عوارض مزمن دیابت ملیتوس

در این مقاله می خواهیم درباره عوارض مزمن دیابت ملیتوس با شما صحبت کنیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

اختلال های شبیه به هم زیادی وجود دارند که تبدیل غذا به انرژی را در بدن مختل می نمایند و آثار سوئی بر روی آن می گذارند. همان طور که می دانید کربوهیدرات ها در بدن به گلوکز یا همان قندها تبدیل شده و به داخل خون فرستاده می شوند. در غده پانکراس انسولین ساخته می شود.

این هورمون می تواند گلوکزهای موجود در خون را به سلول های شما برساند تا بتوانند از این طریق انرژی و سوخت مورد نیاز خود را تامین نمایند. انا اگر درگیر بیماری دیابت باشید بدن شما قادر نخواهد بود این عملیات را به کمک انسولین به انجام برساند.

عوارض مزمن دیابت ملیتوس
عوارض مزمن دیابت ملیتوس

برای همین گلوکز فراوانی در خون شما به صورت مازاد می ماند. در نتیجه قند خون شما دچار افزایش می شود که به چنین موقعیتی قند خون بالا گفته می شود. این موضوع می تواند به سادگی سلامتی شما را تحت تاثیر قرار بدهد، یعنی بر روی سلامتی اثر جدی و حتی مرگبار داشته باشد.

با وجود پیشرفت های پزشکی چشمگیر در جهان امروزی هیچ درمانی برای دیابت موجود نیست، بنابراین بیماران می توانند تنها با عوض نمودن سبک زندگی خود بر این بیماری غلبه کرده و آن را کنترل نمایند. به همین علت در ادامه مقاله به عوارض مزمن دیابت ملیتوس می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت ملیتوس چیست دیدن کنید.

عوارض طولانی مدت و مزمن دیابت ملیتوس کدام اند؟

اگر بیماران نتوانند بیماری خود را کنترل کنند و قند خون یا گلوکز را در بدن خود مدیریت نمایند و این موضوع در بازه زمانی طولانی تری ادامه میدا کند، دارای آثار منفی زیادی خواهد بود. این آثار می توانند بیماران را به عوارض مرض دیابت به راحتی درگیر کنند و سلامتی فرد را به خطر بیندازند.

به گونه ای که دیگر با هیچ اقدامی نمی توان برای بهبودی این عوارض کاری انجام داد. برای همین میزان قند خون بالا در صورت برطرف نشدن در مراحل ضعیف باقی بماند به احتمال بالا قادر نخواهد اثرات منفی در بدن افراد ایجاد نماید.

اما اگر این وضعیت را به حال خود رها کنید نی تواند عوارض جدی، طولانی مدت و مزمنی را بر جای بگذارد که جای جبران نیز برای آن ها وجود نداشته باشد که عبارت اند از:

 • مبتلا شدن به بیماری فشار خون بالا و کلسترول

زمانی که بیماران به دیابت ملیتوس مبتلا می شوند و آن را مدیریت نمی کنند، باید انتظار عوارض مزمن و طولانی مدت آن را نیز داشته باشند، مانند کلسترول و فشار خون بالا که در اثر این بیماری در بدن افراد گوناگون می توانند شکل بگیرند.

کسانی که به دیابت دچار می شوند مراحل ساخت انسولین و توزیع آن در خون به خوبی انجام نمی گیرد و اگر این مشکل به صورت طولانی ادامه پیدا کند، قطعا می تواند کلسترول خون را پایین بیاورد و اختلالات متعددی را در این حوزه ایجاد نماید.

با پایین آمدن کلسترول نیز مشکلات دیگری در بدن از راه می رسند تا سلامتی شما را به خطر بیندازند، مثل بالا رفتن چربی های زیان بار در خون.

کسانی که با بیماری دیابت نوع دوم درگیر می باشند، شاهد مقاومت بدن خود در رابطه با ساخت و توزیع انسولین خواهند بود که شدت آن بسیار بالا است. این موضوع می تواند شریان های گوناگون در بدن را تنگ و باریک نماید و اثرات مخربی بر روی آن ها ایجاد کند.

لطفا از پست درمان عوارض دیابت دیدن کنید.

فشار خون بالا که جزو معضلات بزرگ در جهان امروزی شناخته می شود

مثلا فشار خون بالا که جزو معضلات بزرگ در جهان امروزی شناخته می شود. برای همین احتمالا متوجه شده اید کسانی که دیابت شیرین یا ملیتوس را تجربه می کنند به شکل همزمان به فشار خون بالا نیز دچار می شوند؛ با وجود چنین مشکلی در کنار مرض دیابت، سلامتی فرد به عناوین مختلف تهدید خواهد شد و خطرات زیادی آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

برای مثال می تواند سبب بروز سکته مغزی و بیماری های قلبی شود. از طرفی احتمال دارد در حافظه افراد نیز اختلالات گوناگونی ایجاد نماید که درصد وقوع چنین اتفاقی بسیار بالا می باشد.

به همین خاطر فرد برای نجات خود و کنترل سلامتی، باید برای درمان یا پیشگیری از این بیماری سریعا به پزشکان متخصص و مجرب در این حوزه مراجعه کند تا بتواند از بروز چنین عوارضی جلوگیری کرده قند خون خود را کنترل نماید تا به سلامتی او لطمه ای وارد نشود. در ضمن شما در حال مطالعه مقاله عوارض مزمن دیابت ملیتوس می باشید.

هزینه جراحی چاقی چقدر است؟

فشار خون بالا که جزو معضلات بزرگ در جهان امروزی شناخته می شود
فشار خون بالا که جزو معضلات بزرگ در جهان امروزی شناخته می شود
 • وجود مشکلات متعدد برای سلامتی مغز

خونرسانی به مغز از عوارض دیگر این بیماری برشمرده می شود. اگر مرض دیابت ملیتوس را تجربه می کنید و همزمان با بالا رفتن سن مواجه هستید، به تدریج وضعیت حاد تری گریبانگیر شما خواهد بود، به عنوان مثال احتمال دارد کارکرد نغز شما مختل شود و به دلیل آسیب های وارده مشکلات زیادی برای آن پیش بیاید.

رویایی با چنین وضعیتی می تواند به قدرت ذهن شما صدمه بزند و آن را کند نماید. این موضوع در حالت کلی نیز کارکرد مغز را در آینده پایین‌تر از حد طبیعی خواهد آورد. برای همین افزون بر دیابت شیرین یا ملیتوس باید اختلالات دیگری نیز سروکار داشته باشید.

بارها گفته ایم که پیروی از رژیم غذایی اصولی و عوض کردن سبک زندگی یکی از راه های موثر برای درمان دیابت می باشند؛ اما اگر بیماران در طول روز فعالیت و تحرک کافی انجام بدهند، می توانند از سلامت مغز خود محافظت کنند.

البته ماجرا به همین جا ختم نمی شود و عوارض دیابت گسترده تر از این حرف ها می باشد. به طوری که چالش های فراوانی در کنار اختلالات مغزی برای بیماران ایجاد خواهد شد. قرار دادن این چالش ها در کنار بیماری دیابت آسیب های فراوانی را به وجود خواهد آورد.

برای پیشگیری از این امر می توانید از مطالعه فراوان به صورت روزمره استفاده کنید تا کارکرد مغز را افزایش بدهید. با این راه حل اجازه تخریب شدن سلول های مغزی را در کنار مرض دیابت نخواهید داد.

بنابراین وجود مشکلات متعدد بر اثر دیابت را بر روی مغز جدی بگیرید و به خوبی از آن محافظت نمایید. همچنین عوارض مزمن دیابت ملیتوس به موارد گفته شده ختم نمی شود که در ادامه به انواع دیگر آن اشاره می کنیم، پس همچنان همراه ما باشید.

وجود مشکلات متعدد برای سلامتی مغز
وجود مشکلات متعدد برای سلامتی مغز
 • شکل گیری آپنه خواب و گرفتگی تنفس

آپنه خواب نیز جزو عوارض مزمن این بیماری به حساب می آید، موقعیتی که این عارضه ایجاد می کند در زمان خواب و استراحت کردن است که برای بیمار مشکل ساز می شود. به گونه ای که عضلات گردن بیمار می توانند راه هوایی و تنفس فرد را دچار انسداد کنند؛ به همین خاطر نفس کشیدن برای او با دشواری همراه خواهد بود، پس سبب بروز آپنه خواب و خروپف کردن می شود.

بیشتر کسانی که به دیابت مبتلا هستند این مشکل و عارضه را مشاهده کرده اند؛ زیرا کسانی که درگیر دیابت نوع دو می شوند، اضافه وزن بالایی را تجربه می کنند که همین موضوع می تواند عوارضی همچون گرفتگی تنفس را به وجود بیاورد. این عارضه با نشانه های فراوانی خود را بروز می دهد مثلا صدای بلند خروپف کردن از نشانه های بارز آن برشمرده می شود.

شکل گیری آپنه خواب و گرفتگی تنفس
شکل گیری آپنه خواب و گرفتگی تنفس

افزون بر موارد گفته شده این بیماری می تواند بر روی امراض گوناگون لثه نیز اثرات منفی بگذارد. این دو بیماری مختلف نیز اگر در کنار هم ایجاد شوند، قطعا مشکلات فراوانی را بدن بیماران شکل می دهند. اما طبق آمار به دست آمده، ثابت شده است که تقریبا ۳۰درصد از کسانی که به دیابت ملیتوس یا دیابت شیرین مبتلا می شوند تنگی نفس را نیز تجربه می کنند.

 • وجود بیماری های لثه

مشاهده می شود که در اکثر بیماران دیابتی بیماری های لثه نیز پدید می آید که یکی از عارضه های مزمن این بیماری به حساب آورده می شود؛ زیرا در بدن بیماران میزان حجم خون زیاد می شود و کلاژن سازی را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب بروز تغییرات گوناگونی در آن می شود. از طرفی همه غضروف ها و استخوان های ترکیبی موجود در لثه از جنس این ماده می باشند که کلاژن نام دارد.

بنابراین اندام ها و بافت های این نقاط به راحتی تحت تاثیر بیماری دیابت قرار می گیرند. به گونه ای که بیماران با تحلیل کلاژن در بدن خود مواجه می شوند که این موضوع باعث به وجود آمدن عفونت در لثه ها و استخوان ها می شود. به دنبال این مشکلات خرابی دندان ها نیز اتفاق می افتد.

اما برای اینکه بتوانید از چنین مشکلات دردناکی پیشگیری نمایید می توانید به سلامتی دهان و دندان های خود اهمیت بیشتری بدهید، مثلا می توانید از نخ دندان، دهانشویه و مسواک به دفعات بهره ببرید.

وجود بیماری های لثه
وجود بیماری های لثه

با انجام چنین اقداماتی پیوسته نواحی مختلف دهان، لثه ها و… را ضدعفونی می کنید و جلوی ایجاد عارضه های بعدی را به راحتی می گیرید. در ضمن شما در حال خواندن مطلب عوارض مزمن دیابت ملیتوس هستید.

لطفا از پست بهترین جراح پانکراس ایران دیدن کنید.

 • وجود مشکلات در شکل گیری روابط جنسی

اگر همچنان بیماری دیابت خود را درمان نکنید، می تواند در بخش هایی از بدن شما اختلال ایجاد کند که حتی تصورش را نمی کنید. به عنوان مثال به وجود آمدن مشکلات متعدد در روابط جنسی نیز جزو عارضه های مزمن این بیماری به حساب می آید که معضل بزرگی برای همه افراد می باشد.

به گونه ای که آقایانی جزو بیماران دیابتی هستند از اوضاع مناسبی برای برقراری روابط جنسی برخوردار نخواهند بود؛ زیرا کم تحرکی و فعالیت های پایین در طول روز وزن او را افزایش داده اند و برای ایجاد روابط گفته شده می تواند مشکل ساز باشد که نارضایتی بیماران را به دنبال خواهد داشت.

افزون بر آن در زمان برقراری رابطه جنسی امکان دارد مشکل نعوظ برای آقایان نیز به وجود بیاید که از عوارض مرض دیابت شیرین یا ملیتوس می باشد. دلیل این اتفاق آن می باشد که تستسترون در بدن آقایان کاهش قابل توجهی پیدا می کند.

در ضمن به خاطر مدل خونرسانی به آلت تناسلی، مشکلات گوناگونی به وجود می آید که زندگی و روابط جنسی فرد را با دشواری همراه می سازد. همچنین این موضوع به اثبات رسیده است که اقایان یا بانوانی که به بیماری دیابت دچار شده اند، در حوزه روابط جنسی تجربه رضایت بخشی ندارند و کیفیت رابطه خود را پایین عنوان می کنند.

پیشنهاد می کنیم از پست رژیم جراحی چاقی دیدن کنید.

وجود مشکلات در شکل گیری روابط جنسی
وجود مشکلات در شکل گیری روابط جنسی

چون مرض قند می تواند اختلالات مختلفی را در بیشتر اندام های بدن ایجاد کند که مختل شدن روابط جنسی یکی از آن ها می باشد.

 • از بین رفتن کلیه ها

این عارضه می تواند خطرات مرگبار تری نسبت به انواع دیگر داشته باشد. چون دیابت یکی از عضو های مهم و حیاتی بدن را به ورطه نابودی می کشاند و مشکلات بسیار شدیدی را در راستای ان ایجاد می کند.

مرض قند باعث زیاد شدن گلوکز در خون می شود، اگر گلوکز ها مدت زمان زیادی در خون بیماران بمانند، ضخامت نفرون ها افزایش قابل توجهی پیدا می کند. همچنین ساختار این ماده بسیار کوچک می باشد، پس گلوکز ها در خون می توانند کارکرد نفرون‌ها را مختل نمایند و فعالیت های حیاتی و کلی آن را به خطر بیندازند. در حقیقت نفرون‌ها در بدن وظیفه تصفیه خون را بر عهده دارند.

اما اگر مرض قند در بدن بیماران دیابتی شدت بگیرد، ضخامت نفرون‌ها به سرعت بالا می رود، به گونه ای که همه پروتئین هایی که در بدن بیماران موجود هستند از راه ادرار کردن به آسانی خارج می شوند و جذب پروتئین در بدن آن ها به هیچ عنوان انجام نمی گیرد؛ زیرا به دلیل ضخامت بالا همه آن ها از بدن دفع می شوند. به همین خاطر کلیه ها ی بیماران از عملکرد مطلوبی برخوردار نخواهند بود.

از بین رفتن کلیه ها
از بین رفتن کلیه ها
 • به وجود آمدن ضعف در بینایی

در واقع مرض قند ملیتوس با وجود این عارضه شناخته می شود و در میان همه افراد در جهان ضعف بینایی دیابتی معروف است. همچنین قسمت های حساس نور در پشت پلک افراد وجود دارند‌، زمانی که به دیابت شدید مبتلا می شوید این بخش ها را تحت تاثیر خود قرار می دهند و سبب بروز اختلالات فراوانی در آن می شوند.

عصب های نواحی گفته شده و بینایی حساسیت خیلی زیادی دارند و بیشتر کسانی که به دیابت دچار شده اند این عارضه را نیز تجربه کرده اند. دلیل ایجاد این مشکل افزایش میزان گلوکز در بدن بیماران است و پزشکان و متخصصان حدود ۴میلیون نفر از بیماران دیابتی را شناسایی کرده اند که به چنین عوارضی نیز مبتلا می باشند.

به وجود آمدن ضعف در بینایی
به وجود آمدن ضعف در بینایی

در‌ضمن امکان دارد بالا بودن گلوکز خون سبب شود تا عروق های چشمی بیش از حد باریک و نازک شوند که مشکلات جدی تری را ایجاد خواهند کرد. همچنین اگر بیماری دیابت کنترل شود دید افراد تار می شود و ممکن است تصاویر دریافتی را نیز در حالت تاریک تماشا کنند.

در ادامه مقاله به برخی دیگر از عوارض مزمن دیابت ملیتوس اشاره می کنیم که عبارت اند از:
 • شکل گیری عارضه نوروپاتی
 • وجود عفونت های پوستی
 • عارضه بیماری های قلبی و عروقی
 • به وجود آمدن زخم پا در افراد مبتلا به دیابت ملیتوس
 • خطر قطع عضو

اکنون که با عوارض مزمن دیابت ملیتوس یا دیابت شیرین آشنا شدید بهتر است در صورت ابتلا سریعا به پزشکان متخصص مراجعه کنید تا راهکارهای درمان و کنترل این بیماری خطرناک را در اختیار شما قرار بدهند و برای حفظ سلامتی شما اقدامات لازم صورت بگیرد.

در انتها پیشنهاد می کنیم از پست عوارض قرص لاغری دیدن کنید.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید