عرق هل برای لاغری

عرق هل برای لاغری موضوعی است که در این مقاله قصد صحبت در مورد آن را داریم. عرق هل مانند بسیاری از خوراکی های دیگر در دسته بندی داروهای گیاهی قرار می گیرد مانند دیگر داروهای گیاهی خواص مختلفی دارد که لاغری و کاهش وزن یکی از آن ها است.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

البته عرق هل به تنهایی باعث لاغری و کاهش وزن می شود اما با تغییراتی که در عملکرد بدن و فعالیت اندام ها می گذارد موجب کاهش وزن و لاغری می شود.

در مورد مصرف عرق هل برای لاغری باید به این موضوع توجه کرد که این روش مانند بسیاری از روش های دیگر ممکن است برای بعضی افراد نتیجه بخش بوده و برای بعضی دیگر نتیجه ای نداشته باشد.

توصیه می کنیم در کنار مطالعه این مقاله، مقاله عرق شوید برای لاغری را مطالعه کنید.

عرق هل برای لاغری
عرق هل برای لاغری

با ما همراه باشید تا با تاثیر عرق هل برای لاغری و بهترین روش کاهش وزن بیشتر آشنا شوید.

آیا عرق هل برای لاغری مفید است؟

بله، مصرف عرق هل سبب لاغری و  تناسب اندام می شود.

زیرا هل دارای ملاتونین است که باعث چربی سوزی می شود.

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:
 1. عرق هل برای لاغری چه کاربردی دارد؟
 2. مصرف عرق هل برای لاغری باید به چه صورتی باشد؟
 3. چرا مصرف هل برای لاغری توصیه می شود؟
 4. مصرف عرق هل برای لاغری در روز باید چقدر باشد؟
 5. عرق هل برای لاغری باید با چه موادی استفاده شود؟
 6. دیگر فواید مصرف عرق هل به جز لاغری چیست؟
 7. مضرات مصرف عرق هل چیست؟
 8. با مصرف عرق هل برای لاغری، چقدر از وزن بدن کاهش پیدا می کند؟
 9. مصرف عرق هل برای لاغری مناسب چه گروه هایی نیست؟
 10. تا چه مدت می توان از عرق هل برای لاغری استفاده کرد؟
 11. در صورت بروز مشکل با مصرف عرق هل چه اقدامی باید انجام شود؟
 12. بهترین جایگزین مصرف عرق هل برای لاغری چیست؟
 13. کدام یک از روش های لاغری بهترین نتیجه گیری را دارند؟
 14. جراحی به عنوان بهترین روش لاغری چند نوع دارد؟
 15. آیا جراحی چاقی عوارضی دارد؟
 16. چه افرادی می توانند از جراحی چاقی نتیجه بگیرند؟
 17. مهم ترین نکاتی که به لاغری بعد از جراحی کمک می کنند چه مواردی هستند؟
 18. آیا نیاز است که بعد از انجام جراحی روش دیگری را استفاده کرد؟
 19. میزان کاهش وزن با جراحی نسبت به مصرف عرق هل به چه صورت است؟
 20. لاغری ناشی از جراحی چقدر ماندگاری دارد؟
 21. آیا می توان بعد از جراحی از عرق هل برای لاغری سریع تر استفاده کرد؟
 22. چه مسائلی باعث نتیجه گیری بهتر از جراحی چاقی می شوند؟

 

عرق هل برای لاغری چه کاربردی دارد؟

هل یکی از دانه های پر خاصیت است که بیشتر ما آن را به شکل ادویه ای می شناسیم. هل به عنوان ادویه یکی از مهم ترین انواع دانه ها است تا جایی که به پادشاه ادویه ها لقب دارد و بعد از ادویه هایی مانند زعفران و وانیل از نظر قیمت، ارزش و خواص معرفی می شود.

این دانه ارزشمند که متعلق به کشور هندوستان است و از گونه زنجبیل ها است در دو رنگ سبز و سیاه وجود دارد. هل نه فقط به شکل پودری و ادویه مانند بلکه به حالت های مختلف دیگری مانند عرق یا عصاره هل استفاده می شود.

خواص این دانه مفید و خوش عطر و بو در تمام حالت های مصرف آن وجود دارد. یکی از خواص معروف دانه هل به خصوص در مصرف به شکل عرق، لاغری و کاهش وزن است.

مصرف عرق هل برای لاغری سال ها است که توسط متخصصین داروهای گیاهی توصیه می شود. طبق نظر پزشکان طب سنتی و داروی گیاهی، عرق هل برای لاغری به دلایل زیر مفید می باشد:

پیشنهاد می کنیم از پست عرق کاسنی برای لاغری دیدن کنید.

کاربردهای عرق هل برای لاغری

هل حاوی ملاتونین است و این ماده هم تاثیر زیادی در چربی سوزی دارد، به همین دلیل است که مصرف عرق هل برای لاغری معمولا با مقداری نتیجه گیری همراه است. این ماده که از عرق هل هم قابل دریافت می باشد سرعت چربی سوزی را در بدن افزایش می دهد.

زمانی که سرعت چربی سوزی در بدن افزایش پیدا کند، بدن برای تامین انرژی و نیازها به سراغ سلول های چربی رفته و با سوزاندن آن ها لاغری و کاهش وزن اتفاق می افتد.

علاوه بر وجود ملاتونین هل ماده ای ادرار آور نیز هست و با مصرف آن حجم ادرار افزایش پیدا می کند. این موضوع هم  در بالا بردن متابولیسم بدن و افزایش چربی سوزی تاثیر زیادی دارد.

از دیگر کاربردهای عرق هل برای لاغری می توان به کاهش رسوب هایی که در بدن وجود دارد اشاره کرد. چربی ها، مواد غذایی مضر و هر ماده دیگری که به طور روزانه استفاده می شود ممکن است در بدن رسوب کرده و ایجاد عارضه کنند. عرق هل با طبع گرم و خاصیت سوزاندن چربی و رسوبات، این توده ها را از بین برده و به سلامت بدن و در نهایت لاغری و کاهش وزن بیمار کمک می کند.

کاربردهای عرق هل برای لاغری
کاربردهای عرق هل برای لاغری

مصرف عرق هل برای لاغری باید به چه صورتی باشد؟

یکی از موضوعات مهمی که در مورد مصرف مواد مختلف برای لاغری و کاهش وزن یا به طور کل برای تاثیر گذاشتن یک ماده مطرح است، نحوه استفاده از آن است.

گاهی اوقات مصرف اشتباه یک دارو هم موجب عدم نتیجه گیری آن می شود، بنابراین برای کسب حداکثر خاصیت مواد مختلف باید آن ها را به شکل مناسب و اصولی مصرف کرد. این موضوع در مورد مصرف عرق هل برای لاغری هم وجود دارد.

افرادی که این عرق را برای لاغری استفاده می کنند باید با نحوه استفاده صحیح آن آشنا باشند تا بتوانند به حداقل کاهش وزن مورد نظر خود دست پیدا کنند. برای مصرف صحیح این ماده باید به نکات زیر دقت کرد.

خالص مصرف کنید

اولین موضوعی که باعث تاثیرگذاری عرق هل برای لاغری میشود مصرف این خوراکی به شکل خالص است. گاهی اوقات برای بهتر شدن مزه یا بوی یک ماده آن را با مواد دیگر ترکیب می کنند که این موضوع در خواص و فواید آن ماده تاثیر می گذارد. در مورد عرق هل و خصوصاً مصرف آن برای لاغری باید این ماده به شکل خالص مصرف شود تا بیشترین نتیجه را داشته باشد.

به موقع مصرف کنید

یکی دیگر از مسائلی که در مصرف مواد مختلف حتی داروها برای لاغری و کاهش وزن باید به آن توجه کرد، زمان مصرف آن خوراکی یا دارو است.

برای مثال بعضی از داروها یا خوراکی ها باید در اول صبح و قبل از مصرف دیگر مواد خوراکی یا وعده های غذایی استفاده شوند تا اشتها را کنترل کرده و میزان جذب چربی و کربوهیدرات از مواد غذایی را تعدیل بعضی مواد مانند عرق هل را اما باید بعد از مصرف مواد های غذایی استفاده کرد تا در چربی سوزی و افزایش متابولیسم بدن برای مصرف آن خوراکی و ماده غذایی به جای ذخیره به صورت چربی تاثیر داشته باشد.

به میزان کافی مصرف کنید

نکته دیگری که به نتیجه گیری مصرف یک داروی گیاهی یا شیمیایی کمک می کند، مصرف به میزان کافی است. در این مورد باید دقت کرد که طبق نظر متخصصین درمان چاقی مانند دکتر سلیمی و….، همان قدر که مصرف کم یک ماده در عدم نتیجه گیری آن تاثیرگذار است، مصرف بیش از اندازه آن هم باعث بروز مشکلات جدی می شود.

به میزان کافی مصرف کنید
به میزان کافی مصرف کنید

بنابراین حتی در مصرف عرق هل برای لاغری هم باید این موضوع را در نظر داشت و آن را در میزان مناسب استفاده کرد.

چرا مصرف هل برای لاغری توصیه می شود؟

برخی از کاربردهای عرق هل که به لاغری و کاهش وزن کمک می کنند در بخش اول گفته شد اما مصرف این ماده برای لاغری و کاهش وزن به دلایل زیادی توصیه می شود.

اگر به یک فروشگاه داروهای گیاهی مراجعه کنید و برای لاغری و کاهش وزن به دنبال راهنمایی باشید، قطعا یکی از پیشنهادات به شما مصرف عرق هل خواهد بود. دلایلی که با در نظر گرفتن آن ها مصرف عرق به لاغری کمک می کند، عبارتند از:

وجود ملاتونین در هل

ملاتونین یکی از موادی که در هل وجود دارد و عرق هل هم سرشار از این ماده است. تحقیقاتی که پزشکان در مورد اثر ملاتونین بر بیماران انجام داده نشان دهنده این است که بیشتر افرادی که به چاقی مبتلا بود و مقادیر مختلف ملاتونین مصرف می کنند در دراز مدت لاغری و کاهش وزن خواهند داشت.

مدت زمان و میزان لاغری در افراد مختلف متفاوت است اما این موضوع که ملاتونین باعث کاهش وزن و لاغری میشود یک مسئله اثبات شده است. ملاتونین موجود در عرق هل چربی های قهوه ای را از بین می برد که عامل مهمی در چاقی هستند.

فیبر

فیبر یکی دیگر از موادی است که مصرف آن در لاغری تاثیرگذار است و این ماده هم در عرق هل وجود دارد. فیبر موجب کاهش اشتها و احساس سیری می شود، بنابراین با مصرف عرق هل برای لاغری اشتها برای مصرف غذا کاهش پیدا می کند.

البته فیبر موجود در عرق هل آنقدر زیاد نیست که موجب بی میلی به  غذا و خوراکی ها شود اما به حدی هست که اشتها برای مصرف غذا را تا حدی کمتر کند.

طبع گرم

یکی دیگر از دلایلی که مصرف عرق هل برای لاغری به خاطر آن توصیه می شود، طبع گرم این ماده است. همان طور که گفته شد هل از گونه زنجبیلیان است و مانند دیگر دانه های این گونه طبعی گرم دارد. معمولا خوراکی های با طبع گرم سوخت و ساز و متابولیسم بدن را افزایش می دهند.

طبع گرم
طبع گرم

مصرف عرق هل برای لاغری در روز باید چقدر باشد؟

میزان مجاز مصرف هر ماده متفاوت است. جالب است بدانید که آب هم به عنوان ماده ای سالم که هیچ کالری ندارد و مصرف هر چه بیشتر آن توصیه می شود اگر بیشتر از نیاز بدنی مورد استفاده قرار گیرد مشکلات زیادی مانند بی اختیاری ادرار، حساسیت و رفلاکس معده و… را ایجاد می کند.

این موضوع در مورد عرقیجات گیاهی هم وجود دارند. این خوراکی ها هم هر چند جز خوراکی های سالم محسوب می شوند و مصرف آن ها به تقویت سیستم ایمنی و سلامت بدن کمک می کند، اگر به اندازه مصرف نشوند بی تاثیر یا باعث بروز مشکل می شوند.

اگر متقاضی مصرف عرق هل برای لاغری هستید، باید با میزان مجاز مصرف این خوراکی نوشیدنی آشنا باشید و برای نتیجه گیری و حفظ سلامت بدن از آن تجاوز نکنید. میزان مجاز مصرف عرق هل برای لاغری به صورت زیر است.

عوامل تعیین کننده میزان مجاز مصرف

عوامل مختلفی در تعیین مقدار مجاز مصرف یک ماده در نظر گرفته می شوند یکی از آنها وضعیت بدنی فردی است که این ماده را مصرف میکند. برای مثال در مورد مصرف یک داروی گیاهی مانند عرق هل برای لاغری وزن اولیه فردی که قصد مصرف این عرق را دارد در تعیین مقدار مجاز مصرف تاثیر دارد.

جنسیت، سلامت بدن مانند ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری های خاص و سن و سال هم در تعیین مقدار مجاز مصرف یک ماده تاثیر دارد. برای مثال مقدار مجاز مصرف یک ماده در افراد میانسال نسبت به جوانان کمتر است زیرا که جوانان بدن قوی تری دارند و مقاومت بدنی آنها نسبت به یک دارو یا ماده خاص بیشتر است.

طبع فرد از نظر مزاج شناسی، داروهایی که مصرف می کند، میزان فعالیت های روزانه و… نیز در تعیین مقدار مجاز مصرف عرق هل برای لاغری تاثیر دارند.

میزان مجاز مصرف عرق هل برای لاغری

در مورد مصرف عرق هل برای لاغری، میزان مصرف مجاز یک یا دو لیوان در روز افرادی که این عرق را به طور خالص مصرف می‌کنند، بهتر است روزانه دو لیوان از این عرق را استفاده کنند که هر لیوان آن را باید نیم تا یک ساعت بعد از مصرف غذا مورد استفاده قرار دهند.

البته این میزان برای افرادی که اضافه وزن شدید دارند طبیعتاً افراد لاغرتر باید مقدار مصرف خود را کمتر کنند. علاوه بر این، میزان مصرف مجاز گفته شده برای افرادی است که ماده به صورت خالص مصرف شود. در صورتی که عرق هل را با مواد دیگری مانند زیره یا زنجبیل مصرف کرد میزان مجاز مصرف تغییر می کند.

میزان مجاز مصرف عرق هل برای لاغری
میزان مجاز مصرف عرق هل برای لاغری

عرق هل برای لاغری باید با چه موادی استفاده شود؟

از حالت های مختلف مصرف عرق هل برای لاغری می توان به مصرف این عرق با سایر مواد یا به تنهایی اشاره کرد که در هر حالت نحوه نتیجه گیری و اثرگذاری این ماده متفاوت می باشد. حالت ها و ترکیبات مختلف مصرف این ماده عبارتند از:

مصرف عرق هل با خوراکی های دارای طبع گرم

اگر عرق هل را با خوراکی هایی که دارای طبع گرم هستند استفاده کرد خاصیت گرمای عرق بیشتر شده و متابولیسم بدن را به مقدار بیشتری افزایش می دهد. از جمله این خوراکی ها می توان به میخک، زیره سیاه یا زنجبیل اشاره کرد البته یک هشدار مهم وجود دارد و آن تاثیر منفی مصرف بیش از اندازه گرمیجات بر بدن است.

اگر خوراکی های گرم بیش از اندازه مصرف شوند حتی در صورتی که به افزایش متابولیسم هم کمک کنند موجب برهم خوردن تعادل هورمونی و عملکرد اندام ها و سلول های بدن می شوند. برای مثال با مصرف بیش از اندازه گرمیجات عادت ماهیانه در زنان نامنظم شده و این موضوع مانعی برای کاهش وزن آن ها می شود.

مصرف با خوراکی های خنثی کننده طبع

حالت دیگر مصرف عرق هل برای لاغری ترکیب کردن این عرق با برخی خوراکی هایی است که کمی طبع سرد دارند. این موضوع موجب کاهش اثر عرق هل بر افزایش متابولیسم بدن دارد اما به شیوه دیگری در لاغری تاثیر می گذارد.

البته همان اندازه که مصرف عرق با خوراکی های طبع گرم می تواند ایجاد مشکل کند مصرف بیش از اندازه این عرق با مواد غذایی دارای طبع سرد هم ممکن است دردسرساز باشد.

مصرف همراه، قبل یا بعد از غذا

برای مصرف عرق هل به منظور لاغری و کاهش وزن روش دیگری هم وجود دارد و آن استفاده از این عرق همراه با غذای مصرفی روزانه است. این عرق را می توان در نوشیدنی خود ترکیب کرد و قبل یا بعد از غذا مصرف کرد تا از اثرات آن برای لاغری و تاثیر در متابولیسم بدن استفاده کرد.

همچنین در بعضی غذاها مانند پلو یا خورش قیمه می توان این عرق را استفاده کرد تا افزایش متابولیسم و دریافت فیبر همزمان با مصرف غذا اتفاق بیفتند.

مصرف همراه، قبل یا بعد از غذا
مصرف همراه، قبل یا بعد از غذا

دیگر فواید مصرف عرق هل به جز لاغری چیست؟

شاید این روزها اصلی‌ترین و پربحث ترین خاصیت مصرف عرق هل برای لاغری باشد اما این دانه پر خاصیت چه به صورت عرق و عصاره و چه در دیگر انواع فواید زیاد دیگری هم دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

خواص دیگر مصرف عرق هل، جز لاغری

هل ماده معجزه آسا برای بهبود جریان خون در بدن است و مصرف آن برای هر چیزی که بهبود جریان خون در بدن در آن تاثیر گذار است مفید می باشد. از جمله اثرات مثبت بهبود گردش خون با مصرف هل می توان به تقویت و افزایش رشد موها اشاره کرد.

هل همچنین آنتی اکسیدانی قوی برای بدن است با مصرف منظم آن به پاکسازی پوست صورت، روشن کنندگی آن و درمان جوش های صورت کمک میکند.

از دیگر فواید مصرف عرق قبل به جز لاغری می توان به درمان لکه های پوستی به دلیل وجود ویتامین c در این دانه اشاره کرد.

با مصرف هل می توان خشکی لب را درمان کرد و آلرژی های پوستی را کاهش داد.

مصرف هل به دلیل وجود منگنز برای کاهش قند خون در بیماران دیابتی هم مفید می باشد. افرادی که سابقه بیماری دیابت در آنها خانوادگی است با مصرف عرق هل میتوانند احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهند.

پیشنهاد می کنیم از پست دیابت انسولین و داروهای خوراکی دیدن کنید.

خواص دیگر مصرف عرق هل، جز لاغری
خواص دیگر مصرف عرق هل، جز لاغری
مصرف هل به صورت عرق، دمنوش یا ادویه برای بیمارانی که مبتلا به فشار خون هستند هم مفید می باشد

مصرف هل به صورت عرق، دمنوش یا ادویه برای بیمارانی که مبتلا به فشار خون هستند هم مفید می باشد. این بیماران با حدود 12 هفته استفاده از ترکیبات هل می توانند نوسانات فشار خون در بدن خود را کنترل کنند.

سم زدایی بدن یکی دیگر از خواص مصرف هل است. همان طور که در بخش های قبل گفته شد، این ماده ادرار آور است و با افزایش حجم و دفعات ادرار مواد مضر، سموم و آلودگی ها را از بدن خارج کرده و از این طریق به حفظ سلامت بدن کمک می کند.

با این توضیحات می توان گفت که حتی اگر عرق هل برای لاغری هم نتیجه بخش نباشد، با مصرف منظم آن می توان از سایر کاربردهای این دانه مفید استفاده کرد و در دیگر جنبه ها به سلامت بدن کمک کرد.

مضرات مصرف عرق هل چیست؟

در بخش های قبل گفته شد که حتی مفیدترین مواد خوراکی هم اگر به درستی استفاده نشده یا بیش از اندازه مصرف می شوند، ایجاد عارضه می کنند اما خوراکی های سالم مانند عرقیجات گیاهی، داروهای گیاهی، میوه ها، سبزیجات و…. در یک حالت دیگر هم عارضه دارند و آن زمانی است که ماده مصرفی با فرد سازگار نبوده یا در طولانی مدت ایجاد عارضه کند.

در مورد مصرف عرق هل برای لاغری هم چنین جنبه هایی را باید در نظر گرفت و با توجه به مضرات این ماده اقدام به مصرف آن کرد.

از مضرات مصرف عرق هل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ادویه یا دانه هل تنها به میزان یک مثقال در روز مجاز است و اگر بیشتر از این مقدار مصرف شود، ایجاد مشکلاتی در فرد می کند به همین دلیل برای کنترل مضرات مصرف عرق هل باید ابتدا به مصرف در میزان مجاز دقت کرد.
 • افرادی که طبع گرم دارند، ممکن است در اثر مصرف عرق هل یا ادویه آن دچار مشکلاتی مانند سردرد شوند در نتیجه به این افراد هم توصیه می‌شود که از عرق هل استفاده نکنند یا این عرق را پیش از مصرف با خوراکی هایی که طبع هل را خنثی می کنند ترکیب کنند.
 • یکی دیگر از مضرات مصرف بیش از اندازه عرق هل ابتلا به بیماری های مانند سوزاک و سیفیلیس است.
 • زیاده روی در مصرف هل همچنین برای روده ها نیز مضر است و در صورت مصرف این عرق یا دانه آن به صورت کنترل شده احتمال ابتلا به یبوست هم وجود دارد
 • بیمارانی که به فشار خون مبتلا هستند یا دچار زخم معده می باشند، باید مصرف عرق هل را کنترل کرده و این ماده را صرفاً زیر نظر پزشک یا با ترکیبات خنثی کننده اثر آن استفاده کنند.
 • در نهایت مصرف بیش از اندازه عرق هل موجب افزایش تپش قلب شده و برای افرادی که به بیماری هایی مانند تنگی نفس مبتلا هستند، ایجاد عارضه و مشکل می کند.
از مضرات مصرف عرق هل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
از مضرات مصرف عرق هل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با مصرف عرق هل برای لاغری، چقدر از وزن بدن کاهش پیدا می کند؟

زمانی که مصرف عرق هل برای لاغری انجام شود، میزان کاهش وزن اهمیت زیادی پیدا می کند. این موضوع یکی از معیارهای مهم افراد برای انتخاب روش کاهش وزن نیز می باشد.

بیشتر بیماران برای انتخاب بهترین روش لاغری، متناسب با شرایط خود ابتدا این موضوع را بررسی می کنند که در صورت انجام روش انتخابی، چه میزان از وزن اضافه در چه مدت زمانی کاهش پیدا می کند. طبیعتا هر چقدر میزان کاهش وزن در بازه زمانی کوتاه تر بیشتر باشد، روش محبوب تر خواهد بود.

عوامل موثر در کاهش وزن با مصرف عرق هل

در مورد بررسی میزان کاهش وزن با مصرف عرق هل برای لاغری باید به نکاتی توجه داشت که یکی از آن ها تاثیر متفاوت روش های مختلف لاغری در هر فرد است. به عبارت دیگر نتیجه گیری دو فرد با شرایط فیزیکی کاملا مشابه از یک روش مشترک با هم متفاوت است و این موضوع به دلیل تفاوت وضعیت داخلی بدن افراد است.

برخی افراد نسبت به یک روش لاغری از همان ابتدا واکنش مثبتی دارند و برخی دیگر بعد از مدت زمان کوتاه یا طولانی از روش مورد نظر خود نتیجه می گیرند. همچنین شرایط استفاده و دقت به انجام صحیح روش انتخابی هم در میزان کاهش وزن با یک روش مانند مصرف عرق هل تاثیر گذار می باشد.

میزان کاهش وزن با عرق هل

با توجه به این نکات و تاثیری که عرق هل در لاغری دارد، می‌توان گفت که نباید کاهش وزن زیادی را با این روش انتظار داشت. برای نتیجه گیری از لاغری با مصرف عرق هل مانند دیگر داروهای گیاهی یا عرقیجات، نیاز به چند دوره مصرف مداوم عرق هل یا انجام روش انتخابی است.

بیشتر بیمارانی که با هدف لاغری با عرق هل اقدام مصرف این ماده می کنند معمولاً چیزی حدود یک تا دو کیلو از وزن اضافه خود را در  طول یک ماه از دست می دهند.

میزان کاهش وزن با عرق هل
میزان کاهش وزن با عرق هل

به همین علت پزشکان با تجربه مانند دکتر سلیمی که در زمینه درمان قطعی چاقی مهارت و سابقه بالایی دارند، انجام چنین روش هایی را به بیماران، به خصوص بیمارانی که به چاقی و اضافه وزن بالایی مبتلا هستند توصیه نمی کنند.

مصرف عرق هل برای لاغری مناسب چه گروه هایی نیست؟

به طور کل عرقیجات گیاهی جز خوراکی هایی هستند که مصرف آنها برای بیشتر افراد بلامانع است و محدودیتی برای استفاده از آن ها وجود ندارد؛ اما موارد خاص در هر چیزی وجود دارند این موارد در مورد مصرف عرق هل برای لاغری گروه هایی هستند که در صورت مصرف عرق هل دچار مشکلات مختلف می شوند. برخی از این گروه ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

زنان باردار

اولین گروه از افرادی که مصرف عرق هل برای آنها مناسب نیست یا صرفاً قادر به مصرف میزان مشخصی از ماده بوده و با اهدافی مانند لاغری و غیره نباید اقدام به مصرف عرق هل کنند، زنان باردار می باشند.

همانطور که گفته شد یکی از خاصیت های عرق هل افزایش متابولیسم بدن است که این موضوع در زنان باردار گاهی اوقات با فشار به جنین یا اختلال در عملکرد اندام هایی که در حفظ سلامت جنین تاثیر گذار هستند، ایجاد عارضه می کند.

مبتلایان به فشار خون

در حالت عادی یا در افرادی که فشار خون نوسانی دارند مصرف عرق هل بلامانع است و و در بیشتر موارد حتی به ثابت نگه داشتن فشار خون آنها کمک می‌کند اما در بیمارانی که به فشار خون بالا مبتلا می باشند مصرف عرق هل مشکلاتی مانند بالا رفتن غیر قابل کنترل فشار خون را منجر می شود.

بیماران مبتلا به هموفیلی

در بیماران هموفیلی خونریزی و هر عاملی که سیستم گردش خون را تغییر دهد، آسیب های جدی به بدن بیمار وارد می کند. عرق و دانه هل با تاثیر بر گردش خون بدن ممکن است برای چنین بیمارانی ایجاد عارضه کنند. بنابراین مبتلایان به این بیماری نباید برای لاغری به سراغ روش‌های مانند مصرف عرق هل بروند.

مبتلایان به یبوست

طبع عرق هل تغییرات ناشی از مصرف آن در بدن برای بیماران مبتلا یبوست نامناسب است. به همین دلیل این گروه از افراد هم نباید عرق هل برای لاغری استفاده کنند.

در ادامه به معرفی جایگزین های مصرف عرق هل که مورد تایید متخصصان درمان چاقی مانند دکتر سلیمی نیز می باشند، پرداخته می شود.

مبتلایان به یبوست
مبتلایان به یبوست

تا چه مدت می توان از عرق هل برای لاغری استفاده کرد؟

حتی اگر تجربه مصرف عرق هل برای لاغری را هم نداشته باشید، قطعا به دلایل دیگر و سایر انواع داروهای گیاهی یا شیمیایی را مصرف کرده اید. یکی از موضوعات مشترک در مورد تمام داروها چه به صورت عرقیجات گیاهی و چه به صورت دمنوش ها یا قرص و کپسول، دوره مصرف آن ها است.

هر دارو یا ماده ای که به منظور حل مشکلی خاص استفاده می شود تا یک بازه زمانی مشخص قابل استفاده است و بعد از آن شرایط مصرف دارو یا ماده تغییر می کند.

تا چه مدت می توان از عرق هل برای لاغری استفاده کرد؟
تا چه مدت می توان از عرق هل برای لاغری استفاده کرد؟

بعضی از مواد خوراکی یا داروها بعد از یک دوره مصرف به طور کامل قطع می شوند و تا مدت زمان مشخصی نباید اقدام به استفاده مجدد آنها کرد اما بعضی از داروها را می توان با تغییر دوز یا میزان مصرف چند دوره متوالی استفاده کرد.

عرق هل برای لاغری از جمله داروهای گیاهی است که امکان استفاده از آن چند دوره پشت سر هم وجود دارد اما به شرح زیر:
 • مصرف عرق هل برای لاغری معمولاً تا ۲ یا ۳ دوره مجاز می باشد. این در شرایطی است که عرق هل به صورت خالص استفاده شده و با دیگر مواد ترکیب نشود.
 • درصورتی عرق هل را در ترکیب با دیگر مواد مانند دارچین، عرق نعنا و…. استفاده کرد این امکان وجود دارد که با تغییر نوع ترکیب مصرف این ماده را تا چندین هفته ادامه داد.
 • میزان مصرف عرق هل و نحوه مصرف آن هم در مشخص کردن مدت زمان مجاز مصرف آن تاثیر گذار است.
 • علاوه بر موارد گفته شده، شرایط بیمار هم در تعیین مدت زمان مصرف یک ماده تاثیر دارند. برای مثال بعضی بیماران تا ماه ها یک ماده را مصرف کرده و نتیجه می گیرند اما بعضی بیماران بعد از یک یا دو دوره مصرف دچار مشکلات جدی می شوند که در این شریط باید استفاده از آن دارو یا ماده گیاهی را قطع کرد.

در صورت بروز مشکل با مصرف عرق هل چه اقدامی باید انجام شود؟

شرایط و دلایلی که مصرف عرق هل برای لاغری یا هر علت دیگر ممکن است باعث ایجاد عارضه در بدن شود، در بخش های قبل مفصل توضیح داده شد اما ممکن است این سوال ایجاد شود که در رژیمی با مصرف میزان چشمگیر عرق و ترکیبات مختلف دانه هل، اگر مشکلی برای فرد ایجاد شود چاره چیست و چه اقدامی باید انجام شود. اقدامات لازم در چنین شرایطی عبارتند از :

قطع مصرف عرق یا فرآورده هل

در اولین قدم بهتر است که مصرف عرق یا هر فرآورده ای که از هل استفاده می شود را به طور کامل قطع کرد. برای مثال اگر از ادویه هل به مقدار زیاد در غذا استفاده می شود بهتر است برای مدتی استفاده از این ادویه را قطع کرد و تاثیرات آن را مشاهده کرد. در بیشتر افراد با چنین اقدامی مشکل برطرف شده یا علائم بهبودی ظاهر می شوند.

مصرف خنثی کننده

اگر بعد از چند روز مشکل با قطع مصرف عرق یا فرآورده هل، حل نشد بهتر است خنثی کننده عرق را استفاده کرد. خنثی کننده عرق هل با طبع گرم، موادی است که طبع سرد دارند. البته مصرف مواد طبع سرد هم باید با دقت کافی و به میزان مناسب انجام شود. در این زمینه بهتر است با یک پزشک یا متخصص مشورت کرد.

مراجعه به پزشک

اگر علائم عارضه ناشی از مصرف هل برای مدت زمان زیادی باقی مانده و با راهکارهای خانگی گفته شده از بین نروند باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک با تجویز آزمایشات و معاینه بالینی بیمار بهترین روش برای حل بیماری و عارضه و درمان چاقی را مشخص می کند.

البته این امکان هم وجود دارد که مراجعه به پزشک را در همان مرحله اول قرار داد و پیش از انجام درمان های خانگی مستقیما به پزشک مراجعه کرد تا در صورت وجود مشکل، حل آن بلافاصله صورت گیرد.

مراجعه به پزشک
مراجعه به پزشک

بهترین جایگزین مصرف عرق هل برای لاغری چیست؟

اگر جزو گروه هایی هستید که مصرف عرق هل برای آنها ممنوع یا با مراقبت های زیاد امکان پذیر است یا جزو افرادی هستید که روش های مختلف لاغری مانند مصرف داروهای گیاهی یا عرق هل را بارها امتحان کرده و نتیجه نگرفته اند، این بخش از مقاله عرق هل برای لاغری مناسب شما است.

در این بخش به معرفی بهترین جایگزین ها برای عرق هل در زمینه کاهش وزن می پردازیم و در ادامه به توضیح بهتر روش هایی که احتمال نتیجه گیری از آنها بیشتر از خواهیم پرداخت.

رژیم غذایی

حتی اگر عرق هل را برای لاغری استفاده میکنید هم داشتن یک رژیم غذایی مناسب در کنار مصرف عرق هل اهمیت زیادی دارد و به قطعی کردن نتیجه گیری است مصرف عرق کمک می کند.

رژیم غذایی به معنی یک برنامه غذایی مشخص از نظر حجم ، نوع و ترکیبات موادی است که در طول ۲۴ ساعت قابل استفاده می باشند. رژیم باید اصولی و مطابق با شرایط بیمار باشد برای داشتن چنین رژیمی تنها باید از طریق مراجعه به متخصص تغذیه اقدام کرد.

تحرک و ورزش کردن

یکی دیگر از جایگزین های مصرف عرق هل برای لاغری افزایش فعالیت بدنی است. افزایش فعالیت های بدنی با عملکردی مشابه به لاغری و کاهش وزن فرد کمک می کند.

در افزایش فعالیت‌های بدنی مانند ورزش کردن هم متابولیسم بدن افزایش پیدا کرده و سوخت و ساز بیشتر می شود که از این طریق فرد لاغری و کاهش وزن را تجربه می کند. بهتر است افزایش فعالیت بدنی و ورزش کردن همراه و همگام با یک رژیم غذایی اصولی یا روشی نتیجه بخش تر باشد.

جراحی چاقی

جراحی چاقی دیگر روشی است که می‌توان آن را جایگزین مصرف عرق هل برای لاغری کرد و به گفته بیشتر پزشکان و بیمارانی که تجربه درمان چاقی را داشته اند یکی از بهترین روش های امروزی برای درمان چاقی و مشکلات آن می باشد. جراحی چاقی تنوع بالایی دارد و هرکدام از روش های آن در لاغری و کاهش وزن بسیار تاثیر گذار هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله هزینه عمل جراحی چاقی و بهترین دکتر اسلیو معده در یزد را مطالعه کنید.

جراحی چاقی
جراحی چاقی

کدام یک از روش های لاغری بهترین نتیجه گیری را دارند؟

همانطور که گفته شد جراحی چاقی یکی از روش هایی است که می توان آن را جایگزین مصرف عرق هل برای لاغری و دیگر روش های مشابه کرد.

به عقیده بیشتر پزشکان متخصص در زمینه درمان چاقی مانند دکتر سلیمی یکی از بهترین متخصصین در این زمینه هستند و و بسیاری از بیمارانی که پس از امتحان کردن روش های مختلف درمان چاقی، به سراغ جراحی رفته اند جراحی بهترین روش برای درمان چاقی و اضافه وزن است.

اگر پای صحبت بیمارانی که جراحی چاقی را تجربه کردند بنشینید، این حرف مشترک را از تمام آن ها خواهید شنید که جراحی انتخابی است که هرگز از آن پشیمان نخواهند شد. دلایل زیادی باعث استقبال بالا از این روش هستند که برخی از آن ها عبارتند از:

نتیجه گیری قطعی با انجام جراحی

در بیشتر روشهایی که برای درمان چاقی استفاده می شوند این موضوع وجود دارد که نتیجه گیری از روش انتخابی به تلاش‌های بیمار و واکنش بدن او نسبت به روش انتخابی بستگی دارد اما در جراحی چاقی این موضوع هیچ تاثیر نداشته و در هر حالت بیمار لاغری و کاهش وزن را تجربه می کند.

نتیجه گیری سریع

علاوه بر قطعیت نتیجه گیری با جراحی چاقی سرعت نتیجه گیری با این روش هم بسیار بالا می باشد. بیشتر بیمارانی که تجربه جراحی چاقی را دارند در مدت زمان کمتر از یک سال به وزن و شرایط بدنی ایده‌آل خود می رسند و تنها در تعداد محدودی از آنها ممکن است است زمان مشاهده نتایج یا کاهش وزن کامل طولانی تر شود.

عدم نیاز به تلاش خاص از سمت بیمار

یکی از موضوعاتی که در دیگر روش های جراحی چاقی مانعی برای نتیجه گیری است، خسته شدن بیماران از انجام روش انتخابی است. برای مثال در مصرف عرق هل برای لاغری بیمار باید تا چندین هفته طبق زمان بندی و برنامه ای مشخص عرق را مصرف کند، در حالی که بعد از جراحی بیمار به زندگی عادی بازگشته و تنها امکان مصرف غذا به حجم سابق را نخواهد داشت.

بی عارضه بودن

در حالت عادی روشی که در کوتاه مدت به لاغری و کاهش وزن منجر می شود، روشی مضر و نامناسب است. برای مثال بیشتر رژیم های لاغری که کاهش وزنی زیاد در مدت زمان کوتاه دارند بیمار را دچار. مشکلاتی مانند زخم معده می کنند اما در جراحی کاهش وزن سریع بی هیچ عارضه ای اتفاق می افتد‌.

بی عارضه بودن
بی عارضه بودن

جراحی به عنوان بهترین روش لاغری چند نوع دارد؟

یکی از مزایای دیگر جراحی چاقی که این روش را به عنوان بهترین جایگزین بسیاری از روش ها کارآمدتر می کند، تنوع روش های جراحی است. هر کدام از روش های جراحی تغییرات خاصی در بدن ایجاد می کنند و نحوه نتیجه گیری در آن ها متفاوت است.

با این حال در تمام انواع جراحی چاقی نتیجه گیری قطعی و در کوتاه ترین زمان خواهد بود. انواع جراحی چاقی را می توان به شکل های مختلفی دسته بندی کرد که رایج ترین آن، جراحی های برگشت پذیر یا برگشت ناپذیر است که به شرح زیر می باشند.

جراحی های چاقی برگشت پذیر

برگشت پذیر بودن جراحی های چاقی به این معنی است که بعد از نتیجه گیری از این روش ها می توان بدن را به حالت سابق برگرداند. به عبارت دیگر این روش ها تغییرات موقتی در بدن ایجاد می کنند و هر زمان نیاز بود می توان بدن را به حالت عادی برگرداند.

بزرگ ترین مزیت این روش ها همین موضوع و بزرگ ترین ایراد آن ها، احتمال بازگشت وزن در صورت عدم مراقبت بعد از بازگشت بدن به حالت عادی است. این روش ها معمولا به میزان 6 – 12 ماه قابل انجام هستند. از رایج ترین روش های برگشت پذیر در جراحی چاقی می توان به رینگ یا بالن معده اشاره کرد.

در رینگ معده یک حلقه سیلیکونی دور تا دور معده قرار می گیرد که حجم معده را تغییر می دهد. این حلقه تو خالی است و با گازی مخصوص پر می شود. با افزایش میزان گاز داخل رینگ، این وسیله تنگ تر شده و حجم دریافت غذا توسط معده را کمتر می کند.

بالن معده هم سیستمی تقریبا مشابه دارد. این وسیله هم توپی سیلیکونی در معده است که در حجم مناسب پر می شود و بیشتر فضای معده را پر می کند. بالن و رینگ معده نهایتا تا 1 سال در بدن باقی می مانند.

در بیشتر افراد نتیجه گیری در همان یک سال اتفاق می افتد اما در صورتی که فرد پس از 1 سال نتیجه مورد نظر را دریافت نکند، رینگ و بالن قدیمی طی جراحی از بدن خارج و رینگ و بالن جدید جایگزین می شود.

جراحی های چاقی برگشت ناپذیر

جراحی های برگشت ناپذیر نقطه مقابل روش های برگشت پذیر هستند و با انجام آن ها بدن به هیچ وجه به شرایط سابق باز نمی گردد. نقطه قوت جراحی های برگشت ناپذیر عدم بازگشت وزن پس از انجام آن ها است و ایراد آن ها همین موضوع که بیمار جایی برای پشیمانی ندارد، می باشد.

قطعیت نتیجه گیری در جراحی های برگشت ناپذیر تقریبا 100 درصد است و بیشتر بیمارانی که این روش ها را انجام می دهند و ظرف 1-2 سال به وزن و اندام ایده آل خود دست پیدا می کنند.

از روش های برگشت ناپذیر شناخته شده می توان به اسلیو، بای پس معده اشاره کرد که بای پس خود دارای انواع مختلفی مانند کلاسیک، مینی بای پس و ساسج است.

جراحی های چاقی برگشت ناپذیر
جراحی های چاقی برگشت ناپذیر

فرآیند انجام این روش ها تقریبا مشابه است. در بیشتر آن ها بخشی از معده طی عمل جراحی از بدن خارج می شود. در بای پس بعد از حذف بخشی از معده تغییراتی در مسیر روده کوچک هم ایجاد می کنند که به لاغری سریع تر کمک می کند.

نتیجه گیری از تمام روش های گفته شده قطعی است، به خصوص زمانی که عمل توسط متخصصین حاذق و با تجربه مانند دکتر سلیمی انجام شود.

آیا جراحی چاقی عوارضی دارد؟

یکی از موضوعات مهمی که در مورد مصرف عرق هل برای لاغری به آن اشاره شد، عوارض مصرف بیش از اندازه این ماده خوراکی است که گاهی باعث مشکلات و بیماری های جدی می شود و همان طور که گفته شد، سالم ترین روش های درمانی هم ممکن است با عوارضی همراه باشند که در هر فرد متفاوت است. در مورد جراحی هم عوارض هر چند کم وجود دارد.

عوارض جراحی چاقی

اولین عارضه جراحی های چاقی در مورد جراحی های برگشت ناپذیر است. بعد از انجام این جراحی ها امکان بازگشت به شرایط قبل از جراحی وجود ندارد و امکان پشیمانی و… وجود ندارد. البته این موضوع با توجه به اینکه برگشت ناپذیر بودن مانع بازگشت وزن و چاقی مجدد می شود معمولا نه یک عارضه، بلکه یک مزیت محسوب می شود.

دیگر عارضه جراحی چاقی در بعضی از بیماران ضعف و ناراحتی های بعد از عمل است که کاملا موقتی بوده و مربوط به روزهای اول بعد از جراحی است.

در بیشتر انواع جراحی های چاقی، افراد در روزهای ابتدایی بعد از عمل باید تغذیه ای کنترل شده و نسبتا محدود داشته باشند که همین مسئله باعث ضعف در روزهای اول می شود.

عوارض جراحی چاقی
عوارض جراحی چاقی

بعد از چند هفته و با شروع رژیم غذایی عادی، بیمار به وضعیت عادی بازگشته و عارضه های ایجاد شده در بدن او برطرف می شوند

بعد از چند هفته و با شروع رژیم غذایی عادی، بیمار به وضعیت عادی بازگشته و عارضه های ایجاد شده در بدن او برطرف می شوند. این عارضه البته تنها در افرادی رخ می دهد که بدن بیش از اندازه حساس و ضعیفی دارند.

ایجاد حساسیت دیگر عارضه ای است که در بعضی افراد، پس از جراحی چاقی رخ می دهد. حساسیت ممکن است نسبت به هر موضوعی باشد.

رژیم های غذایی بعد از انجام جراحی، داروهایی که برای درمان بیمار پس از جراحی تجویز می شوند و ابزاری که برای درمان چاقی استفاده می شوند، همگی از عوامل ایجاد حساسیت و عوارض جراحی چاقی هستند.

البته ایجاد حساسیت ناشی از چاقی تنها در بعضی افراد رخ می دهد و در بسیاری از افراد بیمار بدون هیچ حساسیت یا عارضه ای روزهای اول بعد از عمل را پشت سر می گذارد.

چه افرادی می توانند از جراحی چاقی نتیجه بگیرند؟

انجام جراحی چاقی و نتیجه گیری از آن تقریبا برای تمام مبتلایان به چاقی امکان پذیر است اما بعضی از گروه ها نیاز بیشتری به جراحی دارند و در صورت انجام جراحی نتیجه گیری بهتر و بیشتری دارند. از جمله این گروه ها می توان به چند مورد زیر اشاره کرد:

افرادی که شاخص توده بدنی بیشتر از 40 دارند

افرادی که شاخص بدنی آنها بیشتر از ۴۰ است اولین گروه از بیمارانی هستند که نیاز به جراحی چاقی دارند و جراحی چاقی در آن ها با اولویت بیشتری انجام می شود‌. چاقی این گروه از بیماران مفرط است و بیمار مبتلا به آن در معرض ابتلا به انواع بیماری ها و مشکلات خاص و خطرناک قرار دارد.

شاخص توده بدنی به معنی وضعیت بدنی بیمار است. در این روش که قد، وزن، جنسیت و سن و سال بیمار در آن مورد توجه قرار می گیرد وضعیت بدنی بیمار از نظر میزان توده چربی داخل بدن و وزن سلامت او مشخص می شود.

طبق شاخص توده بدنی افراد ممکن است به چاقی مفرط، چاقی و اضافه وزن، وزن سالم لاغری بیش از اندازه مبتلا باشند که در هر شرایط نوع رژیم غذایی مناسب و اقدام درمانی متناسب با وضعیت آن ها متفاوت می باشد.

در شاخص توده بدنی بالاتر از 40 که معرف چاقی مفرط است، عمل جراحی تنها روشی است که به درمان بیمار کمک می کند.

افرادی که شاخص توده بدنی بیشتر از 30 با شرایط خاص دارند

برخی افراد اما شاخص توده بدنی بیشتر از 30 دارند و معمولا به اضافه وزن دچار هستند اما وضعیت آن ها به گونه ای است که در صورت عدم انجام عمل جراحی و لاغری فوری، مشکلات زیادی برای آن ها به وجود خواهد آمد.

برای مثال بیمارانی که به مشکلات قلبی مبتلا هستند و به چاقی با شاخص توده بدنی بیش از 30 نیز مبتلا می باشند، در صورت عدم درمان به موقع چاقی و حل مشکل خود بیماری در آن ها شدیدتر می شود. این گروه از بیماران برای درمان چاقی باید فورا اقدام کنند و هیچ روشی به اندازه جراحی برای آن ها نتیجه بخش نخواهد بود.

افرادی که دیگر روش های لاغری را بارها امتحان کرده اند

دیگر گروهی که نتیجه گیری مناسبی از جراحی چاقی دارند و تقریبا می توان گفت جراحی برای آن ها کارآمدتر است، افرادی هستند که دیگر روش های درمان چاقی را امتحان کرده و بی نتیجه مانده اند.

افرادی که دیگر روش های لاغری را بارها امتحان کرده اند
افرادی که دیگر روش های لاغری را بارها امتحان کرده اند

برای مثال بیمارانی که انواع رژیم های غذایی را اجرا کرده اند و نتیجه ای دریافت نکرده اند، معمولا بیشتر و بهتر از سایرین با جراحی نتیجه می گیرند. طبق تجربه پزشکانی مانند دکتر سلیمی که سابقه زیادی در زمینه درمانی چاقی دارند، تنها راه رسیدن به وزن و وضعیت ایده آل برای چنین افرادی، انجام جراحی چاقی است.

مهم ترین نکاتی که به لاغری بعد از جراحی کمک می کنند چه مواردی هستند؟

لاغری بعد از انجام جراحی چاقی برای تمام افرادی که این روش را امتحان می کنند دیر یا زود اتفاق می افتد. برخی افراد کاهش وزن بعد از جراحی را همان هفته اول و برخی افراد بعد از یک ماه تجربه می کند.

در بیشتر بیماران ۵۰ تا ۶۰ درصد وزن اضافه بدن در شش ماه اول بعد از جراحی کاهش پیدا میکند اما نکاتی هم وجود دارند که دقت به آن ها در نتیجه گیری بهتر و سریعتر جراحی چاقی کمک می کند. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی چاقی در بیشتر انواع، حجم غذای مصرفی بیماران را کنترل می کند اما این به معنی بی میلی بیمار نسبت به مصرف انواع مختلف غذا ها نیست. به خصوص مصرف غذاهای کم کالری مانند شیرینی جات و تنقلات حتی بعد از جراحی چاقی هم چندان سخت نیست به همین دلیل بیماران باید بعد از جراحی سبک تغذیه سالمی را در پیش بگیرند.

افزایش تحرک بدنی

افزایش تحرک بدنی به خصوص از ماه اول و دوم بعد از جراحی به کاهش وزن اصولی تر کمک می کند. یکی از مشکلات بیماران بعد از جراحی چاقی افتادگی پوست به خصوص در بیمارانی است که سن بالاتری داشته، وزن بالاتری داشته و کاهش وزن سریع تری داشته اند. این بیماران با افزایش فعالیت های بدنی و ورزش کردن می توانند تا حد زیادی از افتادگی پوست و مشکلات بعد از آن جلوگیری کنند.

قرار گرفتن زیر نظر پزشک یکی دیگر از اقداماتی است که بعد از جراحی به لاغری بهتر و سریعتر کمک می کند. مراجعه به پزشک بعد از جراحی چاقی در ماه های اول باید هفتگی یا هر دو هفته یکبار و بعد از ماه دوم و سوم ماهی یک مرتبه یا هر چند ماه یکبار مورد نیاز است.

برای جبران انرژی از دست رفته با کاهش چربی های بدن و جلوگیری از مشکلاتی مانند ریزش مو، داروهایی برای بیمار تجویز می شوند که به لاغری بهتر و اصولی تر آن ها کمک می کند.

افزایش تحرک بدنی
افزایش تحرک بدنی

آیا نیاز است که بعد از انجام جراحی روش دیگری را استفاده کرد؟

یکی از دغدغه های مهم بیماران در مورد جراحی چاقی، عدم نتیجه گیری قطعی از آن است. بیشتر بیماران بابت این موضوع که نتیجه گیری جراحی چاقی برای آن ها قطعی نبوده و علی رغم انجام جراحی نیاز به روش های دیگری داشته باشند هم یکی از نگرانی های مهم بیماران است.

در پاسخ به این دغدغه باید گفت که اگر تمام موارد گفته شده توسط پزشک بعد از جراحی به طور کامل و دقیق رعایت شود، نتیجه گیری از جراحی قطعی خواهد بود.

یکی از مواردی که پزشکان متخصص در زمینه جراحی چاقی مانند دکتر سلیمی به آن تاکید دارند، پرهیز از ریزه خواری توسط بیماران است. هیچ چیز به اندازه ریزه خواری موجب افزایش وزن و بازگشت معده به حالت سابق و قبل از جراحی تاثیر ندارد.

در صورتی که بیمار رژیم مناسبی را بعد از جراحی پیروی کند نیازی به هیچ روش دیگری نخواهد بود و کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل در کوتاه ترین زمان ممکن اتفاق خواهد افتاد. در مواردی تنها ممکن است بیمار بعد از کاهش مقداری وزن اضافه نیاز به تمرینات بدنسازی برای جبران افتادگی های پوستی داشته باشد.

آیا نیاز است که بعد از انجام جراحی روش دیگری را استفاده کرد؟
آیا نیاز است که بعد از انجام جراحی روش دیگری را استفاده کرد؟

میزان کاهش وزن با جراحی نسبت به مصرف عرق هل به چه صورت است؟

در ابتدای این مقاله به بررسی تاثیر مصرف عرق هل برای لاغری پرداختیم، حال شاید این سوال برای شما ایجاد شود که با توجه به هزینه ها و مراقبت های بعد از عمل جراحی که امری طبیعی بعد از انجام روش است، کدام یک از روش های گفته شده برای درمان چاقی مناسب تر است و میزان کاهش وزن با کدام روش معقولانه تر می باشد.

در پاسخ به این سوال باید گفت که طبعیتا میزان کاهش وزن با جراحی چاقی نسبت به مصرف عرق هل برای لاغری و تمام روشهای دیگر درمان این عارضه بیشتر و مناسب تر است.

اکثر بیمارانی که جراحی چاقی انجام می دهند در همان ماه اول بعد از جراحی 10 درصد از وزن اضافه خود را از دست می دهند، در حالی که در مصرف عرق هل و سایر روش های مشابه برای درمان چاقی، میزان کاهش وزن بسیار کمتر و با سرعت پایین تری است.

اکثر بیمارانی که با مصرف عرق هل و روش های مشابه برای لاغری اقدام می کنند نهایتا ماهی 3-4 کیلو و در صورتی که در کنار مصرف عرق هل از رژیم غذایی استفاده کنند، کاهش وزن خواهند داشت اما در جراحی چاقی این میزان کاهش وزن برای یک هفته است.

میزان کاهش وزن با جراحی نسبت به مصرف عرق هل به چه صورت است؟
میزان کاهش وزن با جراحی نسبت به مصرف عرق هل به چه صورت است؟

لاغری ناشی از جراحی چقدر ماندگاری دارد؟

در بخش قبل گفته شد که میزان کاهش وزن با جراحی چاقی بسیار زیاد است و بیشتر بیماران در همان ماه اول بعد از عمل تقریباً ۱۰ درصد وزن اضافه خود را از دست میدهند اما چیزی که در مورد کاهش وزن سریع مرسوم است، احتمال بازگشت وزن و عدم ماندگاری نتایج روشهایی است که در مدت زمان کوتاه بیشتر وزن اضافه بدن را کاهش می دهند. در مورد جراحی چاقی اما اینطور نیست.

هر چند در جراحی چاقی سرعت کاهش وزن بسیار زیاد است و بیمار در مدت زمان کوتاه بیشترین مقدار وزن اضافه خود را از دست می دهد اما بازگشت به سادگی اتفاق نمی افتد.

بخصوص در روش هایی مانند اسلیو یا بای پس معده احتمال بازگشت وزن بسیار ضعیف است مگر در بیمارانی که به هیچ عنوان تغییری در وضعیت خود بعد از جراحی ایجاد نکنند و کماکان مصرف غذاهای ناسالم را ادامه دهند.

طبق تجربه متخصصان حاذق چاقی مانند دکتر سلیمی، جراحی تنها روشی است که حتی گروه‌های خاص مانند مبتلایان به کم کاری تیروئید که عموماً سخت وزن کم می کنند هم قادر به نتیجه گیری از آن بوده و با استفاده از آن قطعاً به وزن ایده آل خود دست پیدا می کنند.

لاغری ناشی از جراحی چقدر ماندگاری دارد؟
لاغری ناشی از جراحی چقدر ماندگاری دارد؟

آیا می توان بعد از جراحی از عرق هل برای لاغری سریع تر استفاده کرد؟

حتی با وجود جراحی چاقی و نتیجه گیری سریع از آن هم بیشتر بیماران به دنبال روش هایی هستند که با استفاده از آن ها، زودتر و سریع تر به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند. به همین دلیل بیمارانی که جراحی انجام می دهند هم از طریق روش های مختلف، به تسریع نتیجه گیری خود کمک می کنند.

یکی از اقداماتی که در تسریع نتیجه گیری از جراحی چاقی موثر است، مصرف داروهایی است که توسط پزشک تجویز می شوند. برخی از داروها در چربی سوزی و برخی داروها در افزایش متابولیسم بدن تاثیر دارند اما یکی از راه هایی که بیماران بعد از انجام جراحی به سراغ آن می روند، مصرف داروهای گیاهی است.

آیا می توان بعد از جراحی از عرق هل برای لاغری سریع تر استفاده کرد؟
آیا می توان بعد از جراحی از عرق هل برای لاغری سریع تر استفاده کرد؟

داروهای گیاهی مانند عرقیجات هم بعد از انجام جراحی چاقی قابل مصرف می باشند

داروهای گیاهی مانند عرقیجات هم بعد از انجام جراحی چاقی قابل مصرف می باشند و به تسریع کاهش وزن کمک می کنند. البته مصرف عرق هل و سایر عرقیجات و داروهای گیاهی، صرفا پس از مشورت با پزشک قابل انجام است.

معده پس از عمل حساس تر از همیشه است و احتمال واکنش نسبت به خوراکی های مختلف توسط آن بیشتر است. پزشکان مصرف خوراکی ها یا داروهای گیاهی را بعد از عمل جراحی چاقی با شرایط خاص توصیه می کنند.

بهترین روش مصرف مواد خوراکی جدید یا حساسیت زا، مصرف آن ها به میزان کم و مشاهده واکنش معده نسبت به آن ماده است. اگر واکنش معده مناسب باشد می توان آن خوراکی را در حجم بیشتر استفاده کرد. البته افزایش حجم مصرف یک ماده، مانند عرق هل باید تدریجی باشد.

چه مسائلی باعث نتیجه گیری بهتر از جراحی چاقی می شوند؟

نتیجه گیری بهتر از جراحی چاقی زمانی اتفاق می افتد که بیمار تمام اصول گفته شده توسط پزشک را به طور دقیق رعایت کرده و دستورالعمل ها را بدون هیچ تغییری اجرا کرد. برای مثال رژیم غذایی بعد از جراحی چاقی بخصوص جراحی هایی که مستقیماً معده را تغییر میدهند شرایط خاصی دارد.

رژیم غذایی در روزهای اول بعد از جراحی شامل مایعات و در هفته دوم و سوم شامل پوره خواری و مواد غذایی نرم می باشد. بیشتر بیمارانی که جراحی چاقی انجام میدهند از ماه اول بعد از جراحی قادر به مصرف غذاهای قبل از عمل می باشند. البته نوع غذاهای مصرفی نیز بعد از جراحی تغییر می کنند.

برای مثال افرادی که جراحی چاقی انجام می دهند باید از هر ماده ای که باعث ایجاد حساسیت در معده آنها می شود پرهیز کنند.

چه مسائلی باعث نتیجه گیری بهتر از جراحی چاقی می شوند؟
چه مسائلی باعث نتیجه گیری بهتر از جراحی چاقی می شوند؟

قهوه یا نوشابه

از جمله این موارد می‌توان به میوه های حساسیت زا مثل کیوی نوشیدنی های حساسیت زا مانند قهوه یا نوشابه اشاره کرد. صبر و حوصله و عدم اقدام خودسرانه از دیگر مواردی است که به نتیجه گیری بهتر از جراحی چاقی کمک می کنند.

گاهی اوقات بیماران به دلیل عدم نتیجه گیری از جراحی به طور خودسرانه اقدام به مصرف بعضی داروها می کنند یا رژیم غذایی خود را تغییر می دهند اما باید به این موضوع دقت کرد که جراحی نیز مانند دیگر روش ها نوسان دارد حتی اگر برای دوره‌های کوتاه کاهش وزن متوقف شود با کمی صبر، روند آن مجددا آغاز می شود.

نتیجه گیری

مصرف عرق هل برای لاغری و سایر عرقیجات و داروهای گیاهی، باعث کاهش وزن کامل نمی شود و صرفا روند این کار را ساده تر می کند. با مصرف انواع این داروها هم بیمار باید از رژیم غذایی، ورزش کردن و… استفاده کند تا به وزن ایده آل خود دست پیدا کند.

جایگزین بهتر مصرف عرقیجات گیاهی مانند عرق هل اما جراحی چاقی است که به کاهش وزن قطعی، سریع و بدون بازگشت بیمار کمک می کند.

البته جراحی چاقی به عنوان جایگزین دیگر روش ها، صرفا در شرایطی که پزشک این کار را برای بیمار تایید کند قابل انجام است. بهتر است تایید این موضوع را از متخصصین حاذق و با تجربه مثل دکتر سلیمی دریافت کرد..

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خیراله سلیمی
خیراله سلیمی
1 سال قبل

سلام بیشتر راهنمایی فرمائید و رژیم رژیم لاغری ثبت کنید،

با یک کلیک مشاوره بگیرید