سریع است و سپس به تدریج کاهش می یابد. زیرا در ماه ششم، ممکن است فرد ۴ تا ۶ کیلوگرم وزن کم کند که معادل یک کیلوگرم در هفته است و پس از سال اول، تقریباً ۶۵ تا ۷۰ درصد نسبت به وزن اضافی بدن خود کاهش وزن داشته است.

بنابراین میزان کاهش وزن بعد از اسلیو گاسترکتومی بالاست و این دلیل اصلی روی آوردن اکثر بیماران چاق به جراحی اسلیو معده است. البته ناگفته‌ نماند که این اعداد و ارقام ممکن است از یک مورد به مورد دیگر متفاوت باشد. زیرا برخی از موارد ممکن است در ماه اول، 10 تا 15 کیلوگرم از وزن اضافه خود را از دست بدهند، در حالی که یک بیمار چاق دیگر تنها پنج کیلوگرم وزن کم می کند و هر دو در مسیر درستی برای کاهش وزن هستند.

لاغری در بازه بلند مدت بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

جراحی اسلیو معده مزایای طولانی مدت زیادی برای بیماران دارد. این جراحی می تواند زندگی کسانی را که انتخاب درست دارند، به طرز چشمگیری تغییر دهد. اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، طی یک سال پس از عمل، کاهش وزن بیش از 70 درصد یا بیشتر را تجربه می‌کنند. می دانیم این موضوع برای کسانی که دارای بیماری های  مرتبط با چاقی هستند و به دنبال بهبود یا حل مشکلات خود با کاهش وزن هستند، مهم است. در نهایت، کاهش وزن سریع می تواند از شش ماه تا یک سال پس از جراحی رخ دهد.

لاغری در بازه بلند مدت بعد از عمل اسلیو معده چگونه است؟

توجه : مطالعات نشان می دهد که احتمال بهبودی فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری قلبی و دیابت نوع 2 بعد از اسلیو گاسترکتومی وجود دارد.

عوامل تاثیر گذار در کاهش وزن بعد از عمل اسلیو گاسترکتومی

درک این نکته مهم است که میزان کاهش وزن پس از اسلیو گاسترکتومی، به پارامترهای زیر بستگی دارند:

 • فیزیولوژی فرد
 • سن
 • سلامتی و وزن اولیه او

بیماران باید انتظار داشته باشند که حدود نیمی از وزن اضافی خود را در دو سال اول پس از جراحی کاهش دهند.

علت لاغری بعد از جراحی اسلیو معده

دلیل اصلی کاهش وزن پس از اسلیو گاسترکتومی، کاهش تا حد زیادی از اندازه معده است که در نتیجه، مقدار غذایی که بیمار چاق می تواند بخورد، کم شده و قسمت مسئول ترشح گرسنگی نیز محدود می شود.

لاغری بعد از عمل اسلیو معده، به چه عواملی بستگی دارد؟  

در نتیجه احساس گرسنگی در فرد کاهش می یابد و با غذای کمتر، به راحتی به مرحله سیری می رسد. البته سبک زندگی متفاوت و رژیم غذایی سالم با کالری کم نیز به جلوگیری از تجمع چربی و افزایش سرعت سوزاندن چربی های انباشته شده در بدن کمک می کند. همه این دلایل باعث می شود که میزان کاهش وزن بعد از اسلیو گاسترکتومی بسیار بالا باشد.

چه عواملی باعث کاهش سرعت لاغری بعد از عمل اسلیو معده می شود؟

اما آیا می توان فردی که عمل اسلیو معده را انجام داده است، کاهش وزن آهسته ای را تجربه کند؟ دلایل متعددی برای کاهش وزن آهسته بعد از اسلیو گاسترکتومی وجود دارد، مانند:

 • عدم رعايت رژيم غذايی و كيفيت غذای مورد نياز بعد از عمل اسليو گاسترکتومی، زيرا برخ افراد به خوردن قندهای زود جذب و يا خوردن فست فود يا نوشابه و غيره متوسل می شوند.
 • عدم رعایت مقادیر غذای تعیین شده توسط پزشک معالج در وعده های غذایی و نوع غذا
 • کمبود آب آشامیدنی و مایعات لازم برای بدن که نقش مهمی در کاهش وزن و حفظ سلامتی بیمار دارد.
 • روزانه و به صورت منظم ورزش نداشتن
 • عدم مصرف ویتامین های تجویز شده توسط پزشک
 • دیر شام خوردن و سپس مستقیم خوابیدن، بنابراین حتماً دو ساعت یا بیشتر قبل از رفتن به رختخواب شام بخورید.
 • نوشیدن نوشیدنی های پر کالری مانند نوشابه
 • خوردن تنقلات ناسالم که ممکن است کاهش وزن را کاهش دهد و بر موفقیت عمل شما تأثیر بگذارد.

آیا لاغری بعد از عمل اسلیو معده دائمی است، یا عواملی می تواند سبب تجدید شرایط چاقی گردد؟

باید بگوییم که خیر؛ در برخی موارد که بیماران به دستور پزشک عمل نمی کنند و زیاد و بی رویه غذا می خورند، به خصوص غذاهای ناسالم و یا مواردی که از پیگیری بعد از عمل با پزشک غافل می شوند، ممکن است دوباره برای افزایش وزن برگردند.

برای رسیدن به روند سریع لاغری بعد از عمل اسلیو، باید چه روشی را پیگیری کنیم؟

 • در ابتدا، رژیم غذایی محدود به جرعه های کوچک مایعات مانند آب میوه های طبیعی است.
 • هنگامی که معده شما به مایعات عادت کند، فقط غذاهای پوره شده را شروع به مصرف نمایید.
 • بعد از چهار هفته می توانید غذاهای نرم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • شش هفته پس از اسلیو، می توانید رژیم غذایی معمولی و غذاهای جامد را از سر بگیرید.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی های پرکالری و پرچرب باید پرهیز کرد.
 • توصیه می شود در طول روز، پنج وعده غذایی سالم و کوچک بدون میان وعده بخورید.
 • در طی دو سال اول پس از عمل اسلیو گاسترکتومی، رژیم غذایی به 600-800 کالری در روز محدود می شود و پس از رسیدن به وزن مورد نیاز، فرد می تواند حدود 1000-1200 کالری در روز مصرف کند.

آیا امکان دارد روند لاغری بعد از عمل اسلیو معده متوقف شود؟

کاهش وزن ممکن است در مرحله‌ای پس از ماه اول یا دوم انجام عمل جراحی اسلیو گاسترکتومی، در مرحله ‌ای که به عنوان ثبات وزن شناخته می‌شود، متوقف شود. این موضوع ممکن است به دلایل مختلفی باشد، از جمله:

 • بدن مقداری عضله را به جای چربی از دست می دهد.
 • بدن کالری کافی دریافت می کند، بنابراین دیگر وزن بیشتری از دست نمی دهد.

عواملی که قبلا ذکر کردیم نیز ممکن است باعث توقف وزن شوند و برای غلبه بر این موضوع، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • مقادیر کالری را که می خورید، دوباره محاسبه کنید، ممکن است آنها را اشتباه محاسبه کرده باشید.
 • پس از مشورت با پزشک، رژیم غذایی خود را تغییر دهید یا از او بخواهید که رژیم غذایی شما را با رژیم دیگری جایگزین کند.
 • تغییر رژیم ورزشی بعد از اسلیو گاسترکتومی، پس از مشورت با پزشک
 • هر شب به اندازه کافی بخوابید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید