عمل اسلیو معده در اراک

عمل اسلیو معده در اراک چگونگی انجام این عمل و تمام نکاتی که برای یک جراحی موفق باید از آن ها مطلع بود موضوعی است که در این بحث به آن خواهیم پرداخت و در مورد جزئیات آن صحبت می کنیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510 📞

مقدمه

اسلیو معده امروزه یکی از پرطرفدارترین جراحی ها برای افرادی است که روش های مختلف کاهش وزن را امتحان کرده و نتیجه مطلوبی دریافت نکرده اند یا با امتحان کردن رژیم های مختلف بارها دچار نوسان وزنی شده و دیگر نمی توانند از روش های معمول نتیجه ای دریافت کنند.

عمل اسلیو معده در اراک
عمل اسلیو معده در اراک

هرچند عمل اسلیو معده می تواند انتخاب اول افراد نیز باشد که این مسئله به میزان چاقی و مشکلات ناشی از آن در فرد بستگی دارد. در این مقاله به موضوع عمل اسلیو معده در اراک می پردازیم و به بیان نکاتی خواهیم پرداخت که اطلاع از آن ها می تواند در دریافت بهترین نتیجه از این جراحی تاثیر به سزایی داشته باشد.

کاندید عمل اسلیو معده در اراک

  1. اشخاصی که شاخص توده بدنی 40 یا بیشتر را داشته باشند.
  2. افرادی که اضافه وزن زیادی دارند.
  3. کسانی که با رژیم های غذایی و ورزشی کاهش وزن نداشته اند.
  4. از مشکلات پزشکی مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماری کبدی یا آپنه خواب رنج میبرند.
در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

چه حالتی در بدن چاقی گفته می شود؟

تشخیص چاقی از چه روش هایی امکان پذیر است؟

چاقی چه انواعی دارد؟

چه مسائلی احتمال ابتلا به چاقی را افزایش می دهند؟

مشکلات ناشی از چاقی چه مواردی هستند؟

مزایای لاغری و کاهش وزن چیست؟

افرادی که به چاقی و اضافه وزن مبتلا هستند برای درمان سراغ چه روش هایی می روند؟

بهترین روش درمان چاقی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

جراحی های چاقی به چند شکل انجام می شوند؟

در میان جراحی های چاقی، کدام موارد نتیجه بخش تر هستند؟

اسلیو معده چگونه روشی است؟

مراحل انجام جراحی اسلیو معده به چند بخش تقسیم شده و هر بخش چه فرآیندی دارد؟

کدام گروه از افراد کاندیدای مناسب تری برای انجام عمل اسلیو معده می باشند؟

مجموعه اقداماتی که پیش از عمل اسلیو معده باید انجام شود شامل چه مواردی است؟

انجام عمل اسلیو معده چه فوایدی دارد؟

بعد از انجام عمل اسلیو معده مراقبت ها باید به چه صورت باشد؟

بعد از عمل اسلیو معده کاهش وزن چه مقدار است و چقدر زمان می برد؟

بعد از عمل اسلیو معده رژیم غذایی چه شرایطی دارد؟

انواع مختلف اسلیو معده چه تفاوت هایی دارند؟

آیا اسلیو معده دارای عوارض خاصی است؟

عمل اسلیو معده در چه شرایطی برگشت پذیر خواهد بود؟

هزینه عمل اسلیو معده در اراک به چه صورت محاسبه می شود؟

 

چه حالتی در بدن چاقی گفته می شود؟

وضعیت جسمانی انسان ها از زمان انسان های اولیه تا کنون متناسب با دوره و شرایط زندگی دائما در حال تغییر است. به عنوان مثال در گذشته ای نه چندان دور به دلیل تحرک بیشتر و انجام کارها توسط نیروی انسانی افراد از سلامت جسمی بیشتری برخوردار بودند، در حالیکه امروزه بیشتر کارها به صورت پشت میز نشینی انجام می شود که یکی از عارضه های جدی آن چاقی در اثر کم شدن تحرک و فعالیت ها است.

چه حالتی در بدن چاقی گفته می شود؟
چه حالتی در بدن چاقی گفته می شود؟

چاقی در تعریف علمی

چاقی یا فربگی زمانی اتفاق می افتد که تجمع غیرعادی چربی ها در بدن رخ دهد. در حالت عادی تمام غذاهای مصرفی حاوی مقداری چربی می باشند که این چربی در تامین انرژی سلول ها مصرف شده و مازاد آن در فرآیند دفع، از بدن خارج می شود

اما در برخی افراد میزان چربی وارد شده بیشتر از توان سلول ها برای هضم و دفع است که موجب ذخیره شدن چربی به شکل یک بافت شده و این بافت نیز با مصرف چربی در وعده های بعدی حجم بیشتری پیدا می کند تا جایی که در نهایت به شکل توده های بزرگ در قسمت های مختلف بدن جمع آوری شده و چاقی را به وجود می آورند.

بنا به این توضیحات، چاقی را می توان اینگونه تعریف کرد که تجمع غیر طبیعی و بیش از حد چربی ها در بدن و تشکیل بافت و توده ای از چربی که ممکن است در قسمت های مختلف بروز کرده و باعث تغییر ظاهر آن بخش شود.

تجمع چربی ها بیشتر از شکم و پهلوها آغاز می شود و با افزایش روند چاقی این توده ها به قسمت های دیگر مانند بازوها، کمر، ران و… نیز نفوذ می کنند.

برای انجام عمل اسلیو معده در همدان پیشنهاد می کنیم پست عمل اسلیو معده در همدان را مشاهده کنید.

تاریخچه چاقی

چاقی دغدغه دنیای امروز است اما مشکل نو ظهوری نیست. از زمان های بسیار دور افراد درگیر چاقی بوده اند، تنها دید عمومی نسبت به چاقی در گذشته نسبت به حال تغییرات زیادی داشته است.

به عنوان مثال در گذشته چاقی نه تنها بد و مشکل ساز نبود، بلکه افراد برای کسب آن در رقابت بودند چون ذهنیت عمومی این بود که افراد چاق تر توانایی و قدرت بدنی بیشتری داشته، زنان چاق نوزادان سالم تری به دنیا می آوردند و… که البته به دلیل تغذیه غالبا سالم و ارگانیک چیزی دور از ذهن نبود

اما امروزه تفاوت سبک تغذیه و نوع ابتلا به چاقی باعث شده افراد چاق نه تنها قدرت بدنی بیشتری نداشته بلکه راندمان کاری پایین تری نسبت به افراد با وزن کمتر داشته باشند، همچنین بسیاری از زنان مبتلا به چاقی، به مشکلات ناباروری نیز دچار هستند و این مشکلات اغلب تا زمان کاهش وزن درمان نمی شوند.

تاریخچه چاقی
تاریخچه چاقی

تشخیص چاقی از چه روش هایی امکان پذیر است؟

از زمانی که چاقی به عنوان یک معضل شناخته شد، تحقیقات برای تشخیص و به دنبال آن درمان به شکل گسترده تری انجام گرفت. تشخیص چاقی به شکل های مختلفی امکان پذیر است، برخی از این روش ها تنها فرد را متوجه تغییرات ظاهری کرده و برخی دیگر میزان چاقی و مقدار مورد نیاز برای رسیدن به وضعیت ایده آل را نیز برای فرد معین می کنند. در ادامه در مورد رایج ترین روش های تشخیص چاقی توضیح خواهیم داد.

برای اشنایی با روش های مختلف جراحی  لاغری توصیه می کنیم صفحه انواع عمل های لاغری را مشاهده کنید.

تشخیص چاقی از چه روش هایی امکان پذیر است؟
تشخیص چاقی از چه روش هایی امکان پذیر است؟

وزن کشی

چاقی معمولا با افزایش وزن همراه است، هر فرد بسته به وضعیت بدنی، قد، استخوان بندی و… دارای یک وزن ایده آل است که در این وزن چربی های بدن حداقل بوده و از سلامت جسمانی برخوردار است. هنگامی که وزن بدن از مقدار ایده آل افزایش پیدا کند کم کم فرد به چاقی مبتلا می شود.

بررسی وزن از طریق وزن کشی با استفاده از ترازوهای مخصوص این کار می تواند فرد را از اضافه وزن و ابتلا به چاقی مبتلا کند. البته به شرطی که فرد پیش از این از وزن مناسب وضعیت بدنی خود اطلاع داشته باشد.

بررسی تغییرات سایزی

دومین راهی که می توان از طریق آن می توان متوجه چاقی شد، تغییرات سایز است. همان طور که گفته شد چاقی در اثر تجمع توده های چربی در بدن اتفاق می افتد که این تجمع نیز منجر به افزایش سایز قسمت های مختلف می شود، افزایش سایز را می توان هم در ظاهر و هم در اندازه گیری های دوره ای بخش های مختلف متوجه شد.

این نوع بررسی چاقی مقدار اضافه وزن را برای فرد مشخص نمی کند و حتی میزان لازم برای رسیدن به تناسب اندام را، بنابراین تنها به عنوان هشداری برای چاقی می تواند مفید واقع شود.

Bmi یا شاخص توده بدنی

در نهایت بهترین راهی که امروزه برای تشخیص چاقی مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از روشی به نام بررسی شاخص توده بدنی است. این روش تشخیص از شیوه ای قدیمی به نام وزن کشی زیر آب الگو گرفته است. در وزن کشی زیر آب برای تشخیص مقدار چربی بدن، ابتدا یک بار فرد در خشکی وزن کشی می شود،

سپس با استفاده از صندلی و وزن مخصوص در زیر آب نیز وزن فرد اندازه گیری می شود. در وزن خشک چربی ها نیز محاسبه می شوند، اما در زیر آب مقدار چربی در اندازه گیری نمایش داده نمی شود که به دلیل چگالی چربی نسبت به آب است در نتیجه وزن در زیر آب کمتر از وزن خشکی است که اختلاف آن میزان چربی بدن می باشد.

این روش بسیار سخت و گاها خطرناک بود بنابراین فاکتورهای به کار رفته در آن در روشی دیگر به نام bmi مورد استفاده قرار گرفت که امروزه دقیق ترین روش تشخیص چاقی و اضافه وزن است که هم مقدار چاقی و هم میزان مورد نیاز برای رسیدن به تناسب اندام نسبت به قد، استخوان بندی، سن و جنسیت را مشخص می کند. استفاده از این روش پیش نیاز بسیاری از جراحی های چاقی مانند عمل اسلیو معده نیز می باشد.

Bmi یا شاخص توده بدنی
Bmi یا شاخص توده بدنی

چاقی چه انواعی دارد؟

تجمع چربی ها در بدن افراد یکسان نیست، عامل ابتلای چاقی، میزان فعالیت ها، نوع تغذیه و حتی جنسیت در نحوه تجمع چربی و در نتیجه شکل چاقی فرد تاثیرگذار می باشد. در برخی افراد تنها یک قسمت محل تجمع چربی ها خواهد بود در حالیکه در فرد دیگه برای شرایط نسبتا مشابه ممکن است چربی ها در چند قسمت تجمع پیدا کنند.

همچنین چاقی ممکن است در برخی افراد به دلیل تعداد زیاد سلول چربی باشد در حالیکه در فرد دیگر اندازه سلول های چربی بزرگتر از حالت عادی باشند. هر کدام از این موارد، خود به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند و در مجموع انواع چاقی که افراد ممکن است به آن مبتلا شوند را به وجود می آورند.

 

انواع چاقی براساس موقعیت چربی

یکی از انواع چاقی، توجه به تجمع چربی ها و موقعیت تجمع آن ها در بدن است. به طور کل در بدن افراد تجمع چربی به سه شکل اتفاق می افتد.

در برخی افراد چاقی بیشتر در قسمت پایین تنه، باسن و ران ها تجمع پیدا می کند که به این نوع چاقی محیطی گفته می شود، نوع بعدی چاقی با تجمع در شکم و پهلوهاست که رایج ترین فرم چاقی نیز می باشد و بیشتر افراد به این نوع مبتلا می باشند که چاقی مرکزی نامیده می شود و در نهایت آخرین نوع چاقی براساس تجمع چربی ها، چاقی ترکیبی است.

در این نوع چاقی که از نظر فرم ظاهری کمتر باعث بهم ریختگی تناسب اندام می شود نوعی است که چاقی در باسن، ران، بازوها، شکم و… تقسیم شده و در هر بخش مقداری از آن تجمع پیدا می کند.

انواع چاقی براساس سلامت جسمی

دیگر نوع چاقی، بررسی چاقی از نظر علت ابتلاست. برخی از چاقی ها به علت ابتلا به بیماری های مختلف بروز می کنند به عنوان مثال بیماری سندروم گوشینگ می تواند منجر به چاقی شود یا کم کاری غده تیروئید نیز در ابتلای افراد به چاقی موثر است اما در مقابل برخی از افراد بدون هیچ بیماری خاصی و در سلامت کامل بدنی تنها به خاطر مصرف بیش از حد کالری ها و عدم سوزاندن آنها به چاقی مبتلا می شوند که این دو نوع نیز جز دسته بندی های چاقی به حساب می‌آیند.

انواع چاقی براساس تعداد سلول چربی

آخرین نوع چاقی، چاقی بر اساس تعداد سلول های چربی است که به دو دسته تقسیم می شود در صورتی که فرد در دوران کودکی یا میانسالی به چاقی مبتلا شود چاقی به علت افزایش تعداد سلول‌های چربی است که در این دوره روند صعودی دارد اما در صورتی که در دوره نوجوانی یا جوانی باید به چاقی مبتلا شود تنها به علت بزرگ شدن اندازه سلول های چربی سوز و با سوزاندن آنها می توان چاقی را برطرف کرد.

البته تحقیقات نشان دهنده این است که چاقی انواع متنوع‌تری دارد تا جایی که امروزه چیزی حدود ۶۰ نوع چاقی کشف شده‌اند اما موارد گفته شده رایج ترین انواع چاق می باشند.

انواع چاقی براساس تعداد سلول چربی
انواع چاقی براساس تعداد سلول چربی

چه مسائلی احتمال ابتلا به چاقی را افزایش می دهند؟

بروز چاقی دلایل مختلفی دارد، بسته به نوع چاقی و میزان آن ممکن است یک دلیل یا دلایل مختلف در ابتلاء تاثیر گذار باشند. آشنایی با دلایل ابتلا به چاقی به منظور جلوگیری از ابتلای دوباره بعد از درمان بسیار ضروری می باشد به همین دلیل در این بخش در مورد برخی از رایج ترین عوامل ابتلا به چاقی صحبت خواهیم کرد.

سبک تغذیه و پرخوری

در صورتی که فرد از سلامت جسمی کامل برخوردار باشد اصلی‌ترین عامل چاقی و هم خوردن میزان کالری های بدن است. انرژی دریافتی از مواد غذایی مصرفی روزانه کالری نامیده می‌شود بخش زیادی از این کالری صرف فعالیت های همان روز شده و در انجام کارهای روزمره مصرف می شود به شرطی که کالری مصرفی با کالری دریافتی یکسان بوده یا اختلاف کمی داشته باشد فرد تناسب اندام خواهد داشت اما در غیر این صورت به خصوص زمانی که کالری دریافتی از کالری مصرفی بیشتر باشد فرد کم کم دچار اضافه وزن شده و کالری باقی مانده در بدن به شکل توده چربی ذخیره می شود.

یکی از عوامل برهم خوردن تعادل کالری در بدن اشتباهات تغذیه است به عنوان مثال بسیاری از افراد با تصور برقراری تعادل کالری ها یکی از وعده های اصلی غذایی مانند صبحانه و شام را حذف می‌کنند که شاید حجم غذای مصرفی را کاهش دهد اما به دلیل دریافت ناگهانی کالری بدن توانایی سوزاندن آن را نخواهد داشت و بخش زیادی به چربی تبدیل می شود. نوع دیگر دریافت کالری بیشتر پرخوری است.

در این حالت فرد در وعده های اصلی و میان وعده ها بیشتر از مقدار کالری مصرفی کالری دریافت می‌کند و این مسئله موجب چاقی و اضافه وزن می شود.

کم تحرکی

کالری دریافتی از غذاها به طور معمول تنها در فعالیت سلول ها سوزانده می شود اما گاهی اوقات افرادی که نمی توانند دائماً کالری شماری کرده و مقدار مصرف غذا را تنظیم کنند با استفاده از فعالیت های ورزشی کالری اضافه را میسوزانند. در صورتی که فرد علاوه بر انجام ندادن فعالیت های ورزشی فعالیت روزانه کمتری نیز داشته باشد احتمال بروز چاقی در او افزایش پیدا میکند.

به عنوان مثال افرادی که شغل آنها به گونه ای است که بیشتر ساعات روز را پشت میز نشسته و مشاغل اداری دارند باید فعالیت خود در دیگر ساعات روز را افزایش دهند در غیر این صورت مواد غذایی مصرفی روزانه آنها به صورت چربی ذخیره خواهد شد.

اختلالات هورمونی

دیگر عاملی که در برهم خوردن سوخت و ساز بدن نقش داشته و تولید سلول های چربی را سریع تر می کند اختلالات هورمونی می باشد. یکی از دلایل بروز اختلالات هورمونی مصرف برخی داروهای خاص می باشد. به عنوان مثال زنانی که داروهای ضدبارداری مصرف می کنند یا در دوران یائسگی برای کاهش مشکلات این دوران از داروهای خاص استفاده می کنند بیشتر در معرض ابتلا به چاقی قرار دارند و بسته به سبک تغذیه و زندگی از یک تا چند کیلو اضافه وزن را در زمان مصرف دارو تجربه می کنند.

بیماری

برخی بیماری ها نیز ممکن است است سوخت و ساز بدن را تحت تاثیر قرار دهند یا فرد را دچار اختلالات هورمونی کنند که در چاقی و اضافه وزن تاثیر بسیار زیادی دارد.

از جمله این بیماری ها می توان به کم کاری تیروئید اشاره کرد که در کاهش سوخت و ساز بدن نقش مستقیم داشته و باعث می شود کالری دریافتی به جای صرف برای فعالیت سلول ها در بدن ذخیره شود تا سلول ها مقدار کالری کمتری استفاده کنند، همچنین بیماری‌هایی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک در زنان نیز ممکن است به دلیل برهم زدن تعادل اندام های داخلی به اضافه وزن افراد منجر شود.

ژنتیک

ژنتیک دیگر عاملی است که در ابتلا به چاقی تاثیرگذار است برخی افراد به طور ژنتیکی دارای اختلالات هورمونی بوده یا سوخت و ساز کمتری دارند این افراد که معمولا والدین چاقی نیز دارند باید از همان دوران کودکی تحت نظر یک پزشک تغذیه مقدار کالری روزانه خود را کنترل کنند.

ساعت خواب

آخرین عامل موثر در افزایش ابتلا به چاقی بر هم خوردن ساعات خواب شبانه است. برخی افراد به دلایل مختلف در ساعت پایانی شب بیدار مانده و برای جلوگیری از خواب آلودگی اقدام به مصرف غذا می کنند، در این ساعت معمولاً سوخت و ساز بدن کمتر است در نتیجه بیشتر غذای مصرفی به چربی تبدیل می شود.

ساعت خواب
ساعت خواب

مشکلات ناشی از چاقی چه مواردی هستند؟

تنها مشکل چاقی مشکلات ظاهری و افزایش وزن نیست. از چاقی می تواند به مشکلات جدی تری نیز منجر شود، بسیاری از بیماری ها از چاقی نشأت می گیرند و حتی در صورتی که فرد پیش زمینه ابتلا به بیماری ها را داشته باشد نیز چاقی ابتلای به آنها را سرعت بخشیده و بیماری را به مراحل مزمن می رساند.

اطلاع از بیماری هایی که چاقی منجر به آنها می شود انگیزه بیشتری به افراد می‌دهد تا روند کاهش وزن خود را سرعت بخشند. در این بخش از مقاله عمل اسلیو معده در اراک معرفی چند بیماری که چاقی عامل آن است خواهیم پرداخت.

دردهای مفصلی

رایج ترین بیماری در میان افراد چاق دردهای مفصلی می باشد. دردهای مفصلی بیشتر در ناحیه زانو و کمر رخ می دهند که ناشی از از بین رفتن لایه غضروفی میان مفاصل و استخوان ها می باشد. در اثر از بین رفتن این لایه غضروفی استخوان ها به هم برخورد کرده و این سایش موجب درد و ناراحتی های زیاد میشود.

مشکلات قلبی

دیگر عارضه ناشی از چاقی مشکلات قلبی است، چربی ها جای ثابتی ندارند و ممکن است در بدن گسترش پیدا کنند، گسترش چربی ها ممکن است به اندام های مختلف رسیده و آنها را درگیر کند، یکی از اندام هایی که ممکن است در اثر تجمع چربی درگیر شده و در عملکرد آن اختلال ایجاد شود قلب می باشد.

در این وضعیت قلب با یک لایه از بافت چربی پوشانده می شود، این مسئله در عملکرد قلب تاثیر گذاشته و در پمپاژ و جریان خون اثر گذار می باشد که باعث عارضه های مهم قلبی به خصوص سکته قلبی میشود.

سرطان

برخی از انواع سرطان ها به دلیل چاقی با احتمال بیشتری رخ می دهند.‌ به عنوان مثال سرطان معده یا سرطان پانکراس در افرادی که به چاقی مبتلا هستند بیشتر دیده می شود.

نقرس

نقرس یک مشکل التهابی است که به صورت درد در قسمت های مختلف بدن بروز می کند شایع ترین محل بروز نقرس پا و انگشتان پاست. در زمان ابتلا به نقرس فرد حتی توانایی پوشیدن کفش را نداشته و در راه رفتن وی نیز اختلال ایجاد می شود. درصد ابتلا به بیماری نقرس در افرادی که به چاقی مبتلا هستند بیشتر از سایر افراد است.

نقرس
نقرس

مزایای لاغری و کاهش وزن چیست؟

لاغری و کاهش وزن مزایای زیادی دارد اصلی‌ترین اتفاقی که بعد از کاهش وزن رخ می‌دهد افزایش اعتماد به نفس فرد و احساس بهتری نسبت به ظاهر خود است که موجب می‌شود در بسیاری از فعالیت ها و روابط خود موفق در عمل کند اما این مسئله تنها مزیت لاغری نیست. افرادی که در اثر چاقی به بیماری‌های مختلف مبتلا شده‌اند با لاغری تا حد زیادی تشکیل پیدا می کنند، دیگر مزایای لاغری و کاهش وزن در ادامه بیان شده است.

بهبود بیماری ها

بسیاری از بیماری هایی که ناشی از چاقی هستند و یا چاقی زمینه‌ساز تشدید آنها شده است با کاهش وزن و لاغری به طور کل درمان شده یا تا حد زیادی تسکین پیدا می کنند. به عنوان مثال بیماران مبتلا به دیابت که چاقی می تواند قند خون آنها را تا حدی خطرناک افزایش دهد بعد از کاهش وزن معمولا به تعادل رسیدن قند خون مواجه می‌شوند.

بالا رفتن سطح انرژی

در زمان ابتلا به چاقی فرد باید برای انجام فعالیت ها انرژی بیشتری صرف کنند که این مسئله ناشی از وزن بالا و صرف انرژی  بیشتر سلول هاست، به عنوان مثال افراد چاق در بالا رفتن از پله ها زودتر به نفس نفس زدن می‌افتند یا در پیاده روی یک مسافت مشخص افراد چاق زودتر از افراد با وزن متناسب خسته می شوند، تمام این مشکلات با کم کردن وزن برطرف می‌شوند و با هر کیلو کاهش وزن و سوزاندن چربی انرژی بدن نیز افزایش پیدا می کند.

بهبود حافظه

تحقیقات زیادی که در مورد چاقی و روند کاهش وزن افراد انجام شده است نشان دهنده این مطلب است که افرادی که بعد از یک دوره طولانی افزایش وزن اقدام کاهش وزن و لاغری می کنند از نظر ذهنی نیز قوی تر شده و حافظه آنها بهبود پیدا می‌کند. محققان این مسئله را به اکسیژن رسانی بهتر جریان خون منظم‌تر مرتبط می دانند.

موفقیت بیشتر در روابط

همانطور که در ابتدای این بخش گفته شد بعد از یک دوره طولانی چاقی و اضافه وزن کاهش وزن می تواند منجر به افزایش اعتماد به نفس و حس بهتری نسبت به وضعیت ظاهری شود‌.

این مسئله در تمام روابط کاری و عاطفی فرد تاثیرگذار است و باعث می‌شود که فرد حضور و موفق تری در اجتماع داشته باشد. بیشتر افرادی که کاهش وزن بالایی دارند حتی در صورت ابتلا به بیماری‌های روانی مانند افسردگی با کاهش وزن بهبود بیماری خود را مشاهده می‌کنند.

بهبود وضعیت خواب

یکی از مشکلات جدی افراد چاق اختلالاتی است که در زمان خواب آن ها به وجود می‌آید. به عنوان مثال افراد چاق بیشتر دچار خروپف شده و خواب مار متری دارند همچنین تنگی نفس ناگهانی در حین خواب در افراد چاق بیشتر بوده و گاهی اوقات حتی موجب سکته مغزی این افراد می‌شود بعد از لاغری و کاهش وزن بسیاری از مشکلات خواب افراد نیز برطرف خواهد شد.

بهبود وضعیت خواب
بهبود وضعیت خواب

افرادی که به چاقی و اضافه وزن مبتلا هستند برای درمان سراغ چه روش هایی می روند؟

تا اینجای مقاله عمل اسلیو معده در اراک در مورد چاقی و مکانیزم بدن در زمان ابتلا به این مشکل صحبت شد همچنین در مورد بسیاری از مشکلاتی که در اثر چاقی به وجود می‌آید نیز به طور مفصل توضیح داده شد.

اگر تا این قسمت مقاله همراه ما بودید و احتمالاً به دنبال پیدا کردن روشی برای کاهش وزن و رسیدن به مزایای لاغری هستید در این قسمت به برخی از رایج ترین روش هایی که توسط افراد برای لاغری مورد استفاده قرار می گیرد اشاره خواهیم کرد و در ادامه در مورد بهترین روش لاغری توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

رژیم غذایی

کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که برای یک بار هم که شده از یک رژیم غذایی پیروی نکرده باشد. رژیم غذایی صرفاً برای لاغری و کاهش وزن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما تصور عمومی از رژیم استفاده از آن برای درمان چاقی می باشد در حالیکه برخی از رژیم ها به منظور افزایش وزن افراد تنظیم می شوند.

هر چند رژیم غذایی روشی نسبتاً قدیمی بوده و امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نتیجه گیری از آن چندان ساده نیست و فاکتورهای زیادی در آن دخیل می باشند.

به عنوان مثال در صورتی که فرد به چاقی مفرط مبتلا بوده و مقدار اضافه وزن بیش از ۴۰ کیلوگرم باشد لاغری از طریق رژیم غذایی بیشتر از دو سال زمان می برد که این تایم علاوه بر خستگی خیلی اوقات موجب بروز مشکلات جسمی برای فرد نیز می شود.

پیروی از یک رژیم غذایی به خصوص زمانی که اضافه وزن بیش از حد باشد نیاز به یک اراده قوی و تلاش زیاد دارد. به علاوه پیروی از رژیم غذایی برای سال های متوالی معمولاً هزینه زیادی نیز در بر دارد، افراد در طول رژیم غذایی به منظور جلوگیری از مشکلات مانند ریزش مو باید مکمل های مختلفی مصرف کنند که در کنار تهیه غذاهای خاص و متفاوت از غذای خانواده موجب صرف هزینه زیاد برای بیمار می شود.

انجام فعالیت‌های ورزشی

همانطور که در در بخش های قبل گفته شد در صورتی که فرد توانایی کنترل مقدار غذای مصرفی خود را نداشته باشد می تواند با انجام فعالیت های ورزشی و کالری سوزی بدن را افزایش دهد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد هنوز دچار چاقی نشده باشد زمانی که اضافه وزن فرد از حد نرمال بیشتر باشد ورزش کردن به تنهایی کمکی به لاغری و کاهش وزن نمی کند.

علاوه بر این برای نتیجه گیری از فعالیت های ورزشی به منظور لاغری انجام این فعالیت ها باید مداوم و بدون وقفه باشد که این مسئله در افرادی که دارای مشاغل اداری هستند قابل تنظیم نیست، هزینه تمرین در باشگاه های ورزشی گاها سرسام آور است و و تمرینات خانگی نیز باید در مدت زمان طولانی انجام شوند تا فرد نتیجه دلخواه خود دست پیدا کند که البته همراهی با یک رژیم غذایی جزو الزامات این روش است.

استفاده از داروهای لاغری

مسئله ای که تا چند سال پیش بسیار مطرح بود و حتی هنوز هم توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می گیرد داروها و دمنوش های لاغری می باشد. هرچند برخی از این داروها در ابتدا می‌توانند مقداری از وزن فرد را کاهش دهند اما در طولانی مدت باعث بروز مشکلات مختلف می شوند که از جمله آنها می توان به زخم معده اشاره کرد.

برای مقایسه دو جراحی لاغری اسلیو معده یا بای پس توصیه می کنیم پست اسلیو معده بهتره یا بای پس را مطالعه نمائید.

جراحی لاغری

یکی از روش‌هایی که قدمت زیادی داشته اما در چند سال اخیر به محبوبیت چشمگیری دست پیدا کرده است ست جراحی های لاغری می باشد.

جراحی های لاغری در بیشترین مقادیر اضافه وزن نیز پاسخگو هستند، کاهش وزن در این روشها سرعت مناسب تری نسبت به سایر روش‌ها دارد و تنوع مدل ها موجب موجب می شود افراد در انتخاب روش لاغری راحت تر باشند.

پزشکان امروزه به بیمارانی که اضافه وزن بالایی داشته یا نیاز به کاهش وزن مدت زمان کوتاهی دارند به جای سایر روش ها جراحی های لاغری را پیشنهاد می‌کنند.

جراحی لاغری
جراحی لاغری

بهترین روش درمان چاقی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

روش هایی که در بخش قبل توضیح داده شدند رایج ترین روش هایی بودند که برای لاغری و کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرند.

همانطور که گفته شد برخی از روش ها مانند رژیم یا ورزش علیرغم اینکه هنوز مورد استفاده قرار می گیرند سختی های خاص خود را داشته و به دلایل مختلف ممکن است بی نتیجه باقی بماند به همین دلیل امروز پزشکان روشهایی را توصیه می کنند که از نتیجه بخشی آن اطمینان کافی داشته باشند یکی از روش‌های خوب است کاهش وزن در دنیای امروز جراحی های لاغری می باشد.

جراحی لاغری

جراحی لاغری یکی از انواع جراحی هاست که با تغییراتی که پزشک مستقیماً در بدن بیمار ایجاد می‌کند موجب لاغری و کاهش وزن می شود. جراحی های لاغری نیز نیاز به فرآیندهای متداول قبل و بعد از سایر جراحی ها دارند و همانند دیگر جراحی ها دوران نقاهت مشخصی دارند.

در جراحی های لاغری یا معده به روش های مختلف تغییر کرده و حجم آن برای دریافت غذا کاهش پیدا می‌کند و یا چربی ها توسط دستگاه های مخصوص تخریب شده و از بدن خارج می شوند که در هر دو حالت لاغری و کاهش وزن اتفاق می افتد.

جراحی های لاغری امروز جزو پرطرفدار ترین روش ها برای کاهش وزن که هم از سمت پزشکان به میزان بیشتری توصیه می‌شوند و هم بیمارانی که کاهش وزن و لاغری نیاز دارند تمایل بیشتری برای انجام آنها دارند.

ویژگی جراحی های لاغری

علت تمایل افراد به انجام جراحی های لاغری، ویژگی‌های خاص جراحی های لاغری است. جراحی های لاغری زودتر از سایر روش ها فرد را به نتیجه مورد نظر می رسانند و روند آن نیز بدون تلاش خاصی از جانب فرد است و بخش زیادی از ان حاصل جراحی می باشد. همچنین جراحی های لاغری در درمان سریع بسیاری از بیماری های ناشی از چاقی نیز تاثیرگذار می باشند، اتفاقی که در رژیم یا ورزش کردن مدت طولانی زمان می برد.

ویژگی جراحی های لاغری
ویژگی جراحی های لاغری

جراحی های چاقی به چند شکل انجام می شوند؟

همان طور که گفته شد جراحی های لاغری روشی نسبتا قدیمی برای درمان چاقی هستند و از زمان های دور مورد استفاده قرار می گرفتند. این جراحی ها نیز مانند سایر انواع جراحی در گذر زمان و با پیشرفت دانش تغییر کرده و سبک انجام آن ها بروز شد.

یکی از دلایل مهم محبوبیت جراحی های لاغری در دنیای امروز روش انجام آن هاست که برخلاف گذشته بی خطرتر و دوران نقاهت کمتری دارد. پیش از ورود به مبحث عمل اسلیو معده در اراک در مورد انواع روش های انجام جراحی های لاغری صحبت خواهیم کرد.

جراحی کلاسیک

قدیمی ترین شیوه انجام جراحی ها که جراحی های چاقی نیز به وسیله آن انجام می شد جراحی های کلاسیک جراحی های باز می باشند.

در این شیوه جراحی پزشک برای احاطه و اندام های داخلی و انجام جراحی یک برش وسیع در سطح شکمی بیمار ایجاد می کند که این برش دید کاملی به پزشک از اندام های داخلی بیمار می دهد.

این شیوه جراحی مشکلات زیادی داشت به عنوان مثال برش ایجاد شده موجب خونریزی زیاد حین عمل و نیاز به بخیه های زیاد بعد از عمل میشد که هم خونریزی و هم بخیه ها ممکن بود دچار عفونت شوند.

این مسئله موجب افزایش دوران نقاهت بعد از این سبک جراحی‌ها میشد که در جراحی های لاغری مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد می‌کرد. هر چند برخی از جراحی های امروزی هنوز هم با استفاده از شیوه کلاسیک و از طریق جراحی باز انجام می شوند اما بیشتر جراحی های لاغری را می توان به شیوه نوین تر یا لاپاراسکوپی انجام داد.

روش های کم تهاجم

جراحی های کم تهاجمی امروزه متداول ترین شیوه انجام جراحی های لاغری می باشند که برای انجام آنها تنها نیاز به چند برش یک سانتی در سطح شکم و اطراف ناف می باشد.

در این روش به منظور دید پزشک به اندامهای داخلی از دوربین مخصوص استفاده می شود که وارد بدن شده و موقعیت اندام ها و عروق بدن را برای پزشک مشخص میکند. بعد از انجام جراحی از طریق لاپاراسکوپی بخیه های جذبی در محل ایجاد برش ها زده می شود که خود به خود جذب بدن شده و نیازی به کشیدن و مشکلات کشیدن بخیه نیست.

همچنین در برخی موارد به منظور عدم برجای ماندن محل بخیه پزشک از چسب بخیه استفاده می‌کند که همان عملکرد را داشته اما جای زخم و اسکار از آن باقی نمی ماند. بر خلاف جراحی های کلاسیک در شیوه لاپاراسکوپی یا کم تهاجمی بیمار دوران نقاهت کوتاه تری سپری می کند و بسیاری از مشکلات مانند عفونت برای بیمار رخ نخواهد داد.

در میان جراحی های چاقی، کدام موارد نتیجه بخش تر هستند؟

همان طور که گفته شد نحوه انجام جراحی های لاغری به دو شکل کلاسیک یا کم تهاجمی می باشد. اما نوع جراحی هایی که می توان به منظور کاهش وزن انجام داد تنوع بسیار زیادی دارند. برخی روش ها زودتر و برخی روش ها دیرتر نتیجه می دهند و برخی روش ها کاملا بی عارضه بوده و برخی دارای عوارض محدود می باشند.

روش های کوچک کردن معده

روش هایی که به طور مستقیم معده را تحت تاثیر قرار داده و موجب تغییر حجم آن می شوند بیشتر از سایر روش های لاغری نتیجه بخش هستند.

مزیت این روش ها، نسبت به جراحی هایی مانند ساکشن که چربی ها را تخریب و تخلیه می کنند کاهش حجم معده است که موجب مصرف کمتر غذا شده و در نتیجه بازگشت وزن را تا حد زیادی غیر ممکن می کنند. البته در میان این روش ها نیز برخی از انواع نسبت به سایرین برتری دارند.

به عنوان مثال در روش اسلیو و بای پس معده بخشی از معده فرد طی فرآیند جراحی حذف شده و از بدن خارج می شود که کاهش حجم غذای فرد دائمی خواهد شد، اما در برخی روش ها مانند رینگ معده یا بالن، کاهش حجم معده برای مدتی مشخص اتفاق می افتد و بعد از سپری کردن این مدت نیاز است که ابزار کنترل حجم معده از بدن خارج شوند تا ایجاد حساسیت یا عفونت نکرده و در نتیجه معده مجددا به حجم سابق باز می گردد که احتمال مصرف غذای بیشتر و چاقی مجدد را به همراه دارد.

روش های کوچک کردن معده
روش های کوچک کردن معده

اسلیو معده چگونه روشی است؟

در بخش قبل گفته شد که در میان انواع مختلف جراحی های لاغری روش‌هایی مانند اسلیو نتیجه بخش تر می باشد و سرعت کاهش وزن فرد را بیشتر می کند. در این قسمت از مقاله عمل اسلیو معده در اراک به معرفی این شیوه جراحی لاغری خواهیم پرداخت.

اسلیو معده و انتخاب آن به عنوان یک روش مستقل

جراحی اسلیو معده نخستین بار در اواخر دهه نود میلادی کشف شد. جالب است بدانید که این روش در ابتدا یکی از مراحل روشی دیگر بود و تا پیش از سال ۱۹۸۸ میلادی به عنوان یک روش مستقل لاغری شناخته نشده بود. تا پیش از این تاریخ اسلیو معده را به عنوان اولین مرحله جراحی بای پس انجام می دادند.

در جراحی بای پس معده ابتدا بخشی از معده فرد برداشته میشود سپس مسیر هضم غذا از طریق اتصال روده به معده تغییر پیدا می کند تا فرایند هضم و دفع غذا کوتاه تر شده و در نتیجه فرد دچار کاهش وزن شود.

دراواخر دهه ۹۰ میلادی، بای پس معده در دو مرحله مجزا انجام می شد و بین برداشتن بخشی از معده و تغییر مسیر روده کوچک مدت زمانی فاصله داده می شد تا بدن به وضعیت جدید عادت کند.

پزشکان بعد از مدتی دریافتند که بسیاری از بیماران در همان مرحله اول مقدار زیادی به زمین از دست می‌دهند، این مسئله موجب شد مرحله اول این جراحی به عنوان یک روش مستقل برای لاغری مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل شکلی که معده بعد از انجام جراحی پیدا می کند آن را اسلیو نامیدند.

معده بعد از جراحی اسلیو شکل لوله مانند پیدا می کند که تشبیه بهتر آن آستین پیراهن است که به همین نام نیز معرفی شده است. همانجا که گفته شد در عمل اسلیو‌معده بخشی از معده فرد طی عمل جراحی از بدن خارج می شود، درصد بخش حذف شده نسبت به بخش باقیمانده بیشتر است که این مسئله موجب می شود حجم غذای مصرفی فرد کمتر شده و در نتیجه لاغری اتفاق می افتد.

مراحل انجام جراحی اسلیو معده به چند بخش تقسیم شده و هر بخش چه فرآیندی دارد؟

همانند سایر روش های جراحی عمل اسلیو معده در اراک نیز فرایند به خصوصی دارد و نیاز به سپری کردن مراحل مختلفی برای انجام این جراحی می باشد. در این بخش در مورد مراحل انجام عمل اسلیو معده توضیح خواهیم داد.

مراحل انجام جراحی اسلیو معده به چند بخش تقسیم شده و هر بخش چه فرآیندی دارد؟
مراحل انجام جراحی اسلیو معده به چند بخش تقسیم شده و هر بخش چه فرآیندی دارد؟

مراحل قبل از جراحی

اگر بخواهیم اسلیو معده را به چند مرحله تقسیم کنیم در یک تقسیم بندی کلی می توان مراحل آن را به قبل، حین و بعد از جراحی تقسیم کرد. همانند تمام جراحی ها قبل از انجام اسلیو معده نیز اقداماتی مانند ارزیابی اولیه که شامل برآورد هزینه ها و انتخاب دکتر اسلیو معده انجام می شود، همچنین معاینات اولیه پیش از این جراحی نیز مورد نیاز است که معمولاً توسط پزشک مشخص میشود.

حین جراحی

مراحل حین جراحی از صبح عمل تا ریکاوری بعد از عمل را تشکیل می دهند. عمل اسلیو معده با روش لاپاراسکوپی انجام می شود به همین دلیل نیاز به بستری چند روز قبل از عمل نیست و بیمار می تواند صبح روز عمل نیز در بیمارستان حاضر شود.

حضور چند ساعت زودتر بیمار به منظور انجام آزمایشات نهایی و اطمینان از آمادگی انجام عمل مورد نیاز است. بعد از انتقال بیمار به اتاق عمل و انجام فرایند بیهوشی جراح چند برش کوچک روی شکم بیمار ایجاد میکند که بسته به نیاز ممکن است بین ۲ تا ۵ برش باشد.

این برش ها محل ورود ابزار جراحی لاپاراسکوپ می‌باشد که یک لوله بلند و بسیار باریک و منعطف دارای چراغ و دوربین برای بررسی اندام های داخلی بیمار توسط پزشک است این دوره به یک مانیتور متصل می باشد که وضعیت داخلی بدن را به پزشک نشان می‌دهد. بعد از برش معده توسط ابزار مخصوص و خارج کردن آن از بدن محل برش‌ها بخیه زده می شود و بیمار به ریکاوری منتقل می گردد.

مرحله بعد از عمل

بعد از عمل اسلیو معده بیمار معمولاً ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری میشود این مدت برای بررسی معده و اطمینان از انجام موفق جراحی می باشد بیش از ترخیص بیمار یک نوشیدنی مخصوص داده می شود این نوشیدنی برای اطمینان پزشک از عدم نشتی معده بعد از انجام جراحی مورد نیاز است در صورت اطمینان از این موضوع بیمار برای سپری کردن دوران نقاهت به منزل فرستاده می شود. دوران نقاهت باید زیر نظر جراح و این متخصص تغذیه سپری شود تا نتیجه گیری از عمل اسلیو معده زودتر اتفاق بیفتد.

مرحله بعد از عمل
مرحله بعد از عمل

کدام گروه از افراد کاندیدای مناسب تری برای انجام عمل اسلیو معده می باشند؟

در بخش های ابتدایی مقاله اسلیو معده در اراک در مورد روش های تشخیص چاقی صحبت شد. یکی از روش‌های معرفی شده در آن بخش شاخص توده بدنی بود، برای اینکه که مشخص شود بیمار کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی لاغری می باشد یا نه معمولاً پس از بررسی شاخص توده بدنی استفاده می شود.

به طور کل تمام افرادی که شاخص توده بدنی آنها در محدوده اضافه وزن به بالا قرار داشته باشد می توانند از عمل اسلیو معده استفاده کنند اما برای برخی گروه ها انجام این عمل ضرورت بیشتری دارد.

افراد با شاخص توده بدنی ۴۰ به بالا

افرادی که شاخص توده بدنی آنها ۴۰ و بیشتر باشد به چاقی مفرط مبتلا هستند که این نوع چاقی بیمار را در معرض ابتلا و انواع بیماری ها قرار می دهد.

سرطان، بیماری های قلبی عروقی و سکته مغزی از جمله مشکلاتی می باشد که بیماران با این شاخص توده بدنی در معرض ابتلا به آنها قرار دارند و تنها راه کاهش خطر ابتلا به بیماری کاهش وزن سریع و تنها راه لاغری در مدت زمان کوتاه انجام عمل لاغری می باشد که در میان جراحی های لاغری عمل اسلیو معده انتخاب مناسب تری است.

بیماران با شاخص توده بدنی ۳۰ تا ۴۰

افرادی که شاخص توده بدنی آنها سی به بالا می باشد اما به بیماری های مختلف مانند بیماری های قلبی و عروقی یا دیابت مبتلا هستند نیز نیاز به کاهش وزن دارند که در صورت استفاده از سایر روش ها مانند رایج و ورزش کردن کاهش وزن آنها بسیار کند خواهد بود و احتمال شدت گیری بیماری وجود دارد. اسلیو معده برای این افراد از انتخاب مناسب ترین می باشد.

افراد ناکام از سایر روش ها

در نهایت بیمارانی که به هر نوع از چاقی مبتلا بوده و سایر روش‌های کاهش وزن مانند رژیم و ورزش کردن را بارها و بارها امتحان کرده و بی نتیجه مانده اند نیز دیگر از روش های رایج لاغری نتیجه نخواهند گرفت چون به مقاومت بدنی دچار شده اند. این افراد به عنوان آخرین راه می توانند از جراحی اسلیو معده استفاده کنند که البته به طور قطع از این روش نتیجه خواهند گرفت.

افراد ناکام از سایر روش ها
افراد ناکام از سایر روش ها

مجموعه اقداماتی که پیش از عمل اسلیو معده باید انجام شود شامل چه مواردی است؟

بهترین نتیجه از تمام عمل‌های جراحی زمانی حاصل می‌شود که اقدامات قبل و بعد از عمل به بهترین شکل انجام شوند. قبل از عمل اسلیو معده در اراک نیاز به اقدامات به خصوصی است که در این قسمت به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

انتخاب پزشک

اولین قدم برای انجام عمل اسلیو معده انتخاب پزشک جراح است. همچنین نیاز است که بیمار به ارزیابی کاملی از وضعیت خود دست پیدا کند که  ارزیابی نیز با مراجعه به پزشک متخصص راحت‌تر صورت می‌گیرد. به عنوان مثال بیمار باید از هزینه جراحی اطلاع داشته باشد، همچنین پیش از عمل آزمایشات این نیاز است که این آزمایش ها توسط  پزشک جراح مشخص می شوند.

مراجعه به سایر متخصصین

علاوه بر جراح اسلیو معده بیمار باید به متخصصین دیگری نیز مراجعه کرده و تاییدیه آنها را جهت انجام جراحی دریافت کنند به عنوان مثال تاییدیه متخصص غدد به منظور اطمینان جراح از عدم مشکلات هورمونی بیمار الزامی میباشد یا بیمار باید به روانشناس جهت تایید آمادگی روانی برای انجام جراحی مراجعه کند.

تغییر رژیم غذایی

بهتر از چند روز قبل از عمل رژیم غذایی روزانه بیمار تغییر کند تا بدن برای اجرای رژیم غذایی مخصوص بعد از جراحی آمادگی بیشتری داشته باشد.

قطع مصرف داروهای خاص

در صورتی که بیمار مشغول به مصرف برخی داروهای خاص باشد نیاز است که قبل از عمل اسلیو معده استفاده از این داروها را زیر نظر پزشک متوقف کند به عنوان مثال می‌توان، آسپرین یا متفورمین را نام برد.

قطع مصرف داروهای خاص
قطع مصرف داروهای خاص

انجام عمل اسلیو معده چه فوایدی دارد؟

با توضیحاتی که تا اینجا داده شد ممکن است این سوال ایجاد شود که عمل اسلیو معده جز کاهش وزن سریع چه مزایای دیگری دارد که باعث می شود این روش نسبت به سایر روش‌های جراحی لاغری محبوب تر باشند.

مزایای عمل اسلیو معده

از جمله مزایای عمل اسلیو معده به غیر از کاهش وزن سریع می توان به خطرات کم انجام این عمل اشاره کرد. عمل اسلیو معده جز عمل های بدون عارضه نیز محسوب می کنند چون هم از نظر فرآیند انجام جراحی و هم از نظر وضعیت بیمار در دوران نقاهت آسیب بسیار کمی به فرد وارد میکند.

همچنین عمل اسلیو معده برای درمان بیماری هایی که از چاقی نشأت می گیرند نیز بسیار مناسب می باشد با توجه به کاهش وزن سریع این عمل و عدم بازگشت وزن مگر در شرایط خاص بیشتر بیماری های فرد در طول کاهش وزن به وسیله این عمل درمان میشوند.

کوتاهی دوران نقاهت بعد از این عمل و بازگشت سریع به زندگی روزانه از دیگر مزایای مهم عمل اسلیو معده می باشد که باعث محبوبیت این جراحی شده است.

مزایای عمل اسلیو معده
مزایای عمل اسلیو معده

بعد از انجام عمل اسلیو معده مراقبت ها باید به چه صورت باشد؟

مجموعه اقدامات قبل از جراحی به طی شدن راحت‌تر روند جراحی کمک میکنند اما برای نتیجه گیری بهتر و سریعتر از جراحی مراقبتهای بعد از عمل حائز اهمیت می باشند. در این بخش در مورد مراقبت هایی که بعد از عمل اسلیو معده در اراک اهمیت بیشتری دارند صحبت خواهد شد.

مصرف منظم داروها

به منظور آمادگی زودتر معده به شرایط جدید و کاهش عوارض ناچیز بعد از عمل معمولاً داروهایی برای بیمار تجویز می‌شود که موظف است مطابق با دستور پزشک آنها را استفاده کند.

رژیم غذایی

همچنین به دلیل اینکه معده بعد از عمل با وضعیت جدیدی روبرو می شود بیمار موظف است رژیم غذایی خود را تا زمان آمادگی کامل معده تغییر دهد. به منظور دریافت یک رژیم غذایی مناسب و پیروی از آن بیمار موظف است که بعد از عمل جراحی زیر نظر یک متخصص تغذیه قرار گیرد.

استراحت کامل و عدم انجام فعالیت سنگین

بعد از ترخیص از بیمارستان حداقل تا ۴۸ ساعت بیمار نیاز به استراحت کامل دارد و بعد از این مدت می‌تواند فعالیت های روزانه خود را از سر گرفت البته به شرط اینکه تا حداقل یک ماه از انجام فعالیت‌های سنگین که توان زیادی نیاز داشته و انرژی بالایی صرف می کند خودداری کند.

استراحت کامل و عدم انجام فعالیت سنگین
استراحت کامل و عدم انجام فعالیت سنگین

بعد از عمل اسلیو معده کاهش وزن چه مقدار است و چقدر زمان می برد؟

یکی از سوالات متداول بیمارانی که عمل اسلیو معده را انجام میدهند مقدار کاهش وزن و مدت زمان کاهش وزن آنهاست این مورد در بیماران مختلف متفاوت است اما اکثر افرادی که این جراحی را تجربه می کنند نهایتاً تا دو سال بعد از جراحی تمام وزن اضافه خود را از دست می دهند. برخی اقدامات می‌تواند این روند را سرعت بخشند و مقدار و زمان کاهش وزن را بهبود دهند.

اقدامات لازم برای افزایش میزان کاهش وزن

یکی از اقداماتی که باعث افزایش میزان کاهش وزن بعد از عمل اسلیو معده می شود و روند این اتفاق را سرعت می بخشد انجام فعالیت‌های ورزشی در کنار رژیم غذایی است.

البته نیازی به فعالیت های ورزشی سخت یا مراجعه به باشگاه نسبت آنها با روزانه نیم ساعت یا یک ساعت پیاده روی می توان روند کاهش وزن را سرعت بخشید. همچنین ممکن است بسته به وضعیت بیمار، پزشک داروهای خاصی را برای افزایش کالری سوزی به بیمار توصیه کند که در این شرایط نیز روند کاهش وزن سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد.

اقدامات لازم برای افزایش میزان کاهش وزن
اقدامات لازم برای افزایش میزان کاهش وزن

بعد از عمل اسلیو معده رژیم غذایی چه شرایطی دارد؟

یکی از اقدامات مهمی که قبل و بعد از عمل اسلیو معده توسط پزشک توصیه می شود تا روند عمل را ساده تر، دوران نقاهت را سریع تر و کاهش وزن را سریع تر کند رعایت رژیم غذایی است.

رژیم غذایی بیمارانی که عمل اسلیو معده در اراک را انجام می‌دهند به سه بخش تقسیم می‌شود، اولین بخش رژیم غذایی رژیم مایعات است که در طول آن بیمار تنها از مایعات استفاده می کند، بخش دوم رژیم پوره خواری است که بیمار می‌تواند در طول آن انواع غذاهای سبک را به صورت پوره استفاده کند و در نهایت رژیم سفره یا رژیم سایر اعضای خانواده می باشد.

رژیم مایعات

رژیم مایعات از بعد از جراحی تا حداقل ۲۰ روز زمان میبرد. در طول این رژیم بیمار تنها باید از مایعات استفاده کند، در روزهای اول تنها نوشیدنی مصرفی آب و چای کمرنگ می باشد اما کم کم می توان انواع آبمیوه های طبیعی رد شده از صافی یا آب گوشت و سبزیجات را نیز به طور کاملا صاف شده مصرف کند. البته نوشیدنی‌های مانند قهوه یا نوشابه در طول رژیم مایعات ممنوع میباشد.

رژیم پوره خواری

دومین مرحله رژیم بعد از عمل اسلیو معده در اراک رژیم پوره خواری می باشد. در این رژیم انواع سبزیجات، میوه ها و مواد غذایی به شکل پوره قابل استفاده می باشند، به علاوه در طول این رژیم میتوان از مایعات نیز استفاده کرد، البته کماکان مصرف قهوه و نوشابه ممنوع است و بیمار باید از مصرف غذاهای چرب نیز خودداری کند. این دوره نیز بین ۲ هفته تا ۲۰ روز زمان می برد.

رژیم سفره

آخرین مرحله رژیم بعد از عمل اسلیو معده در اراک رژیم سفره یا رژیم خانواده می باشد در این مرحله بیمار می تواند غذاهای مصرفی توسط خانواده خود را استفاده کنند البته در حجم کمتر و نوع ساده تر به عنوان مثال برنج مصرفی بیماران باید بدون روغن باشد یا تلاش شود که در پخت غذا از ادویه های کمتری استفاده شود.

رژیم سفره
رژیم سفره

انواع مختلف اسلیو معده چه تفاوت هایی دارند؟

عمل اسلیو معده معمولا به دو روش انجام می شود. تفاوت این دو روش در حجم حذف شده از معده می باشد. این دو نوع در اصطلاح اسلیو معده تنگ و اسلیو معده گشاد نامیده می شوند.

در اسلیو معده گشاد مقدار بیشتری از معده باقی می ماند، این عمل برای افرادی انجام می شود که bmi آن ها پایین تر بوده و به بیماری های خاص مبتلا هستند.

این افراد نیاز به کاهش وزن کمتری دارند و به دلیل ابتلا به بیماری نباید وزن خود را به طور ناگهانی کاهش دهند و نوع دوم یا اسلیو تنگ برای افرادی استفاده می شود که میزان اضافه وزن آن ها بیش از 50 کیلوگرم و شاخص توده بدنی آن ها 40 و بالاتر است، این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماری ها هستند و برای جلوگیری از این مشکل باید وزن خود را در مدت زمان کوتاه تری کاهش دهند در نتیجه نوع تنگ اسلیو معده به دلیل سرعت بالاتر کاهش وزن برای آن ها مناسب می باشد.

انواع مختلف اسلیو معده چه تفاوت هایی دارند؟
انواع مختلف اسلیو معده چه تفاوت هایی دارند؟

آیا اسلیو معده دارای عوارض خاصی است؟

عمل اسلیو معده در اراک یکی از بی خطرترین انواع جراحی های لاغری می باشد و تا بحال عارضه خاصی از این عمل گزارش نشده است.

بیشتر بیماران در روزهای ابتدایی بعد از عمل با مشکلاتی مانند درد در محل برش ها یا حالت تهوع مواجه می شوند که با گذشت زمان و مصرف داروها برطرف می شود، همچنین برخی از بیماران ممکن است دچار علائم آنفولانزا شوند که به دلیل فرآیند بیهوشی است و بدون اقدام خاصی برطرف می گردد.

مهم ترین عارضه اسلیو معده ریزش مو است، که نه تنها در این روش بلکه در تمام روش های لاغری سریع اتفاق می افتد. به منظور جلوگیری از این مشکل پزشک داروهای خاصی را برای بیمار تجویز می کند که به محض شروع دوره پوره خواری باید مصرف این داروها را نیز آغاز کند.

آیا اسلیو معده دارای عوارض خاصی است؟
آیا اسلیو معده دارای عوارض خاصی است؟

عمل اسلیو معده در چه شرایطی برگشت پذیر خواهد بود؟

انتخاب جراحی به عنوان روش لاغری به منظور عدم برگشت وزن انجام می شود اما حتی در روش هایی که بخشی از معده بیمار حذف و از بدن خارج می شود نیز بازگشت وزن غیر ممکن نیست. معده حالت ارتجاعی دارد در نتیجه ممکن است در صورت عدم رعایت رژیم مناسب و پرخوری مجددا به حجم سابق خود بازگردد.

البته به طور کل بیشتر افرادی که این عمل را انجام می دهند میل کمی به مصرف غذا پیدا می کنند و بخش زیادی از اشتهای آن ها نیز از بین می رود اما در موارد استثنا ممکن است فرد بعد از جراحی نیز تمایل به مصرف غذا به حجم سابق داشته باشد که در این موارد حتی بعد از عمل اسلیو معده در اراک نیز احتمال بازگشت وزن و چاقی مجدد وجود دارد.

عمل اسلیو معده در چه شرایطی برگشت پذیر خواهد بود؟
عمل اسلیو معده در چه شرایطی برگشت پذیر خواهد بود؟

هزینه عمل اسلیو معده در اراک به چه صورت محاسبه می شود؟

دیگر دغدغه مهم بیمارانی که عمل اسلیو معده در اراک را انجام می دهند که آخرین بخش این مقاله نیز به آن اختصاص داده شده است، هزینه انجام این جراحی می باشد. موارد زیادی در تعیین هزینه عمل اسلیو معده تاثیرگذار می باشند.

از جمله این موارد می توان به بیمارستانی که عمل در آن انجام می شود اشاره کرد، در صورت انجام این عمل در بیمارستان های خصوصی طبیعتا هزینه نهایی جراحی بیشتر خواهد شد،

همچنین پزشکانی که برای تایید عمل به آن ها مراجعه می شود نیز هرکدام حق ویزیت جداگانه ای دریافت می کنند که در مجموع هزینه عمل تاثیرگذار است، پزشک جراح، آزمایشاتی که پیش از جراحی باید انجام شوند، متخصص تغذیه، داروهایی که باید قبل و بعد از عمل مورد استفاده قرار گیرند و مواردی از این دست در تعیین هزینه عمل اسلیو معده در اراک تاثیرگذار می باشد.

هزینه عمل اسلیو معده در اراک به چه صورت محاسبه می شود؟
هزینه عمل اسلیو معده در اراک به چه صورت محاسبه می شود؟

البته در صورتی که بیمار تحت پوشش بیمه باشد بخشی از هزینه عمل توسط بیمه پرداخت خواهد شد، بخصوص در بیمارانی که شاخص توده بدنی بیشتر از 40 داشته باشند بیمه مقدار بیشتری از هزینه ها را تحت پوشش قرار می دهد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید