قرص مولتی ویتامین چاق کننده است

در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است و ویتامین های چاق کننده در قرص مولتی ویتامین را توضیح دهیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

بدن برای حفظ سلامت جسمانی و روحی خود، به انواع ویتامین ها، نیاز دارد. از همین رو، مصرف قرص های مولتی ویتامین، در بسیاری از موارد توسط پزشکان، توصیه می گردد.

این در حالی است که، بسیاری از افرادی که تمایل دارند تناسب اندام خود را حفظ کنند و از هر عاملی که باعث افزایش وزن می گردد، دوری می کنند، علاقه ای به مصرف قرص های مولتی ویتامین از خود نشان نمی دهند.

پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین مولتی ویتامین برای افزایش وزن را مطالعه نمایید.

قرص مولتی ویتامین چاق کننده است
قرص مولتی ویتامین چاق کننده است

با توجه به این واقعیت که وجود انواع ویتامین ها و مواد معدنی برای بدن الزامی می باشد، کمبود این مواد، می تواند اثرات نامطلوبی را به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر، مصرف بیش از اندازه مولتی ویتامین ها، می تواند باعث دریافت میزان زیادی از ویتامین و مواد معدنی به بدن شده و تاثیرات نامطلوبی، نظیر افزایش وزن را، به دنبال داشته باشد.

به سبب اهمیت این موضوع، در این مقاله، به بررسی بیشتر مبحث ” قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟ ” خواهیم پرداخت. اگر شما نیز علاقمندان به این موضوع می باشید، با ما تا پایان این مقاله، همراه شوید.

پیشنهاد می کنیم از پست مولتی ویتامین بعد عمل اسلیو دیدن کنید.

آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟

در مولتی ویتامین ها، انواع مواد معدنی نظیر پتاسیم، کلسیم، فسفر، کلرید، سدیم، منیزیم، آهن، منگنز و روی وجود دارد. بسیاری از افرادی که اقدام به استفاده از قرص های مولتی ویتامین می کنند، به جهت چاق شدن و افزایش وزن این کار را انجام می دهند.

در عین حال، تعداد افرادی که تمایلی به اضافه وزن نداشته ولی می بایست از قرص های مولتی ویتامین برای تامین نیازهای جسمانی خود، مصرف کنند نیز، کم نمی باشد.

برای پاسخ به این سوال، در ابتدا می بایست با ویتامین هایی که باعث افزایش وزن می شوند، آشنا شده و سعی در مصرف این ویتامین ها، در حد متعادل نمود تا به مشکل اضافه وزن و چاقی، مبتلا نشویم.

به عنوان نمونه، ویتامین b و زینک، عواملی مؤثر در افزایش اشتها می باشند که مصرف بیش از حد آن ها، می تواند باعث افزایش تمایل به غذا خوردن و چاقی و افزایش وزن شود.

اما، در این میان، کمبود بسیاری از انواع ویتامین ها نیز، می تواند باعث افزایش وزن گردد که با خوردن مولتی ویتامین ها، می توان از بروز افزایش وزن، پیشگیری نمود. از جمله این ویتامین ها، می توان به ویتامین های گروه B اشاره کرد.

ویتامین های گروه B، نقش بسیار مهمی را در مدیریت استرس و افسردگی، ایفا می نمایند

ویتامین های گروه B، نقش بسیار مهمی را در مدیریت استرس و افسردگی، ایفا می نمایند. کمبود این ویتامین، باعث ایجاد استرس و تمایل بیشتر به خوردن و افزایش اشتها، می شود که این امر، باعث افزایش وزن می شود.

از دیگر انواع ویتامین ها، که کمبود آن ها باعث افزایش اشتها می شود، می توان به ویتامین D اشاره کرد. هنگامی که ویتامین D به اندازه لازم و کافی باشد، از بروز چاقی و افزایش اشتها، جلوگیری می گردد.

هم چنین، کمبود انواع املاح معدنی، نظیر منیزیم، کلسیم و روی نیز، می تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود. در قرص های مولتی ویتامین، انواع این ویتامین ها یافت می گردد. در صورتی که این قرص ها، به میزان لازم و کافی و با دوز مناسب مصرف شوند،

نه تنها باعث افزایش وزن نمی شوند، بلکه از بروز چاقی و افزایش وزن نیز، جلوگیری به عمل می آید. لذا، در پاسخ به سؤال آیا قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟ می توان گفت، اگر این قرص ها به میزان لازم و کافی مصرف شوند، نه تنها باعث چاقی نمی شوند، بلکه باعث ایجاد تناسب اندام نیز، می گردند.

ویتامین های چاق کننده در قرص مولتی ویتامین

در قرص های مولتی ویتامین، انواع ویتامین ها و مواد معدنی یافت می شوند. هر یک از انواع این ویتامین ها، تاثیرات متفاوتی بر روی بدن انسان، بر جای می گذارند.

از جمله تاثیرات قابل توجه مصرف ویتامین های موجود در انواع قرص های مولتی ویتامین، تاثیرگذاری شدید آن، بر تغییرات وزنی می باشد. دلیل این تغییرات، وجود ویتامین های مؤثر بر چاقی و یا لاغری می باشد که مصرف هر یک از آن ها، با میزان مصرف متفاوت، می تواند تاثیرات مختلفی بر بدن انسان، داشته باشد.

ویتامین های چاق کننده در قرص مولتی ویتامین
ویتامین های چاق کننده در قرص مولتی ویتامین

چنان چه فرد به دنبال کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام و لاغری می باشد، لازم و ضروری است که همراه با مصرف به اندازه قرص های مولتی ویتامین، حتماً از یک رژیم غذایی مناسب و نیز حرکات منظم ورزشی، بهره بگیرد.

هم چنین، مصرف دوز مناسبی از قرص های مولتی ویتامین، می تواند باعث افزایش وزنی کنترل شده، در افرادی شود که از مشکلات کمبود ویتامین و لاغری شدید، رنج می برند.

مصرف بی رویه و خودسرانه قرص های مولتی ویتامین

در عین حال، مصرف بی رویه و خودسرانه قرص های مولتی ویتامین، می تواند اثرات ناخواسته ای را، بر بدن بر جای بگذارد که از آن جمله می تواند به ابتلا به بیماری چاقی و اضافه وزن شدید، اشاره کرد.

چنان چه افراد دارای اضافه وزن، از قرص های مولتی ویتامین به صورت نادرست و کنترل نشده استفاده کنند، مصرف این قرص ها، احتمال ابتلای این افراد را به درجات بالای چاقی افزایش می دهد.

در قرص های مولتی ویتامین، ویتامین های متفاوتی وجود دارند که تاثیرات بسیار زیادی بر تغییرات وزنی، کاهش و یا افزایش آن، دارند. در ادامه مبحث ” قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟ ” به بررسی این ویتامین ها، پرداخته ایم:

 • قرص مولتی ویتامین حاوی ویتامین A می باشد

ویتامین A، عاملی مؤثر بر سلامت پوست و مو می باشد. در شرایطی که میزان کافی از این ویتامین، به بدن منتقل گردد، می تواند باعث افزایش میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن شده و کاهش وزن را به همراه داشته باشد.

علاوه بر این، ویتامین A را می توان از منابع حیوانی و یا گیاهی نیز تامین نمود. این ویتامین، مناسب برای افرادی می باشد که تمایل دارند میزان سوخت و ساز و چربی سوزی را در بدن خود افزایش دهند و وزن خود را کاهش دهند.

قرص مولتی ویتامین حاوی ویتامین A می باشد
قرص مولتی ویتامین حاوی ویتامین A می باشد
 • قرص مولتی ویتامین حاوی انواع ویتامین B می باشد

به صورت کلی، ویتامین های موجود در گروه B، بیشترین تاثیر را بر میزان متابولیسم بدن، دارند. با افزایش و یا کاهش یکی از ویتامین های موجود در گروه B، تغییرات وزنی فاحشی مشاهده می گردد. ویتامین های گروه B موجود در قرص مولتی ویتامین به صورت زیر می باشند:

 • ویتامین B1/ تیامین

وجود میزان کافی و لازم از این ویتامین در بدن، باعث پردازش مناسب چربی و پروتئین و کربوهیدرات ها می شود.

وجود تیامین در بدن، باعث می گردد که کالری ورودی به بدن، به جای تبدیل به چربی ذخیره و انباشته شده، به انرژی تبدیل شود. هنگامی که میزان تیامین یا همان ویتامین B1 در بدن، افزایش یابد، فرد تمایل کمتری به خوردن غذا از خود نشان می دهد و این امر باعث کاهش وزن در فرد، می گردد.

 • ویتامین B6/ پیرودوکسین

ویتامین B6 یک عامل مؤثر بر افزایش سوخت و ساز پروتئین در بدن می باشد. چنان چه سطح ویتامین B6 در بدن کاهش پیدا کند، میزان سروتونین در مغز کاهش یافته و فرد، تمایل بیشتری به خوردن پیدا می کند.

به بیان دیگر، کاهش سطح B6 باعث افزایش میزان اشتها و چاقی می گردد. در قرص مولتی ویتامین، میزان قابل توجهی از ویتامین B6 وجود دارد که با مصرف آن، می توان از بروز این مشکل، پیشگیری نمود.

 • ویتامین B12/ کوبالامین

ویتامین B12 نیز از عوامل تاثیرگذار بر متابولیسم چربی و پروتئین می باشد. لازم به ذکر است که ویتامین B12 برای تاثیرگذاری بیشتر، به فولیک اسید و ویتامین B6 نیاز دارد.

به صورت کلی، ویتامین های فوق الذکر، نقش بسیار مهمی را بر میزان متابولیسم بدن، ایفا می نمایند و در افزایش و یا کاهش اشتها، بسیار مؤثر عمل می نمایند. لازم به ذکر است که ویتامین های گروه B، انرژی بسیار بالایی را به بدن انتقال می دهند.

چنان چه قرص های مولتی ویتامین را به هدف افزایش وزن، مصرف می نمایید، مناسب است که آن را در اول صبح میل نمایید تا پس از وعده صبحانه و پیش از ناهار، با یک میان وعده، گرسنگی خود را که شامل افزایش میزان سوخت و ساز بدن می باشد، جبران کنید.

اما اگر تمایل دارید میزان ویتامین بدن خود را افزایش داده و در عین حال، چاق نشوید، مناسب است که هنگام مصرف ویتامین B، از مواد غذایی فیبر دار، نظیر انواع میوه ها و سبزیجات استفاده نمایید تا علاوه بر تامین انرژی و ویتامین B مورد نیاز بدن خود، تناسب اندام خود را نیز، بتوانید حفظ نمایید.

شما در حال مطالعه مقاله ای در ارتباط با موضوع ” قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟ ” می باشید.

 • قرص مولتی ویتامین دارای ویتامین E می باشد

ویتامین E از انواع ویتامین های محلول در چربی می باشد. مصرف بیش از اندازه ویتامین E، باعث صدمه زدن به کبد و کلیه ها می شود و هم چنین، افزایش وزن چشم گیری را به دنبال دارد.

از همین رو، لازم است که پیش از مصرف قرص های مولتی ویتامین که حاوی ویتامین E می باشند، حتماً در مورد دوز دقیق مصرف آن، با پزشک متخصص مشورت نمایید تا به مشکل اضافه وزن و چاقی، دچار نشوید.

قرص مولتی ویتامین دارای ویتامین E می باشد
قرص مولتی ویتامین دارای ویتامین E می باشد
 • قرص مولتی ویتامین دارای ویتامین C است

ویتامین C، یک ویتامین چربی سوز می باشد. میزان کافی از این ویتامین، با چربی سوزی، انرژی لازم برای بدن را تامین می نماید. ویتامین C یک ویتامین لازم و ضروری برای تنظیم میزان متابولسیم و سوخت و ساز بدن به شمار می رود.

چنان چه میزان ویتامین C در بدن کاهش یابد، عمل چربی سوزی با اختلال مواجه می گردد و امکان افزایش وزن و ابتلا به بیماری چاقی افزایش می یابد. لذا، مصرف به اندازه قرص مولتی ویتامین، نه تنها باعث افزایش وزن نمی گردد، بلکه با تنظیم میزان ویتامین C لازم برای بدن، تناسب اندام را نیز، به همراه خواهد داشت.

لطفا از پست بای پس معده و بارداری دیدن کنید.

 • قرص مولتی ویتامین دارای ویتامین D می باشد

کمبود ویتامین D در بدن، باعث افزایش وزن و ایجاد چربی اضافی در ناحیه شکم و دور کمر می باشد. هم چنین، ویتامین D، عاملی مؤثر بر کنترل میزان قند خون و مقاومت بدن در برابر انسولین می باشد.

مصرف میزان کافی و لازم ویتامین D برای افراد مبتلا به بیماری دیابت و نیز افرادی که دارای چربی دور کمر می باشند، امری بسیار لازم می باشد.

هم چنین، در بانوان یائسه، ویتامین D و کلسیم موجود در قرص مولتی ویتامین، می تواند باعث کاهش وزن گردد. این در حالی است که کمبود این ویتامین، علاوه بر ایجاد انواع بیماری های پوستی، می تواند باعث افزایش وزن و چاقی نیز، شود.

 • قرص مولتی ویتامین دارای کلسیم است

کلسیم یک ماده معدنی لازم برای تنظیم میزان متابولیسم بدن، کنترل میزان قند خون و لازم برای استخوان ها می باشد. کلسیم باعث افزایش دفع چربی شده و هنگامی که همراه با ویتامین D مصرف شود، میزان جذب آن، افزایش نیز می یابد.

مصرف به اندازه این دو عنصر به همراه هم، می تواند باعث تناسب اندام شود و کمبود آن ها، افزایش وزن را به دنبال دارد. در قرص مولتی ویتامین هر دوی این مواد به نسب متناسب وجود دارند که این امر، تاثیرات آن ها را بر تناسب اندام، افزایش می دهد.

این مقاله به بحث و بررسی موضوع ” قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟ ” پرداخته است. چنان چه تا این بخش از مقاله، برای شما مفید بوده است، با ما هم چنان همراه باشید.

قرص مولتی ویتامین دارای کلسیم است
قرص مولتی ویتامین دارای کلسیم است
 • قرص مولتی ویتامین دارای آهن می باشد

آهن یک ماده معدنی لازم و ضروری و مؤثر بر سوخت و ساز بدن می باشد. کمبود آهن در بدن، می تواند باعث ایجاد خستگی و ضعف دائمی شود که بی تحرکی و تجمع چربی را، به دنبال خواهد داشت.

هنگامی که سوخت و سازی در بدن وجود نداشته باشد، میل به خوردن کاهش می یابد. اما به دلیل تحرک کم، حتی با مصرف کم مواد غذایی، فرد هم چنان چاق می شود. لذا، مصرف آهن موجود در قرص مولتی ویتامین، می تواند از این عارضه، پیشگیری نماید.

لطفا از پست ویتامین چاق کننده صورت دیدن کنید.

 • قرص مولتی ویتامین حاوی منیزم است

منیزیم یک عامل ضروری و لازم برای ایجاد واکنش های شیمیایی درون بدن می باشد. کمبود منیزیم، به معنای عدم سوخت و ساز در بدن و افزایش وزن و چاقی می باشد.

لذا، با مصرف به اندازه قرص مولتی ویتامین، نه تنها افزایش وزن به وجود نمی آید، بلکه به دلیل وجود منیزیم موجود در آن، سوخت و ساز بدن انجام گرفته و عمل چربی سوزی، با روالی عادی، دنبال خواهد شد که این امر، از بروز چاقی، پیشگیری می نماید.

قرص مولتی ویتامین حاوی منیزم است
قرص مولتی ویتامین حاوی منیزم است
 • قرص مولتی ویتامین حاوی زینک می باشد

در ادامه مقاله ” قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟ ” به ذکر یکی دیگر از عناصر موجود در قرص مولتی ویتامین که تاثیر شایانی بر اضافه وزن می تواند داشته باشد، می پردازیم.

زینک عاملی اشتها زا بوده و اگر در زمان مناسب و به اندازه مناسب مصرف شود، می تواند در تنظیم میزان غذای مصرفی، بسیار مؤثر عمل کند. کمبود زینک، باعث از دست دادن اشتها و ایجاد اختلال در حس چشایی می گردد. اما لازم است که مصرف آن، در زمان مناسب و به میزان مناسب باشد تا باعث افزایش وزن و چاقی نشود.

 • قرص مولتی ویتامین دارای سلنیوم است

سلنیوم یک آنتی اکسیدان قوی و از انواع ویتامین های محلول در چربی می باشد که باعث جذب بالای پروتئین می گردد. مصرف بیش از حد سلنیوم، سبب چاقی و اضافه وزن می گردد.

سلینیوم ارتباطی مستقیم با غده تیروئید داشته و باعث تنظیم هورمون های آن می شود. یکی از علل چاقی، کم کاری غده تیروئید می باشد که با مصرف سلنیوم این مشکل بر طرف شده و متابولیسم بدن، تنظیم می گردد.

 • قرص مولتی ویتامین حاوی امگا3 می باشد

امگا3 عاملی مؤثر در افزایش اشتها می باشد. از سوی دیگر، کلسترول خوب موجود در امگا3، فواید بی شماری برای بدن به همراه دارد.

چنان چه میزان امگا3 بدن شما کم است و تمایل دارید بدون ترس از اضافه وزن، آن را مصرف کنید، توصیه می شود که آن را صبح ها و به میزان لازم و کافی و تحت نظر پزشک متخصص، مصرف نمایید تا به عارضه اضافه وزن و چاقی، دچار نشوید.

لطفا از پست بهترین ویتامین برای چاقی صورت دیدن کنید.

قرص مولتی ویتامین حاوی امگا3 می باشد
قرص مولتی ویتامین حاوی امگا3 می باشد

سخن پایانی

در یک قرص مولتی ویتامین، انواع ویتامین ها و مواد معدنی لازم و ضروری برای بدن یافت می شود. مصرف این قرص ها، چنان چه همراه با یک رژیم غذایی سالم و استاندارد باشد، نه تنها باعث چاقی و اضافه وزن نخواهد شد، بلکه با تنظیم متابولیسم بدن، به سلامت آن، کمک می نماید.

لازم به ذکر است که میزان و زمان مصرف این قرص ها، در اثر بخشی آن، تاثیر بسیار دارد. لذا، پیش از استفاده از قرص های مولتی ویتامین، لازم است که با پزشک متخصص در این زمینه مشورت شود.

در این مقاله، موضوع ” قرص مولتی ویتامین چاق کننده است؟ ” مورد بررسی قرار گرفته است. امید است که اطلاعات آمده در این مقاله، برای علاقمندان به این موضوع، مفید واقع شده باشد.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید