علائم قند خون عصبی

در این مقاله به بررسی موضوع علائم قند خون عصبی خواهیم پرداخت.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

بیماری قند خون و یا دیابت از جمله بیماری های شایع در جهان می باشد. دیابت نوعی بیماری مربوط به میزان قند خون می باشد که انواع مختلفی دارد.

علائم قند خون عصبی
علائم قند خون عصبی

یکی از مواردی که ممکن است شاهد بروز علائم دیابت باشیم، تحریک اعصاب می باشد. قند خون عصبی در موارد مختلفی ممکن است سبب درگیری افراد شود. در مقاله علائم قند خون عصبی قصد داریم تا با بیماری دیابت آشنا شویم و در مورد علائم قند خون عصبی اطلاعاتی را کسب کنیم.

باید توجه داشته باشیم که گاهی اوقات عدم توجه به مسائل جزئی ممکن است مشکلات بزرگی را پیش بیاورد.

افراد بسیاری ممکن است به سبب درگیر کردن ذهن خود و ایجاد استرس و اضطراب در مورد مسائل کوچک، شاهد ابتلای خود به انواع مشکلات و بیماری ها باشند. در مقاله علائم قند خون عصبی با ما همراه باشید تا با امور مرتبط با قند خون آشنا شده و علائم و راه های پیشگیری مختلف از آن را بیان کنیم.

علائم قند خون عصبی

  • تاری دید
  • سر درد
  • حالت تهوع
  • تکرر ادرار
  • استفراغ
  • درد شکم
عناوین مقاله:

قند خون یا دیابت چیست؟

انواع مختلف دیابت

علائم بیماری دیابت

روش های پیشگیری از ابتلا به دیابت

دیابت یا قند خون عصبی چیست؟

چه عواملی موجب افزایش قند خون می شود؟

چه مواردی موجب کاهش قند خون می شود؟

روش های درمانی توصیه شده برای درمان قند خون عصبی

جمع بندی

 

قند خون یا دیابت چیست؟

قبل از این که به موضوع علائم قند خون عصبی بپردازیم، بایستی در خصوص بیماری دیابت، اطلاعاتی کسب نماییم. گلوکز خون یکی از مهم ترین منابع تامین انرژی بدن می باشد.

در بدن انسان شاهد آن هستیم که مواد غذایی هضم شده توسط بدن در یک مرحله ی خاص، کربوهیدرات ها را تبدیل به قندی خاص می کند که در خون انسان گردش دارد.

یکی از مهم ترین ضروریات مورد نیاز خون برای تامین انرژی، همین نوع از قند می باشد. بدن انسان مکانیزمی دارد که در صورت بالا بودن قند مورد نیاز در بدن، شروع به ذخیره ی موارد قندی می کند. ما در طول یک روز شاهد آن هستیم که سطح قند خون انسان به طور مداوم کم و زیاد می شود.

علت این امر انجام مراحل مرتبط با هضم غذا می باشد. معمولا پس از آن که غذای جذب شده در معده هضم می شود، شاهد آن هستیم که سطح قند خون در بدن انسان بالا می رود.

در این مرحله در صورتی که مکانیزم بدن تشخیص دهد که این سطح از قند برای بدن ضروری نیست، شروع به ذخیره ی آن می کند و سطح قند خون به مرور به تعادل خاص خود می رسد.

پیشنهاد می کنیم از پست درمان دیابت در 30 روز دیدن کنید.

بدن انسان هورمونی به نام انسولین دارد

بدن انسان هورمونی به نام انسولین دارد. هورمون ها در بدن به داخل خون ترشح می شوند تا وظائف خود را انجام دهند. این ترشح از طریق غدد درون ریز صورت می پذیرد.

انسولین جزو هورمون هایی است که از لوزالمعده ی انسان ترشح می شود. اصلی ترین وظیفه ی انسولین، تنظیم سطح گلوکز خون می باشد. پس از صرف غذا در بدن، شاهد آن هستیم که میزان ترشح انسولین در بدن افزایش می یابد.

این ترشح بدین منظور صورت می گیرد تا گلوکز مورد نیاز بدن توسط انسولین وارد خون شود و مقدار اضافی آن نیز در بدن ذخیره شود. حال زمانی مشکل پیش می آید که ترشح انسولین و یا پذیرش آن در بدن با مشکل مواجه شود. گاهی اوقات شاهد آن هستیم که بدن با افت انسولین مواجه می شود و نمی تواند گلوکز مورد نیاز خون را وارد بدن کند.

همچنین ممکن است شاهد آن باشیم که سلول های بدن نسبت به تاثیر انسولین مقاوم شوند که در این صورت نیز سلول های بدن توان جذب گلوکز را نخواهند داشت و سطح قند خون از حد تعادل فراتر خواهد رفت. این مشکل در بدن انسان اصطلاحا قند خون بالا و یا دیابت نامیده می شود.

بدن انسان هورمونی به نام انسولین دارد
بدن انسان هورمونی به نام انسولین دارد

تا اینجا با مبحث قند خون یا دیابت چیست آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست علائم قند خون عصبی با ما همراه باشید.

انواع مختلف دیابت

از آنجایی که دیابت یا قند خون انواع مختلفی دارد، افرادی که با این مشکل سر و کار دارند، باید ابتدا نوع ابتلا به این مشکل را تشخیص دهند. نکته ی مشترک تمام انواع مختلف این بیماری، سبک زندگی افراد می باشد.

معمولا اکثر مبتلایان به انواع مختلف قند خون دچار اضافه وزن و چاقی می باشند. معمولا چنین افرادی تحرک بسیار پایینی در زندگی خود دارند.

اما در برخی موارد نیز شاهد آن هستیم که بعضی از افراد با وجود داشتن فعالیت های مختلف ورزشی، دچار این مشکل می شوند. در ادامه به بررسی انواع مختلف این بیماری می پردازیم.

برای درمان دیابت انسولین و داروهای خوراکی مصرف کنید.

انواع مختلف دیابت
انواع مختلف دیابت

دیابت نوع یک:

دیابت نوع یک جزو بیماری هایی است که بیشتر اختصاص به قشر جوانان دارد. این بیماری با عنوان دیابت نوجوانان نیز شناخته می شود.

همان طور که گفتیم، بدن انسان در صورتی که توان تولید انسولین را نداشته باشد، شاهد بالا رفتن میزان قند خون خواهیم شد. در این بیماری نیز بدن فرد توان تولید انسولین را به دلایل مختلف ندارد و همین امر موجب نیاز بدن به انسولین می شود.

چنین افرادی باید هر روز، انسولین مورد نیاز بدن خود را به طریقی تامین نمایند. معمولا افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع یک، هر روز انسولین مصنوعی مورد نیاز خون خود را تزریق می کنند تا با مشکل افزایش گلوکز خون مواجه نشوند.

دیابت نوع یک:
دیابت نوع یک:

دیابت نوع دو:

این نوع دیابت شایع ترین نوع رایج در جهان محسوب می شود. پیدایش این دیابت مربوط به عدم کارایی انسولین می باشد. در این نوع از دیابت، سلول های بدن انسان در برابر انسولین مقاوم شده و سلول های بدن پاسخ موثری به انسولین ترشح شده توسط لوزالمعده نمی دهند.

دیابت نوع دو ارتباط بسیار نزدیکی با چاقی بیش از حد و اضافه وزن دارد. معمولا افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارای BMI بالا می باشند که این امر را می توان یکی از عوامل ابتلای این افراد به دیابت نوع دو دانست.

دیابت نوع دو مکانیزم دفاعی بدن را با اختلال مواجه می سازد و به همین دلیل شاهد ابتلای این افراد به انواع مختلف بیماری های دیگر هستیم. معمولا افرادی که دچار دیابت نوع دوم شده اند، با بیماری های گوارشی و کلیوی نیز درگیر هستند و علت این امر نیز ضعیف بودن سیستم دفاعی بدن می باشد.

دیابت حاملگی:

همان طور که از نام این بیماری نیز پیداست، دیابت حاملگی مربوط به دوران بارداری خانم ها می شود. در دوران بارداری خانم ها، گاهی اوقات شاهد حساسیت کم بدن به انسولین می باشیم. در چنین مواردی ممکن است شاهد ابتلای فرد باردار به این نوع از دیابت باشیم.

دیابت حاملگی نیاز به نگرانی خاصی ندارد و معمولا پس از اتمام دوران بارداری شاهد برطرف شدن این نوع از دیابت هستیم. البته باید در طول دوران بارداری مراقبت های لازم با توجه به توصیه های پزشک اعمال شود تا مشکل خاصی برای خانم پیش نیاید.

دیابت حاملگی:
دیابت حاملگی:

پیش دیابت:

هر چند که مبتلایان به پیش دیابت را نمی توان به عنوان بیمار دیابتی شناخت، اما چنین افرادی معمولا به عنوان مبتلایان به دیابت مرزی شناخته می شوند. برخی از متخصصین چنین اذعان دارند که افراد مبتلا به دیابت مرزی نیز جزو بیماران دیابتی به حساب می آیند چرا که برخی از مراقبت های لازم در بیماران دیابتی باید در بیماران مبتلا به پیش دیابت نیز اعمال شود.

این افراد معمولا دارای قند خونی بالا نسبت به سایر افراد می باشند. افراد مبتلا به پیش دیابت در صورتی که مراقبت های لازم را اعمال نکنند، ممکن است به پیشرفت بیماری خود به دیابت نوع دو مبتلا شوند.

دیابت همراه با بیماری های دیگر:

آخرین قسم از شایع ترین اقسام دیابت مربوط به ابتلای افرادی با بیماری خاص به دیابت می باشد. برخی از افراد ممکن است به سبب داشتن مشکل جسمی در ترشح هورمون انسولین، دچار این نوع از دیابت بشوند. این مشکل گاهی اوقات به سبب آسیب دیدن لوزالمعده پیش می آید.

همچنین آسیب کلی در غدد درون ریز فرد نیز می تواند سبب ابتلای افراد به این نوع از دیابت شود. در بیماران مبتلا به تالاسمی نیز گاهی اوقات شاهد بروز چنین دیابتی هستیم که موجب بر هم خوردن تعادل قند خون می شود.

دیابت همراه با بیماری های دیگر:
دیابت همراه با بیماری های دیگر:

تا اینجا با مبحث انواع مختلف دیابت آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست علائم قند خون عصبی با ما همراه باشید.

علائم بیماری دیابت

دیابت با توجه به انواع مختلف آن ممکن است علائم متفاوتی داشته باشد. اما برخی از علائم هستند که می توان از آن ها به عنوان علائم کلی بیماری دیابت نام برد. دیابت نوع یک معمولا با علائمی چون گرسنگی و تشنگی همراه است.

بیماران مبتلا به دیابت نوع یک در طول روز بسیار آب می نوشند. البته نوشیدن زیاد آب به این معنی نیست که حتما شما مبتلا به دیابت می باشید. این امر ممکن است عوامل مختلف دیگری نیز داشته باشد. گرسنگی و تشنگی شدید جزو علائم عمومی بیماری دیابت به حساب می آیند.

هر چند که این علائم بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و دو دیده می شود اما گرسنگی و تشنگی شدید را به عنوان علائم عمومی دیابت اعلام می کنند. از دیگر علائم عمومی دیابت می توان به خستگی مفرط اشاره کرد.

افرادی که به هر یک از انواع مختلف بیماری دیابت مبتلا هستند، ممکن است در طول روز احساس خستگی و ناراحتی داشته باشند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است پس از چندین ساعت خواب و صرف غذا احساس کنند که هنوز هم نیاز به خواب و غذا دارند.

تکرر ادرار

مشکل بعدی مبتلایان به بیماری دیابت نوع یک مربوط به تکرر ادرار می باشد. عدم تنظیم قند خون موجب می شود تا بدن انسان به صورت غیر ضروری نیز مثانه را پر کند که این امر سبب تکرر ادرار در افراد مبتلا به دیابت خواهد شد.

در افراد مبتلا به دیابت نوع دو این مشکل تبدیل به افزایش ادرار می شود و به همین دلیل است که معمولا علائم دیابت نوع یک و دو را نزدیک به هم می دانند.

مشکل دیگر مبتلا به دیابت نوع یک، کاهش وزن این افراد می باشد. افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند، در اوایل پیدایش این مشکل شاهد کاهش وزن بی سابقه ی خود خواهند بود.

این مشکل معمولا به دلیل مصرف زیاد انرژی در بدن صورت می پذیرد. همچنین تاری دید و تغییراتی خاص در خلق و خوی افراد نیز جزو اصلی ترین علامات بیماری دیابت نوع یک و دو به حساب می آید.

تکرر ادرار
تکرر ادرار

تا اینجا با مبحث علائم بیماری دیابت آشنا شدید و پیشنهاد می کنیم تا انتهای پست علائم قند خون عصبی با ما همراه باشید.

روش های پیشگیری از ابتلا به دیابت

بیماری دیابت جزو بیماری هایی است که برخی از اقسام آن قابل پیشگیری و کنترل می باشند. دیابت نوع یک متاسفانه روش درمانی خاصی تا کنون ندارد و مبتلایان به این نوع از دیابت باید در تمامی عمر خود انسولین مورد نیاز بدن خود را از طریق تزریق انسولین به دست بیاورند.

بیماری دیابت حاملگی معمولا پس از فارغ شدن خانم باردار از بین می رود و شاهد بهبود فرد مبتلا می باشیم.

البته مبتلایان به دیابت حاملگی باید مراقبت های لازم در طول دوران بارداری را اعمال کنند چرا که گاهی اوقات سبک شمردن دیابت حاملگی ممکن است سبب ابتلای فرد به دیابت نوع دو پس از زایمان شود.

اما دیابت نوع دو که شایع ترین نوع دیابت می باشد، از طریق اعمال روش هایی قابل کنترل و پیشگیری می باشد. اعمال چنین مراقبت هایی ممکن است در کاهش ابتلای افراد به دیابت نوع دو موثر باشد.

کنترل وزن

اولین و موثرترین قدم برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دو، کنترل وزن می باشد.

افرادی که دارای چاقی و اضافه وزن هستند و یا در مقطعی خاص شاهد افزایش وزن بی رویه ی آن ها می باشیم، بیشتر امکان ابتلا به دیابت نوع دو را دارند.

باید توجه داشته باشید که کنترل وزن از طریق کنترل رژیم در کنار انجام فعالیت های ورزشی ممکن خواهد بود.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که در اینجا اهمیت داشتن یک رژیم مناسب دوچندان می باشد. علت این امر تاثیر رژیم غذایی بر وزن انسان می باشد که در کنار دریافت گلوکز، اهمیت این مساله بیشتر می شود.

مصرف بیش از حد مواد قندی ممکن است افراد را به دیابت نوع دو مبتلا کند. نکته ی دیگری که برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع دوم موثر خواهد بود، پرهیز از مصرف سیگار در کنار کاهش تری گلیسرید بدن می باشد.

هر چند که این توصیه ها صرفا جنبه ی راهنمایی دارند و به هیچ وجه نمی توان عدم ابتلای افراد به دیابت نوع دو را تضمین کرد، اما رعایت موارد مذکور تا حد بسیار زیادی می تواند از ابتلای فرد به بیماری دیابت نوع دو پیشگیری نماید.

کنترل وزن
کنترل وزن

دیابت یا قند خون عصبی چیست؟

دیابت یا قند خون عصبی نوع جدا و خاصی از بیماری دیابت محسوب نمی شود، بلکه این گرایش نیز مربوط به بیماری دیابت می باشد. افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، گاهی اوقات ممکن است به دلیل بروز مشکلات خاص عصبی، شاهد برخی از علائم تشدید شده ی بیماری دیابت باشد.

دیابت عصبی زمانی رخ می دهد که فردی به دلیل مسائل و مشکلات مرتبط با استرس و اضطراب خود، دچار بالا رفتن قند خون می شود.

بدن انسان معمولا در هنگام قرار گرفتن در موقعیت های استرس زا، هورمون های خاصی را ترشح می کند. ترشح این هورمون ها در بدن موجب تقابل برخی از این هورمون ها با انسولین می باشد.

آدرنالین هورمونی است که در هنگام اضطراب و نگرانی انسان، ترشح می شود. علت ترشح این هورمون عملکرد مکانیزم دفاعی بدن می باشد. در چنین حالتی آدرنالین بدن ممکن است با انسولین ناسازگاری پیدا کند و موجب ایجاد خلل در انجام وظائف انسولین شود.

دیابت یا قند خون عصبی چیست؟
دیابت یا قند خون عصبی چیست؟

در چنین حالتی شاهد افزایش میزان قند خون در فرد خواهیم بود. در چنین حالتی، بیماران دیابتی ممکن است دچار افزایش بیش از حد قند خون خود شوند.

به همین علت است که پزشکان معمولا به  بیمارانی که دچار دیابت هستند، توصیه می کنند تا از هرگونه استرس و اضطرابی که موجب تشویش ذهن می شود، خود را دور نگه دارند.

برخی از بیماران دیابتی دچار نوع بسیار خفیفی از این بیماری هستند و مشکل زمانی پیش می آید که این بیماران دچار اضطراب خاطر می شوند. در چنین حالتی، تاثیرات منفی استرس و جایگاه آن به خوبی شناخته می شود.

چه عواملی موجب افزایش قند خون می شود؟

افزایش قند خون جزو موارد طبیعی حیات انسان است. بدن انسان در مقاطع مختلفی از روز و در هنگام شرایطی خاص ممکن است قند خون را افزایش دهد. این افزایش به معنی ابتلای انسان به دیابت نیست،

بلکه امری طبیعی و عادی به حساب می آید. افزایش قند خون در بدن انسان زمانی مشکل آفرین می شود که این افزایش به سبب عوامل مختلفی غیر از طبیعت بدن به وجود بیاید.

گاهی اوقات افراط و تفریط در مصرف برخی از مواد غذایی ممکن است بدن انسان را با مشکل مواجه سازد. در چنین مواقعی باید افزایش قند خون را به عنوان تهدید کننده ی سلامتی بدن در نظر گرفت. افزایش بی رویه ی قند خون ممکن است سبب بروز بیماری های مختلفی همچون دیابت شود.

همچنین افزایش بیش از حد قند خون ممکن است سبب بروز بیماری های قلبی و بالا رفتن وزن شود. در ادامه قصد داریم تا با اصلی ترین عوامل افزایش قند خون در بدن انسان آشنا شویم.

امید است که با شناختن این موارد و آگاهی از علت این امور، در هنگام بروز خطر به موقع از محضر پزشکان متخصص در این زمینه بهره بگیرید تا با مشکلات و بیماری های مختلف مواجه نشوید.

سرما خوردگی شدید و طولانی مدت:

قبلا گفتیم که بدن انسان در هنگام احساس خطر برای دفاع از خود، قند موجود در خون را افزایش می دهد تا بدن را از هرگونه آسیب دیدگی به دور نگه دارد. سرما خوردگی یکی از تهدیداتی است که بدن انسان به واسطه ی افزایش قند خون با آن مبارزه می کند. در صورتی که سرما خوردگی انسان در حد معمولی و قابل کنترل باشد، افزایش قند خون نیز در حد متوسط بوده و امری طبیعی می باشد.

اما در حالتی که بدن انسان احساس کند در حالت خطر جدی ناشی از سرما خوردگی سخت قرار گرفته است، اقدام به افزایش بیش از حد قند خون برای دفاع از بدن می شود.

در چنین حالتی، افزایش قند خون برای افرادی که قند خون نسبتا بالایی دارند، می تواند به عنوان تهدید کننده ی سلامتی شناخته شود. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که قند خون بالایی دارند، در صورت ابتلا به سرما خوردگی هر چه سریع تر در پی رفع مشکل خود باشند.

سرما خوردگی شدید و طولانی مدت:
سرما خوردگی شدید و طولانی مدت:

نوشیدن مایعات در این مرحله می تواند در تعدیل سرما خوردگی تاثیر به سزایی داشته باشد. در این حالتی در صورتی که برای درمان سرما خوردگی خود به پزشک مراجعه کردید، حتما این نکته را متذکر شوید که قند خون نسبتا بالایی دارید.

علت این امر این است که برخی از داروها و آنتی بیوتیک ها هستند که ممکن است سبب افزایش قند خون شما شوند. اگر پزشک معالج شما از این نکته خبر داشته باشد، می تواند از داروهایی برای درمان سرما خوردگی شما استفاده کند که موجب افزایش بیش از حد قند خون شما نشود.

استرس و اضطراب بالا:

شاید بتوان گفت که یکی از بدترین تهدیداتی که سلامتی انسان را به طور غیر مستقیم هدف گرفته است، استرس می باشد. استرس و اضطراب جزو مشکلاتی هستند که هر چند به طور مستقیم انسان را دچار بیماری نمی کنند،

اما تاثیر بسیار زیادی در کاهش سلامتی انسان دارند. قبلا هم در مورد علائم قند خون عصبی و علت های آن مطالبی بیان شد و آنجا هم بدین نکته اشاره کردیم که استرس بیش از حد یکی از علل ابتلای افراد دیابتی به قند خون عصبی می باشد.

کلا باید متذکر شویم که استرس به خودی خود موجب افزایش قند خون در بدن انسان می شود و به همین دلیل تا حد ممکن باید از استرس و اضطراب هایی که ذهن را درگیر خود می کنند، به دور ماند.

همیشه شاهد این امر هستیم که در کارهای حساس، خشونت و یا عصبانیت و نارضایتی وجود دارد و این امری طبیعی به حساب می آید. همه ی این‌ موارد باعث ایجاد استرس و اضطراب در انسان خواهد شد.

در چنین حالتی، بدن افراد با توجه به میزان استرس، هورمون هایی را آزاد می‌ کند که سبب افزایش قند خون می‌شوند. این پدیده برای کسانی که مبتلا به دیابت نوع دو می باشند، رایج‌ تر است.

توصیه می شود در چنین مواردی برای کاهش استرس کاری در مواقعی که استرس بر انسان عارض می شود، از روش های مختلف برای کنترل استرس و اضطراب استفاده شود تا مشکلات ناشی از این امر برای فرد پیش نیاید.

استرس و اضطراب بالا:
استرس و اضطراب بالا:

مصرف میوه های خشک شده:

میوه هایی که با عنوان میوه های خشک شده شناخته می شوند، فواید بسیار زیادی در مسیر تغذیه ی افراد دارند. این میوه ها از طریق خشک کردن برخی از قسمت های میوه ها به دست می آیند و انرژی بسیار زیادی را به داخل بدن تزریق می کنند.

باید توجه داشت که مصرف بیش از حد چنین میوه هایی ممکن است سبب افزایش بیش از حد قند خون انسان شود. علت این امر بالا بودن کربوهیدرات موجود در این میوه ها می باشد. توصیه می شود برای مصرف میوه های خشک، حد اعتدال را رعایت کنید تا مشکلی از این بابت پیش نیاید.

مصرف داروهای ضد انعقاد خون:

از دیگر عواملی که ممکن است سبب افزایش بیش از حد قند خون در بدن انسان شود، برخی از داروهای تاثیر گذار بر سیستم گردش خون می باشد.

از جمله ی این داروها می توان برخی از داروهای انعقاد خون را مثال زد. در صورتی که نیاز به مصرف چنین داروهایی پیدا کردید، بهتر است پیش از هر گونه اقدام برای مصرف این داروها، تست قند خون داده و با پزشک معالج خود مشورت نمائید.

مصرف بیش از حد غذاهای پر چربی:

غذاهای چرب را می توان به عنوان یکی از عواملی مطرح کرد که بر سلامت انسان تاثیر منفی می گذارد. هر چند که مصرف غذای چرب در حالت اعتدال اشکالی ندارد، اما باز هم توصیه می شود تا حد امکان از مصرف غذاهای پر چرب اجتناب شود.

علت این امر تاثیر چنین غذاهایی بر مکانیزم بدن می باشد. غذاهای پر چرب و مصرف بیش از حد آن ممکن است انسان را با مشکلات مختلفی همچون بیماری های قلبی و یا افزایش وزن مواجه سازد.

همچنین غذاهای پر چرب جزو عواملی هستند که به طور ناگهانی قند خون انسان را افزایش می دهند. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که دچار قند خون بالا می باشند، از مصرف بیش از حد غذاهای پر چرب خودداری کنند.

مصرف بیش از حد غذاهای پر چربی:
مصرف بیش از حد غذاهای پر چربی:

همچنین افرادی که قند خون متوسطی دارند نیز بهتر است از مصرف چنین غذاهایی خودداری کنند و علت این امر تاثیر غذاهای پر چرب بر افزایش قند خون در بدن انسان می باشد. چنین افرادی ممکن است به سبب مصرف بی رویه ی غذاهای پر چرب دچار مشکلات عدیده ای از جمله قند خون بالا شوند.

مصرف برخی از نوشیدنی ها:

برخی از ورزشکاران برای تامین انرژی خود اقدام به مصرف نوشیدنی های انرژی زا می کنند. در این مورد باید بیان شود که مصرف چنین نوشیدنی هایی در صورتی که بیش از حد متعارف باشد، این امکان را دارد که قند خون بدن را به شدت افزایش دهد.

معمولا در نوشیدنی های انرژی زا از مواد مختلفی همچون شکر فراوان استفاده می شود که به عنوان یکی از تهدید کنندگان افزایش قند خون شناخته می شود. در صورتی که افرادی اقدام به مصرف بیش از حد چنین نوشیدنی هایی کنند، ممکن است به مرور زمان متوجه این نکته شوند که قند خونشان در حال افزایش می باشد.

به همین دلیل توصیه می کنیم تا حد امکان مصرف چنین نوشیدنی ها را کاهش دهید. البته در صورتی که انرژی دریافت شده از این نوشیدنی ها به موقع مناسب تخلیه شود، هیچ اشکالی در نوشیدن نوشابه های انرژی زا وجود ندارد.

اما چنانچه مصرف این نوشیدنی ها بدون تخلیه ی انرژی باشد و یا فرد مصرف کننده دارای قند خون بالایی باشد، توصیه می شود از مصرف چنین نوشیدنی هایی پرهیز شود.

مصرف بیش از حد کافئین:

کافئین جزو موادی است که می توان آن را هم در افزایش و هم در کاهش قند خون موثر دانست. این نکته به تایید پزشکان رسیده است که مصرف کافئین می تواند عاملی برای پیشگیری از دیابت نوع دوم شود.

اما زمانی که مصرف این ماده ی مغذی از حد نرمال خارج شود، ممکن است شاهد برخی از آسیب های ناشی از مصرف بی رویه ی این ماده باشیم. تحقیقات این نکته را به اثبات رسانده است که میزان قند خون افراد پس از مصرف فرآورده های کافئین دار و به خصوص قهوه به شدت افزایش می یابد.

همچین کافئین ممکن است سبب افزایش ضربان قلب و ایجاد استرس و اضطراب نیز شود. به همین دلیل توصیه می شود افرادی که مشکوک به قند خون بالا هستند، از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنند.

مصرف بیش از حد کافئین:
مصرف بیش از حد کافئین:

علت این امر این است که مصرف کافئین نه تنها موجب افزایش قند خون می شود، بلکه استرس و اضطراب تولید شده در این حالت نیز ممکن است بر افزایش قند خون تاثیر داشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت که چنین افرادی بهتر است از باب احتیاط در مصرف کافئین مراقبت های لازم را به عمل آورند.

مصرف بیش از حد شیرینی و شکر:

مواد شیرین و پر شکر جزو موادی هستند که به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل افزایش قند خون شناخته می شوند. شاید بتوان گفت که بیش از نیمی از افرادی که دچار دیابت نوع دو هستند، شکر و مصرف بیش از حد آن را علت ابتلای خود به این بیماری می دانند. مصرف شکر فراوان ممکن است علاوه بر تاثیراتی که بر افزایش قند خون دارد، سبب چاقی بیش از حد افراد نیز شود.

به همین دلیل همیشه شکر به عنوان اصلی ترین عامل ابتلا به دیابت شناخته می شود. افرادی که قند خون نسبتا بالایی دارند اما هنوز به دیابت مبتلا نشده اند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که مصرف بیش از حد شکر و شیرینی ممکن است ایشان را در دام بیماری دیابت نوع دوم گرفتار کند. کلا می توان گفت که بهتراست تمامی افراد از مصرف بیش از حد مواد غذایی دارای شکر در حد توان خود پرهیز کنند.

البته این جمله بدین معنی نیست که کلا شکر را از سبد غذایی خانواده ها حذف کنیم، بلکه منظور از این جمله این است که در یک ارزیابی کلی، مضرات شکر بیش از فواید آن می باشد و به همین دلیل افرادی که نمی توانند جلوی مصرف بی رویه ی شکر را بگیرند، بهتر است ماده ای را به عنوان جایگزین برای شکر انتخاب کنند.

در چنین مواردی، معمولا توصیه می شود تا از عسل به عنوان ماده ی جایگزین شکر استفاده شود اما متاسفانه در حال حاضر بسیاری از عسل های موجود در بازار از طریق مصرف بیش از حد شکر فرآوری شده اند که متاسفانه این جایگزین غذایی را کم اعتبار می کند.

مصرف غذاهایی با کربوهیدارت بالا:

کربوهیدرات نیز جزو موادی می باشد که بسیاری از افراد باید در مصرف آن احتیاط های لازم را به جای آورند. هر چند که مضرات کربوهیدرات ها در حد ماده ای همچون شکر نمی باشد، اما کربوهیدرات نیز ممکن است تاثیراتی در زمینه ی افزایش قند خون داشته باشد. به همین دلیل افرادی که دارای قند خون بالایی می باشند، باید در مصرف این ماده ی غذایی حد اعتدال را رعایت کنند.

مصرف غذاهایی با کربوهیدارت بالا:
مصرف غذاهایی با کربوهیدارت بالا:

مصرف قرص های ضد بارداری:

یکی از مهم ترین مشکلات در جامعه ی کنونی ما مصرف بیش از حد قرص های ضد بارداری می باشد. متاسفانه بسیاری از افراد بدون آگاهی از مضرات این قرص ها، اقدام به مصرف قرص های ضد بارداری می کنند. استروژن موجود در این قرص ها یکی از موادی است که به شدت بر افزایش قند خون تاثیر می گذارد.

البته این نکته هم باید بیان شود که برخی از قرص های ضد بارداری وجود دارند که مصرف این قرص ها برای افرادی با قند خون بالا امری بی خطر محسوب می شود

اما باز هم باید توجه داشت که پیش از مصرف هر گونه قرص ضد بارداری، بهتر است با پزشک متخصص در این زمینه مشورت شود. مصرف قرص های ضد بارداری در این حالت برای افرادی تهدید به حساب می آید که دارای قند خون بالا در بدن خود می باشند.

ممکن است چنین افرادی هنوز به بیماری دیابت مبتلا نشده باشند، اما به سبب مصرف بیش از حد قرص های ضد بارداری، شاهد پیدایش علائم و نشانه های ابتلا به دیابت در خود باشند. توصیه می کنیم پیش از مصرف هر گونه قرص بارداری در هر یک از برندهای مختلف با پزشکان و متخصصان این امر مشورت کنید.

عدم استفاده از برخی ادویه های مفید:

بسیاری از افراد می توانند برای تنظیم قند خون بدن خود از ادویه های بسیار مفید و تاثیر گذار در این امر بهره ببرند. بسیاری از ادویه ها هستند که با تاثیرات خاص خود بر غذاهای مختلف می توانند از تاثیرات منفی این مواد غذایی جلوگیری کنند.

به عنوان مثال افرادی که در هنگام مصرف چای نیاز به استفاده از قند و یا شکر دارند، می توانند با استفاده از ادویه هایی همچون دارچین، مضرات استفاده از شکر را به حداقل برسانند. ادویه های مفید و موثر در این زمینه زیاد است و شما می توانید با توجه به مواد غذایی مصرفی خود از پزشکان در این باره اطلاعات کسب کنید.

عدم استفاده از برخی ادویه های مفید:
عدم استفاده از برخی ادویه های مفید:

چه مواردی موجب کاهش قند خون می شود؟

تا این بخش از مقاله علائم قند خون عصبی با عوامل افزایش دهنده ی قند خون آشنا شدیم.

اما در ادامه بهتر است با عوامل کاهش دهنده ی قند خون نیز آشنا شویم.

جهت اطلاعات کامل تر در این زمینه، صفحه درمان دیابت بدون دارو را مطالعه نمایید.

همچنین می توانید صفحه درمان قطعی قند خون را نیز مطالعه نمایید.

آشنایی با عوامل کاهش دهنده ی قند خون می تواند در هنگام بروز مشکلات ناشی از افزایش قند خون به عنوان دستیاری کمکی در مسیر کاهش قند خون موثر باشد.

همچنین بسیاری از افراد می توانند به سبب تنظیم برنامه ی زندگی خود، طریق اعتدال و میانه روی را در مصرف عوامل افزایش و کاهش قند خون به کار گیرند تا مشکلات ناشی از افزایش بی رویه ی قند خون پیش نیاید. در ادامه قصد داریم تا با مهم ترین عوامل کاهش قند خون در بدن انسان آشنا شویم.

مصرف مواد غذایی دارای باکتری های سالم:

باکتری های سالم در بدن انسان جزو عواملی شناخته می شوند که توان مقابله با قند خون بالا را دارند. مصرف مواد غذایی دارای باکتری های سالم موجب خواهد شد تا حدودا پس از یک ساعت از مصرف غذا، قند خون انسان شروع به کاهش کند.

البته مصرف این طیف از باکتری ها به خودی خود توصیه نمی شود، بلکه این توصیه مخصوص افرادی است که دارای قند خون بالا می باشند و قصد اعتدال آن را دارند.

همچنین افرادی که از افزایش قند خون خود نگرانی دارند و این نگرانی به دلیل مصرف مواد افزایش دهنده ی قند خون می باشد، می توانند با مصرف این طیف از باکتری ها در کنار مواد غذایی خود، شاهد برقراری اعتدال در قند خون خود باشند.

به عنوان مثال، فردی که به دلیل مصرف غذای پر چرب نگران افزایش قند خون خود می باشد، می تواند با مصرف ماست پروبیوتیک در کنار مواد غذایی خود شاهد برقراری تعادل در قند خون بدن خود باشد.

مصرف مواد غذایی دارای باکتری های سالم:
مصرف مواد غذایی دارای باکتری های سالم:

ماست های پروبیوتیک جزو موادی هستند که دارای باکتری های سالم می باشند و به همین دلیل مصرف چنین ماده ای در کنار غذاهای پر چرب می تواند عاملی برای تعدیل قند خون در بدن باشد.

البته افرادی که قصد تعدیل قند خون از طریق مصرف ماست را دارند، بهتر است موارد دیگری همچون کربوهیدرات و قند موجود در ماست را نیز تحت نظر داشته باشند چرا که ممکن است وجود چنین موادی در ماست، خاصیت کاهش قند خون را از بین ببرد و حتی ممکن است عاملی برای افزایش قند خون نیز باشد.

انجام فعالیت های ورزشی مداوم در حد متوسط:

ورزش یکی از مهم ترین موارد تاثیر گذار در سلامتی انسان می باشد. افرادی که دچار قند خون بالا هستند، باید در انجام فعالیت های ورزشی خود برخی نکات را رعایت کنند.

چنین افرادی در صورتی که به انجام ورزش های سخت و خسته کننده اهتمام ورزند، ممکن است با مشکلات بسیاری روبرو شوند. افزایش ضربان قلب در افراد مبتلا به قند خون بالا می تواند به عنوان عاملی شناخته شود که قند خون فرد را به شدت بالا می برد.

به همین دلیل فعالیت های ورزشی توصیه شده برای چنین افرادی باید در حد اعتدال باشد. همچنین انجام این فعالیت های ورزشی باید به صورت مستمر و روزانه صورت پذیرد تا شاهد برقراری مساوات قند خون در طول روزهای مختلف باشیم.

منظور از انجام فعالیت های ورزشی در این مورد، صرفا خرید تجهیزات و رفتن به باشگاه نمی باشد، بلکه صرف انجام یک پیاده روی نیم ساعته در طول روز می تواند به عنوان یک فعالیت ورزشی تاثیر گذار برای کاهش قند خون شناخته شود.

البته این فعالیت باید به گونه ای باشد که شاهد افزایش بیش از حد ضربان قلب نباشیم. چرا که در این صورت انجام این فعالیت ورزشی نه تنها موجب کاهش قند خون نمی شود،

بلکه به سبب افزایش ضربان ممکن است موجب افزایش قند خون نیز شود. بهتر است برای انتخاب فعالیت ورزشی متناسب با قند خون خود با پزشک معالج در این زمینه مشورت نمائید تا راهنمایی های لازم را برای رعایت حد اعتدال کسب کنید.

شما در حال مشاهده مقاله علائم قند خون عصبی هستید.

مصرف مایعات بدون قند و آب:

آب به عنوان یکی از برترین یاری کنندگان افرادی شناخته می شود که دارای قند خون بالا می باشند. در فصل های گرم سال، قند خون انسان با افزایش فراوانی مواجه می شود.

در این فصول از سال، یکی از مهم ترین مقابله کنندگان با افزایش بی رویه ی قند خون، نوشیدن آب فراوان می باشد. نوشیدن آب در فصول گرم می تواند عاملی برای کاهش قند خون افرادی باشد که قند خون نسبتا بالایی دارند.

همچنین افرادی که قند خون بالایی دارند، باید در طول تمامی فصول گرم سال از انجام تست های مداوم قند خون غافل نشوند. این امر سبب می شود تا چنین افرادی در هنگام افزایش بیش از حد قند خون خود به فکر کاهش آن باشند و تدابیر لازم را در این زمینه اتخاذ کنند.

باید توجه داشت که مصرف آب و مایعات در فصول گرم سال نه تنها برای افرادی با قند خون بالا و مبتلا به دیابت اهمیت دارد، بلکه افراد سالم نیز در طول فصول گرم سال نباید از نوشیدن آب غافل شوند.

مصرف مایعات بدون قند و آب:
مصرف مایعات بدون قند و آب:

موارد مذکور برخی از مهم ترین عوامل کاهش قند خون در بدن انسان شناخته می شود. موارد بسیار دیگری نیز هستند که ممکن است با توجه به مکانیزم بدن افراد تاثیرات متفاوتی بر میزان قند خون داشته باشند.

به عنوان مثال، مصرف ادویه های مختلف با توجه به نوع ادویه می تواند به عنوان یکی از عواملی مطرح شود که در کاهش و یا افزایش قند خون موثر می باشند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جزئیات چنین مواردی، با پزشک معالج خود مشورت نمائید.

شما در حال خواندن پست علائم قند خون عصبی هستید.

روش های درمانی توصیه شده برای درمان قند خون عصبی

قبلا در مورد قند خون عصبی و یا همان دیابت عصبی مطالبی را بیان کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اصلی ترین عامل این امر، وجود استرس و اضطراب در افراد دیابتی می باشد.

بدیهی است که برای درمان قند خون عصبی، در وهله ی اول باید از عوامل افزایش قند خون دوری کرد و در پی کاهش آن بود. پیشتر در مورد عوامل افزایش و کاهش میزان قند خون مطالبی بیان شد.

نکته ی اصلی که در درمان قند خون عصبی باید مورد توجه قرار گیرد، این است که اصلی ترین روش برای رهایی از دام قند خون عصبی ، ترک استرس و اضطراب می باشد. اگر بخواهیم یک روش درمانی منسجم و تضمینی برای درمان قند خون عصبی ارائه کنیم، باید مساله ی ترک استرس و اضطراب را مطرح کنیم.

افرادی که دچار قند خون عصبی هستند، باید علاوه بر تنظیم قند خون خود به فکر دوری از استرس و اضطراب نیز باشند. دوری از استرس برای مبتلایان به دیابت عصبی به عنوان مرهمی تاثیر گذار روی زخم چنین افرادی شناخته می شود. اولین گام برای کاهش استرس، تغییر نگرش به زندگی می باشد.

اصلاح نگرش نسبت به زندگی

در صورتی که فردی بتواند نگرش خود را نسبت به زندگی اصلاح کند و برخی از مواردی که بدون هیچ دلیل و توجیهی سبب ایجاد استرس می شوند را کنار بگذارد، می تواند اولین قدم را برای درمان دیابت عصبی خود برداشته باشد.

این امر که زندگی تمامی افراد دارای استرس ها و اضطرابات مختلف می باشد، امری انکار ناپذیر است اما بسیاری از افراد هستند که استرسی بی پایه و اساس را برای خود به وجود می آورند. قدم اول در درمان دیابت عصبی، کنترل و پیشگیری از استرس و اضطراب های وارده به زندگی می باشد.

در صورتی که فردی بتواند این حد از کنترل را بر زندگی خود داشته باشد، شاهد کاهش میزان قند خون در بدن خود خواهد بود. البته این نکته هم غیر قابل انکار است که حذف استرس به صورت کامل از زندگی انسان ها امری محال می باشد اما به هر حال با انجام تحقیقات و انجام برخی تمرینات مربوطه شاید بتوان تا حدودی جلوی استرس های وارده در زندگی را گرفت.

اصلاح نگرش نسبت به زندگی
اصلاح نگرش نسبت به زندگی

پس از آن که فرد مبتلا به قند خون عصبی بتواند استرس های وارده به زندگی خود را کنترل کند، مسیر درمان و پیشگیری از دیابت برای او هموار خواهد شد. در این مرحله، فرد باید بر اساس توصیه های پزشک معالج خود عمل کرده و در پی کاهش قند خون خود از طریق راهنمایی های پزشک باشد.

لطفا از پست از کجا بفهمیم سندروم روده تحریک پذیر داریم دیدن کنید.

جمع بندی

قند خون عصبی و یا همان دیابت عصبی یکی از زیر شاخه های بیماری دیابت می باشد. دیابت جزو بیماری هایی است که دامن بسیاری از افراد را گرفته است. دیابت عصبی نیز برخی از افراد مبتلا به دیابت را درگیر خود کرده است و به همین سبب به عنوان یک بیماری آسیب زننده باید در پی رفع آن باشیم.

در بیماری دیابت عصبی، شاهد این هستیم که در مواقعی خاص که بیمار دچار استرس و اضطراب می شود، میزان قند خون در بدن او به طرز عجیبی افزایش می یابد. به همین دلیل باید به فکر درمان این بیماری و پیشگیری از افزایش بی رویه ی قند در چنین افرادی باشیم.

در مقاله علائم قند خون عصبی در مورد بیماری دیابت و انواع مختلف آن مطالبی بیان شد. همچنین روش های پیشگیری و درمان دیابت در کنار عوامل افزایش و کاهش میزان قند خون به خوبی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. افرادی که دچار بیماری دیابت عصبی می باشند، برای درمان بیماری خود باید ابتدا بر طرز فکر و عقاید خود متمرکز باشند.

حذف استرس از زندگی

در صورتی که این افراد بتوانند استرس های بیهوده را از زندگی خود حذف کنند، می توانند به مرور زمان شاهد بهبود بیماری خود باشند. البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که تمرکز روی عوامل تنظیم قند خون نیز باید در کنار کاهش استرس همراه فرد باشد. در واقع این دو عمل را می توان به عنوان مکمل یکدیگر شناخت.

فردی که مبتلا به بیماری دیابت عصبی می باشد، باید در عین حال که به دنبال روش هایی برای کاهش استرس خود است، به دنبال روش های درمانی و کاهش قند خون نیز باشد. در چنین حالتی شاهد این خواهیم بود که این فرد به مرور زمان از دام بیماری قند خون عصبی رهایی می یابد.

از اینکه تا انتهای پست علائم قند خون عصبی با ما همراه بودید متشکریم و امیدواریم از خواندن پست علائم قند خون عصبی اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید.

در پایان توصیه می کنیم مقاله رژیم برای وزن 90 کیلو را مطالعه کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید