عمل چاقی ساسی

همراه ما باشید تا بیشتر با عمل چاقی ساسی آشنا شوید.

عمل چاقی ساسی
عمل چاقی ساسی

در حال حاضر چاقی به یک بیماری همه گیر جهانی تبدیل شده است که علی رغم تلاش های بسیار توسط افراد مبتلا برای کاهش وزن، روند صعودی آن ادامه پیدا کرده است.

این تلاش ها توسط یک سیستم فیزیولوژیکی، که وزن بدن را تنظیم می کند، به روشی مشابه آنچه ترموستات، درجه حرارت محیط را کنترل می کند، خنثی می شود. برای هر فردی، سطح چربی بالا که تحت تأثیر عوامل ژنتیکی است، توسط سیستم کنترل چربی پایدار، محافظت می شود.

1-عمل چاقی ساسی بای پس معده چیست؟

2- برخی از دلایلی که ممکن است به عمل  باز چاقی ساسی بای پس معده نیاز داشته باشید چیست؟

3-عمل چاقی ساسی بای پس معده چگونه کار می کند؟

4- مزایای عمل چاقی ساسی بای پس معده چیست؟

5- مکانیسم های کاهش وزن پس از عمل چاقی ساسی بای پس معده چیست؟

6- اثرات ضد دیابت در عمل چاقی ساسی بای پس معده چیست؟

7- جراحی بای پس معده با لاپاروسکوپی به چه صورت است؟

8- آماده شدن برای جراحی چاقی ساسی بای پس معده به چه صورت است؟

9-عمل چاقی ساسی پس معده در مقابل آستین معده: کدام یک بهتر است؟

10-نقش ها و اثرات عمل چاقی ساسی بای پس معده چیست؟

11- اصول کاربردی در عمل چاقی ساسی بای پس برای کاهش وزن چیست؟

12- نکات قابل توجه بعد از عمل چاقی ساسی بای پس چیست؟

13-راهکارهای موثر برای کاهش وزن بعد از عمل چاقی ساسی بای پس معده چیست؟

14-تصورات نادرستی که درباره عمل های جراحی چاقی بالاخص عمل چاقی ساسی دارید چیست؟

 

عمل چاقی ساسی بای پس معده

روشی که به کاهش وزن شما کمک می کند، عمل چاقی ساسی نامیده می شود. در صورت نیاز به کاهش وزن زیاد، به ویژه اگر رژیم خود را بهبود بخشیده باشید، فعالیت بیشتری داشته باشید و حتی اگر از قرص های رژیمی موثرتری هم استفاده کرده باشید و نتیجه ای حاصل نشده باشد، این عمل جراحی می تواند یک گزینه بسیار کاربردی برای شما باشد.

دو مورد از رایج ترین روشهای چاقی ، عمل جراحی آستین معده و  عمل جراحی بای پس معده است.

شباهت هایی بین این دو روش وجود دارد، اما تفاوت های اساسی هم نیز وجود دارد.هم جراحی آستین معده و هم عمل چاقی ساسی بای پس معده ، معده شما را از اندازه معمول به کیسه ای کوچک کاهش می دهد. این باعث کاهش وزن فرد به دو روش می شود:

کیسه معده به سرعت پر می شود بنابراین مقدار غذایی را که می توانید بخورید قبل از احساس سیری شما در معده محدود می شود.

مقدار گرلین ، که معمولاً به عنوان “هورمون گرسنگی” شناخته می شود ، کاهش می یابد.

که این دو روش در نحوه ایجاد کیسه جدید معده متفاوت است.

برای دانستن اطلاعات در رابطه با تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس و رژیم غذایی دوران نقاهت لازم می باشد از صفحه تغذیه بعد از عمل ساسی بای پس دیدن کنید.

عمل چاقی ساسی بای پس معده
عمل چاقی ساسی بای پس معده

جراحی آستین معده

با جراحی آستین معده ، جراح به طور دائم حدود 80 درصد از معده شما را از بین می برد.آنچه باقی می ماند در واقع یک کیسه کوچک معده می باشد که به شکل موز دوخته می شود. هیچ تغییر دیگری در معده فرد ایجاد نمی شود.

جراحی چاقی ساسی بای پس معده

با استفاده از این روش، که عمل چاقی ساسی بای پس معده یا Roux-en-Y نیز نامیده می شود، یک کیسه کوچک معده با برداشتن یا “دور زدن” بیشتر معده در قسمت اول روده کوچک ایجاد می شود.کیسه معده ی تازه ایجاد شده سپس به روده کوچک باقی مانده متصل می شود.

قسمت کنار گذاشته شده معده در پایین روده کوچک متصل است، بنابراین هنوز اسید و آنزیم های گوارشی تولید شده در آنجا را تامین میکند.بخشی از روده کوچک شما که با معده شما برداشته می شود به طور معمول برخی از مواد مغذی و کالری را جذب می کند.از آنجا که این بخش کنار گذاشته می شود، جذب آن کالری اتفاق نمی افتد، که به کاهش وزن شما کمک می کند.

برای آشنایی با روند انجام جراحی ساسی بای پس معده پیشنهاد می کنیم پست عمل جراحی ساسی بای پس معده را مشاهده کنید.

 

جراحی چاقی ساسی بای پس معده
جراحی چاقی ساسی بای پس معده

جراحی باند معده نوع سوم جراحی چاقی

با استفاده از این روش، یک کیسه کوچک معده با قرار دادن یک باند در اطراف بخشی از معده شما ایجاد می شود.اندازه دهانه بین کیسه و بقیه معده شما بر میزان کاهش وزن تاثیر می گذارد.

این را می توان با تورم یا قرار  دادن باند از طریق درگاهی که در زیر پوست شکم شما قرار دارد، تنظیم کرد. جراحی باند معده با برداشتن باند به راحتی قابل برگشت است. عمل چاقی ساسی بای پس معده پیچیده تر از جراحی آستین معده است. این به این دلیل است که بای پس معده یک روش دو مرحله ای است، در حالی که آستین معده فقط شامل یک مرحله است.

جراحی آستین معده و بای پس معده معمولاً به روش لاپاراسکوپی انجام می شود.این شامل قرار دادن یک محدوده روشن با دوربینی به نام لاپاراسکوپ و سایر ابزارها از طریق چندین برش کوچک در شکم شما برای انجام جراحی است.

اگر همه چیز خوب پیش برود، درد زیادی بعد از عمل دارید و میتوانید مایعات را به راحتی میل کنید. شما معمولاً 1 یا 2 روز پس از جراحی آستین معده به خانه می روید.

اگر بعد از جراحی آستین معده درد زیادی دارید ، قادر به پایین نگه داشتن مایعات نیستید یا مشکلات دیگری دارید، ممکن است لازم باشد یک یا دو روز بیشتر در بیمارستان بگذرانید.

از آنجا که عمل چاقی ساسی بای پس معده پیچیده تر است، شما احتمالاً حداقل 2 روز را در بیمارستان می گذرانید، قبل از اینکه بهبودی کافی برای رفتن به خانه پیدا کنید.اگر بعد از جراحی دچار عارضه شوید ، ممکن است نیاز به مدت طولانی تری برای بستری در بیمارستان داشته باشید.

جراحی باند معده نوع سوم جراحی چاقی
جراحی باند معده نوع سوم جراحی چاقی

دلایل جراحی ساسی

گاهی اوقات، جراحی لاپاراسکوپی امکان پذیر نیست، بنابراین جراحی باز انجام می شود. این نیاز به یک برش بسیار بزرگتر در شکم شما دارد. بهبود این نوع برش بیشتر از برش های کوچک لاپاراسکوپی است.

اگر جراحی باز داشته باشید، تا زمانی که برش شما بهبود پیدا نکند نمی توانید به منزل بروید و باید در بیمارستان خواهید بود. این اغلب به معنای 4 یا 5 روز بستری شدن در بیمارستان است.

 

برخی از دلایلی که ممکن است به عمل  باز چاقی ساسی بای پس معده نیاز داشته باشید عبارتند از:

شما قبلاً معده خود را جراحی کرده اید.

شما فوق العاده اضافه وزن دارید.

شما علاوه بر چاقی، مشکلات پزشکی قابل توجهی نیز دارید.

پس از ترک بیمارستان، به زمان بهبودی کامل نیاز خواهید داشت. قبل از اینکه بتوانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید، باید 3 یا 4 هفته کاملا استراحت داشته باشید. به دلیل این سیستم تنظیم وزن بدن تحت عنوان هموستاز انرژی، روشهای غیر جراحی در دستیابی به کاهش وزن طولانی مدت بی اثر هستند.

به طور کلی، بیش از 5-10٪ از وزن بدن از طریق رژیم غذایی، ورزش و چند داروی ضد چاقی موجود از بین نمی رود و عود مجدد پس از کاهش وزن در رژیم غذایی تقریباً  به یک عامل جهانی تبدیل شده است.

برخی از دلایلی که ممکن است به عمل  باز چاقی ساسی بای پس معده نیاز داشته باشید عبارتند از:
برخی از دلایلی که ممکن است به عمل  باز چاقی ساسی بای پس معده نیاز داشته باشید عبارتند از:

از دست دادن وزن خفیف

نکته مهم، حتی از دست دادن وزن خفیف، از نظر بهبود بیماری های مرتبط با چاقی، فواید نامتناسبی برای سلامتی به همراه دارد. با این حال، کاهش قابل توجه و با دوام تر وزن می تواند این بیماری ها را حتی به طور موثرتری بهبود بخشد و همچنین رنج عاطفی را که معمولاً توسط افراد چاق تحمل می شود، کاهش دهد.

در حال حاضر، عمل چاقی ساسی موثرترین روش برای دستیابی به کاهش وزن عمده و طولانی مدت است.بهترین اقدامات باعث کاهش وزن بدن به میزان 35-40٪ می شود و بیشتر این تأثیر حداقل برای 15 سال حفظ می شود.

کاهش وزن بعد از عمل جراحی، همه بیماری های مرتبط با چاقی را که تاکنون بررسی شده است، از جمله دیابت، فشار خون بالا، دیس لیپیدمی، استئاتو هپاتیت غیر الکلی، سندرم هیپرونتیلاسیون چاقی، اختلال عملکرد قلب، مری از ریفلاکس، مغز کاذب تومور، آرتریت، ناباروری، بی اختیاری استرس، را بهبود می بخشد.

جراحی چاقی یک رویکرد شدید است

بدون شک، جراحی چاقی یک رویکرد شدید است که بدون خطر نیست. اما این موارد معمولاً با خطرات ناشی از چاقی بیمار روبرو می شوند، خصوصاً در صورت بررسی جدیدترین و بی خطرترین اقدامات جراحی چاقی که امروزه مشخص شده است. در این میان، به نظر می رسد عمل چاقی ساسی بای پس معده Roux-en-Y (RYGB) بهترین توازن اثربخشی را برای کاهش وزن ارائه می دهد.

جای تعجب نیست که، کاهش شدید وزن بعد از این روش، بیماری های مرتبط با چاقی و مرگ و میر را کاهش می دهد. اما این عمل ممکن است هموستاز گلوکز را از طریق تغییرات فیزیولوژیکی که فقط با کاهش وزن توضیح داده نشده است، بهبود بخشد.

مکانیسم های اساسی اثرات عمل چاقی ساسی بر وزن بدن و متابولیسم گلوکز کاملاً شناخته شده است. توضیح این مکانیسم ها از اولویت بالایی برخوردار است، زیرا چنین آگاهی ممکن است تولید داروهای ضد چاقی جدید را که می توانند حداقل برخی از کاهش وزن ناشی از RYGB  عمل جراحی بای پس معده را بدون خطرات جراحی به دست آورند، را تسهیل کند.

جراحی چاقی یک رویکرد شدید است
جراحی چاقی یک رویکرد شدید است

نحوه عملکرد عمل چاقی ساسی بای پس معده

عمل چاقی ساسی بای پس معده با محدود کردن مقدار غذایی که می توانید بخورید و تغییر در چربی و کالری جذب بدن موثر است.کیسه معده کوچک بوده و به اندازه تقریبا یک تخم مرغ هنگام غذا خوردن به سرعت پر می شود، این به شما کمک می کند از یکسری از غذاهایی که قبل از عمل مصرف می کردید، احساس رضایت داشته باشید. در نتیجه، کالری کمتری دریافت می کنید و منجر به کمبود کالری و در نتیجه کاهش وزن می شوید.

از آنجا که در طی این روش غذا از بخشی از روده کوچک عبور داده می شود  بدن شما مواد مغذی کمتری را از غذایی که میخوریم جذب می کند – این امر همچنین به کاهش وزن و حفظ طولانی مدت شاخص توده بدن (BMI) کمک می کند.

عمل چاقی ساسی بای پس معده می تواند گزینه ای برای بیمارانی باشد که BMI آنها 40 یا بیشتر باشد، یا BMI بالای 35 داشته باشند و از یک یا چند مورد جدی و مرتبط با چاقی رنج ببرند. مانند:

فشار خون بالا

دیابت نوع 2

آرتروز

بیماری قلبی

کم کاری تیروئید

برای اینکه واجد شرایط عمل چاقی ساسی بای پس معده باشید، ممکن است لازم باشد نشان دهید که تلاش شما برای دستیابی و حفظ BMI سالم از طریق تغییر سبک زندگی (رژیم غذایی و / یا ورزش) بی نتیجه بوده است.

بای پس معده یک روش عمده و تغییر دهنده زندگی است که به بیماران چاق کمک می کند تا چربی ناخواسته بدن را دور ریخته و عوارض پزشکی مرتبط با وزن را کاهش دهند. مانند همه جراحی های کاهش وزن، موارد مثبت و منفی نیز در رابطه با جراحی چاقی ساسی بای پس معده وجود دارد.

نحوه عملکرد عمل چاقی ساسی بای پس معده
نحوه عملکرد عمل چاقی ساسی بای پس معده

مزایای بای پس معده

از مزایای بای پس معده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به طور کلی ، بیماران طی 18 ماه پس از عمل حدود 60 درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست می دهند.

کاهش وزن همراه با جراحی بای پس معده می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های همراه با چاقی کمک کند.

بیماران می توانند با محدود کردن بخشی از غذاهای خود، از کاهش وزن خود لذت ببرند.

تغییرات متابولیکی حاصل می تواند هوس غذایی را کاهش دهد.

وقتی عمل چاقی ساسی با استفاده از تکنیک های کاهش وزن انجام شود، جای زخم، میزان عوارض و درد پس از جراحی را کمتر نمایان می کند.

این روش دائمی است.

مناسب برای انواع چاقی ها و وزن های زیاد.

اندازه معده در عمل حدود 80٪ کاهش می یابد، بنابراین بیمار بعد از مقدار کمی غذا سیر می شود.

مناسب شیرینی خوران و بیمارانی که تمایل به تهیه کیک و شکلات دارند. همانطور که میدانید بای پس روده برای کاهش جذب مواد مغذی و شیرینی ساخته می شود.

بخشی از معده مسئول ترشح هورمون گرسنگی (گرلین) در جراحی برداشته می شود. که احساس گرسنگی را برای بیمار نادر می کند.

درمان دیابت نوع  2

به دلیل کاهش جذب شیرینی، بیمار دیابتی نوع  2 را درمان می کند.

بیمار را از عوارض چاقی به عنوان فشار خون بالا و بیماری های استخوان درمان می کند.

یک جراحی کاملاً ایمن است.

در دراز مدت نتیجه عالی می دهد.

با لاپاراسکوپ انجام می شود که مزایای زیادی به بیمار می دهد.

در مقایسه با سایر روشهای کاهش وزن، راهکاری بسیار موثر و کاربردی است.

هیچ جسم خارجی وارد بدن بیمار نمی شود.

از قدیمی ترین جراحی های چاقی است و سالها تجربه شده است.

درمان دیابت نوع  2
درمان دیابت نوع  2

طیف عملکردی عمل چاقی ساسی

سوء جذب روده و محدودیت معده دو مکانیزم بارز برای توضیح کاهش وزن پس از جراحی چاقی هستند، و انواع عمل ها به طور سنتی بر اساس هر یک از این تغییرات دسته بندی می شوند.

روشهای سوء جذب، روده باریک را برای کاهش سطح مخاط موجود برای جذب مواد مغذی بازسازی می کنند. اولین تجسم این استراتژی عمل چاقی ساسی بای پس بود. با اعمال هیچ محدودیتی در جریان غذا، این روش مواد مغذی روده ای را در اطراف روده کوچک، از طریق آناستوموز بین لگن پروگزیمال برای کاهش وزن ایجاد می کند.

عمل چاقی ساسی بای پس معده یک عمل جراحی است که می تواند به افراد چاق کمک کند تا وزن کم کرده و سلامت آنها را بهبود بخشد. اندازه معده را کاهش می دهد و نحوه جذب غذا توسط معده و روده کوچک را تغییر می دهد و کاهش وزن را آسان می کند.

اگر خیلی  چاق هستید و مشکلات سلامتی دیگری دارید و سعی در کاهش وزن با رژیم گرفتن و ورزش بیشتر دارید، ممکن است پزشک برای کمک به کاهش وزن جراحی بای پس معده را پیشنهاد کند

جراحی چاقی ساسی بای پس معده موثرترین نوع جراحی برای کاهش وزن است ، اما برای همه مناسب نیست. با پزشک خود مشورت کنید که کدام روش برای شما بهترین است و در مورد آنچه از این جراحی انتظار دارید می توانید از پزشک خود سوالاتی را بپرسید.

جراحی بای پس معده در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید انجام می شود

جراحی بای پس معده در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید انجام می شود و احتمالاً شامل 3 تا 5 روز بستری در بیمارستان خواهد بود.

جراحی معمولاً به صورت روش سوراخ کردن انجام می شود، اما گاهی اوقات به یک عمل جراحی باز نیاز است.

کیسه توسط بخیه ها به قسمت تحتانی روده کوچک شما متصل می شود بنابراین غذایی که میخوریم بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک را دور می زند.

غذای کمتری جذب بدن می شود و تنها پس از خوردن مقدار کمی احساس سیری خواهید کرد.

جراحی بای پس معده در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید انجام می شود
جراحی بای پس معده در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید انجام می شود

مکانیسم های کاهش وزن پس از عمل چاقی ساسی بای پس معده

اگرچه مکانیسم های ایجاد کننده کاهش وزن پس از عمل جراحی چاقی ساسی صرفاً با سوءجذب یا محدود کننده آشکار وزن همراه است، اما تغییرات فیزیولوژیکی ممکن است به تأثیر عمیق جراحی چاقی RYGB بر وزن بدن و هموستاز گلوکز کمک کند. بدون شک، محدودیت معده نقش مهمی دارد.

سیری زودرس

به دلیل کاهش ظرفیت معده، بیماران پس از عمل چاقی ساسی بای پس سیری زودرس را تجربه می کنند و در نتیجه ، وعده های غذایی کمتری می خورند. اگر این تنها مکانیسم کار باشد، با این وجود سیستم هموستاز انرژی، بیماران را وادار می کند تا با افزایش دفعات وعده غذایی را جبران کنند و غذاهای کم کالری را در پاسخ به کاهش شدید وزن استفاده نمایند.

در عوض، افرادی که تحت بای پس معده قرار گرفته اند ، معمولاً روزانه وعده های غذایی و میان وعده های کمتری می خورند. آنها همچنین داوطلبانه مصرف غذاهای کم کالری، مانند چربی ها، کربوهیدرات های غلیظ، بستنی و نوشیدنی های شیرین را محدود می کنند.

سیری زودرس
سیری زودرس

اثرات ضد دیابت در عمل چاقی ساسی بای پس معده

بیماری مرتبط با چاقی که به طور چشمگیری توسط عمل چاقی ساسی یا RYGB بهبود می یابد، دیابت نوع 2 (DM) است.

بیمارانی که دیابت DM نوع2 آنها بهبود یافته، قادر به قطع تمام داروهای دیابتی و بروز سطح طبیعی گلوکز ناشتا و هموگلوبین گلیکوزیله شده هستند. بارزترین مکانیسم عمل چاقی ساسی برای توضیح این اثر، تأثیر مفید کاهش وزن بر حساسیت به انسولین است.

یک احتمال جالب تر، که ممکن است با سازوکار فوق هماهنگ باشد، این است که تغییرات مطلوب در ترشح هورمون روده پس از RYGB این جراحی ترشح انسولین و / یا عملکرد را بهبود می بخشد. گرلین، که ممکن است پس از این عمل کاهش یابد، چندین اثر دیابتیک ایجاد می کند. آمپول های برون زا در انسان باعث افزایش سطح GH ، کورتیزول و اپی نفرین، سه مورد از چهار هورمون های تنظیم کننده می شود.

کاهش وزن پس از جراحی بای پس معده می تواند به کاهش مشکلات دیابت نوع 2، دوره های آسم و فشار خون بالا و همچنین به بهبود سلامت قلب کمک کند..

اطمینان از اینکه بای پس معده برای شما مناسب است

برای اطمینان از اینکه بای پس معده برای شما مناسب است، احتمالاً به آزمایش های مختلفی نیاز خواهید داشت.پزشک شما در مورد هر تغییری که باید در چند هفته یا چند روز قبل از جراحی در داروها و رژیم غذایی ایجاد کنید، به شما مشاوره می دهد.

در واقع عمل چاقی ساسی بای پس معده عملی امیدوار کننده برای بیماران چاق و دیابتی می باشد. بای پس یک عمل جراحی بین آستین معده و جراحی بای پس معده می باشد.

آستین معده همراه با بای پس معده با اتصال خروجی معده به روده پس از عبور بخشی از آن ساخته می شود. همه اینها بدون جدا کردن از معده انجام می شود. بنابراین، دو راه برای عبور غذا وجود دارد:

30٪ از مواد غذایی به طور طبیعی عبور می کند و بنابراین ویتامین ها و مواد معدنی به طور معمول جذب می شوند.

70٪ مواد غذایی در بای پس معده عبور می کنند و بنابراین مقدار زیادی غذا و قند جذب نمی شوند که منجر به کاهش وزن و درمان دیابت می شود.

اطمینان از اینکه بای پس معده برای شما مناسب است
اطمینان از اینکه بای پس معده برای شما مناسب است

مزایای درمان دیابت نوع 2 با عمل چاقی ساسی بای پس معده

1-باعث افزایش ترشح انسولین از پانکراس می شود.

2- باعث کاهش مقاومت بدن در برابر انسولین می شود.

3- موجب کاهش کالری وارد شده به بدن به دلیل کاهش اندازه معده می شود.

4-این عمل از سن از 18 تا 65 سال ادامه دارد.

بیماران چاقی با BMI بیش از 35.

بیماران چاقی با BMI بیش از 30 در حضور سایر مشکلات پزشکی از جمله دیابت یا فشار خون می توانند عمل را انجام دهند.

مزایای درمان دیابت نوع 2 با عمل چاقی ساسی بای پس معده
مزایای درمان دیابت نوع 2 با عمل چاقی ساسی بای پس معده

دلیل استفاده از عمل چاقی ساسی بای پس معده

1-زیرا این یک جراحی چاقی است که بر مشکلات کمبود ویتامین در سایر جراحی ها غلبه می کند. بنابراین بیماران مجبور نیستند که به مدت طولانی پس از آن ویتامین دریافت کنند.

2-اهداف عالی را در درمان دیابت نوع 2 محقق می کند. از آنجا که درصد بهبود به 95٪ می رسد.

3-بیمار را از عوارض نگران کننده چاقی مانند فشار خون، هیپرکلسترولمی و بیماریهای استخوانی درمان می کند.

SASI در جراحی های چاقی و راه حل های موثر برای تغذیه، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی می تواند موثر باشد.

دلیل استفاده از عمل چاقی ساسی بای پس معده
دلیل استفاده از عمل چاقی ساسی بای پس معده

جراحی بای پس معده با لاپاروسکوپی

این یکی از مهمترین اعمال جراحی چاقی است. در این عمل بخشی از معده قطع می شود و بای پس معده با عبور قسمت اول روده ساخته می شود. با کاهش اندازه معده و دور زدن قسمت اول روده، کاهش وزن با کاهش مقدار غذای خورده شده توسط بیمار چاق اتفاق می افتد. همچنین باعث کاهش جذب غذا و قندها می شود.

این عمل با 4 دهانه کوچک جراحی با لاپاراسکوپی انجام می شود که بیش از 2 سانتی متر نیست. همچنین، هورمون گرسنگی (گرلین) در جراحی حذف می شود که احساس گرسنگی بعد از جراحی نادر است.

بهترین افراد برای عمل جراحی چاقی ساسی، بیماران چاق هستند که دوست دارند مقدار زیادی شیرینی و غذای شیرین بخورند.

بیمار دیابتی

بیماری که دارای وزن بیش از حد ایده آل بیش از 30 کیلوگرم باشد یا بیش از 40 یا 35 درصد درگیر بیماری های مزمن به عنوان دیابت ، افزایش فشار خون یا بیماری های استخوان باشد.

بیمار دیابتی
بیمار دیابتی

مزایای لاپاراسکوپی در جراحی بای پس معده چیست؟

1-درد کمتری نسبت به جراحی باز دارد.

2- فرد فقط یک روز در بیمارستان می ماند.

3-دوره نقاهت کوتاه و بیمار حداکثر پس از 5 روز می تواند به فعالیتهای روزمره خود بازگردد.

4-زمان عمل آن بسیار کوتاه است.

افرادی که بای پس معده را انجام می دهند با لاپاراسکوپی به یک درجه عالی کاهش وزن، حدود 50-70٪ از وزن اضافی در سال اول پس از جراحی دست می یابند.

بعد از انجام عمل چاقی ساسی بای پس معده:

1-فقط یک روز در بیمارستان می ماند. و حداکثر بعد از یک هفته به سر کار خود برگردید.

2-ویتامین ها و مکمل های پروتئینی مصرف شده توسط پزشک تجویز می شود.

3-پیگیری مداوم با پزش دارید.

4- تعهد به غذای سالم و تمرین های ورزشی برای تضمین نتایج جراحی باید داشته باشید.

5-از نوشابه های گازدار پرهیز کنید تا از احتمال کشش معده جلوگیری کنید.

خوشبختانه، بدون محرومیت از غذا پس از جراحی های چاقی، بیمار می تواند انواع غذا را بخورد. البته به دلیل کم شدن اندازه معده، باید مقادیر کم غذا را میل کند.

مزایای لاپاراسکوپی در جراحی بای پس معده چیست؟
مزایای لاپاراسکوپی در جراحی بای پس معده چیست؟

آماده شدن برای جراحی بای پس معده

هرچه از روند کار آگاهی بیشتری داشته باشید، اضطراب شما قبل از جراحی کاهش می یابد. مشاوره با یک جراح قبل از جراحی به شما کمک می کند تا در روند جراحی خود قرار بگیرید و استرس خود را کنترل کنید تا بتوانید به راحتی آماده عمل شوید.

به منظور انجام عمل جراحی چاقی ساسی بای پس معده ایمن و رضایت بخش، باید سیگار کشیدن را چندین هفته قبل از جراحی قطع کنید. همچنین لازم است مصرف برخی از داروها را متوقف کنید، به ویژه داروهایی که مانع روند لخته شدن خون می شوند، داروهایی مانند آسپرین ، ایبوپروفن، ویتامین E و وارفارین.

از شما خواسته می شود آزمایش خون و سایر آزمایشات قبل از عمل را انجام دهید. شب قبل از جراحی چیزی بخورید و بنوشید. اطمینان حاصل کنید که پس از اتمام وقت بیمارستان و مراقبت های مناسب بعد از عمل در خانه یا هتل از حمل و نقل ایمن برخوردار خواهید بود.

آماده شدن برای جراحی بای پس معده
آماده شدن برای جراحی بای پس معده

مراحل جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده در دو مرحله اصلی انجام می شود:

مرحله اول شامل تقسیم معده به دو قسمت و دوختن آنها می باشد. قسمت فوقانی معده، بخش کیسه ای نامیده می شود، بسیار کوچکتر از قسمت پایین معده است. به اندازه تقریبا یک گردو است و قرار است غذایی را که می خورید در خود نگه دارد. از آنجا که می تواند مقدار بسیار کمی غذا را در خود نگه دارد، اشتهای شما به طرز چشمگیری کاهش می یابد. و از این رو در کاهش وزن شما کمک شایانی می کند.

مرحله دوم برش روده کوچک به دو بخش است. قسمت تحتانی به کیسه کوچک متصل می شود، بنابراین غذا مستقیماً از کیسه کوچک عبور می کند، و قسمت اصلی معده و قسمت اول آن را دور می زند. روده کوچک (دوازدهه). در پایان، انتهای اثنی عشر در نقطه پایین تر به روده باریک متصل می شود تا جریان دیگر آنزیم های گوارشی فراهم شود.

مراحل جراحی بای پس معده
مراحل جراحی بای پس معده

اقدامات قبل از عمل

 • قبل از اینکه بتوانید به خانه بروید معمولاً باید 2-3 روز در بیمارستان بمانید. متوسط زمان بهبودی کامل در خانه بعد از بای پس معده پنج هفته است. اما برای افراد مختلف بسته به سن، وزن، سلامت کلی و سبک زندگی آنها می تواند متفاوت باشد.
 • 24 ساعت بعد از عمل مجاز به نوشیدن نیستید. از شما خواسته می شود یک روز بعد از جراحی آرام پیاده روی را شروع کنید. برخی دیگر از دستورالعمل های بعد از عمل در زیر ذکر شده است:
 • در دو روز اول بعد از عمل، غذا خوردن مجاز نیست.برای دو هفته اول، مایعات و غذاهای نرم (سوپ سبوس دار ، آبمیوه، خورشت، شیر و سایر غذاهای نرم با تغذیه غنی) توصیه می شود.برای دو هفته دوم، غذاهای پوره توصیه می شود.
 • بعد از 4 هفته مجاز به خوردن غذاهای جامد مانند برش های کوچک گوشت یا مرغ، میوه ها و سبزیجات پخته شده هستید.زیاد غذا نخورید. فقط 30 گرم غذا پس از جراحی توسط معده شما پذیرفته می شود، در غیر این صورت استفراغ و حالت تهوع اجتناب ناپذیر است.
 • آهسته بخورید و بنوشید. اگر سریع غذا می خورید و می نوشید، سندرم دامپینگ اتفاق می افتد. دقت کنید باید غذایی که می خورید قبل از بلعیدن باید مثل یک غذای پوره شود. طول دوره نقاهت هر روز 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.
 • هنگام غذا خوردن آب ننوشید، از مکمل های تجویز شده مانند مولتی ویتامین، چند ماده معدنی، کلسیم، ویتامین D ، آهن و ویتامین B12 استفاده کنید. و تا می توانید غذای ارگانیک بخورید. و از میان وعده های مکرر خودداری کنید.

بای پس معده در مقابل آستین معده: کدام یک بهتر است؟

با تصمیم به عمل جراحی چاقی، ممکن است هنوز در مورد انتخاب عمل چاقی ساسی بای پس معده یا آستین معده در یک معضل باشید. به عنوان دو روش موثر، هر دو برای افراد با چاقی درجه 2 و 3  موثر است، در حالی که روش دوم بیشتر برای افراد با BMI بالاتر از 45 سال مناسب است.بعلاوه، در نظر گرفتن شباهت ها و اختلافات بین دو عمل جراحی برای تصمیم گیری آگاهانه مهم است.

بای پس معده در مقابل آستین معده: کدام یک بهتر است؟
بای پس معده در مقابل آستین معده: کدام یک بهتر است؟

شباهت های بای پس معده و آستین معده

 •   بعد از هر دو روش، کمتر غذا خواهید خورد زیرا معده جدید شما مقدار کمی غذا را در خود جای می دهد.
 •   بعد از جراحی بای پس معده و آستین معده باید در بیمارستان بمانید.
 •   هر دو روش قابل برگشت نیستند.
 •   دوره نقاهت هر دو عمل جراحی تقریباً یکسان است.
 •   هر دو روش کاهش وزن، قابل توجهی دارند.

تفاوت بین بای پس معده و آستین معده

 •   در عمل چاقی ساسی بای پس معده، معده تا حدی از بدن خارج نمی شود در حالی که در آستین معده قسمت زیادی از معده خارج می شود.
 •   بای پس معده معمولاً برای بیماران چاقی با BMI بالای 45 توصیه می شود، اما می توان آستین معده را می توان برای بیماران BMI 35 نیز انجام داد.
 •   بای پس معده نحوه عملکرد دستگاه گوارش را تغییر می دهد، اما در آستین معده، هضم غذا تغییر نمی کند.
 •   بای پس معده هم جراحی محدود کننده و هم جراحی سوء جذب غذا است، به این معنی که هم باعث می شود کمتر غذا بخورید و هم با دور زدن بخشی از روده کوچک جذب مواد مغذی را کاهش می دهد ، در حالی که آستین معده فقط یک روش محدود کننده است.
تفاوت بین بای پس معده و آستین معده
تفاوت بین بای پس معده و آستین معده

نقش ها و اثرات عمل چاقی ساسی بای پس معده

اگرچه تمام عمل های چاقی باعث کاهش وزن و بهبود هموستاز گلوکز می شود، عمل چاقی ساسی بای پس معده و BPD سریعترین و موثرترین روش ها برای کاهش وزن در افراد چاق می باشند.هر دو عمل باعث بهبودی با دوام زیاد در بیش از 80٪ موارد می شود، که معمولاً طی چند روز پس از جراحی بهبودی حاصل می شود.

از آنجا که این دو روش، معده را کوچک کرده و مانع زیاد خوردن غذا می شود، در حالی که سایر عمل های چاقی اینگونه نیست.جراحی چاقی ساسی بای پس معده به طور گسترده ای در بین افراد چاق که صحبت از روشهای لاغری مرتبط با اصول پزشکی می کنند رایج است.

این در حال حاضر رایج ترین نوع جراحی چاقی است که می تواند به بهبود شرایط مزمن مانند دیابت نوع 2، فشار خون بالا (فشار خون بالا)و کلسترول بالا کمک می کند. با استفاده از عمل چاقی ساسی بای پس معده، که به آن بای پس معده Roux-en-Y نیز گفته می شود، جراح بای پس معده شما با استفاده دستگاه قسمت کوچکی از معده شما را تحت عنوان کیسه معده برش می دهد و سپس مستقیماً به روده کوچک شما متصل می کند.

قسمت بزرگی از معده و اثنی عشر شما “بای پس” می شود، با این وجود، بافت معده خارج شده از بدن برداشته نمی شود. هم چنین باید اطمینان حاصل کنید که، آنزیم ها و هورمون های ضروری بدن همچنان تولید و جذب می شوند.

نقش ها و اثرات عمل چاقی ساسی بای پس معده
نقش ها و اثرات عمل چاقی ساسی بای پس معده

اثرات عمل جراحی چاقی ساسی

از اثرات عمل جراحی چاقی ساسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با توجه به اینکه تقریباً 30٪ مواد غذایی بدون عبور از معده عبور میکنند، احتمال سوء تغذیه و مشکلات کم خونی که می تواند فقط با بای پس همراه باشد بسیار کمتر است.

موثرترین عمل چاقی برای درمان دیابت نوع 2 است زیرا درصد بهبود به 95٪ می رسد.

می تواند به درمان بیمار از عوارض نگران کننده چاقی مانند فشار خون بالا، کلسترول خون و بیماری های استخوانی کمک کند.

از آنجا که محل عبور به دوازدهه هنوز سالم است، در نتیجه تشخیص سرطان اثنی عشر با  آن بسیار آسان تر است.

اصول کاربردی در عمل چاقی ساسی بای پس برای کاهش وزن

10 نکته ای که باید قبل از عمل جراحی چاقی ساسی باید بدانید:

اگر قصد انجام جراحی کاهش وزن مانند باند معده، گاسترکتومی آستین یا بای پس معده دارید، بهتر است آماده شوید تا پس از عمل بتوانید به راحتی استراحت کرده و بهبود یابید.

توصیه های زیر برای کمک به شما در مورد آنچه که شما قبل، حین و بعد از عمل به چه چیزی نیاز دارید، ارائه شده است.

آماده شدن برای کاهش وزن

آماده شدن برای جراحی کاهش وزن به وسیله عمل چاقی ساسی می تواند چندین ماه طول بکشد. آمادگی شما را قادر می سازد تا آنجا که ممکن است قبل از جراحی خود آرام باشید و با برنامه ریزی های انجام شده می توانید بر روی سلامتی و استراحت خود برای شروع بهبودی تمرکز کنید.

برای رسیدن به وزن ایده آل خود باید مادام العمر تعهد دهید که تغییرات عمده ای در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنید. شما باید از نظر احساسی آماده سفر کاهش وزن خود باشید.

در مورد هر دارویی که مصرف می کنید یا قصد استفاده از آن را در طول دوره نقاهت دارید، به پرستار متخصص جراحی و جراح خود بگویید. ویتامین ها، مواد معدنی و گیاهان با داروها تداخل ایجاد می کنند بنابراین چیزی را کنار نگذارید. همچنین اطمینان حاصل کنید که تمام داروهای مورد نیاز پس از جراحی را در اختیار دارید.

سعی کنید قبل از جراحی کاهش وزن 5 تا 10 درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست دهید. تحقیقات نشان می دهد که این ممکن است منجر به بستری کوتاهتر در بیمارستان و کاهش سریع وزن بعد از عمل شود. رژیم پیش از عمل شما ممکن است به شما در انجام این کار کمک کند.

در هفته های منتهی به جراحی خود یک سبک زندگی سالم را شروع کنید

در هفته های منتهی به جراحی خود یک سبک زندگی سالم را شروع کنید تا فرصتی برای عادت دادن به روال های جدید و شیوه زندگی متفاوت داشته باشید.

عادات غذایی جدیدی مانند آهسته غذا خوردن، 15 بار جویدن غذا و پایین گذاشتن چنگال بین لقمه ها را برای انجام این کار انجام دهید. همزمان با غذا خوردن نوشیدنی نخورید، زیرا این کار می تواند کیسه معده شما را بیش از حد پر کند. اگرجراحی باند دارید، مایعات می توانند وعده های غذایی شما را رقیق کرده و از طریق باند وارد بدن کنند، در نتیجه شما می توانید بیشتر غذا بخورید و احساس سیری نمی کنید.

از نظر ذهنی خود را آماده کنید و شروع به تجزیه و تحلیل رفتار غذا خوردن خود باشید. هرگونه عاملی که موجب ایجاد آرامش و همچنین کاهش وزن شما میشود را انجام دهید تا سریع تر بهبود یابید.

با پرستار و جراح خود در مورد یک هدف واقع بینانه و نقاط عطف قابل دستیابی به آن صحبت کنید.

اطمینان حاصل کنید که برای زمان بیرون آمدن از بیمارستان، نوشیدنی، سوپ رقیق و پوره آماده دارید. برخی از وعده های غذایی را از قبل آماده کنید و آنها را فریز کنید.

مخلوط کن یا مایع شوینده را از قبل خریده و آماده کنید.

قبل از جراحی از شما خواسته می شود دستورالعمل های روزه داری را که به موجب آن قادر به خوردن یا آشامیدن نیستید، دنبال کنید. مهم است که به توصیه های جراح خود عمل کنید.

دوش گرفتن

شب قبل از انجام عمل چاقی ساسی بای پس معده، دوش گرفتن یا حمام توصیه می شود زیرا ممکن است این کار برای چند روز پس از جراحی دشوار باشد.

مقدماتی را برای کسی فراهم کنید که شما را به آنجا سوق دهد و شما را همیاری کند. از یکی از دوستان یا اقوام خود بخواهید که حداقل 24 ساعت اول پس از عمل با شما بمانند. ممکن است بخواهید مطمئن شوید که شخصی برای کمک به خانه در چند هفته اول پس از جراحی دارید.

اگر کودک كوچكي دارید طي چند روز اول پس از جراحي لاغري براي مراقبت از آنها برنامه ريزي كنيد.

ممکن است بخواهید موارد زیر را برای خود به بیمارستان ببرید:

لباس خواب یا لباس شب.

روپوش و دمپایی آجدار.

لوازم بهداشتی شخصی از جمله دهان شویه یا اسپری تنفسی. از آنجایی که به تازگی سیستم هضم خود را تغییر داده اید، حتی اگر مستعد ابتلا به بوی بد دهان نباشید، احتمالاً بوی بد دهان خواهید داشت و می خواهید این مشکل را به راحتی حل کنید.

هر دارویی را که برای اقامت خود با بسته بندی و برچسب اصلی نیاز دارید بردارید.

پوشیدن لباس راحتی و  لباس هایی که گشاد هستند و قسمت جلوی آن دکمه دار است.

پرستار / جراح شما را در اسرع وقت پس از عمل جراحی می خواهد و ممکن است خم شدن لباس طبیعی برای شما دردناک باشد.

یک جفت کفش تخت راحتی برای رفتن به خانه برای خود بردارید.

کتاب و مجله.

تلفن همراه و Ipad یا رایانه لوحی برای کمک به شما جهت ارتباط با دوستان یا خانواده خود.

ممکن است بخواهید موارد زیر را برای خود به بیمارستان ببرید:
ممکن است بخواهید موارد زیر را برای خود به بیمارستان ببرید:

نکات عمده بعد از جراحی کاهش وزن

در چند روز اول بعد از جراحی باید استراحت کنید و اطمینان حاصل کنید که زخم عمل خود را تحت فشار قرار نمی دهید. حتی کوچکترین کار مانند باز کردن شیشه مربا نیز به شما فشار زیادی را خواهد آورد. بعد از جراحی چاقی ساسی برای کاهش وزن، باید دوباره به خوردن غذاهای جامد عادت کنید.

به طور معمول با 2 تا 4 هفته رژیم فقط با مایعات، 2 تا 4 هفته غذاهای پوره نیمه جامد و سپس مصرف مواد جامد می توانید تا حد زیادی بهبود یابید. پرستار چاقی / رژیم درمانی شما براساس روش کاهش وزن، شرایط و اهداف خود رژیم غذایی را به شما پیشنهاد می کند.

مراقبت ها در خانه

جراح متخصص به شما اجازه می دهد تا هنگامی که می توانید مایعات و مواد مغذی کافی را از طریق دهان برای جلوگیری از کمبود آب بدن دریافت کنید استفاده نمایید. زمانی که دیگر تب نداشتید و می توانستید درد خود را با دارو کنترل کنید، می توانید به خانه بروید. این بسته به روش کاهش وزن و شرایط فردی و سلامتی شما متفاوت خواهد بود.

به طور معمول برای یک روش باند معده، بیماران یک روز پس از عمل به خانه برمی گردند. اما در عمل چاقی ساسی بای پس معده/ بیماران گاسترکتومی آستینی می توانند انتظار داشته باشند 2 تا 3 شب در بیمارستان بمانند. زمان بهبودی می تواند در هر بیمار متفاوت باشد. فعال بودن بلافاصله پس از جراحی به بهبود سریعتر شما کمک می کند. اگر جراحی لاپاراسکوپی دارید، باید بتوانید بیشتر فعالیت های منظم خود را در طی 2 تا 4 هفته انجام دهید.

به طور کلی، بسته به نوع کار شما، بیماران باند معده 7-10 روز مرخصی و بیماران گاسترکتومی بای پس یا آستین تا 14 روز استراحت و تعطیلی دارند.

دقت و انگیزه مداوم شما در رعایت نکات مراقبتی از خود در جلوگیری از بروز مشکلات کمک می کند. شما 2 تا 6 هفته پس از جراحی عمل چاقی ساسی قرار ملاقات بعدی با پرستار متخصص جراحی خود دارید. قرار ملاقات با یک متخصص تغذیه به شما کمک می کند رژیم جدیدی برای معده کوچکتر خود رعایت کنید.

باید به طور منظم آزمایش خون انجام دهید

اگر بیمار بای پس معده هستید، برای اطمینان از اینکه بدن شما بعد از جراحی ویتامین ها و مواد معدنی کافی کافی دریافت می کند ، باید به طور منظم آزمایش خون انجام دهید. این موارد را می توان از طریق پزشک عمومی سازماندهی کرد.

اگر باند معده دارید، این موارد باید به طور منظم در کلینیک تنظیم شوند. این تنظیمات (پر کردن ها) برای اطمینان از سفت یا خیلی شل بودن باند برای تشویق به کاهش وزن انجام می شود. معده شما قبل از اولین پر شدن، از جراحی باید بهبود یابد. بنابراین حدود شش هفته پس از جراحی این امر ادامه نخواهد یافت.

کاهش موفقیت آمیز وزن کاملاً به این بستگی دارد که شما رژیم غذایی مناسب انتخاب کرده و از لحاظ جسمی تا حد ممکن تحرک داشته باشید. به طور متوسط عمل جراحی چاقی ساسی میتواند منجر به کاهش 50 تا 70 درصدی وزن اضافی بدن طی سه سال شود.

میزان کاهش وزن پس از جراحی به نوع عمل بستگی دارد، اما مهمتر از همه تغییر سبک زندگی و عادات غذایی است. به طور کلی، بیماران بای پس معده حدود 70 درصد از اضافه وزن خود، بیماران گاسترکتومی آستین حدود 60 درصد و بیماران باند معده حدود 50 درصد از دست می دهند.

اگر بیش از 50٪ از وزن اضافی (مازاد) خود را از دست دهید و دوباره به وزن قبلی خود برنگردید، این یک موفقیت محسوب می شود. به طور کلی کاهش وزن بعد از بای پس معده و جراحی گاسترکتومی آستین با بیشترین وزن از دست رفته در 6 ماه اول و تثبیت بعد از 12 تا 18 ماه سریعتر است. جراحی باند معده باعث کاهش تدریجی، اما مداوم وزن می شود.

راهکارهای موثر و بهبود بخش برای کاهش وزن بعد از عمل جراحی چاقی ساسی

شما باید روال مناسبی برای ورزش خود را ایجاد کنید که به شما امکان دهد از خانه بیرون بیایید و فعال باشید، زمان کامپیوتر و تلویزیون را عوض کنید تا سطح تناسب اندام و انرژی را بهبود ببخشید.

اگر پرستار / جراح، با عمل چاقی ساسی شما مشکلی ندارد، ممکن است یک برنامه ورزشی را 2 تا 4 هفته پس از جراحی شروع کنید. برای ورزش نیازی به عضویت در باشگاه نیستید. اگر مدت طولانی است که ورزش نکرده اید یا فعالیت نداشته اید، برای جلوگیری از آسیب دیدگی باید آرام آرام شروع کنید. هر روز 5 تا 10 دقیقه پیاده روی شروع خوبی است. می توانید این مقدار را تا 15 دقیقه پیاده روی دو بار در روز افزایش دهید.

راهکارهای موثر و بهبود بخش برای کاهش وزن بعد از عمل جراحی چاقی ساسی
راهکارهای موثر و بهبود بخش برای کاهش وزن بعد از عمل جراحی چاقی ساسی

غذا خوردن پس از جراحی چاقی ساسی

در دوره اولیه پس از جراحی فقط قادر به خوردن قسمتهای بسیار کمی از غذاها خواهید بود و احتمالاً احساس گرسنگی نخواهید کرد، اما این ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

وعده غذای کم در روز داشته باشید و از میان وعده ها خودداری کنید مگر اینکه واقعاً گرسنه باشید. خوردن منظم غذا باعث گرسنگی بیش از حد شما می شود و باعث کاهش وزن بیشتری در شما نسبت به خوردن نامنظم و میان وعده در کل روز می شود.

لقمه هایی کوچک تری از غذاها را  بخورید. پس از جراحی، اگر بیش از حد غذا بخورید، کیسه معده شما کشیده شده و باعث ناراحتی می شود و ممکن است باعث استفراغ شود. مدتی طول می کشد تا مغز شما با اندازه کوچک کیسه معده شما سازگار شود.

مقدار کمی غذا در دهان خود قرار دهید، به آرامی غذا بخورید و بسیار خوب بجوید.

همراه وعده های غذایی آب ننوشید. اطمینان حاصل کنید که حداقل 2 لیتر مایعات در روز مصرف می کنید. از مصرف تمام نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.

غذاهایی را انتخاب کنید که دارای بافتی برای سیر کردن معده شما باشند

غذاهایی را انتخاب کنید که دارای بافتی برای سیر کردن معده شما باشند به جای مایعات پرکالری یا غذاهایی که ذوب می شوند (ترد، شکلات، بستنی، کیک و بیسکویت)، غذاهایی مانند سبزیجات و میوه جات میل نمایید. این غذاها مستقیماً در معده سرازیر می شوند، شما را سیر نمی کنند و در نتیجه کالری زیادی دریافت می کنید.

غذاهای خاص می تواند برای برخی از افراد مشکل ساز شود. اینها می توانند شامل گوشت های جویدنی ، نان سفید نرم، برنج، میوه و سبزیجات الیافی، آجیل و دانه ها باشند.

پس از ایجاد رژیم “طبیعی” باید در ابتدا از آنها اجتناب شود و دوباره به آرامی معرفی شود. همه افراد متفاوت هستند و شما باید با آزمون و خطا متوجه شوید که چه چیزی برای شما مناسب است.

پس از کاهش وزن قابل توجه طی عمل چاقی ساسی، احتمال دارد پوست شما در برخی از مناطق بدن شما آویزان شود. این ممکن است در اطراف شکم، زیر بازوها، ران ها و پستان شما باشد. اینکه پوست شما بعد از جراحی آویزان می شود یا نه، به موارد مختلفی از جمله کاهش وزن، سن، ژنتیک و ورزش شما بستگی دارد.

این پوست اضافی ممکن است شما را اذیت کند. در صورت تمیز و خشک نگه داشتن پوست، گاهی اوقات ممکن است عفونت یا زخم ایجاد شود. هنگامی که وزن شما تثبیت می شود، می توانید جراحی زیبایی را برای برداشتن یا از بین بردن افتادگی پوست انجام دهید.

صحبت با مشاور جراح پلاستیک

بهتر است با یک مشاور جراح پلاستیک در مورد گزینه های جراحی زیبایی خود مانند کشیدن شکم و بلند کردن سینه صحبت کنید. پزشکان پوست و زیبایی با مراقبت های بهداشتی، گزینه های جراحی زیبایی را برای بیمارانی که مقدار زیادی وزن کم کرده اند ارائه می دهند.

با چاقی در سطح اپیدمی، بسیاری از افراد جراحی چاقی را در نظر می گیرند. با این حال، تصورات غلط در مورد گاسترکتومی آستینی، جراحی Lap-Band و جراحی چاقی ساسی بای پس معده بسیاری از افراد را از ادامه این روش ها باز می دارد – که همه اینها روش های موثر برای درمان این بیماری مناسب هستند.

طبق انجمن پزشکی چاقی یک بیماری است. چاقی را به عنوان شاخص توده بدن (BMI) 30 یا بالاتر تعریف می کنند.. BMI با استفاده از قد و وزن فرد محاسبه می شود و دامنه طبیعی آن بین 18.5 تا 25 است. چاقی اغلب با مشکلات جدی بهداشتی، از جمله دیابت، مشکلات قلبی عروقی و مرگ زودرس در ارتباط است.

صحبت با مشاور جراح پلاستیک
صحبت با مشاور جراح پلاستیک

تصورات نادرست و واقعیت های صورت گرفته درباره عمل های جراحی چاقی

تصور غلط: مهم نیست که کدام نوع جراحی را انجام دهید.

واقعیت: درست همانطور که دو نفر شبیه هم نیستند،  در نتیجه هر عمل جراحی چاقی که ما انجام می دهیم بسیار متفاوت است و هر کدام به طور خاص برای آن شخص تنظیم شده اند.

فرد مبتلا به دیابت احتمالاً به عمل جراحی چاقی ساسی بای پس معده احتیاج دارد که باعث کاهش اندازه معده و دور زدن مقداری از روده کوچک می شود. برای بیماران با BMI تا 50، گاسترکتومی آستینی – که به اندازه تقریبا یک موز معده را از بین می برد – اغلب بهترین گزینه است.

تصور غلط: جراحی یک پلیس بیرون است. قدرت اراده به علاوه رژیم های غذایی مناسب و ورزش نیز به همین خوبی کار می کنند.

واقعیت: اکثر بیمارانی که به جراح چاقی مراجعه می کنند، رژیم ها، ورزش ها و داروهایی را برای کنترل وزن خود برای سالها، حتی دهه ها امتحان کرده اند.

اگر کسی 20 یا 30 اضافه وزن داشته باشد، رژیم غذایی و ورزش تجویز می شود که می تواند موثر باشد. اما اگر آستانه 50 یا 60 اضافه وزن را پشت سر گذرانده باشد، میزان شکست در کنترل وزن با ورزش و رژیم غذایی، نزدیک به 90 درصد است.

دلیل از دست دادن و نگه داشتن وزن نیاز به یک تعهد شدید به رژیم غذایی و ورزش دارد که افراد بسیار کمی می توانند آن را حفظ کنند. عمل جراحی چاقی ساسی با از بین بردن ولع مصرف غذایی، می تواند رژیم شما را از بین ببرد، در نتیجه به کاهش وزن شدید شما کمک می کند.

همانطور که گفته شد، رژیم های غذایی مناسب و ورزش بعد از جراحی بسیار مهم است. در واقع جراحی ابزاری است که موجب کاهش وزن در افراد چاق می شود.

بیماران هم چنین باید در کلاس های قبل و بعد از جراحی شرکت کنند تا به آنها در ایجاد تغییر در سبک زندگی، مانند درست غذا خوردن و شروع یک برنامه ورزشی، کمک کند تا شانس موفقیت طولانی مدت را برای حفظ وزن خود داشته باشند.

تصور غلط: جراحی عملی بیهوده بوده زیرا شما فقط اضافه وزن مجدد پیدا می کنید.

واقعیت: تحقیقات نشان داده است که بیمارانی که جراحی چاقی دارند بیشتر از کسانی که فقط رژیم می گیرند و ورزش می کنند، وزن کم می کنند، در نتیجه این تناسب اندام خود را حفظ می کنند.

یک مطالعه طولانی مدت نشان داد، افراد چاقی که تحت عمل جراحی چاقی ساسی بای پس معده قرار گرفته بودند با کسانی که فقط با رژیم غذایی و ورزش وزن کنترل میکردند مقایسه کرد. بعد از 20 سال، کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند، وزن بیشتری کاهش داده و بهتر توانستند وزن خود را حفظ کنند.

افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند نیز شیوع کمتری از دیابت و بیماری های قلبی عروقی را تجربه کردند و بیشتر عمر کردند. در واقع جراحی بخشی از سفر کاهش وزن بیمار است.

تصور غلط: جراحی چاقی، امری زیبایی است، بنابراین تحت پوشش بیمه نیست.

واقعیت: اگرچه کاهش شدید وزن ظاهر شما را دگرگون میکند، اما مهم ترین مزایای آن فقط زیبایی ظاهری نیست.

بله، بهتر به نظر می آیید. اما هدف از انجام جراحی این است که به افراد کمک شود احساس بهتری داشته باشند، بیشتر زندگی کنند و زندگی سالم و فعال تری داشته باشند.

به همین دلیل بیشتر شرکت های بیمه برای تعیین میزان پوشش، از دستورالعمل های خاصی برای عمل چاقی  ساسی بای پس معده پیروی می کنند. داشتن سایر شرایط تشدید شده توسط چاقی، مانند فشار خون و دیابت، می تواند احتمال پوشیده شدن روش شما را افزایش دهد.

تصور غلط: بعد از جراحی چاقی به جراحی پلاستیک نیاز خواهید داشت.

واقعیت: امروز 99.9 درصد از جراحی های کاهش وزن از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود.”بنابراین هیچ جایی برای زخم وجود ندارد که به جراحی پلاستیک نیاز داشته باشید.

علاوه بر این، بعد از جراحی چاقی، همه افراد با مقدار زیادی پوست اضافی مواجه نمی شوند.

تصور غلط: شما برای جراحی چاقی بسیار سنگین وزن هستید.

واقعیت: درست است که برای بیماران چاق جراحی می تواند چالش برانگیز باشد.

بیماران با BMI بالا معمولاً چندین بیماری همزمان دارند،  دو یا چند بیماری که همزمان در بدن وجود دارند، این عمل را بسیار خطرناک می کند. مهمترین خطرات، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های ریوی است.

اما جراحی هنوز هم ممکن است. زیرا کلید، یافتن جراحی است که تجربه زیادی در معالجه بیماران با وزن زیاد داشته باشد.

تصور غلط: جراحی چاقی برای افراد مسن ایمن نیست.

واقعیت: همانند وزن، سن نیز می تواند یک عامل خطر ساز باشد، به خصوص اگر سایر موارد جدی بهداشتی نیز داشته باشید که خطر هر عمل جراحی را بیشتر می کند. اما به طور خودکار شما را مستثنی نمی کند.

یک نکته مهم: جراحی چاقی برای افراد 80 ساله نادر است. تحقیقات کافی برای حمایت از استفاده یا عدم استفاده از آن وجود ندارد.

تصور غلط: بعد از جراحی هنوز نیاز به مصرف داروی انسولین و فشار خون دارید.

واقعیت: احتمال خوبی وجود دارد که بتوانید آن داروها را رها کنید. همراه با کاهش وزن، جراحی چاقی به تغییر شیمیایی بدن کمک می کند.

پس از جراحی چاقی ساسی بای پس، 80 درصد بیماران دیابتی و 60 درصد بیماران فشار خون بالا بهبود می یابند و این به این معنی است كه دیگر دارو برای مصرف نخواهید داشت.

تصور غلط: جراحی خطرناک است و زمان بهبودی آن طولانی است.

واقعیت: برای اکثر افراد، خطر جراحی چاقی ،در مقایسه با برداشتن مثانه یا کیسه صفرا کم تر است.

اگر چاقی مفرط داشته باشید، احتمال مرگ شما در اثر بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی و حتی برخی از انواع سرطان بسیار بیشتر است.در مورد بهبودی: این معمولاً مختصر است. پس از جراحی، اکثر بیماران یک یا دو شب در بیمارستان می مانند و می توانند پس از دو هفته رژیم مایع به غذاهای جامد برگردند.

تصور غلط: اگر این جراحی را انجام دهید نمی توانید باردار شوید.

واقعیت: ما توصیه می شود که بیماران حداقل یک سال صبر کنند تا باردار شوند. زیرا این امر می تواند در کاهش وزن تداخل ایجاد کند. اما این جراحی بر توانایی شما در بارداری، حمل کودک یا زایمان تاثیر نخواهد گذاشت.

در حقیقت ، از دست دادن وزن گام مهمی در جهت داشتن فرزند است، زیرا چاقی می تواند به نازایی در زنان و مردان کمک کند.اگر قصد بچه دار شدن دارید، حتماً با یک پزشک متخصص در این زمینه صحبت کنید و مرتباً سطح ویتامین D را کنترل کنید.

تصور غلط: اگر این جراحی را انجام دهید نمی توانید باردار شوید.
تصور غلط: اگر این جراحی را انجام دهید نمی توانید باردار شوید.

نتیجه گیری

عمل چاقی ساسی بای پس معده نه تنها در کاهش وزن شما کمک می کند، بلکه خطرات بسیاری از بیماری های جدی را کاهش می دهد و کیفیت زندگی افراد را تغییر می دهد.جراحی چاقی به شما کمک نمی کند که بیشتر زندگی کنید. بلکه به شما کمک می کند زندگی بهتری داشته باشید.

عمل اسلیو معده مناسب افرادی می باشد که به علت چاقی مفرط و عوارض ناشی از آن باید وزن خود را به سرعت کاهش دهند جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص صفحه اسلیو معده مناسب چه کسانی است؟ را مشاهده کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید