عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

برای انجام عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی ، باید با شرایط و روند پیش برد پروسه در این بیمارستان را بدانید. آیا انجام عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی با دیگر مراکز درمانی تفاوتی دارد یا خیر؟ برای یافتن پاسخ به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

 

بیمارستان شریعتی در حال حاضر یکی از بهترین و مجهزترین بیمارستان های کشور است که یکی از خدمات تخصصی که در این مرکز درمانی ارائه می شود را می توان عمل اسلیو معده عنوان کرد. عمل اسلیو معده مناسب افرادی می باشد که به علت چاقی مفرط و عوارض ناشی از آن باید وزن خود را به سرعت کاهش دهند.عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی، از جمله پر طرفدارترین و پر کاربردترین خدمتی است که امروزه به دلیل شیوع چاقی، ارائه می شود. با ما همراه باشید تا این عمل را بررسی کنیم تا اگر به دنبال چنین راه حلی برای رهایی از اضافه وزن هستید، با تصور و دانسته های درستی به آن اقدام نمایید.

انجام عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی برای کاهش خطر اضافه وزن و بیماری های خطرناک ناشی از چاقی صورت می پذیرد، مانند:

 1. بیماری ریفلاکس دستگاه گوارش
 2. بیماری قلبی
 3. فشار خون
 4. کلسترول بالا
 5. آپنه انسدادی خواب
 6. دیابت نوع 2
 7. سکته
 8. عقیم

عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی معمولاً زمانی انجام می شود که روش های دیگر (مانند رژیم غذایی و ورزش بدنی) کارایی و کاربرد نداشته باشد.

مزایای عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

 1. کاهش وزن دائمی (بعید است بعد از این جراحی دوباره دچار افزایش وزن شوید).
 2. روز بعد از جراحی، به زودی شروع به کاهش وزن خواهید کرد.
 3. بهبودی کامل یا مدیریت خوب بیماری های همراه مانند فشار خون، دیابت و آرتروز
 4. ارزانتر از سایر جراحی ها است.
 5. ترخیص به موقع و زودرس بیماران از بیمارستان
 6. عوارض جانبی کم
 7. بدون درد یا درد کم بعد از جراحی

همان طور که گفتیم، در این جراحی، بهترین متخصص اسلیو معده تهران ، بخشی از معده شما را برداشته و بقیه را متصل می کند تا یک “آستین” معده جدید یا به اندازه موز ایجاد کند.

جراحی چاقی

جراحی چاقی که به آن جراحی لاغری نیز گفته می شود، یک روش جراحی است که به عنوان آخرین راه حل برای کاهش وزن بیماران چاق مورد استفاده قرار می گیرد. چندین سال است که این نوع جراحی برای بیماران چاقی که می خواهند در نهایت راه حلی برای مشکل وزن خود پیدا کنند، بسیار موفق بوده است.

جراحی چاقی که معمولاً جراحی لاغری نیز نامیده می شود، شامل تغییر سیستم هضم برای کاهش وزن است. جراحی چاقی هنگامی انجام می شود که رژیم غذایی و ورزش بی اثر باشد، یا مشکلات جدی سلامتی به دلیل اضافه وزن وجود داشته باشد. برخی از روش ها، مصرف شما را محدود می کنند. اقدامات دیگر با کاهش توانایی بدن در جذب مواد مغذی انجام می شود. برخی از روش ها هر دو را شامل می شوند.

در حالی که جراحی کاهش وزن مزایای زیادی دارد، اما انواع مختلف جراحی کاهش وزن، خطرات و عوارض جدی را به همراه دارد. علاوه بر این، برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت در جراحی کاهش وزن، باید تغییرات سالم و پایدار در رژیم غذایی و ورزش خود ایجاد کنید. با این دید کلی از مفهوم جراحی های لاغری به اختصار انواع آن را در بخش زیر از مقاله ” عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی” مرور خواهیم کرد.

 

جراحی چاقی

انواع جراحی های چاقی

 بالون ‌گذاری

در سال های اخیر، بالون معده به روشی رایج تبدیل شده است. زیرا این یک روش جراحی نیست، نیازی به بیهوشی ندارد و با آندوسکوپی انجام می شود که ممکن است فقط نیم ساعت طول بکشد. چند سال پیش، به بیماران دارای اضافه وزن توصیه می شد که بالون گذاری را انجام دهند، اما با کشف عوارض جانبی، آن روش به تدریج کاربردهای خود را از دست داد.

بالون های مختلفی وجود دارد. بعضی از آن ها آب و برخی دیگر هوا دارند.

اثرات کاهش وزن  که خستگی را نیز شامل می شود، تقریباً در همه بیماران یکسان است. حجم هوا یا مایع در بالون 500 – 800 میلی لیتر است. این مقدار زیاد، فضای کمی برای غذا خوردن در اختیار بیمار قرار می دهد،

بنابراین هدف غذا نخوردن و کاهش وزن است. تمام بالن ها باید پس از 6 ماه برداشته شوند، در غیر این صورت ترشحات، معده دیواره توپ را از بین می برد و باعث گزش و عوارض می شود. بالون هایی پر از هوا نیز وجود دارد و با گذشت زمان می توان هوای آن ها را تنظیم کرد. معرفی و کارگزاری این نوع بالون به عهده جراح و متخصص آندوسکوپی است.

جراح، حفره ای به نام پورت زیر پوست ایجاد می کند. متخصص آندوسکوپی، یک بالن را به معده وارد می کند و میزان هوای آن را از طریق درگاه زیر پوست تنظیم می کند. این بالون ها می توانند تا یک سال در داخل معده بمانند. همچنین می توان از بالون های جدیدی استفاده کرد که بیمار آن را مانند دارو می بلعد.

بالون به لوله موجود در دهان بیمار متصل می شود. وقتی رادیوگرافی موقعیت صحیحی را نشان می دهد، داخل بالون با یک لوله پر می شود و سپس لوله برداشته می شود. این نوع بالن به مدت 3 ماه استفاده می شود. آندوسکوپی برای از بین بردن انواع بالون ها لازم است.

دو گروه اصلی وجود دارد که می توانند از جایگذاری بالون استفاده کنند. کسانی که انجام بیش از حد جراحی برای آن ها خطرناک است. به این افراد توصیه می شود تا قبل از عمل، یک بالون داشته باشند و قسمتی از اضافه وزن خود را کاهش دهند.

بقیه اعضای این گروه را بیماران با اختلالات چاقی مانند دیابت، قلب و عروق و مشکلات ریوی تشکیل می دهند. ما برای تسکین موقت بیمار از بالون استفاده می کنیم.

نتایج بالون متفاوت است و شدت آن در بیمار قابل پیش بینی نیست. یک نفر ممکن است بعد از جراحی 20 کیلوگرم و دیگری تنها 2 کیلوگرم وزن کم کند. پس از آزاد شدن بالون، فضای زیادی در معده ایجاد می شود.

این وضعیت باعث می شود که بیمار دوباره غذا بخورد و حتی چاق شود. برخی از بیماران همچنین افسردگی و استفراغ را طی یک هفته اول گزارش می کنند. اگر بیمار چنین شرایطی را تحمل نكند، بالون خارج می شود.

بعضی اوقات عفونت بالون وجود دارد که متاسفانه قابل درمان نیست و بالون برداشته می شود. اگر بالون پاره شود و وارد روده شود، خطر انسداد روده و حتی مرگ وجود دارد.

دو گروه اصلی وجود دارد که می توانند از جایگذاری بالون استفاده کنند. دو گروه اصلی وجود دارد که می توانند از جایگذاری بالون استفاده کنند. کسانی که انجام بیش از حد جراحی برای آن ها خطرناک است. به این افراد توصیه می شود تا قبل از عمل، یک بالون داشته باشند و قسمتی از اضافه وزن خود را کاهش دهند.

باندینگ یا حلقه معده

این حلقه اندازه قسمت بالای معده را کاهش می دهد و معده را با مقدار کمی غذا پر می کند. در صورت ادامه خوردن، بیمار دچار استفراغ می شود. بیماران ممکن است هرگز احساس سیری نکنند و این یکی از اشکالات روش اتصال حلقه است. این روش هیچ تاثیری بر روی دستگاه گوارش ندارد.

حلقه معده، دارای محفظه ای است که زیر پوست قرار دارد و هر زمان که رباط یا حلقه ای کشیده شود، می توان از طریق آن محفظه را باریک کرد. اما حلقه جسم خارجی است و احتمال عفونت و زخم شدن دیواره معده وجود دارد. حرکت حلقه همچنین می تواند باعث ناراحتی معده و یک مشکل جدی شود.

در صورت بروز هرگونه عارضه، حلقه باید سریعاً برداشته شود. طول عمر این روش دو سال است و این دو سال فرصتی برای بیمار است تا سبک زندگی خود را تغییر دهد.

این روش نیز موقتی است و متأسفانه بسیاری از بیماران پس از برداشتن باند به وزن اصلی خود برمی گردند. طی سال گذشته، استفاده از باندهای معده در ایالات متحده و اروپا 18 درصد کاهش یافته است. این روش برای بیماران علاقه مند به شیرینی توصیه نمی شود.

تجربه نشان داده است که حلقه زدن به میزان قابل توجهی میل به شیرینی را افزایش می دهد. زیرا خوردن غذاهای جامد برای بیماران دشوار است، اما آن ها بستنی و شکلات را خیلی راحت هضم می کنند.

باندینگ یا حلقه معده

بای پس معده

با این روش؛ اندازه معده و قسمت روده ای که حدود دو متر از سیستم جذب فاصله دارد، کاهش می یابد. یعنی جهت آن بدون خارج شدن روده از بدن تغییر می کند. این روش کاهش وزن، سریعتر از سایر روش ها است و اگر بیمار تغییری در سبک زندگی خود مشاهده نکند، ماندگاری بیشتری دارد.

بای پس معده جذب غذا را مختل می کند و بیمار باید تا پایان عمر داروهای اضافی مصرف کند. مشکل دیگر، قطع بخشی از معده و روده کوچک از دهان است. بنابراین در موارد اضطراری دیگر نمی توان این مناطق را از نظر آندوسکوپی مشاهده کرد. جراحی بای پس معده برای بیمارانی که سابقه خانوادگی سرطان معده دارند، توصیه نمی شود.

جراحی مینی بای پس نوعی اصلاح شده از جراحی بای پس است که برخی از عوارض مانند فتق داخلی که جراحی بای پس معمولی می تواند ایجاد کند، ایجاد نمی کند.

دئودنال سوئیچ

در نتیجه جراحی به این روش، جذب روده به شدت مختل شده و حتی بسیار کم است. سوء تغذیه حاصل از انجام این نوع عمل می تواند باعث نارسایی کبد شود. این روش معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرد و فقط در موارد خاص استفاده می شود.

پلیسه معده

پلیسه معده جدیدترین و کم تهاجم ترین روش جراحی لاغری است که می تواند اندازه معده را حدود 70 درصد کاهش دهد.

این روش نیاز به قرار دادن اجسام خارجی ندارد.

پلیسه معده یک عمل لاغری است. در حقیقت، این نوع جراحی میزان غذایی را که معده به طور طبیعی می تواند نگه دارد، محدود می کند. پس از جراحی، بیمار به سرعت سیر می شود و دیگر نمی تواند مانند گذشته غذا بخورد.

پلیسه معده

عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

اسلیو یا آستین معده یک روش جراحی است که برای کاهش وزن استفاده می شود. این جراحی معمولاً تحت لاپاراسکوپ انجام می شود که طی آن، ابزارهایی که برای جراحی لازم است، به وسیله ایجاد چندین شکاف در شکم به بدن وارد می شود. در عمل اسلیو، چیزی حدود 80٪ از حجم معده حذف می شود و معده به شکل یک موز در می آید که به خاطر اندازه و شابهت آن به آستین، به این نام هم معروف است.

در جراحی آستین معده، با کم کردن حجم و اندازه معده، قادر خواهید بود تا مقدار غذایی که مصرف می کنید را کاهش دهید. همچنین، با استفاده از این روش می توانید باعث تغییرات هورمونی شوید که به کاهش وزن کمک می کند. این تغییرات هورمونی به افراد کمک می کند تا از عوارض مرتبط با اضافه وزن و چاقی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی خلاص شوند.

ما به خصوصیات کسانی که عمل اسلیو معده برایشان مناسب است، به صورت اختصاصی خواهیم پرداخت اما اکنون و در این بخش، به اختصار می توان عنوان کرد که این افراد عبارتند از:

 • افرادی با BMI 40 یا بالاتر (چاقی شدید)
 • افرادی با BMI بین 35 تا 39.9 که از سایر مشکلات مرتبط با چاقی مثل دیابت نوع 2، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید رنج می برند. بعضا، اگر BMI یک فرد بین 30 تا 34 باشد و دچار بیماری های خطرناک دیگر باشد نیز احتمال دارد تا انواع خاصی از جراحی چاقی برای وی مناسب باشند.

باید توجه داشت که در کنار عمل های درمان چاقی مثل عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی، افراد چاق و دارای مشکل اضافه وزن ملزم به رعایت رژیم های غذایی و اصلاح سبک زندگی بعد از عمل و تا پایان عمر هستند.

آثار روانشناختی عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

لاغری مجدد یا کاهش وزن برای اولین بار در زندگی از تأثیرات دو نوع مختلف جراحی کاهش وزن است که می تواند زندگی فرد را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. تأثیرات اجتماعی این تغییر شامل موارد زیر است:

 • برخورد غیر تبعیض آمیز با شخص به دلیل چاقی
 • احترام بیشتر برای دیگران
 • علاقه عاشقانه و به اصطلاح عشق بیشتر از دیگران
 • ایجاد روابط عمیق تر. از آنجا که آن ها می توانند بدون برخورد با مشکلی با فرزندان یا دوستانشان به فعالیت ها و تمرین های ورزشی بپردازند، می توانند صمیمیت خود را در ورزش، سرگرمی و سایر فعالیت ها افزایش دهند.
 • نتیجه تعاریف و تشویق ها، افزایش اعتماد به نفس و تأثیر آن بر دیگران خواهد بود.
 • زندگی جنسی آن ها نیز تغییراتی مثبت خواهد داشت.

در واقع، کاهش وزن مانند هر چیز دیگری است، علاوه بر اثرات مثبت آن، معایب نیز دارد.

افرادی که مدت هاست شما را می شناسند، با چهره جدید شما آشنا نیستند و ممکن است راه برخورد با شما را بلد نباشند.

به این فکر کنید که سایر اعضای خانواده یا دوستان در حالی که لاغر می شوید، هنوز هم اضافه وزن دارند.

شما باید به عادات غذایی خوب و یک رژیم درست پایبند باشید. انواع و گزینه های غذایی مناسب شما با دیگران متفاوت خواهد بود.

ممکن است رابطه شما با همسرتان تیره شود.

ممکن است نظرات دیگران در اطراف شما همسرتان را حساس و حسود کند.

فراموش نکنید که چگونه با این نوع فعالیت ها در محیط کار کنار بیایید.

هیچ کس در خانواده یا دوستان نمی تواند با رژیم شما سازگار شود. می توان گفت که در این حالت، شما و عادات غذایی جدید ممکن است هیچ حمایتی نداشته باشید.

ممکن است با مشکلات و چالش های جدیدی روبرو شوید.

شما باید به یاد داشته باشید که در آن دوران سخت چه احساسی داشتید و بدانید که چگونه با افراد چاقی که قبلاً به گروه آن ها تعلق داشتید، برخورد کنید. اکنون هیچ کس شما را به عنوان چاق قضاوت نمی کند. رفتار شما با افراد دارای اضافه وزن یک چالش خواهد بود.

بنابراین توصیه می شود که به عواقب روانشناختی و اجتماعی عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی توجه کرده و برای هرگونه اظهار نظر منفی یا مثبت آماده باشید. همان طور که سلامت جسمی شما مهم است، ممکن است سلامت روانی شما بیش از آن مهم باشد.

ما به خصوصیات کسانی که عمل اسلیو معده برایشان مناسب است، به صورت اختصاصی خواهیم پرداخت اما اکنون و در این بخش، به اختصار می توان عنوان کرد که این افراد عبارتند از:

افرادی که برای انجام عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی مناسب هستند

جراحی آستین معده، یکی از پر کاربردترین جراحی ها برای درمان چاقی است. اما باید دید که چه کسانی می توانند این عمل را انجام دهند.

به طور کلی، کاهش وزن به وضعیت جسمی و رفتار عادی، سابقه پزشکی، دارو و سایر شرایط خاص فرد بستگی دارد و تنها با تشخیص پزشک می تواند انتخاب شود.

موارد زیر شرایط داوطلبان جراحی آستین معده است:

 • تحت نظر پزشک، کسانی که پس از حداقل 6 ماه ورزش، تغذیه مناسب و سایر اقدامات موثردر کاهش وزن موفق نشده اند.
 • سن بیمار بیش از 40 سال است و چاق در نظر گرفته می شود.
 • فرد، مبتلا به پرخوری است.
 • افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، فشار خون بالا، آپنه خواب و کلسترول با شاخص توده بدنی 35 – 40
 • بین 18 تا 65 سال سن داشته باشد.
 • فرد می تواند سبک زندگی خود را تغییر دهد و تغذیه خود را بهبود بخشد.
 • این فرد از نظر بهداشت روان، مشکل خاصی ندارد.
 • به مصرف مواد مخدر و الکل بپردازد.

حال ببینیم چه کسانی نمی توانند از این نوع عمل استفاده نمایند.

 • بیماران مبتلا به صرع
 • افرادی که مشکلات قلبی دارند.
 • افراد مبتلا به بیماری های عصبی و مشکلات بهداشت روان
 • افراد زیر 18 سال و بالاتر از 65 سال
 • افرادی که اضافه وزن و چاقی ندارند.
 • افرادی که دارای اضافه وزن هستند و دارای بیماری های زمینه ای طولانی مدت مانند دیابت هستند.
 • افرادی که از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل چاق می شوند.

هزینه عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

هزینه جراحی اسلیو معده از چندین فاکتور تشکیل شده است و معمولاً موارد زیر را شامل می شود:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه فضای بیمارستان و تجهیزات، از جمله اقلام و تجهیزات مورد استفاده در حین عمل
 • درآمد جراح
 • هزینه آزمایشات آزمایشگاهی و اشعه ایکس مانند سونوگرافی وغیره

با عمل های چاقی، انواع آن و به صورت اختصاصی با عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی آشنا شدید. حال می خواهیم کمی عمیق تر بررسی کنیم و به مشکلی که باعث نیاز ما به این جراحی ها می شود، بپردازیم. این مشکل، چاقی و اضافه وزن است.

مهمترین عواملی که بر هزینه جراحی اسلیو معده تأثیر می گذارد، عبارتند از:

 • محل کار (کلینیک ویژه، بیمارستان دولتی، بیمارستان خصوصی)
 • نوع بیمه
 • جراح و تخصص (لازم به یادآوری است که گرفتن پول بیشتر یا کمتر، دلیل خوبی یا بدی جراح نیست)
 • شهر و منطقه

چاقی چیست؟

سازمان بهداشت جهانی  (WHO)، چاقی را با تعریف تجمع غیرطبیعی چربی اضافی در بدن معرفی می کند. این عامل، نه تنها فرد را خارج شده از حالت عادی و تعادل نشان می دهد، بلکه عوارض جانبی زیادی نیز دارد و می تواند خطرات مهمی برای انسان ایجاد کند.

چاقی به نوعی اختلال در سلامتی اطلاق می شود که تنها دلیل آن بی تحرکی و تنبلی نیست. بلکه می تواند با هورمون ها و عوامل ژنتیکی مختلفی مرتبط باشد. به طوری که در افراد چاق به دلایل مختلف، مکانیسم سیری مختل می شود و باعث مصرف بیش از حد مواد غذایی و تجمع چربی می شود.

مطالعات نشان می دهد که مناطقی از مغز در هنگام گرسنگی فعال شده و فعالیت این مراکز را بعد از غذا کاهش می دهد و احساس سیری ایجاد می کند.

در افراد چاق، به دلایل نامشخص، این فعالیت کاهش نمی یابد و بعد از غذا خوردن ادامه می یابد. بنابراین، بیماران همیشه به غذا احتیاج دارند و راضی نیستند. در طول روز، از تعارضات ذهنی با غذا و امتناع از خوردن رنج می برید، عصبی می شوید، اغلب عصبی می شوید، حلقه چاقی را افزایش می دهید و بیمار را افسرده می کنید.

چاقی یک بیماری مزمن و دومین علت اصلی مرگ و میر در جهان بوده و ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. یک فرد عادی نمی خواهد غذا و نوشیدنی را کنترل کند و فکر می کند که به دلیل کم تحرکی چاق است. اما این برای همه صدق نمی کند. همان طور که ذکر شد، برای چاقی، زمینه های ارثی و هورمونی نیز وجود دارد.

مشکل چاقی اثرات مخربی در زندگی افراد می گذارد و می تواند با افت کیفیت زندگی افراد ارتباط مستقیم داشته باشد. مشکل چاقی ارتباط تنگاتنی با ژنتیک دارد، به طوری که 80-90٪ کودکان والدین چاق، چاق هستند. فرزندان والدین چاق 90٪ بیشتر احتمال دارد که به دیابت و سایر عوارض چاقی مبتلا شوند،

اما اگر والدین فرزندانی داشته باشند که پس از درمان نهایی چاقی، تحت درمان های مختلفی قرار گرفته باشند، ژن چاقی غیر فعال شده و به کودک داده نمی شود و منتقل نخواهد شد. بنابراین، در درمان نهایی چاقی، نه تنها عوارض آن را برطرف می کند، بلکه کودکان را از خطرناک ترین سلامت قرن، چاقی و دیابت نجات می دهد.

چاقی

علل چاقی

وراثت و منشا ژنتیکی، میزان چاقی کودکان والدین چاق در آینده تا 80٪ خواهد بود و سپس به دیابت نوع 2 تبدیل می شود.

متابولیسم ما توسط بسیاری از هورمون ها از نزدیک کنترل می شود. گرلین یکی از آن هاست که از قسمت فوقانی معده (فوندوس معده) ترشح می شود و می تواند باعث ولع مصرف غیر قابل کنترل و گرسنگی ارضا نشده شود.

در افراد عادی، ترشح این هورمون پس از پر شدن معده توسط مغز سرکوب می شود و افراد احساس سیری می کنند. این مکانیسم به دلایل ژنتیکی و ارثی در افراد چاق از بین می رود.

گرچه معده پر است، اما فرد احساس سیری نخواهد کرد. این هورمون قدرتمند هنوز بیش از حد ترشح می شود، بنابراین این فرد اغلب بیش از حد غذا می خورد. این مشکل باعث بزرگ و بزرگتر شدن معده و در نتیجه افزایش ترشح هورمون می شود که منجر به چاقی بیشتر و ایجاد دور باطلی در بدن می شود.

تعدادی از مطالعات علمی نشان داده است که اکثریت قریب به اتفاق افراد چاق، فست فود می خورند و این افراد در صورت بروز اختلالات عصبی، بیشتر غذا می خورند و سریعتر غذا می خورند. تغییر عادات غذایی یکی از اصلی ترین درمان های چاقی است.

عامل دیگری که در بروز چاقی اثر گذار است، سبک زندگی است. امروزه با بهبود مکانیزاسیون و کم تحرکی، هر ساله شیوع چاقی و دیابت نوع 2 تقریباً سه برابر شده است. بنابراین تخمین زده می شود که در آینده بیش از 70٪ ایرانیان چاق شوند و بیش از 52٪ مردم به دیابت مبتلا می شوند.

برخی بیماری ها (مانند کم کاری تیروئید) و داروهای خاص (مانند کورتون) می توانند باعث چاقی به خصوص در قسمت مرکزی بدن شوند.

اکثریت قریب به اتفاق افراد چاق، فست فود می خورند

مضرات چاقی

حال که صحبت از چاقی و عوامل چاق کننده است، شایسته است به مضرات آن نیز بپردازیم. بخش زیر از مقاله “عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی” به این مبحث مربوط است.

فشار خون بالا

هرچه وزن شما بیشتر باشد، چربی بیشتری نیز دارید. برای زنده ماندن، این بافت به اکسیژن و سایر مواد مغذی نیاز دارد که باید از طریق جریان خون تأمین شود. با افزایش میزان اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز، حجم و فشار خون بر روی سیستم گردش خون افزایش یافته و جریان خون در سیستم گردش خون افزایش می یابد و باعث فشار بیشتر بر دیواره های شریان می شود.

علاوه بر این، چاقی علاوه بر کنترل قند خون، سطح خون هورمون انسولین را که باعث نگه داشتن آب و نمک در رگ ها می شود، افزایش می دهد که در نتیجه باعث افزایش حجم خون می شود. چاقی همچنین باعث افزایش ضربان قلب و کاهش توانایی رگ های خونی در حرکت خون و در نتیجه فشار خون می شود.

فشار خون بالا

دیابت

چاقی دلیل اصلی دیابت نوع 2 است. زیرا افزایش چربی باعث افزایش مقاومت بدن در برابر هورمون انسولین می شود. در نتیجه، این هورمون نمی تواند وظیفه خود را در کنترل قند خون تا سطح طبیعی انجام دهد و سطح قند خون که یکی از مهمترین عوامل خطر برای سلامتی انسان است، افزایش می یابد.

چربی خون

رژیم های غذایی غنی از چربی های اشباع مانند گوشت قرمز یا غذاهای سرخ شده، نه تنها باعث چاقی می شوند، بلکه باعث افزایش کلسترول بد می شوند.

چاقی همچنین باعث کاهش کلسترول خوب خون و افزایش سطح تری گلیسیرید خون می شود. تری گلیسیرید حاوی بیشترین میزان چربی در رژیم غذایی و همچنین بالاترین درصد چربی در بدن شما است و در نهایت با تجمع چربی های اضافی در دیواره رگ ها، در نتیجه کاهش چربی خون باعث تصلب شرایین می شود. تصلب شرایین به خودی خود خطر بیماری کرونر قلب و سکته را افزایش می دهد.

بیماری عروق کرونر

نوعی بیماری قلبی عروقی است که در اثر رسوبات چربی در دیواره عروق کرونر (شریان های خونرسانی به قلب) ایجاد می شود. با گذشت زمان، تجمع این چربی ها دیواره داخلی عروق را باریک می کند و خون کمتری به بافت قلب می رسد. کاهش جریان خون در قلب باعث آنژین (درد قفسه سینه) می شود. انسداد کامل رگ های خونی در قلب می تواند باعث حمله قلبی شود.

بیماری عروق کرونر

سکته

چاقی باعث سفت شدن عروق و جمع شدن چربی در دیواره های شریان می شود که می تواند رگ های خونی مغز را تحت تأثیر قرار داده و رگ های خونی مغز را باریک کند. حال اگر در این شریان های باریک، لخته خون ایجاد شود، می تواند به طور ناگهانی جریان خون را در ناحیه خاصی از مغز شما را مسدود کرده و باعث سکته شود.

سایش مفصل

در افراد چاق، افزایش فشار به مفاصل (به خصوص مفاصل زانو، مفصل ران و کمر) باعث شکسته شدن غضروف مفصلی شده و باعث درد و سفتی مفاصل می شود.

قطع تنفس در خواب

قطع تنفس در هنگام خواب، به خصوص در افراد چاق که بیش از حد غذا می خورند، امری عادی است. در هنگام خواب شبانه، این افراد به دلیل انسداد مجاری تنفسی در ریه ها مدت کوتاهی را تنفس نمی کنند و غالباً شب ها از خواب بیدار می شوند.

در نتیجه، آن ها نمی توانند خواب با کیفیت شبانه داشته باشند و در طول روز به دلیل اختلالات خواب گیج می شوند و به خواب می روند. مطالعات نشان داده است که بیشتر افراد مبتلا به آپنه خواب دارای اضافه وزن هستند، گردن آن ها پهن و مجاری تنفسی باریک است.

سرطان

انواع سرطان، از جمله سرطان پستان، سرطان رحم، سرطان تخمدان، سرطان دهانه رحم و سرطان کیسه صفرا با اضافه وزن همراه هستند. مردان چاق نیز در معرض خطر نسبتاً بالایی از سرطان روده بزرگ، رکتوم و پروستات هستند.

بیماری کبد چرب

به دلیل چاقی، چربی بیشتری وارد ساختار کبد می شود و در نتیجه چربی در کبد جمع می شود که می تواند باعث التهاب و حتی آسیب به بافت کبدی شود و در نهایت منجر به نارسایی کبد (سیروز) شود.

بیماری کیسه صفرا

به دلیل تجمع چربی اضافی بدن در افراد چاق، بدن آن ها حاوی کلسترول بیشتری است که می تواند در کیسه صفرا ذخیره شود و باعث تشکیل سنگ صفرا می شود. کاهش سریع وزن (بیش از 1.5 کیلوگرم در هفته) نیز می تواند باعث ایجاد سنگ صفرا شود.

بیماری کیسه صفرا

مشکلات مغز و افسردگی

مغز مکانیسم هایی دارد که رفتار تغذیه ای انسان را کنترل می کند. یک مسیر شناخته شده که با عملکرد عصبی آغاز می شود و در نهایت منجر به افزایش وزن می شود که نتیجه تغییرات خلقی و افسردگی است.

افسردگی خفیف در جامعه نسبتاً شایع است. این افراد با نارضایتی، با بی حوصلگی مزمن و ناخوشی، کارهای روزمره را انجام می دهند و گاهی اوقات غذا خوردن راهی برای خلاص شدن از احساس ناخوشایند کمبود شادی است.

در عین حال، این بدان معنا نیست که همه افراد مبتلا به افسردگی، چاق هستند. علاوه بر مشکلات ذهنی و مغزی، عوامل زیادی بر متابولیسم بدن و ذخیره کالری تأثیر می گذارند.

جنبه های دیگری نیز وجود دارد که نشان می دهد، چگونه غذا می تواند پاسخ انطباقی بدن به افسردگی باشد. فعل و انفعال بین دستگاه گوارش و مغز، این دو اندام به ظاهر نا مرتبط، به قدری مهم است که دستگاه گوارش، اکنون مغز دوم بدن نامیده می شود.

دستگاه گوارش حاوی باکتری هایی است که با بلعیدن، مواد غذایی را تجزیه کرده و مواد مغذی خاصی تولید می کند. مطالعات نشان می دهد که انواع خاصی از این باکتری ها می توانند فرد را خوشحال کنند.

جنبه دیگر این مشکل، مثلث تعاملات چند بعدی بین خلق و خو، خواب و رفتار غذا خوردن است. آن چه در مغز ما اتفاق می افتد، شب و روز با یکدیگر ارتباط برقرار می کند. در طول شب، بسیاری از هورمون ها متعادل هستند و ترشح آن ها به دنبال ساعت بدن است.

اختلالات خواب می تواند تعادل هورمون های مربوط به مواد مغذی مانند گرلین را برهم زده و منجر به پرخوری شود. از طرف دیگر، افراد مبتلا به اختلالات خواب، تحمل انسولین کمتری نیز دارند و اثرات پرخوری به دلیل بی خوابی بیشتر است.

بعد چهارم، اثر متقابل حرکت و فعالیت بدنی با این مثلث است. بی خوابی و افسردگی با بی میلی به کار، در ارتباط است. از طرف دیگر، اگر بتوان فعالیت بدنی بیمار را افزایش داد، خواب به طور طبیعی بهبود می یابد.

جالب است که برخی ورزش ها مانند پیاده روی فعال برای بهبود خلق و خو نشان داده شده است. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که ورزش و فعالیت بدنی می تواند خواب و خلق را بهبود بخشد و به طور فزاینده ای تعادل وزن را تحت تأثیر قرار دهد.

در ابتدای تکامل، مغز انسان مانند یک دفترچه خالی است که پر از ورودی های جدید است. این ارگان مرموز با وجود برخی از مدارهای داخلی مادام العمر، انعطاف پذیری نامحدودی دارد و به طور شگفت انگیزی، می تواند برخی از داده ها را پاک کند و برخی دیگر را جایگزین کند.

همچنین، منابع تکراری می توانند بسیار دشوار باشند. در نتیجه، تغییر باورها و عادات افراد با گذشت زمان دشوارتر می شود، اما در عین حال، با استفاده از روش های خاص، تقریباً در هر سنی می توان این طرح ها را بازسازی کرد.

یکی از اساسی ترین راه های تغییر رفتار، مداخله شناختی است. ادراک و سازگاری افراد با واقعیت بدن، آگاهی و انگیزه از چگونگی و دلیل واکنش بدن به رفتارهای مختلف، نقش مهمی در رفتار ما دارد. همچنین ممکن است فقط برای زیبایی بدن خود رژیم سختی داشته باشید.

دانش ما در مورد مغز و روش های اصلاح رفتار در چند دهه گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است و در آینده ای نزدیک، با استفاده از علوم اعصاب و فناوری مدرن، تغییرات سازنده ای در رفتارهای مخرب افراد جامعه ایجاد خواهد شد.

حال وقت آن است که به موضوع اصلی یعنی عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی بازگردیم. برای این امر بیایید مزایای این عمل را بررسی کنیم.

مزایای عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

با حجم معده جدیدی که تقریباً یک دهم معده اصلی است، سریعتر احساس سیری خواهید کرد. بنابراین، شما مانند گذشته زیاد نخواهید خورد که به شما در کاهش وزن کمک می کند.

سیری یک روند کاملا هورمونی است. بنابراین، این عمل منجر به ترشح سریعتر این هورمون می شود.

برای افرادی که bmi آنها 40 یا بالاتر است، جراحی آستین معده بهترین نوع جراحی چاقی است. این عدد توده به معنای چاق بودن شما در مقایسه با وزن طبیعی است. افرادی که برای جراحی بای پس بسیار سنگین هستند نیز می توانند از عمل اسلیو در بیمارستان شریعتی استفاده کنند.

با حجم معده جدیدی که تقریباً یک دهم معده اصلی است، سریعتر احساس سیری خواهید کرد

 

مراحل عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

مرحله 1: باید ببینید که این عمل، مناسب شما است یا خیر

قبل از انتخاب جراحی آستین معده به عنوان تنها روش درمان چاقی، پزشک باید تعیین کند که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر. به عبارت دیگر، بیمار باید شرایط لازم برای جراحی آستین معده را داشته باشد. وضعیت وی توسط جراح چاقی مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی ارزیابی می شود.

مرحله 2: یک جراح لاغری را انتخاب کنید

اگر مرحله اول معاینه را به پایان رسانده اید و واجد شرایط جراحی آستین معده هستید، باید با جراح چاقی مشورت کنید. در طول مشاوره، پزشک در مورد نوع، مزایا و معایب و همچنین هزینه عمل به شما می گوید. در ضمن یادتان باشد، در مورد افرادی که جراحی بای پس معده انجام داده اند، تحقیق و مشورت کنید.

مرحله 3. رژیم خود را تغییر دهید

برای انجام جراحی آستین معده، باید رژیم غذایی خاصی را قبل و بعد از جراحی دنبال کنید. متخصص تغذیه با توجه به شرایط جسمی و سلامتی شما، رژیم خاصی را برای شما تجویز می کند. ممکن است از شما خواسته شود تا ورزش و برخی فعالیت های بدنی را در برنامه خود بگنجانید.

مرحله 4: کاهش وزن

گاهی اوقات جراح از بیمار می خواهد که قبل از جراحی، مقداری وزن کم کند تا خطر جراحی آستین معده کاهش یابد.

مرحله 5: عمل را انجام دهید

جراحی لاپاراسکوپی آستین معده شامل یک برش کوچک در شکم است. چندین تفاوت اصلی بین این روش و لاپاراتومی وجود دارد که در ادامه ذکر خواهد شد:

در طی این روش، جراح چندین برش کوچک در شکم ایجاد می کند، لاپاراسکوپ و سایر ابزارهای جراحی را به شکم وارد می کند و سپس به معده وارد می کند. لاپاراسکوپ دارای دوربین ها و منابع نوری متنوعی است که می توانند از داخل بدن عکس گرفته و آن ها را به صفحه نمایش بفرستند.

با استفاده از این عکس ها، جراح، بیشتر دوربین ها و ابزارهای جراحی را از معده خارج می کند. سپس جراح، لاپاراسکوپ و ابزار جراحی را از بیمار خارج کرده و برش شکم را بخیه می زند.

در مقایسه با جراحی باز، جراحی لاپاراسکوپی آستین معده با درد و خونریزی کمتری همراه است. بیماران، روند بهبودی سریعتر و دوره بهبودی آسانتری را پشت سر می گذارند.

مرحله ششم: بعد از جراحی آستین معده

بعد از جراحی آستین معده، حدود یک ساعت طول می کشد و بیمار به مدت دو روز در بیمارستان بستری می شود. در این دوره ،ممکن است بیمار احساس کند که درد شکم طبیعی است و پزشک برای تسکین درد، داروهای مسکن تجویز می کند.

مرحله ششم: بعد از جراحی آستین معده

قبل از عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

برای این منظور می توانید از کتاب ها یا مطالب دقیق یا حرفه ای موجود در اینترنت مانند این مقاله استفاده کنید یا با افرادی که قبلاً این عمل را تجربه کرده اند، صحبت کنید تا تغییرات مراحل و سبک زندگی و همه عواقب آن را درک کنید.

ممکن است بخواهید بدانید که آیا بیمه این مورد را پوشش می دهد یا خیر

پاسخ مثبت است. بیمه معمولاً 50 تا 100 هزینه را پوشش می دهد. (البته تحت شرایطی)

شما نباید سیگار یا هر ماده حاوی نیکوتین یا تنباکو مصرف کنید. در صورت سیگار کشیدن، باید مدتی قبل از عمل، سیگار را ترک کنید.

طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه، استعمال دخانیات، چه نیکوتین باشد و چه دخانیات، می تواند عوارض جدی برای جراحی چاقی ایجاد کند. بیماران نباید حداقل سه ماه قبل از جراحی سیگار بکشند.

رژیم خود را تغییر دهید

وعده های غذایی باید به سه وعده اصلی و دو میان وعده محدود شوند. صبحانه باید درست و تکمیل خورده شود و 4 ساعت بعد از آخرین وعده غذایی بخوابید.

رژیم شما به طور کلی باید شامل پروتئین، میوه و سبزیجات باشد.

مهم است که تا حد امکان از مصرف غذاهای شیرین، پرچرب، فست فود و تنقلات در رستوران ها خودداری کنید.

کنترل روزانه آب و غذا

عادات غذایی خود را یادداشت کنید تا بتوانید آن ها را به پزشک نشان دهید و او راهنمایی های لازم را برای بهبود آن ها به شما ارائه می دهد.

مقدار آب آشامیدنی را افزایش دهید و مصرف سایر نوشیدنی ها را به حداقل برسانید.

تشنگی را کنترل کنید و برای آن ارزش قائل شوید.

همچنین نوشیدنی های کافئین دار یا نوشابه های گازدار توصیه نمی شود.

کنترل روزانه آب و غذا

ورزش روزانه

ورزش منظم از ورزش گاه به گاه مهمتر است. اگر ورزش نمی کنید، سعی کنید که فعالیت بدنی خود را اصلاح کنید. این اقدامات، حتی اگر مدت کوتاهی نیز داشته باشند، وقتی عادت شوند، مثمر ثمر خواهند بود.

برای بهبود نتایج می توانید هر روز چند دقیقه به تمرین خود اضافه کنید.

به یاد داشته باشید که مدت زمان انجام این فعالیت ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

به خود قول دهید که دیگر چاق نخواهید شد

تمام تلاش خود را برای جلوگیری از افزایش وزن در دوره نقاهت انجام دهید.

قبل از رژیم گرفتن و تغییر شیوه زندگی، از پرخوری و خوردن غذاهای مورد علاقه خود که برای شما ضرر دارد، خودداری کنید.

حتی ممکن است پزشک، قبل از جراحی از شما بخواهد تا چند کیلوگرم وزن کم کنید.

به انتخاب و نوع غذا توجه کنید

به غذایی که می خورید، به عنوان انرژی یا سوخت بدن نگاه کنید و به واکنش بدن در برابر خوردن غذاهای مختلف فکر کنید.

هوشیاری خود را هنگام غذا خوردن افزایش دهید و علائم سیری را دنبال کنید.

پشت میز یا جلوی تلویزیون غذا نخورید. فقط باید روی غذایی که می خورید تمرکز کنید، بنابراین حواس پرتی را متوقف کنید.

غذای خود را با حوصله بخورید و آن را به آرامی و به طور منظم بجوید. برای رفع بی حوصلگی، استرس، خستگی و سایر شرایط، از غذا خوردن پرهیز کنید.

از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت کنید

یک تصمیم بزرگ بگیرید و هر آن چه برای رسیدن به وزن و شکل دلخواه خود نیاز دارید را در اولویت قرار دهید.

نوشتن تمام برنامه هایی که می خواهید اجرا کنید، تأثیر زیادی در اجرای آن ها دارد.انگیزه شما را افزایش می دهد و شما را برای حفظ سلامتی آماده می کند. با گروهی از افراد مثبت نگر و دلسوز که از این طریق شما را پشتیبانی می کنند، ارتباط برقرار کنید. برخورد با افراد منفی و آسیب پذیر، کمکی به شما نمی کند و بیشتر آن ها شما را برای کاری که قرار است انجام دهید، ناامید می کنند.

از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت کنید

به یاد داشته باشید، تغییر زندگی می تواند فرایندی طولانی باشد که نیاز به قدم های کوچک، تفکر مثبت و تجزیه آن به اهداف کوچکتر دارد و فقط فکر کردن و رویا پردازی راجع به آن، کارساز نیست.

از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت کنید

روز عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

به طور معمول، بیماران برای جراحی کاهش وزن باید دو ساعت قبل از جراحی در بیمارستان بستری شوند. در این مدت قبل از جراحی کاهش وزن، لباس و داروهای ویژه مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد و می توانید با متخصص بیهوشی و جراح خود صحبت کنید.

سپس بیمار را به اتاق عمل می فرستند.

بسته به نوع جراحی کاهش وزن (آستین معده، باند معده و …)، این عمل از 30 دقیقه تا 2 ساعت طول خواهد کشید.

پس از عمل، شما به بخش ریکاوری منتقل می شوید و در آنجا حداکثر یک ساعت تحت نظر خواهید بود.

بعد از این مرحله، شما را به یک اتاق جداگانه منتقل می کنند که مسکن ها به شما کمک می کنند و معمولاً هر 2 ساعت، پیاده روی کوتاه انجام می شود.

روز بعد از عمل، شما را برای انجام عکسبرداری با اشعه ایکس معده به رادیولوژی می برند تا ببینند که آیا مشکلی از جمله سوراخ شدن یا سایر مشکلات احتمالی وجود دارد یا خیر.

بیمار بسته به نوع جراحی، معمولاً 1 تا 3 روز در بیمارستان بستری می شود.

روز عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

بعد از عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

بعد از جراحی آستین معده، به هوش می آیید و انتظار می رود که کمی گیج باشید. می توان تضمین کرد که درد زیادی نخواهید داشت. حتی ممکن است از موفقیت جراحی و تغییرات مرتبط با آن خوشحال باشید.

با این حال، بخشی از این سلامتی به دلیل استفاده از مسکن های قدرتمند تجویز شده توسط پزشک است و قسمت دیگر، همان طور که قبلا ذکر شد، به موفقیت عمل برمی گردد. در این بخش، ما نکاتی را برای پس از جراحی آستین مرور می کنیم.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

شاید مهمترین قسمت مراقبت های بعد از عمل، تغذیه مناسب باشد. این عامل اصلی، احتمالاً نیمه دیگر اقداماتی است که برای سالم ماندن به آن نیاز دارید.

هفته های 1-2: مایعات و غذاهای آبکی بنوشید.

بدیهی است که عادات غذایی و رژیم غذایی شما با شرایط قبل از عمل بسیار متفاوت خواهد بود. شما با چشیدن مایعات شروع خواهید کرد و به تدریج تعداد جرعه ها را افزایش می دهید. این نوشیدنی ها نباید حاوی تکه های میوه باشند، باید کاملاً رقیق و به شکل نوشیدنی شوند.

این نوشیدنی ها می توانند شامل آب، چای، آب گوشت، آب سیب و هر نوشیدنی رقیق دیگری باشند که باید برای حفظ سلامتی و مراقبت از معده جدید، پس از جراحی آستین معده نوشیده شود.

پس از جراحی آستین معده، مایعات آلی مغذی و قوی مانند شیر بدون چربی، سوپ رقیق، اسموتی های طبیعی و خانگی و آب بدون قند به رژیم غذایی اضافه می شوند.

برای هیدراته نگه داشتن بدن خود پس از جراحی آستین، باید حداقل 2.5 لیتر مایعات در روز دریافت کنید.

هفته های 1-2: مایعات و غذاهای آبکی بنوشید.

هفته های 3 تا 4: پوره سیب زمینی و غذاهای نرم

در این مرحله، می توانید خوردن غذاهای پوره، افزایش تحمل معده و بهبود عواقب تخمینی عمل را شروع کنید.

شما باید هر غذایی را که می خواهید بخورید، کاملا خرد نموده و ورز دهید و مطمئن شوید که تکه های بزرگی در آن وجود ندارد. می توانید از غذاهایی مانند ماهی آب پز، ماکارونی، میوه ها و غذاهای مشابه استفاده کنید. به شرطی که آن ها را له کنید تا مانند ماست به نظر برسند و به معده جدید آسیب نرسانند.

وعده های غذایی خود را به 4-6 وعده در روز تبدیل کنید. در طول هر یک از این وعده های غذایی، ابتدا یک تا دو قاشق غذاخوری مصرف کنید اما می توانید به تدریج مقدار آن را به 4 قاشق غذاخوری برسانید.

در این دوره، شما باید مقدار زیادی پروتئین به بدن خود برسانید، بنابراین بیشتر اوقات شیر ​​بنوشید. نیم لیتر شیر در روز خوب است. یکی دیگر از فواید شیر، کمک به هضم غذا است.

هفته 5-6: غذاهای نرم

در هفته پنجم و ششم می توانید غذاهای نرم نیز بخورید. غذاهای نرم و برش خورده ای که می توانید به رژیم خود اضافه کنید، شامل گوشت چرخ کرده، ماهی، اسپاگتی گل کلم، کمپوت میوه، تخم مرغ خرد شده، املت، سبزیجات آب پز، برنج و ماکارونی است.

به خاطر داشته باشید که در این مرحله، تعداد وعده های غذایی باید به 3-4 وعده کاهش یابد و حتی به میان وعده و خوردن میوه در بین وعده های غذایی فکر نکنید.

هفته های 6 تا 8: وعده غذایی عادی

بعد از هفته ششم پس از عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی، می توانید به رژیم غذایی عادی خود برگردید.

معده جدید شما در تغذیه شما تداخلی ایجاد نخواهد کرد و شما می توانید هر غذایی را که می خواهید، بخورید.

باید حداقل 3 بار در روز غذا بخورید.

بدن شما باید روزانه 1000 تا 1200 کالری دریافت کند که برای تأمین این انرژی نیاز دارید.

هفته های 6 تا 8: وعده غذایی عادی

چند تمرین برای افزایش سرعت بهبود

در طول دوره نقاهت بعد از عمل آستین، راه رفتن و حتی تغییر شکل و موقعیت خواب باعث افزایش جریان خون می شود. این روند، بهبودی را تسریع کرده و احتمال تشکیل لخته های خون را کاهش می دهد. ایستادن، راه رفتن و ورزش بعد از آستین معده می تواند به حفظ سلامتی کمک کرده و از بروز عوارض یا مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

انجام مراحل زیر بعد یا حتی قبل از جراحی می تواند به شما کمک زیادی کند:

می توانید شب اول آرام بنشینید و سپس در صورت امکان بلند شوید. اگرچه ممکن است در روزهای اول مقداری درد داشته باشید، اما در روزهای بعد احساس بهتری خواهید داشت و روند بهبودی را در قدرت جسمی خود احساس خواهید کرد.

بعد از روز اول، پیاده روی را امتحان کنید. شما احتمالاً وضعیت ذهنی، عاطفی و جسمی این فعالیت را ندارید. اما شما باید تمام تلاش خود را انجام دهید و اگر نمی توانید، حداقل سه بار در روز تمرینات پا را در رختخواب انجام دهید.

پرستار روش صحیح سرفه و تنفس عمیق را آموزش می دهد و توصیه می کند. همچنین به شما نشان می دهد که چگونه از اسپیرومتری انگیزشی برای گسترش ریه ها استفاده کنید.

تنفس عمیق به افزایش گردش خون کمک کرده و اثرات بیهوشی را خنثی می کند. اگر با گلو و ریه های خود مشکلی دارید، با سرفه و تنفس عمیق می توان آن را تشخیص داد. همچنین به جلوگیری از ذات الریه کمک می کند.

چگونه بعد از جراحی اسلیو، نفس عمیق بکشیم؟

 • یک نفس عمیق بکشید.
 • نفس خود را به مدت دو ثانیه نگه دارید.
 • استنشاق (بازدم) تمام هوای ریه ها را انجام دهید.
 • این کار را روزی سه بار تکرار کنید.

سرفه بعد از جراحی چگونه است؟

 • نفس عمیق بکشید و سپس سرفه کنید.
 • سرفه باید از معده باشد نه از گلو.
 • برای محافظت از معده می توانید روی آن بالش بگذارید و سرفه کنید.

تمرینات پا

 • انگشتان خود را روی تخت خم کنید. طوری که انگار پدال گاز را در ماشین فشار می دهید.
 • سپس انگشتان خود را به طرف مقابل و به سمت سر تخت بکشید و رها کنید.
 • هر مچ پا را به سمت راست و سپس به سمت چپ بچرخانید.
 • طبق دستورالعمل، این کار را 3 بار در روز تکرار کنید.

داروهای متداول بعد از عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی

کسانی که برای گاسترکتومی آستین اقدام می کنند، نباید فراموش کنند که جراحی معده یک روش درمانی بسیار حساس برای چاقی است.

از آنجا که افراد در طول روز نیاز به خوردن و آشامیدن دارند و هضم غذا فقط توسط معده انجام می شود، باید توجه ویژه ای به خرج داد تا اطمینان حاصل شود که غذا به خوبی در معده جذب می شود.

به طور کلی، مراقبت از معده بعد از عمل شامل نکات مهمی است که توجه شما را به آن جلب می کنیم. مراقبت های ویژه همچنین ممکن است شامل توصیه های دارویی بعد از عمل باشد، از جمله:

پس از جراحی اسلیو، یک درن در سمت چپ شکم بیمار قرار می گیرد تا نشت را آزمایش کند. در اولین روز پس از جراحی آستین، داروی آبی با این دارو به بیمار داده می شود تا رنگ ترشح بیمار را کنترل کند.

معمولا چند قرص و دارو مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از آن ها به شرح زیر است:

قرص های امپرازول:

این قرص به شکل کپسول است و بیمار باید آن را هر روز صبح و عصر تا سه ماه پس از عمل مصرف کند.

کپسول های مولتی ویتامین معدنی:

بیمار باید یک کپسول در روز مصرف کند.

قرص Sobil:

مصرف قرص های Ovarian Sobil پس از جراحی اسلیو برای جلوگیری از بیماری سنگ صفرا باید هر روز صبح و عصر به مدت سه ماه مصرف شود.

قرص استامینوفن کدئین:

قرص کدئین باید هر 8 ساعت یک بار مصرف شود تا درد کاهش یابد.

تزریق هپارین:

آمپول های هپارین باید زمانی تزریق شوند که bmi بیمار زیر 50 باشد. نکته مهم این است که در این حالت، آمپول هپارین باید تا 5 روز تزریق شود و اگر bmi بیمار بیش از 50 باشد، باید آمپول را به مدت 10 روز به صورت زیر جلدی، صبح و عصر تزریق کنید.

تا 6 ماه پس از عمل، الکل مصرف نشود. مصرف الکل باعث خونریزی معده می شود، بنابراین مصرف الکل اکیداً ممنوع است.

تزریق هپارین:

چند نکته در مصرف دارو

اگر یک ماه از عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی گذشته باشد، بیمار می تواند مانند سایر افراد، داروی مورد نیاز خود را مصرف کند و مشکلی از این نظر وجود نخواهد داشت.

بیمارانی که تحت عمل جراحی اسلیو قرار گرفته اند، باید بدانند که اگر قصد دارند تا بعد از عمل باردار شوند، نمی توانند ظرف یک سال باردار شوند. با پیروی از این امر، بعد از یک سال با خیال راحت تر باردار می شوید و مشکلی برای شما و جنین پیش نخواهد آمد.

لازم به ذکر است که برای پیگیری این موضوع، می توانید از روش های پیشگیری از بارداری تحت نظر پزشک استفاده کنید.

توجه به این نکته مهم است که مقدار کمی شیاف پاراستامول، کدئین یا دیکلوفناک باید در ماه اول پس از جراحی آستین مصرف شود.

چند نکته در مصرف دارو

هنگام استفاده از شیاف باید از آن ها همراه با صلاحدید پزشک استفاده شود.

البته باید توجه داشت که هنگام استفاده از شیاف باید از آن ها همراه با صلاحدید پزشک استفاده شود. بعد از یک ماه می توانید از هر مسکن دیگری استفاده کنید و استفاده از این داروها منعی ندارد.

هنگام مصرف قرص پس از جراحی آستین، بسیار مهم است که قرص ها را به چند قسمت تقسیم کرده و در ماست کم چرب قرار داده و با قاشق قورت دهید. لطفا توجه داشته باشید که نباید کل داروهای تجویز شده را با هم قورت دهید.

در واقع، شرایط مصرف دارو بعد از جراحی آستین با شرایط مصرف قرص در حالت معمولی متفاوت است، باید تمام ملاحظات برای سلامت نگه داشتن روده انجام شود.

علاوه بر این، قرص، باید بلافاصله مصرف شود. بعد از مدتی باز کردن قرص، آن را مصرف نکنید. اگر قبل از مصرف، آن قرص را مدتی باز کنید، ممکن است خاصیت درمانی آن از بین برود.

در مورد بیمارستان شریعتی

ما در این مطلب، از عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی گفتیم. حال می خواهیم کمی درباره بیمارستان صحبت کنیم.

بیمارستان شریعتی رسماً از آذر ماه سال 1353 فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون یکی از معتبرترین مراکز درمانی، پژوهشی و آموزشی کشور است.

این مرکز دارای حدود 600 تخت سیار، 32 بخش بستری و 34 زیر مجموعه بالینی است و همه روزه خدمات تخصصی و فوق تخصصی مختلفی را به بیماران از سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه ارائه می دهد. این بیمارستان سالانه بیش از 190،000 بیمار سرپایی، بیش از 305،000 بیمار سرپایی بالینی و تقریباً 19،800 خدمات اورژانس ارائه می دهد.

عمل اسلیو معده و سایر جراحی های چاقی، یکی از خدماتی است که این بیمارستان به مراجعه کنندگان ارائه می کند.

در مورد بیمارستان شریعتی

سخن پایانی

ما در این مقاله گفتیم که چه عواملی باعث چاقی شده و این مشکل چه اثراتی روی افراد می گذارد. سپس برای رفع این مشکل، راه حل جراحی را توصیه کرده و از بین تمام انواع آن، عمل اسلیو معده در بیمارستان شریعتی را مورد بررسی قرار دادیم.

امیدواریم با استفاده از مطالب بیان شده در این مقاله، بتوانید مشکل اضافه وزن خود را برطرف کرده و گامی بلند در جهت به دست آوردن یا حفظ سلامتی خود بردارید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید