قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد

در این مقاله قصد داریم تا در مورد قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد با شما صحبت کنیم، پس تا آخر مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

مواد غذایی که به بدن انسان وارد می شوند دارای قند یا گلوکز می باشند که به جریان خون راه پیدا می کنند؛ وجود این موارد در خون سبب می شود تا انرژی بدن به خوبی تامین شود و این موضوع اهمیت بسزایی در بدن دارد.

با به کارگیری موارد گفته شده در بدن، مواد مغذی دیگر نیز به راحتی در دسترس اندام های مهم بدن قرار می گیرند و سلامتی بدن را تقویت می کنند. یکی از اعضای دیگری که باعث حفظ نمودن سطح قند خون می شود پانکراس نام دارد که در کنار غدد درون ریز فعالیت خود را به انجام می رساند.

قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد
قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد

تولید انسولین

همچنین تولید انسولین از وظایف بسیار مهم آن می باشد. علاوه بر آن گلوکاگون می سازد که نوعی هورمون است و وظیفه آن با انسولین متضاد می باشد، برای همین قند خون در بدن همواره به صورت متعادل حفظ می شود.

یعنی زمانی که پانکراس انسولین می سازد، باعث می شود گلوکزهای اضافی در خون به کبد وارد شوند. پس هر زمان که سطح قند خون به دلیل وجود هورمون گلوکاگون پایین بیاید، به کبد شما پیام آزادسازی قندهای ذخیره شده را می فرستد.

تا آن ها را درون خون شما رها کند. به این ترتیب گلوکاگون و انسولین با فعالیت های مخصوص به خود همواره سبب متعادل سازی سطح قند خون در بدن می شوند. اما برای اینکه بدانید قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد در ادامه مقاله همراه ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست برای لاغری ناشتا چی بخوریم دیدن کنید.

قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد؟

در زمان ها و حالت های گوناگون سطح قند خون در بدن تغییر پیدا می کند و این موضوع بر اساس استانداردهای جهانی می باشد. اگر حدود ۸ساعت از آخرین مصرف مواد غذایی شما گذشته باشد، در همان حالت ناشتا قرار می گیرید، پس اگر در این حالت باشید و سطح قند خون شما در حالت طبیعی باید میان 80 mg.dl الی 100 mg.dl قرار داشته باشد.

قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد؟
قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد؟

یا هنگامی که از وعده های غذایی صرف شده شما حدود دو ساعت می گذرد باید سطح قند خون شما پایین تر از 140 mg.dlقرار بگیرد. این میزان در افراد گوناگون می تواند متفاوت تر باشد؛ زیرا وضعیت بدنی و شرایط زندگی افراد با یکدیگر دارای گوناگونی می باشد. برای مثال امکان دارد در یک فرد سطح قند خون نرمال حدود 60 mg.dl باشد، در حالی که در افراد دیگر عدد 90 mg.dl طبیعی به نظر برسد.

بنابراین زمانی که عدد قند خون خود را ارزیابی می کنید، بهتر است در عوض نظر خواهی راجع به آن به پزشک متخصص مراجعه کنید تا سطح نرمال قند خون را با توجه به موارد لازم به شما اعلام کند که برای این کار شرایط جسمانی شما را مورد ارزیابی قرار خواهد داد تا نتیجه را به درستی اعلام نماید. در ضمن شما مقاله قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد را مطالعه می کنید.

توصیه می کنیم از صفحه قند خون نرمال در سن 45 سالگی دیدن کنید.

 

کدام عوامل تعادل قند خون بعد از ناشتا را بر هم می زنند؟

عوامل زیادی می توانند در راستای بر هم زدن تعادل قند خون نقش داشته باشند که آگاهی از آن ها برای متعادل سازی آن کمک کننده خواهد بود؛ این عوامل عبارت اند از:

 • کربوهیدرات ها

زمانی که کربوهیدرات ها به بدن وارد می شوند، هضم شده و به قند خون تبدیل می شوند؛ پس افراط در مصرف این مواد می تواند تعادل قند خون بدن شما را دچار اختلال نماید و آن را افزایش بدهد.

 • تحرک

داشتن تحرک نیز تا یک حدی می تواند به تعادل این موضوع کمک کند. هر چند که تنبلی گزینه انتخابی اکثر افراد می باشد که عواقب خاص خود را بر جای می گذارد. برای همین افزودن فعالیت های فیزیکی به کارهای روزمره می تواند تعادل قند بدن را در حالت طبیعی حفظ کند. اما در بدن افراد تنبل این چنین نیست و احتمال به اوج رسیدن سطح قند خون نیز وجود دارد.

 • تداخل برخی داروها

این موضوع نیز می تواند باعث پایین آمدن یا بالا رفتن قند خون در بدن شود. برای همین اگر به پزشک مراجعه می کنید لازم است راجع به قند خون خود با او مشورت کنید تا داروهایی تجویزی او در تداخل با قند خون نباشند، همچنین سبک تغدیه ای خود را نیز باید برای پزشک مربوطه گزارش کنید تا بتواند برای نوشتن نسخه شما نهایت دقت را انجام بدهد.

 • داشتن عفونت

باید این مورد را جدی بگیرید؛ زیرا در دسته برهم زدن تعادل قند قرار دارد. در ضمن احتمال دارد همین عفونت های ساده شما را به امراض گوناگونی مبتلا نمایند مثل: قند خون بالا یا دیابت.

 • تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی

این مورد نیز می تواند قند خون شما را پایین بیاورد. چون اکثر خانوم ها در این دوره ماهانه به حالت هایی دچار می شوند که نمایانگر سطح پایین قند خون در بدن آن ها می باشد مثل: سستی، بی حالی و ضعف.

 • استرس و هیجانات

این موارد نیز انرژی زیادی از بدن شما می گیرند و باعث می شوند تا سطح قند خون در بدن بیشتر شود.

 • نوشیدن مایعات الکلی

این مورد نیز در حالت کلی برای همه افراد مضر می باشد و تعادل قند در بدن را به راحتی از بین می برد.

 • ورزش های شدید

اگر به طور مرتب فعالیت های شدید ورزشی را دنبال می کنید، بهتر است بدانید که با این کار هم می توانید باعث پایین آمدن و هم بالا رفتن قند خون خود شوید.

 • عدم مصرف داروهای دیابتی

افرادی که به دیابت مبتلا هستند همواره باید از داروهای خود به موقع استفاده کنند تا تعادل بدن‌شان از بین نرود و همچنان به صورت نرمال باقی بماند.

عدم مصرف داروهای دیابتی
عدم مصرف داروهای دیابتی

کدام عوامل بر قند خون نرمال بعد از ناشتا می توانند تاثیر بگذارند؟

قند خون در بدن همیشه در یک حالت نرمال و روی یک عدد خاص قرار ندارد و در طول روز تغییرات زیادی پیدا می کند. چون عوامل گوناگونی می توانند سطح گلوکز خون را بالا یا پایین بیاورند.

برای مثال اگر فردی دارای وضعیت جسمی نرمال باشد در بیشتر مواقع و زمانی که در حالت ناشتا قرار دارد و هنوز وعده صبحانه را صرف نکرده است، قند خون او در پایین ترین حالت ممکن قرار می گیرد.

پس زمانی که این وعده غذایی توسط فرد صرف شود، قند خون او به راحتی افزایش پیدا می کند.

همچنین عواملی که بر سطح قند خون نرمال بدن در حالت ناشتا تاثیر می گذارند عبارت اند از:

 • شرایط سنی
 • مبتلا شدن به بیماری های موثر بر روی قند خون
 • ابتلا یا عدم ابتلای اشخاص به بیاری دیابت
 • برخورداری از بیماری های قلبی و عروقی
 • برنامه غذایی افراد و سبک تغذیه آن ها
 • استرس و اضطراب
 • مقدار تحرک روزانه و فعالیت های بدنی
 • استرس های عاطفی گوناگون مثل بارداری

مواردی که در بالا عنوان کردیم اگر کنترل نشوند به راحتی می توانند سطح قند خون را از تعادل خارج کنند. برای همین باید به آن ها توجه کافی داشته باشید. همچنین برای اینکه بدانید قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد می توانید با پزشکان متخصص در این رابطه به خوبی مشورت نمایید.

لطفا از پست هورمون چاقی دیدن کنید.

قند خون بعد از ناشتا در کودکان چقدر باید باشد؟

همان طور که گفتیم میزان قند خون در محدوده های سنی گوناگون یکسان نیست و دارای تفاوت هایی است که در زیر میزان نرمال آن اشاره می کنیم:

 • زیر شش سال:

میزان قند خون در کودکانی که زیر این محدوده سنی قرار دارند باید برابر با ۸۰الی ۲۰۰میلی گرم در دسی لیتر به صورت روزانه باشد. این اعداد جزو محدوده سالم در کودکان هستند، اما هنگامی که کودک از خواب بیدار شده و وعده های غذایی گوناگون را می خورد، میزان گلوکز در بدن او دچار تغییرات زیادی می شود و به صور مرتب در نوسان خواهد بود.

برای همین برای کودکانی که به بیماری دیابت دچار شده اند نمی توان در ساعات روز اندازه دقیق سطح خون آن ها را به دست آورد، پس والدین کودک وظیفه دارند تا این اندازه گیری را در نیمه شب به انجام برسانند و به کودک مبتلا به هیپوگلیسمی خود به خوبی توجه کنند.

 • شش تا دوازده ساله:

کودکانی که در این محدوده سنی قرار دارند باید از سطح قند خون ۸۰ الی ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر به صورت روزانه برخوردار باشند. زمانی که غذا می خورید سطح قند خون شما افزایش می یابد؛ زیرا کربوهیدرات ها در بدن به گلوکز تبدیل می شده و به تمام جریان خون در بدن ارسال می شوند. برای همین ایجاد محدودیت در خوردن میان وعده ها قبل از خواب، می تواند یک راه مناسب برای پیشگیری از بالا رفتن سطح قند خون در کودکان دیابتی باشد.

شش تا دوازده ساله:
شش تا دوازده ساله:

سطح قند خون بعد از ناشتا در نوجوانان چقدر باید باشد؟

برای نوجوان ها نیز محدوده سالمی برای این موضوع در نظر گرفته می شود. آن ها باید در طول روز از سطح قند خون ۷۰الی ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر برخوردار باشند. در ضمن افرادی که در این دوره از زندگی خود به مرض دیابت دچار می شوند، در حقیقت سخت ترین سال های عمر خود را می گذرانند؛

زیرا این بیماری نیاز به مدیریت دارد و فرد باید بتواند رفتارهای خود را نیز کنترل کند که در این سن و سال کمی سخت تر به نظر می رسد. چون نوجوانان در حال رشد و تکامل هستند و معمولا می خواهند دنیای خود را به خوبی کشف کنند و چیزهای زیادی را امتحان نمایند.

به هر حال سطح قند خون نوجوانانی که دیابت دارند، با توجه به برخی عوامل گوناگون در طول روز باید میان ۷۰ الی ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر قرار بگیرد. مثل: مقدار تحرک و فعالیت بدنی، مصرف داروهای مربوط به دیابت.

سطح قند خون بعد از ناشتا در نوجوانان چقدر باید باشد؟
سطح قند خون بعد از ناشتا در نوجوانان چقدر باید باشد؟

اگر سطح قند خون بعد از ناشتا طبیعی نباشد چه اتفاقی می افتد؟

اگر همانند مطالب قبلی که گفتیم سطح قند خون نرمال در افراد در محدوده طبیعی نباشد، ممکن است فرد را دچار اختلالات گوناگونی کند. اگر قند خون بدن نرمال نباشد، احتمال دارد یا بیش از حد پایین بیاید یا بیش از حد بالا برود که در هر دو صورت مشکل ساز خواهد بود.

برای مثال اگر سطح قند شما بالاتر از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر قبل از خوردن وعده های غذایی باشد، یا یک تا دو ساعت بعد از غذا به ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر برسد از محدوده سالم دور می باشد و نمایانگر سطح قند خون بالا در بدن است.

اگر سطح قند خون بعد از ناشتا طبیعی نباشد چه اتفاقی می افتد؟
اگر سطح قند خون بعد از ناشتا طبیعی نباشد چه اتفاقی می افتد؟

البته در این میان افرادی هستند که قبل از رسیدن قند خون آن ها به ۲۵۰میلی گرم در دسی لیتر، متوجه بالا بودن قند خون خود نمی شوند و علائم آن را نیز مشاهده نمی کنند.

بالاترین حدی که هنگام افزایش قند خون در بدن نرمال به حساب می آید

از سویی دیگر بالاترین حدی که هنگام افزایش قند خون در بدن نرمال به حساب می آید در اغلب مواقع حدود ۱۶۰ تا ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر در طول روز می باشد.

در ضمن ایمن بودن این اعداد برای فرد کاملا به شرایط وی وابسته می باشد و نمی توان گفت به مرض دیابت مبتلا است یا خیر و تشخیص این امر با توجه به شرایط فرد بر عهده پزشکان متخصص است. از طرفی اگر قند خون فرد نیز بسیار پایین بیاید به هیپوگلیسمی مبتلا خواهد شد.

این اتفاق هنگامی رخ می دهد که گلوکز خون کاهش یابد و در سطح بسیار پایینی قرار بگیرد‌. ایجاد شدن چنین مشکلی به عوامل گوناگونی بستگی خواهد داشت و بی علت اتفاق نمی افتد مثل:

انواع دیابت، برخی داروها، الکل، اختلالات غدد درون ریز، اختلالات خوردن، بارداری یا همان دیابت بارداری، اختلالات کبد، کلیه یا قلب. برای اینکه اطلاعات بیشتری در رابطه با سوال قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد می توانید به پزشکان و متخصصان حاذق در این حوزه مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله به سوال قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد پاسخ دادیم و به شکل مفصل راجع به آن توضیحات مختلفی را به شما ارائه کردیم تا به طور کامل با آن آشنا شوید. همچنین از میزان سطح قند نرمال برای‌تان صحبت کردیم و عواملی که باعث افزایش یا کاهش سطح خون در بدن می شوند را نام بردیم تا در برنامه غذایی خود به چنین مواردی دقت کنید و بتوانید مراقب سلامتی خود باشید.

کلام آخر
کلام آخر

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید