سیب چاق کننده است

در مطلب پیش رو، با موضوع سیب چاق کننده است ، نکات جالب و کاملی را خدمت شما خوانندگان محترم ارائه می دهیم. همراهمان بمانید.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

میوه سیب، یکی از خوراکی های سالم و پرطرفدار بشمار می رود که دارای مزایای متعددی برای سلامت جسم و حتی روح و روان است.

اما پرسشی که برای برخی از افراد به وجود می آید، این است که آیا مصرف میوه سیب، موجب افزایش وزن می شود؟ در واقع بیشتر افراد نسبت به خواص این میوه برای لاغری یا چاقی تردید دارند.

در این مقاله سعی می کنیم به این سؤال پاسخ بدهیم که سیب چاق کننده است یا خیر؟ از شما درخواست می کنیم جهت دستیابی به پاسخ همه ی سؤال های خود، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

پیشنهاد می کنیم از پست چربی سوز ترین ماده دنیا دیدن کنید.

آیا سیب چاق کننده است؟

سیب، یکی از میوه های بسیار خوش طعم است که اغلب افراد، آن را به تنهایی یا همراه انواع سالاد و دسر، به صورت خام یا پخته، مورد استفاده قرار می دهند.

پس از اینکه پوست سیب را جدا می کنید یا آن را به قطعات کوچکتر برش می زنید، قسمت خوراکی این میوه، در معرض اکسیژن هوا قرار می گیرد. در این زمان، آنزیم پلی فنل اکسیداز موجود در سیب، باعث اکسیداسیون ماده پلی فنول در بافت سیب می شود.

آیا سیب چاق کننده است؟
آیا سیب چاق کننده است؟

ولی مسئله اساسی در این مبحث، چالش کاهش یا افزایش وزن پس از مصرف سیب است که مطابق با این موضوع، در این قسمت می خواهیم به صورت دقیق به بررسی آن بپردازیم.

قطعاً پاسخ ما به این پرسش که آیا سیب چاق کننده است، منفی است. مواردی که در زیر شرح می دهیم، دلایلی بر این ادعا هستند.

لطفا از پست بهترین میوه بعد از عمل جراحی معده دیدن کنید.

میزان کالری پایین در سیب، باعث لاغری می شود

چنانچه بخواهیم میزان آب موجود در یک عدد سیب، با اندازه متوسط را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم حدود ۸۵ درصد این حجم از سیب را آب تشکیل داده است. طبیعتاً، این میزان آب، موجب کم شدن کالری مصرفی روزانه و همین طور، سبب کاهش چگالی انرژی مواد غذایی می شود.

در رابطه با مفهوم چگالی مواد غذایی، می بایست به صورت مختصر بگوییم که میزان کالری موجود در میزان معینی از وزن هر ماده ی غذایی است که به صورت kcal/g (کیلو کالری بر گرم) درج می شود.

میزان کالری پایین در سیب، باعث لاغری می شود
میزان کالری پایین در سیب، باعث لاغری می شود

همان طور که می دانید، انرژی موجود در آب، برابر صفر کیلو کالری بر گرم است. بنابراین، با نوشیدن آب به هر اندازه ای، کالری ورودی به بدن صفر باقی می ماند. این موضوع، موجب کمتر شدن حجم کالری های دریافتی بدن می گردد.

مطابق با تحقیقات مختلف آزمایشگاهی، به این نتایج می رسیم که اکثر خوراکی هایی که از کالری پایین برخوردار هستند، در برگیرنده فیبر و آب فراوانی هستند که میوه سیب، یک مورد شناخته شده از این گروه مواد غذایی محسوب می شود.

از لحاظ ارزش غذایی، باید بدانید که یک عدد سیب در سایز متوسط، دارای ۹۵ کالری بوده و حجم زیادی از آن، مملو از فیبر و آب است. محققان علم رژیم درمانی، به این نتیجه دست یافته اند که مصرف مواد غذایی ای که دارای انرژی کمی هستند، به دلیل اینکه کالری پایینی را به بدن وارد می کنند، منجر به لاغری در افراد خواهند شد.

سطح فیبر زیاد موجود در سیب فرآیند کاهش وزن را سرعت می بخشد:

یک عدد سیب، با وزن حدود ۷۵ گرم، تقریباً ۴ گرم فیبر دارد. براساس مطالعات علمی، این میزان حدود ۱۶ درصد از فیبر ضروری که خانم ها می بایست در طول روز مصرف نمایند را تأمین می کند. همین طور، ۱۱% از  فیبر ضروری بدن آقایان را به صورت روزانه، تشکیل می دهد.

مطالعات علمی اثبات کرده اند که مصرف مقدار فراوان از هر نوع فیبر در طول ۲۴ ساعت شبانه روز، نقش مؤثری در کاهش وزن افراد و پایین آمدن خطر ابتلا به چاقی ایفا می کند.

فیبرها، موادی هستند که باعث کاهش سرعت هضم مواد غذایی شده و از این طریق، موجب می شوند افراد با مصرف کالری کمتری در مدت زمان طولانی، احساس سیری داشته باشند. به همین علت، مواد خوراکی ای که دارای حجم زیادی فیبر و کالری کم هستند، وزن افراد را پس از یک بازه زمانی کوتاه مدت پایین می آورند.

یکی دیگر از دلایل اهمیت مصرف فیبر، این است که باعث تنظیم سیستم گوارشی و پاکسازی آن شده و تعادل باکتری های مفید روده را حفظ می نماید. این اقدام، در ارتقاء عملکرد سیستم متابولیک و حفظ تناسب اندام افراد بسیار تأثیر گذار است.

شما در حال مطالعه و بررسی مقاله سیب چاق کننده است یا خیر، هستید.

مصرف سیب، با ایجاد حس سیری، باعث پایبندی افراد به رژیم های لاغری می شود:

تا این قسمت از مقاله، دانستیم که حجم عمده ‌ای از سیب را فیبر و آب تشکیل داده اند. از این رو، اصطلاحاً، این میوه را به عنوان یک خوراکی شکم پر کن می شناسند.

مطالعات نشان داده است که مصرف یک عدد سیب متوسط، پیش از صرف وعده های غذایی، تأثیرات بسیار بیشتری، نسبت به مصرف یک لیوان آب سیب دارد و افزون بر این، زمان زیادی که افراد برای خوردن سیب صرف می کنند، در مقابل خوردن خوراکی هایی که فاقد فیبر است، سبب سیری طولانی مدت می گردد.

بنابراین، مصرف میوه سیب به جای آب سیب، بسیار بهتر بوده و اشتهای افراد را کاهش می دهد. این موضوع، در مورد افرادی که از رژیم غذایی خاصی پیروی می کنند بسیار حائز اهمیت است. زیرا از به وجود آمدن ریزه ‌خواری و یا شکستن مداوم رژیم به دلیل ولع خوردن، ممانعت می کند.

مصرف سیب، با ایجاد حس سیری، باعث پایبندی افراد به رژیم های لاغری می شود:
مصرف سیب، با ایجاد حس سیری، باعث پایبندی افراد به رژیم های لاغری می شود:

پزشکان و متخصصان علوم تغذیه، مصرف سیب را در برنامه های غذایی استاندارد و اصولی توصیه می کنند. در مورد زنان چاق، برنامه های غذایی مختلفی آزمایش شد. این نتیجه به دست آمد که سیب، نقش زیادی را در لاغری آن ها ایفا کرده است.

در جدیدترین تحقیقات لاغری، افرادی که از گلابی، سیب و غلات استفاده می کردند، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند. پس از پایان ۱۲ هفته کسانی که از گروه میوه ها به میزان زیادی استفاده کرده بودند یک کیلو و ۲۲۰ گرم، کاهش وزن داشتند. در عین حال، در مورد افرادی که از گروه غلات مصرف کرده بودند، هیچ کاهش وزنی مشاهده نشد. به همین دلیل، می توان در پاسخ به این سوال گفت که آیا سیب چاق کننده است، جواب منفی است.

شاخص گلوکز پایین در سیب مانع ابتلا به چاقی می شود:

میزان گلوکز موجود در سیب، بسیار پایین است. در واقع، پس از صرف وعده های غذایی، باعث پایین نگه داشتن مقدار قند خون می شود و همین طور، جهت کنترل آن هم بسیار مؤثر است.

منابع علمی به این نکته اشاره می نمایند که مصرف مواد غذایی با سطح گلوکز پایین، مانع از ابتلای افراد به بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت و برخی از انواع سرطانها می ‌شود. همچنین، پایین بودن شاخص گلوکز از ایجاد چاقی و اضافه وزن جلوگیری می کند.

موضوع حائز اهمیت، این است که سیب، نه تنها در برنامه های کاهش وزن بزرگسالان نقش مؤثری دارد. بلکه برای افراد کم سن و کودکان نیز تأثیرگذار بوده و مانع از چاق شدن آن ها می گردد.

توصیه می کنیم از صفحه درمان قطعی دیابت در ایران دیدن کنید.

آیا پیروی از رژیم سیب، چاق کننده است؟

رژیم غذایی کاهش وزن با کمک سیب، در ابتدا توسط یک مربی ورزشی و متخصص تغذیه، ابداع شد.

برنامه اصلی این رژیم لاغری، مصرف یک سیب متوسط، قبل از صرف وعده های غذایی بوده است. ولی هم اکنون، این رژیم به همراه راهنمای تغذیه و فعالیت های ورزشی مخصوص ارائه می شود.

افرادیکه از این برنامه پیروی می کنند، می بایست خوراکی های مملو از پروتئین و کم چرب مصرف نمایند. مجموع کالری‌های مصرفی آنها در طول روز از ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ کالری بیشتر نباشد.

لیست مواد غذایی رژیم لاغری سیب برای یک روز در برگیرنده موارد زیر است:

صبحانه: املت سبزیجات و پنیر

ناهار: ماکارونی سبوس دار همراه با سس مخصوص

شام: سالاد ماهی سالمون میان وعده: ماست یا انواع شیک های پروتئینی

همچنین افرادی که علاقه مند به دنبال کردن این رژیم هستند. باید به صورت روزانه و مداومريال تلفیقی از ورزش های کششی، قدرتی و هوازی را انجام دهند.

شما در حال مطالعه مقاله سیب چاق کننده است، هستید.

مناسب ترین زمان استفاده از سیب، به منظور کاهش وزن

مناسبترین زمان مصرف سیب برای لاغری، حدود ۳۰ دقیقه پیش از صرف وعده های غذایی پر کالری است. بنابراین، افراد باید با توجه به این موضوع که صبحانه یا شام از وعده پر کالری استفاده می کنند، این میوه را قبل از آن مصرف نمایند.

در واقع، نمی توان تعیین کرد، در هنگام صبح یا شب، زمان مناسبی برای خوردن سیب جهت لاغری است. زیرا وعده های غذایی افراد با یکدیگر متفاوت خواهد بود. ممکن است بعضی از افراد، شام پر کالری و سنگین مصرف کنند. افراد دیگر، علاقه مند به وعده های صبحانه پر کالری باشند. مصرف سیب، موجب کنترل اشتها می شود و مانع از افزایش کالری روزانه افراد می گردد.

تحقیقات متعدد، حاکی از آن است که یکی از زمانهای مناسب برای مصرف سیب، تقریباً نیم ساعت پیش از صرف ناهار و شام است. فیبر موجود در سیب، معده را پر می کند. از این طریق، مانع پرخوری در هنگام صرف وعده های اصلی شده و ریزه خواری های روزانه را کاهش می دهد. چنانچه یک لیوان آب همراه سیب بنوشید، نتایج موفقیت آمیز آن را افزایش خواهید داد.

مناسب ترین زمان استفاده از سیب، به منظور کاهش وزن
مناسب ترین زمان استفاده از سیب، به منظور کاهش وزن

جمع بندی

در این مقاله با عنوان سیب چاق کننده است، نتایج تحقیقات علمی متعددی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دادیم. سیب، سرشار از فیبر، آب، آنتی اکسیدان، ویتامین های گوناگون، مواد معدنی و سایر مواد مغذی برای سلامت بدن است. اغلب ترکیبات موجود در این میوه، می ‌توانند روند لاغری را در افراد سرعت بخشیده و باعث تناسب اندام آن ها شوند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید