فرق اسلیو معده با بای پس

فرق اسلیو معده با بای پس
فهرست مطالب

در این مقاله، قصد داریم تا در مورد فرق اسلیو معده با بای پس با شما صحبت کنیم. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

جراحی های چاقی در سال های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده اند و روز به روز به تعداد آن ها افزوده می شود؛ چون سبک زندگی اغلب افراد به گونه ای است که به دلیل تحرک کم و تغذیه ناسالم یا عوامل دیگر، دچار اضافه وزن بالا می شوند و بر اثر آن با بیماری های در ارتباط با چاقی نیز درگیر خواهند شد.

کسانی که از شاخص توده بدنی یا BMI بیشتر از ۳۵ برخوردار هستند، معمولا می توانند با استفاده از انواع عمل های چاقی، وزن خود را پایین بیاورند.

در ضمن عمل چاقی، خود به انواع عمل های دیگر دسته بندی می شود که از زوایای مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و کاربرد هر کدام با دیگری گوناگون است.

فرق اسلیو معده با بای پس
فرق اسلیو معده با بای پس

مثل عمل اسلیو و بای پس معده، بیشتر از انواع دیگر استفاده می شوند؛ زیرا تاثیر گذاری فراوان تری نسبت به تکنیک های دیگر دارند. به همین علت در ادامه، به ارزیابی فرق اسلیو معده با بای پس می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین متخصص لاپاراسکوپی در تهران دیدن کنید.

تفاوت های میان اسلیو معده با بای پس معده در شیوه جراحی کدامند؟

هر کدام از این جراحی ها با شیوه لاپاراسکوپی به انجام می رسند، اما برای وارد کردن لوله کانولا به درون بدن، از برش های متعددی استفاده می کنند.

از آنجایی که در عمل اسلیو معده بخش زیادی از معده را از بدن بیماران خارج می کنند، بنابراین برش جراحی در این شیوه عمل بیشتر خواهد بود تا هنگام در آوردن معده اضافی، مشکلی پیش نیاید و این کار با سهولت بیشتری انجام شود.

اما به طور کلی در روش عمل به صورت لاپاراسکوپی، برش های کوچکی روی شکم و اطراف آن ایجاد می نمایند که هر کدام از آن ها حدود ۳ تا ۳.۵ میلیمتر می باشند. سپس لوله هایی باریک را از درون همان برش ها به بدن فرد می فرستند که نام آن ها پورت یا کانولا است.

تفاوت های میان اسلیو معده با بای پس معده در شیوه جراحی کدامند؟
تفاوت های میان اسلیو معده با بای پس معده در شیوه جراحی کدامند؟

در مرحله بعدی؛ لاپاروسکوپ را از کانولا رد می کنند تا به بخش داخلی بدن دسترسی کامل داشته باشند، زیرا یک دوربین تصویری در ابعاد کوچک به ابتدای آن وصل می کنند تا تصاویر دقیقی از نواحی داخلی بدن به دست بیاورند.

اما گفتن این نکته الزامی است که با کمک گاز دی اکسید کربن یا Co2 شکم بیمار را همانند باد کردن بادکنک، پر از گاز می کنند یا عبارتی با کمک این شیوه، سبب انبساط شکم می شوند تا پزشکان بتوانند دید بهتری به نواحی دلخواه خود پیدا کنند. البته زمانی که عمل بیماران به پایان رسید، این گاز را به راحتی از داخل بدن آن ها تخلیه می کنند.

عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو؟ برای دریافت پاسخ تا انتهای این مقاله همراه باشید همچنین با کلیک بر روی لینک فوق اطلاعات کاملتری در این خصوص دریافت نمایید.

فرق میان اسلیو معده با بای پس معده در نوع برش معده چیست؟

پزشکان در هر دوی این عمل ها، ابعاد معده را تغییر می دهند تا به اندازه کافی کوچک شود. به همین دلیل، زمانی که غذا می خورید، زودتر از حد معمول احساس سیری می کنید و نمی توانید پرخوری نمایید.

فرق میان اسلیو معده با بای پس معده در نوع برش معده چیست؟
فرق میان اسلیو معده با بای پس معده در نوع برش معده چیست؟

در ضمن هر کدام از این جراحی ها را که انجام بدهید، ترشح هورمون گرلین در معده خود را به میزان قابل توجهی پایین می آورید که به آن هورمون گرسنگی می گویند. اما در ادامه مبحث، تفاوت برش معده در هر کدام از عمل های گفته شده را بیان می کنیم که عبارتند از:

  • برش معده در حین انجام عمل اسلیو معده

در این جراحی؛ پزشک ابتدا با روش لاپاراسکوپی، بخش زیادی از معده را برش می زند و از بدن بیمار خارج می کند که تقریبا چیزی برابر با ۸۰ درصد از معده بیماران می باشد؛ بنابراین حدود ۲۰ درصد معده یا کمتر از آن در بدن باقی می ماند که در واقع شبیه یک لوله به شکل موز است.

با این وجود، تغییر عظیمی در سیستم گوارشی ایجاد می شود، به گونه ای که بیمار قادر نیست در حجم های بالا غذا میل کند و به سرعت سیری را احساس می نماید.

همان طور که می دانید، معده افراد قسمت های مختلفی دارد، اما در این جراحی، آن قسمتی که وظیفه ذخیره کردن مواد غذایی را بر عهده دارد از بدن بیماران در می آورند تا وزن فرد به حالت نرمال دربیاید. البته با خارج کردن این قسمت از معده، اختلالی در جذب مواد غذایی صورت نمی گیرد و تنها تغییر انجام شده، روی معده خواهد بود.

  • برش معده در حین انجام عمل بای پس معده

در عمل بای پس معده نیز برش این عضو بدن در دو مرحله به انجام می رسد. مثلا در وهله اول؛ بخش های بیرونی معده یا تمام اطراف آن را با دستگاه های مخصوص برش می زنند و معده بیماران را به صورت کیسه درمی آورند. معده کوچکی که توسط پزشک ایجاد شده است نیز با تکنیک مخصوص، با روده کوچک اتصال پیدا می کند.

به عبارتی این عضو بدن توسط بخیه به یکدیگر وصل می شوند. همان طور که متوجه شدید، نوع برش معده می تواند مزایای گوناگونی را برای افراد ایجاد نماید که در بای پس، میزان مواد غذایی دریافتی در بدن پایین می آید و کالری کمتری جذب بدن می شود. بنابراین فرق اسلیو معده با بای پس، گسترده تر از این موضوع ها خواهد بود.

تفاوت میان اسلیو معده با بای پس معده در مدت زمان عمل چگونه است؟

از آنجایی که عمل اسلیو معده به یک برش یک مرحله ای و خارج کردن قسمتی از معده ختم می شود، پس زمان کمتری برای انجام آن احتیاج است و پیچیدگی چندانی دارد؛ یا به عبارتی دیگر، پزشکان حاذق و با تجربه، بخش بزرگ معده را بیرون می آورند و باقیمانده آن را به سرعت بخیه می زنند و جراحی تقریبا ۱ساعته به پایان می رسد.

اما در بای پس معده، پیچیدگی های بیشتری مشاهده می شود، دقت انجام برش ها بالاتر است و پس از برش باید همه چیز در جای درست خود قرار گرفته و بخیه بخورد. به ویژه اتصال دادن معده کوچک با روده کوچک که باید با دقت و مهارت بالا انجام شود.

پس تا پایان این مراحل، پزشکان حداقل به ۲ساعت زمان احتیاج دارند تا یک جراحی موفقیت آمیز را پشت سر بگذارند. البته این زمان با بیهوشی بیمار و تمام موارد تخمین زده می شود.

فرق اسلیو معده با بای پس معده در مقدار کاهش وزن به چه صورت است؟

به طور کلی جراحی اسلیو معده حالت ساده تری نسبت به بای پس معده دارد؛ چون در حین انجام آن فقط معده بیماران دستکاری می شود و بیشتر از  ۸۰درصد آن را خارج می نمایند. پس میزان ترشح هورمون گرسنگی نیز پایین می آید و همزمان ابعاد معده نیز کوچک تر می شود.

اما در بای پس معده، افزون بر این که از حجم معده کاسته می شود، در بخش های دیگر سیستم گوارشی نیز تغییراتی ایجاد می نمایند، چون مسیر حرکت غذا در بدن نیز توسط جراح دستکاری می شود.

فرق اسلیو معده با بای پس معده در مقدار کاهش وزن به چه صورت است؟
فرق اسلیو معده با بای پس معده در مقدار کاهش وزن به چه صورت است؟

به گونه ای که بخشی از روده بیمار را نیز برش می زنند تا هورمون ها و متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار بدهند و کارکرد روده را عوض نمایند. احتمالا فکر می کنید که فرق اسلیو معده با بای پس معده چندان زیاد نیست؛

اما پس از انجام جراحی، نتایج بسیار گوناگونی را از دو شیوه گفته شده مشاهده خواهید کرد. همچنین کاهش وزن در هر کدام از این جراحی ها عبارتند از:

  • کاهش وزن پس از اسلیو معده

در این مقاله بارها گفتیم که در عمل اسلیو، ۸۰ درصد معده را بیرون می آورند که سبب می شود تا بیماران به سرعت احساس سیری را در هر وعده غذایی تجربه کنند.

اما در این عمل چاقی، بیماران چیزی برابر با ۲۵ تا ۳۵ درصد از وزن کلی خود را از دست می دهند که این کاهش وزن در ۶ ماه اول پس از عمل به اوج خود می رسد و بیمار، کاهش وزن چشمگیری را مشاهده می کند.

همچنین زمانی که یک سال از جراحی گذشت، ۶۵ درصد از اضافه وزن بیماران کم می شود. اما دو سال بعد از جراحی نیز ۷۰ درصد از وزن اضافی افراد کاسته خواهد شد.

  • کاهش وزن پس از بای پس معده

در این جراحی؛ معده بیماران با محدودیت های بسیاری روبرو می شود، اما افزون بر آن، جذب مواد مغذی و ضروری نیز در بدن بیماران پایین می آید اما به گونه ای نیست که با کمبود این مواد مواجه شوند، بلکه فقط به اندازه لازم از آن ها دریافت خواهند کرد.

کسانی که برای انجام این جراحی توصیه می شوند یا پزشک شیوه بای پس را برای آن ها تعیین می کند؛ در هفته اولی که عمل شده اند، با شتاب بالا شاهد کم کردن وزن خود خواهند بود.

به طوری که با گذشت هفته هشتم، تقریبا کاهش وزن ۲۰ درصدی را تجربه می کنند. این عدد یک سال پس از جراحی به ۶۰ تا ۷۰ درصد نیز می رسد که بسیار خوشایند بیماران است.

چون در سال اول جراحی، حدود دو برابر عمل اسلیو شاهد کاهش وزن خود خواهند بود. در ضمن زمانی که ۱۸ ماه از عمل بای پس را سپری کردید، می توانید منتظر کاهش وزن ۸۰ تا ۹۰ درصدی خود باشید!

جراحی های چاقی را به چه کسی بسپاریم؟

انجام جراحی های چاقی در هر مرکز و توسط هر پزشکی صحیح نیست؛ زیرا عمل چاقی، یک جراحی فوق العاده حساس و مشکل است که با کوچک ترین اشتباهی امکان دارد عوارض جدی و غیر قابل جبران برای افراد ایجاد شود.

به همین دلیل، در این مقاله، ما جناب دکتر سلیمی را به شما پیشنهاد می دهیم تا به کمک ایشان، یک جراحی آسان و موفق را تجربه کنید. زیرا دکتر سلیمی جزو پزشکان توانا و با تجربه در این حوزه هستند که بیماران بسیاری، از جراحی خود توسط ایشان اعلام رضایت نموده اند.

جراحی های چاقی را به چه کسی بسپاریم؟
جراحی های چاقی را به چه کسی بسپاریم؟

همچنین دکتر سلیمی تخصص فراوانی در عمل های چاقی دارد و شیوه لاپاراسکوپی را بر انواع روش های سنتی ارجح می داند. بنابراین از به روز ترین تکنیک ها در جراحی های خود استفاده می کند که باعث می شود بهترین نتیجه ممکن برای بیماران حاصل گردد.

همچنین برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با فرق اسلیو معده با بای پس، می توانید با دکتر سلیمی مشاوره حضوری داشته باشید و پاسخ بسیاری از سوالات خود را پیدا کنید.

سخن پایانی

در این مقاله، راجع به فرق اسلیو معده با بای پس با شما صحبت کردیم و تفاوت های میان این دو جراحی پر طرفدار را به طور مفصل برای شما توضیح دادیم.

همچنین در این مطلب عنوان کردیم که فرق اسلیو معده با بای پس بسیار زیاد است مثل: نوع برش معده، مدت زمان عمل، شیوه جراحی و میزان کاهش وزن پس از عمل که در هر کدام از آن ها بسیار متفاوت می باشد. بنابراین با انجام اسلیو معده یا بای پس، نتایج متفاوتی را پس از جراحی کسب خواهید کرد.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید