سویق کامل برای لاغری

در این مقاله قصد داریم تا در مورد سویق کامل برای لاغری با شما صحبت کنیم تا زودتر به تناسب اندام و لاغری برسید، پس با ما در ادامه همراه باشید؛ موضوعاتی که در این مقاله عنوان می شود عبارت اند از:

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

کاهش وزن یکی از اصلی ترین دغدغه های افراد است. به خصوص در جهان امروزی که به دلیل ماشینی شدن همه چیز، تحرک افراد بسیار کم شده است.

به همین خاطر اکثر آن ها به چاقی مبتلا شده اند و یا اضافه وزن پیدا کرده اند. اما جای نگرانی نیست، چون با استفاده از روش های گوناگون مانند سویق کامل برای لاغری می توانید به وزن ایده آل خود برسید.

پیشنهاد می کنیم از پست چه کسانی عمل اسلیو انجام دادن دیدن کنید.

ویژگی سویق کامل برای لاغری

ترکیبات: سویق کامل برای لاغری ترکیبی از سویق های جو، گندم، عدس و سنجد می‌باشد.

خواص: بهترین تقویت کننده های عمومی، مفید برای درمان لاغری، تقویت بنیه بانوان باردار و شیرده، مکمل مناسب برای ورزشکاران

 • تعریف چاقی
 • علت چاقی چیست؟
 • خطراتی که ناشی از چاقی هستند کدام اند؟
 • BMI چیست؟
 • نحوه محاسبه توده چربی بدن چگونه است؟
 • به طور کلی تقسیم بندی وزن افراد چگونه انجام می شود؟
 • چاقی به چه صورتی زندگی افراد را مختل می کند؟
 • انواع چاقی
 • جراحی چاقی چیست؟
 • چرا جراحی چاقی برای بیماران انجام می شود؟
 • فواید جراحی چاقی
 • سویق چیست؟
 • انواع سویق
 • فواید سویق لاغری
 • نحوه مصرف سویق برای کاهش وزن
 • تاریخچه سویق در کشور ما
 • از چه موادی برای تهیه سویق لاغری استفاده می شود؟
 • میزان اهمیت سویق در اسلام چگونه است؟
 • برخی از روایات امامان (ع) در مورد سویق
 • نحوه مصرف سویق برای کودکان
 • سویق در دوران بارداری از چند ماهگی بهتر است مصرف شود؟
 • تفاوت سویق با آرد چیست؟
 • تفاوت سویق با قاووت چیست؟
 • سخن پایانی

تعریف چاقی

قبل از اینکه راجع به سویق کامل برای لاغری صحبت کنیم بهتراست با چاقی و انواع آن آشنا شویم پس با تا انتهای مطلب همراه باشید؛ زمانی که کالری دریافتی بدن بیش از حد نیاز باشد، مقداری از آن برای تامین انرژی و فعالیت های فیزیکی صرف می شود؛

تعریف چاقی
تعریف چاقی

اما باقی مانده آن در بافت های گوناگون بدن ذخیره می شود و هر چقدر که میزان کالری دریافتی بیشتر باشد در نتیجه اضافه وزن بیشتری اتفاق می افتد و در شکل ظاهری افراد تأثیر منفی می گذارد، البته ماجرا فقط به اینجا ختم نمی شود.

زیرا چاقی بیماری های فراوانی را به همراه می آورد که احتمال دارد خطر مرگ و میر برای دیگران داشته باشند. از این رو بهتر است با استفاده از سویق کامل برای لاغری و انجام انواع جراحی چاقی توسط پزشکان متخصص مانند دکتر سلیمی به کاهش وزن وزن بپردازید.

چاقی به نوعی بیماری به حساب آورده می شود و برای سلامتی افراد بسیار مضر می باشد. برای همین اکثر افرادی که به چاقی مبتلا هستند به دنبال کاهش وزن و تناسب اندام می باشند.

علت چاقی چیست؟

بیماری چاقی علل گوناگونی در اشخاص گوناگون دارد؛ در برخی مواقع عضلات، آب میان بافتی و استخوان بندی می توانند دلیل مؤثری برای ایجاد اضافه وزن باشند.

اما در برخی اوقات کالری دریافتی بدن به حدی بالا می باشد که بدن تمامی آن را به صورت چربی در نواحی مختلف ذخیره می نماید‌. همچنین اضافه کردن وزن به موارد دیگری همچون تغذیه، سبک زندگی و مشکلات روان شناختی نیز بستگی دارد.

علت چاقی چیست؟
علت چاقی چیست؟

انباشته شدن چربی ها به صورت بیش از اندازه در نواحی گوناگون بدن را اضافه وزن یا چاقی می گویند که برای سلامتی افراد ضرر بسیار زیادی دارد. با افزایش کالری دریافتی نسبت به کالری مصرفی اضافه وزن اتفاق می افتد.

بنابراین چربی های اضافه در لایه های مختلف پوست جا خوش می کنند و بدین صورت وزن فراوانی به بدن اضافه می شود و فرد دچاز تغییر سایز می گردد.

برای اینکه این حجم از چربی را از بین ببرید باید به فکر راهکارهای اساسی باشید و در کنار سویق کامل برای لاغری که به نوعی رژیم غذایی سالم محسوب می شود راه های دیگر مانند جراحی های چاقی را نیز امتحان کنید و از پزشکان حاذق مانند دکتر سلیمی بهره بگیرید.

خطراتی که ناشی از چاقی هستند کدام اند؟

چاقی خود به تنهایی یک بیماری به حساب می آید؛ چون بخش های مختلف زندگی بیماران را دچار اختلال میکند؛ بنابراین بیماری های خطرآفرین و فراوانی که ناشی از چاقی هستند ایجاد می شوند که عبارت اند از:

خطراتی که ناشی از چاقی هستند کدام اند؟
خطراتی که ناشی از چاقی هستند کدام اند؟
 • مشکلات قلبی و عروقی
 • چرب شدن کبد
 • دیابت
 • برخی از انواع سرطان
 • و…

BMI چیست؟

پزشکانی مانند دکتر سلیمی برای اینکه نسبت قد به وزن را حساب کنند و چاقی افراد را به درستی تشخیص بدهند از شاخص توده بدنی استفاده می کنند. البته یک آزمایش خون نیز در کنار این شاخص از بیماران طلب می کنند تا میزان چاقی و اضافه وزن آن ها به طور دقیق به دست بیاید. BMI برای بزرگسالان کاربرد دارد و اضافه وزن آن ها را طبقه بندی می شود.

BMI چیست؟
BMI چیست؟

نحوه محاسبه توده چربی بدن چگونه است؟

در این محاسبه BMI به عنوان وزن فرد به کیلوگرم در نظر گرفته می شود که تقسیم بر مربع قد به متر عنوان می شود. طبق قانون BMI آن هایی که توده بدنی ۲۵ یا بالاتر از آن دارند دارای اضافه وزن می باشند و افرادی که توده بدنی ۳۰ و بیشتر از دارند چاق به حساب می آیند.

نحوه محاسبه توده چربی بدن چگونه است؟
نحوه محاسبه توده چربی بدن چگونه است؟

در ضمن در کودکان برای اینکه چاقی آن ها دقیق تر محاسبه شود از سن آن ها نیز کمک گرفته می شود. بنابراین اگر شما نیز توده چربی بالایی دارید بهتر است با استفاده از روش های لاغری مانند جراحی های چاقی، رژیم و ورزش وزن خود را به سرعت کاهش دهید و درگیر بیماری های مختلف نشوید.

به طور کلی تقسیم بندی وزن افراد چگونه انجام می شود؟

همانطور که چاقی برای افراد مضر است لاغری بیش از حد نیز سلامتی آن ها را به مخاطره می اندازد. برای همین وزن افراد را طبقه بندی می کنند تا وضعیت سلامتی جسم او به خوبی مشخص شود که طبقه بندی ها عبارت اند از:

وزن مناسب:

فقط افرادی در این دسته قرار می گیرند که نه دچار کمبود وزن و نه اضافه وزن باشند؛ بلکه وزن آن ها کاملا با قد و جنسیت و سن آن ها تناسب دارد.

وزن مناسب:
وزن مناسب:

کمبود وزن و لاغری:

افرادی که در این دسته هستند معمولا از کمبود وزن رنج می برند و به نوعی بیمار محسوب می شوند. وزن این افراد از محدوده سالم کمتر می باشد اما با سن و جنسیت و قد آن ها دارای تناسب است.

اضافه وزن و چاقی:

وزن این اشخاص نیز از محدوده سالم بالاتر می باشد اما با این وجود با قد و جنسیت و سن آن ها همخوانی دارد.

اضافه وزن و چاقی:
اضافه وزن و چاقی:

چاقی بیش از حد و فربگی:

افرادی که در دسته قرار می گیرند وزن بسیار بالایی دارند که از محدوده سالم نیز بسیار بالاتر است، اما همچنان با سن و جنسیت و قد آن ها تناسب دارد.

چاقی به چه صورتی زندگی افراد را مختل می کند؟

چاقی مشکلات زیادی را برای بیماران ایجاد می کند؛ به گونه ای که توانایی مناسبی برای حرکت و انتقال بدن خود در اختیار نخواهند داشت و نمی توانند به درستی راه بروند، برای همین تحرک آن ها بسیار کم می باشد.

از طرفی حتی نفس کشیدن افراد چاق نیز دچار اختلال می شود و خوابیدن را برای آن ها دشوار می کند. این موضوع نیز سبب می شود تا دچار بدن درد شوند و یا همیشه خسته بنظر برسند و نتوانند از زندگی خود لذت ببرند.

چاقی به چه صورتی زندگی افراد را مختل می کند؟
چاقی به چه صورتی زندگی افراد را مختل می کند؟

در نتیجه مشکلات دیگری نیز گریبان گیر بیماران می شود مانند کمبود اعتماد بنفس که به دست آوردن دوباره آن سخت می باشد، چون تا کاهش وزن و لاغری اتفاق نیفتد اعتماد بنفس و عزت نفس از دست رفته آن ها باز نمی گردد.

همچنین چاقی مفرط امراض گوناگونی را برای بیماران در پی دارد که بسیار خطرناک هستند و احتمال دارد منجر به مرگ بیماران شوند مانند: مشکلات تیروئید، مشکلات قلبی، عروقی، فشار خون، بیماری های کلیوی و کبد. با توجه به موارد گفته شده بهتر است تا برای رهایی از شر چاقی به انواع جراحی چاقی فکر کنید.

انواع چاقی

بهتر است بدانید که چاقی نیز دارای انواع گوناگونی است و تجمع چربی ها در بدن همه افراد به صورت یکسان نیست بلکه شکل های مختلفی دارد که در زیر آن ها را برای شما شرح می دهیم:

انواع چاقی
انواع چاقی

چاقی اندرویید یا Adroid:

در این نوع از چاقی که معمولا مختص آقایان می باشد بالا تنه آن ها فرمی به شکل سیب پیدا می کند. درمان این نوع از چاقی با استفاده از رژیم غذایی، ورزش و روش های دیگر کارساز خواهد بود.

چاقی گاینوید یا Gynoid:

این مدل از چاقی اغلب در خانم ها ایجاد می شود و پایین تنه آن ها فرمی مانند گلابی پیدا می کند. افرادی که به این مدل از چاقی مبتلا هستند بهتر است روش های گوناگون لاغری را امتحان کنند و اگر جواب نگرفتند به راحتی به انجام انواع جراحی چاقی بپردازند.

چاقی احشایی یا Viscelar:

همه افرادی که در این دسته قرار می گیرند شاهد تجمع چربی ها در نواحی مختلف بدن هستند مانند پشت ماهیچه های شکمی و و نواحی اندام های داخلی.

همچنین به آن ها چربی های احشایی نیز گفته می شود چون شکم را از داخل به طرف بیرون هل می دهند و سبب می شوند تا شکل ظاهری آن مانند یک توپ گرد و سخت شود. برای این افراد استفاده از روش های مختلف درمان چاقی در کنار یکدیگر توصیه می شود.

جراحی چاقی چیست؟

پزشکان حرفه ای مانند دکتر سلیمی با استفاده از جراحی چاقی در سیستم گوارشی انسان تغییرات به خصوصی انجام می دهند که سبب می شود تا کالری دریافتی بدن کاهش پیدا کند و افراد میل کمتری به خوردن انواع غذاها و خوراکی ها داشته باشند؛ البته با کاهش روند جذب مواد غذایی در بدن نیز لاغری به راحتی اتفاق می افتد.

جراحی چاقی چیست؟
جراحی چاقی چیست؟

انتخاب روش جراحی به خود بیمار و شرایط جسمانی او بستگی دارد. اگر جزو بیمارانی هستید که BMI بالای ۴۰ دارید به طور قطع جراحی چاقی یک راه درمانی مناسب برای رسیدن به تناسب اندام می باشد. هم چنین افرادی که با کمک تغذیه مناسب و انجام ورزش های سخت قادر به کاهش وزن خود نیستند نیز می توانند از انواع جراحی چاقی برای رسیدن به اندام ایده آل خود بهره بگیرند.

چرا جراحی چاقی برای بیماران انجام می شود؟

از آنجایی که افراد چاق اعتماد بنفس بسیار پایینی دارند و از اجتماع و جمع های مختلف گریزان هستند به جراحی های چاقی روی می آورند، چون برخلاف ظاهر برای لاغری و رسیدن به اندام دلخواه بسیار مشتاق هستند. چون این افراد به دلیل اضافه وزن بیش از حد نمی توانند از عهده کارهای روزمره خود بربیایند و همه فعالیت های خود را به سختی انجام می دهند.

چون وزن آن ها اجازه تحرک زیاد را نمی دهد بنابراین مجبور هستند فقط در صورت نیاز به انجام کارهای خود بپردازند. شرایط این بیماران ممکن است به حدی دشوار باشد که راه رفتن و دویدن آن ها را نیز مختل کند.

با بروز چنین شرایطی که هیچ خوشایندی ندارد با گذشت زمان گوشه گیر می شوند و تمایلی به شرکت در هیچ جمعی را ندارند. چون حتی لباس مناسبی برای سایز آن ها پیدا نمی شود یه به سختی گیر می آید

از طرفی دیگر کاهش وزن از طریق رژیم غذایی مناسب به همراه ورزش را نیز انجام داده اند اما نتیجه خوبی از آن ها دریافت نکرده اند، پس ناامید شده و دوباره مثل سابق به پرخوری می پردازند. بنابراین راه مناسبی به جز جراحی چاقی وجود ندارد تا بتواند مشکلات روحی و جسمی این افراد را درمان نماید.

از سویی دیگر با انباشته شدن چربی ها بر روی هم به طور پیوسته بیماری های گوناگون دیگری نیز بروز می کنند که خطرات جانی را برای این افراد در پی دارند، مانند:
 • دیابت نوع دو
 • سکته قلبی و مغزی
 • فشار خون بالا
 • آپنه خواب شدید
 • ریفلاکس معده

البته این بیماران می توانند با استفاده از توصیه های پزشکانی مانند دکتر سلیمی و سویق کامل برای لاغری در کنار جراحی چاقی به کاهش وزن بپردازند و برای همشیشه با چاقی و اضافه وزن خداحافظی کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله عمل اسلیو معده بهتر است یا بای پس و هزینه جراحی چاقی را مطالعه کنید.

فواید جراحی چاقی

با انجام جراحی چاقی تمام مشکلاتی که در پاراگراف قبلی عنوان کردیم بهبود پیدا می کند و بیمار پس از طی کردن دوران نقاهت می تواند به زندگی عادی خود بازگردد. در ادامه مطلب به تشریح فواید جراحی چاقی می پردازیم تا برای انجام آن بهتر تصمیم بگیرید.

کاهش سریع وزن:

یکی از اساسی ترین فواید انواع جراحی چاقی کاهش وزن می باشد، اما لاغری سریع تر از روش های دیگر انجام می شود، به عنوان مثال رژیم های غذایی به تنهایی مدت زمان زیادی برای کم کردن وزن احتیاج دارند

اما با استفاده از عمل های چاقی با شتاب بسیار بالا این اتفاق رخ می دهد، چون در سیستم دستگاه گوارش دستکاری هایی صورت می گیرد تا اشتهای افراد به طرز غیر باوری پایین بیاید و حجم معده آن ها کمتر شود تا هورمون گرسنگی کمتری ترشح شده و افراد میل کمتری به غذا خوردن داشته باشند.

البته در روش عمل چاقی نیز پیروی از رژیم های غذایی به صورت تخصصی اجباری می باشد تا نتیجه مناسبی حاصل شود.

بهبود بیماری های ناشی از چاقی:

همانطور که در مطالب قبلی عنوان کردیم چاقی بیماری است که به همراه خود امراض مختلف دیگر را برای اشخاص چاق به همراه می آورد، چون در قسمت های مختلف بدن اختلال ایجاد می کند.

اما جای نگرانی نیست، چون با انجام عمل های چاقی می توانید به بهبود شرایط جسمی و روحی خود کمک شایان توجهی کنید، همچنین بیماری هایی که با چاقی ارتباط دارند عبارت اند از:

 • کلسترول بالا
 • دیابت نوع۲
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • فشار خون بالا
 • دردهای مفصلی
 • تنگی نفس و سایر مشکلات تنفسی
 • میگرن
 • افسردگی
 • مشکلات چشمی

بهبود کیفیت زندگی:

پس از اینکه جراحی چاقی را انجام دادید روند غذا خوردن شما تغییرات زیادی می کند، چون باید وعده های غذایی کم حجم و مقوی را انتخاب کنید و بسیار آهسته غذا بخورید تا به معده شما فشار زیادی وارد نشود.

زمانی که دوران نقاهت شما تمام شد به کم خوری عادت می کنید و دیگر قادر نخواهید بود غذاهای سنگین بخورید. این یک تغییر سبک مفید برای شما خواهد بود تا دیگر دچار چاقی مفرط نشوید.

بهبود وضعیت روحی:

پس از انجام عمل چاقی قطعا با کم کردن حجم زیادی از چربی ها احساسات بهتری نسبت به خود و زندگی پیدا خواهید کرد، چون با کاهش وزن سبک تر شده اید و می توانید لباس های دلخواه خود را بپوشید، می توانید در جمع های مختلف اعتماد بنفس بالاتری داشته باشید و دیگر نگران بیماری های ناشی از چاقی نباشید و به طور سالم زندگی کنید.

بهبود وضعیت مالی:

تعجب نکنید! چون با استفاده از عمل چاقی می توانید به یک باره از شر خرج های اضافی خلاص شوید و همزمان کاهش وزن چشمگیر داشته باشید، چون بیماری های ناشی از چاقی هزینه های هنگفتی برای درمان احتیاج دارند که اکثر افراد نمی توانند از عهده آن بر بیایند.

همچنین افراد چاق میل زیادی به خوردن فست فود و دیگر خوراکی ها دارند و نمی توانند در مقابل اشتهای بالای خود مقاومت کنند و چنین خوراکی هایی نیز هزینه های فراوانی برای آن ها بر جای می گذارند. درنتیجه با انجام عمل چاقی می توانید هزینه های گفته شده را پس انداز کنید و برای کارهای دیگری صرف نمایید.

شکستگی استخوان ها و غضروف:

شکستگی استخوان ها و غضروف یکی از خطرات احتمالی برای افراد چاق می باشد که سلامتی آنان را تهدید می کند. چون تحمل وزن زیاد برای استخوان ها مضر است و باعث ترک خوردگی و شکستگی آن ها می شود، برای همین چاقی و اضافه وزن بالا کاملا شبیه به گل به خودی می باشد و هیچ فایده ای برای شما ندارد بلکه خطرات مرگباری را نیز به همراه می آورد؛ بنابراین بهتر است برای جراحی چاقی با پزشکان متخصص همچون دکتر سلیمی مشورت کنید و در کنار جراحی از سویق کامل برای لاغری بهره بگیرید.

شکستگی استخوان ها و غضروف:
شکستگی استخوان ها و غضروف:

سویق چیست؟

سویق در واقع نوعی آرد است که از پودر کردن برخی از حبوبات و غلات به دست می آید و با تفت دادن این پودر رنگ آن تغییر پیدا می کند و آماده برای مصرف می شود.

این ماده از خاصیت های فراوانی برای بدن برخوردار است که در ادامه مقاله بیان می کنیم. استفاده از این ماده مؤثر در جهان امروزی بسیار کمتر از گذشته است، اما دلیل بر بد بودن آن نمی باشد. امروزه مزایای زیادی برای سویق کشف شده است، به همین خاطر استفاده از آن به عنوان مکمل رواج پیدا کرده است.

نام دیگر این ماده غذایی پرارزش سویق لاغری است و تهیه نمودن آن کار سختی نیست، بلکه بسیار آسان است و به سرعت آماده می شود.

سویق چیست؟
سویق چیست؟

در یکی از روش های تهیه سویق غلات و حبوبات مورد نظر را به آرد تبدیل می کنند، چون پودر کردن آن کافی نیست و باید حتما به آردی یک دست تبدیل شوند تا مخلوط کردن آن ها با یکدیگر آسان تر انجام شود؛ پس از اینکه روند آرد کردن دانه های گوناگون به پایان رسید باید آن ها را به صورت بو داده درآورد و تفت داد. بدین ترتیب سویق کامل برای لاغری آماده است!

در روشی دیگر قبل از هر کاری غلات و حبوبات دلخواه انتخاب می شوند

اما در روشی دیگر قبل از هر کاری غلات و حبوبات دلخواه انتخاب می شوند و ابتدا تفت داده می شوند تا به صورت بو داده در بیایند و پس از این کار به آرد تبدیل شده و با هم ترکیب می شوند.

با استفاده از این روش ها ویتامین هایی که درون سویق موجود هستند به طور کامل به بدن مصرف کنندگان جذب می شوند این موضوع در سبوس ها نیز بیشتر اتفاق می افتد و حرارت برای جذب بیشتر مواد آن مفید است.

زمانی که این ماده مهم را تفت می دهید باید حواستان به حرارت باشد تا سوختگی در آن ایجاد نشود‌. مرحله آخر در تهیه سویق الک کردن آن است تا نشاسته های اضافی آن از بین برود و آردی یک دست باقی بماند.

انواع سویق

سویق ها انواع گوناگونی دارند و می تواند از دانه های مختلفی تهیه شوند، مانند برنج، گندم و جو که نمونه هایی از سویق های غلات هستند، ماش و عدس هم از حبوبات هستند پس در دسته سویق حبوبات قرار می گیرند.

انواع سویق
انواع سویق

البته تهیه سویق فقط به حبوبات و غلات محدود نمی شود و می توانید از سنجد و زنجبیل نیز در تهیه آن بهره بگیرید. البته بدن شما به هر ماده ای که احتیاج داشته باشد باید طبق آن سویق کامل برای لاغری را تهیه کنید.

در ادامه مطلب انواع مختلف سویق لاغری را برای شما شرح می دهیم که عبارت اند از:

سویق گندم

با پودر کردن گندم و تفت دادن آن می توانید سویق گندم را به راحتی تهیه کنید. تهیه کردن این سویق و تناول کردن آن برای بدن شما خاصیت های فراوانی خواهد داشت؛ چون برای تقویت قوای بدن بسیار مفید می باشد و برای افرادی که می خواهند چاق شوند اثر چاق کنندگی دارد، اما باید اصولی و طبق برنامه غذایی مصرف شود.

سویق گندم
سویق گندم

همچنین برای رشد جنین در دوران بارداری و رشد کودکان کمک شایان توجهی می کند.

موارد گفته شده جزو خاصیت های مهم این سویق می باشند و مصرف آن توسط پزشکانی مانند دکتر سلیمی به شدت توصیه می شود. در ضمن اگر این سویق را با روغن زیتون ترکیی کرده و میل کنید برای افزایش میل جنسی مناسب است.

سویق جو

سویق جو نیز جزو سویق های مناسب برای کاهش وزن می باشد و مانند سویق گندم اثر چاق کنندگی ندارد و خاصیت های فراوانی درون خود جای داده است.

این سویق مناسب افرادی است که در معرض ابتلا به دیابت هستند، چون قند خون را به میزان قابل توجهی پایین می آورد و از سویی دیگر به عنوان یک تقویت کننده قوای جسمی محسوب می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله سویق جو برای لاغری را مطالعه کنید.

سویق جو
سویق جو

سویق عدس

اگر به روایات دقت کنید متوجه می شوید که توسط بزرگان مصرف آن بسیار توصیه شده است و خاصیت های آن بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر به دنبال یک مکمل کامل برای تقویت معده می گردید سویق عدس را به شما پیشنهاد می دهیم چون تأثیرات بسزایی بر روی دستگاه گوارش می گذارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله سویق عدس برای لاغری را مطالعه کنید.

سویق عدس
سویق عدس

همچنین بدن را تقویت می کند و بلغم موجود در بدن را نابود می سازد و برای کاهش صفرا بسیار مناسب است، همچنین به عملیات هضم غذا کمک زیادی می رساند.

سویق برنج

این سویق آنتی اکسیدان های فراوانی دارد که در واقع از اساسی ترین ماده های ضد سرطان در جهان هستند، این سویق حاوی فیبر زیادی است و تمامی ویتامین های گروهB را دارا می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله سویق برنج برای لاغری را مطالعه کنید.

سویق برنج
سویق برنج

مواد غذایی فراوانی در این سویق وجود دارد که سبب شده اند تا سویق برنج یک نوع مکمل پرفایده شناخته شود. همچنین با خوردن آن مقداری از اشتهای شما برای خوردن غذاهای دیگر کاهش پیدا می کند، برای همین از انواع سویق لاغری به حساب می آید.

سویق کودک

سویق ها بسیار خوش طعم و پرفایده هستند، برای همین بیشتر از هر کس مناسب کودکان در حال رشد هستند، چون مواد مغذی فراوانی در آن ها وجود دارد. بنابراین می توانید سویق ها را در مدل های گوناگون درست کنید و در وعده های غذایی کودکان خود  بگنجانید تا قوای جسمی آن ها نیز تقویت شود.

سویق کودک
سویق کودک

سویق ماش

سویقی که از ماش تهیه می شود برای خون سازی بسیار مثمرثمر می باشد و کمک زیادی به تقویت استخوان ها می کند. بنابراین در بزرگسالان به خوبی جلوی پوکی استخوان را می گیرد و از بروز آن پیشگیری می کند.

سویق ماش
سویق ماش

همچنین این سویق نیز یکی از وعده های مناسب برای رشد کودکان به حساب می آید. در نتیجه استفاده از سویق کامل برای لاغری علاوه بر کم کردن وزن می تواند فواید بسیاری برای بدن داشته باشد.

فواید سویق لاغری

در بخش قبلی نیز خواص هر کدام از سویق های لاغری را به گونه ای جداگانه برایتان شرح دادیم، اما بهتر است بدانید که مخلوط کردن انواع سویق ها با یکدیگر باعث می شود تا سویق کامل به دست بیاید و خواص بی شماری برای بدن داشته باشد. اساسی ترین خواص این سویق عبلرت است از:

جبران فقر آهن

فقر آهن یکی از بیماری های شایع در بین اکثر افراد می باشد، به همین خاطر خوردن سویق کامل برای لاغری توسط پزشکانی مانند دکتر سلیمی بسیار توصیه می شود. همچنین اگر به دنباب یک منبع غنی از آهن می گردید بهتر است مصرف سویق کامل را فراموش نکنید؛ استفاده از این سویق به افراد باردار نیز در زمان بارداری پیشنهاد می شود.

افزایش انرژی

این ماده غذایی پر ارزش به تنهایی یک مکمل کامل محسوب می شود و می تواند انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند، چون یک انرژی زای طبیعی می باشد و یکی از بهترین جایگزین ها برای انواع صنعتی است. بنابراین ورزشکاران حرفه ای و غیر حرفه ای نیز می توانند سویق کامل برای لاغری را استفاده کنند و از خواص شگفت انگیز آن بهره مند شوند.

مقابله با پوکی استخوان

در سویق کامل کلسیم و ویتامینD به گونه ای فراوان وجود دارد، پس به طبع می تواند مناسب ترین گزینه برای تقویت استخوان ها نیز باشد؛ به طور کلی ماده ای که همه این خواص با هم در خود جای داده است برای سلامتی و تقویت بدن بسیار حائز اهمیت می باشد.

تسکین درد

برخی از سویق ها نیز وجود دارند که قادر هستند برخی از دردهای بدن را تسکین بدهند و عملکردی مانند یک مسکن طبیعی داشته باشند. برای مثال اگر نخود را پودر کنید می توانید دردهای اسکلتی خود را تا حدی آرام کنید.

سویق کامل دارای خواص بی شماری است و مواردی که در بالا گفته شد از مهم ترین خواص آن می باشد.

خاصیت های فراوان دیگری نیز در رابطه با سویق کامل برای لاغری کشف شده است که عبارت اند از:

 • افزایش کارآیی مغز
 • تقویت عملکرد معده
 • افزایش شیرمادر
 • رشد بهتر نوزادان
 • کمک به هضم و جذب و غذا
 • سلامت پوست و مو
 • جلوگیری از ریزش مو
 • رفع خستگی
 • کمک به درمان یبوست
 • رفع چربی های موضعی

البته یکی از مهم ترین فواید این ماده کمک به لاغری و کاهش وزن می باشد که پزشکانی مانند دکتر سلیمی نیز استفاده از سویق کامل برای لاغری را توصیه می کنند. امروزه افراد فراوانی با اضافه وزن و چاقی درگیر هستند و دنبال راهکارهای سریع و مناسب برای رفع آن می گردند.

اما باید دقت داشته باشید که از روش های زیان بار کاهش وزن استفاده نکنید؛ چون هیچ فایده ای برای لاغری ندارند و چه بسا که خسارات جبران ناپذیری به شما وارد کنند، لذا گول تبلیغات را نخورید و قبل از انجام جراحی چاقی و شروع رژیم غذایی سویق لاغری با پزشک های توانمند و حرفه ای مانند دکتر سلیمی مشورت کنید.

بسیاری از روش های موجود در دنیا کاهش وزن سریع را می توانند برای شما به ارمغان بیاورند

بسیاری از روش های موجود در دنیا کاهش وزن سریع را می توانند برای شما به ارمغان بیاورند، اما عوارض بسیاری را بر جای می گذارند و به اندام های مختلف مانند کبد فشار فراوانی وارد می شود که در صورت آسیب دیدگی قابل جبران نمی باشد.

پس هر تبلیغی را باور نکنید و از بهترین روش های لاغری که در به صورت آهسته و آرام از وزن اضافی شما می کاهند استفاده کنید تا به بدنتان شوک وارد نشود؛ جراحی چاقی و رژیم غذایی مانند سویق کامل برای لاغری جزو راهکارهای مناسب برای کم کردن وزن هستند که بسیار کارساز می باشند.

البته با انجام این روش ها نیز مراقبت های متداول باید صورت بگیرد تا روند لاغری بسیار نرمال اتفاق بیفتد و هیچ آسیبی به شما وارد نشود. اگر در دوره های مختلفی از رژیم سویق کامل برای لاغری استفاده کنید می توانید اشتهای خود را کاهش دهید و شاهد چربی سوزی بدن خود باشید. 

نحوه مصرف سویق برای کاهش وزن

از آنجایی که سویق یک مکمل تقویت کننده کامل است، اکثر افراد اینگونه برداشت می کنند که ماده چاق کننده می باشد اما این طور نیست و سویق لاغری که با سویق کامل متفاوت است، تأثیر بسزایی برای کاهش وزن افراد دارد.

اگر از این ماده غذایی برای لاغری خود استفاده کنید می توانید با کم ترین دردسر و دشواری به وزن ایده آل خود برسید.

شیوه های گوناگونی برای درست کردن سویق لاغری طبق منابع گوناگون در دسترس است. به عنوان مثال مخلوط کردن آرد بو داده جو با تعدادی از سبزی های خشک می تواند بر روی کاهش اشتها مؤثر واقع شود و در نتیجه کاهش وزن اتفاق بیفتد.

همچنین می توان از گیاهان دیگری که باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن می شوند استفاده کرد مانند تخم کتان، زنجبیل و فلفل سیاه که خواص خاص خود را دارند.

اگر قصدتان برای لاغری جدی است پس باید مصرف آن را تا ۴۰روز تکرار کنید؛ این ماده در وهله اول اشتهای شما را پایین می آورد که به تنهایی موجب می شود تا هنگام خوردن غذا زیاده روی نکنید.

اگر سویق مورد استفاده شما دارای برخی سبزیجات باشد

البته اگر سویق مورد استفاده شما دارای برخی سبزیجات باشد که سوخت و ساز را بالاتر می برند از این طریق نیز می توانید به کم کردن وزن خود کمک کنید. برای اینکه پس از مصرف سویق به نتیجه مطلوب برسید باید تا یک مدت زمان مشخص این ماده را به صورت روزانه به مصرف برسانید.

بهتر است زمان مصرف آن را هنگام صبح و قبل از صبحانه انتخاب کنید تا از همان اولین وعده غذایی اشتهای خود را کم کنید. همچنین مقدار مصرف آن یک قاشق غذاخوری می باشد و می توان آن را با آب و یا شیر مخلوط کرده و مصرف کرد.

البته اگر بخواهید نتایج بهتری از آن دریافت کنید و مطمئن شوید که مؤثر عمل می کند، می توانید نصف قاشق از آن را یک تا نیم ساعت قبل از وعده های غذایی دیگر میل کنید.

همچنین اگر می خواهید به صورتی ایمن کاهش وزن داشته باشید و هیچگونه خطری سلامتی شما را تهدید نکند می توانید از سویق لاغری به طور کامل بهره مند شوید.

تاریخچه سویق در کشور ما

سویق در کشور ما و در طب سنتی ایرانی تاریخی دیرینه دارد و از آن استفاده های بی شماری می شده است؛ زیرا کاربردهای بسیار زیادی داشته است.

همچنین احادیث فراوانی در مورد این ماده غذایی پراهمیت توسط بزرگان بیان شده است که مانند دکتر سلیمی همه افراد را به استفاده از آن تشویق کرده اند و بارها کاربردهای آن را عنوان کرده اند.

همانطور که گفتیم سویق از ترکیباتی مانند گندم و جو به دست می آید که جزو غلات هستند و یا با پودر میوه و هسته آن ها این ماده مهم را درست می کنند که یکی از این میوه ها سنجد می باشد که خواص زیادی برای بدن دارد.

موارد گفته شده را در ظرف هایی که از جنس سنگ و مس هستند به صورت مستقیم حرارت می دهند و تا یک زمان مشخص این کار را تکرار می کنند. خروجی این کار باعث تولید سویق باکیفیت و مقوی می باشد.

گفتن این نکته الزامی است که سویق ها به صورت جداگانه در طب اسلامی و سنتی کشور دارای کارآیی های متفاوتی بودند و طبق کاربرد مخصوص خود برای اشخاص گوناگون تجویز می شده اند.

البته گاهی اوقات برای برخی از افراد که دچار بیماری بودند سویق هایی تجویز می شد که حاصل مخلوط نمودن چند سویق با یکدیگر بود و به همین ترتیب بیماری ها و مشکلات متعدد افراد رفع می شد.

از چه موادی برای تهیه سویق لاغری استفاده می شود؟

همانطور که در مطالب بالا عنوان کردیم سویق کامل برای لاغری بسیار تأثیرگذار می باشد، چون مواد تشکیل دهنده آن از گیاهان مختلفی به دست می آید و زمانی که با یکدیگر ترکیب می شوند یک مخلوط جادویی برای کاهش وزن را می سازند.

حال متوجه تفاوت در مواد اولیه سویق لاغری شدید بهتر است برخی از آن ها را نام ببریم تا با آن ها به طور کامل آشنا شوید؛ مواد سویق لاغری عبارت اند از:

 • ترکیبی از سبزی
 • تخم کتان
 • خرفه
 • انگور فرنگی
 • زنجبیل
 • زیره سیاه
 • سبوس جو
از چه موادی برای تهیه سویق لاغری استفاده می شود؟
از چه موادی برای تهیه سویق لاغری استفاده می شود؟

موارد گفته شده سرشار از فیبر هستند و به همین دلیل زمانی که شما سویق کامل برای لاغری را مصرف می کنید به سرعت احساس سیری را تجربه می کنید. بهتر است بدانید که این ترکیب عالی هم از اشتهای کاذب شما پیشگیری می کند و هم مواد مغذی فراوانی را به بدن شما می رساند.

میزان اهمیت سویق در اسلام چگونه است؟

سویق جزو موادی است که در دین اسلام توسط منابع معتبر علمی شیعه بسیار پر اهمیت قلمداد شده است و ارزش فراوانی نزد اسلام دارد. همچنین معصومین و ائمه اطهار(ع) پیوسته به مصرف این ماده مهم برای کودکان و بزرگسالان توصیه می کردند.

سویق برای پیامبران و مرسلین نوعی خوراکی به حساب می آمد که قدرت آن ها را زیاد می کرد و همین مورد کافی است تا به اهمیت بالای سویق پی ببرید.

همچنین اگر به حدیث امام صادق (ع) دقت کنیم باز هم اهمیت والای این ماده را مشاهده خواهیم کرد که می فرمایند: سویق سبب رویش گوش می شود و استخوان های نواحی مختلف بدن را تقویت می نماید؛ سردی بدن را از بین می برد و بلغم را از معده تفکیک کرده و جدا می کند و در ضمن هفتاد نوع بلا را دفع می نماید… همچنین ممکن است این جمله را زیاد شنیده باشید که هر شخصی به خوردن سویق مداومت کند بازوان پر توانی خواهد داشت!

بنابراین بهتر است خوردن سویق کامل برای لاغری را جدی بگیرید و از فواید شگفت انگیز آن بهره مند شوید که مهم تری آن ها لاغری و تناسب اندام می شود.

همچنین اگر تناسب اندام داشته باشید کم تر در معرض بیماری های گوناگون قرار می گیرید. بیماری هایی که از نظر روحی و جسمی ممکن است صدمات فراوانی به وارد کنند، در نتیجه با خوردن سویق دردرجه اول به سلامت و سپس کاهش وزن خود کمک می کنید.

برخی از روایات امامان (ع) در مورد سویق

امام محمد باقر (ع) می فرمایند:سویق از خوراک های پر برکت است، اگر در حالت سیری آن را بخورید باعث بهبود دستگاه گوارش می شود و اگر در حالت گرسنگی آن را میل کنید باعث سیری شما می شود.

از روایات نیز چنین بر می آید که سویق سراسر خواص و فایده برای مصرف کنندگان می باشد و در هیچ حالتی به کسی آسیب نمی رساند، چون یک غذای کامل و مناسب است.

خوردن سویق کامل برای لاغری به صورت ناشتا در افزایش خواص آن تأثیر بسزایی دارد

همچنین خوردن سویق کامل برای لاغری به صورت ناشتا در افزایش خواص آن تأثیر بسزایی دارد، به خصوص که با شیر، عسل و خرما ترکیب شود فواید بیشتری به آن اضافه می شود و قوت بیشتری پیدا می کند. اما اگر دارای بیماری زمینه ای خاصی هستید با پزشک های متخصص مانند دکتر سلیمی راجع به این موضوع و مصرف سویق صحبت کنید.

روایات بسیاری در رابطه با مصرف سویق وجود دارد؛ به عنوان مثال امام صادق (ع) فرموده اند:” اگر کسی تشنه باشد سویق عدس باعث رفع تشنگی او می شود و معده را نیز تقویت می نماید، در سویق درمان هفتاد نوع درد گنجانده شده است، باعث خاموشی صفرا می شود و شایسته است در سفر سویق را همراه خود داشته باشید.

همچنین زمانی که خانومی به شدت خونریزی داشت و به حالت مرگ افتاده بود توصیه کردند که سویق عدس به آن بدهند، بنابراین بعد از اینکه سویق عدس را خورد هم خونریزی او به پایان رسید و هم سبب عافیت او شد.

بهترین دوا و درمان برای افرادی که به مسمومیت دچار شده اند

بهترین دوا و درمان برای افرادی که به مسمومیت دچار شده اند سویق سیب می باشد، همچنین این نوع سویق برای اتفاقات ناگواری مانند مارگزیدگی و عقرب گزیدگی بسیار مؤثر عمل می کند.

همانطور که در روایات امامان معصوم و ائمه (ع)  می خوانیم متوجه می شویم که در میان انواع این ماده مهم سویق گندم، جو، عدس، سیب و برنج از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، البته در بسیاری از روایات نیز به صورت کلی به سویق اشاره شده است و نشان دهنده پر فایده بودن سویق در حالت و انواع گوناگون است.

بهترین دوا و درمان برای افرادی که به مسمومیت دچار شده اند
بهترین دوا و درمان برای افرادی که به مسمومیت دچار شده اند

نحوه مصرف سویق برای کودکان

طرز مصرف آن بدین صورت است که با شیر ترکیب می شود و می تواند یکی از گزینه های عالی به جای شیر خشک و سرلاک باشد؛ چون در مقایسه با آن ها ارزش غذایی فراوانی به همراه دارد و قابل مقایسه با این دو مورد نیست.

اما زیاده روی در استفاده از آن احتمال دارد اثر سوء بگذارد، پس بهتر است نصف قاشق سویق را با شیر ترکیب کرده و به فرزند خود بدهید. میزان سویق هنگام استفاده باید کمتر از سرلاک باشد چون یک ماده غذایی مقوی و بی نظیر است.

همچنین اگر سویق گندم و جو را با همدیگر مخلوط کنید برای کودکان فوایدی مانند رویش گوشت و استخوان سازی خواهد داشت. این موضوع برای نوزادانی که وزن کمی دارند یک توصیه جدی و کارساز می باشد.

در ضمن ترکیب کردن سویق با شیر و عسل یا خرما و دادن آن به صورت ناشتا به کودکان به حدی پر فایده است که در عرض سه روز نی توان نتایج مطلوب آن را مشاهده کرد.

نحوه مصرف سویق برای کودکان
نحوه مصرف سویق برای کودکان

همچنین سویق هایی که دارای کیفیت خوبی هستند پس از تناول در کودکان باعث گرمی بدن آن ها می شود؛ اما اگر این مخلوط را داخل فریزر نیز قرار دهید از خواص آن کم نمی شود. در جهان امروزی اکثر نان ها بدون سبوس تهیه می شوند، برای همین استفاده سویق برای کودکان می تواند بسیاری از مواد مورد نیاز بدن آن ها را تامین می کند.

سویق در دوران بارداری از چند ماهگی بهتر است مصرف شود؟

یکی از سوال های پرتکرار این روزها زمان استفاده از سویق کودک در دوران حساس بارداری می باشد که اغلب پزشکان مانند دکتر سلیمی سه ماهه آخر بارداری را برای شروع سویق مناسب می دانند.

چون این ماده غذایی برای اینکه جنین وزن گیری مناسبی داشته باشد، تراکم استخوان او تقویت شود و فقر آهن مادر باردار رفع شود اهمیت بسیار زیادی دارد، چون یکی از مشکلات فقر آهن ایجاد معلولیت در نوزادان می باشد،

بنابراین استفاده از سویق بهتر است جدی تر گرفته شود و روی قاعده و اصول پزشکی انجام بگیرد. چون سویق کودک وزن مادر و جنین را بیشتر می کند که ممکن است خطرات مختلفی برای آن ها به دنبال داشته باشد.

تفاوت سویق با آرد چیست؟

برای اینکه عمق مطلب را برای شما بیان کنیم مثالی می آوریم تا بهتر متوجه تفاوت آن ها شوید، اغلب افراد سویق نخود و آرد نخودچی را با یکدیگر یکی می کنند و هیچ تفاوتی برای آن دو قائل نیستند که کاملا اشتباه است چون طرز تهیه هر کدام با دیگری متفاوت است و برای فرآوری کردن آرد نخودچی آن را در ابتدا به خوبی می پزند و یا خیس می نمایند

سپس توسط دستگاه های مختلف به آرد نخودچی تبدیل می کنند؛ در حالی که در روند تهیه سویق نخود هیچ دانه ای طبخ نمی شود و فقط آن را تفت می دهند تا به میزان مورد نظر بو داده شود.

تفاوت سویق با قاووت چیست؟

قاووت یا قووتو یکی از خوراکی مقوی و سالم دیگر است که اکثر افراد آن را با سویق اشتباه می گیرند، ولی در واقع این دو ماده یکی نیستند و در درست کردن آن ها فرق هایی وجود دارد، مثلا برای تهیه قاووت در اکثر مواقع آن را تفت نمی دهند ولی با این با وجود مزایای خاص خودشان را دارند.

اما اشتباه گرفتن آن ها با سویق منصفانه نیست، چون در قلووت مواد افزودنی گوناگونی مانند شکر و هل و… استفاده می شود و سویق هیچ ماده افزودنی ندارد و کاملا خالص و سالم می باشد.

تفاوت سویق با قاووت چیست؟
تفاوت سویق با قاووت چیست؟

سخن پایانی

در پایان مقاله بهتر است بگوییم که راه های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد، اما جراحی های چاقی و رژیم های غذایی در کنار ورزش می توانند در مدت زمان کوتاه تأثیرات شگرفی برای کاهش وزن و تناسب اندام ما بگذارند.

مانند استفاده از سویق کامل که از ترکیب گیاهان مختلف تهیه می شود و هیچگونه صدمه ای به مصرف کنندگان وارد نمی کند. همچنین قبل از هر گونه اقدام جهت لاغری و کم کردن وزن موظف هستید تا با پزشکان متخصص مانند دکتر سلیمی مشورت کنید و تصمیم درستی بگیرید؛ ممنون که تا انتهای مقاله همراه ما بودید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید