عمل بای پس معده در ساری

در این مقاله به موضوع عمل بای پس معده در ساری می پردازیم. دستیابی به وزن ایده آل و مطلوب، به یکی از مهم ترین دغدغه های انسان در جوامع امروزی تبدیل شده است. همان گونه که می دانیم ، اضافه وزن و چاقی عوارض بسیار زیاد و جبران ناپذیری برای بدن فرد در پی دارد و بسیاری از بیماری های خطرناک و مرگ آور به دلیل چاقی و اضافه وزن زیاد در افراد ایجاد می گردد.

مقدمه

بسیاری افراد سعی می کنند که از طریق ورزش و یا  پیروی از یک رژیم غذایی مناسب، وزن خود را کاهش دهند ولی کاهش وزن به این روش ها ممکن است مدت زمان زیادی به طول بیانجامد و دشوار باشد. اما امروزه شیوه های به روزتر، جدیدتر و سریع تری برای لاغری کشف شده است.

عمل بای پس معده در ساری
عمل بای پس معده در ساری

از جمله این راه ها می توان به عمل بای پس معده اشاره کرد. بیشتر جراحان متخصص در زمینه درمان چاقی  نیز این شیوه  جراحی را ترجیح می دهند زیرا عمل بای پس معده دارای عوارض کمتری نسبت به سایر جراحی های کاهش وزن می باشد. در این مقاله، سعی داریم تا توضیحاتی درباره عمل بای پس معده در ساری ، مزایای عمل بای پس، چگونگی انجام عمل بای پس معده، مراقبت های مورد نیاز پیش و پس از عمل بیان نمائیم.

مزایای عمل بای پس معده در ساری

  • کاهش وزن سریع 
  • بهبود سلامت و وضع جسمانی
  • درمان دیابت نوع دوم
  • درمان مشکلات مفاصل و اختلالات تنفسی 
  • درمان آپنه خواب 
عناوین مقاله:

عمل جراحی بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده در ساری به چه صورتی انجام می پذیرد؟

چند نوع عمل جراحی بای پس معده وجود دارد؟

مزایای عمل بای پس معده چیست؟

چه اقداماتی باید در زمانی که قصد عمل بای پس معده را داریم، انجام دهیم؟

قبل از انجام عمل بای پس معده در ساری ، چه آزمایشاتی انجام می شود؟

رژیم غذایی مناسب  پس از انجام عمل بای پس معده چیست؟

فعالیت های بدنی و ورزش های بعد از عمل بای پس معده در ساری

مهم ترین رکن موفقیت عمل جراحی بای پس معده

پیش از شروع مقاله ضرورت دارد این مسئله را گوشزد کنیم که مهم ترین رکن موفقیت عمل جراحی بای پس معده، جراحی است که این عمل را انجام می دهد. دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح عمل بای پس معده می تواند به شما کمک کند که به آرزوی دیرینه خود که دستیابی به وزن ایده آل است دست یابید.

در واقع با انجام عمل جراحی بای پس معده توسط دکتر سلیمی، شما به راحتی می توانید کاهش وزن مناسبی داشته باشید و به وزن مطلوب خود برسید.

برای دانستن تفاوت جراحی بای پس و اسلیو معده لطفا از پست اسلیو معده بهتره یا بای پس دیدن کنید.

البته دکتر سلیمی در تهران فعالیت می نمایند و چنان چه عمل بای پس معده در ساری برای شما میسر نبود و یا تمایل به انجام عمل تحت نظر بهترین متخصص جراحی چاقی را داشتید، می توانید به دکتر سلیمی در تهران مراجعه نمایید و از تجربیات دکتر سلیمی بهره مند شوید.

عمل جراحی بای پس معده چیست؟

اگر شما قصد انجام عمل بای پس معده در ساری را دارید، باید بدانید که عمل جراحی  بای پس معده به خصوص برای افرادی که مبتلا به چاقی مفرط هستند، بهترین گزینه است.

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از چاقی مفرط داشته باشیم، باید عنوان کنیم که چاقی مفرط  بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی این است که کسانی مبتلا به چاقی مفرط هستند که حداقل 100 پوند معادل (5/45 کیلوگرم) اضافه وزن داشته باشند.

عمل جراحی بای پس معده چیست؟
عمل جراحی بای پس معده چیست؟

برخی اوقات از چاقی مفرط به عنوان چاقی مرضی نیز نام می برند، چون این نوع چاقی باعث به وجود آمدن طیف بسیار وسیعی از بیماری ها برای افراد می گردد.

از جمله این بیماری ها می توان به هیپرتانسیون، دیابت و بیماری سرخرگ کرونری و فشار خون اشاره نمود. بنابراین با درمان چاقی مفرط می توانیم از ابتلا به بیماری های زیادی پیشگیری کنیم.

به منظور حل این مشکل، روش های درمانی فراوانی پیش روی فرد قرار دارد. از جمله رژیم های غذایی کم کالری، درمان با داروهای کنترل کننده اشتها و انجام تمرینات ورزشی؛ اما تنها درمانی که در کنترل طولانی مدت چاقی مرضی (مفرط) مؤثر واقع شده است، مداخله جراحی است.

به طور کلی جراحی گاستریک بای پس و سایر جراحی های کاهش وزن، معمولا بعد از امتحان کردن روش های دیگر کاهش وزن همچون ورزش و رژیم غذایی انجام می شود. لازم به ذکر است که موفق ترین مداخله جراحی شناخته شده برای درمان لاغری افراطی، عمل بای پس معده می باشد.

کنترل مصرف مواد خوراکی

انجام عمل جراحی بای پس معده با کنترل مصرف مواد خوراکی، مقدار کالری قابل جذب بدن را محدود نموده و باعث کاهش وزنی چشمگیر می‌شود. بعد از انجام جراحی بای پس معده، ضرورت دارد تا تغییرات بزرگی در سبک زندگی روزمره  خود ایجاد کنید تا به نتیجه مثبت و مورد نظر خود برسید.

عمل بای پس معده در ساری می تواند گزینه درمانی بسیار مناسبی برای افرادی باشد که  دچار بیماری‌های خاص و خطرناکی مثل دیابت نوع دو و فشار خون هستند. همچنین کسانی که دچار عوارض جانبی چاقی از جمله زانو درد و کمردرد هستند.

بر اساس بازخوردی گرفته شده از کسانی که این عمل را انجام داده اند، اثبات شده است که عمل بای پس معده تاثیرات مثبت بسیار بالایی در کاهش وزن و ایجاد سلامتی در بیمار دارد.

افرادی هستند که به طور افراطی و مرضی شیرینی خور هستند

گروه دیگری از افراد که می توانند کاندیدای انجام عمل جراحی بای پس معده باشند، افرادی هستند که به طور افراطی و مرضی شیرینی خور هستند و استفاده نمودن از روش های محدود کننده معده در این افراد تاثیری ندارد.

همچنین افرادی که به دلیل چاقی بیش از حد و مفرط دچار اختلال ریفلاکس معده به مری می باشند، از دیگر گروه هایی هستند که عمل بای پس معده برای آن ها بهترین روش درمانی محسوب می شود.

از آنجایی که بین افزایش سن و بروز بیماری های خطرناکی مانند فشار خون و دیابت و سایر بیماری های مرتبط با چاقی ارتباط مستقیمی وجود، در صورتی که از طریق روش های معمول لاغری مانند رژیم غذایی و ورزش نتیجه ای نگرفته اید، باید هرچه سریع تر نسبت به جراحی بای پس معده در ساری اقدام نمائید.

همان گونه که عنوان گردید، عمل بای پس معده در عین حال که یکی از محبوب ترین و موثرترین جراحی های چاقی در سطح جهان می باشد، ولی یک عمل فوق العاده حساس و با اهمیت می باشد که حتما باید توسط یک جراح با تجربه و حاذق صورت گیرد.

بنابراین شما اگر به دنبال دستیابی به نتایج مطلوب و موفقی از عمل بای پس معده خود هستید، می توانید با اطمینان خاطر و در کمال آرامش، عمل جراحی خود را نزد دکتر سلیمی که  حاذق ترین جراح بای پس معده می باشد، انجام داده و از نتیجه کار شگفت زده شوید.

افرادی هستند که به طور افراطی و مرضی شیرینی خور هستند
افرادی هستند که به طور افراطی و مرضی شیرینی خور هستند

عمل بای پس معده در ساری به چه صورتی انجام می پذیرد؟

برای انجام عمل جراحی بای پس معده، بیمار تحت بیهوشی عمومی و کامل می باشد. در عمل  بای پس معده، دو بخش مهم از دستگاه گوارش فرد را جراحی می کنند که این بخش ها شامل کوچک کردن معده و کوتاه کردن روده باریک است.

جراحی بای پس معده قابل برگشت نیست. پس از انجام عمل جراحی بای پس معده، معمولا مقدار غذایی که فرد مصرف می کند و میزان جذب مواد غذایی، به میزان قابل توجهی  کاهش پیدا می کند.

در ابتدا جراحان، معده را به دو بخش تقسیم می کنند که  بخش اول محلی برای نگهداری غذاست که این قسمت به طور کلی کوچکتر از قسمت دیگر است و معمولا حدود  5 تا 10 درصد از حجم کلی معده فرد را در بر می گیرد و بخش دیگر معده را نیز خارج نمی کنند و به همان شکل در شکم باقی می ماند تا به وظایفش عمل می کند.

در واقع این قسمت، شامل کوچک کردن و کوتاه کردن روده در مسیر غذاست. کیسه موزی شکلی که در هنگام عمل بای پس معده ایجاد می شود، بسیار کم حجم و کوچک است و می تواند تنها در حدود  30 گرم غذا را در خود جای دهد.

 

عمل بای پس معده در ساری به چه صورتی انجام می پذیرد؟
عمل بای پس معده در ساری به چه صورتی انجام می پذیرد؟

جراحان متخصص پس از کوچک نمودن حجم معده، به سراغ روده باریک می روند

جراحان متخصص پس از کوچک نمودن حجم معده، به سراغ روده باریک می روند که در این قسمت، روده حدود 100 تا 150 سانتیمتر برش داده شده و از مسیر عبور غذا کنار گذاشته می شود.

اما این برش را از بدن خارج نمی کنند، بلکه فقط به معده کوچک پیوند داده می شود. در نتیجه بعد از این که غذا وارد بدن شد، از معده کوچک به روده باریک که اکنون بسیار کوتاه شده می رود و هضم و جذب و دفع انجام می پذیرد.

میزان برداشت معده و شرایط جراحی کاملا به شرایط فردی بیمار و نظر پزشک بستگی دارد. عمل بای پس معده بر اساس شرایط ممکن است با ایجاد برش های نسبتا بزرگ روی شکم انجام شود که به این روش، عمل جراحی باز می گویند.

در صورتی که در برخی از مواقع، جراحی بای پس معده به روش لاپاراسکوپی انجام می شود که فقط  چند برش کوچک به منظور عبور ابزارهای لاپاراسکوپی روی شکم ایجاد می شود.

در هر دوی این روش ها بعد از ایجاد برش روی شکم، قسمت فوقانی معده توسط دکتر سلیمی برش داده می شود. سپس باقی معده به نوعی مهر و موم یا به طور کامل مسدود می گردد.

با انجام این عمل، میزان کالری دریافتی به بدن کاهش پیدا کرده، معده باقیمانده فرد نمی تواند بیشتر از تقریبا سه پیمانه غذا را در خود نگه دارد. بنابراین فرد بیش از این میزان قادر به غذا خوردن نمی باشد. در واقع در عمل جراحی بای پس معده، حجم زیادی از معده برداشته می شود و باقیمانده معده به شکل موز یا آستین در می آید.

اگر عمل جراحی بای پس معده به صورت لاپاراسکوپی انجام پذیرد، درد بسیار کمتری دارد

اگر عمل جراحی بای پس معده به صورت لاپاراسکوپی انجام پذیرد، درد بسیار کمتری دارد و دوره نقاهت بیماری نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. در عمل جراحی بای پس معده، حدود 60 تا 80 درصد معده (بسته به وزن بیمار) جدا شده و از مسیر دستگاه گوارش کنار می رود.

پس از جراحی بای پس معده، بخش ابتدایی روده باریک که مسئول جذب بخشی از مواد غذایی می باشد، از مسیر خارج می گردد که حاصل این امر، کاهش جذب مواد غذایی می باشد.

اگر عمل جراحی بای پس معده به صورت لاپاراسکوپی انجام پذیرد، درد بسیار کمتری دارد
اگر عمل جراحی بای پس معده به صورت لاپاراسکوپی انجام پذیرد، درد بسیار کمتری دارد

باید به این نکته توجه داشت که موفقیت آمیز بودن عمل بای پس معده به میزان زیادی به تجربه و مهارت پزشک جراحی که این عمل را انجام می دهد، بستگی دارد.

بنابراین اگر شما قصد انجام عمل بای پس معده در ساری را دارید و به دنبال یک پزشک جراح با توانمندی بالا هستید، بهتر است به تهران بیایید و عمل جراحی بای پس خود را پیش دکتر سلیمی بهترین و توانمندترین جراح بای پس معده انجام دهید.

هدف اصلی از انجام عمل بای پس معده

هدف اصلی از انجام عمل بای پس معده این می باشد که میل و اشتهای بیمار به غذا کمتر گردد و همچنین بدن بیمار غذای کمتری جذب کند. به منظور دستیابی به اهدف بیان شده در عمل بای پس معده برای این که بیمار غذای کمتری میل کند، باید سایز معده تغییر داده شود و برای این که غذای کمتری جذب شود، می باید فعالیت روده را به شیوه ای تغییر داد که جذب کمتری انجام دهد.

بنابراین با انجام عمل بای پس معده، زمانی که معده کوچک می شود، بیمار احساس پر شدن معده و سیری دارد، بنابرین میلی به خوردن غذا ندارد. از طرفی در روده جذب مواد غذایی کمتری صورت می گیرد و عملا کالری کمتری به بدن می رسد. با به کارگیری این روش، بیمار در حدود ۸۰ الی ۱۰۰ درصد اضافه وزن خود را از دست می دهد.

به بیان دیگر پس از انجام عمل جراحی بای پس معده، انتظار می‌رود که بیمار حدود ۳۰ درصد از وزن قبل از جراحی خود را از دست بدهد. لازم به ذکر است که در عمل جراحی بای پس معده، هیچ بخشی از معده برداشته نمی شود.

فقط قسمتی از معده توسط بخیه ها و دوخت هایی از سیستم گوارش جدا می شود و غذایی به آن بخش وارد نمی شود.  این جراحی معمولا چند ساعتی طول می کشد. از طرفی پس از عمل، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود تا بروز عارضه های احتمالی مورد بررسی قرار گیرد.

با انجام عمل بای پس معده، می توان در مدت زمان دو سال، کاهش وزن قابل توجهی با کمترین میزان آسیب پذیری داشته باشید

در واقع با انجام عمل بای پس معده، می توان در مدت زمان دو سال، کاهش وزن قابل توجهی با کمترین میزان آسیب پذیری داشته باشید. عمل بای پس معده معمولا بین یک تا سه ساعت به طول می‌ انجامد.

عمل بای پس معده می تواند بهترین و  مناسب ترین عمل جراحی برای کسانی است که تجربه انجام عمل های جراحی ناموفق مانند اسلیو معده را داشته اند، چون این عمل از نظر میزان موفقیت از جمله بهترین عمل های جراحی چاقی می باشد.

بر اساس بازخوردهای دریافت شده از کسانی که عمل جراحی بای پس معده خود را نزد دکتر سلیمی انجام داده اند، سطح رضایتمندی این افراد از عمل جراحی دکتر سلیمی در حد عالی می باشد و به کسانی که قصد عمل بای پس معده در ساری را دارند، توصیه می شود با مراجعه به بهترین پزشک جراح بای پس معده و مشاوره و انجام عمل در نزد ایشان، موفقیت عمل جراحی خود را تضمین نمایند.

با انجام عمل بای پس معده، می توان در مدت زمان دو سال، کاهش وزن قابل توجهی با کمترین میزان آسیب پذیری داشته باشید
با انجام عمل بای پس معده، می توان در مدت زمان دو سال، کاهش وزن قابل توجهی با کمترین میزان آسیب پذیری داشته باشید

چند نوع عمل بای پس معده وجود دارد؟

عمل بای پس کلاسیک:

جراحی بای پس کلاسیک قوی ترین جراحی لاغری است. در این روش، درابتدا کیسه معده از قسمت فوقانی  آن جدا می گردد. سپس روده به صورت طولی در قسمت پایین تر به معده پیوند زده می شود تا غذا، بای پس (میانبر) زده شود. این کار باعث می‌شود تا غذا وارد بقیه معده نشود و آنزیم های ترشح کننده روی آن ها تاثیر نگذارد.

با انجام عمل بای پس معده، طول دستگاه گوارش به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. این کار موجب می‌ شود تا غذا مستقیما وارد دوازدهه شده و کل روده را طی نکند.

اگر جراحی بای پس کلاسیک با استفاده از روش لاپاراسکوپی پیشرفته انجام گردد، نتایج بهتری به همراه دارد و دوره نقاهت عمل به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. همچنین انجام این عمل نسبت به روش جراحی لاپاراسکوپی درد کمتری برای فرد به همراه دارد. در این روش، هیچ گونه بریدگی روی پوست ایجاد نمی شود.

در این روش، پزشک جراح با استفاده از چند سوراخ کوچک، لوله های مخصوص جراحی را وارد بدن می کند

در این روش، پزشک جراح با استفاده از چند سوراخ کوچک، لوله های مخصوص جراحی را وارد بدن می کند. با کمک دوربین متصل شده به انتهای لوله های مخصوص جراحی، دکتر سلیمی می تواند درون شکم بیمار را مشاهده نماید.

عمل جراحی چاقی بای پس به شیوه لاپاراسکوپی، جدیدترین روش جراحی بای پس معده است که نتایج آن بسیار مثبت بوده است و میزان خطا در آن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و در حدود صفر است و این نوع عمل جراحی بسیار ایمن است. در واقع بای پس کلاسیک بیشترین میزان کاهش وزن را در بین عمل های لاغری لاپاراسکوپی برای افراد به ارمغان می آورد.

عمل جراحی بای پس معده بهترین روش جراحی لاغری می باشد. به کمک این روش می توان به بهترین و سریع ترین شکل، وزن خود را کاهش داده و در مدت زمان 18 ماه، فرد می تواند حدود 80 درصد وزن اضافه خود را از دست ببرد.

در این روش، پزشک جراح با استفاده از چند سوراخ کوچک، لوله های مخصوص جراحی را وارد بدن می کند
در این روش، پزشک جراح با استفاده از چند سوراخ کوچک، لوله های مخصوص جراحی را وارد بدن می کند

عمل مینی بای پس معده:

در ابتدا این سوال پیش می آید که عمل مینی بای پس معده با عمل بای پس کلاسیک چه شباهت ها و تفاوت هایی دارد؟

عمل مینی بای پس معده و عمل بای پس معده کلاسیک از این لحاظ که هر دو یک کیسه کوچک از معده ایجاد می نمایند، بسیار شبیه به هم هستند. در واقع اندازه کیسه تازه ایجاد شده در طی هر دو عمل جراحی، به طور قابل توجهی کوچکتر از اندازه اصلی معده است. بنابراین، این موضوع باعث می شود تا فرد کمتر غذا بخورد و در نتیجه کالری کمتری دریافت کند.

عمل مینی بای پس معده را می توان به عنوان یکی از پیشرفته ترین انواع جراحی چاقی به حساب آورد. در واقع این عمل انقلابی در زمینه جراحی چاقی ایجاد نمود و بیماران بسیار چاق و دارای اضافه وزن شدید که محدودیت زیادی در زمینه فعالیت بدنی دارند را هم نسبت به دستیابی به وزن مطلوب امیدوار نموده است.

دکتر سلیمی به عنوان یکی از بهترین جراحان چاقی در زمینه عمل مینی بای پس معده می باشد و بیماران دارای اضافه وزن زیاد از شهر ساری و سایر شهرهای ایران می توانند برای دریافت مشاوره و انجام عمل به دکتر سلیمی مراجعه نمایند.

برای افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، کاهش وزن با این روش بهتر جواب می دهد زیرا سوء جذب در مینی بای پس بسیار قابل توجه تر از بای پس عادی است.

چعمل مینی بای پس برای افرادی که بی ام آی بین چهل و پنج تا پنجاه یا بالاتر دارند، صورت می پذیرد

عمل مینی بای پس برای افرادی که بی ام آی بین چهل و پنج تا پنجاه یا بالاتر دارند، صورت می پذیرد. در واقع عمل جراحی  مینی بای پس معده تلفیق دو روش عمل جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس کلاسیک می باشد.

با انجام این عمل، بیمار می تواند از مزایای هر دو عمل بای پس کلاسیک و عمل جراحی اسلیو معده همزمان برخوردار گردد و بیمار می تواند در کمترین زمان، کاهش وزن سریع و چشمگیری تجربه نماید. عمل مینی بای پس معده به ویژه برای کسانی که به علت چاقی مفرط و اضافه وزن شدید وضعیت سلامتی نامساعدی دارند، بسیار مفید و موثر واقع گردد.

دکتر سلیمی بهترین جراح در زمینه انواع عمل های جراحی لاغری اعم از بای پس کلاسیک و مینی بای پس می باشد. دکتر سلیمی که از با تجربه ترین پزشکان در زمینه انواع مختلف بای پس معده می باشد، با ویزیت بیمار و بررسی شرایط جسمانی وی، مناسب ترین عمل جراحی بای پس معده را برای بیماران انجام می دهد تا بتوانند بهترین نتایج را از انجام عمل بگیرند.

چعمل مینی بای پس برای افرادی که بی ام آی بین چهل و پنج تا پنجاه یا بالاتر دارند، صورت می پذیرد
چعمل مینی بای پس برای افرادی که بی ام آی بین چهل و پنج تا پنجاه یا بالاتر دارند، صورت می پذیرد

بنابراین اگر شما قصد انجام عمل بای پس معده در ساری را دارید، بهترین راهکار برای شما این است که به مطب دکتر سلیمی در تهران مراجعه نموده و عمل جراحی بای پس مناسب خود را انجام دهید و به وزن ایده آل خود برسید.

مزایای عمل بای پس معده در ساری چیست؟

عمل جراحی بای پس معده امروزه به یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین عمل های جراحی چاقی تبدیل شده است. دلیل این ام،ر اثر گذاری بسیار زیاد این عمل جراحی بر کاهش وزن سریع و دسترسی به وزن ایده آل است.

عمل جراحی بای پس معده در زمره موفقیت آمیزترین عمل های جراحی است که مزایای بسیار زیادی برای بیمارانی که از اضافه وزن و چاقی رنج می برند، دارد. بخشی از این مزایا عبارتند از:

1- اولین مزیتی که می توان برای عمل بای پس معده در ساری در نظر گرفت، دستیابی به وزن ایده آل و کاهش قابل توجه وزن بیمار می باشد که نتیجه این کاهش وزن، بهبود شرایط جسمانی بیمار و وضعیت سلامتی وی می باشد.

2- با انجام عمل بای پس معده در ساری ، میزان مصرف مواد غذایی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر آن، میزان ترشح هورمون اشتها به عنوان اصلی‌ترین علت چاقی نیز به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند.

احتمال موفقیت این عمل برای دستیابی به کاهش وزن بسیار بالاست

3- احتمال موفقیت این عمل برای دستیابی به کاهش وزن بسیار بالاست، همچنین با انجام این عمل، احتمال بازگشت مجدد چاقی بسیار پایین و کم است.

4- در عمل بای پس معده در ساری ، به دلیل عدم تغییر در سیستم گوارشی بیمار مانند معده و روده، فرد از نظر جذب مواد معدنی و ویتامین ها دچار چالش نمی گردد و میزان بروز سوء تغذیه به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

بنابراین عوارض جانبی کمبود ویتامین و مواد آلی که در سایر عمل های جراحی ممکن است برای بیمار مخاطراتی ایجاد کند و موجب ضعف و بی حالی فرد و ابتلا به بیماری های زمینه ای ناشی از کمبود ویتامین گردد، ایجاد نمی شود.

بیماری فشار خون و دیابت در دسته خطرناک ترین بیماری های جهان طبقه بندی می گردند

5- همان گونه که می دانیم، بیماری فشار خون و دیابت در دسته خطرناک ترین بیماری های جهان طبقه بندی می گردند. چاقی یکی از عواملی است که باعث بالا رفتن احتمال ابتلای افراد به این بیماری ها می شود.

در واقع  با انجام عمل جراحی بای پس، بیماری های مزمن و خطرناکی مانند فشار خون و دیابت نوع دوم به سادگی بهبود و درمان می یابد. عمل جراحی بای پس معده صرفا یک عمل لاغری نمی باشد، بلکه این عمل علاوه بر تاثیر گذاری در کاهش وزن، جنبه درمانی نیز دارد و از بروز بسیاری از بیماری های خطرناکی که در اثر اضافه وزن ایجاد می گردد، پیشگیری می نماید و حتی منجر به درمان آن ها می گردد.

بیماری فشار خون و دیابت در دسته خطرناک ترین بیماری های جهان طبقه بندی می گردند
بیماری فشار خون و دیابت در دسته خطرناک ترین بیماری های جهان طبقه بندی می گردند

عمل بای پس معده در ساری ، بیشترین میزان کاهش وزن را نسبت به سایر جراحی ها به خود اختصاص داده است

6-  عمل بای پس معده در ساری ، بیشترین میزان کاهش وزن را نسبت به سایر جراحی ها به خود اختصاص داده است. با انجام عمل بای پس معده، فرد در حدود 90  تا 93 درصد از وزن  اضافی خود را از دست می دهد. بنابراین عمل بای پس معده در زمره بهترین عمل های جراحی قرار می گیرد.

7-  یکی از مهم ترین نگرانی های افرادی که عمل های جراحی چاقی را انجام می دهند، ترس از چاق شدن مجدد پس از انجام عمل جراحی چاقی است. مطالعات و تحقیقات مختلف نشان داده است که عمل بای پس معده، کمترین میزان بازگشت چاقی را داشته است که چیزی در حدود یک تا سه درصد می باشد.

بنابراین اگر شما قصد انجام عمل جراحی دارید که کمترین میزان بازگشت را داشته باشد، یقینا باید عمل انتخابی شما برای کاهش اضافه وزن، عمل بای پس معده باشد.

8- عمل بای پس معده بهترین عمل جراحی چاقی برای  افرادی است که تحرک و فعالیت بدنی در آن ها بسیار پایین می باشد و به صورت افراطی، ریزه خوار و شیرینی خوار می باشند و نسبت به سایر عمل های جراحی مانند اسلیو معده، در این زمینه برتری دارد.

در واقع عمل بای پس معده به ویژه برای افرادی که نمی توانند میزان غذای دریافتی خود را کاهش دهند و در طول شبانه روز به صورت متناوب غذاهای پر کالری و چاق کننده مصرف می کنند، به طور یقین بهترین عمل جراحی است که علاوه براین که موجب کاهش وزن این گونه افراد می شود، به آن ها کمک می کند که عادت های غذایی ناسالم خود مانند ریزه خوری و یا خوردن بیش از حد شیرینی و مواد قندی را نیز اصلاح کنند.

اگر بیمار پس از انجام عمل جراحی به هر دلیلی قصد داشته باشد تا معده اش را به حالت قبل و اولیه خود برگرداند

9- در عمل بای پس معده در ساری ، اگر بیمار پس از انجام عمل جراحی به هر دلیلی قصد داشته باشد تا معده اش را به حالت قبل و اولیه خود برگرداند، از نظر تکنیکی به سادگی برگشت پذیر می باشد.

بنابراین بیمار می تواند اطمینان خاطر داشته باشد که در صورت نارضایتی از عمل بای پس معده، می تواند شرایط را به حالت قبل برگرداند و استرسی از بابت بدتر شدن شرایط پس از انجام عمل جراحی نداشته باشد چون همه چیز برگشت پذیر بوده و بیمار با خیالی آسوده می تواند در مورد انجام عمل بای پس معده تصمیم گیری نماید. شما می توانید پس از عمل، کیسه کوچکی که در معده تان ایجاد شده است را بردارید و به شرایط قبل از انجام عمل جراحی برگردید.

اگر بیمار پس از انجام عمل جراحی به هر دلیلی قصد داشته باشد تا معده اش را به حالت قبل و اولیه خود برگرداند
اگر بیمار پس از انجام عمل جراحی به هر دلیلی قصد داشته باشد تا معده اش را به حالت قبل و اولیه خود برگرداند

10- این عمل می تواند برای بهبود بیماری آپنه خواب نیز موثر باشد.

زمان بهبود این جراحی خیلی سریع و کوتاه مدت است

11- زمان بهبود این جراحی خیلی سریع و کوتاه مدت است، مدت زمان بستری در بیمارستان پس از انجام عمل جراحی بای پس معده 3 روز می باشد. به طور متوسط بین ۸ تا ۱۰ روز طول می کشد که به زندگی عادی خود برگردید.

به دلیل تاثیر گذاری و نتیجه بخش بودن و همچنین امن بودن این عمل، به روشی معمول برای کاهش وزن شناخته شده است. زمان بهبود و ریکاوری عمل بای پس معده  کوتاه  و سریع است.

از ویژگی های بارز عمل جراحی بای پس معده

از ویژگی های بارز عمل جراحی بای پس معده این است که کاهش وزن به صورت پیوسته پس از عمل ادامه می یابد و این کاهش وزن می تواند تا دو سال پس از انجام عمل نیز تداوم داشته باشد و بیمار به وزن ایده آل خود دست یابد.

12- یکی دیگر از مزایای عمل بای پس معده این است که فرد با انجام این عمل و کاهش وزن، میزان سوخت و ساز بدن نیز افزایش قابل توجهی پیدا می کند. در نتیجه پس از عمل بای پس معده نیز به دلیل بالا رفتن سطح سوخت و ساز بدن، همچنان کاهش وزن ادامه پیدا می کند. بنابراین یک کاهش وزن دائمی برای فرد اتفاق می افتد و میزان بازگشت چاقی پس از عمل جراحی به حداقل می رسد.

13- بر اساس نتایج آخرین تحقیقات و پژوهش ها، عمل بای پس معده موثرترین روش جراحی برای درمان بیماری دیابت نوع 2 می باشد و احتمال بهبود درمان این بیماری پس از جراحی بای پس معده به نسبت سایر روش های جراحی به صورت معناداری بالاتر می باشد.

14- به خاطر کاهش وزن سریعی که پس از عمل بای پس معده در فرد ایجاد می شود، نیاز به داروهای کاهش اشتها و رژیمی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و در نتیجه فرد به وزن ایده آل و مطلوب خود در سریع ترین زمان می رسد. در عین حال از عوارضی که مصرف داروهای لاغری برای افراد ایجاد می کند نیز در امان می باشد.

افرادی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، به میزان شایان توجهی و به سرعت، کاهش وزن پیدا می کنند

15- افرادی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، به میزان شایان توجهی و به سرعت، کاهش وزن پیدا می کنند. در نتیجه بیماری های مفصلی که به دلیل اضافه وزن بیش از حد و فشار زیاد روی عضلات در افراد ایجاد گردیده بود نیز درمان می یابد و افراد می توانند با سهولت بیشتری به فعالیت های بدنی و ورزش های متناسب خود پرداخته و میزان رضایتمندی آن ها از زندگی افزایش محسوسی پیدا می کند.

16- همان گونه که می دانیم، افراد چاق به دلیل عدم رضایت از وضعیت ظاهری و اندام خود به میزان زیادی اعتماد به نفسشان کاهش پیدا می کند، عموما گوشه گیر می شوند و تعاملات اجتماعی آن ها کاهش پیدا می کند و کمتر در جمع حاضر می شوند.

بنابراین به بیماری های روانی مانند افسردگی، اضطراب، و … دچار می شوند. با انجام عمل بای پس معده، این افراد می توانند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند، میزان تعاملات اجتماعی خود را بالاتر برده و در نتیجه کمتر دچار بیماری های روانی می شوند. تحقیقات اثبات کننده این موضوع است که عمل جراحی بای پس معده علاوه بر سلامت جسمانی، می تواند سلامت روانی فرد را نیز به میزان زیادی بهبود دهد.

افرادی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، به میزان شایان توجهی و به سرعت، کاهش وزن پیدا می کنند
افرادی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، به میزان شایان توجهی و به سرعت، کاهش وزن پیدا می کنند

دکتر سلیمی

برای برخورداری کامل از مزایای جراحی بای پس معده باید این عمل جراحی توسط پزشک حاذق و توانمندی مانند دکتر سلیمی صورت پذیرد. بنابراین افراد برای انجام یک عمل موفقیت آمیز بای پس معده می توانند از سراسر ایران به ویژه شهرهای شمال کشور مانند ساری، به تهران آمده و به دکتر سلیمی که بهترین جراح لاغری می باشد، مراجعه کنند و در کمترین زمان ممکن، عمل بای پس معده خود را انجام دهند.

چه اقداماتی باید در زمانی که قصد عمل بای پس معده در ساری را داریم، انجام دهیم؟

افرادی که قصد انجام عمل جراحی بای پس معده را دارند، باید قبل از انجام این عمل، اقداماتی را صورت دهند تا امکان موفقیت عمل خود را افزایش دهند. این افراد لازم است که قبل از انجام عمل جراحی، سبک زندگی خود را تغییر دهند و در روش کلی زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند تا برای سبک زندگی که بعد از عمل جراحی باید در پیش بگیرند، آمادگی های لازم را داشته باشند.

همچنین این افراد باید از نظر سلامت جسمانی مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته تا بررسی شود که آیا قادر به انجام این عمل جراحی هستند یا خیر. در کنار ارزیابی سلامت جسمانی، سلامت روانی این افراد نیز باید مورد سنجش قرار بگیرد و به آن ها مشاوره های لازم در خصوص عمل جراحی بای پس و شرایط پس از عمل ارائه گردد.

برای کسب اطلاعات درباره انجام این عمل، حتما قبل از آن باید چندین جلسه مشورتی با پزشک معالج خود انجام دهید. گفت و گو با افرادی که قبل از شما تجربه انجام عمل بای پس معده را داشته اند نیز می تواند مفید واقع گردد.

افرادی که قبل از انجام عمل جراحی، نیکوتین یا هر نوع ماده مخدر دیگری را مصرف می کرده اند، باید قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده حتما با پزشک معالج خود مشورت نموده تا راهنمایی های لازم به آن ها ارائه گردد.

نیکوتین یا مواد مخدر

چون نتایج تحقیقات نشان داده است که افرادی که نیکوتین یا مواد مخدری دیگری مصرف می کرده اند، ممکن است با ادامه یافتن مصرف آن بعد از عمل جراحی بای پس معده، دستاوردهای عمل را کم رنگ کند و برای آن ها مضر باشد.

همچنین فرد حتما باید قبل از انجام عمل جراحی معده با پزشک معالج خود مشورت کند و در برنامه روزمره خود فعالیت های بدنی و ورزش های مناسب را بگنجاند. از جمله این ورزش ها می توان به پیاده روی سبک و حتی ورزش هایی مانند حرکات کششی که فرد حتی قادر به انجام دادن آن در داخل منزل می باشد، می توان اشاره نمود.

نیکوتین یا مواد مخدر
نیکوتین یا مواد مخدر

فعالیت بدنی قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده حتما باید به صورت اصولی صورت پذیرد تا آسیبی به بدن وارد نسازد. همچنین ورزش ها باید به گونه ای انتخاب گردد که بیمار علاقه مند به انجام آن باشد و سریع دلسرد نشود و ورزش را به طور کلی از برنامه روزمره خود حذف نکند.

تداوم ورزش از نوع ورزش همواره مهم تر است

تداوم ورزش از نوع ورزش همواره مهم تر است. نکته دیگری که باید مد نظر قرار گیرد، این مسئله است که بیمار در دوران آمادگی قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده نباید به وزن خود اضافه کند و چاق تر شود.

معمولا در مواردی دیده می شود که فرد قبل از انجام عمل جراحی بای پس، اقدام به پرخوری می کند و با حرص و ولع غذاهای مورد علاقه خود را می خورد تا بعد از عمل جراحی رژیم مورد نظر خود را بگیرد.

باید به بیمار گوشزد شود که رعایت رژیم غذایی قبل از انجام عمل جراحی آغاز شود تا هم منجر به آسیب به بدن نشود و هم به عنوان تمرینی برای رعایت رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده باشد.

بنابراین افرادی که قصد انجام عمل جراحی بای پس معده را دارند، حتما باید قبل از انجام عمل جراحی به متخصصان تغذیه مراجعه کنند و با توجه به شرایط جسمانی و روحی خود رژیم متناسب با وضعیت کلی خود را دریافت نماید. معمولا متخصصان تغذیه از دو تا سه هفته قبل از انجام عمل جراحی توصیه می کنند که میزان غذای دریافتی خود را به تدریج کاهش دهند و وعده های غذایی را محدودتر کنند.

پزشکان متخصص تغذیه توصیه می کنند که قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده، وعده صبحانه به طور کامل صرف شود

به صورت کلی پزشکان متخصص تغذیه توصیه می کنند که قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده، وعده صبحانه به طور کامل صرف شود و در هنگام خواب در بعدازظهر و خواب شبانه غذایی خورده نشود و بین خواب فرد و آخرین وعده غذایی که می خورد، حداقل چهار ساعت فاصله باشد.

توصیه دیگری که در مورد تغذیه بیمارانی که قصد انجام جراحی بای پس معده را دارند، صورت می پذیرد، این است که به جای خوردن کربوهیدرات ها از مایعات استفاده نمایند و در طول شبانه روز حداقل پنج بار از مایعات ضروری و مفید مانند آب بهره ببرند.

به طور کلی رژیم غذایی مناسب برای بیماران قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده، بیشتر باید شامل غذاهایی باشد که مقدار سبزیجات در آن فراوان است و در عین حال پروتئین مورد نیاز این بیماران را نیز تامین نماید تا بیمار به هنگام گرفتن رژیم غذایی با مشکلی مواجه نشود.

مصرف به اندازه میوه نیز از جمله مواردی است که حتما باید در رژیم غذایی این افراد گنجانده شود. با رعایت رژیم غذایی مناسب که شامل سبزیجات زیاد و مفید برای بدن فرد می باشد، به تدریج به این نوع رژیم غذایی سالم عادت می کند و راحت تر می تواند رژیم غذایی به نسبت دشوارتر بعد از عمل جراحی را نیز انجام دهد.

رعایت رژیم غذایی مناسب قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده، میزان موفقیت عمل را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد

ضمن اینکه رعایت رژیم غذایی مناسب قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده، میزان موفقیت عمل را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. فردی که قصد عمل جراحی بای پس معده را دارد، بهتر است قبل از انجام عمل جراحی، مصرف غذاهای پرچرب و پرکالری را به حداقل برساند و همچنین میزان استفاده از مواد قندی و شیرینی جات نیز تا حد امکان محدود گردد.

رعایت رژیم غذایی مناسب قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده، میزان موفقیت عمل را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد
رعایت رژیم غذایی مناسب قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده، میزان موفقیت عمل را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد

یکی از موارد مهم دیگری که افراد باید قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده به آن توجه داشته باشند، این است که تا حد امکان از مصرف غذاهای آماده و فست فودی خودداری نمایند و بیشتر غذاهای خانگی آن هم به صورت آب پز را مصرف نمایند.

افرادی که قصد دارند عمل بای پس معده را انجام دهند، حتما باید آب بیشتری در برنامه روزمره خود بنوشند. در یک رژیم غذایی مناسب، حتما باید به میزان مناسبی مایعات در آن گنجانده شود.

البته بهترین نوشیدنی برای فردی که قصد دارد تا عمل بای پس معده را انجام دهد، آب می باشد و فرد باید حتی الامکان از مصرف الکل، نوشابه، همچنین نوشیدنی های انرژی زا خودداری نماید.

مصرف هر گونه آب میوه غیر طبیعی و مایعات شیرین نامناسب را به حداقل ممکن برساند، چون قند غیر طبیعی موجود در این مایعات ممکن است که منجربه افزایش وزن فرد شود. مصرف نوشیدنی های کافئین دار باید به میزان زیادی محدود گردد.

مصرف چیپس، پفک، شکلات و تنقلاتی شیبه به این ها نیز توصیه نمی شود

همچنین مصرف چیپس، پفک، شکلات و تنقلاتی شیبه به این ها نیز توصیه نمی شود. قند موجود در وعده های روزانه فرد کاهش یابد و کاملا کنترل شود. وعده های غذایی به صورت منظم و در ساعت های مشخصی میل شود، به ویژه وعده غذایی شام باید فاصله مناسبی با ساعت خواب داشته باشد و خوردن شام را به ساعات پایانی شب موکول نکند.

بهتر است در زمان خوردن وعده های غذایی، فرد مایعات مصرف نکند و خوردن آب و سایر مایعات را با فاصله حداقل سی دقیقه ای پس از خوردن وعده غذایی موکول نماید تا در فرآیند جذب مواد غذایی خللی ایجاد نگردد و فرد دچار مشکل نشود.

افرادی که قصد انجام عمل بای پس معده را دارند، باید حتما به این موضوع آگاهی داشته باشند که چه زمانی سیر شده اند. در واقع باید نشانه های سیرشدن خود را بدانند و بلافاصله پس از بروز این نشانه ها، از خوردن غذا خودداری نمایند.

مصرف چیپس، پفک، شکلات و تنقلاتی شیبه به این ها نیز توصیه نمی شود
مصرف چیپس، پفک، شکلات و تنقلاتی شیبه به این ها نیز توصیه نمی شود

دکتر سلیمی که از جمله با سابقه ترین و بهترین جراحان لاغری می باشد، می تواند کمک شایان توجهی به بیماران برای پیروی کردن از رژیم غذایی قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده نماید و با ارائه بهترین رژیم غذایی، آمادگی بیماران برای انجام عمل جراحی بای پس معده را به بالاترین سطح برساند.

افرادی که می خواهند عمل بای پس معده در ساری را انجام دهند، باید قبل از انجام عمل، بعضی از عادت های غذایی خود را کنار بگذارند

افرادی که می خواهند عمل بای پس معده در ساری را انجام دهند، باید قبل از انجام عمل، بعضی از عادت های غذایی خود را کنار بگذارند. مثلا در صورتی که خیلی تند غذا می خورند، باید آن را کنار گذاشته و آهسته تر غذا بخورند و با آرامش کامل و به طور کامل لقمه را بجوند تا از گرسنگی کاذب پیشگیری نمایند.

اگر عادت به خوردن غذا در جلوی تلویزیون و هنگام کار با اینترنت را دارید، باید آن را کنار بگذارید چون ممکن است حواس او را از نشانه های سیر شدن پرت نموده و بیش از حد معمول غذا بخورد. معمولا افرادی که قصد عمل جراحی بای پس معده را دارند، ممکن است به دلیل ترس از محدودیت های تغذیه ای، قید انجام این عمل را بزنند.

در این گونه موارد آن ها بهتر است تا جلسات مشاوره ای با روانشناس و همچنین پزشک جراح خود داشته باشند تا بتوانند انگیزه خود را برای انجام عمل حفظ نمایند. یک پزشک جراح دلسوز می تواند با ارائه توضیحات در مورد مزایای انجام عمل بای پس معده برای فرد، انگیزه وی را برای انجام این عمل تقویت نمایند.

بیماران قبل از انجام عمل بای پس معده با رعایت رژیم غذایی تعیین شده توسط متخصص تغذیه می توانند میزان  التهاب کبد خود را کاهش داده و به این ترتیب انجام عمل بای پس برای وی راحت تر و موفقیت آمیزتر می شود.

دکتر سلیمی بهترین جراح بای پس معده معتقد است که بهتر است بیماران در شب قبل از عمل غذا نخورند و به صورت ناشتا و با معده خالی به بیمارستان مراجعه کنند. همچنین در شب قبل از عمل، باید فرد تا جایی که امکان دارد، استرس را از خود دور نماید و با آرامش خاطر، عمل جراحی را انجام دهد.

افرادی که می خواهند عمل بای پس معده در ساری را انجام دهند، باید قبل از انجام عمل، بعضی از عادت های غذایی خود را کنار بگذارند
افرادی که می خواهند عمل بای پس معده در ساری را انجام دهند، باید قبل از انجام عمل، بعضی از عادت های غذایی خود را کنار بگذارند

قبل از انجام عمل بای پس معده در ساری ، چه آزمایشاتی انجام می شود؟

به طور کلی، جراحان توانمند و متخصصی مانند دکتر سلیمی، سعی می کنند تا در تمامی عمل های جراحی از جمله عمل بای پس معده، برای بررسی دقیق تر سلامت جسمانی بیمار و خطرناک نبودن عمل جراحی برای وی آزمایشاتی را در نظر می گیرند.

از جمله آزمایشاتی که برای انجام عمل جراحی بای پس معده صورت می پذیرد، آزمایش ادرار، آزمایش پلاکت خون، آزمایش آنزیم های کبدی و … است. چون برای پزشک، اولویت اول، حفظ سلامتی بیمار و به خطر نیفتادن جان وی می باشد. برخی از آزمایشاتی که قبل از عمل جراحی بای پس معده صورت می گیرد، عبارتند از:

سونوگرافی:

معمولا اولین آزمایشی که برای بیمارانی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، تجویز می گردد، آزمایش سونوگرافی است، چرا که این آزمایش اطلاعات کاملی را در مورد وضعیت کلی بیمار مانند وضعیت کیسه صفرا، کبد و … در اختیار پزشک قرار می دهد.

آندوسکوپی و کولونوسکوپی:

معمولا قبل از انجام عمل جراحی بای پس معده، پزشک به منظور بررسی وضعیت معده بیمار و بیماری هایی مانند زخم معده و … آزمایش آندوسکوپی برای بیمار تجویز می کند و برای بررسی وضعیت روده بیمار از نظر بیماری هایی مانند زخم کولیت، برای بیمار آزمایش کولونوسکوپی تجویز می نماید.

آندوسکوپی و کولونوسکوپی:
آندوسکوپی و کولونوسکوپی:

بررسی شرایط و وضعیت قلبی بیمار:

برای بررسی وضعیت سلامت قلب بیمار و ارزیابی شرایط قلبی بیمار و آمادگی وی برای بیهوشی از بیمار، نوار قلب گرفته می شود تا در حین عمل، بیمار با مشکل مواجه نشود. همچنین پزشک اطلاعات کلی در مورد شرایط عمومی بیمار، وضعیت خواب وی و سایر آیتم های با اهمیت برای جراحی را از بیمار اخذ می کند.

بررسی عملکرد ریه:

برای اطلاع از وضعیت عملکرد ریه و همچنین وضعیت تنفسی بیمار، آزمایش عملکرد ریه از بیمار به عمل می آید. همچنین ممکن است که پزشک در مواردی از بیمار بخواهد که  از قفسه سینه عکس بگیرد تا وضعیت قفسه سینه بیمار از نظر شکستگی و سایر موارد را دقیق تر بررسی کند.

پزشک ممکن است از برخی از بیمارن بخواهد تا به روانپزشک مراجعه کند تا آمادگی بیشتری برای انجام عمل کسب کند. بیمارانی که مشکلات قلب و عروقی و یا فشار خون دارند، ممکن است نیاز باشد که قبل از انجام عمل جراحی مدتی تحت درمان زیر نظر متخصص قلب و عروق باشند تا شرایط لازم برای انجام عمل بای پس معده را کسب کنند.

بررسی عملکرد ریه:
بررسی عملکرد ریه:

رژیم غذایی مناسب پس از انجام عمل بای پس معده در ساری چیست؟

افرادی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، حتما پس از عمل باید رژیم غذایی منظم و مناسبی را در پیش بگیرند که بیشترین بازدهی را از انجام عمل بای پس بگیرند و بتوانند به وزن ایده آل خود دست یابند. این رژیم غذایی مشخص می‌کند که بیمار چه میزان و چه نوع غذایی را می‌تواند مصرف کند.

اصولا مواد غذایی مصرفی افرادی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، باید به گونه ای باشد که آسیبی به معده آن ها وارد نکند. مقدار مواد غدایی که این افراد مصرف می کنند، باید دقیقا متناسب با معده کوچک شده فرد باشد، یعنی حجم کمی داشته باشد و لقمه های غذایی کوچک باشد. این رژیم نباید شامل غذاهای پرچرب و پرکالری باشد و به نوعی باشد که موجب کاهش وزن فرد گردد و از چاق شدن مجدد فرد جلوگیری به عمل آورد.

افرادی که عمل بای پس معده را انجام می دهند، به طور معمول اولین وعده های غذایی را احتمالا در بیمارستان دریافت می کنند. اولین وعده غذایی بیماران معمولا مایعات صاف و بدون پالپ مانند آب میوه طبیعی، ژله های طبیعی همراه با آب میوه یا آب گوشت صاف و رقیق است.

رژیم غذایی مناسب پس از انجام عمل بای پس معده در ساری چیست؟
رژیم غذایی مناسب پس از انجام عمل بای پس معده در ساری چیست؟

رژیم غذایی در مرحله اول بعد از جراحی بای پس معده

در مرحله اول بعد از عمل بای پس معده با توجه به حساسیت معده، معمولا فرد تنها می تواند اقدام  به خوردن مایعات شفاف و غیر قندی نماید. این نوشیدنی ها نباید حاوی کافئین باشند.

همچنین بدون قند و گاز باید باشند و فرد باید به طور متوسط 8 لیوان آب در طول شبانه روز مصرف کند و مصرف مایعات نیز باید به آهستگی و با آرامش باشد. از جمله غذاهایی که می توان درمرحله اول بعد از عمل جراحی بای پس معده مصرف گردد، سوپ های بسیار رقیق، مایعات بدون قند و گاز و کافئین، آب میوه های طبیعی، شیر کم چرب و ژله طبیعی بدون شکر می باشد.

رژیم غذایی در مرحله دوم پس از جراحی بای پس معده

در مرحله دوم، به مرور زمان شرایط معده کمی بهبود می یابد و می توان از غذاهای پوره ای و خیلی نرم نیز در کنار مایعات به صورت ترکیبی استفاده کنید. در این مرحله نیز معده فرد هنوز آمادگی لازم برای هضم مواد غذایی جامد را ندارد.

اما می تواند مایعات با غلظت بیشتر که به نسبت مقوی تر هستند را مصرف کند. معمولا تعداد وعده های غذایی روزانه در مرحله دوم بعد از عمل بای پس معده شش وعده می باشد که در هر وعده غذایی، فرد مجاز به خوردن بین 4 تا 6 قاشق غذای پوره ای و کاملا نرم شده می باشد.

حتما غذا باید به آهستگی و در مدت زمان طولانی حداقل 20 دقیقه میل گردد. از جمله غذاهایی که می توان در مرحله دوم بعد از عمل بای پس معده مصرف کنید، گوشت سفید و بدون چربی مانند گوشت مرغ یا ماهی، پنیر کم چرب، غلات پخته شده، پودینگ بدون قند، سبزیجات پخته شده، میوه های نرم، تخم مرغ نرم شده می باشد.

برای تقویت بیشتر می توان غذاهای پوره شده را به صورت ترکیب شده با شیر، شیر خشک، آبمیوه های طبیعی بدون قند، آب گوشت، سوپ رقیق و آبکی و سایر مایعات بدون قند و گاز و کافئین مصرف نمود.

رژیم غذایی در مرحله دوم پس از جراحی بای پس معده
رژیم غذایی در مرحله دوم پس از جراحی بای پس معده

رژیم غذایی در مرحله سوم پس از جراحی بای پس معده

پس از مصرف غذاهای پوره ای و کاملا له شده می توان با مشاوره و تایید پزشک معالج و متخصص تغذیه، به مرور غذاهای نرم را در برنامه غذایی خود جای دهید. غذاهای نرم حتما باید به صورت قطعه های غذایی بسیار کوچک و نرم که به راحتی جویده می شود، باشد. در مرحله  سوم پس از عمل بای پس، فرد قادر است تا در طول شبانه روز سه تا پنج وعده غذایی داشته باشد. هر وعده غذایی باید حدود 30 درصد حجم لیوان تا حداکثر 50 درصد حجم فنجان (تقریبا به اندازه کف دست) باشد. حتما قبل از بلعیدن، غذا باید به آهستگی جویده و خرد شود و کاملا نرم باشد.

برخی از غذاهایی که می توان آن ها را در مرحله سوم بعد از عمل جراحی بای پس معده مصرف نمود، عبارتند از:

گوشت های کم چرب مانند گوشت مرغ و ماهی، سعی شود که ماهی به صورت سوخاری مصرف گردد و کاملا قطعات آن ریز باشد.

تخم مرغ (بهتر است سفیده تخم مرغ به صورت له شده مصرف گردد) ، پنیر کم چرب، گوشت میکس شده کاملا نرم (آسیاب شده و چرخ شده)، سوپ مرغ یا گوشت میکس شده، برنج (بهتر است به صورت کته و کاملا نرم باشد)، میوه های تازه یا کنسرو شده بدون هسته و پوست (بهتر است کمپوت به صورت خانگی و بدون قند باشد)،

سبزیجات پخته شده بدون پوست، غلات پخته شده بدون پوست، ماست ساده و کم چرب، میوه های نرم مانند انبه، موز و آووکادو که کاملا له شده باشند. در مرحله سوم بعد از عمل جراحی بای پس معده، فرد به تدریج معده خود را برای دریافت غذاهای جامد آماده می کند.

در واقع سه مرحله اول  رژیم غذایی سخت ترین بخش رژیم غذایی است و لازم است که اطرافیان و اعضای خانواده بیمار در کنار او باشند و با حمایت و دلداری دادن به بیمار، به وی کمک کنند تا بتواند به بهترین نحو برنامه غذایی خود را دنبال نموده و به نتیجه مطلوبی دست پیدا کند و به وزن ایده آل خود برسد.

برخی از غذاهایی که می توان آن ها را در مرحله سوم بعد از عمل جراحی بای پس معده مصرف نمود، عبارتند از:
برخی از غذاهایی که می توان آن ها را در مرحله سوم بعد از عمل جراحی بای پس معده مصرف نمود، عبارتند از:

رژیم غذایی در مرحله چهارم پس از جراحی بای پس معده

از مرحله چهارم رژیم غذایی، شخص بیمار می تواند به تدریج خوردن غذاهای جامد را شروع کند و زندگی بیمار تقریبا به شرایط عادی برمی گردد. در مرحله چهارم، فرد می تواند روزانه سه وعده غذایی به مصرف برساند و در هر وعده، فرد می تواند نصف بشقاب یا حداکثر یک بشقاب کوچک غذا میل کند (معادل یک تا یک و نیم لیوان)، بیمار باید به این نکته توجه داشته باشد که فرد حتما باید قبل از سیر شدن یا به محض احساس سیری، از غذا خوردن دست بکشد.

بسته به شرایط بدنی و نتیجه عمل، شما می توانید طیف وسیعی از انواع مختلف مواد غذایی را میل نمایید. فقط باید غذاهای جدید را یک به یک میل نمایید تا در صورت بروز حساسیت و مشکلاتی مانند تهوع یا استفراغ،  بتوانید نسبت به حذف غذا از لیست غذاهای مجاز به طور موقت اقدام کنید.

با گذشت زمان و با مشورت دکتر سلیمی می توانید این غذاها را دوباره در لیست غذاهای مورد استفاده خود قرار دهید.

برخی از غذاهایی که شما مجاز به مصرف آن در طول شبانه روز هستید، عبارتند از:

گوشت بدون چربی، گوشت مرغ یا ماهی کاملا پخته شده، پنیر کم چرب، تخم مرغ پخته شده نرم، سوپ های خامه ای، شیر و سرشیر، آب گوشت ها، غلات صبحانه کم شیرین، برنج به میزان کم و کاملا کنترل شده؛ برخی از مواد غذایی نیزهستند که خوردن آن ها در این مرحله توصیه نمی شود.

این غذاها عبارتند از: نان  و برنج به مقدار زیاد به ویژه در وعده شام (به خصوص نان بدون سبوس)، نوشیدنی های گازدار و انرژی زاها، سبزیجات خام، سبزیجات الیافی خام و نیم پخته (مانند کرم بروکلی، کرفس، ذرت یا کلم)، گوشت های سفت و سخت که نیاز به جویدن زیادی دارند، گوشت قرمز،

غذاهای سرخ شده، غذاهای ادویه دار یا بسیار تند، آجیل ها و دانه ها به خصوص به صورت پخته نشده، ذرت بو داده یا پاپ کورن، فست فودها و غذاهای آماده، غذاهای خیلی چرب، غذاهای اسپایسی.

برخی از غذاهایی که شما مجاز به مصرف آن در طول شبانه روز هستید، عبارتند از:
برخی از غذاهایی که شما مجاز به مصرف آن در طول شبانه روز هستید، عبارتند از:

حتما باید بیمار بین وعده های غذایی حداقل یک لیوان آب یا سایر مایعات بدون کالری بنوشد

لازم به ذکر است که حتما باید بیمار بین وعده های غذایی حداقل یک لیوان آب یا سایر مایعات بدون کالری بنوشد. همچنین  بیمار باید روزانه یک مکمل مولتی ویتامین و مواد معدنی به مصرف برساند و در صورت لزوم آهن اضافی، مکمل های کلسیم، و ویتامین دی نیز دو تا سه بار در روز مصرف نماید.

همان گونه که دکتر سلیمی به عنوان بهترین جراح بای پس معده بیان نمود،  شرط موفقیت و بازدهی مطلوب عمل جراحی بای پس معده، داشتن و اجرای یک رژیم غذایی مناسب است.

در هفته های اول بعد از جراحی بای پس معده، بیمار به علت تغییر در رژیم غذایی ممکن است عصبی و تحریک پذیر باشد. بنابراین لازم است که نزدیکان و اعضای خانواده بیمار در کنار وی باشند و به بیمار روحیه بدهند. انجام مشاوره های روانشناسی نیز می تواند در پایبندی بیمار به برنامه غذایی نقش شایانی داشته باشد.

فعالیت های بدنی و ورزش های بعد از عمل بای پس معده در ساری

برای کسانی که عمل بای پس معده انجام داده اند، برنامه ورزشی مناسب می تواند سرعت لاغری را بیشتر نماید. همچنین منجر به بهبود سلامتی و افزایش شادابی و نشاط در فرد می گردد.

فعالیت های بدنی و ورزش های بعد از عمل بای پس معده در ساری
فعالیت های بدنی و ورزش های بعد از عمل بای پس معده در ساری

مهم ترین نکته ای که در برنامه ورزشی باید به آن توجه کرد، این مسئله است که برنامه ورزشی حتما باید منظم و مداوم باشد تا تاثیر گذار باشد. لزوما ورزش شدید و سخت منجر به بهبود وضعیت فرد نمی شود، بلکه ورزش متناسب با توان شخص و برنامه ریزی شده و مداوم می تواند اثر گذاری به مراتب بیشتر از ورزش های شدید بدون برنامه و مقطعی باشد.

از هفته دوم بعد از عمل، فرد می تواند به تدریج فعالیت های بدنی و ورزشی خود را آغاز نماید. برنامه ورزشی فرد باید مطابق با شرایط جسمی و بدنی فرد شکل بگیرد. برخی از تمرینات ورزشی که توصیه می شود افراد پس از عمل جراحی بای پس معده انجام دهند، عبارتند از:

تمرینات هوازی با شدت پایین:

یکی از ورزش های هوازی بسیار مفید برای افرادی که عمل بای پس معده را انجام داده اند، پیاده روی است. خوبی این ورزش در این است که امکانات زیادی نیاز ندارد و در هر مکانی قابل اجراست.

تمرینات هوازی با شدت پایین:
تمرینات هوازی با شدت پایین:

دوچرخه سواری دیگر ورزش هوازی بسیار مفید برای بیماران است. پیاده روی باید روی سطح صاف صورت پذیرد تا فشار بیش از اندازه به فرد وارد نیاید. تمرینات ورزشی سبک و متناسب با وضعیت فرد که در منزل قابل انجام است نیز می تواند جزء برنامه ورزشی فرد قرار بگیرد. هدف از انجام تمرینات هوازی با شدت پایین، بالا بردن ضربان قلب و کمک به بهبود و تسریع فرآیند لاغری می باشد.

تمرینات مقاومتی و استقامتی با کش ها و وزنه های سبک:

مزیت بزرگ این گونه از تمرینات در این است که این تمرین ها به سادگی در منزل قابل اجراست و بیمار نیازی به بیرون رفتن ندارد. تمرینات ورزشی به طور کلی بهتر است که زیر نظر متخصص صورت گیرد.

تمرینات مقاومتی و استقامتی با کش ها و وزنه های سبک:
تمرینات مقاومتی و استقامتی با کش ها و وزنه های سبک:

تمرینات آبی:

این نوع تمرینات به ویژه برای کسانی که به دلیل مشکلات جسمانی قادر به انجام ورزش نیستند، بهترین شیوه است. در واقع در صورتی که شما به استخر دسترسی داشته باشید، می توانید هم تمرینات هوازی و هم کششی، استقامتی را در آب انجام دهید. از جمله ورزش های آبی مفید برای افرادی که عمل جراحی بای پس معده را انجام داده اند، راه رفتن یا پیاده روی و شنای درون آب است.

ورزش هایی مانند یوگا و رقص نیز از جمله تمرینات ورزشی است که برای کسانی که عمل بای پس معده انجام داده اند، مفید می باشد. مطالعاتی که درباره تاثیر ورزش بر بهبود سریع تر کسانی که جراحی بای پس معده انجام داده اند، نشان می دهد که کسانی که ورزش را به صورت منظم و برنامه ریزی شده انجام دهند، بیشتر توانایی ثابت نگه داشتن وزن خود را در طولانی مدت دارند.

به طور معمول، برنامه ورزشی باید بر اساس شرایط جسمی، سن و وضعیت کلی بدنی فرد طرح ریزی گردد. ورزش هایی که پزشکان با تجربه و متبحری مانند دکتر سلیمی انجام آن را برای افرادی که عمل بای پس معده را انجام داده اند، توصیه می کنند، عبارتند از:

تمرینات آبی:
تمرینات آبی:

قدم زدن (پیاده روی):

در ماه اول و دوم پس از جراحی بای پس معده، به دلیل این که بدن فرد هنوز به شرایط جدید سازگار نشده است و بنیه کافی ندارد، نباید به هیچ عنوان ورزش های سنگین صورت پذیرد.

ولی حتما باید ورزش های سبک مانند پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار داد، به ویژه تمرینات و فعالیت های ورزشی که ممکن است به ماهیچه های شکمی فشار وارد آورد را به هیچ عنوان نباید انجام داد.

اولین ورزشی که توصیه می شود تا بعد از عمل جراحی بای پس معده صورت پذیرد، پیاده روی است. پیاده روی را می توان با 10 دقیقه در روز و با شدت نسبتا کم آغاز نمود و با توجه به وضعیت بدنی فرد، هر روز می توان به شدت و زمان پیاده روی افزود.

قدم زدن (پیاده روی):
قدم زدن (پیاده روی):

دو میدانی و ایروبیک:

بعد از گذشت دو ماه از انجام عمل بای پس معده در ساری ، فرد تقریبا به شرایط عادی زندگی برمی گردد و می تواند کارهای روزمره را انجام داده و به کار مشغول گردد. می تواند ورزش های دیگری مانند ایروبیک یا دویدن را انجام دهد، البته در این زمان هم فرد باید از انجام ورزش های سنگین و بسیار شدید مانند وزنه برداری خودداری نماید.

دو میدانی و ایروبیک:
دو میدانی و ایروبیک:

یوگا، شنا، دوچرخه سواری و رقصیدن:

از ماه چهارم و پنجم، فرد می تواند به تدریج فعالیت های بدنی و تمرینات ورزشی شدیدتر و پیچیده تری را انجام دهد. همچنین می تواند مدت زمان فعالیت های بدنی و ورزشی خود را تا 30 دقیقه هم افزایش دهد. ورزش هایی که در این مقطع می تواند برای فرد مفید و موثر باشد، عبارتند از:

شنا، دوچرخه سواری، رقصیدن و یوگا، این ورزش ها کمک می کند که فرد علاوه بر کاهش وزن، بتواند توان و انعطاف پذیری بدن خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. شنا از جمله چربی سوزترین ورزش ها می باشد.

این ورزش روش مناسبی برای افزایش ضربان قلب و کاهش استرس می باشد. رقصیدن یکی از شادترین و بهترین ورزش هایی است که می توان بعد از عمل بای پس معده انجام داد. این ورزش علاوه بر چربی سوزی، موجب تقویت استخوان ها، قلب، عضلات بدن، وضعیت روحی و روانی فرد می گردد.

این ورزش به میزان قابل توجهی سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. همچنین با افزایش انعطاف پذیری بدن و جریان خون، منجر به تسریع در روند بهبود بیماری و کاهش وزن می گردد.

یوگا، شنا، دوچرخه سواری و رقصیدن:
یوگا، شنا، دوچرخه سواری و رقصیدن:

کار با وزنه:

از ماه ششم پس از انجام عمل بای پس معده در ساری ، دیگر محدودیت خاصی برای انجام ورزش وجود ندارد و فرد می تواند زمان فعالیت های بدنی و ورزشی خود را تا 45 دقیقه هم افزایش دهد.

در این دوره، فرد باید روی تقویت ماهیچه ها و عضلات بدن خود متمرکز شود. وزنه برداری سبک و تحت نظر مربی کارآزموده و با تجربه می تواند موجب بالا رفتن استقامت بدن شما گردد و روند کاهش وزن و دستیابی به وزن مطلوب را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

انجام ورزش علاوه بر این که توان بدنی شما را افزایش می دهد، با افزایش متابولیسم (سوخت و ساز) بدن به شما کمک می کند تا بهتر و راحت تر وزن خود را کاهش دهید و به وزن ایده آل خود دست پیدا کنید.

دکتر سلیمی با تجربه ترین و بهترین جراح بای پس معده، به بیماران از لحظه ای که قصد عمل جراحی بای پس معده را دارند، تا لحظه عمل و پس از آن، بهترین خدمات مشاوره ای و درمانی را ارائه می دهد.

رژیم غذایی بیماران را کنترل نموده، همچنین به آن ها کمک می کند که یک برنامه ورزشی مدون و منظم را پیگیری کنند، تا به وزن ایده آل خود برسند. بنابراین بهترین گزینه برای کسانی که قصد عمل بای پس معده در ساری را دارند، این است که به تهران مراجعه نموده و تحت نظارت دکتر سلیمی، عمل بای پس معده خود را انجام دهند.

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید