سویق جو برای لاغری

در این مقاله به بررسی مصرف سویق جو برای لاغری خواهیم پرداخت.

در مقاله قبل، سویق عدس برای لاغری را را بررسی کردیم.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان اولیه توسط پزشک متخصص با شماره زیر در تماس باشید.

📞  09120174510  📞

مقدمه

سویق جو برای لاغری یکی از پیشنهادات عطاری ها و فروشندگان داروهای گیاهی است و معمولا با این ادعا که تمام یا بیشتر وزن اضافه خود را پس از چند دوره مصرف از دست خواهید داد، به بیماران فروخته می شود.

هر چند سویق جو در لاغری چندان بی تاثیر نیست، اما استفاده از آن به تنهایی تاثیر زیادی در لاغری ندارد و در هر صورت بیماران برای نتیجه گیری قطعی و کاهش وزن اصولی نیاز به استفاده از روش های اصولی تر برای کاهش وزن دارند.

سویق جو برای لاغری
سویق جو برای لاغری

در این مطلب، قصد بررسی فواید و مزایای مصرف سویق جو برای لاغری و بهترین جایگزین های آن برای کاهش وزن قطعی و بدون بازگشت را داریم.

اگر به چاقی و اضافه وزن دچار هستید و قصد یک بار کاهش وزن برای همیشه را دارید، با ما همراه باشید. در این راستا می توانید از تجربیات دکتر سلیمی بهره مند شوید. دکتر سلیمی، برترین پزشک در زمینه لاغری و معتبرترین متخصص انواع جراحی چاقی معرفی می شود.

آیا سویق جو برای لاغری مفید است؟

بله؛ مصرف سویق جو برای لاغری بدلیل فیبر بالایی که دارد، باعث کاهش اشتها و ایجاد احساس سیری طولانی مدت می شود.

به همین دلیل باعث لاغری می شود.

فهرست مطالب:

سویق چیست؟

سویق لاغری چند نوع دارد؟

سویق جو چه تاثیری برای لاغری و کاهش وزن دارد؟

نحوه مصرف سویق جو برای لاغری به چه صورت است؟

مصرف سویق جو به غیر از لاغری، چه فواید دیگری دارد؟

آیا مصرف سویق جو برای لاغری کودکان هم موثر است؟

جایگاه سویق جو برای لاغری از نظر طب نوین، سنتی و اسلامی چیست؟

عوارض مصرف سویق جو برای لاغری چیست؟

با مصرف سویق جو، چقدر از وزن اضافه کاهش پیدا می کند؟

آیا می توان سویق جو را به طور دائمی مورد استفاده قرار داد؟

رعایت رژیم غذایی حین مصرف سویق جو برای لاغری چقدر اهمیت دارد؟

آیا لاغری با سویق جو بازگشت دارد؟

چه افرادی نمی توانند از لاغری با سویق جو نتیجه بگیرند؟

جایگزین سویق جو برای لاغری افرادی که امکان استفاده از این روش را ندارند، چیست؟

بهترین روش لاغری در میان روش های مختلف درمان چاقی کدام است؟

چاقی چه خطراتی دارد؟

جراحی به چه صورت باعث لاغری می شود؟

چند نوع جراحی وجود دارد؟

آیا جراحی لاغری عوارض دارد؟

آیا می توان بعد از جراحی لاغری برای تسریع کاهش وزن، از سویق جو استفاده کرد؟

هزینه درمان چاقی با سویق کمتر است یا جراحی لاغری؟

احتمال بازگشت وزن بعد از جراحی چقدر است؟

روند کاهش وزن بعد از جراحی به چه صورت است؟

نتیجه گیری

 

سویق چیست؟

سویق یکی از مواد خوراکی مفید اما کمتر شناخته شده در میان مردم است که مصرف آن مزایای زیادی برای بدن دارد. از این ماده خوراکی در گذشته استفاده زیادی می شد اما در دنیای امروز، کمتر کسی با آن آشنایی دارد.

سویق چیست؟
سویق چیست؟

سویق فواید زیادی برای بدن دارد و کمک زیادی به حفظ سلامت بدن می کند. مصرف این ماده خوراکی به خصوص در کودکان، برای رشد بهتر و در سالمندان، برای حفظ قوای بدنی و سلامت بدن آن ها توصیه می شود.

البته در مورد خواص این ماده، یک موضوع دیگر هم گفته می شود و آن تاثیر سویق در لاغری افرادی است که به چاقی مبتلا هستند. در ادامه و بعد از معرفی سویق، این خاصیت سویق برای بدن را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

پیشنهاد می کنیم از پست سویق برنج برای لاغری دیدن کنید.

تعریف سویق

سویق نوعی ماده خوراکی پودری است که از دانه های مختلف گرفته می شود. هسته بعضی از میوه ها، غلات و حبوبات، از جمله مواد اولیه ای هستند که سویق از آن ها گرفته می شود. در میان مواد مختلفی که امکان تهیه سویق از آن ها وجود دارد، گندم، جو، برنج، نخود و عدس، معروف تر هستند و خواص بیشتری دارند.

همه موادی که امکان تهیه سویق از آن ها وجود دارد، طی فرآیندی مشخص تفت داده شده و آسیاب می شوند و به عنوان سویق، مورد استفاده قرار می گیرد. سویق را می توان به تنهایی یا همراه با برخی خوراکی های دیگر استفاده کرد که در این صورت، خواص دریافتی از سویق متفاوت خواهند بود.

تاریخچه استفاده از سویق

استفاده از سویق، تاریخچه ای طولانی دارد. تاریخچه مصرف این ماده طبق مستندات تاریخی، به قرن شش و هفت هجری باز می گردد. این ماده در فارسی قدیم، پست نام داشت و به عنوان یک انرژی زای طبیعی مورد استفاده قرار می گرفت.

جایگاه سویق در دنیای امروز

هر چند سویق ماده ای کمتر شناخته شده در دنیای امروز است، اما مصرف آن در چند سال اخیر، برای موارد مختلف توصیه می شود. به خصوص در زمینه لاغری و کاهش وزن، مصرف سویق هایی مانند جو و گندم بسیار توصیه می شود. در ادامه و با همیاری دکتر سلیمی، به بررسی امکان نتیجه گیری از این روش و روش های مشابه می پردازیم.

جایگاه سویق در دنیای امروز
جایگاه سویق در دنیای امروز

سویق لاغری چند نوع دارد؟

اگر به چاقی و اضافه وزن مبتلا باشید و برای درمان این مشکل به عطاری یا فروشگاه های داروهای گیاهی مراجعه کرده باشید، احتمالا تعریف سویق را زیاد شنیده اید. مصرف سویق به منظور لاغری و کاهش وزن، این روزها توسط افراد زیادی توصیه می شود اما باید به این موضوع دقت کرد که تمام سویق ها خاصیت لاغری ندارند.

همان طور که گفته شد، سویق از مواد اولیه مختلفی تهیه می شود که خاصیت کاهش وزن تنها در بعضی از آن ها وجود دارد. در ادامه چند نمونه از سویق هایی که مصرف آن ها به لاغری و کاهش وزن کمک می کند را معرفی خواهیم کرد.

سویق جو

سویق جو یکی از انواع معروف و پرخاصیت سویق ها است که برای لاغری و کاهش وزن نیز مصرف آن توصیه می شود. با مصرف سویق جو، اشتها تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و پرخوری و ریزه خواری محدود می شود. این موضوع در نهایت به کاهش وزن بیمار و لاغری کمک می کند. سویق جو علاوه بر لاغری، در درمان مشکلات دیگری نیز موثر می باشد.

سویق عدس

سویق عدس دیگر ماده ای است که برای لاغری و کاهش وزن توصیه می شود. این ماده با خواصی که از عدس می گیرد، تاثیر زیادی در هضم راحت و بهتر غذا دارد و از این طریق در لاغری و کاهش وزن موثر می باشد. سویق عدس همچنین یک خوراکی تقویتی است و برای تقویت معده و مشکلات بلغم نیز موثر می باشد.

سویق عدس
سویق عدس

سویق برنج

سویق برنج نوع دیگری از سویق ها است که سرشار از آنتی اکسیدان بوده و ویتامین های گروه ب در آن سرشار هستند. بر خلاف خود برنج که مصرف آن تاثیر زیادی در چاقی و اضافه وزن دارد، سویق برنج یکی از موادی است که استفاده از آن به منظور لاغری توصیه می شود.

سویق برنج
سویق برنج

سویق ماش

در نهایت سویق ماش دیگر نوعی از سویق ها است که گفته می شود مصرف آن به لاغری کمک می کند. البته اصلی ترین خاصیت سویق ماش، جلوگیری از پوکی استخوان و استخوان سازی در کودکان است. به همین دلیل مصرف آن جز موضوع لاغری، برای دیگر مزایا به کودکان و سالمندان توصیه می شود.

سویق ماش
سویق ماش

سویق جو چه تاثیری برای لاغری و کاهش وزن دارد؟

یکی از انواع سویق که برای لاغری نیز می توان از آن استفاده کرد، سویق جو است. سویق جو برای لاغری به شکل های مختلفی قابل استفاده است. البته نه تنها این ماده، بلکه هیچ ماده خوراکی دیگری نیز در لاغری و کاهش وزن به طور مستقیم تاثیر ندارد و تنها اثرات مصرف مواد به لاغری کمک می کنند که در مورد سویق جو نیز چنین موضوعی وجود دارد.

سویق جو چیست؟

در بخش قبل گفتیم که یکی از دانه هایی که سویق از آن تولید می شود، جو است. برای تهیه سویق جو، ابتدا جوی پرک یا دانه کامل و بدون پوست را به صورت پودری آسیاب کرده و سپس تفت می دهند.

سویق جو چیست؟
سویق جو چیست؟

پس از کمی تغییر رنگ و بوی آرد به دست آمده از جو، سویق این ماده به دست می آید. سویق جو انرژی بخش است و لاغری و کاهش وزن، یکی از خاصیت های آن است.

این ماده را می توان به تنهایی یا با سایر مواد مانند ترکیب با دیگر سویق ها مصرف کرد که در این صورت خواص آن تغییر می کند. بنابراین اگر به دنبال لاغری با این سویق هستید، تنها به صورتی آن را مصرف کنید که در لاغری و کاهش وزن موثر باشد.

تاثیر سویق جو برای لاغری

مصرف سویق جو برای لاغری باید به تنهایی انجام شود. برای مثال، تعویق سویق جو و گندم بیشتر باعث چاقی می شود و مصرف آن به افرادی که بدن ضعیفی دارند یا کودکانی که در سنین رشد، رشد زیادی ندارند، توصیه می شود.

البته در مورد مصرف سویق جو برای لاغری باید به این موضوع دقت کرد که سویق به تنهایی باعث لاغری و کاهش وزن نمی شود. در واقع صرفا با این تصور که سویق مصرف می کنید، نباید انتظار لاغری و کاهش وزن داشته باشید. سویق تنها اشتهای شما را کاهش می دهد و به پر کردن معده برای جلوگیری از مصرف غذا کمک می کند.

این موضوع ممکن است در بعضی افراد اتفاق نیفتاده یا اگر با وجود کاهش اشتها مواد غذایی پر کالری اما کم حجم مانند شکلات، بستنی و … را مصرف کنید، باز هم تاثیری در لاغری و کاهش وزن نخواهد داشت.

بنابراین سویق جو را می توان نوعی مکمل برای لاغری دانست که در کنار موضوعاتی مانند رعایت رژیم سالم غذایی و جراحی لاغری توسط دکتر سلیمی، به کاهش وزن کمک می کند.

تاثیر سویق جو برای لاغری
تاثیر سویق جو برای لاغری

نحوه مصرف سویق جو برای لاغری به چه صورت است؟

طبق توصیه متخصصان و پزشکان با تجربه در زمینه درمان چاقی مانند دکتر سلیمی، بیمارانی که به چاقی مبتلا هستند، بر اساس میزان چاقی و اضافه وزن خود بهتر است به سراغ روش هایی بروند که چاقی آن ها را به طور قطعی درمان کرده و احتمال بازگشت وزن در آن ها پایین تر است.

با این حال اگر قصد مصرف موادی مانند سویق جو برای لاغری را دارید، بهتر است این کار را به صورت اصولی انجام دهید تا صدمه ای به بدن شما وارد نشود. نحوه مصرف اصولی سویق جو برای لاغری به شرح زیر می باشد.

مصرف سویق جو برای لاغری به تنهایی

اولین روش برای مصرف سویق جو به منظور لاغری، مصرف این ماده به تنهایی است. در این روش باید سویق را روزی یک مرتبه، صبح ناشتا و بدون هیچ ماده دیگری استفاده کرد. بهترین حالت مصرف سویق جو برای لاغری، مصرف دو قاشق غذاخوری از این ماده به صورت خشک و به تنهایی است.

البته باید دقت کرد که برای اثربخشی سویق جو در لاغری یا برای استفاده از سایر خواص و مزایای این ماده، مصرف سویق را باید به مدت 40 روز ادامه داد. حداقل زمانی که آثار مصرف سویق در بدن نمایان می شوند، بسته به شرایط بدن و واکنش نسبت به سویق 20 روز بعد از شروع مصرف این ماده است.

مصرف سویق با دیگر مواد خوراکی

مصرف پودر سویق به تنهایی بهترین حالت مصرف این ماده برای استفاده از خواص و کاربردهای آن چه در زمینه لاغری و چه در سایر زمینه ها است، اما خوردن این ماده به تنهایی چندان راحت نیست.

بسیاری از افراد توانایی خوردن پودر سویق را به صورت خشک و به تنهایی ندارند. این افراد می توانند سویق را به همراه دیگر مواد استفاده کرده و از این طریق از مزایای سویق بهره مند شوند. البته باید دقت کرد که در صورت مصرف سویق همراه با دیگر مواد، این امکان وجود دارد که نتیجه دریافتی از مصرف سویق تغییر کند.

برای مثال در صورتی که سویق همراه با آب میوه مصرف شود، نه تنها باعث لاغری نمی شود، بلکه به چاقی بیمار منجر می شوند. برای استفاده راحت تر از سویق، می توان آن را همراه با آب مصرف کرد.

همچنین مصرف این ماده با ماست نیز برای کاهش وزن و لاغری مناسب می باشد. به منظور مصرف سویق جو برای لاغری باید به این موضوع دقت کرد که از مصرف این ماده با سویق گندم، جدا خودداری نمایید.

مصرف سویق با دیگر مواد خوراکی
مصرف سویق با دیگر مواد خوراکی

مصرف سویق جو به غیر از لاغری، چه فواید دیگری دارد؟

هر چند اصلی ترین خاصیت سویق جو برای لاغری است، اما مصرف این ماده خواص دیگری هم دارد. به همین دلیل توصیه می شود که حتی اگر این ماده تاثیری در لاغری نیز نداشته باشد، استفاده از آن به منظور به کارگیری سایر خواص کاربردی می باشد. در ادامه، برخی از مهم ترین خواص سویق جو علاوه بر لاغری و کاهش وزن را معرفی خواهیم کرد.

مصرف سویق جو به غیر از لاغری، چه فواید دیگری دارد؟
مصرف سویق جو به غیر از لاغری، چه فواید دیگری دارد؟

خواص سویق جو به غیر از لاغری و کاهش وزن

 • اولین و مهم ترین خاصیت سویق جو به غیر از لاغری، برای تقویت رشد کودکان است. این ماده به کودکانی که در سن رشد قرار دارند، به افزایش استخوان سازی و حفظ سلامت بدن حین رشد کودک کمک می کند.
 • مصرف سویق جو برای زنان باردار نیز مناسب است. زنان باردار تا چند هفته قبل از زایمان، به زایمانی راحت تر و جلوگیری از تولد فرزندی معلول کمک می کنند.
 • دیگر خاصیت سویق جو، تامین اسید فولیک و جبران کمبود آهن در بدن افرادی است که به این عوارض مبتلا می باشند. مصرف این ماده به خصوص به زنانی که در اثر عادت ماهیانه دچار کم خونی می شوند، توصیه می شود.
 • همان طور که گفته شد، سویق جو در استخوان سازی موثر است. بنابراین افرادی که به مشکلاتی مانند کمبود کلسیم، پوکی استخوان و شکستگی استخوان مبتلا می باشند نیز با مصرف سویق جو درمان شده و مشکلات استخوانی آن ها تا حد زیادی بهبود پیدا می کند. در زمینه درمان پوکی استخوان، مصرف سویق با شیر به طور جدی توصیه می شود.
 • مصرف سویق جو همراه با خرما و عسل یکی دیگر از خواص این ماده یا بهبود خستگی بدن را به وجود می آورد. افرادی که به طور مکرر دچار کمبود انرژی می شوند، با مصرف سویق همراه موادی با طبع گرم، انرژی پیدا می کنند.

آیا مصرف سویق جو برای لاغری کودکان هم موثر است؟

چاقی این روزها معضلی همه گیر است و افراد زیادی در سنین مختلف به این عارضه دچار هستند. یکی از گروه هایی که در دنیای امروز، چاقی شیوع بیشتری در میان آن ها دارد، کودکان و نوجوانان هستند.

تغییر سبک زندگی، افزایش خانه های آپارتمانی و کاهش جنب و جوش کودکان، تغییرات سبک تغذیه و جایگزینی مواد غذایی آماده و فست فودها با غذاها و خوراکی های سالم، از جمله مسائلی هستند که این روزها باعث ایجاد چاقی در کودکان می شوند.

چاقی در کودکان معضلی جدی است و اگر به موقع درمان نشود، زمینه ساز مشکلات جدی تر در بزرگسالی می شود. چاقی کودکی موجب چاقی مفرط در سنین بالاتر شده و تمام عوارض ناشی از چاقی مانند دردهای مفصلی و … را زودتر باعث می شود.

به همین دلیل از سوی دکتر سلیمی توصیه می شود که درمان کودکان مبتلا به چاقی از همان سنین پایین جدی گرفته شود. برای درمان چاقی و اضافه وزن کودکان، روش های زیادی وجود دارد. در ادامه، تاثیر سویق جو را برای لاغری کودکان بررسی خواهیم کرد.

سوق جو برای لاغری کودکان

برای لاغری کودکان هم مانند بزرگسالان، امکان مصرف سویق وجود دارد اما در کودکان باید به این موضوع دقت کرد که مصرف سویق برای آن ها به اندازه بزرگسالان راحت نیست.

بیشترین میزان تاثیر سویق جو برای لاغری، زمانی است که این ماده به تنهایی و بدون هیچ افزودنی دیگری مانند آب یا ماست و شیر استفاده می شود اما کودکان توانایی مصرف سویق به این صورت را ندارند.

خوردن این پودر برای کودکان راحت نیست و باعث آزردگی آن ها می شود. به همین دلیل ناچارا باید آن را همراه با مواد دیگری مانند آبمیوه یا شکر به آن ها داد. در نتیجه این موضوع نیز لاغری به اندازه ای که باید، اتفاق نمی افتد.

سوق جو برای لاغری کودکان
سوق جو برای لاغری کودکان

پزشکان با تجربه مانند دکتر سلیمی توصیه می کنند که در مورد کودکان و نوجوانان، دیگر روش های لاغری که قطعیت بیشتری دارند، استفاده شده و از روش هایی مانند سویق و … تا حد امکان برای لاغری استفاده نشود.

جایگاه سویق جو برای لاغری از نظر طب نوین، سنتی و اسلامی چیست؟

تا این بخش از مقاله، در مورد سویق جو برای لاغری و تاثیرات آن در کاهش وزن صحبت شد. سویق برای لاغری و کاهش وزنريال بیشتر مورد تایید طب سنتی و طب اسلامی است.

البته این موضوع به معنی عدم تایید این ماده توسط طب نوین نیست. اما در طب سنتی، تاکید بیشتری به استفاده از سویق و خواص آن می شود. به منظور بررسی دقیق این ماده و تاثیر آن در لاغری، در ادامه سویق جو را از نظر انواع مختلف طب سنتی، اسلامی و نوین بررسی خواهیم کرد.

جایگاه سویق در طب اسلامی

از نظر اسلامی و طب اسلام، تاکید زیادی به مصرف سویق می شود. توصیه به مصرف این ماده به دفعات در احادیث پیامبر و ائمه اطهار آمده است.

برای مثال، امام صادق در حدیثی معروف، بهترین نوع سحری برای کسب انرژی را مصرف سویق و خرما می دانند و در دیگر حدیثی، این ماده را گوشت ساز معرفی می کنند. در طب اسلامی، مصرف این ماده به خصوص برای کودکان و سالمندان بسیار توصیه می شود.

جایگاه سویق در طب سنتی ایران

مصرف سویق جو برای لاغری و دیگر فواید در طب سنتی نیز بسیار توصیه می شود. همان طور که در بخش های ابتدایی گفته شد، این ماده از گذشته های دور در ایران به عنوان ماده ای انرژی بخش و برای استخوان سازی استفاده می شد.

سویق را در گذشته های دور برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف و تسریع روند درمان بیماری ها استفاده می کردند.

جایگاه سویق در طب نوین

در طب نوین اما نظرات در مورد سویق متفاوت است. استفاده از داروهای گیاهی در این طب جایی ندارد و بیشتر تاکید بر داروهای شیمیایی است که در آزمایشگاه ها و طبق بررسی های دقیق، تولید شده اند.

البته بعضی از پزشکان طب نوین، سویق را به عنوان مکمل غذایی مناسب می دانند اما بیشتر پزشکان معتقدند که این ماده به عنوان دارویی که برای درمان بیماری ها بتوان از آن استفاده کرد، توصیه نمی کنند.

پزشکان با تجربه مانند دکتر سلیمی، مصرف سویق را تنها برای کسب انرژی در صورتی که از دیگر روش ها مانند جراحی برای لاغری استفاده شود، توصیه می کنند. در غیر این صورت، سویق نتیجه چندانی برای کاهش وزن نخواهد داشت.

جایگاه سویق در طب نوین
جایگاه سویق در طب نوین

عوارض مصرف سویق جو برای لاغری چیست؟

در علم پزشکی، مواد بدون کالری آسیبی به بدن وارد نمی کنند. برای مثال، آب به عنوان سالم ترین ماده که کالری صفر دارد، بدون ضرر است و به زیاد نوشیدن آن توصیه می شود.

اما همین ماده سالم در صورتی که بیش از اندازه مصرف شده و در استفاده از آن زیاده روی شود، مشکلات مختلفی برای افراد ایجاد می کند که آسیب به کلیه ها و رفلاکس معده یکی از آن ها است.

بنابراین صرف سالم بودن یک ماده از لحاظ غذایی، نمی توان مصرف آن را بدون خطر و عارضه دانست. در نتیجه حتی مصرف سویق جو به عنوان ماده ای پر خاصیت و مفید نیز عوارضی به همراه دارد.

از جمله عوارضی که مصرف بیش از اندازه سویق برای بدن ایجاد می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سویق ممکن است برای بعضی بیماران ناسازگاری ایجاد کرده و باعث بروز مشکلاتی مانند حساسیت معده شود. این موضوع به خصوص در افرادی که سابقه مشکلات معده داشته اند، بیشتر مشاهده می شود.
 • سویق باید با مواد مناسبی ترکیب شود. برای مثال ترکیب سویق با شکر برای مردان باعث کاهش میل و قوای جنسی می شود، در حالی که همین ماده برای کودکان انرژی زا است و به اضافه وزن کودکانی که دچار کمبود وزن هستند، کمک می کند.
 • مصرف سویق به خصوص ترکیب آن با دیگر مواد برای گروه های خاص مانند زنان باردار یا شیرده، باید با احتیاط و زیر نظر پزشک انجام شود. به عنوان مثال بیشتر پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که مصرف سویق را چند هفته قبل از بارداری قطع کنند.
 • بی اشتهایی کاذب یا اشتهای کاذب، از دیگر مشکلاتی هستند که مصرف بیش از اندازه سویق به دنبال دارد.
 • ترکیب سویق گاهی باعث نتیجه عکس و بروز مشکلات بیشتر برای بیمار می شود. برای مثال بیمارانی که سویق جو را با هدف لاغری استفاده می کنند، در صورتی که این ماده را با سویق گندم ترکیب کنند، نه تنها کاهش وزن نداشته، بلکه اضافه وزن زیادی را تجربه می کنند.

به همین دلیل است که درمان چاقی با روش های علمی و قطعی تر مانند جراحی و به خصوص توسط متخصصین ماهر مانند دکتر سلیمی توصیه می شود.

با مصرف سویق جو، چقدر از وزن اضافه کاهش پیدا می کند؟

زمانی که صحبت از یک روش برای لاغری و کاهش وزن می شود، اولین موضوعی که در نظر گرفته می شود، تاثیر آن روش در کاهش وزن و مقدار وزنی است که با استفاده از آن روش کاهش پیدا می کند. در مورد سویق جو و مصرف آن نیز یکی از مهم ترین موضوعات، تاثیری است که این روش در کاهش وزن و لاغری دارد.

در پاسخ به این سوال و میزان وزنی که با مصرف سویق کاهش پیدا می کند، باید این طور گفت که مقدار دقیق کاهش وزن با سویق مشخص نیست. این موضوع در بیماران مختلف متفاوت می باشد.

بعضی بیماران با استفاده از یک روش، بیشترین کاهش وزن را در یک دوره تجربه می کنند و بعضی بیماران نتایج را حتی به میزان کم بعد از چند مرحله استفاده از یک روش، تجربه می کنند.

با مصرف سویق جو، چقدر از وزن اضافه کاهش پیدا می کند؟
با مصرف سویق جو، چقدر از وزن اضافه کاهش پیدا می کند؟

در مورد سویق جو برای لاغری و میزان کاهش وزن با این ماده نیز این فاکتور بیشترین تاثیر را دارد. بعضی بیماران در همان روزهای اول مصرف سویق، کاهش وزن خوبی را تجربه می کنند و برخی دیگر بعد از پایان دوره اول و با شروع دوره دوم، کاهش وزن خواهند داشت.

در مورد سویق و تاثیر آن در میزان کاهش وزن، یک موضوع دیگر هم اهمیت دارد و آن سابقه استفاده فرد از روش های لاغری است

در مورد سویق و تاثیر آن در میزان کاهش وزن، یک موضوع دیگر هم اهمیت دارد و آن سابقه استفاده فرد از روش های لاغری است. بیمارانی که قبل از مصرف سویق، روش های لاغری مختلفی را امتحان کرده باشند، معمولا دیرتر و سخت تر از سایر بیماران نتیجه می گیرند. برای مثال بیمارانی که قبل از استفاده سویق، چند دوره کاهش و افزایش وزن با رژیم لاغری را تجربه کرده باشند، بدن مقاوم تری خواهند داشت.

این بیماران معمولا دیرتر از سایرین با مصرف سویق نتیجه می گیرند. افرادی با این شرایط در صورتی که نیاز فوری و جدی به لاغری داشته باشند، باید از روش های دیگری که نتیجه گیری از آن ها قطعی و سریع تر است، استفاده کنند.

به عنوان مثال انجام جراحی توسط پزشکانی مانند دکتر سلیمی، همیشه نتیجه قطعی داشته و بیماران در هر شرایطی را به وزن ایده آل خود می رساند.

آیا می توان سویق جو را به طور دائمی مورد استفاده قرار داد؟

یکی دیگر از مسائلی که در استفاده از روش های مختلف درمانی مطرح است، مدت زمان استفاده از آن روش می باشد. حتی افرادی که به یک بیماری خاص مبتلا هستند و به طور مادام العمر نیاز به مصرف دارو دارند، هر چند وقت یک بار باید به پزشک مراجعه کرده و نوع و دوز داروی مصرفی خود را تغییر دهند.

این موضوع در مورد همه داروها صدق می کند. حتی داروهای گیاهی یا مکمل هایی مانند سویق هم مدت زمان مشخصی قابل استفاده هستند و در صورت استفاده طولانی مدت آن ها بدون رعایت برخی نکات، بروز مشکلات گفته شده در بخش های قبل، به طور جدی تری احتمال دارد.

آیا می توان سویق جو را به طور دائمی مورد استفاده قرار داد؟
آیا می توان سویق جو را به طور دائمی مورد استفاده قرار داد؟

در مورد مصرف سویق لاغری در طولانی مدت، باید به نکات زیر توجه کرد:

 • سویق ماده ای خطرناک نیست و ضرر زیادی به بدن وارد نمی کند. اما در صورتی که در اولین دوره مصرف این ماده، فرد دچار مشکلاتی مانند بروز حساسیت معده و … شود، بهتر است که مصرف این ماده قطع شده و با دیگر مکمل ها جایگزین شود.
 • بهتر است برای مدت زمان طولانی، از سویق با یک حالت استفاده نکرد. برای مثال اگر سویق جو برای لاغری را به صورت خشک و بدون هیچ ماده ای استفاده می کنید، بهتر است بعد از چند وقت، روش مصرف خود را تغییر داده و به شکلی دیگر این ماده را استفاده کنید.
 • سویق در طولانی مدت در صورتی قابل استفاده است که بدن به آن عادت نکند. به عنوان مثال اگر سویق برای لاغری و کاهش وزن استفاده می شود، باید باعث کاهش اشتهای بیمار شود. در صورتی که سویق در دراز مدت تاثیری در اشتها نداشته باشد، بهتر است که مصرف این ماده را به طور کامل یا به صورت مقطعی قطع کرد.
 • برای کودکان و سالمندان، بهتر است از مصرف طولانی مدت این ماده خودداری کرد. همچنین بهتر است که این ماده در کودکان با نظر پزشک استفاده شود و به محض توصیه پزشک، مصرف آن را به طور کامل قطع کرد.

رعایت رژیم غذایی حین مصرف سویق جو برای لاغری چقدر اهمیت دارد؟

همان طور که گفته شد، مصرف سویق جو برای لاغری به کاهش اشتهای بیمار کمک می کند و از این طریق میزان غذای مصرفی بیمار را کاهش داده و بیمار در نهایت کاهش وزن و لاغری خواهد داشت اما این موضوع در مورد خوراکی هایی صدق می کند که بیمار میل زیادی به مصرف آن ها نداشته باشد.

حتی با استفاده از داروهایی که باعث کاهش اشتها می شوند هم بیماران باز هم نسبت به غذاهای مورد علاقه خود میل زیادی خواهند داشت.

همچنین بیشتر بیماران، غذاهایی که حجم کمی در معده اشغال می کنند را حتی با مصرف سویق هم به مقدار زیاد استفاده می کنند. به عنوان مثال، شیرینی جات نوعی از مواد غذایی هستند که مصرف آن ها حجم زیادی از معده را پر نمی کند.

این مواد جای زیادی در معده افراد اشغال نمی کنند و کالری بسیار زیادی دارند، در عین حال ارزش غذایی آن ها پایین است و تاثیری در ایجاد احساس سیری در بیمار ندارند. تمام این مسائل باعث می شود که بیماران مصرف چنین موادی را بدون احتیاط انجام دهند.

در نتیجه در پاسخ به سوال نیاز به رژیم غذایی در کنار سویق، باید این طور گفت که هر روشی که برای کاهش وزن استفاده می شود، نیاز به تغییر سبک تغذیه دارد.

اصلاح سبک تغذیه و جایگزین کردن مواد خوراکی سالم با خوراکی های ناسالم، کمک زیادی به سلامت بیماران می کند

اصلاح سبک تغذیه و جایگزین کردن مواد خوراکی سالم با خوراکی های ناسالم، کمک زیادی به سلامت بیماران می کند. همچنین نتیجه گیری از روش های انجام شده برای کاهش وزن مانند استفاده از سویق لاغری با رعایت یک رژیم غذایی سالم خوری، بیشتر و سریع تر خواهد بود.

رژیم سالم خوری به معنی کم خوری نیست. در چنین رژیم هایی، فرد می تواند به اندازه ای که احساس سیری داشته باشد، از مواد غذایی استفاده کند. اما باید مواد غذایی سالم و کم کالری را جایگزین مواد بی ارزشی کند که صرفا کالری بالایی دارند.

اصلاح سبک تغذیه و جایگزین کردن مواد خوراکی سالم با خوراکی های ناسالم، کمک زیادی به سلامت بیماران می کند
اصلاح سبک تغذیه و جایگزین کردن مواد خوراکی سالم با خوراکی های ناسالم، کمک زیادی به سلامت بیماران می کند

اطلاعات تکمیلی در این زمینه را از دکتر سلیمی کسب نمایید.

آیا لاغری با سویق جو بازگشت دارد؟

بزرگترین کابوس افرادی که با روش های مختلف موفق به کاهش وزن خود می شوند، بازگشت وزنی است که به سختی یا راحتی از دست داده اند.

تفاوتی ندارد این کاهش وزن به وسیله مصرف یک مکمل غذایی مانند سویق لاغری اتفاق افتاده باشد یا با کمک روشی مانند جراحی لاغری؛ در هر صورت بازگشت وزن اتفاق خوشایندی نیست به خصوص اگر فرد در اثر اضافه وزن به بیماری مبتلا شده باشد و بازگشت وزن موجب تشدید بیماری او شود.

در مورد سویق جو برای لاغری و مصرف آن نیز یکی از مهمترین دغدغه‌های بیماران، بازگشت وزنی است که با مصرف سویق از دست داده‌اند. در این باره باید گفت که نه تنها با مصرف سویق لاغری، بلکه با هر کدام از روش های کاهش وزن، احتمال بازگشت وجود دارد.

آیا لاغری با سویق جو بازگشت دارد؟
آیا لاغری با سویق جو بازگشت دارد؟

بازگشت وزن بعد از یک دوره کاهش وزن، زمانی اتفاق می افتد که بیمار بدون توجه به توصیه های پزشک، مصرف غذاهای ناسالم را از سر گرفته و رژیم سالمی نداشته باشد. این موضوع در بیمارانی که پیش از کاهش وزن اضافه وزن بالایی داشته اند، بیشتر مشاهده می شود.

سویق جو برای لاغری تنها زمانی موجب کاهش اشتهای بیمار می شود که فرد، این ماده را به طور مداوم مصرف کند

سویق جو برای لاغری تنها زمانی موجب کاهش اشتهای بیمار می شود که فرد، این ماده را به طور مداوم مصرف کند. با قطع مصرف سویق، بدن به حالت قبل بازگشته و فرد مجددا اشتهای کافی برای مصرف غذا خواهد داشت.

بنابراین احتمال بازگشت وزن با سویق جو بسیار زیاد است و کوچک ترین بی احتیاطی موجب می شود که تمام زحمات فرد در زمینه لاغری و کاهش وزن از بین رفته و مجددا به حالت سابق خود بازگردد.

بیمارانی که با مصرف سویق لاغری کاهش وزن دارند، دو راه برای حفظ وزن خود دارند. اولین روش ادامه مصرف سویق یا جایگزین های آن برای کاهش اشتها زیر نظر پزشک است و روش دوم، رعایت یک رژیم غذایی سالم و کم کالری برای حفظ وزن سالم بدن است که این کار هم باید زیر نظر پزشک انجام شود.

چه افرادی نمی توانند از لاغری با سویق جو نتیجه بگیرند؟

همان طور که گفتیم، نتیجه گیری در بسیاری از روش های لاغری، بیشتر از هر چیزی به وضعیت بدن بیمار بستگی دارد. یک بیمار ممکن است نتیجه خوبی از یک روش لاغری بگیرد و این در حالی است که بیماری دیگر با شرایط مشابه، از آن روش بی نتیجه بماند.

همچنین بعضی روش ها به طور کل در برخی بیماران نتیجه بخش نیست که در چنین شرایطی، استفاده از آن روش به بیمار توصیه نمی شود و بیمار باید روش دیگری را برای کاهش وزن خود انتخاب کند.

سویق جو برای لاغری نیز روشی مناسب است که هر چند بیماران با استفاده از آن کاهش وزن چشمگیری نخواهند داشت، اما باز هم امکان کاهش اشتها و کاهش مقداری از وزن اضافه با مصرف آن وجود دارد.

با این حال بعضی بیماران با استفاده از این ماده حتی مقدار کم، کاهش وزن را نیز تجربه نمی کنند یا کاهش وزن آن ها بسیار ناچیز است.

دکتر سلیمی و سایر پزشکان با تجربه در این زمینه، استفاده از روش های لاغری دیگر مانند جراحی را به بیماران توصیه می کنند.

برخی از گروه هایی که برای کاهش وزن خود باید به سراغ دیگر روش ها بروند، عبارتند از:

 • مبتلایان به چاقی مفرط
 • بیمارانی که در اثر ابتلا به چاقی دچار بیماری شده و نیاز به کاهش وزن فوری دارند.
 • افرادی که در اثر ابتلا به چاقی دچار مشکلات مختلفی در زندگی خود شده اند، برای مثال مبتلایان به افسردگی یا زنانی که در اثر چاقی دچار نازایی شده اند.
 • افرادی که دیگر روش های لاغری را بارها و بارها امتحان کرده و نتیجه ای از آن ها دریافت نکرده اند.
 • افرادی که دچار بیماری های زمینه ای هستند و چاقی ممکن است بیماری آن ها را تشدید کرده و باید روشی دائمی را برای کاهش وزن خود انتخاب کنند و …
برخی از گروه هایی که برای کاهش وزن خود باید به سراغ دیگر روش ها بروند، عبارتند از:
برخی از گروه هایی که برای کاهش وزن خود باید به سراغ دیگر روش ها بروند، عبارتند از:

جایگزین سویق جو برای لاغری افرادی که امکان استفاده از این روش را ندارند، چیست؟

همان طور که گفته شد، سویق جو برای لاغری همه افراد نتیجه بخش نیست و بعضی از بیماران برای لاغری، ابتدا باید سراغ دیگر روش ها بروند و در صورت نتیجه گیری از آن ها برای حفظ وزن و سلامت بیشتر بدن، مصرف سویق جو را آغاز کنند. اما این موضوع که چه روش هایی به این گروه از افراد در لاغری و کاهش وزن کمک می کند، موضوع بسیار مهمی است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

رژیم لاغری

اولین روشی که به جای مصرف سویق لاغری می توان از آن استفاده کرد و وزن اضافه را کاهش داد، رژیم لاغری است. رژیم، برنامه ای منظم از غذاهایی است که فرد در طول یک شبانه روز قادر به مصرف آن است.

در این برنامه، نوع و میزان مصرف غذا مشخص می شود. همچنین طرز تهیه غذاها نیز در رژیم غذایی به طور دقیق مشخص می شوند. رژیم لاغری به منظور کاهش وزن بیمار تنظیم می شود و برای هر فرد با توجه به شرایط بدنی، میزان چاقی و … متفاوت است.

رژیم، روشی مطمئن برای کاهش وزن است اما تغییرات زیادی در زندگی بیمار ایجاد می کند. به عنوان مثال، فرد برای مدت زمانی نسبتا طولانی ناچار خواهد بود که صرفا از یک برنامه مشخص پیروی کند.

در رژیم غذایی، احتمال بروز مشکلاتی مانند خستگی، بی ارادگی و بی انگیزه شدن در مسیر کاهش وزن و لاغری زیاد است.

فعالیت های ورزشی و افزایش تحرک

دیگر روشی که برای لاغری و کاهش وزن می توان از آن استفاده کرد و آن را جایگزین مصرف سویق جو برای لاغری قرار داد، فعالیت های ورزشی است. تمام غذاهای مصرفی در طول یک شبانه روز، صرف فعالیت های بدن در آن روز می شوند.

با افزایش فعالیت ها می توان مصرف انرژی دریافتی از غذاها را نیز افزایش داد و از این طریق به کاهش وزن و لاغری کمک کرد. البته ورزش و بالا بردن میزان فعالیت های بدنی به تنهایی نتیجه ای در کاهش وزن ندارند و باید با روش های دیگر مانند رژیم غذایی استفاده شوند.

جراحی

در نهایت آخرین و بهترین روشی که به جای مصرف سویق برای لاغری می توان از آن استفاده کرد، جراحی لاغری یا چاقی است. در این روش، کاهش وزن با کمک تغییراتی که پزشک در بدن بیمار انجام می دهد، ایجاد می شود. کاهش وزن در جراحی قطعی است.

این روش مزایای زیادی دارد و به دلیل همین مزایا در میان بیماران محبوب است. برای کسب اطلاعات در این خصوص که کدام روش جراحی برای وضعیت شما ممناسب تر است، با دکتر سلیمی مشورت نمایید و از تجربیات ایشان بهره ببرید. دکتر سلیمی، معتبرترین متخصص انواع جراحی لاغری می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله هزینه عمل جراحی چاقی و بهترین دکتر اسلیو معده در یزد را مطالعه کنید.

جراحی
جراحی

بهترین روش لاغری در میان روش های مختلف درمان چاقی کدام است؟

در بخش قبل، بعضی از روش هایی که برای لاغری و کاهش وزن موثرتر بوده و نتیجه گیری از آن ها قطعی تر بود را معرفی کردیم. هر کدام از روش های گفته شده، مزایا و معایبی دارند و در نهایت بیمار باید روشی را انتخاب کند که با توجه به شرایط او بهترین مزیت را دارد.

به عنوان مثال، رژیم غذایی روشی است که توسط بیشتر مبتلایان به چاقی امتحان شده و بیشتر پزشکان به عنوان اولین قدم و اولین راه درمان چاقی به بیمار توصیه می کنند. رژیم روشی خوب و سالم برای کاهش وزن است که کمترین آسیب را به بدن وارد می کند اما انجام و نتیجه گیری از آن هرگز ساده نیست.

به خصوص برای بیمارانی که به اضافه وزن بالایی مبتلا هستند، رژیم لاغری نتیجه بخشی کمتری دارد یا برای نتیجه گیری از آن باید سال ها از یک رژیم و محدودیت غذایی پیروی کنند که این موضوع در اکثر موارد موجب خستگی بیمار می شود.

با توضیحات بالا و طبق تجربه پزشکان با تجربه در زمینه درمان چاقی مانند دکتر سلیمی، جراحی چاقی بهترین روش درمان چاقی و کاهش وزن است و دلایل آن به شرح زیر می باشند:

روشی کم دردسر برای بیمار

اولین مزیتی که جراحی را به بهترین جایگزین امروزی دیگر روش های لاغری تبدیل می کند، کم دردسر بودن آن برای بیماران است. به عنوان مثال؛ در لاغری با ورزش و فعالیت های بدنی، بیمار باید روزانه چند ساعت را به حضور در باشگاه های ورزشی یا انجام ورزش های مختلف اختصاص دهد که این موضوع برای بیمارانی

که شاغل هستند یا به بیماری هایی مانند کمردرد و زانودرد مبتلا هستند، اصولا راحت نیست یا در رژیم غذایی؛ بیمار باید مدت زمان زیادی را از یک برنامه مشخص پیروی کند و حال اگر این برنامه کاملا متفاوت با برنامه غذایی خانواده باشد، تحمل رژیم سخت تر خواهد شد.

در جراحی اما هیچ کدام از مشکلات گفته شده وجود ندارند. با تغییراتی که جراحی در بدن بیمار ایجاد می کند، بیمار از همان روزهای ابتدایی میل زیادی برای مصرف غذا ندارد و به دلیل تلاش بدن برای تامین انرژی، حتی بدون ورزش کردن هم کاهش وزن اتفاق می افتد.

نتیجه گیری سریع

نسبت به بسیاری از روش های کاهش وزن مانند رژیم لاغری یا ورزش کردن و حتی سویق جو برای لاغری که بیمار باید دوره های طولانی به تکرار و انجام آن ها مشغول باشد، جراحی  در کوتاه مدت نتیجه داده و این زمان نیز بدون هیچ مشکلی سپری می شود.

بیشتر بیمارانی که از جراحی لاغری تحت نظر دکتر سلیمی استفاده می کنند، بیشتر وزن اضافه خود را در 6 ماه اول و تقریبا تمام وزن اضافه را در یک سال اول بعد از عمل از دست می دهند.

پایین ترین میزان احتمال برگشت وزن

همان طور که گفته شد، یکی از مشکلات بزرگ روش های مختلف لاغری، به خصوص مصرف سویق جو برای لاغری، بازگشت وزن است و این در حالی است که در جراحی این مشکل وجود ندارد. مواردی که بعد از جراحی، بازگشت وزن را تجربه کرده اند، بسیار نادر هستند و در بسیاری از افراد، این اتفاق کلا رخ نخواهد داد.

تاثیر در ظاهر از همان هفته اول

کاهش وزن به طور کل اتفاقی خوشایند است اما زمانی که کم شدن وزن با تغییرات ظاهری همراه شود، لذت این موضوع بیشتر شده و رضایت فرد از روش انتخابی خود نیز افزایش پیدا می کند.

جراحی لاغری یکی از روش هایی است که از همان هفته های اول بعد از عمل، نتایج جراحی را در بدن بیمار ظاهر می کند. در این روش و کاهش وزن بالایی که در هفته و ماه های اول رخ می دهد، ظاهر فرد خیلی زود تغییر کرده و لاغری در بخش های بدن مشاهده می شود.

تاثیر در ظاهر از همان هفته اول
تاثیر در ظاهر از همان هفته اول

چاقی چه خطراتی دارد؟

هر چند چاقی در جامعه امروز نسبت به گذشته و همین چند سال پیش، پذیرفته شده تر است، اما هنوز هم هستند افرادی که از خطرات این بیماری آگاهی نداشته و با وجود ابتلا به میزان مفرط چاقی، تلاشی برای لاغری و کاهش وزن نمی کنند.

این افراد حتی در صورت نارضایتی از ظاهر خود، روش های مختلف درمان چاقی را به صورت مقطعی امتحان کرده و بعد از هر بار بی نتیجه ماندن، اضافه وزن بیشتری را تجربه می کنند.

آگاهی از خطرات و مشکلاتی که چاقی برای بدن ایجاد می کند، به مبتلایان کمک می کند که در انتخاب بهترین روش و یک بار کاهش وزن قطعی، مصمم تر باشند. بعضی از مهم ترین خطرات چاقی مواردی هستند که در ادامه معرفی می شوند.

دردهای مفصلی

شایعترین مشکل و عارضه ناشی از چاقی، دردهای مفصلی است. بیشتر مبتلایان به چاقی در هر سنی و با هر فیزیک و شرایط بدنی، به این  عارضه مبتلا می باشند. دردهای مفصلی بیشتر مفاصل زانو و کمر را درگیر می کنند.

هر کیلو وزن اضافه، 10 ها برابر فشار به زانوها را بیشتر می کند و در مقابل هر یک کیلو کاهش وزن، 10 کیلو از فشار وارده به زانوها را کاهش می دهد. بیشتر بیمارانی که در اثر ابتلا به چاقی دچار فرسودگی و فرسایش مفاصل شده و دردهای شدید مفصلی دارند، با لاغری و کاهش وزن به طور کامل درمان شده و درد زیادی احساس نخواهند کرد.

مشکلات قلبی عروقی

دیگر خطر چاقی و عارضه ای که به علت ابتلا به چاقی بروز می کند، مشکلات قلبی عروقی است. مشکلات قلبی عروقی ناشی از تجمع چربی ها در بخش های مختلف بدن و جاری شدن سلول های چربی در خون می باشند. هر چقدر وزن اضافه بیشتر بوده و چربی های بدن مقدار بیشتری داشته باشند، احتمال ابتلا به بیماری ها و مشکلات قلبی عروقی نیز بیشتر خواهد بود.

مشکلات روحی

مشکلات روحی دیگر عارضه ای هستند که افراد در اثر چاقی به آن مبتلا می شوند. زمینه ساز مشکلات روحی در چاقی، نارضایتی بیمار از ظاهر خود و کناره گیری از گروه های اجتماعی به دلیل این مشکل است. افسردگی شایع ترین مشکل روحی ناشی از چاقی است که اگر به موقع درمان نشود، حتی احتمال خودکشی فرد به علت آن نیز وجود دارد.

مشکلات اجتماعی

مبتلایان به چاقی اما علاوه بر مشکلات گفته شده معمولا در روابط خود هم دچار مشکل هستند. این افراد به دلیل عدم اعتماد به نفس و راندمان کاری کمتر نسبت به افراد لاغر معمولا بیشتر از سایرین به مشکلات اجتماعی، کناره گیری از گروه های دوستانه و کاهش ارتباطات اجتماعی دچار می شوند.

مشکلات اجتماعی
مشکلات اجتماعی

برای کسب آگاهی بیشتر، به دکتر سلیمی مراجعه نمایید.

چند نوع جراحی وجود دارد؟

جراحی چاقی علاوه بر مزایای گفته شده، یک مزیت مهم دیگر هم دارد و آن تنوع بالای روش‌هایی است که جراحی با کمک آن ها انجام می شود.

بیشتر روش های جراحی چاقی برای اکثریت مبتلایان به چاقی قابل انجام هستند و تفاوت آن ها صرفاً در میزان و نوع نتیجه گیری از روش و هزینه ای است که برای انجام روش جراحی باید پرداخت شود.

متداول ترین روش هایی که پزشکان معتبر همچون دکتر سلیمی برای درمان چاقی به روش جراحی از آن استفاده می کنند، عبارتند از:

جراحی های برگشت ناپذیر مانند اسلیو و بای پس معده

اولین نوع از جراحی های چاقی، جراحی های برگشت ناپذیر هستند. در جراحی های برگشت ناپذیر، تغییرات روی بدن به گونه ای هستند که امکان بازگشت به شرایط اولیه را نخواهند داشت. برای مثال در جراحی بای پس معده، بخشی از معده بیمار جراحی شده و روده کوچک به آن متصل می‌شود.

همچنین قسمتی از معده بیمار طی جراحی از بدن خارج می شود. تمام این تغییرات به کاهش وزن و کاهش اشتهای بیمار کمک می کنند اما هیچ کدام از آن ها قابل بازگشت به شرایط قبل از جراحی نیستند.

به عبارت دیگر، زمانی که معده بیمار به روده متصل شده یا بخشی از معده تحت عمل جراحی از بدن خارج می شود، این امکان وجود ندارد که قسمت خارج شده را مجدداً به معده پیوند داد. اسلیو و بای پس معده دو روش محبوب و پرطرفدار در جراحی های چاقی هستند که نتیجه گیری از آن ها خیلی زود اتفاق می افتد.

بیشتر بیمارانی که این روش ها را انتخاب کرده‌اند، نهایتا بعد از دو سال، بسته به میزان وزن اولیه؛ به وزن ایده آل و دلخواه خود رسیده و کاهش وزن مورد نظر را تجربه کرده اند.

جراحی های برگشت پذیر مانند بالن و رینگ معده

رینگ و بالون معده دو روش دیگر از جراحی های لاغری هستند که بر خلاف روش های معرفی شده قبلی، جزو جراحی های برگشت پذیر محسوب می شوند. در رینگ و بالن معده، از یک وسیله مخصوص سیلیکونی برای کنترل حجم معده استفاده می شود.

وسایلی که در هر دوی این روش ها مورد استفاده قرار می گیرند، بعد از رسیدن بیمار به وزن دلخواه، از بدن او خارج می شوند. به همین دلیل این جراحی‌ها برگشت پذیر بوده و مانند روش‌های قبلی، محبوبیت بالایی دارند.

تمام روش های گفته شده برای جراحی لاغری توسط دکتر سلیمی بهترین جراح لاغری و پزشک درمان چاقی، با بهترین کیفیت و مجهزترین ابزار انجام می شود. اگر مبتلا به چاقی هستید، کافیست یک بار به دکتر سلیمی مراجعه کنید.

جراحی های برگشت پذیر مانند بالن و رینگ معده
جراحی های برگشت پذیر مانند بالن و رینگ معده

آیا جراحی لاغری عوارض دارد؟

در بخش های قبلی، در مورد سویق جو برای لاغری گفته شد که حتی سالم ترین روش هایی که برای کاهش وزن استفاده شده اما تغییری در بدن ایجاد می کنند، دارای عارضه هستند.

این موضوع در مورد جراحی لاغری نیز وجود دارد و هر چند بیشتر بیمارانی که این جراحی را انجام می دهند، با کوچک ترین عارضه بعد از جراحی به وزن ایده آل خود می رسند، اما باز هم احتمال بروز عارضه و مشکل با استفاده از این روش ها وجود دارد که برخی از آن ها را در ادامه بررسی می کنیم.

مشکلات و عوارض جراحی برای کاهش وزن

همان طور که گفته شد، کاهش وزن با جراحی خیلی سریع تر از دیگر روش ها اتفاق می افتد. بنابراین اولین و مهم ترین عارضه ای که در اثر انجام این روش احتمال بروز آن وجود دارد، ضعف و بیحالی ناشی از تغییرات بدنی و نوسانات شدید وزنی است. علاوه بر این، در جراحی های برگشت پذیر که نوعی محصول سیلیکونی در داخل یا اطراف معده قرار می گیرد، احتمال عفونی شدن وجود دارد.

دیگر مشکل جراحی چاقی، هزینه نسبتا زیاد آن است. البته این موضوع تا حد زیادی قابل حل است. در صورتی که بیمار تحت پوشش بیمه باشد و شاخص توده بدنی او نشاندهنده چاقی مفرط باشد، جراحی نوعی درمان محسوب شده و بیشتر هزینه های آن و بسته به بیمه، گاهی تمام هزینه ها توسط بیمه پرداخت می شود.

مشکلات و عوارض جراحی برای کاهش وزن
مشکلات و عوارض جراحی برای کاهش وزن

با این حال برای اطلاع از مشکلات و عوارض این روش، به صورت کامل و علم به شرایط آن برای عمل، بهتر است جراحی را توسط پزشکان با تجربه مانند دکتر سلیمی انجام داد تا امکان پرسیدن سوالات و کاهش دغدغه ها وجود داشته باشد.

آیا می توان بعد از جراحی لاغری برای تسریع کاهش وزن، از سویق جو استفاده کرد؟

نتیجه گیری سریع و رسیدن به وزن ایده آل در مدت زمان کوتاه، درخواست اصلی تمام بیمارانی است که به چاقی متبلا بوده و برای درمان، روش جراحی را انتخاب می کنند.

بسیاری از بیماران برای تسریع روند کاهش وزن بعد از انجام جراحی چاقی، به سراغ روش های دیگر لاغری مانند ورزش، رژیم لاغری و … می روند. همچنین بعضی بیماران بعد از انجام جراحی با هدف کاهش وزن و لاغری بیشتر، اقدام به مصرف مکمل های لاغری مانند سویق جو می کنند.

به طور کل استفاده از روش های جانبی مانند ورزش، رژیم و مصرف سویق جو بعد از جراحی، مانع به خصوصی ندارد. به خصوص رژیم غذایی مناسب توصیه بیشتر پزشکان بعد از همه روش ها است و جراحی نیز از این قاعده مستنثی نمی باشد.

البته باید به این موضوع دقت کرد که هم جراحی و هم سویق باعث می شوند که فرد اشتهای کمتری به مصرف غذا داشته باشد. بنابراین مصرف سویق در کنار جراحی ممکن است باعث بی اشتهایی کاذب شده و مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد کند. بهتر است قبل از انجام هر روش جانبی برای تسریع روند لاغری، ابتدا با پزشک متخصص مشورت کرد.

آیا می توان بعد از جراحی لاغری برای تسریع کاهش وزن، از سویق جو استفاده کرد؟
آیا می توان بعد از جراحی لاغری برای تسریع کاهش وزن، از سویق جو استفاده کرد؟

هزینه درمان چاقی با سویق کمتر است یا جراحی لاغری؟

یکی از دغدغه های مهم بیماران در زمینه استفاده از تمام روش های درمانی، چه برای درمان چاقی و چه برای درمان مشکلات و بیماری های دیگر، هزینه هایی است که برای استفاده از آن روش باید پرداخت کنند. این مقایسه در مورد جراحی لاغری و دیگر روش هایی که با استفاده از آن ها احتمال کاهش وزن وجود دارد، به میزان بیشتری انجام می شود.

بسیاری از مخالفان جراحی معتقدند که با هزینه جراحی می توان بارها و بارها روش های دیگر را انجام داد اما مهم ترین مزیتی که این موضوع دارد، یک بار هزینه کلی برای به دست آوردن سلامت کامل و رسیدن به اندام ایده آل است، در حالی که با دیگر روش ها ممکن است وزن بارها برگشت داشته و هر بار کار و هزینه های فرد برای رسیدن به وزن مناسب سخت تر شود.

هزینه درمان چاقی با سویق کمتر است یا جراحی لاغری؟
هزینه درمان چاقی با سویق کمتر است یا جراحی لاغری؟

بنابراین در مقایسه جراحی و سویق جو نیز از نظر هزینه هایی که فرد متحمل می شود، می توان این طور گفت که شاید به ظاهر هزینه اولیه سویق چندان بالا نباشد، اما با توجه به سختی نتیجه گیری از آن، هزینه کردن برای این روش اصولا به صرفه و عاقلانه نیست.

احتمال بازگشت وزن بعد از جراحی چقدر است؟

در بخش های قبل و در مورد سویق جو برای لاغری، این موضوع بررسی شد که چقدر احتمال بازگشت وزنی که با مصرف سویق جو از دست رفته، وجود دارد.

همان طور که گفته شد، مصرف سویق روشی کاملا موقتی است و اگر بیماران مصرف این ماده را قطع کرده و از روشی مناسب پیروی نکنند، احتمال بازگشت وزن بری آن ها بالا خواهد بود.

اما در این بخش، قصد بررسی این مسئله با جراحی را داریم. در واقع به این سوال که آیا با وجود انجام جراحی هم احتمال بازگشت وجود دارد یا نه، پاسخ خواهیم داد. در یک پاسخ کلی باید گفت که بله اما با احتمال بسیار کم.

اما در پاسخ جزئی تر می توان این طور گفت که کاهش وزن ناشی از جراحی علاوه بر تغییراتی که در شرایط جسمی بدن مانند کوچک شدن معده رخ می دهد، با تغییرات ذهنی و روحی در بیمار نیز همراه است.

احتمال بازگشت وزن بعد از جراحی چقدر است؟
احتمال بازگشت وزن بعد از جراحی چقدر است؟

به این معنی که بیمار نیاز به کاهش وزن و اشتیاق آن را ابتدا به طور ذهنی پذیرفته و سپس با تغییرات معده، به طور کل میل خود به مصرف غذای بیش از اندازه را از دست می دهد.

بنابراین احتمال بازگشت وزن بعد از انواع جراحی بسیار پایین است. مگر در شرایطی که بیمار ریزه خواری زیادی داشته باشد که در این صورت، بازگشت قطعی اما با مقدار کم خواهد بود.

روند کاهش وزن بعد از جراحی به چه صورت است؟

بعد از جراحی؛ بیمار با سه مرحله، وزن اضافه خود را از دست می دهد. در مرحله اول که روزهای ابتدایی بعد از انجام جراحی است و محدودیت غذای مصرفی بیمار بسیار زیاد است، بیشتر وزن اضافه کاهش پیدا می کند.

طبق تجربه پزشکانی مانند دکتر سلیمی، بیشتر بیماران در 10-14 روز اول بعد از عمل، 1 درصد وزن اضافه خود را از دست می دهند.

در مرحله دوم و تا 6 ماه بعد از مرحله اول، بیمار بسته به شرایط خود 50-70 درصد وزن اضافه را از دست داده و در مرحله نهایی، باقی وزن اضافه را ظرف یک تا دو سال بعد از عمل از دست می دهد. این روند ثابت است و تنها درصد مراحل در بیماران مختلف، متفاوت می باشد.

روند کاهش وزن بعد از جراحی به چه صورت است؟
روند کاهش وزن بعد از جراحی به چه صورت است؟

نتیجه گیری

سویق جو برای لاغری، داروها و دمنوش های گیاهی، قرص های لاغری و بسیاری روش های دیگر که امروزه برای لاغری به انجام آن ها توصیه می شود، زمانی نتیجه بخش خواهند بود که بیمار در انجام آن ها مداومت داشته باشد، اما این موضوع کار ساده ای نیست. امروزه روش های راحت تری هم برای کاهش وزن وجود دارند که یکی از بهترین و معروف ترین آن ها جراحی لاغری است.

جراحی به خصوص اگر توسط پزشکان حاذق مانند دکتر سلیمی انجام شود، به طور قطعی و در مدت زمان کوتاه و بدون هیچ عارضه ای، وزن اضافه بیمار را کاهش داده و او را به وضعیت دلخواه می رساند. بهتر است به جای مصرف سویق و … از همان ابتدا به سراغ جراحی رفت و وزن اضافه را تا پایان عمر کاهش داد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر مهدی سلیمی

دکتر مهدی سلیمی، عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی (‌IFSO‌) هستند. همچنین ایشان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص لاپاراسکوپی پیشرفته و جراح چاقی و متابولیک می‌باشند که مهارت فراوانی در انواع جراحی‌های کاهش وزن به خصوص در جراحی اسلیو معده دارند.‌

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
با یک کلیک مشاوره بگیرید