قرص چربی خون آتورواستاتین

برای این‌ که شناخت بیشتری از قرص چربی خون آتورواستاتین داشته باشید، ادامه این مطلب می‌تواند به شما کمک کند. پس با ما همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

امروزه بیماری‌های بسیار زیادی گریبان‌گیر همه افراد جامعه شده ‌است. یکی از مهم‌ترین آن‌ها افزایش یافتن میزان کلسترول خون می‌باشد که این بیماری نگران ‌کننده اغلب در افرادی که دچار اضافه ‌وزن و چاقی هستند، به وجود می‌آید.

برای شناخت بهتر قرص چربی خون که عارضه کمتری دارد پیشنهاد می کنیم پست کم عارضه ترین قرص چربی خون را مطالعه نمائید.

قرص چربی خون آتورواستاتین
قرص چربی خون آتورواستاتین

برای این ‌که بتوان میزان کلسترول خون را در حد نرمال باقی نگه ‌داشت، روش‌های مختلفی توسط پزشکان متخصص توصیه خواهد شد و مؤثرترین راهکار، استفاده از درمان با داروهای خوراکی همچون قرص چربی خون آتورواستاتین می‌باشد.

استفاده از این قرص ویژگی‌های بسیار زیادی در کنترل میزان کلسترول خون دارد و کمک می‌کند تا هر گونه عارضه جانبی که بر اثر افزایش کلسترول بالا در بدن اتفاق می‌افتد، کنترل شود. اما برخی از افراد در رابطه با جزئیات استفاده از این قرص، هیچ‌گونه اطلاعاتی ندارند.

برای این ‌که بتوانید از این قرص بهره‌مند شوید، قطعا نمی‌توانید به‌ صورت خودسرانه از آن مصرف کنید. با ارائه آزمایشات مربوط به افزایش کلسترول خون به یک پزشک متخصص و حاذق در صورتی ‌که شرایط شما برای مصرف این قرص مناسب باشد، از این قرص برای شما تجویز خواهد کرد.

حال برای این‌ که بدانید در چه مواقعی از قرص آتورواستاتین به‌ عنوان یک قرص چربی خون می‌توانید استفاده کنید، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا اطلاعات جزئی در رابطه با این قرص برای شما داشته باشیم.

اطلاعات دارویی قرص چربی خون آتورواستاتین

قرص چربی خون آتورواستاتین، کلسترول خون را با مهار کردن آنزیم های سازنده ی کلسترول کاهش می دهد.

در ادامه این مبحث موارد زیر را بررسی خواهیم کرد:

قرص چربی خون آتورواستاتین چه ویژگی‌هایی دارد؟

شناخت کلسترول خون در بدن

انواع کلسترول در بدن شامل چه مواردی خواهد شد؟

لیپوپروتئین پر چگال (‌اچ دی ال)

لیپوپروتئین (ال دی ال)

تری گلیسیرید

افزایش کلسترول خون به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

دلایل غیر قابل‌ تغییر در افزایش کلسترول خون

نقش جنسیت روی افزایش کلسترول بد

چگونه می‌توان وجود کلسترول بالا در بدن را تشخیص داد؟

افزایش کلسترول خون باعث ایجاد چه عوارضی در بدن خواهد شد؟

بیماری فشار خون بالا

بیماری شریانی محیطی

ایجاد سکته مغزی

بیماری کرونری قلب

در صورت افزایش کلسترول خون، چه زمانی به پزشک مراجعه داشته‌ باشیم؟

عملکرد اصلی قرص چربی خون آتورواستاتین به چه صورت است؟

دوز مصرفی قرص چربی خون آتورواستاتین

زمان استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین

در چه شرایطی افراد قادر به مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین نیستند؟

فراموشی یک دوز مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین

مصرف بیش ‌از حد قرص آتورواستاتین

مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین چه عوارض جانبی را در بر خواهد داشت؟

عوارض جانبی جدی قرص آتورواستاتین

حساسیت در هنگام مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین

چگونه می‌توان از بروز عوارض قرص چربی خون آتورواستاتین جلوگیری کرد؟

جلوگیری از یبوست

جلوگیری از علائم سرماخوردگی

جلوگیری از گلودرد

جلوگیری از خون ‌دماغ

جلوگیری از دردهای عضلانی

جلوگیری از سردرد

جلوگیری از سوء هاضمه

مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین با چه داروهایی تداخل دارد؟

تداخل داروهای گیاهی با قرص آتورواستاتین

تداخل غذایی با قرص چربی خون آتورواستاتین

شرایط مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین در دوره بارداری چگونه می‌باشد؟

مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین در دوره شیردهی

چگونه می توان تاثیر مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین را افزایش داد؟

عدم استفاده از سیگار و الکل برای بهبودی بیشتر

بررسی تداخل دارویی با قرص آتورواستاتین

تشدید دیابت با مصرف قرص آتورواستاتین

شرایط نگهداری از قرص چربی خون آتورواستاتین به چه صورت می‌باشد؟

داروهای هم‌ گروه قرص آتورواستاتین

چه رابطه‌ای بین مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین و کاهش وزن وجود دارد؟

روش‌های دیگر به‌ جز مصرف قرص آتورواستاتین برای درمان کلسترول چه مواردیست؟

استفاده از غذاهای فیبردار

اهمیت به مصرف کالری غذاها

استفاده هوشمندانه از پروتئین

استفاده از روغن  ماهی

ترک سیگار و الکل

فعالیت‌های جسمانی

کاهش وزن

تغذیه چه تأثیری روی درمان کلسترول بد در بدن خواهد داشت؟

عدم استفاده از فست فود

عدم استفاده از غذاهای سرخ شده

 مصرف به اندازه غذاهای فیبردار

غذاهای سرشار از کلسترول بد

جمع‌ بندی مطالب

 

قرص چربی خون آتورواستاتین چه ویژگی‌هایی دارد؟

همان‌طور که از نام این قرص مشخص است، برای مهار کردن چربی خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان این قرص را در دسته‌بندی ردوکتاز یا استاتین ها قرار داد که به ‌عنوان داروهای مهارکننده کلسترول بالا تجویز خواهند شد و باعث بهبود بخشیدن مکانیسم کلسترول در بدن انسان می‌گردند.

قرص چربی خون آتورواستاتین چه ویژگی‌هایی دارد؟
قرص چربی خون آتورواستاتین چه ویژگی‌هایی دارد؟

در صورتی که این قرص توسط یک پزشک حاذق برای شما در نظر گرفته شود و در کنار آن از یک سبک رژیم غذایی سالم نیز استفاده داشته باشید، تاثیر این قرص دوچندان می شود و می تواند روی کاهش یافتن سطح کلسترول خون در بدن تاثیرگذار باشد.

اما مهم‌ترین موضوعی که باعث می‌شود یک پزشک این قرص را برای بیمار تجویز کند، کاهش دادن عوارض و خطرات مربوط به کلسترول بد می‌باشد.

زیرا در صورت عدم درمان یا توجه به این مشکل، مواردی همچون سکته مغزی، حملات قلبی و دیگر عوارض موجود در بدن فرد اتفاق می‌افتد.

اما در صورتی ‌که شخص بتواند از طریق مصرف رژیم غذایی درست و قرص آتورواستاتین در کنترل کلسترول خون خود موفق باشد، سلامت جان او حفظ می‌گردد و هر گونه عوارض کلسترول بالا از بین خواهد رفت.

شناخت کلسترول خون در بدن

برای این ‌که بهتر به موارد استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین برسید، باید بگوییم که یک ماده‌ی طبیعی در بدن که از طریق کبد تولید خواهد شد و در حالت طبیعی باید در بدن وجود داشته باشد، کلسترول نام دارد.

حدوداً ۲۵ درصد از تمامی کلسترول‌های بدن به واسطه مواد غذایی که درطول روز مورد استفاده قرار می‌گیرند، تامین می‌شود. کلسترول برای حفظ کردن غشای سلولی و همین‌طور ساخت هورمون‌ها بسیار کاربردی و مهم شناخته می‌شود.

شناخت کلسترول خون در بدن
شناخت کلسترول خون در بدن

در صورتی که از طریق مواد غذایی میزان زیادی کلسترول به بدن برسد، باعث ضرر برای بافت‌های مختلف بدن می‌شود

اما در صورتی که از طریق مواد غذایی میزان زیادی کلسترول به بدن برسد، باعث ضرر برای بافت‌های مختلف بدن می‌شود و به ‌مرور زمان افزایش یافتن میزان کلسترول خون می‌تواند افراد را دچار بیماری‌های قلبی، آرتریت روماتوئید، دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ مبتلا کند.

از همین رو است که در هنگام مراجعه به پزشک و در صورت انجام آزمایشات مختلف، هنگامی ‌که کلسترول شما رو به ‌افزایش باشد، برای پیشگیری از وجود هر گونه عوارض، قرص چربی خون آتورواستاتین برای شما تجویز خواهد شد تا بتوانید در مقابل این مشکل بایستید.

برای تهیه این قرص می‌توان به داروخانه‌های سراسر کشور مراجعه کرد. البته استفاده از آن فقط بر اساس نسخه پزشک  قابل ‌دسترس می‌باشد و افراد بدون تجویز پزشک قادر به مصرف آن نیستند. استفاده از این قرص برای افرادی که دچار مشکل بلع قرص هستند نیز کاربردی و مناسب می‌باشد.

به دلیل این ‌که در برخی مواقع امکان جویدن قرص وجود دارد. حال در ادامه، اطلاعات بیشتری در رابطه با این قرص برای شما خواهیم داشت تا در صورت لزوم، طبق آزمایشات انجام‌ شده روی بدن، شما بتوانید از فواید آن بهره‌مند شوید.

در صورتی که از طریق مواد غذایی میزان زیادی کلسترول به بدن برسد، باعث ضرر برای بافت‌های مختلف بدن می‌شود
در صورتی که از طریق مواد غذایی میزان زیادی کلسترول به بدن برسد، باعث ضرر برای بافت‌های مختلف بدن می‌شود

انواع کلسترول در بدن شامل چه مواردی خواهد شد؟

قبل‌ از این‌ که بخواهیم در رابطه با قرص چربی خون آتورواستاتین اطلاعاتی برای شما داشته‌ باشیم، باید درک درستی از انواع کلسترول و دلایل بروز آن‌ها داشته باشید.

در واقع طبق بررسی و ارزیابی پزشکان، هیچ‌گونه علائمی برای افزایش کلسترول در بدن مشاهده نمی‌گردد. اما در صورت افزایش یافتن میزان کلسترول، می‌توان با سکته قلبی و مغزی مواجهه شد.

دلیل اصلی این مشکلات این است که میزان زیادی از کلسترول در بدن باعث به وجود آمدن پلاک در شریان‌ها خواهد شد و آن‌ها را مسدود خواهد کرد. در نهایت انسداد عروق عامل مؤثری برای به وجود آمدن عوارض چشمگیر خواهد شد.

زیرا انسداد عروق می‌تواند برای شروع مشکلات زیاد در بدن، یک عامل مؤثر باشد و به‌ عنوان یکی از شایع‌ترین دلایل برای حملات قلبی شناخته می‌شود.

در حالت کلی برای شناخت انواع کلسترول باید بگوییم که ۳ نوع کلسترول در بدن همه انسان‌ها وجود دارد که در قالب زیر دسته‌بندی می‌شوند و با شناخت به ‌موقع آن‌ها می‌توانید راهکارهای درمانی بهتری را سپری کنید.

 

لیپوپروتئین پر چگال (‌اچ دی ال)

لیپوپروتئین پر چگال در دسته‌بندی انواع کلسترول به ‌عنوان کلسترول خوب در بدن شناخته خواهد شد. به دلیل این ‌که این نوع از کلسترول می‌تواند سبب انتقال کلسترول از سلول‌ها به کبد شود و کمک می‌کند تا مواد زائد بدن از این طریق دفع شوند.

طبق توصیه پزشکان، هر چقدر وجود لیپوپروتئین پر چگال یا اچ ‌دی ال در بدن بیشتر باشد، فواید بسیار زیادی را به ‌همراه خواهد داشت. پس در صورت وجود کلسترول خوب در بدن هیچ مشکلی در بدن شما اتفاق نخواهد افتاد و عوارض مختلف را تجربه نخواهید کرد.

لیپوپروتئین پر چگال (‌اچ دی ال)
لیپوپروتئین پر چگال (‌اچ دی ال)

لیپوپروتئین (ال دی ال)

یکی دیگر از دسته‌بندی‌های کلسترول از نظر پزشکان، کلسترول لیپوپروتئین ال دی ال می‌باشد که به‌ عنوان کلسترول بد شناخته می‌شود.

وظایف اصلی این نوع کلسترول این است که فقط برای استفاده سلول‌هایی که به آن نیاز دارند، انتقال داده خواهد شد. حال در صورتی ‌که وجود کلسترول ال دی ال در بدن بیش ‌از حد ممکن شود، باعث رسوب کردن در دیواره سرخ‌رگ‌ها خواهد شد و به ‌مرور زمان می‌تواند باعث به وجود آمدن عوارض و مشکلات مختلفی در بدن گردد.

به همین دلیل است که این نوع کلسترول با نام کلسترول بد شناخته می‌شود تا در صورت افزایش، فورا از راهکارهای درمانی برای عدم شکل‌گیری هر گونه عوارض استفاده شود.

تری گلیسیرید

تری گلسیرید نیز یکی دیگر از انواع کلسترول و چربی‌ها در بدن شناخته می‌شود که اگر میزان این ماده در بدن افراد رو به‌ افزایش برود، عامل مؤثری برای به وجود آمدن بیماری‌هایی همچون بیماری عروق کرونر، کبد چرب، دیابت نوع ۱ یا ۲ می‌باشد.

اندازه‌گیری‌های میزان تری گلیسرید بدن به دلیل سلامت سیستم سوخت‌ و ساز صورت می‌گیرد. از طرف دیگر، برخی از پزشکان تری گلسیرید را با نام کلسترول تام نیز می‌شناسند.

با شناخت این ۳ گروه از کلسترول، متوجه شدید که به چه دلیلی نیاز به مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین داریم. درست است که کلسترول به ‌خودی‌ خود برای بدن مفید می‌باشد، اما در صورتی می‌تواند عوارض و اتفاقات ناگواری در بدن به وجود بیاورد که سطح آن بیشتر از حد نرمال شود.

بنابراین راهکار دیگری به‌ جز مصرف داروها و قرص‌های خوراکی باقی نخواهد ماند. حال یکی از این قرص‌ها، قرص چربی خون آتورواستاتین می‌باشد که در صورت لزوم می‌توان از آن استفاده کرد.

تری گلیسیرید
تری گلیسیرید

افزایش کلسترول خون به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

از نظر پزشکان، دلایل بسیار مختلفی باعث به وجود آمدن افزایش کلسترول بد در بدن افراد خواهد شد. طبق گفته پزشکان، مهم‌ترین آن‌ها در موارد زیر شناخته می‌شود.

 • اضافه‌ وزن و چاقی بی‌اندازه
 • عدم تحرک و نداشتن فعالیت‌های جسمانی
 • استفاده از غذاهای حاوی چربی‌های اشباع
 • استعمال دخانیات
 • برخی از بیماری‌ها همانند کم‌کاری غده تیروئید، دیابت، بیماری‌های کلیوی و کبد
افزایش کلسترول خون به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟
افزایش کلسترول خون به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

دلایل غیر قابل‌ تغییر در افزایش کلسترول خون

به‌ غیر از موارد ذکر شده از نظر پزشکان، برخی از دلایل دیگر به‌ عنوان عامل مؤثر برای بروز کلسترول بد در بدن می‌باشند. این دسته از موارد، غیر قابل‌ تغییر می‌باشند

و فرد قاعدتاً نمی‌تواند هیچ شرایطی را برای تغییر این اوضاع به وجود بیاورد و نقشی در به وجود آمدن افزایش کلسترول در بدن خود نخواهد داشت. این دلایل شامل موارد زیر خواهد شد.

 • بالا رفتن و افزایش سن
 • سوابق خانگی ابتلا به انسداد کرونر
 • نوع نژاد فرد (بنگلادشی، پاکستان، هندی)
 • جنسیت افراد (نسبت مردان به نسبت زنان بیشتر است)

نقش جنسیت روی افزایش کلسترول بد

همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم، در دسته‌بندی عواملی که نمی‌توان در آن نقش داشت، جنسیت افراد مهم‌ترین مسئله در به وجود آمدن افزایش کلسترول می‌باشد.

در حالت کلی، طبق نظر پزشکان، مردان بیشتر به افزایش کلسترول خون مبتلا خواهند شد. طبق بررسی‌ها و ارزیابی‌ها می‌توان گفت که کلسترول خوب اغلب در بدن زنان به نسبت مردان بیشتر یافت می‌گردد.

به دلیل این‌ که بدن زنان حاوی هورمون استروژن می‌باشد که باعث افزایش دادن کلسترول خوب در بدن آن‌ها خواهد شد. البته اغلب بانوان بعد از گذشت سنین یائسگی به دلیل این‌ که استروژن در بدن آن‌ها کمتر از حد معمول می‌گردد، امکان دارد تا در معرض خطر ابتلا به کلسترول بد باشند.

به‌ همین دلیل مسئله مهم این است که بانوان بعد از دوره یائسگی خود به تغذیه و وزن خود بسیار اهمیت بدهند تا دچار کلسترول بد نشوند.

در هر صورت اگر مردان یا زنان دچار افزایش کلسترول بد شوند، پزشکان از قرص چربی خون آتورواستاتین برای آن‌ها تجویز خواهند کرد تا طبق دستورات پزشک بتوانند از عوارض موجود در افزایش چربی خون جلوگیری کنند.

نقش جنسیت روی افزایش کلسترول بد
نقش جنسیت روی افزایش کلسترول بد

چگونه می‌توان وجود کلسترول بالا در بدن را تشخیص داد؟

اغلب پزشکان برای این ‌که به درک درستی در رابطه با افزایش سطح کلسترول خون در بدن بیمار برسند، از یک بیمار آزمایش خون ساده خواهند گرفت.

انجام این تست به عنوان آزمایش چربی خون شناخته می‌شود که می‌تواند جزئیات مربوط به کلسترول خون را مورد بررسی و ارزیابی قرار بدهد.

استفاده از این آزمایش کمک می‌کند تا مواردی همچون میزان کلسترول خوب، میزان کلسترول بد و تری گلیسیرید به‌ درستی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

انجام این آزمایش به ‌صورت یک تست ناشتا صورت می‌گیرد و بیمار موظف است تا حدوداً ۱۲ ساعت قبل ‌از انجام این آزمایش از خوردن و آشامیدن پرهیز کند.

اگر در هنگام دریافت نتایج این آزمایش، تشخیص داده شود که شما فردی دارای افزایش کلسترول بد در خون می‌باشید، قطعا داروهای خوراکی مختلفی برای شما تجویز خواهد شد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها قرص چربی خون آتورواستاتین شناخته می‌شود.

این قرص از اهمیت بسیار بالایی برای کنترل کلسترول برخوردار می‌باشد. به ‌همین دلیل است که اغلب پزشکان از آن برای درمان چربی خون استفاده می‌کنند. حال در ادامه، توضیحات مفصل‌تری در رابطه با این قرص برای شما خواهیم داشت .

چگونه می‌توان وجود کلسترول بالا در بدن را تشخیص داد؟
چگونه می‌توان وجود کلسترول بالا در بدن را تشخیص داد؟

افزایش کلسترول خون باعث ایجاد چه عوارضی در بدن خواهد شد؟

کاملاً طبیعی است که بالا رفتن کلسترول خون می‌تواند باعث پیامدهای بسیار نگران‌کننده‌ای در بدن افراد گردد. به ‌همین دلیل است که اغلب پزشکان، پیشگیری از این ‌موضوع را حیاتی و جدی می‌دانند و از قرص چربی خون آتورواستاتین برای بیماران خود استفاده خواهند داشت.

در صورتی ‌که فرد هیچ توجهی به درمان این بیماری نداشته باشد، عوارض بسیار ناگواری در بدن او به وجود خواهد آمد که برخی از آن‌ها را در ادامه این مطلب شرح خواهیم داد.

بیماری فشار خون بالا

مهم‌ترین مسئله‌ای که به ‌عنوان عوارض اصلی چربی خون بالا شمرده می‌شود، افزایش فشار خون نیز می‌باشد. به دلیل این که عروق کرنر می‌تواند به دلیل افزایش کلسترول ها دچار انسداد گردد. حال در این شرایط، برای ‌این که قلب بتواند خون را به تمامی نقاط بدن به ‌درستی برساند، نیاز به پمپاژ قوی‌تری دارد.

بنابراین این مسئله می‌تواند به ‌صورت غیر طبیعی در راستای افزایش دادن فشار خون تاثیر گذار باشد. به‌ مرور زمان اگر هیچ‌گونه درمانی برای افزایش کلسترول بد صورت نگیرد، قطعا بیماری فشار خون بالا می‌تواند به ‌عنوان یک معضل در بدن افراد شکل بگیرد.

بیماری فشار خون بالا
بیماری فشار خون بالا

بیماری شریانی محیطی

با توجه به این ‌که افزایش یافتن میزان چربی بد می‌تواند روی مسدود کردن عروق کرونر در مغز و قلب تاثیرگذار باشند، می‌تواند دیگر اندام‌های بدن را نیز تحت تاثیر خود قرار بدهد.

با توجه به این ‌که بالا رفتن میزان کلسترول می‌تواند باعث رسوب چربی‌ها در دیواره‌های عروق خونی گردد، در نهایت شریان هایی که منتهی به ساق پا هستند، دچار رسوبات بیش ‌از اندازه کلسترول خواهند شد و در دیواره عروق خونی تجمعات بسیار زیادی از کلسترول مشاهده می‌گردد.

این مسئله به ‌مرور می‌تواند باعث کاهش فشار خون در نواحی مختلف به خصوص ساق پا گردد و به ‌مرور باعث به وجود آمدن مشکلات مختلفی در نواحی پا می‌گردد. به غیر از این مسئله، هنگامی ‌که افزایش چربی در شریان‌ها حاصل می‌گردد، این رسوبات روی عروق کلیه نیز تاثیر دارند و عملکرد آن را دچار اختلال خواهند کرد.

ایجاد سکته مغزی

کاملاً مشخص است که افزایش کلسترول بد در خون می‌تواند روی مسدود کردن عروق تاثیرگذار باشد و همین عامل باعث می‌شود تا مواد مغذی و اکسیژن کافی مورد نیاز از طریق مواد غذایی روزانه به مغز نرسد. بنابراین در صورت عدم اکسیژن کافی، امکان سکته مغزی بر اثر بالا رفتن میزان کلسترول امکان‌پذیر می‌باشد.

حال اگر بیمار شرایط وخیم‌تری را تجربه کند و هیچ‌گونه مواد مغذی یا اکسیژن به مغز نرسد، به‌ مرور این مسئله باعث مرگ افراد خواهد شد.

بنابراین برای جلوگیری از هر گونه عوارض این‌ چنینی، پزشک از داروهای خوراکی همچون قرص چربی خون آتورواستاتین برای بیمار تجویز خواهد کرد تا بتواند در جلوگیری از هر گونه از این عوارض تاثیر داشته باشد و میزان کلسترول بد را در بدن افراد کاهش دهد.

ایجاد سکته مغزی
ایجاد سکته مغزی

بیماری کرونری قلب

به‌ غیر از همه عوارض ذکر شده، به اصلی‌ترین عوارض برای افزایش کلسترول بد خواهیم رسید. بیماری کرونری قلب یکی از مهم‌ترین تأثیراتی است که افزایش یافتن کلسترول بالا در بدن باعث به وجود آمدن آن خواهد شد.

در شرایطی که با افزایش کلسترول خون در بدن مواجه شوید، تمامی چربی‌ها در دیواره عروق کرونر جمع خواهند شد. حال به ‌مرور زمان تجمع بیش‌ از اندازه این کلسترول ها باعث بروز آترواسکلروز خواهد شد.

با به وجود آمدن این مشکل، عروق قلب باریک‌تر از حد ممکن می‌شوند و می‌تواند باعث کاهش یافتن سرعت جریان خون گردد. بنابراین به ‌صورت کلی عروق بدن دچار انسداد خواهند شد. این شرایط باعث به وجود آمدن آن خواهد شد.

زیرا فقط میزان کمی خون به قلب می‌رسد و این مسئله در راستای حمله قلبی تاثیر گذار می‌باشد. پس با وجود حمله قلبی، فرد دردهای بسیار شدیدی را در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه احساس خواهد کرد که فورا نیاز به رسیدگی توسط تخصص یک پزشک حاذق دارد تا بتواند سلامت خود را حفظ کند.

با بررسی تمامی مطالب ذکر شده، قطعا متوجه شدید که پیشگیری خیلی بهتر از درمان می‌باشد. حال با آزمایشات مختلفی که نشان‌دهنده افزایش یافتن میزان کلسترول خون می‌باشند، می‌توان دریافت که فرد نیاز به مصرف داروهای خوراکی دارد.

یکی از این داروها، قرص چربی خون آتورواستاتین شناخته می‌شود که در صورت تشخیص و تجویز پزشک، می‌توان از آن بهره کافی برد.

در صورت افزایش کلسترول خون، چه زمانی به پزشک مراجعه داشته‌ باشیم؟

در مطالب پیشین به این‌ موضوع اشاره کردیم که عمدتاً هیچ‌گونه نشانه و علائمی برای افزایش کلسترول در بدن وجود نخواهد داشت. بنابراین تشخیص این‌ که افراد چه زمانی می‌توانند برای درمان به پزشک مراجعه کنند، اندکی سخت می‌باشد.

شاید این سوال در ذهن افراد شکل بگیرد که چگونه می‌توانند متوجه علائم و نشانه‌های کلسترول شوند. با توجه به این‌ که هیچ‌گونه علائم و نشانه‌هایی برای کلسترول بالا وجود ندارد، بنابراین تمامی عوارض آن به ‌صورت ناگهانی در بدن افراد پیدا خواهد شد.

در صورت افزایش کلسترول خون، چه زمانی به پزشک مراجعه داشته‌ باشیم؟
در صورت افزایش کلسترول خون، چه زمانی به پزشک مراجعه داشته‌ باشیم؟

اگر فردی در معرض خطر این نوع بیماری می‌باشد، باید به‌ صورت مرتب از تست‌های سالانه استفاده داشته باشد. طبق توصیه پزشکان، افراد بالغ برای این ‌که از جزئیات شرایط بدن خود بیشتر اطلاعات کسب کنند، موظف هستند تا هر ۵ سال یک ‌بار برای تست‌ها و چکاپ‌های کلی به پزشک مراجعه کنند تا در همین چکاپ‌ها، میزان کلسترول آن‌ها بررسی و ارزیابی شود.

این شرایط کمک می‌کند تا در صورت افزایش کلسترول بالا، فورا اقدامات لازم درمانی را برای آن فراهم کنیم و از قرص چربی خون آتورواستاتین توسط تجویز پزشک بهره‌ مند شوید.

افرادی که بیشتر در معرض خطر افزایش کلسترول بد هستند

البته اگر فردی درگیر مشکلات دیگری همچون دیابت، مصرف بیش ‌از اندازه سیگار، بیماری‌های قلبی، سوابق خانوادگی کلسترول بالا و دیگر موارد باشد، بیشتر در معرض خطر افزایش کلسترول بد خواهد بود. این افراد باید در فاصله‌های زمانی کمتری از آزمایش‌ها و تست‌ها بهره‌ مند شوند تا فورا به تشخیص افزایش کلسترول بالا بپردازند.

برای بررسی بیشتر شرایط کلسترول بدنی کودکان، بهتر است یک‌ بار بین سنین ۹ تا ۱۱ سال و بار دوم بین سنین ۱۷ تا ۱۹ سال بررسی‌های لازم روی میزان کلسترول آن‌ها صورت بگیرد تا اگر مورد مشکوکی در رابطه با افزایش کلسترول وجود داشت، فورا اقدامات درمانی حاصل گردد.

مهم‌ترین موارد درمانی که پزشکان برای افراد مناسب می‌دانند، مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین می‌باشد که می‌تواند باعث مهار و کنترل چربی بد خون گردد.

افرادی که بیشتر در معرض خطر افزایش کلسترول بد هستند
افرادی که بیشتر در معرض خطر افزایش کلسترول بد هستند

عملکرد اصلی قرص چربی خون آتورواستاتین به چه صورت است؟

هنگامی ‌که تشخیص داده شود که شما فرد مستعدی برای استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین می‌باشید، استفاده از آن با سرعت بسیار زیادی در گوارش شما جذب خواهد شد.

رابطه این دارو با پروتئین بسیار زیاد است. بنابراین می‌تواند فواید بسیار زیادی را برای بدن به دنبال داشته باشد. به‌ غیر از آن می‌تواند متابولیسم کبدی و خارج کبدی را نیز افزایش بدهد. برای مهار کردن تا ۷۰ درصد ردوکتاز می‌توان از مواد تشکیل ‌دهنده قرص آتورواستاتین بهره کافی را برد.

مصرف این دارو دارای عمر ۱۴ ساعت می‌باشد و از طریق مجرای گوارشی و سپس مدفوع دفع خواهد شد. بعد از این ‌که عملکرد اصلی خود را در بدن انجام داد، می‌تواند باعث کاهش چربی خون گردد.

دوز مصرفی قرص چربی خون آتورواستاتین

مهم‌ترین نکته ای که در هنگام مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین ذکر می‌گردد، میزان دوز مصرفی دارو است. با توجه به سن بیمار و همین‌طور میزان افزایش کلسترول خون بیمار، پزشک دوز مصرفی این دارو را تعیین خواهد کرد.

اما در حالت کلی اصول استفاده از این قرص برای افراد با سنین مختلف در دسته‌بندی‌های زیر صورت می‌گیرد تا بتواند نقش خوبی برای کنترل کلسترول داشته باشد.

 • بین ۱۰ تا ۸۰ میلی ‌گرم در طول روز برای بزرگسالان مجاز می‌باشد.
 • بین ۱۰ تا ۲۰ میلی‌گرم در طول روز برای کودکان مجاز می‌باشد.
دوز مصرفی قرص چربی خون آتورواستاتین
دوز مصرفی قرص چربی خون آتورواستاتین

زمان استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین

طبق تشخیص پزشکان، مصرف قرص آتورواستاتین در هر موقع از روز امکان‌پذیر می‌باشد و افراد می‌توانند قبل یا بعد از غذا به مصرف این قرص بپردازند و هیچ‌گونه محدودیتی برای آن‌ها در این زمینه وجود نخواهد داشت.

البته برای این ‌که تاثیر بهتری از دارو به‌ منظور کاهش کلسترول خون بگیرید، بهتر است یک زمان مشخص ‌شده در روز را برای مصرف این قرص انتخاب کنید و در طی دوره درمان، قرص آتورواستاتین را در همان ساعت مصرف کنید.

دوز مصرفی قرص توسط پزشک تعیین می‌شود که بیمار موظف به مصرف روزانه ۱ عدد قرص می‌باشد. توصیه پزشکان بر این است که قرص چربی خون آتورواستاتین را در زمان شب استفاده کنند.

به دلیل این ‌که مطالعات بسیاری در این زمینه انجام گرفته ‌است و تعیین‌ شده اشخاصی که مصرف قرص آتورواستاتین را در شب‌ هنگام انجام می‌دهند، نتیجه بهتری از درمان کلسترول بد گرفته‌اند. به‌ همین دلیل استفاده از این قرص در نوبت دوم روز یعنی بعدازظهر یا شب تاثیر بهتری به نسبت صبح دارد.

بهتر است که قبل ‌از رفتن به رختخواب برای استراحت، قرص چربی خون آتورواستاتین را مصرف کنید

در نهایت بهتر است که قبل ‌از رفتن به رختخواب برای استراحت، قرص چربی خون آتورواستاتین را مصرف کنید تا این ‌موضوع برای درمان و کنترل کلسترول خون شما و جلوگیری از حملات قلبی و انسداد رگ‌های خونی تاثیر گذار باشد.

اگر طبق دستورات انجام ‌شده از این قرص استفاده داشته باشید، در نهایت نتیجه خوبی از کنترل کلسترول خواهید گرفت. به‌ غیر از آن اگر از یک رژیم غذایی متعادل استفاده داشته باشید، یعنی وعده‌های غذایی شام را به نسبت دیگر وعده‌ها کمتر میل کنید، نتیجه بهتری از درمان خواهید گرفت.

به ‌همین دلیل است که توصیه می‌شود اغلب مصرف این قرص در شب‌ هنگام صورت بگیرد تا نتیجه بهتری برای کنترل چربی داشته باشد.

بهتر است که قبل ‌از رفتن به رختخواب برای استراحت، قرص چربی خون آتورواستاتین را مصرف کنید
بهتر است که قبل ‌از رفتن به رختخواب برای استراحت، قرص چربی خون آتورواستاتین را مصرف کنید

در چه شرایطی افراد قادر به مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین نیستند؟

با توجه به اطلاعات ذکر شده در این مقاله دریافتید که استفاده از این قرص تاثیر بسیار بالایی برای مهار کلسترول بد دارد و می‌تواند مفید شناخته شود.

اما قطعا این مزیت‌ها برای همه افراد نمی‌باشد و با توجه به شرایط خاص افراد، امکان دارد که مصرف این قرص برای برخی از آن‌ها مساعد نباشد.

اما طبق بررسی‌ها و ارزیابی‌های پزشک، می‌توان به این نتیجه رسید که شما شخص مناسبی برای مصرف این قرص هستید یا بهتر است از داروهای جایگزین برای کنترل کلسترول خون استفاده داشته باشید.

در چه شرایطی افراد قادر به مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین نیستند؟
در چه شرایطی افراد قادر به مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین نیستند؟

اگر افراد شرایطی که در ادامه این مطلب ذکر می‌کنیم را داشته باشند، قطعا مصرف قرص آتورواستاتین برای آن‌ها توسط پزشکان پیشنهاد نخواهد شد و از داروهای جایگزین مصرف خواهند داشت.

 • عفونت‌های خونی
 • کم‌کاری غده تیروئید
 • پرکاری غده تیروئید
 • بیماری‌های عضلانی
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبد
 • زنان شیرده
 • زنان باردار
 • استفاده از الکل

فراموشی یک دوز مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین

کاملاً طبیعی است که برخی از افراد به دلیل مشغله‌های بسیار در طول روزمره استفاده از یک دوز از قرص چربی خون آتورواستاتین را به فراموشی بسپارند. در این مواقع پزشکان توصیه می‌کنند تا به ‌محض یادآوری، فورا قرص را مصرف کنید.

اما اگر زمان بسیاری از فراموشی مصرف دوز قرص شما سپری ‌شده است، نباید در مصرف وعده‌ی بعدی، دوز قرص را ۲ برابر کنید. زیرا این کار بسیار اشتباه می‌باشد.

اگر نزدیک به دوز بعدی به خاطر آوردید که مصرف قرص خود را فراموش کرده‌اید، همانند گذشته فقط به‌ صورت عادی و نرمال از یک دوز قرص استفاده داشته باشید.

البته برای این‌که هیچ‌گاه از خاطر نبرید که قرص خود را در ساعت مشخص ‌شده مصرف کنید، بهتر است از زنگ هشدار موبایل استفاده کنید.

مصرف بیش ‌از حد قرص آتورواستاتین

امکان دارد برخی از افراد به دلیل مشغله‌های بسیار فراموش کنند که یک دوز از قرص را مصرف کرده‌اند و دوباره به مصرف آن بپردازند. اصولاً مصرف بیش ‌از اندازه از قرص چربی خون آتورواستاتین نمی‌تواند باعث مشکلاتی در بدن شود. اما برای اطمینان خاطر بهتر است که از پزشک خود در این‌ باره مشورت بگیرید تا هیچ‌گونه عوارض احتمالی در بدن شما رخ ندهد.

مصرف بیش ‌از حد قرص آتورواستاتین
مصرف بیش ‌از حد قرص آتورواستاتین

مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین چه عوارض جانبی را در بر خواهد داشت؟

درست است که استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین می‌تواند تاثیر بسیار زیادی برای کنترل کلسترول خون داشته باشد، اما این قرص نیز همانند دیگر داروهای مختلف، عوارض جانبی بسیاری دارد و امکان دارد که با بدن برخی از افراد سازش نداشته باشد.

با توجه به این‌ موضوع، قطعا مصرف این قرص برای بدن برخی از افراد، باعث بروز عوارض جانبی خواهد شد. حال برای شناخت بیشتر این دسته از عوارض باید بگوییم که یکی از مهم‌ترین آن‌ها به وجود آمدن دردهای عضلانی می‌باشد.

برخی از افراد با مصرف چند هفته یا چند ماه از این قرص، دچار دردهای عضلانی خواهند شد. اما به ‌غیر از این مسئله، عوارض جانبی دیگری همچون سردرد، احساس ضعف، حالت تهوع، خون‌دماغ، گلودرد، درد مفاصل و عضلات، یبوست، نفخ شکم، اسهال و علائم سرماخوردگی  را می‌توان به‌ عنوان عوارض استفاده از این قرص نام برد.

عوارض جانبی جدی قرص آتورواستاتین

تمامی موارد ذکر شده در مطالب پیشین که به‌ عنوان عوارض جانبی شایع برای مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین ذکر می‌گردد، نمی‌تواند نگرانی را در بر داشته باشد. اما امکان دارد در برخی از مواقع، عوارض جانبی جدی بر اثر مصرف این قرص در بدن افراد اتفاق بیفتد.

هر چند که بروز این دسته از عوارض کاملاً نادر می‌باشد و امکان دارد که از بین هر1000 نفر، فقط ۱ نفر درگیر این عوارض گردد. اما لازم می‌دانیم تا اطلاعات و آگاهی شما را در زمینه این عوارض افزایش دهیم تا در صورت مصرف این قرص و بروز این دسته از علائم، حتما آن را جدی بگیرید و با پزشک خود در این ‌باره مشورت کنید.

 • سرفه شدید
 • کاهش وزن
 • احساس تنگی نفس در خط زردی پوست
 • زردی داخل سفیدی چشم‌ها
 • ضعف و گرفتگی عضلات
 • حساسیت به لمس
 • درد عضلانی شدید
 • بروز لکه‌های قرمز و صورتی روی پوست
عوارض جانبی جدی قرص آتورواستاتین
عوارض جانبی جدی قرص آتورواستاتین

حساسیت در هنگام مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین

با ذکر این دسته از عوارض، متوجه شدید که هر قرصی بدون عیب نمی‌باشد و در کنار مزایا و ویژگی‌های منحصر به ‌فردی که برای کنترل کلسترول خون خواهد داشت، امکان بروز برخی از نکات ریز وجود دارد.

در این مواقع و در این شرایط، بدن برخی از افراد ممکن است که دارای حساسیت دارویی ‌باشد و امکان دارد تا با مصرف این قرص، این دسته از عوارض حساسیتی را تجربه کند. البته وجود این دسته از عوارض کاملاً نادر می‌باشد، اما بهتر است در رابطه با آن‌ها نیز اطلاعاتی کسب کنید.

 • تورم لب، زبان، گلو، دهان و صورت
 • نفس ‌کشیدن با صدا یا خرناس کشیدن
 • ایجاد مشکلات پوستی همچون تورم، خارش، قرمزی، لایه‌برداری پوست
 • احساس گلودرد
 • داشتن مشکل در تنفس
این دسته از علائم که به‌ عنوان حساسیت و یا آلرژی در بدن برخی از افراد بروز پیدا می‌کند، کاملاً جزئی می‌باشد

این دسته از علائم که به‌ عنوان حساسیت و یا آلرژی در بدن برخی از افراد بروز پیدا می‌کند، کاملاً جزئی می‌باشد و نیازی به نگرانی در این ‌مورد وجود ندارد.

اما به دلیل این‌ که ناراحتی‌هایی را در بدن افراد به وجود می‌آورد، فرد موظف است که حتما در هنگام بروز هر کدام از این علائم حساسیتی، با پزشک خود در این ‌باره مشورت داشته باشد تا درمان جایگزینی برای این دارو در نظر گرفته شود.

طبق استفاده از درمان‌های جایگزین، فرد می‌تواند در کنترل کلسترول خون خود موفق باشد و هیچ‌گونه حساسیت و آلرژی با مصرف قرص مد نظر پیدا نکند.

این دسته از علائم که به‌ عنوان حساسیت و یا آلرژی در بدن برخی از افراد بروز پیدا می‌کند، کاملاً جزئی می‌باشد
این دسته از علائم که به‌ عنوان حساسیت و یا آلرژی در بدن برخی از افراد بروز پیدا می‌کند، کاملاً جزئی می‌باشد

چگونه می‌توان از بروز عوارض قرص چربی خون آتورواستاتین جلوگیری کرد؟

در برخی از مواقع، فرد بیمار موظف است تا با بروز عوارضی که در مطالب پیشین برای شما در هنگام مصرف این قرص بیان کردیم، همچنان دوره درمان توسط این قرص را به آخر برساند تا نتیجه خوبی دریافت کند. زیرا امکان داردکه  نتیجه دهی برخی از داروهای مشابه دیگر کارساز و مفید نباشد.

اما در این مواقع، راهکارهای پیشنهادی برای افراد در نظر گرفته می‌شود تا بتوانند از پیدایش هر کدام از عوارض ناشی از استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین جلوگیری کنند.

بنابراین مطالبی در ادامه این مبحث برای شما خواهیم داشت که به شما کمک می‌کند تا در هنگام بروز عوارض موفق باشید و از آن‌ها پیشگیری کنید.

جلوگیری از یبوست

همان‌طور که گفتیم، یکی از عوارض موجود برای مصرف این قرص، یبوست می‌باشد. برای این ‌که از این عارضه جلوگیری کنید، مصرف میوه‌های پرفیبر می‌تواند در طی دوره درمان با استفاده از این قرص برای شما مفید و ضروری باشد.

به ‌غیر از این مسئله، مصرف روزانه آب کمک بسیار زیادی برای جلوگیری از یبوست در بدن شما خواهد کرد. پس مصرف آب را جدی بگیرید و آن را در طول روز افزایش دهید.

در کنار آن فعالیت‌های ورزشی می‌تواند برای جلوگیری از یبوست بر اثر مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین مؤثر و مفید واقع شود.

جلوگیری از یبوست
جلوگیری از یبوست

جلوگیری از علائم سرماخوردگی

در برخی از مواقع، افراد با مصرف قرص آتورواستاتین دچار علائم مشابه سرماخوردگی خواهند شد. طبق توصیه پزشکان، مصرف پروفن یا پاراستامول به مدت ‌زمان چند روز می‌تواند در برطرف نمودن علائم مشابه سرماخوردگی افراد مؤثر و مفید واقع شود.

در صورتی ‌که همچنان با مصرف این ۲ دارو علائم مشابه سرما خوردگی در بدن شما از بین نرفته باشد، حتما با پزشک معالج خود در این‌ باره مشورت کنید تا راهکار علمی‌تری را پیش پای شما بگذارد.

جلوگیری از گلو درد

عارضه گلو درد بر اثر مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین برای برخی از افراد نیز اتفاق خواهد افتاد. برای این‌ که این معضل را از بین ببرید، می‌توانید از محلول آب ‌نمک و غرغره آن استفاده داشته باشید.

در کنار محلول آب ‌نمک، استفاده از مسکن پروفن می‌تواند کمک بسیاری برای جلوگیری از گلو درد در هنگام مصرف این قرص داشته باشد.

جلوگیری از گلو درد
جلوگیری از گلو درد

جلوگیری از خون ‌دماغ

دلیل اصلی خون ‌دماغ در برخی مواقع عدم سازگاری استفاده از این قرص در بدن افراد می‌باشد و به ‌عنوان یکی از عوارض شایع این قرص به حساب می‌آید. البته امکان دارد بسیاری از افراد با این مسئله مواجه نشوند.

اما در صورتی ‌که نیاز به جلوگیری از بروز خون ‌دماغ دارید، می‌توانید از مقداری وازلین برای لبه‌های داخلی بینی استفاده کنید تا از این عارضه جلوگیری کند.

جلوگیری از دردهای عضلانی

در صورتی ‌که استفاده از قرص آتورواستاتین سبب به وجود آمدن دردهای عضلانی در ناحیه کمر شما شود و هیچ‌گونه فعالیت‌های ورزشی سخت نداشته‌ باشید، باید حتما این‌ موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

زیرا در برخی از مواقع، آزمایشات مختلفی ‌صورت گرفته می‌شود تا دلیل اصلی به وجود آمدن دردهای عضلانی در نواحی کمر شما مشخص شود. در صورتی ‌که هیچ‌گونه دلیل دیگری به ‌جز مصرف این قرص ذکر نشود، توصیه می‌شود که مصرف این قرص همچنان ادامه پیدا کند.

جلوگیری از دردهای عضلانی
جلوگیری از دردهای عضلانی

جلوگیری از سردرد

برای این‌ که از سردرد در هنگام استفاده از این قرص جلوگیری کنید، باید برای انجام فعالیت‌های روزانه استراحت داشته باشید. مصرف زیاد مایعات در طول روز می‌تواند باعث جلوگیری از سردرد در بدن شود.

زیرا آب کافی در بدن یکی از مهم‌ترین مسائل برای بروز سردرد می‌باشد. در صورتی‌ که سردردهای بسیار طولانی دارید، استفاده از داروهای مسکن برای شما بلامانع می‌باشد. معمولاً یک هفته بعد از شروع مصرف یک مسکن، دردهای موجود در سر از بین خواهند رفت.

اگر عوارض استفاده از قرص آتورواستاتین همچنان ادامه داشت و متوجه شدید که درحال پیشرفت می‌باشد، فورا به پزشک معالج خود بگویید تا از قرص‌های جایگزین برای کنترل کلسترول خون شما استفاده داشته باشد.

جلوگیری از سوء هاضمه

برای این ‌که از سوء هاضمه در عوارض مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین جلوگیری کنید، باید اهمیت بسیار زیادی به تغذیه خود بدهید. بهتر است در وعده‌های غذایی از مصرف غذاهای پرکالری جلوگیری کنید.

در هنگام طبخ غذاها، مصرف ادویه را کاهش بدهید تا دچار سوء هاضمه در هنگام مصرف این قرص نشوید. طبق توصیه پزشکان، بهتر است قرص آتورواستاتین چندین ساعت قبل ‌از غذا مصرف شود.

اما اگر با تمامی این شرایط همچنان درگیر مسئله سوء هاضمه به ‌عنوان یکی از عوارض این قرص بودید، بهتر است با پزشک معالج خود مشورت داشته باشید تا داروهای ضد اسید برای شما تجویز گردد.

با ارائه تمامی راهکارهای موجود می‌توانید همچنان از قرص چربی خون آتورواستاتین استفاده داشته باشید. اما در صورتی ‌که عوارض در بدن شما همچنان ادامه‌دار باشد و زندگی شما را دچار اختلال کند، حتما باید به پزشک خود مراجعه داشته باشید تا در کمترین زمان ممکن، استفاده از داروهای جایگزین برای شما تجویز گردد.

جلوگیری از سوء هاضمه
جلوگیری از سوء هاضمه

مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین با چه داروهایی تداخل دارد؟

دیده می‌شود که استفاده از برخی قرص‌ها و داروها روی عملکرد قرص چربی خون آتورواستاتین تاثیرگذار می‌باشد و باعث بروز عوارضی در بدن خواهد شد.

بنابراین اگر شما نیز دچار مشکل کلسترول بالا هستید و پزشک برای شما این قرص را تجویز کرده ‌است، بهتر است در رابطه با تداخلات دارویی این قرص بیشتر بدانید تا از مصرف هم‌زمان دو دارو در کنار یکدیگر پیشگیری کنید.

اگر مشکلات دیگری در رابطه با سلامتی خود دارید، برای قطع استفاده از قرصی که روی قرص چربی خون آتورواستاتین تاثیرگذار می‌باشد، باید از پزشک خود مشاوره بگیرید.

موارد زیر به ‌عنوان مهم‌ترین داروهای تاثیرگذار روی عملکرد قرص چربی خون آتورواستاتین شناخته می‌شود.

 • قرص‌های پیشگیری از بارداری
 • داروهای مربوط به بیماری هپاتیت C
 • ضد قارچ‌ها
 • آنتی‌بیوتیک‌ها
 • داروهای بیماری اچ آی ‌وی
 • وارفارین
 • آمیودارون
 • آملودپین
 • دیلتایزم
 • وراپامیل
 • کلشی سین
 • سیکلوسپرین

امکان دارد که داروهای مختلف دیگری به ‌جز موارد ذکر شده با مصرف قرص آتورواستاتین تداخل داشته باشند. در صورت بروز هر گونه مشکل، باید گوش‌ به ‌زنگ باشید تا فورا با پزشک خود در این ‌باره صحبت کنید.

در صورتی ‌که هر کدام از داروهای مصرفی شما تداخلاتی در رابطه با مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین به وجود بیاورد، امکان دارد که پزشک، یکی از نکاتی همچون قطع مصرف دارو، جایگزین یک داروی دیگر، تجویز دوز کمتر را برای شما به‌ منظور برطرف نمودن این مشکلات در نظر بگیرد.

تداخل داروهای گیاهی با قرص آتورواستاتین

به ‌غیر از داروهای شیمیایی که امکان تداخل آن‌ها با قرص آتورواستاتین بسیار بیشتر می‌باشد، امکان دارد تا مصرف برخی از داروهای گیاهی باعث به وجود آمدن عوارضی در هنگام مصرف این قرص گردد.

مواردی همچون علف چای یا هزارچشم و گل راعی از دسته مواردی می‌باشند که در مصرف قرص آتورواستاتین اختلالاتی را به وجود خواهند آورد.

در صورتی ‌که نیاز به مصرف این گیاه دارید، باید حتما استفاده از قرص آتورواستاتین را قطع کنید. زیرا امکان به وجود آمدن عوارض بسیار ناگواری در پی مصرف هر دوی این موارد با یکدیگر وجود دارد.

تداخل غذایی با قرص چربی خون آتورواستاتین

نکته مهمی که از نظر پزشکان باید روی آن تاکید داشته باشید، عدم مصرف غذاهای چرب در هنگام استفاده از قرص آتورواستاتین می‌باشد. زیرا در غیر این صورت، عملکرد قرص آتورواستاتین به‌ خوبی انجام نمی‌گیرد و تاثیر خوبی روی کاهش سطح کلسترول نمی‌گذارد.

اگر عادت به نوشیدن الکل دارید، این مسئله می‌تواند روی افزایش سطح تری گلیسیرید شما تاثیرگذار باشد و به‌ مرور باعث آسیب‌های جدی کبدی خواهد شد.

در کنار این مسئله باید این ‌موضوع را بدانید که گریپ ‌فروت و آب آن باعث به وجود آمدن تداخلات شدید در هنگام مصرف قرص آتورواستاتین خواهد شد و عوارض بسیار خطرناکی را دربر خواهد داشت.

تداخل غذایی با قرص چربی خون آتورواستاتین
تداخل غذایی با قرص چربی خون آتورواستاتین

شرایط مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین در دوره بارداری چگونه می‌باشد؟

با توجه به این ‌که حساسیت‌های بسیاری در بدن بانوان باردار وجود دارد، در هنگام مصرف هرگونه دارو باید به سلامت جنین خود توجه داشته باشند.

اغلب بانوان در دوره بارداری خود دچار افزایش کلسترول خواهند شد، اما مسئله مهم این است که آیا این افراد در دوره بارداری خود می‌توانند بدون هیچ‌گونه عوارضی از قرص آتورواستاتین استفاده داشته باشند.

نکته منحصر به‌ فرد این موضوع این است که مصرف قرص آتورواستاتین هیچ‌گاه برای بانوان باردار توصیه نمی‌گردد. زیرا استفاده از آن می‌تواند آسیب‌های بسیار جدی را به جنین و مادر وارد کند.

تا به امروز هیچ‌گونه مطالعه‌ای دقیق در زمینه این‌ که استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین باعث بروز عوارض و خطرات ناگوار در بدن بانوان باردار شده ، دیده نشده است. بنابراین احتیاط شرط عقل می‌باشد و پزشکان توصیه می‌کنند که در دوره بارداری، هیچ‌گاه از این قرص مصرف نکنید.

در کنار این ‌موضوع، اگر فردی قبل ‌از دوره بارداری از قرص چربی خون آتورواستاتین استفاده داشته ‌است، در صورتی‌ که قصد بارداری داشته باشد، باید با پزشک معالج خود صحبت کند تا در صورت لزوم، میزان دوز استفاده از دارو کمتر از حد ممکن گردد و یا استفاده از این دارو به‌ طورکلی برای او قطع شود.

توصیه پزشکان این است که فرد ۳ ماه قبل‌ از اقدام به بارداری باید استفاده از این قرص را قطع کند. در صورتی ‌که به‌ صورت ناخواسته بارداری اتفاقی صورت بگیرد، فرد موظف است تا فوراً مصرف این دارو را قطع کند و در زمینه‌ی اقدامات بعدی با پزشک معالج خود صحبت کند.

مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین در دوره شیردهی

هیچ توصیه‌ دقیقی در رابطه با این که استفاده از این قرص روی شیر مادر تاثیر گذار نمی‌باشد، دیده نشده ‌است. بنابراین برای این ‌که در دوران شیردهی باعث سلامت فرزند خود شوید، حتما به پزشک اطلاع دهید تا داروهای دیگری به ‌جای داروی قرص آتورواستاتین برای شما استفاده گردد. بعد از به اتمام رسیدن دوره شیردهی، قادر به مصرف مجدد این قرص خواهید بود.

مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین در دوره شیردهی
مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین در دوره شیردهی

چگونه می توان تاثیر مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین را افزایش داد؟

برای این ‌که دوره درمان شما توسط قرص چربی خون آتورواستاتین به ‌خوبی سپری گردد، باید اطلاعات و آگاهی خود در این زمینه را افزایش دهید.

اما استفاده از این نکات می‌تواند در سرعت بهبودی شما تاثیرگذار باشد و هر چه که سریع‌تر به درمان برسید، قطعا از عوارض آن در امان خواهید بود.

هنگامی می‌توانید تاثیر بهتری از این قرص دریابید که در فواصل زمانی کوتاه با پزشک خود مشورت داشته باشید و کنترل و مدیریت خاصی روی میزان کلسترول خون خود داشته باشید. برای این شرایط، آزمایشات دوره‌ای برای شما صورت می‌گیرد تا وضعیت کبد بر اثر مصرف قرص آتورواستاتین سنجیده شود.

شما موظف هستید تا در هنگام درمان با استفاده از این قرص، از یک سبک زندگی سالم پیروی کنید. کاهش دادن میزان نمک در وعده‌های غذایی شما تاثیر بسیار زیادی روی نتیجه بهتر مصرف این قرص خواهد داشت.

پس در صورت رعایت کردن این دسته از موارد، می‌توانید با استفاده از قرص آتورواستاتین در حیطه کنترل کلسترول موفق باشید.

عدم استفاده از سیگار و الکل برای بهبودی بیشتر

برای این ‌که در مدت ‌زمان کمی روند بهبودی شما با استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین سپری گردد، بهتر است مصرف دخانیات و الکل را به‌ کلی فراموش کنید.

اما در مقابل این ‌موضوع، داشتن فعالیت‌های جسمانی و ورزش تاثیر بسیار زیادی روی تاثیرگذاری بهتر این دارو خواهد داشت و می‌تواند از به وجود آمدن هر گونه عوارض و مشکل در هنگام مصرف این قرص جلوگیری کند.

در صورتی ‌که بتوانید مصرف الکل را در طی این دوره قطع کنید، دچار بیماری‌های کبد نخواهید شد. تأکید اغلب پزشکان بر این است که به‌ هیچ ‌عنوان در کنار مصرف گریپ ‌فروت، قرص آتورواستاتین را نیز استفاده نکنید.

دلیل اصلی این‌ موضوع این است که ترکیبات شیمیایی در گریپ فروت وجود دارد که می‌تواند حساسیت به قرص آتورواستاتین را افزایش دهد و باعث به وجود آمدن عوارض گردد.

بررسی تداخل دارویی با قرص آتورواستاتین

برای این ‌که روند بهبودی شما سرعت بیشتری بگیرد، بهتر است تداخل دارویی را در نظر بگیرید و با ارزیابی کامل آن از مصرف همزمان دو دارو در کنار یکدیگر بهره بگیرید. مهم‌ترین موضوع در راستای افزایش کلسترول، چاقی و اضافه ‌وزن می‌باشد.

در صورتی ‌که بتوانید از رژیم‌های غذایی خاص استفاده کنید، در کنار مصرف قرص آتورواستاتین تاثیر بسیار بیشتری از کنترل کلسترول خواهید گرفت.

امکان این‌ که برخی از افراد با استفاده از این دارو دچار سردرگمی و یا مشکلات حافظه شوند، بسیار نادر می‌باشد. اما اگر دچار چنین عوارضی شدید، به پزشک مراجعه کنید تا وضعیتشان مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.

تشدید دیابت با مصرف قرص آتورواستاتین

در برخی مواقع استفاده از داروهایی که در دسته‌ بندی استاتین‌ها وجود دارد، می‌تواند باعث بیشتر شدن بیماری دیابت گردد. اگر دچار مشکل دیابت هستید، قبل‌ از این‌ که پزشک این قرص را برای شما تجویز کند، با وی در رابطه با این مسئله صحبت کنید.

تشخیص و درمان مراحل اولیه زخم پای دیابتی بسیار حائز اهمیت می باشد برای اشنایی بهتر از پست مراحل اولیه زخم پای دیابتی دیدن کنید.

البته لازم است بدانید که برای احتیاط بیشتر، افرادی که دچار سوابق بیماری کبدی می‌باشند، باید این قرص را در مواقع لزوم استفاده داشته باشند. رژیم‌های غذایی کم کلسترول تاثیر بسیار زیادی در نتیجه کنترل کلسترول  با قرص چربی خون آتورواستاتین خواهد داشت.

یکی از شایع ترین مشکلات بیماران دیابتی زخم پای می باشد برای انجام نحوه پانسمان زخم پای دیابتی پیشنهاد می کنیم صفحه نحوه پانسمان زخم پای دیابتی را ببینید.

برای شناخت مراکز درمان زخم پای دیابتی را کلیک کنید.

شرایط نگهداری از قرص چربی خون آتورواستاتین به چه صورت می‌باشد؟

یک مسئله مهم در راستای تجویز این قرص این است که چگونه می‌توانید بهترین نتیجه را از نگهداری آن بگیرید. طبق توصیه پزشکان داروساز، دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد و دور بودن از رطوبت و نور محیطی، سازگار برای نگهداری این قرص می‌باشد.

اگر بتوانید بین دمای محیطی ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد از این قرص نگهداری کنید، قطعا فاسد نخواهد شد. تا جایی‌ که ممکن است، این قرص را دور از دسترس اطفال و کودکان بگذارید. زیرا در صورت عدم آگاهی و مصرف آن، عوارض بسیاری در بدن آن‌ها به وجود خواهد آورد.

داروهای هم‌ گروه قرص آتورواستاتین

امکان دارد به هر دلیلی، یکی از داروهای جایگزین قرص آتورواستاتین مورد استفاده قرار بگیرد. می‌توانیم به مواردی همچون فلوو استاتین، لو استاتیک، سیمو استاتین، روسو استاتین به ‌عنوان داروهای هم‌ گروه این قرص اشاره کنیم تا در صورت تشخیص پزشک، از آن‌ها استفاده داشته باشید.

داروهای هم‌ گروه قرص آتورواستاتین
داروهای هم‌ گروه قرص آتورواستاتین

چه رابطه‌ای بین مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین و کاهش وزن وجود دارد؟

بررسی‌ها و مطالعات بسیار زیادی در این زمینه انجام ‌گرفته است تا بتوان به درک درستی در رابطه با ارتباط بین لاغری و کاهش وزن و مصرف قرص چربی خون حاصل گردد.

برای بررسی این‌ موضوع، به تعدادی از بیمارانی که دچار کلسترول خون بوده‌اند، قرص چربی آتورواستاتین داده شد. اما به گروه دیگر هیچ‌گونه راهکار درمانی همچون مصرف قرص آتورواستاتین پیشنهاد نشده ‌است.

نتیجه حاصل‌ شده روی این تحقیق این بود که افرادی که از هیچ‌گونه دارویی برای کنترل کلسترول خود استفاده نکرده‌اند، به دلیل ثبات عادت غذایی خود، دچار کاهش وزن نشده‌اند و همچنان کلسترول خون آن‌ها بالا بوده‌ است.

اما آن دسته از افرادی که تحت درمان با قرص چربی آتورواستاتین بوده‌اند، با افزایش کالری دچار افزایش وزن مواجه شده اند.

طبق این ارزیابی‌ها می‌توان نتیجه گرفت که توصیه برخی از افراد برای مصرف این قرص به‌ منظور کاهش وزن، درست و اصولی نیست و مصرف این قرص امکان دارد که برای افزایش وزن افراد نیز تاثیرگذار باشد.

البته قطع به یقین نمی‌توان گفت که استفاده از این قرص عامل مؤثری برای افزایش وزن است، بلکه شرایط و پارامترهای مختلف دیگری می‌توانند در کنار استفاده از این قرص تاثیر بسیار زیادی روی افزایش وزن داشته باشد.

مهم است که این‌ موضوع را بدانید که ارتباط بین لاغری و قرص چربی خون آتورواستاتین صحیح نیست و فقط برای کاهش وزن نباید از این قرص استفاده داشته باشید. زیرا این قرص فقط در رابطه با درمان کلسترول بد، نقش مؤثر و مفید خواهد داشت.

چه رابطه‌ای بین مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین و کاهش وزن وجود دارد؟
چه رابطه‌ای بین مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین و کاهش وزن وجود دارد؟

روش‌های دیگر به‌ جز مصرف قرص آتورواستاتین برای درمان کلسترول چه مواردیست؟

کاملاً درست است که مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی کنترل کلسترول بد بدن داشته باشد، اما پارامترهای مهم دیگری در این راستا نقش دارند که اگر فرد بتواند در طول زندگی خود به این ‌دست از موارد پای‌بند باشد، قطعاً نتیجه بهتری از درمان افزایش کلسترول خواهد گرفت.

مطالبی که در ادامه خواهیم گفت، به ‌عنوان مهم‌ترین روش‌های پیشگیری و یا درمان کلسترول بالا شناخته می‌شود و در صورت استفاده از این قرص، می‌تواند نتیجه بهتری را برای بهبودی افراد به ارمغان بیاورد.

استفاده از غذاهای فیبردار

اگر در هنگام مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین از رژیم غذایی حاوی غذاهای فیبردار استفاده داشته باشید، تا حد بسیار زیادی می‌تواند از جلوگیری افزایش کلسترول بد در خون پیشگیری کند.

مهم‌ترین غذاهایی که میزان زیادی فیبر در آن‌ها گنجانده می‌شود، مواردی همچون سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، حبوبات می‌باشد که به‌ غیر از کنترل کلسترول می‌تواند نقش مؤثر و مفیدی برای کنترل وزن و کاهش چاقی‌ها داشته باشد.

استفاده از غذاهای فیبردار
استفاده از غذاهای فیبردار

اهمیت به مصرف کالری غذاها

برای این‌ که بتوانید در کنترل کلسترول بد موفق باشید، در کنار این ‌که از قرص چربی خون استفاده خواهید داشت، بهتر است به کالری‌های مصرفی روزانه خود دقت بسیار بیشتری داشته باشید.

در صورتی ‌که بتوانید کالری‌ها را کنترل کنید و در یک محدوده کافی غذا مصرف کنید، قطعا نقش بهتری بر کلسترول بد خواهد داشت.

زیرا اغلب کلسترول بد به دلیل غذاهای پرکالری و پرچرب حاصل می‌گردد. در صورت کنترل این اوضاع می‌توانید نقش بهتری در زمینه درمان خود داشته باشید. پس همه ‌چیز بستگی به شما و اراده شما در زمینه کنترل کالری‌های روزمره دارد.

استفاده هوشمندانه از پروتئین

در کنار استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین، بدن نیاز بسیار زیادی به پروتئین دارد. کنترل مصرف پروتئین می‌تواند برای پیشگیری از ابتلا به کلسترول بالا نقش داشته باشد.

بنابراین در هنگام مراجعه به پزشکان، اغلب به شما پیشنهاد می‌دهند که به‌ جای مصرف مداوم گوشت قرمز، از گوشت‌های سفید همچون مرغ، بوقلمون و یا ماهی استفاده داشته باشید و آن را جایگزین مصرف گوشت قرمز کنید.

هر چه که بتوانید در طول زندگی خود مصرف گوشت قرمز را کمتر کنید، نقش بسیار زیادی بر کاهش وزن و کاهش کلسترول بد خواهد داشت.

استفاده هوشمندانه از پروتئین
استفاده هوشمندانه از پروتئین

استفاده از روغن  ماهی

مصرف ماهی به‌ تنهایی از فواید و مزایای بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. اما یکی از مواد غذایی که پزشکان روی مصرف آن تاکید دارند، مصرف روغن ماهی می‌باشد.

زیرا میزان زیادی امگا ۳ در آن نهفته ‌است که باعث می‌شود تا کلسترول خوب در بدن افراد افزایش پیدا کند و در کاهش دادن میزان کلسترول بد و تری گلیسرید نقش بسیار زیادی خواهد داشت.

بنابراین طبق توصیه پزشکان در کنار مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین، بهتر است از مصرف روغن ماهی غافل نشوید و آن را در وعده‌های روزانه خود بگنجانید.

ترک سیگار و الکل

عدم استفاده از هر گونه دخانیات به ‌خصوص سیگار تاثیر بسیار زیادی روی کاهش کلسترول بد در بدن خواهد داشت. هنگامی ‌که شخص سیگار و انواع دخانیات را ترک می‌کند، کلسترول خوب در بدن او افزایش پیدا می‌کند.

بنابراین سلامتی افراد در گرو عدم استفاده از دخانیات یا الکل می‌باشد. زیرا مصرف سیگار می‌تواند باعث از بین بردن سلامتی ریه گردد. توصیه اغلب پزشکان این است که اگر قصد درمان سریع‌تر افزایش کلسترول بد را دارید، بهتر است تا مصرف سیگار را کنار بگذارید تا نتیجه بهتری از درمان بگیرید.

ترک سیگار و الکل
ترک سیگار و الکل

فعالیت‌های جسمانی

قطع به ‌یقین ورزش برای تمامی مشکلات موجود در بدن انسان یک راه‌ حل مفید می‌باشد. اغلب پزشکان برای کاهش دادن میزان کلسترول بد، ورزش کردن و فعالیت‌های جسمانی را به افراد توصیه می‌کنند.

این راهکار مفید می‌تواند حدوداً ۱۰ درصد میزان کلسترول بد را کاهش بدهد و باعث افزایش ۶ درصد کلسترول خوب گردد. بنابراین باید یک برنامه‌ریزی دقیق و درست برای انجام فعالیت‌های جسمانی در طول هفته برای خود داشته باشید تا مزایا و ویژگی‌های آن در بدن شما دیده شود.

کاهش وزن

همان‌طور که در ابتدای این مقاله گفتیم، مسأله مهمی که می‌تواند در راستای به وجود آمدن کلسترول بد در بدن افراد تاثیر داشته باشد، چاقی‌ها و اضافه ‌وزن بیش ‌از اندازه می‌باشد.

بنابراین طبق توصیه پزشکان، اگر فرد بتواند وزن بالای خود را مدیریت کند، به ‌مرور زمان در کنار مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین، می تواند به کاهش وزن نیز دست پیدا کند و قطعا درمان با شرایط بهتری برای او اتفاق خواهد افتاد.

همان‌طور که مشخص است، کاهش وزن نیز براساس پیروی کردن از یک رژیم غذایی منحصر به ‌فرد صورت می‌گیرد. برای این امور، نیاز به تخصص یک پزشک حاذق در زمینه تغذیه دارید تا بتواند شرایط تغذیه را برای شما مدیریت کند.

تمامی قرص های چاقی  شامل عوارض های می باشد که برای شناخت بهتر پست عوارض قرص چاقی صورت مشاهده کنید.

کاهش وزن
کاهش وزن

تغذیه چه تأثیری روی درمان کلسترول بد در بدن خواهد داشت؟

طبق گفته‌ اغلب پزشکان و تحقیقات انجام‌ شده، اغلب بیمارانی که تغییراتی در رژیم‌های غذایی خود به وجود می‌آورند، می‌توانند در حیطه‌ کنترل کلسترول بد در خون خود موفق‌تر باشند.

بنابراین توصیه پزشکان این است که از یک برنامه غذایی سالم برای این دسته از بیماران استفاده گردد. زیرا شرایط این افراد طبق نظر پزشکان تغذیه برای این ‌که در روند کاهش کلسترول بد در بدن موفق باشید، در کنار مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین بهتر است مواردی که در ادامه می‌گوییم را حتماً رعایت کنید و به ‌عنوان بخشی از زندگی روزمره خود آن را بپذیرید.

عدم استفاده از فست فود

بهتر است استفاده از غذاهای آماده و فست ‌فود را کاملاً فراموش کنید. زیرا مصرف این دسته از غذاها چربی‌های اشباع‌ شده بسیار زیادی را به بدن خواهد رساند که می‌تواند در افزایش کلسترول نقش بسیار زیادی داشته باشد. در صورت حذف این دسته از مواد غذایی، قطعا می‌توانید نتیجه بهتری از درمان بگیرید.

عدم استفاده از غذاهای سرخ شده

تلاش کنید استفاده از غذاهای سرخ‌ شده را نیز فراموش کنید. در طول این دوره، برای کنترل بیماری خود بهتر است غذاها را به ‌صورت کبابی، بوداده، بخارپز و یا دیگر موارد طبخ کنید.

غذاهای سرخ‌ شده چربی بسیار زیادی را به خود جذب خواهند کرد و بنابراین در هنگام مصرف این دسته از کالری‌ها، میزان چربی بد در بدن افزایش پیدا می‌کند و مصرف قرص آتورواستاتین هیچ تأثیری در بدن نخواهد داشت.

عدم استفاده از غذاهای سرخ شده
عدم استفاده از غذاهای سرخ شده

مصرف به اندازه غذاهای فیبردار

غذاهای پرفیبر را در برنامه‌های غذایی روزانه خود بگنجانید. زیرا تاثیر آن‌ها روی کنترل کلسترول به‌ حدی بالاست که در کنار استفاده از قرص آتورواستاتین، می‌توانند باعث سلامت جسمانی افراد گردد.

استفاده از حبوبات، ماهی، مرغ در برنامه‌های هفتگی شما تاثیر بسیار زیادی می‌تواند در راستای کنترل کلسترول بد داشته باشد. پس، از وجود این دسته از مواد غذایی مفید غافل نشوید.

غذاهای سرشار از کلسترول بد

برای‌ این که شناخت بیشتری از غذاهای حاوی کلسترول بد داشته باشید، لیستی از برخی از آن‌ها را تهیه کرده ایم تا بدانید در صورت داشتن چربی خون بالا و مصرف قرص آتورواستاتین، قادر به استفاده از این دسته مواد غذایی نیستید.

غذاهای سرشار از کلسترول بد، شامل موارد زیر خواهد شد:
 • برخی از کلوچه‌ها و کیک‌ها
 • غذاهای سرخ ‌شده
 • روغن نخل
 • غذاهای تهیه‌ شده با کره
 • روغن نارگیل
 • لبنیات پرچرب
 • زرده تخم ‌مرغ
 • گوشت قرمز
غذاهای سرشار از کلسترول بد، شامل موارد زیر خواهد شد:
غذاهای سرشار از کلسترول بد، شامل موارد زیر خواهد شد:

جمع‌ بندی مطالب

با مطالبی که ارائه دادیم، به بررسی جزئیات مربوط به قرص چربی خون آتورواستاتین پرداختیم. با استفاده از این مسائل دریافتیم که تغذیه سالم و کاهش وزن نقش بسیار مؤثری بر کاهش کلسترول بد خواهد داشت.

بنابراین اگر بتوانید تمامی تذکرات پزشک را در این زمینه رعایت نمایید، قطعا به نتیجه خوبی از کاهش کلسترول خواهید رسید. در کنار آن، مصرف قرص چربی خون آتورواستاتین می‌تواند نقش بسیار مفیدی روی کنترل چربی خون داشته باشد.

افراد چاق موظف هستند تا به فکر کاهش وزن خود باشند و این مسئله را جدی بگیرند تا از عوارضی که در کلسترول بالا شکل می‌گیرد، در امان باشند.

در این شرایط نمی‌توانید به‌ صورت خودسرانه اقدام کنید و نیاز به تخصص‌های یک پزشک حاذق دارید. حتما به متخصصین تغذیه یا متخصص درمان چاقی مراجعه کنید تا بتوانید اضافه ‌وزن خود را کنترل کنید و با استفاده از قرص چربی خون آتورواستاتین، در درمان کلسترول بالا موفق باشید.

برای درمان بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو توصیه می کنیم از پست علت بوی بد دهان بعد از عمل اسلیو  و قرص های بعد از عمل اسلیو دیدن کنید.

منبع:

cutt.ly

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
لیلا نصیری
لیلا نصیری
9 ماه قبل

توضیحاتتون بسیار عالی و کمک کننده بود،سپاسگزارم.

با یک کلیک مشاوره بگیرید