عمل اسلیو معده در همدان

برای رسیدن به وزن و اندام دلخواه، عمل اسلیو معده یک راه حل مناسب است. به کمک این پروسه از شر چربی های اضافه بدن تان رها می شوید و میتوانید همانطور که همیشه دل تان میخواست، لباس بپوشید. اگر ساکن استان همدان هستید برای انجام این جراحی در این شهر، مطلب زیر را از دست ندهید.

عمل اسلیو معده در همدان

هرچند روش های مختلفی برای جراحی لاغری و رسیدن به وزن و اندام دلخواه وجود دارد اما عمل اسلیو معده در همدان امروزه یکی از پرطرفدارترین روش هایی است که به منظور کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد و افرادی زیادی متقاضی انجام این جراحی می باشند؛ با این حال علی رغم محبوبیت این روش هنوز هم بسیاری از افراد با این جراحی آشنایی نداشته و هنگامی که صحبت از انتخاب روشی برای کاهش وزن می شود، ابتدا به سراغ روش های سنتی مانند رژیم غذایی می روند. برای آشنایی بیشتر با این روش لاغری سریع و آسان در این مقاله در مورد تمام جزئیات مربوط به عمل اسلیو معده در همدان صحبت خواهیم کرد.

بهترین مرکز عمل اسلیو معده در همدان

بهترین مرکز عمل اسلیو معده در همدان

اسلیو معده چیست و جز کدام گروه از جراحی ها قرار می گیرد؟

یکی از معضلات مهم که امروزه بیشتر افراد به آن درگیر هستند چاقی است، چاقی یک مشکل جهانی است که متاسفانه آمار آن همواره رو به افزایش است و علی رغم تلاش هایی که برای آگاهی بخشی به جامعه در مورد عوارض آن انجام می شود، هنوز هم بسیاری از افراد توجهی به روند افزایش وزن و چاقی خود ندارند.

اسلیو معده چیست و جز کدام گروه از جراحی ها قرار می گیرد؟

البته از این نکته نیز نباید غافل شد که بسیاری از انواع چاقی به علت بیماری اتفاق می افتند و درمان آن ها به شکل های سنتی به هیچ عنوان ساده نیست. در این شرایط جراحی لاغری به عنوان یکی از ساده ترین روش ها برای کاهش وزن به کمک بیماران می آید که در میان انواع روش های آن اسلیو ساده تر، محبوب تر و نتیجه بخش تر است.

جراحی های لاغری

همان طور که گفته شد زمانی که چاقی به علت بیماری ایجاد شده یا باعث بیماری شود لاغری به روش های عادی کار ساده ای نخواهد بود و فرد ملزم به انتخاب یک روش کمکی برای کاهش مقدار زیادی از وزن در ابتدا و کنترل آن با روش هایی مانند رژیم غذایی است.

بهترین روشی که پزشک در چنین شرایطی به بیماران توصیه می کند جراحی لاغری است که انواع مختلفی داشته و هر فرد بسته به توانایی مالی، میزان چاقی، توقع و انتظارات از جراحی، وضعیت سلامتی و غیره می تواند نوع مورد نظر خود را انتخاب کند.

 

جراحی های لاغری

از جمله جراحی های لاغری می توان به جراحی رینگ یا حلقه معده اشاره کرد که در آن حلقه ای سیلیکونی دورتادور معده قرار گرفته و موجب کاهش حجم معده و در نتیجه کاهش حجم غذای مصرفی می شود، از دیگر روش های جراحی لاغری می توان به بالن معده، بای پس و اسلیو اشاره کرد.

اسلیو معده

همان طور که گفته شد اسلیو یکی از جراحی های لاغری است. اسلیو معده جز جراحی های کم تهاجم قرار می گیرد به این معنی که شیوه انجام آن به گونه ای می باشد که کمتری آسیب و فشار بدنی به بیمار وارد شود.

جراحی اسلیو معده در همدان یکی از سریعترین جراحی های لاغری است و نتیجه گیری از آن نیز در مدت کم اتفاق می افتد. در اسلیو معده حجم زیادی از معده از طریق ابزار جراحی از بدن خارج می شود و مقدار باقیمانده گنجایش مقدار کمی غذا را دارد که موجب لاغری و کاهش وزن می شود.

امروزه عمل اسلیو در همدان و بسیاری از شهرهای کشور ما، توسط پزشکان مختلف انجام می شود، یکی از بهترین پزشکان برای انجام این جراحی، دکتر سلیمی می باشند.

 

اسلیو معده

 

جراحی های لاغری پیش از اسلیو معده

نمی توان به طور دقیق جراحی اسلیو معده را به عنوان اولین جراحی لاغری معرفی کرد. نخستین جراحی لاغری زمانی انجام شد که چاقی به عنوان یک معضل جدی در علم پزشکی معرفی شد.

چند دهه پیش دید جوامع نسبت به چاقی به این شکل نبود. در دهه های پیش چاقی نه تنها یک عارضه شناخته نمی شد بلکه به عنوان یک موهبت و ویژگی مثبت به شمار می رفت و افرادی که از این ویژگی برخوردار بودند جایگاه اجتماعی بهتری داشتند به عنوان مثال تصور ذهنی در مورد زنان چاق به این شکل بود که این گروه از زنان توانایی بیشتری در باروری داشته و فرزندان متولد شده از آن ها سالم تر از نوزادان زنان لاغر می باشند،

همچنین در مورد مردان چاق دید عمومی به این شکل بود که مردان با اضافه وزن بالاتر قدرت بدنی بیشتری داشته و توانایی آن ها برای انجام کارهای سخت بیشتر از سایرین است.

با پیشرفت های علم پزشکی مشخص شد که شاید افراد چاق در ظاهر قدرت بدنی بیشتری داشته باشند اما در عمل احتمال ابتلای آن ها به بیماری های مختلف بیشتر است در نتیجه روش های درمانی برای آن ها و به دنبال آن جراحی های چاقی ابداع شدند.

دلایل نیاز به عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده در همدان، یک جراحی مرتبط با چاقی و درمان آن است اما به این معنی نیست که با انجام آن فرد تنها دچار کاهش وزن شود.، رسیدن به تناسب اندام یکی از مزایای عمل اسلیو است اما گاهی اوقات پزشک در افراد مبتلا به چاقی اسلیو را به دلایل دیگری نیز توصیه می کند.

درمان بیماری های مرتبط با چاقی

یکی از دلایلی که پزشک به بیماران مبتلا به چاقی جراحی اسلیو معده را توصیه می کند درمان بیماری هایی است که علت بروز آن ها چاقی است یا شدت گیری آن در صورت چاقی فرد سریع تر اتفاق می افتد.

به عنوان مثال بیماری هایی مانند دیابت نوع دو، فشار خون، کبدچرب، کلسترول بالا و غیره در صورتی که فرد به چاقی مبتلا باشد سریع تر به مراحل حاد و خطرناک ورود می کنند.

به عنوان یک نمونه می توان ارتباط دیابت و چاقی را توضیح داد، آمار سکته قلبی و مرگ بر اثر آن در بیمارانی که به دیابت نوع دو و چاقی مبتلا هستند دوبرابر بیماران دیابتی با وزن نرمال است.

نیاز به عمل جراحی

گاهی اوقات بیماران به عمل جراحی نیاز پیدا می کنند اما به دلیل چاقی امکان انجام این کار برای آن ها وجود ندارد، به عنوان مثال بیمارانی که در اثر چاقی مشکلات تنفسی دارند توانایی بیهوشی برای جراحی را ندارند یا انجام عمل هایی مانند جراحی صفرا یا کبد، در بیمارانی که به چاقی مفرط مبتلا هستند خطر خونریزی زیاد، آسیب به عروق و… را برای آن ها وجود دارد، در چنین شرایطی نیز پزشک با تجویز جراحی لاغری به خصوص اسلیو، ابتدا بخش زیادی از خطرات جراحی را کاهش داده و سپس برای انجام آن اقدام می کند.

درمان ناباروری

در نهایت آخرین گروهی که ممکن است جز درمان چاقی به علت دیگری نیز به جراحی اسلیو نیاز داشته باشند زنانی هستند که به مشکل ناباروری مبتلا می باشند. یکی از دلایل ناباروری در زنان چاقی است که مانع ترشح صحیح هورمون ها و لقاح تخمک با اسپرم ها می شود، به جهت درمان این مشکل نیز جراحی اسلیو معده می تواند مفید باشد.

درمان ناباروری

عمل اسلیو معده به چه صورت انجام می شود و چه مراحلی دارد؟

این جراحی فرآیند به خصوصی داشته و مانند تمام عمل ها، مراحلی از ابتدا تا انتها برای نتیجه گیری از آن باید طی شوند. در این بخش از مقاله عمل اسلیو معده در همدان مراحل انجام این جراحی از صفر تا صد را توضیح خواهیم داد.

ارزیابی اولیه بیماری

هرچند اسلیو معده روشی مناسب برای کاهش وزن و لاغری در کوتاه ترین زمان و به ساده ترین شکل است اما برای تمام افراد قابل انجام نمی باشد. در اولین مرحله برای انجام عمل اسلیو معده در همدان ، بیمار باید شرایط خود را برای انجام این جراحی بررسی کند، افرادی که انجام این جراحی برای آن ها امکان پذیر می باشد در ادامه مقاله معرفی خواهد شد.

انتخاب پزشک عمل اسلیو معده د ر همدان

در صورتی که فرد جز گروه های کاندیدای عمل اسلیو معده باشد، باید دومین مرحله برای انجام این جراحی را آغاز کند که همان انتخاب پزشک جراح است. این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار بوده و در صورتی که پزشک مورد نظر از تجربه خوبی در انجام این جراحی برخوردار باشد علاوه بر تجربه عملی ایمن، نتیجه گیری از جراحی زودتر اتفاق می افتد.

آمادگی برای عمل

در مرحله بعد بیمار باید اقداماتی که توسط پزشک مشخص می شود را انجام دهد تا برای انجام جراحی آمادگی داشته باشد. به عنوان مثال پزشکان در این مرحله آزمایشاتی را برای بیماران مشخص می کنند که با انجام آن ها وضعیت سلامت داخلی بیمار بررسی می شود، سابقه پزشکی، رسیدن به وزن مناسب برای انجام عمل جراحی و غیره  از جمله اقداماتی هستند که موجب آمادگی بیمار برای عمل اسلیو معده می شوند.

انجام جراحی

در صورتی که پزشک بعد از بررسی آزمایشات، شرایط بیمار را برای جراحی مناسب ببیند، تاریخی برای عمل مشخص می کند، در این تاریخ بیمار در بیمارستان حضور پیدا کرده و فرآیند جراحی انجام می گردد. عمل اسلیو معده به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود، بنابراین بیمار می تواند چند ساعت زودتر از عمل به بیمارستان مراجعه کرده و برای بیهوشی و سایر فرآیندهای پیش از عمل آماده شود. لاپاراسکوپی ساده تر و سریع تر از دیگر روش هاست و عوارض آن نیز کمتر می باشد.

دوره نقاهت

بعد از ترخیص بیمار، دوره نقاهت آغاز می شود. این دوره نیز دارای مراقبت هایی است که اجرای صحیح آن ها به بهبودی سریع تر و رسیدن به وزن ایده آل کمک می کند. از جمله مسائلی که در این دوره باید به آن ها توجه کرد می توان به رژیم غذایی، ورزش و مصرف داروها اشاره کرد.

.

دوره نقاهت

کدام گروه از افراد کاندیدای عمل اسلیو معده می باشند؟

در بخش قبل گفته شد که اولین مرحله انجام عمل اسلیو معده، ارزیابی شخصی است، در این ارزیابی بیمار به سنجش شرایط خود با معیارهایی که سازمان سلامت جهانی برای انجام عمل اسلیو مشخص کرده است می پردازد، معیار سازمان جهانی برای انجام عمل اسلیو معده شاخص توده بدنی یا bmi افراد است، برخی از این معیارها برای مطابقت ساده تر به شرحی که در ادامه بیان می کنیم می باشند اما برای درک بهتر ابتدا در مورد شاخص توده بدنی صحبت خواهیم کرد.

شاخص توده بدنی

معیارهایی که سازمان بهداشت جهانی برای تایید صلاحیت افراد به جهت انجام یا عدم انجام عمل اسلیو معده مشخص کرده است از شاخص توده بدنی استفاده می کنند.

شاخص توده بدنی یکی از روش هایی است که پزشکان برای تعیین میزان چاقی فرد از آن استفاده می کنند. در این روش مقدار چربی بدن تعیین می شود، شاخص توده بدنی وضعیت سلامت وزن را مشخص می کند که در آن فرد ممکن است در یکی از گروه های وزن سالم و نرمال، کمبود وزن، اضافه وزن یا چاقی قرار داشته باشد که به غیر از گروه وزن نرمال در هر کدام از گروه ها باید به منظور درمان مشکل و رسیدن به محدوده سلامت وزن اقدام کرد.

اولین گروهی که انجام عمل اسلیو معده برای آن ها اولویت داشته و از اهمیت زیادی برخوردار است افرادی با شاخص توده بدنی بیشتر از 40 می باشند. این گروه از افراد در صورت عدم کاهش وزن به مشکلات و بیماری های زیادی روبرو می شوند و ساده ترین عارضه ای که با آن روبرو هستند مشکلات مفصلی است.

به علاوه کاهش وزن این افراد با استفاده از روش های سنتی مانند رژیم یا ورزش به هیچ عنوان ساده و در مواردی امکان پذیر نیست بنابراین انجام جراحی هایی مانند عمل اسلیو معده برای آن ها ضرورت بیشتری دارد.

گروم دوم، بیماران

دیگر گروهی که با توجه به شاخص توده بدنی خود، اولویت بیشتری نسبت به دیگر افراد هم شاخص دارند بیمارانی هستند که شاخص توده بدنی آن ها بین 30-40 است.

بیماران قلبی، بیماران دیابتی، بیماران مبتلا به سرطان و غیره از گروه هایی هستند که چاقی با شاخص بیش از 30 وضعیت آن ها را حادتر کرده و حتی احتمال مرگ بیمار نیز وجود دارد به همین دلیل و به منظور درمان یا کنترل بیماری نیازمند انجام جراحی لاغری، به خصوص اسلیو معده می باشند.

گروه سوم، افراد ناچار به انتخاب جراحی

در نهایت برخی از افراد نیز وجود دارند که با شاخص توده بدنی بیشتر یا کمتر از گروه های گفته شده، چاره ای به جز عمل جراحی لاغری برای کاهش وزن ندارند. به عنوان مثال بیمارانی که بارها تجربه کاهش وزن و مجددا برگشت به وزن سابق را داشته باشند روند کاهش وزن آن ها بسیار دشوار است. این بیماران برای لاغری راحت تر باید از روش اسلیو معده استفاده کنند.

گروه سوم، افراد ناچار به انتخاب جراحی

آیا پیش از انجام عمل اسلیو نیاز به اقدامات خاصی است؟

عمل اسلیو معده یک جراحی است و مانند تمام جراحی نیاز به آمادگی هایی پیش از عمل دارد که ایمنی بیمار حین جراحی را بیشتر کرده و عوارض دوران نقاهت را کاهش می دهد. این اقدامات در این بخش از مقاله عمل اسلیو معده در همدان توضیح داده خواهند شد.

انجام آزمایشات مشخص شده توسط پزشک

در بخش های قبل توضیح داده شد که پیش از عمل اسلیو معده نیاز به انجام آزمایشاتی است که پزشک را از سلامت کلی بیمار مطمئن کند.

این آزمایشات که همان آزمایشات روتین پیش از اکثر جراحی ها می باشند به پزشک کمک می کنند که در صورت مشاهده مسائلی مانند کم خونی، کمبود ویتامین و… که ممکن است فرآیند عمل را خطرناک کنند، اقدامات لازم را پیش از جراحی انجام دهند.

تغییر رژیم غذایی

دیگر اقدام قبل از عمل اسلیو معده تغییر در رژیم غذایی است. در بیمارانی که شاخص توده بدنی آن ها بسیار بالاست، انجام عمل جراحی و بیهوشی می تواند خطرناک باشد این بیماران در ابتدا موظف به کاهش مقداری از وزن تا میزان توصیه شده توسط پزشک می باشند، این کار به ساده تر شدن جراحی، نتیجه گیری سریع تر و ایمنی بیشتر جراحی کمک می کند.

تغییر سبک زندگی

علاوه بر تغییر رژیم غذایی بیمار ممکن است نیاز به تغییر در سبک زندگی خود نیز داشته باشد که پیش زمینه آن باید پیش از جراحی انجام شود. به عنوان مثال بیمارانی که ساعت خواب منظمی ندارند برای انجام عمل اسلیو موظف به تنظیم زمان خواب و خواب شبانه اجباری می باشند.

قطع یا شروع مصرف دارو

در مورد برخی از بیماران نیز پزشک به قطع یا شروع مصرف دارویی خاص پیش از عمل توصیه می کند. به عنوان مثال بیمارانی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند، چند روز قبل از عمل باید مصرف این داروها را کاهش دهند. همچنین بیمارانی که قند بالا یا فشار بالا دارند نیز ممکن است نیاز به مصرف دارویی خاص به منظور کنترل این دو عارضه پیش از جراحی داشته باشند.

دریافت تاییدیه سایر متخصصین

اقدام مهم دیگری که پیش از عمل اسلیو معده الزامی است و جزئیات آن توسط پزشک مشخص می شود، دریافت تاییدیه توسط دیگر متخصصین برای انجام عمل جراحی است. به عنوان مثال متخصص غدد باید تعیین کند که چاقی بیمار از مشکلات داخلی و اختلال هورمونی نیست یا روانپزشک باید آمادگی روانی بیمار برای شرایط قبل از عمل را تعیین کند.

موارد گفته شد برخی از مهم ترین اصول قبل از عمل اسلیو معده می باشند اما این آمادگی ها تنها به این موارد خلاصه نمی شوند. با مراجعه به پزشکان خوبی مانند دکتر سلیمی می توان اطلاعات خود در زمینه عمل اسلیو معده در همدان و اقدامات مراقبتی پیش از آن را تکمیل کرد.

دریافت تاییدیه سایر متخصصین

نتایج عمل اسلیو در همدان چه زمانی بروز می کند؟

یکی از مسائل مهم که می تواند نتیجه عمل را تحت تاثیر قرار دهد عدم اطلاع بیمار از نحوه و زمان بروز نتیجه ای است که به خاطر دستیابی به آن از عمل جراحی استفاده کرده است. به عنوان مثال در اسلیو معده بیماران توقع دارند از همان روزهای ابتدایی کاهش وزن را مشاهده کرده، در حالیکه این مسئله قواعد و باید و نبایدهای خاص خود را دارد که در این بخش در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

یکی از دغدغه های مهم بیمارانی که ناچار به انجام عمل اسلیو شده یا این عمل را برای کاهش وزن خود انتخاب کرده اند، زمان بروز نتایج است. اکثر افراد به دلیل زود بازده بودن به سراغ عمل های جراحی می روند و اسلیو نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. در اسلیو معده نتایج معمولا 10 روز بعد از عمل ظاهر می شوند

اما این زمان حدودی است و در افراد مختلف ممکن است بیشتر یا کمتر باشد. همچنین کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده و در هفته های اولیه صعودی و با میزان بالاست اما به مرور زمان شیب آن کمتر شده و حتی ممکن است برای مدت کوتاهی ثابت شود.

عوامل موثر در بروز نتایج

همان طور که گفته شد در بیشتر افراد نتایج اسلیو معده 10 روز بعد از عمل بروز می کنند به عبارت دیگر، لاغری بعد از جراحی، تقریبا از روز دهم آغاز شده و روندی صعودی را طی می کند،

اما مقدار کاهش وزن در روزهای ابتدایی در هر فرد متفاوت است که به عوامل مختلفی بستگی دارد، به عنوان مثال وضعیت بدنی فرد می تواند در زودتر یا دیرتر بودن روند کاهش وزن تاثیر داشته باشد. داروهای مصرفی، میزان چاقی، میزان رعایت دستورالعمل های پزشک و… از دیگر عوامل موثر با نتایج می باشند.

عوامل موثر در بروز نتایج

یک پزشک خوب مانند دکتر سلیمی، در جریان انجام عمل اسلیو معده و مراقبت های قبل و بعد از آن به بیمار کمک می کند تا بهترین نتیجه در کوتاه ترین زمان حاصل شود.

مزایای انجام عمل اسلیو معده چیست؟

اگر بخواهیم در مورد تمام مزایای عمل اسلیو معده صحبت کنیم شاید از حوصله این مقاله خارج باشد اما یکی از دلایلی که این جراحی را به یکی از پرطرفدارترین جراحی های معده تبدیل کرده است، همین مزایا می باشند، در ادامه برخی از مهم ترین مزایای عمل اسلیو معده آورده شده اند.

کوتاه بودن زمان عمل

با توجه به فرآیندی که در عمل اسلیو معده طی می شود، مدت زمان انجام این جراحی بسیار کوتاه تر از دیگر جراحی هاست. علاوه بر فرآیند خود جراحی اقدامات پیش از عمل که در همان روز جراحی باید انجام شده و ریکاوری و بستری بعد از عمل نیز در اسلیو کوتاه تر از سایر جراحی هاست که این یک مزیت مهم محسوب می شود.

بیشترین مقدار کاهش وزن

همچنین بیمارانی که عمل اسلیو را انجام می دهند بیشترین مقدار کاهش وزن در یک دوره کوتاه را تجربه می کنند. آمارهایی که از این جراحی دریافت می شود نشان دهنده این است که بیشترین مقدار کاهش وزن بیماران بعد از این جراحی 99% وزن اضافه و در اکثر بیماران میانگین بالای 70 درصد است.

حداقل عوارض

فرآیند خاص جراحی اسلیو معده علاوه بر بالا بردن سرعت انجام جراحی موجب می شود که این عمل عوارض بسیار کمی نیز داشته باشد. به عنوان مثال در عمل هایی نظیر بای پس ممکن است بیمار دچار مشکلات گوارشی شود اما در اسلیو معده این مورد به ندرت مشاهده می شود.

کاهش علائم بیماری

در صورتی که فرد، علاوه بر چاقی به بیماری خاصی نیز مبتلا بوده و عمل اسلیو را انجام داده باشد فرآیند درمان و کاهش علائم بیماری در کنار کاهش وزن آغاز شده و فرد علاوه بر لاغری تسکین بسیاری از بیماری ها را نیز تجربه می کند.

سرعت بالای کاهش وزن

در نهایت کاهش وزن چشمگیر اسلیو که در بخش های قبل گفته شد با سرعت بسیار بالایی اتفاق می افتد که این امر در تعیین اسلیو به عنوان یک جراحی مطمئن اهمیت زیادی دارد.

در صورت نیاز به انجام عمل اسلیو معده و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به دکتر سلیمی، یکی از بهترین پزشکان در این زمینه مراجعه کنید.

سرعت بالای کاهش وزن

مراقبت بعد از عمل اسلیو معده باید به چه شکل باشد؟

بیشتر بیماران تصور می کنند که فرآیند بهبودی بعد از جراحی و حصول نتایج آن به شکل خود بخود اتفاق افتاده و با اتمام جراحی، وظایف بیمار نیز به اتمام رسیده و تنها شاید نیاز به مصرف برخی داروهای به خصوص باشد، در حالیکه این طور نیست و بعد از ساده ترین جراحی ها نیز بیمار باید مراقبت هایی را اجرایی کند تا روند بهبودی سرعت پیدا کند.

  • استراحت

یکی از اقدامات مهم بعد از عمل اسلیو معده استراحت کردن است، البته عمل کم تهاجم اسلیو معده عارضه به خصوصی ندارد و سختی بعد از عمل بعد از ترخیص به اتمام می رسد اما در بیمارانی که آستانه تحمل درد پایین تری دارند استراحت در روزهای ابتدای الزامی است. در مورد تمام بیماران نیز حداقل 3 روز اول باید بدون انجام فعالیت های خاص استراحت کرد.

  • پرهیز از فعالیت های سنگین

فعالیت های سنگین مانند ورزش حرفه ای و سنگین حتی در صورتی که پیاده روی حرفه ای باشد بعد از عمل اسلیو حداقل تا 2 هفته باید به حداقل برسد. البته این زمان ممکن است توسط پزشک معالج طولانی تر نیز شود.

  • مصرف منظم داروها

پزشک همچنین داروهایی را برای بیمار تجویز می کند که ممکن است شامل ویتامین ها، داروهای مسکن و… باشند. مصرف این داروها نیز عارضه های جراحی را کاهش می دهد بنابراین باید مطابق با دستور پزشک مورد استفاده قرار گیرند.

  • پیروی از رژیم غذایی

جراحی های معده به خصوص جراحی هایی نظیر اسلیو که حجم معده را کاهش می دهند بعد از انجام نیاز به رژیم غذایی دارند، تا معده با وضعیت جدید خود سازگاری پیدا کرده و بیمار بتواند برنامه غذایی روزمره خود را استفاده کند.

پیروی از رژیم غذایی

عمل اسلیو معده در همدان چند نوع دارد؟

هر کدام از شاخه های جراحی خود انواع مختلفی دارند. تنوع در مدل های یک جراحی خاص، به علت تفاوت وضعیت بدنی بیماران ایجاد می شوند. به این معنی که یک مدل جراحی باید روش های انجام مختلفی داشته باشد تا برای هر بیمار با توجه به فیزیک و وضعیت داخلی بدن متناسب باشد. اسلیو معده نیز، به منظور رعایت این اصل در دو نوع مختلف انجام می شود.

اسلیو تنگ

اولین نوع عمل اسلیو معده، اسلیو تنگ است. در این نوع از عمل اسلیو که مختص افرادی با شاخص توده بدنی بیشتر از 40 می باشد بیشترین حد از معده که امکان برداشتن آن وجود داشته باشد جراحی شده و از بدن خارج می شود.

تقریبا 70-80 درصد از حجم معده بیمار در اسلیو تنگ حذف می شود، این مسئله باعث می شود حجم غذای مصرفی بیمار به دلیل کوچک شدن معده تا حد زیادی کاهش پیدا کند. فرد با حجم جدید معده زودتر سیر شده و دیرتر احساس گرسنگی پیدا می کند که موجب تسریع روند لاغری در کوتاه مدت می گردد.

اسلیو گشاد

یکی دیگر از انواع عمل اسلیو معده اسلیو گشاد است. در صورتی که بررسی شاخص توده بدنی بیمار نشان دهنده وضعیت چاقی بیشتر از 30 بوده و فرد به دیگر بیماری های زمینه ای مبتلا نباشد یا وضعیت بیماری های فرد هنوز به مرحله مزمن نرسیده باشد معمولا اسلیو به صورت گشاد انجام می شود.

در این روش برخلاف اسلیو تنگ که بیشترین مقدار از معده حذف می شد، تنها حدود 60 درصد از حجم معده کاهش پیدا می کند. در این مدل از عمل اسلیو نیز کاهش وزن با سرعت اتفاق می افتد اما به علت باقی ماندن حجم بیشتری از معده، فرد زودتر احساس گرسنگی کرده و میزان مصرف غذای وی نیز بیشتر خواهد بود.

بعد از معاینات کامل و بررسی دقیق وضعیت بیمار، نوع مناسب عمل اسلیو معده برای وی انتخاب می شود. به منظور انتخاب درست و دریافت بهترین نتیجه مراجعه به پزشکی متخصص و با تجربه در زمینه اسلیو معده الزامی است. از پزشکان خوب در این زمینه می توان دکتر سلیمی را نام برد.

اسلیو گشاد

چرا عمل اسلیو نسبت به روش های سنتی کاهش وزن مناسب تر است؟

در بخش قبلی مقاله عمل اسلیو معده در همدان گفته شد که بسیاری از بیماران به دلیل ترس از جراحی، انجام این کار را به تعویق می اندازند که موجب مشکلات مختلفی برای آن ها می شود اما گروهی از بیماران نیز وجود دارند که بجای استفاده از عمل جراحی، علی رغم شاخص توده بدنی بالا از دیگر روش های کاهش وزن استفاده می کنند. در این بخش از مقاله توضیح خواهیم داد که چرا عمل جراحی نسبت به سایر روش های کاهش وزن مفیدتر می باشد.

نتیجه گیری سریع تر

نسبت به بسیاری از روش های سنتی که برای کاهش وزن استفاده می شوند عمل اسلیو معده نتیجه بخش تر است. اکثر افراد یکبار هم که شده رژیم لاغری را تجربه کرده اند و از این مسئله اطلاع دارند که کاهش وزن با رژیم غذایی زمان زیادی نیاز دارد.

در رژیم های اصولی کاهش وزن در بیشترین حالت 2 تا 4 کیلو در ماه است و در رژیم های غیر اصولی بالا رفتن این مقدار با مشکلاتی مانند زخم معده همراه می باشد، در حالیکه در اسلیو معده علی رغم کاهش وزن سریع، عارضه ای برای بیمار ایجاد نمی شود.

صرفه جویی در هزینه

دیگر مزیتی که عمل اسلیو نسبت به سایر روش های کاهش وزن دارد، صرفه جویی در هزینه هاست. برای کاهش حداقل 30 کیلوگرم از وزن اضافه با رژیم غذایی بیمار باید 1 سال زمان بگذارد، در این دوران مراجعه هر 2 تا 3 هفته یکبار به پزشک تغذیه الزامی است و هربار مراجعه هزینه ای در بردارد، هزینه ویزیت پزشک، تهیه داروها، غذاهای خاص رژیم و… جز هزینه های الزامی هر دوره می باشند، اما با انجام جراحی لاغری بیشتر این هزینه ها به یکباره انجام خواهند شد.

نیاز به تلاش کمتر

برخلاف سایر روش ها که بیمار برای انجام آن ها باید مدت زمان زیادی را صرف کرده و تغییراتی اساسی در روند زندگی خود ایجاد کند، عمل اسلیو معده ساده تر بوده و نتیجه گیری از آن با سختی کمتری امکان پذیر است.

به عنوان مثال برای کاهش وزن با ورزش بیمار باید روزانه یک تا 2 ساعت را برای این کار اختصاص دهد و در صورت وقفه افتادن در این روند، کاهش وزن نیز متوقف خواهد شد یا در رژیم غذایی هرگونه تغییر در نوع یا مقدار غذای مصرفی نتیجه گیری را مختل می کند در حالیکه بعد از عمل اسلیو نیاز به رعایت رژیم صد در صدی یا ورزش مداوم کمتر می شود اما انجام آن ها روند کاهش وزن را تسریع می کند.

نیاز به تلاش کمتر

عوارض عمل اسلیو معده چیست؟

یکی از نگرانی های بیماران متقاضی عمل اسلیو معده در همدان عوارض این جراحی است. عوارض بعد از عمل جراحی به دو دسته تقسیم می شوند، عوارض قابل کنترل و رایج و عوارض خطرناک، عوارض قابل کنترل در اکثر بیماران بروز می کنند و شدت آن ها کمتر است. این عوارض با مصرف دارو و مراقبت های دوران نقاهت خیلی زود بهبود پیدا می کنند اما عوارض خطرناک، احتمال بروز مشکلات جدی دارند.

عوارضی که در عمل اسلیو معده بروز می کنند، جز گروه اول عارضه های بعد از جراحی می باشند. به این معنی که چندان مشکل ساز نبوده و در صورتی که آمادگی بدنی بیمار بالا باشد حتی نیاز به مصرف دارو برای تسکین آن ها وجود نداشته و با گذشت زمان برطرف می شوند.

از جمله این عوارض می توان به درد بعد از جراحی اشاره کرد. همچنین تورم و سوزش محل بخیه ها و ضعف های مقطعی نیز بعد از عمل اسلیو معده طبیعی می باشند.

پزشک برای کنترل این عارضه ها داروهای مسکنی را برای بیمار تجویز می کند. البته در ماه های ششم یا هفتم بعد از عمل احتمال بروز مشکلاتی مانند ریزش مو نیز وجود دارد که ناشی از کاهش وزن بالا در مدت زمان کم و عدم جایگیزینی ویتامین های بدن است، این مشکل نیز با استفاده از شامپوهای خاص و مصرف ویتامین ها قابل رفع می باشد و جای نگرانی ندارد.

میزان بروز عوارض بعد از عمل اسلیو معده و شدت آن، با تبحر و سابقه پزشک در انجام عمل رابطه مستقیم دارد. پزشکان با تجربه با انواع عوارض عمل اسلیو معده آشنایی دارند واقدامات لازم برای پیشگیری از بروز این عوارض و درمان سریع آن ها را به موقع انجام می دهند. از جمله پزشکان متبحر و با تجربه در این زمینه می توان دکتر سلیمی را نام برد.

عوارض عمل اسلیو معده

در انتخاب پزشک برای عمل اسلیو معده در همدان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مسئله ای که در بخش های مختلف مقاله عمل اسلیو معده در همدان به آن تاکید شد، تاثیر بهترین جراح اسلیو معده تهران در فرآیند انجام عمل و وضعیت بیمار در دوران نقاهت است. برای انتخاب پزشک نکات مختلفی باید در نظر گرفته شود که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد.

  • سابقه کاری

اولین نکته ای که در انتخاب پزشک برای انجام عمل اسلیو معده باید در نظر گرفته شود، سابقه پزشک است. هرچقدر تجربه پزشک در انجام این جراحی بیشتر باشد، عوارض بیماری کمتر شده و نتیجه گیری از آن سریع تر می شود. همچنین احتمال بروز مشکل حین انجام جراحی توسط پزشکان با تجربه بسیار کاهش پیدا می کند.

  • به روز بودن دانش و اطلاعات

دیگر نکته مهم برای انتخاب جراح، به روز بودن اطلاعات است. با پیشرفت تکنولوژی و دسترسی به علوم مختلف، روش های جراحی و جزئیات مربوط به آن نیز به روز رسانی می شوند، یک پزشک خوب همواره دانش خود را به روز نگه داشته و از کسب اطلاعات جدید استقبال می کند.

  • نحوه ارتباط با بیمار

نحوه ارتباط با بیمار نیز تاثیر زیادی در انتخاب پزشک دارد، برخی از پزشکان در انتقال اطلاعات با بیمار بهتر عمل می کنند، فن بیان بهتر، صبر و حوصله در ارتباط و پاسخگویی به سوالات بیمار و… از جمله مسائلی هستند که باعث اعتماد بیشتر بیمار به پزشک شده و نگرانی ها و استرس انجام جراحی را تا حد زیادی کاهش می دهند.

بعد از عمل اسلیو معده در شهر همدان فرد چه مدت در بیمارستان بستری می شود؟

یکی از سوالات رایج بیماران در مورد عمل اسلیو معده در همدان مدت زمان بستری در بیمارستان بعد از انجام جراحی است. عوامل مختلفی تعیین کننده این مسئله هستند اما با توجه به نحوه انجام جراحی که به صورت لاپاراسکوپی می باشد بیشترین زمان بستری بیمار بعد از عمل اسلیو معده، 48 ساعت است.

بستری بیمار در بیمارستان به منظور بررسی دقیق تر وضعیت بیمار بعد از عمل انجام می شود. با توجه به اینکه بعد از حذف بخشی از معده، مقدار باقیمانده از آن بخیه زده می شود احتمال نشتی در معده وجود دارد.

به این منظور بیست و چهار بعد از انجام عمل اسلیو، مایعی مخصوص به بیمار داده می شود که بعد از نوشیدن آن وضعیت نشتی یا عدم نشتی معده با تصویر برداری مشخص می شود، در صورتی که این مایع از معده نشت نکند به معنی انجام کامل فرآیند جراحی است و اگر بیمار مشکلاتی مانند درد شدید و… نداشته باشد این احتمال وجود دارد که همان روز ترخیص شده و به منزل بازگردد.

در صورت وجود نشتی فرآیند بخیه زنی معده یک بار دیگر انجام می شود، پزشک معمولا تا زمانی که از سلامت بیمار اطمینان کامل حاصل نکند اجازه ترخیص و بازگشت به منزل را نخواهد داد.

بعد از عمل اسلیو معده فرد چه مدت در بیمارستان بستری می شود؟

آیا عمل اسلیو معده در بارداری تاثیرگذار است؟

از دیگر نگرانی هایی که بیماران در مورد عمل اسلیو معده دارند تاثیری است که این جراحی بر عملکرد سایر غدد و اندام های بدن می گذارد. به خصوص یکی از پرسش های رایج زنانی که متقاضی این جراحی می باشند در مورد امکان بارداری بعد از این عمل می باشد. در پاسخ به این پرسش باید گفت که عمل اسلیو مانعی در بارداری فرد ایجاد نمی کند.

تمام تغییراتی که در عمل اسلیو ایجاد می شود در معده فرد خواهد بود و سایر اندام ها به هیچ عنوان دچار عارضه یا مشکل نخواهند شد، همچنین کاهش وزن و کم شدن میزان چربی های بدن موجب  عملکرد بهتر دیگر اندام ها می شود، تحقیقات ثابت کرده که کاهش وزن ترشح هورمون ها را منظم تر می کند که این مسئله به افزایش قدرت باروری فرد کمک می کند.

به علاوه کاهش وزن تاثیر زیادی در زیبایی فرد دارد، افرادی که از تناسب اندام برخوردار هستند اعتماد به نفس بیشتری داشته و در روابط خود موفق تر عمل می کنند، بنابراین این کار به بهبود وضعیت روابط زناشویی نیز کمک کرده که در نتیجه آن، احتمال بارداری افزایش پیدا می کند.

آیا عمل اسلیو معده در بارداری تاثیرگذار است؟

چه افرادی نباید عمل اسلیو معده را انجام دهند؟

جراحی اسلیو معده به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود، به همین دلیل عوارض آن حداقل است و بیشتر افرادی که به چاقی مفرط مبتلا می شوند می توانند این جراحی را انجام دهند اما در مورد برخی از افراد انجام این عمل ممنوع می باشد.

از جمله افرادی که عمل اسلیو معده به آن ها توصیه نمی شود بیمارانی هستند که مصرف دخانیات در آن ها مقدار بالایی دارد، نه تنها جراحی اسلیو، بلکه هر نوع عمل جراحی برای این افراد خطرساز است.

دیگر افرادی که انجام این جراحی برای آن ها ممنوع است بیماران مبتلا به مشکلاتی مانند رفلاکس معده یا اختلالات هورمونی می باشند. این افراد حتی در صورت انجام عمل اسلیو نیز کاهش وزن زیادی را تجربه نخواهند کرد،

البته انجام اسلیو معده برای این گروه از افراد تنها تا زمان ابتلا به بیماری های گفته شده انجام عمل اسلیو معده ممنوع می باشد، با درمان بیماری، امکان انجام جراحی برای این گروه نیز میسر می باشد. زنان باردار و افرادی که پیش از این روش هایی مانند بای پس معده را انجام داده اند نیز نمی توانند از عمل اسلیو معده استفاده کنند.

چه افرادی نباید عمل اسلیو معده را انجام دهند؟

آیا احتمال ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده وجود دارد؟

همان طور که در بخش های قبلی مقاله عمل اسلیو معده در همدان گفته شد، یکی از عوارضی که بعد از انجام عمل اسلیو در برخی بیماران بروز می کند، ریزش مو چند ماه بعد از جراحی است.

این عارضه علل مختلفی دارد که یکی از آن ها سرعت بالای کاهش وزن بعد از جراحی است. زمانی که بیمار به سرعت وزن کم می کند بدن فرصتی برای جایگزینی ویتامین های از دست رفته نخواهد داشت، این مسئله یکی از علل ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده می باشد.

آیا احتمال ریزش مو بعد از عمل اسلیو معده وجود دارد؟

البته ریزش مو بعد از اسلیو معده موقتی است و بعد از سازگاری معده با شرایط جدید برطرف شده و موهای از دست رفته نیز مجددا رویش خواهند داشت. البته راهکارهایی برای کاهش این مشکل نیز وجود دارد،

به عنوان مثال زمانی که ریزش مو در بیمار آغاز می شود، پزشک میزان برخی مواد مانند پروتئین ها، آهن و مکمل های ویتامین را در رژیم فرد افزایش می دهد، همچنین با مصرف داروهایی مانند زینک و غیره کمک می کند که ابتدا ریزش مو تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و سپس فرآیند رویش مجدد سرعت پیدا کند.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده تا چه حد امکان پذیر است؟

از دیگر نگرانی های مهم بیمارانی که قصد انجام عمل اسلیو معده در همدان را دارند، بازگشت وزن بعد از انجام این جراحی است که البته با توجه به هزینه های جراحی و تغییراتی که در زندگی فرد ایجاد می کند این نگرانی کاملا به جاست.

برخلاف بسیاری از جراحی های معده بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو به ندرت اتفاق می افتد. با کاهش حجم معده، خود به خود میزان ونیاز به مصرف غذا در بیمار کاهش پیدا می کند

اما زمانی که بیماران بدون توجه به زمان گرسنگی، اقدام به مصرف غذا کنند معده مجددا به حجم سابق خود بازگشته و وزن فرد افزایش پیدا می کند. این مسئله به علت حالت ارتجاعی معده است. به این معنی که معده توانایی ترمیم خود را داشته و در صورتی که میزان مصرف غذا بعد از عمل اسلیو کنترل نشود ممکن است به حجم سابق خود بازگردد.

مسائل اینچنینی معمولا توسط پزشک به بیماران توصیه می شود تا مراقبت های بعد از عمل را جدی گرفته و از بازگشت وزن جلوگیری کنند، به همین منظور نیاز است که پزشک توانایی برقراری ارتباط با بیمار را داشته باشد. از پزشکان خوب در این زمینه می توان دکتر سلیمی را نام برد.

بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو معده تا چه حد امکان پذیر است؟

دلایل چاقی مجدد افراد بعد از اسلیو معده چیست؟

در بخش قبلی مقاله گفته شد که بازگشت وزن و چاقی مجدد بعد از عمل اسلیو معده امکان پذیر است، برخی از مسائل احتمال بروز این مشکل را افزایش می دهند که برخی از آن ها در زیر گفته شده اند.

تغذیه نامناسب بدون توجه به کالری

از مهم ترین دلایل چاقی مجدد بعد از عمل اسلیو معده تغذیه نامناسب است، مصرف غذای بیش از نیاز بدن یا مواد غذایی پرکالری با حجم کم که مانع پر شدن معده و احساس سیری می شوند از جمله مسائلی هستند که موجب افزایش مجدد وزن بعد از اسلیو معده می شوند. هرچند در انتخاب غذا بعد از این عمل محدودیتی وجود ندارد اما بهتر است مصرف غذاهای ناسالم که ارزش غذایی کمتری دارند را پس از اسلیو به حداقل رساند.

کم تحرکی

علاوه بر مصرف غذا با حجم مناسب، تحرک نیز در جلوگیری از چاقی تاثیر گذار است. بیشتر بیمارانی که بعد از عمل اسلیو مجددا افزایش وزن دارند افرادی هستند که هیچ گونه تحرکی نداشته و کالری دریافتی آن ها از غذا تنها صرف فعالیت های روزمره شده و بخش زیادی از آن در بدن باقی می ماند.

عدم ارتباط با پزشک

در نهایت عاملی که موجب بازگشت وزن و چاقی بعد از عمل اسلیو می باشد عدم ارتباط بیمار با پزشک است، ارتباط بیمار با پزشک بعد از این جراحی باید منظم باشد تا در صورت مشاهده هر کمبودی در روند کاهش وزن، اقدام درمانی به موقع انجام شود.

عدم ارتباط با پزشک

هزینه عمل اسلیو معده در همدان به چه صورت است؟

در آخرین بخش مقاله عمل اسلیو معده در همدان در مورد یکی از مهم ترین مسائل در این جراحی، یعنی هزینه عمل صحبت خواهیم کرد.

عوامل مختلفی در تعیین هزینه های این جراحی تاثیرگذار می باشند، از جمله این عوامل می توان به پزشک جراح اشاره کرد، هزینه دریافتی پزشکان مختلف برای انجام این جراحی متفاوت است و مسائلی مانند سابقه کار پزشک، تیم جراحی و… در آن دخیل هستند. دیگر موردی که در هزینه نهایی جراحی اسلیو معده تاثیرگذار است بیمارستانی است که عمل در آن انجام خواهد شد.

طبیعتا انجام این عمل در بیمارستان های خصوصی هزینه بیشتری نسبت به بیمارستان های دولتی دارد. اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از عمل نیز هزینه های در بردارند که در هزینه کلی این جراحی تاثیرگذار است،

هزینه عمل اسلیو معده در همدان به چه صورت است؟

اما یکی از عوامل مهم تر در تعیین هزینه ها بیمه بیمار است. بیشتر بیمه ها، در بیمارانی که شاخص توده بدنی آن ها بیشتر از 40 باشد بخشی از هزینه درمان را تقبل می کنند به همین دلیل بیمار با توجه به این نکته می تواند هزینه جراحی را کنترل کند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید