عمل اسلیو و بای پس معده

در این مقاله طبق توصیه های دکتر سلیمی، به بررسی عمل اسلیو و بای پس معده خواهیم پرداخت و شما را با تفاوت بین این دو عمل آشنا می کنیم. افرادی که دچار اضافه وزن هستند، راه های مختلفی را برای کاهش وزن امتحان می کنند. ورزش و رژیم غذایی به عنوان متداول ترین روش های کاهش وزن به حساب می آیند. البته زمانی که اضافه وزن زیادی داشته باشید، باید روش های جدی تری را امتحان کنید. عمل اسلیو معده و بای پس معده، برای افرادی که چاقی مفرط دارند، بهترین گزینه است که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا می شویم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله عمل بای پس معده بهتر است یا اسلیو را مطالعه کنید.

"<yoastmark

بررسی عمل اسلیو و بای پس معده

عوامل مختلفی می توانند منجر به اضافه وزن شوند، برخی از این عوامل عبارتند از: بالا رفتن سن، ژنتیک، بیش از اندازه غذا خوردن، مصرف داروهای خاص. اضافه وزن عوارض زیادی را برای سلامت انسان ها ایجاد می کند و حتی ممکن است منجر به مرگ آن ها شود. چاقی علاوه بر مشکلات جسمی، روی روحیه افراد نیز تاثیر گذار است زیرا اعتماد به نفس افراد را کاهش می دهد.

همه انسان ها باید به تناسب اندام خود اهمیت بدهند و مراقب بالا رفتن وزنشان باشند. اما اگر چنین اتفاقی نیفتاد و به اضافه وزن دچار شدیم، باید هر چه سریع تر آن را برطرف کنیم. یکی از راه های کاهش وزن، انجام عمل اسلیو و بای پس معده است که هر کسی اجازه این عمل را ندارد. با انجام این عمل، بیمار غذای کمتری دریافت می کند و کم کم وزن خود را کاهش می دهد.

قبل از انجام عمل اسلیو و بای پس معده، دکتر اسلیو معده باید شرایط جسمی بیمار را مورد بررسی قرار دهد. اگر شرایط بیمار نا مساعد بود، نباید این عمل را انجام دهد و سلامتی خود را به خطر بیندازد. این دو عمل با یک دیگر شباهت ها و تفاوت هایی دارند که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

شرایط بعد از عمل اسلیو و بای پس معده

زمانی که عمل اسلیو معده انجام داده می شود، بیمار نمی تواند مانند قبل غذا بخورد و خورد و خوراک او به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می کند. در واقع به علت کوچک شدن اندازه معده، خیلی زود احساس سیری به این افراد دست می دهد. نکته مهم بعد از انجام این عمل، رعایت رژیم غذایی و جلوگیری از پر خوری است. اگر بعد از عمل مانند قبل غذا بخورید، مدتی بعد معده جدید شما کش می آید و مجدد چاق می شوید.

پس تصور این که صرفا با عمل اسلیو و بای پس معده لاغر می شویم، کاملا اشتباه است. برای این که کاهش وزنی بدون بازگشت تجربه کنید، باید بعد از عمل، رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. در واقع زمانی که  بیماران این عمل را انجام می دهند با خود تعهد می کنند که تا آخر عمر، سبک زندگی سالمی خواهند داشت.

"شرایط

نکات مهم برای عمل اسلیو و بای پس معده

جراحی بای پس معده نیز مانند عمل اسلیو معده، یک جراحی محدود کننده به حساب می آید. منظور از محدود کننده، کم شدن اشتها و در نهایت کمتر غذا خوردن این افراد است. با انجام عمل بای پس معده، عذای بسیار کمتری میل می کنید اما به طور کلی گرسنگی را حس نمی کنید. بعد از انجام عمل اسلیو و بای پس معده، باید حجم وعده های غذایی خود را کمتر و تعداد آن ها را بیشتر کنید. با عمل بای پس معده، علاوه بر کاهش حجم معده، میزان جذب غذا در بدن نیز کاهش پیدا می کند. انجام این عمل ها به دقت و ظرافت بسیار بالایی نیاز دارد و به همین علت باید توسط پزشکان ماهر انجام شود.

با انجام این عمل، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یکی از آن ها بزرگ تر است. غذاهایی که میل می کنیم، در قسمت کوچک معده قرار گرفته می شوند. قسمت دیگر معده برداشته نمی شود و در بدن باقی می ماند. عمل بای پس معده سبب کاهش روده در مسیر غذا می شود و در نهایت غذای کمتری را جذب می کنیم.

"نکات

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده

برای بهترین انتخاب میان عمل اسلیو و بای پس معده، باید ابتدا به بررسی نفاوت های آن ها بپردازیم. تفاوت بزرگ میان این دو عمل این است که عمل اسلیو معده محدود کننده است اما عمل بای پس معده سبب سوء جذب هم می شود.

یکی دیگر از تفاوت های میان عمل اسلیو و بای پس معده، در مدت زمان جراحی است. عمل اسلیو معده معمولا یک ساعت طول می کشد اما عمل بای پس معده، دو ساعت. با انجام جراحی اسلیو معده، بدن احساس گرسنگی کمتری را تجربه می کند زیرا بخشی از معده جدا شده است.

هورمون گرلین، هورمونی است که هنگام گرسنگی ترشح شده و به سوی مغز ارسال می شود. زمانی که اندازه حجم معده کمتر باشد، طبیعتا ترشح هورمون گرلین هم کاهش پیدا می کند. یکی دیگر از تفاوت های عمل اسلیو و بای پس معده، سرعت کاهش وزن است. سرعت لاغری در عمل اسلیو کمتر است و همین مسئله از ترک و افتادگی پوست جلوگیری می کند. دوره نقاهت یکی دیگر از تفاوت های میان عمل اسلیو و بای پس معده است که بای پس معده به استراحت بیشتری نیاز دارد.

همان طور که می دانید، در عمل اسلیو هیچ تغییری در مسیر گوارش شما ایجاد نمی شود و فقط حجم معده کوچک تر می شود. به علت تغییر نحوه گوارش غذا، بعد از جراحی بای پس معده باید مدت بیشتری استراحت کرد.

علاوه بر این بعد از انجام این عمل، بیمار نیاز دارد تا قرص ها و آمپول های تقویتی مصرف  کند. زیرا کمتر شدن جذب غذا سبب می شود که مواد مغذی کمتری به بدن برسد.

انتخاب درست میان عمل اسلیو و بای پس معده

این که بیمار ترجیح می دهد کدام عمل را انتخاب کند، به نظر شخصی او بستگی دارد اما نباید توصیه های بهترین جراح بای پس معده را نادیده بگیرد. معمولا افرادی که دارای اضافه وزن بیشتری هستند، عمل بای پس معده را انتخاب می کنند.

امکان جراحی برای برخی از افراد وجود ندارد و آن ها تنها می توانند عمل های آسان  تری داشته باشند. چنین افرادی باید عمل اسلیو معده را انجام دهند زیرا مدت بیهوشی و عوارض جراحی کمتری دارد. در قسمت قبلی مقاله، با تفاوت های عمل اسلیو و بای پس آشنا شدیم و متوجه شدیم که هر کدام، مزایا و معایبی دارند. بیماران با توجه به شرایط بدنی خود و مزایا و معایب این جراحی ها، یکی را انتخاب می کنند. اما در نهایت بهتر است پیشنهاد پزشک را عملی کنند تا بهترین عمل را داشته باشند.

"انتخاب

پزشکان همه شرایط را می سنجند و با توجه به شرایط بیمار، عمل بهتر را به او توصیه می کنند. به طور مثال، عمل بای پس معده می تواند بیماری رفلاکس معده را بهبود ببخشد. به همین علت، پزشکان این عمل را به افرادی که از رفلاکس رنج می برند، توصیه می کنند. قبل از این که از میان عمل اسلیو و بای پس معده، یک جراحی را انتخاب کنید، باید آزمایش های لازم را بدهید. این آزمایش ها شامل ارزیابی های روانی و برنامه ریزی مناسب برای کاهش وزن می شود. به طور کلی، هر بیمار برای انتخاب بین عمل اسلیو و بای پس معده باید 4 مرحله را پشت سر بگذارد. در ادامه، ضمن معرفی این 4 مرحله، به توضیح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

  1. بررسی سلامت بیمار
  2. انتخاب درست روش جراحی
  3. انگیزه بیمار و سلامت عاطفی و روحی او
  4. توجه به مزایا و معایب هر عمل

سلامت بیمار برای عمل اسلیو و بای پس معده

همان طور که گفتیم، همه افراد مجاز به انجام این عمل نیستند و باید شرایط خاصی داشته باشند که این شرایط عبارت  است از:

  • شاخص توده بدنی بالا
  • تهدید خطر بیماری های ناشی از چاقی مانند فشار خون و دیابت
  • بررسی نحوه زندگی

در واقع، پزشک با توجه به سلامت بیمار و شرایط جسمی او، یکی از این جراحی ها را به او پیشنهاد می دهد. به طور مثال افرادی که دیابت نوع 2 دارند، برای حفظ سلامت خود باید یکی از این عمل ها را انجام دهند. عمل بای پس معده با توجه به این که سبب جذب قند کمتری می شود، برای این افراد مناسب تر است.

آمادگی بیمار برای عمل اسلیو و بای پس معده

پزشکی که تخصص و مهارت لازم برای انجام جراحی های لاغری را داشته باشد، می تواند هر دو عمل اسلیو و بای پس معده را انتخاب کند. در قسمت های قبل، در مورد نحوه انجام این دو عمل صحبت کردیم و دانستیم که انتخاب نوع جراحی، با توجه به شرایط بیمار است. در نهایت، این دو عمل نتیجه ای یکسان خواهند داشت اما مسیر رسیدن به وزن نهایی، تاثیر زیادی روی سلامت بیمار دارد.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای انتخاب میان عمل اسلیو و بای پس، شرایط روحی بیمار است. در واقع، پزشک باید متوجه شود که بیمار واقعا آمادگی لازم برای ایجاد تغییر در زندگی خود را دارد؟ بیمار می تواند بعد از عمل از رژیم غذایی مناسبی پیروی کند تا مجدد دچار اضافه وزن نشود؟ این تغییرات باید تا آخر عمر بیمار، همراه او باشد تا همیشه اندام مناسبی داشته باشد. اگر بیماری، آماده تغییر اساسی در زندگی خود نباشد، انجام این عمل هیچ کمکی به او نمی کند.

مزایا و معایب عمل اسلیو و بای پس 

در قسمت های مختلف این متن، در مورد تفاوت ها و مزایا و معایب این دو جراحی صحبت کردیم. به این  علت که پزشکان به این موارد اشراف کامل دارند، می توانند بهترین مورد را به بیمار توصیه کنند. در این متن، به بررسی عمل اسلیو و بای پس پرداختیم و با جزئیات آن ها آشنا شدیم. نتیجه گرفتیم که عمل بای پس معده سخت تر است و کاهش وزن در آن سریع تر انجام می شود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید