عمل اسلیو معده چیست

عمل اسلیو معده چیست
فهرست مطالب

در این مقاله، سعی داریم به بررسی موضوع عمل اسلیو معده چیست؟ بپردازیم. از تمامی علاقمندان به این موضوع، دعوت می کنیم تا پایان این نوشته، با ما همراه شوند.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

جراحی چاقی، به عنوان بهترین روش برای درمان بیماری چاقی مفرط، به طرق مختلفی انجام می گیرد.

یکی از روش های محبوب برای درمان این عارضه خطرناک، عمل اسلیو معده نام دارد. در این مقاله، سعی داریم به بررسی موضوع عمل اسلیو معده چیست؟ بپردازیم. از تمامی علاقمندان به این موضوع، دعوت می کنیم تا پایان این نوشته، با ما همراه شوند.

در عمل اسلیو معده، بر خلاف بسیاری از انواع جراحی های چاقی که در آن ها، هیچ قسمتی از بدن، از آن خارج نمی گردد، بخش وسیعی از معده، در حدود 70 الی 80 درصد از آن جدا شده و از بدن بیمار، خارج می شود.

عمل اسلیو معده چیست
عمل اسلیو معده چیست

عمل اسلیو معده، از نوع عمل های جراحی چاقی، بازگشت ناپذیر است. هدف اصلی از انجام این جراحی، کاهش حجم میزان غذای مصرفی توسط بیمار است و در عین حال، از میزان جذب غذای مصرفی نیز، کاسته می شود.

با توجه به این امر که، یکی از دلایل عمده افزایش وزن و ابتلا به چاقی مفرط، خوردن بیش از حد غذاست، با کاهش آن، کاهش وزن، حاصل خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم از پست بهترین دکتر اسلیو معده در یزد دیدن کنید.

عمل اسلیو معده چیست؟

جراحی اسلیو معده که به آن، Gastric Sleeve Surgery گفته می شود، از جمله روش های مناسب، برای رفع مشکل اضافه وزن در افراد مبتلا به بیماری چاقی مفرط است. در این روش، با برداشتن حجم وسیعی از معده و خروج آن از بدن، معده کوچک می شود.

اما به دلیل خروج بخش بزرگ معده از بدن، این روش را روشی غیرقابل بازگشت می نامند. بخش باقی مانده در بدن، به شکل یک آستین لباس است که به همین سبب به این روش از جراحی، عمل اسلیو گفته می شود.

عمل اسلیو معده چیست؟
عمل اسلیو معده چیست؟

هدف از انجام عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده، به دو هدف اصلی انجام می گیرد. اولین هدف، کم شدن حجم غذای ورودی به بدن است. با کاهش حجم معده، از میزان غذای مصرفی توسط فرد، کاسته می شود و فرد با صرف غذای کمی، احساس سیری کرده و دیرتر احساس گرسنگی می کند.

در این شرایط، فرد حتی با توجه به تمایل بالا به خوردن غذا، نمی تواند پرخوری کند. هم چنین، از میزان جذب مواد غذایی ورودی به بدن، کم شده و بخش وسیعی از آن، بدون آن که جذب شود، از بدن خارج می گردد.

هدف از انجام عمل اسلیو معده چیست؟
هدف از انجام عمل اسلیو معده چیست؟

این امر، سبب می شود که بدن، برای تامین انرژی مورد نیاز خود، از چربی انباشته شده در بدن استفاده کند و از حجم آن به تدریج بکاهد.

کاهش وزن پس از عمل اسلیو معده

اسلیو معده، یک عمل جراحی موفق برای درمان تدریجی بیماری چاقی مفرط است. این در حالی است که نمی توان از آن، انتظار معجزه داشت. چاقی عارضه ای تدریجی است و یک شبه به وجود نیامده است.

لذا، درمان آن نیز، حتی با روش جراحی اسلیو معده نیز، به زمان نیاز دارد. در بیشتر موارد، پس از گذشت یک الی دو سال، پس از انجام این جراحی چاقی، در حدود 70 درصد از وزن اضافی بدن، کاسته می شود.

این میزان کاهش وزن، در افراد مختلف متفاوت است. به صورتی که، این میزان از 50 درصد تا 80 درصد، متغیر است. روند کاهش وزن، پس از عمل اسلیو، در همه افراد یکسان نیست. اما به صورت متوسط، در ماه اول پس از انجام عمل اسلیو معده، وزنی معادل 8 کیلوگرم از فرد کاسته می شود.

در ماه دوم، این میزان به 7 کیلو و در ماه های بعدی به 6 و 5 کیلو کاهش می یابد. به همین ترتیب، روند کاهش وزن به صورت تدریجی بوده و در ماه های اول، بیشتر و به تدریج از سرعت کاهش وزن، کاسته می شود و یک روند تدریجی را تا رسیدن به وزن متعادل و تناسب اندام، طی خواهد کرد.

کاهش وزن پس از عمل اسلیو معده
کاهش وزن پس از عمل اسلیو معده

به صورتی که پس از گذشت یک سال از انجام عمل اسلیو معده، فرد بیش از نیمی از وزن اضافه خود را از دست خواهد داد و این میزان در سال دوم، به وزنی معادل 80 درصد از وزن اضافی، افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است که، در افرادی که پس از انجام اسلیو معده، از یک رژیم غذایی استاندارد و ورزش مداوم، بهره می گیرند، میزان کاهش وزن، تا 90 درصد وزن اضافی، خواهد رسید.

فواید انجام عمل اسلیو معده چیست؟

جراحی چاقی، راهی مناسب برای درمان عارضه چاقی است. در این میان، عمل اسلیو معده، در کنار کم کردن وزن، فواید بیشماری را به همراه دارد که شامل فاکتورهای مختلف روحی و جسمی می شوند.

یکی از مزیت های بزرگ انجام این عمل، بازگشت ناپذیر بودن اضافه وزنی است که پس از انجام عمل اسلیو معده، کاسته شده است. بدین معنا که فرد، دیگر به بیماری چاقی، مبتلا نخواهد شد.

فواید انجام عمل اسلیو معده چیست؟
فواید انجام عمل اسلیو معده چیست؟

از دیگر فواید عمل اسلیو معده، می توان به موارد زیر، اشاره کرد:

 • کاهش اشتها و کم شدن حجم معده، که از پرخوری جلوگیری کرده و کاهش وزن را به همراه خواهد داشت.
 • درمان انواع بیماری های مرتبط با چاقی نظیر:
 • دیابت نوع 2
 • فشار خون بالا
 • کلسترول خون بالا
 • بیماری های مختلف قلبی و عروقی
 • بیماری های مختلف تنفسی نظیر آپنه خواب، آسم
 • بیماری های مختلف کبدی
 • انواع سرطان
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • مشکلات ناباروری
 • انواع مشکلات مفصلی نظیر آرتروز
 • انواع بیماری های روحی و روانی نظیر افسردگی و عدم اعتماد به نقس

و …

از دیگر فواید عمل اسلیو معده، می توان به موارد زیر، اشاره کرد:
از دیگر فواید عمل اسلیو معده، می توان به موارد زیر، اشاره کرد:
 • دوره نقاهت کوتاه مدت، به جهت انجام عمل اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی، که این عمل جراحی را به یک درمان چاقی با کمترین میزان عارضه و تهاجم، مبدل ساخته است.
 • پس از انجام این عمل جراحی، برای کاهش وزن، نیازی به پیروی از رژیم های سخت گیرانه لاغری، که مضررات بسیاری را با خود به دنبال دارند، نیست.
 • از نظر زیبایی، انجام این عمل، هیچ صدمه ظاهری به پوست وارد نکرده و جای زخم و یا اسکار، پس از اتمام دوره نقاهت، بر روی شکم، باقی نخواهد ماند و کمترین میزان زخم را به همراه خواهد داشت.
 • فرآیند کاهش وزن، به صورت اصولی و تدریجی، انجام می گیرد و وزن کاهش یافته، مجدداً اضافه نخواهد شد.
 • عمل اسلیو معده، هیچ عارضه جانبی خطرناکی را برای بیمار به همراه نخواهد داشت و عوارض پس از عمل اسلیو معده، همگی گذرا و کوتاه مدت خواهد بود و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه پس از آن، به تدریج از بین می روند.

تغییر سبک زندگی پس از عمل اسلیو معده

در ادامه مبحث ” عمل اسلیو معده چیست؟ ” به ذکر یکی از مهم ترین تغییرات در زندگی افراد، یعنی ایجاد تغییر در سبک زندگی ایشان، خواهیم پرداخت. عمل اسلیو معده، تاثیری شگرف بر بهبود سطح و کیفیت زندگی، می گذارد.

فرد با کاهش وزن تدریجی خود، می تواند همانند افراد دیگر، تحرک کرده و این امر، باعث افزایش اعتماد به نفس ایشان در شرکت در فعالیت های اجتماعی، خواهد شد.

تغییر سبک زندگی پس از عمل اسلیو معده
تغییر سبک زندگی پس از عمل اسلیو معده

از سوی دیگر، چاقی مفرط، یک عامل تاثیرگذار بر عدم باروری است که این امر، باعث محرومیت فرد از داشتن فرزند می گردد. پس از انجام عمل اسلیو و کاهش وزن، مشکلات ناباروری کاهش یافته و فرد می تواند از لذت داشتن فرزند، بهره مند شود.

علاوه بر این، موقعیت های کاری بهتری برای افراد با اندامی متناسب وجود دارد که بهره مندی از این موقعیت های شغلی، برای افراد چاق، پس از عمل اسلیو معده، فراهم می شود.

علاوه بر این، با درمان بسیاری از بیماری ها، امید به زندگی در این افراد نیز افزایش یافته و طول عمر بیشتری را تجربه خواهند کرد.

شما در حال مطالعه مقاله عمل اسلیو معده چیست، هستید.

کاندیدای مناسب عمل اسلیو معده

تشخیص فرد مناسب برای انجام عمل جراحی اسلیو معده، بر عهده جراح است. در این میان، برخی از فاکتورها، در تصمیم گیری جراح متخصص، بسیار مهم هستند. از جمله این موارد، می توان به شاخص توده بدنی بالاتر از 40، اشاره کرد.

کاندیدای مناسب عمل اسلیو معده
کاندیدای مناسب عمل اسلیو معده

شاخص توده بدنی، معیاری برای محاسبه میزان چربی انباشته در افراد عادی به شمار می رود که از تقسیم وزن فرد بر حسب کیلوگرم، بر مجذور قد وی بر حسب متر به دست می آید.

علاوه بر این، افرادی که شاخص توده بدنی ایشان، بین 35 الی 40 می باشد و از انواع بیماری های مرتبط با چاقی، نظیر دیابت نوع دو، رنج می برند نیز، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل اسلیو معده، به شمار می روند.

از دیگر واجدین شرایط برای انجام عمل اسلیو معده، می توان به افرادی که شاخص توده بدنی ایشان بالای 30 بوده و با رژیم های مختلف لاغری و ورزش، موفق به کاهش وزن نشده اند، نیز اشاره کرد.

متخصص جراحی چاقی، پس از بررسی تمامی شرایط روحی و جسمی فرد و داشتن سلامت عمومی وی، انجام جراحی چاقی را برای فرد، تجویز می نماید.

لطفا از پست درمان قطعی دیابت در ایران دیدن کنید.

خلاصه ای بر عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده، از انواع جراحی چاقی به شمار می رود که در آن، نزدیک به 80 درصد از حجم معده اصلی، بریده شده و از بدن خارج می گردد. این عمل، معده را به شکل یک آستین پیراهن تبدیل می کند که این امر، دلیل اصلی نامگذاری این عمل جراحی، است.

خلاصه ای بر عمل اسلیو معده چیست؟
خلاصه ای بر عمل اسلیو معده چیست؟

بخش باقی مانده معده، توسط منگنه های مخصوص جراحی، بخیه زده می شود. این عمل، به روش لاپاراسکوپی و به کمک لوله های مخصوص که مجهز به دوربین و ابزار جراحی می باشند، انجام می گیرد.

در این عمل، تنها چندین سوراخ کوچک بر روی شکم ایجاد می شوند که این امر، باعث حفظ زیبایی پوست شکم، می گردد و در عین حال، دوره نقاهت کوتاه تری را نیز، به دنبال خواهد داشت.

عمل اسلیو معده، مناسب برای افرادی با درجات بالای شاخص توده بدنی است و باعث ایجاد تغییراتی عمده در سبک زندگی این افراد می گردد، و بهبود بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی را، به دنبال خواهد داشت.

پس از گذشت یک الی دو سال از انجام عمل اسلیو معده، بیش از 80 درصد از وزن اضافی بدن کاسته می شود. این کاهش وزن، بازگشت ناپذیر بوده و در افراد مختلف، متفاوت می باشد.

در این مقاله، به بررسی موضوع ” عمل اسلیو معده چیست؟ ” پرداخته شد.

امید است که داده های آمده در این مقاله، مورد استفاده علاقمندان به این موضوع، قرار گرفته باشد.

در انتها توصیه می کنیم از پست محاسبه درصد چربی بدن دیدن کنید.

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن
رژیم غذایی
رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن

رژیم لاغری رایگان بر اساس قد و وزن، برای افراد برنامه های غذایی مشخصی طراحی می گردد تا از طریق محاسبه ی قد و وزن

روش های درمان دیابت
دیابت
روش های درمان دیابت

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که روش های درمان دیابت چیست؟ جراحی چاقی از روش های درمان دیابت با

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

Call Now Buttonبا یک کلیک مشاوره بگیرید