قرص گلوکوفاژ

در این مطلب از سایت بهترین دکتر جراحی لاغری در تهران، قصد داریم تا در رابطه با قرص گلوکوفاژ اطلاعاتی برای شما داشته باشیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

در دنیای کنونی بسیار مشاهده می‌کنیم که بیماری‌ها و عوارض متعددی گریبان‌گیر برخی از افراد شده است.

هنگامی که نشانه‌های مربوط به این عوارض پدیدار می‌گردد، باید برای کسب اطلاعات دقیق در رابطه با بیماری مد نظر از یک پزشک کمک بخواهید.

قرص گلوکوفاژ
قرص گلوکوفاژ

وقتی به پزشک عمومی مراجعه می‌کنید تا بتوانید مشورت کافی را در رابطه با عارضه و بیماری به‌ وجود آمده انجام بدهید، ممکن است به برخی از نکات دیگر پی ببرید. پزشک برای بیمار، معاینات عمومی را در نظر می‌گیرد تا به بررسی حال و احوال او بپردازد.

حال بر اساس میزان تخصصی بودن این ‌موضوع، امکان دارد پزشکان متخصص را به‌ عنوان فردی مناسب برای مشکل شما معرفی کند تا با مراجعه به آن‌ها بتوانید اقدامات بهتری برای درمان و برطرف نمودن عارضه به وجود آمده انجام بدهید.

اطلاعات دارویی قرص گلوکوفاژ

گلوکوفاژ یکی از انواع داروهای دیابت است که برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تجویز می‌شود. که برخی از افراد سر خود برای کاهش وزت مصرف می کنند که عوارض و خطرات زیادی را بدنبال دارد.

هشدار: با توجه به اینکه در بسیاری از قرص های لاغری از مواد مخدر شیشه استفاده می شود، این وب سایت، استفاده از این قرص ها را به هیچ وجه توصیه نمی کند. همچنین فروش این قرص ها توسط ما انجام نمی شود .

مطالبی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، عبارتند از:

بیماری دیابت چیست؟

توضیحات مختصر در رابطه با دیابت نوع ۱

توضیحات مختصر در رابطه با دیابت نوع ۲

توضیحات مختصر در رابطه با دیابت بارداری

قرص دیابت گلوکوفاژ چیست؟

رابطه کاهش وزن و مصرف قرص گلوکوفاژ

تغییر در سبک مواد غذایی روزانه

ماندگاری قرص گلوکوفاژ در بدن بیمار

مکانیسم اثرگذاری مصرف قرص گلوکوفاژ چگونه است؟

میزان دوز مصرفی قرص گلوکوفاژ

مهم‌ترین کاربرد مصرف قرص گلوکوفاژ چیست؟

دارویی برای کنترل دیابت و درمان آن

استفاده از قرص گلوکوفاژ برای کاهش وزن

بهبود شرایط بارداری و تخمک‌ گذاری با مصرف قرص گلوکوفاژ

تفاوت بین قرص گلوکوفاژ و ماده متفورمین در چیست؟

متفورمین یا قرص گلوکوفاژ

نکات مهم در رابطه با قرص گلوکوفاژ چیست؟

رابطه‌ بین بیماری دیابت و بیماری‌های کلیوی

پیدایش نشانه‌های مربوط به اسیدوز لاکتیک

عدم مصرف قرص گلوکوفاژ برای درمان های تشخیصی

هیپوگلیسمی یا افت شدید قند خون با مصرف قرص گلوکوفاژ

عدم استفاده از قرص گلوکوفاژ به ‌تنهایی

مصرف قرص گلوکوفاژ در کنار داروهای دیگر

موارد احتیاط و منع مصرف قرص گلوکوفاژ را بیان نمایید.

شرایط استفاده از قرص گلوکوفاژ برای مادران باردار

دیگر موارد احتیاط و منع مصرف قرص گلوکوفاژ

مهم‌ترین موارد در رابطه با مصرف قرص گلوکوفاژ چیست؟

مصرف قرص گلوکوفاژ در کنار وعده های غذایی

شرایط استفاده از قرص گلوکوفاژ در هنگام بیماری‌های دیگر

شرایط تشدید حالت هیپوگلیسمی با مصرف قرص گلوکوفاژ

ویژگی‌های افراد دچار افت قند خون با مصرف قرص گلوکوفاژ

شرایط فراموش یک نوبت از قرص گلوکوفاژ

تداخلات دارویی قرص گلوکوفاژ با دیگر داروها چیست؟

عدم مصرف داروهای مؤثر در کاهش خون با قرص گلوکوفاژ

تأثیرات مصرف قرص گلوکوفاژ روی کاهش وزن چیست؟

میل کمتر به غذا خوردن با مصرف قرص گلوکوفاژ

مدت تأثیرپذیری قرص گلوکوفاژ برای لاغری

میزان دوز مصرفی قرص گلوکوفاژ برای کاهش وزن و لاغری

عادت‌های سالم در سبک زندگی

جمع‌ بندی مطالب

اصولاً در هنگام مراجعه به پزشک، شیوه‌های متعددی برای درمان شما در نظر گرفته می‌شود

اصولاً در هنگام مراجعه به پزشک، شیوه‌های متعددی برای درمان شما در نظر گرفته می‌شود. با توجه به تخصص پزشک، ممکن است مهم‌ترین موضوع ممکن برای تشخیص مشکلات و عارضه‌های به‌ وجود آمده، انجام آزمایشات ‌باشد.

به ‌عنوان نمونه آزمایش خون، سی ‌تی‌اسکن، سونوگرافی و رادیولوژی مهم‌ترین آزمایشاتی هستند که می‌توانند به بررسی جزئیات موجود در بدن بیمار بپردازند و اطلاعات کافی از بدن او را نشان بدهند.

نخستین راه ‌حل درمانی که پزشکان برای بیماران در نظر می‌گیرند، تجویز برخی از داروهای درمانی براساس آزمایشات انجام‌ شده برای برطرف نمودن عوارض موجود می‌باشد.

اصولاً در هنگام مراجعه به پزشک، شیوه‌های متعددی برای درمان شما در نظر گرفته می‌شود
اصولاً در هنگام مراجعه به پزشک، شیوه‌های متعددی برای درمان شما در نظر گرفته می‌شود

حال در برخی مواقع مشاهده شده ‌است که پزشک برای برطرف نمودن عوارض به ‌وجود آمده در سطح بدن بیمار از قرص‌هایی با نام قرص گلوکوفاژ استفاده خواهد داشت. به‌ همین دلیل است که باید اطلاعات کافی در زمینه ویژگی‌ها و خصوصیات اصلی این قرص داشته باشید.

زیرا قطعا این سوال در ذهن شما شکل می‌گیرد که شرایط مصرف و دلیل استفاده از قرص گلوکوفاژ در چه مواقعی می‌باشد.

تلاش ما بر این است تا در ادامه این مطلب اطلاعات کافی در زمینه قرص گلوکوفاژ برای شما داشته‌ باشیم. در این راستا می توانید از تجربیات دکتر سلیمی نیز بهره مند شوید. دکتر سلیمی، از معتبرترین متخصصین در این زمینه می باشند.

بیماری دیابت چیست؟

قبل از این که اطلاعات کافی در زمینه عملکرد اصلی قرص گلوکوفاژ برای شما داشته ‌باشیم و بیشتر بگوییم که موارد استفاده از این قرص چیست، بهتر است به بررسی بیماری دیابت بپردازیم.

زیرا بیماری دیابت امروزه بسیار همه‌گیر شده‌ است و به‌ عنوان یک عارضه مزمن شناخته می‌شود. هنگامی ‌که بیماری دیابت در بدن افراد اتفاق می‌افتد، شرایط بدنی فرد بیمار به‌ گونه‌ای است که قدرت استفاده از گلوکز و قندهای موجود در مواد غذایی را نخواهد داشت.

بنابراین قند موجود در غذاها انباشته می‌شود و یا در صورتی دیگر اگر بدن فرد بیمار به‌ گونه‌ای باشد که شرایط تولید هورمون انسولین وجود نداشته باشد و نتواند از آن برای تبدیل گلوکز و قند موجود بدن به انرژی استفاده کند، میزان گلوکز موجود در خون افزایش پیدا می‌کند تا حدی که می‌تواند بیماری دیابت را برای افراد به‌ همراه داشته باشد.

لطفا جهت اطلاعات بیشتر، مقاله درمان دیابت در 30 روز را مطالعه نمایید.

بیماری دیابت چیست؟
بیماری دیابت چیست؟

گلوکز به‌ عنوان یک قند به حساب می‌آید که اگر میزان آن در خون افزایش پیدا کند، می‌تواند باعث افزایش قند خون گردد. دو نوع اصلی دیابت در دسته‌بندی دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ می‌باشند. البته در برخی از مواقع ممکن است افراد در دوره‌ی بارداری خود نیز دیابت را تجربه کنند که به آن دیابت بارداری گفته می‌شود.

در ادامه، به بررسی بیشتر انواع دیابت ها خواهیم پرداخت تا بگوییم دلایل استفاده از قرص گلوکوفاژ چیست و چگونه می‌توان در درمان آن موفق بود. هر چند که روش‌های پیشنهادی تحت نظر دکتر سلیمی می‌تواند کاربرد مناسبی برای درمان بیماری دیابت باشد.

پیشنهاد می کنیم از پست قرص های بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

توضیحات مختصر در رابطه با دیابت نوع ۱

برای این ‌که موارد مصرف قرص گلوکوفاژ را بدانید، بهتر است بگوییم که یکی از مهم‌ترین انواع دیابت با نام دیابت نوع ۱ شناخته می‌شود. شرایط بروز این بیماری به گونه‌ای است که بدن فرد از ایجاد هر گونه هورمون انسولین محروم است.

در واقع فرد بیمار به‌ هیچ‌ عنوان قادر به تولید هورمون انسولین نمی‌باشد. بهتر است بدانید که انسولین به ‌عنوان هورمون اصلی در بدن می‌باشد که توسط پانکراس یا لوزالمعده ترشح خواهد شد.

مهم‌ترین وظیفه آن این است تا بتواند قندهای موجود که به واسطه مواد غذایی به بدن می‌رسند را به انرژی تبدیل کند و آن را برای فعالیت‌های روزمره به نقاط مختلف و سلول‌های متعدد بدن برساند. در مجموع رابطه‌ای مستقیم بین عدم تولید هورمون انسولین و بیماری دیابت وجود دارد.

حال افرادی که درگیر بیماری دیابت نوع ۱ می‌باشند، هورمون انسولین در بدن آن‌ها اصولا تولید نمی‌شود و این مهم‌ترین عاملی است که باعث بروز این نوع بیماری خواهد شد. عوامل محیطی همچون عوامل ژنتیکی و ارثی نیز وجود دارند.

در حال حاضر نمی‌توان اطلاعات دقیقی در این ‌مورد بیان کرد. زیرا روز به‌ روز ارزیابی‌های مختلف در این‌ موضوع صورت می‌گیرد تا بتوان تشخیص داد دلیل اصلی پیدایش دیابت نوع ۱ چیست.

توضیحات مختصر در رابطه با دیابت نوع ۱
توضیحات مختصر در رابطه با دیابت نوع ۱
افرادی که درگیر این عارضه می‌باشند، برای این ‌که سطح انسولین بدن خود را نرمال کنند، نیاز به تزریق انسولین خواهند داشت

افرادی که درگیر این عارضه می‌باشند، برای این ‌که سطح انسولین بدن خود را نرمال کنند، نیاز به تزریق انسولین خواهند داشت. این کار باعث می‌شود تا افراد بتوانند زندگی خود را به‌ صورت عادی بگذرانند و حیات را ادامه دهند.

مهم‌ترین نکته این است که فقط دیابت نوع ۱ در بین نوجوانان و کودکان پدیدار می‌گردد. اما نباید غافل شد که ممکن است در هر رده سنی، بیماری دیابت نوع ۱ حاصل گردد.

برای برطرف نمودن مشکل این بیماری، فقط مصرف قرص‌ها و داروها و تزریق انسولین کارساز و کاربردی نمی‌باشد، بلکه تخصص‌های دکتر سلیمی در زمینه کاهش وزن نیز می‌تواند در برخی از مواقع کمک بسیار زیادی به برطرف نمودن بیماری دیابت کند.

توضیحات مختصر در رابطه با دیابت نوع ۲

نوع دیگری از بیماری دیابت با نام دیابت نوع ۲ شناخته می‌شود. همان ‌طور که مشخص است، این نوع از دیابت نیز قادر نیست هورمون کافی را برای تولید انسولین ترشح کند.

اما یک مسئله که باعث تمایز بین این ۲ نوع دیابت شده ‌است، این است که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شرایط تولید انسولین را خواهند داشت، اما بدن آن‌ها توانایی استفاده درست از این هورمون را نخواهد داشت.

در حالت کلی این ۲ نوع بیماری دیابت بیشتر در بین افراد پدیدار می‌گردد. اما بیماری دیابت نوع ۲ اغلب برای افراد میانسال و بالای سنین 40 سال صورت خواهد گرفت.

به خصوص اگر فردی دارای سوابق خانوادگی و ژنتیک بیماری دیابت نوع ۲ باشد و شاخص توده بدنی بالا نیز داشته باشد، بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری دیابت نوع ۲ می‌باشد.

در این خصوص برای برطرف نمودن این بیماری می‌توانید از جراحی‌های چاقی که تحت نظر دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، بهترین استفاده را داشته باشید. دکتر سلیمی، بهترین متخصص انواع جراحی چاقی می باشد.

توضیحات مختصر در رابطه با دیابت بارداری

همان ‌طور که از نام این نوع دیابت مشخص است، بانوان باردار را تحت تاثیر قرار خواهد داد. افرادی که هیچ ‌گونه سوابق بیماری دیابت قبل از آن نداشته‌اند و فقط در دوره بارداری خود دچار بیماری می‌شوند، درگیر بیماری دیابت بارداری شده اند.

این شرایط می‌تواند آثار و پیامدهای منفی را روی مادر و جنین در حال ‌رشد نیز بگذارد. به‌ عنوان نمونه مهم‌ترین عوارض به ‌وجود آمده در راستای دیابت بارداری روی جنین، اختلالات تنفسی و زایمان زودتر از حد ممکن می‌باشد.

توضیحات مختصر در رابطه با دیابت بارداری
توضیحات مختصر در رابطه با دیابت بارداری

البته مسئله مهم دیگر، در زمینه چاق بودن بیش‌ از اندازه جنین در هنگام تولد است. در صورتی ‌که مادر در دوره بارداری خود سهل ‌انگاری داشته باشد و همچنان به رویه سابق خود ادامه دهد، ممکن است بعد از دوره بارداری درگیر بیماری دیابت نوع ۲ شود و افزایش وزن و چاقی را تجربه کند.

قرص دیابت گلوکوفاژ چیست؟

مهم‌ترین نکته این است که در این مطلب به بررسی ویژگی‌های قرص گلوکوفاژ بپردازیم. قرص گلوکوفاژ مخصوص بیماران دیابتی می‌باشد که با نام تجاری قرص متفورمین در بازار ارائه خواهد شد.

البته بهتر است به این‌ موضوع اشاره داشته ‌باشیم که محققان و دانشمندان، مطالعات گسترده‌ای در زمینه مصرف این قرص انجام داده‌اند که برخی از آن‌ها ثابت کرده ‌است، در صورتی‌ که افراد در بازه‌های زمانی مشخص ‌شده از این قرص استفاده داشته باشند، امکان کاهش وزن در کنار مصرف این قرص نیز وجود خواهد داشت.

البته قطع به‌ یقین نمی‌توان در رابطه با این‌ موضوع صحبت کرد.

رابطه کاهش وزن و مصرف قرص گلوکوفاژ

دلیل اصلی که برخی از افراد به این ‌موضوع باور دارند که استفاده از قرص گلوکوفاژ می‌تواند برای کاهش وزن مؤثر واقع شود، این است که میل افراد را برای مصرف مواد غذایی روزانه بسیار کاهش می‌دهد.

بنابراین افراد تصور می‌کنند، حتی اگر دچار بیماری دیابت نیستند، می‌توانند از این قرص استفاده کنند تا با مصرف آن به کاهش وزن برسند. بهتر است بدانید که این قرص فقط برای افرادی که دچار بیماری دیابت می‌باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد و به تجویز پزشک، می‌توان از داروخانه‌های معتبر آن را تهیه کرد. اما کاربرد آن برای کاهش وزن و لاغری نیست.

رابطه کاهش وزن و مصرف قرص گلوکوفاژ
رابطه کاهش وزن و مصرف قرص گلوکوفاژ

زیرا وظایف دیگری را برعهده خواهد داشت که فقط در صورت نیاز می‌توان از آن استفاده کرد. همان‌ طور که در مطالب قبل به بررسی بیماری دیابت پرداخته‌ایم، ترشح هورمون انسولین به واسطه لوزالمعده صورت نخواهد گرفت. وظیفه اصلی هورمون انسولین این است که میزان گلوکز خون را مدیریت کند.

حال اگر شرایط کافی برای تولید این هورمون صورت نگیرد و انسولین کافی برای بدن حاصل نشود، دیابت شیرین در بدن افراد اتفاق می‌افتد. برای این‌ که از این اختلال جلوگیری کرد، فرد باید مرتباً میزان گلوکز خون خود را کنترل کند و به تجویز پزشکان، از برخی از داروهای مختلف برای کنترل دیابت استفاده داشته باشد.

تغییر در سبک مواد غذایی روزانه

مهم‌ترین نکته برای بیماران دیابتی این است که بتوانند میزان گلوکز روزانه خود را بسیار کنترل کنند و با تغییر دادن سبک مواد غذایی روزانه خود می‌توانند در این راه موفق باشند.

در اغلب مواقع، مهم‌ترین راه ‌حل درمان برای بیماران دیابتی، کمک گرفتن از برنامه‌های رژیم غذایی اصولی، کمک گرفتن از پزشکان متخصص، استفاده از داروهای خوراکی همچون قرص گلوکوفاژ و دیگر موارد می‌باشد.

البته یکی دیگر از روش‌های مؤثری که از نظر دکتر سلیمی برای برطرف نمودن بیماری دیابت کار ساز است، جراحی‌های چاقی است که تحت نظر ایشان به ‌عنوان بهترین جراح انجام می گیرد.

در خصوص توضیحات برای قرص گلوکوفاژ، باید بگوییم مصرف آن می‌تواند باعث پایین آوردن هورمون انسولین در بدن بیماران دیابتی نوع ۲ شود. البته حتما باید این قرص به شیوه درست مورد استفاده قرار بگیرد تا نتایج خوبی را در بر داشته باشد.

ماندگاری قرص گلوکوفاژ در بدن بیمار

در راستای استفاده از این قرص و نحوه عملکرد آن، باید بدانید که ماندگاری آن در هنگام مصرف روی بدن بیماران فقط به مدت ۲ ساعت و نیم می باشد و امکانی را فراهم خواهد ساخت تا مواد زائد از طریق کلیه‌ها دفع شوند.

البته ناگفته نماند که مصرف این قرص برای کودکان کمتر از ۱۰ سال مجاز نیست. پزشکی که در این زمینه تخصص کافی داشته باشد، قطعا این دارو را برای کودکان زیر ۱۰ سال تجویز نخواهد کرد.

ماندگاری قرص گلوکوفاژ در بدن بیمار
ماندگاری قرص گلوکوفاژ در بدن بیمار

در راستای بازبینی اطلاعات دارویی قرص گلوکوفاژ لازم به ذکر است بگوییم که این دارو برای دیابت غیر وابسته به هورمون انسولین مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌ عنوان یک قرص خوراکی برای بیماران دیابتی کارساز و مفید است. البته در کنار آن بیمار موظف به رعایت رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات نیز می‌باشد.

لازم است این نکته را متذکر شویم که استفاده از این قرص برای افرادی که شاخص توده بدنی آن‌ها بسیار بالا می‌باشد، طبق نظر پزشکان تجویز می‌شود و در صورتی ‌که این قرص به‌ همراه دیگر داروها مورد استفاده قرار بگیرد، ممکن است باعث کاهش قند و کاهش فشار خون شود.

مکانیسم اثرگذاری مصرف قرص گلوکوفاژ چگونه است؟

در صورتی‌ که پزشک تشخیص دهد استفاده از این دارو برای بیماران دیابتی مناسب است، آن را تجویز خواهد کرد. حال شیوه استفاده از آن به ‌صورت منظم و روزانه است که بین ۱ تا ۳ بار در طول روز در کنار وعده‌های غذایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این دسته از بیماران که نیازمند استفاده از قرص گلوکوفاژ می‌باشند، در کنار مصرف این قرص باید مایعات بسیار زیادی مصرف کنند.

دوزهای متفاوتی برای این قرص وجود دارد که مهم‌ترین آن ۵۰۰ میلی‌گرمی است که بر اساس نوع شرایط بیمار و تجویز پزشک، میزان دوز مصرفی تعیین خواهد شد. نکاتی همچون شرایط پزشکی و سلامتی بیمار تعیین می‌کند تا پزشک کدام یک از دوزهای مربوط به این قرص را برای بیمار تجویز کند.

برای این ‌که هیچ‌ گونه پیامد جانبی از طریق مصرف این قرص در بدن افراد صورت نگیرد، پزشک متخصص در ابتدای امر، دوزهای کمتری برای بیمار در نظر خواهد گرفت. سپس به ‌مرور زمان برای کنترل بیماری دیابت، دوز این قرص افزایش پیدا می‌کند.

برای ‌این که نتیجه بهتری از درمان دیابت از طریق مصرف قرص گلوکوفاژ دریافت کنید، بهتر است آن را در بازه زمانی مشخص‌ شده در طول روز استفاده داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید که وعده‌های مصرفی قرص را فراموش نکنید و آن را در زمان مقرر شده استفاده کنید.

به‌ صورت پیوسته به بررسی میزان گلوکز خون خود بپردازید

یک نکته مهم دیگر که در راستای استفاده از این قرص باید بدانید، این است که به‌ صورت پیوسته به بررسی میزان گلوکز خون خود بپردازید تا اطلاعات دقیق در رابطه با کنترل بیماری دیابت خود داشته باشید.

به‌ صورت پیوسته به بررسی میزان گلوکز خون خود بپردازید
به‌ صورت پیوسته به بررسی میزان گلوکز خون خود بپردازید

این کار باعث می‌شود تا اطلاعات دقیقی در رابطه با کاهش یا افزایش قند خون کسب کنید و در صورت لزوم، این نکات را با پزشک خود در میان بگذارید. درست است که در بسیاری از موارد استفاده از این قرص برای کاهش وزن و برطرف نمودن بیماری دیابت ذکر شده ‌است، اما همواره شیوه‌های راهکاری که تحت نظر دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، در درمان دیابت و رسیدن به وزن ایده‌آل بسیار مناسب و منحصر به‌ فرد می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از دکتر سلیمی در این خصوص مشورت بگیرید.

میزان دوز مصرفی قرص گلوکوفاژ

مسئله مهمی که در زمینه مصرف این قرص وجود دارد، مکانیزم اثرگذاری آن می‌باشد. میزان متفورمین موجود در قرص گلوکوفاژ می‌تواند قند خون افراد را کاهش دهد.

از طرفی دیگر در صورتی‌ که فرد، گلوکز بیش ‌از اندازه در طول روز استفاده کرده باشد، آن را خنثی خواهد کرد. طی تحقیقاتی که در حیطه جامعه پزشکان در کل دنیا صورت‌ گرفته است، آندروژن هنگامی می‌تواند تاثیرگذار باشد که حضور انسولین احساس گردد.

حال قرص متفورمین یا قرص گلوکوفاژ هنگامی تأثیرات مثبت خود را نشان می‌دهد که حداقل بخشی از سلول‌های بدن بیمار سالم باشند و قادر به ترشح میزان انسولین باشند. بنابراین می‌توان گفت مصرف این قرص برای بیماران دیابت نوع ۱ کاربردی نخواهد داشت.

از قرص برای کوچک شدن معده و عوارض قرص چاقی صورت دیدن نمایید.

میزان دوز مصرفی قرص گلوکوفاژ
میزان دوز مصرفی قرص گلوکوفاژ

زیرا این دسته از افراد به ‌طور کلی شرایط تولید انسولین را در بدن نخواهند داشت. تصور اغلب پزشکان در رابطه با استفاده از قرص گلوکوفاژ این است که اتصال هورمون‌های انسولین به گیرنده‌های غشای سلولی را بیشتر خواهد کرد.

هنگامی ‌که قدرت این اتصال با مصرف این قرص افزایش پیدا می‌کند، گیرنده‌های محیطی اثرگذاری بیشتری را بر بدن بیمار خواهند داشت

حال هنگامی ‌که قدرت این اتصال با مصرف این قرص افزایش پیدا می‌کند، گیرنده‌های محیطی اثرگذاری بیشتری را بر بدن بیمار خواهند داشت و می‌توانند شرایط قند خون او را کنترل کنند.

بهترین شرایط از نظر پزشکان برای استفاده استاندارد از قرص گلوکوفاژ، مصرف به اندازه ۵۰۰ میلی‌گرمی آن می‌باشد. بیمار به دستور پزشک خود باید به مصرف این دوز از قرص بپردازد و در هر ۸ ساعت یک ‌بار این قرص در طول روز میل کند.

البته در صورتی ‌که در کنار آن از قرص متفورمین استفاده می‌کنید، ممکن است تجویز این قرص برای شما به دستور پزشک در هر ۱۲ ساعت اتفاق بیفتد. نکته مهم این است که حتما باید این قرص را در کنار وعده‌های غذایی یا بعد از آن استفاده کنید.

به این نکته دقت کنید که مصرف بیشتر از حد قرص گلوکوفاژ برای بدن پیامدهای منفی را به دنبال خواهد داشت. تعداد دفعاتی که می‌توانید در طول روز از دوز ۵۰۰ میلی‌گرمی این قرص استفاده کنید، ۲ تا ۳ نوبت می‌باشد.

پس با رعایت این دسته از نکات می‌توانید نتیجه بهتری از عملکرد قرص گلوکوفاژ بگیرید. هر چند که اگر مقصود شما رسیدن به کاهش وزن و لاغری می‌باشد، استفاده از روش‌هایی که تحت نظر دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، می‌تواند برای برطرف نمودن دیابت و کاهش وزن مثمر ثمر واقع شود.

مهم‌ترین کاربرد مصرف قرص گلوکوفاژ

برای این ‌که به بررسی بیشتر کاربردهای قرص گلوکوفاژ بپردازیم، در ادامه این مطلب قصد داریم شرح خصوصیات و ویژگی‌های کاربردی این قرص را ارائه دهیم تا بدانید موارد مصرف این قرص چیست و دلیل استفاده از آن به چه منظور است.

دارویی برای کنترل دیابت و درمان آن

یکی از اصلی‌ترین مواردی که برای مصرف قرص گلوکوفاژ در نظر گرفته می‌شود، در کنار استفاده از قرص متفورمین است. این دو قرص برای برطرف نمودن عارضه دیابت برای بیماران تجویز خواهند شد.

میزان دوز قرص گلوکوفاژ ۵۰۰ میلی‌گرم بر اساس تشخیص پزشک مد نظر شما تجویز خواهد شد تا بتواند نیاز شما را برطرف کند. بهتر است در رابطه با جزئیات مربوطه این قرص بدانید که مهم‌ترین ماده مؤثر در درون آن متفورمین می‌باشد که می‌تواند برای کنترل عارضه دیابت نقش مؤثر و مفید را ایفا کند.

داروی متفورمین یک داروی کاملاً شناخته‌ شده در راستای بیماری قند است که برای افراد به منظور پیشگیری و کنترل بیماری دیابت تجویز خواهد شد. حال قرص گلوکوفاژ نیز از عملکردهای این قرص تبعیت خواهد کرد.

در اصل گلوکوفاژ یک قرص فرانسوی است که شرکت‌های متعددی در داخل ایران توانسته‌اند به تولید و ساخت آن بپردازند، اما همواره روی جعبه آن درج شده ‌است که این قرص تحت لیسانس کشور فرانسه می‌باشد.

استفاده از قرص گلوکوفاژ برای کاهش وزن

مسئله دیگری که به ‌عنوان یکی از کاربردهای استفاده از قرص گلوکوفاژ ذکر می‌گردد، کاهش وزن و لاغری توسط این قرص می‌باشد.

البته نکته مهمی که در این راستا وجود دارد، صحت این‌ موضوع است که باید به بررسی اطلاعات دقیق‌تر و تخصصی‌تر در این ‌مورد بپردازیم. شرایطی که باعث می‌شود این شایعه در ذهن افراد جای بگیرد که استفاده از این قرص می‌تواند برای رسیدن به وزن ایده‌آل و کاهش وزن مورد استفاده قرار بگیرد، این است که با مصرف این قرص، میل افراد به غذا خوردن بسیار کاهش پیدا می‌کند.

درست است که کالری‌های دریافتی افراد در طول روز به دلیل کاهش یافتن میل کمتر خواهد شد، اما مسئله مهم این است که کاهش وزن بسیار اصولی از طریقه مصرف این قرص صورت نمی‌گیرد.

استفاده از قرص گلوکوفاژ برای کاهش وزن
استفاده از قرص گلوکوفاژ برای کاهش وزن

اگر فردی درگیر بیماری دیابت باشد و قرص گلوکوفاژ برای او تجویز شده است، میل کمتر غذا خوردن باعث می‌شود تا سطح دیابت فرد کنترل گردد و عملکردهای درمانی با مصرف این قرص روی بدن بیمار صورت بگیرد. هر چند که برای رسیدن به کاهش وزن اصولی می‌توانید از تخصص‌های دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین متخصص در زمینه جراحی چاقی بهره‌مند شوید.

اما در برخی از مواقع، کاهش وزن بسیار اندکی در پی استفاده از این قرص‌ها وجود خواهد داشت. هر چند که برای افرادی که درگیر چاقی مفرط می‌باشد، این روش کارساز و مفید نیست.

بهبود شرایط بارداری و تخمک ‌گذاری با مصرف قرص گلوکوفاژ

تعداد بسیار زیادی از بانوان دچار مشکل تخمدان پلی کیستیک شده‌اند. مهم‌ترین عارضه‌ای که این بیماری می‌تواند در بدن بانوان ایجاد کند، کاهش یافتن میزان تخمک‌ گذاری و یا از بین رفتن کامل آن می‌باشد که این‌ موضوع به‌ مرور زمان می‌تواند باعث ناباروری بانوان گردد.

تحقیقات بسیار زیادی زیادی انجام‌ گرفته است که ثابت می‌کند مصرف قرص گلوکوفاژ می‌تواند تأثیرات مثبتی در پی تخمک ‌گذاری و بارداری بانوانی که دچار بیماری پلی کیستیک بوده‌اند، داشته باشد و باعث افزایش میزان تخمک ‌گذاری آن‌ها گردد. بنابراین یکی دیگر از کاربردهای اصلی مصرف این قرص، بهبود شرایط بارداری در بانوان است.

در حقیقت مهم‌ترین نکته برای استفاده از این قرص، کاهش دادن میزان انسولین در بدن می‌باشد که از نظر ساختار و کارایی همانند قرص متفورمین عمل می کند. در کل، قرص گلوکوفاژ یکی از نمونه‌های خارجی قرص متفورمین می‌باشد.

بهبود شرایط بارداری و تخمک ‌گذاری با مصرف قرص گلوکوفاژ
بهبود شرایط بارداری و تخمک ‌گذاری با مصرف قرص گلوکوفاژ

به ‌همین دلیل مصرف آن در بازه زمانی مشخص ‌شده طبق دستور پزشک می‌تواند باعث القا و تحریک تخمک ‌گذاری در پی عارضه‌ی تخمدان پلی کیستیک باشد. برای کاربردهای ذکر شده در هنگام استفاده از قرص گلوکوفاژ، استفاده از آن می‌تواند هزینه کمتری را برای تخمک‌ گذاری افراد در بر داشته باشد.

در کنار مقرون ‌به ‌صرفه بودن هزینه، عوارض جانبی بسیار کمی را نیز در بر خواهد داشت. در این شیوه درمانی نه ‌تنها امکان تخمک گذاری بیشتر خواهد شد، بلکه ریسک چندقلوزایی نیز وجود خواهد داشت. مهم‌ترین عملکرد قرص گلوکوفاژ که حاوی ماده مؤثر متفورمین می‌باشد، تنظیم کردن شرایط متابولیسم بدن می‌باشد.

تنظیم متابولیسم می‌تواند میزان قند خون بدن را نیز کنترل کند و باعث نظم دادن به تخمک‌ گذاری و سیکل‌های منظم دوره‌های ماهانه خواهد شد. بنابراین کاربرد بسیار زیادی در این زمینه خواهد داشت.

تفاوت بین قرص گلوکوفاژ و ماده متفورمین در چیست؟

یکی از نکات بسیار مهم این است که شباهت بسیار زیادی بین قرص متفورمین و قرص گلوکوفاژ وجود دارد. در واقع می‌توان گفت که این قرص همان نمونه خارجی قرص متفورمین می‌باشد.

البته سازگاری قرص گلوکوفاژ در بین افراد مختلف، متفاوت است. دلیل اصلی ناسازگاری در برخی از موارد این است که امکان دارد بدن برخی از افراد با مصرف متفورمین های داخلی دچار عارضه‌هایی همچون حالت تهوع، ضعف، سردرد و دیگر موارد شوند.

مصرف قرص گلوکوفاژ به‌ عنوان نمونه خارجی از قرص متفورمین باعث می‌شود تا عارضه کمتری در بدن افراد اتفاق بیفتد. هر چند که این قرص‌ها از لحاظ قیمت، اندکی گران‌تر می‌باشند، اما برای برخی از افراد با حساسیت بسیار بالا پیشنهاد خواهد شد و می‌تواند عملکردهای مفیدی را در بر داشته باشد.

حال برای این ‌که اطلاعات بیشتری در زمینه این قرص برای شما فراهم کنیم تا  با کسب آگاهی کافی برای مصرف آن اقدام کنید، در ادامه مطالبی را خواهیم داشت.

البته اگر نیازمند درمان بیماری دیابت می‌باشید، بهتر است به ‌جای استفاده از این دسته از قرص‌ها، از روش‌های متعارفی که نزد دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک انجام می‌شود، نیز بهره‌مند شوید.

متفورمین یا قرص گلوکوفاژ

طبق بررسی متخصصین برای افراد مبتلا به بیماری دیابت، هر دوی این قرص‌ها دارای اثربخشی یکسانی می‌باشد. مهم‌ترین تفاوتی که در بین این دو نوع قرص دیده می‌شود، این است که پیامدهای جانبی که بر اثر مصرف قرص گلوکوفاژ در بدن افراد پدید می‌آید، به نسبت مصرف قرص متفورمین بسیار کمتر می‌باشد.

در حالت دیگر، افرادی که درگیر مصرف قرص گلوکوفاژ می‌باشند، مشکلاتی همچون مشکلات گوارشی را کمتر تجربه خواهند کرد که این نکته می‌تواند اثرات مثبت قرص گلوکوفاژ را به اثبات برسانند. هر چند که اگر متخصصین قرص متفورمین ۵۰۰ را برای بیماران دیابتی در نظر بگیرند، هیچ ‌گونه تفاوتی در بین اثرگذاری آن با مصرف قرص گلوکوفاژ وجود ندارد.

متفورمین یا قرص گلوکوفاژ
متفورمین یا قرص گلوکوفاژ

برای ‌این که بیمار نتیجه بهتری از معالجه و درمان بیماری دیابت نوع ۲ دریافت کند، ممکن است در کنار این قرص، انسولین نیز برای بیمار تجویز شود. این در حالی است که شرایط مصرف قرص گلوکوفاژ به‌ هیچ ‌عنوان برای بیماران دیابت نوع ۱ وجود نخواهد داشت.

البته ناگفته نماند که بانوان باردار قادر به مصرف این قرص در دوره دیابت بارداری نمی‌باشند، بلکه بهتر است از روش‌های معقول‌تری که پزشکان برای او در نظر می‌گیرند، به کنترل بیماری دیابت خود بپردازند.

نکات مهم در رابطه با قرص گلوکوفاژ چیست؟

در مطالب قبلی این مقاله به بررسی مطالب علمی پزشکی در رابطه با قرص گلوکوفاژ پرداختیم و توضیحات مختصری در رابطه با موارد استفاده از این قرص ارائه دادیم.

اما نکته‌های مهم دیگری در زمینه به ‌کارگیری از این قرص وجود دارد که بهتر است در رابطه با آن‌ها نیز اطلاعات کافی داشته باشید تا بدانید دلایل استفاده از این قرص چیست و اهمیت استفاده‌ی آن در چه مواردی می‌باشد.

وظیفه خود می‌دانیم در ادامه این مطلب به شرح نکات بیشتری در این زمینه بپردازیم. البته اگر همچنان نیازمند برطرف نمودن بیماری دیابت و رسیدن به اندام ایده‌آل می‌باشید، کمک گرفتن از دکتر سلیمی به‌ عنوان یک جراح حاذق می‌تواند راه هموارتری را برای شما در بر داشته باشد. با ما در ادامه همراه باشید.

رابطه‌ بین بیماری دیابت و بیماری‌های کلیوی

مسئله بسیار مهمی که در اغلب مواقع دیده می‌شود، این است که اغلب افرادی که درگیر بیماری دیابت می‌باشند، با مشکل و عارضه کلیوی نیز دست‌ و پنجه نرم می‌کنند. این افراد اغلب در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

یکی از عوارض بیماری دیابت، افزایش قند خون است. در این شرایط ممکن است مصرف قرص گلوکوفاژ برای افراد کاربردی و مناسب نباشد. هر چند که قطعا برای استفاده از این قرص باید تحت نظر یک پزشک حاذق قرار بگیرید و به تجویز او از این قرص استفاده داشته باشید. در غیر این صورت، هیچ ‌گاه اقدام به استفاده از این قرص نکنید.

رابطه‌ بین بیماری دیابت و بیماری‌های کلیوی
رابطه‌ بین بیماری دیابت و بیماری‌های کلیوی

در کنار آن اگر فردی دچار مشکلات قلبی و یا عارضه‌های کبدی می‌باشد و سوابق بیماری‌های این‌ چنینی را دارد، قبل ‌از استفاده از این قرص حتما باید از پزشک خود مشورت بگیرد و بر اساس دستورات پزشک، اقدام به استفاده از این قرص داشته باشد. زیرا در برخی مواقع ممکن است استفاده از این قرص برای برخی از بیمارها کارساز و مفید نباشد و بدن آن‌ها را دچار اختلال کند.

پیدایش نشانه‌های مربوط به اسیدوز لاکتیک

در برخی از مواقع ممکن است افراد با استفاده از قرص گلوکوفاژ یا قرص متفورمین مشکلاتی در رابطه با اسیدوز لاکتیک داشته باشند و اتفاقات این ‌چنینی در بدن آن‌ها صورت بگیرد.

در این مواقع و با بروز این دسته از علائم، بیمار موظف است تا دیگر به مصرف دارو ادامه ندهد. مهم‌ترین نشانه‌هایی که در هنگام اسیدوز لاکتیک در بدن فرد اتفاق می‌افتد، مواردی همچون احساس سرما، افزایش خواب‌آلودگی، ضعف، دردهای عضلانی، احساس سبکی سر، از حال رفتگی یا غش و دیگر موارد این ‌چنینی می‌باشد.

پس در بروز این دسته از حالات حتما مصرف قرص گلوکوفاژ را قطع کنید و پزشک خود را از این‌ موضوع مطلع کنید تا اطلاعات بیشتری صورت بگیرد و بدانید به چه دلیل بدن شما به نسبت مصرف این قرص دچار اسیدوز لاکتیک شده است.

عدم مصرف قرص گلوکوفاژ برای درمان های تشخیصی

شرایط بدنی برخی از افراد به ‌گونه‌ای است که ممکن است برای درمان و تشخیص بیماری‌های مهم، تحت نظر رادیولوژی همچون سی‌تی‌اسکن، آیدی و دیگر موارد باشند. این دسته از افراد برای این‌ که بتوانند نتیجه بهتری از رادیولوژی دریافت کنند، باید مصرف برخی از داروهای خود را قطع کنند.

یکی از این داروها قرص گلوکوفاژ می‌باشد. در صورتی‌ که شما نیز در برنامه‌های دارویی خود از این قرص استفاده می‌کنید، می‌توانید به دستور پزشک خود به‌ صورت موقت مصرف این قرص را کنار بگذارید. سپس بعد از انجام اقدامات مختلف و تشخیص مشکلات براثر رادیولوژی، می‌توانید دوباره اقدام به استفاده از قرص گلوکوفاژ نمایید.

عدم مصرف قرص گلوکوفاژ برای درمان های تشخیصی
عدم مصرف قرص گلوکوفاژ برای درمان های تشخیصی

هیپوگلیسمی یا افت شدید قند خون با مصرف قرص گلوکوفاژ

در بسیاری از مواقع مشاهده‌ شده است که فرد با استفاده از قرص گلوکوفاژ دچار هیپوگلیسمی شده ‌است. هیپوگلیسمی به افت شدید قند خون می‌گویند که در اثر مصرف بیش ‌از اندازه قرص گلوکوفاژ صورت خواهد گرفت. همین موضوع باعث می‌شود تا بگوییم همیشه افراد دیابتی یک ماده شیرین و قندی در دسترس خود داشته باشند.

به‌ عنوان نمونه، مواردی همچون شیر یا آب ‌پرتقال بهترین گزینه است تا بتوانیم قند موجود خون خود را افزایش دهید. هر چند که بهترین روش ممکن برای رسیدن به درمان دیابت، کاهش وزن اصولی است که تحت نظر دکتر سلیمی از طریق جراحی چاقی صورت خواهد گرفت.

عدم استفاده از قرص گلوکوفاژ به ‌تنهایی

یک مسئله مهم که در راستای استفاده از قرص گلوکوفاژ وجود دارد، مسائل کاهش وزن و لاغری می‌باشد. در بسیاری از مواقع مشاهده‌ شده است که استفاده از این قرص می‌تواند برای برخی از افراد باعث کاهش وزن گردد. زیرا این قرص از مجموعه قرص‌هایی می‌باشد که از طریق آن درمان دیابت صورت خواهد گرفت.

باید به این‌ موضوع دقت کنید که مصرف این قرص به ‌تنهایی  برای افرادی که درگیر عارضه دیابت نوع اول می‌باشند، درمان مناسبی نیست. زیرا افرادی که درگیر دیابت نوع اول می‌باشند، باید حتما از تزریق انسولین بهره‌مند شوند.

پس به‌ صورت خودسرانه نمی‌توانید از این قرص استفاده داشته باشید. برای این ‌که بدانید مصرف این قرص می‌تواند درمان خوبی برای بیماری دیابت شما باشد، باید حتما تحت نظر یک پزشک حاذق باشید.

البته برخی از افراد صرفاً به دلیل کاهش وزن و رسیدن به لاغری این قرص را استفاده می‌کنند. در صورتی‌ که رسیدن به کاهش وزن اصولی نیازمند روش‌های مفید دیگری می‌باشد.

مصرف قرص گلوکوفاژ در کنار داروهای دیگر

طی تحقیقاتی که در رابطه با این قرص در سالیان گذشته صورت‌ گرفته است، اگر داروی گلوکوفاژ در کنار برخی دیگر از داروهای درمان دیابت استفاده شود، ممکن است باعث کاهش یافتن میزان مصرف انسولین در طول روز گردد.

پس همواره می‌تواند تاثیر مثبتی بر کنترل سطح انسولین خون داشته باشد. اما همچنان نمی‌توان در رابطه با صحت این‌ موضوع به‌ صورت قطعی صحبت کرد.

برای ‌این که اطلاعات بیشتری در رابطه با مصرف قرص گلوکوفاژ کسب کنید و بدانید چگونه می‌توانید با استفاده از آن به نتایج دلخواه از کنترل بیماری دیابت برسید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مصرف قرص گلوکوفاژ در کنار داروهای دیگر
مصرف قرص گلوکوفاژ در کنار داروهای دیگر

هر چند روش‌های منحصر به‌ فردی که دکتر سلیمی به‌ عنوان یک پزشک حاذق برای بیماران دیابتی در نظر می‌گیرد، می‌تواند درمانی مؤثر و مفید شناخته شود که نه ‌تنها برای برطرف نمودن بیماری دیابت، بلکه برای رفع اضافه‌ وزن و چاقی‌ها نیز اثربخش و مفید می‌باشد.

موارد احتیاط و منع مصرف قرص گلوکوفاژ شامل چیست؟

نکته بسیار مهمی که در هنگام استفاده از هر کدام از داروها باید به آن دقت داشته باشید، در رابطه با شرایط استفاده و موارد منع مصرف و احتیاط قرص‌ها می‌باشد.

حال به دلیل این ‌که قرص گلوکوفاژ از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند در روند درمان دیابت به افراد کمک کند، لازم دانستیم در ادامه این مطلب، به بررسی این‌ موضوع بپردازیم.

تا حدود بسیار زیادی موارد مشابهی بین موارد احتیاط و منع مصرف قرص گلوکوفاژ و قرص متفورمین وجود دارد. البته در ادامه این مبحث، به بررسی جزئیات بیشتری در این‌ باره خواهیم پرداخت.

با توجه به این ‌که سازمان غذا و دارو درجه‌بندی این دارو را انجام داده است، دوزهای مختلفی از این دارو در بازار ارائه ‌شده است که به تشخیص پزشک می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. در حالت کلی؛ تمامی داروهایی که بر پایه ماده مؤثر متفورمین برای کنترل بیماری دیابت و کنترل چاقی و اضافه‌ وزن ساخته می‌شوند، می‌توانند برای زنان باردار نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

شرایط استفاده از قرص گلوکوفاژ برای مادران باردار

یکی از مهم‌ترین نکاتی که مادران باردار در طی این دوره نگران این ‌موضوع می‌باشند، در رابطه با مصرف قرص گلوکوفاژ و تأثیرات آن روی جنین می‌باشد.

به خصوص بانوان در دوره شیردهی خود نگران این ‌موضوع هستند که ترشح این قرص در شیر مادر تاثیرگذار باشد و جنین را دچار مشکلات کند. نکته مهم این است که بدانید متفورمین موجود در این قرص در شیر مادر ترشح نخواهد شد،

اما همچنان باید ریسک و خطراتی که در راستای مصرف این قرص و داروهای مشابه آن برای نوزادان وجود دارد را بپذیرید. زیرا همچنان به اثبات نرسیده ‌است که مصرف این قرص می‌تواند چه تأثیراتی بر شیر مادر داشته باشد.

پس به توصیه پزشکان، بهتر است موارد احتیاط را در زمینه مصرف این قرص در دوران شیردهی داشته باشید و حتما به این نکته توجه کنید که مصرف این قرص تحت نظر پزشک تجویز شده باشد. زیرا در برخی مواقع ممکن است فرد شیرده، قادر به مصرف این قرص و دیگر داروهای هم ‌خانواده آن نباشد.

داروهایی که در درون آن‌ها متفورمین وجود دارد، همچون قرص گلوکوفاژ نمی‌توانند برای کودکان زیر ۱۰ سال مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین با دانستن این نکته، حتما موارد احتیاط را رعایت کنید تا بتوانید نتایج خوبی از مصرف این قرص دریافت کنید.

شرایط استفاده از قرص گلوکوفاژ برای مادران باردار
شرایط استفاده از قرص گلوکوفاژ برای مادران باردار

دیگر موارد احتیاط و منع مصرف قرص گلوکوفاژ

به‌ غیر از نکات ارائه‌ شده، ممکن است همچنان برخی از موارد منع مصرف یا احتیاط برای استفاده از این قرص وجود داشته باشد. مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر خواهند شد:

  • افرادی که دارای سوابق بیماری قلبی می‌باشند، ممکن است نتوانند از این قرص استفاده کنند.
  • افرادی که دچار بیماری‌های کبدی هستند، ممکن است امکان استفاده از این قرص را نداشته باشند.
  • افرادی که دچار کتواسیدوز می‌باشند، ممکن است نتوانند از این قرص استفاده کنند.
  • افرادی که دچار نارسایی کلیوی می‌باشند، قادر به استفاده از قرص گلوکوفاژ نیستند.
  • افراد مسن که ریسک بالاتری برای شکل ‌دهی علائم اسیدوز لاکتیک در بدن آن‌ها وجود دارد، نمی‌توانند از این قرص استفاده کنند.
  • افرادی که دچار نارسایی احتقانی قلب هستند، قادر به مصرف این قرص نمی‌باشند.

پس قطع به ‌یقین می‌توان گفت با توجه به موارد ذکر شده، افرادی که دارای این ویژگی‌ها می‌باشند، به ‌صورت کلی قادر به مصرف قرص گلوکوفاژ نیستند. حتما باید مصرف این قرص تحت نظر پزشک صورت بگیرد و اگر پزشک استفاده از آن را برای بیمار مناسب و مفید دانست، فرد قادر به استفاده از آن می‌باشد.

البته برخی از افراد به ‌صورت خودسرانه از این قرص برای رسیدن به کاهش وزن و لاغری استفاده می‌کنند و تصور می‌کنند می‌توانند با یک تیر دو نشان بزنند و در درمان بیماری دیابت و رسیدن به کاهش وزن موفق باشند.

دیگر موارد احتیاط و منع مصرف قرص گلوکوفاژ
دیگر موارد احتیاط و منع مصرف قرص گلوکوفاژ

در صورتی‌ که اگر این قرص را بدون تجویز پزشک استفاده کنید، قطعاً درگیر عوارض بی‌شماری خواهید شد و نه‌ تنها به نتایج کاهش وزن نمی‌رسید، بلکه پیامدهای منفی بسیاری در بدن شما اتفاق می‌افتد.

برای این ‌که بتوانید به کاهش وزن برسید، تخصص‌های دکتر سلیمی در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند که در برطرف نمودن بیماری دیابت و رسیدن به کاهش وزن اصولی موفق باشید.

مهم‌ترین موارد در رابطه با مصرف قرص گلوکوفاژ چیست؟

همان ‌طور که در این مطلب به اطلاعات علمی پزشکی در زمینه قرص گلوکوفاژ پرداختیم و در رابطه با موارد منع مصرف آن و موارد احتیاطی صحبت کرده‌ایم، اکنون لازم است برخی از نکات دیگر در رابطه با چگونگی استفاده از این قرص را نیز بیان کنیم تا با آگاهی کافی برای استفاده از این قرص تحت نظر پزشک خود اقدام کنید.

برای این ‌که شخصی بتواند روند درمان خود را به بهترین نحو ممکن سپری کند و تأثیر خوبی از استفاده قرص گلوکوفاژ دریافت کند، بهتر است که در کنار استفاده از قرص متفورمین و یا قرص گلوکوفاژ، از رژیم‌های غذایی متناسب و برنامه‌های ورزشی متعدد استفاده داشته باشد. این کار باعث می‌شود تا فرد بتواند همواره برای کنترل وزن خود تلاش کند.

مصرف قرص گلوکوفاژ در کنار وعده های غذایی

به‌ طور معمول شرایط استفاده از قرص گلوکوفاژ در کنار وعده‌های مختلف غذایی می باشد، اما ممکن است برخی از نمونه‌های گلوکوفاژ در کنار وعده‌ی شام مورد استفاده قرار بگیرند. مسئله مهم دیگر برای استفاده از این قرص این است که قبل ‌از این ‌که آن را با مقداری از آب ببلعید، هرگز نباید آن را بجوید.

بیمار نباید قرص را با فشار دندان خرد کند و آن را گاز بگیرد، بلکه فقط امکان بلعیدن قرص وجود دارد. در صورتی‌ که این قرص قبل از بلعیدن، به‌ صورت شکسته و تکه ‌تکه وارد معده شود، ممکن است مواد موجود در آن آزادسازی شود و باعث شود تا میزان قند خون افراد به ‌صورت ناگهانی کاهش داده شود.

بنابراین امکان بروز هیپوگلیسمی یا افت فشار خون در این مواقع وجود دارد. پس توصیه امر بر این است که حتما این قرص را ببلعید تا روند مصرف آن به ‌آرامی در معده سپری گردد.

مصرف قرص گلوکوفاژ در کنار وعده های غذایی
مصرف قرص گلوکوفاژ در کنار وعده های غذایی

برای این ‌که تاثیر بهتری از مصرف قرص گلوکوفاژ دریافت کنید، باید میزان قند خون را در بازه‌های زمانی مشخص ‌شده بررسی کنید. این شرایط به شما کمک می‌کند تا بفهمید مصرف این قرص تا چه اندازه می‌تواند در کنترل میزان قند خون مؤثر واقع شود و چه کمکی به شما خواهد کرد.

هر چند که روش‌های مؤثرتری همچون استفاده از جراحی چاقی که تحت نظر دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، می‌تواند برای رسیدن به کاهش وزن و کنترل بیماری دیابت نیز مفید واقع شود.

همچنان برای مصرف قرص گلوکوفاژ باید از پزشک خود بخواهید تا ویزیت‌های دوره‌ای برای شما در نظر بگیرد تا در این معاینات، وضعیت بیمار از نظر عملکرد کلیه‌ها و میزان سنجش کراتینین و دیگر موارد مورد بررسی قرار بگیرد. با بررسی این‌ دست از موارد می‌توانید شرایط بهتری را برای استفاده از این قرص سپری کنید.

شرایط استفاده از قرص گلوکوفاژ در هنگام بیماری‌های دیگر

ممکن است برخی از افراد به‌ غیر از بیماری دیابت، دچار برخی از بیماری‌های دیگر باشند، تحت درمان با مصرف برخی از قرص‌های دیگر قرار بگیرند و یا به‌ عنوان نمونه مصدومیت‌ها یا عمل‌های جراحی در بدن آن‌ها اتفاق افتاده باشد.

این شرایط باعث می‌شود تا حدودی میزان مصرف دوز مربوط به قرص گلوکوفاژ دچار تغییر شود. تشخیص پزشک در برخی از موارد مشابه این است که استفاده از قرص گلوکوفاژ تا بازه زمانی مشخص ‌شده بعد از مصدومیت یا عمل‌های جراحی متوقف گردد و برای کنترل دیابت، از داروهای مشابه و جایگزین آن استفاده خواهد شد.

شرایط دیگری برای کنترل دیابت در این مواقع وجود دارد که به ‌عنوان جایگزین قرص گلوکوفاژ می‌توان از داروهای انسولین تزریقی نیز استفاده کرد. البته تجویز آن بنا بر تشخیص پزشک اتفاق خواهد افتاد.

شرایط تشدید حالت هیپوگلیسمی با مصرف قرص گلوکوفاژ

هنگامی‌که فردی به صورت همزمان قرص گلوکوفاژ را در کنار داروهای دیگر و شرایط بیماری مختلف استفاده کند، امکان این‌ که دچار پیامد منفی افت قند خون شود، بسیار زیاد می‌باشد.

مهم‌ترین مواردی که می‌تواند باعث تشدید حالت افت قند خون شود و امکان بروز مشکلاتی در بدن بیمار را فراهم خواهد ساخت، موارد زیر شمرده می‌شوند:

  • در صورتی ‌که فرد در طول روز از نوشیدنی‌های الکلی استفاده کرده باشد، دچار افت قند خون خواهد شد.
  • در صورتی که فرد مصرف یک وعده غذایی خود را فراموش کرده باشد، دچار هیپوگلیسمی می‌شود.
  • در صورتی‌ که فرد برنامه‌های ورزشی شدید انجام‌ داده باشد، امکان افت قند خون برای او وجود خواهد داشت.
شرایط تشدید حالت هیپوگلیسمی با مصرف قرص گلوکوفاژ
شرایط تشدید حالت هیپوگلیسمی با مصرف قرص گلوکوفاژ

ویژگی‌های افراد دچار افت قند خون با مصرف قرص گلوکوفاژ

تمامی موارد گفته ‌شده در مطالب بالا می‌تواند در هنگام استفاده از قرص گلوکوفاژ اتفاق بیفتد و فرد بیمار را دچار حالت افت شدید قند خون یا هیپوگلیسمی کند. فردی که درگیر این شرایط می‌شود، باید فورا برای بالا آمدن قند خود تلاش کند.

استفاده از برخی مواد قندی می‌تواند در این مواقع برای بیمار کارساز و مفید باشد. مواد قندی که از جذب سریع برخوردار می‌باشند، می‌توانند بیمار را از افت شدید قند خون نجات دهند. به‌ عنوان نمونه مواردی همچون ژل گلوکز، آب ‌نبات، آب‌ پرتقال، شیر و دیگر موارد این‌ چنینی می‌توانند در این شرایط به بیمار کمک کنند.

البته حتما با پزشک دیابت خود در این زمینه مشورت داشته باشید تا بتوانید از بهترین اقدامات بهره‌مند شوید. زیرا امکان دارد در صورتی‌ که شدت میزان افت قند خون برای افراد بسیار زیاد باشد، امکان خوردن یا نوشیدن وجود نداشته باشد و فرد بیهوش شود. در این مواقع به ‌ناچار برای بالا آوردن میزان قند خون فرد، باید تزریق عضلانی گلوکاگون و یا تزریق گلوکز وریدی صورت بگیرد.

شرایط فراموشی یک نوبت از قرص گلوکوفاژ

در برخی مواقع به دلیل مشغله‌های بسیار زیادی که در طول روز وجود دارد، امکان فراموش شدن مصرف یک وعده از قرص گلوکوفاژ وجود خواهد داشت. در این مواقع، سوال افراد این است که چگونه می‌توانند مجدداً از این قرص استفاده داشته باشند.

در صورتی ‌که یک نوبت از این قرص را فراموش کردید، در اولین فرصت باید در کنار یک وعده غذای سبک این قرص را استفاده کنید. نکته مهم این است که به ‌هیچ ‌عنوان تلاش نکنید تا تعداد قرص و میزان مصرف آن را بیشتر کنید.

البته اگر به ‌حدی فراموشی شما بسیار شده باشد که نزدیک به نوبت بعدی مصرف قرص باشید، بهتر است تا آن مدت صبور باشید و در نوبه بعدی به همان اندازه همیشگی از این قرص استفاده داشته باشید.

تمامی این نکات و موارد باعث می‌شود تا بتوانید نتایج خوبی از قرص گلوکوفاژ برای برطرف نمودن بیماری دیابت و کاهش وزن بگیرید. هر چند که به توصیه دکتر سلیمی، مصرف این قرص در بازه‌های زمانی کاربرد آن‌ چنانی برای کاهش وزن نخواهد داشت و می‌توان از روش‌های معقول‌تری برای درمان دیابت و کاهش وزن تحت نظر دکتر سلیمی به‌ عنوان یک جراح حاذق بهره ‌مند شوید.

شرایط فراموشی یک نوبت از قرص گلوکوفاژ
شرایط فراموشی یک نوبت از قرص گلوکوفاژ

تداخلات دارویی قرص گلوکوفاژ با دیگر داروها

در این مطلب به بررسی نکات مهم در زمینه مصرف قرص گلوکوفاژ پرداختیم و در رابطه با کارایی و مزایای استفاده از آن نیز گفتیم. اما موضوعی که کاملاً بدیهی است، این است که امکان دارد مصرف برخی از داروها در کنار برخی داروهای دیگر، سبب به وجود آمدن پیامدهای منفی این داروها شود.

قبل ‌از این ‌که برای مصرف این قرص اقدام کنید، باید اطلاعات کافی در زمینه تداخلات دارویی قرص گلوکوفاژ داشته باشید.

اولین و مهم‌ترین نکته ای که در راستای تداخلات دارویی این قرص مشاهده می‌گردد، در زمینه قرص‌هایی است که به صورت همزمان با آن مصرف می‌شوند. زیرا اگر خاصیت اصلی آن دسته از قرص‌ها نیز باعث بالا رفتن میزان قند خون شود، عملکرد این دارو را دچار مشکل خواهد کرد.

مهم‌ترین قرص‌های این قبیل داروها شامل داروهای تیروئیدی، داروهای استروئید، داروهای ضد تشنج، قرص‌های لاغری، داروهای ضد آسم، داروهای ضد سرماخوردگی، داروهای ضد آلرژی، قرص‌های جلوگیری از حاملگی، ایزو نیازید و دیگر موارد این ‌چنینی می‌باشد.

اگر از یک پزشک حاذق برای مصرف این قرص کمک بخواهید، قطعا به شرح برخی از قرص‌های دیگر که باعث تداخلات دارویی در کنار استفاده از قرص گلوکوفاژ می شود، خواهند پرداخت.

تداخلات دارویی قرص گلوکوفاژ با دیگر داروها
تداخلات دارویی قرص گلوکوفاژ با دیگر داروها

عدم مصرف داروهای مؤثر در کاهش خون با قرص گلوکوفاژ

نکته مهم دیگری که ممکن است به‌ عنوان تداخلات دارویی در کنار استفاده از قرص گلوکوفاژ شناخته شود، در باره داروهای کاهنده قند خون می‌باشد. شناخت بیشتر داروهای کاهنده قند خون به شما کمک می‌کند تا از آن‌ها در هنگام استفاده از قرص گلوکوفاژ استفاده نداشته باشید.

نباید این‌ موضوع را از خاطر ببرید که هنگامی‌ که برخی از داروها با قرص گلوکوفاژ ترکیب می‌شوند یا به ‌صورت همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، واکنش‌های ناخوشایندی در بدن به وجود می‌آورند و باعث بروز پیامدهای منفی می‌شود و می‌تواند سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار بدهد.

به ‌جز موارد ذکر شده، داروهای دیگری در این زمینه وجود دارد که مصرف آن‌ها ممکن است باعث بروز مشکلاتی در کنار استفاده از قرص گلوکوفاژ منع شود. مهم ترین آن مورفین، رانتیدین، فورزمایند، نیفدیپین، تریا مترون، آمیلوراید، پروکسامین آمید، سامیتیدین، کیندین، دیگوکسین و دیگر موارد می باشد.

با توجه به این نکات برای این ‌که دچار تداخلات دارویی نشوید، حتما باید از گلوکوفاژ تحت نظر یک پزشک حاذق استفاده داشته باشید.

عدم مصرف داروهای مؤثر در کاهش خون با قرص گلوکوفاژ
عدم مصرف داروهای مؤثر در کاهش خون با قرص گلوکوفاژ

در صورتی‌ که هدف شما از مصرف این قرص برطرف نمودن بیماری دیابت و کاهش وزن و لاغری می‌باشد، می‌توانید از روش‌های معقول‌تری همچون جراحی‌های چاقی که تحت نظر دکتر سلیمی به‌ عنوان بهترین پزشک حاذق در این زمینه انجام می‌گیرد، بهره‌مند شوید.

در صورتی ‌که نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مصرف این قرص هستید تا بتوانید به کاهش وزن برسید، بهتر است مشاوره‌هایی با دکتر سلیمی داشته باشید تا به مزایای استفاده از جراحی‌های چاقی برای برطرف نمودن بیماری دیابت و کاهش وزن نیز پی ببرید.

تأثیرات مصرف قرص گلوکوفاژ روی کاهش وزن چیست؟

بهتر است بدانید که استفاده از قرص گلوکوفاژ خطراتی را در بر نخواهد داشت. اما به گفته‌ی بسیاری از پزشکان، استفاده از آن می‌تواند در راستای کاهش وزن و لاغری کاربرد داشته باشد. چگونگی اثرگذاری این دارو روی کاهش وزن بدین ‌صورت است که می‌تواند باعث کنترل میل افراد به مصرف مواد غذایی گردد.

تحقیقات بسیار زیادی در سال‌های گذشته صورت‌ گرفته است که نتایج آن نشان می‌دهد استفاده از این قرص  که میزان زیادی متفورمین در آن وجود دارد، کمک می‌کند تا افراد کاهش وزن را تجربه کنند. اما همچنان نمی‌توان دلیل اصلی این‌ موضوع را دریافت.

زیرا پیش ‌فرض‌هایی در این زمینه وجود دارد که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. یکی از آن‌ها این است که استفاده از این قرص به دلیل داشتن درصدی از ماده متفورمین می‌تواند کنترل اشتها را در دست بگیرد و میل افراد را به خوردن غذا کاهش می‌دهد.

تأثیرات مصرف قرص گلوکوفاژ روی کاهش وزن چیست؟
تأثیرات مصرف قرص گلوکوفاژ روی کاهش وزن چیست؟

میل کمتر به غذا خوردن با مصرف قرص گلوکوفاژ

با توجه به این که افراد با مصرف این قرص میل کمتری به غذا خوردن خواهند داشت، امکان کاهش وزن با استفاده از این دارو برای برخی از افراد وجود دارد.

زیرا مقدار کالری‌های دریافت‌ شده در بدن افراد بسیار کمتر می‌شود و می‌تواند آن‌ها را دچار کاهش وزن کند. البته افرادی که دارای چاقی‌های افراطی و شدید هستند، نمی‌توانند روی کاهش وزن از طریق مصرف این قرص حساب باز کنند.

زیرا به‌ حدی شاخص توده بدنی این افراد بالاست که بهتر است از روش‌های دیگری همچون جراحی‌های چاقی که تحت نظر دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، برای برطرف نمودن ذخایر چربی خود استفاده داشته باشند. این کار می‌تواند تغییرات بسیار زیادی روی کاهش وزن افراد به وجود بیاورد.

درست است که استفاده از این قرص در برخی مواقع می‌تواند کاربرد خوبی برای رسیدن به کاهش وزن داشته باشد، اما سرعت کاهش وزن این قرص به ‌قدری اندک است که نمی‌توان آن را به‌ عنوان یک روش درمانی برای لاغری و کاهش وزن مورد بحث قرار داد. در نهایت برای کم شدن وزن نیاز به صبوری بسیار زیادی خواهید داشت و قطعا از نتیجه آن شگفت‌زده نخواهید شد.

مدت تأثیرپذیری قرص گلوکوفاژ برای لاغری

با  تحقیقاتی که در این زمینه انجام ‌گرفته است، تشخیص دادیم به ‌قدری میزان کاهش وزن از طریق مصرف این قرص تدریجی است که بسیار طول خواهد کشید. به‌ عنوان نمونه فرد با مصرف مداوم ۱ تا ۲ سال از قرص گلوکوفاژ ممکن است کاهش وزن را تجربه کند.

البته این نکته در بین افراد مختلف متفاوت برآورد شده ‌است و می‌توان این نتیجه را حاصل کرد که هر فردی بنا بر شرایط بدنی خود تاثیر متفاوتی از استفاده این قرص دریافت خواهد کرد. بر اثر مصرف قرص گلوکوفاژ، میزان کاهش وزن تمامی افراد به یک صورت نمی‌باشد. هر چند که ممکن است شرایط مشابهی برای افراد در نظر گرفته شود، اما قطعا شرایط بدن افراد نشاندهنده میزان کاهش وزن با استفاده از این قرص می‌باشد.

مدت تأثیرپذیری قرص گلوکوفاژ برای لاغری
مدت تأثیرپذیری قرص گلوکوفاژ برای لاغری

میزان دوز مصرفی قرص گلوکوفاژ برای کاهش وزن و لاغری

درست است که پیدایش چربی‌های مختلف در بدن بیمار می‌تواند باعث بروز بیماری‌ها و پیامدهای منفی همچون دیابت گردد، اما به‌ همین دلیل ممکن است تجویز قرص گلوکوفاژ توسط متخصصین برای کاهش وزن بیماران و جلوگیری از بروز بیماری دیابت صورت بگیرد.

حتما باید به این نکته دقت داشته باشید که این دارو توسط پزشک برای شما تجویز گردد، در غیر این صورت ممکن است نتیجه معکوسی از مصرف آن دریافت کنید. در کنار مصرف این قرص، نیاز به رژیم‌های استاندارد و نرمال خواهید داشت تا به مدت ۲ هفته از آن‌ها پیروی کنید.

سپس با ۲ ماه استراحت کردن بهتر است دوباره این پروسه را تکرار کنید و در کنار آن از قرص گلوکوفاژ نیز استفاده داشته باشید. در صورتی ‌که بیش ‌از اندازه از این قرص استفاده کنید، بدن شما به عملکردهای موجود این قرص عادت می‌کند و تاثیر پذیری آن بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

بنابراین باعث از بین رفتن چربی‌های موجود در بدن افراد نخواهد شد و پیامدهای جانبی بسیاری را در بر خواهد داشت.

بر اساس فاکتورهایی همچون وزن، سن، قد و موقعیت سلامتی افراد، هر فردی دوز مشخص‌ شده ای از قرص گلوکوفاژ را مصرف خواهد کرد. در حالت معمول، مصرف ۳ وعده از این قرص در دوز ۵۰۰ میلی‌گرمی اصولی است.

عادت‌های سالم در سبک زندگی

این دسته از افراد باید بتوانند سبک زندگی خود را به‌ کلی تغییر دهند تا در کنار مصرف قرص گلوکوفاژ، نتیجه بهتری از کاهش وزن دریافت کنند. منظور ما این است که برنامه‌های ورزشی و رژیم‌های غذایی اصولی را در زندگی خود بگنجانید تا تاثیر بهتری از استفاده قرص گلوکوفاژ دریافت کنید.

هر چند که مصرف این قرص همچنان به‌ عنوان یک قرص لاغری به حساب نمی‌آید و هدف اصلی آن کنترل بیماری دیابت می‌باشد، اما امکان دارد اثرگذاری این قرص بر میزان کالری سوزی بر اساس برنامه‌های ورزش بیشتر شود و کمک بیشتری به افراد مصرف‌ کننده برای شتاب کاهش وزن داشته باشد.

اگر شما در دوره‌های مصرفی این قرص می‌باشید، بهتر است حتما برنامه‌های ورزشی را برای خود در نظر بگیرید تا به نتایج بهتری از کاهش وزن برسید.

هر چند که استفاده از جراحی‌های چاقی که تحت نظر دکتر سلیمی انجام می‌گیرد، عملکردی مناسب‌تر برای کاهش وزن و برطرف نمودن بیماری دیابت می‌باشد. همواره برای کسب اطلاعات بیشتر در این ‌موضوع می‌توانید از دکتر سلیمی مشورت بگیرید.

عادت‌های سالم در سبک زندگی
عادت‌های سالم در سبک زندگی

جمع‌ بندی مطالب

بروز بیماری‌های مختلف می‌تواند نگرانی‌هایی را در بر داشته باشد. یکی از این بیماری‌ها بیماری دیابت است که همواره با پیدایش آن ممکن است عوارض جانبی بسیار زیادی گریبان‌گیر افراد گردد.

یکی از مهم‌ترین عوارض و پیامدهای منفی بیماری دیابت، چاقی و اضافه ‌وزن است که افراد همواره درصددند تا بتوانند برای کاهش وزن اقدام کنند و هر چه سریع‌تر به درمان بیماری دیابت و برطرف نمودن چربی‌های خود بپردازند.

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعات کافی در رابطه با قرص گلوکوفاژ برای شما داشته‌ باشیم. زیرا یکی از ویژگی‌های این قرص به گفته‌ی پزشکان، کاهش وزن و درمان بیماری دیابت می‌باشد.

این مطلب پزشکی به شما کمک کرد تا با جزئیات مربوط به این‌ قرص آشنا شوید و بدانید که استفاده از آن به چه اندازه برای درمان دیابت و رسیدن به اندام ایده‌آل مفید می‌باشد.

هر چند که گفته می‌شود استفاده از این قرص عملکرد خوبی روی کاهش وزن خواهد داشت، اما افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، قطعا نتیجه خوبی از مصرف این قرص برای رسیدن به اندام ایده‌آل تجربه نخواهند کرد. بنابراین بهتر است از روش‌هایی که در بازه زمانی کمتری شما را به اهداف کاهش وزن می‌رساند، استفاده داشته باشید.

یکی از این روش‌ها استفاده از جراحی‌های چاقی است که در علم پزشکی نوین بسیار کاربرد دارند و با استقبال بسیار زیاد افراد مواجه شده‌اند. بنابراین تحت نظر دکتر سلیمی می‌توانید از این روش اصولی بهترین نتیجه را برای برطرف نمودن بیماری دیابت و کاهش وزن دریافت کنید.

در پایان توصیه می کنیم از اثر قرص متفورمین چند ساعت است مطالع شوید.

https://cutt.ly/4VocMY8

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید