فلوشیپ جراحی

در این مقاله، سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که فلوشیپ جراحی چیست؟ همراه شما هستیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

در مطلب پیش رو می خواهیم نکات مفصل و کاملی را پیرامون مبحث فلوشیپ جراحی در اختیار شما خوانندگان عزیز و پزشکان محترم قرار دهیم. در ابتدا لازم به ذکر است که مطالب این مقاله، با راهنمایی های جناب دکتر مهدی سلیمی گردآوری شده است.

دکتر سلیمی، یکی از حاذق ترین و با تجربه ترین پزشکان متخصص در حوزه جراحی های لاغری با استفاده از تکنیک های پیشرفته ای مانند تکنیک لاپاراسکوپی می باشند.

فلوشیپ جراحی
فلوشیپ جراحی

سازمان نظام پزشکی کشور به منظورتحصیلات افراد متقاضی در رشته پزشکی، مقاطع گوناگونی را برای زیر شاخه های مختلف معین نموده است که یکی از این رشته ها، جراحی می ‌باشد که دارای دوره های گوناگون است.

پیشنهاد می کنیم از پست فلوشیپ لاپاراسکوپی چیست دیدن کنید.

همه دانشجویانی که در حیطه تخصصی پزشکی تحصیل می نمایند یا افراد فعال در این حوزه؛ به وفور با واژه فلوشیپ مواجه شده اند

همه دانشجویانی که در حیطه تخصصی پزشکی تحصیل می نمایند یا افراد فعال در این حوزه؛ به وفور با واژه فلوشیپ مواجه شده اند. رشته جراحی عمومی هم از این قاعده مستثنی نمی باشد. متقاضیان می توانند در مراکز گوناگون، دوره های آن را طی نموده و سطح اطلاعات تخصصی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

دوره فلوشیپ، تحصیلات تکمیلی در رشته پزشکی محسوب می شود و دارای زیر شاخه های متعددی است که دوره فلوشیپ جراحی، یکی از آن ها می باشد. در واقع در تخصص ها و رشته های گوناگون پزشکی، دوره های فلوشیپ در نظر گرفته می شود. تمام متقاضیانی که دارای شرایط حضور در این مقطع هستند، می ‌توانند پس از ثبت نام و حضور در این دوره ها، فارغ‌ التحصیل فلوشیپ شوند.

فلوشیپ جراحی چیست؟

فلوشیپ جراحی، دوره کوتاهی در مقطع پزشکی می باشد که پزشک متخصص جراحی یا سایر دانشجویان پزشکی بعد از دریافت گواهی تخصص خود، اجازه شرکت در آن را دارند.

هدف اصلی شرکت در این دوره ها به منظور کامل نمودن و ارتقاء میزان تخصص و مهارت علمی و عملی متقاضیان تخصص جراحی است. در واقع شرکت در این دوره ها؛ افزون بر افزایش اعتبار و سابقه ی کاری آن ها، در قوی نمودن پروسه درمان بیماران نیز تأثیرات فراوانی دارد.

فلوشیپ جراحی چیست؟
فلوشیپ جراحی چیست؟

دوره فلوشیپ حداقل ۳ ماه و حداکثر ۲۴ ماه به طول می ‌انجامد. البته مدت زمان دقیق دوره های فلوشیپ جراحی با توجه به صلاحدید استاد مربوطه تعیین می شود. نکته ی حائز اهمیت این است که به هیچ وجه گذراندن دوره فلوشیپ، با فوق تخصص های جراحی در حوزه های مختلف یکسان نمی باشد.

چنانچه پزشکان علاقه مند باشند که فوق تخصص جراحی خود را اخذ نمایند، می بایست ابتدا در آزمون مختص به این رشته شرکت کنند و پس از پذیرفته شدن در آن رشته، ادامه تحصیل دهند و مدرک معتبر را دریافت نماید.

در ادامه، به برخی از معروف ترین فلوشیپ های جراحی اشاره می نماییم.

فلوشیپ جراحی چاقی کیست؟

مهمترین انواع فلوشیپ های جراحی شامل چه مواردی می شود؟

همان طور که بیان نمودیم، فلوشیپ ها در دوره های مختلفی برگزار می ‌شوند که فلوشیپ، یک مورد از آن‌ ها می باشد.

از شناخته شده ترین و عمده ترین فلوشیپ های جراحی می بایست به موارد زیر اشاره نماییم:

 • فلوشیپ جراحی سر و گردن
 • فلوشیپ جراحی سرطان
 • فلوشیپ جراحی ستون فقرات
 • فلوشیپ جراحی عروق
 • فلوشیپ جراحی پلاستیک
 • فلوشیپ جراحی قلب
 • فلوشیپ جراحی تروما
 • فلوشیپ جراحی پیوند کبد
 • فلوشیپ جراحی ترمیمی
 • فلوشیپ جراحی اندویورولوژی
 • فلوشیپ جراحی پیوند کلیه
 • فلوشیپ جراحی کولورکتال یا گوارش تحتانی
 • فلوشیپ جراحی اطفال
 • فلوشیپ جراحی قفسه سینه
 • فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی
مهمترین انواع فلوشیپ های جراحی شامل چه مواردی می شود؟
مهمترین انواع فلوشیپ های جراحی شامل چه مواردی می شود؟

آیا مقطع فلوشیپ جراحی، با تخصص جراحی عمومی متفاوت می باشد؟

برای این که بتوانیم به صورت واضح به این پرسش پاسخ دهیم، در ابتدا توضیحاتی را پیرامون بحث جراح عمومی خدمت شما مخاطبین گرامی بیان می کنیم.

نکته ای که شاید بیشتر افراد از آن مطلع نباشند، این است که رشته ی جراحی عمومی، جزء یکی از تخصص های حوزه علوم پزشکی محسوب می شود. قطعاً نباید این تخصص را با مقطع پزشکی عمومی یکسان قلمداد نمود.

اکثر افراد به دلیل اطلاعات محدود و اشتباه خود، بر این باور هستند که یک جراح عمومی، هم رده ی پزشک عمومی می باشد و در نتیجه تمایل و علاقه ای برای مراجعه به جراح عمومی ندارند.

آیا مقطع فلوشیپ جراحی، با تخصص جراحی عمومی متفاوت می باشد؟
آیا مقطع فلوشیپ جراحی، با تخصص جراحی عمومی متفاوت می باشد؟

اما می بایست این موضوع مهم را مد نظر قرار دهید که جراحی عمومی یکی از تخصص های ویژه در علوم پزشکی است. به طوری که عمل های جراحی مانند جراحی کیسه صفرا، جراحی تیروئید، جراحی توده های زیر پوست و یا سطحی، جراحی انواع فتق ها، جراحی انواع سرطان های سیستم گوارشی، جراحی بیماری های مقعدی از قبیل شقاق، هموروئید و غیره، جراحی سینه و سایر عمل های جراحی هم در حیطه شغلی و تخصصی پزشکان جراحی عمومی قرار می گیرند.

در مورد تفاوت میان فلوشیپ و جراحی عمومی باید بگوییم که انجام عمل های مختلف در سایر اندام های بدن هم می توانند توسط رشته های فلوشیپ جراحی و یا فوق تخصصی صورت پذیرند. به عنوان نمونه؛ فوق تخصص در جراحی اطفال و کودکان، فوق تخصص در جراحی های ژنتیکی اطفال.

آیا می دانید پزشکان متخصص می بایست از چه شرایطی برخوردار باشند تا در دوره فلوشیپ جراحی پذیرفته شوند؟

در قسمت های قبلی مبحث، خدمت شما خوانندگان عزیز بیان نمودیم که هدف اصلی از ایجاد دوره های تکمیلی فلوشیپ در همه حوزه های پزشکی به خصوص حیطه ی جراحی، ارتقاء مهارت و دانش پزشکان و افزایش سطح کیفی خدمات رسانی های ایشان به بیماران می باشد.

موضوع قابل توجه این است که پزشکان می بایست دارای شرایط ویژه ای باشند تا موفق به شرکت در دوره تکمیلی فلوشیپ  شوند. البته می توان گفت که این شرایط برای سایر حوزه های فلوشیپ از قبیل فلوشیپ مغز و اعصاب، فلوشیپ تروما و غیره نیز صدق می کنند.

آیا می دانید پزشکان متخصص می بایست از چه شرایطی برخوردار باشند تا در دوره فلوشیپ جراحی پذیرفته شوند؟
آیا می دانید پزشکان متخصص می بایست از چه شرایطی برخوردار باشند تا در دوره فلوشیپ جراحی پذیرفته شوند؟

عمده ترین این شرایط حاوی چند مورد مهم می باشد که در ادامه، به ذکر آن ها پرداخته ایم:

 • شرکت در آزمون فلوشیپ  و کسب نمره ی قبولی در آن
 • کسب مدرک قبولی و تأییدیه از دانشگاه یا مرکز آموزشی که وزارت بهداشت و آموزش پزشکی کشور، آن را تأیید نماید.
 • برخورداری از گواهی پایان خدمت یا برگه معاف از خدمت نظام وظیفه (البته این مورد برای آقایان پزشک الزامی می باشد.)
 • متقاضیان نباید در هیچ یک از زیر شاخه های فوق تخصصی مشغول به تحصیل باشند.
 • همچنین برخورداری از سلامت عمومی و عدم نقص عضو نیز از شروط لازم و ضروری به منظور پذیرش در دوره فلوشیپ  می باشند.

لطفا از پست عمل چاقی با بیمه تامین اجتماعی دیدن کنید.

چند نکته پیرامون شرکت در آزمون فلوشیپ جراحی

در این قسمت، به بیان نکات جزئی تر در رابطه با شرکت در آزمون های دوره فلوشیپ می پردازیم:

 1. چنانچه افراد متقاضی در نوبت اول شرکت در آزمون فلوشیپ موفق به کسب نمره قبولی نشوند، از این فرصت برخوردار می باشند که در آزمون هایی که در نوبت های دیگر نیز برگزار می شود، ثبت نام نمایند. چرا که هیچ گونه محدودیتی در مورد تعداد دفعات شرکت در آزمون پذیرش دوره فلوشیپ وجود ندارد.
 2. آزمون ‌های پذیرش دوره فلوشیپ، در مؤسسات آموزشی وابسته به سازمان نظام پزشکی و به صورت غیر متمرکز برگزار می شود.
 3. زمان برگزاری آزمون های این دوره، هر سال در ماه های مهر و یا اسفند می باشد.
 4. پرسش های آزمون فلوشیپ، از طریق مجموعه آموزشی مربوطه به صورت شفاهی، کتبی و یا از هر دو نمونه ی کتبی و شفاهی مشخص می شود.
 5. توجه به این نکته، حائز اهمیت است که در شرایط یکسان، اولویت پذیرش در آزمون فلوشیپ جراحی در ابتدا برای اعضای حاضر در هیئت علمی دانشگاه و سازمان خدمات بهداشتی درمانی کشور، محفوظ می باشد.
چند نکته پیرامون شرکت در آزمون فلوشیپ جراحی
چند نکته پیرامون شرکت در آزمون فلوشیپ جراحی

آیا می ‌دانید مدارک ضروری برای ثبت نام در آزمون فلوشیپ شامل چه مواردی می شود؟

متقاضیان برای شرکت در آزمون فلوشیپ، می بایست در ابتدا مراحل ثبت نام خود را به صورت کامل و دقیق انجام دهند. به منظور دریافت گواهی ثبت نام داوطلبان، در ابتدا می بایست به شیوه اینترنتی و غیر حضوری ثبت نام نموده و مدارک زیر را ارسال نمایند:

 • تعداد ۱ قطعه عکس در اندازه ۴×۳ که می بایست در پس زمینه سفید و به تازگی گرفته شده باشد.
 • تهیه نسخه کپی از صفحه اول و دوم شناسنامه فرد متقاضی
 • کارت شناسایی ملی
 • کارت پایان خدمت یا گواهی معاف از سربازی برای آقایان
 • برگه ی مجوز حضور در آزمون فلوشیپ که می بایست از طرف سازمان معاونت درمان وزارت بهداشت و آموزش پزشکی کشور صادر شود.
 • ارسال گواهی حکم استخدام و مدارک پذیرفته شدن در آزمون دانشنامه یا فرم دانشنامه تخصصی که می بایست مدارک با فرمت ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ اسکن شوند.
 • پس از پایان ثبت نام اینترنتی در همان سایت، تاریخ دقیق و ساعت برگزاری آزمون در دسترس متقاضیان قرار خواهد گرفت.

متقاضیان شرکت در آزمون فلوشیپ می بایست این نکته را مد نظر قرار دهند که نحوه پذیرفته شدن در این آزمون، به وسیله تعیین میانگین رتبه آزمون کتبی با ضریب دو و نمره نهایی آزمون شفاهی تعیین می شود.

همچنین متقاضیان آزمون برای پذیرش در امتحان کتبی و حضور در مرحله شفاهی، باید حدود ۶۰ درصد از نمره کلی آزمون کتبی را کسب نمایند.

آیا می دانید وظایف فلوشیپ جراحی در یک رشته خاص چگونه است؟

به طور کلی باید بگوییم که جراحان متخصص که در یک زمینه ی مخصوص دارای مدرک فلوشیپ هستند، کسانی می باشند که به طور تخصصی روی اندام مربوطه تمرکز نموده ‌اند و با تمام ویژگی ها و جوانب مختلف آن قسمت آشنایی کامل دارند.

در این مورد است که ارزش یک فلوشیپ در رشته ای خاص معین می شود. یک فلوشیپ جراحی مثلاً فلوشیپ جراحی غدد یا فلوشیپ جراحی سرطان، قادر است افزون بر انجام یک جراحی صحیح و دقیق، به طور کامل اقدامات درمانی وابسته مانند آزمایش های نمونه برداری را نیز انجام دهد.

این پزشکان آشنایی کاملی از شکل فیزیکی و آناتومی اندام مربوطه داشته و همراه با آن، شناخت خوبی در رابطه با بحث افزایش سلامتی سیستم های مختلف بدن دارد.

آیا می دانید وظایف فلوشیپ جراحی در یک رشته خاص چگونه است؟
آیا می دانید وظایف فلوشیپ جراحی در یک رشته خاص چگونه است؟

چرا انتخاب یک جراح متخصص ماهر، دارای اهمیت می باشد؟

قطعاً پس از مطالعه مباحث مطرح شده در این مقاله، اطلاعات کامل تری را نسبت به مقاطع مختلف پزشکی به خصوص فلوشیپ کسب نموده اید. در نتیجه به راحتی می ‌توانید میزان اهمیت گزینش یک جراح ماهر را متوجه شوید. گزینش بهترین متخصص جراحی می ‌تواند عامل مهمی برای کسب نتایج موفقیت آمیز از یک عمل جراحی باشد.

البته تعداد جراحان با تجربه و ماهر در کشور کم نیستند. در شرایطی که تعداد زیادی فلوشیپ جراحی و یا جراح متخصص در اختیار افراد قرار دارند، می خواهیم در این قسمت، به معرفی یکی از با سابقه ترین جراحان بپردازیم.

جناب دکتر مهدی سلیمی، یکی از ماهرترین جراحان لاغری در ایران می باشد.

یکی از اصلی ترین ویژگی های بهترین جراح لاغری این است که می بایست از اعتبار بین المللی برخوردار باشد. خوب است خدمت شما خوانندگان فهیم عرض نماییم که جراحی لاغری در دنیا دارای یک فدراسیون بین المللی می باشد که جراحان چاقی ماهر، فقط در صورت دارا بودن از تبحر بالا و استانداردهای به روز و بین المللی دنیا، قادر هستند تا یکی از اعضای این فدراسیون باشند. آقای دکتر مهدی سلیمی، سال های زیادی است که عضو انجمن بین المللی IFSO می باشند.

دکتر سلیمی، متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاروسکوپی پیشرفته هستند وهم اکنون جزء یکی از متخصصان تراز اول در داخل کشور به شمار می روند. تجربه های موفقیت آمیز و متعدد دکتر سلیمی در رابطه با انجام انواع عمل های جراحی لاغری، می ‌تواند اطمینان کامل بیماران را جلب نماید.

ولی باز هم پیشنهاد ما به تمام متقاضیان جراحی لاغری این است که در رابطه با گزینش هر نوع متخصص، باید تحقیقات دقیق و فراوانی را انجام دهند و با در نظر گرفتن همه جوانب، جراح مد نظر خود را انتخاب نمایند.

جمع بندی

در این نوشتار با موضوع فلوشیپ جراحی، مباحث متعددی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادیم. همان طور که بیان نمودیم، فلوشیپ عنوان دوره ای است که متقاضیان پس از اتمام مقطع پزشکی عمومی می ‌توانند در آن شرکت نمایند.

به صورت معمول برای هر کدام از زیر شاخه های تخصصی پزشکی در چندین موضوع اساسی، دوره های فلوشیپ تعیین می شود که پزشکان واجد شرایط مجاز هستند تا در آن ها شرکت نموده و فارغ التحصیل شوند.

یکی از این دوره های تکمیلی، فلوشیپ می باشد که جزئیات مرتبط با این دوره را در مطلب فوق، به اطلاع شما مخاطبان عزیز و گرامی رساندیم.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید