فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست

اگر می خواهید بدانید که فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست با ما همراه شوید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

در این مقاله، برای فهمیدن این که فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست سعی داریم تا مطالب کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین درباره فلوشیپ، تخصص جراح عمومی، فلوشیپ لاپاراسکوپی، شیوه انجام جراحی لاپاراسکوپی، مراقبت های قبل از جراحی، مزیت های لاپاراسکوپی و عوامل تاثیرگذار در هزینه لاپاراسکوپی و هر سوال دیگری که در این راستا ممکن است برای شما مطرح شود و ما را به این برساند که فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست اطلاعات جامعی را ارائه می نماییم.

اگر خواهان اطلاعات در مورد متخصص فلوشیپ جراحی چاقی هستید توصیه می کنیم پست فلوشیپ جراحی چاقی کیست را ببینید.

فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست
فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست

فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست

فلوشیپ شاخه ی فوق تخصصی، از فوق تخصص های موجود در شاخه ی جراحی عمومی محسوب می شود که در میان جراحان عمومی محبوبیت بسیاری دارد.

 شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر روی بخش فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست کلیک کنید.

آن چه در نوشتار فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست مورد بررسی قرار می گیرد:

فلوشیپ چیست؟

فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست ؟

جراحی هایی که توسط فلوشیپ لاپاراسکوپی انجام می شود را نام ببرید؟

فلوشیپ لاپاراسکوپی به درمان چه بیماری هایی کمک می کند؟ توضیح دهید.

شیوه ی انجام جراحی لاپاراسکوپی را به طور کامل توضیح دهید؟

انواع پیشرفته جراحی لاپاراسکوپی را ذکر نمایید؟

مزیت های جراحی لاپاراسکوپی را نام ببرید؟

عوامل تاثیرگذار در هزینه فلوشیپ لاپاراسکوپی را بیان نمایید؟

ابزارهای پزشکی برای انجام فلوشیپ لاپاراسکوپی را نام ببرید؟

نتیجه گیری

 

Fellowship (فلوشیپ)

پیش از این که دریابیم که فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست لازم است تا درخصوص فلوشیپ اطلاعاتی را دراختیار شما قرار دهیم. فلوشیپ ها دوره های فراگیری مختصری هستند که در حدود چند ماه و یا بیست و چهار ماه به طول می انجامد.

Fellowship (فلوشیپ)
Fellowship (فلوشیپ)

Fellowship ها امیتازی بر مبنای استعداد علمی اشخاص است که برای دانشجویانی که به صورت کامل، رشته ارشد و دکتری خود را سپری کرده اند و معدل نسبتاً بالایی را کسب نموده اند، لحاظ می گردد و یا دانشجویان دانش آموخته مدرک کارشناسی که دارای رزومه توانمند و در عین حال تجربیات بسیار زیادی هستند، برای مخارج مازاد بر شهریه خود، فرصت اندیشیدن به فلوشیپ را نیز دارند.

اغلب کمیسیون ها اسپانسر Fellowship می شوند تا از این طریق جوانان باهوش و مستعد را برای شکوفایی توان علمی آن ها، تحت پشتیبانی مالی خود قرار دهند و از دانش این گروه از جوانان در عرصه های فعالیت خود استفاده نمایند.

فلوشیپ ها برای دانشجویان، فرصتی را مهیا می سازند تا آن ها در کنار افراد متبحر و متخصص و همچنین فارغ التحصیلان، کتاب های تخصصی و مقالات را منتشر کرده و در اختیار کارفرمایان به منظور استخدام ارائه نمایند.

در مجموع، فلوشیپ دوره ی (فوق تخصصی) است که در مرحله نخست پزشکان با ورود به دوره های پزشکی عمومی و با موفقیت گذراندن این دوره وارد دوره های تخصصی می شوند.

به این ترتیب بعد از اتمام دوره تخصص، پزشکان با شرکت در آزمون ورودی و با در اختیار داشتن تبحر و علم کافی به دوره های فوق تخصص وارد می شوند. در حال حاضر فلوشیپ لاپاراسکوپی از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا جراح متخصص دارای فلوشیپ، اغلب جراحی های مورد نیاز بیماران را به صورت بسته انجام می دهد.

تخصص جراحی عمومی

از دیگر تخصص های مهم و ضروری در حوزه پزشکی (تخصص جراحی عمومی) است. به دلیل غیر قابل تحمل بودن و همچنین پیچیدگی های بسیار در رشته فوق، اکثر پزشکان از وارد شدن به این رشته خودداری می نمایند.

لازم به ذکر است که وصول فلوشیپ لاپاراسکوپی تنها پس از سپری نمودن دوره های تخصصی فوق میسر خواهد بود. اما پزشکانی که متخصص جراح عمومی هستند، به طور معمول کلیه عمل های جراحی در گستره قفسه سینه، بافت های نرم موجود در بدن و شکم را انجام می دهند.

نکته حائز اهمیت این است که جراح عمومی تخصصی است که حوزه فعالیت آن با پزشکان عمومی متغیر است. با توجه به تخصص و مهارت هایی که جراحان متخصص عمومی در این مدت کسب کرده اند، با انجام جراحی های لازم بر روی بیماران، توانسته اند جان تعداد زیادی از افراد را نجات دهند. تعهد جراحی و همچنین ادامه حیات افراد پس از اتمام حوادث، از جمله درگیری ها و یا تصادفات غیر متقربه بر دوش جراحان عمومی است.

پس از کسب تجارب و علم زیاد، این گروه از متخصصین می توانند با موفقیت در شرکت در آزمون های ورودی سخت، وارد شاخه ی فوق تخصص شوند.

تخصص جراحی عمومی
تخصص جراحی عمومی

فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست ؟

فلوشیپ شاخه ی فوق تخصصی، از فوق تخصص های موجود در شاخه ی جراحی عمومی محسوب می شود که در میان جراحان عمومی محبوبیت بسیاری دارد.

به این علت که دانش روز دنیا در انجام عمل جراحی لاپاراسکوپی است. مدت دوره فوق بیست و چهار ماه بوده که متخصصین، هم به صورت عملی و هم علمی مهارت های کافی را کسب می نمایند.

جراح متخصصی که به این دوره بیست و چهار ماهه وارد می شود، بایستی عمل های جراحی متعدد و دشواری را انجام دهد. همچنین در این مدت دو ساله، جراحان متخصص بایستی با تحقیق بسیار و مطالعه گسترده در عرصه عمل های جراحی لاپاراسکوپی، اطلاعات جامع و کاملتری را کسب نمایند.

حال ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست و به چه صورت عمل می کند؟

در پاسخ به این سوال بایستی بیان نمود که در حال حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی، جراحان متخصص دیگر از جراحی های باز بر روی بیماران استفاده نمی نمایند.

زیرا تمام دنیا از انجام جراحی به شکل بسته از جمله لاپاراسکوپی بیشتر استقبال می نمایند. به عبارت دیگر، در پاسخ به سوال فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست باید گفت که فلوشیپ لاپاراسکوپی به روش ایجاد چند برش بسیار کوچک بر روی ناحیه تحت درمان بیماران ایجاد می شود.

جراحی لاپاراسکوپی از عمل های بزرگ و در عین حال اساسی است که به شکل کم تهاجمی توسط فلوشیپ لاپاراسکوپی بر روی بیماران انجام می گیرد.

برای آشنایی با مزایای جراحی لاپاراسکوپی معده توصیه می کنیم صفحه لاپاراسکوپی معده چیست را ببینید.

فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست ؟
فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست ؟

عمل هایی که توسط فلوشیپ لاپاراسکوپی انجام می گیرد

در ادامه مبحث فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست لازم است تا در خصوص جراحی هایی که از طریق فلوشیپ لاپاراسکوپی روی بیماران صورت می پذیرد نیز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. کلیه جراحی هایی که در بخش درونی شکم و همچنین قفسه سینه صورت می پذیرد، از طریق فلوشیپ لاپاراسکوپی انجام می گیرد.

همان طور که در بخش قبلی به آن اشاره نمودیم، به جراحی هایی که به شکل کم تهاجمی و فاقد از هر گونه شکاف در ناحیه شکم بیماران صورت می گیرد، جراحی ( لاپاراسکوپی) می گویند.

عمل هایی که توسط فلوشیپ لاپاراسکوپی انجام می گیرد
عمل هایی که توسط فلوشیپ لاپاراسکوپی انجام می گیرد

به این ترتیب جراحی هایی که در ادامه به آن اشاره می نماییم، از فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته و یا اغلب عمل های دیگری است که به شکل لاپاراسکوپی روی بیماران توسط مجرب ترین جراحان متخصص صورت می پذیرد.

برای دانستن اطلاعات مربوط به جراحی لاپاراسکوپی توصیه می کنیم از صفحه جراحی لاپاراسکوپی چیست دیدن کنید.

عمل هایی که ذکر می شوند، معمولاً کلیه جراحی هایی هستند که در بخش شکم و همچنین قفسه سینه انجام می گیرند.

 • کلیه جراحی های باریاتریک و یا متابولیک که به عمل های کاهش وزن دائمی نیز معروف هستند.
 • انجام عمل جراحی در اختلالات متعدد کیسه صفرا از دیگر عمل های لاپاراسکوپی است.
 • از دیگر جراحی های فلوشیپ لاپاراسکوپی می توان به عمل آپاندیس اشاره کرد.
 • در حال حاضر متخصصین زنان و زایمان، اغلب مشکلات مرتبط به رحم و تخمدان در بانوان را از طریق جراحی لاپاراسکوپی انجام می دهند.
 • یکی دیگر از عمل هایی که به صورت لاپاراسکوپی انجام می گیرد، اندومتریوز است.
 • انواع سرطان های موجود در سیستم گوارش و همچنین توده ها از دیگر جراحی هایی است که به صورت لاپاراسکوپی روی بیماران انجام می گیرد.
 • از دیگر جراحی هایی که از طریق لاپاراسکوپی روی بیماران انجام می گیرد، می توان به توده های موجود در بخش قفسه سینه متذکر شد.

و سایر بیماری های دیگر که از طریق فلوشیپ لاپاراسکوپی توسط متخصصین مجربی که دوره های فلوشیپ لاپاراسکوپی را با موفقیت سپری نموده اند، انجام می گیرد.

همانطور که بیان کردیم تمامی این جراحی ها در بخش قفسه سینه و یا شکم در بیماران انجام می گیرد.

آیا جراحی های مهم به فلوشیپ لاپاراسکوپی نیاز دارد؟

در حال حاضر اغلب جراحی ها به شکل فوق تخصصی روی بیماران انجام می گیرد. به عبارتی انجام هر جراحی در محدوده خاصی صورت می پذیرد که بایستی توسط جراح مرتبط که از تبحر و تخصص بالایی در این حوزه برخوردار است، انجام گیرد. به همین منظور توصیه می شود که برای انجام جراحی های ضروری به فلوشیپ لاپاراسکوپی که در این محدوده از تخصص و مهارت های بالایی برخوردار است مراجعه نمایید.

آیا جراحی های مهم به فلوشیپ لاپاراسکوپی نیاز دارد؟
آیا جراحی های مهم به فلوشیپ لاپاراسکوپی نیاز دارد؟

در حوزه جراحی، فقط تسلط فنی و یا تکنیکی مهم نبوده، بلکه امری ضروری است که جراح متخصص از دانش کافی در این محدوده برخوردار باشد. البته بایستی به بیماران متذکر شد که پیامدهای بعد از این جراحی شاید همانند سایر عمل های دیگر روی بیماران بعد از مدتی نمایان شود که با مراقبت و رعایت دستورالعمل های پزشکی می توان در کوتاه ترین بازه، پروسه بهبود درمانی را سپری نمود.

در صورتی که جراح مرتبط، دانش و تبحر کافی را در این عرصه نداشته باشد، مسلماً نمی تواند به راحتی روی کنترل و مهار عارضه بیماران مدیریت لازم را داشته باشد. به همین علت است که گذراندن دوره های فلوشیپ لاپاراسکوپی برای هر جراح متخصص امری مهم و ضروری محسوب می شود.

لاپاراسکوپی یکی از انواع روش های جراحی می باشد که هم به جهت تشخیص بیماری و هم درمان کاربرد دارد لذا برای تشخیص بهترین متخصص در تهران لازم می باشد صفحه بهترین متخصص لاپاراسکوپی در تهران را مطالعه نمائید.

جراحی متابولیک و باریاتریک

همان طور که در بخش قبلی مبحث فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست به آن اشاره نمودیم، یکی از جراحی هایی که از طریق فلوشیپ لاپاراسکوپی روی بیماران انجام می گیرد، جراحی متابولیک و همچنین باریاتریک است.

زمانی که بیمار از اضافه وزن بالا رنج می برد و انجام امور شغلی و یا زندگی برای او سخت و دشوار شده است، جراحان متخصص، مناسب ترین شیوه درمانی برای این گروه از بیماران را انجام عمل های جراحی نظیر بای پس معده و یا اسلیو معده معرفی می نمایند تا در کوتاهترین زمان، بخش اعظمی از تجمع چربی های انباشته را از دست دهند.

جراحی متابولیک و باریاتریک
جراحی متابولیک و باریاتریک

به طور قطع؛ جراحان متخصص، اولویت کاری خود را ارج نهادن به جسم و جان بیماران قرار می دهند. البته بیماران نباستی معیار انتخابی جراحان متخصص و یا اکیپ درمانی را روی هزینه های کمتر جراحی اسلیو معده قرار دهند.

زیرا عمل های باریاتریک یکی از جراحی های اساسی و در عین حال مهم به شمار می آید که نیاز به فلوشیپ لاپاراسکوپی دارد. به همین علت است که توصیه می شود، به منظور انجام مهمترین جراحی ها در پی با تجربه و متخصص ترین جراحان در حوزه فلوشیپ لاپاراسکوپی باشید تا درصد عوارض بعد از جراحی را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

پیشنهاد می کنیم از پست جراحی لاپاراسکوپی چیست دیدن کنید.

راندمان بهتر و مطلوب تر

براساس مطالعات انجام شده روی بیمارانی که جراحی لاغری اسلیو معده را انجام داده اند، بیانگر این است که بیمارانی که تحت نظر فلوشیپ فوق تخصص لاپاراسکوپی جراحی خود را انجام داده اند، به مراتب با راندمان بهتر و مطلوب تری همراه هستند که کمترین پیامدها را به دنبال دارد. این موضوع نیز در بیمارانی که برای از دست دادن وزن خود جراحی بای پس معده را انجام می دهند، نیز صدق می کند.

راندمان بهتر و مطلوب تر
راندمان بهتر و مطلوب تر

باتوجه به مواردی که در خصوص فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست بیان نمودیم، ممکن است این سوال مطرح شود که از چه طریقی متوجه شویم که جراحی دارای مدرک فلوشیپ لاپاراسکوپی است؟

حق تمامی بیماران است که درباره این موضوع اطلاع کافی داشته باشند که پزشک و یا جراح متخصص دارای چه مدرک پزشکی است. یکی از ساده ترین شیوه ها برای تشخیص این موضوع، توجه نمودن به سرنسخه، سر در مطب پزشک و یا مهر جراح متخصص است که بیانگر تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی است.

در صورتی که عنوان شده است، پزشک (متخصص جراحی و لاپاراسکوپی) است

در صورتی که عنوان شده است، پزشک (متخصص جراحی و لاپاراسکوپی) است، پزشک متخصص دارای مدرک جراحی عمومی بوده و فاقد فلوشیپ است.

شما بایستی در عنوان در پی واژه فلوشیپ باشید و در صورتی که مشاهده نمودید که (فلوشیپ فوق تخصصی لاپاراسکوپی) و یا (فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته و همچنین جراحی چاقی)، درست ترین شیوه را پیموده اید.

بنابراین با توجه به مطالبی که عنوان نمودیم، شما به آسانی می توانید تشخیص دهید که جراح متخصص دارای فلوشیپ لاپاراسکوپی است یا خیر.

البته لازم است متذکر شویم که نبایستی بیماران گرفتار تبلیغات جعلی و یا دروغین قرار بگیرند. در حال حاضر وسوسه کاهش وزن و یا سودای لاغری در کوتاهترین زمان و یا شاید با ارزان ترین هزینه ها سبب شود که بیماران با مشکلات جدی تری و یا حتی مرگ نیز همراه شوند.

پس برای انجام این امر، بهتر است تا در پی (فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته) باشید تا با اطمینان کامل تحت عمل جراحی از این طریق قرار گیرید. بهتر است بدانید که کلیه جراحان فوق تخصص این شاخه از رشته پزشکی عضو IFSO (انجمن علمی جراحان چاقی بین الملل) هستند.

در ادامه مبحٍث فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست جراحی لاپاراسکوپی را بررسی می نماییم. همراه ما بمانید.

جراحی لاپاراسکوپی

Laparascopy شیوه ی دیگر از عمل جراحی است که به منظور انجام آن، جراح متخصص، شکاف های کمتری را در مقابل انجام عمل جراحی باز روی ناحیه تحت درمان ایجاد می نمایند که سبب تسریع بهبودی جراحت ایجاد شده در بیماران می شود و همچنین تا حد قابل توجهی از مشکلات عفونی نیز پیشگیری می نماید.

عمل جراحی لاپاراسکوپی دو کاربرد مهم و اساسی را به همراه دارد، به این صورت که جراح متخصص این امکان را دارد که به شکل همزمان با شناسایی عارضه در بیمار، مراحل درمانی را نیز آغاز نمایند.

در گذشته اغلب جراحی ها، به شکل باز انجام می شد. به این صورت که در هنگام عمل، جراح متخصص برای انجام جراحی بایستی بخش بیشتری از بدن بیمار را برش می داد تا از این طریق بتواند به محل تحت درمان تسلط و دسترسی کامل داشته باشد.

جراحی لاپاراسکوپی
جراحی لاپاراسکوپی

عمل جراحی از طریق لاپاراسکوپی می تواند به جراحان متخصص کمک مهمی نماید

عمل جراحی از طریق لاپاراسکوپی می تواند به جراحان متخصص کمک مهمی نماید تا به راحتی و با ایجاد شکاف های کوچک، اقدامات اولیه را به منظور انجام جراحی روی بیماران انجام دهند.

ابزارهای پزشکی که در این متد از جراحی مورد استفاده قرار می گیرد، لوله ی بلند و در عین حال باریکی بوده که دوربین مخصوصی آن قرار گرفته است که با بالاترین وضوح به داخل رحم و یا شکم وارد می شود که تصاویری را از ناحیه تحت درمان به مانیتورهایی که در بیرون متصل است، ارسال می نماید.

این امر سبب می گردد که جراح متخصص، تسلط کافی روی انجام جراحی و همچنین تشخیص عارضه داشته باشد. بهتر است بدانید که جراحی لاپاراسکوپی توسط ربات و یا با کمک دست انجام می گیرد که هر یک از این شیوه های درمانی، دارای مشخصه های متعددی است.

عمل جراحی از طریق لاپاراسکوپی می تواند به جراحان متخصص کمک مهمی نماید
عمل جراحی از طریق لاپاراسکوپی می تواند به جراحان متخصص کمک مهمی نماید

بهتر است متذکر شویم که به طور معمول جراحی لاپاراسکوپی هنگامی صورت می پذیرد که پزشک مرتبط این قابلیت را نداشته باشد که با کمک (ایکس – ری)، عارضه را به شکل صددرصدی شناسایی نماید.

کاربرد فلوشیپ لاپاراسکوپی در جراحی

همان طور که در خصوص فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست توضیحاتی را بیان نمودیم، لازم است تا درباره کاربردهای آن نیز مطالبی را ارائه نماییم. کاربردهای این زمینه از علم پزشکی شامل:

عمل آپاندیس 2) کیسه صفرا 3) کبد 4) لوزالمعده 5) مشاهده تومور در ناحیه شکم 6) روده بزرگ و همچنین کوچک 7) عمل اصلاح فتق 8) بستن لوله رحم 9) عمل لگن 10) جراحی بای پس و یا اسلیو معده

و نیز مشاهده شکم به منظور پیدا کردن محل خونریزی در آن محل و … از مواردی است که جراحان متخصص از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می نمایند.

شناسایی انواع بیماری ها با جراحی لاپاراسکوپی

فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی بعد از مشاهده کامل بخش داخلی شکم بیماران، احتمال دارد مواردی را که اشاره می نماییم را شناسایی نمایند که عبارتند از:

یکی از مواردی که جراحان متخصص برای شناسایی بیماری از این متد پیشرفته و نوین بهره مند می شوند را می توان به درجه پیشرفت بیماری سرطان در بیماران متذکر شد.

جراحان متخصص با توجه به دوره های سخت فلوشیپ لاپاراسکوپی که به دو صورت عملی و یا علمی پشت سر گذاشته اند، می توانند شناسایی وجود توده های موجود در داخل شکم بیماران را به آسانی مورد تشخیص و ارزیابی قرار دهند.

در برخی از موارد، جراحان متخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی برای شناسایی وجود بعضی از مایعات در حفره های شکمی، از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می نمایند.

بیمارانی که با التهابات لگن و یا آندومتریوز همراه هستند، جراحان به منظور تشخیص دقیق تر نوع عارضه، انجام جراحی لاپاراسکوپی را توصیه می نمایند.

اگر میخواهید از هزینه جراحی لاپاراسکوپی با بیمه نیرو های مسلح مطلع شوید پیشنهاد می کنیم پست هزینه لاپاراسکوپی با بیمه نیروهای مسلح را مشاهده کنید.

بازبینی گرفتگی لوله های رحمی

جراحان متخصص برای بازبینی گرفتگی لوله های رحمی نیز از جراحی لاپاراسکوپی استفاده می نمایند.

کلیه موارد نامبرده برای تشخیص و شناسایی انواع بیماری های متعدد در داخل شکم است که از طریق جراحی لاپاراسکوپی انجام می شود. البته انجام جراحی لاپاراسکوپی، روی درصد کمی از بیماران به دلایل پزشکی مقدور نخواهد بود.

پارامترهایی که درصد تعیین عمل جراحی باز را تا حد بسیار افزایش می دهد، مواردی نظیر اضافه وزن بالا، سوابق عمل های سابق شکمی که جراحت فشرده بافتی را برجای گذاشته و همچنین قابل مشاهده نبودن سایر ارگان های بخش داخلی بدن از طریق لاپاراسکوپ و یا اختلال خونریزی در زمان جراحی از جمله مواردی است که جراح متخصص انجام جراحی باز را برای بیماران تجویز می نمایند.

تصمیم گیری نهایی به منظور جراحی به صورت لاپاراسکوپی و یا جراحی باز، بسته به نظر جراح متخصص دارد که براساس موقعیت بیماران، تصمیم نهایی برای امن بودن نوع جراحی بیماران صورت می گیرد.

بازبینی گرفتگی لوله های رحمی
بازبینی گرفتگی لوله های رحمی

مزیت های جراحی لاپاراسکوپی

انجام این جراحی که توسط فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی روی بیماران انجام می گیرد، دارای مزیت های متعددی است:

 • یکی از مزیت های جراحی لاپاراسکوپی را می توان تقلیل در عفونت های بعد از انجام جراحی در بیماران دانست.
 • تقلیل در زمان انجام جراحی از طریق لاپاراسکوپی، یکی دیگر از فواید جراحی فوق است که توسط جراحان متخصص صورت می پذیرد.
 • بارزترین مزیت دیگر جراحی لاپاراسکوپی به تقلیل مدت زمان بستری بودن بیمار در بیمارستان اختصاص دارد.
 • هزینه های جراحی از طریق لاپاراسکوپی تا حد زیادی نسبت به جراحی باز کاهش می یابد که از دیگر مزیت های این جراحی به شمار می آید.
 • کاهش چسبندگی و همچنین ایجاد جراحت در ناحیه تحت عمل جراحی از دیگر مزیت های جراحی لاپاراسکوپی است.
 • انجام این عمل جراحی روی بیماران سبب گردیده که به سایر ارگان های شکمی، صدمات کمتری وارد شود.

با توجه به مزیت های عنوان شده درباره جراحی لاپاراسکوپی می توان به انجام جراحی فلوشیپ لاپاراسکوپی توسط متخصصین این حوزه از علم پزشکی پی پرد. در ادامه نوشتار فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست بهتر است متذکر شویم که جراحان فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی، برای شناسایی باروری در خارج از رحم از این تکنیک استفاده می نمایند. به دلیل کاهش مدت زمان بستری بیمار، دستکاری کمتر رحم در حین جراحی، استفاده کمتر از مواد بیهوشی و همچنین تسریع در راه رفتن بانوان باردار، از مزیت های دیگر جراحی لاپاراسکوپی در این گروه از بیماران به شمار می آید.

آمادگی لازم برای جراحی لاپاراسکوپی

با توجه به مطالب ارائه شده درباره فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست در ادامه، اطلاعاتی برایآمادگی های لازم پیش از انجام جراحی لاپاراسکوپی را در اختیار شما قرار می دهیم.

پیش از این که برای انجام جراحی فوق به بیمارستان مراجعه نمایید، بایستی چندین آزمایش که متخصصین برای شما تجویز نموده اند را انجام دهید تا از این طریق داده های دارویی برای بازبینی های بیشتر صورت پذیرد.

این سری از اطلاعات که بایستی برای گزارش به جراح متخصص جمع آوری گردد، شامل مواردی است که در ادامه به آن اشاره می نماییم:

تحقیق (X-ray) های سابق بیمار که در بیمارستان ها و یا سایر درمانگاه های دیگر گرفته شده است.

بازبینی گزارشات در مورد آسیب شناسی

بازبینی گزارشات در مورد آسیب شناسی، آزمایش دیگری است که بیماران بایستی پیش از جراحی لاپاراسکوپی برای آگاهی بیشتر از وضعیت داخلی شکم انجام دهند.

از دیگر آزمایشات لازم برای انجام جراحی لاپاراسکوپی را می توان به الگوهای بافتی گذشته متذکر شد.

انجام تست های متداول آزمایشگاهی از دیگر آزمایشاتی است که بیماران پیش از انجام جراحی لاپاراسکوپی بایستی انجام دهند.

از شب پیش از جراحی نبایستی مواد غذایی و نوشیدنی را مصرف نمایید.

بیماران بایستی به مدت چهارده روز پیش از انجام جراحی، از مصرف سیگار بپرهیزند.

بهتر است برای مراجعه به بیمارستان، از کفش های راحتی استفاده نمایید.

بانوان بایستی پیش از جراحی، کلیه جواهرات خود را خارج نمایند.

استفاده از لباس راحت و آزاد

لازم است از لباس های راحت و آزاد در روز جراحی لاپاراسکوپی استفاده نمایید تا از بروز حساسیت های شکمی پس از جراحی تا حد زیادی بکاهید.

اگر بانوان از لاک ناخن استفاده نموده اند، بایستی پیش از جراحی تمام ناخن های خود را تمیز و پاک نمایند.

تمامی موارد ذکر شده از اقدامات لازم پیش از انجام جراحی لاپاراسکوپی است که بیماران بایستی به تمامی دستورالعمل های پزشکی توجه نمایند.

در ادامه مراقبت های قبل از جراحی لاپاراسکوپی باستی بیان نماییم که:

چنان چه از داروهای تجویزی و یا فاقد نسخه پزشک استفاده می کنید، لازم است پیش از انجام لاپاراسکوپی با جراح خود مشورت نمایید. زیرا ممکن است نیاز باشد که مقدار دوز داروهایی را که روی جراحی لاپاراسکوپی تاثیرگذار است، از سوی جراح متخصص تغییر و یا برای مدت معینی متوقف گردد. این داروها عبارتند از:

 • مکمل ها، ویتامین ها و داروهایی گیاهی
 • داروهای رقیق کننده خون
 • ویتامین K
 • داروهای ضدالتهابی نظیر ایپوپروفن و همچنین آسپرین که غیراستروئیدی هستند.
 • داروهای انعقاد خون

اگر باردار هستید و یا احتمال حاملگی شما بسیار بالاست، حتماً بایستی این مسئله را با جراح خود در میان گذارید تا خطر آسیب دیدگی جنین تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

مراحل انجام جراحی لاپاراسکوپی

به طور معمول انجام جراحی لاپاراسکوپی به شکل سرپایی روی بیماران کاندیدای انجام این عمل فوق توسط جراحان انجام می گیرد. به عبارتی می توان بیان نمود که اگر بیماران بعد از انجام جراحی با مشکل خاصی همراه نبودند، می توانند از بیمارستان ترخیص شوند و دوره نقاهت را در منزل سپری نمایند.

البته انجام این متد از جراحی روز دنیا در بیمارستان و یا در کلینیک های مجهز روی بیماران توسط مجرب ترین جراحان متخصص لاپاراسکوپی صورت می پذیرد.

معمولاً جراحان متخصص برای انجام روند جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می نمایند تا از این طریق شما در این مدت با درد و یا ناراحتی همراه نشوید. سرمی به صورت وریدی به شما تزریق می شود که مایعات و همچنین ماده بیهوشی به بدن شما برسد.

اما در بعضی از موارد نیز جراحان متخصص از بی حسی موضعی برای انجام جراحی لاپاراسکوپی استفاده می نمایند. بایستی متذکر شد، نوع بیهوشی که جراح متخصص برای بیماران استفاده می نمایند، به وضعیت بیمار و همچنین نوع بیماری بستگی دارد.

در مدت لاپاراسکوپی، جراح متخصص با ایجاد برش هایی به طول (سه الی پنج و سه دهم) سانتیمتر در بخش تحتانی شکم بیمار، لوله های نازک کانولا را وارد شکم بیمار می نمایند تا از این طریق اقدام به پرکردن شکم بیمار با گاز co2 نمایند.

متورم شدن شکم بیمار

متورم شدن شکم بیمار با کمک این گاز سبب می شود که جراح فوق تخصص بتواند روی تمامی اندام های شکمی تسلط داشته و آن ها را بهتر مشاهده نماید.

بنابراین هنگامی که شکم بیمار به اندازه کافی متورم شد، جراح متخصص، لاپاراسکوپ را داخل حفره های ایجاد شده می نماید. لاپاراسکوپ ها به دوربین هایی متصل هستند که تصاویر دریافتی از اجزای داخلی شکم بیمار را به مانیتورهایی که به بیرون متصل است، هدایت می کنند و به این ترتیب جراح می تواند، اجزای درونی شکم بیمار را به شکل زنده مشاهده کند.

متورم شدن شکم بیمار
متورم شدن شکم بیمار

اندازه و همچنین تعداد برش های ایجاد شده به نوع عارضه در بیماران بستگی دارد که با انجام آن، جراح فوق تخصص اقدام به یافتن و یا پیشگیری از آن می نمایند. جراحان در حالت کلی، تقریباً بین دو الی پنج برش کوچک را در محل تحت درمان ایجاد می کنند تا از این طریق ابزارهای مخصوص جراحی را وارد بدن بیمار نمایند.

هنگامی که کلیه مراحل جراحی با موفقیت به پایان رسید، شکم بیمار که با گاز (co2) متورم شده است را خالی و تمامی ابزارهای مخصوص جراحی را از بدن بیمار خارج می نمایند. در انتها نیز تمامی شکاف ها را با بانداژ و یا بخیه می بندند.

انواع پیشرفته جراحی لاپاراسکوپی

لازم است در ادامه مطلب فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست در خصوص انواع پیشرفته آن نیز مطالبی را متذکر شویم. در برخی از جراحی ها، جراح فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپ وسایل مخصوص جراحی و نیز دوربین را از طریق برش های ایجاد شده روی محل تحت درمان به درون شکم بیمار وارد می کند که این امر علاوه بر کاهش محل جراحت، سبب تقلیل شکاف نیز می شود.

در این تکنیک از عمل جراحی، انجام جراحی از طریق لاپاراسکوپی برای جراحان امری دشوار و در عین حال سخت است. به همین منظور توصیه می شود که جراحان تمامی دوره های فلوشیپ لاپاراسکوپی را برای تبحر و تخصص بیشتر در این امر کسب نمایند. به این علت که تمامی ابزارهای مخصوص جراحی در فاصله خیلی نزدیک در کنار هم قرار گرفته اند.

به این ترتیب درباره انواع روش های پیشرفته لاپاراسکوپی باید متذکر شد که:

جراحی لاپاراسکوپی از طریق دست

در برخی از جراحی ها، بر اساس تشخیص جراح متخصص تصمیم بر این است که از ابزارهایی برای جراحی استفاده نماید که از طریق دست روی پروسه جراحی لاپاراسکوپی احاطه بیشتری داشته باشد، که به این متد از عمل جراحی (لاپاراسکوپی از طریق دست) می گویند که فلوشیپ لاپاراسکوپی به خوبی در این تکنیک بیان می شود.

برش ایجاد شده در ناحیه درمان در متد فوق بایستی به مقدار یک و نیم سانتیمتر بیشتر باشد که این مقدار از جراحی باز نیز به مراتب کمتر است. این شیوه باعث شده که عمل جراحی لاپاراسکوپی برای کبد و دیگر اندام های بدن نیز فراهم شود.

جراحی لاپاراسکوپی با کمک ربات

در حال حاضر؛ پیشرفت تکنولوژی و علم در عرصه علم پزشکی باعث شده که معالجه انواع بیماری ها به وضوح و به شکل دقیق تری برای روند درمانی بیماران انجام شود.

در این شیوه از عمل جراحی لاپاراسکوپی که بایستی توسط مجرب ترین جراحان فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی صورت پذیرد، در مرحله نخست، جراح همچون روش قبلی که بیان نمودیم، روی محل تحت درمان، برش هایی را ایجاد می کند و به این ترتیب، دوربین های مخصوص را داخل بدن بیمار می نمایند، اما:

تنها مغایرتی که در این تکنیک از جراحی وجود دارد، این است که روند معالجه با کمک بازوهای (مکانیکی ربات) صورت می پذیرد و از طریق مانتیور متصل به دستگاه های فوق، راهنمایی ربات توسط متخصصین فلوشیپ لاپاراسکوپی را در دست دارند.

اغلب جراحان فلوشیپ لاپاراسکوپی متعقدند که عمل لاپاراسکوپی با کمک ربات به خصوص برای افرادی که دارای BMI بالایی هستند، علاوه بر این به منظور انجام جراحی اورولوژی و یا بانوان امری مهم و ضروری محسوب می شود. امروزه اکثر جراحان فوق تخصص برای حذف پروستات از این طریق اقدام می نمایند.

تصاویر به صورت سه بعدی بزرگنمایی می شوند

در این تکنیک از جراحی، تصاویر به صورت سه بعدی بزرگنمایی شده و با کیفیت بیشتر از داخل بدن روی مانیتور برای روند پروسه درمانی ارائه می شود. جراح با مشاهده تصاویر به دست آمده و به منظور انجام جراحی لاپاراسکوپی، نظارت بیشتر دسته ی ربات را خود در دست می گیرد.

این امر باعث می شود که جراح بتواند انجام جراحی را با توجه بیشتر در بیماران اعمال نماید که راندمان حاصل از آن، خونریزی و عوارض کمتری را به همراه خواهد داشت.

با توجه به موارد ذکر شده در خصوص انواع جراحی های لاپاراسکوپی به این نکته پی خواهیم برد که داشتن تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی در جراحان متخصص، امری بسیار حائز اهمیت است.

تصاویر به صورت سه بعدی بزرگنمایی می شوند
تصاویر به صورت سه بعدی بزرگنمایی می شوند

شما مبحث فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست را پیگیری می نمایید. همراه شما هستیم.

عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی لاپاراسکوپی

همان طور که در مقاله فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست بیان نمودیم، این عمل جراحی متدی کم تهاجمی است. منظور از کم تهاجمی بودن در جراحی فوق به دلیل وجود شکاف ها و همچنین برش های بسیار کوچک در حین انجام جراحی است. به این ترتیب پارامترهای متعددی روی هزینه عمل جراحی لاپاراسکوپی تاثیرگذار است که در زیر به آن اشاره می نماییم:

یکی از عوامل موثر بر روی هزینه جراحی لاپاراسکوپی به نوع عمل جراحی در بیماران بستگی دارد.

انجام جراحی لاپاراسکوپی در بیمارستان خصوصی و یا دولتی، هزینه های متعددی را در بر دارد که هر یک بر روی قیمت تمام شده جراحی لاپاراسکوپی تاثیرگذار است.

دستمزد متغیر

جراحان متخصص با توجه به مهارت، تجربه و سابقه پزشکی که در طی سال های خدمت کسب نموده اند، دستمزد متغیری را دریافت می نمایند که این عامل نیز روی هزینه جراحی لاپاراسکوپی موثر است.

دستیاران جراح متخصص با توجه به مدارک و همچنین تجارب به دست آمده از جراحی های متعدد، مبالغ متغیری را دریافت می نمایند که این مورد نیز می تواند روی قیمت تمام شده جراحی فوق تاثیرگذار باشد.

هزینه کلیه تجهیزات جراحی نظیر البسه مخصوص جراحی، تیغ جراحی، البسه راحتی و … با توجه به نوع عمل لاپاراسکوپی که می تواند متغیر باشد نیز روی هزینه لاپاراسکوپی اثر گذار است.

در انتها یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در هزینه لاپاراسکوپی را که دغدغه ی تمامی بیماران است (بیمه درمانی) بوده که بایستی متذکر شویم که این مورد نیز روی هزینه عمل موثر بوده است.

مدت زمان بستری بودن بیمار برای مراقبت های بیشتر در بیمارستان نیز می تواند روی هزینه جراحی تاثیرگذار باشد.

سختی و پیچیدگی های جراحی لاپاراسکوپی

سختی و پیچیدگی های جراحی لاپاراسکوپی و بستری شدن بیمار در بخش (CCU) و یا (ICU) مورد دیگری است که روی قیمت تمام شده جراحی لاپاراسکوپی اثرگذار بوده است.

در برخی موارد، بیماران به مشاوره های پزشکی پس از انجام جراحی لاپاراسکوپی نیاز دارند که بایستی به صورت پیوسته آن ها را برای تسریع در روند بهبودی انجام دهند. لذا این گزینه نیز روی هزینه جراحی تاثیرگذار است.

همان طور که در بخش های مختلف نوشتار فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست بیان نمودیم، فلوشیپ لاپاراسکوپی بیشتر در ناحیه شکم و قفسه سینه انجام می شود. بانوانی که با توجه به نوع بیماری خود از این متد جراحی برای درمان استفاده نموده اند، بعد از مدتی به منظور برطرف نمودن خط بخیه و ترمیم این ناحیه بر روی شکم، مجدداً نیاز به عمل جراحی دارند که بر روی هزینه جراحی لاپاراسکوپی تاثیرگذار است.

در ادامه بایستی متذکر شویم که جراحان متخصصی که دارای مدرک فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته هستند، به مراتب نسبت به سایر جراحان با توجه به تخصص و مهارت هایی که در این زمینه کسب نموده اند، هزینه بیشتری را دریافت می نمایند.

بنابراین پیش از انجام جراحی لاپاراسکوپی بهتر است که به کلیه موارد ذکر شده که روی هزینه جراحی فلوشیپ لاپاراسکوپی تاثیرگذار است، توجه نمایید تا بعد از جراحی با مشکل خاصی مواجه نشوید.

سختی و پیچیدگی های جراحی لاپاراسکوپی
سختی و پیچیدگی های جراحی لاپاراسکوپی

در قسمت بعدی مقاله فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست جراحی روده بزرگ به وسیله این متد را بررسی می نماییم.

فلوشیپ لاپاراسکوپی روده بزرگ

یکی از جراحی های دیگر که نیاز به لاپاراسکوپی دارد، انجام جراحی روده بزرگ است. انجام لاپاراسکوپی روده بزرگ شامل روندی است که به دنبال آن بخشی از روده در درمان توده های خوش خیم و یا بدخیم، از این قسمت از بدن حذف می گردد.

این متد از جراحی روشی تاثیرگذار در جلوگیری از پروسه عارضه سرطان در بیماران است. البته جراحی فوق به دو صورت جراحی باز و همچنین لاپاراسکوپی صورت می پذیرد که تشخیص این جراحی بر عهده جراح فوق تخصص است.

اما اغلب بیماران به علت فواید متعدد، فلوشیپ لاپاراسکوپی را اولویت نخست خود برای تسریع در روند بهبودی قرار می دهند. اگر چه روند جراحی فوق با ایجاد برش های کمتر، تقلیل درد و خونریزی در فرد همراه است و همچون شیوه های جراحی سنتی و باز قابل اطمینان و امن است، بیشتر بیماران از این متد روز دنیا برای معالجه عارضه خود بهره می برند. معمولاً جراحان متخصص برای درمان اختلالات متعدد نظیر:

پرولایس رکتوم 2) سرطان رکتوم 3) سرطان کولون 4) کولیت جراحت 5) بی اختیاری ادرار و مدفوع و نیز انواع پولیپ هایی که به روش کولونوسکوپی غیر قابل حذف هستند، از فلوشیپ لاپاراسکوپی استفاده می نمایند.

فلوشیپ لاپاراسکوپی در زنان

امروزه اکثر جراحی های مختص بانوان از طریق فلوشیپ لاپاراسکوپی انجام می گیرد که عبارتند از:

فیبروم های رحم 2) لاپاراسکوپی کیست تخمدان 3) هیسترکتومی (خارج کردن رحم) 4) آندومتریوز 5) بررسی حفره لگن 6) بستن لوله های رحم 7) چسبندگی رحم 8) کنترل لوله های رحمی 9) بررسی عوامل ناشناخته لگنی

همچنین بررسی در مورد مشکلات نازایی در بانوان از این متد جراحی استفاده می نمایند. بهتر است متذکر شویم که فلوشیپ لاپاراسکوپی با توجه به کلیه مزیت هایی که به همراه دارد، جراحی بزرگی است که بایستی تحت نظر جراح فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی در معتبرترین بیمارستان ها و یا مراکز درمانی انجام گیرد.

در ادامه مبحث فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست بایستی متذکر شویم که انجام فلوشیپ لاپاراسکوپی برای انجام جراحی های نامبرده در بانوان در کلینیک ها مقدور نیست.

بایستی از یک بیهوشی عمومی متبحرانه برخوردار باشیم

زیرا بایستی از یک بیهوشی عمومی متبحرانه برخوردار باشیم تا به این روش، بیهوشی بیمار را به طور کامل فراهم سازیم. زیرا بیمار به چندین ساعت درمان از طریق جراحی فوق نیاز دارد. بهتر است در این مدت، تیم درمانی مجرب و متخصص، همراه جراح متخصص باشند.

زیرا انجام جراحی، فعالیت گروهی را می طلبد که در آن، جراح فوق تخصص بایستی از تخصص و تسلط کامل در این حوزه برخوردار باشد تا بتواند دوربین های متصل به لاپاراسکوپ را به صورت صحیح هدایت نماید.

همچنین در برخی موارد برای بیرون آوردن رحم، از جراح متخصص دیگری مساعدت و یاری بگیرند تا از این طریق بتوانند رحم را در جایگاه های متعددی که بایستی قرار گیرد، تغییر دهند تا پروسه استمرار فلوشیپ لاپاراسکوپی از سوی مجرب ترین متخصصین فلوشیپ جراحی فوق به آسانی انجام شود.

فلوشیپ لاپاراسکوپی در مشکلات ارولوژی

از دیگر موارد فلوشیپ لاپاراسکوپی که برای درمان بیماران انجام می گیرد را می توان مشکلات اورولوژی دانست. بالغ بر 90% از جراحی ها در بخش لگن و یا شکم به روش جدیدترین متد روز دنیا یعنی جراحی لاپاراسکوپی در ناحیه تحت درمان مرتبط با اختلالات اورولوژی صورت می پذیرد.

مشکلات موجود در بخش اورولوژی عبارتند از:

 • فتق کشاله ران
 • حذف کلیه های سرطانی
 • حذف غده های آدرنال
 • برداشتن توده های سرطانی پروستات
 • برداشتن کلیه هایی که فعالیت خود را از دست داده اند.
 • خارج نمودن سنگ های بزرگ کلیه در بخش حالب
 • کیست بزرگ کلیه
 • کاشت مجدد حالب به مثانه
 • رفع تنگی حالب و کلیه ها که از رایج ترین ناسازگاری ها در بخش کلیه هاست.

البته بایستی متذکر شد که یکی از رایج ترین جراحی ها که در آقایان به علت ناباروری انجام می گیرد، جراحی(واریکوسل) است که جراحان متخصص، مناسب ترین متد درمانی را انجام جراحی لاپاراسکوپی به بیماران توصیه می نمایند.

همچنین جراحی (RPLND) به منظور درمان سرطان بیضه روی آقایان انجام می شود که به روش فلوشیپ لاپاراسکوپی از سوی متبحرترین جراحان فوق تخصص انجام می شود.

مشکلات موجود در بخش اورولوژی عبارتند از:
مشکلات موجود در بخش اورولوژی عبارتند از:

فلوشیپ لاپاراسکوپی تخمدان پلی کیستیک

معالجه تخمدان پلی کیستیک یکی دیگر از جراحی هایی است که در حال حاضر جراحان متخصص از فلوشیپ لاپاراسکوپی برای درمان بیماران مبتلا به این عارضه از این متد درمانی موثر استفاده می نمایند. طبق تحقیقات صورت گرفته،  اختلالات ناباروری در بانوان در طی سالهای اخیر روند صعودی داشته است. به طوری که به عنوان یکی از بزرگترین اختلالات رایج در کل دنیا محسوب می شود.

از مهمترین عوامل رایج اما قابل درمان ناباروری، مشکلات مربوط به تخمدان مانند پلی کیستیک تخمدان در زنان است. استفاده از فلوشیپ لاپاراسکوپی از معالجات پیشنهادی برای این گروه از بیماران است که نسبت به سایر متدهای درمانی بهبود کامل خود را دریافت نکرده اند. این عارضه یکی از اختلالات رایج اندوکرین در زنان است که در دوره باروری با آن همراه می شوند. از علائم رایج در این عارضه می توان به:

نازایی، الیگومنوره، هیرسوتیسم و افزایش وزن در بانوان اشاره کرد. جراح فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی بر مبنای موقعیت بیمار، این قابلیت را دارد که از معالجه های طبی و یا در شرایط اضطرار از شیوه های فلوشیپ لاپاراسکوپی برای رفع این مشکل استفاده نماید.

اگر بدن بیمار به درمان های طبی پاسخ مثبتی نداد

نکته ای که در این راستا بایستی متذکر شویم، این است که در مواقعی که بدن بیمار به درمان های طبی پاسخ مثبتی نداد، مناسب ترین و در عین حال بهترین مورد برای درمان این سری از بیماران، بهره مندی از فلوشیپ لاپاراسکوپی است که باید توسط مجربترین متخصصین فلوشیپ انجام گیرد.

لاپاراسکوپی یکی از متدهای مهم و اساسی برای معالجه و شناسایی سندرم تخمدان پلی کیستیک در بانوان است. البته از این متد جراحی به منظور بررسی و تشخیص سایر بیماری ها نیز می توان بهره کافی را برد. اما بر مبنای مطالعات انجام شده، بیش از 80% از مواردی که از فلوشیپ لاپاراسکوپی برای معالجه استفاده می نمایند، به دلیل ناباروی است.

از آنجا که بیماری فوق یک اختلال ژنتیکی محسوب می شود، فلوشیپ لاپاراسکوپی به رفع علائم موجود در این عارضه کمک زیادی می نماید. در اغلب موارد بعد از جراحی لاپاراسکوپی، تخمدان این گروه از بیماران به شکل صحیح کار می کند اما در برخی موارد نیز ممکن است بعد از مدتی از تخمک گذاری مرتب، دوباره پروسه تخمک گذاری در بانوان با اخلال همراه گردد.

اگر بدن بیمار به درمان های طبی پاسخ مثبتی نداد
اگر بدن بیمار به درمان های طبی پاسخ مثبتی نداد

فلوشیپ لاپاراسکوپی برای درمان رفلاکس معده

در ادامه مقاله فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست لازم است درباره رفلاکس معده که امروزه اغلب بیماران به دلیل عادات غذایی نامناسب و شیوه نادرست زندگی با آن همراه هستند، جراحان فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی برای درمان این گروه از بیماران فلوشیپ لاپاراسکوپی را به آن ها توصیه می نمایند.

بعضی از افراد نسبت به سایر افراد سالم دارای معده حساس تری هستند

بعضی از افراد نسبت به سایر افراد سالم دارای معده حساس تری هستند که این موضوع باعث می شود تا بیمار در اغلب موارد با دل درد شدید و یا سوزش در ناحیه سردل مواجه شوند که به طور معمول بیان می شود، شخص با اختلالات سیستم گوارشی مواجه است.

این در حالی است که مشکل ایجاد شده همان رفلاکس معده (برگشت اسید معده به مری) است. برای آشنایی بیشتر با نشانه های رفلاکس معده بایستی به:

خس خس، سرفه های مزمن، نارسایی داخلی و یا استفراغ و همچنین مشکل در بلع محصولات غذایی اشاره داشت. البته استفاده برخی از مواد غذایی مانند خوراکی های ادویه دار و همچنین بسیار چرب می تواند بروز این عارضه را در بیماران تا حد بسیار زیادی افزایش دهد. همچنین موارد دیگری مانند:

مصرف داروهای خاص، فتق هیاتال، پوشیدن لباس های تنگ، داشتن (LES) ضعیف بدو تولد، مصرف سیگار، مصرف مشروبات الکلی و تغییر در وضعیت بدن و یا تمرینات ورزشی سنگین که باعث شل شدگی LES و در نتیجه رفلاکس معده در بیماران می شود.

موارد بیان شده به عنوان ریسک فاکتورهایی به شمار می آیند که ابتلا به رفلاکس معده را در بیماران تا حد قابل توجهی افزایش می دهند. به این ترتیب بیمارانی که با اختلالات نامبرده همراه هستند، با تغییر در شیوه زندگی، دارو درمانی و فلوشیپ لاپاراسکوپی می توانند بخش اعظمی از مشکلات ایجاد شده را رفع نمایند.

فلوشیپ لاپاراسکوپی فتق شکم و کشاله ران

در ادامه بایستی یکی دیگر از متدهای درمانی که از طریق فلوشیپ لاپاراسکوپی روی بیماران انجام می گیرد، مطالبی را عرضه داریم. محیطی در بافت های سخت موجود در بدن و یا ایجاد شکاف که سبب می شود ماهیچه ها در موقعیت خود قرار گیرند را فتق می گویند.

هنگامی که فتق در بیماران بروز می کند، لایه های بخش داخلی عضله های موجود در شکم ضعیف شده و به تدریج سبب برآمدگی و یا پارگی در آن بخش می شود. همچون تیوب درونی از میان تایری آسیب دیده با فشار زیاد، شکل بیرون زدگی یا برآمده به خود پیدا می کند.

این امر سبب شده که لایه بخش داخلی شکم به قسمت ضعیف شده دیواره های شکم فشار وارد نماید و در انتها بادکنکی کوچک به شکل کیسه های کوچک را ایجاد می کند. این امر باعث می شود تا حلقه روده و یا بافت های شکمی فشار زیادی را به کیسه های ایجاد شده وارد کنند.

بروز مشکل فوق در فرد باعث ناراحتی، درد شدید و سایر اختلالات جدی می شود که در این صورت جراحان متخصص، مناسب ترین تکنیک درمانی را فلوشیپ لاپاراسکوپی در بیماران توصیه می نمایند.

نکته حائز اهمیت که در این راستا بایستی متذکر شویم این است که:

 • این عارضه (فتق کشاله ران) ممکن است در بانوان و آقایان نیز بروز نماید.
 • در بعضی موارد ممکن است که شخص به شکل مادرزادی با این مشکل متولد شود و یا کم کم با بروز این بیماری در بدن همراه شود.

در ادامه لازم است بیان نماییم که این عارضه به تدریج رفع و یا به صورت کامل در بدن بیمار حذف نمی گردد. علاوه بر این، هیچ برنامه رژیم غذایی مناسب و یا فعالیت های ورزشی که در این راستا به بیمار کمک نماید، وجود ندارد. به همین منظور؛ اغلب جراحان متخصص برای برطرف نمودن فتق کشاله ران، فلوشیپ لاپاراسکوپی را به این گروه از بیماران توصیه می نمایند.

نکته حائز اهمیت که در این راستا بایستی متذکر شویم این است که:
نکته حائز اهمیت که در این راستا بایستی متذکر شویم این است که:

مهارت جراح متخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی

همان طور که بیان نمودیم، فلوشیپ لاپاراسکوپی یکی از رایج ترین متدهای جراحی است که جراحان فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی به صورت عملی و علمی تجربه و مهارت کافی را در این عرصه پزشکی کسب نموده اند. بهره مندی از فلوشیپ لاپاراسکوپی فقط به منظور فتق دوطرفه و یا مکرر در بیمار توصیه می شود.

اما بایستی بیان نمود که فلوشیپ لاپاراسکوپی در صورتی موثر خواهد بود که جراح متخصص از مشکل ایجاد شده در این ناحیه از بدن بیمار به طور دقیق اطمینان داشته و تسلط کافی روی فتق ایجاد شده داشته باشد و بتواند به راحتی از طریق این جراحی، مراحل درمانی و بهبود بیماران را فراهم نماید.

تفاوت لاپاراسکوپی غیر پیشرفته و پیشرفته

برخی از عمل های لاپاراسکوپی هستند که به عنوان جراحی اولیه Laparoscopy نظیر کیسه صفرا و یا آپاندیس محسوب می شوند. در نوع پیشرفته لاپاراسکوپی، جراح متخصص باید از سابقه و در عین حال تخصص بسیاری در این حوزه پزشکی برخوردار باشد، اما بایستی متذکر شد که جراحان عمومی نیز این امکان را دارند تا جراحی لاپاراسکوپی را برای معالجه بیماران استفاده نمایند.

چنان چه بیماران به جراح فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی دسترسی کامل داشته باشند، این فرصت را دارند که عمل جراحی خود را تحت نظر این گروه از جراحان متخصص انجام دهند. در مجموع؛ توصیه می شود که به علت حساس بودن بسیار جراحی لاپاراسکوپی، بیماران این عمل را زیر نظر فلوشیپ فوق تخصص لاپاراسکوپی انجام دهند.

تفاوت لاپاراسکوپی غیر پیشرفته و پیشرفته
تفاوت لاپاراسکوپی غیر پیشرفته و پیشرفته

آندومتریوز با فلوشیپ لاپاراسکوپی

بافت های طبیعی پوشیده شده در حفره رحم (دستگاه تناسلی در بانوان) را آندومتر می گویند. به شکل طبیعی، این بافت ها در بخش درونی حفره رحم قرار دارند و به طور ماهیانه و یا سیکلیک با تغییرات قاعدگی همراه می شود.

تا هنگامی که آندومتر در این بخش (حفره رحم) قرار دارد، روند پروسه کاملاً طبیعی است، اما مشکل از وقتی آغاز می شود که بافت فوق به سایر بخش های بدن نظیر داخل لگن سرلک کشیده می شود و به شکل بی مورد در این قسمت قرار می گیرد.

این سری از بافت های طبیعی در درون لگن با خونریزی، التهاب و همچنین چسبندگی همراه می شوند که این امر سبب ایجاد بروز کیست و مشکلات متعدد در تخمدان می شود.

با کشش و التهابی که روی بافت ها و اعصاب وارد می شود، سبب بروز دردهای مزمن لگنی در بانوان می شود. به طور معمول این دردها در بانوان و دختران جوان با شدت بسیار زیاد نمایان می شود و شاید در زمان باروری نیز سبب بروز اختلالات ناباروری در آن ها شود.

از متداول ترین مکان هایی که شاید با این عارضه درگیر باشند، اجزای درونی لگن است

از متداول ترین مکان هایی که شاید با این عارضه درگیر باشند، اجزای درونی لگن است. البته عضله رحم و همچنین تخمدان ها از اصلی ترین بخش هایی به شمار می آیند که تحت تاثیر آندومتریوز قرار می گیرند.

در صورتی که آندومتر در بخش درونی تخمدان ها ایجاد شود، سبب بروز کیستی به نام (آندومتریوما) می شود و یا چنان چه در بخش درونی عضله رحم (میومتر) باشد، سبب ایجاد آندومتریوزیس می شود. از نشانه های این عارضه می توان به دردهای بسیار زیاد در دوران قاعدگی و همچنین در زمان روابط جنسی متذکر شد.

حال با توجه به موارد بیان شده، جراحان متخصص، مناسب ترین شیوه درمانی را فلوشیپ لاپاراسکوپی توصیه می نمایند. زیرا همان طور که بیان شد، انجام این جراحی در ناحیه شکم و یا قفسه سینه است و به دلیل بروز این عارضه در قسمت تحتانی شکم، جراحان متخصص پیشنهاد می نمایند که این عمل جراحی را نزد فلوشیپ ها که از تجربه و مهارت کافی برخوردار هستند، انجام دهید.

به این ترتیب جراحان متخصص به بیمارانی که با درمان دارویی برای رفع این عارضه به نتیجه مثبتی دست نیافته اند و یا در اثر مشکلات ذکر شده با کیست های بزرگ در این ناحیه همراه هستند، بهترین متد درمانی به منظور برطرف نمودن این عارضه فلوشیپ لاپاراسکوپی است.

در حقیقت لاپاراسکوپی نوعی جراحی محسوب می شود که از طریق آن بدون این که بیمار با درد و یا ناراحتی همراه باشد و یا نیازی به دوره نقاهت بیشتری داشته باشد، با کاهش چسبندگی و ناراحتی همراه می شود.

از متداول ترین مکان هایی که شاید با این عارضه درگیر باشند، اجزای درونی لگن است
از متداول ترین مکان هایی که شاید با این عارضه درگیر باشند، اجزای درونی لگن است

ریکاوری و دوران نقاهت بعد از فلوشیپ لاپاراسکوپی

پس از اتمام جراحی لاپاراسکوپی، به طور معمول شما یک ساعت به منظور هوشیاری کامل در اتاق ریکاوری خواهید ماند. سپس به بخش منتقل خواهید شد تا از این طریق، چندین ساعت تحت مراقتب های ویژه قرار بگیرید.

بنابراین بعد از دریافت نکات مراقبتی که بیمار بایستی در منزل از آن ها پیروی نماید، با تشخیص جراح متخصص از بیمارستان ترخیص می شود. در اغلب موارد، زمان ریکاوری بیمار بعد از جراحی فوق چهار ساعت بوده است که به ندرت پیش آمده تا جراحان متخصص برای مراقبت های درمانی بیشتر از یک شب بستری شدن در بیمارستان را برای بیماران تجویز نمایند.

به این ترتیب پس از سپری نمودن دوره ی (دو الی هشت) هفته ی، بیمار بایستی مجدداً به مطب جراح فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی مراجعه نماید تا بررسی های لازم برای شرایط کلی بدن صورت پذیرد.

مورد دیگری که بایستی متذکر شویم، این است که به مدت بیست و چهار ساعت پس از فلوشیپ لاپاراسکوپی، بیماران قادر به انجام رانندگی نیستند. بنابراین بهتر است در این شرایط از یک همراه مساعدت و یاری بگیرند.

نکاتی که در ادامه به آن اشاره می نماییم را بایستی بیماران در مدت ریکاوری در منزل به آن توجه نمایند که عبارتند از:

به مدت بیست و چهار ساعت بعد از جراحی فوق از مصرف مشروبات الکلی و همچنین رانندگی پرهیز نمایید.

دوش گرفتن بیمار بعد از انجام جراحی فوق مشکلی نداشته و هر زمان که بیمار احساس کرد که قادر است تا این کار را انجام دهد، می تواند دوش بگیرد.

بیمار می تواند روز بعد از انجام لاپاراسکوپی، پانسمان های قرار گرفته در ناحیه تحت درمان را باز کند. بایستی توجه داشته باشید که چسب قرار گرفته روی شکاف های ایجاد شده جبرایهت انجام جراحی باید سه روز دیگر برداشته شود.

بیماران بعد از سه روز از انجام فلوشیپ لاپاراسکوپی این امکان را دارند که امور شغلی و روزانه ی خود را مجدداً انجام دهند، مگر در مواقعی که جراح متخصص انجام این امور را برای مدت طولانی تری برای فرد منع کرده باشد.

بعد از جراحی، ادرار بیمار ممکن است به رنگ سبز باشد که این امر در تمامی بیماران کاملاً طبیعی بوده است. زیرا فلوشیپ ها برای بررسی و مشاهده دقیق تر، کمی رنگ آبی داخل بدن بیمار می نمایند که از طریق ادرار از بدن فرد خارج می شود.

کلیه نکات ذکر شده از مواردی است که بیماران بعد از فلوشیپ لاپاراسکوپی در دوران نقاهت و یا ریکاوری با آن همراه هستند.

وسایل و ابزار لاپاراسکوپی

جراحان متخصص برای انجام جراحی لاپاراسکوپی از ابزارهای پزشکی مخصوصی استفاده می نمایند که:

سوزن ورس 2) تروکار 3) تروکار اتوماتیک 4) ردیوسر 5) قیچی 6) الکترودهای مونوپلار که دارای انواع متعددی از جمله (J hook ، L hook، Ball Knife، Suction-Hook) است. 7) کلیپ اپلایر 8) نات پوشر 9) دسته اریگیشن و ساکشن

از جمله وسایل مخصوص جراحی لاپاراسکوپی است که هر یک از آن ها کاربردهای خاص خود را دارند. این ابزارها به شکل دائمی و همچنین یک بار مصرف بوده است.

هر یک از این وسایل دارای قطر و ابعاد متعددی هستند که فلوشیپ ها با توجه به ناحیه تحت درمان و نوع بیماری از آن استفاده می نمایند. در جراحی فوق، اکثر ابزارها به  طول (سی سانتیمتر) و قطر (پنج الی ده ) میلیمتر به کار برده می شوند.

در لاپاراسکوپی بیماران دارای اضافه وزن بالا، جراحان فوق تخصص فلوشیپ لاپاراسکوپی بیشتر از ابزاری به طول چهل سانتیمتر و در بیمارانی که برای درمان اختلالات دیگر از این متد درمانی استفاده نموده اند و دارای جثه کوچک تری هستند، از ابزاری به طول (هفت الی ده) سانتیمتر برای انجام جراحی استفاده می نمایند.

این ابزار به شکل چند قسمتی و یکپارچه است

این ابزار به شکل چند قسمتی و یکپارچه است. به این صورت که در وسایل چند قسمتی که در انجام جراحی لاپاراسکوپی کاربرد بیشتری دارد، بیشتر دارای سه بخش مغزی، دسته و پوشش خارجی است.

دسته ها به دو صورت بدون قفل و یا قفل دار هستند که به طور معمول دارای قابلیت گردش سیصد و شصت درجه ای هستند. پوشش خارجی و یا بدنه، لوله هایی هستند که متصل به دسته ها بوده و در بخش داخلی آن ها از مغزی استفاده شده است.

اکثر این پوشش ها از جنس سیلیکونی و یا عایق بوده اند که مانع از سوختگی احتمالی و همچنین عبور جریان الکتریکی می شود. لازم به ذکر است که هر ساییدگی و یا صدمه در قسمت پوشش آن ها به دلیل حذف پوشش عایق حتی به مقدار بسیار کم، می تواند بسیار خطرناک باشد.

پس بایستی در زمان اتصال قطعات و یا شست و شو، سلامت کلیه ابزارهای مخصوص لاپاراسکوپی و همچنین سلامت سطح عایق به طور کلی کنترل گردد. در حقیقت مغزی ها یکی از ابزارهای کاربردی در انجام جراحی لاپاراسکوپی هستند که براساس فرم سر آن ها دارای کاربردهای متعددی هستند.

این ابزار به شکل چند قسمتی و یکپارچه است
این ابزار به شکل چند قسمتی و یکپارچه است

نتیجه گیری

با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی، در حال حاضر اغلب جراحان متخصص از جراحی لاپاراسکوپی برای درمان انواع بیماری ها استفاده می نمایند. به طور کلی فلوشیپ لاپاراسکوپی اغلب در ناحیه شکم و قفسه سینه انجام می گیرد. از آنجا که جراحی لاپاراسکوپی به عنوان عملی بزرگ و حساس به شمار می آید، توصیه می شود که انجام این عمل جراحی را تحت نظر فلوشیپ ها انجام دهید.

نتیجه گیری
نتیجه گیری

امید است با مطالعه این مقاله، متوجه شده باشید که فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست .

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید