عمل حلقه معده در مشهد

با ما همراه شوید تا بیشتر با عمل حلقه معده در مشهد آشنا شوید.

در این مقاله سعی داریم در مورد عمل حلقه معده در مشهد توضیحات جامع و کاملی را برای شما ارائه دهیم. همچنین در مورد مراحل انجام عمل و شیوه ی جراحی نیز توضیحات کاملی را برای شما عنوان می کنیم.

روش حلقه معده برای چه کسانی مفید می باشد برای دانستن این مورد پیشنهاد میکنیم پست حلقه معده دکتر را مشاهده کنید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

09120174510

مقدمه

عمل حلقه معده در مشهد
عمل حلقه معده در مشهد

امروزه جراحان متخصص به دلیل اینکه این عمل معده 1) آسان 2) سریع 3) مقرون به صرفه تر از سایر جراحی های معده است از این شیوه ی جراحی برای درمان بیماران که دچار اضافه وزن و یا چاقی مفرط هستند استفاده می کنند.

عمل حلقه معده در مشهد
عمل حلقه معده در مشهد

کاندیدای عمل حلقه معده در مشهد

 • شاخص توده بدنی آنها بین 35 تا 40 کیلوگرم باشد.
 • دارای شرایط ویژه باشند مانند کودکان با اضافه وزن بالا
 • کسانی که شیرینی جات و مواد غذایی پرکالری کمتری مصرف می کنند.
 • کسانی که در بخش معده و همچنین لوله گوارشی در معده انجام نداده باشند.
 • کسانی که به جسم خارجی حساسیت نداشته باشند.
 • افرادی که 1) بیماری قلبی 2) التهاب روده 3) کم کاری تیروئید مبتلا نباشند.
در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

باریاتریک چیست؟

اضافه وزن و یا چاقی چیست؟

مراحل اولیه جراحی چاقی ( باریاتریک) را نام ببرید؟

حلقه گذاری معده به چه صورت انجام می گیرد؟

چه افرادی کاندیدای مناسب جراحی حلقه گذاری معده هستند؟

مزیت های جراحی حلقه معده را نام ببرید؟

حلقه سیلیکونی قرار داده شده در معده ی بیماران تا چه مدت باقی می ماند؟

نکات مهمی که جراح متخصص به بیماران به منظور نتیجه ی مطلوب از عمل توصیه می کنند را نام ببرید؟

مراحل جراحی حلقه گذاری معده را توضیح دهید؟

اقدامات بعد از عمل حلقه معده را نام ببرید؟

بیماران بعد از عمل باندینگ باید چه مواد غذایی را مصرف نمایند؟

در صورت چه علائمی بیماران باید به پزشک متخصص مراجعه نمایند؟

دو دلیل اضافه وزن مجدد در بیماران را توضیح دهید؟

آیا بیماران بعد از عمل باندینگ معده می توانند از فعالیتهای ورزشی استفاده نمایند؟

آیا بانوانی که دچار اضافه وزن هستند با انجام حلقه گذاری در معده می توانند باردار شوند؟

عوامل تاثیرگذار در هزینه ی جراحی حلقه گذاری معده را نام ببرید؟

چه افرادی نمی توانند از جراحی باندینگ معده استفاده نمایند؟

مزایای اصلی جراحی حلقه معده را نام ببرید؟

تنظیمات باند حلقه ی معده به چه صورت انجام می شود؟

تخلیه ی کامل مایع از درون حلقه ی معده چه زمانی انجام می شود؟

رژیم غذایی بیمارانی که از حلقه معده استفاده کرده اند را توضیح دهید؟

ویژگی های متخصص تغذیه ی خوب را نام ببرید؟

آیا بیمه هزینه ی جراحی حلقه معده را برای بیماران متقبل می شود؟

تاثیر حلقه گذاری معده بر روی پوست شکم بیماران به چه صورت است توضیح دهید؟

باریاتریک

بهتر است بدانید جراحی های چاقی که به منظور کاهش وزن در بیمارانی که به چاقی مفرط مبتلا هستند بکار برده می شود را باریاتریک می گویند.

هدف اصلی که جراحان متخصص تغذیه برای این شیوه ی جراحی در نظر میگیرند تغییر در عملکرد دستگاه گوارشی بیماران است که این تغییرات سبب می شود که معده بیماران مواد غذایی کمتری را بعد از جراحی جذب کند. متخصصین تغذیه عمل باریاتریک را به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می کنند که عبارتند از :

حلقه گذاری معده

یکی از جراحی های باریاتریک که متخصصین برای درمان اضافه وزن در بیماران انجام می دهند حلقه گذاری معده است که جراحان در این عمل با استفاده از یک حلقه ی سیلیکونی در معده در سایز معده محدودیت های را ایجاد می کنند که سبب می شود این بیماران با خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری نمایند.

لطفا از پست هزینه عمل اسلیو در بیمارستان مصطفی خمینی دیدن کنید.

کاهش جذب مواد

یکی از عمل های باریاتریک که جراحان متخصص تغذیه برای کاهش وزن بیمارانی که دچار چاقی مفرط هستند استفاده می نمایند 1) بای پس معده 2) جابجایی دوازدهه 3) اسلیومعده است که در این جراحی ها با از بین بردن بخشی از معده ی بیمار سبب میشود که این افراد مانند گذشته دیگر به خوردن مواد غذایی در حجم زیاد نیستند و با خوردن مقدار کمی از غذا احساس سیری کنند علاوه بر این کالری موجود در مواد غذایی بعد از این جراحی نیز کاهش می یابد که از جراحی های باریاتریک است.

بنابراین این دو جراحی به منظور درمان چاقی و همچنین کاهش وزن در افراد انجام می شود و از جراحی های باریاتریک است.

کاهش جذب مواد
کاهش جذب مواد

اضافه وزن

نیرو و انرژی بدن از طریق مصرف مواد غذایی که به عنوان منبع اصلی جذب انرژی است در بدن تامین می گردد و افراد برای انجام دادن هرگونه فعالیت حرکتی بدن به این منبع انرژی نیازمند هستند که متخصصین تغذیه انرژی دریافتی بدن را با واحدی بنام کالری اندازه گیری می کنند که هر فرد با توجه به 1) رده ی سنی 2) قد 3) وزن این اندازه صورت می گیرد و با بررسی و ارزیابی متخصص تغذیه افراد باید روزانه به طور استاندارد مواد غذایی مورد نیاز را مصرف نمایند.

زمانی که افراد غذا مصرف می کنند دستگاه گوارش غذایی مصرفی را به کالری تبدیل می کند که جذب این کالری از طریق جریان خون انجام می شود  در بخشهای مختلف بدن نظیر 1) ماهیچه ها 2) اندام ها 3) بافت های مختلف بدن به منظور سوخت و ساز مورد مصرف قرار بگیرد.

طبق تحقیقاتی که متخصصین تغذیه به دست آورده اند به این نتیجه رسیده اند افراد به منظور تناسب اندام و همچنین از همه مهمتر سالم بودن وضعیت جسمی باید بین 1) میزان کالری دریافتی و  2) مصرف کالری جذب شده در بدن تعادل و هماهنگی برقرار نمایند تا دچار اضافه وزن و یا چاقی مفرط نشوند. امروزه علت انباشته شدن چربی های مفرط در بدن که سبب اضافه وزن در آنها می شود به دلیل دریافت بیش از حد نیاز بدن به کالری است.

برای آشنایی بیشتر با جدیدترین روش جراحی لاغری که موسوم به پیکر تراشی می باشد توصیه می شود صفحه جدیدترین روش جراحی لاغری را مشاهده کنید.

ورزش و پیاده روی

متخصصین تغذیه به منظور اینکه افراد کالری دریافتی اضافی در بدن را بسوزاند توصیه می کنند که حتما در برنامه ی روزانه ی خود ورزش سبک و همچنین پیاده روی را داشته باشند.

متخصصین تغذیه به منظور اینکه میزان وزن استاندارد افراد را بدست آورند از شاخص توده ی بدنی و یا BMI استفاده می کنند به این صورت که وزن فرد را بر مجذور قد فرد برحسب متر بر هم تقسیم می کنند و وزن شخص را بدست می آورند.

طبق شاخص توده ی بدنی افرادی که BMI آنها بالای سی کیلوگرم است در گروه افراد چاق دسته بندی می شوند و همچنین افرادی که BMI بدن آنها بالای پنجاه کیلوگرم است در گروه افراد بسیار چاق نیز دسته بندی می شوند که متخصص تغذیه برای این گروه از بیماران استفاده از جراحی عمل حلقه معده در مشهد را مناسب می داند.

ورزش و پیاده روی
ورزش و پیاده روی

مراحل اولیه در جراحی چاقی یا باریاتریک

مشاوره اولیه جراحی چاقی

جراح متخصص در مورد اینکه این بیماران برای درمان چاقی مفرط و همچنین جلوگیری از انواع بیماری ها که بر اثر انباشته شدن چربی های اضافه به آن مبتلا شده اند با بیمار صحبت و گفتگو می کنند که این مرحله از جراحی بسیار مهم است تا از این طریق بیمار از انجام جراحی آگاهی و اطلاعات کامل را بدست آورد و بتواند بهترین تصمیم را برای درمان خود که جراحی عمل حلقه معده در مشهد است را انتخاب نماید.

بهتر است بدانید جراح متخصص تغذیه در این مرحله تمامی سوابق پزشکی بیمار را بررسی و ارزیابی می نماید تا از این طریق مطمئن شوند که مشکلی برای انجام جراحی حلقه معده وجود نداشته و بیماران را برای انجام عمل آماده می نمایند.

اگر ساکن غرب تهران هستید برای جراحی لاغری به پست کلینیک لاغری در غرب تهران مراجعه کنید.

بیهوشی

جراحان برای انجام عمل حلقه گذاری و یا باندینگ معده از بیهوشی عمومی و همچنین به صورت باز کردن بخش زیادی از شکم این جراحی معده را انجام می دهند.

بهتر است بدانید که با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه متخصصین برای انجام این جراحی از روش لاپاراسکوپی استفاده می نمایند که در این شیوه از جراحی پنج یا شش شکاف کوچک را بر روی سطح شکم بیمار ایجاد می کنند تا بتوانند عمل حلقه را به بهترین شکل انجام دهند.

یکی از هزاران روش جراحی لاغری برای درمان چاقی عمل لاپاراسکوپی معده می باشد برای آشنایی با این جراحی پیشنهاد می کنیم پست لاپاراسکوپی معده چیست را مشاهده کنید.

بیهوشی
بیهوشی

مدت زمان بهبودی بیمار بعد از عمل

تمامی عمل های که برای کاهش وزن و یا کم کردن حجم معده از آن استفاده می شود به مراقبت ها و دوران نقاهت بیشتری بعد از جراحی معده نیاز دارند اما در جراحی حلقه معده که جراحان از شیوه ی لاپاراسکوپی استفاده کرده اند و برش های کوچکی را بر روی شکم بیماران ایجاد کرده اند زمان بهبودی آن خیلی سریعتر از سایر جراحی های بازی است که برای معده انجام می شود.

در این زمان بیماران باید از مواد غذایی مایع در هفته های نخست بعد از جراحی استفاده نمایند تا از این طریق معده و بخش های داخلی که در اثر انجام جراحی تحت شعاع قرار گرفته اند التیام یابند.

طبق نتایجی که جراحان متخصص برای بیمارانی که جراحی حلقه معده را انجام داده اند به دست آورده اند به این نتیجه رسیده اند که مدت زمان بهبودی و یا برگشت بیماران به وضعیت عادی خود بستگی به توانایی بدن هر فرد نیز دارد.

موارد ذکر شده از مراحل اولیه جراحی چاقی و یا باریاتریک است که بیماران باید از این مراحل به منظور انجام عمل حلقه معده در مشهد اطلاع و آگاهی های لازم را داشته باشند.

مدت زمان بهبودی بیمار بعد از عمل
مدت زمان بهبودی بیمار بعد از عمل

حلقه گذاری معده یا باندینگ معده

اولین اقداماتی که بیماران باید قبل از انجام جراحی معده در نظر داشته باشند 1) پرهیز از سیگار کشیدن 2) استفاده از یک رژیم غذایی مناسب 3 ) ورزش و پیاده روی روزانه که به عنوان اصلی ترین کارهای است که بیماران قبل از انجام عمل معده باید از آنها پیروی کنند.

جراح متخصص قبل از اینکه عمل باندینگ معده و یا حلقه معده را برای بیماران انجام دهند آزمایش های را به منظور کنترل و همچنین ارزیابی بیشتر از وضعیت جسمی بیماران انجام می دهند.

متخصصین با استفاده از این حلقه ظرفیت و حجم بخش فوقانی معده را تا جای امکان کوچک می کنند که این امر سبب می شود بیماران بعد از انجام جراحی با خوردن مقدار کمی مواد غذایی احساس سیری کنند و به دلیل کوچک بودن این بخش ، مواد غذایی حجم معده را پر کنند.

اگر بیش از حد مواد غذایی را مصرف نمایید

بهتر است بیمارانی که این جراحی را برای کاهش وزن خود انتخاب کرده اند بدانند که اگر بیش از حد مواد غذایی را مصرف نمایند دچار استفراغ می شوند که بر روی معده فشار زیادی را می آورد.

در جراحی باندینگ معده و یا عمل حلقه معده در مشهد هورمونهایی که باعث افزایش اشتها در بیماران می شود را تنظیم و یا کنترل نمی کنند و فقط جراحان متخصص بر روی ظرفیت و حجم معده بیمار تغییراتی را ایجاد می نمایند.

جراحان متخصص برای انجام این جراحی از شیوه ی لاپاراسکوپی استفاده می کنند و همچنین از طریق برش های ایجاد شده بر روی شکم بیمار حلقه تنظیم شونده که جنس آن از سیلیکون است را در بخش فوقانی معده یعنی کمی مانده به متصل شدن مری به معده قرار می دهند این امر سبب می شود جراحان معده را به دو بخش نامساوی و غیر همسان که یک اندازه نیستند تقسیم نمایند.

جراح متخصص به منظور تنظیم حلقه در زیر پوست بیماران از یک مخزن استفاده می کنند که با کمک آب مقطر به صورت مرتب آن را استریل می نمایند. جراحان با ایجاد بخش بالای معده که از بخش تحتانی معده کوچکتر است سبب شده که بیماران مواد غذایی کمتری را مصرف کرده و خیلی سریع سیر شوند.

اگر بیش از حد مواد غذایی را مصرف نمایید
اگر بیش از حد مواد غذایی را مصرف نمایید

باندینگ معده قابل تنظیم

جراحان متخصص برای انجام این عمل جراحی معده از یک کمربند قابل تنظیم که داخل این حلقه از یک بالون کوچک تشکیل شده است را به دور بخش بالایی معده قرار می دهند که این امر سبب می گردد بخش بالایی معده همانند یک کیسه ی کوچک باشد که این بیماران با خوردن مقدار کمی از غذا و ورود مواد غذایی به این کیسه احساس سیری کنند.

البته بهتر است بدانید که جراحان یک مسیر باریک از این راه کیسه به بخش باقیمانده از معده متصل می کنند و یک دستگاه به منظور تنظیمات باند سیلیکونی در زیر پوست این بیماران ایجاد می کنند که این دستگاه با کمک یک لوله به این حلقه ی سیلیکونی متصل می گردد.

درصورتیکه بیماران نیاز به حذف و تزریق مایعات در این کیسه را داشته باشند ممکن است که این بالون در بخش فوقانی معده باد و یا تخلیه گردد. کلیه ی این مراحل را جراحان متخصص لاغری معده در روش جراحی حلقه معده در بیماران انجام می دهند.

کاندیدای مناسب عمل حلقه معده در مشهد

افرادی که با استفاده از 1) رژیم غذایی 2) فعالیت های ورزشی 3) مصرف داروهای کاهش وزن و … به وزن ایده آل و مناسب خود نرسیده اند برای درمان خود و حذف چربی های تجمع یافته از بدن می توانند طبق تشخیص جراح متخصص یکی از شیوه های جراحی لاغری که باندینگ معده است را برای درمان خود انتخاب نمایند.

بهتر است بدانید که انتخاب جراحی لاغری به منظور درمان انواع بیماریها و کاهش وزن در بیماران به عوامل متعددی بستگی دارد نظیر : 1) اضافه وزن 2) شرایط جسمی بدن بیماران 3) تشخیص جراح متخصص و… است.

این جراحی بیشتر برای افرادی مناسب است که:

 •   شاخص توده بدنی و یا BMI آنها بین سی و پنج تا چهل کیلوگرم است و انجام فعالیت روزانه برای آنها غیر ممکن شده است می توانند برای درمان خود از این جراحی معده استفاده نمایند.
 •   افرادی که در شرایط ویژه ی قرار دارند مانند کودکانی که در اثر پرخوری زیاد دچار اضافه وزن و یا چاقی مفرط شده اند و همچنین بانوانی که قصد دارند در آینده باردار شوند و می توانند بعد از کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل حلقه معده را از بدن خارج نمایند.
 •   گروه دیگری از افراد کاندیدای مناسب حلقه معده هستند که شیرینی جات و همچنین مواد غذایی پرکالری کمتری را نیز مصرف نمایند.
 •   بیمارانی که هیچ جراحی در بخش معده و همچنین لوله گوارشی در معده انجام نداده باشند می توانند از این جراحی استفاده نمایند.
 •   بیمارانی مناسب انجام این عمل جراحی معده هستند که بدن آنها حساسیت به ورود جسم خارجی به بدن را نداشته باشند می توانند این عمل را برای درمان خود انتخاب کنند.
 •   افرادی که 1) بیماری قلبی 2) التهاب روده 3) کم کاری تیروئید مبتلا نباشند می توانند برای کاهش وزن خود از جراحی حلقه معده استفاده نمایند.

موارد ذکر شده از افرادی هستند که میتوانند جراحی حلقه معده را برای درمان کاهش وزن و همچنین کم کردن حجم معده استفاده نمایند.

این جراحی بیشتر برای افرادی مناسب است که:
این جراحی بیشتر برای افرادی مناسب است که:

مزیت های باندینگ معده

عمل حلقه معده که در بیماران دچار اضافه وزن بالا انجام می شود دارای مزایای متعددی است که عبارتند از :

حلقه گذاری معده نسبت به سایر عمل های دیگر مانند اسلیو معده که ماندگاری بیشتری را دارد از طول عمر و ماندگاری کمتری برخوردار است.

جراحان متخصص بر روی آناتولی دستگاه گوارش بدن بیماران دستکاری های کمتری را ایجاد می کنند.

یکی از مزیت های دیگری که این جراحی دارد این است که بیرون آوردن حلقه از معده خیلی راحت بوده است و جراحان این عمل معده را به عنوان جراحی قابل برگشت نیز محسوب می کنند.

یکی دیگر از مزیت های حلقه گذاری معده این است که این امکان را به بیماران می دهد که در صورت اضطرار یعنی در زمانی که بانوان باردار می شوند و یا اینکه به بیماری دوره ای موقت مبتلا شده اند که در این دو صورت رژیم غذایی فرد باید تحت کنترل باشد می توانند حلقه را از معده خارج کرده و یا شل تر کنند.

بکارگیری شیوه جراحی لاپاراسکوپی

یکی دیگر از مزایای باندینگ معده بکارگیری از شیوه ی جراحی لاپاراسکوپی است به این منظورکه بیماران درد و ناراحتی کمتری از این عمل احساس می کنند.

عمل باندینگ معده یا حلقه گذاری معده نسبت به سایر جراحی های دیگر مقرون به صرفه تراست.

جراحان متخصص در فرم ظاهری معده تغییرات موقتی ایجاد می کنند که می توانند بعد از مدتی معده را به حالت اولیه خود تبدیل کنند.

پزشک متخصص برای دوران نقاهت این بیماران از داروها و همچنین مکمل های غذایی کمتری استفاده می نماید.

موارد ذکر شده از مزیت های عمل حلقه معده در مشهد است که جراحان متخصص با کمک این شیوه ی جراحی حجم و ظرفیت معده را تا حد زیادی کاهش می دهند که این امر سبب می شود بیماران در یک بازه ی زمانی کوتاه با کاهش وزن همراه شوند.

بکارگیری شیوه جراحی لاپاراسکوپی
بکارگیری شیوه جراحی لاپاراسکوپی

نکته در مورد حلقه معده

بهتر است بدانید که حلقه و یا باندینگ معده در بدن بیماران در صورتی که بیمار برای کاهش وزن به آن نیاز داشته باشد بطور دائم در معده ی بیماران باقی می ماند اما درصورتیکه بیمار دچار مشکل و یا عارضه ی شد می تواند این حلقه ی سیلیکونی را از معده خارج نماید.

نکات کلیدی به منظور نتیجه ی مطلوب عمل

جراحان متخصص به بیمارانی که این شیوه ی درمانی را برای کاهش حجم معده انتخاب کرده اند توصیه های را متذکر می شوند که عبارتند از :

یکی از توصیه های کلیدی که جراحان به این بیماران متذکر می شوند این است که بعد از انجام عمل باید خیلی آرام مواد غذایی را میل کنند هر چند که این مدت زمان زیادی را در بر بگیرد.

بهتر است که مواد غذایی را بیش از حد معمول و زیاد بجوید تا کاملا غذا خرد و نرم شود.

این بیماران بعد از عمل باید از خوردن نوشیدنی های گازدار و همچنین قرص های جوشانی که دارای ویتامین هستند نیز بپرهیزند زیرا هوای که در این مایعات وجود دارد سبب حجیم شدن معده گردیده و عملکرد حلقه معده را دچار اختلال می نماید.

از نوشیدن مایعات در حین غذا خوردن بپرهیزید

یکی از نکات طلایی که جراحان متخصص به این بیماران متذکر می شوند این است که از نوشیدن مایعات در حین غذا خوردن نیز بپرهیزند. بهتر است که این بیماران یک ربع قبل از وعده ی غذایی و همچنین دو ساعت بعد از صرف مواد غذایی از مصرف نوشیدنی ها خودداری نمایند.

مواد غذایی مصرفی را به لقمه های خیلی کوچک و ریز تبدیل کنند که هضم آنها راحت تر بوده و همچنین به معده فشار کمتری وارد کند.

یکی از توصیه های کلیدی و مهمی که جراح متخصص به این بیماران می کند این است که زمانی که احساس سیری کردند بهتر است که از غذا خوردن دست بکشند تا دچار درد معده نشوند.

بیماران بعد از ماه دوم از انجام جراحی حلقه گذاری معده بهتر است که هفته ی دو روز به فعالیتهای ورزشی سبک که مناسب با شرایط جسمی آنها است بپردازند.

موارد ذکر شده از نکات کلیدی است که جراح متخصص برای این بیماران توصیه می نمایند و باید از آنها پیروی کنند. شایان ذکر است که این بیماران بعد از انجام جراحی معده باید از یک رژیم غذایی و همچنین فعالیت های ورزشی مناسب استفاده نمایند تا به وزن ایده آل و مناسب خود که سالها آرزو داشتند برسند.

از نوشیدن مایعات در حین غذا خوردن بپرهیزید
از نوشیدن مایعات در حین غذا خوردن بپرهیزید

مراحل جراحی عمل حلقه معده در مشهد

اولین اقدام رضایت

بیمارانی که تمایل دارند این عمل معده را انجام دهند باید حتما یک جلسه ی مشاوره با جراح متخصص به منظور مراحل انجام عمل معده نیز داشته باشند.

جراح متخصص در جلسه ی مشاوره کلیه ی اطلاعات در مورد مراحل عمل و اقداماتی که قبل و همچنین بعد از جراحی بیماران باید آنها را رعایت نمایند را متذکر می شوند.

این جلسه سبب شده که بیمار از انجام عمل و شیوه ی جراحی به طور کامل آگاهی داشته و از استرس و اضطرابی که از عمل انجام شده دارد نیز کاسته شود و از این جراحی استقبال نماید.

بیهوشی

یکی دیگر از مراحلی که در عمل حلقه گذاری معده صورت می گیرد نوع بیهوشی است که جراح متخصص برای انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می کنند.

متخصصین بیهوشی به منظور انجام این مرحله ی درمانی بیمار را به طور کامل بیهوش می نمایند تا از این طریق در مدت جراحی درد و ناراحتی را احساس نکند.

بهتر است بدانید که متخصص بیهوشی در مرحله ی نخست سابقه ی بیمار در مورد حساسیت به مواد بیهوشی را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد و بر مبنای شرایط جسمی بیمار از داروی بیهوشی متناسب استفاده می نمایند.

بیهوشی
بیهوشی

مراحل عمل

معمولا کلیه ی مراحلی که برای عمل حلقه معده صورت می گیرد به یکدیگر شبیه بوده و فقط نوع جراحی به 1) نوع باند و 2) تنظیمات ظرفیت معده نیز بستگی دارد.

جراحان متخصص برای انجام این عمل از پنج تا شش شکاف کوچک برای انجام عمل استفاده می نمایند و از این طریق لاپاراسکوپ که بر روی سر آنها از دوربین های دقیق تشکیل شده است را به داخل بدن بیمار وارد می کنند. دلیل استفاده از برش های کوچک که جراحان بر روی شکم بیماران ایجاد میکنند این است که زخم های باقی مانده در یک بازه ی زمانی کوتاه بهبود می یابد.

مراحل عمل
مراحل عمل

بعد از عمل

یکی دیگر از مراحل جراحی حلقه گذاری معده که بیماران باید به آن توجه کنند اقدامات بعد از عمل است. بعد از پایان جراحی به منظور مراقبت های بیشتر بیماران را به اتاق ریکاوری منتقل می کنند تا بیمار هوشیاری کامل خود را بدست آورد در این مکان پزشک متخصص بیهوشی وضعیت جسمی بیمار را بررسی کرده تا بعد از عمل مشکل خاصی برای بیماران ایجاد نشود.

جراح متخصص به منظور مراقبت های ویژه از این بیماران یک شب بستری در بیمارستان راضروری می دانند تا بیمار تحت نظر قرار بگیرند سپس بعد از اینکه مشکلی برای این بیماران ایجاد نشد روز بعد از بیمارستان با اجازه ی پزشک متخصص ترخیص می شوند. این بیماران به دلیل شکاف های ایجاد شده و همچنین اثرات داروهای بیهوشی باید از یک همراه به مدت چهارده روز کمک و یاری بگیرند.

موارد ذکر شده از مراحل اولیه انتخاب نوع جراحی تا زمان ترخیص از بیمارستان بیماران است که جراح متخصص به طور کامل برای بیماران خود توصیه می کند تا این بیماران از روند انجام جراحی اطلاع و آگاهی های لازم را داشته باشند.

بعد از عمل
بعد از عمل

اقدامات بعد از عمل باندینگ معده

اقداماتی که بیماران باید بعد از انجام عمل به آنها توجه نمایند شامل موارد ذیل است که :

–   بعد از اینکه جراحی عمل حلقه معده در مشهد بر روی بیماران انجام شد این افراد برای تسکین درد نیاز به داروهای مسکن نیز دارند که بهتر است قبل از جراحی آنها را تهیه نمایند.

–   جراح متخصص برای این بیماران بعد از عمل انجام رادیوگرافی از معده را توصیه می کنند تا از این طریق محل قرار گیری درست و صحیح حلقه را در معده مشاهده نمایند.

–   جراح متخصص برای این بیماران استفاده از یک رژیم غذایی مناسب را برای دو هفته ی نخست جراحی توصیه می نماید.

–  این بیماران بعد از شش الی هشت ساعت بعد از جراحی حلقه معده می توانند مایعات را مصرف نمایند و همچنین از روز سوم نیز از مواد غذایی نیمه جامد مانند سوپ میکس شده که هضم آن راحت تر باشد نیز استفاده می کنند.

– مواد غذایی باید کاملا نرم باشد تا این بیماران دچار حالت تهوع و یا اینکه استفراغ نشوند.

–  یکی از اقداماتی که بعد از عمل این بیماران باید بسیار به آن توجه کنند این است که از خوردن مایعات در وعده های غذایی بپرهیزند زیرا برروی حجم و ظرفیت معده تاثیر منفی می گذارد.

هر زمان که احساس سیری کردید دست از غذا خوردن بکشید

–  بیماران بعد از جراحی عمل حلقه معده در مشهد هر زمان که احساس سیری کردند باید دست از غذا خوردن بکشند زیرا با خوردن یک قاشق بیشتر بیماران دچار حالت تهوع می شوند که بر روی معده فشار زیادی را می آورد.

–  جراح متخصص به منظور اینکه بیماران در زمان خوردن غذا و همچنین کاهش وزن به مشکل نخوره به آنها یک برنامه رژیم غذایی مناسب و طرز درست خوردن غذا را نیز می دهند.

تنگ تر کردن معده

–  زمانی که این بیماران اجازه مصرف مواد غذایی جامد را داشتند جراح متخصص حلقه سیلیکونی را تنظیم و همچنین معده را تنگ تر می کند تا با خوردن مقدار کمی غذا بیمار احساس سیری کند.

–  بیمارانی که این شیوه ی درمانی را برای کاهش وزن خود انتخاب کرده اند بعد از جراحی حلقه معده در مشهد باید از خوردن مواد غذایی چرب و همچنین شیرین به دلیل داشتن کالری زیاد خودداری نمایند.

تنگ تر کردن معده
تنگ تر کردن معده

موارد عنوان شده اقدامات بعد از عمل است که به منظور کاهش مشکل و عارضه بیماران باید از آنها پیروی نمایند. بهتر است بدانید بیمارانی که بعد از عمل باندینگ معده دچار استفراغ می شوند این عارضه بیشتر به دلیل 1) تند غذا خوردن 2) جویده نشدن کامل مواد غذایی 3) پرخوری 4) استفاده از لقمه های بزرگ مواد غذایی است به همین دلیل جراح متخصص قبل از انجام جراحی نکات کلیدی و مهم را به این بیماران توصیه میکنند تا آنها را در زمان سرو غذا رعایت کنند.

توصیه های غذایی

بیماران در کنار جراحی حلقه معده به منظور کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل باید از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنند. جراحان طبق نتایجی که بدست آورده اند به این نتیجه رسیدند که هشتاد درصد از کاهش وزن این بیماران به دلیل قرار دادن حلقه در معده است و همین امر سبب شده که این بیماران مواد غذایی کمتری را نیز مصرف نمایند و همچنین جذب کالری مواد غذایی نیز کمتر شود و این بیماران بتدریج با کاهش وزن همراه هستند.

این گروه از بیماران دارای سه امتیاز هستند 1) کاهش وزن در شرایط سخت 2) بهبود وضعیت جسمی بدون کمبود ویتامین 3) با مصرف مقدار کم از غذا طعم و لذت کامل غذا خوردن  نیز برخوردار می شوند.

طبق تشخیص پزشک تغذیه این بیماران از سه وعده ی مواد غذایی روزانه ی خود می توانند استفاده نمایند و علاوه بر این بصورت منظم روزانه از مواد مغذی و ویتامین ها نیز باید استفاده نمایند.

بهتر است بدانید که این بیماران باید مواد غذایی را به صورت کم مصرف نمایند و همچنین سعی کنند که غذاها را به صورت بخار پز استفاده کنند و از مصرف چربی های اشباع شده نیز بپرهیزند.

توصیه های غذایی
توصیه های غذایی

نکته در مورد مواد غذایی مصرفی

بیمارانی که به منظور کاهش وزن از جراحی عمل حلقه معده در مشهد استفاده کرده اند باید به این نکته توجه کنند که حلقه گذاری در معده به کاهش وزن این بیماران کمک بسزایی می کنند اما به تنهایی نمی تواند در وزن ایده آل شما نقشی داشته باشد بلکه این بیماران باید 1) به نوع مواد غذایی 2) مقدار و میزان استاندارد مواد غذایی مصرفی نیز توجه داشته باشند.

علائم خاص و مراجعه به پزشک

بیمارانی که جراحی عمل حلقه معده در مشهد را انجام داده اند در صورت بروز هر کدام از نشانه های زیر باید به پزشک متخصص خود مراجعه نمایند که عبارتند از :

1) بیمارانی که بعد از جراحی دچار تب شدید می شوند باید حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

2) بیمارانی که حتی نوشیدن آب هم برای آنها سخت و مشکل است باید در کوتاهترین زمان به جراح متخصص مراجعه نمایند و مشکل خود را مطرح نمایند.

3) یکی از نشانه های دیگری که بیماران باید به جراح متخصص مراجعه نمایند قرمز شدن اطراف برشها و همچنین درد و ناراحتی زیاد در ناحیه ی که شکاف ایجاد شده است.

در صورت هر کدام از این علائم بیماران باید به جراح متخصص مراجعه نماید تا مراحل درمانی لازم انجام بگیرد.

علائم خاص و مراجعه به پزشک
علائم خاص و مراجعه به پزشک

دلیل اضافه وزن مجدد

دو دلیل را جراحان در بیمارانی که حلقه گذاری معده را انجام داده اند باعث اضافه وزن در این افراد می داند که عبارتند از :

 •   درصورتیکه بیمار مواد غذایی میکس شده را بیش از حد مصرف نماید به دلیل اینکه این غذاهای پوره شده در زمان کم به شکل مایع در می آیند حلقه ی گذاشته شده در معده از عبور این مواد غذایی جلوگیری نکرده و فرد به مرور دچار اضافه وزن مجدد می شود.
 •   این گروه از بیماران در صورت مصرف انواع خوراکی ها نظیر : 1) بستنی 2) شکلات 3) نوشیدنی های شیرین مانند آبمیوه 4) انواع شیرینی ها و … بعد از عمل که به صورت مکرر استفاده می نمایند به دلیل نرم بودن این مواد غذایی به راحتی از حلقه سیلیکونی عبور کرده و این امر سبب شده که فرد دچار اضافه وزن مجدد شود.

موارد عنوان شده از دلایلی است که باعث چاق شدن مجدد افراد می شود زیرا مصرف شیرینی جات به دلیل داشتن قند بالا و همچنین کالری زیاد باعث اضافه وزن و یا چاقی مفرط در این بیماران می شود.

ورزش مناسب بعد از انجام عمل

بیمارانی که به چاقی مفرط و یا اضافه وزن مبتلا هستند چربی های تجمع یافته در بخشهای مختلف بدن دچار انواع بیماری های متعدد در آنها می شود که شامل : 1) دیابت نوع دو 2) کلسترول بالا 3) تری گلیسرید بالا 4) فشار خون بالا 5) سکته مغزی 6) سکته قلبی 7) آپنه خواب و … دچار می شوند.

این بیماران با انجام جراحی عمل حلقه معده در مشهد و حذف چربی های اضافه در بدن به درمان بیماری های کمک بسزایی می کنند طوری که بعد از انجام این عمل بیماران دیابتی و همچنین بیمارانی که دچار فشارخون بالا هستند دیگر نیازی به مصرف داروهای خوراکی ندارند.

اما نکته ی مهم اینجاست که انجام عمل لاغری به تنهایی به درمان این بیماران کمک نمی کند زیرا این افراد باید برای داشتن وزن ایده آل و مناسب متعهد باشند که با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و همچنین ورزش های مناسب که به دلیل داشتن شرایط خاص بر روی آنها فشار کمتری را وارد می کند را به طور منظم انجام دهند.

پزشک تغذیه به این بیماران توصیه می کند که حتما روزانه نیم ساعت پیاده روی و یا فعالیتهای ورزشی سبک را داشته باشند تا به تدریج با کاهش وزن همراه شوند درصورتیکه این بیماران هیچ یک از این نکات را پیروی نکنند دوباره دچار اضافه وزن می شوند که مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد می کند.

ورزش مناسب بعد از انجام عمل
ورزش مناسب بعد از انجام عمل

باندینگ معده در بارداری

بهتر است بدانید که انجام عمل حلقه معده در مشهد تاثیری بر روی بارداری بانوان نداشته است و بانوان با داشتن این حلقه در معده می توانند به بارداری خود ادامه دهند البته این به این معنا نیست که بانوان به دلیل چاق نشدن در دوران بارداری می توانند این عمل لاغری را انجام دهند.

جراحان متخصص به بانوانی که تمایل به انجام جراحی حلقه معده را دارند توصیه می کنند که بعد از گذشت یک الی دو سال که وزن آنها به مقدار قابل توجهی کاهش یافت می توانند اقدام به بارداری نمایند.

بنابراین اگر بیماران بعد از انجام حلقه گذاری در معده اقدام به بارداری نمایند کاهش وزن آنها به دلیل وجود جنین خیلی سریعتر صورت می گیرد که این امر سبب می شود که برروی جنین تاثیر منفی گذاشته و یا مشکلات جبران ناپذیری را برای این دوران حساس ایجاد کند.

پزشک متخصص به دلیل اینکه در این جراحی جذب کالری و همچنین مواد غذایی کاهش می یابد و بر روی جنین اثر میگذارد را برای این دوران مخاطره انگیز می دانند زیرا باعث می شود که در رشد جنین به صورت طبیعی نیز تاثیر بگذارد.

همین دلایل سبب شده که جراحان متخصص به بانوانی که قصد بارداری را دارند توصیه می کنند که جراحی باندینگ را یا بعد از بارداری انجام دهند و یا اینکه بعد از دو سال از جراحی معده تا به اندازه ی کافی وزن خود را کاهش دهند و به وزن ایده آل و مناسب برسند.

باندینگ معده در بارداری
باندینگ معده در بارداری

عوامل تاثیرگذار در هزینه ی عمل حلقه معده در مشهد

عوامل متعددی بر روی هزینه ی جراحی حلقه گذاری  معده تاثیر می گذارد که عبارتند از:

یکی از عواملی که بر روی قیمت نهایی جراحی باندینگ معده تاثیر می گذارد شیوه ی جراحی است که یا به صورت باز و یا به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود نیز متغیر بوده است.

دستمزد جراح متخصص با توجه به شهرت و تخصص پزشک و همچنین محل پزشک ( بالاشهر، پایین شهر) است نیز بستگی دارد.

یکی دیگر از عواملی که در هزینه ی جراحی حلقه معده تاثیرگذار است بیمارستان و یا کلینیکی است که جراحی در آن صورت می گیرد نیز بستگی دارد علاوه بر این خدماتی که به منظور جلب رضایت بیماران در این مکان ها انجام می شود بر روی قیمت تمام شده اثرگذار است.

هزینه های دیگری نظیر 1) متخصص بیهوشی 2) استفاده از ابزارهای جراحی مانند لاپاراسکوپ 3) هزینه ی مشاوره، از عوامل دیگری هستند که بر روی قیمت تمام شده ی جراحی حلقه معده تاثیرگذار است.

این بیماران بعد از انجام جراحی برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب باید به پزشک تغذیه مراجعه نمایند تا یک برنامه ی غذایی مناسب را برای آنها تجویز نمایند که جزئی از هزینه های جراحی عمل حلقه معده در مشهد است.

هزینه ویزیت قبل از عمل جراحی

هزینه ویزیت قبل از عمل جراحی نیز بر روی قیمت تمام شده ی جراحی حلقه معده نیز تاثیرگذار است. بهتر است بدانید که بعد از جراحی ویزیت این بیماران رایگان بوده است و هزینه ی را شامل نمی شود.

استفاده از لباس های جدید به دلیل کاهش وزن یکی دیگر از عواملی است که بر روی قیمت تمام شده ی جراحی حلقه معده نیز تاثیر میگذارد.

انجام آزمایشات و رادیولوژی در ماههای نخست به منظور قرار گیری حلقه سیلیکونی یکی دیگر از عواملی است که بر روی قیمت تمام شده ی جراحی معده اثرگذار است.

موارد عنوان شده از هزینه های جراحی حلقه معده است که بیماران به منظور کاهش وزن و همچنین کم شدن ظرفیت و حجم معده از آن استفاده می کنند.

هزینه ویزیت قبل از عمل جراحی
هزینه ویزیت قبل از عمل جراحی

کاندیدای نامناسب برای عمل حلقه معده در مشهد

در بین افرادی که از چاقی مفرط و اضافه وزن رنج می برند افرادی هستند که کاندیدای مناسب برای انجام جراحی حلقه معده نیستند که عبارتند از :

 •   افرادی که در اثر اضافه وزن به بیماری های 1) التهابی 2) بیماری قلبی 3) انواع بیماری های گوارشی نظیر الف ) کرون، ب ) زخم روده ، ج ) سیروز کبدی ، و) کم کاری تیروئید مبتلا هستند گزینه ی مناسبی برای انجام جراحی حلقه گذاری معده نیستند.
 •   بیمارانی که دارای علائم و یا اینکه سوابق خانوادگی آنها نشان از بیماری خود ایمنی را دارد نمی توانند از جراحی حلقه معده برای کاهش وزن خود استفاده نمایند.
 •   بیمارانی که به مواد مخدر و یا اینکه الکل اعتیاد دارند و ترک آنها برای این گروه از بیماران غیر ممکن است نمی توانند از این جراحی استفاده نمایند.
 •   بانوانی که باردار هستند نمی توانند برای این عمل لاغری اقدام نمایند.
 •   بیمارانی که عمل های مانند 1) فوندوپلیکاسیون 2) آشالازی را در این محل انجام داده اند نمی توانند به منظور کاهش وزن و یا کم کردن حجم معده از این جراحی استفاده کنند.
 •   بیمارانی که به ورود اجسام خارجی به بدن حساسیت دارند و با قرار گرفتن این حلقه سیلیکونی دچار عارضه می شوند گزینه ی مناسبی برای انجام جراحی حلقه گذاری معده نیستند.

موارد ذکر شده از افرادی هستند که گزینه ی مناسب برای کم کردن حجم معده با استفاده از حلقه گذاری معده نیستند.

کاندیدای نامناسب برای عمل حلقه معده در مشهد
کاندیدای نامناسب برای عمل حلقه معده در مشهد

مزیت های اصلی جراحی حلقه معده

این جراحی معده که به منظور کاهش وزن در افرادی که دچار چربی های انباشته شده در نواحی مختلف بدن هستند دارای مزیت های اصلی متعددی است که شامل :

1) این جراحی لاغری به عنوان یکی از جراحی های برگشت پذیر محسوب می شود که هر زمان بیمار بخواهد میتوانند این حلقه را توسط جراح متخصص از معده خارج نمایند.

2) این حلقه در بارداری اختلال ایجاد نمی کند و جراح متخصص با تخلیه ی مخزن که در زیر پوست این بیماران ایجاد کرده اند در تغذیه مورد نیاز در این دوران به مادران باردار کمک می کنند.

برش های کوچک

3) جراحان متخصص برای انجام این جراحی از برش های کوچک استفاده می کنند که از شیوه ی جراحی لاپاراسکوپی برای درمان حلقه گذاری در معده استفاده می نمایند که این جراحت های ایجاد شده خیلی سریع بهبود می یابد.

4) در جراحی حلقه گذاری معده مدت زمان بستری بیماران در بیمارستان و همچنین دوران نقاهت بیماران نسبت به سایر عمل های دیگر کمتر بوده است که از مزیت های این جراحی به حساب می آید.

5)  جراحان در این عمل هیچ شکافی را بر روی معده ایجاد نمی کنند.

6)  جراحی حلقه گذاری در معده در مقایسه با سایر جراحی های که برای کاهش وزن در بیماران از آن استفاده می شود دارای مشکلات کمتری بوده است.

موارد ذکر شده از مزیت های اصلی جراحی حلقه گذاری معده است که باعث شده بیماران از این جراحی معده برای درمان خود استفاده کنند.

تنظیمات باند سیلیکونی

بیمارانی که از این جراحی معده برای کاهش وزن خود استفاده کرده اند باید تنظیمات باند سیلیکونی در زمانهای که جراح متخصص آنها را مقرر کرده اند به طور منظم انجام دهند که شامل:

اولین مرحله ی نخست تنظیم باند سیلیکونی چهل و دو روز بعد از عمل حلقه گذاری معده است که در رادیولوژی و تحت نظر فلوروسکوپی صورت می گیرد.

مرحله ی دوم این تنظیمات در مطب پزشک متخصص انجام می گیرد

مرحله ی دوم این تنظیمات در مطب پزشک متخصص انجام می گیرد و پزشک برای انجام جراحی از هیچ بی حسی استفاده نمی کند.

نکته قابل توجه اینجاست که این بیماران برای تنظیم باند سیلیکونی معده باید حداقل شش ساعت قبل از انجام این تنظیمات ناشتا باشند تا در زمان باند مشکلی برای بیمار ایجاد نشود.

هر چه تعداد تنظیمات باند سیلیکونی در این بیماران کمتر باشد احتمال اینکه برای بیماران مشکل ویا عارضه ی ایجاد شود به مراتب کمتر است.

بیماران بعد از اینکه باند سیلیکونی را تنظیم کردند باید به مدت دو روز فقط مایعات مصرف نمایند و همچنین بعد از این مدت مجددا تا یک هفته از مایعات رقیق استفاده نمایند بعد از این دوران می توانند غذاهای جامد را در حجم کم نیز استفاده کنند.

موارد عنوان شده از تنظیمات باند سیلیکونی معده است که بیماران باید سر زمان مقرر آنها را انجام دهند تا به مشکل خاصی برنخورند.

مرحله ی دوم این تنظیمات در مطب پزشک متخصص انجام می گیرد
مرحله ی دوم این تنظیمات در مطب پزشک متخصص انجام می گیرد

تخلیه کامل مایع موجود در حلقه

بیمارانی که به منظور کاهش وزن و همچنین کاهش ظرفیت معده از جراحی عمل حلقه معده در مشهد استفاده کرده اند در صورت بروز هر کدام از موارد زیر باید به پزشک متخصص به منظور تخلیه ی مایع درون حلقه اقدام نمایند که عبارتند از :

بانوانی که برای کاهش وزن از جراحی حلقه معده استفاده کرده اند در صورت بارداری باید به پزشک متخصص تماس گرفته و خیلی سریع اقدام به تخلیه ی مایع نمایند زیرا با آغاز ویارهای دوران بارداری و همچنین با فشارهای وارد شده به درون شکم که با افزایش سن جنین ایجاد میشود امکان اینکه حلقه ی معده جابجا شود بسیار بوده است. جراح متخصص در اولین اقدام باید مایع درون حلقه را تخلیه نمایند تا از این طریق مواد غذایی مغذی مورد نیاز جنین تامین گردد.

زمانیکه این گروه از بیماران دچار بیماری خاص و یا به عارضه ی مبتلا می شوند که باید در بیمارستان برای مراقبت های بیشتر بستری شوند باید تخلیه ی مایع درون حلقه توسط جراح متخصص انجام بگیرد.

جراح متخصص ابتدا باید مایع موجود در این حلقه را خارج نمایند

عمل های جراحی که متخصصین از بیهوشی عمومی برای این بیماران استفاده می کنند حلقه ی سیلیکونی را غیرفعال می کند به همین دلیل است که جراح متخصص ابتدا باید مایع موجود در این حلقه را خارج نمایند تا از بروز استفراغ این بیماران بعد از بهوش آمدن جلوگیری نماید.

گروه دیگری از بیماران که باید اقدام به تخلیه این مایع درونی حلقه کنند زمانی است که بیماران تمایل به مسافرت طولانی مدت دارند تا به منظور جلوگیری از عارضه های که بر اثر تنظیمات باند حلقه در زمان مسافرت ایجاد می شود جلوگیری نمایند و این مایع را غیر فعال می کنند.

در صورتیکه گشاد شدن مری ناشی از تنگ شدن بیش از حد حلقه ی معده گردد این بیماران برای تخلیه ی مایع درون حلقه باید سریعا اقدام نمایند.

موارد ذکر شده از عواملی است که بیماران در صورت بروز هر کدام از این عوارض و یا مشکل باید به جراح متخصص مراجعه کرده و برای تخلیه ی مایع درون حلقه اقدام نمایند.

جراح متخصص ابتدا باید مایع موجود در این حلقه را خارج نمایند
جراح متخصص ابتدا باید مایع موجود در این حلقه را خارج نمایند

رژیم غذایی بیماران باندینگ معده

بیمارانی که از این جراحی لاغری برای کاهش وزن خود استفاده کرده اند باید از یک رژیم غذایی متناسب استفاده نمایند که شامل :

این بیماران با یک برنامه غذایی مناسب که توسط پزشک تغذیه تنظیم شده است باید در طی روز پنج وعده مواد غذایی را میل نمایند که نظیر: 1) وعده ی اصلی صبحانه 2) استفاده از دو وعده ی غذایی پروتئینی 3) مصرف یک وعده سوپ 4) یک وعده پوره ی انواع سبزیجات است که باید در طی روز حتما این گروه از بیماران مصرف نمایند.

کل وعده های غذایی که این گروه از بیماران استفاده می کنند باید در حد یک فنجان چای خوری سر خالی باشد تا فشار زیادی بر روی معده ی بیماران ایجاد نشود.

یکی از تغییراتی که این بیماران در سبک زندگی خود ایجاد می کنند این است که باید هر لقمه از غذا حدالامکان بیست بار یا بیشتر جویده شود.

این بیماران باید برای صرف مواد غذایی از قاشق کوچک استفاده نمایند.

نیم ساعت قبل از غذا و یک ساعت بعد از غذا از خوردن مایعات بپرهیزید

یکی دیگر از تغییراتی که در سبک عادات غذایی این بیماران باید لحاظ گردد این است که نیم ساعت قبل از غذا و همچنین یک ساعت بعد از غذا از خوردن مایعات بپرهیزند به این دلیل که مصرف مایعات در زمان غذا خوردن سبب بروز عوارض و مشکل در ناحیه ی معده می شود.

یکی از تغییرات در شیوه های غذایی این گروه از بیماران این است که از خوردن نوشابه های گازدار و همچنین فست فودهای که دارای چربی و کالری زیادی هستند نیز بپرهیزند.

این بیماران در برنامه روزانه ی خود به منظور کاهش وزن باید از چهل و پنج دقیقه پیاده روی تند استفاده کنند زیرا این امر سبب می شود که کاهش وزن اثرگذار تر و همچنین موثرتر باشد و توده های چربی انباشته شده از بدن این بیماران به تدریج حذف گردد.

تغییر در سبک زندگی بیماران

هدف اصلی این بیماران از انجام جراحی حلقه معده تغییر در سبک زندگی بیماران است که بعد از دوسال با رعایت رژیم غذایی و همچنین انجام فعالیت های روزانه باید وزن قابل توجهی را کم کنند زیرا بعد از این مدت باند سیلیکونی باید از معده ی بیماران این خارج شود.

نکته ی قابل توجه در این گروه از بیماران این است که کاهش وزن در این بیماران ارتباط مستقیمی با 1) تغییر در شیوه ی تغذیه 2) ورزش های منظم روزانه دارد.

موارد ذکر شده از رژیم های غذایی و همچنین تغییر در سبک زندگی بیماران است که باید از آنها پیروی نمایند. بهتر است بدانید تا زمانی که برای این بیماران مشکلی و یا عارضه ی خاصی ایجاد نشده است می توانند از این حلقه در معده استفاده نمایند.

تغییر در سبک زندگی بیماران
تغییر در سبک زندگی بیماران

وظیفه ی اصلی متخصص تغذیه

وظایفی که یک متخصص تغذیه ی خوب باید داشته باشد تا بتوانیم بعد از انجام جراحی باندینگ معده به آن مراجعه کنیم و از رژیم غذایی که تنظیم کرده است پیروی نمایم عبارتند از :

1) یکی از وظایف اصلی متخصص تغذیه بررسی و ارزیابی نیاز بیماران از مراجعه است که قبل از عمل و همچنین بعد از عمل باید برای بیمار خود لحاظ کند.

2) متخصص تغذیه باید از یک برنامه ی غذایی مناسب و کم حجم که متناسب با وضعیت جسمی بیمار است را برای این بیماران لحاظ نمایند.

3) متخصص تغذیه ی خوب پزشکی است که در رابطه با یک تغذیه مناسب و همچنین رژیم درمانی برای این گروه از بیماران توضیحات جامع و کاملی را ارائه دهد.

4) متخصص تغذیه باید در مراجعات مکرر بیماران تاثیر برنامه ی غذایی که برای این گروه از بیماران ارائه کرده است را در کاهش وزن این بیماران مورد ارزیابی قرار دهد و درصورتیکه بیماران با کاهش وزن همراه نبودند در برنامه ی غذایی آنها تغییرات لازم را لحاظ کند.

افزایش انگیزه بیماران

5) متخصص تغذیه باید انگیزه ی بیماران را تا حد امکان از کاهش وزن به قدری افزایش دهند که برنامه ی رژیم غذایی تنظیم شده را به صورت مداوم از آن پیروی نمایند.

6) بیمارانی که جراحی حلقه گذاری معده را انجام داده اند متخصص تغذیه برای این گروه از بیماران با شرایط موجود از یک رژیم غذایی مناسب را تنظیم می کنند تا در کنار این جراحی با پیروی از یک برنامه ی غذایی به کاهش وزن قابل توجهی دست پیدا کنند.

7) پزشک تغذیه از یک دستورالعمل غذایی مناسب که تمامی ارزش های غذایی و همچنین مواد مغذی در آن لحاظ شده است را برای این گروه از بیماران استفاده می کند.

موارد ذکر شده از ویژگی های متخصص تغذیه خوب است که می توانند به بیمارانی که از جراحی حلقه معده برای درمان خود استفاده کرده اند یک برنامه رژیم غذایی متناسب با شرایط خاص را تنظیم کنند.

بیمه

عمل باندینگ معده که جراحان متخصص برای کاهش وزن در بیماران از آن استفاده می کنند جزء عمل های زیبایی محسوب می شود بیمه هزینه های که این جراحی در برمی گیرد را متقبل میشود فقط موارد استثنا است که جراح تشخیص دهد این عمل به عنوان یکی از شیوه های درمانی به حساب می آید و بیمه برخی از هزینه های را متقبل می شود که این موارد عبارتند از :

بیمارانی که شاخص توده ی بدنی یا BMI آنها بالای چهل کیلوگرم است

–  بیمارانی که شاخص توده ی بدنی یا BMI آنها بالای چهل کیلوگرم است و انجام کارهای شخصی روزانه برای آنها غیر ممکن است و به تنهایی قادر به انجام این فعالیت ها نیستند جراح متخصص برای این گروه از بیماران عمل باندینگ معده را معرفی می نمایند که در این صورت بیمه هزینه های جراحی معده را متقبل می شود.

–  بیمارانی که شاخص توده ی بدنی آنها بالای سی و پنج کیلوگرم است و بر اثر چاقی مفرط و همچنین تجمع چربی های انباشته در بخش های مختلف بدن به بیماری های مانند:

1) فشار خون بالا 2) کلسترول و تری گلیسیرید بالا 3) دیابت نوع دو 4) آپنه خواب مبتلا هستند و جراحان برای کاهش این بیماری ها در این افراد تشخیص می دهند که از عمل حلقه گذاری معده استفاده نمایند طبق دستور پزشک بیمه هزینه ی باندینگ معده را حدالمقدور متقبل می شود.

موارد ذکر شده از عواملی است که باعث بروز انواع بیماری ها و همچنین سکته مغزی و قلبی در این گروه از بیماران می شود که به منظور بهبود وضعیت جسمی این بیماران بیمه هزینه های حلقه گذاری معده را متقبل می شود.

تاثیر حلقه گذاری معده بر روی پوست شکم بیماران

بیمارانی که برای کاهش وزن خود از جراحی عمل حلقه معده در مشهد استفاده کرده اند به تدریج با کاهش وزن همراه می گردند که این امر سبب شده است بیماران از این عمل معده برای کاهش حجم معده استفاده نمایند که به تدریج از ناحیه ی شکم دچار افتادگی و یا شل شدگی پوست می شوند این عارضه در بیمارانی که دارای شاخص توده ی بدنی زیاد هستند بیشتر مشاهده می شود.

جراحان متخصص علت این افتادگی در ناحیه شکم را بر اثر جراحی معده انجام شده و همچنین رعایت کردن از یک رژیم غذایی مناسب می دانند که سبب شده این گروه از بیماران در بازه ی زمانی کم با این مشکل همراه شوند.

پوست دچار تغییرات می شود

پوست بدن بیمارانی که دچار اضافه وزن هستند با انجام این عمل معده دچار تغییرات شده و همچنین حالت کشسانی خود را به تدریج از دست می دهد که این تحولات سبب شده است پوست ناحیه ی شکم دچار افتادگی بیش از حد شود که از تاثیرات جراحی حلقه معده است.

این بیماران علاوه بر افتادگی در ناحیه ی شکم در نواحی مختلف دچار شل شدگی پوست می شوند مانند سینه ، بازوها و همچنین بخش رانهای داخلی و بیرونی پا است که این چین و چروک ها در پوست بیماران اختلال ایجاد می کند.

بانوانی که از جراحی باندینگ معده استفاده کرده اند و دچار این مشکلات شده اند از داشتن این شل شدگی های پوست بدن احساس نارضایتی می کنند که به مرور زمان باعث می شود این افراد اعتماد به نفس خود را نیز از دست بدهند که جراح متخصص برای رفع این افتادگی ها از جراحی زیبایی استفاده می کنند.

سوالات رایج

چند روش برای جراحی بازدارنده در درمان اضافه وزن در بیماران وجود دارد؟

جراحان متخصص برای کاهش وزن بیماران و همچنین کاهش ظرفیت حجم معده از سه شیوه برای جراحی بازدارنده استفاده می نمایند که عبارتند از:

1) حلقه گذاری معده که قابلیت تنظیم را نیز دارد که در اصطلاح پزشکی تنظیم لاپاروسکوپیک هم نیز می گویند.

2) ترمیم و بازسازی معده از طریق حلقه گذاری عمودی در معده است.

3) یکی دیگر از شیوه های جراحی بازدارنده معده برداری لوله ای است که جراحان برای درمان بیمارانی که دچار چاقی مفرط هستند از آن استفاده می نمایند.

پیشنهاد می کنیم از پست حلقه معده دکتر دیدن کنید.

نتیجه ی باندینگ معده را توضیح دهید؟

بیمارانی که برای کاهش وزن خود از جراحی حلقه ی معده استفاده کرده اند با انجام این جراحی بین چهل تا پنجاه درصد از وزن اضافی خود را از دست می دهند که با کاهش وزن همراه می شوند.

به طور مثال بیمارانی که دارای صد کیلو اضافه وزن هستند با انجام این عمل حلقه معده می توانند بین بیست و پنج تا سی وپنج کیلو وزن کم کنند به همین دلیل است که این شیوه ی جراحی لاغری توانسته است اعتماد بیماران را به خود جلب نماید.

بهتر است بدانید بیمارانی که از این شیوه ی جراحی معده استفاده کرده اند بعد از این عمل، معده ی این بیماران تنها قادر است که سی گرم از مواد غذایی را در خود نگه دارد.

جراحان متخصص از چه شیوه ی جراحی برای حلقه گذاری معده استفاده می کنند؟

پزشک متخصص از شیوه ی جراحی لاپاراسکوپی برای درمان بیماران استفاده می کنند زیرا این شیوه سبب می شود که جراحان از برش های کوچکی برای انجام جراحی در این بیماران استفاده نمایند.

جراحان متخصص از چه شیوه ی جراحی برای حلقه گذاری معده استفاده می کنند؟
جراحان متخصص از چه شیوه ی جراحی برای حلقه گذاری معده استفاده می کنند؟

نتیجه گیری

امروزه معضل چاقی در بین افراد به عنوان یکی از مشکلات بزرگ در جامعه شناخته شده است که سبب شده این بیماران برای کاهش وزن خود و همچنین کم کردن حجم معده از جراحی حلقه معده در مشهد استفاده کنند.

جراح متخصص برای این بیماران از یک حلقه ی سیلیکونی استفاده می کنند که سبب می شود بیماران بعد از جراحی با خوردن مقدار کمی از غذا احساس سیری نمایند و بعد از مدتی به تدریج با کاهش وزن همراه شوند.

چگونه از لیست جرحان اسلیو معده بهترین جراح لاغری رو پیدا کنیم ؟ در این خصوص وارد پیج لیست جراحان اسلیو معده شوید.

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید