عوارض قرص امپاگلیفلوزین

در این مقاله می خواهیم درباره عوارض قرص امپاگلیفلوزین که برای دیابت است با شما صحبت کنیم، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

قرص امپاگلیفلوزین در دسته تازه ترین قرص هایی قرار می گیرد که برای کنترل مرض دیابت یا قند خون از آن استفاده می شود. عملکرد این قرص به این شکل است که برای مهار نمودن آنزیم سدیم_گلوکز ترانسپورت۲ از آن می توان بهره گرفت.

این دارو نه تنها که برای کنترل مرض دیابت نوع دو فواید زیادی دارد، بلکه برای امراض دیگر نیز بسیار سودمند می باشد مثل کنترل بیماری های قلبی و عروقی.

عوارض قرص امپاگلیفلوزین
عوارض قرص امپاگلیفلوزین

همچنین عوارض قرص امپاگلیفلوزین از سایر محصولات مشابه پایین تر می باشد، به همین خاطر بیشتر از انواع دیگر قرص ها و دارو ها به مصرف می رسد. در این مقاله نیز می خواهیم درباره عوارض این قرص با شما صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست ورزش بعد از عمل لاپاراسکوپی دیدن کنید.

عوارض قرص امپاگلیفلوزین چیست؟

همان طور که می دانید مصرف هر قرصی علاوه بر مزایایی که دارد با عوارض گوناگونی نیز همراه می باشد؛ یعنی نمی توانید با خوردن یک قرص فقط فواید آن را داشته باشید، بلکه باید با عوارض آن نیز کنار بیایید، در غیر این صورت باید مصرف آن را قطع نمایید.

عوارض قرص امپاگلیفلوزین چیست؟
عوارض قرص امپاگلیفلوزین چیست؟

فواید قرص از عوارض آن باید بیشتر باشد تا برای بهبود بیمارانی مثل دیابتی ها تاثیر بالایی بگذارد

چون معمولا فواید قرص از عوارض آن باید بیشتر باشد تا برای بهبود بیمارانی مثل دیابتی ها تاثیر بالایی بگذارد، اگر قرصی در عوض اینکه حال شما را بهتر کند یا بیماری شما را کنترل نماید، با عوارض شدید خود باعث بر هم خوردن سلامتی شما بشود، بنابراین قطع مصرف آن فواید بیشتری برای سلامتی بیشتری خواهد داشت.

در ضمن گفتن این نکته الزامی است که همه داروها و قرص ها بر روی افراد گوناگون تاثیرات یکسان ندارند، ممکن است در عده ای عوارض چندانی مشاهده نشود، در حالی که در عده ای دیگر عوارضی با نشانه های شدید ظاهر شود.

به هر حال در ادامه مطلب به برخی از عوارض جانبی این قرص اشاره می کنیم که عبارت اند از:

زمانی که قرص امپاگلیفلوزین یا Empagliflozin را به مصرف می رسانید تا بتوانید از عهده کنترل بیماری دیابت نوع دو خود بربیایید، ممکن است مانند اغلب داروهای دیگر با عوارض آن مواجه شوید که شدت آن در بدن هر فرد متفاوت خواهد بود؛

مثلا احتمال دارد دچار تکرر ادرار شوید و در فواصل زمانی کوتاه نیاز به تخلیه مثانه داشته باشید.

سرگیجه و سبکی سر نیز می تواند جزو عوارض بعدی این قرص پر فایده باشد

سرگیجه و سبکی سر نیز می تواند جزو عوارض بعدی این قرص پر فایده باشد. سرگیجه باعث می شود تا احساس کنید محیط دور شما می چرخد و اصلا احساس خوشایندی نیست، چون اجازه درست راه رفتن و نشستن و حتی ایستادن را به شما نخواهد داد.

اگر حس سبکی سر را نیز به این حالات اضافه کنیم وضع از این هم بدتر می شود. شاید در ابتدا از چنین حالتی لذت ببرید، اما زمانی که در انجام کارهای روزمره شما تداخل ایجاد کند قطعا راضی نخواهید بود.

همچنین در صورتی که هر کدام از موارد گفته شده همچنان ادامه پیدا کرد، پس باید در سریع ترین زمان ممکن به پزشک معالج خود یا یک داروساز با تجربه مراجعه کنید.

باید به آهستگی از محل مورد نظر برخیزید.

بهتر است بدانید برای جلوگیری از هر گونه صدمه احتمالی، زمانی که دچار سرگیجه و سبکی سر شدید، اگر خوابیده یا نشسته باشید، باید به آهستگی از محل مورد نظر برخیزید.

با انجام این کار می توانید از افتادن خود و خطرات دیگر پیشگیری نمایید. به خاطر داشته باشید که هر قرص و دارویی می تواند همزمان دارای آثار مفید و مزیت های گوناگون باشد، در حالی که عوارض جانبی خود را نیز به همراه داشته باشد.

در این میان افرادی هستند که عوارض برخی از داروها را تجربه نمی کنند و این اتفاق کمتر پیش می آید، چون پزشکان در جهان امروزی تداخلات دارویی و شرایط جسمی فرد را قبل از تجویز هر گونه دارویی به طور کامل بررسی می کنند، تا اطمینان حاصل کنند که عوارض دارو در پایین ترین حد خود در بدن بیمار ظاهر خواهد شد؛

زیرا همان گونه که گفتیم اثرات پر فایده دارو ها باید از اثرات منفی آن برای بدن شما بیشتر باشد و سبب بهبودی شما شود تا پزشک چنین دارویی را برای شما مناسب ببیند و آن را با خاطری آسوده تجویز کند.

عوارض این قرص گسترده از این حرف ها می باشد و فقط به موارد بالا ختم نمی شود، مثلا اگر زمانی که در دوره مصرف این قرص قرار گرفتید و با عوارض غیر عادی مواجه شدید، باید سریعا مشکلات پیش آمده را به پزشک خود گزارش بدهید.

نشانه های عفونت مجاری ادراری

مثل: نشانه های عفونت مجاری ادراری که خود دارای علائم گوناگون می باشد، اگر همزمان با خوردن قرص سوزش درناک، تکرر ادرار، ادرار فوری، ادرار صورتی یا خون آلود را تجربه کردید به این معنا می باشد که شما درگیر عفونت ادراری شده اید.

علائم گفته شده در حدی شدید هستند که خودتان نیز متوجه مشکل به وجود آمده می شوید، اما شاید هرگز به این موضوع پی نبرید که چنین نشانه های درناکی به دلیل مصرف قرص امپاگلیفلوزین در بدن شما ایجاد شده اند.

نشانه های عفونت مجاری ادراری
نشانه های عفونت مجاری ادراری

همچنین نشانه های مشکلات کلیوی مثل عوض شدن مقدار ادرار نیز جزو عوارض قرص امپاگلیفلوزین می باشد. به طور کلی با مشاهده هر گونه علائم غیر عادی باید به جای انجام درمان های خانگی و سر خود از پزشکان متخصص کمک بگیرید.

عوارض دیگری نیز با مصرف این قرص ممکن است در بدن شما به وجود بیایند

عوارض دیگری نیز با مصرف این قرص ممکن است در بدن شما به وجود بیایند، مثلا به صورت غیر طبیعی احساس خستگی داشته باشید، یا دچار تهوع و استفراغ شوید،

همچنین احتمال دارد درد معده یا شکم و مشکل تنفسی نیز برایتان پیش بیاید. این عوارض به گونه ای است که تاب تحمل آن ها را نخواهید داشت، پس باید در هر زمان که درگیر آن ها شدید با پزشک خود در میان بگذارید.

یکی از دردناک ترین و بدترین عوارضی که این قرص می تواند به وجود بیاورد، ایجاد عفونت قارچی جدید می باشد که در واژن یا آلت تناسلی مشاهده خواهد شد.

در ضمن کسانی که از بیماری دیابت نوع دو رنج می برند، احتمال دارد با عوارضی همچون عفونت باکتریایی کمیاب، اما خطرناک و جدی مواجه شوند که در ناحیه تناسلی یا مقعدی ایجاد می شود که به آن قانقاریا فورنیه می گویند.

قارچ و عفونت باکتریایی نیز علائم خاص خودشان را دارند

قارچ و عفونت باکتریایی نیز علائم خاص خودشان را دارند. مثلا عفونت قارچی بانوان را با ترشحات غیر عادی واژن مواجه می کند یا سبب سوزش، خارش و بوی بد آن می شود؛ یا در آقایان علائمی همچون قرمزی آلت تناسلی، تورم و ترشحات غیر عادی را پدید می آورد.

قارچ و عفونت باکتریایی نیز علائم خاص خودشان را دارند
قارچ و عفونت باکتریایی نیز علائم خاص خودشان را دارند

در این صورت نیز به داروهای دیگری برای بهبود نیاز پیدا می کنید، اما باید قبل از هر چیز به پزشک خود علائم ظاهر شده را اطلاع بدهید. به یاد داشته باشید که خجالت کشیدن و پنهان کردن علائم ممکن است مشکلات شما را تشدید نماید، پس در عوض آن بهتر است نگران سلامتی خود باشید.

به طور کلی اگر با چنین نشانه هایی مثل درد، قرمزی، تورم در نواحی تناسلی یا مقعد و نقاط گوناگون آن مواجه شدید و همزمان تب داشتید یا احساس ناخوشی کردید باید سریعا تحت نظر پزشکان قرار بگیرید. همچنین شما در حال مطالعه مقاله عوارض قرص امپاگلیفلوزین می باشید.

با خوردن این قرص احتمال دارد بدن شما دهیدراته شود. همان گونه که می دانید کم آب شدن بدن صدمات زیادی به بخش های گوناگون بدن به ویژه کلیه ها می رساند.

برای همین باید مصرف قرص را با آب فراوان انجام بدهید یا در طول روز آب یا مایعات بیشتری استفاده کنید.

نوشیدن آب

اگر نمی توانید در نوشیدن آب مداومت داشته باشید، یا نشانه هایی مانند استفراغ، اسهال یا تعریق دارید که سبب افزایش کم آبی بدن می شوند، پس باید این عوارض را نیز برای پزشک خود گزارش کنید تا راه حلی برای بهبود آن ها پیش روی شما بگذارد. دهیدراته شدن بدن نیز می تواند نشانه های گوناگونی داشته باشد.

نوشیدن آب
نوشیدن آب

مانند: کم آبی بدن، دفع ادرار با حجم های کم و غیر طبیعی، خشکی دهان، تشنگی غیر عادی، ضربان قلب سریع، سرگیجه، سبکی سر یا غش. در صورت بروز چنین عوارضی نیز تنها کاری که از دستان شما بر می آید مراجعه به پزشک متخصص می باشد تا شما را از شر عوارض قرص امپاگلیفلوزین نجات بدهد.

اگر دیابت دارید و این قرص را برای بهبود خود به مصرف می رسانید، بهتر است بدانید که سبب پایین آمدن قند خون یا هیپوگلیسمی در بدن شما نمی شود؛ در صورتی که این قرص را همراه با داروهای دیابتی دیگر مصرف کنید، یا کالری دریافتی روزانه خود را کاهش بدهید و یا از فعالیت های ورزشی سنگین استفاده کنید، احتمال دارد تا بخشی از قند خون خود را کاهش بدهید.

برای همین شایسته است با مشاهده شرایطی که عنوان کردیم با داروساز حاذق یا پزشک متخصص راجع به دوز مصرف قرص و موارد دیگر مشورت کنید تا در صورت لزوم تغییرات لازم را برای شما اعمال کنند. در ضمن عوارض قرص امپاگلیفلوزین همچنان ادامه دارد!

لطفا از پست عوارض قرص لاغری دیدن کنید.

اگر با خوردن این قرص قند خون شما افت کرد احتمالا نشانه های جدیدی را تجربه خواهید کرد

اگر با خوردن این قرص قند خون شما افت کرد احتمالا نشانه های جدیدی را تجربه خواهید کرد مثل: تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه، سوزن سوزن شدن دست و پاها. پیشنهاد می دهیم برای اینکه از افت قند خون و بروز چنین عوارضی پیشگیری نمایید، همواره قرص یا ژل گلوکز را در هر شرایطی به همراه خود ببرید.

اگر نتوانستید این کار را انجام بدهید و یا فراموش کردید آن را به همراه خود داشته باشید، جای نگرانی نیست، چون می توانید از منابع دیگر قند استفاده کنید که اثرات سریعی روی بدن شما داشته باشند مانند: قند، عسل، آب نبات، نوشیدن آب میوه، خوردن نوشابه های رژیمی.

با انجام چنین اقداماتی با شتاب بیشتری می توانید میزان قند خون در بدن خود را به حالت نرمال باز گردانید. اما وقتی که به حالت عادی خود برگشتید این موضوع را به پزشکان متخصص حتما اطلاع بدهید تا دیگر درگیر چنین عوارضی نشوید.

می توانید وعده های غذایی خود را به طور منظم تری به مصرف برسانید و آن ها را حذف نکنید تا قند خون خود را همواره در حالت عادی نگه دارید.

از عوارض قرص امپاگلیفلوزین می توانیم به نشانه های قند خون بالا اشاره کنیم

از عوارض قرص امپاگلیفلوزین می توانیم به نشانه های قند خون بالا اشاره کنیم که عبارت اند از: تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گر گرفتگی، تنفس سریع، و تنفس بوی میوه! این موارد نشان می دهند که شما درگیر قند خون بالا یا هیپرگلیسمی می باشید.

بنابراین باید به پزشک گزارش کنید تا داروهای دیابتی شما را مجددا تنظیم نماید. چون مواجه شدن با چنین نشانه هایی بسیار خطرناک است و ممکن است سبب بروز مرگ و میر در چنین افرادی بشود. بنابراین شایسته است عوارض قرص امپاگلیفلوزین را جدی بگیرید.

یکی دیگر از عوارض کمیابی که ممکن است با خوردن این قرص خود را نشان بدهد، واکنش آلرژیک بسیار جدی می باشد. اما همان طور که گفتیم یک عارضه نادر است و برای کمتر کسی احتمال دارد پیش بیاید.

اما این عارضه نیز علائم مخصوص به خود را دارد مثل: بثورات پوستی، خارش، تورم به ویژه در صورت، زبان و گلو، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی. این علائم به طور خودکار باعث می شوند تا به پزشک مراجعه کنید و برای بهبود خود کاری انجام بدهید.

چون شدت آن ها بالا می باشد و ممکن است برای بسیاری از بیماران دردناک و غیر قابل تحمل باشد. درست است که جزو کمیاب ترین عوارض قرص امپاگلیفلوزین می باشد، اما در صورت بروز سلامتی شما را به خطر می اندازد و تا مادامی که خود را درمان کنید اذیت های زیادی را متحمل می شوید.

پس در صورت بروز کوچک ترین نشانه های آلرژیکی شایسته است سریعا با پزشک خود در میان بگذارید تا از بروز علائم شدید تر آن پیشگیری کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله درمان عوارض دیابت را مطالعه نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله درباره عوارض قرص امپاگلیفلوزین با شما صحبت کردیم تا ور صورت استفاده از آن بتوانید به موقع نشانه های آن را تشخیص بدهید و برای بهبود آن ها اقدامات لازم را انجام بدهید.

البته درمان های خانگی و سر خود را اصلا توصیه نمی کنیم، چون برای درمان یک بیماری یا مشکل در ابتدا باید ریشه ان را پیدا کنید و سپس راه حل آن را جستجو نمایید،

در این صورت قادر خواهید بود به سرعت مشکلات پیش آمده را از بیخ و بن حل کنید.به خاطر داشته باشید که مهم ترین نعمت در زندگی سلامتی است؛ بنابراین قدر سلامتی خود را بدانید و از آن مراقبت کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید