عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو

در این مقاله، به این موضوع می پردازیم که آیا عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو ؟و نیز با برترین روش جراحی چاقی را آشنا خواهید شد.

مقدمه

بیماری چاقی و اضافه وزن، یکی از مشکلات بسیار رایج در بین عموم مردم است. چاقی می تواند علاوه بر اضافه وزن، باعث بروز بیماری های مختلفی شود. بیماری هایی نظیر بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و …، می تواند ناشی از چاقی و اضافه وزن باشد. بنابراین، اقدامات لازم برای درمان چاقی و رسیدن به کاهش وزن، بسیار مهم است. اسلیو معده یکی از راه های پر متقاضی است.

 

عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو
عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و علوم درمانی و پزشکی، روش نوینی به نام جراحی چاقی به وجود آمده است که می تواند باعث لاغری و کاهش وزن افراد بسیار چاق شود.

در واقع جراحی چاقی لاپاراسکوپی، می تواند مکانیزم گوارش انسان و ترشح هورمون های مختلف را تغییر دهد. این تغییرات، منجر به کاهش وزن و لاغری می شود. روش های مختلفی برای جراحی چاقی وجود دارد. از جمله روش های بسیار کاربردی در این مورد، عمل اسلیو معده و عمل بای پس معده است.

اینکه کدام روش جراحی چاقی( عمل اسلیو و بای پس معده ) می تواند برای یک فرد مناسب تر باشد، بستگی به عوامل مختلفی دارد. به همین دلیل، ما در این مقاله قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو. بنابراین توصیه می شود که حتما تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

پیشنهاد می کنیم از پست کدام نوع دیابت خطرناک است دیدن کنید.

عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو در یک نگاه

عنوانبای پس معدهاسلیو معده
روشمعده به یک معده کوچکتر تقسیم شد، روده ها تغییر مسیر دادندمعدهبه شکلی کوچکتر و آستین مانند کاهش یافته است
تهاجمی بودنتهاجمی ترکمتر تهاجمی
کاهش وزنبه طور معمول کاهش وزن بیشترکاهش وزن اندکی در مقایسه با بای پس معده
جذب مواد مغذیبه دلیل دور زدن بخشی از روده کاهش می یابدتاثیر کمتری بر جذب مواد مغذی
خطر سندرم دامپینگریسک بالاترریسک کمتر
برگشت پذیریبالقوه برگشت پذیر، اما پیچیده تربرگشت ناپذیر
زمان ریکاوریطولانی ترکوتاه تر
نرخ عوارضکمی بالاترکمی پایین تر
حفظ وزن طولانی مدتتمایل دارد کاهش وزن را بهتر حفظ کنددر حفظ کاهش وزن کمی موثرتر است

هر دو روش مزایا و معایب خاص خود را دارند. بهترین انتخاب برای شما به سلامت فردی، ترجیحات و توصیه پزشک شما بستگی دارد. شما می توانید در این خصوص به کلینیک دکتر مهدی سلیمی مراجعه نمایید.

عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو؟

همان طور که در مقدمه مقاله گفته شد، جراحی چاقی، به عنوان یکی از کاربردی ترین و بهترین روش های لاغری و کاهش وزن محسوب می شود. این جراحی و روش های مختلف آن، می تواند برای افرادی که دارای چاقی شدیدی هستند و شاخص توده بدنی بالایی دارند، بهترین گزینه درمانی محسوب شود.

در میان روش های مختلف جراحی چاقی، عمل اسلیو معده و عمل بای پس معده، جز پرتقاضاترین ها و کاربردی ترین ها محسوب می گردد. حال این که کدام یک از این روش ها برای کاهش وزن و لاغری مناسب تر است، بستگی به عوامل و فاکتورهای مختلف دارد.

بنابراین در ابتدا قصد داریم تا تعریفی از عمل اسلیو معده و بای پس معده ارائه دهیم و در ادامه، بررسی برتری هر کدام از این جراحی ها را نسبت به یکدیگر، مورد بررسی دقیق تر قرار خواهیم داد.

  • عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده، از بهترین روش های جراحی چاقی است و کاربرد زیادی در زمینه کاهش وزن و لاغری دارد. در این جراحی که توسط دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود، تغییرات اساسی در معده انسان انجام می شود. این تغییرات، غیر قابل بازگشت بوده و فرد می تواند بعد از انجام این جراحی، به کاهش وزن برسد.

در این جراحی، نزدیک به 80 درصد حجم معده، از بدن بیمار خارج خواهد شد و تنها، بخش لوله ای شکلی از معده باقی می ماند. عمل اسلیو معده، منجر به کاهش مصرف غذا و کاهش کالری می شود و در نهایت، کاهش وزن 80 تا 100 درصدی اضافه وزن در فرد، رخ می دهد.

عمل اسلیو معده
عمل اسلیو معده
  • بای پس معده

از دیگر روش های کاربردی و موثر در زمینه لاغری و کاهش وزن، عمل بای پس معده است. این جراحی، قدیمی تر از اسلیو معده است. در این روش جراحی، بخش زیادی از معده بیمار بدون هیچ برشی، از بدن بیمار خارج خواهد شد. سپس تغییراتی در سیستم روده کوچک اعمال می شود که این تغییرات، منجر به کاهش جذب مواد غذایی و افزایش دفع غذا می شود.

بنابراین، عمل بای پس معده علاوه بر تغییرات در معده که باعث کاهش مصرف غذا می شود، باعث کاهش جذب غذا خواهد شد و در نهایت، کاهش وزن و لاغری را در مدت زمانی کوتاه، به ارمغان می آورد.

 

بای پس معده
بای پس معده

حال، برای این که بدانیم عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو، به تفاوت های عمل بای پس معده و اسلیو معده می پردازیم.

تفاوت عمل بای پس و اسلیو

با توجه به تعاریف گفته شد و این که متوجه شویم که کدام روش جراحی بای پس و یا اسلیو، گزینه مناسب تری است، لازم است از تفاوت های این دو جراحی، توضیحاتی ارائه دهیم.

مهمترین تفاوت عمل اسلیو با عمل بای پس معده، تغییرات در گوارش است. در واقع، عمل اسلیو، صرفا به محدود کردن مصرف غذا کمک خواهد کرد. در صورتی که عمل بای پس معده، علاوه بر محدودیت در مصرف غذا، باعث کاهش جذب غذا می شود. یعنی اگر فردی اقدام به عمل بای پس معده کند، میزان جذب غذا و کالری کمتری را تجربه خواهد کرد که تاثیر بسیار زیادی در روند کاهش وزن دارد.

این نکته را باید گفت که در صورت انجام عمل بای پس، مصرف مکمل های غذایی و ویتامینی، باید تا آخرین لحظه عمر شما، ادامه دار باشد. زیرا در این جراحی، فرایند جذب غذا بسیار کم است. بدن ممکن است دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی شود. بنابراین رعایت رژیم غذایی و مصرف مکمل های غذایی و ویتامینی، باید در عمل بای پس معده در نظر گرفته شود.

از دیگر تفاوت های عمل اسلیو معده با عمل بای پس معده، مدت زمان جراحی است. در عمل اسلیو معده، به خاطر تغییرات در معده، مدت زمان جراحی حدود یک ساعت خواهد بود. اما در عمل بای پس، به دلیل تغییرات در معده و روده کوچک، مدت زمان طولانی تری طول خواهد کشید که حدود دو ساعت است.

عمل اسلیو معده، عملی غیر قابل بازگشت است

اگر از تفاوت های مهم این دو جراحی بخواهیم اشاره کنیم، می توانیم به این موضوع اشاره نماییم که عمل اسلیو معده، عملی غیر قابل بازگشت است. زیرا معده بیمار، برش خورده و بخش اعظمی از آن از بدن خارج می شود.

اما در عمل بای پس معده، برشی در معده رخ نمی دهد و صرفا بخش اعظمی از معده، غیر فعال می شود. بنابراین، عمل بای پس یک عمل بازگشت پذیر است که فرد می تواند اقدام به فعال سازی معده خود نماید.

عمل اسلیو معده، با حذف بخش زیادی از معده، باعث کاهش ترشح هورمون گرلین که هورمون گرسنگی است، می شود. این کار باعث کاهش میزان گرسنگی خواهد شد.

از طرفی، سرعت لاغری در اسلیو معده کمتر بوده و این مورد می تواند یک مزیت محسوب شود. که پوست فرد بعد از چربی سوزی متناوب، دچار افتادگی و ترک پوستی نخواهد شد. اما در عمل بای پس معده، چنین موضوعی رخ می دهد.

میزان دوران نقاهت

از دیگر مسائل مهم در خصوص تفاوت های این دو جراحی، میزان دوران نقاهت آن است. در عمل اسلیو معده، صرفا به دلیل تغییرات در معده، دوران نقاهت کمتری نیز خواهید داشت. در صورتی که در عمل بای پس معده، عوارض آن بیشتر و میزان دوران نقاهت آن نیز بیشتر است. زیرا در روده کوچک، تغییراتی حاصل شده است.

تا این بخش از مبحث، از فواید این دو جراحی گفته شد. حال از عوارض عمل بای پس و اسلیو باید گفت. در عمل بای پس معده، عوارضی مانند نشتی معده در قسمت بخیه شده، خونریزی، عفونت و لختگی خون رخ می دهد.

میزان دوران نقاهت
میزان دوران نقاهت

همچنین احتمال رخ دادن زخم معده، مشکلات در کیسه صفرا و یا مشکلات در روده، بسیار زیاد است. از طرفی در عمل اسلیو معده، عوارضی مانند خونریزی و عفونت و لختگی رخ می دهد. با این اوصاف، می توان گفت که میزان عوارض اسلیو معده، به مراتب کمتر از عمل بای پس معده است.

حال که با تفاوت های این دو جراحی آشنا شدید، به این سوال پاسخ می دهیم که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو؟

جراحی بای پس بهتر است یا اسلیو؟

اما این سوال مهم که کدام جراحی، یعنی اسلیو معده یا بای پس معده، گزینه مناسب تری است؛ سوال نسبتا سختی خواهد بود. با توجه به تفاوت های ذکر شده و مزایا و معایب آن، می توانیم هر دو جراحی را در یک حد و اندازه ای قرار دهیم و این که بگوییم کدام جراحی بهتر است. بستگی به عواملی مانند شرایط جسمی بیمار، بیماری های زمینه ای فرد و تشخیص نهایی بهترین متخصص اسلیو معده تهران دارد.

اما اگر بخواهیم چند فاکتور مهم را در نظر بگیریم، می توانیم به هزینه جراحی اشاره کنیم. اگر به دنبال هزینه کمتری برای جراحی چاقی هستید، می توانید از عمل اسلیو معده استفاده کنید. زیرا در عمل بای پس معده، تغییرات بیشتر و ابزار بیشتری در جراحی استفاده می شود و طبیعتا، میزان هزینه آن بیشتر خواهد بود.

اگر قصد دارید که جراحی چاقی انجام دهید که قابل برگشت باشد، می توانید از عمل بای پس استفاده کنید. زیرا عمل اسلیو، بدون بازگشت است و معده به حالت سابق باز نخواهد گشت.

جراحی بای پس بهتر است یا اسلیو؟
جراحی بای پس بهتر است یا اسلیو؟

در عمل بای پس معده، بایستی دائما از مکمل های غذایی و ویتامینی استفاده کنید. این مسئله می تواند برای برخی افراد ناخوشایند باشد. بنابراین، در این مورد، عمل اسلیو معده پیشنهاد می شود.

در کنار موارد گفته شده، در نهایت، باید با توجه به شرایط جسمی خود و تشخیص نهایی پزشک جراح، تصمیم بگیرید که کدام روش جراحی، برای شما بهتر و مناسب تر است. بنابراین توصیه می شود که حتما با یک پزشک جراح متخصص، مشورت های لازم را انجام دهید.

پزشک جراح، چگونه روش جراحی چاقی را انتخاب می کند؟

پزشک جراح، از طریق عوامل مختلف و بررسی شرایط لازم، برای یک بیمار مشخص می کند که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو.

این روش ها و عوامل، عبارتند از:

  • بررسی سلامت کلی بیمار

برای این که پزشک جراح بتواند اقدام به انتخاب روش جراحی چاقی کند، باید معیارهای خاصی را بررسی کند. این معیارها، عموما شامل موارد زیر است:

  • شاخص توده بدنی بیمار، به صورت دقیق مورد بررسی قرار گرفته می شود.
  • برخی از شرایط مربوط به بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا و … بررسی می شود.
  • کیفیت کلی زندگی بیمار و سبک زندگی او، بررسی می شود.

موارد بالا، از جمله مهمترین معیارهای بررسی سلامت کلی بیمار است. در نهایت مشخص خواهد شد که عمل اسلیو معده بهتر است یا عمل بای پس.

  • انتخاب روش جراحی، با توجه به توان بدنی بیمار

هر دو روش عمل اسلیو معده و بای پس معده، می تواند برای بیماران مناسب باشد. اما این که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو، می تواند به شرایط توان بدنی بیمار هم بستگی داشته باشد. طبیعتا هر یک از این روش ها، دارای طول دوره نقاهت خاص خود است و همچنین میزان انرژی خاصی را از بدن مصرف می کند.

عمل بای پس معده، با دور زدن بخشی از معده، غذا را مستقیما وارد روده می کند و در نهایت، غذا دفع می شود. این جراحی، از دوران نقاهت بیشتر برخوردار است و طبیعتا توان بدنی بیشتری از بیمار خواهد طلبید.

اما در عمل اسلیو معده، صرفا بخش بزرگی از معده، از بدن بیمار حذف می شود. به مراتب، میزان نقاهت کمتر و توان بدنی کمتری از بدن بیمار می طلبد. پزشک جراح، در چنین مواقعی، تصمیم را بر اساس قدرت بدنی فرد خواهد گرفت که کدام روش جراحی چاقی برای فرد موثرتر است.

  • بررسی سلامت روحی و عاطفی

طبیعتا برای رسیدن به کاهش وزن و لاغری، علاوه بر آمادگی فیزیکی از طریق جراحی چاقی، بایستی روش فکری جدیدی را در ذهن خود قرار داد. این روش فکری و روحی جدید، شامل تغییر در سبک غذا خوردن و به صورت کلی سبک زندگی است.

تغییرات در سبک زندگی، نیازمند آمادگی روحی و عاطفی است. علاوه بر این، جراحی چاقی، نیازمند مشاوره های روانشناسی است تا فکر و روح بیمار، آماده جراحی شود. با مشاوره های لازم، به این اطمینان برسد که این جراحی، هیچ گونه خطر و آسیبی به او وارد نمی کند. با توجه به شرایط روحی و عاطفی بیمار و میزان حساسیت او نسبت به جراحی، مشخص خواهد شد که آیا عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو ؟

بررسی سلامت روحی و عاطفی
بررسی سلامت روحی و عاطفی
  • توجه به خطرات مزایای هر کدام از روش های جراحی چاقی

با توجه به مزیت ها و خطرات هر کدام از روش های جراحی چاقی، در نهایت، پزشک جراح تصمیم خواهد گرفت که کدام روش جراحی، مناسب تر و بهتر است.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، به بررسی مسئله مهمی در خصوص جراحی چاقی پرداختیم. انتخاب بین دو روش جراحی چاقی است که کدام روش می تواند برای بیمار بهتر و مناسبتر باشد. این که عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو؛ بستگی به عوامل مختلف و شرایط مختلف دارد که در این مقاله، به آن اشاره شد.

در نهایت متوجه شدیم که هر کدام از این دو جراحی، مزیت ها و معایب خاص خود را دارد. با توجه به عوامل مختلف و شرایط مختلفی مانند شرایط جسمی بیمار؛ پزشک جراح، تشخیص نهایی را خواهد داد که کدام روش جراحی یعنی عمل اسلیو معده یا بای پس معده، برای بیمار بهتر است.

به همین دلیل، توصیه می شود که قبل از هر گونه انجام جراحی چاقی و تصمیم در خصوص آن، با یک پزشک جراح متخصص و باتجربه، مشورت های لازم را انجام دهید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید