علت چاقی شکم در کودکان

علت چاقی شکم در کودکان
فهرست مطالب

در این مقاله می خواهیم درباره علت چاقی شکم در کودکان با شما صحبت کنیم، پس تا آخر مقاله همراه ما باشید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

زمانی که در بدن افراد بیشتر از حد لزوم بافت چربی ذخیره می شود، چاقی به وجود می آید. شاید فکر کنید چاقی علت دیگری ندارد اما اشتباه است! نوعی علت چاقی شکم در کودکان وجود دارد که شکم آن ها را قلمبه و بامزه نشان میدهد و ممکن است از زیر لباس نیز بخشی از شکم آن ها مشخص باشد.

علت چاقی شکم در کودکان
علت چاقی شکم در کودکان

اما این شکم بامزه می تواند برای کودکان بسیار زیان بار باشد و یا علل گوناگونی را در پی داشته باشد. درست است که وجود شکم می تواند به اضافه وزن کودک ربط پیدا کند اما قطعا دلایل دیگری نیز برای ایجاد آن وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت از چه سنی شروع می شو دیدن کنید.

علت چاقی شکم در کودکان چیست؟

در این بخش از مقاله علل گوناگون چاقی شکم در کودکان را برای شما بیان می کنیم که عبارت اند از:

 • وراثت و عوامل ژنتیکی

یکی از علل مهم علت چاقی شکم در کودکان همین موضوع می باشد که پزشکان آن را به سادگی تشخیص می دهند. همه شما می دانید که موارد گوناگونی از والدین به فرزندان به ارث می رسد و یا به عبارتی برخی از ویژگی های پدرومادر به فرزند آن ها منتقل می شود. مثل: قد، رنگ چشم، رنگ پوست و… اما چاقی نیز می تواند از طریق وراثت به کودکان انتقال پیدا کند.

طبق تحقیقات صورت گرفته این نکته به وجود آمده است که تقریبا یک چهارم کودکانی که چاقی مفرط دارند این بیماری را از پدرو مادر خود به صورت ژنتیکی دریافت کرده اند مثل سندروم پرادویلی که باعث بروز چاقی در کودکان می شود.

افزون بر موارد بالا اختلالات ژنتیکی نیز می توانند یکی از دلایل بروز چاقی شکمی در محدوده سنی پایین باشند. بر اساس مطالعات ثابت شده است که بعضی از اشخاص چندین ژن وابسته و گوناگون در بدن خود داشته اند و همان ژن ها صدمات زیادی به بدن کودکان وارد کرده اند که در نتیجه آن چاقی مفرط، شکمی و اضافه وزن در کودکان پدیدار شده است.

در ضمن اگر سابقه فامیلی در رابطه با این موضوع نیز بسیار بالا باشد، بنابراین مشخص می شود که احتمال ابتلای کودک به مرض چاقی بالا است؛ به همین خاطر پدرومادر کودکان باید از همان وهله اول که فرزند خود را به دنیا آوردند مواظب برنامه غذایی سالم آن باشند و برای این امر به خوبی برنامه ریزی کنند. چون با انجام چنین اقداماتی به سلامتی کودک می توان کمک کرد و از عامل وراثت در رابطه با چاقی جلوگیری نمود.

 • کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید نیز هم در بزرگسالان و هم در کودکان می تواند عامل مهمی برای بروز چاقی به شمار بیاید. البته بحث زیادی در رابطه با اثبات ارتباط کم کاری تیروئید و چاقی باید انجام داد که خارج موضوع مقاله می باشد. البته رابطه میان این دو بیماری بسیار بالا است ولی با این وجود نمی توانین به صورت کامل و روشن عنوان کنیم که بین آن ها ارتباط تنگاتنگی موجود می باشد یا خیر.

طبق تحقیقات در جهان امروزی تعیین شده است که در تیرویید هورمون های محرکی وجود دارند که دچار تغییراتی می شوند و دقیقا در همین بازه زمانی می توانند بر روی اضافه وزن و چاقی اثربخشی فراوانی داشته باشند، به همین خاطر می توانیم بگوییم که این مشکل می تواند از همان ابتدای کودکی برای فرد اضافه وزن را به همراه داشته باشد. همچنین طیف طبیعی از هورمون های محرک تیروئید توانسته اند ارتباط کم کاری این غده را با چاقی تا حد زیادی ثابت نمایند.

 • تغییر عادات و رفتار

رفتار و عادات خانوادگی نیز می تواند جزو یکی از عوامل بروز این عارضه باشد. به گونه ای کودک تمایل بالایی نسبت به خوردن غذا از خود نشان می دهد؛ زیرا کودکان هر چیزی را که ببینند می توانند تقلید کرده و به انجام برسانند، آن ها توانایی بررسی کردن تمامی فعالیت های اطرافیان خود را به خوبی دارا می باشند.

برای همین مهم است که برای حفظ سلامتی کودک‌تان سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید تا درست زندگی کردن را از شما آموزش ببیند و بتواند همان رفتارها را انجام بدهد. چرا که برنامه غذایی غیر اصولی و خوراک زیاد می تواند از علت چاقی شکم در کودکان باشد که جلوگیری از آن در مراحل بعدی سخت تر می شود، چون که کودکان درک درستی از رژیم غذایی و کم کردن وزن را ندارند.

البته اگر کودک شما طبق آموزشات والدین خود بتواند به طور کامل محصولات غذایی سالم را تشخیص بدهد و از همان مواد استفاده کند، قطعا تا حد زیادی از چاقی شکمی وی می توان جلوگیری کرد، اما مسئله خوراک به ویژه محصولات غذایی کارخانه جزو مواردی هستند که چشم پوشی از آن ها برای کودکان بسیار دشوار می باشد و والدین باید وظیفه مدیریت خورد و خوراک کودک خود را بر عهده بگیرند تا آسیبی به سلامت و رشد آن وارد نشود.

تغییر عادات و رفتار
تغییر عادات و رفتار

با این حال می توانید آسیب ها و ضرر و زیان انواع غذاهای مضر مثل شکلات و شیرینی جات را به کودک خود ثابت کنید و از همان ابتدا به او یاد بدهید که در حد بسیار کم می تواند از چنین محصولاتی بهره بگیرد تا به سلامتی وی خللی وارد نشود.

 • هیپرپلازی

از طریق علم این مورد به ثبت رسیده است که در افراد چاقی که دچار اضافه وزن زیاد در نواحی شکم خود هستند. سلولهای  فراوانی تجمع پیدا کرده اند. زمانی که حجم سلو های چربی در همان نواحی بیشتر از حد نصاب می شوند، به آن هیپرپلازی می گویند. برای عنوان کردن این مشکل از چنین نامی استفاده می کنند. بنابراین کودکانی که در سنین پایین تر چاقی شکمی داشته اند به هیپرپلازی مبتلا شده اند.

البته چنین کودکانی در زمان بزرگسالی نیز با این عارضه درگیریهایی را تجربه خواهند کرد. برای همین باید به بررسی دقیق علت چاقی شکم در کودکان خود بپردازید از این موضوع به سادگی گذشت نکنید. چون سلامتی فرزندان شما در گرو این موضوع قرار خواهد داشت.

هیپرپلازی
هیپرپلازی
 • وجود چربی های ترانس

چربیهای ترانس در انواع مختلفی وجود دارند و در حقیقت در دسته چربیهای ناسالم قرار می گیرند. به طوریکه ناسالم ترین انواع چربی ها را تشکیل می دهند.

برای مقاومت بالای چربیهای اشباع نشده به آنها هیدروژن را در حجم بالایی می افزایند. به همین دلیل به این گونه چربی ها، لغت چربی های ترانس تعلق می گیرد.

همچنین در حالت کلی این چربیها را برای افزایش عمر انواع محصولات غذایی به کار می گیرند. برای همین در انواع محصولات غذایی بسته بندی شده، میزان فراوانی از این چربیهای ترانس پنهان شده است. مثل: انواع کیکها، کلوچه ها و…

این چربی ناسالم و مضر با وجود کاربردی که در صنایع غذایی دارد می تواند سبب بروز چاقی شکمی در فرزندان شما باشد. زیرا علاقه کودکان به چنین محصولاتی بر هیچ کس پوشیده نیست.

برخی از کودکان مایل هستند تا در عوض صبحانه از این مواد غذایی استفاده کنند

حتی برخی از کودکان مایل هستند تا در عوض صبحانه از این مواد غذایی استفاده کنند. افزون بر چاقی، این چربیها می توانند در بدن کودکان التهاباتی را به وجود بیاورند. که در نتیجه آن مقاومت بدن در برابر ساخت و توزیع انسولین افزایش پیدا کرده و عارض های گوناگونی پدید می آیند.

همچنین مطالعات دیگری نیز بر روی جانوران به انجام رسیده است که نمایانگر آسیبهای چربی ترانس بر روی بدن  مانند اضافه وزن می باشد. یک عامل مهم برای چاقی شکمی فرزندان شما تلقی شده است.

بر اساس تلاشهای ۶ساله بر روی حیوانات دیگر مانند میمونها این موضوع ثابت شد که به صورت روزانه ۸درصد از کالری آنها را چربیهای ترانس به خود اختصاص داده اند. همچنین در مقابل میمونهای دیگری را با ۸درصد از چربیهای اشباع شده در کالری آنها مورد آزمایش قرار دادند.

در نتیجه میمونهایی که با چربی ترانس تغذیه شده بودند تقریبا ۳۳برابر بیشتر از انواع دیگر به چاقی شکمی دچار شده بودند. به همین خاطر چربی های ترانس از علت چاقی شکم در کودکان برشمرده می شود.

برخی از کودکان مایل هستند تا در عوض صبحانه از این مواد غذایی استفاده کنند
برخی از کودکان مایل هستند تا در عوض صبحانه از این مواد غذایی استفاده کنند

برای همین زمانی که برای فرزندان خود کیک و کلوچه خریداری می کنید نسبت به برنامه غذایی او توجه کافی داشته باشید. تا به انواع چاقی به ویژه شکمی مبتلا نشود.

لطفا از پست محاسبه bmi در کودکان دیدن کنید.

 • استفاده از غذا و نوشیدنی های پر شکر

نوشیدنی های مر شکر به دلیل طعم شیرین و دلپذیری که دارند افراد زیادی را به خود جذب می کنند. امکان دارد در طول روز استفاده از این موارد به بالاتر از حد مجاز برسد. اغلب کودکان نیز از میل کردن انواع و اقسام غذا و نوشیدنیهای شیرین لذت می برند و علاقه شدیدی به آن نشان می دهند.

مانند: شیرینی ها، کیک ها، نوشیدنی های شیرین مثل آب میوه ها و نوشابه. همه موارد گفته شده از حجم شکر زیادی برخوردار هستند. که می توانند چاقی شکم در کودکان شما را به وجود بیاورند.

تحقیقات و بررسیهای صورت گرفته این نکته را به دفعات ثابت کرده اند که با استعمال بیش از حد قندها و شکر به صورت روزانه چاقی به وجود می آید. میان قند و شکر و اضافه وزن رابطه مستقیمی موجود می باشد.

این ارتباط به حدی قدرتمند است که اضافه وزن افراد به صورت شدید اتفاق می افتد. یکی از دلایل آن بالا بودن فروکتوز در شکرهای افزودنی در انواع محصولات غذایی است.

در شربت نیز فروکتوز با حجم بالایی مشاهده می شود

برای مثال در شربت نیز فروکتوز با حجم بالایی مشاهده می شود. به ویژه شربت ذرت؛ زیرا ریشه آن به نشاسته ذرت می رسد. در محصولات غذایی گوناگون حجم شیرین کنندگی فراوانی را از خود نشان می دهد.

برای همین یک ماده افزودنی به حساب آورده می شود. حدود ۵۰ درصد از انواع شکرهایی که در طول روز به صورت معمول از آن ها استفاده می کنیم از فروکتوز تشکیل شده است. اما در شربت ذرت چیزی برابر با ۵۵درصد فروکتوز می توان مشاهده کرد. که سبب بروز چاقی و اضافه وزن بالا خواهد شد.

خطرات بسیاری در نوشیدنیهای شیرین وجود دارد که میزان شیرینی آنها بسیار بالا می باشد. برای همین فرزندان شما به خوردن این نوشیدنیها علاقه فراوانی از خود نشان می دهند به ویژه انواع نوشابه ها.

در صورت استفاده کودک از این نوشیدنیها به دفعات، سبب می شود تا حجم قند دریافتی در بدن آنها بسیار بالا برود و شروع به ذخیره شدن کند. که در نتیجه بافت های چربی را ایجاد می کند و چاقی شکمی اتفاق می افتد.

در شربت نیز فروکتوز با حجم بالایی مشاهده می شود
در شربت نیز فروکتوز با حجم بالایی مشاهده می شود
 • تحرک کم

تحرک کم جزو عواملی است که چه در کودکان و چه در بزرگسالان می تواند چاقی شکمی و اضافه وزن را در پی داشته باشد. البته کم تحرکی بیشتر در کودکان امروزی مشاهده می شود. که جزو دلایل مهم چاقیهای شکمی به حساب می آید.

در مورد این موضوع در ایالات متحده آمریکا ارزیابیهای گسترده ای در سال های ۱۹۸۸تا ۲۰۱۰ شکل گرفته است. که نتیجه آن در رابطه با افزایش چاقی، کم شدن تحرک اشخاص شناسایی شده است.

فرزندان شما نیز احتمالا انواع بازیهای کامپیوتری را به بازی با دوستان و سایر فعالیتهای این چنینی ترجیح می دهند. به همین خاطر کم تحرکی در جهان امروزی به یک معضل بزرگ در ارتباط با چاقی به ویژه چاقی شکمی تبدیل شده است.

تحرک کم
تحرک کم

مطالعات دیگری نیز صورت گرفته است که نشان می دهد کودکانی که تقریبا ۳ ساعت از وقت روزانه خود را به تماشای تلویزیون اختصاص می دهند. افزایش وزن بیشتری در قیاس با کودکانی که ۱یک از روز خود را به این فعالیت مشغول می شوند، ندارند. اما کودکانی که زمان بسیار بیشتری از روز خود را با تماشای تلویزیون سپری کرده اند به چاقی های مفرط شکمی دچار شده اند.

در ادامه مقاله برخی دیگر از علت چاقی شکم در کودکان را برای شما نام می بریم. که عبارت اند از:

 • رژیمهای غدایی کم پروتئین
 • باکتریهای مضر موجود در روده
 • آبمیوه، علت چاقی شکمی در کودکان
 • خواب ناکافی
 • رژیم غذایی کم فیبر
 • کمبود ویتامین D
 • نفخ بسیار بر اثر استفاده از محصولات غذایی گوناگون
 • نخوردن صبحانه
 • شرایط سبک زندگی

همانطور که مشاهده کردید علت چاقی شکم در کودکان  بسیار گسترده است. فقط به مواردی که در بالا برای شما توضیح دادیم ختم نمی شود. به همین خاطر سبک زندگی و تغذیه صحیح شما بر روی این موضوع تاثیرات زیادی می گذارد. چون باید فرزندان خود را به استفاده از محصولات غذایی سالم تشویق کنید و آن ها را از مصرف مواد غذایی ناسالم باز دارید.

در این صورت سلامتی فرزند شما تضمین می شود و وزن او در حالت نرمال باقی می ماند.

در پایان توصیه می کنیم از صفحه محاسبه bmi بر اساس سن دیدن کنید.

هزینه عمل اسلیو معده
اسلیو معده
هزینه عمل اسلیو معده

هزینه عمل اسلیو معده یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که با مشکل چاقی مفرط دست و پنجه نرم می‌کنند. این عمل که به عنوان

ادامه مطلب
هزینه بای پس معده
بای پس معده
هزینه بای پس معده

نمی توان از عارضه های همراه با چاقی مفرط چشم پوشی کرد. برای خلاصی از اضافه وزن بیش از اندازه مطمئنا باید هزینه کنید؛ چه

ادامه مطلب
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

با یک کلیک مشاوره بگیرید.📞

با یک کلیک مشاوره بگیرید