عرق زنیان برای لاغری

ما در این مقاله قصد داریم بصورت کامل به بررسی عرق زنیان و خواص آن بپردازیم و همچنین به بررسی خواص عرق زنیان برای لاغری، خواهیم پرداخت.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

همه ما از اهمیت سلامتی آگاه هستیم. سلامتی و پایداری بدن جز موارد مهم در خصوص هر فردی می باشد و همه ما باید در جهت حفظ سلامتی خود، تمام تلاش خود را انجام دهیم. یکی از مهمترین موارد در این خصوص، مصرف مواد غذایی سالم است.

مواد غذایی نقش مهمی در تعادل بدن، سلامت بدن و دوری از هرگونه عارضه و بیماری دارد. بسیاری از افراد ممکن است به دلایل مختلفی، دچار مشکلات و عارضه هایی شوند که سلامتی آنها، تحت شعاع قرار گیرد.

یکی از عارضه های شایع در این خصوص، چاقی است. بیماری چاقی یکی از بیماری های فراگیر و رایج در دنیا می باشد. چاقی می تواند باعث ایجاد افزایش وزن و از بین رفتن تناسب اندام شود.

عرق زنیان برای لاغری
عرق زنیان برای لاغری
چاقی می تواند زمینه بروز بیماری های مختلفی شود و بصورت کلی، سلامتی بدن را به خطر اندازد

علاوه بر این، چاقی می تواند زمینه بروز بیماری های مختلفی شود و بصورت کلی، سلامتی بدن را به خطر اندازد. بیماری هایی نظیر بیماری قلبی و عروقی، فشار خون، دیابت، سرطان و … از جمله عارضه های شایع مرتبط با چاقی است.

به همین دلیل افرادی که اضافه وزن دارند، لازم است اقدامی درست در خصوص کاهش وزن انجام دهند. یکی از مهمترین اصول اولیه  کاهش وزن و لاغری، استفاده از مواد غذایی می باشد. مواد غذایی مختلفی نیز وجود دارد که می تواند باعث شود که افراد به کاهش وزن برسند.

از جمله مواد غذایی مناسب در این خصوص می توان به انواع عرقیجات اشاره کرد که یکی از بهترین آنها، عرق زنیان است. عرق زنیان می تواند باعث ایجاد کاهش وزن و لاغری برای افراد شود.

علاوه بر این عرق زنیان می تواند برای سلامتی بدن بسیار مفید باشد و خواص زیادی برای بدن خواهد داشت.

این مسئله بیشتر برای افرادی کاربرد خواهد داشت که از چاقی متوسط و یا خفیفی برخوردار هستند و افرادی که دچار چاقی شدید هستند، لازم است از روش های موثرتر و بهتری برای کاهش وزن استفاده کنند که جراحی چاقی، بهترین روش در این مورد محسوب می شود.

ما در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی جراحی چاقی و و انواع آن بپردازیم. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خواص عرق زنیان برای لاغری و همچنین جراحی چاقی، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین جراحی چاقی، مشورت های لازم را انجام دهید.

عرق زنیان

عرق زنیان یکی از انواع عرقیجات می باشد که از خواص زیادی برخوردار است. زنیان نوعی گیاه است که یکساله می باشد و در واقع بصورت خودرو است.

این گیاه بصورت بوته ای رشد می کند و مصرف خوراکی و دارویی زیادی دارد. این گیاه در ایران و دیگر کشورها رشد می کند و رایج ترین نوع مصرف آن، عرق زنیان است. البته پودر زنیان هم می تواند خواص زیادی داشته باشد و در کنار ادویه های مختلف می توان در تهیه غذا استفاده کرد.

عرق زنیان می تواند برای بدن خواص بسیار زیادی داشته باشد. زنیان می تواند باعث از بین رفتن ضعف بدن شود و از طرفی خاصیت ضدمیکروبی آن می تواند در دفع سموم بدن کمک زیادی کند.

این گیاه دارای طعم تندی است و در کنار آن، خوش عطر است. مصرف این گیاه چه بصورت پودری و چه بصورت عرق زنیان می تواند باعث فواید زیادی برای سلامتی بدن شود. در این مقاله قصد داریم بصورت کامل به بررسی خواص عرق زنیان بپردازیم.

شاید بسیاری از افراد، به دلیل بیماری چاقی، در این فکر باشند که زنیان می تواند برای کاهش وزن و لاغری مفید باشد یا خیر. ما در ادامه به بررسی این موضوع یعنی عرق زنیان برای لاغری خواهیم پرداخت. همچنین جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های بیشتری در این خصوص انجام دهد.

عرق زنیان
عرق زنیان

عرق زنیان برای لاغری

همانطور که در مقدمه مقاله گفته شد، بیماری چاقی یکی از شایع ترین بیماری ها در دنیا می باشد و بسیاری از افراد به دلایل زیادی ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

چاقی باعث بروز مشکلات فراوانی خواهد شد و می تواند سلامتی ما را تحت شعاع قرار دهد. مصرف برخی از مواد غذایی می تواند برای کاهش وزن مفید باشد که عرق زنیان می تواند جز همین موارد باشد و خاصیت مهمی در زمینه لاغری و کاهش وزن خواهد داشت.

عرق زنیان می تواند برای کاهش وزن بسیار مفید باشد. زیرا یکی از خواص مهم عرق زنیان، این است که سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش خواهد داد و متابولیسم بدن سرعت بیشتری پیدا می کند.

همین مسئله باعث دفع سریع مواد سمی بدن می شود که چربی های اشباع شده و زائد در بدن جز همین موارد است. از طرف دیگر عرق زنیان، به دلیل داشتن فیبر فراوان می تواند در کنترل اشتها کمک زیادی کند و فرد احساس گرسنگی کمتری را تجربه کند. همین امر برای جلوگیری از پرخوری بسیار موثر است.

از پست خواص عرق زیره سیاه دیدن کنید.

عرق زنیان می تواند باعث هضم سریعتر مواد غذایی شود و طبیعتا جذب کمتری در بدن رخ خواهد داد

عرق زنیان می تواند باعث هضم سریعتر مواد غذایی شود و طبیعتا جذب کمتری در بدن رخ خواهد داد. همین مسئله هم می تواند کمک کننده کاهش وزن و لاغری باشد.

به همین دلیل است که بسیاری از عرقیجات گیاهی خاصیت بسیار زیادی در زمینه دستگاه گوارش دارند که عرق زنیان، جز بهترین موارد محسوب می شود.

در واقع زنیان باعث حرکت آسان تر مواد غذایی در روده ها می شود و غذا سریع تر از حالت قبل، دفع خواهد شد و در کنار آن مواد زائد و چربی های انباشته شده نیز با سرعت بیشتری دفع خواهد شد.

از آنجایی که افراد دارای اضافه وزن، با خطر ابتلا به بیماری های مختلفی قرار دارند، مصرف عرق زنیان می تواند کمک زیادی در جلوگیری و یا درمان برخی بیماری ها داشته باشد.

اغلب افراد چاق، با مشکل کبد چرب مواجه هستند. افزایش متابولیسم بدن توسط عرق زنیان می تواند باعث کاهش میزان چربی در کبد شود و در واقع خاصیت سم زدایی آن می تواند باعث بهبود در وضعیت کبد چرب شود و همین مسئله باعث تسریع در روند لاغری و کاهش وزن خواهد شد.

لازم به گفتن است که افراد دارای شاخص توده بدنی بالا که از چاقی شدیدی رنج می برند، می بایست از روش های بهتری برای لاغری استفاده کنند که بهترین روش، جراحی چاقی نام دارد و جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص جراحی چاقی و همچنین خواص عرق زنیان برای لاغری انجام دهد.

ترکیبات عرق زنیان

لازم به توضیح است که بدانید، عرق زنیان دارای ترکیبات مفیدی می باشد که می تواند برای بدن از جمله کاهش وزن مفید باشد. طبق بررسی های انجام شده، بیش از نیمی از عرق زنیان از تیمول تشکل شده است.

ترکیبات عرق زنیان
ترکیبات عرق زنیان

تیمول در واقع یک ماده بسیار مفید بوده و یک نوع اسانس معطر می باشد که از شهرت زیادی هم برخوردار است. در واقع تیمول می تواند نقش سم زدایی و ضدعفونی کننده بدن را داشته باشد و در واقع جز عوامل اصلی افزایش متابولیسم بدن و چربی سوزی محسوب می شود.

از دیگر ترکیبات موجود در عرق زنیان می توان به سیمن، آلفاپینن و دی پانتن اشاره کرد که همگی این موارد می تواند برای سلامتی بدن بسیار مفید باشد.

از آنجایی که موضوع اصلی مقاله در خصوص خواص عرق زنیان برای لاغری می باشد، باید بدانید که عرق زنیان به دلیل عدم وجود هر گونه روغن های اشباع شده و چربی های اشباع شده، می تواند موثر در زمینه کاهش وزن باشد و حتی افرادی که دارای کلسترول بالا می باشند، می توانند برای کنترل کلسترول خود از عرق زنیان استفاده کنند.

خواص عرق زنیان برای بدن

در خصوص مسئله عرق زنیان برای لاغری توضیحاتی ارائه شد. اما لازم است بدانید که خواص عرق زنیان، صرفا به لاغری و کاهش وزن منتهی نمی شود. بلکه این ماده غذایی با ارزش، دارای فواید و خواص زیادی برای بدن می باشد و می تواند بسیاری از مشکلات جزئی و حتی مشکلات شدید مربوط به بدن را رفع نماید.

خواص عرق زنیان برای بدن
خواص عرق زنیان برای بدن

طبیعتا استفاده از داروهای گیاهی، می تواند عوارض کمتری برای ما داشته باشد و رعایت مصرف اصولی آن می تواند برای سلامتی بدن بسیار مفید باشد. ما در ادامه به بررسی خواص عرق زنیان برای بدن می پردازیم:

 • کمک به عملکرد بهتر دستگاه گوارشی

از خواص مهم عرق زنیان، می توان به عملکرد بهتر دستگاه گوارشی اشاره کرد. دستگاه گوارش انسان، از مهمترین و اساسی ترین اندام های بدن محسوب می شود و در واقع عمل جذب و دفع غذا، توسط گوارش انجام می شود. دستگاه گوارش شامل مری، معده و روده می باشد که همگی آن ها نقش مهمی در سلامتی کلی بدن دارد.

بسیاری از افراد ممکن است به دلیل مسائلی، دچار بیماری های گوارشی شوند. سبک زندگی نادرست، مصرف غذای ناسالم، استرس، مصرف سیگار و الکل و …. از جمله عواملی است که می تواند سلامتی دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دارد.

عرق زنیان می تواند باعث بهبود در عملکرد گوارش شود. از جمله فواید آن می توان به تعادل در ترشح اسید معده، هضم سریع تر مواد غذایی، بهبود در حرکت روده ها برای دفع غذا و … اشاره کرد. همچنین عرض زنیان می تواند رطوبت معده را کاهش دهد و باعث درمان مشکلات گوارشی نیز گردد.

 • رفع سوزش معده با مصرف عرق زنیان

در بخش قبلی گفته شد که عرق زنیان می تواند در عملکرد دستگاه گوارش، تاثیر زیادی داشته باشد. یکی از مشکلات رایج در بین عموم مردم، سوزش معده است که عموما به دلیل اسیدی شدن بیش از حد معده رخ می دهد.

به همین دلیل سوزش معده می تواند باعث ازار فرد شود. عرق زنیان به دلیل داشتن ترکیبات موثر می تواند در کنترل اسید معده بسیار کمک کند و در نتیجه در کاهش سوزش معده و رفع آن بسیار موثر است. افرادی که دچار مشکلات سو هاضمه و هضم غذا هستند، می توانند از عرق زنیان برای حل این مشکلات استفاده کنند.

شما در حال مطالعه مقاله عرق زنیان برای لاغری می باشید.

 • از بین بردن نفخ

یکی از مشکلات رایج در خصوص گوارش، مشکلات در خصوص تجمع گاز در معده است که باعث ایجاد نفخ در شکم می شود. نفخ می تواند از عوامل زیادی بوجود بیاید که از جمله آن می توان به پرخوری، مصرف غذاهای نفخ آور، رفلاکس معده و … اشاره کرد. برای حل این مشکل می توان از داروهای زیادی استفاده کرد. اما جالب است بدانید که عرق زنیان می تواند به عنوان یک داروی طبیعی و گیاهی، کمک زیادی به درمان نفخ کند و مشکلات مربوط به آن در رفع نماید.

عرق زیاد خاصیت گرم کنندگی معده را دارد و همین مسئله می تواند باعث کاهش گازهای معده و نفخ شود و همچنین مشکلاتی مانند رفلاکس معده و … را حل خواهد کرد.

 • از بین بردن یبوست با عرق زنیان

از دیگر مشکلاتی که شاید همه ما با آن سروکار داشته باشیم، یبوست است. یبوست می تواند مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کند. علاوه بر مشکل در دفع، مشکلاتی مانند خستگی بیش از حد، اخلال در خواب، اخلال در رفتار و همچنین کاهش سیستم ایمنی بدن را ایجاد کند. در مواقع شدیدتر می تواند باعث بروز خونریزی در روده و همچنین بواسیر شود. به همین دلیل جدی گرفتن یبوست و حل مشکل آن می تواند باعث جلوگیری از مشکلات جدی تری شود.

از بین بردن یبوست با عرق زنیان
از بین بردن یبوست با عرق زنیان

عرق زنیان می تواند یکی از بهترین داروهای گیاهی در جهت رفع یبوست باشد. در واقع، فیبر موجود در عرق زنیان می تواند باعث حرکت بیشتر غذا در روده شود و در نتیجه فرایند دفع را راحت تر خواهد کرد و افرادی که به مشکل یبوست دچار هستند می توانند از خواص عرق زنیان در حل یبوست به خوبی استفاده کنند. همچنین افرادی که به بواسیر دچار شده اند می توانند با مصرف عرق زنیان در جهت درمان آن کمک زیادی کنند.

شما در حال مطالعه مقاله عرق زنیان برای لاغری می باشید.

 • درمان اسهال

همه ما با مشکل اسهال روبرو بوده ایم. اسهال یکی از مشکلات همیشگی در دستگاه گوارش است که می تواند بر اثر عوامل مختلفی مانند مسمومیت غذایی و دیگر موارد بوجود آید. اسهال باعث بروز کم آبی در بدن خواهد و همچنین باعث افت فشار خون و ضعف بدن می شود.

عرق زنیان می تواند کمک زیادی کند تا اسهال درمان شود و به دلیل خاصیت سم زدایی قوی آن، می تواند در جهت دفع سموم بدن که باعث اسهال شده است، کمک زیادی کند و در نهایت منجر به درمان اسهال شود.

 • موثر در درمان کولیت روده

یکی از بیماری های گوارشی که مربوط به قسمت روده می شود، بیماری کولیت روده است. کولیت روده در واقع بر اثر التهابات ایجاد شده در ناحیه روده رخ می دهد.

این بیماری در واقع همه سنین را در بر گرفته است و فرقی نخواهد داشت که یک فرد در دوران کودکی باشد و یا جوانی و میانسالی. در هر صورت این بیماری می تواند در اثر عوامل مختلفی برای فرد ایجاد شود. تا به امروز درمان قطعی ای نیز برای آن وجود ندارد.

برخی از داروها صرفا می تواند باعث کنترل بیماری شود و از گسترش ان جلوگیری نماید. یکی از خواص مهم عرق زنیان، این است که می تواند به کنترل بیماری کولیت روده کمک زیادی نماید.

موثر در درمان کولیت روده
موثر در درمان کولیت روده

افرادی که بصورت ارثی دچار بیماری های روده ای هستند، بیشتر در معرض کولیت روده قرار دارند. بنابراین چنین افرادی می توانند با مصرف عرق زنیان، از بروز این عارضه جلوگیری کنند. خاصیت ضدمیکروبی و ضد التهابی عرق زنیان می تواند در این خصوص بسیار موثر باشد همچنین عرق زنیان می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از بروز سرطان روده شود.

شما در حال مطالعه مقاله عرق زنیان برای لاغریمی باشید.

 • تاثیر عرق زنیان در دوران قاعدگی

بسیاری از بانوان ممکن است با مشکلاتی در دوران قاعدگی روبرو شوند. مشکلاتی نظیر درد شدید و خونریزی، از جمله این موارد است. خونریزی زیاد می تواند باعث کاهش آهن بدن در بدن بانوان شود و باعث بی حالی، خستگی، مشکل در خلق و خو و … شود.

به همین دلیل باید از داروها و مواد غذایی استفاده کرد که بتوانند در کنترل درد کمک زیادی کند. عرق زنیان می تواند جز بهترین داروهای گیاهی در دوران قاعدگی باشد و باعث می شود که از خونریزی کاسته شود و درد را کاهش دهد.

تاثیر عرق زنیان در دوران قاعدگی
تاثیر عرق زنیان در دوران قاعدگی

خاصیت ضد التهابی و آرام بخش بودن عرق  زنیان، می تواند مزید بر علت شده و در نتیجه فرد می تواند دوران قاعدگی خود را بدون مشکل پشت سر بگذارد. امروزه استفاده از داروهای شیمیایی و مسکن ها هم بسیار رایج است. اما استفاده از عرقیجات می تواند جایگزین مناسب در این خصوص باشد که عرق زنیان می تواند جز همین موارد باشد.

 • موثر در شیردهی نوزادان

از دیگر خواص مهم عرق زنیان می توان به کمک به شیردهی نوزادان اشاره کرد. عرق زنیان و مصرف روزانه آن می تواند به افزایش شیر مادر کمک زیادی کند و کیفیت شیر نیز افزایش پیدا می کند. البته لازم به گفتن است که حتما باید با یک متخصص تغذیه مشورت های لازم را انجام داد تا در صورت بروز حساسیت از مصرف آن خودداری کرد.

موثر در شیردهی نوزادان
موثر در شیردهی نوزادان

شما در حال مطالعه مقاله عرق زنیان برای لاغری می باشید.

 • خواص زنیان برای پوست و مو

عرق زنیان می تواند در زمینه پوست و مو هم تاثیرات زیادی داشته باشد. در صورتی که یک فرد حساسیت خاصی به این ماده ندارد می تواند از آن چه به صورت خوراکی و یا به صورت موضعی استفاده کند.

خواص زنیان برای پوست و مو
خواص زنیان برای پوست و مو

مهمترین دلیل در خصوص خاصیت عرق زنیان برای پوست و مو، خاصیت آنتی اکسیدانی ان است که می تواند باعث بهبود در وضعیت بافت های پوستی و جلوگیری از چین و چروک و آسیب پوستی می باشد. استفاده موضعی از عرق زنیان می تواند باعث شود که پوست ما درخشان تر و روشن تر بنظر برسد.

 • موثر در درمان جوش و آکنه

عرق زنیان خاصیت اعجاب آوری برای پوست دارد که در مورد قبلی به آن اشاره شد. یکی از خواص مهم آن، خاصیت ضد التهابی بوده و می تواند در از بین بردن جوش و یا آکنه کمک زیادی کند و در پاکسازی پوست بسیار موثر است.

در واقع استفاده موضعی از عرق زنیان می تواند در این مورد کمک زیادی کند و در ابتدا باید مطمئن شویم که عرق زنیان حساسیتی برای پوست ما ایجاد نخواهد کرد و سپس اقدام به مصرف آن نماییم. علاوه بر این، زنیان می تواند در زمینه از بین بردن اگزمای پوستی هم کمک زیادی کند و تاثیر زیادی در روند درمان آن داشته باشد.

 • موثر در جلوگیری از سفیدی مو

همه ما می دانیم که به مرور زمان و با افزایش سن، سفیدی مو رخ می دهد و امری طبیعی است. اما در برخی از افراد ممکن است حتی در سنین کمتر از 30 سال هم، سفیدی مو رخ دهد. حال چاره کار این است که از مواد غذایی مناسبی برای جلوگیری از این مورد استفاده کرد. عرق زنیان می تواند در زمینه جلوگیری از سفیدی مو موثر باشد و از سفیدی زودرس جلوگیری خواهد کرد.

موثر در جلوگیری از سفیدی مو
موثر در جلوگیری از سفیدی مو
 • افزایش قوای جنسی در آقایان

زنیان، دارای طبعی گرم می باشد. دانه های زنیان و یا عرق زنیان می تواند برای تقویت قوای جنسی آقایان بسیار مفید باشد. بسیاری از اقایان با مشکل زود انزالی مواجه هستند و همچنین در باروری نیز مشکلاتی دارند. یکی از مواد غذایی موثر در حل مشکل زود انزالی و افزایش تولید اسپرم ها، عرق زنیان است که می تواند بسیار مفید باشد.

 • خواص زنیان برای درمان بیماری‌های ناشی از التهاب

در مقاله عرق زنیان برای لاغری گفتیم که زنیان دارای خاصیت ضد التهابی می باشد. این خاصیت ضد التهابی موثر در درمان بسیاری از بیماری های التهابی است و در نتیجه می تواند کمک کننده در وضعیت سلامتی باشد. مهمترین مسئله در خصوص خاصیت ضدالتهابی زنیان، تیمول است که بیشترین ماده تشکیل دهنده زنیان می باشد.

 • کمک به درد مفاصل و استخوان ها

افرادی که دچار مشکلات مفصلی و دردهای استخوانی هستند و یا مشکلات آرتروزی دارند، می توانند از عرق زنیان برای بهبود وضعیت خود استفاده کنند. مصرف زنیان چه به صورت خوراکی و چه بصورت موضعی، می تواند در کاهش دردهای عضلانی و مفاصل کمک زیادی کند.

 • کمک به درد دندان

برای کاهش درد در دندان و حتی گوش، می توان از ترکیب زنیان و روغن زیتون و یا کنجد استفاده کرد. این ترکیب می تواند تاثیر زیادی در کاهش درد در دندان شود. البته لازم به گفتن است که حتما قبل از مصرف چنین موادی، باید اقدام به مشورت به پزشک متخصص نمود و در صورت عدم بروز حساسیت، اقدام به مصرف آن کرد. استفاده از این ترکیب می تواند به عنوان یک پودر شستشوی مناسب برای دندان و گوش باشد.

کمک به درد دندان
کمک به درد دندان
 • کمک به بهبود وضعیت ریه

مصرف عرق زنیان می تواند کمک زیادی به درمان مشکلات ریوی داشته باشد. این مشکلات می تواند مشکلاتی بر اثر بیماری های ریوی و یا بیماری هایی نظیر آنفولانزا باشد و خاصیت ضد التهابی زنیان می تواند کمک کننده در وضعیت ریه افراد باشد.

شما در حال مطالعه مقاله عرق زنیان برای لاغریمی باشید.

 • کاهش سردرد و میگرن

بسیاری از گیاهان دارویی می تواند کمک زیادی در تسکین درد در ناحیه سر شود. سردردهای میگرنی، می تواند بسیار آزاردهنده باشد. عرق زنیان جز گیاهان دارویی مناسب در زمینه تسکین درد در ناحیه سر و مصرف آن چه بصورت خوراکی و چه بصورت استنشاقی می کند به بهبود وضعیت سردرد، کمک زیادی نماید.

 • کمک به درمان بیماری های کلیوی

زنیان به دلیل خاصیت ادرار آور بودن می تواند باعث درمان مشکلات کلیوی از جمله سنگ کلیه و یا سنگ مثانه شود و در دفع سریعتر سنگ ها کمک زیادی خواهد کرد. بنابراین می توانید با مشورت پزشک اقدام به مصرف آن نمایید.

 • کاهش کلسترول و فشار خون

افرادی که مبتلا به فشار خون و یا کلسترول بالا هستند، می توانند از عرق زنیان برای کاهش فشار خون خود و کلسترول استفاده کنند. به دلیل وجود اسیدهای چرب مفید در عرق زنیان و همچنین فیبر موجود در آن می تواند باعث کاهش کلسترول ید در خون شود و در نتیجه در درمان بیماری کلسترول بالا و فشار خون بالا، موثر است.

 • خوشبو کننده دهان

معطر بودن زنیان، از مزیت های آن می باشد. مصرف زنیان و عرق زنیان می تواند تاثیر زیادی در از بین بردن میکروب های دهان داشته باشد و همین مسئله باعث خوشبو شدن دهان می شود.

موارد ذکر شده، جز مهمترین خواص عرق زنیان می باشد و همانطور که ملاحظه کردید، این دانه گیاهی و عرق زنیان می تواند برای سلامتی بدن بسیار مفید باشد.

لازم به گفتن است که برای مصرف آن باید در ابتدا مطمئن شوید که از نسبت به زنیان، حساسیتی ندارید و سپس اقدام به مصرف آن نمایید. از طرفی دیگر در خصوص خواص عرق زنیان برای لاغری باید گفت که افراد دارای شاخص توده بدنی بالا که با چاقی شدید روبرو هستند، باید از روش های موثرتر و بهتری برای کاهش وزن خود استفاده کنند که جراحی چاقی، جز بهترین روش محسوب می شود.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خواص عرق زنیان در موارد التهابی و کاهش وزن و همچنین اطلاع از جراحی چاقی، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، مشورت های لازم را انجام دهید.

آیا عرق شوید برای لاغری مفید است؟

مقدار و طریقه مصرف عرق زنیان

در خصوص مقدار مصرف عرق زنیان و برخورداری از خواص آن باید مواردی را رعایت کرد. مهمترین مورد در خصوص مقدار مصرف و طریق مصرف آن، توجه به وضعیت سنی افراد و همچنین نحوه مصرف آن یعنی بصورت خوراکی و موضعی می باشد. ما در ادامه به بررسی مقدار مصرف هر کدام از این موارد خواهیم پرداخت:

مقدار و طریقه مصرف عرق زنیان
مقدار و طریقه مصرف عرق زنیان
 1. مقدار مصرف عرق زنیان برای افراد بزرگسال: این افراد می توانند روزانه سه بار در اندازه دو قاشق غذاخوری، اقدام به مصرف عرق زنیان کنند و بهترین زمان مصرف برای چنین افرادی، بعد از غذا می یاشد که بخصوص می تواند در زمینه خواص عرق زنیان برای لاغری بسیار کارساز باشد.
 2. مقدار مصرف عرق زنیان برای کودکان: این افراد می توانند روزی 3 بار به مقدار دو قاشق مرباخوری اقدام به مصرف عرق زنیان کنند و بهترین زمان مصرف آن، بعد از غذا می باشد تا از خواص آن بهره مند گردند.
 3. مصرف عرق زنیان به صورت استعمالی: برای استفاده موضعی و استعمالی عرق زنیان، می توان یک قاشق غذاخوری از عرق زنیان را در دهان بریزید و اقدام به قرقره کردن نمایید و سپس قورت دهید. همچنین می توان در خصوص کاهش درد دندان و یا گوش هم بصورت موضعی از آن استفاده کرد.

آیا عرق هل برای لاغری و کاهش وزن تأثیر گذار است؟ لطفا برای دریافت پاسخ روی لینک آن کلیک نمایید.

مضرات عرق زنیان چیست؟

تحقیقات زیادی در خصوص عوارض و مضرات عرق زنیان انجام شده است و تاکنون، در خصوص عوارض و مضرات آن موردی گزارش نشده است. بیشترین نکته در خصوص مصرف عرق زنیان این است که افراد در ابتدا بدانند که دارای طبع گرمی هستند یا خیر.

زیرا زنیان دارای طبعی گرم است و طبیعتا افرادی که گرم مزاج هستند، می توانند با رعایت احتیاط اقدام به مصرف آن نمایند. همچنین می توان از عرق زنیان در کنار عرق کاسنی هم استفاده کرد.

مضرات عرق زنیان چیست؟
مضرات عرق زنیان چیست؟

در خصوص برخی از افراد بخصوص افراد باردار، لازم است در مصرف عرق زنیان، جوانب احتیاط را رعایت نمایند و حتما با پزشک متخصص خود مشورت های لازم را انجام دهند. همچنین کودکان زیر 7 سال، بهتر است از عرق زنیان استفاده نکنند. زیرا ممکن است اختلالاتی در هورمون رشد به وجود بیاورد.

بیشترین عارضه مربوط به عرق زنیان

بیشترین عارضه مربوط به عرق زنیان، مربوط به افرادی است که در مصرف آن زیاده روی می کنند و باعث بروز مشکلاتی مانند دل درد، تهوع و اسهال می شود.

همچنین افرادی که حساسیت پوستی شدیدی دارند، ممکن است با استفاده عرق زنیان، حساسیت آنها بیشتر شود و بیماری پوستی شدیدتری به وجود بیاورد. بنابراین بهتر است در ابتدا متوجه شوید که آیا نسبت به زنیان حساسیت دارید یا خیر.

حال در ادامه مقاله عرق زنیان برای لاغری به بررسی مسئله مهمی در خصوص چاقی یعنی شاخص توده بدنی خواهیم پرداخت و در ادامه به بررسی بهترین روش کاهش وزن یعنی جراحی چاقی می پردازیم. همچنین، جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، می تواند راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهد.

شاخص توده بدنی چیست؟

در این مقاله در خصوص خواص عرق زنیان برای لاغری مطالبی گفته شد. حال مسئله مهمی که به وجود می آید، این است که یک فرد از کجا متوجه شود که آیا اضافه وزن دارد یا خیر. به عبارت دیگر، فرد باید وضعیت بدنی خود را دریابد تا بتواند بهترین تصمیم را برای کاهش وزن و یا افزایش وزن انجام دهد. بنابراین باید از یک شاخصی استفاده کرد که این شاخص، همان شاخص توده بدنی نام دارد.

شاخص توده بدنی که به اختصار به آن BMI گفته می شود، می تواند به بررسی کامل وضعیت بدنی افراد بپردازد. در واقع شاخص توده بدنی نوعی معیار و سنجش در خصوص وضعیت وزنی بدن است و از یک فرمول ساده ای استفاده می کند که همه افراد می توانند اقدام به محاسبه شاخص توده بدنی خود نمایند. شاخص توده بدنی از فرمول نسبت وزن به قد بوجود می آید و هر چقدر میزان عدد بدست آمده بیشتر باشد، یعنی فرد در اضافه وزن بیشتری قرار دارد.

از طرفی شاخص توده بدنی می تواند کمک کند که اگر در اضافه وزن قرار داریم، بهترین روش درمانی برای کاهش وزن چیست. تمامی پزشکان حوزه لاغری و جراحی چاقی و همچنین تمامی افراد، برای میزان بررسی وضعیت بدنی خود از این شاخص استفاده می کنند.

شاخص توده بدنی می تواند به انباشتگی چربی های بدن ما بپردازد

شاخص توده بدنی می تواند به انباشتگی چربی های بدن ما بپردازد. اما مسئله مهمی که وجود دارد، این است که چگونه می توان از عدد بدست آمده از شاخص توده بدنی، متوجه شد که وضعیت بدنی و چاقی ما چگونه است؟

به همین دلیل از تعدادی بازه های عددی استفاده می شود که این بازه ها و محدوده ها، ثابت بوده و هر فردی با محاسبه شاخص توده بدنی خود، و مقایسه آن با بازه های عددی، می تواند دقیقا متوجه شود که وضعیت بدنی و وزنی او چیست. به همین دلیل ما در ادامه مقاله عرق زنیان برای لاغری به بررسی شاخص توده بدنی و محدوده های عددی آن می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم از پست عرق کاسنی برای لاغری دیدن کنید.

بررسی شاخص توده بدنی و بازه های عددی آن

همانطور که در مبحث قبلی گفته شد، برای درک بیشتر شاخص توده بدنی و مشخص شدن وضعیت وزنی خود از تعدادی محدوده های عددی ثابتی استفاده می شود که این بازه های عددی عبارتند از:

اگر فردی، دارای شاخص توده بدنی زیر عدد 18.5 باشد، این موضوع نشان دهنده این است که فرد در لاغری شدیدی قرار دارد و لازم است اقدامی در خصوص افزایش وزن خود انجام دهد.

اگر فردی شاخص توده بدنی خود را بدست آورد و عدد بدست آمده در محدوده بین 18.5 تا 24.9 باشد، این موضوع نشان می دهد که فرد در بهترین حالت وزنی و بدنی قرار دارد.

اما اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در محدوده عددی بین 25 تا 29.9 باشد، این موضوع نشان می دهد که فرد در حالت اضافه وزن خفیفی قرار دارد و می تواند از رژیم های غذایی از جمله عرق زنیان برای لاغری استفاده کند.

حال اگر فردی دارای شاخص توده بدنی در محدوده بین 30 تا 34.9 باشد، این موضوع می تواند هشدار دهد که فرد در وضعیت بدنی و اضافه وزن نسبتا شدیدی قرار دارد و بهتر است از روش جراحی چاقی برای کاهش وزن خود استفاده کند.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی بالاتر از عدد 35 باشد

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی بالاتر از عدد 35 باشد، این موضوع می تواند بدترین حالت شاخص باشد و نشان دهنده چاقی بسیار شدید است و حتما باید از جراحی چاقی برای کاهش وزن خود استفاده کند.

همانطور که ملاحظه کردید، محدوده های عددی شاخص توده بدنی می تواند مشخص کند که وضعیت بدنی ما در چه حالتی است و بهترین روش درمانی برای کاهش وزن چیست. حال در ادامه مقاله عرق زنیان برای لاغری به بررسی بهترین روش کاهش وزن یعنی جراحی چاقی خواهیم پرداخت.

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شاخص توده بدنی و همچنین جراحی چاقی، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، مشورت های لازم را انجام دهید.

اگر فردی دارای شاخص توده بدنی بالاتر از عدد 35 باشد
اگر فردی دارای شاخص توده بدنی بالاتر از عدد 35 باشد

اگر بدنبال تشخیص و تجویز دکتر لاپاراسکوپی هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین متخصص لاپاراسکوپی در تهران مطالعه کنید.

جراحی چاقی چیست؟

در بخش هایی از مقاله در خصوص اضافه وزن و چاقی، نکاتی را عنوان کردیم و گفته شد که افراد دارای شاخص توده بدنی بالا، لازم است از جراحی چاقی، برای کاهش وزن خود استفاده کنند. حال می خواهیم بدانیم که جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی را می توان به عنوان یکی از بهترین روش های کاهش وزن لاغری به حساب آورد. در واقع جراحی چاقی با کمک تجهیزات روز پزشکی و درمانی، کمک خواهد کرد که افراد دارای شاخص توده بدنی بالا که از چاقی شدیدی برخوردار هستند، بتوانند اقدام به کاهش وزن و لاغری نمایند. جراحی چاقی روش مدرن و نوین در کاهش وزن و لاغری محسوب می شود که پزشکان متخصص این حوزه سعی دارند که بتوانند افراد را به وزن دلخواه خود برسانند.

جراحی چاقی به تغییرات اساسی در سیستم گوارش انسان می پردازد و این تغییرات بصورت روش نوین لاپاراسکوپی بوده و به همین دلیل جراحی چاقی، جز روش های کم تهاجم و کم عارضه محسوب می شود.

جراحی چاقی چیست؟
جراحی چاقی چیست؟

تغییرات ساختاری در سیستم گوارشی انسان باعث خواهد شد که فرد با مصرف مقدار کمی از غذا، از مصرف غذا دست بکشید و در نتیجه کالری کمتری وارد بدن خواهد شد و این محدودیت کالری، کلید اصلی در کاهش وزن و لاغری است. بنابراین بدن برای جبران کالری، تلاش می کند که از چربی های انباشته شده در بدن استفاده کند و همین مسئله باعث چربی سوزی و کاهش وزن خواهد شد.

جراحی چاقی اهداف زیادی را دنبال خواهد کرد که مهمترین آن، کاهش وزن در مدت زمان کوتاه است

جراحی چاقی اهداف زیادی را دنبال خواهد کرد که مهمترین آن، کاهش وزن در مدت زمان کوتاه است. طبیعتا هیچ یک از روش های لاغری مانند رژیم غذایی از جمله عرق زنیان برای لاغری، ورزش و …، نمی تواند روشی کوتاه مدت باشد و می تواند مدت ها زمان بر باشد و حتی نتیجه دلخواه را برای فرد ایجاد نکند. اما جراحی چاقی با تغییرات در مکانیزم گوارش، می تواند روند کاهش وزن را در کوتاه ترین زمان میسر سازد.

لازمه بهره مندی از مزیت های جراحی چاقی، استفاده از یک پزشک جراح باتجربه و ماهر است که جناب آقای دکتر مهدی سلیمی می تواند به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی به حساب آید و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی چاقی و انجام این روش درمانی، نزد دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

انواع جراحی چاقی

جراحی چاقی، انواع مختلفی دارد. در واقع روش های مختلفی برای جراحی چاقی وجود دارد که هرکدام از روش ها، می تواند مزیت های خاص خود را برای کاهش وزن و لاغری داشته باشد.

انواع جراحی چاقی
انواع جراحی چاقی

تمامی روش های جراحی چاقی، توسط دستگاه لاپاراسکوپی انجام می شود که صرفا با چندین برش کوچک در ناحیه شکم همراه است و فرد می تواند در کوتاه ترین زمان، روند دوران نقاهت خود را طی نماید.

اینکه کدام روش جراحی چاقی، برای یک فرد مناسب تر است، بستگی به شرایط جسمی بیمار و شدت وخامت چاقی او و تشخیص پزشک خواهد داشت. ما در ادامه مقاله عرق زنیان برای لاغری به بررسی انواع روش های جراحی چاقی خواهیم پرداخت:

 • جراحی اسلیو معده

عمل اسلیو معده جز بهترین روش های جراحی چاقی محسوب می شود. جراحی اسلیو معده از کاربرد و محبوبیت زیادی برخوردار است و اکثر پزشکان و حتی بیماران نیز از عمل اسلیو معده برای کاهش وزن خود استفاده می کنند.

جراحی اسلیو معده
جراحی اسلیو معده

همانطور که از نام این روش جراحی پیداست، عمل اسلیو معده به تغییرات اساسی در معده خواهد پرداخت و در واقع باعث کاهش حجم معده می شود.

روش اسلیو معده بدین گونه است که در ابتدا، معده فرد به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شود و این تقسیم بندی باعث می شود که پزشک بتواند به راحتی بیش از 80 درصد معده را از بدن بیمار خارج کند. شکل باقیمانده معده بعد از جراحی به شکل لوله ای خواهد بود.

این کاهش حجم معده باعث می شود که فرد با مصرف مقدار اندکی از مواد غذایی، احساس سیری پیدا کند. در نتیجه بدن برای جبران کالری خود، از چربی های انباشته شده در بدن استفاده می کند. در واقع چربی سوزی و کاهش وزن رخ خواهد داد.

بنابراین جراحی اسلیو معده قادر است، فرد را در کوتاه ترین زمان به کاهش وزن برساند. استفاده از انواع مواد غذایی مغذی بعد از جراحی اسلیو معده از اهمیت زیادی برخوردار است که از جمله آن می توان به عرق زنیان اشاره کرد که موثر در کاهش التهابات بدن و روند طی کردن دوران نقاهت خواهد شد.

جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص جراحی اسلیو معده انجام دهد.

 • عمل بای پس معده

از دیگر روش های کاربردی در جراحی چاقی، عمل بای پس معده می باشد. این جراحی در واقع به تغییرات در سیستم معده و روده کوچک می پردازد و هدف آن، کاهش حجم معده و همچنین کاهش مسیر ورود و خروج مواد غذایی در بدن است.

عمل بای پس معده در ابتدا با تقسیم کردن معده به دو بخش کوچک و بزرگ آغاز می شود. بعد از آن بخش بزرگ معده از بدن بیمار خارج خواهد شد. سپس تغییراتی در قسمت روده کوچک اعمال میشود. در نهایت کار، بخش تغییر یافته معده به بخش تغییر یافته روده کوچک متصل می شود.

عمل بای پس معده
عمل بای پس معده

جراحی بای پس معده باعث می شود که مسیر ورود و خروج مواد غذایی کاهش پیدا کند و در واقع، کاهش جذب مواد غذایی در بدن رخ می دهد و غذا سریعا دفع خواهد شد. همین مسئله در کنار کاهش مصرف مواد غذایی، باعث کاهش وزن سریع بیمار خواهد شد.

شما در حال مطالعه مقاله عرق زنیان برای لاغری می باشید.

 • بای پس با سوییچ اثنی عشری

از دیگر روش های جراحی چاقی، عمل بای پس با سوییچ اثنی عشری می باشد. این جراحی ترکیبی از عمل اسلیو معده و بای پس معده است و پیچیدگی بیشتری دارد و مهارت و تخصص بالایی را خواهد طلبید. در ابتدای این جراحی، معده بیمار به بخش های مختلفی تقسیم می شود و بخش بزرگی از معده از بدن بیمار خارج خواهد شد.

سپس به مانند روش بای پس، روده کوچک، دچار تغییراتی می شود. بعد از این مرحله، کیسه صفرا از بدن بیمار حذف و خارج خواهد شد. هدف از حذف کیسه صفرا، کاهش ترشح هورمون گرسنگی است که تاثیر زیادی در کاهش اشتها خواهد داشت.

این جراحی باید توسط یک پزشک جراح متخصص و حرفه ای انجام شود. جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، می تواند راهنمایی های لازم را در خصوص عمل بای پس با سوییچ اثنی عشری انجام دهد.

 • حلقه گذاری معده

از دیگر روش های جراحی چاقی که البته کاربرد کمتری دارد، حلقه گذاری معده است. در این روش جراحی، حلقه ای در قسمت ابتدایی معده قرار داده می شود و این امر باعث کاهش حجم معده و کاهش مصرف مواد غذایی خواهد شد.

حلقه گذاری معده می تواند برای برخی از افراد دارای عوارض و مشکلاتی باشد که از جمله آن می توان به التهاب مری اشاره کرد. به همین دلیل اکثر پزشکان جراح، از این روش برای جراحی چاقی استفاده نمی کنند.

موارد ذکر شده در خصوص انواع جراحی چاقی است که می تواند مورد استفاده هریک از افراد قرار گیرد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع جراحی چاقی، با جناب آقای دکتر مهدی سلیمی به عنوان یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، مشورت های لازم را انجام دهید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی یکی بهترین گیاهان دارویی یعنی عرق زنیان پرداختیم. عرق زنیان یکی از انواع گیاهان دارویی محسوب می شود و خواص بسیار زیادی برای بدن دارد.

ما در این مقاله به بررسی کامل خواص عرق زنیان برای بدن و سلامتی بدن پرداختیم و همچنین به یکی از مهمترین خواص آن یعنی عرق زنیان برای لاغری پرداخته شد.

لازم به گفتن است که این گیاه دارویی می تواند برای افرادی که دچار افزایش وزن خفیفی شده اند، مفید باشد و طبیعتا افرادی که دچار مشکل چاقی شدید هستند، می بایست اقدام به استفاده از بهترین روش کاهش وزن یعنی جراحی چاقی نمایند. ما در این مقاله سعی کردیم بصورت خلاصه به بررسی جراحی چاقی و انواع آن بپردازیم و نکات مهمی را در خصوص آن اشاره کردیم.

با این حال توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر در خصوص خواص عرق زنیان برای لاغری و همچین کسب اطلاعات کامل تر در خصوص جراحی چاقی و یا انجام آن، با یکی از بهترین متخصصین حوزه جراحی چاقی، یعنی چناب آقای دکتر مهدی سلیمی مراجعه نمایید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید